Home
2022 Meets
2021 Meets
Archive & Records
Forms & Documents
Officiating
Member Pools
Board & Minutes
About RCSL

Meet Results / Record Listing

(Meters Time = Yards Time x 1.11 ----- Yards Time = Meters Time / 1.11)

                                     2009 SJST vs YMCA - 6/10/2009

                                                Results



                       Final Score:Sharon Johnston                     404

                                   Heart of the Valley SE YMCA         137



Event 1  Girls 8 & Under 100 Yard Medley Relay

     Team                         Relay                  Seed Time   Finals Time



   1 SHARON JOHNSTON                  A                    1:46.86       1:50.81



      1) Robinson, Isabelle  2) Ussery, Erin 8     3) Barrett, Emerson 8 4) Lack, Grace 8

   2 HEART OF THE VALLEY SE           A                         NT       1:59.40



      1) Keel, Anna Grace 7  2) Maurer, Gracie 8   3) Shrier, Colleen 7  4) Allen, Kori 6

 --- SHARON JOHNSTON                  B                         NT      x2:21.30



      1) Tittle, Chloe 8     2) Spence, Stephanie 73) Boyd, Haley 7      4) McDonald, Naomi 7

 --- SHARON JOHNSTON                  C                         NT            DQ



      1) Austell, Ally Mac 8 2) Ward, KatieBeth 7  3) Wilken, Ciera 8    4) Hudson, McKenna 8



Event 2  Boys 8 & Under 100 Yard Medley Relay

     Team                         Relay                  Seed Time   Finals Time



   1 SHARON JOHNSTON                  A                    2:10.54       2:03.70



      1) Hall, Griffin 8     2) Laymon, Stephen 8  3) Nulter, Boyd 7     4) Medlin, Taylor 7

   2 HEART OF THE VALLEY SE           A                         NT       2:50.17



      1) Gladney, Preston 7  2) Keel, Carson 8     3) Maurer, Jack 7     4) Maurer, David 5

 --- SHARON JOHNSTON                  B                         NT      x2:34.13



      1) Taylor, L 7         2) Keel, Colby 7      3) Taylor, Gavin 7    4) Wittschen, Spencer

 --- SHARON JOHNSTON                  C                         NT      x3:48.50



      1) Ingram, Grant 6     2) Gordon, Jarod 7    3) Barton, Terrell 7  4) Tramel, Mark 8



Event 3  Girls 9-10 200 Yard Medley Relay

     Team                         Relay                  Seed Time   Finals Time



   1 SHARON JOHNSTON                  A                    3:06.28       3:07.90



      1) Cooper, Anna 9      2) Krause, Alex 10    3) Pell, Anna Grace 9 4) Brown, Sierra 9

   2 HEART OF THE VALLEY SE           A                         NT       5:32.42



      1) Dunn, Marley 9      2) Kennedy, Jillian 9 3) Swindle, Caitlin 9 4) Marshall, Kaelin 8

 --- SHARON JOHNSTON                  B                         NT      x4:12.27



      1) Taylor, Alyssa 9    2) Smith, Michelle 10 3) Raley, Bella 9     4) Keel, Emily 9



Event 4  Boys 9-10 200 Yard Medley Relay

     Team                         Relay                  Seed Time   Finals Time



   1 SHARON JOHNSTON                  A                    4:19.49       3:59.34



      1) Wethington-Nagy, Ia 2) Quick, Tyler 9     3) Nulter, Adam 9     4) Pavlik, Eric 10

   2 HEART OF THE VALLEY SE           A                         NT       4:00.47



      1) Carter, Davis 10    2) Keel, ben 9        3) Keel, Isaac 9      4) Link, Eathan 9

 --- SHARON JOHNSTON                  B                         NT            DQ



      1) Bell, Sam 9         2) Hinten, Nathan 9   3) Shafer, Ryan 9     4) Heller, Nicholas 9



Event 5  Girls 11-12 200 Yard Medley Relay

     Team                         Relay                  Seed Time   Finals Time



   1 SHARON JOHNSTON                  A                    3:01.54       3:38.22



      1) Tinker, Jodie 12    2) Barrett, Kelsey 11 3) Woosley, Jessica 124) Godbehere, Allison

 --- SHARON JOHNSTON                  B                         NT      x4:21.11



      1) Triplett, Parker 11 2) Hinten, Amanda 11  3) Sothers, Hanna 11  4) Stephens, Janeka 11



Event 6  Boys 11-12 200 Yard Medley Relay

     Team                         Relay                  Seed Time   Finals Time



   1 SHARON JOHNSTON                  A                    3:26.91       3:12.50



      1) Smith, Zachery 12   2) Krause, Keith 12   3) Atkinson, Asa 12   4) Lack, Josh 11

 --- HEART OF THE VALLEY SE           A                         NT            DQ



      1) Keel, Isaac 9       2) Morash, Sean 11    3) Vanrell, Lee 12    4) Wells, John Bryson



Event 7  Girls 13-14 200 Yard Medley Relay

     Team                         Relay                  Seed Time   Finals Time



   1 SHARON JOHNSTON                  A                    2:52.45       2:54.70



      1) Haupt, Katarina 14  2) Lozier, Rachel 13  3) Raley, Caylie 14   4) Wilson, Dana 14

 --- SHARON JOHNSTON                  B                         NT      x3:29.64



      1) Wilson, Jesica 13   2) Brown, Megan 13    3) Wittschen, Shandy 14) Stinson, Erin 14

 --- SHARON JOHNSTON                  C                         NT      x3:34.52



      1) Hinten, Brittany 13 2) Holder, Claire 14  3) Bailey, Alexandria 4) Berg, McKenzie 13



Event 8  Boys 13-14 200 Yard Medley Relay

     Team                         Relay                  Seed Time   Finals Time



   1 SHARON JOHNSTON                  A                    3:16.70       3:18.35



      1) Lozier, Teddy 11    2) Taylor, Jacob 14   3) Brandow, Philip 14 4) Thomas, Corey 14



Event 9  Girls 15-17 200 Yard Medley Relay

     Team                         Relay                  Seed Time   Finals Time



   1 SHARON JOHNSTON                  A                    2:49.22       2:50.37



      1) Haupt, Caity 15     2) DeRubeis, Jeanette 3) Fortier, Briana 17 4) Rogers, Alecia 15



Event 10  Boys 15-17 200 Yard Medley Relay

     Team                         Relay                  Seed Time   Finals Time



   1 SHARON JOHNSTON                  A                    2:21.34       2:26.20



      1) Greising, Kirk 16   2) Cooper, James 16   3) Hale, Spencer 16   4) Schulte, Stephen 16



Event 11  Girls 6 & Under 25 Yard Freestyle

     Name                     Age Team                   Seed Time   Finals Time



   1 Allen, Kori                6 HEART OF THE VALLEY SE Y      NT         27.11



   2 Pell, Mary Ellis           6 SHARON JOHNSTON            32.58         28.81



   3 Barrett, Isabella          6 SHARON JOHNSTON            40.12         38.24





Event 13  Girls 6 & Under 25 Yard Freestyle Exhibition

     Name                     Age Team                   Seed Time   Finals Time



 --- Harwood, Colleen           6 SHARON JOHNSTON          3:52.00      X2:24.34





Event 14  Boys 6 & Under 25 Yard Freestyle

     Name                     Age Team                   Seed Time   Finals Time



   1 Ingram, Grant              6 SHARON JOHNSTON            35.76         38.75



   2 Maurer, David              5 HEART OF THE VALLEY SE Y      NT         42.17





Event 17  Girls 8 & Under 25 Yard Freestyle

     Name                     Age Team                   Seed Time   Finals Time



   1 Barrett, Emerson           8 SHARON JOHNSTON               NT        J22.33



   2 Maurer, Gracie             8 HEART OF THE VALLEY SE Y      NT        J21.51



   3 Keel, Anna Grace           7 HEART OF THE VALLEY SE Y      NT        J25.12



   4 Ussery, Erin               8 SHARON JOHNSTON               NT        J25.76



   5 Boyd, Haley                7 SHARON JOHNSTON            29.98        J31.27



   6 Marshall, Kaelin           8 HEART OF THE VALLEY SE Y      NT        J41.43





Event 19  Girls 8 & Under 25 Yard Freestyle Exhibition

     Name                     Age Team                   Seed Time   Finals Time



 --- Tittle, Chloe              8 SHARON JOHNSTON            31.40        X28.19



 --- Austell, Ally Mac          8 SHARON JOHNSTON            31.80        X29.26



 --- Wilken, Ciera              8 SHARON JOHNSTON            32.08        X33.44



 --- Hudson, McKenna            8 SHARON JOHNSTON            37.00        X35.29



 --- Flynn, Valerie             8 SHARON JOHNSTON            51.91        X36.58



 --- McDonald, Naomi            7 SHARON JOHNSTON            35.98        X42.50



(Event 19  Girls 8 & Under 25 Yard Freestyle Exhibition)

     Name                     Age Team                   Seed Time   Finals Time



 --- Ward, KatieBeth            7 SHARON JOHNSTON               NT        X51.48





Event 20  Boys 8 & Under 25 Yard Freestyle

     Name                     Age Team                   Seed Time   Finals Time



   1 Gladney, Preston           7 HEART OF THE VALLEY SE Y      NT         26.34



   2 Keel, Colby                7 SHARON JOHNSTON            28.67         29.65



   3 Keel, Carson               8 HEART OF THE VALLEY SE Y      NT         32.46



   4 Wittschen, Spencer         7 SHARON JOHNSTON            36.26         33.26



   5 Laymon, Stephen            8 SHARON JOHNSTON               NT         35.67





Event 22  Boys 8 & Under 25 Yard Freestyle Exhibition

     Name                     Age Team                   Seed Time   Finals Time



 --- Medlin, Taylor             7 SHARON JOHNSTON            33.70        X30.99



 --- Pavlik, Cameron            7 SHARON JOHNSTON            38.10        X31.36



 --- Gordon, Jarod              7 SHARON JOHNSTON            46.44        X33.28



 --- Taylor, L                  7 SHARON JOHNSTON            37.29        X35.19



 --- Barton, Terrell            7 SHARON JOHNSTON            37.70        X38.55



 --- Sothers, Trent             7 SHARON JOHNSTON            55.94        X52.92



 --- Tramel, Mark               8 SHARON JOHNSTON            59.81      X1:12.33





Event 23  Girls 9-10 50 Yard Freestyle

     Name                     Age Team                   Seed Time   Finals Time



   1 Krause, Alex              10 SHARON JOHNSTON               NT         36.20



   2 Pell, Anna Grace           9 SHARON JOHNSTON               NT         41.76



   3 Brown, Sierra              9 SHARON JOHNSTON            45.51         44.15



   4 Dunn, Marley               9 HEART OF THE VALLEY SE Y      NT         58.86



   5 Kennedy, Jillian           9 HEART OF THE VALLEY SE Y      NT       1:03.30



   6 Swindle, Caitlin           9 HEART OF THE VALLEY SE Y      NT       1:15.63





Event 25  Girls 9-10 50 Yard Freestyle Exhibition

     Name                     Age Team                   Seed Time   Finals Time



 --- Taylor, Alyssa             9 SHARON JOHNSTON            52.26        X52.36



 --- Raley, Bella               9 SHARON JOHNSTON          1:06.79      X1:00.22



 --- Watts, Rachel             10 SHARON JOHNSTON          1:13.11      X1:07.29



 --- Wethington-Nagy, Carly     9 SHARON JOHNSTON          1:28.16      X1:09.19



 --- Smith, Michelle           10 SHARON JOHNSTON          1:25.16      X1:13.87



 --- Stanley, Alexia            9 SHARON JOHNSTON          1:21.44      X1:18.10



 --- Pierce, Rachel             9 SHARON JOHNSTON          1:21.39      X1:31.46





Event 26  Boys 9-10 50 Yard Freestyle

     Name                     Age Team                   Seed Time   Finals Time



   1 Carter, Davis             10 HEART OF THE VALLEY SE Y      NT        J46.68



   2 Shafer, Ryan               9 SHARON JOHNSTON               NT        J46.49



   3 Pavlik, Eric              10 SHARON JOHNSTON            52.76        J51.41



   4 Keel, ben                  9 HEART OF THE VALLEY SE Y      NT        J55.45



   5 Keel, Isaac                9 HEART OF THE VALLEY SE Y      NT      J1:03.19



   6 Wethington-Nagy, Ian       9 SHARON JOHNSTON          1:06.44      J1:05.73





Event 28  Boys 9-10 50 Yard Freestyle Exhibition

     Name                     Age Team                   Seed Time   Finals Time



   1 Wilson, Colin              9 SHARON JOHNSTON               NT       1:17.42



   2 White, Taylor              9 SHARON JOHNSTON               NT       1:55.86



 --- Hinten, Nathan             9 SHARON JOHNSTON          1:00.23        X56.58



(Event 28  Boys 9-10 50 Yard Freestyle Exhibition)

     Name                     Age Team                   Seed Time   Finals Time



 --- Myers, S                   9 SHARON JOHNSTON          1:01.54      X1:01.65



 --- Schacht, Brennan           9 SHARON JOHNSTON               NT      X1:04.47



 --- Heller, Nicholas           9 SHARON JOHNSTON               NT      X1:05.13





Event 29  Girls 11-12 50 Yard Freestyle

     Name                     Age Team                   Seed Time   Finals Time



   1 Tinker, Jodie             12 SHARON JOHNSTON               NT         37.40



   2 Barrett, Kelsey           11 SHARON JOHNSTON            48.50         43.28



   3 Godbehere, Allison        12 SHARON JOHNSTON            52.74         52.98





Event 31  Girls 11-12 50 Yard Freestyle Exhibition

     Name                     Age Team                   Seed Time   Finals Time



 --- Triplett, Parker          11 SHARON JOHNSTON               NT        X49.67



 --- Hinten, Amanda            11 SHARON JOHNSTON            51.10        X49.69



 --- Stephens, Janeka          11 SHARON JOHNSTON            56.62      X1:01.10





Event 32  Boys 11-12 50 Yard Freestyle

     Name                     Age Team                   Seed Time   Finals Time



   1 Atkinson, Asa             12 SHARON JOHNSTON               NT         34.81



   2 Smith, Zachery            12 SHARON JOHNSTON               NT         42.45



   3 Wells, John Bryson        11 HEART OF THE VALLEY SE Y      NT         52.28



   4 Vanrell, Lee              12 HEART OF THE VALLEY SE Y      NT         53.59



   5 Lozier, Teddy             11 SHARON JOHNSTON            46.16         54.87



   6 Morash, Sean              11 HEART OF THE VALLEY SE Y      NT       1:25.08





Event 34  Boys 11-12 50 Yard Freestyle Exhibition

     Name                     Age Team                   Seed Time   Finals Time



   1 Lack, Josh                11 SHARON JOHNSTON            45.98         46.58





Event 35  Girls 13-14 50 Yard Freestyle

     Name                     Age Team                   Seed Time   Finals Time



   1 Jerman, Alicia            14 HEART OF THE VALLEY SE Y      NT         29.50



   2 Wilson, Dana              14 SHARON JOHNSTON            36.16         35.46



   3 Bailey, Alexandria        13 SHARON JOHNSTON               NT         36.56



   4 Holder, Claire            14 SHARON JOHNSTON               NT         37.78



   5 Dunn, Aubrey              14 HEART OF THE VALLEY SE Y      NT         40.19





Event 37  Girls 13-14 50 Yard Freestyle Exhibition

     Name                     Age Team                   Seed Time   Finals Time



 --- Wittschen, Shandy         14 SHARON JOHNSTON            42.56        X41.11



 --- Brown, Megan              13 SHARON JOHNSTON            40.36        X41.62



 --- Stinson, Erin             14 SHARON JOHNSTON            41.35        X42.88



 --- Hinten, Brittany          13 SHARON JOHNSTON            44.72        X44.78





Event 38  Boys 13-14 50 Yard Freestyle

     Name                     Age Team                   Seed Time   Finals Time



   1 Brandow, Philip           14 SHARON JOHNSTON               NT         37.36



   2 Taylor, Jacob             14 SHARON JOHNSTON            41.20         41.15



   3 Thomas, Corey             14 SHARON JOHNSTON            41.81         44.13





Event 41  Girls 15-17 50 Yard Freestyle

     Name                     Age Team                   Seed Time   Finals Time



   1 Browning, Meghan          17 HEART OF THE VALLEY SE Y      NT         29.22



   2 Newsum, Gracie            16 HEART OF THE VALLEY SE Y      NT         31.58



(Event 41  Girls 15-17 50 Yard Freestyle)

     Name                     Age Team                   Seed Time   Finals Time



   3 Haupt, Caity              15 SHARON JOHNSTON               NT         35.26



   4 Rogers, Alecia            15 SHARON JOHNSTON            40.28         39.70





Event 43  Girls 15-17 50 Yard Freestyle Exhibition

     Name                     Age Team                   Seed Time   Finals Time



   1 Stinson, China            16 SHARON JOHNSTON               NT         48.37





Event 44  Boys 15-17 50 Yard Freestyle

     Name                     Age Team                   Seed Time   Finals Time



   1 Coyle, Austin             15 HEART OF THE VALLEY SE Y      NT         26.96



   2 Cooper, James             16 SHARON JOHNSTON            27.58         27.13



   3 Overbeck, Greg            17 HEART OF THE VALLEY SE Y      NT         27.16



   4 Hale, Spencer             16 SHARON JOHNSTON            29.13         28.53



   5 Greising, Shaun           15 SHARON JOHNSTON               NT         30.10





Event 46  Boys 15-17 50 Yard Freestyle Exhibition

     Name                     Age Team                   Seed Time   Finals Time



   1 Schulte, Stephen          16 SHARON JOHNSTON               NT         33.91





Event 47  Girls 8 & Under 25 Yard Breaststroke

     Name                     Age Team                   Seed Time   Finals Time



   1 Robinson, Isabelle         8 SHARON JOHNSTON            29.77         29.82



   2 Shrier, Colleen            7 HEART OF THE VALLEY SE Y      NT         32.32



   3 Allen, Kori                6 HEART OF THE VALLEY SE Y      NT         40.99



   4 Ussery, Erin               8 SHARON JOHNSTON            32.55         43.26



   5 Spence, Stephanie          7 SHARON JOHNSTON               NT         44.75



   6 Marshall, Kaelin           8 HEART OF THE VALLEY SE Y      NT         56.33





Event 48  Boys 8 & Under 25 Yard Breaststroke

     Name                     Age Team                   Seed Time   Finals Time



   1 Laymon, Stephen            8 SHARON JOHNSTON            34.54         34.45



   2 Keel, Colby                7 SHARON JOHNSTON            35.31         36.25



   3 Gladney, Preston           7 HEART OF THE VALLEY SE Y      NT         37.42



   4 Nulter, Boyd               7 SHARON JOHNSTON            33.64         38.08



   5 Maurer, David              5 HEART OF THE VALLEY SE Y      NT         58.78





Event 49  Girls 9-10 50 Yard Breaststroke

     Name                     Age Team                   Seed Time   Finals Time



   1 Pell, Anna Grace           9 SHARON JOHNSTON               NT         56.87



   2 Cooper, Anna               9 SHARON JOHNSTON          1:03.01       1:01.19



   3 Dunn, Marley               9 HEART OF THE VALLEY SE Y      NT       1:15.39



   4 Keel, Emily                9 SHARON JOHNSTON               NT       1:20.12





Event 50  Boys 9-10 50 Yard Breaststroke

     Name                     Age Team                   Seed Time   Finals Time



   1 Carter, Davis             10 HEART OF THE VALLEY SE Y      NT       1:04.09



   2 Nulter, Adam               9 SHARON JOHNSTON          1:12.45       1:04.76



   3 Link, Eathan               9 HEART OF THE VALLEY SE Y      NT       1:05.13



   4 Quick, Tyler               9 SHARON JOHNSTON               NT       1:05.22



   5 Keel, Isaac                9 HEART OF THE VALLEY SE Y      NT       1:21.18



   6 Pavlik, Eric              10 SHARON JOHNSTON               NT       1:22.65





Event 51  Girls 11-12 50 Yard Breaststroke

     Name                     Age Team                   Seed Time   Finals Time



   1 Barrett, Kelsey           11 SHARON JOHNSTON          1:05.42       1:03.86



   2 Sothers, Hanna            11 SHARON JOHNSTON               NT       1:04.18



   3 Godbehere, Allison        12 SHARON JOHNSTON               NT       1:07.16





Event 52  Boys 11-12 50 Yard Breaststroke

     Name                     Age Team                   Seed Time   Finals Time



   1 Krause, Keith             12 SHARON JOHNSTON            47.95         47.76



   2 Greising, Brent           11 SHARON JOHNSTON            53.08         50.24



   3 Smith, Zachery            12 SHARON JOHNSTON               NT         52.59



   4 Morash, Sean              11 HEART OF THE VALLEY SE Y      NT       1:33.93





Event 53  Girls 13-14 50 Yard Breaststroke

     Name                     Age Team                   Seed Time   Finals Time



   1 Dunn, Aubrey              14 HEART OF THE VALLEY SE Y      NT         47.42



   2 Lozier, Rachel            13 SHARON JOHNSTON            49.27         50.17



   3 Bailey, Alexandria        13 SHARON JOHNSTON            54.75         53.12



   4 Holder, Claire            14 SHARON JOHNSTON            52.78         53.13





Event 54  Boys 13-14 50 Yard Breaststroke

     Name                     Age Team                   Seed Time   Finals Time



   1 Brandow, Philip           14 SHARON JOHNSTON            51.32         48.70



   2 Taylor, Jacob             14 SHARON JOHNSTON            58.36         54.20



   3 Thomas, Corey             14 SHARON JOHNSTON          1:06.21       1:03.70





Event 55  Girls 15-17 50 Yard Breaststroke

     Name                     Age Team                   Seed Time   Finals Time



   1 Newsum, Gracie            16 HEART OF THE VALLEY SE Y      NT         42.42



   2 Rogers, Alecia            15 SHARON JOHNSTON            58.79         57.21



 --- Haupt, Caity              15 SHARON JOHNSTON               NT            DQ





Event 56  Boys 15-17 50 Yard Breaststroke

     Name                     Age Team                   Seed Time   Finals Time



   1 Overbeck, Greg            17 HEART OF THE VALLEY SE Y      NT         36.19



   2 Cooper, James             16 SHARON JOHNSTON            39.48         36.50



   3 Greising, Shaun           15 SHARON JOHNSTON            41.21         41.48



   4 Smith, Benjamin           16 SHARON JOHNSTON               NT         45.18





Event 57  Mixed 8 & Under 100 Yard Freestyle Relay

     Team                         Relay                  Seed Time   Finals Time



   1 SHARON JOHNSTON                  A                    1:33.98       1:36.29



      1) Hall, Griffin M8    2) Keel, Colby M7     3) Robinson, Isabelle 4) Lack, Grace W8

   2 HEART OF THE VALLEY SE           A                         NT       1:55.68



      1) Keel, Anna Grace W7 2) Maurer, Gracie W8  3) Gladney, Preston M74) Keel, Carson M8

 --- SHARON JOHNSTON                  B                         NT      x2:10.70



      1) Boyd, Haley W7      2) Tittle, Chloe W8   3) Taylor, L M7       4) Medlin, Taylor M7

 --- SHARON JOHNSTON                  C                         NT      x2:33.78



      1) Hudson, McKenna W8  2) Ward, KatieBeth W7 3) Gordon, Jarod M7   4) Barton, Terrell M7

 --- HEART OF THE VALLEY SE           B                         NT      x2:35.14



      1) Maurer, Jack M7     2) Long, Will M7      3) Allen, Kori W6     4) Marshall, Kaelin W8



Event 59  Mixed 9-10 200 Yard Freestyle Relay

     Team                         Relay                  Seed Time   Finals Time



   1 SHARON JOHNSTON                  A                    2:54.21       2:47.45



      1) Pell, Anna Grace W9 2) Shafer, Ryan M9    3) Krause, Alex W10   4) Quick, Tyler M9

(Event 59  Mixed 9-10 200 Yard Freestyle Relay)

     Team                         Relay                  Seed Time   Finals Time



   2 HEART OF THE VALLEY SE           A                         NT       3:42.39



      1) Carter, Davis M10   2) Link, Eathan M9    3) Kennedy, Jillian W94) Dunn, Marley W9

 --- SHARON JOHNSTON                  B                         NT      x3:34.70



      1) Nulter, Adam M9     2) Brown, Sierra W9   3) Myers, S M9        4) Taylor, Alyssa W9

 --- SHARON JOHNSTON                  C                         NT      x4:44.82



      1) Hinten, Nathan M9   2) Schacht, Brennan M93) Smith, Michelle W104) Wethington-Nagy, Ca



Event 61  Mixed 11-12 200 Yard Freestyle Relay

     Team                         Relay                  Seed Time   Finals Time



   1 SHARON JOHNSTON                  A                    2:35.56       2:41.21



      1) Woosley, Jessica W1 2) Tinker, Jodie W12  3) Krause, Keith M12  4) Atkinson, Asa M12

 --- SHARON JOHNSTON                  B                         NT      x3:09.79



      1) Greising, Brent M11 2) Godbehere, Allison 3) Hinten, Amanda W11 4) Smith, Zachery M12

 --- SHARON JOHNSTON                  C                         NT      x3:47.33



      1) Lack, Josh M11      2) Stephens, Janeka W13) Lozier, Teddy M11  4) Triplett, Parker W1



Event 63  Mixed 13-14 200 Yard Freestyle Relay

     Team                         Relay                  Seed Time   Finals Time



   1 SHARON JOHNSTON                  A                    2:24.58       2:32.89



      1) Haupt, Katarina W14 2) Taylor, Jacob M14  3) Raley, Caylie W14  4) Brandow, Philip M14

 --- SHARON JOHNSTON                  B                         NT      x2:57.14



      1) Stinson, Erin W14   2) Wilson, Jesica W13 3) Gordon, Joe M11    4) Thomas, Corey M14



Event 65  Mixed 15-17 200 Yard Freestyle Relay

     Team                         Relay                  Seed Time   Finals Time



   1 HEART OF THE VALLEY SE           A                         NT       1:57.25



      1) Browning, Meghan W1 2) Coyle, Austin M15  3) Newsum, Gracie W16 4) Overbeck, Greg M17

   2 SHARON JOHNSTON                  A                    2:08.51       2:14.88



      1) Rogers, Alecia W15  2) DeRubeis, Jeanette 3) Greising, Kirk M16 4) Cagle, Connor M16

 --- SHARON JOHNSTON                  B                         NT      x2:37.38



      1) Haupt, Caity W15    2) Stinson, China W16 3) Smith, Benjamin M164) Tinker, Joel M15



Event 67  Girls 8 & Under 25 Yard Backstroke

     Name                     Age Team                   Seed Time   Finals Time



   1 Maurer, Gracie             8 HEART OF THE VALLEY SE Y      NT         24.76



   2 Robinson, Isabelle         8 SHARON JOHNSTON            23.96         26.62



   3 Lack, Grace                8 SHARON JOHNSTON               NT         28.49



   4 Shrier, Colleen            7 HEART OF THE VALLEY SE Y      NT         32.64



   5 Keel, Anna Grace           7 HEART OF THE VALLEY SE Y      NT         32.76



   6 Boyd, Haley                7 SHARON JOHNSTON            42.62         39.32





Event 68  Boys 8 & Under 25 Yard Backstroke

     Name                     Age Team                   Seed Time   Finals Time



   1 Hall, Griffin              8 SHARON JOHNSTON            24.57         26.94



   2 Gladney, Preston           7 HEART OF THE VALLEY SE Y      NT         28.34



   3 Taylor, Gavin              7 SHARON JOHNSTON            35.54         39.20



   4 Wittschen, Spencer         7 SHARON JOHNSTON               NT         44.13



   5 Maurer, Jack               7 HEART OF THE VALLEY SE Y      NT         45.12



   6 Keel, Carson               8 HEART OF THE VALLEY SE Y      NT         46.81





Event 69  Girls 9-10 50 Yard Backstroke

     Name                     Age Team                   Seed Time   Finals Time



   1 Cooper, Anna               9 SHARON JOHNSTON            53.78         47.86



   2 Pell, Anna Grace           9 SHARON JOHNSTON               NT         53.59



   3 Keel, Emily                9 SHARON JOHNSTON               NT         56.81



(Event 69  Girls 9-10 50 Yard Backstroke)

     Name                     Age Team                   Seed Time   Finals Time



   4 Dunn, Marley               9 HEART OF THE VALLEY SE Y      NT       1:06.93



   5 Kennedy, Jillian           9 HEART OF THE VALLEY SE Y      NT       1:38.46





Event 70  Boys 9-10 50 Yard Backstroke

     Name                     Age Team                   Seed Time   Finals Time



   1 Keel, ben                  9 HEART OF THE VALLEY SE Y      NT      J1:15.72



   2 Carter, Davis             10 HEART OF THE VALLEY SE Y      NT        J53.36



   3 Quick, Tyler               9 SHARON JOHNSTON               NT        J52.18



   4 Wethington-Nagy, Ian       9 SHARON JOHNSTON          1:06.92      J1:04.73



   5 Bell, Sam                  9 SHARON JOHNSTON          1:14.58      J1:05.84



   6 Link, Eathan               9 HEART OF THE VALLEY SE Y      NT        J55.86





Event 71  Girls 11-12 50 Yard Backstroke

     Name                     Age Team                   Seed Time   Finals Time



   1 Tinker, Jodie             12 SHARON JOHNSTON            46.62         45.11



   2 Cagle, Audrey             11 SHARON JOHNSTON            48.40         46.66



   3 Woosley, Jessica          12 SHARON JOHNSTON               NT         59.96





Event 72  Boys 11-12 50 Yard Backstroke

     Name                     Age Team                   Seed Time   Finals Time



   1 Gordon, Joe               11 SHARON JOHNSTON            53.52         46.39



   2 Greising, Brent           11 SHARON JOHNSTON               NT         47.43



   3 Krause, Keith             12 SHARON JOHNSTON            51.08         57.65



   4 Wells, John Bryson        11 HEART OF THE VALLEY SE Y      NT         57.72



   5 Vanrell, Lee              12 HEART OF THE VALLEY SE Y      NT       1:02.31



   6 Morash, Sean              11 HEART OF THE VALLEY SE Y      NT       1:18.70





Event 73  Girls 13-14 50 Yard Backstroke

     Name                     Age Team                   Seed Time   Finals Time



   1 Jerman, Alicia            14 HEART OF THE VALLEY SE Y      NT         34.39



   2 Haupt, Katarina           14 SHARON JOHNSTON            42.26         44.60



   3 Lozier, Rachel            13 SHARON JOHNSTON            47.51         45.54



   4 Dunn, Aubrey              14 HEART OF THE VALLEY SE Y      NT         48.99





Event 74  Boys 13-14 50 Yard Backstroke

     Name                     Age Team                   Seed Time   Finals Time



   1 Thomas, Corey             14 SHARON JOHNSTON          1:01.55       1:04.34





Event 75  Girls 15-17 50 Yard Backstroke

     Name                     Age Team                   Seed Time   Finals Time



   1 Browning, Meghan          17 HEART OF THE VALLEY SE Y      NT         36.14



   2 Fortier, Briana           17 SHARON JOHNSTON            41.15         39.94



   3 Haupt, Caity              15 SHARON JOHNSTON            44.79         46.21



 --- Rogers, Alecia            15 SHARON JOHNSTON            55.11            DQ





Event 76  Boys 15-17 50 Yard Backstroke

     Name                     Age Team                   Seed Time   Finals Time



   1 Coyle, Austin             15 HEART OF THE VALLEY SE Y      NT         33.48



   2 Greising, Kirk            16 SHARON JOHNSTON            38.78         36.60



   3 Overbeck, Greg            17 HEART OF THE VALLEY SE Y      NT         36.61



   4 Cagle, Connor             16 SHARON JOHNSTON            42.79         41.92



   5 Tinker, Joel              15 SHARON JOHNSTON               NT         44.93





Event 77  Girls 8 & Under 25 Yard Butterfly

     Name                     Age Team                   Seed Time   Finals Time



   1 Barrett, Emerson           8 SHARON JOHNSTON            24.12         22.29



   2 Lack, Grace                8 SHARON JOHNSTON            27.36         26.89



   3 Maurer, Gracie             8 HEART OF THE VALLEY SE Y      NT         30.11



   4 Keel, Anna Grace           7 HEART OF THE VALLEY SE Y      NT         32.92



   5 Spence, Stephanie          7 SHARON JOHNSTON               NT         41.55



   6 Marshall, Kaelin           8 HEART OF THE VALLEY SE Y      NT         47.98





Event 78  Boys 8 & Under 25 Yard Butterfly

     Name                     Age Team                   Seed Time   Finals Time



   1 Hall, Griffin              8 SHARON JOHNSTON               NT         33.21



   2 Nulter, Boyd               7 SHARON JOHNSTON            35.54         35.15



   3 Keel, Carson               8 HEART OF THE VALLEY SE Y      NT         37.36



   4 Taylor, Gavin              7 SHARON JOHNSTON               NT         39.51



   5 Maurer, Jack               7 HEART OF THE VALLEY SE Y      NT         52.11



   6 Maurer, David              5 HEART OF THE VALLEY SE Y      NT         54.10





Event 79  Girls 9-10 50 Yard Butterfly

     Name                     Age Team                   Seed Time   Finals Time



   1 Krause, Alex              10 SHARON JOHNSTON               NT         44.43



   2 Cooper, Anna               9 SHARON JOHNSTON               NT         54.68



   3 Brown, Sierra              9 SHARON JOHNSTON          1:01.10         57.75





Event 80  Boys 9-10 50 Yard Butterfly

     Name                     Age Team                   Seed Time   Finals Time



   1 Link, Eathan               9 HEART OF THE VALLEY SE Y      NT       1:05.10



   2 Nulter, Adam               9 SHARON JOHNSTON          1:17.16       1:09.12



   3 Bell, Sam                  9 SHARON JOHNSTON          1:19.81       1:13.16



 --- Shafer, Ryan               9 SHARON JOHNSTON               NT            DQ



 --- Keel, ben                  9 HEART OF THE VALLEY SE Y      NT            DQ





Event 81  Girls 11-12 50 Yard Butterfly

     Name                     Age Team                   Seed Time   Finals Time



   1 Woosley, Jessica          12 SHARON JOHNSTON            55.27         58.52



 --- Cagle, Audrey             11 SHARON JOHNSTON               NT            DQ



 --- Sothers, Hanna            11 SHARON JOHNSTON               NT            DQ





Event 82  Boys 11-12 50 Yard Butterfly

     Name                     Age Team                   Seed Time   Finals Time



   1 Atkinson, Asa             12 SHARON JOHNSTON               NT         44.72



   2 Gordon, Joe               11 SHARON JOHNSTON            54.24         53.96



   3 Greising, Brent           11 SHARON JOHNSTON            50.34         55.20



 --- Wells, John Bryson        11 HEART OF THE VALLEY SE Y      NT            DQ



 --- Vanrell, Lee              12 HEART OF THE VALLEY SE Y      NT            DQ





Event 83  Girls 13-14 50 Yard Butterfly

     Name                     Age Team                   Seed Time   Finals Time



   1 Jerman, Alicia            14 HEART OF THE VALLEY SE Y      NT         34.62



   2 Lozier, Rachel            13 SHARON JOHNSTON               NT         40.46



   3 Raley, Caylie             14 SHARON JOHNSTON            43.54         41.63



   4 Haupt, Katarina           14 SHARON JOHNSTON               NT         45.11





Event 84  Boys 13-14 50 Yard Butterfly

     Name                     Age Team                   Seed Time   Finals Time



   1 Brandow, Philip           14 SHARON JOHNSTON            43.13         43.48



   2 Taylor, Jacob             14 SHARON JOHNSTON               NT         52.40





Event 85  Girls 15-17 50 Yard Butterfly

     Name                     Age Team                   Seed Time   Finals Time



   1 Browning, Meghan          17 HEART OF THE VALLEY SE Y      NT         34.79



   2 Newsum, Gracie            16 HEART OF THE VALLEY SE Y      NT         36.94





Event 86  Boys 15-17 50 Yard Butterfly

     Name                     Age Team                   Seed Time   Finals Time



   1 Coyle, Austin             15 HEART OF THE VALLEY SE Y      NT         31.30



   2 Hale, Spencer             16 SHARON JOHNSTON            33.76         33.24



   3 Cagle, Connor             16 SHARON JOHNSTON               NT         34.68



   4 Greising, Kirk            16 SHARON JOHNSTON               NT         38.23





Event 87  Girls 8 & Under 100 Yard Freestyle Relay

     Team                         Relay                  Seed Time   Finals Time



   1 SHARON JOHNSTON                  A                    1:41.11       1:36.29



      1) Boyd, Haley 7       2) Lack, Grace 8      3) Ussery, Erin 8     4) Barrett, Emerson 8

   2 HEART OF THE VALLEY SE           A                         NT       1:56.56



      1) Keel, Anna Grace 7  2) Maurer, Gracie 8   3) Shrier, Colleen 7  4) Allen, Kori 6

 --- SHARON JOHNSTON                  C                         NT      x2:28.97



      1) Hudson, McKenna 8   2) Wilken, Ciera 8    3) Pell, Mary Ellis 6 4) McDonald, Naomi 7

 --- SHARON JOHNSTON                  B                         NT      x2:29.24



      1) Spence, Stephanie 7 2) Tittle, Chloe 8    3) Ward, KatieBeth 7  4) Austell, Ally Mac 8



Event 88  Boys 8 & Under 100 Yard Freestyle Relay

     Team                         Relay                  Seed Time   Finals Time



   1 SHARON JOHNSTON                  A                    2:01.59       2:22.44



      1) Taylor, Gavin 7     2) Laymon, Stephen 8  3) Taylor, L 7        4) Medlin, Taylor 7

   2 HEART OF THE VALLEY SE           A                         NT       2:46.57



      1) Gladney, Preston 7  2) Keel, Carson 8     3) Maurer, Jack 7     4) Long, Will 7

 --- SHARON JOHNSTON                  B                         NT            DQ



      1) Barton, Terrell 7   2) Gordon, Jarod 7                          4) Nulter, Boyd 7



Event 89  Girls 9-10 200 Yard Freestyle Relay

     Team                         Relay                  Seed Time   Finals Time



   1 SHARON JOHNSTON                  A                    2:47.73       2:50.58



      1) Brown, Sierra 9     2) Cooper, Anna 9     3) Krause, Alex 10    4) Pell, Anna Grace 9

 --- SHARON JOHNSTON                  B                         NT      x3:54.13



      1) Taylor, Alyssa 9    2) Raley, Bella 9     3) Keel, Emily 9      4) Smith, Michelle 10



Event 90  Boys 9-10 200 Yard Freestyle Relay

     Team                         Relay                  Seed Time   Finals Time



   1 HEART OF THE VALLEY SE           A                         NT       3:39.90



      1) Keel, ben 9         2) Keel, Isaac 9      3) Carter, Davis 10   4) Link, Eathan 9

   2 SHARON JOHNSTON                  A                    3:41.35       3:57.92



      1) Nulter, Adam 9      2) Wethington-Nagy, Ia3) Bell, Sam 9        4) Hinten, Nathan 9

 --- SHARON JOHNSTON                  B                         NT      x4:24.94



      1) Nulter, Boyd 7      2) Heller, Nicholas 9 3) Myers, S 9         4) Schacht, Brennan 9



Event 91  Girls 11-12 200 Yard Freestyle Relay

     Team                         Relay                  Seed Time   Finals Time



   1 SHARON JOHNSTON                  A                    2:41.57       2:53.46



      1) Barrett, Kelsey 11  2) Woosley, Jessica 123) Tinker, Jodie 12   4) Cagle, Audrey 11

 --- SHARON JOHNSTON                  B                         NT      x3:45.69



      1) Godbehere, Allison  2) Hinten, Amanda 11  3) Stephens, Janeka 114) Triplett, Parker 11



Event 92  Boys 11-12 200 Yard Freestyle Relay

     Team                         Relay                  Seed Time   Finals Time



   1 SHARON JOHNSTON                  A                    3:00.52       3:14.29



      1) Lozier, Teddy 11    2) Lack, Josh 11      3) Greising, Brent 11 4) Gordon, Joe 11

   2 HEART OF THE VALLEY SE           A                         NT       4:21.18



      1) Morash, Sean 11     2) Vanrell, Lee 12    3) Wells, John Bryson 4) Keel, ben 9



Event 93  Girls 13-14 200 Yard Freestyle Relay

     Team                         Relay                  Seed Time   Finals Time



   1 SHARON JOHNSTON                  A                    2:34.81       2:27.93



      1) Haupt, Katarina 14  2) Bailey, Alexandria 3) Wilson, Dana 14    4) Raley, Caylie 14



Event 94  Boys 13-14 200 Yard Freestyle Relay

     Team                         Relay                  Seed Time   Finals Time



   1 SHARON JOHNSTON                  A                    2:58.64       2:49.58



      1) Smith, Zachery 12   2) Thomas, Corey 14   3) Taylor, Jacob 14   4) Brandow, Philip 14



Event 95  Girls 15-17 200 Yard Freestyle Relay

     Team                         Relay                  Seed Time   Finals Time



   1 SHARON JOHNSTON                  A                    2:34.19       2:31.65



      1) Rogers, Alecia 15   2) Haupt, Caity 15    3) DeRubeis, Jeanette 4) Lozier, Rachel 13



Event 96  Boys 15-17 200 Yard Freestyle Relay

     Team                         Relay                  Seed Time   Finals Time



   1 SHARON JOHNSTON                  A                    2:05.93       2:17.36



      1) Greising, Shaun 15  2) Cagle, Connor 16   3) Smith, Benjamin 16 4) Tinker, Joel 15







                            Combined Team Scores - Through Event 96



  1. Sharon Johnston                     404      2. Heart of the Valley SE YMCA          137

 

 
 

Web Design by:
MerchantWorks, Inc.


Copyright 2004-2022 - Rocket City Swim League, PO Box 10052, Huntsville, AL 35801
info@swimrcsl.org