Home
2022 Meets
2021 Meets
Archive & Records
Forms & Documents
Officiating
Member Pools
Board & Minutes
About RCSL

Meet Results / Record Listing

(Meters Time = Yards Time x 1.11 ----- Yards Time = Meters Time / 1.11)

RCSL Swimming Champ. Meet                         ek's MEET MANAGER  11:01 PM  7/16/2009  Page 1

                              RCSL City Meet 2009 - 7/11/2009 to 7/12/2009

                                                Results



Event 3  Girls 8 & Under 100 Yard Medley Relay

 RCSL Record:1:15.14    1981      Piedmont

     Team                         Relay                  Seed Time   Finals Time



   1 Piedmont Piranhas                                     1:27.37       1:23.58



      1) Monk, Mary Beth 7   2) Monk, Anna 8       3) Strankman, Cole Eli4) Hepler, Hallie 7

              48.09 :23.58 (35.49)

   2 Sherwood Swim Team                                    1:28.12       1:24.64



      1) McBrayer, Alyse 8   2) Clark, Katie 8     3) Holtcamp, Mackenzie4) Seeley, Rachel 7

              47.22 :24.64 (37.42)

   3 Monte Sano                                            1:30.94       1:27.74



      1) Hall, Anna Reid 8   2) Masterson, Marianne3) Scoggins, Sydney 8 4) Wistner, Abigail N

              46.07 :27.74 (41.67)

   4 Blossomwood Swim Team                                 1:28.48       1:28.49



      1) Gilbert, Elizabeth  2) Effinger, Maggie Jo3) Johnson, Jackie 7  4) Cimino, Maddie 7

              47.90 :28.49 (40.59)

   5 Mountain Springs Swim T                               1:32.43       1:29.57



      1) Weitenbeck, Abbey 8 2) Harris, Harding 8  3) Foster, Margaret 8 4) York, Priscilla 7

              47.10 :29.57 (42.47)

   6 Camelot                                               1:34.54       1:30.54



      1) Putman, Haley 8     2) Hu, Alison 8       3) Paul, Emily 7      4) Dean, Jill Anne 6

              42.85 :30.54 (47.69)

   7 Valley Hill Country Clu                               1:43.35       1:35.80



      1) Baessler, Gracie 8  2) Sanders, Abby 8    3) Sanders, Emily 8   4) Shepherd, Anna 6

              53.03 :35.80 (42.77)

   8 Sharon Johnston                                       1:41.30       1:38.36



      1) Lack, Grace 8       2) Ussery, Erin 8     3) Barrett, Emerson 8 4) Boyd, Haley 7

              54.17 :38.36 (44.19)

   9 Greenwyche Gators                                     1:36.97       1:39.17



      1) Washburn, Renae 8   2) Ferguson, Rebecca 73) Coomer, Mary 8     4) Ferguson, Emily 7

              52.23 :39.17 (46.94)

  10 Byrd Spring                                           1:40.13       1:41.39



      1) Mosley, Claire 8    2) Weir, Abigail 7    3) Rowden, Madison 8  4) Lindow, Tess 6

              53.47 :41.39 (47.92)

  11 Jones Valley Recreation                               1:46.11       1:42.53



      1) Davis, Faith 8      2) Wessel, Lochlin 7  3) Patz, Callie 7     4) Roberts, Ella 8

            1:00.45 :42.53 (42.08)

  12 Whitesburg Tide                                       1:45.53       1:47.71



      1) Cape, Emma 6        2) Honeycutt, Mary 8  3) Blasingame, Claire 4) Lynam, Sarah 7

              53.13 :47.71 (54.58)

  13 Hampton Cove Hurricanes                               1:47.13       1:49.01



      1) Stephenson, Sophie  2) Colvin, Ashley 7   3) Harrison, Kimberly 4) Burke, Kate 7

              54.95 :49.01 (54.06)

  14 Lily Flagg Cows                                       1:45.08       2:03.30



      1) Lewis, Sarah 7      2) Schmuck, Amery 7   3) Wintzell, Olivia 8 4) Lewis, Kathryn 8

            1:10.69 :03.30 (52.61)

  15 Chapman Serpents                                      1:56.52       2:04.34



      1) Seymour, Taylor 7   2) Maddox, Zoe 8      3) Plattsmier, Morgan 4) Newton, Faith 8

            1:13.95 :04.34 (50.39)

  16 Heart of the Valley SE                                1:57.41       2:04.78



      1) Shrier, Colleen 7   2) Rogers, Haley 8    3) Allen, Kori 6      4) Marshall, Kaelin 8

              57.82 4.78 (1:06.96)



Event 4  Boys 8 & Under 100 Yard Medley Relay

 RCSL Record:1:15.80    1975      Sherwood

     Team                         Relay                  Seed Time   Finals Time



   1 Greenwyche Gators                                     1:25.27       1:20.16



      1) Claybourne, Christo 2) League, Parker 8   3) Shockley, Cal 8    4) Landwehr, Connors 8

              44.55 :20.16 (35.61)

   2 Piedmont Piranhas                                     1:24.91       1:21.83



      1) Werth, Benjamin 8   2) Jackson, Gabe 8    3) Herring, Wylder 8  4) Nurre, Alexander 8

              43.71 :21.83 (38.12)

   3 Sherwood Swim Team                                    1:30.60       1:24.79



      1) Amos, Carson 7      2) Stieglitz, Maxwell 3) Stogner, John Allen4) Gunn, Nathan 8

              45.99 :24.79 (38.80)

   4 Monte Sano                                            1:33.28       1:26.68



      1) Klemm, Riley 8      2) Huskey, Joshua 8   3) Bazzle, Jon-Michael4) Shaw, Maxwell 8

              46.66 :26.68 (40.02)

   5 Blossomwood Swim Team                                 1:28.33       1:28.59



      1) Swing, Joe 8        2) League, Wills 8    3) Thurman, Reed 7    4) Cagle, Stephen 7

              45.78 :28.59 (42.81)

   6 Hampton Cove Hurricanes                               1:39.47       1:37.58



      1) McClure, Luke 7     2) Stephenson, Mickey 3) Neill, Blake 8     4) Harrison, Nathan 8

              56.15 :37.58 (41.43)

   7 Whitesburg Tide                                       1:37.56       1:41.89



      1) Wimberly, Carter G  2) Wilson, Reynolds 8 3) Jose, Garrett D 8  4) Richardson, John 8

              53.01 :41.89 (48.88)

   8 Jones Valley Recreation                               1:40.18       1:44.17



      1) Lehman, Robert 8    2) Jones, Noah 8      3) Barker, Luke 7     4) Boothe, Blake 7

              55.24 :44.17 (48.93)

   9 Lily Flagg Cows                                       2:40.21       1:46.54



      1) Rorex, John David 7 2) Caruso, Daniel 8   3) Counts, Bryan 8    4) Schmuck, Landry 5

              56.85 :46.54 (49.69)

  10 Byrd Spring                                           1:57.03       1:51.43



      1) Gilbert, Griffin 7  2) Williams, Cooper 8 3) Williams, Collin 8 4) Gubarev, Victor 7

              59.50 :51.43 (51.93)

  11 Chapman Serpents                                      1:51.20       1:51.62



      1) Lenoir, James 7     2) Carden, Harley 6   3) Edwards, Connor 6  4) Wray, Griffin 7

            1:02.09 :51.62 (49.53)

  12 Mt. Carmel Hammerheads                                1:54.38       1:52.35



      1) Stiles, Jay 8       2) Worshek, Caleb 8   3) Worshek, Riley 7   4) Hudson, Neil 8

            1:04.88 :52.35 (47.47)

  13 Sharon Johnston                                       1:52.24       1:52.52



      1) Hall, Griffin 8     2) Laymon, Stephen 8  3) Nulter, Boyd 7     4) Zeigler, Samuel 8

              57.98 :52.52 (54.54)

  14 Camelot                                               1:56.22       2:13.86



      1) MacDonald, Trevor 8 2) VanAllen, Hudson 7 3) Thorington, Jake 7 4) Stokes, Nicholaus 6

            1:11.51 3.86 (1:02.35)

  15 Valley Hill Country Clu                               2:10.25       2:15.33



      1) Brashier, Campbell  2) Welborn, Jack 8    3) Gandy, Parker 8    4) Briggs, Tyler 6

            1:22.71 :15.33 (52.62)

 --- Mountain Springs Swim T                               1:49.93            DQ



      1) Johnston, Drew 7    2) Hauenstein, Reid 8 3) Shook, Sam 7       4) Tillery, Luke 7

              56.08     DQ (46.38)



Event 7  Girls 8 & Under 25 Yard Freestyle

 RCSL Record:  13.83    1987      Lee Ann Gaithings               GREN

 RCSL Record:  13.83    1996      Tiffany Sobul                   Randolph

     Name                     Age Team                 Prelim Time   Finals Time



A - Final

   1 Hu, Alison                 8 Camelot                    16.03         15.59



   2 Holtcamp, Mackenzie L      8 Sherwood Swim Team         16.94         15.89



   3 Masterson, Marianne E      8 Monte Sano                 16.63         16.88



   4 Monk, Anna                 8 Piedmont Piranhas          17.09         17.24



   5 Coomer, Mary               8 Greenwyche Gators          18.47         17.35



   6 Paul, Emily                7 Camelot                    17.78         17.70



   7 Scoggins, Sydney           8 Monte Sano                 17.89         17.78



   8 Hepler, Hallie             7 Piedmont Piranhas          18.53         19.24



B - Final

   9 Monk, Mary Beth            7 Piedmont Piranhas          18.74         17.91



  10 Weitenbeck, Abbey          8 Mountain Springs Swim Te   18.57         18.24



  11 Gilbert, Elizabeth         7 Blossomwood Swim Team      19.05         18.39



  12 Schmuck, Amery             7 Lily Flagg Cows            19.57         18.97



  13 Johnson, Jackie            7 Blossomwood Swim Team      19.70         19.07



  14 Barrett, Emerson           8 Sharon Johnston            19.34         19.18



  15 Foster, Margaret           8 Mountain Springs Swim Te   19.16         19.43



  16 Weir, Abigail              7 Byrd Spring                19.69         20.00





Event 7  Girls 8 & Under 25 Yard Freestyle

     Name                     Age Team                   Seed Time   Prelim Time



Preliminaries

   1 Hu, Alison                 8 Camelot                    16.27         16.03   q



   2 Masterson, Marianne E      8 Monte Sano                 16.73         16.63   q



   3 Holtcamp, Mackenzie L      8 Sherwood Swim Team         16.10         16.94   q



   4 Monk, Anna                 8 Piedmont Piranhas          17.06         17.09   q



   5 Paul, Emily                7 Camelot                    17.46         17.78   q



   6 Scoggins, Sydney           8 Monte Sano                 17.88         17.89   q



   7 Coomer, Mary               8 Greenwyche Gators          17.77         18.47   q



   8 Hepler, Hallie             7 Piedmont Piranhas          19.50         18.53   q





   9 Weitenbeck, Abbey          8 Mountain Springs Swim Te   19.36         18.57   q



  10 Monk, Mary Beth            7 Piedmont Piranhas          18.17         18.74   q



  11 Gilbert, Elizabeth         7 Blossomwood Swim Team      18.20         19.05   q



  12 Foster, Margaret           8 Mountain Springs Swim Te   19.71         19.16   q



  13 Barrett, Emerson           8 Sharon Johnston            19.74         19.34   q



  14 Schmuck, Amery             7 Lily Flagg Cows            18.72         19.57   q



  15 Weir, Abigail              7 Byrd Spring                20.62         19.69   q



  16 Johnson, Jackie            7 Blossomwood Swim Team      16.99         19.70   q





 *17 York, Priscilla            7 Mountain Springs Swim Te   19.44         19.76



 *17 Sanders, Emily             8 Valley Hill Country Club   17.83         19.76



Swim-Off Required



  19 Lack, Grace                8 Sharon Johnston            20.74         19.78



  20 Cimino, Maddie             7 Blossomwood Swim Team      19.91         20.15



  21 Clark, Katie               8 Sherwood Swim Team         20.19         20.19



  22 Hall, Anna Reid            8 Monte Sano                 17.68         20.46



  23 Roberts, Ella              8 Jones Valley Recreation    19.89         20.54



Preliminaries ...   (Event 7  Girls 8 & Under 25 Yard Freestyle)

     Name                     Age Team                   Seed Time   Prelim Time



  24 McBrayer, Alyse            8 Sherwood Swim Team         20.64         20.72



  25 Washburn, Renae            8 Greenwyche Gators          20.74         20.73



  26 Putman, Haley              8 Camelot                    20.05         20.85



  27 Przybysz, Catlyn           8 Byrd Spring                23.18         20.92



  28 Wintzell, Olivia           8 Lily Flagg Cows            21.54         20.94



  29 Ferguson, Emily            7 Greenwyche Gators          21.03         21.00



  30 Plattsmier, Morgan         8 Chapman Serpents           22.00         21.11



  31 Ussery, Erin               8 Sharon Johnston            21.76         21.56



  32 Davis, Faith               8 Jones Valley Recreation    20.51         22.36



  33 Harrison, Kimberly         7 Hampton Cove Hurricanes    21.57         22.74



  34 Pearsall, Kayla            7 Mt. Carmel Hammerheads     24.50         22.90



  35 Stephenson, Sophie         8 Hampton Cove Hurricanes    25.01         23.04



  36 Luttrell, Victoria         8 Byrd Spring                22.78         23.70



  37 Duffy, Karisa              7 Whitesburg Tide            25.59         23.94



  38 Baessler, Gracie           8 Valley Hill Country Club   26.43         24.18



  39 Roberts, Anna              7 Jones Valley Recreation    24.52         24.82



  40 Lenoir, Victoria           8 Chapman Serpents           24.88         25.06



  41 Shrier, Colleen            7 Heart of the Valley SE Y   25.38         25.39



  42 Honeycutt, Mary            8 Whitesburg Tide            21.20         25.51



  43 Page, Catherine            8 Mt. Carmel Hammerheads     28.75         25.67



  44 McLendon, Anna Kate        8 Chapman Serpents           26.88         25.77



  45 Lewis, Kathryn             8 Lily Flagg Cows            24.02         25.88



  46 Graves, Addie              7 Valley Hill Country Club   25.80         26.73



  47 Lynam, Sarah               7 Whitesburg Tide            30.24         27.03



  48 Fadool, Grace              7 Hampton Cove Hurricanes    27.33         27.30



  49 Marshall, Kaelin           8 Heart of the Valley SE Y      NT         29.88



  50 Rogers, Haley              8 Heart of the Valley SE Y   36.70         32.50



  51 Willem, Alyssa             7 Mt. Carmel Hammerheads     39.27         33.03





Event 8  Boys 8 & Under 25 Yard Freestyle

 RCSL Record:  13.71    1987      Patrick Clark                   Randolph

     Name                     Age Team                 Prelim Time   Finals Time



A - Final

   1 Swing, Joe                 8 Blossomwood Swim Team      15.91         15.58



   2 Jackson, Gabe              8 Piedmont Piranhas          16.78         15.80



   3 Herring, Wylder            8 Piedmont Piranhas          16.79         16.38



   4 Shockley, Cal              8 Greenwyche Gators          16.95         16.44



   5 Landwehr, Connors          8 Greenwyche Gators          17.15         16.53



   6 Werth, Benjamin            8 Piedmont Piranhas          17.29         16.79



   7 League, Parker             8 Greenwyche Gators          16.68         16.88



   8 Klemm, Riley               8 Monte Sano                 17.18         17.17



B - Final

   9 Gunn, Nathan               8 Sherwood Swim Team         17.46         16.88



  10 Shaw, Maxwell              8 Monte Sano                 17.75         17.08



  11 Counts, Bryan              8 Lily Flagg Cows            18.20         17.12



  12 Worshek, Riley             7 Mt. Carmel Hammerheads     18.00         17.58



  13 Harrison, Nathan           8 Hampton Cove Hurricanes    18.03         17.63



  14 Bazzle, Jon-Michael        8 Monte Sano                 18.10         17.73



  15 Amos, Carson               7 Sherwood Swim Team         18.12         18.49



  16 Jose, Garrett D            8 Whitesburg Tide            18.80         19.00





Event 8  Boys 8 & Under 25 Yard Freestyle

     Name                     Age Team                   Seed Time   Prelim Time



Preliminaries

   1 Swing, Joe                 8 Blossomwood Swim Team      15.31         15.91   q



   2 League, Parker             8 Greenwyche Gators          17.41         16.68   q



   3 Jackson, Gabe              8 Piedmont Piranhas          16.45         16.78   q



   4 Herring, Wylder            8 Piedmont Piranhas          15.66         16.79   q



   5 Shockley, Cal              8 Greenwyche Gators          16.57         16.95   q



   6 Landwehr, Connors          8 Greenwyche Gators          17.27         17.15   q



   7 Klemm, Riley               8 Monte Sano                 18.00         17.18   q



   8 Werth, Benjamin            8 Piedmont Piranhas          16.97         17.29   q





   9 Gunn, Nathan               8 Sherwood Swim Team         16.84         17.46   q



  10 Shaw, Maxwell              8 Monte Sano                 18.38         17.75   q



  11 Worshek, Riley             7 Mt. Carmel Hammerheads     21.25         18.00   q



  12 Harrison, Nathan           8 Hampton Cove Hurricanes    18.72         18.03   q



  13 Bazzle, Jon-Michael        8 Monte Sano                 18.37         18.10   q



  14 Amos, Carson               7 Sherwood Swim Team         18.08         18.12   q



  15 Counts, Bryan              8 Lily Flagg Cows            18.81         18.20   q



  16 Jose, Garrett D            8 Whitesburg Tide            19.44         18.80   q





  17 Thurman, Reed              7 Blossomwood Swim Team      19.22         18.82



  18 Neill, Blake               8 Hampton Cove Hurricanes    19.29         18.83





  19 Stieglitz, Maxwell         8 Sherwood Swim Team         19.15         19.58



  20 Barker, Luke               7 Jones Valley Recreation    21.53         19.81



  21 Worshek, Caleb             8 Mt. Carmel Hammerheads     21.25         20.22



  22 Cagle, Stephen             7 Blossomwood Swim Team         NT         20.38



  23 Wray, Griffin              7 Chapman Serpents           20.94         20.49



  24 Welborn, Jack              8 Valley Hill Country Club   19.32         20.52



  25 Wilson, Reynolds           8 Whitesburg Tide            24.40         20.55



  26 Lehman, Robert             8 Jones Valley Recreation    21.69         21.48



  27 Hall, Griffin              8 Sharon Johnston            22.77         21.73



  28 Shook, Sam                 7 Mountain Springs Swim Te   21.80         22.05



  29 Hauenstein, Reid           8 Mountain Springs Swim Te   21.45         22.07



  30 Williams, Cooper           8 Byrd Spring                23.18         22.44



 *31 Neill, West                7 Hampton Cove Hurricanes    24.67         22.55



 *31 Zeigler, Samuel            8 Sharon Johnston            25.86         22.55



  33 Rorex, John David          7 Lily Flagg Cows            21.26         22.81



  34 Hudson, Neil               8 Mt. Carmel Hammerheads     23.56         23.15



  35 Thorington, Jake           7 Camelot                    21.73         23.24



  36 Tillery, Luke              7 Mountain Springs Swim Te   23.68         23.93



  37 Williams, Collin           8 Byrd Spring                23.94         24.00



  38 VanAllen, Hudson           7 Camelot                    21.29         24.45



  39 Lenoir, James              7 Chapman Serpents           28.43         24.59



  40 Gladney, Preston           7 Heart of the Valley SE Y   26.34         24.68



  41 Richardson, John           8 Whitesburg Tide            23.25         24.70



  42 Keel, Colby                7 Sharon Johnston            27.62         25.10



  43 Maurer, Jack               7 Heart of the Valley SE Y   27.90         25.34



  44 Gubarev, Victor            7 Byrd Spring                24.87         25.40



  45 Boothe, Blake              7 Jones Valley Recreation    24.63         25.46



  46 Carlton, Andrew            8 Lily Flagg Cows            23.16         25.55



  47 Gandy, Parker              8 Valley Hill Country Club   25.02         25.78



  48 Sherman, Casey             7 Camelot                    30.21         28.86



Preliminaries ...   (Event 8  Boys 8 & Under 25 Yard Freestyle)

     Name                     Age Team                   Seed Time   Prelim Time



  49 Daye, Andre                8 Chapman Serpents           32.25         31.60





Event 9  Girls 6 & Under 25 Yard Freestyle

 RCSL Record:  16.93    1981      Nancy Childs                    Piedmont

     Name                     Age Team                   Seed Time   Finals Time



   1 Blasingame, Claire         6 Whitesburg Tide            20.66         20.29



   2 Dunford, Abigail C         6 Monte Sano                 20.87         20.49



   3 Tate, Brooke               6 Byrd Spring                21.60         21.18



   4 Anderson, Lainey           6 Jones Valley Recreation    21.59         22.07



   5 Shepherd, Anna             6 Valley Hill Country Club   22.97         22.49



   6 Brandon, Claire            6 Mountain Springs Swim Te   24.43         22.52



   7 Adams, Anna                6 Blossomwood Swim Team      25.89         23.00



   8 Brandon, Sophie            6 Mountain Springs Swim Te   22.09         23.96



   9 Lindow, Tess               6 Byrd Spring                21.66         23.97



  10 Nurre, Jane                5 Piedmont Piranhas          23.72         24.32



  11 Cape, Emma                 6 Whitesburg Tide            27.53         24.52



  12 Brown, Julianna            6 Sherwood Swim Team         27.65         24.89



  13 Barrett, Isabella          6 Sharon Johnston            27.17         25.15



  14 Bazzle, Kate               6 Monte Sano                 29.00         25.48



  15 Grigsby, Ella Grace G      6 Greenwyche Gators          27.29         25.88



  16 Roby, Willa                6 Blossomwood Swim Team      26.62         26.10



  17 Masterson, Margaret        6 Monte Sano                 27.04         26.27



  18 Orcutt, Colby              6 Sherwood Swim Team         28.10         26.63



  19 Hayes, Lauren              6 Valley Hill Country Club   24.43         26.64



  20 Schaefer, Genevieve        6 Mountain Springs Swim Te   26.03         26.71



  21 Ledbetter, Kate            6 Whitesburg Tide            26.86         26.73



  22 Allen, Kori                6 Heart of the Valley SE Y   26.00         27.02



  23 Hinely, Mary               6 Byrd Spring                26.41         27.16



  24 Kimel, Corrine             6 Valley Hill Country Club   28.30         28.78



  25 Johnson, Madeline          6 Blossomwood Swim Team      30.36         29.49



  26 Pell, Mary Ellis           6 Sharon Johnston            28.81         29.80



  27 Dean, Jill Anne            6 Camelot                    30.30         30.58



  28 Askew, Amber               6 Camelot                    32.75         32.41



  29 Childs, Sarah Kate         6 Jones Valley Recreation    31.07         33.65



  30 Mikatarian, Stephanie      5 Jones Valley Recreation    34.88         34.33



  31 Anderson, Amanda           6 Sherwood Swim Team         36.71         35.61



  32 Moss, Emma                 5 Piedmont Piranhas          32.05         35.62



  33 Rhonemus, Elizabeth        6 Hampton Cove Hurricanes    33.33         35.83



  34 McClure, Kara Beth         5 Hampton Cove Hurricanes    33.29         36.64



  35 Burns, Julia               5 Piedmont Piranhas          28.45         37.83



  36 Fanning, Rachel            6 Lily Flagg Cows            48.16         40.37



  37 Swann, Emma Grace          4 Camelot                  1:41.00         54.08





Event 10  Boys 6 & Under 25 Yard Freestyle

 RCSL Record:  15.85    7/13/200  Chandler Hinson                 Camelot

     Name                     Age Team                   Seed Time   Finals Time



   1 Jiminez, Connor            6 Monte Sano                 19.57         19.27



   2 Stogner, John Allen        6 Sherwood Swim Team         18.86         19.93



   3 Schmuck, Landry            5 Lily Flagg Cows            21.20         21.40



   4 Craig, Kieran              6 Monte Sano                 22.24         21.54



   5 Brambach, Will             6 Mountain Springs Swim Te   25.72         22.63



   6 Shores, James              6 Piedmont Piranhas          26.40         22.65



(Event 10  Boys 6 & Under 25 Yard Freestyle)

     Name                     Age Team                   Seed Time   Finals Time



   7 O'Neil, Stephen            6 Greenwyche Gators          23.35         23.59



   8 Wimberly, Carter G         6 Whitesburg Tide            23.87         23.94



   9 Amos, Ethan                6 Sherwood Swim Team         21.85         24.09



  10 Burbach, Pierson           6 Monte Sano                 26.41         24.28



  11 Negast, Luke               6 Sherwood Swim Team         23.65         25.03



  12 Carden, Harley             6 Chapman Serpents           24.15         25.24



 *13 Hardy, Jackson             6 Jones Valley Recreation    28.64         26.41



 *13 Sullins, Charlie           6 Mountain Springs Swim Te   26.57         26.41



  15 Lowe, Joshua               6 Byrd Spring                25.55         26.72



  16 Cape, James                6 Whitesburg Tide            26.63         26.83



  17 Edwards, Connor            6 Chapman Serpents           25.97         27.79



  18 Bence, Tyler               6 Blossomwood Swim Team      27.49         28.20



  19 Ingram, Grant              6 Sharon Johnston            35.76         28.47



  20 Briggs, Tyler              6 Valley Hill Country Club   27.48         28.48



  21 Hirschler, Jackson         6 Blossomwood Swim Team      33.42         29.06



  22 Caroll, Hayden             6 Piedmont Piranhas          32.35         29.16



  23 Robin, Luke                6 Jones Valley Recreation    32.32         29.47



  24 Brashier, Campbell         6 Valley Hill Country Club   31.26         30.75



  25 Fleming, Brayden           6 Mountain Springs Swim Te   27.12         31.43



  26 Wimberly, Jack             5 Whitesburg Tide            28.36         32.07



  27 Wilson, Hunter             6 Hampton Cove Hurricanes    32.23         32.11



  28 Kruse, Cameron             6 Jones Valley Recreation    33.38         32.51



  29 Wintzell, Ben Allen        6 Lily Flagg Cows            45.82         32.97



  30 Watson, Carter             6 Hampton Cove Hurricanes    30.14         33.63



  31 Morton, John Patrick       6 Hampton Cove Hurricanes    36.84         33.73



  32 Bowman, Jack               6 Camelot                    36.33         34.13



  33 Zeigler, Thomas            6 Sharon Johnston            45.98         37.80



  34 Johnson, Max               5 Blossomwood Swim Team      36.23         38.09



  35 Maurer, David              5 Heart of the Valley SE Y   39.54         38.21



  36 Thomas, Ethan              6 Sharon Johnston            36.13         38.83



  37 Martin, Caleb              6 Piedmont Piranhas          37.09         39.66



  38 Andrews, Jake              6 Lily Flagg Cows            41.14         41.01



  39 Coomer, David              6 Greenwyche Gators          42.37         41.30



  40 Kennamer, Griffin          6 Greenwyche Gators          44.61         41.65



  41 Lewis, Jes                 5 Camelot                    42.32         41.68



  42 Wray, Carter               4 Chapman Serpents           44.93         44.85





Event 13  Girls 8 & Under 25 Yard Freestyle Exhibition

     Name                     Age Team                   Seed Time   Finals Time



   1 Schloss, Anna              7 Blossomwood Swim Team      20.27         19.25



   2 Speigle, Jillian           7 Piedmont Piranhas          21.29         19.82



   3 Tucker, Abby               8 Monte Sano                    NT         20.55



   4 Jakab, Ella                7 Greenwyche Gators          23.82         21.58



   5 Seeley, Rachel             7 Sherwood Swim Team            NT         21.76



   6 Moffet, Victoria           7 Mountain Springs Swim Te   22.11         22.15



   7 Hale, Emily                8 Piedmont Piranhas          23.68         22.34



   8 Goshen, Therese            7 Monte Sano                 24.27         22.60



   9 Doherty, Savannah          7 Hampton Cove Hurricanes    23.17         22.69



  10 Boyd, Haley                7 Sharon Johnston            24.32         23.50



  11 Burbach, Madison           8 Monte Sano                 24.25         23.66



  12 Daniel, Kiera              7 Monte Sano                    NT         23.95



  13 Schlichter, Emily          8 Jones Valley Recreation    24.52         24.24



(Event 13  Girls 8 & Under 25 Yard Freestyle Exhibition)

     Name                     Age Team                   Seed Time   Finals Time



  14 Day, Jenna                 7 Jones Valley Recreation    28.47         24.35



  15 Davis, Gracie              8 Mountain Springs Swim Te   23.91         24.72



  16 Warner, Kate Duncan        7 Piedmont Piranhas          31.31         25.32



  17 Malone, Alice              7 Mountain Springs Swim Te   25.77         25.35



  18 Mikatarian, Mikayla        8 Jones Valley Recreation    25.78         25.89



  19 Campbell, Jessica          8 Piedmont Piranhas          27.69         26.83



  20 Geiger, Mary Grace G       8 Monte Sano                 23.85         26.85



  21 Butler, Emma               7 Blossomwood Swim Team      29.48         26.99



  22 Matson, Emily              8 Byrd Spring                30.72         27.63



  23 McDonald, Naomi            7 Sharon Johnston            30.92         27.92



  24 Thurber, Isabella          7 Greenwyche Gators          29.70         27.99



  25 Frazier, Cheyenne          8 Byrd Spring                29.66         28.28



  26 Poplin, Helen              7 Piedmont Piranhas          30.23         28.77



  27 Hudson, McKenna            8 Sharon Johnston            35.29         28.81



  28 Johnson, Emily             8 Sherwood Swim Team         29.41         29.28



  29 Spence, Stephanie          7 Sharon Johnston            31.72         29.43



  30 Okonski, Abigail           7 Hampton Cove Hurricanes    32.71         29.60



  31 Hickman, Darby             7 Piedmont Piranhas          26.30         29.87



  32 Marr, Lydia                8 Sherwood Swim Team         34.63         30.18



  33 Overton, Lauren-Cain       6 Mountain Springs Swim Te   32.43         31.88



  34 Lowe, Claire               8 Byrd Spring                36.31         32.01



  35 Morgan, Emily              7 Piedmont Piranhas          36.75         32.17



  36 Briggs, Lauren             7 Valley Hill Country Club   40.54         34.28



  37 Flynn, Valerie             8 Sharon Johnston            35.57         38.65



  38 Ogden, Kathleen            7 Valley Hill Country Club   33.93         39.95



  39 Ward, KatieBeth            7 Sharon Johnston            38.27         40.36



  40 Payne, Jessica             7 Hampton Cove Hurricanes    48.14         40.52



  41 Condurso, Ashley           7 Sherwood Swim Team         35.59         41.58





Event 14  Boys 8 & Under 25 Yard Freestyle Exhibition

     Name                     Age Team                   Seed Time   Finals Time



   1 Pace, Hayden               8 Monte Sano                 21.87         20.56



   2 Smith, Duncan              7 Greenwyche Gators          23.72         20.97



   3 Stuart, Alex               7 Blossomwood Swim Team      18.47         21.34



   4 Brown, Levi                8 Sherwood Swim Team         25.61         22.42



   5 Michael, Charlie           8 Monte Sano                 29.34         24.79



   6 Slinkard, Bennett          7 Jones Valley Recreation    25.22         25.10



   7 Huttula, Matthew           7 Piedmont Piranhas          27.63         25.53



   8 Adams, Reece               7 Mountain Springs Swim Te   27.08         26.53



   9 Schroeder, Gabriel         8 Sherwood Swim Team         28.37         26.85



  10 Porter, Cody               7 Byrd Spring                27.25         27.17



  11 Eastin, Joshua             7 Greenwyche Gators          28.53         27.45



  12 Douglas, Jake              7 Greenwyche Gators          31.81         27.73



 *13 Thomas, Mason              7 Sharon Johnston            27.79         28.34



 *13 Hubbert, Benjamin          7 Lily Flagg Cows            30.72         28.34



  15 Gordon, Jarod              7 Sharon Johnston            27.65         28.49



  16 Taylor, Skylor             7 Hampton Cove Hurricanes    32.43         29.21



  17 Clifton, Jack              8 Sherwood Swim Team         32.57         29.82



  18 Daniel, Brady N            7 Whitesburg Tide            34.90         30.11



  19 Pavlik, Cameron            7 Sharon Johnston            31.36         32.06



  20 Cupp, Mason                7 Mt. Carmel Hammerheads     36.66         33.18



  21 Snead, Jonah               7 Whitesburg Tide            37.59         33.98



(Event 14  Boys 8 & Under 25 Yard Freestyle Exhibition)

     Name                     Age Team                   Seed Time   Finals Time



  22 Rist, Alex                 7 Piedmont Piranhas          33.81         35.80



  23 Tramel, Mark               8 Sharon Johnston            59.81       1:02.96





Event 15  Girls 6 & Under 25 Yard Freestyle Exhibition

     Name                     Age Team                   Seed Time   Finals Time



   1 Buchanan, Anna C           6 Monte Sano                 37.62         27.57



   2 Bagwell, Disney            6 Byrd Spring                35.21         29.78



   3 Baessler, Lily             5 Valley Hill Country Club   30.71         30.34



   4 Lynam, Abby                6 Whitesburg Tide            32.74         32.12



   5 Graves, Virginia           6 Monte Sano                 33.79         32.23



   6 Graves, Belle              5 Valley Hill Country Club   34.74         32.43



   7 Mathis, Millie             6 Monte Sano                 35.14         33.44



   8 Mathis, Ally               5 Monte Sano                 38.49         35.86



   9 Thorington-Hines, Kaitl    6 Hampton Cove Hurricanes    34.91         36.34



  10 Murphy, Jennie             6 Whitesburg Tide            32.89         36.65



  11 Hammer, Emily              6 Sherwood Swim Team         38.90         38.47



  12 Patz, Ansley               5 Jones Valley Recreation    41.97         38.60



  13 Mitchell, Sarah Kate       4 Jones Valley Recreation    47.00         42.39



  14 Thorington-Hines, McKen    6 Hampton Cove Hurricanes    43.70         43.58



  15 Schroeder, Abigail         6 Sherwood Swim Team         51.96         47.50



  16 Shaw, Maddie               4 Sherwood Swim Team         50.88         48.33



  17 Martin, Julia              4 Whitesburg Tide            59.09         49.87



  18 Hinton, Vivian             4 Mountain Springs Swim Te   51.91         58.53



  19 Hamby, Madalyn             3 Whitesburg Tide          1:10.36       2:17.97





Event 16  Boys 6 & Under 25 Yard Freestyle Exhibition

     Name                     Age Team                   Seed Time   Finals Time



   1 Holtcamp, Mason S          6 Sherwood Swim Team         24.43         23.93



   2 Phillips, Daniel           6 Sherwood Swim Team         30.55         27.76



   3 Hoyt, Warren               6 Whitesburg Tide            32.59         29.14



   4 Formby, John David D       6 Sherwood Swim Team         31.78         30.77



   5 Sheppard, Evan             6 Monte Sano                 31.19         31.09



   6 Wilson, Walker             5 Whitesburg Tide            31.19         31.27



   7 Bennett, Jamieson          5 Mountain Springs Swim Te   33.82         33.14



   8 Moore, Will                6 Monte Sano                 38.08         33.29



   9 Bedsole, Chris             5 Jones Valley Recreation    43.69         33.64



  10 Stinson, Jake              5 Whitesburg Tide            39.30         34.37



  11 Carden, Wade               5 Mountain Springs Swim Te   36.50         34.76



  12 Tucker, Gregory            5 Monte Sano                 38.73         35.48



  13 Wiggs, Andrew              6 Camelot                    46.37         37.71



  14 Bishop, Frederick          5 Sharon Johnston            42.26         39.83



  15 Fulkerson, Sam             5 Monte Sano                 40.37         40.39



  16 Copeland, Aiden            6 Mountain Springs Swim Te   43.33         41.10



  17 Moore, Alex                6 Monte Sano                 39.33         41.32



  18 Claunch, James             6 Jones Valley Recreation    37.04         46.11



  19 Taylor, Wyatt              6 Sherwood Swim Team         45.16         47.66



  20 Wessel, Frederick          6 Jones Valley Recreation    46.56         49.40



  21 Lang, Kane L               6 Monte Sano                 41.87         49.73



  22 Stuart, Benjamin           4 Blossomwood Swim Team    1:14.56       2:14.89





Event 19  Girls 8 & Under 25 Yard Breaststroke

 RCSL Record:  18.11    1993      Lauren Kaufmann                 Hsv Country Club

     Name                     Age Team                 Prelim Time   Finals Time



A - Final

   1 Hu, Alison                 8 Camelot                    19.47         19.66



   2 Effinger, Maggie Jo        8 Blossomwood Swim Team      22.75         23.04



   3 Harris, Harding            8 Mountain Springs Swim Te   23.86         23.16



   4 Masterson, Marianne E      8 Monte Sano                 22.77         23.25



   5 Putman, Haley              8 Camelot                    25.17         24.27



   6 Monk, Anna                 8 Piedmont Piranhas          23.74         24.40



   7 Weitenbeck, Abbey          8 Mountain Springs Swim Te   24.06         24.52



   8 Clark, Katie               8 Sherwood Swim Team         23.53         24.75



B - Final

   9 Honeycutt, Mary            8 Whitesburg Tide            25.71         24.63



  10 Strankman, Cole Elizabe    8 Piedmont Piranhas          26.45         25.24



  11 Janssen, Kelli             8 Blossomwood Swim Team      25.48         25.52



  12 Lewis, Kathryn             8 Lily Flagg Cows            25.62         25.79



  13 Cagle, Savannah            8 Blossomwood Swim Team      25.78         26.12



  14 Scoggins, Sydney           8 Monte Sano                 26.17         26.37



  15 Weir, Abigail              7 Byrd Spring                26.56         26.79



  16 Schmuck, Amery             7 Lily Flagg Cows            25.53         27.61





Event 19  Girls 8 & Under 25 Yard Breaststroke

     Name                     Age Team                   Seed Time   Prelim Time



Preliminaries

   1 Hu, Alison                 8 Camelot                    19.29         19.47   q



   2 Effinger, Maggie Jo        8 Blossomwood Swim Team      24.90         22.75   q



   3 Masterson, Marianne E      8 Monte Sano                 22.77         22.77   q



   4 Clark, Katie               8 Sherwood Swim Team         24.13         23.53   q



   5 Monk, Anna                 8 Piedmont Piranhas          24.13         23.74   q



   6 Harris, Harding            8 Mountain Springs Swim Te   22.78         23.86   q



   7 Weitenbeck, Abbey          8 Mountain Springs Swim Te   24.04         24.06   q



   8 Putman, Haley              8 Camelot                    26.09         25.17   q





   9 Janssen, Kelli             8 Blossomwood Swim Team      26.31         25.48   q



  10 Schmuck, Amery             7 Lily Flagg Cows            25.00         25.53   q



  11 Lewis, Kathryn             8 Lily Flagg Cows            31.65         25.62   q



  12 Honeycutt, Mary            8 Whitesburg Tide            24.13         25.71   q



  13 Cagle, Savannah            8 Blossomwood Swim Team      27.49         25.78   q



  14 Scoggins, Sydney           8 Monte Sano                 26.27         26.17   q



  15 Colvin, Ashley             7 Hampton Cove Hurricanes    26.62         26.22   q



  16 Strankman, Cole Elizabe    8 Piedmont Piranhas          26.61         26.45   q





  17 Weir, Abigail              7 Byrd Spring                28.38         26.56



  18 Hall, Anna Reid            8 Monte Sano                 25.90         26.91





  19 Roberts, Ella              8 Jones Valley Recreation    28.15         27.36



  20 Ferguson, Rebecca          7 Greenwyche Gators          28.57         27.78



  21 Sanders, Abby              8 Valley Hill Country Club   28.58         28.43



  22 Yarbrough, Madison         8 Sherwood Swim Team         33.48         29.06



  23 Ferguson, Emily            7 Greenwyche Gators          27.64         29.81



  24 Wintzell, Olivia           8 Lily Flagg Cows            29.59         29.98



  25 Rowden, Madison            8 Byrd Spring                31.18         30.15



 *26 Ussery, Erin               8 Sharon Johnston            32.55         30.87



Preliminaries ...   (Event 19  Girls 8 & Under 25 Yard Breaststroke)

     Name                     Age Team                   Seed Time   Prelim Time



 *26 Baessler, Gracie           8 Valley Hill Country Club   31.28         30.87



  28 Fritz, Becca               7 Greenwyche Gators          30.62         31.23



  29 Calhoon, Anna Grace        7 Piedmont Piranhas          30.43         31.45



  30 Pearsall, Kayla            7 Mt. Carmel Hammerheads     33.07         31.50



  31 Roberts, Anna              7 Jones Valley Recreation    39.55         31.64



  32 Stephenson, Sophie         8 Hampton Cove Hurricanes    34.18         33.21



  33 Austell, Ally Mac          8 Sharon Johnston            40.86         33.53



  34 Wessel, Lochlin            7 Jones Valley Recreation    33.75         33.67



  35 Duffy, Karisa              7 Whitesburg Tide            33.20         34.33



  36 Lindow, Tess               6 Byrd Spring                31.81         34.71



  37 Page, Catherine            8 Mt. Carmel Hammerheads     36.91         34.92



  38 Fadool, Grace              7 Hampton Cove Hurricanes    36.00         35.52



  39 Gomez, Alexis              8 Chapman Serpents           37.87         36.81



  40 Allen, Kori                6 Heart of the Valley SE Y   40.99         37.76



  41 McLendon, Anna Kate        8 Chapman Serpents           38.58         41.21



  42 Marshall, Kaelin           8 Heart of the Valley SE Y      NT         47.42



 --- Orcutt, Tori               7 Sherwood Swim Team         32.88            DQ



 --- Oshiro, Paige              7 Sharon Johnston            36.34            DQ



 --- Bouldin, Lily              8 Mountain Springs Swim Te   29.92            DQ



 --- Maddox, Zoe                8 Chapman Serpents           35.50            DQ



 --- Byrd, Maddie               6 Valley Hill Country Club      NT            DQ



 --- Shrier, Colleen            7 Heart of the Valley SE Y   29.50            DQ





Event 20  Boys 8 & Under 25 Yard Breaststroke

 RCSL Record:  17.68    1997      Brian Chan                      Randolph

     Name                     Age Team                 Prelim Time   Finals Time



A - Final

   1 Jackson, Gabe              8 Piedmont Piranhas          22.35         21.87



   2 Worshek, Caleb             8 Mt. Carmel Hammerheads     24.00         22.89



   3 League, Parker             8 Greenwyche Gators          23.47         22.96



   4 Bazzle, Jon-Michael        8 Monte Sano                 23.09         23.21



   5 Herring, Wylder            8 Piedmont Piranhas          23.33         23.65



   6 League, Wills              8 Blossomwood Swim Team      24.05         23.79



   7 Gunn, Nathan               8 Sherwood Swim Team         24.32         23.89



   8 Landwehr, Connors          8 Greenwyche Gators          24.24         24.55



B - Final

   9 Worshek, Riley             7 Mt. Carmel Hammerheads     26.06         24.79



  10 Rorex, John David          7 Lily Flagg Cows            24.47         25.15



  11 Jose, Garrett D            8 Whitesburg Tide            24.41         25.51



  12 Stieglitz, Maxwell         8 Sherwood Swim Team         26.23         25.61



  13 Wilmoth, Caleb             7 Monte Sano                 25.26         26.30



  14 Nurre, Alexander           8 Piedmont Piranhas          28.21         26.75



  15 Wilson, Reynolds           8 Whitesburg Tide            27.51         26.77



 --- Formby, Nicholas           8 Sherwood Swim Team         27.40            DQ





Event 20  Boys 8 & Under 25 Yard Breaststroke

     Name                     Age Team                   Seed Time   Prelim Time



Preliminaries

   1 Jackson, Gabe              8 Piedmont Piranhas          22.41         22.35   q



   2 Bazzle, Jon-Michael        8 Monte Sano                 24.97         23.09   q



   3 Herring, Wylder            8 Piedmont Piranhas          24.00         23.33   q



Preliminaries ...   (Event 20  Boys 8 & Under 25 Yard Breaststroke)

     Name                     Age Team                   Seed Time   Prelim Time



   4 League, Parker             8 Greenwyche Gators          23.00         23.47   q



   5 Worshek, Caleb             8 Mt. Carmel Hammerheads     26.56         24.00   q



   6 League, Wills              8 Blossomwood Swim Team      26.68         24.05   q



   7 Landwehr, Connors          8 Greenwyche Gators          26.54         24.24   q



   8 Gunn, Nathan               8 Sherwood Swim Team         27.17         24.32   q





   9 Jose, Garrett D            8 Whitesburg Tide            24.10         24.41   q



  10 Rorex, John David          7 Lily Flagg Cows            26.38         24.47   q



  11 Wilmoth, Caleb             7 Monte Sano                 27.73         25.26   q



  12 Worshek, Riley             7 Mt. Carmel Hammerheads     30.34         26.06   q



  13 Stieglitz, Maxwell         8 Sherwood Swim Team         28.35         26.23   q



  14 Formby, Nicholas           8 Sherwood Swim Team            NT         27.40   q



  15 Wilson, Reynolds           8 Whitesburg Tide            26.03         27.51   q



  16 Nurre, Alexander           8 Piedmont Piranhas          27.31         28.21   q





  17 Hauenstein, Reid           8 Mountain Springs Swim Te   28.54         28.43



  18 Caruso, Daniel             8 Lily Flagg Cows            28.14         28.49





  19 Stephenson, Mickey         8 Hampton Cove Hurricanes    29.68         28.70



  20 Barker, Luke               7 Jones Valley Recreation    30.36         29.02



  21 Williams, Cooper           8 Byrd Spring                28.48         29.31



  22 Rogers, Jackson            7 Greenwyche Gators             NT         29.70



  23 Fadool, Aidan              8 Hampton Cove Hurricanes    30.27         30.52



  24 Jones, Gavon               6 Chapman Serpents           38.65         30.89



  25 Jones, Noah                8 Jones Valley Recreation    27.19         30.90



  26 Laymon, Stephen            8 Sharon Johnston            31.02         31.08



  27 Zeigler, Samuel            8 Sharon Johnston            32.38         31.68



  28 Keel, Colby                7 Sharon Johnston            33.48         31.81



  29 Haynes, John               8 Mountain Springs Swim Te   34.91         32.10



  30 Cape, James                6 Whitesburg Tide               NT         32.35



  31 Wray, Griffin              7 Chapman Serpents           29.16         32.49



  32 McClure, Luke              7 Hampton Cove Hurricanes    35.90         33.03



  33 Welborn, Jack              8 Valley Hill Country Club   34.41         33.23



  34 Huskey, Joshua             8 Monte Sano                 31.08         33.32



  35 Lehman, Robert             8 Jones Valley Recreation    30.88         33.86



  36 Maurer, Jack               7 Heart of the Valley SE Y   48.57         33.91



  37 Cagle, Stephen             7 Blossomwood Swim Team      35.43         33.92



  38 Hudson, Neil               8 Mt. Carmel Hammerheads     38.08         34.15



  39 VanAllen, Hudson           7 Camelot                    31.19         34.62



  40 Tillery, Luke              7 Mountain Springs Swim Te   34.33         34.88



  41 Carden, Harley             6 Chapman Serpents           31.28         35.09



  42 Gladney, Preston           7 Heart of the Valley SE Y   37.42         35.61



 --- Schmuck, Landry            5 Lily Flagg Cows            28.58            DQ



 --- Maurer, David              5 Heart of the Valley SE Y      NT            DQ



 --- Gubarev, Victor            7 Byrd Spring                37.95            DQ



 --- Williams, Collin           8 Byrd Spring                28.81            DQ





Event 55  Mixed 8 & Under 100 Yard Freestyle Relay

 RCSL Record:1:02.40    1987      Greenwyche

     Team                         Relay                  Seed Time   Finals Time



   1 Piedmont Piranhas                                     1:07.34       1:07.19



      1) Jackson, Gabe M8    2) Monk, Mary Beth W7 3) Monk, Anna W8      4) Herring, Wylder M8

              33.92 :07.19 (33.27)

(Event 55  Mixed 8 & Under 100 Yard Freestyle Relay)

     Team                         Relay                  Seed Time   Finals Time



   2 Monte Sano                                            1:10.98       1:09.24



      1) Scoggins, Sydney W8 2) Bazzle, Jon-Michael3) Klemm, Riley M8    4) Masterson, Marianne

              36.00 :09.24 (33.24)

   3 Greenwyche Gators                                     1:12.35       1:09.55



              35.01 :09.55 (34.54)

   4 Sherwood Swim Team                                    1:10.47       1:10.94



      1) Gunn, Nathan M8     2) Amos, Carson M7    3) Clark, Katie W8    4) Holtcamp, Mackenzie

              35.14 :10.94 (35.80)

   5 Blossomwood Swim Team                                 1:08.91       1:11.16



      1) Parker, Batts M8    2) Gilbert, Elizabeth 3) Johnson, Jackie W7 4) Swing, Joe M8

              36.30 :11.16 (34.86)

   6 Lily Flagg Cows                                       1:20.27       1:18.35



      1) Rorex, John David M 2) Wintzell, Olivia W83) Schmuck, Amery W7  4) Counts, Bryan M8

              42.88 :18.35 (35.47)

   7 Hampton Cove Hurricanes                               1:16.64       1:18.50



      1) Applebaum, Katie W8 2) Harrison, Kimberly 3) Neill, Blake M8    4) Harrison, Nathan M8

              40.30 :18.50 (38.20)

   8 Valley Hill Country Clu                               1:24.50       1:19.68



      1) Gandy, Parker M8    2) Shepherd, Anna W6  3) Sanders, Emily W8  4) Welborn, Jack M8

              43.57 :19.68 (36.11)

   9 Jones Valley Recreation                               1:23.62       1:21.08



      1) Lehman, Robert M8   2) Davis, Faith W8    3) Roberts, Ella W8   4) Barker, Luke M7

              42.35 :21.08 (38.73)

  10 Mountain Springs Swim T                               1:21.63       1:21.43



      1) Hauenstein, Reid M8 2) Shook, Sam M7      3) Gautreaux, Corinne 4) Weitenbeck, Abbey W

              48.88 :21.43 (32.55)

  11 Whitesburg Tide                                       1:28.84       1:22.77



      1) Blasingame, Claire  2) Richardson, John M83) Honeycutt, Mary W8 4) Jose, Garrett D M8

              42.94 :22.77 (39.83)

  12 Sharon Johnston                                       1:29.57       1:24.92



      1) Hall, Griffin M8    2) Zeigler, Samuel M8 3) Lack, Grace W8     4) Barrett, Emerson W8

              45.74 :24.92 (39.18)

  13 Byrd Spring                                           1:29.34       1:27.29



      1) Tate, Brooke W6     2) Williams, Collin M83) Williams, Cooper M84) Weir, Abigail W7

              44.41 :27.29 (42.88)

  14 Mt. Carmel Hammerheads                                1:35.75       1:28.08



      1) Worshek, Riley M7   2) Pearsall, Kayla W7 3) Page, Catherine W8 4) Worshek, Caleb M8

              39.58 :28.08 (48.50)

  15 Chapman Serpents                                      1:30.99       1:37.04



      1) Carden, Harley M6   2) Lenoir, James M7   3) Gomez, Alexis W8   4) Newton, Faith W8

              45.80 :37.04 (51.24)

  16 Camelot                                               1:16.75       1:46.14



      1) Paul, Emily W7      2) Thorington, Jake M73) VanAllen, Hudson M74) Hu, Alison W8

            1:05.31 :46.14 (40.83)

  17 Heart of the Valley SE                                1:40.87       1:48.05



      1) Gladney, Preston M7 2) Shrier, Colleen W7 3) Maurer, Jack M7    4) Allen, Kori W6



Event 59  Girls 8 & Under 25 Yard Butterfly

 RCSL Record:  15.38    1987      Lee Ann Gathings                Greenwyche

     Name                     Age Team                 Prelim Time   Finals Time



A - Final

   1 Hu, Alison                 8 Camelot                    17.66         17.09



   2 Holtcamp, Mackenzie L      8 Sherwood Swim Team         17.58         17.14



   3 Masterson, Marianne E      8 Monte Sano                 18.42         18.30



   4 Monk, Anna                 8 Piedmont Piranhas          19.29         19.03



A - Final ...   (Event 59  Girls 8 & Under 25 Yard Butterfly)

     Name                     Age Team                 Prelim Time   Finals Time



   5 Strankman, Cole Elizabe    8 Piedmont Piranhas          18.03         19.12



   6 Sanders, Emily             8 Valley Hill Country Club   20.20         19.47



   7 Paul, Emily                7 Camelot                    20.27         21.28



   8 Sanders, Abby              8 Valley Hill Country Club   19.62         21.62



B - Final

   9 Barrett, Emerson           8 Sharon Johnston            20.91         19.92



  10 Monk, Mary Beth            7 Piedmont Piranhas          23.04         20.39



  11 Scoggins, Sydney           8 Monte Sano                 21.12         21.15



  12 Coomer, Mary               8 Greenwyche Gators          21.77         22.07



  13 Schmuck, Amery             7 Lily Flagg Cows            21.85         22.08



  14 Harris, Harding            8 Mountain Springs Swim Te   21.70         22.21



  15 Gilbert, Elizabeth         7 Blossomwood Swim Team      22.69         22.71



  16 Clark, Katie               8 Sherwood Swim Team         23.21         23.28





Event 59  Girls 8 & Under 25 Yard Butterfly

     Name                     Age Team                   Seed Time   Prelim Time



Preliminaries

   1 Holtcamp, Mackenzie L      8 Sherwood Swim Team         17.05         17.58   q



   2 Hu, Alison                 8 Camelot                    16.17         17.66   q



   3 Strankman, Cole Elizabe    8 Piedmont Piranhas          20.98         18.03   q



   4 Masterson, Marianne E      8 Monte Sano                 20.14         18.42   q



   5 Monk, Anna                 8 Piedmont Piranhas          20.40         19.29   q



   6 Sanders, Abby              8 Valley Hill Country Club   25.36         19.62   q



   7 Sanders, Emily             8 Valley Hill Country Club   23.59         20.20   q



   8 Paul, Emily                7 Camelot                    22.50         20.27   q





   9 Barrett, Emerson           8 Sharon Johnston            20.34         20.91   q



  10 Scoggins, Sydney           8 Monte Sano                 21.64         21.12   q



  11 Harris, Harding            8 Mountain Springs Swim Te   27.20         21.70   q



  12 Coomer, Mary               8 Greenwyche Gators          21.91         21.77   q



  13 Schmuck, Amery             7 Lily Flagg Cows            20.75         21.85   q



  14 Gilbert, Elizabeth         7 Blossomwood Swim Team      24.04         22.69   q



  15 Monk, Mary Beth            7 Piedmont Piranhas          22.63         23.04   q



  16 Clark, Katie               8 Sherwood Swim Team         23.18         23.21   q





  17 Effinger, Maggie Jo        8 Blossomwood Swim Team      27.27         23.34



  18 Plattsmier, Morgan         8 Chapman Serpents           25.90         23.36





  19 Johnson, Jackie            7 Blossomwood Swim Team      22.29         23.38



  20 Foster, Margaret           8 Mountain Springs Swim Te   25.59         23.52



  21 Bouldin, Lily              8 Mountain Springs Swim Te   33.87         23.94



  22 Roberts, Ella              8 Jones Valley Recreation    28.23         23.98



  23 McBrayer, Alyse            8 Sherwood Swim Team         26.66         24.45



  24 Applebaum, Katie           8 Hampton Cove Hurricanes    23.78         24.49



  25 Hall, Anna Reid            8 Monte Sano                 23.06         24.85



  26 Rowden, Madison            8 Byrd Spring                23.12         25.26



  27 Colvin, Ashley             7 Hampton Cove Hurricanes    36.86         25.50



  28 Lack, Grace                8 Sharon Johnston            26.14         25.72



  29 Patz, Callie               7 Jones Valley Recreation    29.38         25.77



  30 Blasingame, Claire         6 Whitesburg Tide            27.45         26.09



  31 Ussery, Erin               8 Sharon Johnston            30.41         27.15



  32 Harrison, Kimberly         7 Hampton Cove Hurricanes    28.06         28.19



  33 Ferguson, Rebecca          7 Greenwyche Gators          29.55         28.37



Preliminaries ...   (Event 59  Girls 8 & Under 25 Yard Butterfly)

     Name                     Age Team                   Seed Time   Prelim Time



  34 Mosley, Claire             8 Byrd Spring                33.87         28.46



  35 Honeycutt, Mary            8 Whitesburg Tide            24.47         28.48



  36 Luttrell, Victoria         8 Byrd Spring                28.62         28.54



  37 Washburn, Renae            8 Greenwyche Gators          28.37         29.02



  38 Davis, Faith               8 Jones Valley Recreation    29.19         29.84



  39 Gomez, Alexis              8 Chapman Serpents           35.91         30.12



  40 Wintzell, Olivia           8 Lily Flagg Cows            31.88         31.90



  41 Hayes, Lauren              6 Valley Hill Country Club      NT         32.86



  42 Willem, Alyssa             7 Mt. Carmel Hammerheads     45.85         36.11



  43 Rogers, Haley              8 Heart of the Valley SE Y   35.90         38.50



  44 Maddox, Zoe                8 Chapman Serpents           35.39         43.06





Event 60  Boys 8 & Under 25 Yard Butterfly

 RCSL Record:  15.52    1989      James Salazar                   YMCA

     Name                     Age Team                 Prelim Time   Finals Time



A - Final

   1 Herring, Wylder            8 Piedmont Piranhas          18.93         17.97



   2 Swing, Joe                 8 Blossomwood Swim Team      18.94         18.49



   3 Landwehr, Connors          8 Greenwyche Gators          19.25         18.61



   4 Shockley, Cal              8 Greenwyche Gators          20.09         19.36



   5 Werth, Benjamin            8 Piedmont Piranhas          19.65         19.55



   6 Stieglitz, Maxwell         8 Sherwood Swim Team         19.62         19.68



   7 Neill, Blake               8 Hampton Cove Hurricanes    20.83         19.69



   8 League, Parker             8 Greenwyche Gators          20.37         20.66



B - Final

   9 Harrison, Nathan           8 Hampton Cove Hurricanes    22.02         21.01



  10 Amos, Carson               7 Sherwood Swim Team         23.08         22.45



  11 Worshek, Riley             7 Mt. Carmel Hammerheads     23.64         22.61



  12 Shaw, Maxwell              8 Monte Sano                 21.93         22.87



  13 Stogner, John Allen        6 Sherwood Swim Team         23.20         23.32



  14 Barker, Luke               7 Jones Valley Recreation    23.08         23.71



  15 Huskey, Joshua             8 Monte Sano                 23.63         24.00



  16 Thurman, Reed              7 Blossomwood Swim Team      23.38         25.38





Event 60  Boys 8 & Under 25 Yard Butterfly

     Name                     Age Team                   Seed Time   Prelim Time



Preliminaries

   1 Herring, Wylder            8 Piedmont Piranhas          19.50         18.93   q



   2 Swing, Joe                 8 Blossomwood Swim Team      18.43         18.94   q



   3 Landwehr, Connors          8 Greenwyche Gators          22.07         19.25   q



   4 Stieglitz, Maxwell         8 Sherwood Swim Team         21.42         19.62   q



   5 Werth, Benjamin            8 Piedmont Piranhas          19.21         19.65   q



   6 Shockley, Cal              8 Greenwyche Gators          20.08         20.09   q



   7 League, Parker             8 Greenwyche Gators          24.49         20.37   q



   8 Neill, Blake               8 Hampton Cove Hurricanes    23.10         20.83   q





   9 Shaw, Maxwell              8 Monte Sano                 27.60         21.93   q



  10 Harrison, Nathan           8 Hampton Cove Hurricanes    23.37         22.02   q



 *11 Barker, Luke               7 Jones Valley Recreation    24.31         23.08   q



 *11 Amos, Carson               7 Sherwood Swim Team         24.18         23.08   q



  13 Stogner, John Allen        6 Sherwood Swim Team         23.06         23.20   q



  14 Thurman, Reed              7 Blossomwood Swim Team      24.55         23.38   q



Preliminaries ...   (Event 60  Boys 8 & Under 25 Yard Butterfly)

     Name                     Age Team                   Seed Time   Prelim Time



  15 Huskey, Joshua             8 Monte Sano                 27.36         23.63   q



  16 Worshek, Riley             7 Mt. Carmel Hammerheads     27.67         23.64   q





  17 Bazzle, Jon-Michael        8 Monte Sano                 23.94         23.66



  18 Nurre, Alexander           8 Piedmont Piranhas          25.92         23.99





  19 Stephenson, Mickey         8 Hampton Cove Hurricanes    23.88         24.33



  20 Welborn, Jack              8 Valley Hill Country Club      NT         24.86



  21 Counts, Bryan              8 Lily Flagg Cows            28.88         24.96



  22 Wilson, Reynolds           8 Whitesburg Tide            26.93         26.61



  23 Jose, Garrett D            8 Whitesburg Tide            27.41         26.68



  24 Richardson, John           8 Whitesburg Tide               NT         27.14



  25 Tillery, Luke              7 Mountain Springs Swim Te   29.48         28.48



  26 Shook, Sam                 7 Mountain Springs Swim Te   25.83         28.89



  27 Williams, Cooper           8 Byrd Spring                32.24         29.19



  28 Gladney, Preston           7 Heart of the Valley SE Y   30.37         30.02



  29 VanAllen, Hudson           7 Camelot                    31.97         30.27



  30 Nulter, Boyd               7 Sharon Johnston            35.15         30.81



  31 Williams, Collin           8 Byrd Spring                28.40         30.88



  32 Hudson, Neil               8 Mt. Carmel Hammerheads     33.78         30.90



  33 Edwards, Connor            6 Chapman Serpents           29.55         31.47



  34 Gilbert, Griffin           7 Byrd Spring                34.63         31.66



  35 Caruso, Daniel             8 Lily Flagg Cows            34.71         32.02



  36 Thorington, Jake           7 Camelot                    30.41         32.66



  37 Gandy, Parker              8 Valley Hill Country Club   32.88         33.27



  38 Jones, Gavon               6 Chapman Serpents           45.09         34.25



  39 Maurer, Jack               7 Heart of the Valley SE Y   52.11         35.98



  40 Stiles, Jay                8 Mt. Carmel Hammerheads     43.01         37.44



  41 Jones, Noah                8 Jones Valley Recreation    35.94         37.66



  42 Duncan, Tate               7 Jones Valley Recreation    38.03         39.02



  43 Carden, Harley             6 Chapman Serpents           34.50         40.10



  44 Laymon, Stephen            8 Sharon Johnston            36.32         40.97



 --- Hall, Griffin              8 Sharon Johnston            29.38            DQ



 --- Parker, Batts              8 Blossomwood Swim Team      28.71            DQ



 --- Johnston, Drew             7 Mountain Springs Swim Te   34.29            DQ





Event 63  Girls 8 & Under 25 Yard Backstroke

 RCSL Record:  16.59    1987      Lee Ann Gathings                Greenwyche

     Name                     Age Team                 Prelim Time   Finals Time



A - Final

   1 Holtcamp, Mackenzie L      8 Sherwood Swim Team         20.65         19.74



   2 Strankman, Cole Elizabe    8 Piedmont Piranhas          21.93         21.71



   3 McBrayer, Alyse            8 Sherwood Swim Team         23.61         22.76



   4 Paul, Emily                7 Camelot                    22.07         22.79



   5 Putman, Haley              8 Camelot                    22.52         23.58



   6 Weitenbeck, Abbey          8 Mountain Springs Swim Te   23.17         24.23



   7 Coomer, Mary               8 Greenwyche Gators          23.59         24.39



   8 Cimino, Maddie             7 Blossomwood Swim Team      23.41         25.30



B - Final

   9 Barrett, Emerson           8 Sharon Johnston            24.16         22.73



  10 Johnson, Jackie            7 Blossomwood Swim Team      24.60         23.81



  11 Applebaum, Katie           8 Hampton Cove Hurricanes    25.01         24.06



  12 Bouldin, Lily              8 Mountain Springs Swim Te   24.66         24.72



B - Final ...   (Event 63  Girls 8 & Under 25 Yard Backstroke)

     Name                     Age Team                 Prelim Time   Finals Time



  13 Weir, Abigail              7 Byrd Spring                25.41         24.73



  14 Monk, Mary Beth            7 Piedmont Piranhas          24.50         25.32



  15 Gilbert, Elizabeth         7 Blossomwood Swim Team      24.66         25.47



  16 Lack, Grace                8 Sharon Johnston            25.20         26.14





Event 63  Girls 8 & Under 25 Yard Backstroke

     Name                     Age Team                   Seed Time   Prelim Time



Preliminaries

   1 Holtcamp, Mackenzie L      8 Sherwood Swim Team         20.44         20.65   q



   2 Strankman, Cole Elizabe    8 Piedmont Piranhas          25.27         21.93   q



   3 Paul, Emily                7 Camelot                    22.62         22.07   q



   4 Putman, Haley              8 Camelot                    22.45         22.52   q



   5 Weitenbeck, Abbey          8 Mountain Springs Swim Te   23.79         23.17   q



   6 Cimino, Maddie             7 Blossomwood Swim Team         NT         23.41   q



   7 Coomer, Mary               8 Greenwyche Gators          22.17         23.59   q



   8 McBrayer, Alyse            8 Sherwood Swim Team         24.19         23.61   q





   9 Barrett, Emerson           8 Sharon Johnston            24.48         24.16   q



  10 Monk, Mary Beth            7 Piedmont Piranhas          23.55         24.50   q



  11 Johnson, Jackie            7 Blossomwood Swim Team      26.69         24.60   q



 *12 Gilbert, Elizabeth         7 Blossomwood Swim Team      21.38         24.66   q



 *12 Bouldin, Lily              8 Mountain Springs Swim Te   28.55         24.66   q



  14 Applebaum, Katie           8 Hampton Cove Hurricanes    23.65         25.01   q



  15 Lack, Grace                8 Sharon Johnston            25.86         25.20   q



  16 Weir, Abigail              7 Byrd Spring                29.81         25.41   q





  17 Foster, Margaret           8 Mountain Springs Swim Te   27.46         25.43



  18 Ferguson, Emily            7 Greenwyche Gators          26.46         25.64





  19 Wistner, Abigail N         7 Monte Sano                 28.68         25.69



  20 Cape, Emma                 6 Whitesburg Tide            28.73         26.01



  21 Washburn, Renae            8 Greenwyche Gators          25.56         26.10



  22 Lewis, Kathryn             8 Lily Flagg Cows            29.08         26.17



  23 Calhoon, Anna Grace        7 Piedmont Piranhas          25.19         26.18



  24 Derington, Julia           7 Monte Sano                 31.33         26.21



  25 Mathis, Anna L             8 Monte Sano                 28.86         26.24



  26 Byrd, Maddie               6 Valley Hill Country Club   29.93         26.47



  27 Davis, Faith               8 Jones Valley Recreation    26.72         26.56



  28 Baessler, Gracie           8 Valley Hill Country Club   28.21         26.62



  29 Roberts, Anna              7 Jones Valley Recreation    28.72         26.64



  30 Mosley, Claire             8 Byrd Spring                27.03         27.46



  31 Allen, Kori                6 Heart of the Valley SE Y   28.28         27.73



  32 Harrison, Kimberly         7 Hampton Cove Hurricanes    26.79         28.00



  33 Orcutt, Tori               7 Sherwood Swim Team         31.31         28.05



  34 Blasingame, Claire         6 Whitesburg Tide            28.18         28.60



  35 Newton, Faith              8 Chapman Serpents           32.50         29.23



  36 Austell, Ally Mac          8 Sharon Johnston            31.08         29.74



  37 Sanders, Abby              8 Valley Hill Country Club   25.67         29.96



  38 Luttrell, Victoria         8 Byrd Spring                28.86         30.93



  39 Rogers, Haley              8 Heart of the Valley SE Y      NT         30.98



  40 Shrier, Colleen            7 Heart of the Valley SE Y   32.64         31.35



  41 Stephenson, Sophie         8 Hampton Cove Hurricanes    29.72         31.40



  42 Pearsall, Kayla            7 Mt. Carmel Hammerheads     36.68         31.82



Preliminaries ...   (Event 63  Girls 8 & Under 25 Yard Backstroke)

     Name                     Age Team                   Seed Time   Prelim Time



  43 Patz, Callie               7 Jones Valley Recreation    29.02         31.89



  44 Duffy, Karisa              7 Whitesburg Tide            33.50         32.69



  45 Page, Catherine            8 Mt. Carmel Hammerheads     48.64         32.71



  46 Seymour, Taylor            7 Chapman Serpents           31.22         36.49



  47 Dean, Jill Anne            6 Camelot                    52.35         40.19



  48 Willem, Alyssa             7 Mt. Carmel Hammerheads        NT         40.74



  49 Maddox, Zoe                8 Chapman Serpents           37.68         44.21



  50 Lewis, Sarah               7 Lily Flagg Cows            31.14         48.11





Event 64  Boys 8 & Under 25 Yard Backstroke

 RCSL Record:  17.17    7/18/200  Chandler Hinson                 Camelot

     Name                     Age Team                 Prelim Time   Finals Time



A - Final

   1 Swing, Joe                 8 Blossomwood Swim Team      19.83         19.41



   2 Shockley, Cal              8 Greenwyche Gators          20.96         20.52



   3 Neill, Blake               8 Hampton Cove Hurricanes    21.57         20.75



   4 Harrison, Nathan           8 Hampton Cove Hurricanes    21.72         21.10



   5 Klemm, Riley               8 Monte Sano                 21.74         21.36



   6 Gunn, Nathan               8 Sherwood Swim Team         21.67         21.47



   7 Werth, Benjamin            8 Piedmont Piranhas          22.44         22.28



   8 Amos, Carson               7 Sherwood Swim Team         22.41         22.57



B - Final

   9 Jackson, Gabe              8 Piedmont Piranhas          22.58         21.91



  10 Formby, Nicholas           8 Sherwood Swim Team         23.19         22.53



  11 Hall, Griffin              8 Sharon Johnston            22.81         23.18



  12 Huskey, Joshua             8 Monte Sano                 23.53         23.22



  13 Grace, William             8 Greenwyche Gators          23.51         24.10



  14 McClure, Luke              7 Hampton Cove Hurricanes    24.71         24.15



  15 Lehman, Robert             8 Jones Valley Recreation    24.12         24.43



  16 Wimberly, Carter G         6 Whitesburg Tide            25.15         25.06





Event 64  Boys 8 & Under 25 Yard Backstroke

     Name                     Age Team                   Seed Time   Prelim Time



Preliminaries

   1 Swing, Joe                 8 Blossomwood Swim Team      18.69         19.83   q



   2 Shockley, Cal              8 Greenwyche Gators          22.23         20.96   q



   3 Neill, Blake               8 Hampton Cove Hurricanes    25.97         21.57   q



   4 Gunn, Nathan               8 Sherwood Swim Team         22.23         21.67   q



   5 Harrison, Nathan           8 Hampton Cove Hurricanes    23.49         21.72   q



   6 Klemm, Riley               8 Monte Sano                 24.42         21.74   q



   7 Amos, Carson               7 Sherwood Swim Team         22.35         22.41   q



   8 Werth, Benjamin            8 Piedmont Piranhas          22.18         22.44   q





   9 Jackson, Gabe              8 Piedmont Piranhas          24.00         22.58   q



  10 Hall, Griffin              8 Sharon Johnston            23.25         22.81   q



  11 Formby, Nicholas           8 Sherwood Swim Team         23.76         23.19   q



  12 Grace, William             8 Greenwyche Gators          26.96         23.51   q



  13 Huskey, Joshua             8 Monte Sano                 24.61         23.53   q



  14 Lehman, Robert             8 Jones Valley Recreation    23.20         24.12   q



  15 McClure, Luke              7 Hampton Cove Hurricanes    25.27         24.71   q



  16 Wimberly, Carter G         6 Whitesburg Tide            29.02         25.15   q





Preliminaries ...   (Event 64  Boys 8 & Under 25 Yard Backstroke)

     Name                     Age Team                   Seed Time   Prelim Time



  17 Worshek, Caleb             8 Mt. Carmel Hammerheads     27.69         25.99



  18 Claybourne, Christopher    8 Greenwyche Gators          24.92         26.21





  19 Wray, Griffin              7 Chapman Serpents           34.26         26.51



  20 Nurre, Alexander           8 Piedmont Piranhas          27.16         26.60



  21 Counts, Bryan              8 Lily Flagg Cows            27.44         26.79



 *22 Boothe, Blake              7 Jones Valley Recreation    34.19         26.83



 *22 Rorex, John David          7 Lily Flagg Cows            27.23         26.83



  24 Thurman, Reed              7 Blossomwood Swim Team      29.59         27.60



  25 Lenoir, James              7 Chapman Serpents           29.43         28.54



  26 Hauenstein, Reid           8 Mountain Springs Swim Te   28.26         29.19



  27 Sheppard, Sam              7 Monte Sano                 32.99         29.25



  28 Johnston, Drew             7 Mountain Springs Swim Te   29.53         29.35



  29 Richardson, John           8 Whitesburg Tide            28.74         29.59



  30 Gandy, Parker              8 Valley Hill Country Club   33.06         31.18



  31 Duncan, Tate               7 Jones Valley Recreation    34.19         31.24



  32 Thorington, Jake           7 Camelot                    33.16         31.26



  33 Lowe, Joshua               6 Byrd Spring                38.26         32.03



  34 Sentell, Jack              7 Mt. Carmel Hammerheads     36.66         32.07



  35 Caruso, Daniel             8 Lily Flagg Cows            32.26         32.35



  36 Zeigler, Samuel            8 Sharon Johnston            34.24         32.74



  37 Keel, Colby                7 Sharon Johnston            36.71         33.92



  38 Gilbert, Griffin           7 Byrd Spring                35.28         34.24



  39 McElreath, Alan            8 Whitesburg Tide            51.27         35.98



  40 Shook, Sam                 7 Mountain Springs Swim Te   32.35         37.51



  41 Stiles, Jay                8 Mt. Carmel Hammerheads     36.59         37.74



  42 Maurer, Jack               7 Heart of the Valley SE Y      NT         39.03



 --- League, Wills              8 Blossomwood Swim Team      31.28            DQ





Event 67  Girls 8 & Under 100 Yard Freestyle Relay

 RCSL Record:1:06.74    1978      Camelot

     Team                         Relay                  Seed Time   Finals Time



   1 Piedmont Piranhas                                     1:14.77       1:10.31



      1) Monk, Mary Beth 7   2) Monk, Anna 8       3) Strankman, Cole Eli4) Hepler, Hallie 7

              36.10 :10.31 (34.21)

   2 Monte Sano                                            1:13.41       1:13.86



      1) Scoggins, Sydney 8  2) Wistner, Abigail N 3) Hall, Anna Reid 8  4) Masterson, Marianne

              38.62 :13.86 (35.24)

   3 Mountain Springs Swim T                               1:19.50       1:15.53



      1) Gautreaux, Corinne  2) Weitenbeck, Abbey 83) York, Priscilla 7  4) Foster, Margaret 8

              38.23 :15.53 (37.30)

   4 Blossomwood Swim Team                                 1:15.37       1:18.00



      1) Cimino, Maddie 7    2) Gilbert, Mary 8    3) Gilbert, Elizabeth 4) Johnson, Jackie 7

              39.52 :18.00 (38.48)

   5 Sherwood Swim Team                                    1:20.22       1:19.70



      1) Clark, Katie 8      2) McBrayer, Alyse 8  3) Seeley, Rachel 7   4) Holtcamp, Mackenzie

              41.80 :19.70 (37.90)

   6 Greenwyche Gators                                     1:23.15       1:20.18



      1) Ferguson, Emily 7   2) Washburn, Renae 8  3) Jakab, Ella 7      4) Coomer, Mary 8

              40.45 :20.18 (39.73)

   7 Camelot                                               1:24.08       1:24.63



      1) Paul, Emily 7       2) Dean, Jill Anne 6  3) Putman, Haley 8    4) Hu, Alison 8

              49.44 :24.63 (35.19)

(Event 67  Girls 8 & Under 100 Yard Freestyle Relay)

     Team                         Relay                  Seed Time   Finals Time



   8 Sharon Johnston                                       1:30.51       1:25.29



      1) Boyd, Haley 7       2) Ussery, Erin 8     3) Lack, Grace 8      4) Barrett, Emerson 8

              43.36 :25.29 (41.93)

   9 Hampton Cove Hurricanes                               1:25.38       1:26.75



      1) Harrison, Kimberly  2) Colvin, Ashley 7   3) Stephenson, Sophie 4) Applebaum, Katie 8

              45.17 :26.75 (41.58)

  10 Valley Hill Country Clu                               1:31.66       1:29.75



      1) Shepherd, Anna 6    2) Baessler, Gracie 8 3) Hayes, Lauren 6    4) Sanders, Emily 8

              45.24 :29.75 (44.51)

  11 Whitesburg Tide                                       1:35.44       1:29.80



      1) Honeycutt, Mary 8   2) Cape, Emma 6       3) Duffy, Karisa 7    4) Blasingame, Claire

              47.97 :29.80 (41.83)

  12 Byrd Spring                                           1:26.66       1:33.98



      1) Tate, Brooke 6      2) Lindow, Tess 6     3) Luttrell, Victoria 4) Rowden, Madison 8

              46.54 :33.98 (47.44)

  13 Jones Valley Recreation                               1:24.06       1:35.66



      1) Davis, Faith 8      2) Roberts, Anna 7    3) Anderson, Lainey 6 4) Roberts, Ella 8

              52.83 :35.66 (42.83)

  14 Lily Flagg Cows                                       1:44.95       1:38.00



      1) Lewis, Sarah 7      2) Lewis, Kathryn 8   3) Wintzell, Olivia 8 4) Schmuck, Amery 7

              56.94 :38.00 (41.06)

  15 Chapman Serpents                                      1:37.66       1:39.65



      1) Plattsmier, Morgan  2) Newton, Faith 8    3) Lenoir, Victoria 8 4) McLendon, Anna Kate

              50.77 :39.65 (48.88)

  16 Heart of the Valley SE                                     NT       1:53.16



      1) Shrier, Colleen 7   2) Rogers, Haley 8    3) Allen, Kori 6      4) Marshall, Kaelin 8

              57.94 :53.16 (55.22)



Event 68  Boys 8 & Under 100 Yard Freestyle Relay

 RCSL Record:1:03.95    1991      Blossomwood

     Team                         Relay                  Seed Time   Finals Time



   1 Piedmont Piranhas                                     1:09.86       1:06.46



      1) Jackson, Gabe 8     2) Nurre, Alexander 8 3) Werth, Benjamin 8  4) Herring, Wylder 8

              34.63 :06.46 (31.83)

   2 Greenwyche Gators                                     1:10.92       1:07.92



      1) Landwehr, Connors 8 2) League, Parker 8   3) Grace, William 8   4) Shockley, Cal 8

              33.59 :07.92 (34.33)

   3 Monte Sano                                            1:14.36       1:12.02



      1) Bazzle, Jon-Michael 2) Jiminez, Connor 6  3) Shaw, Maxwell 8    4) Klemm, Riley 8

              39.75 :12.02 (32.27)

   4 Blossomwood Swim Team                                 1:11.41       1:13.03



      1) Thurman, Reed 7     2) Cagle, Stephen 7   3) Parker, Batts 8    4) Swing, Joe 8

              39.80 :13.03 (33.23)

   5 Sherwood Swim Team                                    1:13.35       1:15.59



      1) Amos, Carson 7      2) Stogner, John Allen3) Stieglitz, Maxwell 4) Gunn, Nathan 8

              38.91 :15.59 (36.68)

   6 Hampton Cove Hurricanes                               1:24.76       1:20.57



      1) Neill, Blake 8      2) Neill, West 7      3) McClure, Luke 7    4) Harrison, Nathan 8

              42.07 :20.57 (38.50)

   7 Whitesburg Tide                                       1:30.96       1:27.66



      1) Richardson, John 8  2) Wilson, Reynolds 8 3) Wimberly, Carter G 4) Jose, Garrett D 8

              48.76 :27.66 (38.90)

   8 Lily Flagg Cows                                       1:40.34       1:28.33



      1) Schmuck, Landry 5   2) Caruso, Daniel 8   3) Rorex, John David 74) Counts, Bryan 8

              47.98 :28.33 (40.35)

(Event 68  Boys 8 & Under 100 Yard Freestyle Relay)

     Team                         Relay                  Seed Time   Finals Time



   9 Mt. Carmel Hammerheads                                1:49.25       1:29.84



      1) Sentell, Jack 7     2) Worshek, Riley 7   3) Hudson, Neil 8     4) Worshek, Caleb 8

              46.17 :29.84 (43.67)

  10 Jones Valley Recreation                               1:33.07       1:31.34



      1) Lehman, Robert 8    2) Slinkard, Bennett 73) Boothe, Blake 7    4) Barker, Luke 7

              45.81 :31.34 (45.53)

  11 Chapman Serpents                                      1:39.49       1:32.84



      1) Wray, Griffin 7     2) Carden, Harley 6   3) Edwards, Connor 6  4) Lenoir, James 7

              43.76 :32.84 (49.08)

  12 Mountain Springs Swim T                               1:31.72       1:34.91



      1) Hauenstein, Reid 8  2) Shook, Sam 7       3) Tillery, Luke 7    4) Haynes, John 8

              45.55 :34.91 (49.36)

  13 Byrd Spring                                           1:37.54       1:35.32



      1) Williams, Collin 8  2) Gubarev, Victor 7  3) Lowe, Joshua 6     4) Williams, Cooper 8

              47.56 :35.32 (47.76)

  14 Sharon Johnston                                       1:45.29       1:39.42



      1) Keel, Colby 7       2) Gordon, Jarod 7    3) Zeigler, Samuel 8  4) Hall, Griffin 8

              55.14 :39.42 (44.28)

  15 Valley Hill Country Clu                               1:37.34       1:44.58



      1) Brashier, Campbell  2) Briggs, Tyler 6    3) Gandy, Parker 8    4) Welborn, Jack 8

              57.80 :44.58 (46.78)

  16 Camelot                                               1:33.34       2:03.63



      1) Thorington, Jake 7  2) Stokes, Christopher3) Stokes, Nicholaus 64) VanAllen, Hudson 7

            1:07.44 :03.63 (56.19)

 

 
 

Web Design by:
MerchantWorks, Inc.


Copyright 2004-2022 - Rocket City Swim League, PO Box 10052, Huntsville, AL 35801
info@swimrcsl.org