Home
2022 Meets
2021 Meets
Archive & Records
Forms & Documents
Officiating
Member Pools
Board & Minutes
About RCSL

Meet Results / Record Listing

(Meters Time = Yards Time x 1.11 ----- Yards Time = Meters Time / 1.11)

RCSL Swimming Champ. Meet                         ek's MEET MANAGER  11:16 PM  7/16/2009  Page 1

                              RCSL City Meet 2009 - 7/11/2009 to 7/12/2009

                                                Results



Event 25  Girls 13-14 200 Yard Medley Relay

 RCSL Record:1:59.94    1984      Camelot

     Team                         Relay                  Seed Time   Finals Time



   1 Jones Valley Recreation                               2:09.02       2:03.87



      1) Olson, Elizabeth 13 2) Espy, Samantha 14  3) Starck, Jennifer 144) Luther, Michelle 14

              31.79 :07.06 (35.27) :36.98 (29.92) :03.87 (26.89)

   2 Blossomwood Swim Team                                 2:08.15       2:10.52



      1) Moore, Sarah Gwin 1 2) Sherman, Brooke 13 3) Parsons, Devon 14  4) Thompson, Isabella

              31.99 :11.83 (39.84) :41.47 (29.64) :10.52 (29.05)

   3 Greenwyche Gators                                     2:19.25       2:13.16



      1) Larsen, Sydney 14   2) Landwehr, Parker 133) Easterling, Carolin4) Cooper, Kelly 13

              36.30 :13.51 (37.21) :44.67 (31.16) :13.16 (28.49)

   4 Whitesburg Tide                                       2:18.38       2:14.86



      1) Cutter, Amy 14      2) Ingerson, Molly 14 3) Sullins, Ella 13   4) Engle, Annie 14

              32.71 :11.72 (39.01) :44.29 (32.57) :14.86 (30.57)

   5 Piedmont Piranhas                                     2:17.25       2:15.48



      1) Wire, Allison 14    2) Van Peursem, Laura 3) Nunn, Kate 13      4) Hickman, Emily 13

              32.01 :10.60 (38.59) :43.76 (33.16) :15.48 (31.72)

   6 Monte Sano                                            2:20.12       2:17.91



      1) Castellow, Mallory  2) Mokry, Darby 14    3) Wermuth, Casey 14  4) Bradford, Olivia 14

              39.66 :12.67 (33.01) :44.95 (32.28) :17.91 (32.96)

   7 Byrd Spring                                           2:19.12       2:20.38



      1) Mosley, Reagan 14   2) Hinely, Megan 13   3) Keller, Sydney 14  4) Kirsch, Elizabeth 1

              39.53 :12.90 (33.37) :46.12 (33.22) :20.38 (34.26)

   8 Sherwood Swim Team                                    2:25.38       2:21.43



      1) Danner, Taylor 13   2) Fitzgibbon, Micaela3) Lancaster, Sara 14 4) Vickers, Lydia 13

              34.69 :14.01 (39.32) :49.55 (35.54) :21.43 (31.88)

   9 Mt. Carmel Hammerheads                                2:24.34       2:22.93



      1) Rickmeyer, Mary Cla 2) Rickmeyer, Katie 123) Clarke, Katelyn 14 4) Nichols, Hannah 14

              35.03 :22.08 (47.05) :54.49 (32.41) :22.93 (28.44)

  10 Hampton Cove Hurricanes                               2:27.67       2:24.49



      1) Tolleson, Rachel 14 2) Erickson, Maddie 133) Dailey, Julia 13   4) Vroom, Alex 13

              34.85 :17.29 (42.44) :50.98 (33.69) :24.49 (33.51)

  11 Camelot                                               2:31.35       2:26.76



      1) Currie, Sarah 13    2) Zimmerman, Ansley 13) Stone, Jordan 14   4) Carter, Kayla 14

              39.61 :17.65 (38.04) :52.50 (34.85) :26.76 (34.26)

  12 Lily Flagg Cows                                            NT       2:34.62



      1) Copeland, Rebecca 1 2) Paden, Cydney 13   3) Spearing, Sherry 144) Marett, Savannah 14

              45.19 :26.59 (41.40) :03.90 (37.31) :34.62 (30.72)

  13 Mountain Springs Swim T                               2:26.49       2:40.40



      1) Byrd, Sara Kathryn  2) Rose, Mary Anna 13 3) Mickle, Peyton Ann 4) Hoover, Savannah 13

              46.87 :28.47 (41.60) :10.11 (41.64) :40.40 (30.29)

  14 Sharon Johnston                                       2:50.44       2:46.46



      1) Wilson, Dana 14     2) Lozier, Rachel 13  3) Raley, Caylie 14   4) Haupt, Katarina 14

              42.24 :28.70 (46.46) :12.36 (43.66) :46.46 (34.10)

  15 Chapman Serpents                                      2:43.08       3:09.85



      1) Troxell, Kayla 13   2) Lenoir, MaryLee 13 3) Brower, Veronica 134) McLendon, Lane 14

            1:02.29 :43.34 (41.05) :32.42 (49.08) :09.85 (37.43)



Event 26  Boys 13-14 200 Yard Medley Relay

 RCSL Record:1:53.39    7/14/200  Jones Valley Recreation Assn.

                                  N Olson, T Kaliszak, T Espy, Z Kaliszak

     Team                         Relay                  Seed Time   Finals Time



   1 Blossomwood Swim Team                                 1:59.50       1:55.90



                             2) Russell, Derek 14  3) Smith, Karter 14   4) Roberts, Christophe

              30.75 :00.76 (30.01) :29.18 (28.42) :55.90 (26.72)

(Event 26  Boys 13-14 200 Yard Medley Relay)

     Team                         Relay                  Seed Time   Finals Time



   2 Monte Sano                                            1:59.89       1:59.01



      1) King, Connor 14     2) Bowlin, Bruce 13   3) Graves, Jackson 13 4) Wisener, Jared 14

              28.35 :03.48 (35.13) :32.91 (29.43) :59.01 (26.10)

   3 Camelot                                               2:01.49       2:04.12



      1) Garrett, Dustin 14  2) Lawrence, Jackson 13) Prasher, Karl 14   4) Gehrdes, Chuck 13

              35.21 :06.27 (31.06) :36.64 (30.37) :04.12 (27.48)

   4 Whitesburg Tide                                       2:15.65       2:09.11



      1) Bogardus, Zach S 13 2) Holder, Dylan 14   3) Jedlovec, Dylan 13 4) Cleveland, Jonah N

              33.46 :11.21 (37.75) :42.90 (31.69) :09.11 (26.21)

   5 Mountain Springs Swim T                               2:12.29       2:09.32



      1) Patton, Aaron 14    2) Oliver, Bailey 13  3) Jones, Ethan 14    4) Satterfield, Forres

              36.49 :12.08 (35.59) :41.68 (29.60) :09.32 (27.64)

   6 Greenwyche Gators                                     2:12.35       2:09.43



      1) Malone, Ben 13      2) Sutphin, Jared 13  3) Larsen, Taylor 14  4) Brown, Matthew 14

              31.91 :07.28 (35.37) :41.54 (34.26) :09.43 (27.89)

   7 Piedmont Piranhas                                     2:13.83       2:11.80



      1) Baldwin, Parker 13  2) Calhoon, Bradford 13) Smith, John 13     4) Bohannan, Evan 14

              35.41 :14.74 (39.33) :42.32 (27.58) :11.80 (29.48)

   8 Sherwood Swim Team                                    2:20.23       2:14.63



      1) DeVaney, Isaac 11   2) Anderson, Cory 14  3) Eaton, Jacob 13    4) Tygielski, Nicholas

              33.41 :08.99 (35.58) :42.42 (33.43) :14.63 (32.21)

   9 Hampton Cove Hurricanes                               2:26.31       2:21.57



      1) Stephenson, Mitch 1 2) Corbett, Cory 13   3) Dombrowsky, Nichola4) Damian, Luke 13

              37.38 :18.91 (41.53) :50.75 (31.84) :21.57 (30.82)

  10 Jones Valley Recreation                               2:34.89       2:30.10



      1) Chenault, Blair 14  2) Kaliszak, Luke 13  3) Jones, Caleb 11    4) Holloway, Michael 1

              39.90 :26.94 (47.04) :53.25 (26.31) :30.10 (36.85)

 --- Chapman Serpents                                           NT            DQ



      1) Buckner, Robby 11   2) Troxell, Alan 13   3) Oney, Ian 14       4) Keegans, Sergej 13

              57.55 :46.67 (49.12) :31.29 (44.62)    DQ (38.92)



Event 31  Girls 13-14 50 Yard Freestyle

 RCSL Record:  24.75    7/14/200  Valerie Nubbe                   Mountain Springs

     Name                     Age Team                 Prelim Time   Finals Time



A - Final

   1 Mokry, Darby              14 Monte Sano                 26.53         26.18



   2 Hinely, Megan             13 Byrd Spring                26.80         27.02



   3 Moore, Sarah Gwin         13 Blossomwood Swim Team      27.50         27.18



   4 Olson, Elizabeth          13 Jones Valley Recreation    27.21         27.22



   5 Luther, Michelle          14 Jones Valley Recreation    27.41         27.35



   6 Espy, Samantha            14 Jones Valley Recreation    27.91         27.48



   7 Clarke, Katelyn           14 Mt. Carmel Hammerheads     27.78         27.82



   8 Parsons, Devon            14 Blossomwood Swim Team      28.09         28.11



B - Final

  *9 Easterling, Caroline      14 Greenwyche Gators          28.77         28.53



  *9 Sullins, Ella             13 Whitesburg Tide            28.53         28.53



  11 Keller, Sydney            14 Byrd Spring                29.55         29.04



  12 Danner, Taylor            13 Sherwood Swim Team         29.20         29.22



  13 Wire, Allison             14 Piedmont Piranhas          28.89         29.24



  14 Thompson, Isabella        14 Blossomwood Swim Team      29.39         29.33



  15 Cooper, Kelly             13 Greenwyche Gators          29.18         29.35



  16 Nichols, Hannah           14 Mt. Carmel Hammerheads     29.15         29.40





Event 31  Girls 13-14 50 Yard Freestyle

     Name                     Age Team                   Seed Time   Prelim Time



Preliminaries

   1 Mokry, Darby              14 Monte Sano                 27.24         26.53   q



   2 Hinely, Megan             13 Byrd Spring                27.70         26.80   q



   3 Olson, Elizabeth          13 Jones Valley Recreation    28.03         27.21   q



   4 Luther, Michelle          14 Jones Valley Recreation    28.67         27.41   q



   5 Moore, Sarah Gwin         13 Blossomwood Swim Team      28.08         27.50   q



   6 Clarke, Katelyn           14 Mt. Carmel Hammerheads     27.87         27.78   q



   7 Espy, Samantha            14 Jones Valley Recreation    28.74         27.91   q



   8 Parsons, Devon            14 Blossomwood Swim Team      27.94         28.09   q





   9 Sullins, Ella             13 Whitesburg Tide            28.08         28.53   q



  10 Easterling, Caroline      14 Greenwyche Gators          28.87         28.77   q



  11 Wire, Allison             14 Piedmont Piranhas          29.11         28.89   q



  12 Nichols, Hannah           14 Mt. Carmel Hammerheads     29.19         29.15   q



  13 Cooper, Kelly             13 Greenwyche Gators          29.35         29.18   q



  14 Danner, Taylor            13 Sherwood Swim Team         30.07         29.20   q



  15 Thompson, Isabella        14 Blossomwood Swim Team      28.40         29.39   q



  16 Keller, Sydney            14 Byrd Spring                29.90         29.55   q





  17 Larsen, Sydney            14 Greenwyche Gators          30.50         29.56



  18 Nunn, Kate                13 Piedmont Piranhas          30.16         29.59





  19 Spearing, Sherry          14 Lily Flagg Cows            29.39         29.64



  20 Dailey, Julia             13 Hampton Cove Hurricanes    30.15         29.68



  21 Rickmeyer, Mary Claire    14 Mt. Carmel Hammerheads     29.54         29.76



  22 Mayer, Brennana           13 Valley Hill Country Club   30.83         30.06



  23 Stone, Jordan             14 Camelot                    31.68         30.33



  24 Wermuth, Casey            14 Monte Sano                 31.25         30.42



  25 Marett, Savannah          14 Lily Flagg Cows            31.48         30.45



  26 Lancaster, Sara           14 Sherwood Swim Team         32.28         31.00



  27 Engle, Annie              14 Whitesburg Tide            29.88         31.01



  28 Harlan, Jackie            14 Chapman Serpents           30.63         31.19



  29 Zimmerman, Ansley         13 Camelot                    31.81         31.20



  30 Fitzgibbon, Micaela       14 Sherwood Swim Team         32.66         32.51



  31 Raley, Caylie             14 Sharon Johnston            33.42         32.59



  32 Bradford, Olivia          14 Monte Sano                 33.44         32.80



  33 McLendon, Lane            14 Chapman Serpents           33.81         33.15



  34 Rose, Mary Anna           13 Mountain Springs Swim Te   35.95         33.30



  35 Currie, Sarah             13 Camelot                    34.56         33.36



  36 Vroom, Alex               13 Hampton Cove Hurricanes    34.51         33.42



  37 Erickson, Maddie          13 Hampton Cove Hurricanes    33.97         33.54



  38 Gandy, Anna               13 Valley Hill Country Club   36.46         33.82



  39 Haupt, Katarina           14 Sharon Johnston            35.17         34.16



  40 Wilson, Dana              14 Sharon Johnston            35.30         35.34



  41 Hoover, Savannah          13 Mountain Springs Swim Te   37.95         35.61



  42 Mosley, Reagan            14 Byrd Spring                38.88         35.67



  43 Dunn, Aubrey              14 Heart of the Valley SE Y   38.44         39.01



  44 Troxell, Kayla            13 Chapman Serpents           41.72         43.78



 --- Cutter, Amy               14 Whitesburg Tide            28.66            DQ





Event 32  Boys 13-14 50 Yard Freestyle

 RCSL Record:  22.81    1978      Keating Johns                   Jones Valley

     Name                     Age Team                 Prelim Time   Finals Time



A - Final

   1 King, Connor              14 Monte Sano                 24.40         24.14



   2 Smith, Karter             14 Blossomwood Swim Team      25.02         24.67



   3 Kaliszak, Luke            13 Jones Valley Recreation    25.02         24.85



   4 Russell, Derek            14 Blossomwood Swim Team      25.09         24.95



   5 Lawrence, Jackson         14 Camelot                    25.14         25.19



   6 Smith, John               13 Piedmont Piranhas          25.74         25.53



   7 Jones, Ethan              14 Mountain Springs Swim Te   25.90         26.21



   8 Bogardus, Zach S          13 Whitesburg Tide            26.21         26.30



B - Final

   9 Wisener, Jared            14 Monte Sano                 26.64         25.86



  10 Foeller, Christopher      14 Lily Flagg Cows            26.33         26.41



  11 Bowlin, Bruce             13 Monte Sano                 26.47         26.42



  12 Malone, Ben               13 Greenwyche Gators          26.85         26.66



  13 Roberts, Christopher      13 Blossomwood Swim Team      26.45         26.67



  14 Patton, Aaron             14 Mountain Springs Swim Te   27.52         27.57



  15 Sutphin, Jared            13 Greenwyche Gators          27.86         27.93



  16 Dombrowsky, Nicholas      13 Hampton Cove Hurricanes    27.84         28.37





Event 32  Boys 13-14 50 Yard Freestyle

     Name                     Age Team                   Seed Time   Prelim Time



Preliminaries

   1 King, Connor              14 Monte Sano                 24.75         24.40   q



  *2 Smith, Karter             14 Blossomwood Swim Team      25.10         25.02   q



  *2 Kaliszak, Luke            13 Jones Valley Recreation    25.40         25.02   q



   4 Russell, Derek            14 Blossomwood Swim Team      25.40         25.09   q



   5 Lawrence, Jackson         14 Camelot                    25.34         25.14   q



   6 Smith, John               13 Piedmont Piranhas          26.20         25.74   q



   7 Jones, Ethan              14 Mountain Springs Swim Te   26.69         25.90   q



   8 Bogardus, Zach S          13 Whitesburg Tide            26.60         26.21   q





   9 Foeller, Christopher      14 Lily Flagg Cows            26.84         26.33   q



  10 Roberts, Christopher      13 Blossomwood Swim Team      27.06         26.45   q



  11 Bowlin, Bruce             13 Monte Sano                 27.34         26.47   q



  12 Wisener, Jared            14 Monte Sano                 26.23         26.64   q



  13 Malone, Ben               13 Greenwyche Gators          27.14         26.85   q



  14 Patton, Aaron             14 Mountain Springs Swim Te   29.12         27.52   q



  15 Dombrowsky, Nicholas      13 Hampton Cove Hurricanes    28.77         27.84   q



  16 Sutphin, Jared            13 Greenwyche Gators          27.57         27.86   q





  17 Cleveland, Jonah N        13 Whitesburg Tide            28.19        J27.95



  18 Eaton, Jacob              13 Sherwood Swim Team         27.90        J27.95





  19 Anderson, Cory            14 Sherwood Swim Team         28.94         28.08



  20 Stoner, Will              13 Mt. Carmel Hammerheads     29.14         28.24



  21 Brown, Matthew            14 Greenwyche Gators          28.45         28.26



  22 Garrett, Dustin           14 Camelot                    28.86         28.35



  23 Windsor, Alex             13 Valley Hill Country Club   28.36         28.43



  24 Gehrdes, Chuck            13 Camelot                    27.65         28.72



  25 Bohannan, Evan            14 Piedmont Piranhas          29.16         29.20



  26 Satterfield, Forrest      14 Mountain Springs Swim Te   29.75         29.21



Preliminaries ...   (Event 32  Boys 13-14 50 Yard Freestyle)

     Name                     Age Team                   Seed Time   Prelim Time



  27 Stephenson, Mitch         14 Hampton Cove Hurricanes    29.91         29.35



  28 Holder, Dylan             14 Whitesburg Tide            30.77         29.57



  29 Strankman, Stone          13 Piedmont Piranhas          29.63         29.60



  30 Damian, Luke              13 Hampton Cove Hurricanes    31.08         30.31



  31 Guerrero, Nicolas         14 Byrd Spring                30.07         30.94



  32 Chenault, Blair           14 Jones Valley Recreation    33.12         31.66



  33 Frazier, Dominic          13 Byrd Spring                36.69         34.70



  34 Thomas, Ryan              13 Lily Flagg Cows            36.42         35.73



  35 Holloway, Michael         13 Jones Valley Recreation    40.06         36.08



  36 Thomas, Corey             14 Sharon Johnston            41.81         36.85



  37 Taylor, Jacob             14 Sharon Johnston            39.84         36.96



  38 Oney, Ian                 14 Chapman Serpents           38.03         37.55



  39 Longmire, Richard         14 Mt. Carmel Hammerheads     33.66         37.96



  40 Tygielski, Nicholas       14 Sherwood Swim Team         34.68         38.43



  41 Keegans, Sergej           13 Chapman Serpents           40.04         39.81





Event 37  Girls 13-14 50 Yard Freestyle Exhibition

     Name                     Age Team                   Seed Time   Finals Time



   1 Larsen, Sarah             13 Greenwyche Gators          33.22         32.17



   2 Phelps, Paige             13 Jones Valley Recreation    36.00         34.12



   3 Evans, Emily              13 Greenwyche Gators          35.92         36.67



   4 Brown, Megan              13 Sharon Johnston            38.58         36.93



   5 Reynolds, Mia             13 Hampton Cove Hurricanes       NT         37.70



   6 Mcghee, Mary              13 Sherwood Swim Team         37.76         37.81



   7 Wilson, Jesica            13 Sharon Johnston            36.74         38.10



   8 Wittschen, Shandy         14 Sharon Johnston            41.11         38.16



   9 Martin, Victoria          13 Byrd Spring                39.47         38.75



  10 Hinten, Brittany          13 Sharon Johnston            41.11         40.95



  11 Stinson, Erin             14 Sharon Johnston            41.35         42.74



  12 Rivette, Maria            13 Camelot                    45.19         43.20



  13 Giardini, Anna            13 Jones Valley Recreation  1:07.75       1:07.31





Event 38  Boys 13-14 50 Yard Freestyle Exhibition

     Name                     Age Team                   Seed Time   Finals Time



   1 Bozeman, Scott            13 Mountain Springs Swim Te   32.94         31.60



   2 Crook, Lowell H           13 Monte Sano                 33.77         33.28



   3 Cardno, Kevin             14 Monte Sano                 34.03         33.56



   4 Scott, Wynton             13 Monte Sano                 35.83         36.43



   5 Snoddy, TJ                14 Sherwood Swim Team         39.31         38.66



   6 Lyles, Zachary            13 Sherwood Swim Team            NT         39.54





Event 43  Girls 13-14 50 Yard Breaststroke

 RCSL Record:  31.58    1984      Jana Korsch                     Camelot

     Name                     Age Team                 Prelim Time   Finals Time



A - Final

   1 Mokry, Darby              14 Monte Sano                 32.44         32.26



   2 Hinely, Megan             13 Byrd Spring                33.26         33.41



   3 Espy, Samantha            14 Jones Valley Recreation    36.60         35.93



   4 Spearing, Sherry          14 Lily Flagg Cows            37.83         37.56



   5 Landwehr, Parker          13 Greenwyche Gators          37.99         37.88



   6 Olson, Elizabeth          13 Jones Valley Recreation    38.31         38.11



   7 Fitzgibbon, Micaela       14 Sherwood Swim Team         38.69         38.52



A - Final ...   (Event 43  Girls 13-14 50 Yard Breaststroke)

     Name                     Age Team                 Prelim Time   Finals Time



   8 Starck, Jennifer          14 Jones Valley Recreation    38.73         38.54



B - Final

   9 Stone, Jordan             14 Camelot                    38.79         38.03



  10 Van Peursem, Laura        14 Piedmont Piranhas          39.15         39.22



  11 Zimmerman, Ansley         13 Camelot                    39.41         39.68



  12 Ingerson, Molly           14 Whitesburg Tide            39.84         39.94



  13 Sherman, Brooke           13 Blossomwood Swim Team      40.02         40.02



  14 Neighbors, Anna           13 Greenwyche Gators          39.93         40.08



  15 Cooper, Kelly             13 Greenwyche Gators          39.81         40.18



  16 Parsons, Devon            14 Blossomwood Swim Team      40.06         40.29





Event 43  Girls 13-14 50 Yard Breaststroke

     Name                     Age Team                   Seed Time   Prelim Time



Preliminaries

   1 Mokry, Darby              14 Monte Sano                 32.92         32.44   q



   2 Hinely, Megan             13 Byrd Spring                33.99         33.26   q



   3 Espy, Samantha            14 Jones Valley Recreation    37.25         36.60   q



   4 Spearing, Sherry          14 Lily Flagg Cows            34.17         37.83   q



   5 Landwehr, Parker          13 Greenwyche Gators          39.12         37.99   q



   6 Olson, Elizabeth          13 Jones Valley Recreation    39.38         38.31   q



   7 Fitzgibbon, Micaela       14 Sherwood Swim Team         39.66         38.69   q



   8 Starck, Jennifer          14 Jones Valley Recreation    38.16         38.73   q





   9 Stone, Jordan             14 Camelot                    39.56         38.79   q



  10 Van Peursem, Laura        14 Piedmont Piranhas          41.14         39.15   q



  11 Zimmerman, Ansley         13 Camelot                    39.67         39.41   q



  12 Cooper, Kelly             13 Greenwyche Gators          39.16         39.81   q



  13 Ingerson, Molly           14 Whitesburg Tide            39.29         39.84   q



  14 Neighbors, Anna           13 Greenwyche Gators          40.26         39.93   q



  15 Sherman, Brooke           13 Blossomwood Swim Team      40.31         40.02   q



  16 Parsons, Devon            14 Blossomwood Swim Team      40.37         40.06   q





  17 Nichols, Hannah           14 Mt. Carmel Hammerheads     41.18         40.07



  18 Byrd, Sara Kathryn K      14 Mountain Springs Swim Te   41.36         40.19





  19 Keller, Sydney            14 Byrd Spring                40.40         40.87



  20 Dailey, Julia             13 Hampton Cove Hurricanes       NT         40.90



  21 Marett, Savannah          14 Lily Flagg Cows            40.27         41.06



  22 Lancaster, Sara           14 Sherwood Swim Team         41.50         41.09



  23 Tolleson, Rachel          14 Hampton Cove Hurricanes    40.44         41.20



  24 Ledford, Allie Claire     13 Monte Sano                 41.50         41.65



  25 Sharp, Laurel             13 Monte Sano                 42.50         41.77



  26 McLendon, Lane            14 Chapman Serpents           42.27         41.81



  27 Rose, Mary Anna           13 Mountain Springs Swim Te   44.49         42.50



  28 Erickson, Maddie          13 Hampton Cove Hurricanes    42.79         42.77



  29 Lynch, Ailish             13 Piedmont Piranhas          43.28         42.78



  30 Rushing, Madeline         13 Blossomwood Swim Team      41.87         43.51



  31 Currie, Sarah             13 Camelot                    45.31         43.72



  32 Byrd, Rachel              13 Sherwood Swim Team         44.38         43.92



  33 Hickman, Emily            13 Piedmont Piranhas          46.97         45.83



  34 Jose, Morgan              14 Whitesburg Tide            49.50         46.04



  35 Lenoir, MaryLee           13 Chapman Serpents           47.22         46.61



  36 Gandy, Anna               13 Valley Hill Country Club   48.20         46.73



Preliminaries ...   (Event 43  Girls 13-14 50 Yard Breaststroke)

     Name                     Age Team                   Seed Time   Prelim Time



  37 Lozier, Rachel            13 Sharon Johnston            49.27         47.30



  38 Manush, Emily             14 Byrd Spring                54.22         48.52



  39 Brower, Veronica          13 Chapman Serpents           48.57         48.80



  40 Snead, Morgan             13 Whitesburg Tide            52.03         49.78



  41 Holder, Claire            14 Sharon Johnston            51.51         49.88



  42 Bailey, Alexandria        13 Sharon Johnston            52.21         52.51



  43 Willem, Katie             13 Mt. Carmel Hammerheads   1:04.18         56.94



 --- Dunn, Aubrey              14 Heart of the Valley SE Y   47.42            DQ





Event 44  Boys 13-14 50 Yard Breaststroke

 RCSL Record:  27.95    7/14/200  Tyler Kaliszak                  Jones Valley-

     Name                     Age Team                 Prelim Time   Finals Time



A - Final

   1 King, Connor              14 Monte Sano                 30.43         30.33



   2 Russell, Derek            14 Blossomwood Swim Team      30.84         30.87



   3 Lawrence, Jackson         14 Camelot                    31.58         31.25



   4 Jones, Ethan              14 Mountain Springs Swim Te   32.89         32.22



   5 Roberts, Christopher      13 Blossomwood Swim Team      35.57         34.65



   6 Cimino, Addison           14 Blossomwood Swim Team      35.19         35.08



   7 Oliver, Bailey            13 Mountain Springs Swim Te   35.49         35.31



   8 Butler, Tate              13 Camelot                    35.74         35.52



B - Final

   9 Bowlin, Bruce             13 Monte Sano                 36.75         35.95



  10 Sutphin, Jared            13 Greenwyche Gators          36.20         36.06



  11 Eaton, Jacob              13 Sherwood Swim Team         36.13         36.10



  12 Anderson, Cory            14 Sherwood Swim Team         37.37         36.29



  13 Graves, Jackson           13 Monte Sano                 37.92         37.00



  14 Stoner, Will              13 Mt. Carmel Hammerheads     37.23         37.31



  15 Brown, Matthew            14 Greenwyche Gators          37.59         37.65



  16 Ogden, Devin              13 Camelot                    37.28         38.00





Event 44  Boys 13-14 50 Yard Breaststroke

     Name                     Age Team                   Seed Time   Prelim Time



Preliminaries

   1 King, Connor              14 Monte Sano                 32.03         30.43   q



   2 Russell, Derek            14 Blossomwood Swim Team      32.07         30.84   q



   3 Lawrence, Jackson         14 Camelot                    32.15         31.58   q



   4 Jones, Ethan              14 Mountain Springs Swim Te   34.66         32.89   q



   5 Cimino, Addison           14 Blossomwood Swim Team      38.15         35.19   q



   6 Oliver, Bailey            13 Mountain Springs Swim Te   37.09         35.49   q



   7 Roberts, Christopher      13 Blossomwood Swim Team      34.81         35.57   q



   8 Butler, Tate              13 Camelot                    36.76         35.74   q





   9 Eaton, Jacob              13 Sherwood Swim Team         37.22         36.13   q



  10 Sutphin, Jared            13 Greenwyche Gators          35.99         36.20   q



  11 Bowlin, Bruce             13 Monte Sano                 35.59         36.75   q



  12 Stoner, Will              13 Mt. Carmel Hammerheads     41.91         37.23   q



  13 Ogden, Devin              13 Camelot                    38.33         37.28   q



  14 Anderson, Cory            14 Sherwood Swim Team         38.18         37.37   q



  15 Brown, Matthew            14 Greenwyche Gators          37.41         37.59   q



  16 Graves, Jackson           13 Monte Sano                 37.10         37.92   q





Preliminaries ...   (Event 44  Boys 13-14 50 Yard Breaststroke)

     Name                     Age Team                   Seed Time   Prelim Time



  17 Holder, Dylan             14 Whitesburg Tide            38.61         38.30



  18 Larsen, Taylor            14 Greenwyche Gators          40.42         38.62





  19 Calhoon, Bradford         14 Piedmont Piranhas          37.08         39.08



  20 Lynn, Jacob               13 Mountain Springs Swim Te   38.77         39.11



  21 Damian, Luke              13 Hampton Cove Hurricanes    39.73         39.34



  22 Neely, Daniel A           14 Whitesburg Tide            41.82         39.40



  23 Cleveland, Jonah N        13 Whitesburg Tide            45.53         41.55



  24 Tygielski, Nicholas       14 Sherwood Swim Team         46.05         41.76



  25 Corbett, Cory             13 Hampton Cove Hurricanes    44.23         41.99



  26 Strankman, Stone          13 Piedmont Piranhas          50.41         42.20



 *27 Stephenson, Mitch         14 Hampton Cove Hurricanes    42.60         42.99



 *27 Windsor, Alex             13 Valley Hill Country Club   42.02         42.99



  29 Baldwin, Parker           13 Piedmont Piranhas          43.72         43.08



  30 Thomas, Ryan              13 Lily Flagg Cows            45.79         43.86



  31 Chenault, Blair           14 Jones Valley Recreation    43.44         44.04



  32 Thomas, Corey             14 Sharon Johnston            51.42         46.28



  33 Longmire, Richard         14 Mt. Carmel Hammerheads     47.84         48.71



  34 Taylor, Jacob             14 Sharon Johnston            50.50         50.03



  35 Frazier, Dominic          13 Byrd Spring                58.09       1:00.38



 --- Troxell, Alan             13 Chapman Serpents           51.84            DQ





Event 49  Mixed 13-14 200 Yard Freestyle Relay

 RCSL Record:1:41.37    1977      Camelot

                                  A Orr, L Crowley, S Calvert, D Goodrowe

     Team                         Relay                  Seed Time   Finals Time



   1 Blossomwood Swim Team                                 1:46.52       1:46.06



      1) Russell, Derek M14  2) Moore, Sarah Gwin W3) Parsons, Devon W14 4) Smith, Karter M14

              25.42  53.31 (27.89) :21.71 (28.40) :46.06 (24.35)

   2 Monte Sano                                            1:50.16       1:46.42



      1) Wisener, Jared M14  2) Wermuth, Casey W14 3) Mokry, Darby W14   4) King, Connor M14

              26.44  56.10 (29.66) :22.66 (26.56) :46.42 (23.76)

   3 Whitesburg Tide                                       1:54.62       1:50.75



      1) Sullins, Ella W13   2) Cutter, Amy W14    3) Cleveland, Jonah N 4) Bogardus, Zach S M1

              28.97  56.36 (27.39) :24.43 (28.07) :50.75 (26.32)

   4 Greenwyche Gators                                     1:52.85       1:52.50



              28.30  56.52 (28.22) :32.63 (36.11) :52.50 (19.87)

   5 Jones Valley Recreation                               1:54.88       1:53.01



      1) Chenault, Blair M14 2) Luther, Michelle W13) Olson, Elizabeth W14) Kaliszak, Luke M13

              32.74 :00.62 (27.88) :28.01 (27.39) :53.01 (25.00)

   6 Piedmont Piranhas                                     1:55.25       1:54.49



      1) Bohannan, Evan M14  2) Nunn, Kate W13     3) Wire, Allison W14  4) Smith, John M13

              29.48  58.56 (29.08) :28.41 (29.85) :54.49 (26.08)

   7 Camelot                                               2:05.99       1:57.77



      1) Lawrence, Jackson M 2) Stone, Jordan W14  3) Carter, Kayla W14  4) Gehrdes, Chuck M13

              33.82 :05.16 (31.34) :33.21 (28.05) :57.77 (24.56)

   8 Hampton Cove Hurricanes                               1:59.90       1:57.96



      1) Stephenson, Mitch M 2) Tolleson, Rachel W13) Dailey, Julia W13  4) Dombrowsky, Nichola

              30.10 :00.30 (30.20) :30.44 (30.14) :57.96 (27.52)

   9 Sherwood Swim Team                                    2:00.05       2:00.59



      1) Anderson, Cory M14  2) Danner, Taylor W13 3) Lancaster, Sara W144) Eaton, Jacob M13

              29.14 :00.30 (31.16) :31.81 (31.51) :00.59 (28.78)

(Event 49  Mixed 13-14 200 Yard Freestyle Relay)

     Team                         Relay                  Seed Time   Finals Time



  10 Byrd Spring                                           1:58.75       2:03.80



      1) Keller, Sydney W14  2) Guerrero, Nicolas M3) Manush, Ben M11    4) Hinely, Megan W13

              30.97 :00.98 (30.01) :36.32 (35.34) :03.80 (27.48)

  11 Mountain Springs Swim T                               2:02.54       2:05.83



      1) Bozeman, Scott M13  2) Patton, Aaron M14  3) Byrd, Sara Kathryn 4) Rose, Mary Anna W13

              31.85 :02.95 (31.10) :41.71 (38.76) :05.83 (24.12)

  12 Mt. Carmel Hammerheads                                1:59.86       2:07.39



      1) Rickmeyer, Mary Cla 2) Longmire, Richard M3) Stoner, Will M13   4) Clarke, Katelyn W14

              29.70 :07.79 (38.09) :38.15 (30.36) :07.39 (29.24)

  13 Lily Flagg Cows                                       2:04.37       2:12.45



      1) Thomas, Ryan M13    2) Spearing, Sherry W13) Copeland, Rebecca W4) Foeller, Christophe

              40.97 :10.37 (29.40) :45.65 (35.28) :12.45 (26.80)

  14 Sharon Johnston                                       2:24.58       2:27.71



      1) Taylor, Jacob M14   2) Haupt, Katarina W143) Thomas, Corey M14  4) Raley, Caylie W14

              39.05 :17.81 (38.76) :54.47 (36.66) :27.71 (33.24)

  15 Chapman Serpents                                           NT       2:39.38



      1) Lenoir, MaryLee W13 2) Troxell, Kayla W13 3) Troxell, Alan M13  4) Keegans, Sergej M13

              36.97 :21.76 (44.79) :01.07 (39.31) :39.38 (38.31)



Event 77  Girls 13-14 50 Yard Butterfly

 RCSL Record:  26.69    1997      Margaret Hoelzer                Jones Valley

     Name                     Age Team                 Prelim Time   Finals Time



A - Final

   1 Hinely, Megan             13 Byrd Spring                30.27         29.68



   2 Thompson, Isabella        14 Blossomwood Swim Team      29.81         29.94



   3 Easterling, Caroline      14 Greenwyche Gators          31.13         30.15



   4 Starck, Jennifer          14 Jones Valley Recreation    29.97         30.29



   5 Luther, Michelle          14 Jones Valley Recreation    30.63         30.45



   6 Moore, Sarah Gwin         13 Blossomwood Swim Team      30.94         30.49



   7 Clarke, Katelyn           14 Mt. Carmel Hammerheads     31.19         30.69



   8 Parsons, Devon            14 Blossomwood Swim Team      30.86         31.25



B - Final

   9 Pirani, Catherine         12 Jones Valley Recreation    32.01         30.67



  10 Sullins, Ella             13 Whitesburg Tide            32.49         30.72



  11 Cutter, Amy               14 Whitesburg Tide            31.48         31.06



  12 Wermuth, Casey            14 Monte Sano                 31.73         31.98



  13 Keller, Sydney            14 Byrd Spring                32.07         32.31



  14 Wire, Allison             14 Piedmont Piranhas          33.09         32.54



  15 Danner, Taylor            13 Sherwood Swim Team         33.03         33.16



  16 Nunn, Kate                13 Piedmont Piranhas          31.78         33.27





Event 77  Girls 13-14 50 Yard Butterfly

     Name                     Age Team                   Seed Time   Prelim Time



Preliminaries

   1 Thompson, Isabella        14 Blossomwood Swim Team      30.46         29.81   q



   2 Starck, Jennifer          14 Jones Valley Recreation    31.26         29.97   q



   3 Hinely, Megan             13 Byrd Spring                31.15         30.27   q



   4 Luther, Michelle          14 Jones Valley Recreation    32.01         30.63   q



   5 Parsons, Devon            14 Blossomwood Swim Team      28.69         30.86   q



   6 Moore, Sarah Gwin         13 Blossomwood Swim Team      33.25         30.94   q



   7 Easterling, Caroline      14 Greenwyche Gators          32.41         31.13   q



   8 Clarke, Katelyn           14 Mt. Carmel Hammerheads     33.53         31.19   q





Preliminaries ...   (Event 77  Girls 13-14 50 Yard Butterfly)

     Name                     Age Team                   Seed Time   Prelim Time



   9 Cutter, Amy               14 Whitesburg Tide            33.15         31.48   q



  10 Wermuth, Casey            14 Monte Sano                 33.40         31.73   q



  11 Nunn, Kate                13 Piedmont Piranhas          34.63         31.78   q



  12 Pirani, Catherine         12 Jones Valley Recreation    32.00         32.01   q



  13 Keller, Sydney            14 Byrd Spring                31.29         32.07   q



  14 Sullins, Ella             13 Whitesburg Tide            32.27         32.49   q



  15 Danner, Taylor            13 Sherwood Swim Team         35.27         33.03   q



  16 Wire, Allison             14 Piedmont Piranhas          33.27         33.09   q





 *17 Mayer, Brennana           13 Valley Hill Country Club   35.18         33.62



 *17 Neighbors, Anna           13 Greenwyche Gators          37.11         33.62



Swim-Off Required



  19 Stone, Jordan             14 Camelot                    35.48         33.71



  20 Van Peursem, Laura        14 Piedmont Piranhas          36.84         34.65



  21 Tolleson, Rachel          14 Hampton Cove Hurricanes    35.93         34.96



  22 Rickmeyer, Mary Claire    14 Mt. Carmel Hammerheads     34.30         34.98



  23 Lancaster, Sara           14 Sherwood Swim Team         37.47         35.90



  24 Spearing, Sherry          14 Lily Flagg Cows            36.12         35.99



  25 Engle, Annie              14 Whitesburg Tide            38.53         36.70



  26 Lawson, Anna L            13 Greenwyche Gators          38.26         37.17



  27 Zimmerman, Ansley         13 Camelot                    38.22         37.99



  28 Castellow, Mallory        13 Monte Sano                    NT         38.06



  29 Bradford, Olivia          14 Monte Sano                 40.80         38.56



  30 Rose, Mary Anna           13 Mountain Springs Swim Te   45.32         38.89



  31 Chandler, Abigail         13 Sherwood Swim Team         38.43         39.90



  32 Lozier, Rachel            13 Sharon Johnston            40.46         40.06



  33 Raley, Caylie             14 Sharon Johnston            40.60         40.41



  34 Carter, Kayla             14 Camelot                    43.43         41.72



  35 Lindow, Michaila          14 Byrd Spring                50.94         44.40



  36 Brower, Veronica          13 Chapman Serpents           44.19         45.26



  37 Haley, Emily              13 Lily Flagg Cows            48.53         45.85



  38 Bailey, Alexandria        13 Sharon Johnston            45.50         45.90



 *39 Buckner, Katie            13 Chapman Serpents         1:05.59         49.96



 *39 Willem, Katie             13 Mt. Carmel Hammerheads        NT         49.96



 --- Byrd, Sara Kathryn K      14 Mountain Springs Swim Te   33.93            DQ





Event 78  Boys 13-14 50 Yard Butterfly

 RCSL Record:  24.92    7/15/200  Tyler Kaliszak                  Jones Valley-

     Name                     Age Team                 Prelim Time   Finals Time



A - Final

   1 King, Connor              14 Monte Sano                 26.24         26.06



   2 Kaliszak, Luke            13 Jones Valley Recreation    26.22         26.14



   3 Smith, Karter             14 Blossomwood Swim Team      26.74         26.79



   4 Russell, Derek            14 Blossomwood Swim Team      27.04         27.00



   5 Smith, John               13 Piedmont Piranhas          27.06         27.24



   6 Lawrence, Jackson         14 Camelot                    27.06         27.42



   7 Wisener, Jared            14 Monte Sano                 28.99         28.37



   8 Jones, Ethan              14 Mountain Springs Swim Te   28.01         28.55



B - Final

   9 Roberts, Christopher      13 Blossomwood Swim Team      29.52         29.65



  10 Malone, Ben               13 Greenwyche Gators          29.66         29.73



  11 Graves, Jackson           13 Monte Sano                 29.69         29.90



B - Final ...   (Event 78  Boys 13-14 50 Yard Butterfly)

     Name                     Age Team                 Prelim Time   Finals Time



  12 Foeller, Christopher      14 Lily Flagg Cows            30.98         30.58



  13 Garrett, Dustin           14 Camelot                    29.69         30.69



  14 Windsor, Alex             13 Valley Hill Country Club   30.20         30.72



  15 Bogardus, Zach S          13 Whitesburg Tide            30.74         30.88



  16 Dombrowsky, Nicholas      13 Hampton Cove Hurricanes    31.17         31.59





Event 78  Boys 13-14 50 Yard Butterfly

     Name                     Age Team                   Seed Time   Prelim Time



Preliminaries

   1 Kaliszak, Luke            13 Jones Valley Recreation    27.79         26.22   q



   2 King, Connor              14 Monte Sano                 27.32         26.24   q



   3 Smith, Karter             14 Blossomwood Swim Team      27.41         26.74   q



   4 Russell, Derek            14 Blossomwood Swim Team      27.85         27.04   q



  *5 Lawrence, Jackson         14 Camelot                    29.43         27.06   q



  *5 Smith, John               13 Piedmont Piranhas          28.38         27.06   q



   7 Jones, Ethan              14 Mountain Springs Swim Te   30.25         28.01   q



   8 Wisener, Jared            14 Monte Sano                 29.81         28.99   q





   9 Roberts, Christopher      13 Blossomwood Swim Team      30.71         29.52   q



  10 Malone, Ben               13 Greenwyche Gators          32.11         29.66   q



 *11 Graves, Jackson           13 Monte Sano                 30.99         29.69   q



 *11 Garrett, Dustin           14 Camelot                    33.76         29.69   q



  13 Windsor, Alex             13 Valley Hill Country Club   34.84         30.20   q



  14 Bogardus, Zach S          13 Whitesburg Tide            32.72         30.74   q



  15 Foeller, Christopher      14 Lily Flagg Cows            31.45         30.98   q



  16 Dombrowsky, Nicholas      13 Hampton Cove Hurricanes    34.57         31.17   q





  17 Jedlovec, Dylan           13 Whitesburg Tide            33.04         31.25



  18 Eaton, Jacob              13 Sherwood Swim Team         32.51         31.48





  19 Sutphin, Jared            13 Greenwyche Gators          33.32         31.76



  20 Bohannan, Evan            14 Piedmont Piranhas          35.68         32.27



  21 Neely, Daniel A           14 Whitesburg Tide            34.15         32.58



  22 Stoner, Will              13 Mt. Carmel Hammerheads     37.52         33.27



  23 Larsen, Taylor            14 Greenwyche Gators          35.14         33.66



  24 Oliver, Bailey            13 Mountain Springs Swim Te   34.91         33.77



  25 Jones, Steven             13 Camelot                    34.37         34.28



  26 Guerrero, Nicolas         14 Byrd Spring                36.59         34.72



  27 Baldwin, Parker           13 Piedmont Piranhas          37.09         34.95



  28 Charlton, Tyler           14 Mountain Springs Swim Te   36.74         35.17



  29 Tygielski, Nicholas       14 Sherwood Swim Team         40.22         36.63



  30 Hitchcock, Rhett          13 Mt. Carmel Hammerheads     50.34         42.42



  31 Keegans, Sergej           13 Chapman Serpents           54.25         46.19



  32 Oney, Ian                 14 Chapman Serpents           50.65         46.40



  33 Purves, Chris             13 Sherwood Swim Team         48.12         50.51





Event 83  Girls 13-14 50 Yard Backstroke

 RCSL Record:  28.03    1977      Jan King                        Jones Valley

     Name                     Age Team                 Prelim Time   Finals Time



A - Final

   1 Mokry, Darby              14 Monte Sano                 31.09         29.90



   2 Olson, Elizabeth          13 Jones Valley Recreation    31.83         31.20



   3 Moore, Sarah Gwin         13 Blossomwood Swim Team      31.30         31.48



A - Final ...   (Event 83  Girls 13-14 50 Yard Backstroke)

     Name                     Age Team                 Prelim Time   Finals Time



   4 Wire, Allison             14 Piedmont Piranhas          32.11         31.70



   5 Cutter, Amy               14 Whitesburg Tide            33.20         32.43



   6 Starck, Jennifer          14 Jones Valley Recreation    33.50         32.84



   7 Thompson, Isabella        14 Blossomwood Swim Team      33.75         33.36



   8 Clarke, Katelyn           14 Mt. Carmel Hammerheads     33.49         33.38



B - Final

   9 Pirani, Catherine         12 Jones Valley Recreation    34.11         33.42



  10 Rickmeyer, Mary Claire    14 Mt. Carmel Hammerheads     33.91         33.80



  11 Danner, Taylor            13 Sherwood Swim Team         33.87         34.28



  12 Tolleson, Rachel          14 Hampton Cove Hurricanes    34.89         34.69



  13 Van Peursem, Laura        14 Piedmont Piranhas          35.37         35.21



  14 Nichols, Hannah           14 Mt. Carmel Hammerheads     34.44         35.44



  15 Nunn, Kate                13 Piedmont Piranhas          35.59         35.55



  16 Sullins, Ella             13 Whitesburg Tide            36.65         37.15





Event 83  Girls 13-14 50 Yard Backstroke

     Name                     Age Team                   Seed Time   Prelim Time



Preliminaries

   1 Mokry, Darby              14 Monte Sano                 32.46         31.09   q



   2 Moore, Sarah Gwin         13 Blossomwood Swim Team      30.75         31.30   q



   3 Olson, Elizabeth          13 Jones Valley Recreation    32.92         31.83   q



   4 Wire, Allison             14 Piedmont Piranhas          32.85         32.11   q



   5 Cutter, Amy               14 Whitesburg Tide            34.23         33.20   q



   6 Clarke, Katelyn           14 Mt. Carmel Hammerheads     33.41         33.49   q



   7 Starck, Jennifer          14 Jones Valley Recreation    34.83         33.50   q



   8 Thompson, Isabella        14 Blossomwood Swim Team      32.57         33.75   q





   9 Danner, Taylor            13 Sherwood Swim Team         35.11         33.87   q



  10 Rickmeyer, Mary Claire    14 Mt. Carmel Hammerheads     33.87         33.91   q



  11 Pirani, Catherine         12 Jones Valley Recreation    34.33         34.11   q



  12 Nichols, Hannah           14 Mt. Carmel Hammerheads     36.97         34.44   q



  13 Tolleson, Rachel          14 Hampton Cove Hurricanes    35.90         34.89   q



  14 Van Peursem, Laura        14 Piedmont Piranhas          37.56         35.37   q



  15 Nunn, Kate                13 Piedmont Piranhas          37.13         35.59   q



  16 Sullins, Ella             13 Whitesburg Tide            35.06         36.65   q





  17 Larsen, Sydney            14 Greenwyche Gators          38.37         37.15



  18 Mayer, Brennana           13 Valley Hill Country Club   39.25         37.49





  19 Cooper, Kelly             13 Greenwyche Gators          37.75         37.92



  20 Byrd, Sara Kathryn K      14 Mountain Springs Swim Te   38.62         37.97



  21 Currie, Sarah             13 Camelot                    40.36         38.01



  22 Rushing, Madeline         13 Blossomwood Swim Team      40.26         38.38



  23 Engle, Annie              14 Whitesburg Tide            42.66         38.80



  24 Byrd, Rachel              13 Sherwood Swim Team         39.30         39.02



  25 Castellow, Mallory        13 Monte Sano                 40.06         39.10



  26 Mosley, Reagan            14 Byrd Spring                40.12         39.98



  27 Chandler, Abigail         13 Sherwood Swim Team         40.34         41.15



  28 Kirsch, Elizabeth         14 Byrd Spring                41.04         41.17



  29 Neighbors, Anna           13 Greenwyche Gators          41.26         41.23



  30 Bradford, Olivia          14 Monte Sano                 45.62         41.41



  31 Wilson, Dana              14 Sharon Johnston            44.37         41.87



  32 Haupt, Katarina           14 Sharon Johnston            42.26         42.01



Preliminaries ...   (Event 83  Girls 13-14 50 Yard Backstroke)

     Name                     Age Team                   Seed Time   Prelim Time



  33 Lindow, Michaila          14 Byrd Spring                43.33         42.32



  34 Vroom, Alex               13 Hampton Cove Hurricanes    46.59         42.50



  35 Dunn, Aubrey              14 Heart of the Valley SE Y   48.99         42.62



  36 Raley, Caylie             14 Sharon Johnston               NT         43.42



  37 Gandy, Anna               13 Valley Hill Country Club   46.17         43.50



  38 McLendon, Lane            14 Chapman Serpents           46.32         44.07



  39 Carter, Kayla             14 Camelot                    45.77         44.90



  40 Brower, Veronica          13 Chapman Serpents           53.43         45.43



  41 Haley, Emily              13 Lily Flagg Cows            44.42         45.60



  42 Hoover, Savannah          13 Mountain Springs Swim Te   46.28         46.09



  43 Rivette, Maria            13 Camelot                  1:11.23         53.70



  44 Troxell, Kayla            13 Chapman Serpents              NT         59.34





Event 84  Boys 13-14 50 Yard Backstroke

 RCSL Record:  26.55    1995      James Salazar                   Greenwyche

     Name                     Age Team                 Prelim Time   Finals Time



A - Final

   1 Kaliszak, Luke            13 Jones Valley Recreation    26.65         26.40



   2 Smith, Karter             14 Blossomwood Swim Team      29.44         28.81



   3 Wisener, Jared            14 Monte Sano                 30.41         30.00



   4 Foeller, Christopher      14 Lily Flagg Cows            30.94         31.14



   5 Garrett, Dustin           14 Camelot                    31.80         31.19



   6 Malone, Ben               13 Greenwyche Gators          31.04         31.33



   7 Bowlin, Bruce             13 Monte Sano                 31.33         31.49



   8 McDonald, Carter          13 Blossomwood Swim Team      31.13         31.62



B - Final

   9 Bogardus, Zach S          13 Whitesburg Tide            32.09         32.01



  10 Graves, Jackson           13 Monte Sano                 33.17         32.33



  11 Anderson, Cory            14 Sherwood Swim Team         34.12         33.06



  12 Karigan, Stephen          14 Greenwyche Gators          33.77         33.63



  13 Cimino, Addison           14 Blossomwood Swim Team      33.60         33.90



  14 Holder, Dylan             14 Whitesburg Tide            34.10         34.31



  15 Patton, Aaron             14 Mountain Springs Swim Te   33.69         34.75



  16 Prasher, Karl             14 Camelot                    34.15         35.19





Event 84  Boys 13-14 50 Yard Backstroke

     Name                     Age Team                   Seed Time   Prelim Time



Preliminaries

   1 Kaliszak, Luke            13 Jones Valley Recreation    28.78         26.65   q



   2 Smith, Karter             14 Blossomwood Swim Team      30.09         29.44   q



   3 Wisener, Jared            14 Monte Sano                 32.31         30.41   q



   4 Foeller, Christopher      14 Lily Flagg Cows            33.14         30.94   q



   5 Malone, Ben               13 Greenwyche Gators          32.86         31.04   q



   6 McDonald, Carter          13 Blossomwood Swim Team      32.96         31.13   q



   7 Bowlin, Bruce             13 Monte Sano                 33.69         31.33   q



   8 Garrett, Dustin           14 Camelot                    34.66         31.80   q





   9 Bogardus, Zach S          13 Whitesburg Tide            32.69         32.09   q



  10 Graves, Jackson           13 Monte Sano                 35.43         33.17   q



  11 Cimino, Addison           14 Blossomwood Swim Team      35.24         33.60   q



  12 Patton, Aaron             14 Mountain Springs Swim Te   35.69         33.69   q



  13 Karigan, Stephen          14 Greenwyche Gators          36.03         33.77   q



Preliminaries ...   (Event 84  Boys 13-14 50 Yard Backstroke)

     Name                     Age Team                   Seed Time   Prelim Time



  14 Holder, Dylan             14 Whitesburg Tide            35.29         34.10   q



  15 Anderson, Cory            14 Sherwood Swim Team         35.78         34.12   q



  16 Prasher, Karl             14 Camelot                    37.07         34.15   q





  17 Baldwin, Parker           13 Piedmont Piranhas          35.53         34.34



  18 Bohannan, Evan            14 Piedmont Piranhas          35.92         34.51





  19 Smith, John               13 Piedmont Piranhas          36.65         34.56



  20 Brown, Matthew            14 Greenwyche Gators          37.32         35.01



  21 Gehrdes, Chuck            13 Camelot                    38.97         35.75



  22 Satterfield, Forrest      14 Mountain Springs Swim Te   37.69         35.78



  23 Stephenson, Mitch         14 Hampton Cove Hurricanes    39.89         37.11



  24 Lane, Jeremiah            13 Sherwood Swim Team         46.31         37.98



  25 Charlton, Tyler           14 Mountain Springs Swim Te   39.36         38.55



  26 Guerrero, Nicolas         14 Byrd Spring                39.65         38.73



  27 Chenault, Blair           14 Jones Valley Recreation    41.74         40.00



  28 Troxell, Alan             13 Chapman Serpents           43.38         41.12



  29 Chynoweth, Adam           14 Whitesburg Tide            47.22         43.00



  30 Frazier, Dominic          13 Byrd Spring                50.78         45.19



  31 Oney, Ian                 14 Chapman Serpents           47.66         46.52



  32 Hitchcock, Rhett          13 Mt. Carmel Hammerheads        NT         48.85



  33 Taylor, Jacob             14 Sharon Johnston            55.18         49.14



  34 Purves, Chris             13 Sherwood Swim Team         50.62         49.37



  35 Longmire, Richard         14 Mt. Carmel Hammerheads     54.12         51.40



  36 Thomas, Ryan              13 Lily Flagg Cows            53.69         51.56



 --- Dombrowsky, Nicholas      13 Hampton Cove Hurricanes    36.47            DQ





Event 89  Girls 13-14 200 Yard Freestyle Relay

 RCSL Record:1:46.79    1983      Whitesburg

     Team                         Relay                  Seed Time   Finals Time



   1 Jones Valley Recreation                               1:55.56       1:52.08



      1) Luther, Michelle 14 2) Pirani, Catherine 13) Espy, Samantha 14  4) Olson, Elizabeth 13

              28.13  57.62 (29.49) :25.08 (27.46) :52.08 (27.00)

   2 Greenwyche Gators                                     1:59.69       1:56.50



      1) Cooper, Kelly 13    2) Landwehr, Parker 133) Larsen, Sydney 14  4) Easterling, Carolin

              29.10  59.04 (29.94) :28.15 (29.11) :56.50 (28.35)

   3 Blossomwood Swim Team                                 1:56.23       1:59.47



      1) Moore, Sarah Gwin 1 2) Rushing, Madeline 13) Thompson, Isabella 4) Parsons, Devon 14

              28.42 :01.02 (32.60) :31.15 (30.13) :59.47 (28.32)

   4 Mt. Carmel Hammerheads                                2:02.36       2:01.48



      1) Nichols, Hannah 14  2) Potter, Kate 12    3) Rickmeyer, Mary Cla4) Clarke, Katelyn 14

              29.32 :04.19 (34.87) :33.18 (28.99) :01.48 (28.30)

   5 Piedmont Piranhas                                     2:02.02       2:01.95



      1) Nunn, Kate 13       2) Van Peursem, Laura 3) Hickman, Emily 13  4) Wire, Allison 14

              31.08 :00.96 (29.88) :32.96 (32.00) :01.95 (28.99)

   6 Whitesburg Tide                                       2:05.84       2:02.10



      1) Cutter, Amy 14      2) Engle, Annie 14    3) Cape, Catherine 11 4) Sullins, Ella 13

              28.74 :00.74 (32.00) :33.98 (33.24) :02.10 (28.12)

   7 Monte Sano                                            2:08.45       2:02.28



      1) Wermuth, Casey 14   2) Sharp, Laurel 13   3) Bradford, Olivia 144) Mokry, Darby 14

              30.49 :02.88 (32.39) :36.08 (33.20) :02.28 (26.20)

   8 Byrd Spring                                           2:09.29       2:04.24



      1) Keller, Sydney 14   2) Kirsch, Elizabeth 13) Lindow, Michaila 144) Hinely, Megan 13

              29.30 :03.17 (33.87) :37.50 (34.33) :04.24 (26.74)

(Event 89  Girls 13-14 200 Yard Freestyle Relay)

     Team                         Relay                  Seed Time   Finals Time



   9 Sherwood Swim Team                                    2:21.25       2:06.43



      1) Lancaster, Sara 14  2) Fitzgibbon, Micaela3) Vickers, Lydia 13  4) Danner, Taylor 13

              32.53 :04.33 (31.80) :36.90 (32.57) :06.43 (29.53)

  10 Lily Flagg Cows                                            NT       2:09.54



      1) Marett, Savannah 14 2) Paden, Cydney 13   3) Spearing, Sherry 144) Copeland, Rebecca 1

              31.54 :04.28 (32.74) :38.68 (34.40) :09.54 (30.86)

  11 Camelot                                               2:13.89       2:10.30



      1) Zimmerman, Ansley 1 2) Carter, Kayla 14   3) Currie, Sarah 13   4) Stone, Jordan 14

              34.52 :05.99 (31.47) :40.50 (34.51) :10.30 (29.80)

  12 Mountain Springs Swim T                               2:22.31       2:16.92



      1) Chisler, Caroline M 2) Rose, Mary Anna 13 3) Hoover, Savannah 134) Byrd, Sara Kathryn

              38.31 :12.32 (34.01) :45.55 (33.23) :16.92 (31.37)

  13 Sharon Johnston                                       2:27.93       2:20.81



      1) Holder, Claire 14   2) Bailey, Alexandria 3) Wilson, Dana 14    4) Raley, Caylie 14

              34.93 :09.36 (34.43) :46.04 (36.68) :20.81 (34.77)

  14 Chapman Serpents                                      2:29.84       2:37.83



      1) Buckner, Katie 13   2) Lenoir, MaryLee 13 3) McLendon, Lane 14  4) Troxell, Kayla 13

              35.66 :13.19 (37.53) :53.46 (40.27) :37.83 (44.37)



Event 90  Boys 13-14 200 Yard Freestyle Relay

 RCSL Record:1:38.65    1995      Greenwyche

     Team                         Relay                  Seed Time   Finals Time



   1 Monte Sano                                            1:46.62       1:42.57



      1) Wisener, Jared 14   2) Graves, Jackson 13 3) Bowlin, Bruce 13   4) King, Connor 14

              25.73  53.42 (27.69) :19.29 (25.87) :42.57 (23.28)

   2 Blossomwood Swim Team                                 1:45.47       1:43.39



      1) Russell, Derek 14   2) Cimino, Addison 14 3) Roberts, Christophe4) Smith, Karter 14

              24.98  52.81 (27.83) :19.37 (26.56) :43.39 (24.02)

   3 Camelot                                               1:46.65       1:49.50



      1) Lawrence, Jackson 1 2) Garrett, Dustin 14 3) Gehrdes, Chuck 13  4) Prasher, Karl 14

              28.03  57.30 (29.27) :24.51 (27.21) :49.50 (24.99)

   4 Greenwyche Gators                                     1:52.84       1:51.07



      1) Sutphin, Jared 13   2) Brown, Matthew 14  3) Larsen, Taylor 14  4) Malone, Ben 13

              27.31  55.61 (28.30) :24.76 (29.15) :51.07 (26.31)

   5 Piedmont Piranhas                                     2:00.75       1:54.98



      1) Bohannan, Evan 14   2) Baldwin, Parker 13 3) Strankman, Stone 134) Smith, John 13

              29.87  59.07 (29.20) :28.41 (29.34) :54.98 (26.57)

   6 Mountain Springs Swim T                               1:56.47       1:55.23



      1) Jones, Ethan 14     2) Patton, Aaron 14   3) Satterfield, Forres4) Lynn, Jacob 13

              28.45  57.62 (29.17) :28.17 (30.55) :55.23 (27.06)

   7 Whitesburg Tide                                       1:54.93       1:56.52



      1) Jedlovec, Dylan 13  2) Holder, Dylan 14   3) Neely, Daniel A 14 4) Bogardus, Zach S 13

              30.30  59.31 (29.01) :29.89 (30.58) :56.52 (26.63)

   8 Sherwood Swim Team                                    2:02.66       2:13.70



      1) Tygielski, Nicholas 2) Lane, Jeremiah 13  3) Lyles, Zachary 13  4) Anderson, Cory 14

              32.71 :07.88 (35.17) :45.62 (37.74) :13.70 (28.08)

   9 Jones Valley Recreation                               2:11.90       2:14.18



      1) Chenault, Blair 14  2) Holloway, Michael 13) Wilson, Frankie 12 4) Kaliszak, Luke 13

              32.07 :10.39 (38.32) :48.45 (38.06) :14.18 (25.73)

  10 Chapman Serpents                                           NT       2:35.50



      1) Keegans, Sergej 13  2) Oney, Ian 14       3) Troxell, Alan 13   4) Lenoir, Andrew 12

              39.38 :17.05 (37.67) :53.26 (36.21) :35.50 (42.24)

 

 
 

Web Design by:
MerchantWorks, Inc.


Copyright 2004-2022 - Rocket City Swim League, PO Box 10052, Huntsville, AL 35801
info@swimrcsl.org