Meet Results / Record Listing
(Meters Time = Yards Time x 1.11 ----- Yards Time = Meters Time / 1.11)
Piedmont vs. Jones Valley - 6/6/2007
Results
Final Score: Jones Valley Recreation Assn. 293
Piedmont Piranhas 253
Event 1 Girls 8 & Under 100 Yard Medley Relay
===============================================================================
Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 PIEDMONT PIRANHAS 'A' 1:29.29 1:28.72 7
1) Warner, Elle 8 2) Bell, Maria 8
3) Monk, Abby 8 4) Hepler, Hayden 8
2 JONES VALLEY RECREATION ASSN. 'A' 1:23.43 2:14.44
1) Ward, Molly 7 2) Hui, Chloe 8
3) Davis, Faith 6 4) Accardi, Hollon 7
-- PIEDMONT PIRANHAS 'B' NT X1:55.69
1) Nunn, Julie 7 2) Ledyard, Kate 7
3) Sullins, Emma 7 4) Monk, Anna 6
Event 2 Boys 8 & Under 100 Yard Medley Relay
===============================================================================
Team Seed Finals Points
===============================================================================
-- PIEDMONT PIRANHAS 'B' 2:02.79 X1:59.75
1) Bell, Robert 7 2) McEwen, Hunter 8
3) Herring, Wylder 6 4) Martin, Jake 8
-- PIEDMONT PIRANHAS 'C' 2:27.76 X2:22.94
1) Kobler, Drake 8 2) Werth, Benjamin 6
3) Judge, Joseph 7 4) Wire, Robert 6
-- PIEDMONT PIRANHAS 'A' 1:41.16 DQ
1) Smith, Austin 8 2) Stephens, Jack 8
3) Nurre, Nicholas 8 4) Overbeek, Cade 8
Event 3 Girls 9-10 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 JONES VALLEY RECREATION ASSN. 'A' 2:42.26 2:44.46 7
1) Pirani, Catherine 10 2) Sabio, Jesse 9
3) Wilson, Caroline 10 4) Lioce, Bonnie 9
2 PIEDMONT PIRANHAS 'A' 2:52.77 3:25.50
1) Harbaugh, Sarah 10 2) Wire, Natalie 10
3) Ledyard, Ann 10 4) Smith, Lisa 10
-- JONES VALLEY RECREATION ASSN. 'B' 3:21.14 x3:26.18
1) Moshier, Sarah Beth 10 2) Taylor, Layne 10
3) Johnson, Emory 9 4) Starck, Jacqueline 10
-- JONES VALLEY RECREATION ASSN. 'C' 3:40.12 x4:39.03
1) Vest, Ellis 10 2) Davis, Zoey 9
3) Sheppard, Claire Elizabeth 10 4)
Event 4 Boys 9-10 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 PIEDMONT PIRANHAS 'A' 3:11.28 3:05.06 7
1) Christian, Shelby 10 2) Herring, Jackson 9
3) Baldwin, Spencer 9 4) Finnell, Walker 10
2 JONES VALLEY RECREATION ASSN. 'A' 2:53.00 3:06.99
1) Steves, Ben 10 2) Chenault, Alex 10
3) Zoladz, Peter 10 4) Hession, David 9
-- JONES VALLEY RECREATION ASSN. 'B' 3:39.79 x4:07.90
1) Jones, Caleb 9 2) Wilson, Frankie 10
3) Davis, Caleb 9 4) Harris, Samuel 9
Event 5 Girls 11-12 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 JONES VALLEY RECREATION ASSN. 'A' 2:24.61 2:23.07 7
1) Olson, Elizabeth 11 2) Starck, Jennifer 12
3) Luther, Michelle 12 4) Espy, Samantha 12
2 PIEDMONT PIRANHAS 'A' 2:34.61 2:37.19
1) Wire, Allison 12 2) Van Peursem, Laura 12
3) Nunn, Kate 11 4) Kobler, Mallory 12
-- JONES VALLEY RECREATION ASSN. 'B' 2:46.53 x2:56.28
1) Moran, Lauren 12 2) Ward, Hanly 12
3) Daniell, Samantha 12 4) Matus, Mary Katherine 11
Event 6 Boys 11-12 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 PIEDMONT PIRANHAS 'A' 2:28.63 2:27.25 7
1) Baldwin, Parker 11 2) Calhoon, Bradford 12
3) Smith, John 11 4) Finnell, Carson 12
2 JONES VALLEY RECREATION ASSN. 'A' 2:34.60 2:37.08
1) Moran, Chase 11 2) Sabio, Joel 10
3) Kaliszak, Luke 11 4) Sheppard, Andy 12
Event 7 Girls 13-14 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 JONES VALLEY RECREATION ASSN. 'A' 2:12.51 2:16.69 7
1) Steves, Lindsay 13 2) Wilson, Kristyn 13
3) Esneault, Alexis 14 4) Sabio, Jasmine 13
Event 8 Boys 13-14 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 JONES VALLEY RECREATION ASSN. 'A' 2:01.02 1:55.97 7
1) Lewallen, Thomas 14 2) Kaliszak, Tyler 14
3) Olson, Nick 13 4) Kaliszak, Zack 13
2 PIEDMONT PIRANHAS 'A' 2:18.95 2:31.10
1) Nunn, Will 13 2) Riddick, Steven 13
3) Hinshaw, David 14 4) Scrip, Steven 14
-- PIEDMONT PIRANHAS 'B' 2:40.78 X3:17.84
1) Lewis, Preston 13 2) Bailey, Jonathan 13
3) Kimbrough, Jon 14 4) Smith, Charles 13
Event 9 Girls 15-17 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 PIEDMONT PIRANHAS 'A' 2:09.32 2:14.88 7
1) Browning, Meghan 15 2) Randall, Erin 16
3) Smith, Amanda 15 4) Nalley, Liza 16
2 JONES VALLEY RECREATION ASSN. 'A' 2:06.02 2:27.03
1) Steves, Alyssa 15 2) Siniard, Libby 17
3) Daniell, Kathleen 15 4) Smith, Mary Catherine 15
Event 10 Boys 15-17 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 PIEDMONT PIRANHAS 'A' 1:57.45 1:54.03 7
1) Cole, Daniel 17 2) Hahnemann, Chris 17
3) Scrip, Robert 16 4) Nalley, Andrew 15
2 JONES VALLEY RECREATION ASSN. 'A' 1:56.48 1:59.99
1) Cochran, Calvin 16 2) Smith, Taylor 17
3) Shults, Jacob 15 4) Powers, Brian 17
Event 11 Girls 6 & Under 25 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Monk, Anna 6 PIEDMONT 24.43 24.09 5
2 Davis, Faith 6 JVRA 36.80 29.91 3
3 Strankman, Cole Elizabet 6 PIEDMONT 32.62 30.97 1
4 Monk, Mary Beth 6 PIEDMONT 34.00 32.22
5 Soprano, Mary Beth 6 JVRA 42.51 37.59
6 Kamelchuk, Riley 6 JVRA 1:15.68 39.81
Event 13 Girls 6 & Under 25 Yard Freestyle Exhibition
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
-- Calhoon, Anna Grace 5 PIEDMONT 38.32 X35.00
-- Hickman, Darby 5 PIEDMONT 1:18.43 X56.93
-- Joiner, Eleanor Ann 6 JVRA NT X1:02.94
-- Speigle, Jillian 5 PIEDMONT 54.78 X1:08.06
-- Roth, Anna Ryane 6 JVRA NT X1:28.47
Event 14 Boys 6 & Under 25 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Herring, Wylder 6 PIEDMONT 23.83 23.06 5
2 Werth, Benjamin 6 PIEDMONT 27.35 24.50 3
3 Jackson, Gabe 6 PIEDMONT 29.41 24.97 1
4 Jones, Noah 6 JVRA 52.41 40.87
5 Johnson, Jack 4 JVRA NT 1:29.13
Event 16 Boys 6 & Under 25 Yard Freestyle Exhibition
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
-- Wire, Robert 6 PIEDMONT 1:06.04 X28.88
-- Young, Taylor 6 PIEDMONT 51.19 X36.22
-- Nurre, Alexander 5 PIEDMONT 35.47 X37.60
-- Tuten, Brady 6 PIEDMONT NT X39.75
-- Stephens, Owen 5 PIEDMONT 1:03.62 X42.91
-- Young, Garrett 5 PIEDMONT NT X48.03
-- Fandre, Donovan 6 PIEDMONT NT X1:11.88
Event 17 Girls 8 & Under 25 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Hui, Chloe 8 JVRA 16.85 15.41 5
2 Bell, Maria 8 PIEDMONT 17.87 16.43 3
3 Warner, Elle 8 PIEDMONT 18.29 18.66 1
4 Hepler, Hayden 8 PIEDMONT 19.79 21.47
5 Ward, Molly 7 JVRA 24.00 23.81
6 Accardi, Hollon 7 JVRA 39.50 33.81
Event 19 Girls 8 & Under 25 Yard Freestyle Exhibition
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
-- Sullins, Emma 7 PIEDMONT 26.34 X25.38
-- Johnson, Elizabeth 7 JVRA 38.40 X31.72
-- Kattos, Olivia 7 PIEDMONT NT X32.13
-- Matus, Laura Beth 8 JVRA NT X1:15.22
Event 20 Boys 8 & Under 25 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Overbeek, Cade 8 PIEDMONT 16.94 18.03 5
2 Smith, Austin 8 PIEDMONT 17.97 19.53 3
3 Stephens, Jack 8 PIEDMONT 20.29 19.69 1
4 Lioce, Dominick 7 JVRA 29.41 24.40
5 Phelps, Colin 7 JVRA 24.41 27.46
6 Barker, Bo 7 JVRA 36.22 35.50
Event 22 Boys 8 & Under 25 Yard Freestyle Exhibition
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
-- Martin, Jake 8 PIEDMONT 25.72 X23.91
-- McEwen, Hunter 8 PIEDMONT 30.72 X24.93
-- Harton, Hunter 8 PIEDMONT 29.07 X25.81
-- Kobler, Drake 8 PIEDMONT 34.07 X31.47
-- Judge, Joseph 7 PIEDMONT 30.59 X32.82
-- Rist, Nicholas 8 PIEDMONT NT X39.11
Event 23 Girls 9-10 50 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Wilson, Caroline 10 JVRA 32.43 31.96 5
2 Pirani, Catherine 10 JVRA 32.72 31.99 3
3 Lioce, Bonnie 9 JVRA 38.15 40.44 1
4 Harbaugh, Sarah 10 PIEDMONT 52.56 53.62
5 Fandre, Danielli 10 PIEDMONT 1:02.66 57.63
6 Smith, Lisa 10 PIEDMONT 56.43 58.10
Event 25 Girls 9-10 50 Yard Freestyle Exhibition
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
-- Moshier, Sarah Beth 10 JVRA 42.94 X39.96
-- Starck, Jacqueline 10 JVRA 42.10 X40.45
-- Davis, Zoey 9 JVRA 45.53 X47.13
-- Johnson, Emory 9 JVRA NT X1:01.96
-- Sheppard, Claire Elizabe 10 JVRA 1:08.24 X1:07.38
-- Lynch, Kathleen 9 PIEDMONT NT X1:17.41
Event 26 Boys 9-10 50 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Sabio, Joel 10 JVRA 34.55 32.83 5
2 Chenault, Alex 10 JVRA 39.10 38.13 3
3 Herring, Jackson 9 PIEDMONT 38.53 39.10 1
4 Baldwin, Spencer 9 PIEDMONT 40.28 39.37
5 Zoladz, Peter 10 JVRA 40.38 39.91
6 Christian, Harris 10 PIEDMONT 40.43 40.41
Event 28 Boys 9-10 50 Yard Freestyle Exhibition
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
-- Hession, David 9 JVRA 41.97 X39.63
-- Inglis, Jacob 9 PIEDMONT 43.94 X44.50
-- Anderson, Max 9 PIEDMONT NT X48.25
-- Wilson, Frankie 10 JVRA 47.45 X50.40
-- Harris, Samuel 9 JVRA 58.19 X56.84
-- Calhoon, Michael 9 PIEDMONT 1:01.62 X59.22
-- Parker, Brennan 9 PIEDMONT 1:20.00 X1:00.56
-- Joiner, William 9 JVRA NT X1:17.25
Event 29 Girls 11-12 50 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Espy, Samantha 12 JVRA 30.13 30.85 5
2 Luther, Michelle 12 JVRA 31.13 31.00 3
3 Wire, Allison 12 PIEDMONT 32.03 31.12 1
4 Starck, Jennifer 12 JVRA 34.33 32.56
5 Nunn, Kate 11 PIEDMONT 32.31 33.15
Event 31 Girls 11-12 50 Yard Freestyle Exhibition
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
-- Moran, Lauren 12 JVRA 41.42 X37.36
-- Matus, Mary Katherine 11 JVRA 44.72 X42.65
-- Daniell, Samantha 12 JVRA 42.80 X43.91
-- Phelps, Paige 11 JVRA 55.59 X56.66
-- Giardini, Anna 11 JVRA 46.35 X1:32.65
Event 32 Boys 11-12 50 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Smith, John 11 PIEDMONT 28.62 29.22 5
2 Kaliszak, Luke 11 JVRA 30.35 30.17 3
3 Finnell, Carson 12 PIEDMONT 31.22 31.06 1
4 Moran, Chase 11 JVRA 37.01 35.78
5 Sheppard, Andy 12 JVRA 44.69 42.50
Event 35 Girls 13-14 50 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Sabio, Jasmine 13 JVRA 28.27 26.96 5
2 Wilson, Kristyn 13 JVRA 30.37 28.10 3
3 Esneault, Alexis 14 JVRA 29.17 28.50 1
4 Warner, Sarah 13 PIEDMONT 31.72 33.28
5 Warner, Hannah 13 PIEDMONT NT 33.75
6 Nalley, Lindsey 13 PIEDMONT 34.10 33.84
Event 38 Boys 13-14 50 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Kaliszak, Tyler 14 JVRA 25.22 23.73 5
2 Lewallen, Thomas 14 JVRA 25.93 24.69 3
3 Kaliszak, Zack 13 JVRA 26.16 27.03 1
4 Nunn, Will 13 PIEDMONT 28.06 27.66
5 Scrip, Steven 14 PIEDMONT 28.84 28.75
6 Kimbrough, Jon 14 PIEDMONT 33.85 32.50
Event 40 Boys 13-14 50 Yard Freestyle Exhibition
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
-- Lewis, Preston 13 PIEDMONT NT X37.59
-- Smith, Charles 13 PIEDMONT NT X52.42
Event 41 Girls 15-17 50 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Nalley, Liza 16 PIEDMONT 29.01 28.31 5
2 Browning, Meghan 15 PIEDMONT 28.43 28.88 3
3 Smith, Amanda 15 PIEDMONT 31.47 30.19 1
4 Steves, Alyssa 15 JVRA 31.53 30.57
5 Siniard, Libby 17 JVRA 32.10 33.47
6 Giardini, Layne 15 JVRA 36.09 34.25
Event 44 Boys 15-17 50 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Scrip, Robert 16 PIEDMONT 24.24 23.59 5
2 Nalley, Andrew 15 PIEDMONT 24.70 24.28 3
3 Cole, Daniel 17 PIEDMONT 25.44 25.06 1
4 Shults, Jacob 15 JVRA 26.25 26.06
5 Cochran, Calvin 16 JVRA 26.65 26.78
6 Smith, Taylor 17 JVRA 29.02 28.34
Event 46 Boys 15-17 50 Yard Freestyle Exhibition
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
-- Clark, Joe 16 JVRA NT X42.42
Event 47 Girls 8 & Under 25 Yard Breaststroke
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Bell, Maria 8 PIEDMONT 25.74 23.72 5
2 Monk, Abby 8 PIEDMONT 26.59 25.69 3
3 Ledyard, Kate 7 PIEDMONT 35.34 34.38 1
4 Accardi, Hollon 7 JVRA 43.72 40.19
5 Sheppard, Sarah Grace 7 JVRA NT 41.66
-- Ward, Molly 7 JVRA 40.50 DQ
Event 48 Boys 8 & Under 25 Yard Breaststroke
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Vest, Jackson 7 JVRA NT 23.35 5
2 Stephens, Jack 8 PIEDMONT 29.19 26.96 3
3 Nurre, Nicholas 8 PIEDMONT 29.77 30.16 1
4 Lioce, Dominick 7 JVRA 37.06 36.03
4 Bell, Robert 7 PIEDMONT 39.91 36.03
6 Jones, Noah 6 JVRA NT 1:12.21
Event 49 Girls 9-10 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Ledyard, Ann 10 PIEDMONT 41.74 40.41 5
2 Sabio, Jesse 9 JVRA 49.11 42.46 3
3 Wilson, Caroline 10 JVRA 47.59 44.25 1
4 Wire, Natalie 10 PIEDMONT 47.87 45.72
5 Taylor, Layne 10 JVRA 53.90 52.50
6 Smith, Lisa 10 PIEDMONT 1:11.66 1:22.78
Event 50 Boys 9-10 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Sabio, Joel 10 JVRA 47.78 43.47 5
2 Chenault, Alex 10 JVRA 54.77 50.62 3
3 Herring, Jackson 9 PIEDMONT 51.44 52.35 1
4 Jones, Caleb 9 JVRA 1:06.62 52.84
5 Christian, Harris 10 PIEDMONT 57.11 56.12
6 Christian, Shelby 10 PIEDMONT 57.24 1:00.88
Event 51 Girls 11-12 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Espy, Samantha 12 JVRA 39.97 39.19 5
2 Olson, Elizabeth 11 JVRA 45.47 41.44 3
3 Van Peursem, Laura 12 PIEDMONT 45.83 44.43 1
4 West, Kristin 12 PIEDMONT 48.42 45.37
5 Ward, Hanly 12 JVRA 50.87 47.16
6 Kobler, Mallory 12 PIEDMONT 56.62 52.41
Event 52 Boys 11-12 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Finnell, Carson 12 PIEDMONT 45.87 42.75 5
2 Chenault, Blair 12 JVRA NT 47.06 3
3 Calhoon, Bradford 12 PIEDMONT 52.25 48.40 1
4 Sheppard, Andy 12 JVRA 1:11.85 1:01.23
Event 53 Girls 13-14 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Sabio, Jasmine 13 JVRA 34.10 33.51 5
2 Wilson, Kristyn 13 JVRA 35.84 34.68 3
3 Martin, Alexandra 13 PIEDMONT 42.11 41.93 1
4 Nalley, Lindsey 13 PIEDMONT 44.53 43.87
Event 54 Boys 13-14 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Kaliszak, Tyler 14 JVRA 30.95 29.38 5
2 Olson, Nick 13 JVRA 37.59 35.72 3
3 Roth, Kaehler 14 JVRA 39.35 37.10 1
4 Scrip, Steven 14 PIEDMONT 40.37 40.34
5 Hinshaw, David 14 PIEDMONT 43.30 42.04
6 Riddick, Steven 13 PIEDMONT 46.99 46.35
Event 55 Girls 15-17 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Randall, Erin 16 PIEDMONT 37.88 38.88 5
2 Siniard, Libby 17 JVRA 37.31 38.93 3
3 Browning, Meghan 15 PIEDMONT 37.61 39.87 1
4 Daniell, Kathleen 15 JVRA 42.95 43.56
5 Martz, Sydni Amanda 16 PIEDMONT 45.41 43.75
6 Smith, Mary Catherine 15 JVRA 44.38 45.25
Event 56 Boys 15-17 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Hahnemann, Chris 17 PIEDMONT 34.53 32.62 5
2 Esneault, Ricky 16 JVRA NT 33.31 3
3 Smith, Taylor 17 JVRA 33.85 33.68 1
4 Harbaugh, Daniel 17 PIEDMONT 35.78 34.75
5 Powers, Brian 17 JVRA 35.94 36.47
6 Judge, Nathan 16 PIEDMONT 44.44 41.78
Event 57 Mixed 8 & Under 100 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 PIEDMONT PIRANHAS 'A' 1:10.93 J1:13.34 7
1) Overbeek, Cade M8 2) Smith, Austin M8
3) Bell, Maria W8 4) Monk, Abby W8
2 JONES VALLEY RECREATION ASSN. 'A' 1:18.48 J1:13.33
1) Hui, Chloe W8 2) Ward, Molly W7
3) Luther, Michael M8 4) Vest, Jackson M7
-- PIEDMONT PIRANHAS 'B' 1:20.06 X1:22.78
1) Stephens, Jack M8 2) Nurre, Nicholas M8
3) Warner, Elle W8 4) Hepler, Hayden W8
-- PIEDMONT PIRANHAS 'C' 1:32.94 XDQ
1) Bell, Robert M7 2) Herring, Wylder M6
3) Nunn, Julie W7 4) Monk, Anna W6
Event 59 Mixed 9-10 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 JONES VALLEY RECREATION ASSN. 'A' 2:12.48 2:17.97 7
1) Pirani, Catherine W10 2) Sabio, Joel M10
3) Wilson, Caroline W10 4) Chenault, Alex M10
2 PIEDMONT PIRANHAS 'A' 2:26.02 2:34.19
1) Herring, Jackson M9 2) Baldwin, Spencer M9
3) Ledyard, Ann W10 4) Wire, Natalie W10
-- JONES VALLEY RECREATION ASSN. 'B' 2:38.28 x2:47.88
1) Steves, Ben M10 2) Taylor, Layne W10
3) Zoladz, Peter M10 4) Lioce, Bonnie W9
Event 61 Mixed 11-12 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 PIEDMONT PIRANHAS 'A' 2:04.18 2:05.34 7
1) Finnell, Carson M12 2) Nunn, Kate W11
3) Wire, Allison W12 4) Smith, John M11
2 JONES VALLEY RECREATION ASSN. 'A' 2:06.52 2:08.43
1) Kaliszak, Luke M11 2) Espy, Samantha W12
3) Luther, Michelle W12 4) Moran, Chase M11
Event 63 Mixed 13-14 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 JONES VALLEY RECREATION ASSN. 'A' 1:48.59 1:45.06 7
1) Lewallen, Thomas M14 2) Esneault, Alexis W14
3) Sabio, Jasmine W13 4) Kaliszak, Tyler M14
2 PIEDMONT PIRANHAS 'A' 2:01.50 2:04.78
1) Scrip, Steven M14 2) Warner, Sarah W13
3) Warner, Hannah W13 4) Nunn, Will M13
-- JONES VALLEY RECREATION ASSN. 'B' 1:56.04 x1:54.81
1) Olson, Nick M13 2) Steves, Lindsay W13
3) Wilson, Kristyn W13 4) Kaliszak, Zack M13
Event 65 Mixed 15-17 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 PIEDMONT PIRANHAS 'A' 1:46.38 1:44.28 7
1) Nalley, Liza W16 2) Nalley, Andrew M15
3) Browning, Meghan W15 4) Scrip, Robert M16
2 JONES VALLEY RECREATION ASSN. 'A' 1:45.99 1:47.46
1) Cochran, Calvin M16 2) Steves, Alyssa W15
3) Siniard, Libby W17 4) Shults, Jacob M15
Event 67 Girls 8 & Under 25 Yard Backstroke
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Hui, Chloe 8 JVRA 20.36 19.49 5
2 Monk, Abby 8 PIEDMONT 23.62 23.37 3
3 Warner, Elle 8 PIEDMONT 22.97 23.38 1
4 Monk, Anna 6 PIEDMONT 32.00 31.09
5 Davis, Faith 6 JVRA 52.75 35.78
6 Ward, Molly 7 JVRA 36.35 35.97
Event 68 Boys 8 & Under 25 Yard Backstroke
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Vest, Jackson 7 JVRA 30.67 J24.29 5
2 Smith, Austin 8 PIEDMONT 27.56 J26.94 3
3 Nurre, Nicholas 8 PIEDMONT 30.75 J30.75 1
4 Bell, Robert 7 PIEDMONT 29.88 J29.12
5 Luther, Michael 8 JVRA 25.66 40.84
Event 69 Girls 9-10 50 Yard Backstroke
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Pirani, Catherine 10 JVRA 36.38 36.06 5
2 Ledyard, Ann 10 PIEDMONT 43.72 44.37 3
3 Wire, Natalie 10 PIEDMONT 45.56 44.38 1
4 Sabio, Jesse 9 JVRA 51.63 44.97
5 Lioce, Bonnie 9 JVRA 47.46 49.63
6 Harbaugh, Sarah 10 PIEDMONT NT 1:01.97
Event 70 Boys 9-10 50 Yard Backstroke
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Sabio, Joel 10 JVRA 41.94 43.09 5
2 Finnell, Walker 10 PIEDMONT 52.60 50.69 3
3 Christian, Shelby 10 PIEDMONT 49.72 53.09 1
4 Zoladz, Peter 10 JVRA 53.31 53.72
5 Baldwin, Spencer 9 PIEDMONT 57.68 55.12
6 Davis, Caleb 9 JVRA NT 1:07.12
Event 71 Girls 11-12 50 Yard Backstroke
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Olson, Elizabeth 11 JVRA 37.27 35.02 5
2 Wire, Allison 12 PIEDMONT 37.63 37.00 3
3 Luther, Michelle 12 JVRA 38.66 40.66 1
4 Van Peursem, Laura 12 PIEDMONT 40.69 41.90
5 Nunn, Kate 11 PIEDMONT 41.78 42.85
6 Ward, Hanly 12 JVRA 46.28 45.44
Event 72 Boys 11-12 50 Yard Backstroke
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Kaliszak, Luke 11 JVRA 36.11 37.56 5
2 Baldwin, Parker 11 PIEDMONT 40.91 40.56 3
3 Smith, John 11 PIEDMONT 40.82 42.47 1
4 Chenault, Blair 12 JVRA 45.50 48.37
5 Faulkner, Brian 11 JVRA 47.29 49.41
Event 73 Girls 13-14 50 Yard Backstroke
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Sabio, Jasmine 13 JVRA 35.13 32.69 5
2 Esneault, Alexis 14 JVRA 33.66 32.82 3
3 Steves, Lindsay 13 JVRA 37.88 38.09 1
4 Warner, Hannah 13 PIEDMONT 39.47 40.03
5 Nalley, Lindsey 13 PIEDMONT 41.81 42.63
6 Warner, Sarah 13 PIEDMONT 41.72 46.72
Event 74 Boys 13-14 50 Yard Backstroke
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Lewallen, Thomas 14 JVRA 32.22 31.50 5
2 Olson, Nick 13 JVRA 34.66 32.75 3
3 Nunn, Will 13 PIEDMONT 33.33 34.79 1
4 Scrip, Steven 14 PIEDMONT 37.19 38.03
5 Kaliszak, Zack 13 JVRA 35.95 38.13
6 Hinshaw, David 14 PIEDMONT 40.54 40.65
Event 75 Girls 15-17 50 Yard Backstroke
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Dudley, Caitlin 17 JVRA NT 32.32 5
2 Nalley, Liza 16 PIEDMONT 37.83 37.13 3
3 Steves, Alyssa 15 JVRA 38.54 37.66 1
4 Browning, Meghan 15 PIEDMONT 36.10 37.85
5 Martz, Sydni Amanda 16 PIEDMONT 36.84 38.68
6 Daniell, Kathleen 15 JVRA 45.35 41.78
Event 76 Boys 15-17 50 Yard Backstroke
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Esneault, Ricky 16 JVRA NT 29.44 5
2 Scrip, Robert 16 PIEDMONT 29.67 29.87 3
3 Cole, Daniel 17 PIEDMONT 30.97 30.97 1
4 Cochran, Calvin 16 JVRA 30.48 31.57
5 Shults, Jacob 15 JVRA 31.89 32.56
6 Harbaugh, Daniel 17 PIEDMONT 32.25 32.72
Event 77 Girls 8 & Under 25 Yard Butterfly
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Bell, Maria 8 PIEDMONT 19.94 17.60 5
2 Hui, Chloe 8 JVRA 19.53 18.52 3
3 Monk, Abby 8 PIEDMONT 22.21 24.75 1
4 Nunn, Julie 7 PIEDMONT 33.41 29.56
5 Accardi, Hollon 7 JVRA NT 43.94
6 Davis, Faith 6 JVRA NT 48.31
Event 78 Boys 8 & Under 25 Yard Butterfly
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Luther, Michael 8 JVRA 22.04 17.94 5
2 Smith, Austin 8 PIEDMONT 26.22 23.03 3
3 Vest, Jackson 7 JVRA 25.67 23.68 1
4 Overbeek, Cade 8 PIEDMONT 27.04 23.78
5 Nurre, Nicholas 8 PIEDMONT 27.47 27.10
Event 79 Girls 9-10 50 Yard Butterfly
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Pirani, Catherine 10 JVRA 37.24 35.20 5
2 Wilson, Caroline 10 JVRA 38.62 38.50 3
3 Ledyard, Ann 10 PIEDMONT 42.63 39.06 1
4 Lioce, Bonnie 9 JVRA 56.07 48.75
5 Harbaugh, Sarah 10 PIEDMONT NT 1:06.90
6 Smith, Lisa 10 PIEDMONT 1:21.51 1:58.62
Event 80 Boys 9-10 50 Yard Butterfly
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Herring, Jackson 9 PIEDMONT 54.09 50.15 5
2 Christian, Shelby 10 PIEDMONT 53.19 50.34 3
3 Steves, Ben 10 JVRA 1:05.79 50.97 1
4 Zoladz, Peter 10 JVRA 1:01.29 54.78
5 Jones, Caleb 9 JVRA 1:00.01 1:00.12
-- Baldwin, Spencer 9 PIEDMONT 50.69 DQ
Event 81 Girls 11-12 50 Yard Butterfly
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Olson, Elizabeth 11 JVRA 37.13 35.07 5
2 Starck, Jennifer 12 JVRA 39.63 35.60 3
3 Luther, Michelle 12 JVRA 37.40 37.15 1
4 Wire, Allison 12 PIEDMONT 38.45 37.22
5 Kobler, Mallory 12 PIEDMONT 47.19 43.53
6 Nunn, Kate 11 PIEDMONT 37.00 43.81
Event 82 Boys 11-12 50 Yard Butterfly
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Smith, John 11 PIEDMONT 35.97 35.29 5
2 Kaliszak, Luke 11 JVRA 36.53 36.67 3
3 Lawrence, Jackson 12 PIEDMONT NT 37.75 1
4 Baldwin, Parker 11 PIEDMONT 40.44 39.81
5 Faulkner, Brian 11 JVRA 51.64 52.25
Event 83 Girls 13-14 50 Yard Butterfly
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Esneault, Alexis 14 JVRA 30.52 30.21 5
2 Wilson, Kristyn 13 JVRA 33.57 31.10 3
3 Steves, Lindsay 13 JVRA 35.13 35.35 1
4 Warner, Hannah 13 PIEDMONT 40.56 39.40
5 Nalley, Lindsey 13 PIEDMONT 40.69 40.66
6 Warner, Sarah 13 PIEDMONT 47.46 44.50
Event 84 Boys 13-14 50 Yard Butterfly
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Kaliszak, Tyler 14 JVRA 28.02 26.23 5
2 Lewallen, Thomas 14 JVRA 32.02 30.00 3
3 Olson, Nick 13 JVRA 31.69 30.87 1
4 Nunn, Will 13 PIEDMONT 32.87 30.94
5 Hinshaw, David 14 PIEDMONT 39.34 37.31
6 Riddick, Steven 13 PIEDMONT 44.81 43.34
Event 85 Girls 15-17 50 Yard Butterfly
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Dudley, Caitlin 17 JVRA NT 29.89 5
2 Smith, Amanda 15 PIEDMONT 32.56 32.69 3
3 Martz, Sydni Amanda 16 PIEDMONT 34.68 34.84 1
4 Nalley, Liza 16 PIEDMONT 35.75 36.31
5 Steves, Alyssa 15 JVRA 44.60 37.25
6 Giardini, Layne 15 JVRA 42.59 41.91
Event 86 Boys 15-17 50 Yard Butterfly
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Esneault, Ricky 16 JVRA NT 25.91 5
2 Scrip, Robert 16 PIEDMONT 27.25 26.09 3
3 Cole, Daniel 17 PIEDMONT 29.38 28.85 1
4 Shults, Jacob 15 JVRA 29.75 29.77
5 Nalley, Andrew 15 PIEDMONT 31.03 30.00
6 Smith, Taylor 17 JVRA 31.82 36.25
Event 87 Girls 8 & Under 100 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 PIEDMONT PIRANHAS 'A' 1:14.10 1:20.34 7
1) Warner, Elle 8 2) Hepler, Hayden 8
3) Monk, Abby 8 4) Bell, Maria 8
2 JONES VALLEY RECREATION ASSN. 'A' 1:44.70 1:49.86
1) Ward, Molly 7 2) Davis, Faith 6
3) Johnson, Elizabeth 7 4) Hui, Chloe 8
-- PIEDMONT PIRANHAS 'B' 1:38.98 X1:45.41
1) Nunn, Julie 7 2) Monk, Anna 6
3) Ledyard, Kate 7 4) Sullins, Emma 7
-- PIEDMONT PIRANHAS 'C' 2:06.94 X2:20.41
1) Bradford, Maddie 7 2) Monk, Mary Beth 6
3) Strankman, Cole Elizabeth 6 4) Calhoon, Anna Grace 5
Event 88 Boys 8 & Under 100 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 PIEDMONT PIRANHAS 'A' 1:16.89 1:17.65 7
1) Smith, Austin 8 2) Stephens, Jack 8
3) Nurre, Nicholas 8 4) Overbeek, Cade 8
-- PIEDMONT PIRANHAS 'B' 1:38.65 X1:39.97
1) Bell, Robert 7 2) Herring, Wylder 6
3) Martin, Jake 8 4) Hayes, Carter 7
-- PIEDMONT PIRANHAS 'C' 1:56.42 X1:44.68
1) Werth, Benjamin 6 2) Harton, Hunter 8
3) Jackson, Gabe 6 4) Judge, Joseph 7
Event 89 Girls 9-10 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 JONES VALLEY RECREATION ASSN. 'A' 2:23.95 2:26.98 7
1) Wilson, Caroline 10 2) Taylor, Layne 10
3) Lioce, Bonnie 9 4) Pirani, Catherine 10
2 PIEDMONT PIRANHAS 'A' 2:27.18 3:08.57
1) Ledyard, Ann 10 2) Lawrence, Mary Kathryn 9
3) Harbaugh, Sarah 10 4) Wire, Natalie 10
-- JONES VALLEY RECREATION ASSN. 'C' 3:00.00 x3:39.04
1) Moshier, Sarah Beth 10 2) Sheppard, Claire Elizabeth 10
3) Johnson, Emory 9 4) Davis, Zoey 9
Event 90 Boys 9-10 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 PIEDMONT PIRANHAS 'A' 2:40.83 2:40.75 7
1) Baldwin, Spencer 9 2) Christian, Harris 10
3) Finnell, Walker 10 4) Herring, Jackson 9
-- PIEDMONT PIRANHAS 'B' 3:18.28 X3:21.87
1) Christian, Shelby 10 2) Inglis, Jacob 9
3) Benner, Josh 9 4) Calhoon, Michael 9
-- JONES VALLEY RECREATION ASSN. 'B' 2:57.31 x3:27.50
1) Davis, Caleb 9 2) Harris, Samuel 9
3) Jones, Caleb 9 4) Wilson, Frankie 10
-- JONES VALLEY RECREATION ASSN. 'A' 2:26.81 DQ
1) Chenault, Alex 10 2) Steves, Ben 10
3) Zoladz, Peter 10 4) Sabio, Joel 10
Event 91 Girls 11-12 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 JONES VALLEY RECREATION ASSN. 'A' 2:06.89 2:06.63 7
1) Espy, Samantha 12 2) Starck, Jennifer 12
3) Luther, Michelle 12 4) Olson, Elizabeth 11
2 PIEDMONT PIRANHAS 'A' 2:14.56 2:20.07
1) Wire, Allison 12 2) Van Peursem, Laura 12
3) Kobler, Mallory 12 4) Nunn, Kate 11
-- JONES VALLEY RECREATION ASSN. 'B' NT x2:51.30
1) Giardini, Anna 11 2) Daniell, Samantha 12
3) Phelps, Paige 11 4) Ward, Hanly 12
Event 92 Boys 11-12 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 PIEDMONT PIRANHAS 'A' 2:05.86 2:10.56 7
1) Baldwin, Parker 11 2) Lawrence, Jackson 12
3) Finnell, Carson 12 4) Smith, John 11
2 JONES VALLEY RECREATION ASSN. 'A' 2:20.55 2:27.29
1) Chenault, Blair 12 2) Faulkner, Brian 11
3) Moran, Chase 11 4) Kaliszak, Luke 11
Event 93 Girls 13-14 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 JONES VALLEY RECREATION ASSN. 'A' 1:59.10 1:59.35 7
1) Esneault, Alexis 14 2) Steves, Lindsay 13
3) Wilson, Kristyn 13 4) Sabio, Jasmine 13
2 PIEDMONT PIRANHAS 'A' 2:20.51 2:21.91
1) Warner, Sarah 13 2) Warner, Hannah 13
3) Nalley, Lindsey 13 4) Martin, Alexandra 13
Event 94 Boys 13-14 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 JONES VALLEY RECREATION ASSN. 'A' 1:45.53 1:52.32 7
1) Lewallen, Thomas 14 2) Olson, Nick 13
3) Kaliszak, Zack 13 4) Kaliszak, Tyler 14
2 PIEDMONT PIRANHAS 'A' 2:01.12 2:09.18
1) Scrip, Steven 14 2) Kimbrough, Jon 14
3) Bailey, Jonathan 13 4) Nunn, Will 13
-- PIEDMONT PIRANHAS 'B' 2:12.73 X2:23.16
1) Lewis, Preston 13 2) West, James 14
3) Hinshaw, David 14 4) Riddick, Steven 13
Event 95 Girls 15-17 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 PIEDMONT PIRANHAS 'A' 1:57.97 2:00.19 7
1) Nalley, Liza 16 2) Smith, Amanda 15
3) Randall, Erin 16 4) Browning, Meghan 15
2 JONES VALLEY RECREATION ASSN. 'A' 1:51.50 2:11.07
1) Steves, Alyssa 15 2) Giardini, Layne 15
3) Daniell, Kathleen 15 4) Siniard, Libby 17
Event 96 Boys 15-17 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 PIEDMONT PIRANHAS 'A' 1:40.04 1:38.07 7
1) Nalley, Andrew 15 2) Hahnemann, Chris 17
3) Cole, Daniel 17 4) Scrip, Robert 16
2 JONES VALLEY RECREATION ASSN. 'A' 1:45.05 1:41.35
1) Smith, Taylor 17 2) Powers, Brian 17
3) Cochran, Calvin 16 4) Shults, Jacob 15
Combined Team Scores - Through Event 96
1. Jones Valley Recreation Assn. 293 2. Piedmont Piranhas 253
|