Home
2016 Meets
2015 Meets
Archive & Records
Forms & Documents
Officiating
Member Pools
Board & Minutes
About RCSL

Meet Results / Record Listing

(Meters Time = Yards Time x 1.11 ----- Yards Time = Meters Time / 1.11)

                    Mountain Springs vs Chapman - 6/21/2006                    
                                    Results                                    
 
              FINAL SCORE - MOUNTAIN SPRINGS 347, CHAPMAN 181

Event 1  Girls 8 & Under 100 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 MOUNTAIN SPRINGS SWIM TEAM  'A'                   1:43.51    1:43.74    7  
     1) Oliver, Sarah Jordan 7          2) Jones, Ellery 8                
     3) Haynes, Leslie 7                4) Byrd, Taylor A 8               
  2 CHAPMAN SERPENTS  'A'                             1:38.91    1:46.09  
     1) Webster, Holly 8                2) Clarke, Brooke 8               
     3) Jakab, Bailey 8                 4) Oney, Louisa 8                 
 -- MOUNTAIN SPRINGS SWIM TEAM  'B'                   1:58.82   X1:59.70  
     1) Lynn, Claudia 7                 2) Wilkins, Anna 8                
     3) Lanier, Elizabeth 7             4) Brandon, Grace 6               
 -- MOUNTAIN SPRINGS SWIM TEAM  'C'                        NT   X2:43.20  
     1) Spearman, Betsy 7               2) Showers, Kaisey 7              
     3) Skinner, Becky 7                4) Matteson, Maggie 7             
 
Event 2  Boys 8 & Under 100 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 MOUNTAIN SPRINGS SWIM TEAM  'A'                   1:50.72    2:10.70    7  
     1) Adams, Blake 8                  2) Charlton, Cary 8               
     3) Rich, Jack 8                    4) Malone, Jacob 8                
 -- MOUNTAIN SPRINGS SWIM TEAM  'B'                        NT   X2:22.11  
     1) Hannan, Jackson 8               2) Daniel, Linden 7               
     3) Ferguson, Riggs 7               4) Bakke, John 7                  
 
Event 3  Girls 9-10 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 MOUNTAIN SPRINGS SWIM TEAM  'A'                   3:18.20    3:23.38    7  
     1) Spearman, Carolanne 9           2) Rose, Mary Anna 10             
     3) Lanier, Harper 10               4) Hnetynka, Tiffany 9            
  2 CHAPMAN SERPENTS  'A'                             3:36.87    3:46.22  
     1) Lenoir, MaryLee 10              2) Carey, Eryn Grace 9            
     3) Janssen, Alana 9                4) Rickmeyer, Katie 9             
 -- MOUNTAIN SPRINGS SWIM TEAM  'B'                   3:38.11   X3:50.92  
     1) Russell, Caroline 9             2) Weitenbeck, Brooke 9           
     3) Russell, Emily 9                4) Mickle, Peyton Ann 9           
 -- MOUNTAIN SPRINGS SWIM TEAM  'C'                   4:18.18   X4:44.25  
     1) Joffrion, Rachel 9              2) Martyak, Emily 9               
     3) Malone, Mandy 9                 4) Hendrix, Lily 9                
 
Event 4  Boys 9-10 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 MOUNTAIN SPRINGS SWIM TEAM  'A'                   3:11.95    3:05.20    7  
     1) Pope, Chase 10                  2) Oliver, Bailey 10              
     3) Lynn, Jacob 10                  4) Upp, Christopher 10            
 -- MOUNTAIN SPRINGS SWIM TEAM  'B'                   3:47.76   X4:02.04  
     1) Bozeman, Scott 10               2) Adams, Colin 10                
     3) Huismann, Brendan 9             4) Rich, Ben 10                   
 
Event 5  Girls 11-12 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 CHAPMAN SERPENTS  'A'                             2:28.06    2:28.19    7  
     1) Nichols, Hannah 11              2) Arighi, Frankie 11             
     3) Clarke, Katelyn 11              4) Nichols, Collin 12             
  2 MOUNTAIN SPRINGS SWIM TEAM  'A'                   2:58.74    3:17.70  
     1) Cox, Jennifer 12                2) Brown, Lillie 11               
     3) Byrd, Sara Kathryn K 11         4) Pattillo, Audrey 12            
 -- CHAPMAN SERPENTS  'B'                             2:51.16   X2:58.82  
     1) Rickmeyer, Mary Claire 11       2) McLendon, Lane 11              
     3) Harlan, Jackie 11               4) Janssen, Bailey 11             
 
Event 6  Boys 11-12 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 MOUNTAIN SPRINGS SWIM TEAM  'A'                   3:08.79    3:15.98    7  
     1) Satterfield, Forrest 11         2) Charlton, Tyler 11             
     3) Jones, Ethan 11                 4) Austin, Robin 11               
  2 CHAPMAN SERPENTS  'A'                                  NT    4:14.84  
     1) Carey, Jonathyn 11              2) Dabbs, Patrick 12              
     3) Oney, Ian 11                    4) Lenoir, Andrew 9               
 
Event 7  Girls 13-14 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 CHAPMAN SERPENTS  'A'                             2:19.45    2:20.62    7  
     1) Nichols, Mary Catherine 14      2) Harlan, Katie 13               
     3) McNeal, Mallory 13              4) Kovalcik, Claire 14            
 
Event 8  Boys 13-14 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 MOUNTAIN SPRINGS SWIM TEAM  'A'                   2:31.36    2:34.40    7  
     1) Joffrion, Dylan 13              2) Hannan, Drew 14                
     3) Malone, Jack 13                 4) Oliver, Tucker 14              
 
Event 9  Girls 15-17 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 MOUNTAIN SPRINGS SWIM TEAM  'A'                   2:20.25    2:15.86    7  
     1) Orr, Jordan 16                  2) Daniel, Carrie 15              
     3) Paludan, Ashley 15              4) Heslip, Megen 17               
  2 CHAPMAN SERPENTS  'A'                             2:19.91    2:20.07  
     1) Byrom, Rachel 17                2) Campbell, Courtney 15          
     3) Kaylor, Morgan 15               4) Ward, Erin 16                  
 
Event 10  Boys 15-17 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
 -- CHAPMAN SERPENTS  'A'                             2:24.56         DQ  
     1) Byrom, Zeke 15                  2) Lumpkin, Eddie 15              
     3) Mumaugh, Miles 17               4) Vidaurri, Vincent 17           
 -- MOUNTAIN SPRINGS SWIM TEAM  'A'                   2:07.80         DQ  
     1) Shepard, John 15                2) Shepard, Hunt 15               
     3) Heath, Stahler 15               4) Orillion, James 15             
 
Event 11  Girls 6 & Under 25 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Perrin, Bailey             6 STINGRAYS              25.15      22.88    5  
  2 Brandon, Grace             6 STINGRAYS              22.75      24.91    3  
  3 Buckner, Maggie            6 CHAPMAN                50.63      56.09    1  
 
Event 13  Girls 6 & Under 25 Yard Freestyle Exhibition
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
 -- Weitenbeck, Abbey          5 STINGRAYS              39.63     X41.49  
 -- Williams, Lily Kate        6 STINGRAYS              41.18     X43.16  
 -- Gunter, Sidney             6 STINGRAYS            1:01.12     X44.89  
 
Event 14  Boys 6 & Under 25 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Johnston, Sam              6 STINGRAYS              26.87      25.31    5  
  2 Moffet, Quentin            6 STINGRAYS              28.85      34.31    3  
 
Event 16  Boys 6 & Under 25 Yard Freestyle Exhibition
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
 -- Hartley, Sam               5 STINGRAYS                 NT         x   
 -- Lemire, Truman             6 STINGRAYS              35.92     X30.11  
 -- Shell, Nathan              6 STINGRAYS              29.06     X31.59  
 -- Ambroz, Reid               6 STINGRAYS              50.09     X36.89  
 -- Haynes, John               5 STINGRAYS              46.21     X36.91  
 -- Tillery, Joseph            6 STINGRAYS              53.84     X41.09  
 
Event 17  Girls 8 & Under 25 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Jakab, Bailey              8 CHAPMAN                18.72      18.91    5  
  2 Clarke, Brooke             8 CHAPMAN                19.25      20.93    3  
  3 Byrd, Taylor A             8 STINGRAYS              20.56      21.47    1  
  4 Haynes, Leslie             7 STINGRAYS              22.84      25.65  
 
Event 19  Girls 8 & Under 25 Yard Freestyle Exhibition
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
 -- Lynn, Claudia              7 STINGRAYS              27.06     X24.68  
 -- Spearman, Betsy            7 STINGRAYS              27.34     X26.90  
 -- Shell, Abbi                7 STINGRAYS              26.25     X27.35  
 -- Ferguson, Kate             8 STINGRAYS              27.12     X28.07  
 -- Webster, Holly             8 CHAPMAN                35.68     X28.72  
 -- Horton, Laura              7 STINGRAYS              35.20     X31.01  
 -- Skinner, Becky             7 STINGRAYS              33.68     X31.21  
 -- Showers, Kaisey            7 STINGRAYS              30.37     X32.02  
 -- Rose, Emma                 7 STINGRAYS              35.21     X37.44  
 -- Matteson, Maggie           7 STINGRAYS              31.59     X43.06  
 
Event 20  Boys 8 & Under 25 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Buckner, Robby             8 CHAPMAN                29.98      23.55    5  
  2 Adams, Blake               8 STINGRAYS              26.50      24.28    3  
  3 Malone, Jacob              8 STINGRAYS              20.82      24.38    1  
 
Event 22  Boys 8 & Under 25 Yard Freestyle Exhibition
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
 -- Bakke, John                7 STINGRAYS              31.57     X29.66  
 -- Ferguson, Riggs            7 STINGRAYS              38.17     X31.03  
 -- Daniel, Linden             7 STINGRAYS              31.91     X33.36  
 -- Hannan, Jackson            8 STINGRAYS              35.39     X34.84  
 
Event 23  Girls 9-10 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Janssen, Alana             9 CHAPMAN                35.14      35.56    5  
  2 Hnetynka, Tiffany          9 STINGRAYS              44.10      40.47    3  
  3 Russell, Emily             9 STINGRAYS              43.91      42.21    1  
  4 Rickmeyer, Katie           9 CHAPMAN                46.79      46.13  
 
Event 25  Girls 9-10 50 Yard Freestyle Exhibition
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
 -- Joffrion, Rachel           9 STINGRAYS              47.18     X45.42  
 -- Oliver, Emily              9 STINGRAYS              54.19     X49.94  
 -- Buckner, Katie            10 CHAPMAN              1:01.82     X50.61  
 -- Troxell, Kayla            10 CHAPMAN                57.17     X51.97  
 -- Malone, Mandy              9 STINGRAYS              54.22     X55.66  
 -- Mickle, Peyton Ann         9 STINGRAYS            1:03.67   X1:00.12  
 -- Sperr, Jade                9 CHAPMAN                59.71   X1:00.57  
 -- Hendrix, Lily              9 STINGRAYS              57.47   X1:01.18  
 -- Oliver, Lauren             9 STINGRAYS            1:06.72   X1:04.78  
 -- Oliver, Natalie            9 STINGRAYS            1:19.12   X1:08.56  
 -- Wilbourn, Alli             9 STINGRAYS            1:14.25   X1:16.94  
 -- Martyak, Emily             9 STINGRAYS            1:23.60   X1:27.27  
 
Event 26  Boys 9-10 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Oliver, Bailey            10 STINGRAYS              34.28      33.91    5  
  2 Upp, Christopher          10 STINGRAYS              38.61      38.63    3  
  3 Lenoir, Andrew             9 CHAPMAN                50.00    1:06.53    1  
  4 Lester, Grayson            9 CHAPMAN              1:21.33    1:26.61  
 
Event 28  Boys 9-10 50 Yard Freestyle Exhibition
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
 -- Bozeman, Scott            10 STINGRAYS              47.26     X43.40  
 -- Skinner, Nate              9 STINGRAYS              46.50     X43.54  
 -- Wilbourn, Thomas           9 STINGRAYS                 NT     X43.56  
 -- Pope, Chase               10 STINGRAYS              43.20     X45.38  
 -- Rich, Ben                 10 STINGRAYS              45.25     X46.61  
 -- Adams, Colin              10 STINGRAYS              52.09     X52.57  
 
Event 29  Girls 11-12 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Nichols, Collin           12 CHAPMAN                30.83      30.00    5  
  2 Clarke, Katelyn           11 CHAPMAN                30.91      30.69    3  
  3 Cox, Jennifer             12 STINGRAYS              36.66      35.96    1  
  4 Pattillo, Audrey          12 STINGRAYS              35.72      36.27  
 
Event 31  Girls 11-12 50 Yard Freestyle Exhibition
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
 -- Rickmeyer, Mary Claire    11 CHAPMAN                36.63     X35.28  
 -- Harlan, Jackie            11 CHAPMAN                38.37     X36.72  
 -- McLendon, Lane            11 CHAPMAN                39.27     X39.21  
 -- Janssen, Bailey           11 CHAPMAN                39.11     X39.27  
 
Event 32  Boys 11-12 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Jones, Ethan              11 STINGRAYS              35.94      36.99    5  
  2 Satterfield, Forrest      11 STINGRAYS              38.41      38.94    3  
  3 Dabbs, Patrick            12 CHAPMAN                43.02      39.28    1  
  4 Carey, Jonathyn           11 CHAPMAN                47.01      47.75  
 
Event 35  Girls 13-14 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 McNeal, Mallory           13 CHAPMAN                26.80      26.47    5  
  2 Kovalcik, Claire          14 CHAPMAN                32.91      32.76    3  
 
Event 37  Girls 13-14 50 Yard Freestyle Exhibition
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
 -- Janssen, Madisen          14 CHAPMAN                35.32     X34.66  
 
Event 38  Boys 13-14 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Malone, Jack              13 STINGRAYS              34.52      32.34    5  
  2 Oliver, Tucker            14 STINGRAYS              30.41      32.42    3  
 
Event 41  Girls 15-17 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Orr, Jordan               16 STINGRAYS              27.12      27.15    5  
  2 Kaylor, Morgan            15 CHAPMAN                29.39      28.50    3  
  3 Paludan, Ashley           15 STINGRAYS              29.32      28.75    1  
  4 Byrom, Rachel             17 CHAPMAN                35.67      33.11  
 
Event 44  Boys 15-17 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Heath, Stahler            15 STINGRAYS              26.00      26.12    5  
  2 Orillion, James           15 STINGRAYS                 NT      26.15    3  
  3 Mumaugh, Miles            17 CHAPMAN                27.59      26.97    1  
  4 Byrom, Zeke               15 CHAPMAN                28.74      27.56  
 
Event 46  Boys 15-17 50 Yard Freestyle Exhibition
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
 -- Conwill, Bubba            16 CHAPMAN                   NT     X35.76  
 -- Oney, Will                17 CHAPMAN                38.68     X38.47  
 
Event 47  Girls 8 & Under 25 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Clarke, Brooke             8 CHAPMAN                23.56      25.62    5  
  2 Jones, Ellery              8 STINGRAYS              26.29      26.65    3  
  3 Oney, Louisa               8 CHAPMAN                32.36      31.09    1  
  4 Wilkins, Anna              8 STINGRAYS              29.22      31.15  
 
Event 48  Boys 8 & Under 25 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Charlton, Cary             8 STINGRAYS              31.49      31.56    5  
  2 Adams, Blake               8 STINGRAYS              32.03      32.06    3  
  3 Buckner, Robby             8 CHAPMAN                39.89      41.18    1  
 
Event 49  Girls 9-10 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Janssen, Alana             9 CHAPMAN                46.48      49.13    5  
  2 Rose, Mary Anna           10 STINGRAYS              52.22      53.51    3  
  3 Weitenbeck, Brooke         9 STINGRAYS              57.06      58.28    1  
  4 Carey, Eryn Grace          9 CHAPMAN              1:03.35    1:04.47  
 
Event 50  Boys 9-10 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Oliver, Bailey            10 STINGRAYS              44.85      45.60    5  
  2 Lynn, Jacob               10 STINGRAYS              55.12      52.93    3  
  3 Lenoir, Andrew             9 CHAPMAN              1:02.68    1:50.41    1  
 -- Lester, Grayson            9 CHAPMAN              1:55.70         DQ  
 
Event 51  Girls 11-12 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Nichols, Collin           12 CHAPMAN                40.01      38.97    5  
  2 Arighi, Frankie           11 CHAPMAN                41.05      39.32    3  
  3 Pattillo, Audrey          12 STINGRAYS              47.75      48.34    1  
  4 Cox, Jennifer             12 STINGRAYS              48.32      50.21  
 
Event 52  Boys 11-12 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Jones, Ethan              11 STINGRAYS              44.79      46.74    5  
  2 Oney, Ian                 11 CHAPMAN                59.68      58.42    3  
  3 Carey, Jonathyn           11 CHAPMAN                59.63      58.75    1  
  4 Charlton, Tyler           11 STINGRAYS            1:00.28    1:00.16  
 
Event 53  Girls 13-14 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Harlan, Katie             13 CHAPMAN                38.46      35.46    5  
  2 McNeal, Mallory           13 CHAPMAN                37.56      37.19    3  
 
Event 54  Boys 13-14 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Oliver, Tucker            14 STINGRAYS              40.70      39.60    5  
  2 Hannan, Drew              14 STINGRAYS              41.66      39.86    3  
 
Event 55  Girls 15-17 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Campbell, Courtney        15 CHAPMAN                33.17      35.03    5  
  2 Daniel, Carrie            15 STINGRAYS              40.32      39.80    3  
  3 Heslip, Megen             17 STINGRAYS              45.90      45.00    1  
  4 Byrom, Rachel             17 CHAPMAN                47.03      48.73  
 
Event 56  Boys 15-17 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Shepard, Hunt             15 STINGRAYS              38.31      38.05    5  
  2 Mumaugh, Miles            17 CHAPMAN                41.31      38.13    3  
  3 Orillion, James           15 STINGRAYS                 NT      39.90    1  
  4 Lumpkin, Eddie            15 CHAPMAN                42.99      40.15  
 
Event 57  Mixed 8 & Under 100 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 MOUNTAIN SPRINGS SWIM TEAM  'A'                   1:29.18    1:38.03    7  
     1) Jones, Ellery 8                 2) Adams, Blake 8                 
     3) Malone, Jacob 8                 4) Byrd, Taylor A 8               
 -- MOUNTAIN SPRINGS SWIM TEAM  'B'                   1:39.15   X1:42.59  
     1) Pope, Wyatt 7                   2) Rich, Jack 8                   
     3) Brandon, Grace 6                4) Haynes, Leslie 7               
 
Event 59  Mixed 9-10 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 MOUNTAIN SPRINGS SWIM TEAM  'A'                   2:37.67    2:42.03    7  
     1) Hnetynka, Tiffany 9             2) Russell, Emily 9               
     3) Upp, Christopher 10             4) Oliver, Bailey 10              
  2 CHAPMAN SERPENTS  'A'                             2:57.70    3:53.95  
     1) Rickmeyer, Katie 9              2) Lester, Grayson 9              
     3) Lenoir, Andrew 9                4) Janssen, Alana 9               
 -- MOUNTAIN SPRINGS SWIM TEAM  'C'                   2:58.21   X2:57.54  
     1) Pope, Chase 10                  2) Huismann, Brendan 9            
     3) Lanier, Harper 10               4) Rose, Mary Anna 10             
 -- MOUNTAIN SPRINGS SWIM TEAM  'B'                   2:52.65   X3:02.98  
     1) Lynn, Jacob 10                  2) Skinner, Nate 9                
     3) Weitenbeck, Brooke 9            4) Russell, Caroline 9            
 
Event 61  Mixed 11-12 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 MOUNTAIN SPRINGS SWIM TEAM  'A'                   2:26.73    2:29.41    7  
     1) Cox, Jennifer 12                2) Satterfield, Forrest 11        
     3) Byrd, Sara Kathryn K 11         4) Jones, Ethan 11                
  2 CHAPMAN SERPENTS  'A'                             2:31.77    2:30.34  
     1) Dabbs, Patrick 12               2) Rickmeyer, Mary Claire 11      
     3) Carey, Jonathyn 11              4) Nichols, Collin 12             
 -- MOUNTAIN SPRINGS SWIM TEAM  'B'                   2:46.64   X2:56.05  
     1) Austin, Robin 11                2) Charlton, Tyler 11             
     3) Pattillo, Audrey 12             4) Brown, Lillie 11               
 
Event 65  Mixed 15-17 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 MOUNTAIN SPRINGS SWIM TEAM  'A'                   1:46.10    1:47.78    7  
     1) Orr, Jordan 16                  2) Shepard, John 15               
     3) Paludan, Ashley 15              4) Heath, Stahler 15              
  2 CHAPMAN SERPENTS  'A'                             1:53.22    1:53.33  
     1) Kaylor, Morgan 15               2) Byrom, Zeke 15                 
     3) Campbell, Courtney 15           4) Mumaugh, Miles 17              
 -- MOUNTAIN SPRINGS SWIM TEAM  'B'                   1:56.72   X2:00.26  
     1) Shepard, Hunt 15                2) Venters, Sam 16                
     3) Powell, Cecilia 15              4) Daniel, Carrie 15              
 
Event 67  Girls 8 & Under 25 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Jakab, Bailey              8 CHAPMAN                23.42      23.47    5  
  2 Byrd, Taylor A             8 STINGRAYS                 NT      30.52    3  
  3 Oliver, Sarah Jordan       7 STINGRAYS              26.66      31.78    1  
  4 Oney, Louisa               8 CHAPMAN                32.43      41.91  
 
Event 68  Boys 8 & Under 25 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Charlton, Cary             8 STINGRAYS              29.54      32.97    5  
  2 Pope, Wyatt                7 STINGRAYS                 NT      36.49    3  
  3 Buckner, Robby             8 CHAPMAN                34.99      41.29    1  
 
Event 69  Girls 9-10 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Spearman, Carolanne        9 STINGRAYS              50.47      54.18    5  
  2 Weitenbeck, Brooke         9 STINGRAYS              55.53    1:00.69    3  
  3 Carey, Eryn Grace          9 CHAPMAN                59.10    1:06.04    1  
  4 Lenoir, MaryLee           10 CHAPMAN              1:04.89    1:09.55  
 
Event 70  Boys 9-10 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Upp, Christopher          10 STINGRAYS              54.91      53.09    5  
  2 Lynn, Jacob               10 STINGRAYS              55.96      57.77    3  
  3 Lenoir, Andrew             9 CHAPMAN              1:25.08    1:37.40    1  
 
Event 71  Girls 11-12 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Clarke, Katelyn           11 CHAPMAN                38.74      37.99    5  
  2 Nichols, Hannah           11 CHAPMAN                40.65      40.56    3  
  3 Cox, Jennifer             12 STINGRAYS              46.13      47.38    1  
  4 Byrd, Sara Kathryn K      11 STINGRAYS              48.37      51.80  
 
Event 72  Boys 11-12 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Satterfield, Forrest      11 STINGRAYS              46.44      46.72    5  
  2 Dabbs, Patrick            12 CHAPMAN                52.17      52.34    3  
  3 Charlton, Tyler           11 STINGRAYS              53.49      57.70    1  
  4 Oney, Ian                 11 CHAPMAN                57.26    1:04.75  
 
Event 73  Girls 13-14 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Harlan, Katie             13 CHAPMAN                36.88      38.81    5  
  2 Nichols, Mary Catherine   14 CHAPMAN                41.11      43.63    3  
 
Event 74  Boys 13-14 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hannan, Drew              14 STINGRAYS                 NT      46.92    5  
  2 Joffrion, Dylan           13 STINGRAYS              45.74      49.12    3  
 
Event 75  Girls 15-17 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Orr, Jordan               16 STINGRAYS              32.97      31.22    5  
  2 Campbell, Courtney        15 CHAPMAN                31.50      33.14    3  
  3 Daniel, Carrie            15 STINGRAYS              41.23      40.09    1  
  4 Allison, April            15 CHAPMAN                   NT      49.22  
 
Event 76  Boys 15-17 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Shepard, John             15 STINGRAYS              32.40      31.79    5  
  2 Byrom, Zeke               15 CHAPMAN                36.91      35.60    3  
  3 Venters, Sam              16 STINGRAYS              36.64      38.30    1  
  4 Vidaurri, Vincent         17 CHAPMAN                44.29      41.41  
 
Event 77  Girls 8 & Under 25 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Jakab, Bailey              8 CHAPMAN                21.85      23.01    5  
  2 Clarke, Brooke             8 CHAPMAN                23.23      24.74    3  
  3 Jones, Ellery              8 STINGRAYS              27.84      27.22    1  
  4 Lanier, Elizabeth          7 STINGRAYS              35.91      33.93  
 
Event 78  Boys 8 & Under 25 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Rich, Jack                 8 STINGRAYS              25.66      29.22    5  
  2 Pope, Wyatt                7 STINGRAYS              32.97      40.75    3  
 
Event 79  Girls 9-10 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Janssen, Alana             9 CHAPMAN                41.84      45.95    5  
  2 Lanier, Harper            10 STINGRAYS              54.64      52.81    3  
  3 Rickmeyer, Katie           9 CHAPMAN              1:00.08      55.15    1  
  4 Russell, Caroline          9 STINGRAYS              58.88    1:01.86  
 
Event 80  Boys 9-10 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Oliver, Bailey            10 STINGRAYS              49.50      50.19    5  
  2 Huismann, Brendan          9 STINGRAYS              56.56      59.99    3  
 
Event 81  Girls 11-12 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Nichols, Collin           12 CHAPMAN                35.45      32.93    5  
  2 Clarke, Katelyn           11 CHAPMAN                35.56      34.59    3  
  3 Byrd, Sara Kathryn K      11 STINGRAYS              43.98      47.72    1  
  4 Brown, Lillie             11 STINGRAYS              56.09      57.22  
 
Event 82  Boys 11-12 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Jones, Ethan              11 STINGRAYS              43.75      42.18    5  
  2 Satterfield, Forrest      11 STINGRAYS              59.11      57.00    3  
  3 Carey, Jonathyn           11 CHAPMAN              1:10.19    1:07.07    1  
  4 Oney, Ian                 11 CHAPMAN              1:13.37    1:16.46  
 
Event 83  Girls 13-14 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 McNeal, Mallory           13 CHAPMAN                29.45      28.70    5  
  2 Harlan, Katie             13 CHAPMAN                36.37      35.25    3  
 
Event 84  Boys 13-14 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Malone, Jack              13 STINGRAYS              40.79      38.59    5  
  2 Oliver, Tucker            14 STINGRAYS              41.44      38.98    3  
 
Event 85  Girls 15-17 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Campbell, Courtney        15 CHAPMAN                30.35     J30.16    5  
  2 Orr, Jordan               16 STINGRAYS              31.87     J30.18    3  
  3 Paludan, Ashley           15 STINGRAYS              35.03     J32.92  
  4 Kaylor, Morgan            15 CHAPMAN                33.93     J33.16    1  
 
Event 86  Boys 15-17 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Heath, Stahler            15 STINGRAYS              28.53      27.91    5  
  2 Shepard, John             15 STINGRAYS              29.37      28.72    3  
  3 Mumaugh, Miles            17 CHAPMAN                32.86      32.58    1  
  4 Byrom, Zeke               15 CHAPMAN                37.98      34.88  
 
Event 87  Girls 8 & Under 100 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 MOUNTAIN SPRINGS SWIM TEAM  'A'                   1:27.45    1:37.87    7  
     1) Jones, Ellery 8                 2) Haynes, Leslie 7               
     3) Brandon, Grace 6                4) Byrd, Taylor A 8               
  2 CHAPMAN SERPENTS  'A'                             1:27.75    1:42.19  
     1) Oney, Louisa 8                  2) Webster, Holly 8               
     3) Clarke, Brooke 8                4) Jakab, Bailey 8                
 -- MOUNTAIN SPRINGS SWIM TEAM  'C'                   1:46.87   X1:50.37  
     1) Shell, Abbi 7                   2) Horton, Laura 7                
     3) Lynn, Claudia 7                 4) Ferguson, Kate 8               
 -- MOUNTAIN SPRINGS SWIM TEAM  'B'                   1:39.61   X2:01.66  
     1) Oliver, Sarah Jordan 7          2) Wilkins, Anna 8                
     3) Perrin, Bailey 6                4) Rose, Emma 7                   
 
Event 88  Boys 8 & Under 100 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 MOUNTAIN SPRINGS SWIM TEAM  'A'                   1:40.88    1:50.13    7  
     1) Pope, Wyatt 7                   2) Adams, Blake 8                 
     3) Charlton, Cary 8                4) Malone, Jacob 8                
 -- MOUNTAIN SPRINGS SWIM TEAM  'B'                   1:54.78   X2:05.20  
     1) Daniel, Linden 7                2) Lemire, Truman 6               
     3) Bakke, John 7                   4) Rich, Jack 8                   
 
Event 89  Girls 9-10 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 MOUNTAIN SPRINGS SWIM TEAM  'A'                   2:53.85    3:04.81    7  
     1) Russell, Emily 9                2) Weitenbeck, Brooke 9           
     3) Russell, Caroline 9             4) Hnetynka, Tiffany 9            
  2 CHAPMAN SERPENTS  'A'                             3:11.58    3:20.59  
     1) Troxell, Kayla 10               2) Rickmeyer, Katie 9             
     3) Lenoir, MaryLee 10              4) Janssen, Alana 9               
 -- MOUNTAIN SPRINGS SWIM TEAM  'B'                   3:06.72   X3:34.91  
     1) Malone, Mandy 9                 2) Rose, Mary Anna 10             
     3) Lanier, Harper 10               4) Mickle, Peyton Ann 9           
 -- MOUNTAIN SPRINGS SWIM TEAM  'C'                   3:38.81   X4:33.78  
     1) Wilbourn, Alli 9                2) Oliver, Emily 9                
     3) Oliver, Natalie 9               4) Oliver, Lauren 9               
 
Event 90  Boys 9-10 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 MOUNTAIN SPRINGS SWIM TEAM  'A'                   2:36.47    2:46.62    7  
     1) Huismann, Brendan 9             2) Upp, Christopher 10            
     3) Lynn, Jacob 10                  4) Oliver, Bailey 10              
 -- MOUNTAIN SPRINGS SWIM TEAM  'B'                   2:58.36   X3:11.04  
     1) Pope, Chase 10                  2) Bozeman, Scott 10              
     3) Rich, Ben 10                    4) Skinner, Nate 9                
 
Event 91  Girls 11-12 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 CHAPMAN SERPENTS  'A'                             2:12.47    2:16.34    7  
     1) Harlan, Jackie 11               2) Nichols, Collin 12             
     3) Nichols, Hannah 11              4) Clarke, Katelyn 11             
  2 MOUNTAIN SPRINGS SWIM TEAM  'A'                   2:34.09    2:43.04  
     1) Byrd, Sara Kathryn K 11         2) Cox, Jennifer 12               
     3) Brown, Lillie 11                4) Pattillo, Audrey 12            
 
Event 92  Boys 11-12 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 MOUNTAIN SPRINGS SWIM TEAM  'A'                   2:39.28    3:10.69    7  
     1) Austin, Robin 11                2) Satterfield, Forrest 11        
     3) Charlton, Tyler 11              4) Jones, Ethan 11                
  2 CHAPMAN SERPENTS  'A'                                  NT    3:28.03  
     1) Carey, Jonathyn 11              2) Lenoir, Andrew 9               
     3) Oney, Ian 11                    4) Dabbs, Patrick 12              
 
Event 93  Girls 13-14 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 CHAPMAN SERPENTS  'A'                             1:57.19    2:06.74    7  
     1) Kovalcik, Claire 14             2) Harlan, Katie 13               
     3) Nichols, Mary Catherine 14      4) McNeal, Mallory 13             
 
Event 94  Boys 13-14 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 MOUNTAIN SPRINGS SWIM TEAM  'A'                   2:11.44    2:22.09    7  
     1) Malone, Jack 13                 2) Joffrion, Dylan 13             
     3) Hannan, Drew 14                 4) Oliver, Tucker 14              
 
Event 95  Girls 15-17 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 MOUNTAIN SPRINGS SWIM TEAM  'A'                   1:58.57    2:03.00    7  
     1) Heslip, Megen 17                2) Daniel, Carrie 15              
     3) Paludan, Ashley 15              4) Orr, Jordan 16                 
  2 CHAPMAN SERPENTS  'A'                             2:06.82    2:08.34  
     1) Kaylor, Morgan 15               2) Byrom, Rachel 17               
     3) Ward, Erin 16                   4) Campbell, Courtney 15          
 
Event 96  Boys 15-17 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 MOUNTAIN SPRINGS SWIM TEAM  'A'                   1:49.38    1:51.59    7  
     1) Orillion, James 15              2) Shepard, John 15               
     3) Venters, Sam 16                 4) Heath, Stahler 15              
  2 CHAPMAN SERPENTS  'A'                             1:58.31    1:55.82  
     1) Lumpkin, Eddie 15               2) Byrom, Zeke 15                 
     3) Vidaurri, Vincent 17            4) Mumaugh, Miles 17              

 

 
 

Web Design by:
MerchantWorks, Inc.


Copyright 2004-2017 - Rocket City Swim League, PO Box 10052, Huntsville, AL 35801
info@swimrcsl.org