Home
2016 Meets
2015 Meets
Archive & Records
Forms & Documents
Officiating
Member Pools
Board & Minutes
About RCSL

Meet Results / Record Listing

(Meters Time = Yards Time x 1.11 ----- Yards Time = Meters Time / 1.11)

                      Blossomwood vs Piedmont - 6/7/2006                       
                                    Results                                    
 
               FINAL SCORE - BLOSSOMWOOD 284, PIEDMONT 269

Event 1  Girls 8 & Under 100 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 BLOSSOMWOOD SWIM TEAM  'A'                        1:28.27    1:21.19    7  
     1) Clayton, Hannah Page 8          2) Roberts, Riley 7               
     3) Cimino, Sarah Margaret 7        4) Swing, Sally 8                 
  2 PIEDMONT PIRANHAS-US  'A'                         1:48.40    1:48.87  
     1) Monk, Abby 7                    2) Bates, Anita 8                 
     3) Bell, Maria 7                   4) Hahnemann, Anna 8              
 -- BLOSSOMWOOD SWIM TEAM  'B'                        1:37.02   X1:38.89  
     1) Miller, Meredith 8              2) Johnson, Joy 8                 
     3) VanDyke, Anne Hayden 8          4) Smith, Sally Frances 8         
 -- BLOSSOMWOOD SWIM TEAM  'C'                        1:43.94   X1:47.74  
     1) Loftin, Jordan 8                2) Kesting, Megan 8               
     3) Nallamala, Kavi 7               4) Jiminez, Victoria 7            
 -- PIEDMONT PIRANHAS-US  'B'                              NT   X2:23.27  
     1) Sullins, Emma 6                 2) Ledyard, Kate 6                
     3) Nunn, Julie 6                   4) Bailey, Rachel 8               
 -- PIEDMONT PIRANHAS-US  'C'                              NT   X3:16.67  
     1) Lawrence, Mary Kathryn 8        2) Monk, Anna 5                   
     3) Pruett, Micah 7                 4) Adcock, Mallory 8              
 
Event 2  Boys 8 & Under 100 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 BLOSSOMWOOD SWIM TEAM  'A'                        1:42.26    1:29.01    7  
     1) Thurman, Blake 7                2) Medawar, Nicholas 8            
     3) Kretzschmar, Will 7             4) Johnson, Brooks 7              
  2 PIEDMONT PIRANHAS-US  'A'                         1:46.73    1:32.47  
     1) Inglis, Jacob 8                 2) Herring, Jackson 8             
     3) Baldwin, Spencer 8              4) Overbeek, Cade 7               
 -- BLOSSOMWOOD SWIM TEAM  'C'                        2:07.79         x   
     1) Kaylor, John Michael 7          2) Sutherland, Whit 7             
     3) Burkett, Graham 7               4) Nallamala, Ramann 6            
 -- BLOSSOMWOOD SWIM TEAM  'B'                        2:03.30   X2:14.43  
     1) Alison, Evans 8                 2) Young, Jack 7                  
     3) Kaylor, Alex 8                  4) Colley, Will 8                 
 -- PIEDMONT PIRANHAS-US  'B'                         2:26.31   X2:16.45  
     1) Martin, Jake 7                  2) Smith, Austin 7                
     3) Bell, Robert 6                  4) Herring, Wylder 5              
 -- PIEDMONT PIRANHAS-US  'C'                         3:00.46   X2:44.69  
     1) Duncan, Carter 8                2) Harton, Hunter 7               
     3) Calhoon, Michael 8              4) Jackson, Gabe 6                
 
Event 3  Girls 9-10 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 PIEDMONT PIRANHAS-US  'A'                         2:50.07    2:39.65    7  
     1) Wire, Natalie 9                 2) Ledyard, Ann 9                 
     3) Nunn, Kate 10                   4) Mayer, Brennan 10              
  2 BLOSSOMWOOD SWIM TEAM  'A'                        2:52.54    2:47.98  
     1) Smith, Megan 9                  2) Sherman, Brooke 10             
     3) Moore, Sarah Gwin 10            4) Burton, Logan 10               
 -- PIEDMONT PIRANHAS-US  'C'                         4:23.35         x   
 -- BLOSSOMWOOD SWIM TEAM  'B'                        3:38.46   X3:37.55  
     1) Caudle, Michelle 9              2) Satterfield, Peyton 10         
     3) Steed, Millie 9                 4) Solomon, Stacy 9               
 -- PIEDMONT PIRANHAS-US  'B'                         3:29.38   X3:50.18  
     1) Hepler, Hannah 9                2) Harbaugh, Sarah 9              
     3) Stuart, Maggie 10               4) Crump, Kat 10                  
 
Event 4  Boys 9-10 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 BLOSSOMWOOD SWIM TEAM  'A'                        2:53.48    2:41.69    7  
     1) McDonald, Carter 10             2) Overton, John Stewart 10       
     3) Roberts, Christopher 10         4) Hicklen, Brewer 10             
  2 PIEDMONT PIRANHAS-US  'A'                         3:27.13    2:53.44  
     1) Baldwin, Parker 10              2) Christian, Shelby 9            
     3) Smith, John 10                  4) Strankman, Stone 10            
 -- BLOSSOMWOOD SWIM TEAM  'B'                        4:01.29        XDQ  
     1) Batson, Luke 9                  2) Hamm, Andy 10                  
     3) Lockwood, Carter 9              4) Harbarger, Jackson 9           
 
Event 5  Girls 11-12 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 PIEDMONT PIRANHAS-US  'A'                         2:42.97    2:35.43    7  
     1) Wire, Allison 11                2) Martin, Alexandra 12           
     3) Warner, Hannah 12               4) Van Peursem, Laura 11          
  2 BLOSSOMWOOD SWIM TEAM  'A'                        2:39.51    2:36.87  
     1) Loftin, Brinn 11                2) Janssen, Kaitlyn 11            
     3) Steed, Abby 12                  4) Parsons, Devon 11              
 -- BLOSSOMWOOD SWIM TEAM  'B'                        2:59.72   X3:13.13  
     1) Walke, Katie 11                 2) Solomon, Sarah 11              
     3) Collins, Anderson 11            4) Freeman, Elyse 12              
 
Event 6  Boys 11-12 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 BLOSSOMWOOD SWIM TEAM  'A'                        2:36.44    2:24.15    7  
     1) Musgrove, Rawls 12              2) Russell, Derek 11              
     3) Smith, Karter 11                4) Cimino, Addison 11             
  2 PIEDMONT PIRANHAS-US  'A'                         2:38.49    2:28.13  
     1) Finnell, Carson 11              2) Lawrence, Jackson 11           
     3) Nunn, Will 12                   4) Riddick, Steven 12             
 -- BLOSSOMWOOD SWIM TEAM  'B'                        2:57.33   X2:51.24  
     1) Miller, Riley 12                2) Medawar, William 11            
     3) Hudson, Harrison 12             4) Junen, Daniel 11               
 
Event 7  Girls 13-14 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 BLOSSOMWOOD SWIM TEAM  'A'                             NT    2:23.42    7  
     1) Sammons, Mary Calvert 13        2) Musgrove, Cade 13              
     3) Mahesh, Kellyn 13               4) Coulter, Kacey 14              
 
Event 8  Boys 13-14 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 PIEDMONT PIRANHAS-US  'A'                         2:28.29    2:12.03    7  
     1) Nalley, Andrew 14               2) Stuart, Philip 13              
     3) Hahnemann, Michael 14           4) Scrip, Steven 13               
  2 BLOSSOMWOOD SWIM TEAM  'A'                             NT    2:25.33  
     1) Spelce, Gramm 13                2) Gray, Robert 13                
     3) Sutherland, Tyler 14            4) Junen, Patrick 14              
 -- PIEDMONT PIRANHAS-US  'B'                              NT   X2:52.79  
     1) Bailey, Thomas 13               2) Adcock, Michael 13             
     3) Hinshaw, David 13               4) Judge, Caleb 13                
 
Event 9  Girls 15-17 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 PIEDMONT PIRANHAS-US  'A'                         2:07.25    2:11.43    7  
     1) Browning, Areesa 15             2) Randall, Erin 15               
     3) Brol, Allison 16                4) Nalley, Liza 15                
  2 BLOSSOMWOOD SWIM TEAM  'A'                             NT    2:14.43  
     1) Coulter, Samantha 16            2) Lewis, Jessica 16              
     3) Byrom, Lorin 16                 4) Hamm, Ellyn 16                 
 -- PIEDMONT PIRANHAS-US  'B'                         2:38.71         x   
     1) Hinshaw, Lydia 15               2) Simonis, Marley 15             
     3) Bowen, Kiley 15                 4) Barnack, Courtney 17           
 
Event 10  Boys 15-17 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 PIEDMONT PIRANHAS-US  'A'                         2:02.31    2:01.84    7  
     1) Harbaugh, Daniel 16             2) Martin, Drexel 15              
     3) Scrip, Robert 15                4) Stuart, Wil 15                 
  2 BLOSSOMWOOD SWIM TEAM  'A'                             NT    2:17.19  
     1) Hicklen, Anderson 15            2) Murray, Jared 15               
     3) Sammons, Ben 15                 4) Calvert, David 16              
 
Event 11  Girls 6 & Under 25 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Nunn, Julie                6 PIEDMONT-US            28.50      24.06    5  
  2 Clayton, Alee              6 BLOSSOMWOOD            25.00      25.75    3  
  3 Monk, Anna                 5 PIEDMONT-US            31.22      28.07    1  
  4 Bence, Sara Parker         6 BLOSSOMWOOD            27.60      28.08  
  5 Henshaw, Allie             6 BLOSSOMWOOD            27.80      28.33  
  6 Strankman, Cole Elizabet   5 PIEDMONT-US               NT      43.78  
 
Event 13  Girls 6 & Under 25 Yard Freestyle Exhibition
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Pruett, Laney              5 PIEDMONT-US               NT      39.94  
 -- Johnston, Mackenzie        6 BLOSSOMWOOD            32.10     X28.25  
 -- Loftin, Crosby             6 BLOSSOMWOOD            41.08     X31.60  
 -- Bradford, Maddie           6 PIEDMONT-US               NT     X34.02  
 -- Sullins, Emma              6 PIEDMONT-US            38.52     X34.58  
 -- Speer, Sarah Kate          6 BLOSSOMWOOD            52.90     X39.79  
 -- Gilbert, Mary              5 BLOSSOMWOOD            42.30     X40.24  
 -- Huckaby, McKenzie          6 BLOSSOMWOOD               NT     X42.98  
 -- Frazier, Abigail           6 BLOSSOMWOOD            56.70     X43.19  
 -- Gardner, Maggie            6 BLOSSOMWOOD               NT     X44.63  
 -- Strankman, Cole Elizabet   5 PIEDMONT-US          1:17.09     X44.81  
 -- Johnson, Anna Grace        6 BLOSSOMWOOD            37.60     X48.88  
 -- Cagle, Savannah            5 BLOSSOMWOOD            51.63     X56.94  
 -- Robinson, Molly            5 BLOSSOMWOOD            52.30   X1:00.00  
 -- Hutchens, Sara             5 BLOSSOMWOOD          1:22.00   X1:00.73  
 -- Calhoon, Anna Grace        4 PIEDMONT-US               NT   X1:04.89  
 -- Monk, Mary Beth            4 PIEDMONT-US          1:01.37   X1:22.13  
 -- Hampton, Ann Lawrence      5 BLOSSOMWOOD          1:47.00   X1:22.15  
 
Event 14  Boys 6 & Under 25 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Swing, Joe                 5 BLOSSOMWOOD            25.90      24.60    5  
  2 Dodgen, Van                6 BLOSSOMWOOD            26.90      26.13    3  
  3 Nallamala, Ramann          6 BLOSSOMWOOD            24.30      26.60    1  
  4 Bell, Robert               6 PIEDMONT-US            31.00      27.87  
  5 Herring, Wylder            5 PIEDMONT-US            32.00      31.10  
  6 Jackson, Gabe              6 PIEDMONT-US            38.98      38.33  
 
Event 16  Boys 6 & Under 25 Yard Freestyle Exhibition
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
 -- Werth, Benjamin            5 PIEDMONT-US               NT         x   
 -- Nurre, Alexander           4 PIEDMONT-US               NT         x   
 -- Stephens, Owen             4 PIEDMONT-US               NT         x   
 -- Schrimsher, Jack           6 BLOSSOMWOOD            49.90         x   
 -- Reinhardt, Brooks          5 BLOSSOMWOOD         20:00.00         x   
 -- Johnson, William           6 BLOSSOMWOOD            31.40     X28.89  
 -- Hayes, Carter              6 PIEDMONT-US            39.94     X28.99  
 -- Hirschler, Carson          6 BLOSSOMWOOD            34.70     X30.83  
 -- Harbarger, Sam             6 BLOSSOMWOOD            37.40     X33.28  
 -- Mayer, Hayden              6 PIEDMONT-US               NT     X33.63  
 -- Judge, Joseph              6 PIEDMONT-US               NT     X36.49  
 -- Ethan, Calvert             6 BLOSSOMWOOD               NT     X37.21  
 -- Lockwood, Richard          5 BLOSSOMWOOD               NT     X39.96  
 -- Roby, Jackson              6 BLOSSOMWOOD            54.80     X42.37  
 -- Thurman, Grayson           6 BLOSSOMWOOD            42.58     X45.22  
 -- Overton, Gray              6 BLOSSOMWOOD            55.90     X46.67  
 -- Brabston, Campbell         5 BLOSSOMWOOD            44.77     X46.87  
 -- Mantooth, Matthew          6 BLOSSOMWOOD            59.40     X49.95  
 -- Tucker, Calvin             5 BLOSSOMWOOD            59.30     X53.06  
 -- Gardner, Connor            6 BLOSSOMWOOD          1:02.01     X54.97  
 -- Thurman, Reed              4 BLOSSOMWOOD               NT   X1:01.77  
 -- Young, Taylor              5 PIEDMONT-US               NT   X1:02.79  
 
Event 17  Girls 8 & Under 25 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Cimino, Sarah Margaret     7 BLOSSOMWOOD            17.50      16.90    5  
  2 Swing, Sally               8 BLOSSOMWOOD            17.91      17.49    3  
  3 Roberts, Riley             7 BLOSSOMWOOD            17.98      17.73    1  
  4 Bell, Maria                7 PIEDMONT-US            22.19      19.37  
  5 Hahnemann, Anna            8 PIEDMONT-US            22.22      20.25  
  6 Monk, Abby                 7 PIEDMONT-US            23.40      23.31  
 
Event 19  Girls 8 & Under 25 Yard Freestyle Exhibition
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
 -- Robertson, Tanner          8 BLOSSOMWOOD               NT         x   
 -- Buchanan, Allie            8 BLOSSOMWOOD            28.20         x   
 -- Libutti, Michela           8 BLOSSOMWOOD            34.10         x   
 -- Hampton, Claire            8 BLOSSOMWOOD            28.00         x   
 -- Buchanan, Shelby           8 BLOSSOMWOOD               NT         x   
 -- Adcock, Mallory            8 PIEDMONT-US               NT         x   
 -- Hayes, Katie               8 PIEDMONT-US               NT         x   
 -- Bailey, Rachel             8 PIEDMONT-US               NT     X20.06  
 -- Crump, Mo                  8 PIEDMONT-US               NT     X20.50  
 -- Leary, Olivia              8 BLOSSOMWOOD            23.38     X21.51  
 -- Overton, Cameron           8 BLOSSOMWOOD            22.73     X21.67  
 -- Kesting, Megan             8 BLOSSOMWOOD            22.16     X22.26  
 -- Loftin, Jordan             8 BLOSSOMWOOD            23.77     X22.45  
 -- Smith, Sally Frances       8 BLOSSOMWOOD               NT     X22.92  
 -- Gardner, Brenna            8 BLOSSOMWOOD            23.50     X23.23  
 -- Nallamala, Kavi            7 BLOSSOMWOOD            22.88     X23.43  
 -- Bohan, Murphy              7 BLOSSOMWOOD            30.81     X25.18  
 -- Junen, Rachel              7 BLOSSOMWOOD            30.41     X25.67  
 -- Jiminez, Victoria          7 BLOSSOMWOOD            30.47     X25.89  
 -- Hunter, Windham            8 BLOSSOMWOOD            25.85     X25.94  
 -- Satterfield, Isabella      7 BLOSSOMWOOD            27.80     X26.13  
 -- Brabston, Sarah            8 BLOSSOMWOOD            26.75     X26.92  
 -- Bohan, Madison             7 BLOSSOMWOOD            30.24     X27.43  
 -- Adams, Maggie              7 BLOSSOMWOOD            32.26     X27.84  
 -- Lawrence, Mary Kathryn     8 PIEDMONT-US            37.50     X35.00  
 -- Pruett, Micah              7 PIEDMONT-US               NT     X37.17  
 
Event 20  Boys 8 & Under 25 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kretzschmar, Will          7 BLOSSOMWOOD            17.20      16.83    5  
  2 Medawar, Nicholas          8 BLOSSOMWOOD            18.12      17.92    3  
  3 Herring, Jackson           8 PIEDMONT-US            19.87      18.24    1  
  4 Baldwin, Spencer           8 PIEDMONT-US            21.00      18.37  
  5 Overbeek, Cade             7 PIEDMONT-US            23.04      19.58  
  6 Thurman, Blake             7 BLOSSOMWOOD            21.83      22.63  
 
Event 22  Boys 8 & Under 25 Yard Freestyle Exhibition
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
 -- Parker, Brennan            8 PIEDMONT-US               NT         x   
 -- LaBathe, Blake             8 PIEDMONT-US               NT         x   
 -- Stone, Chandler            7 BLOSSOMWOOD               NT         x   
 -- Johnson, Brooks            7 BLOSSOMWOOD            21.38     X20.51  
 -- Stephens, Jack             7 PIEDMONT-US               NT     X20.69  
 -- Nurre, Nicholas            7 PIEDMONT-US               NT     X22.06  
 -- Calhoon, Michael           8 PIEDMONT-US            33.50     X22.12  
 -- Colley, Will               8 BLOSSOMWOOD            22.91     X23.91  
 -- Young, Jack                7 BLOSSOMWOOD            22.13     X25.07  
 -- Burkett, Graham            7 BLOSSOMWOOD            25.69     X26.26  
 -- Kaylor, John Michael       7 BLOSSOMWOOD            26.72     X26.64  
 -- Young, Alex                7 BLOSSOMWOOD               NT     X27.18  
 -- Harton, Hunter             7 PIEDMONT-US            33.69     X29.51  
 -- Duncan, Carter             8 PIEDMONT-US            35.62     X30.12  
 -- Sutherland, Whit           7 BLOSSOMWOOD            24.68     X32.17  
 
Event 23  Girls 9-10 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Moore, Sarah Gwin         10 BLOSSOMWOOD            31.00      31.71    5  
  2 Nunn, Kate                10 PIEDMONT-US            36.32      33.19    3  
  3 Wire, Natalie              9 PIEDMONT-US            37.22      35.69    1  
  4 Mayer, Brennan            10 PIEDMONT-US            37.91      36.23  
  5 Burton, Logan             10 BLOSSOMWOOD            38.46      37.48  
  6 Sherman, Brooke           10 BLOSSOMWOOD            37.80      39.09  
 
Event 25  Girls 9-10 50 Yard Freestyle Exhibition
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
 -- Caudle, Michelle           9 BLOSSOMWOOD            52.11     X46.34  
 -- Solomon, Stacy             9 BLOSSOMWOOD            45.39     X47.03  
 -- Harbaugh, Sarah            9 PIEDMONT-US               NT     X56.42  
 
Event 26  Boys 9-10 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Smith, John               10 PIEDMONT-US            33.90      32.87    5  
  2 Roberts, Christopher      10 BLOSSOMWOOD            32.72      32.88    3  
  3 McDonald, Carter          10 BLOSSOMWOOD            33.90      34.43    1  
  4 Baldwin, Parker           10 PIEDMONT-US            34.12      35.93  
  5 Hicklen, Brewer           10 BLOSSOMWOOD            38.26      35.97  
  6 Strankman, Stone          10 PIEDMONT-US            42.13      38.91  
 
Event 29  Girls 11-12 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Wire, Allison             11 PIEDMONT-US            35.41     J33.13    5  
  2 Steed, Abby               12 BLOSSOMWOOD            34.05     J33.81    3  
  3 Loftin, Brinn             11 BLOSSOMWOOD            32.76     J33.11    1  
  4 Janssen, Kaitlyn          11 BLOSSOMWOOD               NT     J36.02  
  5 Van Peursem, Laura        11 PIEDMONT-US            36.62     J37.20  
  6 Tecza, Abby               11 PIEDMONT-US            39.00     J37.91  
 
Event 31  Girls 11-12 50 Yard Freestyle Exhibition
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
 -- Freeman, Elyse            12 BLOSSOMWOOD               NT     X36.74  
 -- Solomon, Sarah            11 BLOSSOMWOOD            38.25     X37.99  
 
Event 32  Boys 11-12 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Nunn, Will                12 PIEDMONT-US            29.87      28.11    5  
  2 Smith, Karter             11 BLOSSOMWOOD            29.57      29.30    3  
  3 Musgrove, Rawls           12 BLOSSOMWOOD            31.70      30.47    1  
  4 Russell, Derek            11 BLOSSOMWOOD               NT      32.71  
  5 Lawrence, Jackson         11 PIEDMONT-US            34.22      33.18  
  6 Riddick, Steven           12 PIEDMONT-US            35.62      35.55  
 
Event 34  Boys 11-12 50 Yard Freestyle Exhibition
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
 -- Hudson, Harrison          12 BLOSSOMWOOD            34.39     X34.19  
 -- Junen, Daniel             11 BLOSSOMWOOD            35.97     X37.10  
 -- Caudle, James             12 BLOSSOMWOOD            48.19     X44.69  
 
Event 35  Girls 13-14 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Coulter, Kacey            14 BLOSSOMWOOD               NT     J28.38    5  
  2 Mahesh, Kellyn            13 BLOSSOMWOOD               NT     J28.03    3  
  3 Browning, Meghan          14 PIEDMONT-US            29.10     J29.32    1  
  4 Musgrove, Cade            13 BLOSSOMWOOD               NT     J30.82  
  5 Smith, Amanda             14 PIEDMONT-US            32.13     J32.01  
 
Event 38  Boys 13-14 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Nalley, Andrew            14 PIEDMONT-US            27.06     J26.17    5  
  2 Sutherland, Tyler         14 BLOSSOMWOOD            28.00     J27.72    3  
  3 Hahnemann, Michael        14 PIEDMONT-US            29.91     J28.83    1  
  4 Scrip, Steven             13 PIEDMONT-US            31.03     J31.10  
  5 Gray, Robert              13 BLOSSOMWOOD            32.07     J42.37  
  6 Junen, Patrick            14 BLOSSOMWOOD            31.11     J32.63  
 
Event 40  Boys 13-14 50 Yard Freestyle Exhibition
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Judge, Caleb              13 PIEDMONT-US               NT      42.42  
 -- Kimbrough, Jon            13 PIEDMONT-US               NT     X36.22  
 -- Bailey, Thomas            13 PIEDMONT-US            41.07     X38.27  
 
Event 41  Girls 15-17 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Coulter, Samantha         16 BLOSSOMWOOD               NT      27.15    5  
  2 Byrom, Lorin              16 BLOSSOMWOOD               NT      28.59    3  
  3 Browning, Areesa          15 PIEDMONT-US            26.50      29.33    1  
  4 Nalley, Liza              15 PIEDMONT-US            30.16      29.97  
  5 Hinshaw, Lydia            15 PIEDMONT-US            32.13      31.08  
 
Event 43  Girls 15-17 50 Yard Freestyle Exhibition
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bowen, Kiley              15 PIEDMONT-US               NT      32.00  
 
Event 44  Boys 15-17 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Scrip, Robert             15 PIEDMONT-US            24.69      24.29    5  
  2 Hicklen, Anderson         15 BLOSSOMWOOD               NT      24.99    3  
  3 Stuart, Wil               15 PIEDMONT-US            27.10      26.29    1  
  4 Harbaugh, Daniel          16 PIEDMONT-US            27.65      27.17  
  5 Sammons, Ben              15 BLOSSOMWOOD               NT      31.42  
  6 Murray, Jared             15 BLOSSOMWOOD               NT      31.89  
 
Event 46  Boys 15-17 50 Yard Freestyle Exhibition
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Judge, Nathan             15 PIEDMONT-SE               NT      30.93  
 
Event 47  Girls 8 & Under 25 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Roberts, Riley             7 BLOSSOMWOOD            24.92      23.97    5  
  2 Johnson, Joy               8 BLOSSOMWOOD            26.00      25.47    3  
  3 Bell, Maria                7 PIEDMONT-US            30.69      26.60    1  
  4 Miller, Meredith           8 BLOSSOMWOOD            30.50      28.29  
  5 Hahnemann, Anna            8 PIEDMONT-US            35.16      33.08  
  6 Bates, Anita               8 PIEDMONT-US            34.84      37.01  
 
Event 48  Boys 8 & Under 25 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Herring, Jackson           8 PIEDMONT-US            24.35      22.17    5  
  2 Medawar, Nicholas          8 BLOSSOMWOOD            28.44      27.45    3  
  3 Batson, Andrew             8 BLOSSOMWOOD            34.46      28.70    1  
  4 Smith, Austin              7 PIEDMONT-US            34.03      29.50  
  5 Inglis, Jacob              8 PIEDMONT-US            32.34      29.93  
  6 Thurman, Blake             7 BLOSSOMWOOD            35.93      33.92  
 
Event 49  Girls 9-10 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ledyard, Ann               9 PIEDMONT-US            46.19      43.80    5  
  2 Wire, Natalie              9 PIEDMONT-US            51.00      48.98    3  
  3 Mayer, Brennan            10 PIEDMONT-US            51.06      49.37    1  
  4 Sherman, Brooke           10 BLOSSOMWOOD            52.50      51.72  
  5 Satterfield, Peyton       10 BLOSSOMWOOD          1:03.02      58.27  
  6 Gardner, Bailey            9 BLOSSOMWOOD          1:02.57    1:00.35  
 
Event 50  Boys 9-10 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Roberts, Christopher      10 BLOSSOMWOOD            45.48      44.19    5  
  2 Hamm, Andy                10 BLOSSOMWOOD            54.93      48.33    3  
  3 Overton, John Stewart     10 BLOSSOMWOOD            50.73      49.23    1  
  4 Finnell, Walker            9 PIEDMONT-US            54.75      52.60  
  5 Christian, Shelby          9 PIEDMONT-US          1:11.87    1:05.58  
  6 Christian, Harris          9 PIEDMONT-US          1:12.85    1:05.85  
 
Event 51  Girls 11-12 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Martin, Alexandra         12 PIEDMONT-US            45.53      42.11    5  
  2 Janssen, Kaitlyn          11 BLOSSOMWOOD            45.07      43.30    3  
  3 Tecza, Abby               11 PIEDMONT-US            46.66      45.17    1  
  4 Loftin, Brinn             11 BLOSSOMWOOD            50.23      48.46  
  5 Van Peursem, Laura        11 PIEDMONT-US            46.94      50.51  
  6 Parsons, Devon            11 BLOSSOMWOOD          1:00.07      56.19  
 
Event 52  Boys 11-12 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Lawrence, Jackson         11 PIEDMONT-US            43.50     J41.61    5  
  2 Russell, Derek            11 BLOSSOMWOOD               NT     J41.91    3  
  3 Simonis, John Mark        12 PIEDMONT-US            50.75     J44.21    1  
  4 Medawar, William          11 BLOSSOMWOOD            49.31     J47.43  
  5 Finnell, Carson           11 PIEDMONT-US            52.42     J47.44  
  6 Miller, Riley             12 BLOSSOMWOOD            49.00     J47.40  
 
Event 53  Girls 13-14 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Browning, Meghan          14 PIEDMONT-US            39.56      37.61    5  
  2 Sammons, Mary Calvert     13 BLOSSOMWOOD               NT      42.19    3  
  3 Musgrove, Cade            13 BLOSSOMWOOD            47.03      42.38    1  
 
Event 54  Boys 13-14 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Stuart, Philip            13 PIEDMONT-US            42.88     J39.09    5  
  2 Gray, Robert              13 BLOSSOMWOOD            42.99     J40.36    3  
  3 Scrip, Steven             13 PIEDMONT-US            41.93   J1:00.00    1  
  4 Junen, Patrick            14 BLOSSOMWOOD            48.32     J45.63  
  5 Spelce, Gramm             13 BLOSSOMWOOD               NT     J48.69  
 -- Hinshaw, David            13 PIEDMONT-US            45.75         DQ  
 
Event 55  Girls 15-17 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Lewis, Jessica            16 BLOSSOMWOOD            37.43      36.51    5  
  2 Brol, Allison             16 PIEDMONT-US            33.15      36.76    3  
  3 Hinshaw, Lydia            15 PIEDMONT-US            42.66      39.66    1  
  4 Hamm, Ellyn               16 BLOSSOMWOOD               NT      47.03  
  5 Randall, Erin             15 PIEDMONT-US            39.88      55.55  
 
Event 56  Boys 15-17 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Stuart, Wil               15 PIEDMONT-US            36.40      35.27    5  
  2 Harbaugh, Daniel          16 PIEDMONT-US            37.41      36.72    3  
  3 Hicklen, Anderson         15 BLOSSOMWOOD               NT      37.33    1  
  4 Martin, Drexel            15 PIEDMONT-US            39.43      38.27  
  5 Murray, Jared             15 BLOSSOMWOOD               NT      50.58  
  6 Calvert, David            16 BLOSSOMWOOD               NT    1:00.71  
 
Event 57  Mixed 8 & Under 100 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 BLOSSOMWOOD SWIM TEAM  'A'                        1:10.73    1:13.71    7  
     1) Swing, Sally 8                  2) Medawar, Nicholas 8            
     3) Kretzschmar, Will 7             4) Cimino, Sarah Margaret 7       
  2 PIEDMONT PIRANHAS-US  'A'                         1:22.81    1:19.13  
     1) Hahnemann, Anna 8               2) Bell, Maria 7                  
     3) Baldwin, Spencer 8              4) Herring, Jackson 8             
 -- PIEDMONT PIRANHAS-US  'B'                         1:27.63   X1:33.00  
     1) Inglis, Jacob 8                 2) Overbeek, Cade 7               
     3) Bates, Anita 8                  4) Monk, Abby 7                   
 -- BLOSSOMWOOD SWIM TEAM  'C'                             NT   X1:33.43  
     1) Colley, Will 8                  2) Loftin, Jordan 8               
     3) Leary, Olivia 8                 4) Alison, Evans 8                
 -- BLOSSOMWOOD SWIM TEAM  'B'                        1:19.44   X1:33.97  
     1) Kaylor, John Michael 7          2) Overton, Cameron 8             
     3) Young, Jack 7                   4) Miller, Meredith 8             
 
Event 59  Mixed 9-10 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 PIEDMONT PIRANHAS-US  'A'                         2:21.34    2:18.62    7  
     1) Baldwin, Parker 10              2) Nunn, Kate 10                  
     3) Wire, Natalie 9                 4) Smith, John 10                 
  2 BLOSSOMWOOD SWIM TEAM  'A'                        2:14.63    2:21.03  
     1) McDonald, Carter 10             2) Sherman, Brooke 10             
     3) Moore, Sarah Gwin 10            4) Roberts, Christopher 10        
 -- BLOSSOMWOOD SWIM TEAM  'C'                        2:36.53   X3:00.13  
     1) Gardner, Bailey 9               2) Batson, Luke 9                 
     3) Caudle, Michelle 9              4) Hamm, Andy 10                  
 -- BLOSSOMWOOD SWIM TEAM  'B'                        2:32.11   X3:08.25  
     1) Solomon, Stacy 9                2) Overton, John Stewart 10       
     3) Steed, Millie 9                 4) Harbarger, Jackson 9           
 
Event 61  Mixed 11-12 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 BLOSSOMWOOD SWIM TEAM  'A'                        2:10.97    2:09.06    7  
     1) Musgrove, Rawls 12              2) Loftin, Brinn 11               
     3) Steed, Abby 12                  4) Smith, Karter 11               
  2 PIEDMONT PIRANHAS-US  'A'                         2:16.12    2:15.81  
     1) Van Peursem, Laura 11           2) Wire, Allison 11               
     3) Lawrence, Jackson 11            4) Nunn, Will 12                  
 -- PIEDMONT PIRANHAS-US  'B'                         2:28.99   X2:23.14  
     1) Riddick, Steven 12              2) Simonis, John Mark 12          
     3) Warner, Sarah 12                4) Tecza, Abby 11                 
 -- BLOSSOMWOOD SWIM TEAM  'C'                             NT   X2:31.71  
     1) Walke, Katie 11                 2) O'Neal, Shep 12                
     3) Solomon, Sarah 11               4) Miller, Riley 12               
 -- BLOSSOMWOOD SWIM TEAM  'B'                        2:16.43   X2:37.15  
     1) Collins, Anderson 11            2) Freeman, Elyse 12              
     3) Caudle, James 12                4) Junen, Daniel 11               
 
Event 63  Mixed 13-14 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 PIEDMONT PIRANHAS-US  'A'                         1:58.20    1:56.67    7  
     1) Browning, Meghan 14             2) Smith, Amanda 14               
     3) Hahnemann, Michael 14           4) Nalley, Andrew 14              
  2 BLOSSOMWOOD SWIM TEAM  'A'                             NT    1:58.37  
     1) Sutherland, Tyler 14            2) Junen, Patrick 14              
     3) Coulter, Kacey 14               4) Mahesh, Kellyn 13              
 -- BLOSSOMWOOD SWIM TEAM  'B'                             NT   X2:12.90  
     1) Caudle, Clint 13                2) Sammons, Mary Calvert 13       
     3) Musgrove, Cade 13               4) Burriss, Joseph 13             
 
Event 65  Mixed 15-17 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 PIEDMONT PIRANHAS-US  'A'                              NT    1:49.94    7  
     1) Brol, Allison 16                2) Browning, Areesa 15            
     3) Stuart, Wil 15                  4) Scrip, Robert 15               
  2 BLOSSOMWOOD SWIM TEAM  'A'                             NT    1:51.02  
     1) Coulter, Samantha 16            2) Sammons, Ben 15                
     3) Hicklen, Anderson 15            4) Byrom, Lorin 16                
 -- PIEDMONT PIRANHAS-US  'B'                         1:55.46   X2:02.62  
     1) Hahnemann, Chris 17             2) Harbaugh, Daniel 16            
     3) Nalley, Liza 15                 4) Hinshaw, Lydia 15              
 
Event 67  Girls 8 & Under 25 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Cimino, Sarah Margaret     7 BLOSSOMWOOD            22.00      21.38    5  
  2 Clayton, Hannah Page       8 BLOSSOMWOOD            24.37      21.97    3  
  3 Swing, Sally               8 BLOSSOMWOOD            24.23      22.97    1  
  4 Hahnemann, Anna            8 PIEDMONT-US            30.19      25.91  
  5 Bates, Anita               8 PIEDMONT-US            42.15      32.22  
  6 Monk, Abby                 7 PIEDMONT-US            33.03      33.69  
 
Event 68  Boys 8 & Under 25 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kretzschmar, Will          7 BLOSSOMWOOD            23.59      24.39    5  
  2 Thurman, Blake             7 BLOSSOMWOOD            34.55      29.50    3  
  3 Inglis, Jacob              8 PIEDMONT-US            35.72      33.07    1  
  4 Smith, Austin              7 PIEDMONT-US            37.44      35.79  
  5 Alison, Evans              8 BLOSSOMWOOD            34.51      38.37  
 -- Baldwin, Spencer           8 PIEDMONT-US            30.78         DQ  
 
Event 69  Girls 9-10 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Moore, Sarah Gwin         10 BLOSSOMWOOD            39.61     J39.29    5  
  2 Nunn, Kate                10 PIEDMONT-US            45.00     J41.87    3  
  3 Mayer, Brennan            10 PIEDMONT-US            47.00     J43.37    1  
  4 Ledyard, Ann               9 PIEDMONT-US            46.16     J46.73  
  5 Burton, Logan             10 BLOSSOMWOOD            54.79     J46.03  
  6 Sherman, Brooke           10 BLOSSOMWOOD            48.80     J48.82  
 
Event 70  Boys 9-10 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 McDonald, Carter          10 BLOSSOMWOOD            43.19      40.51    5  
  2 Baldwin, Parker           10 PIEDMONT-US            49.69      41.52    3  
  3 Hicklen, Brewer           10 BLOSSOMWOOD            48.25      42.97    1  
  4 Smith, John               10 PIEDMONT-US            51.84      49.97  
  5 Finnell, Walker            9 PIEDMONT-US            52.93      55.41  
  6 Batson, Luke               9 BLOSSOMWOOD          1:02.20    1:02.99  
 
Event 71  Girls 11-12 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Wire, Allison             11 PIEDMONT-US            39.15      39.01    5  
  2 Steed, Abby               12 BLOSSOMWOOD            46.19      42.39    3  
  3 Van Peursem, Laura        11 PIEDMONT-US            41.71      44.57    1  
  4 Tecza, Abby               11 PIEDMONT-US            48.50      45.29  
  5 Janssen, Kaitlyn          11 BLOSSOMWOOD            45.65      45.39  
  6 Walke, Katie              11 BLOSSOMWOOD            51.16      49.71  
 
Event 72  Boys 11-12 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Nunn, Will                12 PIEDMONT-US            34.73      33.33    5  
  2 Smith, Karter             11 BLOSSOMWOOD            36.63      34.73    3  
  3 Musgrove, Rawls           12 BLOSSOMWOOD            39.00      39.03    1  
  4 Cimino, Addison           11 BLOSSOMWOOD            41.75      41.17  
  5 Bailey, Jonathan          12 PIEDMONT-US            46.69      45.90  
  6 Lawrence, Jackson         11 PIEDMONT-US            45.69      47.09  
 
Event 73  Girls 13-14 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Mahesh, Kellyn            13 BLOSSOMWOOD               NT      33.67    5  
  2 Coulter, Kacey            14 BLOSSOMWOOD               NT      34.05    3  
  3 Browning, Meghan          14 PIEDMONT-US            37.78      36.57    1  
  4 Sammons, Mary Calvert     13 BLOSSOMWOOD               NT      37.05  
  5 Smith, Amanda             14 PIEDMONT-US            40.56      39.29  
 
Event 74  Boys 13-14 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Nalley, Andrew            14 PIEDMONT-US            35.47      32.72    5  
  2 Hahnemann, Michael        14 PIEDMONT-US            41.68      38.75    3  
  3 Scrip, Steven             13 PIEDMONT-US            40.65      40.11    1  
  4 Sutherland, Tyler         14 BLOSSOMWOOD               NT      40.63  
  5 Spelce, Gramm             13 BLOSSOMWOOD            43.54      42.39  
  6 Caudle, Clint             13 BLOSSOMWOOD               NT      46.29  
 
Event 75  Girls 15-17 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Coulter, Samantha         16 BLOSSOMWOOD               NT      32.26    5  
  2 Brol, Allison             16 PIEDMONT-US            30.45      32.60    3  
  3 Browning, Areesa          15 PIEDMONT-US            29.88      34.06    1  
  4 Lewis, Jessica            16 BLOSSOMWOOD            34.41      35.05  
  5 Byrom, Lorin              16 BLOSSOMWOOD               NT      35.98  
  6 Nalley, Liza              15 PIEDMONT-US            37.91      37.83  
 
Event 76  Boys 15-17 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Scrip, Robert             15 PIEDMONT-US            31.63      29.67    5  
  2 Harbaugh, Daniel          16 PIEDMONT-US            32.93      32.88    3  
  3 Hicklen, Anderson         15 BLOSSOMWOOD               NT      33.81    1  
  4 Martin, Drexel            15 PIEDMONT-US               NT      38.49  
  5 Sammons, Ben              15 BLOSSOMWOOD               NT      47.89  
 
Event 77  Girls 8 & Under 25 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Cimino, Sarah Margaret     7 BLOSSOMWOOD            21.07     J18.87    5  
  2 Bell, Maria                7 PIEDMONT-US            25.41     J20.60    3  
  3 VanDyke, Anne Hayden       8 BLOSSOMWOOD            24.27     J21.53    1  
  4 Roberts, Riley             7 BLOSSOMWOOD            22.67     J21.21  
  5 Monk, Abby                 7 PIEDMONT-US            37.31     J29.94  
  6 Bates, Anita               8 PIEDMONT-US            39.18     J36.55  
 
Event 78  Boys 8 & Under 25 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kretzschmar, Will          7 BLOSSOMWOOD            20.98      18.14    5  
  2 Baldwin, Spencer           8 PIEDMONT-US            23.62      20.19    3  
  3 Medawar, Nicholas          8 BLOSSOMWOOD            22.83      22.94    1  
  4 Batson, Andrew             8 BLOSSOMWOOD            28.99      29.06  
  5 Inglis, Jacob              8 PIEDMONT-US            32.69      30.50  
  6 Bell, Robert               6 PIEDMONT-US            37.03      38.84  
 
Event 79  Girls 9-10 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Moore, Sarah Gwin         10 BLOSSOMWOOD            37.53      37.67    5  
  2 Wire, Natalie              9 PIEDMONT-US            41.77      45.99    3  
  3 Ledyard, Ann               9 PIEDMONT-US            51.07      50.93    1  
  4 Burton, Logan             10 BLOSSOMWOOD            48.59      52.95  
  5 Steed, Millie              9 BLOSSOMWOOD            59.58    1:02.12  
 -- Nunn, Kate                10 PIEDMONT-US            41.00         DQ  
 
Event 80  Boys 9-10 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Smith, John               10 PIEDMONT-US            43.44      39.49    5  
  2 Baldwin, Parker           10 PIEDMONT-US            43.31      40.44    3  
  3 Roberts, Christopher      10 BLOSSOMWOOD            41.30      41.09    1  
  4 McDonald, Carter          10 BLOSSOMWOOD            42.97      41.94  
  5 Strankman, Stone          10 PIEDMONT-US            59.94    1:01.35  
  6 Hicklen, Brewer           10 BLOSSOMWOOD            52.59    1:06.67  
 
Event 81  Girls 11-12 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Wire, Allison             11 PIEDMONT-US            40.41      38.45    5  
  2 Steed, Abby               12 BLOSSOMWOOD            40.83      40.43    3  
  3 Nalley, Lindsey           12 PIEDMONT-US               NT      41.12    1  
  4 Parsons, Devon            11 BLOSSOMWOOD            47.23      43.10  
  5 Loftin, Brinn             11 BLOSSOMWOOD            44.18      43.41  
  6 Martin, Alexandra         12 PIEDMONT-US            50.87      48.89  
 
Event 82  Boys 11-12 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Nunn, Will                12 PIEDMONT-US            33.37      32.87    5  
  2 Smith, Karter             11 BLOSSOMWOOD            35.77      34.40    3  
  3 Russell, Derek            11 BLOSSOMWOOD               NT      39.69    1  
  4 Riddick, Steven           12 PIEDMONT-US            48.00      44.81  
  5 Simonis, John Mark        12 PIEDMONT-US            49.47      46.02  
 
Event 83  Girls 13-14 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Mahesh, Kellyn            13 BLOSSOMWOOD               NT      31.16    5  
  2 Coulter, Kacey            14 BLOSSOMWOOD               NT      32.37    3  
  3 Sammons, Mary Calvert     13 BLOSSOMWOOD               NT      33.48    1  
  4 Smith, Amanda             14 PIEDMONT-US            32.56      35.53  
 
Event 84  Boys 13-14 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Nalley, Andrew            14 PIEDMONT-US            36.22      31.79    5  
  2 Sutherland, Tyler         14 BLOSSOMWOOD            34.30      33.30    3  
  3 Hahnemann, Michael        14 PIEDMONT-US            38.91      34.90    1  
  4 Junen, Patrick            14 BLOSSOMWOOD            38.86      37.86  
  5 Hinshaw, David            13 PIEDMONT-US            41.09      39.34  
  6 Burriss, Joseph           13 BLOSSOMWOOD            56.27      50.45  
 
Event 85  Girls 15-17 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Coulter, Samantha         16 BLOSSOMWOOD               NT      30.04    5  
  2 Browning, Areesa          15 PIEDMONT-US            27.00      33.50    3  
  3 Byrom, Lorin              16 BLOSSOMWOOD               NT      33.60    1  
  4 Lewis, Jessica            16 BLOSSOMWOOD               NT      34.34  
  5 Brol, Allison             16 PIEDMONT-US            29.56      34.82  
  6 Simonis, Marley           15 PIEDMONT-US            38.62      34.90  
 
Event 86  Boys 15-17 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Scrip, Robert             15 PIEDMONT-US            28.44      27.67    5  
  2 Stuart, Wil               15 PIEDMONT-US            32.06      30.69    3  
  3 Martin, Drexel            15 PIEDMONT-US            32.81      32.22    1  
  4 Sammons, Ben              15 BLOSSOMWOOD               NT      38.39  
 
Event 87  Girls 8 & Under 100 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 BLOSSOMWOOD SWIM TEAM  'A'                        1:11.64    1:13.40    7  
     1) Roberts, Riley 7                2) Swing, Sally 8                 
     3) Clayton, Hannah Page 8          4) Cimino, Sarah Margaret 7       
  2 PIEDMONT PIRANHAS-US  'A'                              NT    1:36.83  
     1) Bates, Anita 8                  2) Monk, Abby 7                   
     3) Hahnemann, Anna 8               4) Bell, Maria 7                  
 -- BLOSSOMWOOD SWIM TEAM  'B'                        1:16.38   X1:26.93  
     1) Johnson, Joy 8                  2) Smith, Sally Frances 8         
     3) Miller, Meredith 8              4) VanDyke, Anne Hayden 8         
 -- BLOSSOMWOOD SWIM TEAM  'C'                        1:22.44   X1:42.63  
     1) Jiminez, Victoria 7             2) Junen, Rachel 7                
     3) Kesting, Megan 8                4) Overton, Cameron 8             
 
Event 88  Boys 8 & Under 100 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 PIEDMONT PIRANHAS-US  'A'                              NT    1:18.86    7  
     1) Inglis, Jacob 8                 2) Overbeek, Cade 7               
     3) Baldwin, Spencer 8              4) Herring, Jackson 8             
  2 BLOSSOMWOOD SWIM TEAM  'A'                        1:18.53    1:21.23  
     1) Johnson, Brooks 7               2) Thurman, Blake 7               
     3) Medawar, Nicholas 8             4) Kretzschmar, Will 7            
 -- BLOSSOMWOOD SWIM TEAM  'C'                        1:37.68   X1:48.48  
     1) Nallamala, Ramann 6             2) Batson, Andrew 8               
     3) Kaylor, John Michael 7          4) Swing, Joe 5                   
 -- BLOSSOMWOOD SWIM TEAM  'B'                        1:31.09   X1:49.28  
     1) Young, Jack 7                   2) Alison, Evans 8                
     3) Colley, Will 8                  4) Burkett, Graham 7              
 -- PIEDMONT PIRANHAS-US  'B'                         2:00.18   X1:54.98  
     1) Smith, Austin 7                 2) Bell, Robert 6                 
     3) Martin, Jake 7                  4) Herring, Wylder 5              
 -- PIEDMONT PIRANHAS-US  'C'                         2:21.79   X1:58.16  
     1) Calhoon, Michael 8              2) Harton, Hunter 7               
     3) Duncan, Carter 8                4) Jackson, Gabe 6                
 
Event 89  Girls 9-10 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 PIEDMONT PIRANHAS-US  'A'                              NT    2:29.15    7  
     1) Ledyard, Ann 9                  2) Mayer, Brennan 10              
     3) Nunn, Kate 10                   4) Wire, Natalie 9                
  2 BLOSSOMWOOD SWIM TEAM  'A'                             NT    2:47.25  
     1) Burton, Logan 10                2) Steed, Millie 9                
     3) Sherman, Brooke 10              4) Moore, Sarah Gwin 10           
 -- PIEDMONT PIRANHAS-US  'C'                              NT         x   
     1) Adcock, Megan 10                2) Jackson, Abbi 9                
     3) Fandre, Danielli 9              4) Harbaugh, Sarah 9              
 -- PIEDMONT PIRANHAS-US  'B'                         2:56.22   X2:54.63  
     1) Crump, Kat 10                   2) Hepler, Hannah 9               
     3) Stuart, Maggie 10               4) Petcher, Casey 9               
 -- BLOSSOMWOOD SWIM TEAM  'B'                             NT   X3:25.71  
     1) Caudle, Michelle 9              2) Gardner, Bailey 9              
     3) Solomon, Stacy 9                4) Satterfield, Peyton 10         
 
Event 90  Boys 9-10 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 BLOSSOMWOOD SWIM TEAM  'A'                             NT    2:23.14    7  
     1) Hicklen, Brewer 10              2) Overton, John Stewart 10       
     3) McDonald, Carter 10             4) Roberts, Christopher 10        
  2 PIEDMONT PIRANHAS-US  'A'                              NT    2:30.48  
     1) Finnell, Walker 9               2) Strankman, Stone 10            
     3) Baldwin, Parker 10              4) Smith, John 10                 
 -- BLOSSOMWOOD SWIM TEAM  'B'                             NT   X2:52.17  
     1) Batson, Luke 9                  2) Hamm, Andy 10                  
     3) Harbarger, Jackson 9            4) Kretzschmar, Will 7            
 
Event 91  Girls 11-12 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 BLOSSOMWOOD SWIM TEAM  'A'                             NT    2:26.57    7  
     1) Loftin, Brinn 11                2) Solomon, Sarah 11              
     3) Janssen, Kaitlyn 11             4) Steed, Abby 12                 
  2 PIEDMONT PIRANHAS-US  'A'                              NT    2:27.43  
     1) Van Peursem, Laura 11           2) Tecza, Abby 11                 
     3) Martin, Alexandra 12            4) Wire, Allison 11               
 -- BLOSSOMWOOD SWIM TEAM  'B'                             NT   X2:38.61  
     1) Collins, Anderson 11            2) Freeman, Elyse 12              
     3) Parsons, Devon 11               4) Walke, Katie 11                
 
Event 92  Boys 11-12 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 BLOSSOMWOOD SWIM TEAM  'A'                             NT    2:09.51    7  
     1) Russell, Derek 11               2) Cimino, Addison 11             
     3) Musgrove, Rawls 12              4) Smith, Karter 11               
  2 PIEDMONT PIRANHAS-US  'A'                              NT    2:15.64  
     1) Riddick, Steven 12              2) Simonis, John Mark 12          
     3) Lawrence, Jackson 11            4) Nunn, Will 12                  
 -- BLOSSOMWOOD SWIM TEAM  'B'                             NT   X2:32.41  
     1) Caudle, James 12                2) Junen, Daniel 11               
     3) Medawar, William 11             4) Miller, Riley 12               
 -- PIEDMONT PIRANHAS-US  'B'                              NT   X2:38.84  
     1) Calhoon, Bradford 11            2) Finnell, Carson 11             
     3) Bailey, Jonathan 12             4) Christian, Harris 9            
 
Event 93  Girls 13-14 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 BLOSSOMWOOD SWIM TEAM  'A'                             NT    2:22.66    7  
     1) Coulter, Kacey 14               2) Sammons, Mary Calvert 13       
     3) Musgrove, Cade 13               4) Mahesh, Kellyn 13              
 
Event 94  Boys 13-14 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 PIEDMONT PIRANHAS-US  'A'                              NT    1:58.65    7  
     1) Hinshaw, David 13               2) Scrip, Steven 13               
     3) Hahnemann, Michael 14           4) Nalley, Andrew 14              
  2 BLOSSOMWOOD SWIM TEAM  'A'                             NT    2:13.01  
     1) Junen, Patrick 14               2) Spelce, Gramm 13               
     3) Gray, Robert 13                 4) Sutherland, Tyler 14           
 
Event 95  Girls 15-17 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 PIEDMONT PIRANHAS-US  'A'                              NT    1:58.26    7  
     1) Brol, Allison 16                2) Hinshaw, Lydia 15              
     3) Nalley, Liza 15                 4) Browning, Areesa 15            
  2 BLOSSOMWOOD SWIM TEAM  'A'                             NT    2:04.32  
     1) Coulter, Samantha 16            2) Lewis, Jessica 16              
     3) Hamm, Ellyn 16                  4) Byrom, Lorin 16                
 
Event 96  Boys 15-17 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 PIEDMONT PIRANHAS-US  'A'                              NT    1:47.86    7  
     1) Harbaugh, Daniel 16             2) Martin, Drexel 15              
     3) Stuart, Wil 15                  4) Scrip, Robert 15               
  2 BLOSSOMWOOD SWIM TEAM  'A'                             NT    2:17.31  
     1) Calvert, David 16               2) Burriss, Joseph 13             
     3) Sammons, Ben 15                 4) Hicklen, Anderson 15           

 

 
 

Web Design by:
MerchantWorks, Inc.


Copyright 2004-2017 - Rocket City Swim League, PO Box 10052, Huntsville, AL 35801
info@swimrcsl.org