Home
2022 Meets
2021 Meets
Archive & Records
Forms & Documents
Officiating
Member Pools
Board & Minutes
About RCSL

Meet Results / Record Listing

(Meters Time = Yards Time x 1.11 ----- Yards Time = Meters Time / 1.11)

RCSL Swimming Champ. Meet                         Tek's MEET MANAGER  3:23 PM  7/14/2009  Page 1

                              RCSL City Meet 2009 - 7/11/2009 to 7/12/2009

                                                Results



Event 1  Girls 9-10 200 Yard Medley Relay

 RCSL Record:2:14.47    1998      Piedmont

     Team                         Relay                  Seed Time   Finals Time



   1 Monte Sano                                            2:40.46       2:33.79



      1) Scott, Zoe 10       2) Mokry, McKenzie 10 3) Clark, Annie 9     4) Wood, Kathleen 10

   2 Camelot                                               2:38.61       2:37.38



      1) Thorington, Taylor  2) Woody, Mae Mae 10  3) Taylor, Auset 10   4) Taylor, Afura 10

   3 Blossomwood Swim Team                                 2:39.14       2:39.06



      1) Cimino, Sarah Marga 2) Roberts, Riley 10  3) Nallamala, Kavi 10 4) Junen, Rachel 10

   4 Sherwood Swim Team                                    2:51.30       2:43.85



      1) McBrayer, Avery 10  2) Purves, Leah 10    3) Stogner, Jessica 104) Gilmore, Shannon 10

   5 Sharon Johnston                                       3:03.82       2:53.32



      1) Cooper, Anna 9      2) Krause, Alex 10    3) Hill, Reily 10     4) Pell, Anna Grace 9

   6 Lily Flagg Cows                                       3:02.07       2:54.01



      1) Jager, Rebecca 10   2) Walters, Avery 9   3) Uecker, Liela 10   4) Thomas, Ali 9

   7 Greenwyche Gators                                     2:57.43       2:57.68



      1) Rogers, Walton 10   2) Sieja, Andie 9     3) Conners, Olivia 10 4) Byers, Sophie 9

   8 Hampton Cove Hurricanes                               2:58.90       2:57.93



      1) Harper, Abby 10     2) Brown, Catie 10    3) Brown, Whitney 10  4) Lee, Madeline 9

   9 Byrd Spring                                           3:11.08       2:59.61



      1) McDonald, Sydney 10 2) Hinely, Emma 9     3) Vasquez, Emily 9   4) Evans, Brittany 9

  10 Jones Valley Recreation                               3:03.54       3:05.06



      1) Patz, Avery 9       2) Childs, Abbie 10   3) Hui, Chloe 10      4) Accardi, Hollon 9

  11 Whitesburg Tide                                       3:08.48       3:08.01



      1) Cape, Jesse 9       2) Blasingame, Renae 93) Wilkerson, Hannah L4) Williams, Wreed 10

  12 Valley Hill Country Clu                               3:26.71       3:26.68



      1) Hanline, Olivia 10  2) Shepherd, Lindsey 93) Woodring, Kendall 14) Woodring, Sydney 10

 --- Mountain Springs Swim T                               2:58.81            DQ



      1) Weakley, Regan 9    2) Oliver, Sarah Jorda3) Lynn, Claudia 10   4) Brandon, Grace 10

 --- Chapman Serpents                                      4:12.06            DQ



      1) Harris, Britany 10  2) Selby, Kaytltn 9   3) Long, Kristen 10   4) Wray, Olivia 9

 --- Mt. Carmel Hammerheads                                3:42.95            DQ



      1) Meier, Holland 10   2) Brink, Angie 10    3) Gholson, Hannah 9  4) Page, Isabelle 9

 --- Piedmont Piranhas                                     2:49.66            DQ



      1) Burns, Emma 10      2) Monk, Abby 10      3) Warner, Elle 10    4) Perez, Makayla 9



Event 2  Boys 9-10 200 Yard Medley Relay

 RCSL Record:2:22.68    1975      Piedmont

     Team                         Relay                  Seed Time   Finals Time



   1 Sherwood Swim Team                                    2:38.54       2:35.80



      1) Stieglitz, Westin 9 2) Weis, Brandon 9    3) Orcutt, Daniel 10  4) Clark, Carey 10

   2 Piedmont Piranhas                                     2:45.50       2:43.85



      1) Smith, Austin 10    2) Nurre, Nicholas 10 3) Overbeek, Cade 10  4) McEwen, Hunter 10

   3 Greenwyche Gators                                     2:48.39       2:44.48



      1) Scoggins, Colton 9  2) Cox, Davis 10      3) Slobe, Lucas 9     4) Cooper, Will 10

   4 Blossomwood Swim Team                                 2:50.56       2:46.25



      1) Thurman, Blake 10   2) Johnson, Brooks 10 3) Kretzschmar, Will 14) Calvert, Ethan 9

   5 Whitesburg Tide                                       2:54.88       2:46.97



      1) Daniel, Wallace R 9 2) Blasingame, Ian 10 3) Bogardus, Jay C 10 4) Daniel, Jared R 10

   6 Jones Valley Recreation                               2:51.96       2:47.12



      1) Lioce, Dominick D 9 2) Vest, Jackson 9    3) Phelps, Colin 9    4) Luther, Michael 10

   7 Byrd Spring                                           2:53.22       2:51.90



      1) Lindow, Jackson 10  2) Gibson, Ethan 9    3) Vasquez, Sam 10    4) Simms, Jesse 10

   8 Valley Hill Country Clu                               3:15.04       3:02.42



      1) Hayes, Carter 9     2) Coddington, Liam 103) Kimel, Sam 10      4) Tylicki, Eli 10

(Event 2  Boys 9-10 200 Yard Medley Relay)

     Team                         Relay                  Seed Time   Finals Time



   9 Camelot                                               3:14.79       3:12.19



      1) Hayes, Garren 10    2) Butler, Willem 9   3) Hurley, Scott 10   4) Wheeless, Collin 9

  10 Monte Sano                                            3:13.79       3:14.59



      1) Buchanan, Nathen 9  2) Fair, Patrick 10   3) Shell, Nathen 9    4) Fulkerson, Tate 9

  11 Hampton Cove Hurricanes                               3:19.00       3:18.53



      1) Crawford, Will 9    2) Burke, Sean 10     3) Dombrowsky, Christo4) Reynolds, Jace 10

  12 Mountain Springs Swim T                               3:15.42       3:26.36



      1) Aquila, Ben 10      2) Patton, Daniel 9   3) Moffet, Quentin 9  4) Johnston, Sam 9

  13 Heart of the Valley SE                                3:56.06       4:01.14



      1) Gladney, Preston 7  2) Keel, Isaac 9      3) Keel, ben 9        4) Stephens, Daniel 10

  14 Mt. Carmel Hammerheads                                4:56.22       4:08.01



      1) Sentell, Matthew 9  2) Archer, Will 9     3) Falcon, Christian 14) Sentell, Jack 7

 --- Sharon Johnston                                       3:52.87            DQ



      1) Bell, Sam 10        2) Quick, Tyler 9     3) Nulter, Adam 9     4) Myers, Hunter 9

 --- Lily Flagg Cows                                       4:03.91            DQ



      1) Troyanek, Luke 10   2) Hubbert, Jonathon 13) Andrews, Tyler 9   4) DeSanctis, Matthew



Event 3  Girls 8 & Under 100 Yard Medley Relay

 RCSL Record:1:15.14    1981      Piedmont

     Team                         Relay                  Seed Time   Finals Time



   1 Piedmont Piranhas                                     1:27.37       1:23.58



      1) Monk, Mary Beth 7   2) Monk, Anna 8       3) Strankman, Cole Eli4) Hepler, Hallie 7

   2 Sherwood Swim Team                                    1:28.12       1:24.64



      1) McBrayer, Alyse 8   2) Clark, Katie 8     3) Holtcamp, Mackenzie4) Seeley, Rachel 7

   3 Monte Sano                                            1:30.94       1:27.74



      1) Hall, Anna Reid 8   2) Masterson, Marianne3) Scoggins, Sydney 8 4) Wistner, Abigail N

   4 Blossomwood Swim Team                                 1:28.48       1:28.49



      1) Gilbert, Elizabeth  2) Effinger, Maggie Jo3) Johnson, Jackie 7  4) Cimino, Maddie 7

   5 Mountain Springs Swim T                               1:32.43       1:29.57



      1) Weitenbeck, Abbey 8 2) Harris, Harding 8  3) Foster, Margaret 8 4) York, Priscilla 7

   6 Camelot                                               1:34.54       1:30.54



      1) Putman, Haley 8     2) Hu, Alison 8       3) Paul, Emily 7      4) Dean, Jill Anne 6

   7 Valley Hill Country Clu                               1:43.35       1:35.80



      1) Baessler, Gracie 8  2) Sanders, Abby 8    3) Sanders, Emily 8   4) Shepherd, Anna 6

   8 Sharon Johnston                                       1:41.30       1:38.36



      1) Lack, Grace 8       2) Ussery, Erin 8     3) Barrett, Emerson 8 4) Boyd, Haley 7

   9 Greenwyche Gators                                     1:36.97       1:39.17



      1) Washburn, Renae 8   2) Ferguson, Rebecca 73) Coomer, Mary 8     4) Ferguson, Emily 7

  10 Byrd Spring                                           1:40.13       1:41.39



      1) Mosley, Claire 8    2) Weir, Abigail 7    3) Rowden, Madison 8  4) Lindow, Tess 6

  11 Jones Valley Recreation                               1:46.11       1:42.53



      1) Davis, Faith 8      2) Wessel, Lochlin 7  3) Patz, Callie 7     4) Roberts, Ella 8

  12 Whitesburg Tide                                       1:45.53       1:47.71



      1) Cape, Emma 6        2) Honeycutt, Mary 8  3) Blasingame, Claire 4) Lynam, Sarah 7

  13 Hampton Cove Hurricanes                               1:47.13       1:49.01



      1) Stephenson, Sophie  2) Colvin, Ashley 7   3) Harrison, Kimberly 4) Burke, Kate 7

  14 Lily Flagg Cows                                       1:45.08       2:03.30



      1) Lewis, Sarah 7      2) Schmuck, Amery 7   3) Wintzell, Olivia 8 4) Lewis, Kathryn 8

  15 Chapman Serpents                                      1:56.52       2:04.34



      1) Seymour, Taylor 7   2) Maddox, Zoe 8      3) Plattsmier, Morgan 4) Newton, Faith 8

  16 Heart of the Valley SE                                1:57.41       2:04.78



      1) Shrier, Colleen 7   2) Rogers, Haley 8    3) Allen, Kori 6      4) Marshall, Kaelin 8



Event 4  Boys 8 & Under 100 Yard Medley Relay

 RCSL Record:1:15.80    1975      Sherwood

     Team                         Relay                  Seed Time   Finals Time



   1 Greenwyche Gators                                     1:25.27       1:20.16



      1) Claybourne, Christo 2) League, Parker 8   3) Shockley, Cal 8    4) Landwehr, Connors 8

   2 Piedmont Piranhas                                     1:24.91       1:21.83



      1) Werth, Benjamin 8   2) Jackson, Gabe 8    3) Herring, Wylder 8  4) Nurre, Alexander 8

   3 Sherwood Swim Team                                    1:30.60       1:24.79



      1) Amos, Carson 7      2) Stieglitz, Maxwell 3) Stogner, John Allen4) Gunn, Nathan 8

   4 Monte Sano                                            1:33.28       1:26.68



      1) Klemm, Riley 8      2) Huskey, Joshua 8   3) Bazzle, Jon-Michael4) Shaw, Maxwell 8

   5 Blossomwood Swim Team                                 1:28.33       1:28.59



      1) Swing, Joe 8        2) League, Wills 8    3) Thurman, Reed 7    4) Cagle, Stephen 7

   6 Hampton Cove Hurricanes                               1:39.47       1:37.58



      1) McClure, Luke 7     2) Stephenson, Mickey 3) Neill, Blake 8     4) Harrison, Nathan 8

   7 Whitesburg Tide                                       1:37.56       1:41.89



      1) Wimberly, Carter G  2) Wilson, Reynolds 8 3) Jose, Garrett D 8  4) Richardson, John 8

   8 Jones Valley Recreation                               1:40.18       1:44.17



      1) Lehman, Robert 8    2) Jones, Noah 8      3) Barker, Luke 7     4) Boothe, Blake 7

   9 Lily Flagg Cows                                       2:40.21       1:46.54



      1) Rorex, John David 7 2) Caruso, Daniel 8   3) Counts, Bryan 8    4) Schmuck, Landry 5

  10 Byrd Spring                                           1:57.03       1:51.43



      1) Gilbert, Griffin 7  2) Williams, Cooper 8 3) Williams, Collin 8 4) Gubarev, Victor 7

  11 Chapman Serpents                                      1:51.20       1:51.62



      1) Lenoir, James 7     2) Carden, Harley 6   3) Edwards, Connor 6  4) Wray, Griffin 7

  12 Mt. Carmel Hammerheads                                1:54.38       1:52.35



      1) Stiles, Jay 8       2) Worshek, Caleb 8   3) Worshek, Riley 7   4) Hudson, Neil 8

  13 Sharon Johnston                                       1:52.24       1:52.52



      1) Hall, Griffin 8     2) Laymon, Stephen 8  3) Nulter, Boyd 7     4) Zeigler, Samuel 8

  14 Camelot                                               1:56.22       2:13.86



      1) MacDonald, Trevor 8 2) VanAllen, Hudson 7 3) Thorington, Jake 7 4) Stokes, Nicholaus 6

  15 Valley Hill Country Clu                               2:10.25       2:15.33



      1) Brashier, Campbell  2) Welborn, Jack 8    3) Gandy, Parker 8    4) Briggs, Tyler 6

 --- Mountain Springs Swim T                               1:49.93            DQ



      1) Johnston, Drew 7    2) Hauenstein, Reid 8 3) Shook, Sam 7       4) Tillery, Luke 7



Event 5  Girls 9-10 50 Yard Freestyle

 RCSL Record:  27.28    1989      Lee Ann Gathings                Greenwyche

     Name                     Age Team                 Prelim Time   Finals Time



A - Final

   1 Hui, Chloe                10 Jones Valley Recreation    28.73         28.18



   2 Cimino, Sarah Margaret    10 Blossomwood Swim Team      29.32         29.27



   3 Mokry, McKenzie           10 Monte Sano                 31.19         30.19



   4 Uecker, Liela             10 Lily Flagg Cows            30.67         30.50



   5 Weakley, Regan             9 Mountain Springs Swim Te   31.64         32.04



   6 Conners, Olivia           10 Greenwyche Gators          32.57         32.74



   7 Taylor, Afura             10 Camelot                    33.49         32.92



   8 Stogner, Jessica          10 Sherwood Swim Team         33.51         33.76



B - Final

   9 Clark, Annie               9 Monte Sano                 34.66         34.28



  10 Vasquez, Emily             9 Byrd Spring                35.27         34.29



  11 Woody, Mae Mae            10 Camelot                    35.20         34.37



  12 Nallamala, Kavi           10 Blossomwood Swim Team      35.01         34.49



  13 Krause, Alex              10 Sharon Johnston            35.61         35.00



  14 Brown, Whitney            10 Hampton Cove Hurricanes    35.87         35.11



B - Final ...   (Event 5  Girls 9-10 50 Yard Freestyle)

     Name                     Age Team                 Prelim Time   Finals Time



  15 Warner, Elle              10 Piedmont Piranhas          36.03         35.41



  16 Wood, Kathleen            10 Monte Sano                 35.83         35.61





Event 5  Girls 9-10 50 Yard Freestyle

     Name                     Age Team                   Seed Time   Prelim Time



Preliminaries

   1 Hui, Chloe                10 Jones Valley Recreation    28.82         28.73   q



   2 Cimino, Sarah Margaret    10 Blossomwood Swim Team      29.12         29.32   q



   3 Uecker, Liela             10 Lily Flagg Cows            33.73         30.67   q



   4 Mokry, McKenzie           10 Monte Sano                 32.77         31.19   q



   5 Weakley, Regan             9 Mountain Springs Swim Te   33.92         31.64   q



   6 Conners, Olivia           10 Greenwyche Gators          32.80         32.57   q



   7 Taylor, Afura             10 Camelot                    32.87         33.49   q



   8 Stogner, Jessica          10 Sherwood Swim Team         35.12         33.51   q





   9 Clark, Annie               9 Monte Sano                 33.53         34.66   q



  10 Nallamala, Kavi           10 Blossomwood Swim Team      37.02         35.01   q



  11 Woody, Mae Mae            10 Camelot                    34.56         35.20   q



  12 Vasquez, Emily             9 Byrd Spring                35.56         35.27   q



  13 Krause, Alex              10 Sharon Johnston            35.53         35.61   q



  14 Wood, Kathleen            10 Monte Sano                 36.36         35.83   q



  15 Brown, Whitney            10 Hampton Cove Hurricanes    38.37         35.87   q



  16 Warner, Elle              10 Piedmont Piranhas          37.09         36.03   q





  17 Thorington, Taylor        10 Camelot                    35.75         36.07



  18 McBrayer, Avery           10 Sherwood Swim Team         35.81         36.19





  19 Hill, Reily               10 Sharon Johnston            37.16         36.21



  20 Purves, Leah              10 Sherwood Swim Team         36.82         36.32



  21 Cape, Jesse                9 Whitesburg Tide            36.06         36.40



  22 Brink, Angie              10 Mt. Carmel Hammerheads     37.20         37.05



  23 Brandon, Grace            10 Mountain Springs Swim Te   37.07         37.33



  24 Malone, Liddy             10 Mountain Springs Swim Te   38.49         38.14



  25 Hinely, Emma               9 Byrd Spring                37.97         38.19



  26 Monk, Abby                10 Piedmont Piranhas          37.40         38.23



  27 Rogers, Walton            10 Greenwyche Gators          36.46         38.59



  28 Blasingame, Renae          9 Whitesburg Tide            39.19         39.12



  29 Thomas, Ali                9 Lily Flagg Cows            36.40         39.15



  30 Hanline, Olivia           10 Valley Hill Country Club   39.23         39.29



  31 Perez, Makayla             9 Piedmont Piranhas          39.35         39.36



  32 Woodring, Sydney          10 Valley Hill Country Club   41.02         39.63



  33 Newman, Lane              10 Blossomwood Swim Team      42.40         39.79



  34 Harper, Abby              10 Hampton Cove Hurricanes    40.91         40.12



  35 Sieja, Andie               9 Greenwyche Gators          42.71         40.21



  36 Accardi, Hollon            9 Jones Valley Recreation    43.78         40.38



  37 Caruso, Emily             10 Lily Flagg Cows            41.73         40.53



  38 Wilkerson, Hannah L       10 Whitesburg Tide            41.16         40.86



  39 McDonald, Sydney          10 Byrd Spring                40.94         41.07



  40 Lee, Madeline              9 Hampton Cove Hurricanes    42.85         41.16



  41 Pell, Anna Grace           9 Sharon Johnston            41.76         41.70



  42 Shepherd, Lindsey          9 Valley Hill Country Club   44.19         44.01



  43 Childs, Abbie             10 Jones Valley Recreation    51.90         44.08



  44 Meier, Holland            10 Mt. Carmel Hammerheads     46.47         44.88



Preliminaries ...   (Event 5  Girls 9-10 50 Yard Freestyle)

     Name                     Age Team                   Seed Time   Prelim Time



  45 Page, Isabelle             9 Mt. Carmel Hammerheads     52.94         47.64



  46 Long, Kristen             10 Chapman Serpents           50.15         52.23



  47 Kennedy, Jillian           9 Heart of the Valley SE Y   52.81         52.78



  48 Selby, Kaytltn             9 Chapman Serpents           52.79         53.52



  49 Dunn, Marley               9 Heart of the Valley SE Y   58.86         57.62



  50 Wray, Olivia               9 Chapman Serpents              NT       1:06.67





Event 6  Boys 9-10 50 Yard Freestyle

 RCSL Record:  27.45    1984      Milo Crawford                   YMCA

     Name                     Age Team                 Prelim Time   Finals Time



A - Final

   1 Vasquez, Sam              10 Byrd Spring                29.44         28.86



   2 Overbeek, Cade            10 Piedmont Piranhas          29.76         29.80



   3 Orcutt, Daniel            10 Sherwood Swim Team         31.28         30.33



   4 Bogardus, Jay C           10 Whitesburg Tide            30.77         30.39



   5 Vest, Jackson              9 Jones Valley Recreation    31.39         31.48



   6 Kretzschmar, Will         10 Blossomwood Swim Team      31.86         31.67



   7 Cooper, Will              10 Greenwyche Gators          32.76         31.84



   8 Stephens, Daniel          10 Heart of the Valley SE Y   31.74         32.30



B - Final

   9 Phelps, Colin              9 Jones Valley Recreation    33.04         32.62



  10 Blasingame, Ian           10 Whitesburg Tide            33.12         32.63



  11 Smith, Austin             10 Piedmont Piranhas          34.08         32.94



  12 Clark, Carey              10 Sherwood Swim Team         34.44         33.52



  13 Slobe, Lucas               9 Greenwyche Gators          33.83         33.63



  14 Lindow, Jackson           10 Byrd Spring                35.28         34.20



  15 Cox, Davis                10 Greenwyche Gators          34.70         34.53



  16 Aquila, Ben               10 Mountain Springs Swim Te   35.19         35.66





Event 6  Boys 9-10 50 Yard Freestyle

     Name                     Age Team                   Seed Time   Prelim Time



Preliminaries

   1 Vasquez, Sam              10 Byrd Spring                28.78         29.44   q



   2 Overbeek, Cade            10 Piedmont Piranhas          31.02         29.76   q



   3 Bogardus, Jay C           10 Whitesburg Tide            30.60         30.77   q



   4 Orcutt, Daniel            10 Sherwood Swim Team         31.43         31.28   q



   5 Vest, Jackson              9 Jones Valley Recreation    31.97         31.39   q



   6 Stephens, Daniel          10 Heart of the Valley SE Y   34.58         31.74   q



   7 Kretzschmar, Will         10 Blossomwood Swim Team      31.16         31.86   q



   8 Cooper, Will              10 Greenwyche Gators          32.03         32.76   q





   9 Phelps, Colin              9 Jones Valley Recreation    33.16         33.04   q



  10 Blasingame, Ian           10 Whitesburg Tide            33.10         33.12   q



  11 Slobe, Lucas               9 Greenwyche Gators          35.12         33.83   q



  12 Smith, Austin             10 Piedmont Piranhas          34.58         34.08   q



  13 Clark, Carey              10 Sherwood Swim Team         34.88         34.44   q



  14 Cox, Davis                10 Greenwyche Gators          35.12         34.70   q



  15 Aquila, Ben               10 Mountain Springs Swim Te   37.37         35.19   q



  16 Lindow, Jackson           10 Byrd Spring                35.53         35.28   q





  17 Hayes, Garren             10 Camelot                    38.09         35.95



  18 Thurman, Blake            10 Blossomwood Swim Team      36.09         36.07





Preliminaries ...   (Event 6  Boys 9-10 50 Yard Freestyle)

     Name                     Age Team                   Seed Time   Prelim Time



  19 Tylicki, Eli              10 Valley Hill Country Club   38.21         36.42



  20 Ogden, Smith               9 Valley Hill Country Club   39.10         36.57



  21 Vickers, Carter           10 Sherwood Swim Team         38.97         36.80



  22 Calvert, Ethan             9 Blossomwood Swim Team      36.63         37.31



  23 Kimel, Sam                10 Valley Hill Country Club   35.73         37.39



  24 Wheeless, Collin           9 Camelot                    39.17         37.60



  25 McEwen, Hunter            10 Piedmont Piranhas          38.65         38.30



  26 Fulkerson, Tate            9 Monte Sano                 39.70         39.16



  27 Simms, Jesse              10 Byrd Spring                39.50         39.21



  28 Daniel, Jared R           10 Whitesburg Tide            41.59         39.25



  29 Moffet, Quentin            9 Mountain Springs Swim Te   42.37         39.44



  30 Quick, Tyler               9 Sharon Johnston            38.62         39.48



  31 Reynolds, Jace            10 Hampton Cove Hurricanes    40.14         39.58



  32 Crawford, Will             9 Hampton Cove Hurricanes    43.07         40.95



  33 Shell, Nathen              9 Monte Sano                 40.31         41.45



  34 Hurley, Scott             10 Camelot                    41.94         41.48



  35 Johnston, Sam              9 Mountain Springs Swim Te   39.90         41.63



  36 Brown, Chris              10 Hampton Cove Hurricanes    45.13         42.54



  37 Fair, Patrick             10 Monte Sano                 40.28         42.95



  38 Lioce, Dominick D          9 Jones Valley Recreation    44.65         43.63



  39 Hinten, Nathan             9 Sharon Johnston               NT         44.39



  40 Keel, ben                  9 Heart of the Valley SE Y   55.45         44.47



  41 Williamson, Travis        10 Chapman Serpents           48.98         46.48



  42 Myers, Hunter              9 Sharon Johnston            48.57         46.78



  43 Moore, Blake               9 Chapman Serpents           59.78         47.13



  44 Sentell, Matthew           9 Mt. Carmel Hammerheads     45.00         48.12



  45 DeSanctis, Matthew         9 Lily Flagg Cows               NT         48.34



  46 Archer, Will               9 Mt. Carmel Hammerheads     44.28         48.52



  47 Falcon, Christian         10 Mt. Carmel Hammerheads     50.44         50.44



  48 Andrews, Tyler             9 Lily Flagg Cows            54.85         51.82



  49 Hubbert, Jonathon         10 Lily Flagg Cows            50.79         53.70



  50 Daye, Mike                10 Chapman Serpents         1:29.32       1:17.73





Event 7  Girls 8 & Under 25 Yard Freestyle

 RCSL Record:  13.83    1987      Lee Ann Gaithings               GREN

 RCSL Record:  13.83    1996      Tiffany Sobul                   Randolph

     Name                     Age Team                 Prelim Time   Finals Time



A - Final

   1 Hu, Alison                 8 Camelot                    16.03         15.59



   2 Holtcamp, Mackenzie L      8 Sherwood Swim Team         16.94         15.89



   3 Masterson, Marianne E      8 Monte Sano                 16.63         16.88



   4 Monk, Anna                 8 Piedmont Piranhas          17.09         17.24



   5 Coomer, Mary               8 Greenwyche Gators          18.47         17.35



   6 Paul, Emily                7 Camelot                    17.78         17.70



   7 Scoggins, Sydney           8 Monte Sano                 17.89         17.78



   8 Hepler, Hallie             7 Piedmont Piranhas          18.53         19.24



B - Final

   9 Monk, Mary Beth            7 Piedmont Piranhas          18.74         17.91



  10 Weitenbeck, Abbey          8 Mountain Springs Swim Te   18.57         18.24



  11 Gilbert, Elizabeth         7 Blossomwood Swim Team      19.05         18.39



  12 Schmuck, Amery             7 Lily Flagg Cows            19.57         18.97



  13 Johnson, Jackie            7 Blossomwood Swim Team      19.70         19.07



B - Final ...   (Event 7  Girls 8 & Under 25 Yard Freestyle)

     Name                     Age Team                 Prelim Time   Finals Time



  14 Barrett, Emerson           8 Sharon Johnston            19.34         19.18



  15 Foster, Margaret           8 Mountain Springs Swim Te   19.16         19.43



  16 Weir, Abigail              7 Byrd Spring                19.69         20.00





Event 7  Girls 8 & Under 25 Yard Freestyle

     Name                     Age Team                   Seed Time   Prelim Time



Preliminaries

   1 Hu, Alison                 8 Camelot                    16.27         16.03   q



   2 Masterson, Marianne E      8 Monte Sano                 16.73         16.63   q



   3 Holtcamp, Mackenzie L      8 Sherwood Swim Team         16.10         16.94   q



   4 Monk, Anna                 8 Piedmont Piranhas          17.06         17.09   q



   5 Paul, Emily                7 Camelot                    17.46         17.78   q



   6 Scoggins, Sydney           8 Monte Sano                 17.88         17.89   q



   7 Coomer, Mary               8 Greenwyche Gators          17.77         18.47   q



   8 Hepler, Hallie             7 Piedmont Piranhas          19.50         18.53   q





   9 Weitenbeck, Abbey          8 Mountain Springs Swim Te   19.36         18.57   q



  10 Monk, Mary Beth            7 Piedmont Piranhas          18.17         18.74   q



  11 Gilbert, Elizabeth         7 Blossomwood Swim Team      18.20         19.05   q



  12 Foster, Margaret           8 Mountain Springs Swim Te   19.71         19.16   q



  13 Barrett, Emerson           8 Sharon Johnston            19.74         19.34   q



  14 Schmuck, Amery             7 Lily Flagg Cows            18.72         19.57   q



  15 Weir, Abigail              7 Byrd Spring                20.62         19.69   q



  16 Johnson, Jackie            7 Blossomwood Swim Team      16.99         19.70   q





 *17 York, Priscilla            7 Mountain Springs Swim Te   19.44         19.76



 *17 Sanders, Emily             8 Valley Hill Country Club   17.83         19.76



Swim-Off Required



  19 Lack, Grace                8 Sharon Johnston            20.74         19.78



  20 Cimino, Maddie             7 Blossomwood Swim Team      19.91         20.15



  21 Clark, Katie               8 Sherwood Swim Team         20.19         20.19



  22 Hall, Anna Reid            8 Monte Sano                 17.68         20.46



  23 Roberts, Ella              8 Jones Valley Recreation    19.89         20.54



  24 McBrayer, Alyse            8 Sherwood Swim Team         20.64         20.72



  25 Washburn, Renae            8 Greenwyche Gators          20.74         20.73



  26 Putman, Haley              8 Camelot                    20.05         20.85



  27 Przybysz, Catlyn           8 Byrd Spring                23.18         20.92



  28 Wintzell, Olivia           8 Lily Flagg Cows            21.54         20.94



  29 Ferguson, Emily            7 Greenwyche Gators          21.03         21.00



  30 Plattsmier, Morgan         8 Chapman Serpents           22.00         21.11



  31 Ussery, Erin               8 Sharon Johnston            21.76         21.56



  32 Davis, Faith               8 Jones Valley Recreation    20.51         22.36



  33 Harrison, Kimberly         7 Hampton Cove Hurricanes    21.57         22.74



  34 Pearsall, Kayla            7 Mt. Carmel Hammerheads     24.50         22.90



  35 Stephenson, Sophie         8 Hampton Cove Hurricanes    25.01         23.04



  36 Luttrell, Victoria         8 Byrd Spring                22.78         23.70



  37 Duffy, Karisa              7 Whitesburg Tide            25.59         23.94



  38 Baessler, Gracie           8 Valley Hill Country Club   26.43         24.18



  39 Roberts, Anna              7 Jones Valley Recreation    24.52         24.82



  40 Lenoir, Victoria           8 Chapman Serpents           24.88         25.06



  41 Shrier, Colleen            7 Heart of the Valley SE Y   25.38         25.39



Preliminaries ...   (Event 7  Girls 8 & Under 25 Yard Freestyle)

     Name                     Age Team                   Seed Time   Prelim Time



  42 Honeycutt, Mary            8 Whitesburg Tide            21.20         25.51



  43 Page, Catherine            8 Mt. Carmel Hammerheads     28.75         25.67



  44 McLendon, Anna Kate        8 Chapman Serpents           26.88         25.77



  45 Lewis, Kathryn             8 Lily Flagg Cows            24.02         25.88



  46 Graves, Addie              7 Valley Hill Country Club   25.80         26.73



  47 Lynam, Sarah               7 Whitesburg Tide            30.24         27.03



  48 Fadool, Grace              7 Hampton Cove Hurricanes    27.33         27.30



  49 Marshall, Kaelin           8 Heart of the Valley SE Y      NT         29.88



  50 Rogers, Haley              8 Heart of the Valley SE Y   36.70         32.50



  51 Willem, Alyssa             7 Mt. Carmel Hammerheads     39.27         33.03





Event 8  Boys 8 & Under 25 Yard Freestyle

 RCSL Record:  13.71    1987      Patrick Clark                   Randolph

     Name                     Age Team                 Prelim Time   Finals Time



A - Final

   1 Swing, Joe                 8 Blossomwood Swim Team      15.91         15.58



   2 Jackson, Gabe              8 Piedmont Piranhas          16.78         15.80



   3 Herring, Wylder            8 Piedmont Piranhas          16.79         16.38



   4 Shockley, Cal              8 Greenwyche Gators          16.95         16.44



   5 Landwehr, Connors          8 Greenwyche Gators          17.15         16.53



   6 Werth, Benjamin            8 Piedmont Piranhas          17.29         16.79



   7 League, Parker             8 Greenwyche Gators          16.68         16.88



   8 Klemm, Riley               8 Monte Sano                 17.18         17.17



B - Final

   9 Gunn, Nathan               8 Sherwood Swim Team         17.46         16.88



  10 Shaw, Maxwell              8 Monte Sano                 17.75         17.08



  11 Counts, Bryan              8 Lily Flagg Cows            18.20         17.12



  12 Worshek, Riley             7 Mt. Carmel Hammerheads     18.00         17.58



  13 Harrison, Nathan           8 Hampton Cove Hurricanes    18.03         17.63



  14 Bazzle, Jon-Michael        8 Monte Sano                 18.10         17.73



  15 Amos, Carson               7 Sherwood Swim Team         18.12         18.49



  16 Jose, Garrett D            8 Whitesburg Tide            18.80         19.00





Event 8  Boys 8 & Under 25 Yard Freestyle

     Name                     Age Team                   Seed Time   Prelim Time



Preliminaries

   1 Swing, Joe                 8 Blossomwood Swim Team      15.31         15.91   q



   2 League, Parker             8 Greenwyche Gators          17.41         16.68   q



   3 Jackson, Gabe              8 Piedmont Piranhas          16.45         16.78   q



   4 Herring, Wylder            8 Piedmont Piranhas          15.66         16.79   q



   5 Shockley, Cal              8 Greenwyche Gators          16.57         16.95   q



   6 Landwehr, Connors          8 Greenwyche Gators          17.27         17.15   q



   7 Klemm, Riley               8 Monte Sano                 18.00         17.18   q



   8 Werth, Benjamin            8 Piedmont Piranhas          16.97         17.29   q





   9 Gunn, Nathan               8 Sherwood Swim Team         16.84         17.46   q



  10 Shaw, Maxwell              8 Monte Sano                 18.38         17.75   q



  11 Worshek, Riley             7 Mt. Carmel Hammerheads     21.25         18.00   q



  12 Harrison, Nathan           8 Hampton Cove Hurricanes    18.72         18.03   q



  13 Bazzle, Jon-Michael        8 Monte Sano                 18.37         18.10   q



  14 Amos, Carson               7 Sherwood Swim Team         18.08         18.12   q



  15 Counts, Bryan              8 Lily Flagg Cows            18.81         18.20   q



Preliminaries ...   (Event 8  Boys 8 & Under 25 Yard Freestyle)

     Name                     Age Team                   Seed Time   Prelim Time



  16 Jose, Garrett D            8 Whitesburg Tide            19.44         18.80   q





  17 Thurman, Reed              7 Blossomwood Swim Team      19.22         18.82



  18 Neill, Blake               8 Hampton Cove Hurricanes    19.29         18.83





  19 Stieglitz, Maxwell         8 Sherwood Swim Team         19.15         19.58



  20 Barker, Luke               7 Jones Valley Recreation    21.53         19.81



  21 Worshek, Caleb             8 Mt. Carmel Hammerheads     21.25         20.22



  22 Cagle, Stephen             7 Blossomwood Swim Team         NT         20.38



  23 Wray, Griffin              7 Chapman Serpents           20.94         20.49



  24 Welborn, Jack              8 Valley Hill Country Club   19.32         20.52



  25 Wilson, Reynolds           8 Whitesburg Tide            24.40         20.55



  26 Lehman, Robert             8 Jones Valley Recreation    21.69         21.48



  27 Hall, Griffin              8 Sharon Johnston            22.77         21.73



  28 Shook, Sam                 7 Mountain Springs Swim Te   21.80         22.05



  29 Hauenstein, Reid           8 Mountain Springs Swim Te   21.45         22.07



  30 Williams, Cooper           8 Byrd Spring                23.18         22.44



 *31 Neill, West                7 Hampton Cove Hurricanes    24.67         22.55



 *31 Zeigler, Samuel            8 Sharon Johnston            25.86         22.55



  33 Rorex, John David          7 Lily Flagg Cows            21.26         22.81



  34 Hudson, Neil               8 Mt. Carmel Hammerheads     23.56         23.15



  35 Thorington, Jake           7 Camelot                    21.73         23.24



  36 Tillery, Luke              7 Mountain Springs Swim Te   23.68         23.93



  37 Williams, Collin           8 Byrd Spring                23.94         24.00



  38 VanAllen, Hudson           7 Camelot                    21.29         24.45



  39 Lenoir, James              7 Chapman Serpents           28.43         24.59



  40 Gladney, Preston           7 Heart of the Valley SE Y   26.34         24.68



  41 Richardson, John           8 Whitesburg Tide            23.25         24.70



  42 Keel, Colby                7 Sharon Johnston            27.62         25.10



  43 Maurer, Jack               7 Heart of the Valley SE Y   27.90         25.34



  44 Gubarev, Victor            7 Byrd Spring                24.87         25.40



  45 Boothe, Blake              7 Jones Valley Recreation    24.63         25.46



  46 Carlton, Andrew            8 Lily Flagg Cows            23.16         25.55



  47 Gandy, Parker              8 Valley Hill Country Club   25.02         25.78



  48 Sherman, Casey             7 Camelot                    30.21         28.86



  49 Daye, Andre                8 Chapman Serpents           32.25         31.60





Event 9  Girls 6 & Under 25 Yard Freestyle

 RCSL Record:  16.93    1981      Nancy Childs                    Piedmont

     Name                     Age Team                   Seed Time   Finals Time



   1 Blasingame, Claire         6 Whitesburg Tide            20.66         20.29



   2 Dunford, Abigail C         6 Monte Sano                 20.87         20.49



   3 Tate, Brooke               6 Byrd Spring                21.60         21.18



   4 Anderson, Lainey           6 Jones Valley Recreation    21.59         22.07



   5 Shepherd, Anna             6 Valley Hill Country Club   22.97         22.49



   6 Brandon, Claire            6 Mountain Springs Swim Te   24.43         22.52



   7 Adams, Anna                6 Blossomwood Swim Team      25.89         23.00



   8 Brandon, Sophie            6 Mountain Springs Swim Te   22.09         23.96



   9 Lindow, Tess               6 Byrd Spring                21.66         23.97



  10 Nurre, Jane                5 Piedmont Piranhas          23.72         24.32



  11 Cape, Emma                 6 Whitesburg Tide            27.53         24.52



  12 Brown, Julianna            6 Sherwood Swim Team         27.65         24.89



  13 Barrett, Isabella          6 Sharon Johnston            27.17         25.15



(Event 9  Girls 6 & Under 25 Yard Freestyle)

     Name                     Age Team                   Seed Time   Finals Time



  14 Bazzle, Kate               6 Monte Sano                 29.00         25.48



  15 Grigsby, Ella Grace G      6 Greenwyche Gators          27.29         25.88



  16 Roby, Willa                6 Blossomwood Swim Team      26.62         26.10



  17 Masterson, Margaret        6 Monte Sano                 27.04         26.27



  18 Orcutt, Colby              6 Sherwood Swim Team         28.10         26.63



  19 Hayes, Lauren              6 Valley Hill Country Club   24.43         26.64



  20 Schaefer, Genevieve        6 Mountain Springs Swim Te   26.03         26.71



  21 Ledbetter, Kate            6 Whitesburg Tide            26.86         26.73



  22 Allen, Kori                6 Heart of the Valley SE Y   26.00         27.02



  23 Hinely, Mary               6 Byrd Spring                26.41         27.16



  24 Kimel, Corrine             6 Valley Hill Country Club   28.30         28.78



  25 Johnson, Madeline          6 Blossomwood Swim Team      30.36         29.49



  26 Pell, Mary Ellis           6 Sharon Johnston            28.81         29.80



  27 Dean, Jill Anne            6 Camelot                    30.30         30.58



  28 Askew, Amber               6 Camelot                    32.75         32.41



  29 Childs, Sarah Kate         6 Jones Valley Recreation    31.07         33.65



  30 Mikatarian, Stephanie      5 Jones Valley Recreation    34.88         34.33



  31 Anderson, Amanda           6 Sherwood Swim Team         36.71         35.61



  32 Moss, Emma                 5 Piedmont Piranhas          32.05         35.62



  33 Rhonemus, Elizabeth        6 Hampton Cove Hurricanes    33.33         35.83



  34 McClure, Kara Beth         5 Hampton Cove Hurricanes    33.29         36.64



  35 Burns, Julia               5 Piedmont Piranhas          28.45         37.83



  36 Fanning, Rachel            6 Lily Flagg Cows            48.16         40.37



  37 Swann, Emma Grace          4 Camelot                  1:41.00         54.08





Event 10  Boys 6 & Under 25 Yard Freestyle

 RCSL Record:  15.85    7/13/200  Chandler Hinson                 Camelot

     Name                     Age Team                   Seed Time   Finals Time



   1 Jiminez, Connor            6 Monte Sano                 19.57         19.27



   2 Stogner, John Allen        6 Sherwood Swim Team         18.86         19.93



   3 Schmuck, Landry            5 Lily Flagg Cows            21.20         21.40



   4 Craig, Kieran              6 Monte Sano                 22.24         21.54



   5 Brambach, Will             6 Mountain Springs Swim Te   25.72         22.63



   6 Shores, James              6 Piedmont Piranhas          26.40         22.65



   7 O'Neil, Stephen            6 Greenwyche Gators          23.35         23.59



   8 Wimberly, Carter G         6 Whitesburg Tide            23.87         23.94



   9 Amos, Ethan                6 Sherwood Swim Team         21.85         24.09



  10 Burbach, Pierson           6 Monte Sano                 26.41         24.28



  11 Negast, Luke               6 Sherwood Swim Team         23.65         25.03



  12 Carden, Harley             6 Chapman Serpents           24.15         25.24



 *13 Hardy, Jackson             6 Jones Valley Recreation    28.64         26.41



 *13 Sullins, Charlie           6 Mountain Springs Swim Te   26.57         26.41



  15 Lowe, Joshua               6 Byrd Spring                25.55         26.72



  16 Cape, James                6 Whitesburg Tide            26.63         26.83



  17 Edwards, Connor            6 Chapman Serpents           25.97         27.79



  18 Bence, Tyler               6 Blossomwood Swim Team      27.49         28.20



  19 Ingram, Grant              6 Sharon Johnston            35.76         28.47



  20 Briggs, Tyler              6 Valley Hill Country Club   27.48         28.48



  21 Hirschler, Jackson         6 Blossomwood Swim Team      33.42         29.06



  22 Caroll, Hayden             6 Piedmont Piranhas          32.35         29.16



  23 Robin, Luke                6 Jones Valley Recreation    32.32         29.47



  24 Brashier, Campbell         6 Valley Hill Country Club   31.26         30.75



(Event 10  Boys 6 & Under 25 Yard Freestyle)

     Name                     Age Team                   Seed Time   Finals Time



  25 Fleming, Brayden           6 Mountain Springs Swim Te   27.12         31.43



  26 Wimberly, Jack             5 Whitesburg Tide            28.36         32.07



  27 Wilson, Hunter             6 Hampton Cove Hurricanes    32.23         32.11



  28 Kruse, Cameron             6 Jones Valley Recreation    33.38         32.51



  29 Wintzell, Ben Allen        6 Lily Flagg Cows            45.82         32.97



  30 Watson, Carter             6 Hampton Cove Hurricanes    30.14         33.63



  31 Morton, John Patrick       6 Hampton Cove Hurricanes    36.84         33.73



  32 Bowman, Jack               6 Camelot                    36.33         34.13



  33 Zeigler, Thomas            6 Sharon Johnston            45.98         37.80



  34 Johnson, Max               5 Blossomwood Swim Team      36.23         38.09



  35 Maurer, David              5 Heart of the Valley SE Y   39.54         38.21



  36 Thomas, Ethan              6 Sharon Johnston            36.13         38.83



  37 Martin, Caleb              6 Piedmont Piranhas          37.09         39.66



  38 Andrews, Jake              6 Lily Flagg Cows            41.14         41.01



  39 Coomer, David              6 Greenwyche Gators          42.37         41.30



  40 Kennamer, Griffin          6 Greenwyche Gators          44.61         41.65



  41 Lewis, Jes                 5 Camelot                    42.32         41.68



  42 Wray, Carter               4 Chapman Serpents           44.93         44.85





Event 11  Girls 9-10 50 Yard Freestyle Exhibition

     Name                     Age Team                   Seed Time   Finals Time



   1 Wood, Caroline            10 Monte Sano                 37.02         36.27



   2 Dunford, Annie             9 Monte Sano                 40.50         37.73



   3 King, Anneliese           10 Monte Sano                    NT         37.84



   4 Tomlin, Morgan             9 Sherwood Swim Team         41.35         38.57



   5 Chapman, Rayna            10 Sherwood Swim Team         41.95         39.05



   6 Shell, Abbi               10 Monte Sano                 40.21         40.01



   7 Anthony, Eleese           10 Sherwood Swim Team         46.91         40.87



   8 Morrison, Bailey          10 Mountain Springs Swim Te   42.34         40.95



   9 Bohan, Madison            10 Blossomwood Swim Team      44.26         41.60



  10 Bradford, Becca           10 Monte Sano                 42.49         41.71



  11 Seeley, Anna              10 Sherwood Swim Team         44.25         42.03



  12 Haynes, Leslie            10 Mountain Springs Swim Te   39.94         42.20



  13 Brown, Sierra              9 Sharon Johnston            44.15         42.35



  14 Skinner, Becky            10 Mountain Springs Swim Te   44.41         43.06



  15 Ward, Elizabeth           10 Hampton Cove Hurricanes    45.77         43.11



  16 Fuller, Rachel             9 Monte Sano                 42.53         43.46



  17 Fanning, Anna              9 Lily Flagg Cows            47.83         45.54



  18 Bader, Torey              10 Camelot                    47.60         45.85



  19 Jones, Rachel             10 Mountain Springs Swim Te   50.31         46.23



  20 Keel, Emily                9 Sharon Johnston            46.80         46.41



  21 Przybysz, Emory           10 Byrd Spring                43.50         46.44



  22 Tepool, Anna              10 Blossomwood Swim Team      43.15         47.48



  23 Bohannan, Caroline         9 Piedmont Piranhas          48.28         47.53



  24 Speer, Sarah Kate          9 Blossomwood Swim Team      49.86         47.75



  25 Chapman, Juli              9 Sherwood Swim Team         49.07         47.80



  26 Doyle, Anna Grace         10 Blossomwood Swim Team      43.68         48.24



  27 Skelton, Kyndall          10 Hampton Cove Hurricanes    45.58         48.37



  28 Blevins, Grace             9 Greenwyche Gators          53.52         49.10



  29 Taylor, Alyssa             9 Sharon Johnston            47.51         49.17



  30 York, Hannah               9 Mountain Springs Swim Te   52.98         49.80



  31 Fadool, Ella              10 Hampton Cove Hurricanes    53.25         50.04



(Event 11  Girls 9-10 50 Yard Freestyle Exhibition)

     Name                     Age Team                   Seed Time   Finals Time



  32 Tate, Alex                 9 Byrd Spring                56.25         51.42



  33 Smith, Michelle           10 Sharon Johnston          1:05.33         51.58



  34 Okonski, Arianne           9 Hampton Cove Hurricanes    52.90         51.73



  35 Sullins, Emma             10 Mountain Springs Swim Te   46.49         51.83



  36 Fritz, Lilly               9 Greenwyche Gators          56.18         52.41



  37 Mosley, Miranda            9 Byrd Spring                56.50         52.63



  38 Lynch, Emma                9 Piedmont Piranhas          55.86         52.81



  39 Garmon, Abbey              9 Mountain Springs Swim Te   52.87         53.02



  40 Swann, Kaytlin             9 Camelot                  1:01.15         54.87



  41 Smith, Kendall K           9 Whitesburg Tide            54.20         55.56



  42 Tittle, Chloe              9 Sharon Johnston            53.92         56.13



  43 Wilken, Ciera              9 Sharon Johnston          1:23.43         56.35



  44 Conover, Abigail          10 Mountain Springs Swim Te 1:00.63       1:02.50



  45 Brown, Saylor              9 Greenwyche Gators        1:06.87       1:03.53



  46 Roden, Alexia              9 Byrd Spring              1:17.18       1:07.04



  47 Wethington-Nagy, Carly     9 Sharon Johnston          1:09.19       1:14.03



  48 Murray, Veronica           9 Sharon Johnston          1:38.26       1:19.90



  49 Stanley, Alexia            9 Sharon Johnston          1:17.99       1:22.30



  50 Pierce, Rachel             9 Sharon Johnston          1:13.86       1:30.45





Event 12  Boys 9-10 50 Yard Freestyle Exhibition

     Name                     Age Team                   Seed Time   Finals Time



   1 Gunn, Dalton              10 Sherwood Swim Team         37.95         35.75



   2 McAfee, Connor            10 Sherwood Swim Team         39.77         36.09



   3 Kennamer, Carson           9 Greenwyche Gators          55.00         37.67



   4 Butler, Warren             9 Blossomwood Swim Team      42.61         39.77



   5 Burkett, Graham           10 Blossomwood Swim Team      42.58         40.67



   6 Byrd, Hugh                 9 Sherwood Swim Team         42.23         41.35



   7 Taylor, Benjamin          10 Sherwood Swim Team         43.31         41.53



   8 Davis, Trevor             10 Camelot                    44.06         41.84



   9 Rist, Nicholas            10 Piedmont Piranhas          46.10         42.00



  10 Thurman, Grayson           9 Blossomwood Swim Team      46.93         42.41



  11 Sanders, Noah             10 Valley Hill Country Club      NT         43.29



  12 DeVaney, Collier           9 Sherwood Swim Team         49.71         45.16



  13 Guy, Peyton                9 Greenwyche Gators          49.73         45.34



  14 Mayer, Hayden              9 Valley Hill Country Club   46.61         46.70



  15 Harris, Hoyt              10 Mountain Springs Swim Te   50.48         46.81



  16 Pavlik, Eric              10 Sharon Johnston            50.71         49.26



  17 Gilbert, Dillon            9 Byrd Spring                46.92         49.44



  18 Ellett, Boots              9 Greenwyche Gators          53.00         50.68



  19 Roby, Jackson              9 Blossomwood Swim Team      46.07         51.48



  20 O'Neil, Kenneth            9 Greenwyche Gators        1:01.74         56.05



  21 Larsen, Will              10 Greenwyche Gators          51.76         58.03



  22 Campbell, Connor          10 Sherwood Swim Team       1:01.26       1:00.24



  23 Daniel, Linden            10 Monte Sano                    NT       1:01.22



  24 Marr, Douglas              9 Sherwood Swim Team         58.53       1:01.41



  25 Wethington-Nagy, Ian       9 Sharon Johnston          1:05.73       1:01.74



  26 Blevins, Daniel            9 Greenwyche Gators        1:09.25       1:02.03



  27 Oshiro, Royce              9 Sharon Johnston          1:01.28       1:06.22



  28 Brashier, Jared            9 Valley Hill Country Club   48.72       1:20.21





Event 13  Girls 8 & Under 25 Yard Freestyle Exhibition

     Name                     Age Team                   Seed Time   Finals Time



   1 Schloss, Anna              7 Blossomwood Swim Team      20.27         19.25



   2 Speigle, Jillian           7 Piedmont Piranhas          21.29         19.82



   3 Tucker, Abby               8 Monte Sano                    NT         20.55



   4 Jakab, Ella                7 Greenwyche Gators          23.82         21.58



   5 Seeley, Rachel             7 Sherwood Swim Team            NT         21.76



   6 Moffet, Victoria           7 Mountain Springs Swim Te   22.11         22.15



   7 Hale, Emily                8 Piedmont Piranhas          23.68         22.34



   8 Goshen, Therese            7 Monte Sano                 24.27         22.60



   9 Doherty, Savannah          7 Hampton Cove Hurricanes    23.17         22.69



  10 Boyd, Haley                7 Sharon Johnston            24.32         23.50



  11 Burbach, Madison           8 Monte Sano                 24.25         23.66



  12 Daniel, Kiera              7 Monte Sano                    NT         23.95



  13 Schlichter, Emily          8 Jones Valley Recreation    24.52         24.24



  14 Day, Jenna                 7 Jones Valley Recreation    28.47         24.35



  15 Davis, Gracie              8 Mountain Springs Swim Te   23.91         24.72



  16 Warner, Kate Duncan        7 Piedmont Piranhas          31.31         25.32



  17 Malone, Alice              7 Mountain Springs Swim Te   25.77         25.35



  18 Mikatarian, Mikayla        8 Jones Valley Recreation    25.78         25.89



  19 Campbell, Jessica          8 Piedmont Piranhas          27.69         26.83



  20 Geiger, Mary Grace G       8 Monte Sano                 23.85         26.85



  21 Butler, Emma               7 Blossomwood Swim Team      29.48         26.99



  22 Matson, Emily              8 Byrd Spring                30.72         27.63



  23 McDonald, Naomi            7 Sharon Johnston            30.92         27.92



  24 Thurber, Isabella          7 Greenwyche Gators          29.70         27.99



  25 Frazier, Cheyenne          8 Byrd Spring                29.66         28.28



  26 Poplin, Helen              7 Piedmont Piranhas          30.23         28.77



  27 Hudson, McKenna            8 Sharon Johnston            35.29         28.81



  28 Johnson, Emily             8 Sherwood Swim Team         29.41         29.28



  29 Spence, Stephanie          7 Sharon Johnston            31.72         29.43



  30 Okonski, Abigail           7 Hampton Cove Hurricanes    32.71         29.60



  31 Hickman, Darby             7 Piedmont Piranhas          26.30         29.87



  32 Marr, Lydia                8 Sherwood Swim Team         34.63         30.18



  33 Overton, Lauren-Cain       6 Mountain Springs Swim Te   32.43         31.88



  34 Lowe, Claire               8 Byrd Spring                36.31         32.01



  35 Morgan, Emily              7 Piedmont Piranhas          36.75         32.17



  36 Briggs, Lauren             7 Valley Hill Country Club   40.54         34.28



  37 Flynn, Valerie             8 Sharon Johnston            35.57         38.65



  38 Ogden, Kathleen            7 Valley Hill Country Club   33.93         39.95



  39 Ward, KatieBeth            7 Sharon Johnston            38.27         40.36



  40 Payne, Jessica             7 Hampton Cove Hurricanes    48.14         40.52



  41 Condurso, Ashley           7 Sherwood Swim Team         35.59         41.58





Event 14  Boys 8 & Under 25 Yard Freestyle Exhibition

     Name                     Age Team                   Seed Time   Finals Time



   1 Pace, Hayden               8 Monte Sano                 21.87         20.56



   2 Smith, Duncan              7 Greenwyche Gators          23.72         20.97



   3 Stuart, Alex               7 Blossomwood Swim Team      18.47         21.34



   4 Brown, Levi                8 Sherwood Swim Team         25.61         22.42



   5 Michael, Charlie           8 Monte Sano                 29.34         24.79



   6 Slinkard, Bennett          7 Jones Valley Recreation    25.22         25.10



   7 Huttula, Matthew           7 Piedmont Piranhas          27.63         25.53



(Event 14  Boys 8 & Under 25 Yard Freestyle Exhibition)

     Name                     Age Team                   Seed Time   Finals Time



   8 Adams, Reece               7 Mountain Springs Swim Te   27.08         26.53



   9 Schroeder, Gabriel         8 Sherwood Swim Team         28.37         26.85



  10 Porter, Cody               7 Byrd Spring                27.25         27.17



  11 Eastin, Joshua             7 Greenwyche Gators          28.53         27.45



  12 Douglas, Jake              7 Greenwyche Gators          31.81         27.73



 *13 Thomas, Mason              7 Sharon Johnston            27.79         28.34



 *13 Hubbert, Benjamin          7 Lily Flagg Cows            30.72         28.34



  15 Gordon, Jarod              7 Sharon Johnston            27.65         28.49



  16 Taylor, Skylor             7 Hampton Cove Hurricanes    32.43         29.21



  17 Clifton, Jack              8 Sherwood Swim Team         32.57         29.82



  18 Daniel, Brady N            7 Whitesburg Tide            34.90         30.11



  19 Pavlik, Cameron            7 Sharon Johnston            31.36         32.06



  20 Cupp, Mason                7 Mt. Carmel Hammerheads     36.66         33.18



  21 Snead, Jonah               7 Whitesburg Tide            37.59         33.98



  22 Rist, Alex                 7 Piedmont Piranhas          33.81         35.80



  23 Tramel, Mark               8 Sharon Johnston            59.81       1:02.96





Event 15  Girls 6 & Under 25 Yard Freestyle Exhibition

     Name                     Age Team                   Seed Time   Finals Time



   1 Buchanan, Anna C           6 Monte Sano                 37.62         27.57



   2 Bagwell, Disney            6 Byrd Spring                35.21         29.78



   3 Baessler, Lily             5 Valley Hill Country Club   30.71         30.34



   4 Lynam, Abby                6 Whitesburg Tide            32.74         32.12



   5 Graves, Virginia           6 Monte Sano                 33.79         32.23



   6 Graves, Belle              5 Valley Hill Country Club   34.74         32.43



   7 Mathis, Millie             6 Monte Sano                 35.14         33.44



   8 Mathis, Ally               5 Monte Sano                 38.49         35.86



   9 Thorington-Hines, Kaitl    6 Hampton Cove Hurricanes    34.91         36.34



  10 Murphy, Jennie             6 Whitesburg Tide            32.89         36.65



  11 Hammer, Emily              6 Sherwood Swim Team         38.90         38.47



  12 Patz, Ansley               5 Jones Valley Recreation    41.97         38.60



  13 Mitchell, Sarah Kate       4 Jones Valley Recreation    47.00         42.39



  14 Thorington-Hines, McKen    6 Hampton Cove Hurricanes    43.70         43.58



  15 Schroeder, Abigail         6 Sherwood Swim Team         51.96         47.50



  16 Shaw, Maddie               4 Sherwood Swim Team         50.88         48.33



  17 Martin, Julia              4 Whitesburg Tide            59.09         49.87



  18 Hinton, Vivian             4 Mountain Springs Swim Te   51.91         58.53



  19 Hamby, Madalyn             3 Whitesburg Tide          1:10.36       2:17.97





Event 16  Boys 6 & Under 25 Yard Freestyle Exhibition

     Name                     Age Team                   Seed Time   Finals Time



   1 Holtcamp, Mason S          6 Sherwood Swim Team         24.43         23.93



   2 Phillips, Daniel           6 Sherwood Swim Team         30.55         27.76



   3 Hoyt, Warren               6 Whitesburg Tide            32.59         29.14



   4 Formby, John David D       6 Sherwood Swim Team         31.78         30.77



   5 Sheppard, Evan             6 Monte Sano                 31.19         31.09



   6 Wilson, Walker             5 Whitesburg Tide            31.19         31.27



   7 Bennett, Jamieson          5 Mountain Springs Swim Te   33.82         33.14



   8 Moore, Will                6 Monte Sano                 38.08         33.29



   9 Bedsole, Chris             5 Jones Valley Recreation    43.69         33.64



  10 Stinson, Jake              5 Whitesburg Tide            39.30         34.37



  11 Carden, Wade               5 Mountain Springs Swim Te   36.50         34.76



(Event 16  Boys 6 & Under 25 Yard Freestyle Exhibition)

     Name                     Age Team                   Seed Time   Finals Time



  12 Tucker, Gregory            5 Monte Sano                 38.73         35.48



  13 Wiggs, Andrew              6 Camelot                    46.37         37.71



  14 Bishop, Frederick          5 Sharon Johnston            42.26         39.83



  15 Fulkerson, Sam             5 Monte Sano                 40.37         40.39



  16 Copeland, Aiden            6 Mountain Springs Swim Te   43.33         41.10



  17 Moore, Alex                6 Monte Sano                 39.33         41.32



  18 Claunch, James             6 Jones Valley Recreation    37.04         46.11



  19 Taylor, Wyatt              6 Sherwood Swim Team         45.16         47.66



  20 Wessel, Frederick          6 Jones Valley Recreation    46.56         49.40



  21 Lang, Kane L               6 Monte Sano                 41.87         49.73



  22 Stuart, Benjamin           4 Blossomwood Swim Team    1:14.56       2:14.89





Event 17  Girls 9-10 50 Yard Breaststroke

 RCSL Record:  34.39    1980      Jana Korsch                     Camelot

     Name                     Age Team                 Prelim Time   Finals Time



A - Final

   1 Mokry, McKenzie           10 Monte Sano                 40.78         37.92



   2 Hui, Chloe                10 Jones Valley Recreation    38.30         38.35



   3 Woody, Mae Mae            10 Camelot                    41.65         40.85



   4 Conners, Olivia           10 Greenwyche Gators          42.46         41.93



   5 Roberts, Riley            10 Blossomwood Swim Team      42.64         42.77



   6 Taylor, Auset             10 Camelot                    43.41         43.57



   7 Uecker, Liela             10 Lily Flagg Cows            43.66         43.80



   8 Taylor, Afura             10 Camelot                    43.57         45.55



B - Final

   9 Krause, Alex              10 Sharon Johnston            43.92         43.79



  10 Hinely, Emma               9 Byrd Spring                45.82         46.65



  11 Junen, Rachel             10 Blossomwood Swim Team      46.74         46.79



  12 Lacey, Emma               10 Monte Sano                 45.64         46.85



  13 Weakley, Regan             9 Mountain Springs Swim Te   45.97         46.94



  14 Hill, Reily               10 Sharon Johnston            48.60         47.80



  15 Horton, Laura             10 Monte Sano                 48.44         48.08



  16 Purves, Leah              10 Sherwood Swim Team         48.06         48.20





Event 17  Girls 9-10 50 Yard Breaststroke

     Name                     Age Team                   Seed Time   Prelim Time



Preliminaries

   1 Hui, Chloe                10 Jones Valley Recreation    38.34         38.30   q



   2 Mokry, McKenzie           10 Monte Sano                 40.79         40.78   q



   3 Woody, Mae Mae            10 Camelot                    41.10         41.65   q



   4 Conners, Olivia           10 Greenwyche Gators          43.61         42.46   q



   5 Roberts, Riley            10 Blossomwood Swim Team      43.47         42.64   q



   6 Taylor, Auset             10 Camelot                    43.40         43.41   q



   7 Taylor, Afura             10 Camelot                    44.90         43.57   q



   8 Uecker, Liela             10 Lily Flagg Cows            47.05         43.66   q





   9 Krause, Alex              10 Sharon Johnston            46.56         43.92   q



  10 Lacey, Emma               10 Monte Sano                 48.90         45.64   q



  11 Hinely, Emma               9 Byrd Spring                47.77         45.82   q



  12 Weakley, Regan             9 Mountain Springs Swim Te   48.43         45.97   q



  13 Junen, Rachel             10 Blossomwood Swim Team      50.17         46.74   q



  14 Purves, Leah              10 Sherwood Swim Team         49.97         48.06   q



Preliminaries ...   (Event 17  Girls 9-10 50 Yard Breaststroke)

     Name                     Age Team                   Seed Time   Prelim Time



  15 Horton, Laura             10 Monte Sano                 49.77         48.44   q



  16 Hill, Reily               10 Sharon Johnston            52.60         48.60   q





  17 Childs, Abbie             10 Jones Valley Recreation    56.18         49.15



  18 Blasingame, Renae          9 Whitesburg Tide            49.78         49.33





  19 Walters, Avery             9 Lily Flagg Cows            52.41         49.52



  20 Brink, Angie              10 Mt. Carmel Hammerheads     51.69         49.55



  21 Nallamala, Kavi           10 Blossomwood Swim Team      51.27         49.93



  22 Monk, Abby                10 Piedmont Piranhas          51.94         49.94



  23 Sieja, Andie               9 Greenwyche Gators          51.18         50.27



  24 Brown, Catie              10 Hampton Cove Hurricanes    50.37         50.29



  25 Burns, Emma               10 Piedmont Piranhas        1:03.00         50.34



  26 Hanline, Olivia           10 Valley Hill Country Club   55.00         50.66



  27 Colvin, Stefani            9 Hampton Cove Hurricanes    55.13         51.51



  28 Oliver, Sarah Jordan      10 Mountain Springs Swim Te   52.63         51.88



  29 Hammer, Kayla             10 Sherwood Swim Team         56.76         52.84



  30 McAfee, Natalie           10 Sherwood Swim Team         53.38         53.50



  31 Lynn, Claudia             10 Mountain Springs Swim Te   53.90         54.10



  32 Woodring, Kendall         10 Valley Hill Country Club   58.47         54.46



  33 Zeigler, Julia            10 Sharon Johnston               NT         55.38



  34 Ledyard, Kate              9 Piedmont Piranhas          56.84         56.20



  35 Williams, Wreed           10 Whitesburg Tide            55.83         56.56



  36 Caruso, Emily             10 Lily Flagg Cows          1:02.41         58.05



  37 Damian, Sasha              9 Hampton Cove Hurricanes  1:02.22       1:00.14



  38 Booth, Kit                10 Byrd Spring              1:01.47       1:01.49



  39 Gholson, Hannah            9 Mt. Carmel Hammerheads     59.10       1:01.65



  40 Stinson, Emma G            9 Whitesburg Tide          1:03.83       1:02.40



  41 Meier, Holland            10 Mt. Carmel Hammerheads   1:00.88       1:02.53



  42 Harris, Britany           10 Chapman Serpents         1:07.57       1:03.22



  43 McDonald, Sydney          10 Byrd Spring              1:03.75       1:03.34



  44 Long, Kristen             10 Chapman Serpents         1:03.33       1:03.69



  45 Byers, Sophie              9 Greenwyche Gators        1:02.86       1:06.09



  46 Dunn, Marley               9 Heart of the Valley SE Y 1:03.53       1:07.55



  47 Selby, Kaytltn             9 Chapman Serpents         1:10.20       1:15.46



 --- Accardi, Hollon            9 Jones Valley Recreation  1:08.57            DQ



 --- Kennedy, Jillian           9 Heart of the Valley SE Y 1:06.69            DQ





Event 18  Boys 9-10 50 Yard Breaststroke

 RCSL Record:  35.98    1997      Jim Wills                       Jones Valley

     Name                     Age Team                 Prelim Time   Finals Time



A - Final

   1 Vest, Jackson              9 Jones Valley Recreation    38.74         38.79



   2 Cooper, Will              10 Greenwyche Gators          43.13         42.34



   3 Stieglitz, Westin          9 Sherwood Swim Team         44.10         44.32



   4 Nurre, Nicholas           10 Piedmont Piranhas          44.34         44.60



   5 Stephens, Daniel          10 Heart of the Valley SE Y   43.37         44.69



   6 Blasingame, Ian           10 Whitesburg Tide            44.34         45.04



   7 Clark, Carey              10 Sherwood Swim Team         46.39         46.96



   8 Cox, Davis                10 Greenwyche Gators          45.64         47.05



B - Final

   9 Johnson, Brooks           10 Blossomwood Swim Team      47.46         44.57



  10 Smith, Austin             10 Piedmont Piranhas          47.12         46.78



B - Final ...   (Event 18  Boys 9-10 50 Yard Breaststroke)

     Name                     Age Team                 Prelim Time   Finals Time



  11 Fair, Patrick             10 Monte Sano                 49.05         46.90



  12 Butler, Willem             9 Camelot                    47.44         48.41



  13 Phelps, Colin              9 Jones Valley Recreation    47.64         48.61



  14 Weis, Brandon              9 Sherwood Swim Team         50.20         49.47



  15 Fulkerson, Tate            9 Monte Sano                 50.92         51.15



  16 Scoggins, Colton           9 Greenwyche Gators          49.81         51.58





Event 18  Boys 9-10 50 Yard Breaststroke

     Name                     Age Team                   Seed Time   Prelim Time



Preliminaries

   1 Vest, Jackson              9 Jones Valley Recreation    41.66         38.74   q



   2 Cooper, Will              10 Greenwyche Gators          44.54         43.13   q



   3 Stephens, Daniel          10 Heart of the Valley SE Y   47.00         43.37   q



   4 Stieglitz, Westin          9 Sherwood Swim Team         45.72         44.10   q



  *5 Blasingame, Ian           10 Whitesburg Tide            45.86         44.34   q



  *5 Nurre, Nicholas           10 Piedmont Piranhas          44.91         44.34   q



   7 Cox, Davis                10 Greenwyche Gators          46.31         45.64   q



   8 Clark, Carey              10 Sherwood Swim Team         47.46         46.39   q





   9 Smith, Austin             10 Piedmont Piranhas          47.12         47.12   q



  10 Butler, Willem             9 Camelot                    50.69         47.44   q



  11 Johnson, Brooks           10 Blossomwood Swim Team      49.22         47.46   q



  12 Phelps, Colin              9 Jones Valley Recreation    49.10         47.64   q



  13 Fair, Patrick             10 Monte Sano                 47.53         49.05   q



  14 Scoggins, Colton           9 Greenwyche Gators          52.28         49.81   q



  15 Weis, Brandon              9 Sherwood Swim Team         49.37         50.20   q



  16 Fulkerson, Tate            9 Monte Sano                 53.91         50.92   q





 *17 Gibson, Ethan              9 Byrd Spring                55.09         51.27



 *17 Daniel, Wallace R          9 Whitesburg Tide            53.67         51.27



Swim-Off Required



  19 Buchanan, Nathen           9 Monte Sano                 52.81         51.30



  20 Hirschler, Carson          9 Blossomwood Swim Team      51.98         51.73



  21 Coddington, Liam          10 Valley Hill Country Club   53.89         52.07



  22 Kimel, Sam                10 Valley Hill Country Club   54.66         52.33



  23 Hayes, Garren             10 Camelot                    55.56         53.59



  24 Burke, Sean               10 Hampton Cove Hurricanes    55.01         54.44



  25 Judge, Joseph              9 Piedmont Piranhas          58.36         54.61



  26 Calvert, Ethan             9 Blossomwood Swim Team      56.29         54.79



  27 Andrews, Tyler             9 Lily Flagg Cows            59.38         54.85



  28 Carter, Dan                9 Hampton Cove Hurricanes    57.90         55.04



  29 Lioce, Dominick D          9 Jones Valley Recreation    59.44         56.01



  30 Dombrowsky, Christopher   10 Hampton Cove Hurricanes    54.35         56.04



  31 Simms, Jesse              10 Byrd Spring                58.98         56.65



  32 Dunn, Clark               10 Camelot                    58.67         56.73



  33 Falcon, Christian         10 Mt. Carmel Hammerheads   1:01.50         58.78



  34 Quick, Tyler               9 Sharon Johnston          1:00.48       1:00.15



  35 Murphy, Spencer            9 Whitesburg Tide          1:00.79       1:00.57



  36 DeSanctis, Matthew         9 Lily Flagg Cows               NT       1:01.28



  37 Overton, Gray              9 Mountain Springs Swim Te 1:02.75       1:02.11



  38 Tillery, Joseph            9 Mountain Springs Swim Te      NT       1:06.92



  39 Archer, Will               9 Mt. Carmel Hammerheads   1:06.72       1:09.08



Preliminaries ...   (Event 18  Boys 9-10 50 Yard Breaststroke)

     Name                     Age Team                   Seed Time   Prelim Time



  40 Hinten, Nathan             9 Sharon Johnston          1:17.74       1:10.24



  41 Patton, Daniel             9 Mountain Springs Swim Te 1:09.82       1:11.56



  42 Sentell, Matthew           9 Mt. Carmel Hammerheads   1:23.19       1:15.41



  43 Daye, Mike                10 Chapman Serpents         1:33.28       1:21.93



 --- Nulter, Adam               9 Sharon Johnston          1:04.76            DQ



 --- Weir, Andrew               9 Byrd Spring              1:04.59            DQ



 --- Keel, Isaac                9 Heart of the Valley SE Y 1:12.05            DQ



 --- Hubbert, Jonathon         10 Lily Flagg Cows          1:02.97            DQ



 --- Welborn, Luke              9 Valley Hill Country Club 1:01.96            DQ





Event 19  Girls 8 & Under 25 Yard Breaststroke

 RCSL Record:  18.11    1993      Lauren Kaufmann                 Hsv Country Club

     Name                     Age Team                 Prelim Time   Finals Time



A - Final

   1 Hu, Alison                 8 Camelot                    19.47         19.66



   2 Effinger, Maggie Jo        8 Blossomwood Swim Team      22.75         23.04



   3 Harris, Harding            8 Mountain Springs Swim Te   23.86         23.16



   4 Masterson, Marianne E      8 Monte Sano                 22.77         23.25



   5 Putman, Haley              8 Camelot                    25.17         24.27



   6 Monk, Anna                 8 Piedmont Piranhas          23.74         24.40



   7 Weitenbeck, Abbey          8 Mountain Springs Swim Te   24.06         24.52



   8 Clark, Katie               8 Sherwood Swim Team         23.53         24.75



B - Final

   9 Honeycutt, Mary            8 Whitesburg Tide            25.71         24.63



  10 Strankman, Cole Elizabe    8 Piedmont Piranhas          26.45         25.24



  11 Janssen, Kelli             8 Blossomwood Swim Team      25.48         25.52



  12 Lewis, Kathryn             8 Lily Flagg Cows            25.62         25.79



  13 Cagle, Savannah            8 Blossomwood Swim Team      25.78         26.12



  14 Scoggins, Sydney           8 Monte Sano                 26.17         26.37



  15 Weir, Abigail              7 Byrd Spring                26.56         26.79



  16 Schmuck, Amery             7 Lily Flagg Cows            25.53         27.61





Event 19  Girls 8 & Under 25 Yard Breaststroke

     Name                     Age Team                   Seed Time   Prelim Time



Preliminaries

   1 Hu, Alison                 8 Camelot                    19.29         19.47   q



   2 Effinger, Maggie Jo        8 Blossomwood Swim Team      24.90         22.75   q



   3 Masterson, Marianne E      8 Monte Sano                 22.77         22.77   q



   4 Clark, Katie               8 Sherwood Swim Team         24.13         23.53   q



   5 Monk, Anna                 8 Piedmont Piranhas          24.13         23.74   q



   6 Harris, Harding            8 Mountain Springs Swim Te   22.78         23.86   q



   7 Weitenbeck, Abbey          8 Mountain Springs Swim Te   24.04         24.06   q



   8 Putman, Haley              8 Camelot                    26.09         25.17   q





   9 Janssen, Kelli             8 Blossomwood Swim Team      26.31         25.48   q



  10 Schmuck, Amery             7 Lily Flagg Cows            25.00         25.53   q



  11 Lewis, Kathryn             8 Lily Flagg Cows            31.65         25.62   q



  12 Honeycutt, Mary            8 Whitesburg Tide            24.13         25.71   q



  13 Cagle, Savannah            8 Blossomwood Swim Team      27.49         25.78   q



  14 Scoggins, Sydney           8 Monte Sano                 26.27         26.17   q



  15 Colvin, Ashley             7 Hampton Cove Hurricanes    26.62         26.22   q



  16 Strankman, Cole Elizabe    8 Piedmont Piranhas          26.61         26.45   q



Preliminaries ...   (Event 19  Girls 8 & Under 25 Yard Breaststroke)

     Name                     Age Team





  17 Weir, Abigail              7 Byrd Spring                28.38         26.56



  18 Hall, Anna Reid            8 Monte Sano                 25.90         26.91





  19 Roberts, Ella              8 Jones Valley Recreation    28.15         27.36



  20 Ferguson, Rebecca          7 Greenwyche Gators          28.57         27.78



  21 Sanders, Abby              8 Valley Hill Country Club   28.58         28.43



  22 Yarbrough, Madison         8 Sherwood Swim Team         33.48         29.06



  23 Ferguson, Emily            7 Greenwyche Gators          27.64         29.81



  24 Wintzell, Olivia           8 Lily Flagg Cows            29.59         29.98



  25 Rowden, Madison            8 Byrd Spring                31.18         30.15



 *26 Ussery, Erin               8 Sharon Johnston            32.55         30.87



 *26 Baessler, Gracie           8 Valley Hill Country Club   31.28         30.87



  28 Fritz, Becca               7 Greenwyche Gators          30.62         31.23



  29 Calhoon, Anna Grace        7 Piedmont Piranhas          30.43         31.45



  30 Pearsall, Kayla            7 Mt. Carmel Hammerheads     33.07         31.50



  31 Roberts, Anna              7 Jones Valley Recreation    39.55         31.64



  32 Stephenson, Sophie         8 Hampton Cove Hurricanes    34.18         33.21



  33 Austell, Ally Mac          8 Sharon Johnston            40.86         33.53



  34 Wessel, Lochlin            7 Jones Valley Recreation    33.75         33.67



  35 Duffy, Karisa              7 Whitesburg Tide            33.20         34.33



  36 Lindow, Tess               6 Byrd Spring                31.81         34.71



  37 Page, Catherine            8 Mt. Carmel Hammerheads     36.91         34.92



  38 Fadool, Grace              7 Hampton Cove Hurricanes    36.00         35.52



  39 Gomez, Alexis              8 Chapman Serpents           37.87         36.81



  40 Allen, Kori                6 Heart of the Valley SE Y   40.99         37.76



  41 McLendon, Anna Kate        8 Chapman Serpents           38.58         41.21



  42 Marshall, Kaelin           8 Heart of the Valley SE Y      NT         47.42



 --- Orcutt, Tori               7 Sherwood Swim Team         32.88            DQ



 --- Oshiro, Paige              7 Sharon Johnston            36.34            DQ



 --- Bouldin, Lily              8 Mountain Springs Swim Te   29.92            DQ



 --- Maddox, Zoe                8 Chapman Serpents           35.50            DQ



 --- Byrd, Maddie               6 Valley Hill Country Club      NT            DQ



 --- Shrier, Colleen            7 Heart of the Valley SE Y   29.50            DQ





Event 20  Boys 8 & Under 25 Yard Breaststroke

 RCSL Record:  17.68    1997      Brian Chan                      Randolph

     Name                     Age Team                 Prelim Time   Finals Time



A - Final

   1 Jackson, Gabe              8 Piedmont Piranhas          22.35         21.87



   2 Worshek, Caleb             8 Mt. Carmel Hammerheads     24.00         22.89



   3 League, Parker             8 Greenwyche Gators          23.47         22.96



   4 Bazzle, Jon-Michael        8 Monte Sano                 23.09         23.21



   5 Herring, Wylder            8 Piedmont Piranhas          23.33         23.65



   6 League, Wills              8 Blossomwood Swim Team      24.05         23.79



   7 Gunn, Nathan               8 Sherwood Swim Team         24.32         23.89



   8 Landwehr, Connors          8 Greenwyche Gators          24.24         24.55



B - Final

   9 Worshek, Riley             7 Mt. Carmel Hammerheads     26.06         24.79



  10 Rorex, John David          7 Lily Flagg Cows            24.47         25.15



  11 Jose, Garrett D            8 Whitesburg Tide            24.41         25.51



  12 Stieglitz, Maxwell         8 Sherwood Swim Team         26.23         25.61



  13 Wilmoth, Caleb             7 Monte Sano                 25.26         26.30



B - Final ...   (Event 20  Boys 8 & Under 25 Yard Breaststroke)

     Name                     Age Team                 Prelim Time   Finals Time



  14 Nurre, Alexander           8 Piedmont Piranhas          28.21         26.75



  15 Wilson, Reynolds           8 Whitesburg Tide            27.51         26.77



 --- Formby, Nicholas           8 Sherwood Swim Team         27.40            DQ





Event 20  Boys 8 & Under 25 Yard Breaststroke

     Name                     Age Team                   Seed Time   Prelim Time



Preliminaries

   1 Jackson, Gabe              8 Piedmont Piranhas          22.41         22.35   q



   2 Bazzle, Jon-Michael        8 Monte Sano                 24.97         23.09   q



   3 Herring, Wylder            8 Piedmont Piranhas          24.00         23.33   q



   4 League, Parker             8 Greenwyche Gators          23.00         23.47   q



   5 Worshek, Caleb             8 Mt. Carmel Hammerheads     26.56         24.00   q



   6 League, Wills              8 Blossomwood Swim Team      26.68         24.05   q



   7 Landwehr, Connors          8 Greenwyche Gators          26.54         24.24   q



   8 Gunn, Nathan               8 Sherwood Swim Team         27.17         24.32   q





   9 Jose, Garrett D            8 Whitesburg Tide            24.10         24.41   q



  10 Rorex, John David          7 Lily Flagg Cows            26.38         24.47   q



  11 Wilmoth, Caleb             7 Monte Sano                 27.73         25.26   q



  12 Worshek, Riley             7 Mt. Carmel Hammerheads     30.34         26.06   q



  13 Stieglitz, Maxwell         8 Sherwood Swim Team         28.35         26.23   q



  14 Formby, Nicholas           8 Sherwood Swim Team            NT         27.40   q



  15 Wilson, Reynolds           8 Whitesburg Tide            26.03         27.51   q



  16 Nurre, Alexander           8 Piedmont Piranhas          27.31         28.21   q





  17 Hauenstein, Reid           8 Mountain Springs Swim Te   28.54         28.43



  18 Caruso, Daniel             8 Lily Flagg Cows            28.14         28.49





  19 Stephenson, Mickey         8 Hampton Cove Hurricanes    29.68         28.70



  20 Barker, Luke               7 Jones Valley Recreation    30.36         29.02



  21 Williams, Cooper           8 Byrd Spring                28.48         29.31



  22 Rogers, Jackson            7 Greenwyche Gators             NT         29.70



  23 Fadool, Aidan              8 Hampton Cove Hurricanes    30.27         30.52



  24 Jones, Gavon               6 Chapman Serpents           38.65         30.89



  25 Jones, Noah                8 Jones Valley Recreation    27.19         30.90



  26 Laymon, Stephen            8 Sharon Johnston            31.02         31.08



  27 Zeigler, Samuel            8 Sharon Johnston            32.38         31.68



  28 Keel, Colby                7 Sharon Johnston            33.48         31.81



  29 Haynes, John               8 Mountain Springs Swim Te   34.91         32.10



  30 Cape, James                6 Whitesburg Tide               NT         32.35



  31 Wray, Griffin              7 Chapman Serpents           29.16         32.49



  32 McClure, Luke              7 Hampton Cove Hurricanes    35.90         33.03



  33 Welborn, Jack              8 Valley Hill Country Club   34.41         33.23



  34 Huskey, Joshua             8 Monte Sano                 31.08         33.32



  35 Lehman, Robert             8 Jones Valley Recreation    30.88         33.86



  36 Maurer, Jack               7 Heart of the Valley SE Y   48.57         33.91



  37 Cagle, Stephen             7 Blossomwood Swim Team      35.43         33.92



  38 Hudson, Neil               8 Mt. Carmel Hammerheads     38.08         34.15



  39 VanAllen, Hudson           7 Camelot                    31.19         34.62



  40 Tillery, Luke              7 Mountain Springs Swim Te   34.33         34.88



  41 Carden, Harley             6 Chapman Serpents           31.28         35.09



  42 Gladney, Preston           7 Heart of the Valley SE Y   37.42         35.61



 --- Schmuck, Landry            5 Lily Flagg Cows            28.58            DQ



Preliminaries ...   (Event 20  Boys 8 & Under 25 Yard Breaststroke)

     Name                     Age Team                   Seed Time   Prelim Time



 --- Maurer, David              5 Heart of the Valley SE Y      NT            DQ



 --- Gubarev, Victor            7 Byrd Spring                37.95            DQ



 --- Williams, Collin           8 Byrd Spring                28.81            DQ





Event 21  Mixed Open 100 Yard Freestyle Parents Relay

 RCSL Record:  48.34    1993      Randolph

     Team                         Relay                  Seed Time   Finals Time



   1 Mountain Springs Swim T                                    NT         50.50



      1) Jones, Ned M32      2) Moffet, Noelle W32 3) Foster, Lee M32    4) Johnston, Gina W32

   2 Piedmont Piranhas                                       55.00         50.62



   3 Hampton Cove Hurricanes                                 50.11         50.93



      1) Dombrowsky, Tara W2 2) Damian, Mark M45   3) Erickson, Suzanne W4) Wintzinger, Ro M43

   4 Camelot                                               1:32.77         52.01



   5 Sherwood Swim Team                                      53.71         54.82



      1) Taylor, Chris M39   2) Clark, Andy M37    3) Stieglitz, Catherin4) Orcutt, Terry W37

   6 Monte Sano                                            1:00.00         54.86



   7 Byrd Spring                                           1:10.55         55.97



   8 Whitesburg Tide                                            NT         56.76



      1) Bogardus, Eileen W3 2) Bogardus, Scott M353) Blasingame, Kim W314) Jose, Kevin M42

   9 Lily Flagg Cows                                            NT         59.20



  10 Heart of the Valley SE                                     NT       1:00.63



      1) Allen, Sharon W30   2) Carter, Jennifer W33) Browning, David M444) Marshall, Rachael W

  11 Sharon Johnston                                            NT       1:05.53



  12 Jones Valley Recreation                                 54.03       1:08.28



      1) Lehman, Phillip M29 2) Luther, Terri W23  3) Mikatarian, Kim W224) Anderson, Mark M29



Event 22  Mixed Open 100 Yard Freestyle Coaches Relay

 RCSL Record:  41.43    7/12/200  Monte Sano

                                  E Bradford, L Gauthier, W Stoddard, K Rhea

     Team                         Relay                  Seed Time   Finals Time



   1 Monte Sano                                              55.00         42.36



   2 Jones Valley Recreation                                 48.09         42.83



      1) Prince, Brendan M20 2) Mathews, Mindy W28 3) Sabio, Jason M29   4) Wills, Ed M24

   3 Piedmont Piranhas                                       55.00         44.19



   4 Lily Flagg Cows                                            NT         46.38



   5 Greenwyche Gators                                       55.00         47.57



   6 Mountain Springs Swim T                                    NT         47.88



      1) Paludan, Ashley W19 2) Patton, Martin M18 3) Shepard, Hunt M19  4) Shepard, John M19

   7 Whitesburg Tide                                            NT         48.20



      1) Ashcraft, James M21 2) Daniel, Carrie E W13) Henderson, Sara E W4) Ingerson, Michael M

   8 Mt. Carmel Hammerheads                                     NT         49.99



   9 Sherwood Swim Team                                      53.71         50.26



      1) Fitzgibbon, Ted M42 2) Gunn, Julianne W31 3) Purves, Sharon W36 4) Tygielski, Jacob M1

  10 Blossomwood Swim Team                                      NT         50.40



  11 Hampton Cove Hurricanes                                 51.89         52.38



      1) Cardno, Amanda W16  2) Wolfsberger, Alison3) Giel, Lindsay W24  4) Tepool, Trent M17

  12 Byrd Spring                                             55.67         52.47



  13 Sharon Johnston                                            NT         57.33



  14 Heart of the Valley SE                                     NT         57.55



      1) Browning, Areesa W1 2) Browning, Meghan W13) Jerman, Alicia W15 4) Dunn, Aubrey W14

  15 Camelot                                               1:35.22       1:02.41





Event 23  Girls 11-12 200 Yard Medley Relay

 RCSL Record:2:04.71    1999      Piedmont

     Team                         Relay                  Seed Time   Finals Time



   1 Jones Valley Recreation                               2:17.21       2:15.42



      1) Wilson, Caroline 12 2) Sabio, Jesse 11    3) Lioce, Bonnie 11   4) Clark, Amanda 12

   2 Greenwyche Gators                                     2:24.50       2:17.27



      1) Martinson, Sarah Ab 2) Malone, Hayden 12  3) Jakab, Bailey 11   4) Byers, Hannah 12

   3 Monte Sano                                            2:27.25       2:19.66



      1) McCool, Kyra 12     2) Fair, Sara Kate 12 3) Tiller, Faith E 12 4) Wistner, Albany 12

   4 Blossomwood Swim Team                                 2:26.71       2:21.32



      1) Clayton, Hannah Pag 2) Janssen, Alexa 11  3) Smith, Megan 12    4) Hnetynka, Tiffany 1

   5 Hampton Cove Hurricanes                               2:25.15       2:21.88



      1) Maurel, Elise 12    2) McMillan, Katie 12 3) Corbett, Audrey 11 4) Damian, Lexi 12

   6 Piedmont Piranhas                                     2:31.53       2:28.88



      1) Hepler, Hannah 12   2) Ledyard, Ann 12    3) Bell, Maria 11     4) Jackson, Abbi 12

   7 Mt. Carmel Hammerheads                                2:28.20       2:30.04



      1) Hale, Anna 12       2) Potter, Kate 12    3) Janssen, Alana 12  4) Stoner, Tess 11

   8 Byrd Spring                                           2:34.75       2:30.28



      1) Lindow, Cassidy 12  2) McDonald, Haley 12 3) Booth, Elaine 12   4) Luttrell, Holly 12

   9 Sherwood Swim Team                                    2:41.15       2:31.13



      1) Orcutt, Jackie 12   2) Eaton, Casey 11    3) Stieglitz, Caroline4) Maddox, Logan 11

  10 Mountain Springs Swim T                               2:35.52       2:35.72



      1) Weakley, Callie 12  2) Jones, Ellery 12   3) Malone, Mandy Kate 4) Spearman, Carolanne

  11 Sharon Johnston                                       2:57.18       2:46.22



      1) Tinker, Jodie 12    2) Barrett, Kelsey 11 3) Atkinson, Adeline 14) Cagle, Audrey 12

  12 Chapman Serpents                                      3:44.13       3:34.88



      1) Edwards, Charis 11  2) Oney, Louisa 11    3) Seymour, Kaitlyn 114) Daye, Alexis 12

 --- Camelot                                               2:26.15            DQ



      1) Paul, Erin 11       2) Woody, Maddie 11   3) Lewis, Erica 12    4) Currie, Allie 12



Event 24  Boys 11-12 200 Yard Medley Relay

 RCSL Record:2:05.36    1993      Greenwyche

     Team                         Relay                  Seed Time   Finals Time



   1 Jones Valley Recreation                               2:19.78       2:11.86



      1) Steves, Ben 12      2) Sabio, Joel 12     3) Espy, Chandler 12  4) Chenault, Alex 12

   2 Greenwyche Gators                                     2:19.04       2:13.60



      1) Reynolds, Eli 12    2) Conners, Braxton 123) Kimrey, Andrew 12  4) Scoggins, Will 12

   3 Monte Sano                                            2:22.97       2:16.82



      1) Wermuth, Brandon 11 2) Fulkerson, Jack 11 3) Clark, Dylan 12    4) Graves, Macon 11

   4 Piedmont Piranhas                                     2:31.56       2:25.92



      1) Bohannan, Ryan 12   2) Herring, Jackson 113) Baldwin, Spencer 114) Anderson, Max 11

   5 Mountain Springs Swim T                               2:38.54       2:31.53



      1) Patton, Luke 12     2) Charlton, Cary 11  3) Huismann, Brendan 14) Wilbourn, Thomas 12

   6 Byrd Spring                                           2:38.96       2:37.53



      1) Hinely, Joseph 11   2) Williams, Carter 123) Manush, Ben 11     4) Traller, Greg 11

   7 Sherwood Swim Team                                    2:34.18       2:39.10



      1) Chandler, Michael 1 2) Anderson, Mitchell 3) Mordecai, Lucas 11 4) Fitzgibbon, Jackson

   8 Hampton Cove Hurricanes                               2:39.09       2:40.95



      1) Urban, Scott 12     2) Stephenson, Max 12 3) Payne, Christopher 4) Wintzinger, Trey 12

   9 Lily Flagg Cows                                       2:48.57       2:41.31



      1) Wintzell, Jacob 12  2) Brahm, James 11    3) Butler, David 12   4) Spearing, Caleb 12

  10 Camelot                                               2:39.01       2:42.13



      1) Meagher, Kaegan 11  2) Fulmer, Bret 11    3) Hayes, Peyton 11   4) Rivette, James 12

  11 Sharon Johnston                                       3:03.24       2:52.25



      1) Greising, Brent 11  2) Krause, Keith 12   3) Atkinson, Asa 12   4) Gordon, Joe 11

(Event 24  Boys 11-12 200 Yard Medley Relay)

     Team                         Relay                  Seed Time   Finals Time



  12 Chapman Serpents                                      3:04.71       3:01.97



      1) Brown, Jacob A 11   2) Roden, Mike 11     3) Johnson, Dalton 12 4) Gomez, Alex 11

  13 Blossomwood Swim Team                                 2:58.79       3:09.57



      1) Harbarger, Jackson  2) Batson, Andrew 11  3) Medawar, Nicholas 14) Smith, Tyler 12

  14 Heart of the Valley SE                                3:29.16       3:23.72



      1) Carter, Davis 11    2) Vanrell, Lee 12    3) Wells, John Bryson 4) Neese, Kyle 11

  15 Mt. Carmel Hammerheads                                3:45.71       4:07.03



      1) Moss, Sam 12        2) Potter, Jarrod 11  3) Hornsby, Carson 12 4) Hitchcock, Lars 12



Event 25  Girls 13-14 200 Yard Medley Relay

 RCSL Record:1:59.94    1984      Camelot

     Team                         Relay                  Seed Time   Finals Time



   1 Jones Valley Recreation                               2:09.02       2:03.87



      1) Olson, Elizabeth 13 2) Espy, Samantha 14  3) Starck, Jennifer 144) Luther, Michelle 14

   2 Blossomwood Swim Team                                 2:08.15       2:10.52



      1) Moore, Sarah Gwin 1 2) Sherman, Brooke 13 3) Parsons, Devon 14  4) Thompson, Isabella

   3 Greenwyche Gators                                     2:19.25       2:13.16



      1) Larsen, Sydney 14   2) Landwehr, Parker 133) Easterling, Carolin4) Cooper, Kelly 13

   4 Whitesburg Tide                                       2:18.38       2:14.86



      1) Cutter, Amy 14      2) Ingerson, Molly 14 3) Sullins, Ella 13   4) Engle, Annie 14

   5 Piedmont Piranhas                                     2:17.25       2:15.48



      1) Wire, Allison 14    2) Van Peursem, Laura 3) Nunn, Kate 13      4) Hickman, Emily 13

   6 Monte Sano                                            2:20.12       2:17.91



      1) Castellow, Mallory  2) Mokry, Darby 14    3) Wermuth, Casey 14  4) Bradford, Olivia 14

   7 Byrd Spring                                           2:19.12       2:20.38



      1) Mosley, Reagan 14   2) Hinely, Megan 13   3) Keller, Sydney 14  4) Kirsch, Elizabeth 1

   8 Sherwood Swim Team                                    2:25.38       2:21.43



      1) Danner, Taylor 13   2) Fitzgibbon, Micaela3) Lancaster, Sara 14 4) Vickers, Lydia 13

   9 Mt. Carmel Hammerheads                                2:24.34       2:22.93



      1) Rickmeyer, Mary Cla 2) Rickmeyer, Katie 123) Clarke, Katelyn 14 4) Nichols, Hannah 14

  10 Hampton Cove Hurricanes                               2:27.67       2:24.49



      1) Tolleson, Rachel 14 2) Erickson, Maddie 133) Dailey, Julia 13   4) Vroom, Alex 13

  11 Camelot                                               2:31.35       2:26.76



      1) Currie, Sarah 13    2) Zimmerman, Ansley 13) Stone, Jordan 14   4) Carter, Kayla 14

  12 Lily Flagg Cows                                            NT       2:34.62



      1) Copeland, Rebecca 1 2) Paden, Cydney 13   3) Spearing, Sherry 144) Marett, Savannah 14

  13 Mountain Springs Swim T                               2:26.49       2:40.40



      1) Byrd, Sara Kathryn  2) Rose, Mary Anna 13 3) Mickle, Peyton Ann 4) Hoover, Savannah 13

  14 Sharon Johnston                                       2:50.44       2:46.46



      1) Wilson, Dana 14     2) Lozier, Rachel 13  3) Raley, Caylie 14   4) Haupt, Katarina 14

  15 Chapman Serpents                                      2:43.08       3:09.85



      1) Troxell, Kayla 13   2) Lenoir, MaryLee 13 3) Brower, Veronica 134) McLendon, Lane 14



Event 26  Boys 13-14 200 Yard Medley Relay

 RCSL Record:1:53.39    7/14/200  Jones Valley Recreation Assn.

                                  N Olson, T Kaliszak, T Espy, Z Kaliszak

     Team                         Relay                  Seed Time   Finals Time



   1 Blossomwood Swim Team                                 1:59.50       1:55.90



                             2) Russell, Derek 14  3) Smith, Karter 14   4) Roberts, Christophe

   2 Monte Sano                                            1:59.89       1:59.01



      1) King, Connor 14     2) Bowlin, Bruce 13   3) Graves, Jackson 13 4) Wisener, Jared 14

   3 Camelot                                               2:01.49       2:04.12



      1) Garrett, Dustin 14  2) Lawrence, Jackson 13) Prasher, Karl 14   4) Gehrdes, Chuck 13

   4 Whitesburg Tide                                       2:15.65       2:09.11



      1) Bogardus, Zach S 13 2) Holder, Dylan 14   3) Jedlovec, Dylan 13 4) Cleveland, Jonah N

(Event 26  Boys 13-14 200 Yard Medley Relay)

     Team                         Relay                  Seed Time   Finals Time



   5 Mountain Springs Swim T                               2:12.29       2:09.32



      1) Patton, Aaron 14    2) Oliver, Bailey 13  3) Jones, Ethan 14    4) Satterfield, Forres

   6 Greenwyche Gators                                     2:12.35       2:09.43



      1) Malone, Ben 13      2) Sutphin, Jared 13  3) Larsen, Taylor 14  4) Brown, Matthew 14

   7 Piedmont Piranhas                                     2:13.83       2:11.80



      1) Baldwin, Parker 13  2) Calhoon, Bradford 13) Smith, John 13     4) Bohannan, Evan 14

   8 Sherwood Swim Team                                    2:20.23       2:14.63



      1) DeVaney, Isaac 11   2) Anderson, Cory 14  3) Eaton, Jacob 13    4) Tygielski, Nicholas

   9 Hampton Cove Hurricanes                               2:26.31       2:21.57



      1) Stephenson, Mitch 1 2) Corbett, Cory 13   3) Dombrowsky, Nichola4) Damian, Luke 13

  10 Jones Valley Recreation                               2:34.89       2:30.10



      1) Chenault, Blair 14  2) Kaliszak, Luke 13  3) Jones, Caleb 11    4) Holloway, Michael 1

 --- Chapman Serpents                                           NT            DQ



      1) Buckner, Robby 11   2) Troxell, Alan 13   3) Oney, Ian 14       4) Keegans, Sergej 13



Event 27  Girls 15-17 200 Yard Medley Relay

 RCSL Record:1:55.34    7/17/200  Jones Valley

                                  K Riley, C Wills, T Puliatti, T Sobul

     Team                         Relay                  Seed Time   Finals Time



   1 Camelot                                               2:03.83       2:00.06



      1) Kittredge, Krys 16  2) Woody, Marley 15   3) Smith, Callie 15   4) Newman, Iman 16

   2 Jones Valley Recreation                               2:01.89       2:00.35



      1) Espy, Ryan 17       2) Sabio, Jasmine 15  3) Steves, Lindsay 15 4) Wilson, Kristyn 15

   3 Lily Flagg Cows                                       2:09.75       2:05.72



      1) Alford, Melissa 15  2) Schmuck, Brinley 163) Busk, Hannah 15    4) Spearing, Julie 16

   4 Greenwyche Gators                                     2:10.65       2:07.60



      1) Karigan, Jennifer 1 2) Conners, Amelia 15 3) Toth, Katie 15     4) Johnson, Emily 15

   5 Monte Sano                                            2:16.22       2:11.05



      1) Phares, Emily 15    2) Bowlin, Bethany 15 3) Scoggins, Sarah 15 4) Wright, Carter 15

   6 Blossomwood Swim Team                                 2:08.98       2:13.73



      1) Mahesh, Kellyn 16   2) Rushing, Madeline 13) Griffin, Jerilyn 174) Musgrove, Cade 16

   7 Piedmont Piranhas                                     2:19.16       2:20.20



      1) Warner, Hannah 15   2) Nalley, Lindsey 15 3) Smith, Amanda 17   4) Warner, Sarah 15

   8 Hampton Cove Hurricanes                               2:27.03       2:21.96



      1) Younger, Ashley 17  2) Cardno, Amanda 16  3) Cole, Shelby 15    4) Erickson, Katie 16

   9 Mountain Springs Swim T                               2:22.26       2:22.73



      1) Weakley, Annabeth 1 2) Pattillo, Audrey 153) Nubbe, Valerie 16  4) Meigs, Sarah 16

  10 Sherwood Swim Team                                    2:28.33       2:24.26



      1) Kokes, Kelso 15     2) Turner, Becca 16   3) Chandler, Abigail 14) Lancaster, Mary Kat

  11 Whitesburg Tide                                       2:24.70       2:25.45



      1) Henderson, Sara E 1 2) Hill, Ashley 16    3) Ashcraft, Beth Anne4) Counts, Caroline 17

  12 Valley Hill Country Clu                               2:33.41       2:27.80



      1) Smith, Jenna 16     2) Johnson, Lauren 15 3) Hyde, Haley 15     4) Windsor, Olivia 15

  13 Chapman Serpents                                      2:26.63       2:27.98



      1) Lenoir, Elizabeth 1 2) Lanizillo, Gabriell3) Harlan, Katie 16   4) Harlan, Jackie 14

  14 Byrd Spring                                           2:36.65       2:36.38



      1) Harmon, Susan 17    2) Luttrell, Anna 15  3) Carriger, Sydney 154) Cucksee, Sarah 15

  15 Sharon Johnston                                       2:49.22       2:42.59



      1) Fortier, Briana 17  2) DeRubeis, Jeanette 3) Haupt, Caity 15    4) Rogers, Alecia 15

 --- Heart of the Valley SE                                     NT            DQ



      1) Jerman, Alicia 15   2) Browning, Meghan 173) Newsum, Gracie 17  4) Freeman, Clara 12



Event 28  Boys 15-17 200 Yard Medley Relay

 RCSL Record:1:42.03    1982      Whitesburg

     Team                         Relay                  Seed Time   Finals Time



   1 Jones Valley Recreation                               1:46.00       1:42.24



      1) Shults, Jacob 17    2) Kaliszak, Tyler 16 3) Espy, Tyler 16     4) Lewallen, Thomas 17

   2 Greenwyche Gators                                     1:49.43       1:46.49



      1) Robb, Hudson 16     2) Conners, Cameron 163) Griffin, Steven 17 4) Fleming, Clay 17

   3 Camelot                                               1:53.35       1:47.69



      1) Taylor, Tchaasu 15  2) Hollihan, Brad 15  3) Taylor, Tehuti 16  4) Sparkman, Jake 17

   4 Monte Sano                                            1:58.42       1:53.47



      1) Byrne, Kevin 16     2) Petroff, Ryan 15   3) Rhea, Landon Tyler 4) Fuller, Jacob 16

   5 Whitesburg Tide                                       1:57.06       1:55.43



      1) Holder, Caleb 16    2) Engle, John 16     3) Jedlovec, PJ J 16  4) Ashcraft, John 16

   6 Lily Flagg Cows                                       1:59.09       1:56.45



      1) Jager, Gregory 17   2) Hobbs, Luke 16     3) Brahm, Christopher 4) Willuhn, Christophe

   7 Piedmont Piranhas                                     2:00.59       2:02.24



      1) Scrip, Steven 16    2) Stuart, Philip 16  3) Nunn, Will 15      4) Nalley, Andrew 17

   8 Sherwood Swim Team                                    2:04.28       2:03.35



      1) Lane, Jesse 15      2) Lane, Josh 17      3) Anderson, Christian4) Fitzgibbon, Zach 16

   9 Blossomwood Swim Team                                 2:04.00       2:05.84



      1) Musgrove, Rawls 15  2) Cimino, Addison 14 3) Hudson, Harrison 154) Sutherland, Tyler 1

  10 Sharon Johnston                                       2:20.48       2:09.98



      1) Greising, Kirk 17   2) Cooper, James 16   3) Cagle, Connor 16   4) Hale, Spencer 16

  11 Byrd Spring                                           2:15.82       2:10.16



      1) Simms, William 16   2) Mog, Riley 17      3) Woods, Travis 17   4) Keller, Collin 16

  12 Mountain Springs Swim T                               2:14.32       2:10.60



      1) Venters, James 17   2) Hannan, Drew 17    3) Oliver, Tucker 17  4) Hollis, Michael 17



Event 29  Girls 11-12 50 Yard Freestyle

 RCSL Record:  25.41    1995      Margaret Hoelzer                Jones Valley

     Name                     Age Team                 Prelim Time   Finals Time



A - Final

   1 Maurel, Elise             12 Hampton Cove Hurricanes    27.61         27.46



   2 Martinson, Sarah Abbott   12 Greenwyche Gators          28.23         27.94



   3 Smith, Megan              12 Blossomwood Swim Team      28.87         28.78



   4 Clark, Amanda             12 Jones Valley Recreation    28.56         28.82



   5 Freeman, Clara            12 Heart of the Valley SE Y   29.06         29.52



   6 McMillan, Katie           12 Hampton Cove Hurricanes    29.94         29.73



   7 Ledyard, Ann              12 Piedmont Piranhas          30.02         30.15



   8 Janssen, Alana            12 Mt. Carmel Hammerheads     29.84         30.75



B - Final

   9 Wistner, Albany           12 Monte Sano                 30.72         30.07



  10 Lewis, Erica              12 Camelot                    30.97         30.19



  11 Sabio, Jesse              11 Jones Valley Recreation    30.55         30.39



  12 Wilson, Caroline          12 Jones Valley Recreation    30.44         30.50



  13 Paul, Erin                11 Camelot                    30.04         30.64



  14 Clayton, Hannah Page      11 Blossomwood Swim Team      30.82         30.86



  15 Tiller, Faith E           12 Monte Sano                 30.62         31.14



  16 Schmuck, Adaley           11 Lily Flagg Cows            31.11         31.32





Event 29  Girls 11-12 50 Yard Freestyle

     Name                     Age Team                   Seed Time   Prelim Time



Preliminaries

   1 Maurel, Elise             12 Hampton Cove Hurricanes    28.99         27.61   q



Preliminaries ...   (Event 29  Girls 11-12 50 Yard Freestyle)

     Name                     Age Team                   Seed Time   Prelim Time



   2 Martinson, Sarah Abbott   12 Greenwyche Gators          28.73         28.23   q



   3 Clark, Amanda             12 Jones Valley Recreation    29.34         28.56   q



   4 Smith, Megan              12 Blossomwood Swim Team      29.66         28.87   q



   5 Freeman, Clara            12 Heart of the Valley SE Y   30.31         29.06   q



   6 Janssen, Alana            12 Mt. Carmel Hammerheads     30.12         29.84   q



   7 McMillan, Katie           12 Hampton Cove Hurricanes    30.52         29.94   q



   8 Ledyard, Ann              12 Piedmont Piranhas          29.78         30.02   q





   9 Paul, Erin                11 Camelot                    31.17         30.04   q



  10 Wilson, Caroline          12 Jones Valley Recreation    30.04         30.44   q



  11 Sabio, Jesse              11 Jones Valley Recreation    32.40         30.55   q



  12 Tiller, Faith E           12 Monte Sano                 31.45         30.62   q



  13 Wistner, Albany           12 Monte Sano                 31.37         30.72   q



  14 Clayton, Hannah Page      11 Blossomwood Swim Team      31.00         30.82   q



  15 Lewis, Erica              12 Camelot                    31.61         30.97   q



  16 Schmuck, Adaley           11 Lily Flagg Cows            28.94         31.11   q





  17 Weakley, Callie           12 Mountain Springs Swim Te   31.72         31.13



  18 Jakab, Bailey             11 Greenwyche Gators          31.67         31.33





  19 Jones, Ellery             12 Mountain Springs Swim Te   31.34         31.43



  20 Booth, Elaine             12 Byrd Spring                31.97         31.86



  21 Tucker, Emily             11 Monte Sano                 32.01         31.92



  22 Bell, Maria               11 Piedmont Piranhas          31.79         31.98



  23 Hale, Anna                12 Mt. Carmel Hammerheads     32.32         32.07



  24 Byers, Hannah             12 Greenwyche Gators          32.58         32.10



  25 Hnetynka, Tiffany         12 Blossomwood Swim Team      32.96         32.21



  26 Atkinson, Adeline         11 Sharon Johnston            32.91         32.24



  27 Orcutt, Jackie            12 Sherwood Swim Team         34.46         32.37



  28 McDonald, Haley           12 Byrd Spring                33.03         32.42



  29 Walters, Payton           12 Lily Flagg Cows            33.89         32.53



  30 Currie, Allie             12 Camelot                    33.31         32.54



  31 Spearman, Carolanne       12 Mountain Springs Swim Te   34.15         32.78



  32 Lindow, Cassidy           12 Byrd Spring                34.47         33.08



  33 Stoner, Tess              11 Mt. Carmel Hammerheads     32.93         33.14



  34 Damian, Lexi              12 Hampton Cove Hurricanes    34.16         33.34



  35 Tinker, Jodie             12 Sharon Johnston            35.86         33.42



  36 Maddox, Logan             11 Sherwood Swim Team         36.54         34.43



  37 Hepler, Hannah            12 Piedmont Piranhas          35.31         34.71



  38 Cape, Catherine           11 Whitesburg Tide            33.16         34.81



  39 Hayes, Katie              11 Valley Hill Country Club   33.94         35.16



  40 Tylicki, Bella            11 Valley Hill Country Club   37.89         35.31



  41 Marett, Grace             12 Lily Flagg Cows            36.18         35.71



  42 Edwards, Charis           11 Chapman Serpents           37.50         36.16



  43 Stieglitz, Caroline       11 Sherwood Swim Team         38.32         36.64



  44 Duffy, Kayla M            11 Whitesburg Tide            41.15         38.65



  45 Seymour, Kaitlyn          11 Chapman Serpents           38.58         39.58



  46 Cagle, Audrey             12 Sharon Johnston            39.00         40.89



  47 Oney, Louisa              11 Chapman Serpents           47.14         46.83





Event 30  Boys 11-12 50 Yard Freestyle

 RCSL Record:  24.32    1976      Keating Johns                   Jones Valley

     Name                     Age Team                 Prelim Time   Finals Time



A - Final

   1 Espy, Chandler            12 Jones Valley Recreation    26.35         26.03



   2 Graves, Macon             11 Monte Sano                 28.15         27.57



   3 Scoggins, Will            12 Greenwyche Gators          28.70         28.10



   4 Herring, Jackson          11 Piedmont Piranhas          28.78         29.00



   5 Hyde, Russel              12 Valley Hill Country Club   28.83         29.01



   6 Wintzinger, Trey          12 Hampton Cove Hurricanes    28.87         29.21



   7 Hayes, Peyton             11 Camelot                    29.43         29.64



   8 Butler, David             12 Lily Flagg Cows            29.37         29.66



B - Final

   9 Sabio, Joel               12 Jones Valley Recreation    29.49         28.55



  10 McNeely, Paul             11 Greenwyche Gators          29.57         29.44



  11 Reynolds, Eli             12 Greenwyche Gators          29.59         29.62



  12 Clark, Dylan              12 Monte Sano                 30.42         29.98



  13 Fulmer, Bret              11 Camelot                    30.59         30.24



  14 Fulkerson, Jack           11 Monte Sano                 30.87         30.66



  15 Neese, Kyle               11 Heart of the Valley SE Y   30.92         30.73



  16 Huismann, Brendan         12 Mountain Springs Swim Te   30.89         31.10





Event 30  Boys 11-12 50 Yard Freestyle

     Name                     Age Team                   Seed Time   Prelim Time



Preliminaries

   1 Espy, Chandler            12 Jones Valley Recreation    26.71         26.35   q



   2 Graves, Macon             11 Monte Sano                 28.11         28.15   q



   3 Scoggins, Will            12 Greenwyche Gators          29.00         28.70   q



   4 Herring, Jackson          11 Piedmont Piranhas          29.75         28.78   q



   5 Hyde, Russel              12 Valley Hill Country Club   30.71         28.83   q



   6 Wintzinger, Trey          12 Hampton Cove Hurricanes    29.46         28.87   q



   7 Butler, David             12 Lily Flagg Cows            28.60         29.37   q



   8 Hayes, Peyton             11 Camelot                    30.52         29.43   q





   9 Sabio, Joel               12 Jones Valley Recreation    30.65         29.49   q



  10 McNeely, Paul             11 Greenwyche Gators          29.94         29.57   q



  11 Reynolds, Eli             12 Greenwyche Gators          30.54         29.59   q



  12 Wilbourn, Thomas          12 Mountain Springs Swim Te   30.82         30.09   q



  13 Clark, Dylan              12 Monte Sano                 30.69         30.42   q



  14 Fulmer, Bret              11 Camelot                    31.67         30.59   q



  15 Fulkerson, Jack           11 Monte Sano                 31.16         30.87   q



  16 Huismann, Brendan         12 Mountain Springs Swim Te   31.69         30.89   q





  17 Neese, Kyle               11 Heart of the Valley SE Y   32.60         30.92



  18 Johnson, Dalton           12 Chapman Serpents           30.88         30.93





  19 Anderson, Max             11 Piedmont Piranhas          33.23         31.36



  20 Anderson, Mitchell        12 Sherwood Swim Team         32.25         31.80



  21 Chenault, Alex            12 Jones Valley Recreation    35.44         31.87



  22 Williams, Carter          12 Byrd Spring                31.87         32.11



  23 Urban, Scott              12 Hampton Cove Hurricanes    33.03         32.24



  24 Ford, Palmer              11 Valley Hill Country Club   34.10         32.49



  25 Patton, Luke              12 Mountain Springs Swim Te   33.28         32.59



  26 Spearing, Caleb           12 Lily Flagg Cows            33.30         32.73



Preliminaries ...   (Event 30  Boys 11-12 50 Yard Freestyle)

     Name                     Age Team                   Seed Time   Prelim Time



  27 Atkinson, Asa             12 Sharon Johnston            34.81         33.51



  28 Medawar, Nicholas         11 Blossomwood Swim Team      34.50         33.85



  29 Bohannan, Ryan            12 Piedmont Piranhas          33.54         34.13



  30 Hinely, Joseph            11 Byrd Spring                34.19         34.27



  31 Fitzgibbon, Jackson       11 Sherwood Swim Team         36.66         34.44



  32 Rice, Sam                 11 Whitesburg Tide            39.13         36.10



  33 Wintzell, Jacob           12 Lily Flagg Cows            37.38         36.13



  34 Mordecai, Lucas           11 Sherwood Swim Team         37.33         36.43



  35 Krause, Keith             12 Sharon Johnston            41.12         37.42



  36 Roden, Mike               11 Chapman Serpents           40.09         38.28



  37 Ledbetter, Nathan C       11 Whitesburg Tide            38.96         38.94



  38 Stephenson, Max           12 Hampton Cove Hurricanes    39.36         39.22



  39 Hornsby, Carson           12 Mt. Carmel Hammerheads     42.50         40.14



  40 Gordon, Joe               11 Sharon Johnston            39.76         40.21



  41 Rivette, James            12 Camelot                    43.56         40.51



  42 Carter, Davis             11 Heart of the Valley SE Y   45.97         42.57



  43 Potter, Jarrod            11 Mt. Carmel Hammerheads     41.57         43.26



  44 Wells, John Bryson        11 Heart of the Valley SE Y   47.89         45.45



  45 Moss, Sam                 12 Mt. Carmel Hammerheads     48.97         47.73



  46 Gomez, Alex               11 Chapman Serpents           46.85         49.78





Event 31  Girls 13-14 50 Yard Freestyle

 RCSL Record:  24.75    7/14/200  Valerie Nubbe                   Mountain Springs

     Name                     Age Team                 Prelim Time   Finals Time



A - Final

   1 Mokry, Darby              14 Monte Sano                 26.53         26.18



   2 Hinely, Megan             13 Byrd Spring                26.80         27.02



   3 Moore, Sarah Gwin         13 Blossomwood Swim Team      27.50         27.18



   4 Olson, Elizabeth          13 Jones Valley Recreation    27.21         27.22



   5 Luther, Michelle          14 Jones Valley Recreation    27.41         27.35



   6 Espy, Samantha            14 Jones Valley Recreation    27.91         27.48



   7 Clarke, Katelyn           14 Mt. Carmel Hammerheads     27.78         27.82



   8 Parsons, Devon            14 Blossomwood Swim Team      28.09         28.11



B - Final

  *9 Easterling, Caroline      14 Greenwyche Gators          28.77         28.53



  *9 Sullins, Ella             13 Whitesburg Tide            28.53         28.53



  11 Keller, Sydney            14 Byrd Spring                29.55         29.04



  12 Danner, Taylor            13 Sherwood Swim Team         29.20         29.22



  13 Wire, Allison             14 Piedmont Piranhas          28.89         29.24



  14 Thompson, Isabella        14 Blossomwood Swim Team      29.39         29.33



  15 Cooper, Kelly             13 Greenwyche Gators          29.18         29.35



  16 Nichols, Hannah           14 Mt. Carmel Hammerheads     29.15         29.40





Event 31  Girls 13-14 50 Yard Freestyle

     Name                     Age Team                   Seed Time   Prelim Time



Preliminaries

   1 Mokry, Darby              14 Monte Sano                 27.24         26.53   q



   2 Hinely, Megan             13 Byrd Spring                27.70         26.80   q



   3 Olson, Elizabeth          13 Jones Valley Recreation    28.03         27.21   q



   4 Luther, Michelle          14 Jones Valley Recreation    28.67         27.41   q



   5 Moore, Sarah Gwin         13 Blossomwood Swim Team      28.08         27.50   q



Preliminaries ...   (Event 31  Girls 13-14 50 Yard Freestyle)

     Name                     Age Team                   Seed Time   Prelim Time



   6 Clarke, Katelyn           14 Mt. Carmel Hammerheads     27.87         27.78   q



   7 Espy, Samantha            14 Jones Valley Recreation    28.74         27.91   q



   8 Parsons, Devon            14 Blossomwood Swim Team      27.94         28.09   q





   9 Sullins, Ella             13 Whitesburg Tide            28.08         28.53   q



  10 Easterling, Caroline      14 Greenwyche Gators          28.87         28.77   q



  11 Wire, Allison             14 Piedmont Piranhas          29.11         28.89   q



  12 Nichols, Hannah           14 Mt. Carmel Hammerheads     29.19         29.15   q



  13 Cooper, Kelly             13 Greenwyche Gators          29.35         29.18   q



  14 Danner, Taylor            13 Sherwood Swim Team         30.07         29.20   q



  15 Thompson, Isabella        14 Blossomwood Swim Team      28.40         29.39   q



  16 Keller, Sydney            14 Byrd Spring                29.90         29.55   q





  17 Larsen, Sydney            14 Greenwyche Gators          30.50         29.56



  18 Nunn, Kate                13 Piedmont Piranhas          30.16         29.59





  19 Spearing, Sherry          14 Lily Flagg Cows            29.39         29.64



  20 Dailey, Julia             13 Hampton Cove Hurricanes    30.15         29.68



  21 Rickmeyer, Mary Claire    14 Mt. Carmel Hammerheads     29.54         29.76



  22 Mayer, Brennana           13 Valley Hill Country Club   30.83         30.06



  23 Stone, Jordan             14 Camelot                    31.68         30.33



  24 Wermuth, Casey            14 Monte Sano                 31.25         30.42



  25 Marett, Savannah          14 Lily Flagg Cows            31.48         30.45



  26 Lancaster, Sara           14 Sherwood Swim Team         32.28         31.00



  27 Engle, Annie              14 Whitesburg Tide            29.88         31.01



  28 Harlan, Jackie            14 Chapman Serpents           30.63         31.19



  29 Zimmerman, Ansley         13 Camelot                    31.81         31.20



  30 Fitzgibbon, Micaela       14 Sherwood Swim Team         32.66         32.51



  31 Raley, Caylie             14 Sharon Johnston            33.42         32.59



  32 Bradford, Olivia          14 Monte Sano                 33.44         32.80



  33 McLendon, Lane            14 Chapman Serpents           33.81         33.15



  34 Rose, Mary Anna           13 Mountain Springs Swim Te   35.95         33.30



  35 Currie, Sarah             13 Camelot                    34.56         33.36



  36 Vroom, Alex               13 Hampton Cove Hurricanes    34.51         33.42



  37 Erickson, Maddie          13 Hampton Cove Hurricanes    33.97         33.54



  38 Gandy, Anna               13 Valley Hill Country Club   36.46         33.82



  39 Haupt, Katarina           14 Sharon Johnston            35.17         34.16



  40 Wilson, Dana              14 Sharon Johnston            35.30         35.34



  41 Hoover, Savannah          13 Mountain Springs Swim Te   37.95         35.61



  42 Mosley, Reagan            14 Byrd Spring                38.88         35.67



  43 Dunn, Aubrey              14 Heart of the Valley SE Y   38.44         39.01



  44 Troxell, Kayla            13 Chapman Serpents           41.72         43.78



 --- Cutter, Amy               14 Whitesburg Tide            28.66            DQ





Event 32  Boys 13-14 50 Yard Freestyle

 RCSL Record:  22.81    1978      Keating Johns                   Jones Valley

     Name                     Age Team                 Prelim Time   Finals Time



A - Final

   1 King, Connor              14 Monte Sano                 24.40         24.14



   2 Smith, Karter             14 Blossomwood Swim Team      25.02         24.67



   3 Kaliszak, Luke            13 Jones Valley Recreation    25.02         24.85



   4 Russell, Derek            14 Blossomwood Swim Team      25.09         24.95



   5 Lawrence, Jackson         14 Camelot                    25.14         25.19



   6 Smith, John               13 Piedmont Piranhas          25.74         25.53



A - Final ...   (Event 32  Boys 13-14 50 Yard Freestyle)

     Name                     Age Team                 Prelim Time   Finals Time



   7 Jones, Ethan              14 Mountain Springs Swim Te   25.90         26.21



   8 Bogardus, Zach S          13 Whitesburg Tide            26.21         26.30



B - Final

   9 Wisener, Jared            14 Monte Sano                 26.64         25.86



  10 Foeller, Christopher      14 Lily Flagg Cows            26.33         26.41



  11 Bowlin, Bruce             13 Monte Sano                 26.47         26.42



  12 Malone, Ben               13 Greenwyche Gators          26.85         26.66



  13 Roberts, Christopher      13 Blossomwood Swim Team      26.45         26.67



  14 Patton, Aaron             14 Mountain Springs Swim Te   27.52         27.57



  15 Sutphin, Jared            13 Greenwyche Gators          27.86         27.93



  16 Dombrowsky, Nicholas      13 Hampton Cove Hurricanes    27.84         28.37





Event 32  Boys 13-14 50 Yard Freestyle

     Name                     Age Team                   Seed Time   Prelim Time



Preliminaries

   1 King, Connor              14 Monte Sano                 24.75         24.40   q



  *2 Smith, Karter             14 Blossomwood Swim Team      25.10         25.02   q



  *2 Kaliszak, Luke            13 Jones Valley Recreation    25.40         25.02   q



   4 Russell, Derek            14 Blossomwood Swim Team      25.40         25.09   q



   5 Lawrence, Jackson         14 Camelot                    25.34         25.14   q



   6 Smith, John               13 Piedmont Piranhas          26.20         25.74   q



   7 Jones, Ethan              14 Mountain Springs Swim Te   26.69         25.90   q



   8 Bogardus, Zach S          13 Whitesburg Tide            26.60         26.21   q





   9 Foeller, Christopher      14 Lily Flagg Cows            26.84         26.33   q



  10 Roberts, Christopher      13 Blossomwood Swim Team      27.06         26.45   q



  11 Bowlin, Bruce             13 Monte Sano                 27.34         26.47   q



  12 Wisener, Jared            14 Monte Sano                 26.23         26.64   q



  13 Malone, Ben               13 Greenwyche Gators          27.14         26.85   q



  14 Patton, Aaron             14 Mountain Springs Swim Te   29.12         27.52   q



  15 Dombrowsky, Nicholas      13 Hampton Cove Hurricanes    28.77         27.84   q



  16 Sutphin, Jared            13 Greenwyche Gators          27.57         27.86   q





  17 Cleveland, Jonah N        13 Whitesburg Tide            28.19        J27.95



  18 Eaton, Jacob              13 Sherwood Swim Team         27.90        J27.95





  19 Anderson, Cory            14 Sherwood Swim Team         28.94         28.08



  20 Stoner, Will              13 Mt. Carmel Hammerheads     29.14         28.24



  21 Brown, Matthew            14 Greenwyche Gators          28.45         28.26



  22 Garrett, Dustin           14 Camelot                    28.86         28.35



  23 Windsor, Alex             13 Valley Hill Country Club   28.36         28.43



  24 Gehrdes, Chuck            13 Camelot                    27.65         28.72



  25 Bohannan, Evan            14 Piedmont Piranhas          29.16         29.20



  26 Satterfield, Forrest      14 Mountain Springs Swim Te   29.75         29.21



  27 Stephenson, Mitch         14 Hampton Cove Hurricanes    29.91         29.35



  28 Holder, Dylan             14 Whitesburg Tide            30.77         29.57



  29 Strankman, Stone          13 Piedmont Piranhas          29.63         29.60



  30 Damian, Luke              13 Hampton Cove Hurricanes    31.08         30.31



  31 Guerrero, Nicolas         14 Byrd Spring                30.07         30.94



  32 Chenault, Blair           14 Jones Valley Recreation    33.12         31.66



  33 Frazier, Dominic          13 Byrd Spring                36.69         34.70



  34 Thomas, Ryan              13 Lily Flagg Cows            36.42         35.73



  35 Holloway, Michael         13 Jones Valley Recreation    40.06         36.08



Preliminaries ...   (Event 32  Boys 13-14 50 Yard Freestyle)

     Name                     Age Team                   Seed Time   Prelim Time



  36 Thomas, Corey             14 Sharon Johnston            41.81         36.85



  37 Taylor, Jacob             14 Sharon Johnston            39.84         36.96



  38 Oney, Ian                 14 Chapman Serpents           38.03         37.55



  39 Longmire, Richard         14 Mt. Carmel Hammerheads     33.66         37.96



  40 Tygielski, Nicholas       14 Sherwood Swim Team         34.68         38.43



  41 Keegans, Sergej           13 Chapman Serpents           40.04         39.81





Event 33  Girls 15-17 50 Yard Freestyle

 RCSL Record:  24.23    7/17/200  Stephanie Johnson               Piedmont

     Name                     Age Team                 Prelim Time   Finals Time



A - Final

   1 Busk, Hannah              15 Lily Flagg Cows            25.46         25.41



   2 Nubbe, Valerie            16 Mountain Springs Swim Te   25.53         25.81



   3 Newman, Iman              16 Camelot                    26.11         26.03



   4 Toth, Katie               15 Greenwyche Gators          26.69         26.38



   5 Smith, Callie             15 Camelot                    27.17         26.58



   6 Sabio, Jasmine            15 Jones Valley Recreation    26.60         26.63



   7 Wilson, Kristyn           15 Jones Valley Recreation    26.93         26.86



   8 Harlan, Katie             16 Chapman Serpents           26.86         26.88



B - Final

   9 Espy, Ryan                17 Jones Valley Recreation    27.58         27.29



  10 Spearing, Julie           16 Lily Flagg Cows            27.46         27.32



  11 Henderson, Sara E         15 Whitesburg Tide            27.19         27.52



  12 Scoggins, Sarah           15 Monte Sano                 27.45         27.75



  13 Karigan, Jennifer         17 Greenwyche Gators          28.00         27.91



  14 Ashcraft, Beth Anne       17 Whitesburg Tide            27.44         27.92



  15 Conners, Amelia           15 Greenwyche Gators          27.77         28.01



  16 Woody, Marley             15 Camelot                    27.94         28.42





Event 33  Girls 15-17 50 Yard Freestyle

     Name                     Age Team                   Seed Time   Prelim Time



Preliminaries

   1 Busk, Hannah              15 Lily Flagg Cows            26.18         25.46   q



   2 Nubbe, Valerie            16 Mountain Springs Swim Te   26.63         25.53   q



   3 Newman, Iman              16 Camelot                    26.35         26.11   q



   4 Sabio, Jasmine            15 Jones Valley Recreation    27.00         26.60   q



   5 Toth, Katie               15 Greenwyche Gators          27.66         26.69   q



   6 Harlan, Katie             16 Chapman Serpents           27.72         26.86   q



   7 Wilson, Kristyn           15 Jones Valley Recreation    27.79         26.93   q



   8 Smith, Callie             15 Camelot                    27.77         27.17   q





   9 Henderson, Sara E         15 Whitesburg Tide            27.83         27.19   q



  10 Ashcraft, Beth Anne       17 Whitesburg Tide            27.66         27.44   q



  11 Scoggins, Sarah           15 Monte Sano                 28.18         27.45   q



  12 Spearing, Julie           16 Lily Flagg Cows            27.99         27.46   q



  13 Espy, Ryan                17 Jones Valley Recreation    27.63         27.58   q



  14 Conners, Amelia           15 Greenwyche Gators          29.21         27.77   q



  15 Woody, Marley             15 Camelot                    29.07         27.94   q



  16 Karigan, Jennifer         17 Greenwyche Gators          29.00         28.00   q





  17 Hill, Makenzie            16 Mt. Carmel Hammerheads     27.43         28.31



  18 Jerman, Alicia            15 Heart of the Valley SE Y   28.75         28.73





Preliminaries ...   (Event 33  Girls 15-17 50 Yard Freestyle)

     Name                     Age Team                   Seed Time   Prelim Time



  19 Browning, Meghan          17 Heart of the Valley SE Y   27.20         28.79



  20 Schmuck, Brinley          16 Lily Flagg Cows            29.56         29.06



  21 Nichols, Collin           15 Mt. Carmel Hammerheads     28.22         29.09



  22 Phares, Emily             15 Monte Sano                 29.92         29.20



  23 Windsor, Olivia           15 Valley Hill Country Club   30.41         29.69



  24 Younger, Ashley           17 Hampton Cove Hurricanes    30.47         29.84



  25 Warner, Hannah            15 Piedmont Piranhas          30.47         29.87



  26 Harmon, Susan             17 Byrd Spring                30.75         30.04



  27 Mahesh, Kellyn            16 Blossomwood Swim Team      27.10         30.12



  28 Musgrove, Cade            16 Blossomwood Swim Team      27.44         30.20



  29 Smith, Amanda             17 Piedmont Piranhas          30.00         30.28



  30 Hyde, Haley               15 Valley Hill Country Club   30.85         30.42



  31 Wright, Carter            15 Monte Sano                    NT         30.57



  32 Warner, Sarah             15 Piedmont Piranhas          30.09         30.61



  33 Smith, Jenna              16 Valley Hill Country Club   32.69         30.83



  34 Erickson, Katie           16 Hampton Cove Hurricanes    31.49         30.93



  35 Carriger, Sydney          15 Byrd Spring                34.94         32.08



  36 Luttrell, Anna            15 Byrd Spring                32.12         32.37



  37 Lancaster, Mary Kate      17 Sherwood Swim Team         26.92         32.71



  38 Cole, Shelby              15 Hampton Cove Hurricanes    33.94         33.20



  39 Pattillo, Audrey          15 Mountain Springs Swim Te   33.93         33.68



  40 Turner, Becca             16 Sherwood Swim Team         36.82         33.72



  41 Fortier, Briana           17 Sharon Johnston            34.39         34.34



  42 Haupt, Caity              15 Sharon Johnston            35.26         34.95



  43 Lenoir, Elizabeth         15 Chapman Serpents           37.48         35.52



  44 Rogers, Alecia            15 Sharon Johnston            38.13         36.04



  45 Lanizillo, Gabriella      16 Chapman Serpents           39.30         36.61



 --- Weakley, Annabeth         15 Mountain Springs Swim Te   31.78            DQ



 --- Newsum, Gracie            17 Heart of the Valley SE Y   31.06            DQ





Event 34  Boys 15-17 50 Yard Freestyle

 RCSL Record:  21.38    1986      Keith Martin                    Lily Flag

     Name                     Age Team                 Prelim Time   Finals Time



A - Final

   1 Kaliszak, Tyler           16 Jones Valley Recreation    22.18         22.05



   2 Mog, Riley                17 Byrd Spring                22.25         22.19



   3 Taylor, Tehuti            16 Camelot                    22.52         22.27



   4 Conners, Cameron          16 Greenwyche Gators          23.55         22.55



   5 Lewallen, Thomas          17 Jones Valley Recreation    23.06         22.98



   6 Byrne, Kevin              16 Monte Sano                 23.28         23.28



   7 Jager, Gregory            17 Lily Flagg Cows            23.91         23.56



   8 Griffin, Steven           17 Greenwyche Gators          23.65         23.76



B - Final

   9 Rhea, Landon Tyler        16 Monte Sano                 23.95         23.39



  10 Espy, Tyler               16 Jones Valley Recreation    24.03         23.80



  11 Taylor, Tchaasu           15 Camelot                    23.98         24.13



 *12 Sutherland, Tyler         17 Blossomwood Swim Team      24.09         24.20



 *12 Nalley, Andrew            17 Piedmont Piranhas          24.10         24.20



  14 Sparkman, Jake            17 Camelot                    24.18         24.22



  15 Bradley, Will             17 Valley Hill Country Club   25.08         24.39



  16 Ashcraft, John            16 Whitesburg Tide            24.23         24.74





Event 34  Boys 15-17 50 Yard Freestyle

     Name                     Age Team                   Seed Time   Prelim Time



Preliminaries

   1 Kaliszak, Tyler           16 Jones Valley Recreation    23.28         22.18   q



   2 Mog, Riley                17 Byrd Spring                22.49         22.25   q



   3 Taylor, Tehuti            16 Camelot                    23.19         22.52   q



   4 Lewallen, Thomas          17 Jones Valley Recreation    23.85         23.06   q



   5 Byrne, Kevin              16 Monte Sano                 23.62         23.28   q



   6 Conners, Cameron          16 Greenwyche Gators          23.76         23.55   q



   7 Griffin, Steven           17 Greenwyche Gators          24.53         23.65   q



   8 Jager, Gregory            17 Lily Flagg Cows            24.07         23.91   q





   9 Rhea, Landon Tyler        16 Monte Sano                 23.89         23.95   q



  10 Taylor, Tchaasu           15 Camelot                    24.92         23.98   q



  11 Espy, Tyler               16 Jones Valley Recreation    24.47         24.03   q



  12 Sutherland, Tyler         17 Blossomwood Swim Team      24.30         24.09   q



  13 Nalley, Andrew            17 Piedmont Piranhas          25.04         24.10   q



  14 Sparkman, Jake            17 Camelot                    24.67         24.18   q



  15 Ashcraft, John            16 Whitesburg Tide            24.38         24.23   q



  16 Bradley, Will             17 Valley Hill Country Club   24.67         25.08   q





  17 Brahm, Christopher        16 Lily Flagg Cows            25.29         25.13



  18 Fleming, Clay             17 Greenwyche Gators          25.50         25.19





  19 Holder, Caleb             16 Whitesburg Tide            25.89         25.49



  20 Anderson, Christian       16 Sherwood Swim Team         25.73         25.54



  21 Overbeck, Greg            17 Heart of the Valley SE Y   27.16         25.65



  22 Engle, John               16 Whitesburg Tide            26.30         26.25



 *23 Nunn, Will                15 Piedmont Piranhas          25.88         26.31



 *23 Scrip, Steven             16 Piedmont Piranhas          26.65         26.31



  25 Hudson, Harrison          15 Blossomwood Swim Team      25.87         26.37



  26 Willuhn, Christopher      16 Lily Flagg Cows            25.85         26.43



  27 Coyle, Austin             15 Heart of the Valley SE Y   26.65         26.67



  28 Cooper, James             16 Sharon Johnston            27.13         27.01



  29 Albert, Colton            17 Valley Hill Country Club   26.85         27.09



  30 Musgrove, Rawls           15 Blossomwood Swim Team      27.44         27.15



  31 Hale, Spencer             16 Sharon Johnston            27.21         27.25



  32 Venters, James            17 Mountain Springs Swim Te   27.14         27.26



  33 Fitzgibbon, Zach          16 Sherwood Swim Team         25.84         27.61



  34 Lane, Josh                17 Sherwood Swim Team         28.07         27.72



  35 Fuller, Jacob             16 Monte Sano                 27.03         27.82



  36 Woods, Travis             17 Byrd Spring                28.34         28.03



  37 Oliver, Tucker            17 Mountain Springs Swim Te   28.30         28.29



  38 Hannan, Drew              17 Mountain Springs Swim Te   29.61         28.58



  39 Greising, Kirk            17 Sharon Johnston            29.99         30.27



  40 Dabbs, Patrick            15 Chapman Serpents           31.16         30.59



  41 Simms, William            16 Byrd Spring                33.76         32.24





Event 35  Girls 11-12 50 Yard Freestyle Exhibition

     Name                     Age Team                   Seed Time   Finals Time



   1 Hastings, Anna Grace      11 Monte Sano                 36.46         32.75



   2 Starck, Jacqueline        12 Jones Valley Recreation    34.07         32.90



   3 Swing, Sally              11 Blossomwood Swim Team      35.19         33.04



   4 Cooper, Sarah             12 Byrd Spring                36.81         36.17



(Event 35  Girls 11-12 50 Yard Freestyle Exhibition)

     Name                     Age Team                   Seed Time   Finals Time



   5 Smith, Lisa               12 Piedmont Piranhas          38.91         36.59



   6 Howard, Parker            11 Mt. Carmel Hammerheads     39.00         36.70



   7 Carriger, Catie           12 Byrd Spring                37.44         36.92



   8 Carter, Meredith          12 Hampton Cove Hurricanes       NT         37.00



   9 Barnes, Mary              11 Mt. Carmel Hammerheads     41.01         37.28



  10 Gibson, Helen             11 Byrd Spring                36.45         37.88



  11 Morris, Perri Ann A       12 Greenwyche Gators          41.67         38.38



  12 Valentine, Katie          11 Mountain Springs Swim Te   40.80         38.65



  13 Turner, Sydney            11 Sherwood Swim Team         39.92         39.17



  14 Hughes, Syann             11 Piedmont Piranhas          40.66         39.33



  15 Lynch, Kathleen           11 Piedmont Piranhas          40.03         39.89



  16 Haugh, Mackenzie          12 Mt. Carmel Hammerheads     44.64         40.22



  17 Wilbourn, Alli            12 Mountain Springs Swim Te   42.65         40.23



  18 Willem, Jenny             11 Mt. Carmel Hammerheads     42.10         40.59



  19 Trobaugh, Marissa         11 Hampton Cove Hurricanes    41.17         40.66



  20 Wiggs, Rebecca            11 Camelot                    42.67         41.13



  21 Rowden, Chandler          11 Byrd Spring                40.59         42.04



  22 Moss, Reily               11 Mt. Carmel Hammerheads     44.20         42.89



  23 Gresham, Cara             11 Byrd Spring                45.50         43.04



  24 Jones, Elizabeth          12 Mountain Springs Swim Te   40.81         43.19



  25 Reardon, Katherine        11 Sherwood Swim Team         48.79         45.22



  26 Mcgough, Aylin            11 Camelot                    50.59         46.08



  27 Yarbrough, Darby          12 Sherwood Swim Team         48.63         46.20



  28 Correa, Luisa             11 Monte Sano                 45.23         46.29



  29 Willis, Lauren            12 Sherwood Swim Team            NT         47.48



  30 Childress, Angel          11 Monte Sano                 49.60         51.97



  31 Clingan, JoJo             11 Mt. Carmel Hammerheads     49.77         54.67



  32 Franck, Hannah            11 Sherwood Swim Team       1:07.57         57.94





Event 36  Boys 11-12 50 Yard Freestyle Exhibition

     Name                     Age Team                   Seed Time   Finals Time



   1 Michael, John             11 Monte Sano                 47.01         34.42



   2 Geiger, Will              11 Monte Sano                 35.31         34.58



   3 Powell, John Collin C     12 Greenwyche Gators          36.63         35.08



   4 Chandler, Michael         12 Sherwood Swim Team         39.19         37.88



   5 Avery, Trent              11 Lily Flagg Cows            41.63         38.73



   6 Blevins, Joel             11 Greenwyche Gators          43.40         38.78



   7 Klemm, Chandler           11 Monte Sano                 41.35         38.84



   8 Brown, Martin             11 Greenwyche Gators          40.61         39.41



   9 Martin, Jake              11 Piedmont Piranhas          41.73         39.78



  10 Jones, Sammy A            12 Sherwood Swim Team         41.02         40.65



  11 Snoddy, Timothy           11 Sherwood Swim Team         42.88         40.95



  12 Smith, Tyler              12 Blossomwood Swim Team      39.66         41.35



  13 Lack, Josh                11 Sharon Johnston            45.42         42.14



  14 Lozier, Teddy             11 Sharon Johnston            46.16         43.62



  15 Morgan, Eli               11 Piedmont Piranhas          37.68         43.66



  16 Lane, Josiah              11 Sherwood Swim Team         51.63         45.74



  17 Noble, Joseph T           12 Monte Sano                    NT         46.57



  18 Gehrdes, Nicholas         12 Camelot                    43.85         49.01



  19 Gibson, Joseph            11 Byrd Spring                57.91         52.35



  20 Boley, Cameron            11 Byrd Spring                51.29         53.62



  21 Hagan, Colten             11 Camelot                    59.29         59.53





Event 37  Girls 13-14 50 Yard Freestyle Exhibition

     Name                     Age Team                   Seed Time   Finals Time



   1 Larsen, Sarah             13 Greenwyche Gators          33.22         32.17



   2 Phelps, Paige             13 Jones Valley Recreation    36.00         34.12



   3 Evans, Emily              13 Greenwyche Gators          35.92         36.67



   4 Brown, Megan              13 Sharon Johnston            38.58         36.93



   5 Reynolds, Mia             13 Hampton Cove Hurricanes       NT         37.70



   6 Mcghee, Mary              13 Sherwood Swim Team         37.76         37.81



   7 Wilson, Jesica            13 Sharon Johnston            36.74         38.10



   8 Wittschen, Shandy         14 Sharon Johnston            41.11         38.16



   9 Martin, Victoria          13 Byrd Spring                39.47         38.75



  10 Hinten, Brittany          13 Sharon Johnston            41.11         40.95



  11 Stinson, Erin             14 Sharon Johnston            41.35         42.74



  12 Rivette, Maria            13 Camelot                    45.19         43.20



  13 Giardini, Anna            13 Jones Valley Recreation  1:07.75       1:07.31





Event 38  Boys 13-14 50 Yard Freestyle Exhibition

     Name                     Age Team                   Seed Time   Finals Time



   1 Bozeman, Scott            13 Mountain Springs Swim Te   32.94         31.60



   2 Crook, Lowell H           13 Monte Sano                 33.77         33.28



   3 Cardno, Kevin             14 Monte Sano                 34.03         33.56



   4 Scott, Wynton             13 Monte Sano                 35.83         36.43



   5 Snoddy, TJ                14 Sherwood Swim Team         39.31         38.66



   6 Lyles, Zachary            13 Sherwood Swim Team            NT         39.54





Event 39  Girls 15-17 50 Yard Freestyle Exhibition

     Name                     Age Team                   Seed Time   Finals Time



   1 Martin, Lindsey           17 Lily Flagg Cows               NT         29.95



   2 Bradford, Emily           16 Monte Sano                 34.12         32.45



   3 Butler, Rachel            15 Lily Flagg Cows            34.51         32.53



   4 Bodkin, Elizabeth         15 Lily Flagg Cows            37.32         36.77



   5 Stinson, China            16 Sharon Johnston            47.42         43.27





Event 41  Girls 11-12 50 Yard Breaststroke

 RCSL Record:  32.42    1999      Caroline Wills                  Jones Valley

     Name                     Age Team                 Prelim Time   Finals Time



A - Final

   1 Ledyard, Ann              12 Piedmont Piranhas          36.43         35.20



   2 Sabio, Jesse              11 Jones Valley Recreation    36.38         35.39



   3 Fair, Sara Kate           12 Monte Sano                 37.36         37.30



   4 McMillan, Katie           12 Hampton Cove Hurricanes    38.20         37.67



   5 Malone, Hayden            12 Greenwyche Gators          38.95         38.65



   6 Clark, Amanda             12 Jones Valley Recreation    39.46         39.13



   7 Lewis, Erica              12 Camelot                    39.90         39.17



   8 Janssen, Alana            12 Mt. Carmel Hammerheads     39.80         39.41



B - Final

   9 Jones, Ellery             12 Mountain Springs Swim Te   40.61         40.71



  10 Janssen, Alexa            11 Blossomwood Swim Team      41.31         40.97



  11 McDonald, Haley           12 Byrd Spring                40.69         41.62



  12 Wistner, Albany           12 Monte Sano                 41.36         41.87



  13 Jackson, Abbi             12 Piedmont Piranhas          41.82         41.94



  14 Kesting, Megan            11 Blossomwood Swim Team      42.16         42.13



  15 Booth, Elaine             12 Byrd Spring                42.39         42.45



  16 Byers, Hannah             12 Greenwyche Gators          42.53         42.59





Event 41  Girls 11-12 50 Yard Breaststroke

     Name                     Age Team                   Seed Time   Prelim Time



Preliminaries

   1 Sabio, Jesse              11 Jones Valley Recreation    36.86         36.38   q



   2 Ledyard, Ann              12 Piedmont Piranhas          35.67         36.43   q



   3 Fair, Sara Kate           12 Monte Sano                 38.49         37.36   q



   4 McMillan, Katie           12 Hampton Cove Hurricanes    39.46         38.20   q



   5 Malone, Hayden            12 Greenwyche Gators          42.42         38.95   q



   6 Clark, Amanda             12 Jones Valley Recreation    38.13         39.46   q



   7 Janssen, Alana            12 Mt. Carmel Hammerheads     40.16         39.80   q



   8 Lewis, Erica              12 Camelot                    40.27         39.90   q





   9 Jones, Ellery             12 Mountain Springs Swim Te   32.95         40.61   q



  10 McDonald, Haley           12 Byrd Spring                41.43         40.69   q



  11 Janssen, Alexa            11 Blossomwood Swim Team      42.35         41.31   q



  12 Wistner, Albany           12 Monte Sano                 42.59         41.36   q



  13 Jackson, Abbi             12 Piedmont Piranhas          41.37         41.82   q



  14 Kesting, Megan            11 Blossomwood Swim Team      43.31         42.16   q



  15 Booth, Elaine             12 Byrd Spring                43.03         42.39   q



  16 Byers, Hannah             12 Greenwyche Gators          43.72         42.53   q





  17 Marett, Grace             12 Lily Flagg Cows            44.12         42.64



  18 Davis, Zoey               11 Jones Valley Recreation    44.91         42.73





  19 Orcutt, Jackie            12 Sherwood Swim Team         42.25         42.80



  20 Woody, Maddie             11 Camelot                    41.27         42.99



  21 Stoner, Tess              11 Mt. Carmel Hammerheads     45.25         43.34



  22 Thurber, Megan            12 Greenwyche Gators          47.19         43.36



  23 Eaton, Casey              11 Sherwood Swim Team         44.48         43.71



  24 Johnson, Joy              11 Blossomwood Swim Team      45.29         43.99



  25 Schmuck, Adaley           11 Lily Flagg Cows            43.89         44.06



  26 Damian, Lexi              12 Hampton Cove Hurricanes    45.99         44.07



  27 Derington, Sara           12 Monte Sano                 46.23         44.44



  28 Atkinson, Adeline         11 Sharon Johnston            50.37         44.92



  29 Weis, Emily               11 Sherwood Swim Team         45.97         45.60



  30 Weitenbeck, Brooke        12 Mountain Springs Swim Te   47.07         46.06



  31 VanAllen, Hannah          11 Camelot                    46.50         46.32



  32 Bell, Maria               11 Piedmont Piranhas          44.30         46.57



  33 Potter, Kate              12 Mt. Carmel Hammerheads     45.40         46.93



  34 Duffy, Kayla M            11 Whitesburg Tide            49.68         47.56



  35 Tylicki, Bella            11 Valley Hill Country Club   49.26         48.76



  36 Spearman, Carolanne       12 Mountain Springs Swim Te   48.43         48.92



  37 Hayes, Katie              11 Valley Hill Country Club   49.60         49.88



  38 Corbett, Audrey           11 Hampton Cove Hurricanes    51.03         50.63



  39 Barrett, Kelsey           11 Sharon Johnston            53.48         51.60



  40 Hinten, Amanda            11 Sharon Johnston            59.26         53.44



  41 Seymour, Kaitlyn          11 Chapman Serpents         1:03.01       1:07.66



 --- Oney, Louisa              11 Chapman Serpents         1:00.56            DQ



 --- Gubarev, Dasha            12 Byrd Spring                45.90            DQ





Event 42  Boys 11-12 50 Yard Breaststroke

 RCSL Record:  31.07    7/12/200  Benjamin Morris                 Sharon Johnston

     Name                     Age Team                 Prelim Time   Finals Time



A - Final

   1 DeVaney, Isaac            11 Sherwood Swim Team         36.76         35.92



  *2 Conners, Braxton          12 Greenwyche Gators          37.87         36.52



  *2 Sabio, Joel               12 Jones Valley Recreation    37.35         36.52



   4 Wintzinger, Trey          12 Hampton Cove Hurricanes    37.45         37.12



   5 Fulkerson, Jack           11 Monte Sano                 38.35         38.90



   6 Kimrey, Andrew            12 Greenwyche Gators          39.90         39.28



   7 Herring, Jackson          11 Piedmont Piranhas          38.55         39.39



   8 Clark, Dylan              12 Monte Sano                 38.94         39.68



B - Final

   9 Anderson, Mitchell        12 Sherwood Swim Team         40.77         39.97



  10 Huismann, Brendan         12 Mountain Springs Swim Te   41.21         40.82



  11 Krause, Keith             12 Sharon Johnston            44.79         43.63



  12 Steves, Ben               12 Jones Valley Recreation    44.27         44.09



  13 Howie, Houston            11 Monte Sano                 43.22         44.14



  14 Spearing, Caleb           12 Lily Flagg Cows            44.63         44.54



  15 Fulmer, Bret              11 Camelot                    45.26         44.63



  16 Manush, Ben               11 Byrd Spring                43.60         45.22





Event 42  Boys 11-12 50 Yard Breaststroke

     Name                     Age Team                   Seed Time   Prelim Time



Preliminaries

   1 DeVaney, Isaac            11 Sherwood Swim Team         38.01         36.76   q



   2 Sabio, Joel               12 Jones Valley Recreation       NT         37.35   q



   3 Wintzinger, Trey          12 Hampton Cove Hurricanes    38.73         37.45   q



   4 Conners, Braxton          12 Greenwyche Gators          38.47         37.87   q



   5 Fulkerson, Jack           11 Monte Sano                 39.37         38.35   q



   6 Herring, Jackson          11 Piedmont Piranhas          41.81         38.55   q



   7 Clark, Dylan              12 Monte Sano                 40.35         38.94   q



   8 Kimrey, Andrew            12 Greenwyche Gators          40.07         39.90   q





   9 Anderson, Mitchell        12 Sherwood Swim Team         41.44         40.77   q



  10 Huismann, Brendan         12 Mountain Springs Swim Te   44.09         41.21   q



  11 Howie, Houston            11 Monte Sano                 43.76         43.22   q



  12 Manush, Ben               11 Byrd Spring                44.48         43.60   q



  13 Steves, Ben               12 Jones Valley Recreation    46.25         44.27   q



  14 Spearing, Caleb           12 Lily Flagg Cows            44.59         44.63   q



  15 Krause, Keith             12 Sharon Johnston            45.86         44.79   q



  16 Fulmer, Bret              11 Camelot                    45.70         45.26   q





  17 Medawar, Nicholas         11 Blossomwood Swim Team      46.09         45.39



  18 Botta, Brooks             11 Lily Flagg Cows            47.94         46.22





  19 Charlton, Cary            11 Mountain Springs Swim Te   46.53         46.86



  20 Bohannan, Ryan            12 Piedmont Piranhas          49.19         47.39



 *21 Ford, Palmer              11 Valley Hill Country Club   51.27         47.51



 *21 Williams, Carter          12 Byrd Spring                45.65         47.51



  23 McNeely, Paul             11 Greenwyche Gators          43.02         48.52



  24 Christian, Harris         12 Piedmont Piranhas          46.28         48.85



  25 Fitzgibbon, Jackson       11 Sherwood Swim Team         52.50         48.96



  26 Jones, Caleb              11 Jones Valley Recreation    46.35         49.17



Preliminaries ...   (Event 42  Boys 11-12 50 Yard Breaststroke)

     Name                     Age Team                   Seed Time   Prelim Time



  27 Neese, Kyle               11 Heart of the Valley SE Y   55.34         49.25



  28 Atkinson, Asa             12 Sharon Johnston            52.01         49.26



  29 Brahm, James              11 Lily Flagg Cows            47.18         49.34



  30 Batson, Andrew            11 Blossomwood Swim Team      50.92         49.70



  31 Roden, Mike               11 Chapman Serpents           51.43         49.80



  32 Adams, Blake              11 Mountain Springs Swim Te   48.46         49.84



  33 Traller, Greg             11 Byrd Spring                50.17         50.16



  34 Stephenson, Max           12 Hampton Cove Hurricanes       NT         53.34



  35 Lenoir, Andrew            12 Chapman Serpents              NT         55.68



  36 Gehrdes, Jack             11 Camelot                  1:20.12         56.18



  37 Ledbetter, Nathan C       11 Whitesburg Tide            57.43         56.97



  38 Potter, Jarrod            11 Mt. Carmel Hammerheads     55.99         58.31



  39 Vanrell, Lee              12 Heart of the Valley SE Y   53.59       1:01.09



 --- Smith, Zachery            12 Sharon Johnston            52.59            DQ



 --- Moss, Sam                 12 Mt. Carmel Hammerheads   1:06.70            DQ



 --- Johnson, Dalton           12 Chapman Serpents           44.12            DQ



 --- Hornsby, Carson           12 Mt. Carmel Hammerheads   1:02.00            DQ





Event 43  Girls 13-14 50 Yard Breaststroke

 RCSL Record:  31.58    1984      Jana Korsch                     Camelot

     Name                     Age Team                 Prelim Time   Finals Time



A - Final

   1 Mokry, Darby              14 Monte Sano                 32.44         32.26



   2 Hinely, Megan             13 Byrd Spring                33.26         33.41



   3 Espy, Samantha            14 Jones Valley Recreation    36.60         35.93



   4 Spearing, Sherry          14 Lily Flagg Cows            37.83         37.56



   5 Landwehr, Parker          13 Greenwyche Gators          37.99         37.88



   6 Olson, Elizabeth          13 Jones Valley Recreation    38.31         38.11



   7 Fitzgibbon, Micaela       14 Sherwood Swim Team         38.69         38.52



   8 Starck, Jennifer          14 Jones Valley Recreation    38.73         38.54



B - Final

   9 Stone, Jordan             14 Camelot                    38.79         38.03



  10 Van Peursem, Laura        14 Piedmont Piranhas          39.15         39.22



  11 Zimmerman, Ansley         13 Camelot                    39.41         39.68



  12 Ingerson, Molly           14 Whitesburg Tide            39.84         39.94



  13 Sherman, Brooke           13 Blossomwood Swim Team      40.02         40.02



  14 Neighbors, Anna           13 Greenwyche Gators          39.93         40.08



  15 Cooper, Kelly             13 Greenwyche Gators          39.81         40.18



  16 Parsons, Devon            14 Blossomwood Swim Team      40.06         40.29





Event 43  Girls 13-14 50 Yard Breaststroke

     Name                     Age Team                   Seed Time   Prelim Time



Preliminaries

   1 Mokry, Darby              14 Monte Sano                 32.92         32.44   q



   2 Hinely, Megan             13 Byrd Spring                33.99         33.26   q



   3 Espy, Samantha            14 Jones Valley Recreation    37.25         36.60   q



   4 Spearing, Sherry          14 Lily Flagg Cows            34.17         37.83   q



   5 Landwehr, Parker          13 Greenwyche Gators          39.12         37.99   q



   6 Olson, Elizabeth          13 Jones Valley Recreation    39.38         38.31   q



   7 Fitzgibbon, Micaela       14 Sherwood Swim Team         39.66         38.69   q



   8 Starck, Jennifer          14 Jones Valley Recreation    38.16         38.73   q





Preliminaries ...   (Event 43  Girls 13-14 50 Yard Breaststroke)

     Name                     Age Team                   Seed Time   Prelim Time



   9 Stone, Jordan             14 Camelot                    39.56         38.79   q



  10 Van Peursem, Laura        14 Piedmont Piranhas          41.14         39.15   q



  11 Zimmerman, Ansley         13 Camelot                    39.67         39.41   q



  12 Cooper, Kelly             13 Greenwyche Gators          39.16         39.81   q



  13 Ingerson, Molly           14 Whitesburg Tide            39.29         39.84   q



  14 Neighbors, Anna           13 Greenwyche Gators          40.26         39.93   q



  15 Sherman, Brooke           13 Blossomwood Swim Team      40.31         40.02   q



  16 Parsons, Devon            14 Blossomwood Swim Team      40.37         40.06   q





  17 Nichols, Hannah           14 Mt. Carmel Hammerheads     41.18         40.07



  18 Byrd, Sara Kathryn K      14 Mountain Springs Swim Te   41.36         40.19





  19 Keller, Sydney            14 Byrd Spring                40.40         40.87



  20 Dailey, Julia             13 Hampton Cove Hurricanes       NT         40.90



  21 Marett, Savannah          14 Lily Flagg Cows            40.27         41.06



  22 Lancaster, Sara           14 Sherwood Swim Team         41.50         41.09



  23 Tolleson, Rachel          14 Hampton Cove Hurricanes    40.44         41.20



  24 Ledford, Allie Claire     13 Monte Sano                 41.50         41.65



  25 Sharp, Laurel             13 Monte Sano                 42.50         41.77



  26 McLendon, Lane            14 Chapman Serpents           42.27         41.81



  27 Rose, Mary Anna           13 Mountain Springs Swim Te   44.49         42.50



  28 Erickson, Maddie          13 Hampton Cove Hurricanes    42.79         42.77



  29 Lynch, Ailish             13 Piedmont Piranhas          43.28         42.78



  30 Rushing, Madeline         13 Blossomwood Swim Team      41.87         43.51



  31 Currie, Sarah             13 Camelot                    45.31         43.72



  32 Byrd, Rachel              13 Sherwood Swim Team         44.38         43.92



  33 Hickman, Emily            13 Piedmont Piranhas          46.97         45.83



  34 Jose, Morgan              14 Whitesburg Tide            49.50         46.04



  35 Lenoir, MaryLee           13 Chapman Serpents           47.22         46.61



  36 Gandy, Anna               13 Valley Hill Country Club   48.20         46.73



  37 Lozier, Rachel            13 Sharon Johnston            49.27         47.30



  38 Manush, Emily             14 Byrd Spring                54.22         48.52



  39 Brower, Veronica          13 Chapman Serpents           48.57         48.80



  40 Snead, Morgan             13 Whitesburg Tide            52.03         49.78



  41 Holder, Claire            14 Sharon Johnston            51.51         49.88



  42 Bailey, Alexandria        13 Sharon Johnston            52.21         52.51



  43 Willem, Katie             13 Mt. Carmel Hammerheads   1:04.18         56.94



 --- Dunn, Aubrey              14 Heart of the Valley SE Y   47.42            DQ





Event 44  Boys 13-14 50 Yard Breaststroke

 RCSL Record:  27.95    7/14/200  Tyler Kaliszak                  Jones Valley-

     Name                     Age Team                 Prelim Time   Finals Time



A - Final

   1 King, Connor              14 Monte Sano                 30.43         30.33



   2 Russell, Derek            14 Blossomwood Swim Team      30.84         30.87



   3 Lawrence, Jackson         14 Camelot                    31.58         31.25



   4 Jones, Ethan              14 Mountain Springs Swim Te   32.89         32.22



   5 Roberts, Christopher      13 Blossomwood Swim Team      35.57         34.65



   6 Cimino, Addison           14 Blossomwood Swim Team      35.19         35.08



   7 Oliver, Bailey            13 Mountain Springs Swim Te   35.49         35.31



   8 Butler, Tate              13 Camelot                    35.74         35.52



B - Final

   9 Bowlin, Bruce             13 Monte Sano                 36.75         35.95



B - Final ...   (Event 44  Boys 13-14 50 Yard Breaststroke)

     Name                     Age Team                 Prelim Time   Finals Time



  10 Sutphin, Jared            13 Greenwyche Gators          36.20         36.06



  11 Eaton, Jacob              13 Sherwood Swim Team         36.13         36.10



  12 Anderson, Cory            14 Sherwood Swim Team         37.37         36.29



  13 Graves, Jackson           13 Monte Sano                 37.92         37.00



  14 Stoner, Will              13 Mt. Carmel Hammerheads     37.23         37.31



  15 Brown, Matthew            14 Greenwyche Gators          37.59         37.65



  16 Ogden, Devin              13 Camelot                    37.28         38.00





Event 44  Boys 13-14 50 Yard Breaststroke

     Name                     Age Team                   Seed Time   Prelim Time



Preliminaries

   1 King, Connor              14 Monte Sano                 32.03         30.43   q



   2 Russell, Derek            14 Blossomwood Swim Team      32.07         30.84   q



   3 Lawrence, Jackson         14 Camelot                    32.15         31.58   q



   4 Jones, Ethan              14 Mountain Springs Swim Te   34.66         32.89   q



   5 Cimino, Addison           14 Blossomwood Swim Team      38.15         35.19   q



   6 Oliver, Bailey            13 Mountain Springs Swim Te   37.09         35.49   q



   7 Roberts, Christopher      13 Blossomwood Swim Team      34.81         35.57   q



   8 Butler, Tate              13 Camelot                    36.76         35.74   q





   9 Eaton, Jacob              13 Sherwood Swim Team         37.22         36.13   q



  10 Sutphin, Jared            13 Greenwyche Gators          35.99         36.20   q



  11 Bowlin, Bruce             13 Monte Sano                 35.59         36.75   q



  12 Stoner, Will              13 Mt. Carmel Hammerheads     41.91         37.23   q



  13 Ogden, Devin              13 Camelot                    38.33         37.28   q



  14 Anderson, Cory            14 Sherwood Swim Team         38.18         37.37   q



  15 Brown, Matthew            14 Greenwyche Gators          37.41         37.59   q



  16 Graves, Jackson           13 Monte Sano                 37.10         37.92   q





  17 Holder, Dylan             14 Whitesburg Tide            38.61         38.30



  18 Larsen, Taylor            14 Greenwyche Gators          40.42         38.62





  19 Calhoon, Bradford         14 Piedmont Piranhas          37.08         39.08



  20 Lynn, Jacob               13 Mountain Springs Swim Te   38.77         39.11



  21 Damian, Luke              13 Hampton Cove Hurricanes    39.73         39.34



  22 Neely, Daniel A           14 Whitesburg Tide            41.82         39.40



  23 Cleveland, Jonah N        13 Whitesburg Tide            45.53         41.55



  24 Tygielski, Nicholas       14 Sherwood Swim Team         46.05         41.76



  25 Corbett, Cory             13 Hampton Cove Hurricanes    44.23         41.99



  26 Strankman, Stone          13 Piedmont Piranhas          50.41         42.20



 *27 Stephenson, Mitch         14 Hampton Cove Hurricanes    42.60         42.99



 *27 Windsor, Alex             13 Valley Hill Country Club   42.02         42.99



  29 Baldwin, Parker           13 Piedmont Piranhas          43.72         43.08



  30 Thomas, Ryan              13 Lily Flagg Cows            45.79         43.86



  31 Chenault, Blair           14 Jones Valley Recreation    43.44         44.04



  32 Thomas, Corey             14 Sharon Johnston            51.42         46.28



  33 Longmire, Richard         14 Mt. Carmel Hammerheads     47.84         48.71



  34 Taylor, Jacob             14 Sharon Johnston            50.50         50.03



  35 Frazier, Dominic          13 Byrd Spring                58.09       1:00.38



 --- Troxell, Alan             13 Chapman Serpents           51.84            DQ





Event 45  Girls 15-17 50 Yard Breaststroke

 RCSL Record:  30.68    1985      Jana Korsch                     Camelot

     Name                     Age Team                 Prelim Time   Finals Time



A - Final

   1 Toth, Katie               15 Greenwyche Gators          32.98         31.91



   2 Sabio, Jasmine            15 Jones Valley Recreation    32.39         32.19



   3 Wilson, Kristyn           15 Jones Valley Recreation    33.60         33.36



   4 Nubbe, Valerie            16 Mountain Springs Swim Te   33.76         33.43



   5 Espy, Ryan                17 Jones Valley Recreation    34.57         33.85



   6 Harlan, Katie             16 Chapman Serpents           33.68         34.03



   7 Kokes, Kelso              15 Sherwood Swim Team         34.98         34.71



   8 Griffin, Jerilyn          17 Blossomwood Swim Team      35.44         34.81



B - Final

   9 Woody, Marley             15 Camelot                    35.49         34.93



  10 Henderson, Sara E         15 Whitesburg Tide            35.55         35.28



  11 Conners, Amelia           15 Greenwyche Gators          36.61         35.72



  12 Kittredge, Krys           16 Camelot                    36.03         36.05



  13 Spearing, Julie           16 Lily Flagg Cows            36.39         36.11



  14 Schmuck, Brinley          16 Lily Flagg Cows            36.58         36.16



  15 Nichols, Collin           15 Mt. Carmel Hammerheads     36.15         36.85



  16 Hill, Makenzie            16 Mt. Carmel Hammerheads     36.84         37.14





Event 45  Girls 15-17 50 Yard Breaststroke

     Name                     Age Team                   Seed Time   Prelim Time



Preliminaries

   1 Sabio, Jasmine            15 Jones Valley Recreation    31.87         32.39   q



   2 Toth, Katie               15 Greenwyche Gators          34.99         32.98   q



   3 Wilson, Kristyn           15 Jones Valley Recreation    35.15         33.60   q



   4 Harlan, Katie             16 Chapman Serpents           35.09         33.68   q



   5 Nubbe, Valerie            16 Mountain Springs Swim Te   34.31         33.76   q



   6 Espy, Ryan                17 Jones Valley Recreation    32.11         34.57   q



   7 Kokes, Kelso              15 Sherwood Swim Team         36.00         34.98   q



   8 Griffin, Jerilyn          17 Blossomwood Swim Team      34.98         35.44   q





   9 Woody, Marley             15 Camelot                    35.29         35.49   q



  10 Henderson, Sara E         15 Whitesburg Tide            33.93         35.55   q



  11 Kittredge, Krys           16 Camelot                    37.07         36.03   q



  12 Nichols, Collin           15 Mt. Carmel Hammerheads     35.87         36.15   q



  13 Spearing, Julie           16 Lily Flagg Cows            36.41         36.39   q



  14 Schmuck, Brinley          16 Lily Flagg Cows            36.94         36.58   q



  15 Conners, Amelia           15 Greenwyche Gators          36.85         36.61   q



  16 Hill, Makenzie            16 Mt. Carmel Hammerheads     36.67         36.84   q





  17 Bowlin, Bethany           15 Monte Sano                 38.91         37.30



  18 Haines, Chelsea           17 Camelot                    38.21         37.31





  19 Browning, Meghan          17 Heart of the Valley SE Y   39.03         37.81



  20 Azar, Allyson             16 Lily Flagg Cows            41.22         38.96



  21 Wright, Carter            15 Monte Sano                 40.86         40.01



  22 Musgrove, Cade            16 Blossomwood Swim Team      41.38         40.30



  23 Kimrey, Rachel            17 Greenwyche Gators          39.02         40.32



  24 Wisener, Jessica          17 Monte Sano                 41.47         40.33



  25 Nalley, Lindsey           15 Piedmont Piranhas          41.15         40.56



  26 Turner, Becca             16 Sherwood Swim Team         42.57         40.72



Preliminaries ...   (Event 45  Girls 15-17 50 Yard Breaststroke)

     Name                     Age Team                   Seed Time   Prelim Time



 *27 Cardno, Amanda            16 Hampton Cove Hurricanes    41.55         40.94



 *27 Erickson, Katie           16 Hampton Cove Hurricanes    43.64         40.94



  29 Warner, Hannah            15 Piedmont Piranhas          46.08         41.11



  30 Newsum, Gracie            17 Heart of the Valley SE Y   42.42         42.09



  31 Warner, Sarah             15 Piedmont Piranhas          47.43         43.16



  32 DeRubeis, Jeanette        17 Sharon Johnston               NT         44.35



  33 Hill, Ashley              16 Whitesburg Tide            44.51         44.81



  34 Johnson, Lauren           15 Valley Hill Country Club   46.59         45.65



  35 Pattillo, Audrey          15 Mountain Springs Swim Te   43.65         46.65



  36 Lancaster, Mary Kate      17 Sherwood Swim Team         40.31         47.65



  37 Hyde, Haley               15 Valley Hill Country Club   51.07         49.31



  38 Cucksee, Sarah            15 Byrd Spring                53.13         52.46



  39 Lanizillo, Gabriella      16 Chapman Serpents           51.59         55.53





Event 46  Boys 15-17 50 Yard Breaststroke

 RCSL Record:  26.41    7/11/200  Tyler Kaliszak                  JVRA

     Name                     Age Team                 Prelim Time   Finals Time



A - Final

   1 Kaliszak, Tyler           16 Jones Valley Recreation    26.88         26.41



   2 Conners, Cameron          16 Greenwyche Gators          27.71         27.22



   3 Taylor, Tehuti            16 Camelot                    29.68         28.94



   4 Mog, Riley                17 Byrd Spring                30.24         29.35



   5 Olson, Nick               15 Jones Valley Recreation    29.75         29.69



   6 Rhea, Landon Tyler        16 Monte Sano                 30.04         30.02



   7 Hollihan, Brad            15 Camelot                    31.29         31.20



   8 Butler, Keegan            17 Camelot                    31.91         31.98



B - Final

   9 Petroff, Ryan             15 Monte Sano                 32.64         32.48



  10 Anderson, Christian       16 Sherwood Swim Team         33.24         32.82



  11 Tepool, Trent             17 Hampton Cove Hurricanes    32.61         33.11



  12 Engle, John               16 Whitesburg Tide            34.15         33.66



  13 Roth, Kaehler             16 Jones Valley Recreation    34.36         34.21



  14 Scrip, Steven             16 Piedmont Piranhas          34.82         34.25



  15 Overbeck, Greg            17 Heart of the Valley SE Y   34.87         34.34



  16 Lane, Josh                17 Sherwood Swim Team         34.82         34.61





Event 46  Boys 15-17 50 Yard Breaststroke

     Name                     Age Team                   Seed Time   Prelim Time



Preliminaries

   1 Kaliszak, Tyler           16 Jones Valley Recreation    28.07         26.88   q



   2 Conners, Cameron          16 Greenwyche Gators          27.81         27.71   q



   3 Taylor, Tehuti            16 Camelot                    31.14         29.68   q



   4 Olson, Nick               15 Jones Valley Recreation    30.38         29.75   q



   5 Rhea, Landon Tyler        16 Monte Sano                 30.46         30.04   q



   6 Mog, Riley                17 Byrd Spring                30.87         30.24   q



   7 Hollihan, Brad            15 Camelot                    32.73         31.29   q



   8 Butler, Keegan            17 Camelot                    33.26         31.91   q





   9 Tepool, Trent             17 Hampton Cove Hurricanes    33.32         32.61   q



  10 Petroff, Ryan             15 Monte Sano                 33.95         32.64   q



  11 Anderson, Christian       16 Sherwood Swim Team         34.88         33.24   q



  12 Engle, John               16 Whitesburg Tide            34.17         34.15   q



Preliminaries ...   (Event 46  Boys 15-17 50 Yard Breaststroke)

     Name                     Age Team                   Seed Time   Prelim Time



  13 Roth, Kaehler             16 Jones Valley Recreation    35.28         34.36   q



 *14 Scrip, Steven             16 Piedmont Piranhas          36.59         34.82   q



 *14 Lane, Josh                17 Sherwood Swim Team         36.23         34.82   q



  16 Overbeck, Greg            17 Heart of the Valley SE Y   35.88         34.87   q





  17 Hobbs, Luke               16 Lily Flagg Cows            34.80         34.93



  18 Fleming, Clay             17 Greenwyche Gators          39.32         35.13





  19 Cooper, James             16 Sharon Johnston            36.50         35.78



  20 Stuart, Philip            16 Piedmont Piranhas          35.81         35.94



  21 Hicks, Elijah             15 Whitesburg Tide            36.63         36.06



 *22 Willuhn, Christopher      16 Lily Flagg Cows            36.83         36.30



 *22 Fuller, Jacob             16 Monte Sano                 35.54         36.30



  24 Albert, Colton            17 Valley Hill Country Club   37.85         36.71



  25 Oliver, Tucker            17 Mountain Springs Swim Te   37.34         37.03



  26 Fitzgibbon, Zach          16 Sherwood Swim Team         37.44         37.49



  27 Hill, Stephen             17 Whitesburg Tide               NT         37.53



  28 Hannan, Drew              17 Mountain Springs Swim Te   37.65         37.91



  29 Miller, Riley             15 Blossomwood Swim Team      38.62         39.41



  30 Brouwer, Jake             15 Greenwyche Gators          40.59         40.37



  31 Greising, Shaun           15 Sharon Johnston            41.21         40.54



  32 Burris, Joseph            16 Blossomwood Swim Team      42.49         40.66



  33 Smith, Benjamin           16 Sharon Johnston            41.54         41.35



  34 Dabbs, Patrick            15 Chapman Serpents           50.53         46.01



  35 Hollis, Michael           17 Mountain Springs Swim Te      NT         47.82



  36 Frazier, Logan            16 Byrd Spring                53.87         48.58



 --- Judge, Caleb              16 Piedmont Piranhas          36.69            DQ





Event 47  Mixed 11-12 200 Yard Freestyle Relay

 RCSL Record:1:48.57    1977      Piedmont

     Team                         Relay                  Seed Time   Finals Time



   1 Jones Valley Recreation                               2:00.62       1:54.53



      1) Sabio, Joel M12     2) Clark, Amanda W12  3) Wilson, Caroline W14) Espy, Chandler M12

   2 Greenwyche Gators                                     1:59.26       1:56.46



   3 Hampton Cove Hurricanes                               2:07.67       2:00.64



      1) Wintzinger, Trey M1 2) Urban, Scott M12   3) McMillan, Katie W124) Maurel, Elise W12

   4 Monte Sano                                            2:03.08       2:00.99



      1) Clark, Dylan M12    2) Tucker, Emily W11  3) Tiller, Faith E W124) Graves, Macon M11

   5 Piedmont Piranhas                                     2:08.90       2:01.30



      1) Anderson, Max M11   2) Bell, Maria W11    3) Ledyard, Ann W12   4) Herring, Jackson M1

   6 Camelot                                               2:07.11       2:01.60



      1) Fulmer, Bret M11    2) Currie, Allie W12  3) Lewis, Erica W12   4) Hayes, Peyton M11

   7 Lily Flagg Cows                                       2:04.73       2:09.15



      1) Spearing, Caleb M12 2) Walters, Payton W123) Schmuck, Adaley W114) Butler, David M12

   8 Sherwood Swim Team                                    2:18.53       2:09.99



      1) Anderson, Mitchell  2) Orcutt, Jackie W12 3) Maddox, Logan W11  4) DeVaney, Isaac M11

   9 Byrd Spring                                           2:11.69       2:10.47



      1) Booth, Elaine W12   2) McDonald, Haley W123) Hinely, Joseph M11 4) Williams, Carter M1

  10 Valley Hill Country Clu                               2:26.33       2:14.60



      1) Ford, Palmer M11    2) Hyde, Russel M12   3) Hayes, Katie W11   4) Tylicki, Bella W11

  11 Mountain Springs Swim T                               2:06.03       2:14.71



      1) Wilbourn, Thomas M1 2) Huismann, Brendan M3) Jones, Ellery W12  4) Weakley, Callie W12

  12 Blossomwood Swim Team                                 2:10.96       2:18.61



      1) Harbarger, Jackson  2) Medawar, Nicholas M3) Clayton, Hannah Pag4) Smith, Megan W12

(Event 47  Mixed 11-12 200 Yard Freestyle Relay)

     Team                         Relay                  Seed Time   Finals Time



  13 Sharon Johnston                                       2:24.60       2:19.92



      1) Atkinson, Asa M12   2) Tinker, Jodie W12  3) Krause, Keith M12  4) Atkinson, Adeline W

  14 Mt. Carmel Hammerheads                                2:26.51       2:30.54



      1) Hale, Anna W12      2) Hornsby, Carson M123) Potter, Jarrod M11 4) Janssen, Alana W12

  15 Whitesburg Tide                                       2:28.32       2:34.14



      1) Rice, Sam M11       2) Duffy, Kayla M W11 3) Ledbetter, Nathan C4) Cape, Catherine W11

  16 Chapman Serpents                                      2:22.29       2:54.84



      1) Lenoir, Andrew M12  2) Gomez, Alex M11    3) Edwards, Charis W114) Oney, Louisa W11



Event 49  Mixed 13-14 200 Yard Freestyle Relay

 RCSL Record:1:41.37    1977      Camelot

                                  A Orr, L Crowley, S Calvert, D Goodrowe

     Team                         Relay                  Seed Time   Finals Time



   1 Blossomwood Swim Team                                 1:46.52       1:46.06



      1) Russell, Derek M14  2) Moore, Sarah Gwin W3) Parsons, Devon W14 4) Smith, Karter M14

   2 Monte Sano                                            1:50.16       1:46.42



      1) Wisener, Jared M14  2) Wermuth, Casey W14 3) Mokry, Darby W14   4) King, Connor M14

   3 Whitesburg Tide                                       1:54.62       1:50.75



      1) Sullins, Ella W13   2) Cutter, Amy W14    3) Cleveland, Jonah N 4) Bogardus, Zach S M1

   4 Greenwyche Gators                                     1:52.85       1:52.50



   5 Jones Valley Recreation                               1:54.88       1:53.01



      1) Chenault, Blair M14 2) Luther, Michelle W13) Olson, Elizabeth W14) Kaliszak, Luke M13

   6 Piedmont Piranhas                                     1:55.25       1:54.49



      1) Bohannan, Evan M14  2) Nunn, Kate W13     3) Wire, Allison W14  4) Smith, John M13

   7 Camelot                                               2:05.99       1:57.77



      1) Lawrence, Jackson M 2) Stone, Jordan W14  3) Carter, Kayla W14  4) Gehrdes, Chuck M13

   8 Hampton Cove Hurricanes                               1:59.90       1:57.96



      1) Stephenson, Mitch M 2) Tolleson, Rachel W13) Dailey, Julia W13  4) Dombrowsky, Nichola

   9 Sherwood Swim Team                                    2:00.05       2:00.59



      1) Anderson, Cory M14  2) Danner, Taylor W13 3) Lancaster, Sara W144) Eaton, Jacob M13

  10 Byrd Spring                                           1:58.75       2:03.80



      1) Keller, Sydney W14  2) Guerrero, Nicolas M3) Manush, Ben M11    4) Hinely, Megan W13

  11 Mountain Springs Swim T                               2:02.54       2:05.83



      1) Bozeman, Scott M13  2) Patton, Aaron M14  3) Byrd, Sara Kathryn 4) Rose, Mary Anna W13

  12 Mt. Carmel Hammerheads                                1:59.86       2:07.39



      1) Rickmeyer, Mary Cla 2) Longmire, Richard M3) Stoner, Will M13   4) Clarke, Katelyn W14

  13 Lily Flagg Cows                                       2:04.37       2:12.45



      1) Thomas, Ryan M13    2) Spearing, Sherry W13) Copeland, Rebecca W4) Foeller, Christophe

  14 Sharon Johnston                                       2:24.58       2:27.71



      1) Taylor, Jacob M14   2) Haupt, Katarina W143) Thomas, Corey M14  4) Raley, Caylie W14

  15 Chapman Serpents                                           NT       2:39.38



      1) Lenoir, MaryLee W13 2) Troxell, Kayla W13 3) Troxell, Alan M13  4) Keegans, Sergej M13



Event 51  Mixed 15-17 200 Yard Freestyle Relay

 RCSL Record:1:36.09    1982      Whitesburg

     Team                         Relay                  Seed Time   Finals Time



   1 Jones Valley Recreation                               1:53.38       1:38.37



      1) Lewallen, Thomas M1 2) Espy, Ryan W17     3) Sabio, Jasmine W15 4) Kaliszak, Tyler M16

   2 Camelot                                               1:41.98       1:39.41



      1) Sparkman, Jake M17  2) Smith, Callie W15  3) Newman, Iman W16   4) Taylor, Tehuti M16

   3 Lily Flagg Cows                                       1:43.53       1:41.53



      1) Spearing, Julie W16 2) Brahm, Christopher 3) Busk, Hannah W15   4) Jager, Gregory M17

   4 Greenwyche Gators                                     1:44.95       1:41.81



   5 Monte Sano                                            1:46.11       1:43.95



      1) Rhea, Landon Tyler  2) Phares, Emily W15  3) Scoggins, Sarah W154) Byrne, Kevin M16

(Event 51  Mixed 15-17 200 Yard Freestyle Relay)

     Team                         Relay                  Seed Time   Finals Time



   6 Whitesburg Tide                                       1:46.53       1:44.08



      1) Holder, Caleb M16   2) Ashcraft, Beth Anne3) Ashcraft, John M16 4) Henderson, Sara E W

   7 Piedmont Piranhas                                     1:52.91       1:51.08



      1) Nunn, Will M15      2) Warner, Sarah W15  3) Smith, Amanda W17  4) Nalley, Andrew M17

   8 Heart of the Valley SE                                1:57.25       1:51.37



      1) Overbeck, Greg M17  2) Browning, Meghan W13) Jerman, Alicia W15 4) Coyle, Austin M15

   9 Blossomwood Swim Team                                 1:44.71       1:51.55



      1) Musgrove, Cade W16  2) Mahesh, Kellyn W16 3) Hudson, Harrison M14) Sutherland, Tyler M

  10 Mountain Springs Swim T                               1:51.86       1:52.90



      1) Venters, James M17  2) Oliver, Tucker M17 3) Nubbe, Valerie W16 4) Weakley, Annabeth W

  11 Byrd Spring                                           1:53.89       1:54.26



      1) Woods, Travis M17   2) Luttrell, Anna W15 3) Harmon, Susan W17  4) Mog, Riley M17

  12 Valley Hill Country Clu                               1:54.62       1:54.45



      1) Albert, Colton M17  2) Smith, Jenna W16   3) Windsor, Olivia W154) Bradley, Will M17

  13 Sherwood Swim Team                                    1:59.84       1:56.15



      1) Fitzgibbon, Zach M1 2) Lancaster, Mary Kat3) Kokes, Kelso W15   4) Anderson, Christian

  14 Hampton Cove Hurricanes                               1:57.00       1:56.87



      1) Younger, Ashley W17 2) Damian, Luke M13   3) Erickson, Katie W164) Tepool, Trent M17

  15 Sharon Johnston                                       2:08.51       2:08.55



      1) Haupt, Caity W15    2) Rogers, Alecia W15 3) Cooper, James M16  4) Hale, Spencer M16



Event 53  Mixed 9-10 200 Yard Freestyle Relay

 RCSL Record:1:59.35    1983      Southeast YMCA

     Team                         Relay                  Seed Time   Finals Time



   1 Blossomwood Swim Team                                 2:11.21       2:10.75



      1) Roberts, Riley W10  2) Thurman, Blake M10 3) Kretzschmar, Will M4) Cimino, Sarah Marga

   2 Jones Valley Recreation                               2:17.41       2:10.81



      1) Phelps, Colin M9    2) Accardi, Hollon W9 3) Hui, Chloe W10     4) Vest, Jackson M9

   3 Greenwyche Gators                                     2:14.94       2:14.36



   4 Byrd Spring                                           2:17.84       2:15.20



      1) Vasquez, Emily W9   2) Hinely, Emma W9    3) Lindow, Jackson M104) Vasquez, Sam M10

   5 Sherwood Swim Team                                    2:18.25       2:15.39



      1) McBrayer, Avery W10 2) Stieglitz, Westin M3) Stogner, Jessica W14) Orcutt, Daniel M10

   6 Piedmont Piranhas                                     2:18.00       2:18.07



      1) Smith, Austin M10   2) Monk, Abby W10     3) Warner, Elle W10   4) Overbeek, Cade M10

   7 Camelot                                               2:24.69       2:21.17



      1) Wheeless, Collin M9 2) Woody, Mae Mae W10 3) Taylor, Afura W10  4) Hayes, Garren M10

   8 Whitesburg Tide                                       2:27.41       2:21.18



      1) Blasingame, Ian M10 2) Cape, Jesse W9     3) Blasingame, Renae W4) Bogardus, Jay C M10

   9 Monte Sano                                            2:26.82       2:28.53



      1) Clark, Annie W9     2) Fair, Patrick M10  3) Fulkerson, Tate M9 4) Mokry, McKenzie W10

  10 Mountain Springs Swim T                               2:28.26       2:30.33



      1) Aquila, Ben M10     2) Johnston, Sam M9   3) Weakley, Regan W9  4) Brandon, Grace W10

  11 Hampton Cove Hurricanes                               2:41.66       2:32.82



      1) Reynolds, Jace M10  2) Crawford, Will M9  3) Harper, Abby W10   4) Brown, Whitney W10

  12 Valley Hill Country Clu                               2:37.74       2:35.37



      1) Kimel, Sam M10      2) Woodring, Sydney W13) Hanline, Olivia W104) Tylicki, Eli M10

  13 Sharon Johnston                                       2:44.82       2:40.52



      1) Quick, Tyler M9     2) Myers, Hunter M9   3) Hill, Reily W10    4) Krause, Alex W10

  14 Lily Flagg Cows                                       2:48.39       2:56.54



      1) Hubbert, Jonathon M 2) Andrews, Tyler M9  3) Thomas, Ali W9     4) Uecker, Liela W10

  15 Mt. Carmel Hammerheads                                2:52.95       2:57.77



      1) Sentell, Matthew M9 2) Meier, Holland W10 3) Archer, Will M9    4) Brink, Angie W10

  16 Heart of the Valley SE                                3:14.78       3:05.67



      1) Keel, ben M9        2) Dunn, Marley W9    3) Kennedy, Jillian W94) Stephens, Daniel M1

(Event 53  Mixed 9-10 200 Yard Freestyle Relay)

     Team                         Relay                  Seed Time   Finals Time



  17 Chapman Serpents                                      3:31.03       4:17.38



      1) Bott, Rebecca W10   2) Daye, Mike M10     3) Williamson, Travis 4) Wray, Olivia W9



Event 55  Mixed 8 & Under 100 Yard Freestyle Relay

 RCSL Record:1:02.40    1987      Greenwyche

     Team                         Relay                  Seed Time   Finals Time



   1 Piedmont Piranhas                                     1:07.34       1:07.19



      1) Jackson, Gabe M8    2) Monk, Mary Beth W7 3) Monk, Anna W8      4) Herring, Wylder M8

   2 Monte Sano                                            1:10.98       1:09.24



      1) Scoggins, Sydney W8 2) Bazzle, Jon-Michael3) Klemm, Riley M8    4) Masterson, Marianne

   3 Greenwyche Gators                                     1:12.35       1:09.55



   4 Sherwood Swim Team                                    1:10.47       1:10.94



      1) Gunn, Nathan M8     2) Amos, Carson M7    3) Clark, Katie W8    4) Holtcamp, Mackenzie

   5 Blossomwood Swim Team                                 1:08.91       1:11.16



      1) Parker, Batts M8    2) Gilbert, Elizabeth 3) Johnson, Jackie W7 4) Swing, Joe M8

   6 Lily Flagg Cows                                       1:20.27       1:18.35



      1) Rorex, John David M 2) Wintzell, Olivia W83) Schmuck, Amery W7  4) Counts, Bryan M8

   7 Hampton Cove Hurricanes                               1:16.64       1:18.50



      1) Applebaum, Katie W8 2) Harrison, Kimberly 3) Neill, Blake M8    4) Harrison, Nathan M8

   8 Valley Hill Country Clu                               1:24.50       1:19.68



      1) Gandy, Parker M8    2) Shepherd, Anna W6  3) Sanders, Emily W8  4) Welborn, Jack M8

   9 Jones Valley Recreation                               1:23.62       1:21.08



      1) Lehman, Robert M8   2) Davis, Faith W8    3) Roberts, Ella W8   4) Barker, Luke M7

  10 Mountain Springs Swim T                               1:21.63       1:21.43



      1) Hauenstein, Reid M8 2) Shook, Sam M7      3) Gautreaux, Corinne 4) Weitenbeck, Abbey W

  11 Whitesburg Tide                                       1:28.84       1:22.77



      1) Blasingame, Claire  2) Richardson, John M83) Honeycutt, Mary W8 4) Jose, Garrett D M8

  12 Sharon Johnston                                       1:29.57       1:24.92



      1) Hall, Griffin M8    2) Zeigler, Samuel M8 3) Lack, Grace W8     4) Barrett, Emerson W8

  13 Byrd Spring                                           1:29.34       1:27.29



      1) Tate, Brooke W6     2) Williams, Collin M83) Williams, Cooper M84) Weir, Abigail W7

  14 Mt. Carmel Hammerheads                                1:35.75       1:28.08



      1) Worshek, Riley M7   2) Pearsall, Kayla W7 3) Page, Catherine W8 4) Worshek, Caleb M8

  15 Chapman Serpents                                      1:30.99       1:37.04



      1) Carden, Harley M6   2) Lenoir, James M7   3) Gomez, Alexis W8   4) Newton, Faith W8

  16 Camelot                                               1:16.75       1:46.14



      1) Paul, Emily W7      2) Thorington, Jake M73) VanAllen, Hudson M74) Hu, Alison W8

  17 Heart of the Valley SE                                1:40.87       1:48.05



      1) Gladney, Preston M7 2) Shrier, Colleen W7 3) Maurer, Jack M7    4) Allen, Kori W6



Event 57  Girls 9-10 50 Yard Butterfly

 RCSL Record:  29.83    1993      Margaret Hoelzer                Jones Valley

     Name                     Age Team                 Prelim Time   Finals Time



A - Final

   1 Cimino, Sarah Margaret    10 Blossomwood Swim Team      32.34         31.44



   2 Mokry, McKenzie           10 Monte Sano                 37.91         35.66



   3 Clark, Annie               9 Monte Sano                 37.56         36.77



   4 Brown, Whitney            10 Hampton Cove Hurricanes    38.98         37.52



   5 Roberts, Riley            10 Blossomwood Swim Team      38.92         38.20



   6 Conners, Olivia           10 Greenwyche Gators          40.82         38.83



   7 Stogner, Jessica          10 Sherwood Swim Team         39.80         39.06



   8 Taylor, Auset             10 Camelot                    39.42         39.30



B - Final

   9 McBrayer, Avery           10 Sherwood Swim Team         41.71         39.70



B - Final ...   (Event 57  Girls 9-10 50 Yard Butterfly)

     Name                     Age Team                 Prelim Time   Finals Time



  10 Nallamala, Kavi           10 Blossomwood Swim Team      41.04         39.72



  11 Hill, Reily               10 Sharon Johnston            41.42         39.83



  12 Taylor, Afura             10 Camelot                    42.13         40.95



  13 Vasquez, Emily             9 Byrd Spring                42.38         41.91



  14 Thorington, Taylor        10 Camelot                    43.63         42.56



  15 Christian, Betsy           9 Monte Sano                 42.33         42.74



  16 Brown, Catie              10 Hampton Cove Hurricanes    43.99         47.71





Event 57  Girls 9-10 50 Yard Butterfly

     Name                     Age Team                   Seed Time   Prelim Time



Preliminaries

   1 Cimino, Sarah Margaret    10 Blossomwood Swim Team      33.26         32.34   q



   2 Clark, Annie               9 Monte Sano                 39.06         37.56   q



   3 Mokry, McKenzie           10 Monte Sano                 41.36         37.91   q



   4 Roberts, Riley            10 Blossomwood Swim Team      40.61         38.92   q



   5 Brown, Whitney            10 Hampton Cove Hurricanes    41.72         38.98   q



   6 Taylor, Auset             10 Camelot                    40.85         39.42   q



   7 Stogner, Jessica          10 Sherwood Swim Team         40.54         39.80   q



   8 Conners, Olivia           10 Greenwyche Gators          42.17         40.82   q





   9 Nallamala, Kavi           10 Blossomwood Swim Team      45.26         41.04   q



  10 Hill, Reily               10 Sharon Johnston            43.76         41.42   q



  11 McBrayer, Avery           10 Sherwood Swim Team         41.97         41.71   q



  12 Taylor, Afura             10 Camelot                    42.93         42.13   q



  13 Christian, Betsy           9 Monte Sano                 42.21         42.33   q



  14 Vasquez, Emily             9 Byrd Spring                44.95         42.38   q



  15 Thorington, Taylor        10 Camelot                    47.41         43.63   q



  16 Brown, Catie              10 Hampton Cove Hurricanes    45.76         43.99   q





  17 Woodring, Kendall         10 Valley Hill Country Club   45.88         44.12



  18 Cooper, Anna               9 Sharon Johnston            51.80         45.06





  19 Walters, Avery             9 Lily Flagg Cows            49.80         46.08



  20 Wilkerson, Hannah L       10 Whitesburg Tide            48.20         46.19



  21 Oliver, Sarah Jordan      10 Mountain Springs Swim Te   46.30         46.31



  22 Monk, Abby                10 Piedmont Piranhas          51.97         46.70



  23 Lynn, Claudia             10 Mountain Springs Swim Te   46.24         47.08



  24 Thomas, Ali                9 Lily Flagg Cows          1:03.14         47.42



  25 Harper, Abby              10 Hampton Cove Hurricanes    53.91         47.44



  26 Gilmore, Shannon          10 Sherwood Swim Team         47.30         48.26



  27 Rogers, Walton            10 Greenwyche Gators          47.87         49.18



  28 Blasingame, Renae          9 Whitesburg Tide            50.73         49.43



  29 Woodring, Sydney          10 Valley Hill Country Club   56.31         50.17



  30 Valentine, Emily           9 Mountain Springs Swim Te   49.63         50.27



  31 Pell, Anna Grace           9 Sharon Johnston            53.74         51.80



  32 Accardi, Hollon            9 Jones Valley Recreation    57.28         52.04



  33 Ledyard, Kate              9 Piedmont Piranhas          57.75         52.74



  34 Jager, Rebecca            10 Lily Flagg Cows            58.36         53.80



  35 Gholson, Hannah            9 Mt. Carmel Hammerheads   1:00.47         53.96



  36 Long, Kristen             10 Chapman Serpents           59.00         54.27



  37 Evans, Brittany            9 Byrd Spring              1:07.80         54.74



  38 Patz, Avery                9 Jones Valley Recreation    59.75         55.02



  39 Childs, Abbie             10 Jones Valley Recreation  1:10.96         56.84



Preliminaries ...   (Event 57  Girls 9-10 50 Yard Butterfly)

     Name                     Age Team                   Seed Time   Prelim Time



  40 Byers, Sophie              9 Greenwyche Gators          54.85         58.54



  41 Hornsby, Meredith          9 Mt. Carmel Hammerheads        NT       1:02.82



  42 Page, Isabelle             9 Mt. Carmel Hammerheads   1:17.47       1:06.05



  43 Bott, Rebecca             10 Chapman Serpents         1:22.28       1:21.62



 --- Cape, Jesse                9 Whitesburg Tide            49.55            DQ





Event 58  Boys 9-10 50 Yard Butterfly

 RCSL Record:  29.56    7/15/200  Chandler Espy                   Jones Valley-

     Name                     Age Team                 Prelim Time   Finals Time



A - Final

   1 Orcutt, Daniel            10 Sherwood Swim Team         36.39         33.63



   2 Bogardus, Jay C           10 Whitesburg Tide            35.70         34.44



   3 Overbeek, Cade            10 Piedmont Piranhas          35.29         34.50



   4 Vasquez, Sam              10 Byrd Spring                35.75         34.52



   5 Stieglitz, Westin          9 Sherwood Swim Team         35.39         35.86



   6 Vest, Jackson              9 Jones Valley Recreation    36.82         36.35



   7 Stephens, Daniel          10 Heart of the Valley SE Y   37.53         36.62



   8 Clark, Carey              10 Sherwood Swim Team         36.96         38.16



B - Final

   9 Slobe, Lucas               9 Greenwyche Gators          38.09         37.22



  10 Kretzschmar, Will         10 Blossomwood Swim Team      40.91         38.17



  11 Blasingame, Ian           10 Whitesburg Tide            40.63         39.51



  12 Cooper, Will              10 Greenwyche Gators          41.78         40.77



  13 Kimel, Sam                10 Valley Hill Country Club   41.83         40.89



  14 Thurman, Blake            10 Blossomwood Swim Team      42.27         40.95



  15 Lindow, Jackson           10 Byrd Spring                43.83         40.98



  16 Cox, Davis                10 Greenwyche Gators          43.71         44.12





Event 58  Boys 9-10 50 Yard Butterfly

     Name                     Age Team                   Seed Time   Prelim Time



Preliminaries

   1 Overbeek, Cade            10 Piedmont Piranhas          34.30         35.29   q



   2 Stieglitz, Westin          9 Sherwood Swim Team         37.25         35.39   q



   3 Bogardus, Jay C           10 Whitesburg Tide            39.51         35.70   q



   4 Vasquez, Sam              10 Byrd Spring                35.91         35.75   q



   5 Orcutt, Daniel            10 Sherwood Swim Team         34.57         36.39   q



   6 Vest, Jackson              9 Jones Valley Recreation    38.99         36.82   q



   7 Clark, Carey              10 Sherwood Swim Team         39.47         36.96   q



   8 Stephens, Daniel          10 Heart of the Valley SE Y   40.55         37.53   q





   9 Slobe, Lucas               9 Greenwyche Gators          42.53         38.09   q



  10 Blasingame, Ian           10 Whitesburg Tide            40.49         40.63   q



  11 Kretzschmar, Will         10 Blossomwood Swim Team      40.18         40.91   q



  12 Cooper, Will              10 Greenwyche Gators          42.97         41.78   q



  13 Kimel, Sam                10 Valley Hill Country Club   51.21         41.83   q



  14 Thurman, Blake            10 Blossomwood Swim Team      46.15         42.27   q



  15 Cox, Davis                10 Greenwyche Gators          44.45         43.71   q



  16 Lindow, Jackson           10 Byrd Spring                44.90         43.83   q





  17 Nurre, Nicholas           10 Piedmont Piranhas          44.83         44.02



  18 Bell, Robert              10 Piedmont Piranhas          48.25         45.14





  19 Butler, Willem             9 Camelot                    50.86         45.77



Preliminaries ...   (Event 58  Boys 9-10 50 Yard Butterfly)

     Name                     Age Team                   Seed Time   Prelim Time



  20 Brown, Chris              10 Hampton Cove Hurricanes    56.31         45.86



  21 Dombrowsky, Christopher   10 Hampton Cove Hurricanes    53.40         45.90



  22 Aquila, Ben               10 Mountain Springs Swim Te   57.26         46.21



  23 Moffet, Quentin            9 Mountain Springs Swim Te   50.72         46.32



  24 Fair, Patrick             10 Monte Sano                 53.00         47.55



  25 Daniel, Jared R           10 Whitesburg Tide            50.22         48.30



  26 Harbarger, Sam             9 Blossomwood Swim Team      50.83         48.32



  27 Wheeless, Collin           9 Camelot                    51.35         48.77



  28 Tylicki, Eli              10 Valley Hill Country Club   50.91         49.12



  29 Crawford, Will             9 Hampton Cove Hurricanes    53.68         49.81



  30 Johnston, Sam              9 Mountain Springs Swim Te   51.39         51.15



  31 Sanders, Dawson           10 Valley Hill Country Club   54.82         51.62



  32 Fulkerson, Tate            9 Monte Sano                 55.91         52.48



  33 Hurley, Scott             10 Camelot                    53.86         52.65



  34 Shell, Nathen              9 Monte Sano                 56.05         57.39



  35 Bell, Sam                 10 Sharon Johnston          1:07.16       1:01.90



  36 Williamson, Travis        10 Chapman Serpents         1:04.03       1:02.43



  37 Falcon, Christian         10 Mt. Carmel Hammerheads   1:04.55       1:04.53



  38 Myers, Hunter              9 Sharon Johnston               NT       1:04.89



  39 Keel, ben                  9 Heart of the Valley SE Y 1:16.62       1:06.16



  40 Nulter, Adam               9 Sharon Johnston          1:04.20       1:06.74



  41 Moore, Blake               9 Chapman Serpents         1:09.49       1:07.83



  42 Archer, Will               9 Mt. Carmel Hammerheads        NT       1:11.11



  43 Barker, Bo                 9 Jones Valley Recreation  1:31.02       1:13.62



 --- Gibson, Ethan              9 Byrd Spring                57.97            DQ





Event 59  Girls 8 & Under 25 Yard Butterfly

 RCSL Record:  15.38    1987      Lee Ann Gathings                Greenwyche

     Name                     Age Team                 Prelim Time   Finals Time



A - Final

   1 Hu, Alison                 8 Camelot                    17.66         17.09



   2 Holtcamp, Mackenzie L      8 Sherwood Swim Team         17.58         17.14



   3 Masterson, Marianne E      8 Monte Sano                 18.42         18.30



   4 Monk, Anna                 8 Piedmont Piranhas          19.29         19.03



   5 Strankman, Cole Elizabe    8 Piedmont Piranhas          18.03         19.12



   6 Sanders, Emily             8 Valley Hill Country Club   20.20         19.47



   7 Paul, Emily                7 Camelot                    20.27         21.28



   8 Sanders, Abby              8 Valley Hill Country Club   19.62         21.62



B - Final

   9 Barrett, Emerson           8 Sharon Johnston            20.91         19.92



  10 Monk, Mary Beth            7 Piedmont Piranhas          23.04         20.39



  11 Scoggins, Sydney           8 Monte Sano                 21.12         21.15



  12 Coomer, Mary               8 Greenwyche Gators          21.77         22.07



  13 Schmuck, Amery             7 Lily Flagg Cows            21.85         22.08



  14 Harris, Harding            8 Mountain Springs Swim Te   21.70         22.21



  15 Gilbert, Elizabeth         7 Blossomwood Swim Team      22.69         22.71



  16 Clark, Katie               8 Sherwood Swim Team         23.21         23.28





Event 59  Girls 8 & Under 25 Yard Butterfly

     Name                     Age Team                   Seed Time   Prelim Time



Preliminaries

   1 Holtcamp, Mackenzie L      8 Sherwood Swim Team         17.05         17.58   q



   2 Hu, Alison                 8 Camelot                    16.17         17.66   q



   3 Strankman, Cole Elizabe    8 Piedmont Piranhas          20.98         18.03   q



   4 Masterson, Marianne E      8 Monte Sano                 20.14         18.42   q



   5 Monk, Anna                 8 Piedmont Piranhas          20.40         19.29   q



   6 Sanders, Abby              8 Valley Hill Country Club   25.36         19.62   q



   7 Sanders, Emily             8 Valley Hill Country Club   23.59         20.20   q



   8 Paul, Emily                7 Camelot                    22.50         20.27   q





   9 Barrett, Emerson           8 Sharon Johnston            20.34         20.91   q



  10 Scoggins, Sydney           8 Monte Sano                 21.64         21.12   q



  11 Harris, Harding            8 Mountain Springs Swim Te   27.20         21.70   q



  12 Coomer, Mary               8 Greenwyche Gators          21.91         21.77   q



  13 Schmuck, Amery             7 Lily Flagg Cows            20.75         21.85   q



  14 Gilbert, Elizabeth         7 Blossomwood Swim Team      24.04         22.69   q



  15 Monk, Mary Beth            7 Piedmont Piranhas          22.63         23.04   q



  16 Clark, Katie               8 Sherwood Swim Team         23.18         23.21   q





  17 Effinger, Maggie Jo        8 Blossomwood Swim Team      27.27         23.34



  18 Plattsmier, Morgan         8 Chapman Serpents           25.90         23.36





  19 Johnson, Jackie            7 Blossomwood Swim Team      22.29         23.38



  20 Foster, Margaret           8 Mountain Springs Swim Te   25.59         23.52



  21 Bouldin, Lily              8 Mountain Springs Swim Te   33.87         23.94



  22 Roberts, Ella              8 Jones Valley Recreation    28.23         23.98



  23 McBrayer, Alyse            8 Sherwood Swim Team         26.66         24.45



  24 Applebaum, Katie           8 Hampton Cove Hurricanes    23.78         24.49



  25 Hall, Anna Reid            8 Monte Sano                 23.06         24.85



  26 Rowden, Madison            8 Byrd Spring                23.12         25.26



  27 Colvin, Ashley             7 Hampton Cove Hurricanes    36.86         25.50



  28 Lack, Grace                8 Sharon Johnston            26.14         25.72



  29 Patz, Callie               7 Jones Valley Recreation    29.38         25.77



  30 Blasingame, Claire         6 Whitesburg Tide            27.45         26.09



  31 Ussery, Erin               8 Sharon Johnston            30.41         27.15



  32 Harrison, Kimberly         7 Hampton Cove Hurricanes    28.06         28.19



  33 Ferguson, Rebecca          7 Greenwyche Gators          29.55         28.37



  34 Mosley, Claire             8 Byrd Spring                33.87         28.46



  35 Honeycutt, Mary            8 Whitesburg Tide            24.47         28.48



  36 Luttrell, Victoria         8 Byrd Spring                28.62         28.54



  37 Washburn, Renae            8 Greenwyche Gators          28.37         29.02



  38 Davis, Faith               8 Jones Valley Recreation    29.19         29.84



  39 Gomez, Alexis              8 Chapman Serpents           35.91         30.12



  40 Wintzell, Olivia           8 Lily Flagg Cows            31.88         31.90



  41 Hayes, Lauren              6 Valley Hill Country Club      NT         32.86



  42 Willem, Alyssa             7 Mt. Carmel Hammerheads     45.85         36.11



  43 Rogers, Haley              8 Heart of the Valley SE Y   35.90         38.50



  44 Maddox, Zoe                8 Chapman Serpents           35.39         43.06





Event 60  Boys 8 & Under 25 Yard Butterfly

 RCSL Record:  15.52    1989      James Salazar                   YMCA

     Name                     Age Team                 Prelim Time   Finals Time



A - Final

   1 Herring, Wylder            8 Piedmont Piranhas          18.93         17.97



   2 Swing, Joe                 8 Blossomwood Swim Team      18.94         18.49



   3 Landwehr, Connors          8 Greenwyche Gators          19.25         18.61



   4 Shockley, Cal              8 Greenwyche Gators          20.09         19.36



   5 Werth, Benjamin            8 Piedmont Piranhas          19.65         19.55



   6 Stieglitz, Maxwell         8 Sherwood Swim Team         19.62         19.68



   7 Neill, Blake               8 Hampton Cove Hurricanes    20.83         19.69



   8 League, Parker             8 Greenwyche Gators          20.37         20.66



B - Final

   9 Harrison, Nathan           8 Hampton Cove Hurricanes    22.02         21.01



  10 Amos, Carson               7 Sherwood Swim Team         23.08         22.45



  11 Worshek, Riley             7 Mt. Carmel Hammerheads     23.64         22.61



  12 Shaw, Maxwell              8 Monte Sano                 21.93         22.87



  13 Stogner, John Allen        6 Sherwood Swim Team         23.20         23.32



  14 Barker, Luke               7 Jones Valley Recreation    23.08         23.71



  15 Huskey, Joshua             8 Monte Sano                 23.63         24.00



  16 Thurman, Reed              7 Blossomwood Swim Team      23.38         25.38





Event 60  Boys 8 & Under 25 Yard Butterfly

     Name                     Age Team                   Seed Time   Prelim Time



Preliminaries

   1 Herring, Wylder            8 Piedmont Piranhas          19.50         18.93   q



   2 Swing, Joe                 8 Blossomwood Swim Team      18.43         18.94   q



   3 Landwehr, Connors          8 Greenwyche Gators          22.07         19.25   q



   4 Stieglitz, Maxwell         8 Sherwood Swim Team         21.42         19.62   q



   5 Werth, Benjamin            8 Piedmont Piranhas          19.21         19.65   q



   6 Shockley, Cal              8 Greenwyche Gators          20.08         20.09   q



   7 League, Parker             8 Greenwyche Gators          24.49         20.37   q



   8 Neill, Blake               8 Hampton Cove Hurricanes    23.10         20.83   q





   9 Shaw, Maxwell              8 Monte Sano                 27.60         21.93   q



  10 Harrison, Nathan           8 Hampton Cove Hurricanes    23.37         22.02   q



 *11 Barker, Luke               7 Jones Valley Recreation    24.31         23.08   q



 *11 Amos, Carson               7 Sherwood Swim Team         24.18         23.08   q



  13 Stogner, John Allen        6 Sherwood Swim Team         23.06         23.20   q



  14 Thurman, Reed              7 Blossomwood Swim Team      24.55         23.38   q



  15 Huskey, Joshua             8 Monte Sano                 27.36         23.63   q



  16 Worshek, Riley             7 Mt. Carmel Hammerheads     27.67         23.64   q





  17 Bazzle, Jon-Michael        8 Monte Sano                 23.94         23.66



  18 Nurre, Alexander           8 Piedmont Piranhas          25.92         23.99





  19 Stephenson, Mickey         8 Hampton Cove Hurricanes    23.88         24.33



  20 Welborn, Jack              8 Valley Hill Country Club      NT         24.86



  21 Counts, Bryan              8 Lily Flagg Cows            28.88         24.96



  22 Wilson, Reynolds           8 Whitesburg Tide            26.93         26.61



  23 Jose, Garrett D            8 Whitesburg Tide            27.41         26.68



  24 Richardson, John           8 Whitesburg Tide               NT         27.14



  25 Tillery, Luke              7 Mountain Springs Swim Te   29.48         28.48



  26 Shook, Sam                 7 Mountain Springs Swim Te   25.83         28.89



Preliminaries ...   (Event 60  Boys 8 & Under 25 Yard Butterfly)

     Name                     Age Team                   Seed Time   Prelim Time



  27 Williams, Cooper           8 Byrd Spring                32.24         29.19



  28 Gladney, Preston           7 Heart of the Valley SE Y   30.37         30.02



  29 VanAllen, Hudson           7 Camelot                    31.97         30.27



  30 Nulter, Boyd               7 Sharon Johnston            35.15         30.81



  31 Williams, Collin           8 Byrd Spring                28.40         30.88



  32 Hudson, Neil               8 Mt. Carmel Hammerheads     33.78         30.90



  33 Edwards, Connor            6 Chapman Serpents           29.55         31.47



  34 Gilbert, Griffin           7 Byrd Spring                34.63         31.66



  35 Caruso, Daniel             8 Lily Flagg Cows            34.71         32.02



  36 Thorington, Jake           7 Camelot                    30.41         32.66



  37 Gandy, Parker              8 Valley Hill Country Club   32.88         33.27



  38 Jones, Gavon               6 Chapman Serpents           45.09         34.25



  39 Maurer, Jack               7 Heart of the Valley SE Y   52.11         35.98



  40 Stiles, Jay                8 Mt. Carmel Hammerheads     43.01         37.44



  41 Jones, Noah                8 Jones Valley Recreation    35.94         37.66



  42 Duncan, Tate               7 Jones Valley Recreation    38.03         39.02



  43 Carden, Harley             6 Chapman Serpents           34.50         40.10



  44 Laymon, Stephen            8 Sharon Johnston            36.32         40.97



 --- Hall, Griffin              8 Sharon Johnston            29.38            DQ



 --- Parker, Batts              8 Blossomwood Swim Team      28.71            DQ



 --- Johnston, Drew             7 Mountain Springs Swim Te   34.29            DQ





Event 61  Girls 9-10 50 Yard Backstroke

 RCSL Record:  32.16    1989      Lee Ann Gathings                Greenwyche

     Name                     Age Team                 Prelim Time   Finals Time



A - Final

   1 Hui, Chloe                10 Jones Valley Recreation    33.41         32.58



   2 Cimino, Sarah Margaret    10 Blossomwood Swim Team      34.45         33.02



   3 Weakley, Regan             9 Mountain Springs Swim Te   39.62         38.12



   4 Uecker, Liela             10 Lily Flagg Cows            38.46         38.34



   5 Stogner, Jessica          10 Sherwood Swim Team         41.20         39.74



   6 Roberts, Riley            10 Blossomwood Swim Team      40.98         40.16



   7 McBrayer, Avery           10 Sherwood Swim Team         39.94         40.66



   8 Scott, Zoe                10 Monte Sano                 41.04         41.46



B - Final

   9 Krause, Alex              10 Sharon Johnston            41.81         39.90



  10 Burns, Emma               10 Piedmont Piranhas          41.32         40.91



  11 Warner, Elle              10 Piedmont Piranhas          42.04         41.41



  12 Walters, Avery             9 Lily Flagg Cows            43.02         42.16



  13 Taylor, Auset             10 Camelot                    42.18         42.50



  14 Cooper, Anna               9 Sharon Johnston            43.24         43.41



  15 Thorington, Taylor        10 Camelot                    43.31         44.76



  16 Vasquez, Emily             9 Byrd Spring                42.93         45.67





Event 61  Girls 9-10 50 Yard Backstroke

     Name                     Age Team                   Seed Time   Prelim Time



Preliminaries

   1 Hui, Chloe                10 Jones Valley Recreation    33.90         33.41   q



   2 Cimino, Sarah Margaret    10 Blossomwood Swim Team      34.00         34.45   q



   3 Uecker, Liela             10 Lily Flagg Cows            42.38         38.46   q



   4 Weakley, Regan             9 Mountain Springs Swim Te   42.87         39.62   q



Preliminaries ...   (Event 61  Girls 9-10 50 Yard Backstroke)

     Name                     Age Team                   Seed Time   Prelim Time



   5 McBrayer, Avery           10 Sherwood Swim Team         41.69         39.94   q



   6 Roberts, Riley            10 Blossomwood Swim Team      41.47         40.98   q



   7 Scott, Zoe                10 Monte Sano                 43.72         41.04   q



   8 Stogner, Jessica          10 Sherwood Swim Team         42.72         41.20   q





   9 Burns, Emma               10 Piedmont Piranhas          45.74         41.32   q



  10 Krause, Alex              10 Sharon Johnston            41.89         41.81   q



  11 Warner, Elle              10 Piedmont Piranhas          44.28         42.04   q



  12 Taylor, Auset             10 Camelot                    44.47         42.18   q



  13 Vasquez, Emily             9 Byrd Spring                46.50         42.93   q



  14 Walters, Avery             9 Lily Flagg Cows            47.33         43.02   q



  15 Cooper, Anna               9 Sharon Johnston            47.86         43.24   q



  16 Thorington, Taylor        10 Camelot                    43.79         43.31   q





  17 Clark, Annie               9 Monte Sano                 40.67         43.36



  18 Brown, Whitney            10 Hampton Cove Hurricanes    43.67         43.46





  19 Campbell, Devin            9 Sherwood Swim Team         45.67         43.48



  20 Rogers, Walton            10 Greenwyche Gators          43.46         44.29



  21 Whitehurst, Cayla         10 Blossomwood Swim Team      45.39         44.39



  22 Harper, Abby              10 Hampton Cove Hurricanes    47.57         44.96



  23 Brink, Angie              10 Mt. Carmel Hammerheads     48.66         45.30



  24 Hinely, Emma               9 Byrd Spring                48.60         45.47



  25 Cape, Jesse                9 Whitesburg Tide            46.50         45.55



  26 Woody, Mae Mae            10 Camelot                    46.11         46.67



  27 Brown, Catie              10 Hampton Cove Hurricanes    50.42         46.71



  28 Jager, Rebecca            10 Lily Flagg Cows            49.37         46.94



  29 Jiminez, Victoria         10 Monte Sano                 44.48         47.59



  30 Brandon, Grace            10 Mountain Springs Swim Te   46.96         47.78



  31 Wilkerson, Hannah L       10 Whitesburg Tide            48.41         48.07



  32 Hanline, Olivia           10 Valley Hill Country Club   50.30         48.79



  33 Lynn, Claudia             10 Mountain Springs Swim Te   49.63         49.34



  34 Pell, Anna Grace           9 Sharon Johnston            48.79         49.49



  35 Hoyt, Judi                10 Whitesburg Tide            50.19         49.78



  36 Nunn, Julie                9 Piedmont Piranhas          52.16         50.65



  37 Meier, Holland            10 Mt. Carmel Hammerheads     58.43         53.12



  38 Shepherd, Lindsey          9 Valley Hill Country Club 1:02.28         53.35



  39 Woodring, Sydney          10 Valley Hill Country Club   57.94         53.59



  40 Patz, Avery                9 Jones Valley Recreation  1:01.62         55.92



  41 Dunn, Marley               9 Heart of the Valley SE Y 1:06.93         59.16



  42 Byers, Sophie              9 Greenwyche Gators             NT         59.92



  43 Kennedy, Jillian           9 Heart of the Valley SE Y 1:06.69       1:03.52



  44 Harris, Britany           10 Chapman Serpents         1:00.68       1:04.94



  45 Hornsby, Meredith          9 Mt. Carmel Hammerheads        NT       1:05.44



  46 Selby, Kaytltn             9 Chapman Serpents         1:13.19       1:05.78



 --- McDonald, Sydney          10 Byrd Spring                56.23            DQ



 --- Rezabek, Rachel            9 Greenwyche Gators        1:01.00            DQ





Event 62  Boys 9-10 50 Yard Backstroke

 RCSL Record:  31.32    7/15/200  Chandler Espy                   Jones Valley-

     Name                     Age Team                 Prelim Time   Finals Time



A - Final

   1 Bogardus, Jay C           10 Whitesburg Tide            34.55         33.96



   2 Orcutt, Daniel            10 Sherwood Swim Team         37.27         35.85



A - Final ...   (Event 62  Boys 9-10 50 Yard Backstroke)

     Name                     Age Team                 Prelim Time   Finals Time



   3 Vasquez, Sam              10 Byrd Spring                36.61         36.17



   4 Overbeek, Cade            10 Piedmont Piranhas          36.95         36.26



   5 Stieglitz, Westin          9 Sherwood Swim Team         39.04         38.02



   6 Kretzschmar, Will         10 Blossomwood Swim Team      37.74         38.91



   7 Slobe, Lucas               9 Greenwyche Gators          41.82         40.50



   8 Phelps, Colin              9 Jones Valley Recreation    41.20         40.79



B - Final

   9 Hayes, Garren             10 Camelot                    45.47         42.31



  10 Meredith, Weston          10 Sherwood Swim Team         44.74         43.01



  11 Coomer, Christopher        9 Greenwyche Gators          45.63         44.90



  12 Lindow, Jackson           10 Byrd Spring                44.26         44.93



  13 Quick, Tyler               9 Sharon Johnston            46.18         46.02



  14 Hayes, Carter              9 Valley Hill Country Club   46.64         46.52



  15 Buchanan, Nathen           9 Monte Sano                 45.02         47.32



  16 Smith, Austin             10 Piedmont Piranhas          46.68         48.93





Event 62  Boys 9-10 50 Yard Backstroke

     Name                     Age Team                   Seed Time   Prelim Time



Preliminaries

   1 Bogardus, Jay C           10 Whitesburg Tide            35.68         34.55   q



   2 Vasquez, Sam              10 Byrd Spring                37.32         36.61   q



   3 Overbeek, Cade            10 Piedmont Piranhas          38.43         36.95   q



   4 Orcutt, Daniel            10 Sherwood Swim Team         37.93         37.27   q



   5 Kretzschmar, Will         10 Blossomwood Swim Team      38.56         37.74   q



   6 Stieglitz, Westin          9 Sherwood Swim Team         39.72         39.04   q



   7 Phelps, Colin              9 Jones Valley Recreation    45.31         41.20   q



   8 Slobe, Lucas               9 Greenwyche Gators          42.87         41.82   q





   9 Lindow, Jackson           10 Byrd Spring                42.72         44.26   q



  10 Meredith, Weston          10 Sherwood Swim Team         46.75         44.74   q



  11 Buchanan, Nathen           9 Monte Sano                 50.04         45.02   q



  12 Hayes, Garren             10 Camelot                    51.07         45.47   q



  13 Coomer, Christopher        9 Greenwyche Gators          48.96         45.63   q



  14 Quick, Tyler               9 Sharon Johnston            47.73         46.18   q



  15 Hayes, Carter              9 Valley Hill Country Club   48.07         46.64   q



  16 Smith, Austin             10 Piedmont Piranhas          46.17         46.68   q





  17 Scoggins, Colton           9 Greenwyche Gators          47.52         47.00



  18 McRoy, Riley              10 Valley Hill Country Club   50.45         47.44





  19 Wheeless, Collin           9 Camelot                    52.45         47.54



  20 Johnston, Sam              9 Mountain Springs Swim Te   46.79         47.64



  21 Aquila, Ben               10 Mountain Springs Swim Te   47.67         47.79



  22 Daniel, Wallace R          9 Whitesburg Tide            49.67         47.81



  23 Calvert, Ethan             9 Blossomwood Swim Team      51.75         48.05



  24 Simms, Jesse              10 Byrd Spring                52.85         48.52



  25 Crawford, Will             9 Hampton Cove Hurricanes    53.46         48.95



  26 Ordway, John              10 Monte Sano                    NT         49.13



  27 Lioce, Dominick D          9 Jones Valley Recreation    48.42         49.84



  28 Reynolds, Jace            10 Hampton Cove Hurricanes    56.15         50.89



  29 Butler, Willem             9 Camelot                    59.74         51.48



  30 Nurre, Nicholas           10 Piedmont Piranhas          48.94         51.66



  31 Moffet, Quentin            9 Mountain Springs Swim Te   58.73         53.02



Preliminaries ...   (Event 62  Boys 9-10 50 Yard Backstroke)

     Name                     Age Team                   Seed Time   Prelim Time



  32 Bell, Sam                 10 Sharon Johnston            57.20         53.87



  33 Hinten, Nathan             9 Sharon Johnston          1:11.10         54.75



  34 Sanders, Dawson           10 Valley Hill Country Club   50.93         54.86



  35 Daniel, Jared R           10 Whitesburg Tide            54.14         55.11



  36 Tichow, Michael           10 Hampton Cove Hurricanes    57.17         55.38



  37 Sentell, Matthew           9 Mt. Carmel Hammerheads     58.38         55.39



  38 Keel, ben                  9 Heart of the Valley SE Y 1:15.72         55.45



  39 Hubbert, Jonathon         10 Lily Flagg Cows          1:05.29         56.75



  40 Williamson, Travis        10 Chapman Serpents         1:15.78       1:00.08



  41 Troyanek, Luke            10 Lily Flagg Cows          1:10.69       1:03.57



  42 Andrews, Tyler             9 Lily Flagg Cows          1:01.66       1:04.81



  43 Barker, Bo                 9 Jones Valley Recreation  1:23.34       1:16.80



  44 Keel, Isaac                9 Heart of the Valley SE Y 1:12.05       1:18.12



 --- Thurman, Blake            10 Blossomwood Swim Team      44.66            DQ



 --- Shell, Nathen              9 Monte Sano                    NT            DQ





Event 63  Girls 8 & Under 25 Yard Backstroke

 RCSL Record:  16.59    1987      Lee Ann Gathings                Greenwyche

     Name                     Age Team                 Prelim Time   Finals Time



A - Final

   1 Holtcamp, Mackenzie L      8 Sherwood Swim Team         20.65         19.74



   2 Strankman, Cole Elizabe    8 Piedmont Piranhas          21.93         21.71



   3 McBrayer, Alyse            8 Sherwood Swim Team         23.61         22.76



   4 Paul, Emily                7 Camelot                    22.07         22.79



   5 Putman, Haley              8 Camelot                    22.52         23.58



   6 Weitenbeck, Abbey          8 Mountain Springs Swim Te   23.17         24.23



   7 Coomer, Mary               8 Greenwyche Gators          23.59         24.39



   8 Cimino, Maddie             7 Blossomwood Swim Team      23.41         25.30



B - Final

   9 Barrett, Emerson           8 Sharon Johnston            24.16         22.73



  10 Johnson, Jackie            7 Blossomwood Swim Team      24.60         23.81



  11 Applebaum, Katie           8 Hampton Cove Hurricanes    25.01         24.06



  12 Bouldin, Lily              8 Mountain Springs Swim Te   24.66         24.72



  13 Weir, Abigail              7 Byrd Spring                25.41         24.73



  14 Monk, Mary Beth            7 Piedmont Piranhas          24.50         25.32



  15 Gilbert, Elizabeth         7 Blossomwood Swim Team      24.66         25.47



  16 Lack, Grace                8 Sharon Johnston            25.20         26.14





Event 63  Girls 8 & Under 25 Yard Backstroke

     Name                     Age Team                   Seed Time   Prelim Time



Preliminaries

   1 Holtcamp, Mackenzie L      8 Sherwood Swim Team         20.44         20.65   q



   2 Strankman, Cole Elizabe    8 Piedmont Piranhas          25.27         21.93   q



   3 Paul, Emily                7 Camelot                    22.62         22.07   q



   4 Putman, Haley              8 Camelot                    22.45         22.52   q



   5 Weitenbeck, Abbey          8 Mountain Springs Swim Te   23.79         23.17   q



   6 Cimino, Maddie             7 Blossomwood Swim Team         NT         23.41   q



   7 Coomer, Mary               8 Greenwyche Gators          22.17         23.59   q



   8 McBrayer, Alyse            8 Sherwood Swim Team         24.19         23.61   q





   9 Barrett, Emerson           8 Sharon Johnston            24.48         24.16   q



  10 Monk, Mary Beth            7 Piedmont Piranhas          23.55         24.50   q



Preliminaries ...   (Event 63  Girls 8 & Under 25 Yard Backstroke)

     Name                     Age Team                   Seed Time   Prelim Time



  11 Johnson, Jackie            7 Blossomwood Swim Team      26.69         24.60   q



 *12 Gilbert, Elizabeth         7 Blossomwood Swim Team      21.38         24.66   q



 *12 Bouldin, Lily              8 Mountain Springs Swim Te   28.55         24.66   q



  14 Applebaum, Katie           8 Hampton Cove Hurricanes    23.65         25.01   q



  15 Lack, Grace                8 Sharon Johnston            25.86         25.20   q



  16 Weir, Abigail              7 Byrd Spring                29.81         25.41   q





  17 Foster, Margaret           8 Mountain Springs Swim Te   27.46         25.43



  18 Ferguson, Emily            7 Greenwyche Gators          26.46         25.64





  19 Wistner, Abigail N         7 Monte Sano                 28.68         25.69



  20 Cape, Emma                 6 Whitesburg Tide            28.73         26.01



  21 Washburn, Renae            8 Greenwyche Gators          25.56         26.10



  22 Lewis, Kathryn             8 Lily Flagg Cows            29.08         26.17



  23 Calhoon, Anna Grace        7 Piedmont Piranhas          25.19         26.18



  24 Derington, Julia           7 Monte Sano                 31.33         26.21



  25 Mathis, Anna L             8 Monte Sano                 28.86         26.24



  26 Byrd, Maddie               6 Valley Hill Country Club   29.93         26.47



  27 Davis, Faith               8 Jones Valley Recreation    26.72         26.56



  28 Baessler, Gracie           8 Valley Hill Country Club   28.21         26.62



  29 Roberts, Anna              7 Jones Valley Recreation    28.72         26.64



  30 Mosley, Claire             8 Byrd Spring                27.03         27.46



  31 Allen, Kori                6 Heart of the Valley SE Y   28.28         27.73



  32 Harrison, Kimberly         7 Hampton Cove Hurricanes    26.79         28.00



  33 Orcutt, Tori               7 Sherwood Swim Team         31.31         28.05



  34 Blasingame, Claire         6 Whitesburg Tide            28.18         28.60



  35 Newton, Faith              8 Chapman Serpents           32.50         29.23



  36 Austell, Ally Mac          8 Sharon Johnston            31.08         29.74



  37 Sanders, Abby              8 Valley Hill Country Club   25.67         29.96



  38 Luttrell, Victoria         8 Byrd Spring                28.86         30.93



  39 Rogers, Haley              8 Heart of the Valley SE Y      NT         30.98



  40 Shrier, Colleen            7 Heart of the Valley SE Y   32.64         31.35



  41 Stephenson, Sophie         8 Hampton Cove Hurricanes    29.72         31.40



  42 Pearsall, Kayla            7 Mt. Carmel Hammerheads     36.68         31.82



  43 Patz, Callie               7 Jones Valley Recreation    29.02         31.89



  44 Duffy, Karisa              7 Whitesburg Tide            33.50         32.69



  45 Page, Catherine            8 Mt. Carmel Hammerheads     48.64         32.71



  46 Seymour, Taylor            7 Chapman Serpents           31.22         36.49



  47 Dean, Jill Anne            6 Camelot                    52.35         40.19



  48 Willem, Alyssa             7 Mt. Carmel Hammerheads        NT         40.74



  49 Maddox, Zoe                8 Chapman Serpents           37.68         44.21



  50 Lewis, Sarah               7 Lily Flagg Cows            31.14         48.11





Event 64  Boys 8 & Under 25 Yard Backstroke

 RCSL Record:  17.17    7/18/200  Chandler Hinson                 Camelot

     Name                     Age Team                 Prelim Time   Finals Time



A - Final

   1 Swing, Joe                 8 Blossomwood Swim Team      19.83         19.41



   2 Shockley, Cal              8 Greenwyche Gators          20.96         20.52



   3 Neill, Blake               8 Hampton Cove Hurricanes    21.57         20.75



   4 Harrison, Nathan           8 Hampton Cove Hurricanes    21.72         21.10



   5 Klemm, Riley               8 Monte Sano                 21.74         21.36



   6 Gunn, Nathan               8 Sherwood Swim Team         21.67         21.47



A - Final ...   (Event 64  Boys 8 & Under 25 Yard Backstroke)

     Name                     Age Team                 Prelim Time   Finals Time



   7 Werth, Benjamin            8 Piedmont Piranhas          22.44         22.28



   8 Amos, Carson               7 Sherwood Swim Team         22.41         22.57



B - Final

   9 Jackson, Gabe              8 Piedmont Piranhas          22.58         21.91



  10 Formby, Nicholas           8 Sherwood Swim Team         23.19         22.53



  11 Hall, Griffin              8 Sharon Johnston            22.81         23.18



  12 Huskey, Joshua             8 Monte Sano                 23.53         23.22



  13 Grace, William             8 Greenwyche Gators          23.51         24.10



  14 McClure, Luke              7 Hampton Cove Hurricanes    24.71         24.15



  15 Lehman, Robert             8 Jones Valley Recreation    24.12         24.43



  16 Wimberly, Carter G         6 Whitesburg Tide            25.15         25.06





Event 64  Boys 8 & Under 25 Yard Backstroke

     Name                     Age Team                   Seed Time   Prelim Time



Preliminaries

   1 Swing, Joe                 8 Blossomwood Swim Team      18.69         19.83   q



   2 Shockley, Cal              8 Greenwyche Gators          22.23         20.96   q



   3 Neill, Blake               8 Hampton Cove Hurricanes    25.97         21.57   q



   4 Gunn, Nathan               8 Sherwood Swim Team         22.23         21.67   q



   5 Harrison, Nathan           8 Hampton Cove Hurricanes    23.49         21.72   q



   6 Klemm, Riley               8 Monte Sano                 24.42         21.74   q



   7 Amos, Carson               7 Sherwood Swim Team         22.35         22.41   q



   8 Werth, Benjamin            8 Piedmont Piranhas          22.18         22.44   q





   9 Jackson, Gabe              8 Piedmont Piranhas          24.00         22.58   q



  10 Hall, Griffin              8 Sharon Johnston            23.25         22.81   q



  11 Formby, Nicholas           8 Sherwood Swim Team         23.76         23.19   q



  12 Grace, William             8 Greenwyche Gators          26.96         23.51   q



  13 Huskey, Joshua             8 Monte Sano                 24.61         23.53   q



  14 Lehman, Robert             8 Jones Valley Recreation    23.20         24.12   q



  15 McClure, Luke              7 Hampton Cove Hurricanes    25.27         24.71   q



  16 Wimberly, Carter G         6 Whitesburg Tide            29.02         25.15   q





  17 Worshek, Caleb             8 Mt. Carmel Hammerheads     27.69         25.99



  18 Claybourne, Christopher    8 Greenwyche Gators          24.92         26.21





  19 Wray, Griffin              7 Chapman Serpents           34.26         26.51



  20 Nurre, Alexander           8 Piedmont Piranhas          27.16         26.60



  21 Counts, Bryan              8 Lily Flagg Cows            27.44         26.79



 *22 Boothe, Blake              7 Jones Valley Recreation    34.19         26.83



 *22 Rorex, John David          7 Lily Flagg Cows            27.23         26.83



  24 Thurman, Reed              7 Blossomwood Swim Team      29.59         27.60



  25 Lenoir, James              7 Chapman Serpents           29.43         28.54



  26 Hauenstein, Reid           8 Mountain Springs Swim Te   28.26         29.19



  27 Sheppard, Sam              7 Monte Sano                 32.99         29.25



  28 Johnston, Drew             7 Mountain Springs Swim Te   29.53         29.35



  29 Richardson, John           8 Whitesburg Tide            28.74         29.59



  30 Gandy, Parker              8 Valley Hill Country Club   33.06         31.18



  31 Duncan, Tate               7 Jones Valley Recreation    34.19         31.24



  32 Thorington, Jake           7 Camelot                    33.16         31.26



  33 Lowe, Joshua               6 Byrd Spring                38.26         32.03



  34 Sentell, Jack              7 Mt. Carmel Hammerheads     36.66         32.07



  35 Caruso, Daniel             8 Lily Flagg Cows            32.26         32.35



Preliminaries ...   (Event 64  Boys 8 & Under 25 Yard Backstroke)

     Name                     Age Team                   Seed Time   Prelim Time



  36 Zeigler, Samuel            8 Sharon Johnston            34.24         32.74



  37 Keel, Colby                7 Sharon Johnston            36.71         33.92



  38 Gilbert, Griffin           7 Byrd Spring                35.28         34.24



  39 McElreath, Alan            8 Whitesburg Tide            51.27         35.98



  40 Shook, Sam                 7 Mountain Springs Swim Te   32.35         37.51



  41 Stiles, Jay                8 Mt. Carmel Hammerheads     36.59         37.74



  42 Maurer, Jack               7 Heart of the Valley SE Y      NT         39.03



 --- League, Wills              8 Blossomwood Swim Team      31.28            DQ





Event 65  Girls 9-10 200 Yard Freestyle Relay

 RCSL Record:2:01.98    1997      Randolph

     Team                         Relay                  Seed Time   Finals Time



   1 Monte Sano                                            2:20.49       2:14.16



      1) Clark, Annie 9      2) Lacey, Emma 10     3) Wood, Kathleen 10  4) Mokry, McKenzie 10

   2 Camelot                                               2:19.59       2:14.48



      1) Woody, Mae Mae 10   2) Taylor, Auset 10   3) Thorington, Taylor 4) Taylor, Afura 10

   3 Blossomwood Swim Team                                 2:22.61       2:20.38



      1) Nallamala, Kavi 10  2) Doyle, Anna Grace 13) Roberts, Riley 10  4) Cimino, Sarah Marga

   4 Mountain Springs Swim T                               2:28.61       2:29.41



      1) Weakley, Regan 9    2) Spearman, Betsy 10 3) Malone, Liddy 10   4) Brandon, Grace 10

   5 Sherwood Swim Team                                    2:38.91       2:30.76



      1) McBrayer, Avery 10  2) Purves, Leah 10    3) McAfee, Natalie 10 4) Stogner, Jessica 10

   6 Jones Valley Recreation                               2:47.96       2:31.09



      1) Accardi, Hollon 9   2) Childs, Abbie 10   3) Patz, Avery 9      4) Hui, Chloe 10

   7 Piedmont Piranhas                                     2:30.56       2:31.96



      1) Burns, Emma 10      2) Monk, Abby 10      3) Warner, Elle 10    4) Perez, Makayla 9

   8 Greenwyche Gators                                     2:31.48       2:33.43



      1) Rogers, Walton 10   2) Sieja, Andie 9     3) Byers, Sophie 9    4) Conners, Olivia 10

   9 Byrd Spring                                           2:36.60       2:33.86



      1) Hinely, Emma 9      2) McDonald, Sydney 103) Evans, Brittany 9  4) Vasquez, Emily 9

  10 Sharon Johnston                                       2:45.18       2:35.25



      1) Cooper, Anna 9      2) Pell, Anna Grace 9 3) Hill, Reily 10     4) Krause, Alex 10

  11 Lily Flagg Cows                                       2:33.47       2:36.25



      1) Thomas, Ali 9       2) Caruso, Emily 10   3) Walters, Avery 9   4) Uecker, Liela 10

  12 Hampton Cove Hurricanes                               2:41.59       2:41.65



      1) Harper, Abby 10     2) Vroom, Grace 10    3) Lee, Madeline 9    4) Brown, Whitney 10

  13 Whitesburg Tide                                       2:47.19       2:46.87



      1) Blasingame, Renae 9 2) Wilkerson, Hannah L3) Hoyt, Judi 10      4) Cape, Jesse 9

  14 Valley Hill Country Clu                               2:46.61       2:49.09



      1) Woodring, Sydney 10 2) Shepherd, Lindsey 93) Woodring, Kendall 14) Hanline, Olivia 10

  15 Mt. Carmel Hammerheads                                3:19.73       3:15.37



      1) Meier, Holland 10   2) Hornsby, Meredith 93) Page, Isabelle 9   4) Brink, Angie 10

  16 Chapman Serpents                                      3:44.66       3:55.00



      1) Long, Kristen 10    2) Selby, Kaytltn 9   3) Wray, Olivia 9     4) Bott, Rebecca 10



Event 66  Boys 9-10 200 Yard Freestyle Relay

 RCSL Record:2:01.39    1997      Jones Valley

     Team                         Relay                  Seed Time   Finals Time



   1 Piedmont Piranhas                                     2:23.66       2:13.53



      1) Smith, Austin 10    2) McEwen, Hunter 10  3) Nurre, Nicholas 10 4) Overbeek, Cade 10

   2 Greenwyche Gators                                     2:22.88       2:13.62



      1) Slobe, Lucas 9      2) Cox, Davis 10      3) Scoggins, Colton 9 4) Cooper, Will 10

   3 Sherwood Swim Team                                    2:25.76       2:17.51



      1) Stieglitz, Westin 9 2) Clark, Carey 10    3) Vickers, Carter 10 4) Orcutt, Daniel 10

(Event 66  Boys 9-10 200 Yard Freestyle Relay)

     Team                         Relay                  Seed Time   Finals Time



   4 Jones Valley Recreation                               2:27.07       2:21.00



      1) Phelps, Colin 9     2) Lioce, Dominick D 93) Luther, Michael 10 4) Vest, Jackson 9

   5 Blossomwood Swim Team                                 2:21.41       2:21.94



      1) Johnson, Brooks 10  2) Calvert, Ethan 9   3) Thurman, Blake 10  4) Kretzschmar, Will 1

   6 Byrd Spring                                           2:27.72       2:27.82



      1) Lindow, Jackson 10  2) Simms, Jesse 10    3) Williams, Campbell 4) Vasquez, Sam 10

   7 Valley Hill Country Clu                               2:41.91       2:32.67



      1) Kimel, Sam 10       2) Sanders, Dawson 10 3) McRoy, Riley 10    4) Tylicki, Eli 10

   8 Camelot                                               2:43.13       2:35.63



      1) Wheeless, Collin 9  2) Hughes, James 9    3) Hurley, Scott 10   4) Hayes, Garren 10

   9 Whitesburg Tide                                       2:33.12       2:37.68



      1) Blasingame, Ian 10  2) Daniel, Wallace R 93) Daniel, Jared R 10 4) Bogardus, Jay C 10

  10 Hampton Cove Hurricanes                               3:03.61       2:40.69



      1) Crawford, Will 9    2) Sykes, Chad 10     3) Brown, Chris 10    4) Reynolds, Jace 10

  11 Mountain Springs Swim T                               2:50.75       2:45.99



      1) Johnston, Sam 9     2) Aquila, Ben 10     3) Moffet, Quentin 9  4) Patton, Daniel 9

  12 Monte Sano                                            2:46.12       2:50.61



      1) Fair, Patrick 10    2) Ordway, John 10    3) Shell, Nathen 9    4) Fulkerson, Tate 9

  13 Sharon Johnston                                       3:17.79       3:09.25



      1) Hinten, Nathan 9    2) Myers, Hunter 9    3) Bell, Sam 10       4) Quick, Tyler 9

  14 Heart of the Valley SE                                3:21.75       3:23.83



      1) Maurer, Jack 7      2) Keel, Isaac 9      3) Keel, ben 9        4) Stephens, Daniel 10

  15 Lily Flagg Cows                                       4:02.77       3:24.57



      1) DeSanctis, Matthew  2) Troyanek, Luke 10  3) Andrews, Tyler 9   4) Hubbert, Jonathon 1

  16 Mt. Carmel Hammerheads                                3:31.00       3:40.08



      1) Stiles, Jay 8       2) Sentell, Matthew 9 3) Falcon, Christian 14) Archer, Will 9



Event 67  Girls 8 & Under 100 Yard Freestyle Relay

 RCSL Record:1:06.74    1978      Camelot

     Team                         Relay                  Seed Time   Finals Time



   1 Piedmont Piranhas                                     1:14.77       1:10.31



      1) Monk, Mary Beth 7   2) Monk, Anna 8       3) Strankman, Cole Eli4) Hepler, Hallie 7

   2 Monte Sano                                            1:13.41       1:13.86



      1) Scoggins, Sydney 8  2) Wistner, Abigail N 3) Hall, Anna Reid 8  4) Masterson, Marianne

   3 Mountain Springs Swim T                               1:19.50       1:15.53



      1) Gautreaux, Corinne  2) Weitenbeck, Abbey 83) York, Priscilla 7  4) Foster, Margaret 8

   4 Blossomwood Swim Team                                 1:15.37       1:18.00



      1) Cimino, Maddie 7    2) Gilbert, Mary 8    3) Gilbert, Elizabeth 4) Johnson, Jackie 7

   5 Sherwood Swim Team                                    1:20.22       1:19.70



      1) Clark, Katie 8      2) McBrayer, Alyse 8  3) Seeley, Rachel 7   4) Holtcamp, Mackenzie

   6 Greenwyche Gators                                     1:23.15       1:20.18



      1) Ferguson, Emily 7   2) Washburn, Renae 8  3) Jakab, Ella 7      4) Coomer, Mary 8

   7 Camelot                                               1:24.08       1:24.63



      1) Paul, Emily 7       2) Dean, Jill Anne 6  3) Putman, Haley 8    4) Hu, Alison 8

   8 Sharon Johnston                                       1:30.51       1:25.29



      1) Boyd, Haley 7       2) Ussery, Erin 8     3) Lack, Grace 8      4) Barrett, Emerson 8

   9 Hampton Cove Hurricanes                               1:25.38       1:26.75



      1) Harrison, Kimberly  2) Colvin, Ashley 7   3) Stephenson, Sophie 4) Applebaum, Katie 8

  10 Valley Hill Country Clu                               1:31.66       1:29.75



      1) Shepherd, Anna 6    2) Baessler, Gracie 8 3) Hayes, Lauren 6    4) Sanders, Emily 8

  11 Whitesburg Tide                                       1:35.44       1:29.80



      1) Honeycutt, Mary 8   2) Cape, Emma 6       3) Duffy, Karisa 7    4) Blasingame, Claire

  12 Byrd Spring                                           1:26.66       1:33.98



      1) Tate, Brooke 6      2) Lindow, Tess 6     3) Luttrell, Victoria 4) Rowden, Madison 8

(Event 67  Girls 8 & Under 100 Yard Freestyle Relay)

     Team                         Relay                  Seed Time   Finals Time



  13 Jones Valley Recreation                               1:24.06       1:35.66



      1) Davis, Faith 8      2) Roberts, Anna 7    3) Anderson, Lainey 6 4) Roberts, Ella 8

  14 Lily Flagg Cows                                       1:44.95       1:38.00



      1) Lewis, Sarah 7      2) Lewis, Kathryn 8   3) Wintzell, Olivia 8 4) Schmuck, Amery 7

  15 Chapman Serpents                                      1:37.66       1:39.65



      1) Plattsmier, Morgan  2) Newton, Faith 8    3) Lenoir, Victoria 8 4) McLendon, Anna Kate

  16 Heart of the Valley SE                                     NT       1:53.16



      1) Shrier, Colleen 7   2) Rogers, Haley 8    3) Allen, Kori 6      4) Marshall, Kaelin 8



Event 68  Boys 8 & Under 100 Yard Freestyle Relay

 RCSL Record:1:03.95    1991      Blossomwood

     Team                         Relay                  Seed Time   Finals Time



   1 Piedmont Piranhas                                     1:09.86       1:06.46



      1) Jackson, Gabe 8     2) Nurre, Alexander 8 3) Werth, Benjamin 8  4) Herring, Wylder 8

   2 Greenwyche Gators                                     1:10.92       1:07.92



      1) Landwehr, Connors 8 2) League, Parker 8   3) Grace, William 8   4) Shockley, Cal 8

   3 Monte Sano                                            1:14.36       1:12.02



      1) Bazzle, Jon-Michael 2) Jiminez, Connor 6  3) Shaw, Maxwell 8    4) Klemm, Riley 8

   4 Blossomwood Swim Team                                 1:11.41       1:13.03



      1) Thurman, Reed 7     2) Cagle, Stephen 7   3) Parker, Batts 8    4) Swing, Joe 8

   5 Sherwood Swim Team                                    1:13.35       1:15.59



      1) Amos, Carson 7      2) Stogner, John Allen3) Stieglitz, Maxwell 4) Gunn, Nathan 8

   6 Hampton Cove Hurricanes                               1:24.76       1:20.57



      1) Neill, Blake 8      2) Neill, West 7      3) McClure, Luke 7    4) Harrison, Nathan 8

   7 Whitesburg Tide                                       1:30.96       1:27.66



      1) Richardson, John 8  2) Wilson, Reynolds 8 3) Wimberly, Carter G 4) Jose, Garrett D 8

   8 Lily Flagg Cows                                       1:40.34       1:28.33



      1) Schmuck, Landry 5   2) Caruso, Daniel 8   3) Rorex, John David 74) Counts, Bryan 8

   9 Mt. Carmel Hammerheads                                1:49.25       1:29.84



      1) Sentell, Jack 7     2) Worshek, Riley 7   3) Hudson, Neil 8     4) Worshek, Caleb 8

  10 Jones Valley Recreation                               1:33.07       1:31.34



      1) Lehman, Robert 8    2) Slinkard, Bennett 73) Boothe, Blake 7    4) Barker, Luke 7

  11 Chapman Serpents                                      1:39.49       1:32.84



      1) Wray, Griffin 7     2) Carden, Harley 6   3) Edwards, Connor 6  4) Lenoir, James 7

  12 Mountain Springs Swim T                               1:31.72       1:34.91



      1) Hauenstein, Reid 8  2) Shook, Sam 7       3) Tillery, Luke 7    4) Haynes, John 8

  13 Byrd Spring                                           1:37.54       1:35.32



      1) Williams, Collin 8  2) Gubarev, Victor 7  3) Lowe, Joshua 6     4) Williams, Cooper 8

  14 Sharon Johnston                                       1:45.29       1:39.42



      1) Keel, Colby 7       2) Gordon, Jarod 7    3) Zeigler, Samuel 8  4) Hall, Griffin 8

  15 Valley Hill Country Clu                               1:37.34       1:44.58



      1) Brashier, Campbell  2) Briggs, Tyler 6    3) Gandy, Parker 8    4) Welborn, Jack 8

  16 Camelot                                               1:33.34       2:03.63



      1) Thorington, Jake 7  2) Stokes, Christopher3) Stokes, Nicholaus 64) VanAllen, Hudson 7



Event 69  Mixed Open 50 Yard Freestyle Coaches

 RCSL Record:  21.66    2002      Brian Terrel                    Lily Flag

     Name                     Age Team                   Seed Time   Finals Time



   1 Scrip, Robert             18 Piedmont Piranhas          22.17         22.06



   2 Ashcraft, James           21 Whitesburg Tide               NT         22.32



   3 Bradford, Evan               Monte Sano                 27.00         22.72



   4 Stoddard, Wes                Monte Sano                 25.00         22.89



   5 Rhea, Keaton                 Monte Sano                 30.00         23.12



   6 Prince, Brendan           20 Jones Valley Recreation    22.47         23.18



(Event 69  Mixed Open 50 Yard Freestyle Coaches)

     Name                     Age Team                   Seed Time   Finals Time



   7 Overbeek, Donald          19 Byrd Spring                21.99         23.53



   8 Willuhn, Jon              21 Lily Flagg Cows            22.88         23.55



   9 Bradford, Ben                Monte Sano                 28.00         24.16



  10 Harbaugh, Daniel          19 Piedmont Piranhas          24.00         24.57



 *11 Brown, Paige                 Monte Sano                 35.00         24.84



 *11 Tygielski, Jacob          18 Sherwood Swim Team         24.81         24.84



  13 Hunt, Brian                  Monte Sano                 28.00         25.69



  14 Judge, Nathan             17 Piedmont Piranhas          25.67         26.18



  15 Masterson, Don               Monte Sano                 26.80         26.45



  16 Wills, Ed                 24 Jones Valley Recreation    22.89         27.05



  17 Mumaugh, Miles            20 Chapman Serpents              NT         27.06



  18 Holtcamp, Tim S           35 Sherwood Swim Team         27.98         27.84



  19 Fitzgibbon, Ted           42 Sherwood Swim Team         27.99         27.97



  20 Lewis, Jessica            20 Blossomwood Swim Team      28.88         28.22



  21 Dudley, Caitlin           19 Jones Valley Recreation       NT         29.12



  22 Giel, Lindsay             24 Hampton Cove Hurricanes       NT         29.26



  23 Daniel, Carrie E          18 Whitesburg Tide               NT         29.93



  24 Stoddard, Sara               Monte Sano                 45.00         40.95





Event 71  Women Open 100 Yard Freestyle Moms Relay

 RCSL Record:  47.98    2007      Whitesburg

     Team                         Relay                  Seed Time   Finals Time



   1 Piedmont Piranhas                                       54.00         58.23



   2 Lily Flagg Cows                                            NT       1:01.38



   3 Hampton Cove Hurricanes                                 50.00       1:01.44



      1) Erickson, Suzanne 6 2) Colvin, Krista 38  3) Taylor, Suzanne 38 4) Dombrowsky, Tara 28

   4 Sherwood Swim Team                                      59.42       1:01.47



      1) Orcutt, Terry 37    2) Purves, Sharon 36  3) Gunn, Julianne 31  4) Stieglitz, Catherin

   5 Mountain Springs Swim T                                    NT       1:03.19



      1) Johnston, Gina 32   2) Moffet, Noelle 32  3) Brambach, Leah 32  4) Hinton, Vicky 32

   6 Whitesburg Tide                                            NT       1:03.81



      1) Blasingame, Kim 31  2) Bogardus, Eileen 353) Cape, Vicki 31     4) Wilson, Sally 33

   7 Monte Sano                                            1:10.00       1:06.74



   8 Sharon Johnston                                            NT       1:17.72



   9 Jones Valley Recreation                                 55.06       1:19.82



      1) Luther, Terri 23    2) Hardy, Karla 22    3) Mikatarian, Kim 22 4) Jones, Danielle 22



Event 72  Men Open 100 Yard Freestyle Dads Relay

 RCSL Record:  44.68    2003      Hampton Cove

     Team                         Relay                  Seed Time   Finals Time



   1 Hampton Cove Hurricanes                                 46.99         48.57



      1) Damian, Mark 45     2) Wintzinger, Ro 43

   2 Mountain Springs Swim T                                    NT         49.55



      1) Jones, Ned 32       2) Weitenbeck, Jeff 323) Foster, Lee 32     4) Pattillo, Blake 32

   3 Sherwood Swim Team                                      47.69         50.01



      1) Fitzgibbon, Ted 42  2) Stogner, Jason 38  3) McBrayer, Mark 40  4) Holtcamp, Tim S 35

   4 Piedmont Piranhas                                       53.00         51.94



   5 Whitesburg Tide                                            NT         52.19



      1) Bogardus, Scott 35  2) Daniel, Vince 37   3) Jose, Kevin 42     4) Wimberly, Corey 36

   6 Jones Valley Recreation                                 50.02         52.49



      1) Anderson, Mark 29   2) Jones, Scott 29    3) Duncan, Jack 29    4) Lehman, Phillip 29

   7 Byrd Spring                                             56.34         53.32



   8 Chapman Serpents                                           NT         55.65



(Event 72  Men Open 100 Yard Freestyle Dads Relay)

     Team                         Relay                  Seed Time   Finals Time



   9 Monte Sano                                              55.00         56.49



  10 Mt. Carmel Hammerheads                                     NT         57.40



  11 Sharon Johnston                                            NT       1:00.70





Event 74  Mixed Open 100 Yard Medley Coaches Relay

 RCSL Record:  50.41    7/15/200  Monte Sano Makos

                                  C Craig, B Hunt, K Shults, D Masterson

     Team                         Relay                  Seed Time   Finals Time



   1 Jones Valley Recreation                                 51.02         47.30



      1) Dudley, Caitlin W19 2) Sabio, Jason M29   3) Wills, Ed M24      4) Prince, Brendan M20

   2 Monte Sano                                            1:00.00         47.82



   3 Piedmont Piranhas                                       52.00         51.22



   4 Whitesburg Tide                                            NT         55.56



      1) Henderson, Sara E W 2) Daniel, Carrie E W13) Ashcraft, James M214) Ingerson, Michael M

   5 Mountain Springs Swim T                                    NT         55.93



      1) Paludan, Ashley W19 2) Patton, Martin M18 3) Shepard, Hunt M19  4) Shepard, John M19

   6 Blossomwood Swim Team                                      NT         56.63



   7 Byrd Spring                                             50.98         57.35



   8 Lily Flagg Cows                                            NT         57.46



   9 Hampton Cove Hurricanes                                    NT         58.52



      1) Tepool, Trent M17   2) Wolfsberger, Alison3) Hardy, Liz W20     4) Giel, Lindsay W24

  10 Mt. Carmel Hammerheads                                     NT         59.80



  11 Greenwyche Gators                                     1:05.00       1:00.87



  12 Sherwood Swim Team                                    1:01.25       1:04.51



      1) Tygielski, Jacob M1 2) Gunn, Julianne W31 3) Purves, Sharon W36 4) Fitzgibbon, Ted M42



Event 75  Girls 11-12 50 Yard Butterfly

 RCSL Record:  26.89    1995      Margaret Hoelzer                Jones Valley

     Name                     Age Team                 Prelim Time   Finals Time



A - Final

   1 Martinson, Sarah Abbott   12 Greenwyche Gators          31.20         30.12



   2 Maurel, Elise             12 Hampton Cove Hurricanes    31.11         31.20



   3 Ledyard, Ann              12 Piedmont Piranhas          31.26         31.36



   4 Janssen, Alana            12 Mt. Carmel Hammerheads     32.23         31.48



   5 Smith, Megan              12 Blossomwood Swim Team      32.83         31.88



   6 McMillan, Katie           12 Hampton Cove Hurricanes    33.21         32.24



   7 Clark, Amanda             12 Jones Valley Recreation    33.03         33.45



   8 Wilson, Caroline          12 Jones Valley Recreation    33.65         33.68



B - Final

   9 Lioce, Bonnie             11 Jones Valley Recreation    34.57         32.45



  10 Lewis, Erica              12 Camelot                    33.75         33.43



  11 Jakab, Bailey             11 Greenwyche Gators          34.18         34.05



  12 Freeman, Clara            12 Heart of the Valley SE Y   35.27         34.08



  13 Bell, Maria               11 Piedmont Piranhas          35.63         34.20



  14 Fair, Sara Kate           12 Monte Sano                 35.31         34.73



  15 Paul, Erin                11 Camelot                    35.58         34.83



  16 Hale, Anna                12 Mt. Carmel Hammerheads     35.23         34.86





Event 75  Girls 11-12 50 Yard Butterfly

     Name                     Age Team                   Seed Time   Prelim Time



Preliminaries

   1 Maurel, Elise             12 Hampton Cove Hurricanes    33.57         31.11   q



Preliminaries ...   (Event 75  Girls 11-12 50 Yard Butterfly)

     Name                     Age Team                   Seed Time   Prelim Time



   2 Martinson, Sarah Abbott   12 Greenwyche Gators          33.13         31.20   q



   3 Ledyard, Ann              12 Piedmont Piranhas          32.58         31.26   q



   4 Janssen, Alana            12 Mt. Carmel Hammerheads     33.49         32.23   q



   5 Smith, Megan              12 Blossomwood Swim Team      34.07         32.83   q



   6 Clark, Amanda             12 Jones Valley Recreation    34.50         33.03   q



   7 McMillan, Katie           12 Hampton Cove Hurricanes    35.18         33.21   q



   8 Wilson, Caroline          12 Jones Valley Recreation    35.65         33.65   q





   9 Lewis, Erica              12 Camelot                    36.74         33.75   q



  10 Jakab, Bailey             11 Greenwyche Gators          34.39         34.18   q



  11 Lioce, Bonnie             11 Jones Valley Recreation    35.34         34.57   q



  12 Hale, Anna                12 Mt. Carmel Hammerheads     36.19         35.23   q



  13 Freeman, Clara            12 Heart of the Valley SE Y   36.93         35.27   q



  14 Fair, Sara Kate           12 Monte Sano                 35.33         35.31   q



  15 Paul, Erin                11 Camelot                    38.83         35.58   q



  16 Bell, Maria               11 Piedmont Piranhas          36.40         35.63   q





  17 Clem, Laurel              12 Monte Sano                 36.63         35.71



  18 Tiller, Faith E           12 Monte Sano                 35.89         35.78





  19 Atkinson, Adeline         11 Sharon Johnston            37.82         36.34



  20 Walters, Payton           12 Lily Flagg Cows            40.82         36.86



  21 Malone, Hayden            12 Greenwyche Gators          40.60         36.95



  22 Damian, Lexi              12 Hampton Cove Hurricanes    47.17         37.01



  23 Schmuck, Adaley           11 Lily Flagg Cows            40.83         37.84



  24 Malone, Mandy Kate        12 Mountain Springs Swim Te   38.14         37.86



  25 McElyea, Amanda           12 Mt. Carmel Hammerheads     39.37         38.15



  26 Weakley, Callie           12 Mountain Springs Swim Te   40.88         38.16



  27 Booth, Elaine             12 Byrd Spring                39.47         38.44



  28 Maddox, Logan             11 Sherwood Swim Team         44.79         38.67



  29 Hnetynka, Tiffany         12 Blossomwood Swim Team      41.26         38.70



  30 Stieglitz, Caroline       11 Sherwood Swim Team         41.50         39.19



  31 McDonald, Haley           12 Byrd Spring                39.59         39.35



  32 VanDyke, Anne Hayden      11 Blossomwood Swim Team      41.77         39.71



 *33 Tinker, Jodie             12 Sharon Johnston            40.99         40.77



 *33 Jackson, Abbi             12 Piedmont Piranhas          46.28         40.77



  35 Currie, Allie             12 Camelot                    41.72         40.88



  36 Mickle, Peyton Ann        12 Mountain Springs Swim Te   40.23         41.20



  37 Hayes, Katie              11 Valley Hill Country Club   47.88         41.75



  38 Lindow, Cassidy           12 Byrd Spring                45.34         43.88



  39 Cagle, Audrey             12 Sharon Johnston               NT         44.91



  40 Cape, Catherine           11 Whitesburg Tide            50.59         45.79



  41 Eaton, Casey              11 Sherwood Swim Team         45.88         46.27



  42 Duffy, Kayla M            11 Whitesburg Tide            53.02         47.38



  43 Seymour, Kaitlyn          11 Chapman Serpents           51.01         51.88



  44 Hatmaker, Kaitlyn         11 Valley Hill Country Club   48.75       1:02.53



  45 Oney, Louisa              11 Chapman Serpents         1:28.43       1:19.09





Event 76  Boys 11-12 50 Yard Butterfly

 RCSL Record:  26.61    7/18/200  Steven Griffin                  Greenwyche

     Name                     Age Team                 Prelim Time   Finals Time



A - Final

   1 Espy, Chandler            12 Jones Valley Recreation    27.98         27.54



   2 Graves, Macon             11 Monte Sano                 31.27         31.17



A - Final ...   (Event 76  Boys 11-12 50 Yard Butterfly)

     Name                     Age Team                 Prelim Time   Finals Time



   3 Kimrey, Andrew            12 Greenwyche Gators          33.78         33.64



   4 Hayes, Peyton             11 Camelot                    33.54         33.71



   5 Scoggins, Will            12 Greenwyche Gators          34.19         33.87



   6 Reynolds, Eli             12 Greenwyche Gators          33.21         34.07



   7 DeVaney, Isaac            11 Sherwood Swim Team         34.11         34.23



   8 Herring, Jackson          11 Piedmont Piranhas          34.33         36.68



B - Final

   9 Clark, Dylan              12 Monte Sano                 34.36         34.16



  10 Fulmer, Bret              11 Camelot                    34.35         34.45



  11 Butler, David             12 Lily Flagg Cows            35.39         35.55



  12 Hyde, Russel              12 Valley Hill Country Club   34.45         35.59



  13 Wermuth, Brandon          11 Monte Sano                 34.99         35.61



  14 Huismann, Brendan         12 Mountain Springs Swim Te   35.84         35.83



  15 Urban, Scott              12 Hampton Cove Hurricanes    35.54         35.97



  16 Johnson, Dalton           12 Chapman Serpents           35.40         36.15





Event 76  Boys 11-12 50 Yard Butterfly

     Name                     Age Team                   Seed Time   Prelim Time



Preliminaries

   1 Espy, Chandler            12 Jones Valley Recreation    28.47         27.98   q



   2 Graves, Macon             11 Monte Sano                 33.81         31.27   q



   3 Reynolds, Eli             12 Greenwyche Gators          37.41         33.21   q



   4 Hayes, Peyton             11 Camelot                    36.12         33.54   q



   5 Kimrey, Andrew            12 Greenwyche Gators          36.33         33.78   q



   6 DeVaney, Isaac            11 Sherwood Swim Team         35.89         34.11   q



   7 Scoggins, Will            12 Greenwyche Gators          36.67         34.19   q



   8 Herring, Jackson          11 Piedmont Piranhas          36.53         34.33   q





   9 Fulmer, Bret              11 Camelot                    38.60         34.35   q



  10 Clark, Dylan              12 Monte Sano                 35.68         34.36   q



  11 Hyde, Russel              12 Valley Hill Country Club   38.51         34.45   q



  12 Wermuth, Brandon          11 Monte Sano                 39.39         34.99   q



  13 Butler, David             12 Lily Flagg Cows            38.51         35.39   q



  14 Johnson, Dalton           12 Chapman Serpents           37.86         35.40   q



  15 Urban, Scott              12 Hampton Cove Hurricanes    40.33         35.54   q



  16 Huismann, Brendan         12 Mountain Springs Swim Te   38.48         35.84   q





  17 Medawar, Nicholas         11 Blossomwood Swim Team      38.78         35.90



  18 Manush, Ben               11 Byrd Spring                37.56         36.02





  19 Baldwin, Spencer          11 Piedmont Piranhas          38.60         36.90



  20 Mordecai, Lucas           11 Sherwood Swim Team         41.22         37.36



  21 Steves, Ben               12 Jones Valley Recreation    39.06         37.77



  22 Ford, Palmer              11 Valley Hill Country Club   41.16         38.52



  23 Williams, Carter          12 Byrd Spring                39.41         38.59



  24 Atkinson, Asa             12 Sharon Johnston            41.51         39.89



  25 Meagher, Kaegan           11 Camelot                    44.67         41.24



  26 Hinely, Joseph            11 Byrd Spring                42.86         43.10



  27 Skinner, Nate             12 Mountain Springs Swim Te      NT         43.23



  28 Fitzgibbon, Jackson       11 Sherwood Swim Team         46.77         44.34



  29 Spearing, Caleb           12 Lily Flagg Cows            45.15         44.39



  30 Brown, Jacob A            11 Chapman Serpents           49.42         44.73



  31 Gordon, Joe               11 Sharon Johnston            53.26         45.23



Preliminaries ...   (Event 76  Boys 11-12 50 Yard Butterfly)

     Name                     Age Team                   Seed Time   Prelim Time



  32 Batson, Andrew            11 Blossomwood Swim Team      52.47         45.89



  33 Hauenstein, Seth          11 Mountain Springs Swim Te   51.56         46.35



  34 Rice, Sam                 11 Whitesburg Tide            50.76         48.57



  35 Birchfield, Thomas        11 Blossomwood Swim Team      52.44         49.73



  36 Smith, Zachery            12 Sharon Johnston            51.68         51.46



  37 Buckner, Robby            11 Chapman Serpents           59.15         53.92



  38 Wells, John Bryson        11 Heart of the Valley SE Y   57.59         54.12



  39 Botta, Brooks             11 Lily Flagg Cows            47.27         58.03



 --- Moss, Sam                 12 Mt. Carmel Hammerheads   1:17.45            DQ



 --- Hornsby, Carson           12 Mt. Carmel Hammerheads   1:03.23            DQ



 --- Anderson, Max             11 Piedmont Piranhas          39.74            DQ



 --- Jones, Caleb              11 Jones Valley Recreation    58.37            DQ





Event 77  Girls 13-14 50 Yard Butterfly

 RCSL Record:  26.69    1997      Margaret Hoelzer                Jones Valley

     Name                     Age Team                 Prelim Time   Finals Time



A - Final

   1 Hinely, Megan             13 Byrd Spring                30.27         29.68



   2 Thompson, Isabella        14 Blossomwood Swim Team      29.81         29.94



   3 Easterling, Caroline      14 Greenwyche Gators          31.13         30.15



   4 Starck, Jennifer          14 Jones Valley Recreation    29.97         30.29



   5 Luther, Michelle          14 Jones Valley Recreation    30.63         30.45



   6 Moore, Sarah Gwin         13 Blossomwood Swim Team      30.94         30.49



   7 Clarke, Katelyn           14 Mt. Carmel Hammerheads     31.19         30.69



   8 Parsons, Devon            14 Blossomwood Swim Team      30.86         31.25



B - Final

   9 Pirani, Catherine         12 Jones Valley Recreation    32.01         30.67



  10 Sullins, Ella             13 Whitesburg Tide            32.49         30.72



  11 Cutter, Amy               14 Whitesburg Tide            31.48         31.06



  12 Wermuth, Casey            14 Monte Sano                 31.73         31.98



  13 Keller, Sydney            14 Byrd Spring                32.07         32.31



  14 Wire, Allison             14 Piedmont Piranhas          33.09         32.54



  15 Danner, Taylor            13 Sherwood Swim Team         33.03         33.16



  16 Nunn, Kate                13 Piedmont Piranhas          31.78         33.27





Event 77  Girls 13-14 50 Yard Butterfly

     Name                     Age Team                   Seed Time   Prelim Time



Preliminaries

   1 Thompson, Isabella        14 Blossomwood Swim Team      30.46         29.81   q



   2 Starck, Jennifer          14 Jones Valley Recreation    31.26         29.97   q



   3 Hinely, Megan             13 Byrd Spring                31.15         30.27   q



   4 Luther, Michelle          14 Jones Valley Recreation    32.01         30.63   q



   5 Parsons, Devon            14 Blossomwood Swim Team      28.69         30.86   q



   6 Moore, Sarah Gwin         13 Blossomwood Swim Team      33.25         30.94   q



   7 Easterling, Caroline      14 Greenwyche Gators          32.41         31.13   q



   8 Clarke, Katelyn           14 Mt. Carmel Hammerheads     33.53         31.19   q





   9 Cutter, Amy               14 Whitesburg Tide            33.15         31.48   q



  10 Wermuth, Casey            14 Monte Sano                 33.40         31.73   q



  11 Nunn, Kate                13 Piedmont Piranhas          34.63         31.78   q



  12 Pirani, Catherine         12 Jones Valley Recreation    32.00         32.01   q



  13 Keller, Sydney            14 Byrd Spring                31.29         32.07   q



Preliminaries ...   (Event 77  Girls 13-14 50 Yard Butterfly)

     Name                     Age Team                   Seed Time   Prelim Time



  14 Sullins, Ella             13 Whitesburg Tide            32.27         32.49   q



  15 Danner, Taylor            13 Sherwood Swim Team         35.27         33.03   q



  16 Wire, Allison             14 Piedmont Piranhas          33.27         33.09   q





 *17 Mayer, Brennana           13 Valley Hill Country Club   35.18         33.62



 *17 Neighbors, Anna           13 Greenwyche Gators          37.11         33.62



Swim-Off Required



  19 Stone, Jordan             14 Camelot                    35.48         33.71



  20 Van Peursem, Laura        14 Piedmont Piranhas          36.84         34.65



  21 Tolleson, Rachel          14 Hampton Cove Hurricanes    35.93         34.96



  22 Rickmeyer, Mary Claire    14 Mt. Carmel Hammerheads     34.30         34.98



  23 Lancaster, Sara           14 Sherwood Swim Team         37.47         35.90



  24 Spearing, Sherry          14 Lily Flagg Cows            36.12         35.99



  25 Engle, Annie              14 Whitesburg Tide            38.53         36.70



  26 Lawson, Anna L            13 Greenwyche Gators          38.26         37.17



  27 Zimmerman, Ansley         13 Camelot                    38.22         37.99



  28 Castellow, Mallory        13 Monte Sano                    NT         38.06



  29 Bradford, Olivia          14 Monte Sano                 40.80         38.56



  30 Rose, Mary Anna           13 Mountain Springs Swim Te   45.32         38.89



  31 Chandler, Abigail         13 Sherwood Swim Team         38.43         39.90



  32 Lozier, Rachel            13 Sharon Johnston            40.46         40.06



  33 Raley, Caylie             14 Sharon Johnston            40.60         40.41



  34 Carter, Kayla             14 Camelot                    43.43         41.72



  35 Lindow, Michaila          14 Byrd Spring                50.94         44.40



  36 Brower, Veronica          13 Chapman Serpents           44.19         45.26



  37 Haley, Emily              13 Lily Flagg Cows            48.53         45.85



  38 Bailey, Alexandria        13 Sharon Johnston            45.50         45.90



 *39 Buckner, Katie            13 Chapman Serpents         1:05.59         49.96



 *39 Willem, Katie             13 Mt. Carmel Hammerheads        NT         49.96



 --- Byrd, Sara Kathryn K      14 Mountain Springs Swim Te   33.93            DQ





Event 78  Boys 13-14 50 Yard Butterfly

 RCSL Record:  24.92    7/15/200  Tyler Kaliszak                  Jones Valley-

     Name                     Age Team                 Prelim Time   Finals Time



A - Final

   1 King, Connor              14 Monte Sano                 26.24         26.06



   2 Kaliszak, Luke            13 Jones Valley Recreation    26.22         26.14



   3 Smith, Karter             14 Blossomwood Swim Team      26.74         26.79



   4 Russell, Derek            14 Blossomwood Swim Team      27.04         27.00



   5 Smith, John               13 Piedmont Piranhas          27.06         27.24



   6 Lawrence, Jackson         14 Camelot                    27.06         27.42



   7 Wisener, Jared            14 Monte Sano                 28.99         28.37



   8 Jones, Ethan              14 Mountain Springs Swim Te   28.01         28.55



B - Final

   9 Roberts, Christopher      13 Blossomwood Swim Team      29.52         29.65



  10 Malone, Ben               13 Greenwyche Gators          29.66         29.73



  11 Graves, Jackson           13 Monte Sano                 29.69         29.90



  12 Foeller, Christopher      14 Lily Flagg Cows            30.98         30.58



  13 Garrett, Dustin           14 Camelot                    29.69         30.69



  14 Windsor, Alex             13 Valley Hill Country Club   30.20         30.72



  15 Bogardus, Zach S          13 Whitesburg Tide            30.74         30.88



  16 Dombrowsky, Nicholas      13 Hampton Cove Hurricanes    31.17         31.59





Event 78  Boys 13-14 50 Yard Butterfly

     Name                     Age Team                   Seed Time   Prelim Time



Preliminaries

   1 Kaliszak, Luke            13 Jones Valley Recreation    27.79         26.22   q



   2 King, Connor              14 Monte Sano                 27.32         26.24   q



   3 Smith, Karter             14 Blossomwood Swim Team      27.41         26.74   q



   4 Russell, Derek            14 Blossomwood Swim Team      27.85         27.04   q



  *5 Lawrence, Jackson         14 Camelot                    29.43         27.06   q



  *5 Smith, John               13 Piedmont Piranhas          28.38         27.06   q



   7 Jones, Ethan              14 Mountain Springs Swim Te   30.25         28.01   q



   8 Wisener, Jared            14 Monte Sano                 29.81         28.99   q





   9 Roberts, Christopher      13 Blossomwood Swim Team      30.71         29.52   q



  10 Malone, Ben               13 Greenwyche Gators          32.11         29.66   q



 *11 Graves, Jackson           13 Monte Sano                 30.99         29.69   q



 *11 Garrett, Dustin           14 Camelot                    33.76         29.69   q



  13 Windsor, Alex             13 Valley Hill Country Club   34.84         30.20   q



  14 Bogardus, Zach S          13 Whitesburg Tide            32.72         30.74   q



  15 Foeller, Christopher      14 Lily Flagg Cows            31.45         30.98   q



  16 Dombrowsky, Nicholas      13 Hampton Cove Hurricanes    34.57         31.17   q





  17 Jedlovec, Dylan           13 Whitesburg Tide            33.04         31.25



  18 Eaton, Jacob              13 Sherwood Swim Team         32.51         31.48





  19 Sutphin, Jared            13 Greenwyche Gators          33.32         31.76



  20 Bohannan, Evan            14 Piedmont Piranhas          35.68         32.27



  21 Neely, Daniel A           14 Whitesburg Tide            34.15         32.58



  22 Stoner, Will              13 Mt. Carmel Hammerheads     37.52         33.27



  23 Larsen, Taylor            14 Greenwyche Gators          35.14         33.66



  24 Oliver, Bailey            13 Mountain Springs Swim Te   34.91         33.77



  25 Jones, Steven             13 Camelot                    34.37         34.28



  26 Guerrero, Nicolas         14 Byrd Spring                36.59         34.72



  27 Baldwin, Parker           13 Piedmont Piranhas          37.09         34.95



  28 Charlton, Tyler           14 Mountain Springs Swim Te   36.74         35.17



  29 Tygielski, Nicholas       14 Sherwood Swim Team         40.22         36.63



  30 Hitchcock, Rhett          13 Mt. Carmel Hammerheads     50.34         42.42



  31 Keegans, Sergej           13 Chapman Serpents           54.25         46.19



  32 Oney, Ian                 14 Chapman Serpents           50.65         46.40



  33 Purves, Chris             13 Sherwood Swim Team         48.12         50.51





Event 79  Girls 15-17 50 Yard Butterfly

 RCSL Record:  25.78    1999      Meghan Lynch                    Piedmont

     Name                     Age Team                 Prelim Time   Finals Time



A - Final

   1 Busk, Hannah              15 Lily Flagg Cows            27.22         26.67



   2 Nubbe, Valerie            16 Mountain Springs Swim Te   28.42         27.69



   3 Toth, Katie               15 Greenwyche Gators          29.13         28.43



   4 Newman, Iman              16 Camelot                    28.73         28.51



   5 Wilson, Kristyn           15 Jones Valley Recreation    29.29         29.07



   6 Kittredge, Krys           16 Camelot                    29.61         29.37



   7 Musgrove, Cade            16 Blossomwood Swim Team      30.30         30.12



   8 Scoggins, Sarah           15 Monte Sano                 29.71         30.15



B - Final

   9 Griffin, Jerilyn          17 Blossomwood Swim Team      30.75         30.46



B - Final ...   (Event 79  Girls 15-17 50 Yard Butterfly)

     Name                     Age Team                 Prelim Time   Finals Time



  10 Kokes, Kelso              15 Sherwood Swim Team         30.54         30.59



  11 Smith, Callie             15 Camelot                    30.58         30.60



  12 Harlan, Katie             16 Chapman Serpents           30.93         31.02



  13 Ashcraft, Beth Anne       17 Whitesburg Tide            31.18         31.14



  14 Karigan, Jennifer         17 Greenwyche Gators          31.51         31.52



  15 Nichols, Collin           15 Mt. Carmel Hammerheads     30.77         31.55



  16 Schmuck, Brinley          16 Lily Flagg Cows            31.35         32.05





Event 79  Girls 15-17 50 Yard Butterfly

     Name                     Age Team                   Seed Time   Prelim Time



Preliminaries

   1 Busk, Hannah              15 Lily Flagg Cows            28.67         27.22   q



   2 Nubbe, Valerie            16 Mountain Springs Swim Te   29.69         28.42   q



   3 Newman, Iman              16 Camelot                    30.37         28.73   q



   4 Toth, Katie               15 Greenwyche Gators          30.38         29.13   q



   5 Wilson, Kristyn           15 Jones Valley Recreation    30.59         29.29   q



   6 Kittredge, Krys           16 Camelot                    30.46         29.61   q



   7 Scoggins, Sarah           15 Monte Sano                 30.46         29.71   q



   8 Musgrove, Cade            16 Blossomwood Swim Team      31.50         30.30   q





   9 Kokes, Kelso              15 Sherwood Swim Team         32.01         30.54   q



  10 Smith, Callie             15 Camelot                    31.03         30.58   q



  11 Griffin, Jerilyn          17 Blossomwood Swim Team      31.53         30.75   q



  12 Nichols, Collin           15 Mt. Carmel Hammerheads     31.54         30.77   q



  13 Harlan, Katie             16 Chapman Serpents           32.21         30.93   q



  14 Ashcraft, Beth Anne       17 Whitesburg Tide            31.76         31.18   q



  15 Schmuck, Brinley          16 Lily Flagg Cows            32.99         31.35   q



  16 Karigan, Jennifer         17 Greenwyche Gators          33.27         31.51   q





  17 Hill, Makenzie            16 Mt. Carmel Hammerheads     32.44         31.66



  18 Phares, Emily             15 Monte Sano                 33.62         31.69





  19 Steves, Lindsay           15 Jones Valley Recreation    31.88         31.71



  20 Warner, Sarah             15 Piedmont Piranhas          38.53         31.81



  21 Kimrey, Rachel            17 Greenwyche Gators          34.75         32.69



  22 Jerman, Alicia            15 Heart of the Valley SE Y   34.62         32.96



  23 Smith, Amanda             17 Piedmont Piranhas          34.08         32.97



  24 Mahesh, Kellyn            16 Blossomwood Swim Team      30.77         33.25



  25 Wisener, Jessica          17 Monte Sano                    NT         33.64



  26 Windsor, Olivia           15 Valley Hill Country Club      NT         33.69



  27 Alford, Melissa           15 Lily Flagg Cows            36.38         34.42



  28 Newsum, Gracie            17 Heart of the Valley SE Y   36.94         34.46



  29 Nalley, Lindsey           15 Piedmont Piranhas          37.24         34.57



  30 Holloway, Hannah          15 Jones Valley Recreation    35.47         34.71



  31 Weakley, Annabeth         15 Mountain Springs Swim Te   37.25         35.31



  32 Hyde, Haley               15 Valley Hill Country Club   36.70         35.66



  33 Harmon, Susan             17 Byrd Spring                37.78         35.73



  34 Carriger, Sydney          15 Byrd Spring                38.92         36.23



  35 Smith, Jenna              16 Valley Hill Country Club   38.48         36.61



  36 Lancaster, Mary Kate      17 Sherwood Swim Team         33.93         36.66



  37 Cole, Shelby              15 Hampton Cove Hurricanes    39.16         37.95



  38 Hill, Ashley              16 Whitesburg Tide            38.72         38.95



  39 Luttrell, Anna            15 Byrd Spring                41.00         40.74



Preliminaries ...   (Event 79  Girls 15-17 50 Yard Butterfly)

     Name                     Age Team                   Seed Time   Prelim Time



  40 Cardno, Amanda            16 Hampton Cove Hurricanes    41.43         40.97



  41 Haupt, Caity              15 Sharon Johnston            45.89         43.74





Event 80  Boys 15-17 50 Yard Butterfly

 RCSL Record:  23.42    7/13/200  Ricky Esneault                  JVRA

     Name                     Age Team                 Prelim Time   Finals Time



A - Final

   1 Kaliszak, Tyler           16 Jones Valley Recreation    23.02         23.51



   2 Taylor, Tehuti            16 Camelot                    24.58         24.24



   3 Espy, Tyler               16 Jones Valley Recreation    24.67         24.34



   4 Griffin, Steven           17 Greenwyche Gators          25.03         24.92



   5 Mog, Riley                17 Byrd Spring                25.53         25.43



   6 Byrne, Kevin              16 Monte Sano                 26.22         25.68



   7 Shults, Jacob             17 Jones Valley Recreation    25.57         25.69



   8 Rhea, Landon Tyler        16 Monte Sano                 25.53         25.70



B - Final

   9 Hudson, Harrison          15 Blossomwood Swim Team      27.53         26.98



  10 Tepool, Trent             17 Hampton Cove Hurricanes    27.21         27.00



  11 Holder, Caleb             16 Whitesburg Tide            26.72         27.05



  12 Anderson, Christian       16 Sherwood Swim Team         26.41         27.10



  13 Ashcraft, John            16 Whitesburg Tide            27.18         27.23



  14 Brahm, Christopher        16 Lily Flagg Cows            27.03         27.27



  15 Taylor, Tchaasu           15 Camelot                    27.21         27.54



  16 Jager, Gregory            17 Lily Flagg Cows            27.12         27.57





Event 80  Boys 15-17 50 Yard Butterfly

     Name                     Age Team                   Seed Time   Prelim Time



Preliminaries

   1 Kaliszak, Tyler           16 Jones Valley Recreation    25.24         23.02   q



   2 Taylor, Tehuti            16 Camelot                    25.70         24.58   q



   3 Espy, Tyler               16 Jones Valley Recreation    25.81         24.67   q



   4 Griffin, Steven           17 Greenwyche Gators          26.51         25.03   q



  *5 Rhea, Landon Tyler        16 Monte Sano                 27.27         25.53   q



  *5 Mog, Riley                17 Byrd Spring                25.99         25.53   q



   7 Shults, Jacob             17 Jones Valley Recreation    27.97         25.57   q



   8 Byrne, Kevin              16 Monte Sano                 27.22         26.22   q





   9 Anderson, Christian       16 Sherwood Swim Team         27.87         26.41   q



  10 Holder, Caleb             16 Whitesburg Tide            29.05         26.72   q



  11 Brahm, Christopher        16 Lily Flagg Cows            27.99         27.03   q



  12 Jager, Gregory            17 Lily Flagg Cows            29.87         27.12   q



  13 Ashcraft, John            16 Whitesburg Tide            28.28         27.18   q



 *14 Taylor, Tchaasu           15 Camelot                    29.06         27.21   q



 *14 Tepool, Trent             17 Hampton Cove Hurricanes    28.83         27.21   q



  16 Hudson, Harrison          15 Blossomwood Swim Team      28.46         27.53   q





  17 Nalley, Andrew            17 Piedmont Piranhas          30.66         27.75



  18 Jedlovec, PJ J            16 Whitesburg Tide            29.81         27.81





  19 Sutherland, Tyler         17 Blossomwood Swim Team      29.43         27.88



  20 Fleming, Clay             17 Greenwyche Gators          29.11         27.91



  21 Hollihan, Brad            15 Camelot                    29.25         28.46



  22 Bradley, Will             17 Valley Hill Country Club   30.38         28.62



Preliminaries ...   (Event 80  Boys 15-17 50 Yard Butterfly)

     Name                     Age Team                   Seed Time   Prelim Time



  23 Coyle, Austin             15 Heart of the Valley SE Y   31.30         29.12



  24 Nunn, Will                15 Piedmont Piranhas          29.97         29.50



  25 Petroff, Ryan             15 Monte Sano                 31.27         29.69



  26 Musgrove, Rawls           15 Blossomwood Swim Team      35.81         29.89



  27 Woods, Travis             17 Byrd Spring                32.43         30.27



  28 Hobbs, Luke               16 Lily Flagg Cows            33.19         30.89



  29 Lane, Josh                17 Sherwood Swim Team         34.68         30.90



  30 Fitzgibbon, Zach          16 Sherwood Swim Team         33.85         31.55



  31 Stuart, Philip            16 Piedmont Piranhas          34.41         32.22



  32 Cagle, Connor             16 Sharon Johnston            33.98         32.38



  33 Albert, Colton            17 Valley Hill Country Club   33.72         32.74



  34 Hale, Spencer             16 Sharon Johnston            33.16         32.81



  35 Hannan, Drew              17 Mountain Springs Swim Te   35.53         32.89



  36 Schulte, Stephen          16 Sharon Johnston            38.57         39.10





Event 81  Girls 11-12 50 Yard Backstroke

 RCSL Record:  29.23    1995      Margaret Hoelzer                Jones Valley

     Name                     Age Team                 Prelim Time   Finals Time



A - Final

   1 Maurel, Elise             12 Hampton Cove Hurricanes    32.20         32.37



   2 Freeman, Clara            12 Heart of the Valley SE Y   33.61         33.06



   3 Paul, Erin                11 Camelot                    33.52         34.18



   4 Martinson, Sarah Abbott   12 Greenwyche Gators          33.87         34.41



   5 Jakab, Bailey             11 Greenwyche Gators          36.00         35.42



   6 Smith, Megan              12 Blossomwood Swim Team      35.74         35.49



   7 Sabio, Jesse              11 Jones Valley Recreation    35.61         35.69



   8 Clayton, Hannah Page      11 Blossomwood Swim Team      36.38         36.35



B - Final

   9 Orcutt, Jackie            12 Sherwood Swim Team         36.54         36.04



  10 Wilson, Caroline          12 Jones Valley Recreation    36.72         36.32



  11 Currie, Allie             12 Camelot                    36.80         36.80



  12 Potter, Kate              12 Mt. Carmel Hammerheads     38.92         37.63



  13 Hale, Anna                12 Mt. Carmel Hammerheads     36.85         37.89



  14 Woody, Maddie             11 Camelot                    38.19         38.21



  15 Wistner, Albany           12 Monte Sano                 38.54         38.63



  16 McCool, Kyra              12 Monte Sano                 38.69         39.06





Event 81  Girls 11-12 50 Yard Backstroke

     Name                     Age Team                   Seed Time   Prelim Time



Preliminaries

   1 Maurel, Elise             12 Hampton Cove Hurricanes    33.57         32.20   q



   2 Paul, Erin                11 Camelot                    34.83         33.52   q



   3 Freeman, Clara            12 Heart of the Valley SE Y   33.97         33.61   q



   4 Martinson, Sarah Abbott   12 Greenwyche Gators          35.11         33.87   q



   5 Sabio, Jesse              11 Jones Valley Recreation       NT         35.61   q



   6 Smith, Megan              12 Blossomwood Swim Team      33.61         35.74   q



   7 Jakab, Bailey             11 Greenwyche Gators          37.62         36.00   q



   8 Clayton, Hannah Page      11 Blossomwood Swim Team      37.33         36.38   q





   9 Orcutt, Jackie            12 Sherwood Swim Team         38.63         36.54   q



  10 Wilson, Caroline          12 Jones Valley Recreation    36.86         36.72   q



  11 Currie, Allie             12 Camelot                    37.79         36.80   q



Preliminaries ...   (Event 81  Girls 11-12 50 Yard Backstroke)

     Name                     Age Team                   Seed Time   Prelim Time



  12 Hale, Anna                12 Mt. Carmel Hammerheads     36.38         36.85   q



  13 Woody, Maddie             11 Camelot                    40.62         38.19   q



  14 Wistner, Albany           12 Monte Sano                 40.94         38.54   q



  15 McCool, Kyra              12 Monte Sano                 40.89         38.69   q



  16 Potter, Kate              12 Mt. Carmel Hammerheads     42.01         38.92   q





  17 Jones, Ellery             12 Mountain Springs Swim Te   40.33         38.96



  18 Kesting, Megan            11 Blossomwood Swim Team      41.48         39.38





  19 Tinker, Jodie             12 Sharon Johnston            44.70         40.21



  20 Hepler, Hannah            12 Piedmont Piranhas          39.10         40.29



  21 Lindow, Cassidy           12 Byrd Spring                38.85         40.39



  22 Luttrell, Holly           12 Byrd Spring                42.74         40.48



  23 Bowlin, Brooke            11 Monte Sano                 41.77         40.58



  24 Rickmeyer, Katie          12 Mt. Carmel Hammerheads     41.58         40.60



  25 Byers, Hannah             12 Greenwyche Gators          40.88         40.62



  26 Walters, Payton           12 Lily Flagg Cows            40.06         40.80



  27 Weakley, Callie           12 Mountain Springs Swim Te   43.31         41.81



  28 Stieglitz, Caroline       11 Sherwood Swim Team         42.17         41.85



  29 Cape, Catherine           11 Whitesburg Tide            40.52         41.93



  30 Taylor, Layne             12 Jones Valley Recreation    46.11         42.43



  31 Wang, Ting                11 Hampton Cove Hurricanes    48.37         43.06



  32 Weitenbeck, Brooke        12 Mountain Springs Swim Te   45.77         44.17



  33 Tylicki, Bella            11 Valley Hill Country Club   44.81         44.29



  34 Gubarev, Dasha            12 Byrd Spring                47.56         44.69



 *35 Edwards, Charis           11 Chapman Serpents           47.35         45.05



 *35 Jackson, Abbi             12 Piedmont Piranhas          51.88         45.05



  37 Cagle, Audrey             12 Sharon Johnston            46.66         46.57



  38 Eaton, Casey              11 Sherwood Swim Team         47.24         47.49



  39 Hubbard, Rebecca          12 Piedmont Piranhas          48.91         47.54



  40 Barrett, Kelsey           11 Sharon Johnston            54.41         48.93





Event 82  Boys 11-12 50 Yard Backstroke

 RCSL Record:  28.69    1993      James Salazar                   Greenwyche

 RCSL Record:  28.69    7/18/200  Steven Griffin                  Greenwyche

     Name                     Age Team                 Prelim Time   Finals Time



A - Final

   1 Espy, Chandler            12 Jones Valley Recreation    28.79         28.70



   2 DeVaney, Isaac            11 Sherwood Swim Team         31.38         30.77



   3 Graves, Macon             11 Monte Sano                 32.84         32.41



   4 Reynolds, Eli             12 Greenwyche Gators          34.19         33.33



   5 Wintzinger, Trey          12 Hampton Cove Hurricanes    34.55         34.52



  *6 Hayes, Peyton             11 Camelot                    35.58         34.91



  *6 Sabio, Joel               12 Jones Valley Recreation    34.95         34.91



   8 Butler, David             12 Lily Flagg Cows            35.77         35.69



B - Final

   9 Anderson, Mitchell        12 Sherwood Swim Team         36.48         36.45



  10 Conners, Braxton          12 Greenwyche Gators          36.95         36.50



  11 Steves, Ben               12 Jones Valley Recreation    37.44         36.68



  12 Fulkerson, Jack           11 Monte Sano                 37.20         36.82



  13 Bohannan, Ryan            12 Piedmont Piranhas          37.09         37.31



  14 Wermuth, Brandon          11 Monte Sano                 36.72         37.80



  15 Urban, Scott              12 Hampton Cove Hurricanes    37.37         38.65



B - Final ...   (Event 82  Boys 11-12 50 Yard Backstroke)

     Name                     Age Team                 Prelim Time   Finals Time



  16 Kimrey, Andrew            12 Greenwyche Gators          39.38         39.44





Event 82  Boys 11-12 50 Yard Backstroke

     Name                     Age Team                   Seed Time   Prelim Time



Preliminaries

   1 Espy, Chandler            12 Jones Valley Recreation    29.13         28.79   q



   2 DeVaney, Isaac            11 Sherwood Swim Team         34.86         31.38   q



   3 Graves, Macon             11 Monte Sano                 34.85         32.84   q



   4 Reynolds, Eli             12 Greenwyche Gators          35.24         34.19   q



   5 Wintzinger, Trey          12 Hampton Cove Hurricanes    36.32         34.55   q



   6 Sabio, Joel               12 Jones Valley Recreation    40.18         34.95   q



   7 Hayes, Peyton             11 Camelot                    36.09         35.58   q



   8 Butler, David             12 Lily Flagg Cows            37.76         35.77   q





   9 Anderson, Mitchell        12 Sherwood Swim Team         38.96         36.48   q



  10 Wermuth, Brandon          11 Monte Sano                 38.59         36.72   q



  11 Conners, Braxton          12 Greenwyche Gators          39.07         36.95   q



  12 Bohannan, Ryan            12 Piedmont Piranhas          39.87         37.09   q



  13 Fulkerson, Jack           11 Monte Sano                 38.88         37.20   q



  14 Urban, Scott              12 Hampton Cove Hurricanes    40.19         37.37   q



  15 Steves, Ben               12 Jones Valley Recreation    39.03         37.44   q



  16 Kimrey, Andrew            12 Greenwyche Gators          39.36         39.38   q





  17 Bishop, Sam               11 Byrd Spring                42.66         39.64



  18 Patton, Luke              12 Mountain Springs Swim Te   41.53         40.02





  19 Hyde, Russel              12 Valley Hill Country Club   42.18         40.08



  20 Neese, Kyle               11 Heart of the Valley SE Y   46.75         40.65



  21 Hinely, Joseph            11 Byrd Spring                40.53         40.99



  22 Manush, Ben               11 Byrd Spring                40.49         41.36



  23 Wintzell, Jacob           12 Lily Flagg Cows            45.75         42.57



  24 Meagher, Kaegan           11 Camelot                    44.47         42.65



  25 Christian, Shelby         12 Piedmont Piranhas          43.34         42.77



  26 Baldwin, Spencer          11 Piedmont Piranhas          43.00         43.07



  27 Jager, Daniel             12 Lily Flagg Cows            47.55         43.68



  28 Hauenstein, Seth          11 Mountain Springs Swim Te   49.21         44.10



  29 Krause, Keith             12 Sharon Johnston            45.79         44.82



  30 Mordecai, Lucas           11 Sherwood Swim Team         47.83         45.27



  31 Charlton, Cary            11 Mountain Springs Swim Te      NT         45.77



  32 Brown, Jacob A            11 Chapman Serpents           48.57         45.87



  33 Harbarger, Jackson        12 Blossomwood Swim Team      49.43         45.88



  34 Carter, Davis             11 Heart of the Valley SE Y   51.47         46.39



  35 Smith, Zachery            12 Sharon Johnston            56.72         47.94



  36 Rice, Sam                 11 Whitesburg Tide            50.11         48.27



  37 Roden, Mike               11 Chapman Serpents           50.76         49.45



  38 Gordon, Joe               11 Sharon Johnston            46.39         49.53



  39 Ledbetter, Nathan C       11 Whitesburg Tide            50.90         52.75



  40 Wells, John Bryson        11 Heart of the Valley SE Y   57.72         55.24



  41 Lenoir, Andrew            12 Chapman Serpents         1:00.36         58.99



  42 Hitchcock, Lars           12 Mt. Carmel Hammerheads   1:13.93       1:11.70



 --- Stephenson, Max           12 Hampton Cove Hurricanes    54.35            DQ



 --- Gehrdes, Jack             11 Camelot                    48.14            DQ





Event 83  Girls 13-14 50 Yard Backstroke

 RCSL Record:  28.03    1977      Jan King                        Jones Valley

     Name                     Age Team                 Prelim Time   Finals Time



A - Final

   1 Mokry, Darby              14 Monte Sano                 31.09         29.90



   2 Olson, Elizabeth          13 Jones Valley Recreation    31.83         31.20



   3 Moore, Sarah Gwin         13 Blossomwood Swim Team      31.30         31.48



   4 Wire, Allison             14 Piedmont Piranhas          32.11         31.70



   5 Cutter, Amy               14 Whitesburg Tide            33.20         32.43



   6 Starck, Jennifer          14 Jones Valley Recreation    33.50         32.84



   7 Thompson, Isabella        14 Blossomwood Swim Team      33.75         33.36



   8 Clarke, Katelyn           14 Mt. Carmel Hammerheads     33.49         33.38



B - Final

   9 Pirani, Catherine         12 Jones Valley Recreation    34.11         33.42



  10 Rickmeyer, Mary Claire    14 Mt. Carmel Hammerheads     33.91         33.80



  11 Danner, Taylor            13 Sherwood Swim Team         33.87         34.28



  12 Tolleson, Rachel          14 Hampton Cove Hurricanes    34.89         34.69



  13 Van Peursem, Laura        14 Piedmont Piranhas          35.37         35.21



  14 Nichols, Hannah           14 Mt. Carmel Hammerheads     34.44         35.44



  15 Nunn, Kate                13 Piedmont Piranhas          35.59         35.55



  16 Sullins, Ella             13 Whitesburg Tide            36.65         37.15





Event 83  Girls 13-14 50 Yard Backstroke

     Name                     Age Team                   Seed Time   Prelim Time



Preliminaries

   1 Mokry, Darby              14 Monte Sano                 32.46         31.09   q



   2 Moore, Sarah Gwin         13 Blossomwood Swim Team      30.75         31.30   q



   3 Olson, Elizabeth          13 Jones Valley Recreation    32.92         31.83   q



   4 Wire, Allison             14 Piedmont Piranhas          32.85         32.11   q



   5 Cutter, Amy               14 Whitesburg Tide            34.23         33.20   q



   6 Clarke, Katelyn           14 Mt. Carmel Hammerheads     33.41         33.49   q



   7 Starck, Jennifer          14 Jones Valley Recreation    34.83         33.50   q



   8 Thompson, Isabella        14 Blossomwood Swim Team      32.57         33.75   q





   9 Danner, Taylor            13 Sherwood Swim Team         35.11         33.87   q



  10 Rickmeyer, Mary Claire    14 Mt. Carmel Hammerheads     33.87         33.91   q



  11 Pirani, Catherine         12 Jones Valley Recreation    34.33         34.11   q



  12 Nichols, Hannah           14 Mt. Carmel Hammerheads     36.97         34.44   q



  13 Tolleson, Rachel          14 Hampton Cove Hurricanes    35.90         34.89   q



  14 Van Peursem, Laura        14 Piedmont Piranhas          37.56         35.37   q



  15 Nunn, Kate                13 Piedmont Piranhas          37.13         35.59   q



  16 Sullins, Ella             13 Whitesburg Tide            35.06         36.65   q





  17 Larsen, Sydney            14 Greenwyche Gators          38.37         37.15



  18 Mayer, Brennana           13 Valley Hill Country Club   39.25         37.49





  19 Cooper, Kelly             13 Greenwyche Gators          37.75         37.92



  20 Byrd, Sara Kathryn K      14 Mountain Springs Swim Te   38.62         37.97



  21 Currie, Sarah             13 Camelot                    40.36         38.01



  22 Rushing, Madeline         13 Blossomwood Swim Team      40.26         38.38



  23 Engle, Annie              14 Whitesburg Tide            42.66         38.80



  24 Byrd, Rachel              13 Sherwood Swim Team         39.30         39.02



  25 Castellow, Mallory        13 Monte Sano                 40.06         39.10



  26 Mosley, Reagan            14 Byrd Spring                40.12         39.98



Preliminaries ...   (Event 83  Girls 13-14 50 Yard Backstroke)

     Name                     Age Team                   Seed Time   Prelim Time



  27 Chandler, Abigail         13 Sherwood Swim Team         40.34         41.15



  28 Kirsch, Elizabeth         14 Byrd Spring                41.04         41.17



  29 Neighbors, Anna           13 Greenwyche Gators          41.26         41.23



  30 Bradford, Olivia          14 Monte Sano                 45.62         41.41



  31 Wilson, Dana              14 Sharon Johnston            44.37         41.87



  32 Haupt, Katarina           14 Sharon Johnston            42.26         42.01



  33 Lindow, Michaila          14 Byrd Spring                43.33         42.32



  34 Vroom, Alex               13 Hampton Cove Hurricanes    46.59         42.50



  35 Dunn, Aubrey              14 Heart of the Valley SE Y   48.99         42.62



  36 Raley, Caylie             14 Sharon Johnston               NT         43.42



  37 Gandy, Anna               13 Valley Hill Country Club   46.17         43.50



  38 McLendon, Lane            14 Chapman Serpents           46.32         44.07



  39 Carter, Kayla             14 Camelot                    45.77         44.90



  40 Brower, Veronica          13 Chapman Serpents           53.43         45.43



  41 Haley, Emily              13 Lily Flagg Cows            44.42         45.60



  42 Hoover, Savannah          13 Mountain Springs Swim Te   46.28         46.09



  43 Rivette, Maria            13 Camelot                  1:11.23         53.70



  44 Troxell, Kayla            13 Chapman Serpents              NT         59.34





Event 84  Boys 13-14 50 Yard Backstroke

 RCSL Record:  26.55    1995      James Salazar                   Greenwyche

     Name                     Age Team                 Prelim Time   Finals Time



A - Final

   1 Kaliszak, Luke            13 Jones Valley Recreation    26.65         26.40



   2 Smith, Karter             14 Blossomwood Swim Team      29.44         28.81



   3 Wisener, Jared            14 Monte Sano                 30.41         30.00



   4 Foeller, Christopher      14 Lily Flagg Cows            30.94         31.14



   5 Garrett, Dustin           14 Camelot                    31.80         31.19



   6 Malone, Ben               13 Greenwyche Gators          31.04         31.33



   7 Bowlin, Bruce             13 Monte Sano                 31.33         31.49



   8 McDonald, Carter          13 Blossomwood Swim Team      31.13         31.62



B - Final

   9 Bogardus, Zach S          13 Whitesburg Tide            32.09         32.01



  10 Graves, Jackson           13 Monte Sano                 33.17         32.33



  11 Anderson, Cory            14 Sherwood Swim Team         34.12         33.06



  12 Karigan, Stephen          14 Greenwyche Gators          33.77         33.63



  13 Cimino, Addison           14 Blossomwood Swim Team      33.60         33.90



  14 Holder, Dylan             14 Whitesburg Tide            34.10         34.31



  15 Patton, Aaron             14 Mountain Springs Swim Te   33.69         34.75



  16 Prasher, Karl             14 Camelot                    34.15         35.19





Event 84  Boys 13-14 50 Yard Backstroke

     Name                     Age Team                   Seed Time   Prelim Time



Preliminaries

   1 Kaliszak, Luke            13 Jones Valley Recreation    28.78         26.65   q



   2 Smith, Karter             14 Blossomwood Swim Team      30.09         29.44   q



   3 Wisener, Jared            14 Monte Sano                 32.31         30.41   q



   4 Foeller, Christopher      14 Lily Flagg Cows            33.14         30.94   q



   5 Malone, Ben               13 Greenwyche Gators          32.86         31.04   q



   6 McDonald, Carter          13 Blossomwood Swim Team      32.96         31.13   q



   7 Bowlin, Bruce             13 Monte Sano                 33.69         31.33   q



Preliminaries ...   (Event 84  Boys 13-14 50 Yard Backstroke)

     Name                     Age Team                   Seed Time   Prelim Time



   8 Garrett, Dustin           14 Camelot                    34.66         31.80   q





   9 Bogardus, Zach S          13 Whitesburg Tide            32.69         32.09   q



  10 Graves, Jackson           13 Monte Sano                 35.43         33.17   q



  11 Cimino, Addison           14 Blossomwood Swim Team      35.24         33.60   q



  12 Patton, Aaron             14 Mountain Springs Swim Te   35.69         33.69   q



  13 Karigan, Stephen          14 Greenwyche Gators          36.03         33.77   q



  14 Holder, Dylan             14 Whitesburg Tide            35.29         34.10   q



  15 Anderson, Cory            14 Sherwood Swim Team         35.78         34.12   q



  16 Prasher, Karl             14 Camelot                    37.07         34.15   q





  17 Baldwin, Parker           13 Piedmont Piranhas          35.53         34.34



  18 Bohannan, Evan            14 Piedmont Piranhas          35.92         34.51





  19 Smith, John               13 Piedmont Piranhas          36.65         34.56



  20 Brown, Matthew            14 Greenwyche Gators          37.32         35.01



  21 Gehrdes, Chuck            13 Camelot                    38.97         35.75



  22 Satterfield, Forrest      14 Mountain Springs Swim Te   37.69         35.78



  23 Stephenson, Mitch         14 Hampton Cove Hurricanes    39.89         37.11



  24 Lane, Jeremiah            13 Sherwood Swim Team         46.31         37.98



  25 Charlton, Tyler           14 Mountain Springs Swim Te   39.36         38.55



  26 Guerrero, Nicolas         14 Byrd Spring                39.65         38.73



  27 Chenault, Blair           14 Jones Valley Recreation    41.74         40.00



  28 Troxell, Alan             13 Chapman Serpents           43.38         41.12



  29 Chynoweth, Adam           14 Whitesburg Tide            47.22         43.00



  30 Frazier, Dominic          13 Byrd Spring                50.78         45.19



  31 Oney, Ian                 14 Chapman Serpents           47.66         46.52



  32 Hitchcock, Rhett          13 Mt. Carmel Hammerheads        NT         48.85



  33 Taylor, Jacob             14 Sharon Johnston            55.18         49.14



  34 Purves, Chris             13 Sherwood Swim Team         50.62         49.37



  35 Longmire, Richard         14 Mt. Carmel Hammerheads     54.12         51.40



  36 Thomas, Ryan              13 Lily Flagg Cows            53.69         51.56



 --- Dombrowsky, Nicholas      13 Hampton Cove Hurricanes    36.47            DQ





Event 85  Girls 15-17 50 Yard Backstroke

 RCSL Record:  27.30    1999      Margaret Hoelzer                Jones Valley

     Name                     Age Team                 Prelim Time   Finals Time



A - Final

   1 Busk, Hannah              15 Lily Flagg Cows            29.21         28.26



   2 Espy, Ryan                17 Jones Valley Recreation    30.15         29.62



   3 Kittredge, Krys           16 Camelot                    31.37         30.36



   4 Sabio, Jasmine            15 Jones Valley Recreation    31.72         30.85



   5 Griffin, Jerilyn          17 Blossomwood Swim Team      32.69         31.33



   6 Ashcraft, Beth Anne       17 Whitesburg Tide            32.27         31.43



   7 Kokes, Kelso              15 Sherwood Swim Team         32.21         31.49



   8 Karigan, Jennifer         17 Greenwyche Gators          32.69         31.78



B - Final

   9 Henderson, Sara E         15 Whitesburg Tide            32.94         31.81



  10 Smith, Callie             15 Camelot                    32.91         32.01



  11 Younger, Ashley           17 Hampton Cove Hurricanes    33.52         32.22



  12 Johnson, Emily            15 Greenwyche Gators          33.67         33.48



  13 Scoggins, Sarah           15 Monte Sano                 34.32         33.51



  14 Warner, Hannah            15 Piedmont Piranhas          33.96         33.73



  15 Phares, Emily             15 Monte Sano                 34.61         33.81



B - Final ...   (Event 85  Girls 15-17 50 Yard Backstroke)

     Name                     Age Team                 Prelim Time   Finals Time



  16 Spearing, Julie           16 Lily Flagg Cows            34.21         33.83





Event 85  Girls 15-17 50 Yard Backstroke

     Name                     Age Team                   Seed Time   Prelim Time



Preliminaries

   1 Busk, Hannah              15 Lily Flagg Cows            30.26         29.21   q



   2 Espy, Ryan                17 Jones Valley Recreation    30.35         30.15   q



   3 Kittredge, Krys           16 Camelot                    31.16         31.37   q



   4 Sabio, Jasmine            15 Jones Valley Recreation    33.15         31.72   q



   5 Kokes, Kelso              15 Sherwood Swim Team         33.08         32.21   q



   6 Ashcraft, Beth Anne       17 Whitesburg Tide            32.88         32.27   q



  *7 Griffin, Jerilyn          17 Blossomwood Swim Team      31.63         32.69   q



  *7 Karigan, Jennifer         17 Greenwyche Gators          33.63         32.69   q





   9 Smith, Callie             15 Camelot                    33.36         32.91   q



  10 Henderson, Sara E         15 Whitesburg Tide            33.97         32.94   q



  11 Younger, Ashley           17 Hampton Cove Hurricanes    34.60         33.52   q



  12 Johnson, Emily            15 Greenwyche Gators          34.59         33.67   q



  13 Warner, Hannah            15 Piedmont Piranhas          36.61         33.96   q



  14 Spearing, Julie           16 Lily Flagg Cows            36.52         34.21   q



  15 Scoggins, Sarah           15 Monte Sano                 33.84         34.32   q



  16 Phares, Emily             15 Monte Sano                 35.72         34.61   q





  17 Woody, Marley             15 Camelot                    35.95         34.80



  18 Smith, Amanda             17 Piedmont Piranhas          36.45         35.13





  19 Jerman, Alicia            15 Heart of the Valley SE Y   34.39         35.26



  20 Browning, Meghan          17 Heart of the Valley SE Y   36.14         35.34



  21 Alford, Melissa           15 Lily Flagg Cows            36.15         35.87



  22 Mahesh, Kellyn            16 Blossomwood Swim Team      32.24         36.37



  23 Windsor, Olivia           15 Valley Hill Country Club   40.65         36.56



  24 Steves, Alyssa            17 Jones Valley Recreation    37.30         36.60



  25 Harmon, Susan             17 Byrd Spring                37.67         36.79



  26 Weakley, Annabeth         15 Mountain Springs Swim Te   36.18         37.20



  27 Nalley, Lindsey           15 Piedmont Piranhas          40.47         37.64



  28 Wright, Carter            15 Monte Sano                 36.30         37.76



  29 Smith, Jenna              16 Valley Hill Country Club   39.71         38.55



  30 Erickson, Katie           16 Hampton Cove Hurricanes    41.96         38.63



  31 Carriger, Sydney          15 Byrd Spring                39.29         39.39



  32 Kimrey, Rachel            17 Greenwyche Gators          43.81         39.56



  33 Luttrell, Anna            15 Byrd Spring                38.50         39.62



  34 Fortier, Briana           17 Sharon Johnston            39.94         39.81



  35 Johnson, Lauren           15 Valley Hill Country Club   43.07         41.08



  36 Cardno, Amanda            16 Hampton Cove Hurricanes    40.83         41.53



  37 Haupt, Caity              15 Sharon Johnston            44.79         42.80



  38 Counts, Caroline          17 Whitesburg Tide            47.95         44.01



  39 Rogers, Alecia            15 Sharon Johnston            48.32         44.10



  40 Pattillo, Audrey          15 Mountain Springs Swim Te   43.34         45.15



  41 Turner, Becca             16 Sherwood Swim Team            NT         46.83



  42 Snoddy, Sarah             16 Sherwood Swim Team         48.69         52.21



 --- Lanizillo, Gabriella      16 Chapman Serpents           34.29            DQ





Event 86  Boys 15-17 50 Yard Backstroke

 RCSL Record:  25.31    1992      Micah Copeland                  Valley Hill

     Name                     Age Team                 Prelim Time   Finals Time



A - Final

   1 Conners, Cameron          16 Greenwyche Gators          26.03         25.73



   2 Griffin, Steven           17 Greenwyche Gators          26.44         26.17



   3 Lewallen, Thomas          17 Jones Valley Recreation    27.39         26.91



   4 Jager, Gregory            17 Lily Flagg Cows            27.70         27.38



   5 Shults, Jacob             17 Jones Valley Recreation    27.20         27.48



   6 Olson, Nick               15 Jones Valley Recreation    27.68         27.62



   7 Byrne, Kevin              16 Monte Sano                 28.29         27.93



   8 Tepool, Trent             17 Hampton Cove Hurricanes    27.88         27.97



B - Final

   9 Sparkman, Jake            17 Camelot                    28.57         28.80



  10 Taylor, Tchaasu           15 Camelot                    28.33         28.83



  11 Ashcraft, John            16 Whitesburg Tide            29.05         29.08



  12 Robb, Hudson              16 Greenwyche Gators          28.79         29.55



  13 Holder, Caleb             16 Whitesburg Tide            29.56         30.00



  14 Brahm, Christopher        16 Lily Flagg Cows            29.72         30.29



  15 Nalley, Andrew            17 Piedmont Piranhas          30.97         30.54



  16 Hollihan, Brad            15 Camelot                    31.02         31.09





Event 86  Boys 15-17 50 Yard Backstroke

     Name                     Age Team                   Seed Time   Prelim Time



Preliminaries

   1 Conners, Cameron          16 Greenwyche Gators          26.68         26.03   q



   2 Griffin, Steven           17 Greenwyche Gators          27.46         26.44   q



   3 Shults, Jacob             17 Jones Valley Recreation    30.03         27.20   q



   4 Lewallen, Thomas          17 Jones Valley Recreation    28.18         27.39   q



   5 Olson, Nick               15 Jones Valley Recreation    28.27         27.68   q



   6 Jager, Gregory            17 Lily Flagg Cows            30.54         27.70   q



   7 Tepool, Trent             17 Hampton Cove Hurricanes    28.53         27.88   q



   8 Byrne, Kevin              16 Monte Sano                 29.28         28.29   q





   9 Taylor, Tchaasu           15 Camelot                    30.25         28.33   q



  10 Sparkman, Jake            17 Camelot                    30.01         28.57   q



  11 Robb, Hudson              16 Greenwyche Gators          30.70         28.79   q



  12 Ashcraft, John            16 Whitesburg Tide            29.77         29.05   q



  13 Holder, Caleb             16 Whitesburg Tide            29.43         29.56   q



  14 Brahm, Christopher        16 Lily Flagg Cows            31.76         29.72   q



  15 Nalley, Andrew            17 Piedmont Piranhas          32.91         30.97   q



  16 Hollihan, Brad            15 Camelot                    31.86         31.02   q





  17 Bradley, Will             17 Valley Hill Country Club   31.58         31.16



  18 Venters, James            17 Mountain Springs Swim Te   31.94         31.28





  19 Coyle, Austin             15 Heart of the Valley SE Y   33.48         31.76



  20 Scrip, Steven             16 Piedmont Piranhas          34.14         31.90



  21 Willuhn, Christopher      16 Lily Flagg Cows            34.63         32.01



  22 Woods, Travis             17 Byrd Spring                31.29         33.09



  23 Sutherland, Tyler         17 Blossomwood Swim Team      33.41         33.13



  24 Engle, John               16 Whitesburg Tide            35.94         33.19



  25 Lane, Jesse               15 Sherwood Swim Team         35.22         33.50



  26 Musgrove, Rawls           15 Blossomwood Swim Team      33.57         33.98



Preliminaries ...   (Event 86  Boys 15-17 50 Yard Backstroke)

     Name                     Age Team                   Seed Time   Prelim Time



  27 Hudson, Harrison          15 Blossomwood Swim Team      32.95         34.13



  28 Greising, Kirk            17 Sharon Johnston            36.60         34.56



  29 Jones, Eric A             15 Sherwood Swim Team         34.34         35.30



  30 Nunn, Will                15 Piedmont Piranhas          37.01         35.62



  31 Greising, Shaun           15 Sharon Johnston            37.60         35.85



  32 Graham, Corey             16 Monte Sano                 35.90         37.99



  33 Dabbs, Patrick            15 Chapman Serpents           45.97         40.93



  34 Frazier, Logan            16 Byrd Spring                44.07         44.38





Event 87  Girls 11-12 200 Yard Freestyle Relay

 RCSL Record:1:51.35    1985      Piedmont

     Team                         Relay                  Seed Time   Finals Time



   1 Jones Valley Recreation                               2:03.81       2:02.25



      1) Wilson, Caroline 12 2) Moshier, Sarah Beth3) Sabio, Jesse 11    4) Clark, Amanda 12

   2 Greenwyche Gators                                     2:06.20       2:02.47



      1) Jakab, Bailey 11    2) Byers, Hannah 12   3) Malone, Hayden 12  4) Martinson, Sarah Ab

   3 Monte Sano                                            2:08.02       2:03.98



      1) Tiller, Faith E 12  2) Fair, Sara Kate 12 3) Tucker, Emily 11   4) Wistner, Albany 12

   4 Camelot                                               2:09.65       2:07.73



      1) Lewis, Erica 12     2) Woody, Maddie 11   3) Currie, Allie 12   4) Paul, Erin 11

   5 Hampton Cove Hurricanes                               2:09.86       2:08.76



      1) McMillan, Katie 12  2) Wang, Ting 11      3) Damian, Lexi 12    4) Maurel, Elise 12

   6 Piedmont Piranhas                                     2:20.63       2:10.99



      1) Bell, Maria 11      2) Jackson, Abbi 12   3) Hepler, Hannah 12  4) Ledyard, Ann 12

   7 Byrd Spring                                           2:14.47       2:11.29



      1) McDonald, Haley 12  2) Lindow, Cassidy 12 3) Luttrell, Holly 12 4) Booth, Elaine 12

   8 Mt. Carmel Hammerheads                                2:09.37       2:11.60



      1) Hale, Anna 12       2) McElyea, Amanda 12 3) Stoner, Tess 11    4) Janssen, Alana 12

   9 Mountain Springs Swim T                               2:09.19       2:13.84



      1) Jones, Ellery 12    2) Weakley, Callie 12 3) Joffrion, Rachel 124) Spearman, Carolanne

  10 Sherwood Swim Team                                    2:21.75       2:22.23



      1) Maddox, Logan 11    2) Eaton, Casey 11    3) Stieglitz, Caroline4) Orcutt, Jackie 12

  11 Sharon Johnston                                       2:40.34       2:24.43



      1) Hinten, Amanda 11   2) Cagle, Audrey 12   3) Tinker, Jodie 12   4) Atkinson, Adeline 1

  12 Chapman Serpents                                      3:08.43       3:12.70



      1) Edwards, Charis 11  2) Seymour, Kaitlyn 113) Oney, Louisa 11    4) Daye, Alexis 12

 --- Blossomwood Swim Team                                 2:07.26            DQ



      1) Clayton, Hannah Pag 2) Swing, Sally 11    3) Hnetynka, Tiffany 14) Smith, Megan 12



Event 88  Boys 11-12 200 Yard Freestyle Relay

 RCSL Record:1:51.22    1993      Greenwyche

     Team                         Relay                  Seed Time   Finals Time



   1 Greenwyche Gators                                     1:59.62       1:56.09



      1) Reynolds, Eli 12    2) McNeely, Paul 11   3) Conners, Braxton 124) Scoggins, Will 12

   2 Jones Valley Recreation                               2:02.91       1:56.95



      1) Sabio, Joel 12      2) Chenault, Alex 12  3) Steves, Ben 12     4) Espy, Chandler 12

   3 Monte Sano                                            2:04.13       1:59.51



      1) Clark, Dylan 12     2) Wermuth, Brandon 113) Fulkerson, Jack 11 4) Graves, Macon 11

   4 Piedmont Piranhas                                     2:12.37       2:06.83



      1) Anderson, Max 11    2) Baldwin, Spencer 113) Bohannan, Ryan 12  4) Herring, Jackson 11

   5 Sherwood Swim Team                                    2:38.04       2:12.48



      1) Anderson, Mitchell  2) Fitzgibbon, Jackson3) Mordecai, Lucas 11 4) DeVaney, Isaac 11

   6 Byrd Spring                                           2:17.00       2:13.95



      1) Manush, Ben 11      2) Hinely, Joseph 11  3) Bishop, Sam 11     4) Williams, Carter 12

(Event 88  Boys 11-12 200 Yard Freestyle Relay)

     Team                         Relay                  Seed Time   Finals Time



   7 Lily Flagg Cows                                       2:17.96       2:15.88



      1) Spearing, Caleb 12  2) Jager, Daniel 12   3) Wintzell, Jacob 12 4) Butler, David 12

   8 Camelot                                               2:16.41       2:16.70



      1) Fulmer, Bret 11     2) Meagher, Kaegan 11 3) Rivette, James 12  4) Hayes, Peyton 11

   9 Mountain Springs Swim T                               2:12.72       2:17.40



      1) Skinner, Nate 12    2) Huismann, Brendan 13) Patton, Luke 12    4) Hauenstein, Seth 11

  10 Hampton Cove Hurricanes                               2:20.99       2:20.06



      1) Urban, Scott 12     2) Payne, Christopher 3) Stephenson, Max 12 4) Wintzinger, Trey 12

  11 Chapman Serpents                                      2:33.15       2:28.95



      1) Johnson, Dalton 12  2) Brown, Jacob A 11  3) Roden, Mike 11     4) Buckner, Robby 11

  12 Blossomwood Swim Team                                 2:29.63       2:33.33



      1) Batson, Andrew 11   2) Smith, Tyler 12    3) Medawar, Nicholas 14) Harbarger, Jackson

  13 Sharon Johnston                                       2:52.11       2:34.79



      1) Smith, Zachery 12   2) Gordon, Joe 11     3) Krause, Keith 12   4) Atkinson, Asa 12

  14 Heart of the Valley SE                                3:03.19       2:51.11



      1) Carter, Davis 11    2) Vanrell, Lee 12    3) Wells, John Bryson 4) Neese, Kyle 11

  15 Mt. Carmel Hammerheads                                3:04.14       3:14.71



      1) Hornsby, Carson 12  2) Hitchcock, Lars 12 3) Moss, Sam 12       4) Potter, Jarrod 11



Event 89  Girls 13-14 200 Yard Freestyle Relay

 RCSL Record:1:46.79    1983      Whitesburg

     Team                         Relay                  Seed Time   Finals Time



   1 Jones Valley Recreation                               1:55.56       1:52.08



      1) Luther, Michelle 14 2) Pirani, Catherine 13) Espy, Samantha 14  4) Olson, Elizabeth 13

   2 Greenwyche Gators                                     1:59.69       1:56.50



      1) Cooper, Kelly 13    2) Landwehr, Parker 133) Larsen, Sydney 14  4) Easterling, Carolin

   3 Blossomwood Swim Team                                 1:56.23       1:59.47



      1) Moore, Sarah Gwin 1 2) Rushing, Madeline 13) Thompson, Isabella 4) Parsons, Devon 14

   4 Mt. Carmel Hammerheads                                2:02.36       2:01.48



      1) Nichols, Hannah 14  2) Potter, Kate 12    3) Rickmeyer, Mary Cla4) Clarke, Katelyn 14

   5 Piedmont Piranhas                                     2:02.02       2:01.95



      1) Nunn, Kate 13       2) Van Peursem, Laura 3) Hickman, Emily 13  4) Wire, Allison 14

   6 Whitesburg Tide                                       2:05.84       2:02.10



      1) Cutter, Amy 14      2) Engle, Annie 14    3) Cape, Catherine 11 4) Sullins, Ella 13

   7 Monte Sano                                            2:08.45       2:02.28



      1) Wermuth, Casey 14   2) Sharp, Laurel 13   3) Bradford, Olivia 144) Mokry, Darby 14

   8 Byrd Spring                                           2:09.29       2:04.24



      1) Keller, Sydney 14   2) Kirsch, Elizabeth 13) Lindow, Michaila 144) Hinely, Megan 13

   9 Sherwood Swim Team                                    2:21.25       2:06.43



      1) Lancaster, Sara 14  2) Fitzgibbon, Micaela3) Vickers, Lydia 13  4) Danner, Taylor 13

  10 Lily Flagg Cows                                            NT       2:09.54



      1) Marett, Savannah 14 2) Paden, Cydney 13   3) Spearing, Sherry 144) Copeland, Rebecca 1

  11 Camelot                                               2:13.89       2:10.30



      1) Zimmerman, Ansley 1 2) Carter, Kayla 14   3) Currie, Sarah 13   4) Stone, Jordan 14

  12 Mountain Springs Swim T                               2:22.31       2:16.92



      1) Chisler, Caroline M 2) Rose, Mary Anna 13 3) Hoover, Savannah 134) Byrd, Sara Kathryn

  13 Sharon Johnston                                       2:27.93       2:20.81



      1) Holder, Claire 14   2) Bailey, Alexandria 3) Wilson, Dana 14    4) Raley, Caylie 14

  14 Chapman Serpents                                      2:29.84       2:37.83



      1) Buckner, Katie 13   2) Lenoir, MaryLee 13 3) McLendon, Lane 14  4) Troxell, Kayla 13



Event 90  Boys 13-14 200 Yard Freestyle Relay

 RCSL Record:1:38.65    1995      Greenwyche

     Team                         Relay                  Seed Time   Finals Time



   1 Monte Sano                                            1:46.62       1:42.57



      1) Wisener, Jared 14   2) Graves, Jackson 13 3) Bowlin, Bruce 13   4) King, Connor 14

   2 Blossomwood Swim Team                                 1:45.47       1:43.39



      1) Russell, Derek 14   2) Cimino, Addison 14 3) Roberts, Christophe4) Smith, Karter 14

   3 Camelot                                               1:46.65       1:49.50



      1) Lawrence, Jackson 1 2) Garrett, Dustin 14 3) Gehrdes, Chuck 13  4) Prasher, Karl 14

   4 Greenwyche Gators                                     1:52.84       1:51.07



      1) Sutphin, Jared 13   2) Brown, Matthew 14  3) Larsen, Taylor 14  4) Malone, Ben 13

   5 Piedmont Piranhas                                     2:00.75       1:54.98



      1) Bohannan, Evan 14   2) Baldwin, Parker 13 3) Strankman, Stone 134) Smith, John 13

   6 Mountain Springs Swim T                               1:56.47       1:55.23



      1) Jones, Ethan 14     2) Patton, Aaron 14   3) Satterfield, Forres4) Lynn, Jacob 13

   7 Whitesburg Tide                                       1:54.93       1:56.52



      1) Jedlovec, Dylan 13  2) Holder, Dylan 14   3) Neely, Daniel A 14 4) Bogardus, Zach S 13

   8 Sherwood Swim Team                                    2:02.66       2:13.70



      1) Tygielski, Nicholas 2) Lane, Jeremiah 13  3) Lyles, Zachary 13  4) Anderson, Cory 14

   9 Jones Valley Recreation                               2:11.90       2:14.18



      1) Chenault, Blair 14  2) Holloway, Michael 13) Wilson, Frankie 12 4) Kaliszak, Luke 13

  10 Chapman Serpents                                           NT       2:35.50



      1) Keegans, Sergej 13  2) Oney, Ian 14       3) Troxell, Alan 13   4) Lenoir, Andrew 12



Event 91  Girls 15-17 200 Yard Freestyle Relay

 RCSL Record:1:44.84    7/14/200  Piedmont

                                  A Green, A Randall, K Green, S Pelham

     Team                         Relay                  Seed Time   Finals Time



   1 Camelot                                               1:52.90       1:49.10



      1) Smith, Callie 15    2) Kittredge, Krys 16 3) Woody, Marley 15   4) Newman, Iman 16

   2 Jones Valley Recreation                               1:53.49       1:49.75



      1) Espy, Ryan 17       2) Steves, Lindsay 15 3) Wilson, Kristyn 15 4) Sabio, Jasmine 15

   3 Lily Flagg Cows                                       1:53.88       1:52.55



      1) Spearing, Julie 16  2) Azar, Allyson 16   3) Schmuck, Brinley 164) Busk, Hannah 15

   4 Greenwyche Gators                                     1:55.66       1:52.64



      1) Johnson, Emily 15   2) Conners, Amelia 15 3) Karigan, Jennifer 14) Toth, Katie 15

   5 Monte Sano                                            2:01.33       1:58.02



      1) Phares, Emily 15    2) Wright, Carter 15  3) Bowlin, Bethany 15 4) Scoggins, Sarah 15

   6 Blossomwood Swim Team                                 1:52.99       2:02.70



      1) Mahesh, Kellyn 16   2) Loftin, Brinn 14   3) Griffin, Jerilyn 174) Musgrove, Cade 16

   7 Piedmont Piranhas                                     2:01.00       2:04.76



      1) Warner, Sarah 15    2) Nalley, Lindsey 15 3) Warner, Hannah 15  4) Smith, Amanda 17

   8 Valley Hill Country Clu                               2:07.90       2:04.92



      1) Hyde, Haley 15      2) Johnson, Lauren 15 3) Smith, Jenna 16    4) Windsor, Olivia 15

   9 Whitesburg Tide                                       2:05.53       2:05.80



      1) Ashcraft, Beth Anne 2) Counts, Caroline 173) Henderson, Sara E 14) Hill, Ashley 16

  10 Mountain Springs Swim T                               2:10.75       2:06.78



      1) Weakley, Annabeth 1 2) Pattillo, Audrey 153) Nubbe, Valerie 16  4) Meigs, Sarah 16

  11 Heart of the Valley SE                                1:57.32       2:07.23



      1) Jerman, Alicia 15   2) Newsum, Gracie 17  3) Dunn, Aubrey 14    4) Browning, Meghan 17

  12 Hampton Cove Hurricanes                               2:11.69       2:08.70



      1) Erickson, Katie 16  2) Cole, Shelby 15    3) Cardno, Amanda 16  4) Younger, Ashley 17

  13 Sherwood Swim Team                                    2:11.61       2:10.32



      1) Lancaster, Mary Kat 2) Turner, Becca 16   3) Byrd, Rachel 13    4) Kokes, Kelso 15

  14 Byrd Spring                                           2:13.06       2:17.02



      1) Luttrell, Anna 15   2) Carriger, Sydney 153) Cucksee, Sarah 15  4) Harmon, Susan 17

(Event 91  Girls 15-17 200 Yard Freestyle Relay)

     Team                         Relay                  Seed Time   Finals Time



  15 Chapman Serpents                                      2:13.72       2:17.85



      1) Brower, Veronica 13 2) Lenoir, Elizabeth 13) Lanizillo, Gabriell4) Harlan, Katie 16

  16 Sharon Johnston                                       2:31.65       2:30.16



      1) Fortier, Briana 17  2) Rogers, Alecia 15  3) Stinson, China 16  4) Haupt, Caity 15



Event 92  Boys 15-17 200 Yard Freestyle Relay

 RCSL Record:1:30.34    1982      Whitesburg

     Team                         Relay                  Seed Time   Finals Time



   1 Jones Valley Recreation                               1:37.07       1:31.65



      1) Lewallen, Thomas 17 2) Espy, Tyler 16     3) Olson, Nick 15     4) Kaliszak, Tyler 16

   2 Camelot                                               1:39.31       1:34.73



      1) Sparkman, Jake 17   2) Hollihan, Brad 15  3) Taylor, Tchaasu 15 4) Taylor, Tehuti 16

   3 Greenwyche Gators                                     1:39.84       1:34.80



      1) Griffin, Steven 17  2) Fleming, Clay 17   3) Robb, Hudson 16    4) Conners, Cameron 16

   4 Monte Sano                                            1:46.12       1:40.10



      1) Rhea, Landon Tyler  2) Graham, Corey 16   3) Petroff, Ryan 15   4) Byrne, Kevin 16

   5 Whitesburg Tide                                       1:44.56       1:40.99



      1) Holder, Caleb 16    2) Jedlovec, PJ J 16  3) Ashcraft, John 16  4) Engle, John 16

   6 Lily Flagg Cows                                       1:45.33       1:41.64



      1) Brahm, Christopher  2) Hobbs, Luke 16     3) Willuhn, Christophe4) Jager, Gregory 17

   7 Piedmont Piranhas                                     1:47.91       1:44.28



      1) Nunn, Will 15       2) Stuart, Philip 16  3) Scrip, Steven 16   4) Nalley, Andrew 17

   8 Blossomwood Swim Team                                 1:46.78       1:45.52



      1) Musgrove, Rawls 15  2) McDonald, Carter 133) Hudson, Harrison 154) Sutherland, Tyler 1

   9 Valley Hill Country Clu                                    NT       1:48.15



      1) Windsor, Alex 13    2) Albert, Colton 17  3) Bradley, Will 17   4) Ford, Tripp 15

  10 Sherwood Swim Team                                    1:52.91       1:49.03



      1) Fitzgibbon, Zach 16 2) Eaton, Jacob 13    3) Lane, Josh 17      4) Anderson, Christian

  11 Byrd Spring                                           1:56.71       1:49.67



      1) Woods, Travis 17    2) Keller, Collin 16  3) Simms, William 16  4) Mog, Riley 17

  12 Sharon Johnston                                       2:05.93       1:51.55



      1) Greising, Shaun 15  2) Greising, Kirk 17  3) Cagle, Connor 16   4) Hale, Spencer 16

  13 Mountain Springs Swim T                               2:03.00       1:57.24



      1) Hannan, Drew 17     2) Oliver, Bailey 13  3) Hollis, Michael 17 4) Venters, James 17

 

 
 

Web Design by:
MerchantWorks, Inc.


Copyright 2004-2022 - Rocket City Swim League, PO Box 10052, Huntsville, AL 35801
info@swimrcsl.org