Home
2022 Meets
2021 Meets
Archive & Records
Forms & Documents
Officiating
Member Pools
Board & Minutes
About RCSL

Meet Results / Record Listing

(Meters Time = Yards Time x 1.11 ----- Yards Time = Meters Time / 1.11)

RCSL Swimming Champ. Meet                         ek's MEET MANAGER  11:07 PM  7/16/2009  Page 1

                              RCSL City Meet 2009 - 7/11/2009 to 7/12/2009

                                                Results



Event 23  Girls 11-12 200 Yard Medley Relay

 RCSL Record:2:04.71    1999      Piedmont

     Team                         Relay                  Seed Time   Finals Time



   1 Jones Valley Recreation                               2:17.21       2:15.42



      1) Wilson, Caroline 12 2) Sabio, Jesse 11    3) Lioce, Bonnie 11   4) Clark, Amanda 12

              36.45 :12.23 (35.78) :48.69 (36.46) :15.42 (26.73)

   2 Greenwyche Gators                                     2:24.50       2:17.27



      1) Martinson, Sarah Ab 2) Malone, Hayden 12  3) Jakab, Bailey 11   4) Byers, Hannah 12

              34.17 :11.71 (37.54) :46.00 (34.29) :17.27 (31.27)

   3 Monte Sano                                            2:27.25       2:19.66



      1) McCool, Kyra 12     2) Fair, Sara Kate 12 3) Tiller, Faith E 12 4) Wistner, Albany 12

              38.84 :14.92 (36.08) :49.61 (34.69) :19.66 (30.05)

   4 Blossomwood Swim Team                                 2:26.71       2:21.32



      1) Clayton, Hannah Pag 2) Janssen, Alexa 11  3) Smith, Megan 12    4) Hnetynka, Tiffany 1

              35.77 :16.28 (40.51) :49.18 (32.90) :21.32 (32.14)

   5 Hampton Cove Hurricanes                               2:25.15       2:21.88



      1) Maurel, Elise 12    2) McMillan, Katie 12 3) Corbett, Audrey 11 4) Damian, Lexi 12

              32.65 :10.36 (37.71) :49.06 (38.70) :21.88 (32.82)

   6 Piedmont Piranhas                                     2:31.53       2:28.88



      1) Hepler, Hannah 12   2) Ledyard, Ann 12    3) Bell, Maria 11     4) Jackson, Abbi 12

              40.88 :17.97 (37.09) :53.97 (36.00) :28.88 (34.91)

   7 Mt. Carmel Hammerheads                                2:28.20       2:30.04



      1) Hale, Anna 12       2) Potter, Kate 12    3) Janssen, Alana 12  4) Stoner, Tess 11

              37.19 :23.14 (45.95) :56.73 (33.59) :30.04 (33.31)

   8 Byrd Spring                                           2:34.75       2:30.28



      1) Lindow, Cassidy 12  2) McDonald, Haley 12 3) Booth, Elaine 12   4) Luttrell, Holly 12

              41.12 :21.19 (40.07) :58.67 (37.48) :30.28 (31.61)

   9 Sherwood Swim Team                                    2:41.15       2:31.13



      1) Orcutt, Jackie 12   2) Eaton, Casey 11    3) Stieglitz, Caroline4) Maddox, Logan 11

              38.19 :19.93 (41.74) :58.05 (38.12) :31.13 (33.08)

  10 Mountain Springs Swim T                               2:35.52       2:35.72



      1) Weakley, Callie 12  2) Jones, Ellery 12   3) Malone, Mandy Kate 4) Spearman, Carolanne

              43.01 :23.81 (40.80) :02.24 (38.43) :35.72 (33.48)

  11 Sharon Johnston                                       2:57.18       2:46.22



      1) Tinker, Jodie 12    2) Barrett, Kelsey 11 3) Atkinson, Adeline 14) Cagle, Audrey 12

              38.88 :30.63 (51.75) :05.84 (35.21) :46.22 (40.38)

  12 Chapman Serpents                                      3:44.13       3:34.88



      1) Edwards, Charis 11  2) Oney, Louisa 11    3) Seymour, Kaitlyn 114) Daye, Alexis 12

              44.53 :40.39 (55.86) :28.94 (48.55) 4.88 (1:05.94)

 --- Camelot                                               2:26.15            DQ



      1) Paul, Erin 11       2) Woody, Maddie 11   3) Lewis, Erica 12    4) Currie, Allie 12

              34.19 :15.95 (41.76) :49.79 (33.84)    DQ (32.89)



Event 24  Boys 11-12 200 Yard Medley Relay

 RCSL Record:2:05.36    1993      Greenwyche

     Team                         Relay                  Seed Time   Finals Time



   1 Jones Valley Recreation                               2:19.78       2:11.86



      1) Steves, Ben 12      2) Sabio, Joel 12     3) Espy, Chandler 12  4) Chenault, Alex 12

              37.04 :12.90 (35.86) :40.96 (28.06) :11.86 (30.90)

   2 Greenwyche Gators                                     2:19.04       2:13.60



      1) Reynolds, Eli 12    2) Conners, Braxton 123) Kimrey, Andrew 12  4) Scoggins, Will 12

              35.01 :11.69 (36.68) :45.64 (33.95) :13.60 (27.96)

   3 Monte Sano                                            2:22.97       2:16.82



      1) Wermuth, Brandon 11 2) Fulkerson, Jack 11 3) Clark, Dylan 12    4) Graves, Macon 11

              36.34 :14.14 (37.80) :49.62 (35.48) :16.82 (27.20)

(Event 24  Boys 11-12 200 Yard Medley Relay)

     Team                         Relay                  Seed Time   Finals Time



   4 Piedmont Piranhas                                     2:31.56       2:25.92



      1) Bohannan, Ryan 12   2) Herring, Jackson 113) Baldwin, Spencer 114) Anderson, Max 11

              38.38 :17.04 (38.66) :54.98 (37.94) :25.92 (30.94)

   5 Mountain Springs Swim T                               2:38.54       2:31.53



      1) Patton, Luke 12     2) Charlton, Cary 11  3) Huismann, Brendan 14) Wilbourn, Thomas 12

              40.21 :26.24 (46.03) :01.55 (35.31) :31.53 (29.98)

   6 Byrd Spring                                           2:38.96       2:37.53



      1) Hinely, Joseph 11   2) Williams, Carter 123) Manush, Ben 11     4) Traller, Greg 11

              41.73 :27.16 (45.43) :04.14 (36.98) :37.53 (33.39)

   7 Sherwood Swim Team                                    2:34.18       2:39.10



      1) Chandler, Michael 1 2) Anderson, Mitchell 3) Mordecai, Lucas 11 4) Fitzgibbon, Jackson

              45.82 :26.49 (40.67) :04.62 (38.13) :39.10 (34.48)

   8 Hampton Cove Hurricanes                               2:39.09       2:40.95



      1) Urban, Scott 12     2) Stephenson, Max 12 3) Payne, Christopher 4) Wintzinger, Trey 12

              36.37 :27.50 (51.13) :06.73 (39.23) :40.95 (34.22)

   9 Lily Flagg Cows                                       2:48.57       2:41.31



      1) Wintzell, Jacob 12  2) Brahm, James 11    3) Butler, David 12   4) Spearing, Caleb 12

              43.60 :32.30 (48.70) :09.56 (37.26) :41.31 (31.75)

  10 Camelot                                               2:39.01       2:42.13



      1) Meagher, Kaegan 11  2) Fulmer, Bret 11    3) Hayes, Peyton 11   4) Rivette, James 12

              44.58 :29.15 (44.57) :03.30 (34.15) :42.13 (38.83)

  11 Sharon Johnston                                       3:03.24       2:52.25



      1) Greising, Brent 11  2) Krause, Keith 12   3) Atkinson, Asa 12   4) Gordon, Joe 11

              46.29 :32.85 (46.56) :52.55 (19.70) :52.25 (59.70)

  12 Chapman Serpents                                      3:04.71       3:01.97



      1) Brown, Jacob A 11   2) Roden, Mike 11     3) Johnson, Dalton 12 4) Gomez, Alex 11

              46.36 :35.28 (48.92) :13.55 (38.27) :01.97 (48.42)

  13 Blossomwood Swim Team                                 2:58.79       3:09.57



      1) Harbarger, Jackson  2) Batson, Andrew 11  3) Medawar, Nicholas 14) Smith, Tyler 12

              57.27 :46.86 (49.59) :30.06 (43.20) :09.57 (39.51)

  14 Heart of the Valley SE                                3:29.16       3:23.72



      1) Carter, Davis 11    2) Vanrell, Lee 12    3) Wells, John Bryson 4) Neese, Kyle 11

              47.71 8.33 (1:00.62) :37.70 (49.37) :23.72 (46.02)

  15 Mt. Carmel Hammerheads                                3:45.71       4:07.03



      1) Moss, Sam 12        2) Potter, Jarrod 11  3) Hornsby, Carson 12 4) Hitchcock, Lars 12

            1:19.37 :16.83 (57.46) :08.74 (51.91) :07.03 (58.29)



Event 29  Girls 11-12 50 Yard Freestyle

 RCSL Record:  25.41    1995      Margaret Hoelzer                Jones Valley

     Name                     Age Team                 Prelim Time   Finals Time



A - Final

   1 Maurel, Elise             12 Hampton Cove Hurricanes    27.61         27.46



   2 Martinson, Sarah Abbott   12 Greenwyche Gators          28.23         27.94



   3 Smith, Megan              12 Blossomwood Swim Team      28.87         28.78



   4 Clark, Amanda             12 Jones Valley Recreation    28.56         28.82



   5 Freeman, Clara            12 Heart of the Valley SE Y   29.06         29.52



   6 McMillan, Katie           12 Hampton Cove Hurricanes    29.94         29.73



   7 Ledyard, Ann              12 Piedmont Piranhas          30.02         30.15



   8 Janssen, Alana            12 Mt. Carmel Hammerheads     29.84         30.75



B - Final

   9 Wistner, Albany           12 Monte Sano                 30.72         30.07



  10 Lewis, Erica              12 Camelot                    30.97         30.19



  11 Sabio, Jesse              11 Jones Valley Recreation    30.55         30.39



  12 Wilson, Caroline          12 Jones Valley Recreation    30.44         30.50



B - Final ...   (Event 29  Girls 11-12 50 Yard Freestyle)

     Name                     Age Team                 Prelim Time   Finals Time



  13 Paul, Erin                11 Camelot                    30.04         30.64



  14 Clayton, Hannah Page      11 Blossomwood Swim Team      30.82         30.86



  15 Tiller, Faith E           12 Monte Sano                 30.62         31.14



  16 Schmuck, Adaley           11 Lily Flagg Cows            31.11         31.32





Event 29  Girls 11-12 50 Yard Freestyle

     Name                     Age Team                   Seed Time   Prelim Time



Preliminaries

   1 Maurel, Elise             12 Hampton Cove Hurricanes    28.99         27.61   q



   2 Martinson, Sarah Abbott   12 Greenwyche Gators          28.73         28.23   q



   3 Clark, Amanda             12 Jones Valley Recreation    29.34         28.56   q



   4 Smith, Megan              12 Blossomwood Swim Team      29.66         28.87   q



   5 Freeman, Clara            12 Heart of the Valley SE Y   30.31         29.06   q



   6 Janssen, Alana            12 Mt. Carmel Hammerheads     30.12         29.84   q



   7 McMillan, Katie           12 Hampton Cove Hurricanes    30.52         29.94   q



   8 Ledyard, Ann              12 Piedmont Piranhas          29.78         30.02   q





   9 Paul, Erin                11 Camelot                    31.17         30.04   q



  10 Wilson, Caroline          12 Jones Valley Recreation    30.04         30.44   q



  11 Sabio, Jesse              11 Jones Valley Recreation    32.40         30.55   q



  12 Tiller, Faith E           12 Monte Sano                 31.45         30.62   q



  13 Wistner, Albany           12 Monte Sano                 31.37         30.72   q



  14 Clayton, Hannah Page      11 Blossomwood Swim Team      31.00         30.82   q



  15 Lewis, Erica              12 Camelot                    31.61         30.97   q



  16 Schmuck, Adaley           11 Lily Flagg Cows            28.94         31.11   q





  17 Weakley, Callie           12 Mountain Springs Swim Te   31.72         31.13



  18 Jakab, Bailey             11 Greenwyche Gators          31.67         31.33





  19 Jones, Ellery             12 Mountain Springs Swim Te   31.34         31.43



  20 Booth, Elaine             12 Byrd Spring                31.97         31.86



  21 Tucker, Emily             11 Monte Sano                 32.01         31.92



  22 Bell, Maria               11 Piedmont Piranhas          31.79         31.98



  23 Hale, Anna                12 Mt. Carmel Hammerheads     32.32         32.07



  24 Byers, Hannah             12 Greenwyche Gators          32.58         32.10



  25 Hnetynka, Tiffany         12 Blossomwood Swim Team      32.96         32.21



  26 Atkinson, Adeline         11 Sharon Johnston            32.91         32.24



  27 Orcutt, Jackie            12 Sherwood Swim Team         34.46         32.37



  28 McDonald, Haley           12 Byrd Spring                33.03         32.42



  29 Walters, Payton           12 Lily Flagg Cows            33.89         32.53



  30 Currie, Allie             12 Camelot                    33.31         32.54



  31 Spearman, Carolanne       12 Mountain Springs Swim Te   34.15         32.78



  32 Lindow, Cassidy           12 Byrd Spring                34.47         33.08



  33 Stoner, Tess              11 Mt. Carmel Hammerheads     32.93         33.14



  34 Damian, Lexi              12 Hampton Cove Hurricanes    34.16         33.34



  35 Tinker, Jodie             12 Sharon Johnston            35.86         33.42



  36 Maddox, Logan             11 Sherwood Swim Team         36.54         34.43



  37 Hepler, Hannah            12 Piedmont Piranhas          35.31         34.71



  38 Cape, Catherine           11 Whitesburg Tide            33.16         34.81



  39 Hayes, Katie              11 Valley Hill Country Club   33.94         35.16



  40 Tylicki, Bella            11 Valley Hill Country Club   37.89         35.31



  41 Marett, Grace             12 Lily Flagg Cows            36.18         35.71



  42 Edwards, Charis           11 Chapman Serpents           37.50         36.16



Preliminaries ...   (Event 29  Girls 11-12 50 Yard Freestyle)

     Name                     Age Team                   Seed Time   Prelim Time



  43 Stieglitz, Caroline       11 Sherwood Swim Team         38.32         36.64



  44 Duffy, Kayla M            11 Whitesburg Tide            41.15         38.65



  45 Seymour, Kaitlyn          11 Chapman Serpents           38.58         39.58



  46 Cagle, Audrey             12 Sharon Johnston            39.00         40.89



  47 Oney, Louisa              11 Chapman Serpents           47.14         46.83





Event 30  Boys 11-12 50 Yard Freestyle

 RCSL Record:  24.32    1976      Keating Johns                   Jones Valley

     Name                     Age Team                 Prelim Time   Finals Time



A - Final

   1 Espy, Chandler            12 Jones Valley Recreation    26.35         26.03



   2 Graves, Macon             11 Monte Sano                 28.15         27.57



   3 Scoggins, Will            12 Greenwyche Gators          28.70         28.10



   4 Herring, Jackson          11 Piedmont Piranhas          28.78         29.00



   5 Hyde, Russel              12 Valley Hill Country Club   28.83         29.01



   6 Wintzinger, Trey          12 Hampton Cove Hurricanes    28.87         29.21



   7 Hayes, Peyton             11 Camelot                    29.43         29.64



   8 Butler, David             12 Lily Flagg Cows            29.37         29.66



B - Final

   9 Sabio, Joel               12 Jones Valley Recreation    29.49         28.55



  10 McNeely, Paul             11 Greenwyche Gators          29.57         29.44



  11 Reynolds, Eli             12 Greenwyche Gators          29.59         29.62



  12 Clark, Dylan              12 Monte Sano                 30.42         29.98



  13 Fulmer, Bret              11 Camelot                    30.59         30.24



  14 Fulkerson, Jack           11 Monte Sano                 30.87         30.66



  15 Neese, Kyle               11 Heart of the Valley SE Y   30.92         30.73



  16 Huismann, Brendan         12 Mountain Springs Swim Te   30.89         31.10





Event 30  Boys 11-12 50 Yard Freestyle

     Name                     Age Team                   Seed Time   Prelim Time



Preliminaries

   1 Espy, Chandler            12 Jones Valley Recreation    26.71         26.35   q



   2 Graves, Macon             11 Monte Sano                 28.11         28.15   q



   3 Scoggins, Will            12 Greenwyche Gators          29.00         28.70   q



   4 Herring, Jackson          11 Piedmont Piranhas          29.75         28.78   q



   5 Hyde, Russel              12 Valley Hill Country Club   30.71         28.83   q



   6 Wintzinger, Trey          12 Hampton Cove Hurricanes    29.46         28.87   q



   7 Butler, David             12 Lily Flagg Cows            28.60         29.37   q



   8 Hayes, Peyton             11 Camelot                    30.52         29.43   q





   9 Sabio, Joel               12 Jones Valley Recreation    30.65         29.49   q



  10 McNeely, Paul             11 Greenwyche Gators          29.94         29.57   q



  11 Reynolds, Eli             12 Greenwyche Gators          30.54         29.59   q



  12 Wilbourn, Thomas          12 Mountain Springs Swim Te   30.82         30.09   q



  13 Clark, Dylan              12 Monte Sano                 30.69         30.42   q



  14 Fulmer, Bret              11 Camelot                    31.67         30.59   q



  15 Fulkerson, Jack           11 Monte Sano                 31.16         30.87   q



  16 Huismann, Brendan         12 Mountain Springs Swim Te   31.69         30.89   q





  17 Neese, Kyle               11 Heart of the Valley SE Y   32.60         30.92



  18 Johnson, Dalton           12 Chapman Serpents           30.88         30.93





  19 Anderson, Max             11 Piedmont Piranhas          33.23         31.36



Preliminaries ...   (Event 30  Boys 11-12 50 Yard Freestyle)

     Name                     Age Team                   Seed Time   Prelim Time



  20 Anderson, Mitchell        12 Sherwood Swim Team         32.25         31.80



  21 Chenault, Alex            12 Jones Valley Recreation    35.44         31.87



  22 Williams, Carter          12 Byrd Spring                31.87         32.11



  23 Urban, Scott              12 Hampton Cove Hurricanes    33.03         32.24



  24 Ford, Palmer              11 Valley Hill Country Club   34.10         32.49



  25 Patton, Luke              12 Mountain Springs Swim Te   33.28         32.59



  26 Spearing, Caleb           12 Lily Flagg Cows            33.30         32.73



  27 Atkinson, Asa             12 Sharon Johnston            34.81         33.51



  28 Medawar, Nicholas         11 Blossomwood Swim Team      34.50         33.85



  29 Bohannan, Ryan            12 Piedmont Piranhas          33.54         34.13



  30 Hinely, Joseph            11 Byrd Spring                34.19         34.27



  31 Fitzgibbon, Jackson       11 Sherwood Swim Team         36.66         34.44



  32 Rice, Sam                 11 Whitesburg Tide            39.13         36.10



  33 Wintzell, Jacob           12 Lily Flagg Cows            37.38         36.13



  34 Mordecai, Lucas           11 Sherwood Swim Team         37.33         36.43



  35 Krause, Keith             12 Sharon Johnston            41.12         37.42



  36 Roden, Mike               11 Chapman Serpents           40.09         38.28



  37 Ledbetter, Nathan C       11 Whitesburg Tide            38.96         38.94



  38 Stephenson, Max           12 Hampton Cove Hurricanes    39.36         39.22



  39 Hornsby, Carson           12 Mt. Carmel Hammerheads     42.50         40.14



  40 Gordon, Joe               11 Sharon Johnston            39.76         40.21



  41 Rivette, James            12 Camelot                    43.56         40.51



  42 Carter, Davis             11 Heart of the Valley SE Y   45.97         42.57



  43 Potter, Jarrod            11 Mt. Carmel Hammerheads     41.57         43.26



  44 Wells, John Bryson        11 Heart of the Valley SE Y   47.89         45.45



  45 Moss, Sam                 12 Mt. Carmel Hammerheads     48.97         47.73



  46 Gomez, Alex               11 Chapman Serpents           46.85         49.78





Event 35  Girls 11-12 50 Yard Freestyle Exhibition

     Name                     Age Team                   Seed Time   Finals Time



   1 Hastings, Anna Grace      11 Monte Sano                 36.46         32.75



   2 Starck, Jacqueline        12 Jones Valley Recreation    34.07         32.90



   3 Swing, Sally              11 Blossomwood Swim Team      35.19         33.04



   4 Cooper, Sarah             12 Byrd Spring                36.81         36.17



   5 Smith, Lisa               12 Piedmont Piranhas          38.91         36.59



   6 Howard, Parker            11 Mt. Carmel Hammerheads     39.00         36.70



   7 Carriger, Catie           12 Byrd Spring                37.44         36.92



   8 Carter, Meredith          12 Hampton Cove Hurricanes       NT         37.00



   9 Barnes, Mary              11 Mt. Carmel Hammerheads     41.01         37.28



  10 Gibson, Helen             11 Byrd Spring                36.45         37.88



  11 Morris, Perri Ann A       12 Greenwyche Gators          41.67         38.38



  12 Valentine, Katie          11 Mountain Springs Swim Te   40.80         38.65



  13 Turner, Sydney            11 Sherwood Swim Team         39.92         39.17



  14 Hughes, Syann             11 Piedmont Piranhas          40.66         39.33



  15 Lynch, Kathleen           11 Piedmont Piranhas          40.03         39.89



  16 Haugh, Mackenzie          12 Mt. Carmel Hammerheads     44.64         40.22



  17 Wilbourn, Alli            12 Mountain Springs Swim Te   42.65         40.23



  18 Willem, Jenny             11 Mt. Carmel Hammerheads     42.10         40.59



  19 Trobaugh, Marissa         11 Hampton Cove Hurricanes    41.17         40.66



  20 Wiggs, Rebecca            11 Camelot                    42.67         41.13



  21 Rowden, Chandler          11 Byrd Spring                40.59         42.04



  22 Moss, Reily               11 Mt. Carmel Hammerheads     44.20         42.89



(Event 35  Girls 11-12 50 Yard Freestyle Exhibition)

     Name                     Age Team                   Seed Time   Finals Time



  23 Gresham, Cara             11 Byrd Spring                45.50         43.04



  24 Jones, Elizabeth          12 Mountain Springs Swim Te   40.81         43.19



  25 Reardon, Katherine        11 Sherwood Swim Team         48.79         45.22



  26 Mcgough, Aylin            11 Camelot                    50.59         46.08



  27 Yarbrough, Darby          12 Sherwood Swim Team         48.63         46.20



  28 Correa, Luisa             11 Monte Sano                 45.23         46.29



  29 Willis, Lauren            12 Sherwood Swim Team            NT         47.48



  30 Childress, Angel          11 Monte Sano                 49.60         51.97



  31 Clingan, JoJo             11 Mt. Carmel Hammerheads     49.77         54.67



  32 Franck, Hannah            11 Sherwood Swim Team       1:07.57         57.94





Event 36  Boys 11-12 50 Yard Freestyle Exhibition

     Name                     Age Team                   Seed Time   Finals Time



   1 Michael, John             11 Monte Sano                 47.01         34.42



   2 Geiger, Will              11 Monte Sano                 35.31         34.58



   3 Powell, John Collin C     12 Greenwyche Gators          36.63         35.08



   4 Chandler, Michael         12 Sherwood Swim Team         39.19         37.88



   5 Avery, Trent              11 Lily Flagg Cows            41.63         38.73



   6 Blevins, Joel             11 Greenwyche Gators          43.40         38.78



   7 Klemm, Chandler           11 Monte Sano                 41.35         38.84



   8 Brown, Martin             11 Greenwyche Gators          40.61         39.41



   9 Martin, Jake              11 Piedmont Piranhas          41.73         39.78



  10 Jones, Sammy A            12 Sherwood Swim Team         41.02         40.65



  11 Snoddy, Timothy           11 Sherwood Swim Team         42.88         40.95



  12 Smith, Tyler              12 Blossomwood Swim Team      39.66         41.35



  13 Lack, Josh                11 Sharon Johnston            45.42         42.14



  14 Lozier, Teddy             11 Sharon Johnston            46.16         43.62



  15 Morgan, Eli               11 Piedmont Piranhas          37.68         43.66



  16 Lane, Josiah              11 Sherwood Swim Team         51.63         45.74



  17 Noble, Joseph T           12 Monte Sano                    NT         46.57



  18 Gehrdes, Nicholas         12 Camelot                    43.85         49.01



  19 Gibson, Joseph            11 Byrd Spring                57.91         52.35



  20 Boley, Cameron            11 Byrd Spring                51.29         53.62



  21 Hagan, Colten             11 Camelot                    59.29         59.53





Event 41  Girls 11-12 50 Yard Breaststroke

 RCSL Record:  32.42    1999      Caroline Wills                  Jones Valley

     Name                     Age Team                 Prelim Time   Finals Time



A - Final

   1 Ledyard, Ann              12 Piedmont Piranhas          36.43         35.20



   2 Sabio, Jesse              11 Jones Valley Recreation    36.38         35.39



   3 Fair, Sara Kate           12 Monte Sano                 37.36         37.30



   4 McMillan, Katie           12 Hampton Cove Hurricanes    38.20         37.67



   5 Malone, Hayden            12 Greenwyche Gators          38.95         38.65



   6 Clark, Amanda             12 Jones Valley Recreation    39.46         39.13



   7 Lewis, Erica              12 Camelot                    39.90         39.17



   8 Janssen, Alana            12 Mt. Carmel Hammerheads     39.80         39.41



B - Final

   9 Jones, Ellery             12 Mountain Springs Swim Te   40.61         40.71



  10 Janssen, Alexa            11 Blossomwood Swim Team      41.31         40.97



  11 McDonald, Haley           12 Byrd Spring                40.69         41.62



  12 Wistner, Albany           12 Monte Sano                 41.36         41.87



B - Final ...   (Event 41  Girls 11-12 50 Yard Breaststroke)

     Name                     Age Team                 Prelim Time   Finals Time



  13 Jackson, Abbi             12 Piedmont Piranhas          41.82         41.94



  14 Kesting, Megan            11 Blossomwood Swim Team      42.16         42.13



  15 Booth, Elaine             12 Byrd Spring                42.39         42.45



  16 Byers, Hannah             12 Greenwyche Gators          42.53         42.59





Event 41  Girls 11-12 50 Yard Breaststroke

     Name                     Age Team                   Seed Time   Prelim Time



Preliminaries

   1 Sabio, Jesse              11 Jones Valley Recreation    36.86         36.38   q



   2 Ledyard, Ann              12 Piedmont Piranhas          35.67         36.43   q



   3 Fair, Sara Kate           12 Monte Sano                 38.49         37.36   q



   4 McMillan, Katie           12 Hampton Cove Hurricanes    39.46         38.20   q



   5 Malone, Hayden            12 Greenwyche Gators          42.42         38.95   q



   6 Clark, Amanda             12 Jones Valley Recreation    38.13         39.46   q



   7 Janssen, Alana            12 Mt. Carmel Hammerheads     40.16         39.80   q



   8 Lewis, Erica              12 Camelot                    40.27         39.90   q





   9 Jones, Ellery             12 Mountain Springs Swim Te   32.95         40.61   q



  10 McDonald, Haley           12 Byrd Spring                41.43         40.69   q



  11 Janssen, Alexa            11 Blossomwood Swim Team      42.35         41.31   q



  12 Wistner, Albany           12 Monte Sano                 42.59         41.36   q



  13 Jackson, Abbi             12 Piedmont Piranhas          41.37         41.82   q



  14 Kesting, Megan            11 Blossomwood Swim Team      43.31         42.16   q



  15 Booth, Elaine             12 Byrd Spring                43.03         42.39   q



  16 Byers, Hannah             12 Greenwyche Gators          43.72         42.53   q





  17 Marett, Grace             12 Lily Flagg Cows            44.12         42.64



  18 Davis, Zoey               11 Jones Valley Recreation    44.91         42.73





  19 Orcutt, Jackie            12 Sherwood Swim Team         42.25         42.80



  20 Woody, Maddie             11 Camelot                    41.27         42.99



  21 Stoner, Tess              11 Mt. Carmel Hammerheads     45.25         43.34



  22 Thurber, Megan            12 Greenwyche Gators          47.19         43.36



  23 Eaton, Casey              11 Sherwood Swim Team         44.48         43.71



  24 Johnson, Joy              11 Blossomwood Swim Team      45.29         43.99



  25 Schmuck, Adaley           11 Lily Flagg Cows            43.89         44.06



  26 Damian, Lexi              12 Hampton Cove Hurricanes    45.99         44.07



  27 Derington, Sara           12 Monte Sano                 46.23         44.44



  28 Atkinson, Adeline         11 Sharon Johnston            50.37         44.92



  29 Weis, Emily               11 Sherwood Swim Team         45.97         45.60



  30 Weitenbeck, Brooke        12 Mountain Springs Swim Te   47.07         46.06



  31 VanAllen, Hannah          11 Camelot                    46.50         46.32



  32 Bell, Maria               11 Piedmont Piranhas          44.30         46.57



  33 Potter, Kate              12 Mt. Carmel Hammerheads     45.40         46.93



  34 Duffy, Kayla M            11 Whitesburg Tide            49.68         47.56



  35 Tylicki, Bella            11 Valley Hill Country Club   49.26         48.76



  36 Spearman, Carolanne       12 Mountain Springs Swim Te   48.43         48.92



  37 Hayes, Katie              11 Valley Hill Country Club   49.60         49.88



  38 Corbett, Audrey           11 Hampton Cove Hurricanes    51.03         50.63



  39 Barrett, Kelsey           11 Sharon Johnston            53.48         51.60



  40 Hinten, Amanda            11 Sharon Johnston            59.26         53.44



  41 Seymour, Kaitlyn          11 Chapman Serpents         1:03.01       1:07.66



 --- Oney, Louisa              11 Chapman Serpents         1:00.56            DQ



Preliminaries ...   (Event 41  Girls 11-12 50 Yard Breaststroke)

     Name                     Age Team                   Seed Time   Prelim Time



 --- Gubarev, Dasha            12 Byrd Spring                45.90            DQ





Event 42  Boys 11-12 50 Yard Breaststroke

 RCSL Record:  31.07    7/12/200  Benjamin Morris                 Sharon Johnston

     Name                     Age Team                 Prelim Time   Finals Time



A - Final

   1 DeVaney, Isaac            11 Sherwood Swim Team         36.76         35.92



  *2 Conners, Braxton          12 Greenwyche Gators          37.87         36.52



  *2 Sabio, Joel               12 Jones Valley Recreation    37.35         36.52



   4 Wintzinger, Trey          12 Hampton Cove Hurricanes    37.45         37.12



   5 Fulkerson, Jack           11 Monte Sano                 38.35         38.90



   6 Kimrey, Andrew            12 Greenwyche Gators          39.90         39.28



   7 Herring, Jackson          11 Piedmont Piranhas          38.55         39.39



   8 Clark, Dylan              12 Monte Sano                 38.94         39.68



B - Final

   9 Anderson, Mitchell        12 Sherwood Swim Team         40.77         39.97



  10 Huismann, Brendan         12 Mountain Springs Swim Te   41.21         40.82



  11 Krause, Keith             12 Sharon Johnston            44.79         43.63



  12 Steves, Ben               12 Jones Valley Recreation    44.27         44.09



  13 Howie, Houston            11 Monte Sano                 43.22         44.14



  14 Spearing, Caleb           12 Lily Flagg Cows            44.63         44.54



  15 Fulmer, Bret              11 Camelot                    45.26         44.63



  16 Manush, Ben               11 Byrd Spring                43.60         45.22





Event 42  Boys 11-12 50 Yard Breaststroke

     Name                     Age Team                   Seed Time   Prelim Time



Preliminaries

   1 DeVaney, Isaac            11 Sherwood Swim Team         38.01         36.76   q



   2 Sabio, Joel               12 Jones Valley Recreation       NT         37.35   q



   3 Wintzinger, Trey          12 Hampton Cove Hurricanes    38.73         37.45   q



   4 Conners, Braxton          12 Greenwyche Gators          38.47         37.87   q



   5 Fulkerson, Jack           11 Monte Sano                 39.37         38.35   q



   6 Herring, Jackson          11 Piedmont Piranhas          41.81         38.55   q



   7 Clark, Dylan              12 Monte Sano                 40.35         38.94   q



   8 Kimrey, Andrew            12 Greenwyche Gators          40.07         39.90   q





   9 Anderson, Mitchell        12 Sherwood Swim Team         41.44         40.77   q



  10 Huismann, Brendan         12 Mountain Springs Swim Te   44.09         41.21   q



  11 Howie, Houston            11 Monte Sano                 43.76         43.22   q



  12 Manush, Ben               11 Byrd Spring                44.48         43.60   q



  13 Steves, Ben               12 Jones Valley Recreation    46.25         44.27   q



  14 Spearing, Caleb           12 Lily Flagg Cows            44.59         44.63   q



  15 Krause, Keith             12 Sharon Johnston            45.86         44.79   q



  16 Fulmer, Bret              11 Camelot                    45.70         45.26   q





  17 Medawar, Nicholas         11 Blossomwood Swim Team      46.09         45.39



  18 Botta, Brooks             11 Lily Flagg Cows            47.94         46.22





  19 Charlton, Cary            11 Mountain Springs Swim Te   46.53         46.86



  20 Bohannan, Ryan            12 Piedmont Piranhas          49.19         47.39



 *21 Ford, Palmer              11 Valley Hill Country Club   51.27         47.51



 *21 Williams, Carter          12 Byrd Spring                45.65         47.51



  23 McNeely, Paul             11 Greenwyche Gators          43.02         48.52



Preliminaries ...   (Event 42  Boys 11-12 50 Yard Breaststroke)

     Name                     Age Team                   Seed Time   Prelim Time



  24 Christian, Harris         12 Piedmont Piranhas          46.28         48.85



  25 Fitzgibbon, Jackson       11 Sherwood Swim Team         52.50         48.96



  26 Jones, Caleb              11 Jones Valley Recreation    46.35         49.17



  27 Neese, Kyle               11 Heart of the Valley SE Y   55.34         49.25



  28 Atkinson, Asa             12 Sharon Johnston            52.01         49.26



  29 Brahm, James              11 Lily Flagg Cows            47.18         49.34



  30 Batson, Andrew            11 Blossomwood Swim Team      50.92         49.70



  31 Roden, Mike               11 Chapman Serpents           51.43         49.80



  32 Adams, Blake              11 Mountain Springs Swim Te   48.46         49.84



  33 Traller, Greg             11 Byrd Spring                50.17         50.16



  34 Stephenson, Max           12 Hampton Cove Hurricanes       NT         53.34



  35 Lenoir, Andrew            12 Chapman Serpents              NT         55.68



  36 Gehrdes, Jack             11 Camelot                  1:20.12         56.18



  37 Ledbetter, Nathan C       11 Whitesburg Tide            57.43         56.97



  38 Potter, Jarrod            11 Mt. Carmel Hammerheads     55.99         58.31



  39 Vanrell, Lee              12 Heart of the Valley SE Y   53.59       1:01.09



 --- Smith, Zachery            12 Sharon Johnston            52.59            DQ



 --- Moss, Sam                 12 Mt. Carmel Hammerheads   1:06.70            DQ



 --- Johnson, Dalton           12 Chapman Serpents           44.12            DQ



 --- Hornsby, Carson           12 Mt. Carmel Hammerheads   1:02.00            DQ





Event 47  Mixed 11-12 200 Yard Freestyle Relay

 RCSL Record:1:48.57    1977      Piedmont

     Team                         Relay                  Seed Time   Finals Time



   1 Jones Valley Recreation                               2:00.62       1:54.53



      1) Sabio, Joel M12     2) Clark, Amanda W12  3) Wilson, Caroline W14) Espy, Chandler M12

              29.09  58.04 (28.95) :29.09 (31.05) :54.53 (25.44)

   2 Greenwyche Gators                                     1:59.26       1:56.46



              29.97 :00.83 (30.86) :28.79 (27.96) :56.46 (27.67)

   3 Hampton Cove Hurricanes                               2:07.67       2:00.64



      1) Wintzinger, Trey M1 2) Urban, Scott M12   3) McMillan, Katie W124) Maurel, Elise W12

              29.55 :02.77 (33.22) :32.74 (29.97) :00.64 (27.90)

   4 Monte Sano                                            2:03.08       2:00.99



      1) Clark, Dylan M12    2) Tucker, Emily W11  3) Tiller, Faith E W124) Graves, Macon M11

              31.35 :04.11 (32.76) :33.26 (29.15) :00.99 (27.73)

   5 Piedmont Piranhas                                     2:08.90       2:01.30



      1) Anderson, Max M11   2) Bell, Maria W11    3) Ledyard, Ann W12   4) Herring, Jackson M1

              30.36 :01.96 (31.60) :32.86 (30.90) :01.30 (28.44)

   6 Camelot                                               2:07.11       2:01.60



      1) Fulmer, Bret M11    2) Currie, Allie W12  3) Lewis, Erica W12   4) Hayes, Peyton M11

              31.13 :01.39 (30.26) :32.25 (30.86) :01.60 (29.35)

   7 Lily Flagg Cows                                       2:04.73       2:09.15



      1) Spearing, Caleb M12 2) Walters, Payton W123) Schmuck, Adaley W114) Butler, David M12

              33.60 :06.59 (32.99) :43.67 (37.08) :09.15 (25.48)

   8 Sherwood Swim Team                                    2:18.53       2:09.99



      1) Anderson, Mitchell  2) Orcutt, Jackie W12 3) Maddox, Logan W11  4) DeVaney, Isaac M11

              34.46 :07.63 (33.17) :23.25 (15.62) :09.99 (46.74)

   9 Byrd Spring                                           2:11.69       2:10.47



      1) Booth, Elaine W12   2) McDonald, Haley W123) Hinely, Joseph M11 4) Williams, Carter M1

              32.67 :06.56 (33.89) :39.56 (33.00) :10.47 (30.91)

  10 Valley Hill Country Clu                               2:26.33       2:14.60



      1) Ford, Palmer M11    2) Hyde, Russel M12   3) Hayes, Katie W11   4) Tylicki, Bella W11

              33.23 :10.55 (37.32) :45.21 (34.66) :14.60 (29.39)

(Event 47  Mixed 11-12 200 Yard Freestyle Relay)

     Team                         Relay                  Seed Time   Finals Time



  11 Mountain Springs Swim T                               2:06.03       2:14.71



      1) Wilbourn, Thomas M1 2) Huismann, Brendan M3) Jones, Ellery W12  4) Weakley, Callie W12

              39.01 :10.22 (31.21) :41.84 (31.62) :14.71 (32.87)

  12 Blossomwood Swim Team                                 2:10.96       2:18.61



      1) Harbarger, Jackson  2) Medawar, Nicholas M3) Clayton, Hannah Pag4) Smith, Megan W12

              38.36 :16.07 (37.71) :48.17 (32.10) :18.61 (30.44)

  13 Sharon Johnston                                       2:24.60       2:19.92



      1) Atkinson, Asa M12   2) Tinker, Jodie W12  3) Krause, Keith M12  4) Atkinson, Adeline W

              34.56 :07.45 (32.89) :48.05 (40.60) :19.92 (31.87)

  14 Mt. Carmel Hammerheads                                2:26.51       2:30.54



      1) Hale, Anna W12      2) Hornsby, Carson M123) Potter, Jarrod M11 4) Janssen, Alana W12

              32.47 :14.27 (41.80) :57.97 (43.70) :30.54 (32.57)

  15 Whitesburg Tide                                       2:28.32       2:34.14



      1) Rice, Sam M11       2) Duffy, Kayla M W11 3) Ledbetter, Nathan C4) Cape, Catherine W11

              38.06 :18.38 (40.32) :58.89 (40.51) :34.14 (35.25)

  16 Chapman Serpents                                      2:22.29       2:54.84



      1) Lenoir, Andrew M12  2) Gomez, Alex M11    3) Edwards, Charis W114) Oney, Louisa W11

              42.32 :32.95 (50.63) :11.97 (39.02) :54.84 (42.87)



Event 75  Girls 11-12 50 Yard Butterfly

 RCSL Record:  26.89    1995      Margaret Hoelzer                Jones Valley

     Name                     Age Team                 Prelim Time   Finals Time



A - Final

   1 Martinson, Sarah Abbott   12 Greenwyche Gators          31.20         30.12



   2 Maurel, Elise             12 Hampton Cove Hurricanes    31.11         31.20



   3 Ledyard, Ann              12 Piedmont Piranhas          31.26         31.36



   4 Janssen, Alana            12 Mt. Carmel Hammerheads     32.23         31.48



   5 Smith, Megan              12 Blossomwood Swim Team      32.83         31.88



   6 McMillan, Katie           12 Hampton Cove Hurricanes    33.21         32.24



   7 Clark, Amanda             12 Jones Valley Recreation    33.03         33.45



   8 Wilson, Caroline          12 Jones Valley Recreation    33.65         33.68



B - Final

   9 Lioce, Bonnie             11 Jones Valley Recreation    34.57         32.45



  10 Lewis, Erica              12 Camelot                    33.75         33.43



  11 Jakab, Bailey             11 Greenwyche Gators          34.18         34.05



  12 Freeman, Clara            12 Heart of the Valley SE Y   35.27         34.08



  13 Bell, Maria               11 Piedmont Piranhas          35.63         34.20



  14 Fair, Sara Kate           12 Monte Sano                 35.31         34.73



  15 Paul, Erin                11 Camelot                    35.58         34.83



  16 Hale, Anna                12 Mt. Carmel Hammerheads     35.23         34.86





Event 75  Girls 11-12 50 Yard Butterfly

     Name                     Age Team                   Seed Time   Prelim Time



Preliminaries

   1 Maurel, Elise             12 Hampton Cove Hurricanes    33.57         31.11   q



   2 Martinson, Sarah Abbott   12 Greenwyche Gators          33.13         31.20   q



   3 Ledyard, Ann              12 Piedmont Piranhas          32.58         31.26   q



   4 Janssen, Alana            12 Mt. Carmel Hammerheads     33.49         32.23   q



   5 Smith, Megan              12 Blossomwood Swim Team      34.07         32.83   q



   6 Clark, Amanda             12 Jones Valley Recreation    34.50         33.03   q



   7 McMillan, Katie           12 Hampton Cove Hurricanes    35.18         33.21   q



   8 Wilson, Caroline          12 Jones Valley Recreation    35.65         33.65   q





Preliminaries ...   (Event 75  Girls 11-12 50 Yard Butterfly)

     Name                     Age Team                   Seed Time   Prelim Time



   9 Lewis, Erica              12 Camelot                    36.74         33.75   q



  10 Jakab, Bailey             11 Greenwyche Gators          34.39         34.18   q



  11 Lioce, Bonnie             11 Jones Valley Recreation    35.34         34.57   q



  12 Hale, Anna                12 Mt. Carmel Hammerheads     36.19         35.23   q



  13 Freeman, Clara            12 Heart of the Valley SE Y   36.93         35.27   q



  14 Fair, Sara Kate           12 Monte Sano                 35.33         35.31   q



  15 Paul, Erin                11 Camelot                    38.83         35.58   q



  16 Bell, Maria               11 Piedmont Piranhas          36.40         35.63   q





  17 Clem, Laurel              12 Monte Sano                 36.63         35.71



  18 Tiller, Faith E           12 Monte Sano                 35.89         35.78





  19 Atkinson, Adeline         11 Sharon Johnston            37.82         36.34



  20 Walters, Payton           12 Lily Flagg Cows            40.82         36.86



  21 Malone, Hayden            12 Greenwyche Gators          40.60         36.95



  22 Damian, Lexi              12 Hampton Cove Hurricanes    47.17         37.01



  23 Schmuck, Adaley           11 Lily Flagg Cows            40.83         37.84



  24 Malone, Mandy Kate        12 Mountain Springs Swim Te   38.14         37.86



  25 McElyea, Amanda           12 Mt. Carmel Hammerheads     39.37         38.15



  26 Weakley, Callie           12 Mountain Springs Swim Te   40.88         38.16



  27 Booth, Elaine             12 Byrd Spring                39.47         38.44



  28 Maddox, Logan             11 Sherwood Swim Team         44.79         38.67



  29 Hnetynka, Tiffany         12 Blossomwood Swim Team      41.26         38.70



  30 Stieglitz, Caroline       11 Sherwood Swim Team         41.50         39.19



  31 McDonald, Haley           12 Byrd Spring                39.59         39.35



  32 VanDyke, Anne Hayden      11 Blossomwood Swim Team      41.77         39.71



 *33 Tinker, Jodie             12 Sharon Johnston            40.99         40.77



 *33 Jackson, Abbi             12 Piedmont Piranhas          46.28         40.77



  35 Currie, Allie             12 Camelot                    41.72         40.88



  36 Mickle, Peyton Ann        12 Mountain Springs Swim Te   40.23         41.20



  37 Hayes, Katie              11 Valley Hill Country Club   47.88         41.75



  38 Lindow, Cassidy           12 Byrd Spring                45.34         43.88



  39 Cagle, Audrey             12 Sharon Johnston               NT         44.91



  40 Cape, Catherine           11 Whitesburg Tide            50.59         45.79



  41 Eaton, Casey              11 Sherwood Swim Team         45.88         46.27



  42 Duffy, Kayla M            11 Whitesburg Tide            53.02         47.38



  43 Seymour, Kaitlyn          11 Chapman Serpents           51.01         51.88



  44 Hatmaker, Kaitlyn         11 Valley Hill Country Club   48.75       1:02.53



  45 Oney, Louisa              11 Chapman Serpents         1:28.43       1:19.09





Event 76  Boys 11-12 50 Yard Butterfly

 RCSL Record:  26.61    7/18/200  Steven Griffin                  Greenwyche

     Name                     Age Team                 Prelim Time   Finals Time



A - Final

   1 Espy, Chandler            12 Jones Valley Recreation    27.98         27.54



   2 Graves, Macon             11 Monte Sano                 31.27         31.17



   3 Kimrey, Andrew            12 Greenwyche Gators          33.78         33.64



   4 Hayes, Peyton             11 Camelot                    33.54         33.71



   5 Scoggins, Will            12 Greenwyche Gators          34.19         33.87



   6 Reynolds, Eli             12 Greenwyche Gators          33.21         34.07



   7 DeVaney, Isaac            11 Sherwood Swim Team         34.11         34.23



   8 Herring, Jackson          11 Piedmont Piranhas          34.33         36.68



B - Final ...   (Event 76  Boys 11-12 50 Yard Butterfly)

     Name                     Age Team                 Prelim Time   Finals Time



B - Final

   9 Clark, Dylan              12 Monte Sano                 34.36         34.16



  10 Fulmer, Bret              11 Camelot                    34.35         34.45



  11 Butler, David             12 Lily Flagg Cows            35.39         35.55



  12 Hyde, Russel              12 Valley Hill Country Club   34.45         35.59



  13 Wermuth, Brandon          11 Monte Sano                 34.99         35.61



  14 Huismann, Brendan         12 Mountain Springs Swim Te   35.84         35.83



  15 Urban, Scott              12 Hampton Cove Hurricanes    35.54         35.97



  16 Johnson, Dalton           12 Chapman Serpents           35.40         36.15





Event 76  Boys 11-12 50 Yard Butterfly

     Name                     Age Team                   Seed Time   Prelim Time



Preliminaries

   1 Espy, Chandler            12 Jones Valley Recreation    28.47         27.98   q



   2 Graves, Macon             11 Monte Sano                 33.81         31.27   q



   3 Reynolds, Eli             12 Greenwyche Gators          37.41         33.21   q



   4 Hayes, Peyton             11 Camelot                    36.12         33.54   q



   5 Kimrey, Andrew            12 Greenwyche Gators          36.33         33.78   q



   6 DeVaney, Isaac            11 Sherwood Swim Team         35.89         34.11   q



   7 Scoggins, Will            12 Greenwyche Gators          36.67         34.19   q



   8 Herring, Jackson          11 Piedmont Piranhas          36.53         34.33   q





   9 Fulmer, Bret              11 Camelot                    38.60         34.35   q



  10 Clark, Dylan              12 Monte Sano                 35.68         34.36   q



  11 Hyde, Russel              12 Valley Hill Country Club   38.51         34.45   q



  12 Wermuth, Brandon          11 Monte Sano                 39.39         34.99   q



  13 Butler, David             12 Lily Flagg Cows            38.51         35.39   q



  14 Johnson, Dalton           12 Chapman Serpents           37.86         35.40   q



  15 Urban, Scott              12 Hampton Cove Hurricanes    40.33         35.54   q



  16 Huismann, Brendan         12 Mountain Springs Swim Te   38.48         35.84   q





  17 Medawar, Nicholas         11 Blossomwood Swim Team      38.78         35.90



  18 Manush, Ben               11 Byrd Spring                37.56         36.02





  19 Baldwin, Spencer          11 Piedmont Piranhas          38.60         36.90



  20 Mordecai, Lucas           11 Sherwood Swim Team         41.22         37.36



  21 Steves, Ben               12 Jones Valley Recreation    39.06         37.77



  22 Ford, Palmer              11 Valley Hill Country Club   41.16         38.52



  23 Williams, Carter          12 Byrd Spring                39.41         38.59



  24 Atkinson, Asa             12 Sharon Johnston            41.51         39.89



  25 Meagher, Kaegan           11 Camelot                    44.67         41.24



  26 Hinely, Joseph            11 Byrd Spring                42.86         43.10



  27 Skinner, Nate             12 Mountain Springs Swim Te      NT         43.23



  28 Fitzgibbon, Jackson       11 Sherwood Swim Team         46.77         44.34



  29 Spearing, Caleb           12 Lily Flagg Cows            45.15         44.39



  30 Brown, Jacob A            11 Chapman Serpents           49.42         44.73



  31 Gordon, Joe               11 Sharon Johnston            53.26         45.23



  32 Batson, Andrew            11 Blossomwood Swim Team      52.47         45.89



  33 Hauenstein, Seth          11 Mountain Springs Swim Te   51.56         46.35



  34 Rice, Sam                 11 Whitesburg Tide            50.76         48.57



  35 Birchfield, Thomas        11 Blossomwood Swim Team      52.44         49.73



  36 Smith, Zachery            12 Sharon Johnston            51.68         51.46



  37 Buckner, Robby            11 Chapman Serpents           59.15         53.92



Preliminaries ...   (Event 76  Boys 11-12 50 Yard Butterfly)

     Name                     Age Team                   Seed Time   Prelim Time



  38 Wells, John Bryson        11 Heart of the Valley SE Y   57.59         54.12



  39 Botta, Brooks             11 Lily Flagg Cows            47.27         58.03



 --- Moss, Sam                 12 Mt. Carmel Hammerheads   1:17.45            DQ



 --- Hornsby, Carson           12 Mt. Carmel Hammerheads   1:03.23            DQ



 --- Anderson, Max             11 Piedmont Piranhas          39.74            DQ



 --- Jones, Caleb              11 Jones Valley Recreation    58.37            DQ





Event 81  Girls 11-12 50 Yard Backstroke

 RCSL Record:  29.23    1995      Margaret Hoelzer                Jones Valley

     Name                     Age Team                 Prelim Time   Finals Time



A - Final

   1 Maurel, Elise             12 Hampton Cove Hurricanes    32.20         32.37



   2 Freeman, Clara            12 Heart of the Valley SE Y   33.61         33.06



   3 Paul, Erin                11 Camelot                    33.52         34.18



   4 Martinson, Sarah Abbott   12 Greenwyche Gators          33.87         34.41



   5 Jakab, Bailey             11 Greenwyche Gators          36.00         35.42



   6 Smith, Megan              12 Blossomwood Swim Team      35.74         35.49



   7 Sabio, Jesse              11 Jones Valley Recreation    35.61         35.69



   8 Clayton, Hannah Page      11 Blossomwood Swim Team      36.38         36.35



B - Final

   9 Orcutt, Jackie            12 Sherwood Swim Team         36.54         36.04



  10 Wilson, Caroline          12 Jones Valley Recreation    36.72         36.32



  11 Currie, Allie             12 Camelot                    36.80         36.80



  12 Potter, Kate              12 Mt. Carmel Hammerheads     38.92         37.63



  13 Hale, Anna                12 Mt. Carmel Hammerheads     36.85         37.89



  14 Woody, Maddie             11 Camelot                    38.19         38.21



  15 Wistner, Albany           12 Monte Sano                 38.54         38.63



  16 McCool, Kyra              12 Monte Sano                 38.69         39.06





Event 81  Girls 11-12 50 Yard Backstroke

     Name                     Age Team                   Seed Time   Prelim Time



Preliminaries

   1 Maurel, Elise             12 Hampton Cove Hurricanes    33.57         32.20   q



   2 Paul, Erin                11 Camelot                    34.83         33.52   q



   3 Freeman, Clara            12 Heart of the Valley SE Y   33.97         33.61   q



   4 Martinson, Sarah Abbott   12 Greenwyche Gators          35.11         33.87   q



   5 Sabio, Jesse              11 Jones Valley Recreation       NT         35.61   q



   6 Smith, Megan              12 Blossomwood Swim Team      33.61         35.74   q



   7 Jakab, Bailey             11 Greenwyche Gators          37.62         36.00   q



   8 Clayton, Hannah Page      11 Blossomwood Swim Team      37.33         36.38   q





   9 Orcutt, Jackie            12 Sherwood Swim Team         38.63         36.54   q



  10 Wilson, Caroline          12 Jones Valley Recreation    36.86         36.72   q



  11 Currie, Allie             12 Camelot                    37.79         36.80   q



  12 Hale, Anna                12 Mt. Carmel Hammerheads     36.38         36.85   q



  13 Woody, Maddie             11 Camelot                    40.62         38.19   q



  14 Wistner, Albany           12 Monte Sano                 40.94         38.54   q



  15 McCool, Kyra              12 Monte Sano                 40.89         38.69   q



  16 Potter, Kate              12 Mt. Carmel Hammerheads     42.01         38.92   q





  17 Jones, Ellery             12 Mountain Springs Swim Te   40.33         38.96



  18 Kesting, Megan            11 Blossomwood Swim Team      41.48         39.38





Preliminaries ...   (Event 81  Girls 11-12 50 Yard Backstroke)

     Name                     Age Team                   Seed Time   Prelim Time



  19 Tinker, Jodie             12 Sharon Johnston            44.70         40.21



  20 Hepler, Hannah            12 Piedmont Piranhas          39.10         40.29



  21 Lindow, Cassidy           12 Byrd Spring                38.85         40.39



  22 Luttrell, Holly           12 Byrd Spring                42.74         40.48



  23 Bowlin, Brooke            11 Monte Sano                 41.77         40.58



  24 Rickmeyer, Katie          12 Mt. Carmel Hammerheads     41.58         40.60



  25 Byers, Hannah             12 Greenwyche Gators          40.88         40.62



  26 Walters, Payton           12 Lily Flagg Cows            40.06         40.80



  27 Weakley, Callie           12 Mountain Springs Swim Te   43.31         41.81



  28 Stieglitz, Caroline       11 Sherwood Swim Team         42.17         41.85



  29 Cape, Catherine           11 Whitesburg Tide            40.52         41.93



  30 Taylor, Layne             12 Jones Valley Recreation    46.11         42.43



  31 Wang, Ting                11 Hampton Cove Hurricanes    48.37         43.06



  32 Weitenbeck, Brooke        12 Mountain Springs Swim Te   45.77         44.17



  33 Tylicki, Bella            11 Valley Hill Country Club   44.81         44.29



  34 Gubarev, Dasha            12 Byrd Spring                47.56         44.69



 *35 Edwards, Charis           11 Chapman Serpents           47.35         45.05



 *35 Jackson, Abbi             12 Piedmont Piranhas          51.88         45.05



  37 Cagle, Audrey             12 Sharon Johnston            46.66         46.57



  38 Eaton, Casey              11 Sherwood Swim Team         47.24         47.49



  39 Hubbard, Rebecca          12 Piedmont Piranhas          48.91         47.54



  40 Barrett, Kelsey           11 Sharon Johnston            54.41         48.93





Event 82  Boys 11-12 50 Yard Backstroke

 RCSL Record:  28.69    1993      James Salazar                   Greenwyche

 RCSL Record:  28.69    7/18/200  Steven Griffin                  Greenwyche

     Name                     Age Team                 Prelim Time   Finals Time



A - Final

   1 Espy, Chandler            12 Jones Valley Recreation    28.79         28.70



   2 DeVaney, Isaac            11 Sherwood Swim Team         31.38         30.77



   3 Graves, Macon             11 Monte Sano                 32.84         32.41



   4 Reynolds, Eli             12 Greenwyche Gators          34.19         33.33



   5 Wintzinger, Trey          12 Hampton Cove Hurricanes    34.55         34.52



  *6 Hayes, Peyton             11 Camelot                    35.58         34.91



  *6 Sabio, Joel               12 Jones Valley Recreation    34.95         34.91



   8 Butler, David             12 Lily Flagg Cows            35.77         35.69



B - Final

   9 Anderson, Mitchell        12 Sherwood Swim Team         36.48         36.45



  10 Conners, Braxton          12 Greenwyche Gators          36.95         36.50



  11 Steves, Ben               12 Jones Valley Recreation    37.44         36.68



  12 Fulkerson, Jack           11 Monte Sano                 37.20         36.82



  13 Bohannan, Ryan            12 Piedmont Piranhas          37.09         37.31



  14 Wermuth, Brandon          11 Monte Sano                 36.72         37.80



  15 Urban, Scott              12 Hampton Cove Hurricanes    37.37         38.65



  16 Kimrey, Andrew            12 Greenwyche Gators          39.38         39.44





Event 82  Boys 11-12 50 Yard Backstroke

     Name                     Age Team                   Seed Time   Prelim Time



Preliminaries

   1 Espy, Chandler            12 Jones Valley Recreation    29.13         28.79   q



Preliminaries ...   (Event 82  Boys 11-12 50 Yard Backstroke)

     Name                     Age Team                   Seed Time   Prelim Time



   2 DeVaney, Isaac            11 Sherwood Swim Team         34.86         31.38   q



   3 Graves, Macon             11 Monte Sano                 34.85         32.84   q



   4 Reynolds, Eli             12 Greenwyche Gators          35.24         34.19   q



   5 Wintzinger, Trey          12 Hampton Cove Hurricanes    36.32         34.55   q



   6 Sabio, Joel               12 Jones Valley Recreation    40.18         34.95   q



   7 Hayes, Peyton             11 Camelot                    36.09         35.58   q



   8 Butler, David             12 Lily Flagg Cows            37.76         35.77   q





   9 Anderson, Mitchell        12 Sherwood Swim Team         38.96         36.48   q



  10 Wermuth, Brandon          11 Monte Sano                 38.59         36.72   q



  11 Conners, Braxton          12 Greenwyche Gators          39.07         36.95   q



  12 Bohannan, Ryan            12 Piedmont Piranhas          39.87         37.09   q



  13 Fulkerson, Jack           11 Monte Sano                 38.88         37.20   q



  14 Urban, Scott              12 Hampton Cove Hurricanes    40.19         37.37   q



  15 Steves, Ben               12 Jones Valley Recreation    39.03         37.44   q



  16 Kimrey, Andrew            12 Greenwyche Gators          39.36         39.38   q





  17 Bishop, Sam               11 Byrd Spring                42.66         39.64



  18 Patton, Luke              12 Mountain Springs Swim Te   41.53         40.02





  19 Hyde, Russel              12 Valley Hill Country Club   42.18         40.08



  20 Neese, Kyle               11 Heart of the Valley SE Y   46.75         40.65



  21 Hinely, Joseph            11 Byrd Spring                40.53         40.99



  22 Manush, Ben               11 Byrd Spring                40.49         41.36



  23 Wintzell, Jacob           12 Lily Flagg Cows            45.75         42.57



  24 Meagher, Kaegan           11 Camelot                    44.47         42.65



  25 Christian, Shelby         12 Piedmont Piranhas          43.34         42.77



  26 Baldwin, Spencer          11 Piedmont Piranhas          43.00         43.07



  27 Jager, Daniel             12 Lily Flagg Cows            47.55         43.68



  28 Hauenstein, Seth          11 Mountain Springs Swim Te   49.21         44.10



  29 Krause, Keith             12 Sharon Johnston            45.79         44.82



  30 Mordecai, Lucas           11 Sherwood Swim Team         47.83         45.27



  31 Charlton, Cary            11 Mountain Springs Swim Te      NT         45.77



  32 Brown, Jacob A            11 Chapman Serpents           48.57         45.87



  33 Harbarger, Jackson        12 Blossomwood Swim Team      49.43         45.88



  34 Carter, Davis             11 Heart of the Valley SE Y   51.47         46.39



  35 Smith, Zachery            12 Sharon Johnston            56.72         47.94



  36 Rice, Sam                 11 Whitesburg Tide            50.11         48.27



  37 Roden, Mike               11 Chapman Serpents           50.76         49.45



  38 Gordon, Joe               11 Sharon Johnston            46.39         49.53



  39 Ledbetter, Nathan C       11 Whitesburg Tide            50.90         52.75



  40 Wells, John Bryson        11 Heart of the Valley SE Y   57.72         55.24



  41 Lenoir, Andrew            12 Chapman Serpents         1:00.36         58.99



  42 Hitchcock, Lars           12 Mt. Carmel Hammerheads   1:13.93       1:11.70



 --- Stephenson, Max           12 Hampton Cove Hurricanes    54.35            DQ



 --- Gehrdes, Jack             11 Camelot                    48.14            DQ





Event 87  Girls 11-12 200 Yard Freestyle Relay

 RCSL Record:1:51.35    1985      Piedmont

     Team                         Relay                  Seed Time   Finals Time



   1 Jones Valley Recreation                               2:03.81       2:02.25



      1) Wilson, Caroline 12 2) Moshier, Sarah Beth3) Sabio, Jesse 11    4) Clark, Amanda 12

              30.48 :03.97 (33.49) :33.42 (29.45) :02.25 (28.83)

(Event 87  Girls 11-12 200 Yard Freestyle Relay)

     Team                         Relay                  Seed Time   Finals Time



   2 Greenwyche Gators                                     2:06.20       2:02.47



      1) Jakab, Bailey 11    2) Byers, Hannah 12   3) Malone, Hayden 12  4) Martinson, Sarah Ab

              31.66 :03.83 (32.17) :34.49 (30.66) :02.47 (27.98)

   3 Monte Sano                                            2:08.02       2:03.98



      1) Tiller, Faith E 12  2) Fair, Sara Kate 12 3) Tucker, Emily 11   4) Wistner, Albany 12

              32.30 :03.01 (30.71) :34.53 (31.52) :03.98 (29.45)

   4 Camelot                                               2:09.65       2:07.73



      1) Lewis, Erica 12     2) Woody, Maddie 11   3) Currie, Allie 12   4) Paul, Erin 11

              31.40 :04.20 (32.80) :37.79 (33.59) :07.73 (29.94)

   5 Hampton Cove Hurricanes                               2:09.86       2:08.76



      1) McMillan, Katie 12  2) Wang, Ting 11      3) Damian, Lexi 12    4) Maurel, Elise 12

              30.92 :10.60 (39.68) :39.82 (29.22) :08.76 (28.94)

   6 Piedmont Piranhas                                     2:20.63       2:10.99



      1) Bell, Maria 11      2) Jackson, Abbi 12   3) Hepler, Hannah 12  4) Ledyard, Ann 12

              31.71 :06.65 (34.94) :41.20 (34.55) :10.99 (29.79)

   7 Byrd Spring                                           2:14.47       2:11.29



      1) McDonald, Haley 12  2) Lindow, Cassidy 12 3) Luttrell, Holly 12 4) Booth, Elaine 12

              34.94 :07.06 (32.12) :40.73 (33.67) :11.29 (30.56)

   8 Mt. Carmel Hammerheads                                2:09.37       2:11.60



      1) Hale, Anna 12       2) McElyea, Amanda 12 3) Stoner, Tess 11    4) Janssen, Alana 12

              33.27 :07.93 (34.66) :40.53 (32.60) :11.60 (31.07)

   9 Mountain Springs Swim T                               2:09.19       2:13.84



      1) Jones, Ellery 12    2) Weakley, Callie 12 3) Joffrion, Rachel 124) Spearman, Carolanne

              35.94 :09.27 (33.33) :42.01 (32.74) :13.84 (31.83)

  10 Sherwood Swim Team                                    2:21.75       2:22.23



      1) Maddox, Logan 11    2) Eaton, Casey 11    3) Stieglitz, Caroline4) Orcutt, Jackie 12

              34.38 :11.39 (37.01) :49.06 (37.67) :22.23 (33.17)

  11 Sharon Johnston                                       2:40.34       2:24.43



      1) Hinten, Amanda 11   2) Cagle, Audrey 12   3) Tinker, Jodie 12   4) Atkinson, Adeline 1

              41.65 :19.61 (37.96) :52.84 (33.23) :24.43 (31.59)

  12 Chapman Serpents                                      3:08.43       3:12.70



      1) Edwards, Charis 11  2) Seymour, Kaitlyn 113) Oney, Louisa 11    4) Daye, Alexis 12

              37.79 :17.14 (39.35) :02.14 (45.00) 2.70 (1:10.56)

 --- Blossomwood Swim Team                                 2:07.26            DQ



      1) Clayton, Hannah Pag 2) Swing, Sally 11    3) Hnetynka, Tiffany 14) Smith, Megan 12

              32.81 :06.83 (34.02) :40.36 (33.53)    DQ (29.61)



Event 88  Boys 11-12 200 Yard Freestyle Relay

 RCSL Record:1:51.22    1993      Greenwyche

     Team                         Relay                  Seed Time   Finals Time



   1 Greenwyche Gators                                     1:59.62       1:56.09



      1) Reynolds, Eli 12    2) McNeely, Paul 11   3) Conners, Braxton 124) Scoggins, Will 12

              29.03  58.07 (29.04) :27.88 (29.81) :56.09 (28.21)

   2 Jones Valley Recreation                               2:02.91       1:56.95



      1) Sabio, Joel 12      2) Chenault, Alex 12  3) Steves, Ben 12     4) Espy, Chandler 12

              28.81 :00.20 (31.39) :31.08 (30.88) :56.95 (25.87)

   3 Monte Sano                                            2:04.13       1:59.51



      1) Clark, Dylan 12     2) Wermuth, Brandon 113) Fulkerson, Jack 11 4) Graves, Macon 11

              30.06 :01.41 (31.35) :32.01 (30.60) :59.51 (27.50)

   4 Piedmont Piranhas                                     2:12.37       2:06.83



      1) Anderson, Max 11    2) Baldwin, Spencer 113) Bohannan, Ryan 12  4) Herring, Jackson 11

              32.57 :03.86 (31.29) :37.45 (33.59) :06.83 (29.38)

   5 Sherwood Swim Team                                    2:38.04       2:12.48



      1) Anderson, Mitchell  2) Fitzgibbon, Jackson3) Mordecai, Lucas 11 4) DeVaney, Isaac 11

              33.44 :09.50 (36.06) :45.10 (35.60) :12.48 (27.38)

(Event 88  Boys 11-12 200 Yard Freestyle Relay)

     Team                         Relay                  Seed Time   Finals Time



   6 Byrd Spring                                           2:17.00       2:13.95



      1) Manush, Ben 11      2) Hinely, Joseph 11  3) Bishop, Sam 11     4) Williams, Carter 12

              33.22 :07.01 (33.79) :42.61 (35.60) :13.95 (31.34)

   7 Lily Flagg Cows                                       2:17.96       2:15.88



      1) Spearing, Caleb 12  2) Jager, Daniel 12   3) Wintzell, Jacob 12 4) Butler, David 12

              33.63  49.18 (15.55) :10.89 (21.71) 5.88 (1:04.99)

   8 Camelot                                               2:16.41       2:16.70



      1) Fulmer, Bret 11     2) Meagher, Kaegan 11 3) Rivette, James 12  4) Hayes, Peyton 11

              30.39 :07.88 (37.49) :48.09 (40.21) :16.70 (28.61)

   9 Mountain Springs Swim T                               2:12.72       2:17.40



      1) Skinner, Nate 12    2) Huismann, Brendan 13) Patton, Luke 12    4) Hauenstein, Seth 11

              32.45 :10.35 (37.90) :46.56 (36.21) :17.40 (30.84)

  10 Hampton Cove Hurricanes                               2:20.99       2:20.06



      1) Urban, Scott 12     2) Payne, Christopher 3) Stephenson, Max 12 4) Wintzinger, Trey 12

              34.18 :10.56 (36.38) :51.59 (41.03) :20.06 (28.47)

  11 Chapman Serpents                                      2:33.15       2:28.95



      1) Johnson, Dalton 12  2) Brown, Jacob A 11  3) Roden, Mike 11     4) Buckner, Robby 11

              30.90 :06.27 (35.37) :45.53 (39.26) :28.95 (43.42)

  12 Blossomwood Swim Team                                 2:29.63       2:33.33



      1) Batson, Andrew 11   2) Smith, Tyler 12    3) Medawar, Nicholas 14) Harbarger, Jackson

              38.13 :20.72 (42.59) :57.70 (36.98) :33.33 (35.63)

  13 Sharon Johnston                                       2:52.11       2:34.79



      1) Smith, Zachery 12   2) Gordon, Joe 11     3) Krause, Keith 12   4) Atkinson, Asa 12

              37.58 :19.32 (41.74) :00.53 (41.21) :34.79 (34.26)

  14 Heart of the Valley SE                                3:03.19       2:51.11



      1) Carter, Davis 11    2) Vanrell, Lee 12    3) Wells, John Bryson 4) Neese, Kyle 11

              42.10 :26.06 (43.96) :18.67 (52.61) :51.11 (32.44)

  15 Mt. Carmel Hammerheads                                3:04.14       3:14.71



      1) Hornsby, Carson 12  2) Hitchcock, Lars 12 3) Moss, Sam 12       4) Potter, Jarrod 11

              46.43 6.79 (1:00.36) :32.68 (45.89) :14.71 (42.03)

 

 
 

Web Design by:
MerchantWorks, Inc.


Copyright 2004-2022 - Rocket City Swim League, PO Box 10052, Huntsville, AL 35801
info@swimrcsl.org