Home
2022 Meets
2021 Meets
Archive & Records
Forms & Documents
Officiating
Member Pools
Board & Minutes
About RCSL

Meet Results / Record Listing

(Meters Time = Yards Time x 1.11 ----- Yards Time = Meters Time / 1.11)

                                 2009 - MTSP vs Whitesburg - 6/24/2009

                                                Results



                       Final Score:Whitesburg Tide                     293

                                   Mountain Springs Swim Team          260

                                   



Event 1  Girls 8 & Under 100 Yard Medley Relay

     Team                         Relay                  Seed Time   Finals Time



   1 MOUNTAIN SPRINGS SWIM T          A                    1:22.47       1:27.00



      1) Weitenbeck, Abbey 8 2) Harris, Harding 8  3) Weakley, Regan 8   4) Gautreaux, Corinne

   2 WHITESBURG TIDE                  A                    1:44.50       1:50.67



      1) Cape, Emma 6        2) Honeycutt, Mary 8  3) Blasingame, Claire 4) Duffy, Karisa 7

 --- MOUNTAIN SPRINGS SWIM T          B                    1:45.79      X1:46.85



      1) Foster, Margaret 8  2) Thompson, Grace 8  3) Bouldin, Lily 8    4) Little, Caroline 8



Event 2  Boys 8 & Under 100 Yard Medley Relay

     Team                         Relay                  Seed Time   Finals Time



   1 WHITESBURG TIDE                  A                    1:36.69       1:40.92



      1) Wimberly, Carter G  2) Rice, Rob 8        3) Jose, Garrett D 8  4) Wilson, Reynolds 8

   2 MOUNTAIN SPRINGS SWIM T          A                    1:59.21       2:07.00



      1) Hauenstein, Reid 8  2) Johnston, Drew 7   3) Shook, Sam 7       4) Brambach, Will 6

 --- MOUNTAIN SPRINGS SWIM T          B                         NT      X2:42.49



      1) Sullins, Charlie 6  2) Tillery, Luke 7    3) Comulada, Gavin 6  4) Fleming, Brayden 6

 --- WHITESBURG TIDE                  B                         NT      X3:01.59



      1) Snead, Jonah 7      2) McElreath, Alan 8  3) Richardson, John 8 4) Daniel, Brady N 7



Event 3  Girls 9-10 200 Yard Medley Relay

     Team                         Relay                  Seed Time   Finals Time



   1 WHITESBURG TIDE                  A                    3:08.62       3:08.48



      1) Cape, Jesse 9       2) Blasingame, Renae 93) Wilkerson, Hannah L4) Williams, Wreed 10

   2 MOUNTAIN SPRINGS SWIM T          A                    3:28.23       3:17.00



      1) Malone, Liddy 10    2) Lynn, Claudia 10   3) Valentine, Emily 9 4) Haynes, Leslie 10

 --- MOUNTAIN SPRINGS SWIM T          B                    3:57.16      X3:54.21



      1) Rose, Emma 10       2) Skinner, Becky 10  3) Morrison, Bailey 104) Sullins, Emma 10



Event 4  Boys 9-10 200 Yard Medley Relay

     Team                         Relay                  Seed Time   Finals Time



   1 MOUNTAIN SPRINGS SWIM T          A                    3:24.44       3:12.47



      1) Johnston, Sam 9     2) Ferguson, Riggs 10 3) Moffet, Quentin 9  4) Aquila, Ben 10

   2 WHITESBURG TIDE                  A                    2:54.88       3:13.57



      1) Daniel, Wallace R 9 2) Murphy, Spencer 9  3) Blasingame, Ian 10 4) Daniel, Jared R 10



Event 5  Girls 11-12 200 Yard Medley Relay

     Team                         Relay                  Seed Time   Finals Time



   1 MOUNTAIN SPRINGS SWIM T          A                    2:40.70       2:43.97



      1) Spearman, Carolanne 2) Jones, Ellery 11   3) Malone, Mandy Kate 4) Joffrion, Rachel 12

 --- MOUNTAIN SPRINGS SWIM T          B                    2:48.87      X2:58.58



      1) Ferguson, Kate 11   2) Oliver, Emily 12   3) Jones, Elizabeth 124) Thompson, Emma Fran



Event 6  Boys 11-12 200 Yard Medley Relay

     Team                         Relay                  Seed Time   Finals Time



   1 MOUNTAIN SPRINGS SWIM T          A                    2:47.75       2:58.34



      1) Patton, Luke 12     2) Charlton, Cary 11  3) Hauenstein, Seth 114) Skinner, Nate 12

   2 WHITESBURG TIDE                  A                    2:40.40       3:26.80



      1) Deldar, Kayvon 12   2) Ledbetter, Nathan C3) Rice, Sam 11       4) Richardson, Matthew

 --- MOUNTAIN SPRINGS SWIM T          B                         NT      X3:30.99



      1) Malone, Jacob 11    2) Adams, Blake 11    3) Gautreaux, Matthew 4) Hannan, Jackson 11



Event 7  Girls 13-14 200 Yard Medley Relay

     Team                         Relay                  Seed Time   Finals Time



   1 WHITESBURG TIDE                  A                    2:15.61       2:19.49



      1) Cutter, Amy 14      2) Ingerson, Molly 14 3) Sullins, Ella 13   4) Engle, Annie 14

(Event 7  Girls 13-14 200 Yard Medley Relay)

     Team                         Relay                  Seed Time   Finals Time



   2 MOUNTAIN SPRINGS SWIM T          A                    2:17.47       2:26.49



      1) Weakley, Annabeth 1 2) Rose, Mary Anna 13 3) Weakley, Callie 11 4) Hoover, Savannah 13



Event 8  Boys 13-14 200 Yard Medley Relay

     Team                         Relay                  Seed Time   Finals Time



   1 MOUNTAIN SPRINGS SWIM T          A                    2:14.59       2:12.00



      1) Patton, Aaron 14    2) Oliver, Bailey 13  3) Jones, Ethan 14    4) Satterfield, Forres

   2 WHITESBURG TIDE                  A                    2:06.53       2:15.65



      1) Bogardus, Zach S 13 2) Abbott, Jake 14    3) Jedlovec, Dylan 13 4) Holder, Dylan 14



Event 9  Girls 15-17 200 Yard Medley Relay

     Team                         Relay                  Seed Time   Finals Time



   1 WHITESBURG TIDE                  A                    2:15.71       2:25.86



      1) Henderson, Sara E 1 2) Hill, Ashley 16    3) Ashcraft, Beth Anne4) Counts, Caroline 17

   2 MOUNTAIN SPRINGS SWIM T          A                         NT       2:36.56



      1) Meigs, Sarah 16     2) Pattillo, Audrey 153) Nubbe, Valerie 16  4) Hoover, Savannah 13



Event 10  Boys 15-17 200 Yard Medley Relay

     Team                         Relay                  Seed Time   Finals Time



   1 WHITESBURG TIDE                  A                    1:56.84       1:57.06



      1) Holder, Caleb 16    2) Engle, John 16     3) Jedlovec, PJ J 16  4) Ashcraft, John 16

   2 MOUNTAIN SPRINGS SWIM T          A                    2:19.26       2:14.63



      1) Venters, James 17   2) Hannan, Drew 17    3) Charlton, Tyler 14 4) Oliver, Tucker 17



Event 11  Girls 6 & Under 25 Yard Freestyle

     Name                     Age Team                   Seed Time   Finals Time



   1 Blasingame, Claire         6 WHITESBURG TIDE            20.75         20.66



   2 Brandon, Sophie            6 MOUNTAIN SPRINGS SWIM TE   25.86         22.09



   3 Brandon, Claire            6 MOUNTAIN SPRINGS SWIM TE   29.33         25.07



   4 Cape, Emma                 6 WHITESBURG TIDE            27.53         27.90





Event 13  Girls 6 & Under 25 Yard Freestyle Exhibition

     Name                     Age Team                   Seed Time   Finals Time



 --- Schaefer, Genevieve        6 MOUNTAIN SPRINGS SWIM TE   30.74        X27.00



 --- Ledbetter, Kate            6 WHITESBURG TIDE            32.78        X31.44



 --- Overton, Lauren-Cain       6 MOUNTAIN SPRINGS SWIM TE   32.99        X32.43



 --- Lynam, Abby                6 WHITESBURG TIDE            40.31        X33.67



 --- Murphy, Jennie             6 WHITESBURG TIDE            34.78        X36.78



 --- Comulada, Gabriela         4 MOUNTAIN SPRINGS SWIM TE   47.46        X38.21



 --- Hinton, Vivian             4 MOUNTAIN SPRINGS SWIM TE   51.91        X54.66



 --- Martin, Julia              4 WHITESBURG TIDE          1:21.99        X59.09



 --- Hamby, Madalyn             3 WHITESBURG TIDE          1:10.36      X1:51.41





Event 14  Boys 6 & Under 25 Yard Freestyle

     Name                     Age Team                   Seed Time   Finals Time



   1 Wimberly, Carter G         6 WHITESBURG TIDE            24.97         23.87



   2 Brambach, Will             6 MOUNTAIN SPRINGS SWIM TE   25.84         25.72



   3 Fleming, Brayden           6 MOUNTAIN SPRINGS SWIM TE   28.54         29.59



   4 Cape, James                6 WHITESBURG TIDE            27.53         30.25





Event 16  Boys 6 & Under 25 Yard Freestyle Exhibition

     Name                     Age Team                   Seed Time   Finals Time



 --- Sullins, Charlie           6 MOUNTAIN SPRINGS SWIM TE   31.59        X28.19



 --- Wimberly, Jack             5 WHITESBURG TIDE            33.56        X30.69



(Event 16  Boys 6 & Under 25 Yard Freestyle Exhibition)

     Name                     Age Team                   Seed Time   Finals Time



 --- Wilson, Walker             5 WHITESBURG TIDE            32.33        X31.19



 --- Bennett, Jamieson          5 MOUNTAIN SPRINGS SWIM TE   41.74        X33.82



 --- Hoyt, Warren               6 WHITESBURG TIDE            21.38        X34.01



 --- Garding, Nikolai           6 MOUNTAIN SPRINGS SWIM TE   41.59        X35.47



 --- Carden, Wade               5 MOUNTAIN SPRINGS SWIM TE   38.14        X36.50



 --- Comulada, Gavin            6 MOUNTAIN SPRINGS SWIM TE   39.33        X37.99



 --- Gautreaux, Adam            6 MOUNTAIN SPRINGS SWIM TE   48.32        X40.50



 --- Mitchell, Drake            6 MOUNTAIN SPRINGS SWIM TE   37.57        X43.56



 --- Gunter, Cooper             5 MOUNTAIN SPRINGS SWIM TE   51.83        X46.84



 --- Stinson, Jake              5 WHITESBURG TIDE            41.80        X48.97



 --- Segrest, Evan              5 WHITESBURG TIDE          1:13.70        X55.68



 --- Copeland, Aiden            6 MOUNTAIN SPRINGS SWIM TE 1:14.54        X59.43





Event 17  Girls 8 & Under 25 Yard Freestyle

     Name                     Age Team                   Seed Time   Finals Time



   1 Weakley, Regan             8 MOUNTAIN SPRINGS SWIM TE   14.48         14.53



   2 Gautreaux, Corinne         8 MOUNTAIN SPRINGS SWIM TE   18.70         19.52



   3 Honeycutt, Mary            8 WHITESBURG TIDE            21.43         22.17



   4 Duffy, Karisa              7 WHITESBURG TIDE            25.59         33.62





Event 19  Girls 8 & Under 25 Yard Freestyle Exhibition

     Name                     Age Team                   Seed Time   Finals Time



 --- Thompson, Grace            8 MOUNTAIN SPRINGS SWIM TE   22.52        X20.47



 --- York, Priscilla            7 MOUNTAIN SPRINGS SWIM TE   23.59        X21.08



 --- Bouldin, Lily              8 MOUNTAIN SPRINGS SWIM TE   27.73        X22.64



 --- Davis, Gracie              8 MOUNTAIN SPRINGS SWIM TE   27.87        X23.91



 --- Moffet, Victoria           7 MOUNTAIN SPRINGS SWIM TE   25.09        X24.44



 --- Malone, Alice              7 MOUNTAIN SPRINGS SWIM TE   38.06        X26.97



 --- Lynam, Sarah               7 WHITESBURG TIDE            36.54        X30.24





Event 20  Boys 8 & Under 25 Yard Freestyle

     Name                     Age Team                   Seed Time   Finals Time



   1 Rice, Rob                  8 WHITESBURG TIDE            22.69         21.40



   2 Shook, Sam                 7 MOUNTAIN SPRINGS SWIM TE   22.12         22.22



   3 Hauenstein, Reid           8 MOUNTAIN SPRINGS SWIM TE   21.45         22.75



   4 Richardson, John           8 WHITESBURG TIDE            23.74         23.32





Event 22  Boys 8 & Under 25 Yard Freestyle Exhibition

     Name                     Age Team                   Seed Time   Finals Time



 --- Haynes, John               8 MOUNTAIN SPRINGS SWIM TE   26.77        X24.86



 --- Tillery, Luke              7 MOUNTAIN SPRINGS SWIM TE   29.17        X26.50



 --- Adams, Reece               7 MOUNTAIN SPRINGS SWIM TE   33.11        X27.39



 --- Matteson, Tom              7 MOUNTAIN SPRINGS SWIM TE   36.49        X28.75



 --- McElreath, Alan            8 WHITESBURG TIDE            32.85        X32.40



 --- Brooks, Alden              7 MOUNTAIN SPRINGS SWIM TE   40.91        X36.01



 --- Snead, Jonah               7 WHITESBURG TIDE            37.59        X37.63



 --- Wiesmann, Andy             7 MOUNTAIN SPRINGS SWIM TE   43.44        X41.25



 --- Daniel, Brady N            7 WHITESBURG TIDE            34.90        X46.19





Event 23  Girls 9-10 50 Yard Freestyle

     Name                     Age Team                   Seed Time   Finals Time



   1 Spearman, Betsy           10 MOUNTAIN SPRINGS SWIM TE   42.57         39.13



   2 Haynes, Leslie            10 MOUNTAIN SPRINGS SWIM TE   41.39         39.94



(Event 23  Girls 9-10 50 Yard Freestyle)

     Name                     Age Team                   Seed Time   Finals Time



   3 Wilkerson, Hannah L       10 WHITESBURG TIDE            42.26         42.49



   4 Stinson, Emma G            9 WHITESBURG TIDE            47.53         49.73





Event 25  Girls 9-10 50 Yard Freestyle Exhibition

     Name                     Age Team                   Seed Time   Finals Time



 --- Garding, Madelen           9 MOUNTAIN SPRINGS SWIM TE   52.29        X43.87



 --- Sullins, Emma             10 MOUNTAIN SPRINGS SWIM TE   47.26        X46.49



 --- Skinner, Becky            10 MOUNTAIN SPRINGS SWIM TE   47.97        X49.60



 --- Matteson, Maggie          10 MOUNTAIN SPRINGS SWIM TE   57.13        X50.85



 --- Jones, Rachel             10 MOUNTAIN SPRINGS SWIM TE   50.31        X51.47



 --- Garmon, Abbey              9 MOUNTAIN SPRINGS SWIM TE   54.06        X52.87



 --- York, Hannah               9 MOUNTAIN SPRINGS SWIM TE   52.98        X53.69



 --- Rose, Emma                10 MOUNTAIN SPRINGS SWIM TE   56.09      X1:01.85



 --- Conover, Abigail          10 MOUNTAIN SPRINGS SWIM TE 1:00.63      X1:02.39



 --- Martin, Rebecca            9 WHITESBURG TIDE          1:12.80      X1:14.41





Event 26  Boys 9-10 50 Yard Freestyle

     Name                     Age Team                   Seed Time   Finals Time



   1 Blasingame, Ian           10 WHITESBURG TIDE            33.26         33.10



   2 Johnston, Sam              9 MOUNTAIN SPRINGS SWIM TE   41.73         39.90



   3 Ferguson, Riggs           10 MOUNTAIN SPRINGS SWIM TE   43.64         41.13



   4 Daniel, Jared R           10 WHITESBURG TIDE            39.88         42.05





Event 28  Boys 9-10 50 Yard Freestyle Exhibition

     Name                     Age Team                   Seed Time   Finals Time



 --- Patton, Daniel             9 MOUNTAIN SPRINGS SWIM TE   47.35        X51.06



 --- Tillery, Joseph            9 MOUNTAIN SPRINGS SWIM TE   53.74      X1:00.07





Event 29  Girls 11-12 50 Yard Freestyle

     Name                     Age Team                   Seed Time   Finals Time



   1 Jones, Ellery             11 MOUNTAIN SPRINGS SWIM TE   31.88         31.34



   2 Weakley, Callie           11 MOUNTAIN SPRINGS SWIM TE   31.72         31.85



   3 Cape, Catherine           11 WHITESBURG TIDE            40.22         33.16



   4 Duffy, Kayla M            11 WHITESBURG TIDE            42.66         44.52





Event 31  Girls 11-12 50 Yard Freestyle Exhibition

     Name                     Age Team                   Seed Time   Finals Time



 --- Thompson, Emma Frances    12 MOUNTAIN SPRINGS SWIM TE   36.09        X35.47



 --- Chisler, Caroline M       12 MOUNTAIN SPRINGS SWIM TE      NT        X36.34



 --- Oliver, Emily             12 MOUNTAIN SPRINGS SWIM TE   39.46        X40.78



 --- Valentine, Katie          11 MOUNTAIN SPRINGS SWIM TE   42.03        X40.80



 --- Overton, Cameron          11 MOUNTAIN SPRINGS SWIM TE   44.82        X43.81



 --- Jones, Elizabeth          12 MOUNTAIN SPRINGS SWIM TE   40.91        X44.28



 --- Oliver, Lauren            12 MOUNTAIN SPRINGS SWIM TE   40.75        X45.19



 --- Garmon, Mallory           11 MOUNTAIN SPRINGS SWIM TE      NT        X47.27



 --- Richardson, Lauren        11 WHITESBURG TIDE               NT        X49.28





Event 32  Boys 11-12 50 Yard Freestyle

     Name                     Age Team                   Seed Time   Finals Time



   1 Deldar, Kayvon            12 WHITESBURG TIDE            33.18         33.17



   2 Patton, Luke              12 MOUNTAIN SPRINGS SWIM TE   33.28         34.28



   3 Skinner, Nate             12 MOUNTAIN SPRINGS SWIM TE      NT         38.82



   4 Ledbetter, Nathan C       11 WHITESBURG TIDE            39.11         38.96





Event 34  Boys 11-12 50 Yard Freestyle Exhibition

     Name                     Age Team                   Seed Time   Finals Time



 --- Gautreaux, Matthew        11 MOUNTAIN SPRINGS SWIM TE   46.94        X42.23



 --- Malone, Jacob             11 MOUNTAIN SPRINGS SWIM TE   44.57        X45.31



 --- Hannan, Jackson           11 MOUNTAIN SPRINGS SWIM TE      NT        X48.27





Event 35  Girls 13-14 50 Yard Freestyle

     Name                     Age Team                   Seed Time   Finals Time



   1 Cutter, Amy               14 WHITESBURG TIDE            28.67         29.10



   2 Sullins, Ella             13 WHITESBURG TIDE            28.00         29.37



   3 Byrd, Sara Kathryn K      14 MOUNTAIN SPRINGS SWIM TE   31.35         31.84



   4 Weakley, Annabeth         14 MOUNTAIN SPRINGS SWIM TE   31.78         32.04





Event 37  Girls 13-14 50 Yard Freestyle Exhibition

     Name                     Age Team                   Seed Time   Finals Time



 --- Snead, Morgan             13 WHITESBURG TIDE            35.12        X36.09





Event 38  Boys 13-14 50 Yard Freestyle

     Name                     Age Team                   Seed Time   Finals Time



   1 Jones, Ethan              14 MOUNTAIN SPRINGS SWIM TE   27.03         26.69



   2 Bogardus, Zach S          13 WHITESBURG TIDE            26.98         27.14



   3 Patton, Aaron             14 MOUNTAIN SPRINGS SWIM TE   29.12         30.68



   4 Chynoweth, Adam           14 WHITESBURG TIDE            34.48         33.49





Event 41  Girls 15-17 50 Yard Freestyle

     Name                     Age Team                   Seed Time   Finals Time



   1 Nubbe, Valerie            16 MOUNTAIN SPRINGS SWIM TE   26.83        J26.63



   2 Henderson, Sara E         15 WHITESBURG TIDE            27.48        J28.47



   3 Ashcraft, Beth Anne       17 WHITESBURG TIDE            27.19        J28.69



   4 Pattillo, Audrey          15 MOUNTAIN SPRINGS SWIM TE   33.93        J34.67





Event 44  Boys 15-17 50 Yard Freestyle

     Name                     Age Team                   Seed Time   Finals Time



   1 Holder, Caleb             16 WHITESBURG TIDE            26.27         25.89



   2 Engle, John               16 WHITESBURG TIDE            26.38         26.34



   3 Venters, James            17 MOUNTAIN SPRINGS SWIM TE   27.14         27.88



   4 Oliver, Tucker            17 MOUNTAIN SPRINGS SWIM TE   28.96         28.30





Event 47  Girls 8 & Under 25 Yard Breaststroke

     Name                     Age Team                   Seed Time   Finals Time



   1 Harris, Harding            8 MOUNTAIN SPRINGS SWIM TE   22.78        J24.35



   2 Honeycutt, Mary            8 WHITESBURG TIDE            24.13        J24.19



   3 Weitenbeck, Abbey          8 MOUNTAIN SPRINGS SWIM TE   24.04        J24.42



   4 Duffy, Karisa              7 WHITESBURG TIDE            36.49        J37.32





Event 48  Boys 8 & Under 25 Yard Breaststroke

     Name                     Age Team                   Seed Time   Finals Time



   1 Jose, Garrett D            8 WHITESBURG TIDE            24.10         25.16



   2 Hauenstein, Reid           8 MOUNTAIN SPRINGS SWIM TE   30.77         28.54



   3 Wilson, Reynolds           8 WHITESBURG TIDE            26.03         29.22



   4 Johnston, Drew             7 MOUNTAIN SPRINGS SWIM TE   36.95         37.83





Event 49  Girls 9-10 50 Yard Breaststroke

     Name                     Age Team                   Seed Time   Finals Time



   1 Blasingame, Renae          9 WHITESBURG TIDE            49.78         50.27



(Event 49  Girls 9-10 50 Yard Breaststroke)

     Name                     Age Team                   Seed Time   Finals Time



   2 Lynn, Claudia             10 MOUNTAIN SPRINGS SWIM TE   56.23         54.78



   3 Williams, Wreed           10 WHITESBURG TIDE            55.96         55.83



   4 Malone, Liddy             10 MOUNTAIN SPRINGS SWIM TE   59.83         58.22





Event 50  Boys 9-10 50 Yard Breaststroke

     Name                     Age Team                   Seed Time   Finals Time



   1 Blasingame, Ian           10 WHITESBURG TIDE            46.19         46.32



   2 Ferguson, Riggs           10 MOUNTAIN SPRINGS SWIM TE 1:00.98         57.13



   3 Daniel, Wallace R          9 WHITESBURG TIDE            54.50         59.05



   4 Overton, Gray              9 MOUNTAIN SPRINGS SWIM TE 1:02.75       1:04.22





Event 51  Girls 11-12 50 Yard Breaststroke

     Name                     Age Team                   Seed Time   Finals Time



   1 Jones, Ellery             11 MOUNTAIN SPRINGS SWIM TE   42.37         42.09



   2 Hendrix, Lily             12 MOUNTAIN SPRINGS SWIM TE   47.44         47.90



   3 Duffy, Kayla M            11 WHITESBURG TIDE            49.69         50.56





Event 52  Boys 11-12 50 Yard Breaststroke

     Name                     Age Team                   Seed Time   Finals Time



   1 Charlton, Cary            11 MOUNTAIN SPRINGS SWIM TE   50.14         47.25



   2 Adams, Blake              11 MOUNTAIN SPRINGS SWIM TE   51.90         48.46



   3 Rice, Sam                 11 WHITESBURG TIDE          1:00.97         58.92



   4 Ledbetter, Nathan C       11 WHITESBURG TIDE            59.21       1:00.49





Event 53  Girls 13-14 50 Yard Breaststroke

     Name                     Age Team                   Seed Time   Finals Time



   1 Ingerson, Molly           14 WHITESBURG TIDE            39.29         41.11



   2 Byrd, Sara Kathryn K      14 MOUNTAIN SPRINGS SWIM TE   41.36         41.53



   3 Rose, Mary Anna           13 MOUNTAIN SPRINGS SWIM TE   44.88         44.49



   4 Engle, Annie              14 WHITESBURG TIDE            44.82         45.39





Event 54  Boys 13-14 50 Yard Breaststroke

     Name                     Age Team                   Seed Time   Finals Time



   1 Jones, Ethan              14 MOUNTAIN SPRINGS SWIM TE   34.79         34.66



   2 Oliver, Bailey            13 MOUNTAIN SPRINGS SWIM TE   37.10         37.09



   3 Holder, Dylan             14 WHITESBURG TIDE            38.61         38.84



   4 Abbott, Jake              14 WHITESBURG TIDE            38.99         39.30





Event 55  Girls 15-17 50 Yard Breaststroke

     Name                     Age Team                   Seed Time   Finals Time



   1 Nubbe, Valerie            16 MOUNTAIN SPRINGS SWIM TE   35.95        J34.31



   2 Henderson, Sara E         15 WHITESBURG TIDE            28.37        J33.93



   3 Hill, Ashley              16 WHITESBURG TIDE            43.62        J46.43



   4 Pattillo, Audrey          15 MOUNTAIN SPRINGS SWIM TE   43.65        J46.62





Event 56  Boys 15-17 50 Yard Breaststroke

     Name                     Age Team                   Seed Time   Finals Time



   1 Engle, John               16 WHITESBURG TIDE            34.17         35.06



   2 Hicks, Elijah             15 WHITESBURG TIDE            37.03         36.63



   3 Oliver, Tucker            17 MOUNTAIN SPRINGS SWIM TE   37.34         38.90



   4 Hannan, Drew              17 MOUNTAIN SPRINGS SWIM TE   37.65         39.77





Event 57  Mixed 8 & Under 100 Yard Freestyle Relay

     Team                         Relay                  Seed Time   Finals Time



   1 MOUNTAIN SPRINGS SWIM T          A                    1:16.75       1:22.58



      1) Hauenstein, Reid M8 2) Shook, Sam M7      3) Weakley, Regan W8  4) Gautreaux, Corinne

   2 WHITESBURG TIDE                  A                    1:18.70       1:42.17



      1) Rice, Rob M8        2) Duffy, Karisa W7   3) Honeycutt, Mary W8 4) Jose, Garrett D M8

 --- MOUNTAIN SPRINGS SWIM T          C                    1:33.82      X1:36.39



      1) Brambach, Will M6   2) Haynes, John M8    3) York, Priscilla W7 4) Little, Caroline W8

 --- MOUNTAIN SPRINGS SWIM T          B                    1:32.94      X1:40.38



      1) Johnston, Drew M7   2) Tillery, Luke M7   3) Thompson, Grace W8 4) Foster, Margaret W8

 --- WHITESBURG TIDE                  B                         NT      X2:39.99



      1) Snead, Jonah M7     2) Ledbetter, Kate W6 3) Murphy, Jennie W6  4) Daniel, Brady N M7



Event 59  Mixed 9-10 200 Yard Freestyle Relay

     Team                         Relay                  Seed Time   Finals Time



   1 WHITESBURG TIDE                  A                    2:27.41       2:39.40



      1) Blasingame, Ian M10 2) Cape, Jesse W9     3) Wilkerson, Hannah L4) Daniel, Jared R M10

   2 MOUNTAIN SPRINGS SWIM T          A                    2:46.81       2:48.33



      1) Johnston, Sam M9    2) Moffet, Quentin M9 3) Lynn, Claudia W10  4) Haynes, Leslie W10

 --- MOUNTAIN SPRINGS SWIM T          B                    2:56.38      X3:10.78



      1) Aquila, Ben M10     2) Garmon, Abbey W9   3) Garding, Madelen W94) Patton, Daniel M9

 --- MOUNTAIN SPRINGS SWIM T          C                    2:58.24      X3:13.60



      1) Ferguson, Riggs M10 2) Tillery, Joseph M9 3) Sullins, Emma W10  4) Skinner, Becky W10

 --- WHITESBURG TIDE                  B                         NT      X3:33.88



      1) Smith, Kendall K W9 2) Murphy, Spencer M9 3) Richardson, Matthew4) Stinson, Emma G W9



Event 61  Mixed 11-12 200 Yard Freestyle Relay

     Team                         Relay                  Seed Time   Finals Time



   1 MOUNTAIN SPRINGS SWIM T          A                    2:06.57       2:18.34



      1) Patton, Luke M12    2) Skinner, Nate M12  3) Weakley, Callie W114) Jones, Ellery W11

   2 WHITESBURG TIDE                  A                    2:04.39       2:28.32



      1) Rice, Sam M11       2) Cape, Catherine W113) Duffy, Kayla M W11 4) Deldar, Kayvon M12

 --- MOUNTAIN SPRINGS SWIM T          B                    2:11.10      X2:48.41



      1) Hauenstein, Seth M1 2) Overton, Cameron W13) Gautreaux, Matthew 4) Thompson, Emma Fran



Event 63  Mixed 13-14 200 Yard Freestyle Relay

     Team                         Relay                  Seed Time   Finals Time



   1 WHITESBURG TIDE                  A                    1:53.29       1:56.40



      1) Sullins, Ella W13   2) Abbott, Jake M14   3) Cutter, Amy W14    4) Bogardus, Zach S M1

   2 MOUNTAIN SPRINGS SWIM T          A                    1:59.28       2:01.31



      1) Patton, Aaron M14   2) Weakley, Annabeth W3) Byrd, Sara Kathryn 4) Jones, Ethan M14

 --- WHITESBURG TIDE                  B                         NT      X2:18.43



      1) Chynoweth, Adam M14 2) Snead, Morgan W13  3) Jose, Morgan W14   4) Jedlovec, Dylan M13

 --- MOUNTAIN SPRINGS SWIM T          B                    2:15.36      X2:20.24



      1) Wilhelm, Hudson M13 2) Hoover, Savannah W13) Rose, Mary Anna W134) Charlton, Tyler M14



Event 65  Mixed 15-17 200 Yard Freestyle Relay

     Team                         Relay                  Seed Time   Finals Time



   1 WHITESBURG TIDE                  A                    1:46.53       1:50.20



      1) Holder, Caleb M16   2) Henderson, Sara E W3) Ashcraft, Beth Anne4) Ashcraft, John M16

   2 MOUNTAIN SPRINGS SWIM T          A                    1:56.86       2:01.47



      1) Venters, James M17  2) Pattillo, Audrey W13) Oliver, Tucker M17 4) Nubbe, Valerie W16



Event 67  Girls 8 & Under 25 Yard Backstroke

     Name                     Age Team                   Seed Time   Finals Time



   1 Weakley, Regan             8 MOUNTAIN SPRINGS SWIM TE   19.92         19.90



(Event 67  Girls 8 & Under 25 Yard Backstroke)

     Name                     Age Team                   Seed Time   Finals Time



   2 Blasingame, Claire         6 WHITESBURG TIDE            28.28         28.18



   3 Weitenbeck, Abbey          8 MOUNTAIN SPRINGS SWIM TE   23.79         28.32



   4 Cape, Emma                 6 WHITESBURG TIDE            28.73         29.65





Event 68  Boys 8 & Under 25 Yard Backstroke

     Name                     Age Team                   Seed Time   Finals Time



   1 Richardson, John           8 WHITESBURG TIDE               NT        J28.74



   2 Wimberly, Carter G         6 WHITESBURG TIDE            29.07        J29.02



   3 Johnston, Drew             7 MOUNTAIN SPRINGS SWIM TE   31.89        J30.47



   4 Hauenstein, Reid           8 MOUNTAIN SPRINGS SWIM TE   28.26        J30.78





Event 69  Girls 9-10 50 Yard Backstroke

     Name                     Age Team                   Seed Time   Finals Time



   1 Cape, Jesse                9 WHITESBURG TIDE            46.50         47.43



   2 Lynn, Claudia             10 MOUNTAIN SPRINGS SWIM TE   53.32         50.47



   3 Malone, Liddy             10 MOUNTAIN SPRINGS SWIM TE 1:00.23         51.11



   4 Smith, Kendall K           9 WHITESBURG TIDE          1:04.16       1:08.04





Event 70  Boys 9-10 50 Yard Backstroke

     Name                     Age Team                   Seed Time   Finals Time



   1 Johnston, Sam              9 MOUNTAIN SPRINGS SWIM TE   47.28         46.79



   2 Aquila, Ben               10 MOUNTAIN SPRINGS SWIM TE   53.33         47.67



   3 Daniel, Wallace R          9 WHITESBURG TIDE            49.67         50.45



   4 Daniel, Jared R           10 WHITESBURG TIDE               NT         54.14





Event 71  Girls 11-12 50 Yard Backstroke

     Name                     Age Team                   Seed Time   Finals Time



   1 Cape, Catherine           11 WHITESBURG TIDE            41.92         40.52



   2 Jones, Ellery             11 MOUNTAIN SPRINGS SWIM TE   41.05         40.75



   3 Weakley, Callie           11 MOUNTAIN SPRINGS SWIM TE   43.31         46.38





Event 72  Boys 11-12 50 Yard Backstroke

     Name                     Age Team                   Seed Time   Finals Time



   1 Patton, Luke              12 MOUNTAIN SPRINGS SWIM TE   41.53         44.53



   2 Hauenstein, Seth          11 MOUNTAIN SPRINGS SWIM TE   49.21         49.77



   3 Rice, Sam                 11 WHITESBURG TIDE            50.78         50.11



   4 Ledbetter, Nathan C       11 WHITESBURG TIDE            50.90         51.20





Event 73  Girls 13-14 50 Yard Backstroke

     Name                     Age Team                   Seed Time   Finals Time



   1 Cutter, Amy               14 WHITESBURG TIDE            32.41         34.99



   2 Weakley, Annabeth         14 MOUNTAIN SPRINGS SWIM TE   27.17         38.06



   3 Rose, Mary Anna           13 MOUNTAIN SPRINGS SWIM TE   50.25         47.32



   4 Jose, Morgan              14 WHITESBURG TIDE            46.23         47.50





Event 74  Boys 13-14 50 Yard Backstroke

     Name                     Age Team                   Seed Time   Finals Time



   1 Bogardus, Zach S          13 WHITESBURG TIDE            32.69         34.99



   2 Holder, Dylan             14 WHITESBURG TIDE            35.29         36.25



   3 Patton, Aaron             14 MOUNTAIN SPRINGS SWIM TE   36.43         37.88



   4 Satterfield, Forrest      14 MOUNTAIN SPRINGS SWIM TE   38.32         38.29





Event 75  Girls 15-17 50 Yard Backstroke

     Name                     Age Team                   Seed Time   Finals Time



   1 Ashcraft, Beth Anne       17 WHITESBURG TIDE            31.91         33.76



   2 Henderson, Sara E         15 WHITESBURG TIDE            32.42         35.27



   3 Meigs, Sarah              16 MOUNTAIN SPRINGS SWIM TE   46.50         45.85





Event 76  Boys 15-17 50 Yard Backstroke

     Name                     Age Team                   Seed Time   Finals Time



   1 Holder, Caleb             16 WHITESBURG TIDE            29.43         29.59



   2 Ashcraft, John            16 WHITESBURG TIDE            29.91         29.77



   3 Venters, James            17 MOUNTAIN SPRINGS SWIM TE   33.23         33.06





Event 77  Girls 8 & Under 25 Yard Butterfly

     Name                     Age Team                   Seed Time   Finals Time



   1 Weakley, Regan             8 MOUNTAIN SPRINGS SWIM TE   17.20         19.41



   2 Foster, Margaret           8 MOUNTAIN SPRINGS SWIM TE   27.16         27.81



   3 Honeycutt, Mary            8 WHITESBURG TIDE            24.47         28.07



   4 Blasingame, Claire         6 WHITESBURG TIDE            28.09         31.72





Event 78  Boys 8 & Under 25 Yard Butterfly

     Name                     Age Team                   Seed Time   Finals Time



   1 Rice, Rob                  8 WHITESBURG TIDE            23.96         25.03



   2 Shook, Sam                 7 MOUNTAIN SPRINGS SWIM TE   31.53         26.06



   3 Jose, Garrett D            8 WHITESBURG TIDE            26.68         29.01



   4 Johnston, Drew             7 MOUNTAIN SPRINGS SWIM TE   34.29         40.42





Event 79  Girls 9-10 50 Yard Butterfly

     Name                     Age Team                   Seed Time   Finals Time



   1 Wilkerson, Hannah L       10 WHITESBURG TIDE            49.11         49.45



   2 Valentine, Emily           9 MOUNTAIN SPRINGS SWIM TE   52.14         49.63



   3 Cape, Jesse                9 WHITESBURG TIDE            50.20         51.73



   4 Morrison, Bailey          10 MOUNTAIN SPRINGS SWIM TE 1:00.78         56.13





Event 80  Boys 9-10 50 Yard Butterfly

     Name                     Age Team                   Seed Time   Finals Time



   1 Blasingame, Ian           10 WHITESBURG TIDE               NT         44.63



   2 Moffet, Quentin            9 MOUNTAIN SPRINGS SWIM TE   56.36         50.72



   3 Johnston, Sam              9 MOUNTAIN SPRINGS SWIM TE   51.39         52.75



   4 Daniel, Jared R           10 WHITESBURG TIDE            45.75         53.46





Event 81  Girls 11-12 50 Yard Butterfly

     Name                     Age Team                   Seed Time   Finals Time



   1 Malone, Mandy Kate        12 MOUNTAIN SPRINGS SWIM TE   40.39         38.14



   2 Mickle, Peyton Ann        12 MOUNTAIN SPRINGS SWIM TE   40.23         41.22



   3 Duffy, Kayla M            11 WHITESBURG TIDE            53.13         53.02



   4 Cape, Catherine           11 WHITESBURG TIDE            50.59         53.15





Event 82  Boys 11-12 50 Yard Butterfly

     Name                     Age Team                   Seed Time   Finals Time



   1 Deldar, Kayvon            12 WHITESBURG TIDE            51.80        J48.01



   2 Rice, Sam                 11 WHITESBURG TIDE            51.60        J50.76



  *3 Hauenstein, Seth          11 MOUNTAIN SPRINGS SWIM TE      NT        J51.56



  *3 Charlton, Cary            11 MOUNTAIN SPRINGS SWIM TE   47.75           JDQ





Event 83  Girls 13-14 50 Yard Butterfly

     Name                     Age Team                   Seed Time   Finals Time



   1 Sullins, Ella             13 WHITESBURG TIDE            32.35         32.27



   2 Cutter, Amy               14 WHITESBURG TIDE               NT         33.93



   3 Byrd, Sara Kathryn K      14 MOUNTAIN SPRINGS SWIM TE   36.21         35.44



   4 Weakley, Annabeth         14 MOUNTAIN SPRINGS SWIM TE   38.47         37.36





Event 84  Boys 13-14 50 Yard Butterfly

     Name                     Age Team                   Seed Time   Finals Time



   1 Jones, Ethan              14 MOUNTAIN SPRINGS SWIM TE   30.52         30.25



   2 Jedlovec, Dylan           13 WHITESBURG TIDE            33.34         33.04



   3 Neely, Daniel A           14 WHITESBURG TIDE            34.02         34.15



   4 Oliver, Bailey            13 MOUNTAIN SPRINGS SWIM TE   36.87         34.91





Event 85  Girls 15-17 50 Yard Butterfly

     Name                     Age Team                   Seed Time   Finals Time



   1 Nubbe, Valerie            16 MOUNTAIN SPRINGS SWIM TE   30.21         29.69



   2 Ashcraft, Beth Anne       17 WHITESBURG TIDE            30.09         34.01



   3 Hill, Ashley              16 WHITESBURG TIDE            38.72         40.20





Event 86  Boys 15-17 50 Yard Butterfly

     Name                     Age Team                   Seed Time   Finals Time



   1 Ashcraft, John            16 WHITESBURG TIDE            27.78         28.28



   2 Jedlovec, PJ J            16 WHITESBURG TIDE            26.51         29.81



   3 Oliver, Tucker            17 MOUNTAIN SPRINGS SWIM TE   35.08         33.53



   4 Hannan, Drew              17 MOUNTAIN SPRINGS SWIM TE   37.39         39.90





Event 87  Girls 8 & Under 100 Yard Freestyle Relay

     Team                         Relay                  Seed Time   Finals Time



   1 MOUNTAIN SPRINGS SWIM T          A                    1:13.51       1:20.41



      1) Gautreaux, Corinne  2) Foster, Margaret 8 3) Weitenbeck, Abbey 84) Weakley, Regan 8

   2 WHITESBURG TIDE                  A                    1:30.92       1:57.63



      1) Honeycutt, Mary 8   2) Cape, Emma 6       3) Duffy, Karisa 7    4) Blasingame, Claire

 --- MOUNTAIN SPRINGS SWIM T          B                    1:33.05      X1:38.31



      1) Bouldin, Lily 8     2) Thompson, Grace 8  3) York, Priscilla 7  4) Moffet, Victoria 7



Event 88  Boys 8 & Under 100 Yard Freestyle Relay

     Team                         Relay                  Seed Time   Finals Time



   1 WHITESBURG TIDE                  A                    1:30.11       1:30.61



      1) Rice, Rob 8         2) Wilson, Reynolds 8 3) Richardson, John 8 4) Jose, Garrett D 8

   2 MOUNTAIN SPRINGS SWIM T          A                    1:36.18       1:30.69



      1) Shook, Sam 7        2) Haynes, John 8     3) Brambach, Will 6   4) Hauenstein, Reid 8

 --- MOUNTAIN SPRINGS SWIM T          B                    1:56.75      X2:06.50



      1) Johnston, Drew 7    2) Fleming, Brayden 6 3) Tillery, Luke 7    4) Sullins, Charlie 6

 --- MOUNTAIN SPRINGS SWIM T          C                    2:24.37      X2:33.96



      1) Adams, Reece 7      2) Brooks, Alden 7    3) Gautreaux, Adam 6  4) Wiesmann, Andy 7

 --- WHITESBURG TIDE                  B                    1:40.60      X2:34.59



      1) Daniel, Brady N 7   2) Snead, Jonah 7     3) McElreath, Alan 8  4) Cape, James 6



Event 89  Girls 9-10 200 Yard Freestyle Relay

     Team                         Relay                  Seed Time   Finals Time



   1 MOUNTAIN SPRINGS SWIM T          A                    2:48.10       2:48.84



      1) Lynn, Claudia 10    2) Valentine, Emily 9 3) Spearman, Betsy 10 4) Haynes, Leslie 10

   2 WHITESBURG TIDE                  A                    2:47.19       2:49.19



      1) Wilkerson, Hannah L 2) Blasingame, Renae 93) Stinson, Emma G 9  4) Cape, Jesse 9

(Event 89  Girls 9-10 200 Yard Freestyle Relay)

     Team                         Relay                  Seed Time   Finals Time



 --- MOUNTAIN SPRINGS SWIM T          B                    3:10.13      X3:19.71



      1) Morrison, Bailey 10 2) York, Hannah 9     3) Skinner, Becky 10  4) Jones, Rachel 10

 --- MOUNTAIN SPRINGS SWIM T          C                    3:00.10      X3:33.93



      1) Sullins, Emma 10    2) Malone, Liddy 10   3) Conover, Abigail 104) Garding, Madelen 9



Event 90  Boys 9-10 200 Yard Freestyle Relay

     Team                         Relay                  Seed Time   Finals Time



   1 WHITESBURG TIDE                  A                    2:33.12       2:34.83



      1) Blasingame, Ian 10  2) Daniel, Wallace R 93) Daniel, Jared R 10 4) Bogardus, Jay C 10

   2 MOUNTAIN SPRINGS SWIM T          A                    2:55.09       3:05.66



      1) Moffet, Quentin 9   2) Overton, Gray 9    3) Ferguson, Riggs 10 4) Johnston, Sam 9



Event 91  Girls 11-12 200 Yard Freestyle Relay

     Team                         Relay                  Seed Time   Finals Time



   1 MOUNTAIN SPRINGS SWIM T          A                    2:13.34       2:24.41



      1) Weakley, Callie 11  2) Jones, Ellery 11   3) Spearman, Carolanne4) Joffrion, Rachel 12

 --- MOUNTAIN SPRINGS SWIM T          C                    2:26.26      x2:44.06



      1) Overton, Cameron 11 2) Chisler, Caroline M3) Malone, Mandy Kate 4) Oliver, Emily 12

 --- MOUNTAIN SPRINGS SWIM T          B                    2:30.37      X2:56.69



      1) Thompson, Emma Fran 2) Oliver, Lauren 12  3) Garmon, Abbey 9    4) Valentine, Katie 11



Event 92  Boys 11-12 200 Yard Freestyle Relay

     Team                         Relay                  Seed Time   Finals Time



   1 MOUNTAIN SPRINGS SWIM T          A                    2:14.20       2:32.37



      1) Hauenstein, Seth 11 2) Skinner, Nate 12   3) Patton, Luke 12    4) Adams, Blake 11

   2 WHITESBURG TIDE                  A                    2:09.78       2:41.49



      1) Rice, Sam 11        2) Ledbetter, Nathan C3) Murphy, Spencer 9  4) Deldar, Kayvon 12

 --- MOUNTAIN SPRINGS SWIM T          B                    2:36.91      x3:11.56



      1) Hannan, Jackson 11  2) Gautreaux, Matthew 3) Charlton, Cary 11  4) Malone, Jacob 11



Event 93  Girls 13-14 200 Yard Freestyle Relay

     Team                         Relay                  Seed Time   Finals Time



   1 WHITESBURG TIDE                  A                    2:04.61       2:06.56



      1) Cutter, Amy 14      2) Jose, Morgan 14    3) Engle, Annie 14    4) Sullins, Ella 13

   2 MOUNTAIN SPRINGS SWIM T          A                    2:06.73       2:22.31



      1) Hoover, Savannah 13 2) Weakley, Annabeth 13) Mickle, Peyton Ann 4) Byrd, Sara Kathryn



Event 94  Boys 13-14 200 Yard Freestyle Relay

     Team                         Relay                  Seed Time   Finals Time



   1 WHITESBURG TIDE                  A                    1:51.24       1:54.93



      1) Cleveland, Jonah N  2) Abbott, Jake 14    3) Holder, Dylan 14   4) Bogardus, Zach S 13

   2 MOUNTAIN SPRINGS SWIM T          A                    1:57.61       1:57.72



      1) Jones, Ethan 14     2) Patton, Aaron 14   3) Satterfield, Forres4) Oliver, Bailey 13



Event 95  Girls 15-17 200 Yard Freestyle Relay

     Team                         Relay                  Seed Time   Finals Time



   1 WHITESBURG TIDE                  A                    1:59.47       2:05.53



      1) Henderson, Sara E 1 2) Hill, Ashley 16    3) Counts, Caroline 174) Ashcraft, Beth Anne

   2 MOUNTAIN SPRINGS SWIM T          A                         NT       2:10.75



      1) Meigs, Sarah 16     2) Rose, Mary Anna 13 3) Nubbe, Valerie 16  4) Pattillo, Audrey 15



Event 96  Boys 15-17 200 Yard Freestyle Relay

     Team                         Relay                  Seed Time   Finals Time



   1 WHITESBURG TIDE                  A                    1:43.65       1:44.56



      1) Holder, Caleb 16    2) Engle, John 16     3) Jedlovec, PJ J 16  4) Ashcraft, John 16

(Event 96  Boys 15-17 200 Yard Freestyle Relay)

     Team                         Relay                  Seed Time   Finals Time



   2 MOUNTAIN SPRINGS SWIM T          A                    1:59.01       2:03.00



      1) Venters, James 17   2) Oliver, Tucker 17  3) Lynn, Jacob 13     4) Hannan, Drew 17







                            Combined Team Scores - Through Event 96



  1. Whitesburg Tide                     293      2. Mountain Springs Swim Team           260

 

 
 

Web Design by:
MerchantWorks, Inc.


Copyright 2004-2022 - Rocket City Swim League, PO Box 10052, Huntsville, AL 35801
info@swimrcsl.org