Home
2022 Meets
2021 Meets
Archive & Records
Forms & Documents
Officiating
Member Pools
Board & Minutes
About RCSL

Meet Results / Record Listing

(Meters Time = Yards Time x 1.11 ----- Yards Time = Meters Time / 1.11)

                                  2009 Mt. Carmel vs YMCA - 6/17/2009

                                                Results



                       Final Score:Mt. Carmel Hammerheads              331   

                                   Heart of the Valley SE YMCA         168



Event 1  Girls 8 & Under 100 Yard Medley Relay

     Team                         Relay                  Seed Time   Finals Time



   1 HEART OF THE VALLEY SE           A                    1:57.11       1:57.41



      1) Maurer, Gracie 8    2) Shrier, Colleen 7  3) Keel, Anna Grace 7 4) Allen, Kori 6

   2 MT. CARMEL HAMMERHEADS           A                    2:31.32       2:22.97



      1) Maynor, Makenzie 6  2) Page, Catherine 8  3) Heeney, Nora 6     4) Pearsall, Kayla 7



Event 2  Boys 8 & Under 100 Yard Medley Relay

     Team                         Relay                  Seed Time   Finals Time



   1 MT. CARMEL HAMMERHEADS           A                    2:04.96       2:03.53



      1) Hudson, Neil 7      2) Worshek, Caleb 8   3) Worshek, Riley 7   4) Sentell, Jack 6

   2 HEART OF THE VALLEY SE           A                    2:42.07       2:36.09



      1) Maurer, Jack 7      2) Gladney, Preston 7 3) Keel, Carson 8     4) Long, Will 7



Event 3  Girls 9-10 200 Yard Medley Relay

     Team                         Relay                  Seed Time   Finals Time



   1 MT. CARMEL HAMMERHEADS           A                    3:45.83       3:51.87



      1) Meier, Holland 10   2) Brink, Angie 10    3) Larson, Keira 10   4) Heeney, Adeline 9

 --- MT. CARMEL HAMMERHEADS           B                         NT      X5:23.72



      1) Hornsby, Meredith 9 2) Page, Isabelle 9   3) Gholson, Hannah 9  4) Willem, Alyssa 7



Event 4  Boys 9-10 200 Yard Medley Relay

     Team                         Relay                  Seed Time   Finals Time



   1 HEART OF THE VALLEY SE           A                    4:15.09       3:56.06



      1) Carter, Davis 10    2) Stephens, Daniel 103) Link, Eathan 9     4) Gladney, Preston 7

   2 MT. CARMEL HAMMERHEADS           A                         NT       4:56.22



      1) Archer, Will 9      2) Falcon, Christian 13) Sentell, Matthew 9 4) Stiles, Jay 8



Event 5  Girls 11-12 200 Yard Medley Relay

     Team                         Relay                  Seed Time   Finals Time



   1 MT. CARMEL HAMMERHEADS           A                    2:28.23       2:35.85



      1) Hale, Anna 12       2) Potter, Kate 12    3) Janssen, Alana 12  4) Stoner, Tess 11

 --- MT. CARMEL HAMMERHEADS           B                    2:48.07      X3:03.34



      1) Howard, Parker 11   2) Clingan, JoJo 11   3) McElyea, Amanda 12 4) Hill, Shelby 11



Event 6  Boys 11-12 200 Yard Medley Relay

     Team                         Relay                  Seed Time   Finals Time



 --- MT. CARMEL HAMMERHEADS           A                    3:58.49            DQ



      1) Potter, Jarrod 11   2) Moss, Sam 12       3) Hornsby, Carson 12 4) Maynor, Colby 11



Event 7  Girls 13-14 200 Yard Medley Relay

     Team                         Relay                  Seed Time   Finals Time



   1 MT. CARMEL HAMMERHEADS           A                    2:30.35       2:27.28



      1) Rickmeyer, Mary Cla 2) Rickmeyer, Katie 123) Clarke, Katelyn 14 4) Nichols, Hannah 14

 --- MT. CARMEL HAMMERHEADS           B                         NT      X3:24.06



      1) Clingan, Haley 13   2) Willem, Katie 13   3) Kern, Jennifer 14  4) Haugh, Mackenzie 12



Event 8  Boys 13-14 200 Yard Medley Relay

     Team                         Relay                  Seed Time   Finals Time



   1 MT. CARMEL HAMMERHEADS           A                    3:07.91       3:30.07



      1) Christian, Tyler 13 2) Stoner, Will 13    3) Longmire, Richard 14) Hitchcock, Rhett 13



Event 9  Girls 15-17 200 Yard Medley Relay

     Team                         Relay                  Seed Time   Finals Time



 --- MT. CARMEL HAMMERHEADS           A                         NT            DQ



      1) Nichols, Mary Cathe 2) Hill, Makenzie 16  3) Nichols, Collin 15 4) Taylor, Rachel 15



Event 11  Girls 6 & Under 25 Yard Freestyle

     Name                     Age Team                   Seed Time   Finals Time



   1 Allen, Kori                6 HEART OF THE VALLEY SE Y   27.11         27.57



   2 Maynor, Makenzie           6 MT. CARMEL HAMMERHEADS     36.08         38.59



   3 McNeal, Raegan             6 MT. CARMEL HAMMERHEADS     39.74         44.94



 --- Heeney, Nora               6 MT. CARMEL HAMMERHEADS     31.44        X33.75





Event 14  Boys 6 & Under 25 Yard Freestyle

     Name                     Age Team                   Seed Time   Finals Time



   1 Sentell, Jack              6 MT. CARMEL HAMMERHEADS     31.40         32.56



   2 Maurer, David              5 HEART OF THE VALLEY SE Y   42.17         39.54





Event 17  Girls 8 & Under 25 Yard Freestyle

     Name                     Age Team                   Seed Time   Finals Time



   1 Maurer, Gracie             8 HEART OF THE VALLEY SE Y   21.51        J22.22



   2 Shrier, Colleen            7 HEART OF THE VALLEY SE Y      NT        J25.38



   3 Pearsall, Kayla            7 MT. CARMEL HAMMERHEADS     24.50        J24.78



   4 Keel, Anna Grace           7 HEART OF THE VALLEY SE Y   25.12        J26.97



   5 Page, Catherine            8 MT. CARMEL HAMMERHEADS     28.75        J32.69



   6 Willem, Alyssa             7 MT. CARMEL HAMMERHEADS     39.27        J44.25





Event 20  Boys 8 & Under 25 Yard Freestyle

     Name                     Age Team                   Seed Time   Finals Time



   1 Worshek, Caleb             8 MT. CARMEL HAMMERHEADS     22.11        J23.22



   2 Worshek, Riley             7 MT. CARMEL HAMMERHEADS     22.86        J25.97



   3 Gladney, Preston           7 HEART OF THE VALLEY SE Y   26.34        J26.91



   4 Hudson, Neil               7 MT. CARMEL HAMMERHEADS     25.80        J23.56



   5 Maurer, Jack               7 HEART OF THE VALLEY SE Y      NT        J27.90





Event 22  Boys 8 & Under 25 Yard Freestyle Exhibition

     Name                     Age Team                   Seed Time   Finals Time



 --- Cupp, Mason                7 MT. CARMEL HAMMERHEADS     38.11        X36.66





Event 23  Girls 9-10 50 Yard Freestyle

     Name                     Age Team                   Seed Time   Finals Time



   1 Brink, Angie              10 MT. CARMEL HAMMERHEADS     37.20         38.72



   2 Larson, Keira             10 MT. CARMEL HAMMERHEADS        NT         42.41



   3 Meier, Holland            10 MT. CARMEL HAMMERHEADS     50.02         46.47



   4 Kennedy, Jillian           9 HEART OF THE VALLEY SE Y 1:03.30         52.81





Event 25  Girls 9-10 50 Yard Freestyle Exhibition

     Name                     Age Team                   Seed Time   Finals Time



 --- Page, Isabelle             9 MT. CARMEL HAMMERHEADS     55.65        X52.94



 --- Heeney, Adeline            9 MT. CARMEL HAMMERHEADS     59.71        X58.47



 --- Hornsby, Meredith          9 MT. CARMEL HAMMERHEADS   1:08.65      X1:03.12





Event 26  Boys 9-10 50 Yard Freestyle

     Name                     Age Team                   Seed Time   Finals Time



   1 Stephens, Daniel          10 HEART OF THE VALLEY SE Y      NT         34.58



   2 Archer, Will               9 MT. CARMEL HAMMERHEADS     45.98         44.28



   3 Carter, Davis             10 HEART OF THE VALLEY SE Y   46.68         45.97



   4 Link, Eathan               9 HEART OF THE VALLEY SE Y      NT         48.53



   5 Falcon, Christian         10 MT. CARMEL HAMMERHEADS     51.87         50.47



   6 Sentell, Matthew           9 MT. CARMEL HAMMERHEADS     51.58         50.62





Event 29  Girls 11-12 50 Yard Freestyle

     Name                     Age Team                   Seed Time   Finals Time



   1 Freeman, Clara            12 HEART OF THE VALLEY SE Y      NT         30.31



   2 Janssen, Alana            12 MT. CARMEL HAMMERHEADS     30.12         31.34



   3 Hale, Anna                12 MT. CARMEL HAMMERHEADS     32.32         33.25



   4 Stoner, Tess              11 MT. CARMEL HAMMERHEADS     32.93         34.54





Event 31  Girls 11-12 50 Yard Freestyle Exhibition

     Name                     Age Team                   Seed Time   Finals Time



 --- Howard, Parker            11 MT. CARMEL HAMMERHEADS        NT        X39.00



 --- Kern, Bailey N            11 MT. CARMEL HAMMERHEADS     44.71        X44.90



 --- Larson, Kathryn           12 MT. CARMEL HAMMERHEADS     45.86        X45.37



 --- Blackwood, Katie          11 MT. CARMEL HAMMERHEADS     49.43        X47.93



 --- Clingan, JoJo             11 MT. CARMEL HAMMERHEADS     49.77        X53.03





Event 32  Boys 11-12 50 Yard Freestyle

     Name                     Age Team                   Seed Time   Finals Time



   1 Neese, Kyle               11 HEART OF THE VALLEY SE Y      NT         32.60



   2 Hornsby, Carson           12 MT. CARMEL HAMMERHEADS     47.18         42.50



   3 Potter, Jarrod            11 MT. CARMEL HAMMERHEADS     41.57         45.10



   4 Wells, John Bryson        11 HEART OF THE VALLEY SE Y   52.28         51.03



   5 Maynor, Colby             11 MT. CARMEL HAMMERHEADS     53.98         51.10





Event 34  Boys 11-12 50 Yard Freestyle Exhibition

     Name                     Age Team                   Seed Time   Finals Time



 --- Hitchcock, Lars           12 MT. CARMEL HAMMERHEADS   1:13.93      X1:04.58





Event 35  Girls 13-14 50 Yard Freestyle

     Name                     Age Team                   Seed Time   Finals Time



   1 Clarke, Katelyn           14 MT. CARMEL HAMMERHEADS     28.40        J27.87



   2 Jerman, Alicia            14 HEART OF THE VALLEY SE Y   29.50        J28.75



   3 Rickmeyer, Mary Claire    14 MT. CARMEL HAMMERHEADS     29.54        J29.72



   4 Nichols, Hannah           14 MT. CARMEL HAMMERHEADS        NT        J29.50





Event 38  Boys 13-14 50 Yard Freestyle

     Name                     Age Team                   Seed Time   Finals Time



   1 Stoner, Will              13 MT. CARMEL HAMMERHEADS     29.27         29.14



   2 Longmire, Richard         14 MT. CARMEL HAMMERHEADS        NT         33.66



   3 Hitchcock, Rhett          13 MT. CARMEL HAMMERHEADS     37.67         35.82





Event 41  Girls 15-17 50 Yard Freestyle

     Name                     Age Team                   Seed Time   Finals Time



   1 Hill, Makenzie            16 MT. CARMEL HAMMERHEADS     27.43         28.12



   2 Nichols, Collin           15 MT. CARMEL HAMMERHEADS     28.24         28.22



   3 Browning, Meghan          17 HEART OF THE VALLEY SE Y   29.22         28.78



   4 Newsum, Gracie            16 HEART OF THE VALLEY SE Y   31.58         31.06



   5 Taylor, Rachel            15 MT. CARMEL HAMMERHEADS        NT         37.74





Event 44  Boys 15-17 50 Yard Freestyle

     Name                     Age Team                   Seed Time   Finals Time



   1 Coyle, Austin             15 HEART OF THE VALLEY SE Y   26.96         26.65



   2 Brink, Stephen            15 MT. CARMEL HAMMERHEADS     35.91         34.69





Event 47  Girls 8 & Under 25 Yard Breaststroke

     Name                     Age Team                   Seed Time   Finals Time



   1 Shrier, Colleen            7 HEART OF THE VALLEY SE Y   32.32         29.50



   2 Rogers, Haley              7 HEART OF THE VALLEY SE Y      NT         33.03



   3 Pearsall, Kayla            7 MT. CARMEL HAMMERHEADS     33.07         36.97



   4 Keel, Anna Grace           7 HEART OF THE VALLEY SE Y      NT         37.76



   5 Page, Catherine            8 MT. CARMEL HAMMERHEADS     36.91         41.22



   6 Maynor, Makenzie           6 MT. CARMEL HAMMERHEADS     54.12         55.23





Event 48  Boys 8 & Under 25 Yard Breaststroke

     Name                     Age Team                   Seed Time   Finals Time



   1 Worshek, Caleb             8 MT. CARMEL HAMMERHEADS     28.63         27.47



   2 Worshek, Riley             7 MT. CARMEL HAMMERHEADS     30.56         37.31



   3 Hudson, Neil               7 MT. CARMEL HAMMERHEADS     38.08         38.50



   4 Keel, Carson               8 HEART OF THE VALLEY SE Y      NT         40.50



   5 Maurer, Jack               7 HEART OF THE VALLEY SE Y      NT         48.57





Event 49  Girls 9-10 50 Yard Breaststroke

     Name                     Age Team                   Seed Time   Finals Time



   1 Brink, Angie              10 MT. CARMEL HAMMERHEADS     52.51         53.85



   2 Gholson, Hannah            9 MT. CARMEL HAMMERHEADS        NT         59.10



   3 Meier, Holland            10 MT. CARMEL HAMMERHEADS   1:11.73       1:05.75



   4 Kennedy, Jillian           9 HEART OF THE VALLEY SE Y      NT       1:20.41





Event 50  Boys 9-10 50 Yard Breaststroke

     Name                     Age Team                   Seed Time   Finals Time



   1 Stephens, Daniel          10 HEART OF THE VALLEY SE Y      NT         47.00



   2 Falcon, Christian         10 MT. CARMEL HAMMERHEADS        NT       1:01.50



   3 Carter, Davis             10 HEART OF THE VALLEY SE Y 1:04.09       1:03.09



   4 Archer, Will               9 MT. CARMEL HAMMERHEADS        NT       1:06.72



   5 Link, Eathan               9 HEART OF THE VALLEY SE Y 1:05.13       1:10.97





Event 51  Girls 11-12 50 Yard Breaststroke

     Name                     Age Team                   Seed Time   Finals Time



   1 Janssen, Alana            12 MT. CARMEL HAMMERHEADS     40.16         41.75



   2 Stoner, Tess              11 MT. CARMEL HAMMERHEADS     45.90         45.25



   3 Potter, Kate              12 MT. CARMEL HAMMERHEADS     45.43         45.40





Event 52  Boys 11-12 50 Yard Breaststroke

     Name                     Age Team                   Seed Time   Finals Time



   1 Neese, Kyle               11 HEART OF THE VALLEY SE Y      NT         55.34



   2 Potter, Jarrod            11 MT. CARMEL HAMMERHEADS     55.99         59.25



   3 Moss, Sam                 12 MT. CARMEL HAMMERHEADS   1:06.70       1:09.48





Event 53  Girls 13-14 50 Yard Breaststroke

     Name                     Age Team                   Seed Time   Finals Time



   1 Nichols, Hannah           14 MT. CARMEL HAMMERHEADS        NT         41.18



   2 Clingan, Haley            13 MT. CARMEL HAMMERHEADS     55.03         55.03



   3 Willem, Katie             13 MT. CARMEL HAMMERHEADS   1:05.36       1:04.72





Event 54  Boys 13-14 50 Yard Breaststroke

     Name                     Age Team                   Seed Time   Finals Time



   1 Stoner, Will              13 MT. CARMEL HAMMERHEADS     41.91         42.85



   2 Longmire, Richard         14 MT. CARMEL HAMMERHEADS        NT         51.59



 --- Hitchcock, Rhett          13 MT. CARMEL HAMMERHEADS        NT            DQ





Event 55  Girls 15-17 50 Yard Breaststroke

     Name                     Age Team                   Seed Time   Finals Time



   1 Nichols, Collin           15 MT. CARMEL HAMMERHEADS     36.58         36.82



   2 Hill, Makenzie            16 MT. CARMEL HAMMERHEADS     36.67         38.25



   3 Browning, Meghan          17 HEART OF THE VALLEY SE Y      NT         39.03



   4 Newsum, Gracie            16 HEART OF THE VALLEY SE Y   42.42         48.59



   5 Taylor, Rachel            15 MT. CARMEL HAMMERHEADS        NT       1:04.13





Event 57  Mixed 8 & Under 100 Yard Freestyle Relay

     Team                         Relay                  Seed Time   Finals Time



   1 MT. CARMEL HAMMERHEADS           A                    1:38.22       1:45.69



      1) Worshek, Riley M7   2) Page, Catherine W8 3) Pearsall, Kayla W7 4) Worshek, Caleb M8

   2 HEART OF THE VALLEY SE           A                    1:45.43       2:20.97



      1) Keel, Carson M8     2) Keel, Anna Grace W73) Maurer, Gracie W8  4) Gladney, Preston M7

 --- MT. CARMEL HAMMERHEADS           B                    2:04.72      X2:12.34



      1) Stiles, Jay M8      2) Maynor, Makenzie W63) Heeney, Nora W6    4) Hudson, Neil M7

 --- MT. CARMEL HAMMERHEADS           C                    2:28.52      X2:41.00



      1) Cupp, Mason M7      2) McNeal, Raegan W6  3) Willem, Alyssa W7  4) Sentell, Jack M6



Event 59  Mixed 9-10 200 Yard Freestyle Relay

     Team                         Relay                  Seed Time   Finals Time



   1 MT. CARMEL HAMMERHEADS           A                    3:04.78       3:04.91



      1) Sentell, Matthew M9 2) Meier, Holland W10 3) Brink, Angie W10   4) Archer, Will M9

   2 HEART OF THE VALLEY SE           A                    3:44.28       3:07.32



      1) Carter, Davis M10   2) Stephens, Daniel M13) Dunn, Marley W9    4) Kennedy, Jillian W9



Event 61  Mixed 11-12 200 Yard Freestyle Relay

     Team                         Relay                  Seed Time   Finals Time



   1 MT. CARMEL HAMMERHEADS           A                    2:31.19       2:41.32



      1) Hornsby, Carson M12 2) Hale, Anna W12     3) Potter, Jarrod M11 4) Janssen, Alana W12

 --- MT. CARMEL HAMMERHEADS           B                    3:15.72      X3:17.78



      1) Hitchcock, Lars M12 2) Larson, Kathryn W123) Maynor, Colby M11  4) Potter, Kate W12



Event 63  Mixed 13-14 200 Yard Freestyle Relay

     Team                         Relay                  Seed Time   Finals Time



   1 MT. CARMEL HAMMERHEADS           A                    2:02.00       2:10.29



      1) Christian, Tyler M1 2) Rickmeyer, Mary Cla3) Stoner, Will M13   4) Clarke, Katelyn W14



Event 65  Mixed 15-17 200 Yard Freestyle Relay

     Team                         Relay                  Seed Time   Finals Time



   1 HEART OF THE VALLEY SE           A                    1:54.92       2:03.47



      1) Overbeck, Greg M17  2) Newsum, Gracie W16 3) Browning, Meghan W14) Coyle, Austin M15

   2 MT. CARMEL HAMMERHEADS           A                         NT       2:11.09



      1) Hitchcock, Rhett M1 2) Nichols, Collin W153) Brink, Stephen M15 4) Hill, Makenzie W16



Event 67  Girls 8 & Under 25 Yard Backstroke

     Name                     Age Team                   Seed Time   Finals Time



   1 Shrier, Colleen            7 HEART OF THE VALLEY SE Y   32.64         33.03



   2 Rogers, Haley              7 HEART OF THE VALLEY SE Y      NT         34.87



   3 Pearsall, Kayla            7 MT. CARMEL HAMMERHEADS     38.49         41.12



   4 Page, Catherine            8 MT. CARMEL HAMMERHEADS     48.64         49.34



   5 Heeney, Nora               6 MT. CARMEL HAMMERHEADS     45.84         55.75



 --- Maurer, Gracie             8 HEART OF THE VALLEY SE Y   24.76            DQ





Event 68  Boys 8 & Under 25 Yard Backstroke

     Name                     Age Team                   Seed Time   Finals Time



   1 Worshek, Caleb             8 MT. CARMEL HAMMERHEADS     29.26         27.69



   2 Gladney, Preston           7 HEART OF THE VALLEY SE Y   28.34         30.66



   3 Stiles, Jay                8 MT. CARMEL HAMMERHEADS     41.70         36.59



   4 Sentell, Jack              6 MT. CARMEL HAMMERHEADS        NT         36.66



   5 Keel, Carson               8 HEART OF THE VALLEY SE Y   46.81         56.75





Event 69  Girls 9-10 50 Yard Backstroke

     Name                     Age Team                   Seed Time   Finals Time



   1 Brink, Angie              10 MT. CARMEL HAMMERHEADS     48.66         49.81



   2 Meier, Holland            10 MT. CARMEL HAMMERHEADS   1:00.51         58.94



   3 Larson, Keira             10 MT. CARMEL HAMMERHEADS   1:00.56       1:02.12



   4 Kennedy, Jillian           9 HEART OF THE VALLEY SE Y 1:38.46       1:06.69





Event 70  Boys 9-10 50 Yard Backstroke

     Name                     Age Team                   Seed Time   Finals Time



   1 Stephens, Daniel          10 HEART OF THE VALLEY SE Y      NT         42.66



   2 Carter, Davis             10 HEART OF THE VALLEY SE Y   53.36         51.47



   3 Sentell, Matthew           9 MT. CARMEL HAMMERHEADS     58.95         58.38



   4 Falcon, Christian         10 MT. CARMEL HAMMERHEADS   1:12.60       1:14.85



 --- Archer, Will               9 MT. CARMEL HAMMERHEADS   1:22.23            DQ





Event 71  Girls 11-12 50 Yard Backstroke

     Name                     Age Team                   Seed Time   Finals Time



   1 Freeman, Clara            12 HEART OF THE VALLEY SE Y      NT         33.97



   2 Hale, Anna                12 MT. CARMEL HAMMERHEADS     36.38         39.35



   3 Rickmeyer, Katie          12 MT. CARMEL HAMMERHEADS     42.94         41.58



   4 Potter, Kate              12 MT. CARMEL HAMMERHEADS     42.01         43.41





Event 72  Boys 11-12 50 Yard Backstroke

     Name                     Age Team                   Seed Time   Finals Time



   1 Neese, Kyle               11 HEART OF THE VALLEY SE Y      NT         46.75



   2 Hornsby, Carson           12 MT. CARMEL HAMMERHEADS   1:03.52       1:05.84



   3 Maynor, Colby             11 MT. CARMEL HAMMERHEADS   1:09.00       1:08.72



 --- Wells, John Bryson        11 HEART OF THE VALLEY SE Y   57.72            DQ



 --- Moss, Sam                 12 MT. CARMEL HAMMERHEADS        NT            DQ





Event 73  Girls 13-14 50 Yard Backstroke

     Name                     Age Team                   Seed Time   Finals Time



   1 Clarke, Katelyn           14 MT. CARMEL HAMMERHEADS     34.38         33.41



   2 Rickmeyer, Mary Claire    14 MT. CARMEL HAMMERHEADS     35.00         33.87



   3 Jerman, Alicia            14 HEART OF THE VALLEY SE Y   34.39         35.57



   4 Nichols, Hannah           14 MT. CARMEL HAMMERHEADS        NT         36.97





Event 74  Boys 13-14 50 Yard Backstroke

     Name                     Age Team                   Seed Time   Finals Time



   1 Christian, Tyler          13 MT. CARMEL HAMMERHEADS     55.27         54.10



   2 Longmire, Richard         14 MT. CARMEL HAMMERHEADS     54.12         59.94





Event 75  Girls 15-17 50 Yard Backstroke

     Name                     Age Team                   Seed Time   Finals Time



   1 Browning, Meghan          17 HEART OF THE VALLEY SE Y   36.14         36.72



   2 Taylor, Rachel            15 MT. CARMEL HAMMERHEADS        NT         52.94





Event 76  Boys 15-17 50 Yard Backstroke

     Name                     Age Team                   Seed Time   Finals Time



   1 Coyle, Austin             15 HEART OF THE VALLEY SE Y   33.48         34.16



   2 Brink, Stephen            15 MT. CARMEL HAMMERHEADS     49.27         48.72





Event 77  Girls 8 & Under 25 Yard Butterfly

     Name                     Age Team                   Seed Time   Finals Time



   1 Maurer, Gracie             8 HEART OF THE VALLEY SE Y   30.11         31.25



   2 Keel, Anna Grace           7 HEART OF THE VALLEY SE Y   32.92         36.97



   3 Heeney, Nora               6 MT. CARMEL HAMMERHEADS     39.84         41.18



   4 Maynor, Breanna            6 MT. CARMEL HAMMERHEADS     51.91         47.28



   5 Marshall, Kaelin           8 HEART OF THE VALLEY SE Y   47.98         49.94



   6 McNeal, Raegan             6 MT. CARMEL HAMMERHEADS     54.19       1:06.75





Event 78  Boys 8 & Under 25 Yard Butterfly

     Name                     Age Team                   Seed Time   Finals Time



   1 Gladney, Preston           7 HEART OF THE VALLEY SE Y      NT         30.37



   2 Worshek, Riley             7 MT. CARMEL HAMMERHEADS     28.83         30.41



   3 Hudson, Neil               7 MT. CARMEL HAMMERHEADS     33.78         34.38



   4 Keel, Carson               8 HEART OF THE VALLEY SE Y   37.36         39.10



   5 Stiles, Jay                8 MT. CARMEL HAMMERHEADS     43.01         49.72



   6 Maurer, Jack               7 HEART OF THE VALLEY SE Y   52.11         52.69





Event 79  Girls 9-10 50 Yard Butterfly

     Name                     Age Team                   Seed Time   Finals Time



   1 Larson, Keira             10 MT. CARMEL HAMMERHEADS     57.33       1:00.12



   2 Gholson, Hannah            9 MT. CARMEL HAMMERHEADS   1:03.15       1:00.47



   3 Page, Isabelle             9 MT. CARMEL HAMMERHEADS        NT       1:17.47



 --- Hornsby, Meredith          9 MT. CARMEL HAMMERHEADS        NT            DQ





Event 80  Boys 9-10 50 Yard Butterfly

     Name                     Age Team                   Seed Time   Finals Time



   1 Link, Eathan               9 HEART OF THE VALLEY SE Y 1:05.10       1:10.91



   2 Sentell, Matthew           9 MT. CARMEL HAMMERHEADS        NT       1:14.62





Event 81  Girls 11-12 50 Yard Butterfly

     Name                     Age Team                   Seed Time   Finals Time



   1 Janssen, Alana            12 MT. CARMEL HAMMERHEADS     33.49         33.72



   2 Freeman, Clara            12 HEART OF THE VALLEY SE Y      NT         36.93



   3 Hale, Anna                12 MT. CARMEL HAMMERHEADS     36.19         37.44



   4 McElyea, Amanda           12 MT. CARMEL HAMMERHEADS     39.37         41.06





Event 82  Boys 11-12 50 Yard Butterfly

     Name                     Age Team                   Seed Time   Finals Time



   1 Maynor, Colby             11 MT. CARMEL HAMMERHEADS        NT       1:01.93



   2 Potter, Jarrod            11 MT. CARMEL HAMMERHEADS        NT       1:05.53



 --- Moss, Sam                 12 MT. CARMEL HAMMERHEADS   1:17.45            DQ





Event 83  Girls 13-14 50 Yard Butterfly

     Name                     Age Team                   Seed Time   Finals Time



   1 Clarke, Katelyn           14 MT. CARMEL HAMMERHEADS     33.90        J33.69



  *2 Rickmeyer, Mary Claire    14 MT. CARMEL HAMMERHEADS     34.30        J35.25



  *2 Jerman, Alicia            14 HEART OF THE VALLEY SE Y   34.62        J35.35



   4 Kern, Jennifer            14 MT. CARMEL HAMMERHEADS     55.10        J55.40





Event 84  Boys 13-14 50 Yard Butterfly

     Name                     Age Team                   Seed Time   Finals Time



   1 Stoner, Will              13 MT. CARMEL HAMMERHEADS     43.35         37.52



   2 Longmire, Richard         14 MT. CARMEL HAMMERHEADS     53.06         51.78



   3 Hitchcock, Rhett          13 MT. CARMEL HAMMERHEADS        NT         57.85





Event 85  Girls 15-17 50 Yard Butterfly

     Name                     Age Team                   Seed Time   Finals Time



   1 Nichols, Collin           15 MT. CARMEL HAMMERHEADS     31.75         33.34



   2 Newsum, Gracie            16 HEART OF THE VALLEY SE Y   36.94         37.15





Event 86  Boys 15-17 50 Yard Butterfly

     Name                     Age Team                   Seed Time   Finals Time



   1 Coyle, Austin             15 HEART OF THE VALLEY SE Y   31.30         31.69



   2 Brink, Stephen            15 MT. CARMEL HAMMERHEADS        NT         51.12





Event 87  Girls 8 & Under 100 Yard Freestyle Relay

     Team                         Relay                  Seed Time   Finals Time



   1 HEART OF THE VALLEY SE           A                    1:55.17       1:56.10



      1) Keel, Anna Grace 7  2) Marshall, Kaelin 8 3) Allen, Kori 6      4) Maurer, Gracie 8

   2 MT. CARMEL HAMMERHEADS           A                    2:00.77       2:06.47



      1) Page, Catherine 8   2) Maynor, Makenzie 6 3) Heeney, Nora 6     4) Pearsall, Kayla 7



Event 88  Boys 8 & Under 100 Yard Freestyle Relay

     Team                         Relay                  Seed Time   Finals Time



   1 MT. CARMEL HAMMERHEADS           A                    1:42.17       1:49.25



      1) Worshek, Riley 7    2) Stiles, Jay 8      3) Hudson, Neil 7     4) Worshek, Caleb 8

   2 HEART OF THE VALLEY SE           A                         NT       2:35.10



      1) Gladney, Preston 7  2) Keel, Carson 8     3) Maurer, Jack 7     4) Long, Will 7



Event 89  Girls 9-10 200 Yard Freestyle Relay

     Team                         Relay                  Seed Time   Finals Time



   1 MT. CARMEL HAMMERHEADS           A                    3:30.72       3:11.94



      1) Brink, Angie 10     2) Larson, Keira 10   3) Meier, Holland 10  4) Page, Isabelle 9

 --- MT. CARMEL HAMMERHEADS           B                         NT      X3:45.72



      1) Gholson, Hannah 9   2) Hornsby, Meredith 93) Heeney, Adeline 9



Event 90  Boys 9-10 200 Yard Freestyle Relay

     Team                         Relay                  Seed Time   Finals Time



   1 HEART OF THE VALLEY SE           A                         NT       3:37.00



      1) Carter, Davis 10    2) Stephens, Daniel 103) Link, Eathan 9     4) Gladney, Preston 7

   2 MT. CARMEL HAMMERHEADS           A                    4:13.67       3:50.19



      1) Sentell, Matthew 9  2) Falcon, Christian 13) Archer, Will 9     4) Sentell, Jack 6



Event 91  Girls 11-12 200 Yard Freestyle Relay

     Team                         Relay                  Seed Time   Finals Time



   1 MT. CARMEL HAMMERHEADS           A                    2:10.25       2:22.53



      1) Hale, Anna 12       2) Potter, Kate 12    3) Stoner, Tess 11    4) Janssen, Alana 12

 --- MT. CARMEL HAMMERHEADS           B                         NT      X2:40.00



      1) Haugh, Mackenzie 12 2) Hill, Shelby 11    3) Howard, Parker 11  4) Rickmeyer, Katie 12

 --- MT. CARMEL HAMMERHEADS           C                    2:51.27      X3:11.34



      1) Kern, Bailey N 11   2) Moss, Reily 11     3) Blackwood, Katie 114) Barnes, Mary 11



Event 92  Boys 11-12 200 Yard Freestyle Relay

     Team                         Relay                  Seed Time   Finals Time



   1 MT. CARMEL HAMMERHEADS           A                    3:36.66       3:32.17



      1) Hornsby, Carson 12  2) Hitchcock, Lars 12 3) Maynor, Colby 11   4) Potter, Jarrod 11



Event 93  Girls 13-14 200 Yard Freestyle Relay

     Team                         Relay                  Seed Time   Finals Time



   1 MT. CARMEL HAMMERHEADS           A                    2:13.82       2:06.63



      1) Nichols, Hannah 14  2) McElyea, Amanda 12 3) Rickmeyer, Mary Cla4) Clarke, Katelyn 14

 --- MT. CARMEL HAMMERHEADS           B                         NT      X2:49.72



      1) Larson, Kathryn 12  2) Willem, Katie 13   3) Clingan, Haley 13  4) Kern, Jennifer 14



Event 94  Boys 13-14 200 Yard Freestyle Relay

     Team                         Relay                  Seed Time   Finals Time



   1 MT. CARMEL HAMMERHEADS           A                    2:36.31       3:01.69



      1) Christian, Tyler 13 2) Hitchcock, Rhett 133) Longmire, Richard 14) Stoner, Will 13







                            Combined Team Scores - Through Event 96



  1. Mt. Carmel Hammerheads              331      2. Heart of the Valley SE YMCA          168

 

 
 

Web Design by:
MerchantWorks, Inc.


Copyright 2004-2022 - Rocket City Swim League, PO Box 10052, Huntsville, AL 35801
info@swimrcsl.org