Home
2016 Meets
2015 Meets
Archive & Records
Forms & Documents
Officiating
Member Pools
Board & Minutes
About RCSL

Meet Results / Record Listing

(Meters Time = Yards Time x 1.11 ----- Yards Time = Meters Time / 1.11)

                    Hampton Cove vs Lily Flagg - 6/21/2006                     
                                    Results                                    
 
             FINAL SCORE - HAMPTON COVE 276, LILY FLAGG 270

Event 1  Girls 8 & Under 100 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 HAMPTON COVE HURRICANES  'A'                      1:50.56    1:58.03    7  
     1) Hoffman, Olivia 8               2) Thompson, Hannah Grace 8       
     3) Harper, Abigail 7               4) Estes, Rachel 8                
  2 LILY FLAGG  'A'                                   2:03.31    2:01.25  
     1) Jager, Rebecca 7                2) Cook, Laura 8                  
     3) Caruso, Emilly 7                4) Thomas, Ali 6                  
 -- HAMPTON COVE HURRICANES  'B'                      2:15.84   X1:58.75  
     1) Moon, Aubrey 8                  2) Brown, Catie 7                 
     3) Graffeo, Carol 8                4) Estes, Emily 8                 
 -- LILY FLAGG  'B'                                        NT   X2:39.87  
     1) Becher, Grace 7                 2) Henrikson, Bonnie 7            
     3) Uecker, Liela 7                 4) Yost, Aimee 7                  
 
Event 2  Boys 8 & Under 100 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 HAMPTON COVE HURRICANES  'A'                      1:55.69    2:00.97    7  
     1) Taheri, Mauhaun 8               2) Rosenhoover, Graham 8          
     3) Mordecai, Lucas 8               4) Dombrowsky, Christopher 7      
 -- HAMPTON COVE HURRICANES  'B'                      2:15.79   X2:24.43  
     1) Brown, Chris 7                  2) Welborn, Luke 6                
     3) Tichow, Michael 6               4) Reynolds, Jace 7               
 
Event 3  Girls 9-10 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 LILY FLAGG  'A'                                   3:15.24    3:03.69    7  
     1) Copeland, Rebecca 10            2) Marett, Grace 9                
     3) Paden, Cydney 10                4) Burke, Julia 10                
 -- HAMPTON COVE HURRICANES  'B'                      3:57.40   X4:03.03  
     1) Mordecai, Alexis 10             2) Gagliano, Cady 10              
     3) Bayless, Leiron 9               4) Justice, Caroline 9            
 -- HAMPTON COVE HURRICANES  'C'                           NT   X4:49.38  
     1) Damian, Lexi 9                  2) Reynolds, Mia 10               
     3) Fender, Elizabeth 9             4) Watson, Savannah 10            
 -- HAMPTON COVE HURRICANES  'A'                      3:20.99         DQ  
     1) Maurel, Elise 9                 2) Markusic, Elena 10             
     3) Dailey, Julia 10                4) Rosenhoover, Candace 9         
 
Event 4  Boys 9-10 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 HAMPTON COVE HURRICANES  'A'                      3:00.43    2:56.22    7  
     1) Dombrowsky, Nicholas 10         2) Wintzinger, Trey 9             
     3) McBride, John Parvin P 9        4) Rives, Cameron 9               
  2 LILY FLAGG  'A'                                   3:17.57    3:08.69  
     1) Spearing, Caleb 9               2) Cook, Bryan 10                 
     3) Johnson, Jesse 9                4) Butler, David 9                
 
Event 5  Girls 11-12 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 HAMPTON COVE HURRICANES  'A'                      2:33.31    2:36.25    7  
     1) Tolleson, Rachel 11             2) Tepool, Lauren 11              
     3) Wintzinger, Lindsey 12          4) Murphy, Hope 12                
  2 LILY FLAGG  'A'                                   2:39.14    2:55.07  
     1) Spearing, Sherry 11             2) Marett, Savannah 11            
     3) Alford, Melissa 12              4) Shell, Marsena 11              
 -- LILY FLAGG  'B'                                        NT   X3:20.46  
     1) Butler, Rachel 12               2) Henrikson, Anna 12             
     3) Bodkin, Elizabeth 12            4) Hopkins, Mary Beth 12          
 
Event 6  Boys 11-12 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
 -- LILY FLAGG  'A'                                   3:08.82         DQ  
     1) Foeller, Christopher 11         2) Daughtry, Lane 11              
     3) Pinkleton, James 11             4) Lindstrom, Mac 11              
 
Event 7  Girls 13-14 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 LILY FLAGG  'A'                                   2:40.15    2:31.40    7  
     1) Spearing, Julie 13              2) Azar, Allyson 13               
     3) Cotton, Caroline 13             4) King, Taylor 13                
  2 HAMPTON COVE HURRICANES  'A'                      2:34.23    2:38.50  
     1) Gagliano, Nicole 14             2) Hawkins, Hannah 14             
     3) Brock, Morgan Ashley 14         4) O'Bradovich, Kaitlin 13        
 
Event 8  Boys 13-14 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 HAMPTON COVE HURRICANES  'A'                      2:05.64    2:05.54    7  
     1) Ginn, Drew 14                   2) Rives, Corey 14                
     3) Urban, CJ 14                    4) Tepool, Trent 14               
  2 LILY FLAGG  'A'                                   2:22.07    2:37.23  
     1) Hobbs, Luke 13                  2) Copeland, Bobby 14             
     3) Brahm, Chris 13                 4) Becher, Michael 12             
 
Event 9  Girls 15-17 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 LILY FLAGG  'A'                                   2:15.20    2:14.97    7  
     1) Finnegan, Marie 17              2) Spearing, Lauren 16            
     3) Azar, Kristina 17               4) Becher, Mary Katherine 15      
 
Event 10  Boys 15-17 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 LILY FLAGG  'A'                                        NT    2:06.16    7  
     1) Brooks, Thomas 17               2) Davis, Stephen 17              
     3) Bodkin, Michael 17              4) Babin, Milies 17               
  2 HAMPTON COVE HURRICANES  'A'                      2:12.52    2:13.85  
     1) Brown, Matthew 15               2) Smyser, Will 17                
     3) Hardy, Adam 16                  4) Moss, Ryan 15                  
 
Event 11  Girls 6 & Under 25 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Thomas, Ali                6 LILY                   23.20      23.18    5  
  2 Owen, Callie               6 HAMC                   26.37      26.72    3  
  3 Patz, Avery                6 HAMC                   34.42      29.63    1  
  4 Fanning, Anna              6 LILY                   37.07      33.51  
  5 Cooley, Anna               6 LILY                      NT      34.28  
  6 Kozar, Jessica             6 HAMC                   32.32      34.43  
 
Event 13  Girls 6 & Under 25 Yard Freestyle Exhibition
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
 -- Colvin, Stefani            6 HAMC                   46.72         x   
 -- Patz, Callie               4 HAMC                   52.66         x   
 -- Johnson, Savannah          6 HAMC                      NT         x   
 -- Terrell, Lauren            5 LILY                      NT     X40.07  
 -- Farrell, Maura Kate        6 HAMC                   49.22     X46.91  
 -- Damian, Sasha              5 HAMC                   53.00     X49.88  
 
Event 14  Boys 6 & Under 25 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Welborn, Luke              6 HAMC                   25.69      27.00    5  
  2 Fisher, Noah               6 HAMC                   28.80      33.78    3  
  3 Tichow, Michael            6 HAMC                   30.85      34.85    1  
  4 Swanson, Ethan             4 LILY                 1:13.17      51.03  
  5 Caruso, Daniel             5 LILY                 1:13.79      57.90  
 
Event 16  Boys 6 & Under 25 Yard Freestyle Exhibition
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
 -- Draborn, Sean              6 HAMC                      NT         x   
 -- Sutherland, Cullen         6 HAMC                      NT         x   
 -- O'Brien, Eric              6 HAMC                 1:24.49         x   
 -- Rosenhoover, Marshall      6 HAMC                   37.59     X29.34  
 -- McFeely, Mitchell          6 HAMC                   38.41     X32.37  
 -- Crawford, Will             6 HAMC                   38.41     X33.03  
 -- Johnston, Will             6 HAMC                   33.50     X33.72  
 -- Graffeo, Ted               5 HAMC                   41.40     X34.04  
 -- Harrison, Nathan           5 HAMC                   36.41     X37.23  
 -- Welborn, Jack              5 HAMC                   31.78     X37.38  
 -- Fiore, Jay                 6 HAMC                   39.47     X37.46  
 -- Fadul, Aidan               6 HAMC                   46.16     X46.06  
 
Event 17  Girls 8 & Under 25 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hoffman, Olivia            8 HAMC                   19.87      19.90    5  
  2 Estes, Rachel              8 HAMC                   22.34      23.09    3  
  3 Harper, Abigail            7 HAMC                   22.91      23.88    1  
  4 Jager, Rebecca             7 LILY                   24.07      24.82  
  5 Caruso, Emilly             7 LILY                   31.34      25.96  
  6 Cook, Laura                8 LILY                   26.41      27.15  
 
Event 19  Girls 8 & Under 25 Yard Freestyle Exhibition
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
 -- Bennett, Ally              7 HAMC                      NT         x   
 -- Beshirs, Laurel            7 HAMC                      NT         x   
 -- Rotenberger, Lydia         8 HAMC                      NT         x   
 -- Graffeo, Carol             8 HAMC                   24.00     X24.59  
 -- Estes, Emily               8 HAMC                   24.66     X24.78  
 -- Childs, Abbie              7 HAMC                   31.22     X28.74  
 -- Hyde, Makayla              8 HAMC                   30.84     X30.57  
 -- Fadool, Ella               7 HAMC                      NT     X30.93  
 -- Plotka, Jiji               7 HAMC                   28.79     X31.81  
 
Event 20  Boys 8 & Under 25 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Burke, Joel                7 LILY                   18.83      18.34    5  
  2 Mordecai, Lucas            8 HAMC                   18.47      19.88    3  
  3 Dombrowsky, Christopher    7 HAMC                   25.66      24.62    1  
  4 Botta, Brooks              8 LILY                   24.50      25.28  
  5 Reynolds, Jace             7 HAMC                   25.91      25.81  
 
Event 22  Boys 8 & Under 25 Yard Freestyle Exhibition
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
 -- Justice, Ben               7 HAMC                      NT         x   
 -- Stephenson, Max            8 HAMC                   28.25     X23.50  
 -- MacMurray, Max             7 HAMC                   28.16     X25.28  
 -- Thompson, Sam              7 HAMC                   26.46     X25.43  
 -- Johnson, Christopher       7 HAMC                   28.25     X28.10  
 -- West, Greg                 7 HAMC                      NT     X28.69  
 -- Sykes, Chad                7 HAMC                   35.46     X35.28  
 -- Yarbrough, Reed            7 HAMC                   48.18     X36.19  
 
Event 23  Girls 9-10 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Burke, Julia              10 LILY                   35.22      37.03    5  
  2 Maurel, Elise              9 HAMC                   41.10      39.06    3  
  3 Dailey, Julia             10 HAMC                   40.88      40.06    1  
  4 Copeland, Rebecca         10 LILY                      NT      40.88  
  5 Cooley, Emily              9 LILY                   51.83      50.05  
  6 Markusic, Elena           10 HAMC                   52.00      50.19  
 -- Huskey, Madison            9 LILY                      NT     X46.59  
 -- Tillman, Kelly             9 LILY                      NT   X1:02.79  
 
Event 25  Girls 9-10 50 Yard Freestyle Exhibition
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
 -- Justice, Caroline          9 HAMC                      NT         x   
 -- Damian, Lexi               9 HAMC                   58.44     X51.09  
 -- Bayless, Leiron            9 HAMC                   53.16     X52.53  
 -- Fender, Elizabeth          9 HAMC                   55.04     X55.20  
 -- Reynolds, Mia             10 HAMC                   54.12     X56.79  
 -- Gagliano, Cady            10 HAMC                   51.72     X57.69  
 -- Farrell, Celia             9 HAMC                 1:15.65   X1:04.93  
 -- Watson, Savannah          10 HAMC                 1:14.47   X1:17.31  
 
Event 26  Boys 9-10 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Wintzinger, Trey           9 HAMC                   36.38      35.41    5  
  2 Johnson, Jesse             9 LILY                   39.36      35.59    3  
  3 Rives, Cameron             9 HAMC                   40.90      41.00    1  
  4 Hawkins, Jack              9 HAMC                   43.60      41.21  
  5 Spearing, Caleb            9 LILY                   48.12      42.89  
  6 Butler, David              9 LILY                   41.77      45.47  
 
Event 29  Girls 11-12 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Wintzinger, Lindsey       12 HAMC                   30.59      31.22    5  
  2 Alford, Melissa           12 LILY                   35.53      34.53    3  
  3 Murphy, Hope              12 HAMC                   35.06      34.84    1  
  4 Tepool, Lauren            11 HAMC                      NT      37.69  
  5 Butler, Rachel            12 LILY                   39.10      37.97  
  6 Spearing, Sherry          11 LILY                   43.77      40.22  
 
Event 32  Boys 11-12 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Foeller, Christopher      11 LILY                   36.82      35.78    5  
  2 Lindstrom, Mac            11 LILY                   36.41      38.03    3  
  3 Rosenhoover, Cameron      11 HAMC                   37.69      39.50    1  
  4 Stephenson, Mitch         11 HAMC                   45.77      42.93  
  5 Daughtry, Lane            11 LILY                      NT      45.94  
 -- Uecker, Dominic           11 LILY                      NT     X40.54  
 
Event 35  Girls 13-14 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Spearing, Julie           13 LILY                   32.38     J30.31    5  
  2 Younger, Ashley           14 HAMC                      NT     J30.90    3  
  3 Gagliano, Nicole          14 HAMC                   33.00     J32.03    1  
  4 King, Taylor              13 LILY                   36.09     J35.25  
  5 Monaco, Kristin           13 HAMC                   34.72     J35.50  
  6 Henrikson, Emily          14 LILY                      NT     J37.79  
 
Event 38  Boys 13-14 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ginn, Drew                14 HAMC                   25.81     J26.06    4  
  1 Rives, Corey              14 HAMC                   25.97     J26.25    4  
  3 Urban, CJ                 14 HAMC                   28.47     J28.69    1  
  4 Copeland, Bobby           14 LILY                   32.01     J31.35  
  5 Hobbs, Luke               13 LILY                   32.71     J34.06  
 
Event 41  Girls 15-17 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Spearing, Lauren          16 LILY                   29.45      28.04    5  
  2 Becher, Mary Katherine    15 LILY                   28.33      28.31    3  
  3 Brethour, Annie           16 HAMC                   30.82      30.28    1  
  4 Hardy, Liz                15 HAMC                   30.78      31.18  
  5 Brahm, Erin               15 LILY                   32.07      31.75  
 -- Pinkleton, Megan          17 LILY                      NT     X41.79  
 
Event 44  Boys 15-17 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Brown, Matthew            15 HAMC                   26.12     J26.12    5  
  2 Davis, Stephen            17 LILY                   25.61     J26.15    3  
  3 Bodkin, Michael           17 LILY                   26.30     J27.38    1  
  4 Babin, Milies             17 LILY                      NT     J27.47  
  5 Smyser, Will              17 HAMC                      NT     J28.53  
  6 Hardy, Adam               16 HAMC                   31.48     J30.38  
 
Event 47  Girls 8 & Under 25 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hoffman, Olivia            8 HAMC                   25.75     J25.93    5  
  2 Cook, Laura                8 LILY                   30.21     J31.19    3  
  3 Thompson, Hannah Grace     8 HAMC                   29.41     J31.06    1  
  4 Brown, Catie               7 HAMC                   36.22     J33.59  
  5 Uecker, Liela              7 LILY                   47.52     J38.03  
  6 Caruso, Emilly             7 LILY                   53.05     J46.43  
 
Event 48  Boys 8 & Under 25 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Burke, Joel                7 LILY                   26.97      25.81    5  
  2 Botta, Brooks              8 LILY                   33.59      31.10    3  
  3 Welborn, Luke              6 HAMC                   33.47      34.53    1  
  4 Brown, Chris               7 HAMC                   34.80      36.22  
  5 Rosenhoover, Graham        8 HAMC                   32.88      37.50  
 
Event 49  Girls 9-10 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Paden, Cydney             10 LILY                   45.31      44.97    5  
  2 Burke, Julia              10 LILY                   52.61      52.25    3  
  3 Maurel, Elise              9 HAMC                   54.22      53.68    1  
  4 Markusic, Elena           10 HAMC                   57.07      55.69  
  5 Rosenhoover, Candace       9 HAMC                 1:01.88      57.87  
  6 Marett, Grace              9 LILY                 1:04.97      58.10  
 
Event 50  Boys 9-10 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Wintzinger, Trey           9 HAMC                   45.59      47.00    5  
  2 Cook, Bryan               10 LILY                   51.80      50.97    3  
  3 Butler, David              9 LILY                   51.75      51.84    1  
  4 Hawkins, Jack              9 HAMC                   54.96      52.60  
  5 Spearing, Caleb            9 LILY                   55.95      52.77  
  6 Urban, Scott               9 HAMC                   54.59      53.97  
 
Event 51  Girls 11-12 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Tolleson, Rachel          11 HAMC                   45.09      44.69    4  
  1 Shell, Marsena            11 LILY                   51.66      44.69    4  
  3 Monaco, Allie             11 HAMC                   48.41      47.68    1  
  4 Marett, Savannah          11 LILY                   47.38      48.13  
  5 Tepool, Lauren            11 HAMC                   51.04      50.57  
  6 Butler, Rachel            12 LILY                   52.59      54.37  
 
Event 52  Boys 11-12 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Rosenhoover, Cameron      11 HAMC                   51.50      50.25    5  
  2 Pinkleton, James          11 LILY                   58.93      53.69    3  
  3 Uecker, Dominic           11 LILY                 1:01.77      58.06    1  
  4 Stephenson, Mitch         11 HAMC                      NT    1:01.10  
  5 Daughtry, Lane            11 LILY                 1:19.65    1:09.40  
 -- Becher, Michael           12 LILY                      NT     X52.67  
 
Event 53  Girls 13-14 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hawkins, Hannah           14 HAMC                   41.19     J40.03    5  
  2 Azar, Allyson             13 LILY                   42.58     J41.22    3  
  3 Spearing, Julie           13 LILY                   41.49     J41.82    1  
  4 Gagliano, Nicole          14 HAMC                   45.22     J43.57  
  5 Monaco, Kristin           13 HAMC                   43.84     J44.35  
  6 King, Taylor              13 LILY                   46.85     J44.16  
 
Event 54  Boys 13-14 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Tepool, Trent             14 HAMC                   42.56      39.91    5  
  2 Brahm, Chris              13 LILY                   40.74      41.44    3  
  3 Copeland, Bobby           14 LILY                   43.76      42.54    1  
  4 Hobbs, Luke               13 LILY                   51.60      43.57  
 
Event 55  Girls 15-17 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Spearing, Lauren          16 LILY                   35.41      35.63    5  
  2 Brahm, Erin               15 LILY                   42.97      42.37    3  
  3 Pinkleton, Megan          17 LILY                   45.68      45.47    1  
 
Event 56  Boys 15-17 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Davis, Stephen            17 LILY                   34.59      35.59    5  
  2 Smyser, Will              17 HAMC                   36.73      37.31    3  
  3 Babin, Milies             17 LILY                      NT      37.37    1  
  4 Iosco, Matt               16 HAMC                   47.55      43.78  
  5 Moss, Ryan                15 HAMC                   46.56      44.56  
 
Event 57  Mixed 8 & Under 100 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 HAMPTON COVE HURRICANES  'A'                      1:35.03    1:28.62    7  
     1) Estes, Rachel 8                 2) Hoffman, Olivia 8              
     3) Dombrowsky, Christopher 7       4) Mordecai, Lucas 8              
  2 LILY FLAGG  'A'                                   1:30.60    1:34.41  
     1) Burke, Joel 7                   2) Botta, Brooks 8                
     3) Thomas, Ali 6                   4) Jager, Rebecca 7               
 -- HAMPTON COVE HURRICANES  'C'                           NT   X1:50.34  
     1) Graffeo, Carol 8                2) Taheri, Mauhaun 8              
     3) Rosenhoover, Graham 8           4) Moon, Aubrey 8                 
 -- HAMPTON COVE HURRICANES  'D'                           NT   X1:50.44  
     1) Harper, Abigail 7               2) Brown, Chris 7                 
     3) Estes, Emily 8                  4) Reynolds, Jace 7               
 -- HAMPTON COVE HURRICANES  'B'                           NT   X1:58.81  
     1) Brown, Catie 7                  2) MacMurray, Max 7               
     3) Childs, Abbie 7                 4) Johnson, Christopher 7         
 
Event 59  Mixed 9-10 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 LILY FLAGG  'A'                                   2:32.06    2:36.85    7  
     1) Johnson, Jesse 9                2) Spearing, Caleb 9              
     3) Burke, Julia 10                 4) Paden, Cydney 10               
  2 HAMPTON COVE HURRICANES  'A'                      2:41.69    2:42.63  
     1) McBride, John Parvin P 9        2) Dailey, Julia 10               
     3) Maurel, Elise 9                 4) Wintzinger, Trey 9             
 -- HAMPTON COVE HURRICANES  'B'                           NT   X3:06.35  
     1) Hawkins, Jack 9                 2) Damian, Lexi 9                 
     3) Gagliano, Cady 10               4) Urban, Scott 9                 
 -- HAMPTON COVE HURRICANES  'C'                           NT   X3:09.81  
     1) Mordecai, Alexis 10             2) Neighbors, Samuel 10           
     3) Fender, Elizabeth 9             4) Rives, Cameron 9               
 -- LILY FLAGG  'B'                                   3:17.62   X3:10.37  
     1) Butler, David 9                 2) Brahm, James 9                 
     3) Copeland, Rebecca 10            4) Marett, Grace 9                
 
Event 61  Mixed 11-12 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 LILY FLAGG  'A'                                   2:18.00    2:25.47    7  
     1) Lindstrom, Mac 11               2) Foeller, Christopher 11        
     3) Alford, Melissa 12              4) Shell, Marsena 11              
  2 HAMPTON COVE HURRICANES  'A'                      2:39.47    2:36.10  
     1) Rosenhoover, Cameron 11         2) Brown, Emily 12                
     3) Stephenson, Mitch 11            4) Tepool, Lauren 11              
 -- LILY FLAGG  'C'                                   2:47.18   X2:49.69  
     1) Hopkins, Mary Beth 12           2) Daughtry, Lane 11              
     3) Becher, Michael 12              4) Bodkin, Elizabeth 12           
 -- LILY FLAGG  'B'                                   2:33.53   X2:53.38  
     1) Pinkleton, James 11             2) Spearing, Sherry 11            
     3) Uecker, Dominic 11              4) Butler, Rachel 12              
 
Event 63  Mixed 13-14 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 HAMPTON COVE HURRICANES  'A'                      2:04.37    1:58.53    7  
     1) Ginn, Drew 14                   2) Gagliano, Nicole 14            
     3) Younger, Ashley 14              4) Rives, Corey 14                
  2 LILY FLAGG  'A'                                   2:05.58    2:06.69  
     1) Hobbs, Luke 13                  2) Brahm, Chris 13                
     3) Spearing, Julie 13              4) Azar, Allyson 13               
 -- HAMPTON COVE HURRICANES  'B'                           NT   X2:07.47  
     1) Urban, CJ 14                    2) Tepool, Trent 14               
     3) Monaco, Kristin 13              4) Hawkins, Hannah 14             
 
Event 65  Mixed 15-17 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 LILY FLAGG  'A'                                   1:49.22    1:55.00    7  
     1) Davis, Stephen 17               2) Bodkin, Michael 17             
     3) Becher, Mary Katherine 15       4) Azar, Kristina 17              
  2 HAMPTON COVE HURRICANES  'A'                      2:00.25    1:56.12  
     1) Brown, Matthew 15               2) Hardy, Liz 15                  
     3) Brethour, Annie 16              4) Smyser, Will 17                
 
Event 67  Girls 8 & Under 25 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hoffman, Olivia            8 HAMC                   29.25      25.88    5  
  2 Estes, Rachel              8 HAMC                   36.00      27.71    3  
  3 Moon, Aubrey               8 HAMC                   33.07      28.25    1  
  4 Jager, Rebecca             7 LILY                   28.26      30.53  
  5 Thomas, Ali                6 LILY                   34.79      32.44  
  6 Henrikson, Bonnie          7 LILY                   43.81      38.19  
 
Event 68  Boys 8 & Under 25 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Burke, Joel                7 LILY                   25.50     J26.11    5  
  2 Mordecai, Lucas            8 HAMC                   27.35     J25.75    3  
  3 Dombrowsky, Christopher    7 HAMC                   49.35     J30.44    1  
  4 Botta, Brooks              8 LILY                   39.11     J33.44  
  5 Taheri, Mauhaun            8 HAMC                   34.19     J34.29  
 
Event 69  Girls 9-10 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Paden, Cydney             10 LILY                   43.19      41.87    5  
  2 Burke, Julia              10 LILY                   45.04      43.59    3  
  3 Copeland, Rebecca         10 LILY                   50.10      46.47    1  
  4 Maurel, Elise              9 HAMC                   48.53      48.78  
  5 Mordecai, Alexis          10 HAMC                   59.28      58.13  
 -- Markusic, Elena           10 HAMC                   55.78         DQ  
 
Event 70  Boys 9-10 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Wintzinger, Trey           9 HAMC                   44.69     J45.00    5  
  2 Cook, Bryan               10 LILY                   57.43     J50.47    3  
  3 Urban, Scott               9 HAMC                   52.00     J50.47    1  
  4 Johnson, Jesse             9 LILY                 1:10.99     J50.49  
  5 Rives, Cameron             9 HAMC                   57.32     J53.50  
  6 Brahm, James               9 LILY                   58.11     J57.43  
 
Event 71  Girls 11-12 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Tolleson, Rachel          11 HAMC                   36.38      35.84    5  
  2 Wintzinger, Lindsey       12 HAMC                   37.00      37.82    3  
  3 Murphy, Hope              12 HAMC                   38.71      40.56    1  
  4 Shell, Marsena            11 LILY                   47.83      42.09  
  5 Spearing, Sherry          11 LILY                   50.17      48.64  
 -- Alford, Melissa           12 LILY                   41.61         DQ  
 
Event 72  Boys 11-12 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Foeller, Christopher      11 LILY                   46.37      42.18    5  
  2 Rosenhoover, Cameron      11 HAMC                   50.31      51.00    3  
  3 Lindstrom, Mac            11 LILY                   54.50      52.28    1  
  4 Daughtry, Lane            11 LILY                      NT    1:02.73  
 -- Stephenson, Mitch         11 HAMC                 1:06.59         DQ  
 
Event 73  Girls 13-14 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Younger, Ashley           14 HAMC                      NT     J37.84    5  
  2 Gagliano, Nicole          14 HAMC                   39.85     J40.91    3  
  3 Martin, Lindsey           14 LILY                   43.35     J41.37    1  
  4 Spearing, Julie           13 LILY                   41.02     J41.22  
  5 King, Taylor              13 LILY                   43.67     J42.06  
  6 Hawkins, Hannah           14 HAMC                   42.85     J43.34  
 
Event 74  Boys 13-14 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ginn, Drew                14 HAMC                   31.21     J30.65    5  
  2 Tepool, Trent             14 HAMC                   35.08     J34.47    3  
  3 Brahm, Chris              13 LILY                   37.19     J35.19    1  
  4 Urban, CJ                 14 HAMC                   35.31     J34.88  
  5 Copeland, Bobby           14 LILY                   39.14     J36.25  
  6 Hobbs, Luke               13 LILY                   53.47     J44.49  
 
Event 75  Girls 15-17 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Spearing, Lauren          16 LILY                   34.20      32.79    5  
  2 Hardy, Liz                15 HAMC                      NT      34.44    3  
  3 Azar, Kristina            17 LILY                   36.71      37.19    1  
  4 Brethour, Annie           16 HAMC                   37.44      37.78  
  5 Finnegan, Marie           17 LILY                   38.43      39.57  
 -- Pinkleton, Megan          17 LILY                      NT     X49.88  
 
Event 76  Boys 15-17 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Brown, Matthew            15 HAMC                   34.16      33.06    5  
  2 Smyser, Will              17 HAMC                   34.22      33.09    3  
  3 Babin, Milies             17 LILY                      NT      33.84    1  
  4 Bodkin, Michael           17 LILY                   33.90      34.81  
  5 Moss, Ryan                15 HAMC                   44.75      37.88  
 
Event 77  Girls 8 & Under 25 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Estes, Rachel              8 HAMC                   29.44      27.76    5  
  2 Brown, Catie               7 HAMC                      NT      30.32    3  
  3 Harper, Abigail            7 HAMC                   29.56      33.22    1  
  4 Cook, Laura                8 LILY                   39.22      34.03  
  5 Uecker, Liela              7 LILY                      NT      36.91  
  6 Caruso, Emilly             7 LILY                   41.64      45.62  
 
Event 78  Boys 8 & Under 25 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Mordecai, Lucas            8 HAMC                   22.96      22.41    5  
  2 Brown, Chris               7 HAMC                   34.72      34.38    3  
  3 Tichow, Michael            6 HAMC                   36.41      40.03    1  
 
Event 79  Girls 9-10 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Paden, Cydney             10 LILY                   44.95      45.44    5  
  2 Dailey, Julia             10 HAMC                   52.16      46.81    3  
  3 Copeland, Rebecca         10 LILY                 1:05.06      56.28    1  
  4 Mordecai, Alexis          10 HAMC                 1:09.15      59.50  
  5 Rosenhoover, Candace       9 HAMC                 1:03.72    1:01.53  
 
Event 80  Boys 9-10 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Johnson, Jesse             9 LILY                   48.85      43.84    5  
  2 McBride, John Parvin P     9 HAMC                   49.69      52.44    3  
  3 Cook, Bryan               10 LILY                 1:04.22      52.94    1  
  4 Urban, Scott               9 HAMC                 1:01.09      55.19  
  5 Terrell, Evan             10 LILY                 1:06.31      58.37  
  6 Rives, Cameron             9 HAMC                   57.37      59.97  
 
Event 81  Girls 11-12 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Wintzinger, Lindsey       12 HAMC                   36.07      36.03    5  
  2 Tolleson, Rachel          11 HAMC                   47.19      40.50    3  
  3 Alford, Melissa           12 LILY                   42.20      42.62    1  
  4 Shell, Marsena            11 LILY                   42.25      44.28  
  5 Brown, Emily              12 HAMC                      NT      45.44  
  6 Bodkin, Elizabeth         12 LILY                   49.69      48.57  
 -- Marett, Savannah          11 LILY                      NT   X1:05.96  
 
Event 82  Boys 11-12 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Foeller, Christopher      11 LILY                   44.79      44.53    5  
  2 Lindstrom, Mac            11 LILY                   50.94      49.09    3  
  3 Pinkleton, James          11 LILY                   55.88      53.34    1  
 
Event 83  Girls 13-14 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Azar, Allyson             13 LILY                      NT      37.44    5  
  2 Cotton, Caroline          13 LILY                   41.33      41.03    3  
  3 O'Bradovich, Kaitlin      13 HAMC                   42.43      41.53    1  
  4 Hawkins, Hannah           14 HAMC                   40.47      41.91  
  5 Martin, Lindsey           14 LILY                   44.65      41.95  
  6 Brock, Morgan Ashley      14 HAMC                   42.72      42.50  
 
Event 84  Boys 13-14 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Rives, Corey              14 HAMC                   30.72      29.50    5  
  2 Brahm, Chris              13 LILY                   32.89      32.28    3  
  3 Urban, CJ                 14 HAMC                   32.31      32.47    1  
  4 Tepool, Trent             14 HAMC                   37.45      37.45  
 
Event 85  Girls 15-17 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Becher, Mary Katherine    15 LILY                   32.99      31.69    5  
  2 Azar, Kristina            17 LILY                   33.03      31.75    3  
  3 Hardy, Liz                15 HAMC                   34.59      33.97    1  
  4 Brethour, Annie           16 HAMC                   34.62      34.22  
  5 Brahm, Erin               15 LILY                   36.49      35.73  
 
Event 86  Boys 15-17 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Davis, Stephen            17 LILY                      NT      30.50    5  
  2 Brown, Matthew            15 HAMC                   30.09      30.65    3  
  3 Bodkin, Michael           17 LILY                   31.76      37.66    1  
 
Event 87  Girls 8 & Under 100 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 LILY FLAGG  'A'                                   1:45.02    1:51.09    7  
     1) Thomas, Ali 6                   2) Jager, Rebecca 7               
     3) Cook, Laura 8                   4) Caruso, Emilly 7               
  2 HAMPTON COVE HURRICANES  'A'                      1:29.12    2:01.66  
     1) Hoffman, Olivia 8               2) Estes, Rachel 8                
     3) Harper, Abigail 7               4) Graffeo, Carol 8               
 -- HAMPTON COVE HURRICANES  'C'                      1:58.02   X1:58.00  
     1) Brown, Catie 7                  2) Plotka, Jiji 7                 
     3) Moon, Aubrey 8                  4) Childs, Abbie 7                
 -- HAMPTON COVE HURRICANES  'B'                      1:45.12   X2:13.28  
     1) Estes, Emily 8                  2) Owen, Callie 6                 
     3) Manning, Madelyn 7              4) Thompson, Hannah Grace 8       
 -- LILY FLAGG  'B'                                   2:29.96   X2:14.65  
     1) Uecker, Liela 7                 2) Fanning, Anna 6                
     3) Henrikson, Bonnie 7             4) Becher, Grace 7                
 
Event 88  Boys 8 & Under 100 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 HAMPTON COVE HURRICANES  'A'                      1:35.73    1:49.56    7  
     1) Mordecai, Lucas 8               2) Dombrowsky, Christopher 7      
     3) Welborn, Luke 6                 4) Reynolds, Jace 7               
 -- HAMPTON COVE HURRICANES  'B'                      1:49.71   X1:59.41  
     1) Thompson, Sam 7                 2) Brown, Chris 7                 
     3) MacMurray, Max 7                4) Johnson, Christopher 7         
 
Event 89  Girls 9-10 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 LILY FLAGG  'A'                                   2:59.91    2:52.56    7  
     1) Burke, Julia 10                 2) Paden, Cydney 10               
     3) Copeland, Rebecca 10            4) Marett, Grace 9                
  2 HAMPTON COVE HURRICANES  'A'                      2:52.18    2:58.50  
     1) Dailey, Julia 10                2) Maurel, Elise 9                
     3) Markusic, Elena 10              4) Rosenhoover, Candace 9         
 -- HAMPTON COVE HURRICANES  'B'                      3:26.25   X3:37.37  
     1) Fender, Elizabeth 9             2) Gagliano, Cady 10              
     3) Mordecai, Alexis 10             4) Bayless, Leiron 9              
 -- HAMPTON COVE HURRICANES  'C'                      3:56.40   X4:17.25  
     1) Damian, Lexi 9                  2) Reynolds, Mia 10               
     3) Justice, Caroline 9             4) Watson, Savannah 10            
 
Event 90  Boys 9-10 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 HAMPTON COVE HURRICANES  'A'                      2:32.41    2:46.14    7  
     1) McBride, John Parvin P 9        2) Rives, Cameron 9               
     3) Hawkins, Jack 9                 4) Wintzinger, Trey 9             
  2 LILY FLAGG  'A'                                   2:49.77    2:50.87  
     1) Johnson, Jesse 9                2) Butler, David 9                
     3) Spearing, Caleb 9               4) Cook, Bryan 10                 
 -- LILY FLAGG  'B'                                   3:23.95   X3:38.09  
     1) Thomas, Ryan 10                 2) Terrell, Brandon 9             
     3) Brahm, James 9                  4) Terrell, Evan 10               
 
Event 91  Girls 11-12 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 HAMPTON COVE HURRICANES  'A'                      2:10.98    2:16.90    7  
     1) Wintzinger, Lindsey 12          2) Tolleson, Rachel 11            
     3) Brown, Emily 12                 4) Murphy, Hope 12                
  2 LILY FLAGG  'A'                                   2:19.40    2:35.35  
     1) Spearing, Sherry 11             2) Shell, Marsena 11              
     3) Alford, Melissa 12              4) Butler, Rachel 12              
 -- LILY FLAGG  'B'                                   2:46.51   X3:08.90  
     1) Hopkins, Mary Beth 12           2) Bodkin, Elizabeth 12           
     3) Marett, Savannah 11             4) Henrikson, Anna 12             
 
Event 92  Boys 11-12 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 LILY FLAGG  'A'                                   2:38.39    2:53.33    7  
     1) Becher, Michael 12              2) Foeller, Christopher 11        
     3) Pinkleton, James 11             4) Lindstrom, Mac 11              
 
Event 93  Girls 13-14 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 LILY FLAGG  'A'                                   2:20.97    2:12.84    7  
     1) Spearing, Julie 13              2) Azar, Allyson 13               
     3) King, Taylor 13                 4) Martin, Lindsey 14             
  2 HAMPTON COVE HURRICANES  'A'                      2:14.56    2:15.38  
     1) Hawkins, Hannah 14              2) Gagliano, Nicole 14            
     3) Monaco, Kristin 13              4) Brock, Morgan Ashley 14        
 
Event 94  Boys 13-14 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 HAMPTON COVE HURRICANES  'A'                      1:49.59    1:53.87    7  
     1) Ginn, Drew 14                   2) Tepool, Trent 14               
     3) Urban, CJ 14                    4) Rives, Corey 14                
 
Event 95  Girls 15-17 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 LILY FLAGG  'A'                                   1:58.44    2:02.06    7  
     1) Becher, Mary Katherine 15       2) Azar, Kristina 17              
     3) Spearing, Lauren 16             4) Brahm, Erin 15                 
 
Event 96  Boys 15-17 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 LILY FLAGG  'A'                                        NT    1:54.38    7  
     1) Babin, Milies 17                2) Bodkin, Michael 17             
     3) Brooks, Thomas 17               4) Davis, Stephen 17              
  2 HAMPTON COVE HURRICANES  'A'                      2:19.63    1:57.03  
     1) Smyser, Will 17                 2) Hardy, Adam 16                 
     3) Iosco, Matt 16                  4) Brown, Matthew 15              

 

 
 

Web Design by:
MerchantWorks, Inc.


Copyright 2004-2017 - Rocket City Swim League, PO Box 10052, Huntsville, AL 35801
info@swimrcsl.org