Home
2016 Meets
2015 Meets
Archive & Records
Forms & Documents
Officiating
Member Pools
Board & Minutes
About RCSL

Meet Results / Record Listing

(Meters Time = Yards Time x 1.11 ----- Yards Time = Meters Time / 1.11)

                              2011 BLOS vs JVRA-Yards - 6/15/2011

                                            Results

                         Combined Team Scores - Through Event 96

  1. Jones Valley Recreation Assn.    356       

  2. Blossomwood Swim Team            197

 

Event 1  Girls 8 & Under 100 Yard Medley Relay

     Team                       Relay                  Seed Time  Finals Time

   1 JONES VALLEY RECREATIO         A                    1:45.56      1:37.22          

      1) Orcutt, Caroline 8 2) Stucky, Margaret 8 3) Anderson, Lainey 7 4) Warner, Kate 8

   2 BLOSSOMWOOD SWIM TEAM          A                    1:42.44      1:38.03          

      1) Yates, Madelyn 6   2) Johnson, Madeline 83) Adams, Anna 8      4) Paparella, Meg 7

 --- BLOSSOMWOOD SWIM TEAM          B                    1:42.99     X1:53.62          

      1) Krichev, Julia 7   2) Colley, Caroline 7 3) Henshaw, Caroline 84) Aboudonia, Nannette

 --- BLOSSOMWOOD SWIM TEAM          C                    1:57.98     X2:13.72          

      1) Rawls, Audrey 8    2) Suttles, Jane Kathe3) Roby, Willa 8      4) Anglin, Sadie 7

 --- JONES VALLEY RECREATIO         C                         NT     X2:25.04          

      1) Mitchell, Sarah Kat2) Patz, Ansley 7     3) Childs, Sarah Kate 

 --- JONES VALLEY RECREATIO         B                         NT     X2:36.76          

      1) Mikatarian, Stephan2) Tao, Megan 7       3) Boothe, Grace 7    4) Sharpe, Haley Karen

 

Event 2  Boys 8 & Under 100 Yard Medley Relay

     Team                       Relay                  Seed Time  Finals Time

   1 JONES VALLEY RECREATIO         A                    1:35.20      1:32.40          

      1) Robin, Luke 8      2) Amos, Ethan M 8    3) Hardy, Jackson 8   4) Bedsole, Chris 7

   2 BLOSSOMWOOD SWIM TEAM          A                    1:44.49      1:46.03          

      1) Tolen, John William2) Brambach, Will 8   3) Harbarger, David 8 4) Frazier, Gavin 8

 --- JONES VALLEY RECREATIO         D                         NT     X2:02.69          

      1) Pollock, Ben 7     2) Swanson, Garrett 7 3) Cheng, Alex 7      4) Hitchcock, Drew 6

 --- JONES VALLEY RECREATIO         B                         NT     X2:10.31          

      1) Bell, Charlie 7    2) Kruse, Cameron 8   3) Matthews, Michael 64) Kelly, Joseph 7

 --- BLOSSOMWOOD SWIM TEAM          B                    2:20.27     X2:42.19          

      1) Hudson, Alton 7    2) Hyatt, Mike 7      3) Penfield, Thomas He4) Craig, Bridges 7

 

Event 3  Girls 9-10 200 Yard Medley Relay

     Team                       Relay                  Seed Time  Finals Time

   1 BLOSSOMWOOD SWIM TEAM          A                    2:51.52      2:52.32          

      1) Cimino, Maddie 9   2) Janssen, Kelli 10  3) Johnson, Jackie 9  4) Schloss, Anna 9

   2 JONES VALLEY RECREATIO         A                    3:00.54      2:54.22          

      1) Mathews, Laurel 9  2) Roberts, Ella 10   3) Eichstaedt, Emily 94) Patz, Callie 9

 --- BLOSSOMWOOD SWIM TEAM          B                    3:20.39     X3:36.93          

      1) Gilbert, Mary 10   2) Aboudonia, Gertrude3) Gilbert, Elizabeth 4) Butler, Emma 9

 --- JONES VALLEY RECREATIO         B                         NT     X3:50.83          

      1) Kowalczyk, Elizabet2) Wessel, Lochlin 9  3) Cox, Ella 9        4) Hitchcock, Lindsey 

 --- BLOSSOMWOOD SWIM TEAM          C                         NT     X4:00.75          

      1) Hensley, Evey 9    2) Cagle, Savannah 10 3) Hutchens, Sara 10  4) Seymour, Taylor 9

 

Event 4  Boys 9-10 200 Yard Medley Relay

     Team                       Relay                  Seed Time  Finals Time

   1 BLOSSOMWOOD SWIM TEAM          A                    3:00.51      3:05.69          

      1) Swing, Joe 10      2) Smith, Preston 9   3) Thurman, Reed 9    4) Wilson, Fletcher 10

   2 JONES VALLEY RECREATIO         A                    3:03.29      3:12.06          

      1) Barker, Luke 9     2) Jones, Noah 10     3) Amos, Carson P 9   4) Lehman, Robert 10

 --- BLOSSOMWOOD SWIM TEAM          B                    3:37.97     X4:02.10          

      1) Hall, Griffin 10   2) Pope, Aidan 9      3) Cagle, Stephen 9   4) Cummings, Andrew 10

 --- JONES VALLEY RECREATIO         B                         NT     X4:07.53          

      1) Tao, Mathew 9      2) Boothe, Blake 9    3) Swanson, Ethan 9   4) Sickels, Noah 9

 

Event 5  Girls 11-12 200 Yard Medley Relay

     Team                       Relay                  Seed Time  Finals Time

   1 BLOSSOMWOOD SWIM TEAM          A                    2:24.77      2:19.37          

      1) Cimino, Sarah Marga2) Roberts, Riley 12  3) Nallamala, Kavi 12 4) Clayton, Allie 12

(Event 5  Girls 11-12 200 Yard Medley Relay)

     Team                       Relay                  Seed Time  Finals Time

   2 JONES VALLEY RECREATIO         A                         NT      2:36.00          

      1) Accardi, Hollon 11 2) Childs, Abbie 12   3) Hui, Chloe 12      4) Patz, Avery 11

 --- BLOSSOMWOOD SWIM TEAM          B                    3:08.23     X3:11.19          

      1) Speer, Sarah Kate 12) Loftin, Crosby 11  3) Frazier, Abigail 114) Wilson, Virginia 12

 --- BLOSSOMWOOD SWIM TEAM          C                         NT     X3:25.69          

      1) Tucker, Mary Taylor2) Creech, Bankston 113) Johnston, Mackenzie4) Johnson, Anna Grace

 

Event 6  Boys 11-12 200 Yard Medley Relay

     Team                       Relay                  Seed Time  Finals Time

   1 JONES VALLEY RECREATIO         A                    2:28.13      2:19.75          

      1) Lioce, Dominick D 12) Vest, Jackson 11   3) Orcutt, Daniel 12  4) Phelps, Colin 11

   2 BLOSSOMWOOD SWIM TEAM          A                    2:32.37      2:36.07          

      1) Kretzschmar, Will 12) Darden, Will 11    3) Mantooth, Matthew 14) Thurman, Blake 12

 --- BLOSSOMWOOD SWIM TEAM          B                    2:49.50     X2:57.13          

      1) Calvert, Ethan 11  2) Butler, Warren 11  3) Harbarger, Sam 11  4) Windham, Sims 11

 --- BLOSSOMWOOD SWIM TEAM          C                    3:23.66     X3:15.34          

      1) Kaylor, John Michae2) Johnson, Brooks 12 3) Thurman, Grayson 114) Smith, Connor 12

 

Event 7  Girls 13-14 200 Yard Medley Relay

     Team                       Relay                  Seed Time  Finals Time

   1 JONES VALLEY RECREATIO         A                    2:07.41      2:06.37          

      1) Orcutt, Jackie 14  2) Sabio, Jesse 13    3) Pirani, Catherine 14) Clark, Amanda 14

   2 BLOSSOMWOOD SWIM TEAM          A                    2:18.16      2:21.00          

      1) Clayton, Hannah Pag2) Janssen, Alexa 13  3) Smith, Megan 14    4) Kesting, Megan 13

 

Event 8  Boys 13-14 200 Yard Medley Relay

     Team                       Relay                  Seed Time  Finals Time

   1 JONES VALLEY RECREATIO         A                    2:11.03      2:17.00          

      1) Espy, Chandler 14  2) Sabio, Joel 14     3) Steves, Ben 14     4) Jones, Caleb 13

   2 BLOSSOMWOOD SWIM TEAM          A                    2:00.39      2:52.00          

      1) Kaylor, Alex 13    2) Batson, Andrew 13  3) Medawar, Nicholas 14) Colley, Will 13

 

Event 9  Girls 15-17 200 Yard Medley Relay

     Team                       Relay                  Seed Time  Finals Time

   1 JONES VALLEY RECREATIO         A                    2:01.84      2:00.38          

      1) Sabio, Jasmine 17  2) Starck, Jennifer 163) Wilson, Kristyn 17 4) Olson, Elizabeth 15

   2 BLOSSOMWOOD SWIM TEAM          A                    2:09.42      2:14.03          

      1) Moore, Sarah Gwin 12) Sherman, Brooke 15 3) Parsons, Devon 16  4) Browers, Veronica 1

 

Event 10  Boys 15-17 200 Yard Medley Relay

     Team                       Relay                  Seed Time  Finals Time

   1 JONES VALLEY RECREATIO         A                    1:56.03      1:45.69          

      1) Day, Szymmy 15     2) Kaliszak, Luke 15  3) Kaliszak, Zack 17  4) Olson, Nick 17

   2 BLOSSOMWOOD SWIM TEAM          A                    1:52.30      2:02.72          

      1) Smith, Karter 16   2) Roberts, Christophe3) Hudson, Harrison 174) McDonald, Carter 15

 

Event 11  Girls 6 & Under 25 Yard Freestyle

     Name                   Age Team                   Seed Time  Finals Time

   1 Yates, Madelyn           6 BLOSSOMWOOD SWIM TEAM      21.00        23.85          

   2 Mitchell, Sarah Kate     6 JONES VALLEY RECREATION A  24.90        24.37          

   3 Watson, McKenna          6 BLOSSOMWOOD SWIM TEAM      29.19        28.28          

   4 Krichev, Audrey          5 BLOSSOMWOOD SWIM TEAM      33.68        30.59          

   5 Barker, Ellis            5 JONES VALLEY RECREATION A  31.34        32.03          

   6 Boyce, Alana             6 JONES VALLEY RECREATION A  32.78        39.53          

 

Event 13  Girls 6 & Under 25 Yard Freestyle Exhibition

     Name                   Age Team                   Seed Time  Finals Time

 --- Rawls, Ava               5 BLOSSOMWOOD SWIM TEAM      37.65       X33.57          

 --- Kowalczyk, Angela        5 JONES VALLEY RECREATION A     NT       X33.72          

 --- Stucky, Grace            6 JONES VALLEY RECREATION A  37.48       X35.28          

 --- McGahey, Sara            6 JONES VALLEY RECREATION A     NT       X36.17          

 --- Suttles, Ella            5 BLOSSOMWOOD SWIM TEAM      34.00       X38.38          

 --- Henshaw, Ella            5 BLOSSOMWOOD SWIM TEAM      39.31       X46.19          

 --- Heritage, Preston        5 BLOSSOMWOOD SWIM TEAM    1:04.12       X49.94          

 --- Henrich, Nancy Kate      5 BLOSSOMWOOD SWIM TEAM    1:12.00       X50.10          

 --- Butkis, Stella           5 BLOSSOMWOOD SWIM TEAM      45.47       X51.64          

 --- Cobb, Sarah              5 BLOSSOMWOOD SWIM TEAM      58.00       X51.69          

 --- Cheng, Emily             5 JONES VALLEY RECREATION A1:05.75       X51.99          

 --- Heritage, Greer          5 BLOSSOMWOOD SWIM TEAM      59.06       X52.47          

 --- Brinkley, Wini           5 BLOSSOMWOOD SWIM TEAM      49.23       X52.62          

 --- Childs, Megan            5 JONES VALLEY RECREATION A     NT       X52.84          

 --- Anderson, Ellie          3 JONES VALLEY RECREATION A     NT       X59.43          

 --- Gilliam, Riley           5 BLOSSOMWOOD SWIM TEAM      58.80     X1:00.41          

 --- McCrary, Eliza           5 BLOSSOMWOOD SWIM TEAM    1:09.00     X1:04.47          

 

Event 14  Boys 6 & Under 25 Yard Freestyle

     Name                   Age Team                   Seed Time  Finals Time

   1 Matthews, Michael        6 JONES VALLEY RECREATION A  20.63        19.88          

   2 Amos, Andrew J           6 JONES VALLEY RECREATION A     NT        22.47          

   3 Samples, Luke            6 BLOSSOMWOOD SWIM TEAM      28.56        26.43          

   4 Langford, Clements       6 BLOSSOMWOOD SWIM TEAM      28.58        28.13          

   5 Lehman, Mitchell         6 JONES VALLEY RECREATION A  29.41        32.06          

   6 Roby, Billy              6 BLOSSOMWOOD SWIM TEAM      35.25        39.22          

 

Event 16  Boys 6 & Under 25 Yard Freestyle Exhibition

     Name                   Age Team                   Seed Time  Finals Time

 --- Hardy, Samuel            6 JONES VALLEY RECREATION A  30.66       X28.97          

 --- Collins, Owen            6 BLOSSOMWOOD SWIM TEAM      36.00       X33.50          

 --- Dodgen, Drew             5 BLOSSOMWOOD SWIM TEAM      36.15       X33.50          

 --- Hitchcock, Drew          6 JONES VALLEY RECREATION A  33.46       X36.97          

 --- Kruse, Tanner            5 JONES VALLEY RECREATION A  32.86       X39.28          

 --- Sanders, Jack            6 BLOSSOMWOOD SWIM TEAM      59.59       X41.94          

 --- Thomas, James-Hale       6 JONES VALLEY RECREATION A  44.28       X42.13          

 --- Hensley, Huck            5 BLOSSOMWOOD SWIM TEAM      41.33       X42.81          

 --- Lunsford, Luke           6 BLOSSOMWOOD SWIM TEAM      42.33       X43.19          

 --- Robin, Charlie           5 JONES VALLEY RECREATION A  43.63       X45.01          

 --- Bell, Jack               5 JONES VALLEY RECREATION A  43.88       X46.25          

 --- Duncan, Graham           5 BLOSSOMWOOD SWIM TEAM      46.19       X48.75          

 --- Moore, Quinn             5 JONES VALLEY RECREATION A  46.46       X48.87          

 --- Pollock, Carter          5 JONES VALLEY RECREATION A  35.15       X49.60          

 --- Grelier, Patrick         6 JONES VALLEY RECREATION A     NT       X49.97          

 --- Boyce, Colton            4 JONES VALLEY RECREATION A     NT     X1:05.00          

 --- Ward, Gates              5 BLOSSOMWOOD SWIM TEAM      53.00     X1:14.94          

 --- Lunsford, Judd           4 BLOSSOMWOOD SWIM TEAM    1:57.00     X1:40.40          

 

Event 17  Girls 8 & Under 25 Yard Freestyle

     Name                   Age Team                   Seed Time  Finals Time

   1 Anderson, Lainey         7 JONES VALLEY RECREATION A  13.48        17.28          

   2 Orcutt, Caroline         8 JONES VALLEY RECREATION A     NT        19.90          

(Event 17  Girls 8 & Under 25 Yard Freestyle)

     Name                   Age Team                   Seed Time  Finals Time

   3 Warner, Kate             8 JONES VALLEY RECREATION A  20.47       J20.49          

   4 Krichev, Julia           7 BLOSSOMWOOD SWIM TEAM      19.33       J20.12          

   5 Adams, Anna              8 BLOSSOMWOOD SWIM TEAM      20.03        20.59          

   6 Paparella, Meg           7 BLOSSOMWOOD SWIM TEAM      18.48        21.06          

 

Event 19  Girls 8 & Under 25 Yard Freestyle Exhibition

     Name                   Age Team                   Seed Time  Finals Time

 --- Roby, Willa              8 BLOSSOMWOOD SWIM TEAM      21.08       X22.12          

 --- Rawls, Audrey            8 BLOSSOMWOOD SWIM TEAM      28.66       X24.62          

 --- Suttles, Jane Katherin   8 BLOSSOMWOOD SWIM TEAM      26.37       X26.53          

 --- Mikatarian, Stephanie    7 JONES VALLEY RECREATION A     NT       X27.01          

 --- Tao, Megan               7 JONES VALLEY RECREATION A  26.41       X27.89          

 --- Collins, Ella            7 BLOSSOMWOOD SWIM TEAM      27.84       X29.22          

 --- Colley, Caroline         7 BLOSSOMWOOD SWIM TEAM      26.22       X29.78          

 --- Moore, Vivian            8 BLOSSOMWOOD SWIM TEAM      27.19       X31.22          

 --- Anglin, Sadie            7 BLOSSOMWOOD SWIM TEAM      28.19       X31.46          

 --- Creech, Mary Maddox      8 BLOSSOMWOOD SWIM TEAM      31.62       X32.53          

 --- Hensley, Holland         7 BLOSSOMWOOD SWIM TEAM      30.68       X33.00          

 --- Aboudonia, Nannette      8 BLOSSOMWOOD SWIM TEAM      28.68       X34.31          

 --- League, Betty            7 BLOSSOMWOOD SWIM TEAM      56.31       X56.94          

 

Event 20  Boys 8 & Under 25 Yard Freestyle

     Name                   Age Team                   Seed Time  Finals Time

   1 Brambach, Will           8 BLOSSOMWOOD SWIM TEAM      18.02        17.12          

   2 Amos, Ethan M            8 JONES VALLEY RECREATION A     NT        17.87          

   3 Robin, Luke              8 JONES VALLEY RECREATION A  20.03        19.03          

   4 Bedsole, Chris           7 JONES VALLEY RECREATION A     NT        20.16          

   5 Tolen, John William      7 BLOSSOMWOOD SWIM TEAM      18.75        22.75          

   6 Frazier, Gavin           8 BLOSSOMWOOD SWIM TEAM      23.15        23.82          

 

Event 22  Boys 8 & Under 25 Yard Freestyle Exhibition

     Name                   Age Team                   Seed Time  Finals Time

 --- Bell, Charlie            7 JONES VALLEY RECREATION A  25.88       X24.47          

 --- Pollock, Ben             7 JONES VALLEY RECREATION A  23.66       X24.75          

 --- Cheng, Alex              7 JONES VALLEY RECREATION A  25.39       X26.03          

 --- Grelier, Charles         8 JONES VALLEY RECREATION A  27.22       X27.15          

 --- Swanson, Garrett         7 JONES VALLEY RECREATION A  29.60       X30.46          

 --- Craig, Bridges           7 BLOSSOMWOOD SWIM TEAM      32.59       X34.60          

 --- Penfield, Thomas Henry   7 BLOSSOMWOOD SWIM TEAM      32.38       X36.12          

 --- Kelly, Joseph            7 JONES VALLEY RECREATION A  27.85       X36.16          

 --- Knight, Daniel           7 JONES VALLEY RECREATION A  39.94       X37.72          

 --- Hudson, Alton            7 BLOSSOMWOOD SWIM TEAM      37.67       X39.81          

 --- Hyatt, Mike              7 BLOSSOMWOOD SWIM TEAM      33.29       X40.28          

 --- Young, David             7 BLOSSOMWOOD SWIM TEAM      43.46       X52.81          

 

Event 23  Girls 9-10 50 Yard Freestyle

     Name                   Age Team                   Seed Time  Finals Time

   1 Cimino, Maddie           9 BLOSSOMWOOD SWIM TEAM      36.24        36.94          

   2 Schloss, Anna            9 BLOSSOMWOOD SWIM TEAM      36.50        37.59          

   3 Roberts, Ella           10 JONES VALLEY RECREATION A     NT        38.88          

   4 Eichstaedt, Emily        9 JONES VALLEY RECREATION A  40.09        39.41          

   5 Gilbert, Elizabeth       9 BLOSSOMWOOD SWIM TEAM         NT        39.69          

   6 Patz, Callie             9 JONES VALLEY RECREATION A  41.39        40.33          

 

Event 25  Girls 9-10 50 Yard Freestyle Exhibition

     Name                   Age Team                   Seed Time  Finals Time

 --- Cox, Ella                9 JONES VALLEY RECREATION A  45.41       X48.22          

 --- Roberts, Anna            9 JONES VALLEY RECREATION A  50.09       X48.51          

 --- Hutchens, Sara          10 BLOSSOMWOOD SWIM TEAM      52.26       X49.19          

 --- Seymour, Taylor          9 BLOSSOMWOOD SWIM TEAM      50.43       X49.84          

 --- Butler, Emma             9 BLOSSOMWOOD SWIM TEAM      56.71       X54.35          

 --- Hensley, Evey            9 BLOSSOMWOOD SWIM TEAM      56.41       X56.34          

 --- Mikatarian, Mikayla     10 JONES VALLEY RECREATION A     NT       X58.62          

 --- Hitchcock, Lindsey       9 JONES VALLEY RECREATION A     NT       X59.22          

 --- Aboudonia, Gertrude     10 BLOSSOMWOOD SWIM TEAM      51.98       X59.56          

 --- Roth, Anna Ryane         9 JONES VALLEY RECREATION A     NT       X59.88          

 

Event 26  Boys 9-10 50 Yard Freestyle

     Name                   Age Team                   Seed Time  Finals Time

   1 Swing, Joe              10 BLOSSOMWOOD SWIM TEAM      32.47        32.10          

   2 Amos, Carson P           9 JONES VALLEY RECREATION A  35.03        33.67          

   3 Lehman, Robert          10 JONES VALLEY RECREATION A  33.93        42.71          

   4 Thurman, Reed            9 BLOSSOMWOOD SWIM TEAM      42.18        43.65          

   5 Wilson, Fletcher        10 BLOSSOMWOOD SWIM TEAM      41.03        44.31          

   6 Jones, Noah             10 JONES VALLEY RECREATION A  44.87        46.60          

 

Event 28  Boys 9-10 50 Yard Freestyle Exhibition

     Name                   Age Team                   Seed Time  Finals Time

 --- Batson, Cole             9 BLOSSOMWOOD SWIM TEAM      45.78       X43.53          

 --- Cagle, Stephen           9 BLOSSOMWOOD SWIM TEAM      46.47       X45.78          

 --- Swanson, Ethan           9 JONES VALLEY RECREATION A     NT       X54.78          

 --- Pope, Aidan              9 BLOSSOMWOOD SWIM TEAM      59.83       X56.81          

 --- Sickels, Noah            9 JONES VALLEY RECREATION A     NT     X1:05.36          

 

Event 29  Girls 11-12 50 Yard Freestyle

     Name                   Age Team                   Seed Time  Finals Time

   1 Cimino, Sarah Margaret  12 BLOSSOMWOOD SWIM TEAM      26.54        26.28          

   2 Hui, Chloe              12 JONES VALLEY RECREATION A     NT       J26.28          

   3 Clayton, Allie          12 BLOSSOMWOOD SWIM TEAM         NT        34.09          

   4 Johnston, Mackenzie     11 BLOSSOMWOOD SWIM TEAM      36.33        34.60          

   5 Accardi, Hollon         11 JONES VALLEY RECREATION A  34.70        36.22          

   6 Patz, Avery             11 JONES VALLEY RECREATION A  35.77        37.79          

 

Event 31  Girls 11-12 50 Yard Freestyle Exhibition

     Name                   Age Team                   Seed Time  Finals Time

 --- Wilson, Virginia        12 BLOSSOMWOOD SWIM TEAM      35.83       X36.94          

 --- Loftin, Crosby          11 BLOSSOMWOOD SWIM TEAM      45.34       X41.00          

 --- Speer, Sarah Kate       11 BLOSSOMWOOD SWIM TEAM      40.78       X41.97          

 --- Tucker, Mary Taylor     11 BLOSSOMWOOD SWIM TEAM      43.41       X42.68          

 --- Frazier, Abigail        11 BLOSSOMWOOD SWIM TEAM      45.28       X44.28          

 --- Creech, Bankston        11 BLOSSOMWOOD SWIM TEAM      57.34       X47.22          

 --- Johnson, Anna Grace     11 BLOSSOMWOOD SWIM TEAM      57.05       X49.56          

 

Event 32  Boys 11-12 50 Yard Freestyle

     Name                   Age Team                   Seed Time  Finals Time

   1 Vest, Jackson           11 JONES VALLEY RECREATION A  29.37        29.28          

   2 Phelps, Colin           11 JONES VALLEY RECREATION A  30.27        30.04          

   3 Kretzschmar, Will       12 BLOSSOMWOOD SWIM TEAM      31.16        32.53          

(Event 32  Boys 11-12 50 Yard Freestyle)

     Name                   Age Team                   Seed Time  Finals Time

   4 Mantooth, Matthew       11 BLOSSOMWOOD SWIM TEAM      37.23        32.59          

   5 Thurman, Blake          12 BLOSSOMWOOD SWIM TEAM      32.75        34.00          

   6 Lioce, Dominick D       11 JONES VALLEY RECREATION A     NT        40.25          

 

Event 34  Boys 11-12 50 Yard Freestyle Exhibition

     Name                   Age Team                   Seed Time  Finals Time

 --- Thurman, Grayson        11 BLOSSOMWOOD SWIM TEAM      38.64           DQ          

 --- Smith, Connor           12 BLOSSOMWOOD SWIM TEAM      39.31           DQ          

 --- Windham, Sims           11 BLOSSOMWOOD SWIM TEAM      35.00           DQ          

 --- Butler, Warren          11 BLOSSOMWOOD SWIM TEAM      39.14           DQ          

 --- Burkett, Graham         12 BLOSSOMWOOD SWIM TEAM      39.22           DQ          

 --- Kaylor, John Michael    12 BLOSSOMWOOD SWIM TEAM      36.71           DQ          

 

Event 35  Girls 13-14 50 Yard Freestyle

     Name                   Age Team                   Seed Time  Finals Time

   1 Smith, Megan            14 BLOSSOMWOOD SWIM TEAM      28.41        28.25          

   2 Clark, Amanda           14 JONES VALLEY RECREATION A     NT        28.47          

   3 Sabio, Jesse            13 JONES VALLEY RECREATION A     NT        29.22          

   4 Pirani, Catherine       14 JONES VALLEY RECREATION A  29.96        29.63          

   5 Clayton, Hannah Page    13 BLOSSOMWOOD SWIM TEAM      28.89        31.47          

   6 VanDyke, Anne Hayden    13 BLOSSOMWOOD SWIM TEAM      34.28        32.69          

 

Event 37  Girls 13-14 50 Yard Freestyle Exhibition

     Name                   Age Team                   Seed Time  Finals Time

 --- Johnson, Macey          13 BLOSSOMWOOD SWIM TEAM      35.52           DQ          

 --- Seymour, Kaitlyn        13 BLOSSOMWOOD SWIM TEAM      34.04           DQ          

 

Event 38  Boys 13-14 50 Yard Freestyle

     Name                   Age Team                   Seed Time  Finals Time

   1 Espy, Chandler          14 JONES VALLEY RECREATION A     NT        25.84          

   2 Sabio, Joel             14 JONES VALLEY RECREATION A  25.72        28.35          

   3 Batson, Andrew          13 BLOSSOMWOOD SWIM TEAM      31.52        30.94          

   4 Medawar, Nicholas       13 BLOSSOMWOOD SWIM TEAM      32.18        31.31          

   5 Wilson, Frankie         14 JONES VALLEY RECREATION A     NT        33.12          

   6 Colley, Will            13 BLOSSOMWOOD SWIM TEAM      35.52        35.46          

 

Event 41  Girls 15-17 50 Yard Freestyle

     Name                   Age Team                   Seed Time  Finals Time

   1 Wilson, Kristyn         17 JONES VALLEY RECREATION A  26.78        27.22          

   2 Moore, Sarah Gwin       15 BLOSSOMWOOD SWIM TEAM      26.89        27.41          

   3 Sabio, Jasmine          17 JONES VALLEY RECREATION A  27.06        27.59          

   4 Olson, Elizabeth        15 JONES VALLEY RECREATION A  28.29        28.25          

   5 Parsons, Devon          16 BLOSSOMWOOD SWIM TEAM      27.81        28.62          

   6 Sherman, Brooke         15 BLOSSOMWOOD SWIM TEAM      30.05        33.19          

 

Event 44  Boys 15-17 50 Yard Freestyle

     Name                   Age Team                   Seed Time  Finals Time

   1 Smith, Karter           16 BLOSSOMWOOD SWIM TEAM      23.63        23.56          

   2 Kaliszak, Luke          15 JONES VALLEY RECREATION A  24.37        24.24          

   3 Kaliszak, Zack          17 JONES VALLEY RECREATION A     NT        24.59          

   4 Day, Szymmy             15 JONES VALLEY RECREATION A     NT        24.85          

   5 Hudson, Harrison        17 BLOSSOMWOOD SWIM TEAM      25.56        25.81          

   6 McDonald, Carter        15 BLOSSOMWOOD SWIM TEAM      25.78        26.34          

 

Event 47  Girls 8 & Under 25 Yard Breaststroke

     Name                   Age Team                   Seed Time  Finals Time

   1 Adams, Anna              8 BLOSSOMWOOD SWIM TEAM      29.38        27.78          

   2 Johnson, Madeline        8 BLOSSOMWOOD SWIM TEAM      26.91        28.03          

   3 Paparella, Meg           7 BLOSSOMWOOD SWIM TEAM         NT        30.66          

   4 Childs, Sarah Kate       8 JONES VALLEY RECREATION A     NT        35.00          

   5 Stucky, Margaret         8 JONES VALLEY RECREATION A     NT        38.42          

   6 Patz, Ansley             7 JONES VALLEY RECREATION A     NT        41.72          

 

Event 48  Boys 8 & Under 25 Yard Breaststroke

     Name                   Age Team                   Seed Time  Finals Time

   1 Amos, Ethan M            8 JONES VALLEY RECREATION A  26.09       J37.34          

   2 Brambach, Will           8 BLOSSOMWOOD SWIM TEAM      25.70       J25.94          

   3 Bedsole, Chris           7 JONES VALLEY RECREATION A  31.95       J30.13          

   4 Frazier, Gavin           8 BLOSSOMWOOD SWIM TEAM      30.31       J30.97          

   5 Harbarger, David         8 BLOSSOMWOOD SWIM TEAM      35.01       J32.01          

   6 Kruse, Cameron           8 JONES VALLEY RECREATION A     NT       J35.87          

 

Event 49  Girls 9-10 50 Yard Breaststroke

     Name                   Age Team                   Seed Time  Finals Time

   1 Janssen, Kelli          10 BLOSSOMWOOD SWIM TEAM      48.28        47.38          

   2 Schloss, Anna            9 BLOSSOMWOOD SWIM TEAM      47.12        47.60          

   3 Roberts, Ella           10 JONES VALLEY RECREATION A  47.28       J47.60          

   4 Cagle, Savannah         10 BLOSSOMWOOD SWIM TEAM      56.82        55.22          

   5 Patz, Callie             9 JONES VALLEY RECREATION A  58.88        59.66          

   6 Wessel, Lochlin          9 JONES VALLEY RECREATION A  58.39      1:00.74          

 

Event 50  Boys 9-10 50 Yard Breaststroke

     Name                   Age Team                   Seed Time  Finals Time

   1 Jones, Noah             10 JONES VALLEY RECREATION A  57.54        57.34          

   2 Boothe, Blake            9 JONES VALLEY RECREATION A1:03.72      1:02.87          

   3 Paparella, Preston       9 BLOSSOMWOOD SWIM TEAM    1:08.78      1:04.19          

   4 Cummings, Andrew        10 BLOSSOMWOOD SWIM TEAM         NT      1:07.00          

   5 Lehman, Robert          10 JONES VALLEY RECREATION A1:05.06      1:07.81          

 --- Smith, Preston           9 BLOSSOMWOOD SWIM TEAM         NT           DQ          

 

Event 51  Girls 11-12 50 Yard Breaststroke

     Name                   Age Team                   Seed Time  Finals Time

   1 Hui, Chloe              12 JONES VALLEY RECREATION A     NT        35.06          

   2 Roberts, Riley          12 BLOSSOMWOOD SWIM TEAM      40.66        40.59          

   3 Nallamala, Kavi         12 BLOSSOMWOOD SWIM TEAM      44.58        42.78          

   4 Clayton, Allie          12 BLOSSOMWOOD SWIM TEAM         NT        44.19          

   5 Childs, Abbie           12 JONES VALLEY RECREATION A     NT        47.89          

   6 Patz, Avery             11 JONES VALLEY RECREATION A  52.50        55.25          

 

Event 52  Boys 11-12 50 Yard Breaststroke

     Name                   Age Team                   Seed Time  Finals Time

   1 Vest, Jackson           11 JONES VALLEY RECREATION A  36.16        37.42          

   2 Orcutt, Daniel          12 JONES VALLEY RECREATION A     NT        37.59          

   3 Johnson, Brooks         12 BLOSSOMWOOD SWIM TEAM      43.96        44.17          

   4 Darden, Will            11 BLOSSOMWOOD SWIM TEAM      43.61        45.99          

   5 Kowalczyk, Matt         12 JONES VALLEY RECREATION A  45.57        47.35          

   6 Harbarger, Sam          11 BLOSSOMWOOD SWIM TEAM         NT        52.47          

 

Event 53  Girls 13-14 50 Yard Breaststroke

     Name                   Age Team                   Seed Time  Finals Time

   1 Sabio, Jesse            13 JONES VALLEY RECREATION A  33.86        33.36          

   2 Clark, Amanda           14 JONES VALLEY RECREATION A     NT        36.88          

   3 Orcutt, Jackie          14 JONES VALLEY RECREATION A     NT        38.34          

   4 Janssen, Alexa          13 BLOSSOMWOOD SWIM TEAM      42.30        42.89          

 

Event 54  Boys 13-14 50 Yard Breaststroke

     Name                   Age Team                   Seed Time  Finals Time

   1 Sabio, Joel             14 JONES VALLEY RECREATION A  34.89        35.64          

   2 Batson, Andrew          13 BLOSSOMWOOD SWIM TEAM      40.96        40.97          

   3 Medawar, Nicholas       13 BLOSSOMWOOD SWIM TEAM      42.20        41.57          

   4 Steves, Ben             14 JONES VALLEY RECREATION A  41.40        43.75          

   5 Colley, Will            13 BLOSSOMWOOD SWIM TEAM         NT        57.46          

 

Event 55  Girls 15-17 50 Yard Breaststroke

     Name                   Age Team                   Seed Time  Finals Time

   1 Sabio, Jasmine          17 JONES VALLEY RECREATION A  30.14        34.00          

   2 Wilson, Kristyn         17 JONES VALLEY RECREATION A  33.72        34.50          

   3 Starck, Jennifer        16 JONES VALLEY RECREATION A  33.05        35.84          

   4 Sherman, Brooke         15 BLOSSOMWOOD SWIM TEAM      38.75        41.58          

   5 Parsons, Devon          16 BLOSSOMWOOD SWIM TEAM      40.03        41.86          

 

Event 56  Boys 15-17 50 Yard Breaststroke

     Name                   Age Team                   Seed Time  Finals Time

   1 Day, Szymmy             15 JONES VALLEY RECREATION A     NT        30.06          

   2 Kaliszak, Zack          17 JONES VALLEY RECREATION A  33.69        33.13          

   3 Olson, Nick             17 JONES VALLEY RECREATION A  30.68        33.72          

   4 Roberts, Christopher    15 BLOSSOMWOOD SWIM TEAM      34.16        35.10          

   5 Hamm, Andy              15 BLOSSOMWOOD SWIM TEAM      37.52        36.91          

   6 Kaylor, Daniel          15 BLOSSOMWOOD SWIM TEAM      39.85        43.03          

 

Event 57  Mixed 8 & Under 100 Yard Freestyle Relay

     Team                       Relay                  Seed Time  Finals Time

   1 JONES VALLEY RECREATIO         A                    1:14.61      1:15.62          

      1) Bedsole, Chris M7  2) Warner, Kate W8    3) Anderson, Lainey W74) Amos, Ethan M M8

   2 BLOSSOMWOOD SWIM TEAM          A                    1:14.58      1:20.22          

      1) Krichev, Julia W7  2) Tolen, John William3) Paparella, Meg W7  4) Brambach, Will M8

 --- JONES VALLEY RECREATIO         B                         NT     X1:38.66          

      1) Hardy, Jackson M8  2) Boothe, Grace W7   3) Childs, Sarah Kate 4) Bell, Charlie M7

 --- JONES VALLEY RECREATIO         C                         NT     X1:48.72          

      1) Kelly, Joseph M7   2) Tao, Megan W7      3) Patz, Ansley W7    4) Pollock, Ben M7

 --- BLOSSOMWOOD SWIM TEAM          C                         NT     X1:55.17          

      1) Young, David M7    2) Banish, Katie W8   3) Johnson, Madeline W4) Penfield, Thomas He

 --- BLOSSOMWOOD SWIM TEAM          B                         NT     X1:57.59          

      1) Henshaw, Caroline W2) Creech, Mary Maddox3) Craig, Bridges M7  4) Frazier, Gavin M8

 

Event 59  Mixed 9-10 200 Yard Freestyle Relay

     Team                       Relay                  Seed Time  Finals Time

   1 BLOSSOMWOOD SWIM TEAM          A                    2:24.14      2:28.49          

      1) Thurman, Reed M9   2) Schloss, Anna W9   3) Cimino, Maddie W9  4) Swing, Joe M10

   2 JONES VALLEY RECREATIO         A                    2:30.44      2:31.91          

      1) Amos, Carson P M9  2) Roberts, Ella W10  3) Eichstaedt, Emily W4) Lehman, Robert M10

 --- JONES VALLEY RECREATIO         B                         NT     X3:01.35          

      1) Barker, Luke M9    2) Mathews, Laurel W9 3) Wessel, Lochlin W9 4) Boothe, Blake M9

(Event 59  Mixed 9-10 200 Yard Freestyle Relay)

     Team                       Relay                  Seed Time  Finals Time

 --- JONES VALLEY RECREATIO         C                         NT     X3:23.91          

      1) Swanson, Ethan M9  2) Patz, Callie W9    3) Hitchcock, Lindsey 4) Tao, Mathew M9

 --- BLOSSOMWOOD SWIM TEAM          B                         NT     X3:25.32          

      1) Hensley, Evey W9   2) Batson, Cole M9    3) Butler, Emma W9    4) League, Willsey M10

 --- BLOSSOMWOOD SWIM TEAM          C                         NT     X3:27.03          

      1) Cagle, Savannah W102) Smith, Preston M9  3) Hutchens, Sara W10 4) Cagle, Stephen M9

 

Event 61  Mixed 11-12 200 Yard Freestyle Relay

     Team                       Relay                  Seed Time  Finals Time

   1 JONES VALLEY RECREATIO         A                    2:10.11      2:02.13          

      1) Phelps, Colin M11  2) Hui, Chloe W12     3) Accardi, Hollon W114) Vest, Jackson M11

   2 BLOSSOMWOOD SWIM TEAM          A                    2:02.29      2:03.43          

      1) Thurman, Blake M12 2) Nallamala, Kavi W123) Kretzschmar, Will M4) Cimino, Sarah Marga

 --- BLOSSOMWOOD SWIM TEAM          B                         NT     X2:31.23          

      1) Windham, Sims M11  2) Butler, Warren M11 3) Frazier, Abigail W14) Roberts, Riley W12

 --- BLOSSOMWOOD SWIM TEAM          C                         NT     X2:52.86          

      1) Tucker, Mary Taylor2) Harbarger, Sam M11 3) Johnson, Anna Grace4) Smith, Connor M12

 

Event 63  Mixed 13-14 200 Yard Freestyle Relay

     Team                       Relay                  Seed Time  Finals Time

   1 JONES VALLEY RECREATIO         A                    1:59.09      1:54.09          

      1) Espy, Chandler M14 2) Clark, Amanda W14  3) Sabio, Jesse W13   4) Sabio, Joel M14

   2 BLOSSOMWOOD SWIM TEAM          A                    2:00.31      2:07.39          

      1) Medawar, Nicholas M2) Batson, Andrew M13 3) Clayton, Hannah Pag4) Smith, Megan W14

 

Event 65  Mixed 15-17 200 Yard Freestyle Relay

     Team                       Relay                  Seed Time  Finals Time

   1 JONES VALLEY RECREATIO         A                    1:43.91      1:45.44          

      1) Kaliszak, Luke M15 2) Olson, Nick M17    3) Sabio, Jasmine W17 4) Wilson, Kristyn W17

   2 BLOSSOMWOOD SWIM TEAM          A                    1:43.89      1:51.22          

      1) Parsons, Devon W16 2) Moore, Sarah Gwin W3) Hudson, Harrison M14) Smith, Karter M16

 

Event 67  Girls 8 & Under 25 Yard Backstroke

     Name                   Age Team                   Seed Time  Finals Time

   1 Orcutt, Caroline         8 JONES VALLEY RECREATION A     NT        22.43          

   2 Anderson, Lainey         7 JONES VALLEY RECREATION A  28.16        26.40          

   3 Yates, Madelyn           6 BLOSSOMWOOD SWIM TEAM         NT        27.67          

   4 Krichev, Julia           7 BLOSSOMWOOD SWIM TEAM      34.24        28.84          

   5 Henshaw, Caroline        8 BLOSSOMWOOD SWIM TEAM         NT        32.12          

   6 Patz, Ansley             7 JONES VALLEY RECREATION A  35.07        37.09          

 

Event 68  Boys 8 & Under 25 Yard Backstroke

     Name                   Age Team                   Seed Time  Finals Time

   1 Amos, Ethan M            8 JONES VALLEY RECREATION A  20.97        20.44          

   2 Robin, Luke              8 JONES VALLEY RECREATION A  24.21        22.87          

   3 Tolen, John William      7 BLOSSOMWOOD SWIM TEAM      28.63        27.15          

   4 Amos, Andrew J           6 JONES VALLEY RECREATION A  26.85        28.63          

   5 Frazier, Gavin           8 BLOSSOMWOOD SWIM TEAM         NT        38.15          

   6 Adams, John              8 BLOSSOMWOOD SWIM TEAM         NT        38.70          

 

Event 69  Girls 9-10 50 Yard Backstroke

     Name                   Age Team                   Seed Time  Finals Time

   1 Cimino, Maddie           9 BLOSSOMWOOD SWIM TEAM      42.09        39.76          

   2 Mathews, Laurel          9 JONES VALLEY RECREATION A  43.75        47.12          

(Event 69  Girls 9-10 50 Yard Backstroke)

     Name                   Age Team                   Seed Time  Finals Time

   3 Gilbert, Mary           10 BLOSSOMWOOD SWIM TEAM      50.84        48.63          

   4 Johnson, Jackie          9 BLOSSOMWOOD SWIM TEAM      46.75        49.13          

   5 Orcutt, Tori             9 JONES VALLEY RECREATION A     NT        49.19          

   6 Wessel, Lochlin          9 JONES VALLEY RECREATION A  52.62        53.38          

 

Event 70  Boys 9-10 50 Yard Backstroke

     Name                   Age Team                   Seed Time  Finals Time

   1 Swing, Joe              10 BLOSSOMWOOD SWIM TEAM      36.98        36.79          

   2 Amos, Carson P           9 JONES VALLEY RECREATION A  41.65        42.06          

   3 Barker, Luke             9 JONES VALLEY RECREATION A  51.57        50.47          

   4 Hall, Griffin           10 BLOSSOMWOOD SWIM TEAM      57.94        54.21          

   5 Thurman, Reed            9 BLOSSOMWOOD SWIM TEAM      56.60        55.75          

   6 Tao, Mathew              9 JONES VALLEY RECREATION A     NT        56.63          

 

Event 71  Girls 11-12 50 Yard Backstroke

     Name                   Age Team                   Seed Time  Finals Time

   1 Cimino, Sarah Margaret  12 BLOSSOMWOOD SWIM TEAM      30.23        30.04          

   2 Roberts, Riley          12 BLOSSOMWOOD SWIM TEAM      39.72        39.78          

   3 Johnston, Mackenzie     11 BLOSSOMWOOD SWIM TEAM         NT        45.79          

   4 Accardi, Hollon         11 JONES VALLEY RECREATION A  43.73        46.31          

   5 Patz, Avery             11 JONES VALLEY RECREATION A  49.12        47.50          

   6 Childs, Abbie           12 JONES VALLEY RECREATION A     NT        51.62          

 

Event 72  Boys 11-12 50 Yard Backstroke

     Name                   Age Team                   Seed Time  Finals Time

   1 Orcutt, Daniel          12 JONES VALLEY RECREATION A     NT        31.81          

   2 Kretzschmar, Will       12 BLOSSOMWOOD SWIM TEAM      35.96        37.33          

   3 Phelps, Colin           11 JONES VALLEY RECREATION A  38.47        38.00          

   4 Thurman, Blake          12 BLOSSOMWOOD SWIM TEAM      40.20        39.90          

   5 Calvert, Ethan          11 BLOSSOMWOOD SWIM TEAM      45.78        43.61          

   6 Kowalczyk, Matt         12 JONES VALLEY RECREATION A  42.75        45.47          

 

Event 73  Girls 13-14 50 Yard Backstroke

     Name                   Age Team                   Seed Time  Finals Time

   1 Smith, Megan            14 BLOSSOMWOOD SWIM TEAM      33.61        32.96          

   2 Orcutt, Jackie          14 JONES VALLEY RECREATION A     NT        33.19          

   3 Clayton, Hannah Page    13 BLOSSOMWOOD SWIM TEAM      33.99        33.54          

   4 Sabio, Jesse            13 JONES VALLEY RECREATION A  34.17        35.97          

 

Event 74  Boys 13-14 50 Yard Backstroke

     Name                   Age Team                   Seed Time  Finals Time

   1 Espy, Chandler          14 JONES VALLEY RECREATION A  27.19        31.21          

   2 Steves, Ben             14 JONES VALLEY RECREATION A  37.83        38.29          

   3 Smith, Tyler            14 BLOSSOMWOOD SWIM TEAM      51.34        52.73          

 

Event 75  Girls 15-17 50 Yard Backstroke

     Name                   Age Team                   Seed Time  Finals Time

   1 Moore, Sarah Gwin       15 BLOSSOMWOOD SWIM TEAM      30.17        30.10          

   2 Starck, Jennifer        16 JONES VALLEY RECREATION A  29.35        30.37          

   3 Sabio, Jasmine          17 JONES VALLEY RECREATION A     NT        34.00          

   4 Olson, Elizabeth        15 JONES VALLEY RECREATION A  32.99        34.91          

 

Event 76  Boys 15-17 50 Yard Backstroke

     Name                   Age Team                   Seed Time  Finals Time

   1 Kaliszak, Luke          15 JONES VALLEY RECREATION A  26.44        26.47          

   2 Day, Szymmy             15 JONES VALLEY RECREATION A     NT        28.30          

   3 Smith, Karter           16 BLOSSOMWOOD SWIM TEAM      24.89        29.91          

   4 McDonald, Carter        15 BLOSSOMWOOD SWIM TEAM      29.22       J31.77          

   5 Olson, Nick             17 JONES VALLEY RECREATION A     NT       J32.82          

   6 Hudson, Harrison        17 BLOSSOMWOOD SWIM TEAM      32.95       J30.35          

 

Event 77  Girls 8 & Under 25 Yard Butterfly

     Name                   Age Team                   Seed Time  Finals Time

   1 Anderson, Lainey         7 JONES VALLEY RECREATION A  21.07        20.12          

   2 Johnson, Madeline        8 BLOSSOMWOOD SWIM TEAM         NT        24.24          

   3 Henshaw, Caroline        8 BLOSSOMWOOD SWIM TEAM      23.99        26.51          

   4 Childs, Sarah Kate       8 JONES VALLEY RECREATION A     NT       J29.28          

   5 Paparella, Meg           7 BLOSSOMWOOD SWIM TEAM         NT       J29.05          

   6 Boothe, Grace            7 JONES VALLEY RECREATION A     NT        31.75          

 

Event 78  Boys 8 & Under 25 Yard Butterfly

     Name                   Age Team                   Seed Time  Finals Time

   1 Brambach, Will           8 BLOSSOMWOOD SWIM TEAM      22.74        22.08          

   2 Matthews, Michael        6 JONES VALLEY RECREATION A  24.23        23.41          

   3 Hardy, Jackson           8 JONES VALLEY RECREATION A  25.90        23.44          

   4 Robin, Luke              8 JONES VALLEY RECREATION A     NT        24.18          

   5 Tolen, John William      7 BLOSSOMWOOD SWIM TEAM      29.72        28.30          

   6 Harbarger, David         8 BLOSSOMWOOD SWIM TEAM      29.75        32.00          

 

Event 79  Girls 9-10 50 Yard Butterfly

     Name                   Age Team                   Seed Time  Finals Time

   1 Eichstaedt, Emily        9 JONES VALLEY RECREATION A  48.12        43.32          

   2 Johnson, Jackie          9 BLOSSOMWOOD SWIM TEAM      44.65        43.69          

   3 Mathews, Laurel          9 JONES VALLEY RECREATION A  46.57       J52.41          

   4 Gilbert, Mary           10 BLOSSOMWOOD SWIM TEAM    1:07.66       J52.29          

   5 Janssen, Kelli          10 BLOSSOMWOOD SWIM TEAM      50.43        53.35          

   6 Kowalczyk, Elizabeth     9 JONES VALLEY RECREATION A  50.13        57.94          

 

Event 80  Boys 9-10 50 Yard Butterfly

     Name                   Age Team                   Seed Time  Finals Time

   1 Swing, Joe              10 BLOSSOMWOOD SWIM TEAM      38.42        36.69          

   2 Amos, Carson P           9 JONES VALLEY RECREATION A  40.25        39.29          

   3 Barker, Luke             9 JONES VALLEY RECREATION A  50.84        55.38          

   4 Thurman, Reed            9 BLOSSOMWOOD SWIM TEAM      51.62        56.19          

   5 Cummings, Andrew        10 BLOSSOMWOOD SWIM TEAM         NT      1:02.68          

   6 Boothe, Blake            9 JONES VALLEY RECREATION A     NT      1:10.06          

 

Event 81  Girls 11-12 50 Yard Butterfly

     Name                   Age Team                   Seed Time  Finals Time

   1 Cimino, Sarah Margaret  12 BLOSSOMWOOD SWIM TEAM      28.49        28.25          

   2 Hui, Chloe              12 JONES VALLEY RECREATION A     NT        28.97          

   3 Nallamala, Kavi         12 BLOSSOMWOOD SWIM TEAM      38.05        36.22          

   4 Accardi, Hollon         11 JONES VALLEY RECREATION A     NT        46.41          

   5 Johnston, Mackenzie     11 BLOSSOMWOOD SWIM TEAM      48.22        48.12          

   6 Childs, Abbie           12 JONES VALLEY RECREATION A     NT      1:01.40          

 

Event 82  Boys 11-12 50 Yard Butterfly

     Name                   Age Team                   Seed Time  Finals Time

   1 Orcutt, Daniel          12 JONES VALLEY RECREATION A     NT        30.37          

   2 Phelps, Colin           11 JONES VALLEY RECREATION A  34.49        35.31          

   3 Mantooth, Matthew       11 BLOSSOMWOOD SWIM TEAM      40.05        39.01          

   4 Kretzschmar, Will       12 BLOSSOMWOOD SWIM TEAM      38.69        39.85          

   5 Thurman, Blake          12 BLOSSOMWOOD SWIM TEAM      40.18        40.89          

   6 Lioce, Dominick D       11 JONES VALLEY RECREATION A     NT        41.00          

 

Event 83  Girls 13-14 50 Yard Butterfly

     Name                   Age Team                   Seed Time  Finals Time

   1 Smith, Megan            14 BLOSSOMWOOD SWIM TEAM      33.69        30.54          

   2 Clark, Amanda           14 JONES VALLEY RECREATION A  31.41        31.94          

   3 Orcutt, Jackie          14 JONES VALLEY RECREATION A     NT        33.65          

   4 Clayton, Hannah Page    13 BLOSSOMWOOD SWIM TEAM      36.37        35.22          

 

Event 84  Boys 13-14 50 Yard Butterfly

     Name                   Age Team                   Seed Time  Finals Time

   1 Espy, Chandler          14 JONES VALLEY RECREATION A  26.16        28.47          

   2 Sabio, Joel             14 JONES VALLEY RECREATION A  31.38        33.47          

   3 Medawar, Nicholas       13 BLOSSOMWOOD SWIM TEAM      36.34        35.49          

   4 Batson, Andrew          13 BLOSSOMWOOD SWIM TEAM      40.69        41.47          

   5 Steves, Ben             14 JONES VALLEY RECREATION A  40.20        41.69          

   6 Smith, Tyler            14 BLOSSOMWOOD SWIM TEAM         NT        47.83          

 

Event 85  Girls 15-17 50 Yard Butterfly

     Name                   Age Team                   Seed Time  Finals Time

   1 Starck, Jennifer        16 JONES VALLEY RECREATION A  28.03        29.16          

   2 Wilson, Kristyn         17 JONES VALLEY RECREATION A  28.90        29.65          

   3 Parsons, Devon          16 BLOSSOMWOOD SWIM TEAM      28.69        30.48          

   4 Moore, Sarah Gwin       15 BLOSSOMWOOD SWIM TEAM      31.86        31.06          

   5 Steves, Lindsay         17 JONES VALLEY RECREATION A     NT        33.19          

   6 Browers, Veronica       15 BLOSSOMWOOD SWIM TEAM         NT        40.73          

 

Event 86  Boys 15-17 50 Yard Butterfly

     Name                   Age Team                   Seed Time  Finals Time

   1 Kaliszak, Luke          15 JONES VALLEY RECREATION A  26.75       J25.25          

   2 Smith, Karter           16 BLOSSOMWOOD SWIM TEAM      25.55       J25.54          

   3 Olson, Nick             17 JONES VALLEY RECREATION A  25.97       J24.78          

   4 Kaliszak, Zack          17 JONES VALLEY RECREATION A  26.72        27.06          

   5 Hudson, Harrison        17 BLOSSOMWOOD SWIM TEAM      27.47        27.78          

   6 Roberts, Christopher    15 BLOSSOMWOOD SWIM TEAM         NT        30.07          

 

Event 87  Girls 8 & Under 100 Yard Freestyle Relay

     Team                       Relay                  Seed Time  Finals Time

   1 JONES VALLEY RECREATIO         A                    1:19.86      1:23.41          

      1) Warner, Kate 8     2) Patz, Ansley 7     3) Orcutt, Caroline 8 4) Anderson, Lainey 7

   2 BLOSSOMWOOD SWIM TEAM          A                    1:18.84      1:26.87          

      1) Krichev, Julia 7   2) Johnson, Madeline 83) Yates, Madelyn 6   4) Paparella, Meg 7

 --- BLOSSOMWOOD SWIM TEAM          B                         NT     X2:07.62          

      1) Banish, Katie 8    2) Henshaw, Caroline 83) Hensley, Holland 7 4) Creech, Mary Maddox

 --- JONES VALLEY RECREATIO         B                         NT     X2:12.62          

      1) Boothe, Grace 7    2) Childs, Sarah Kate 3) Tao, Megan 7       4) Childs, Megan 5

 

Event 88  Boys 8 & Under 100 Yard Freestyle Relay

     Team                       Relay                  Seed Time  Finals Time

   1 JONES VALLEY RECREATIO         A                    1:23.10      1:22.16          

      1) Bedsole, Chris 7   2) Robin, Luke 8      3) Hardy, Jackson 8   4) Amos, Ethan M 8

   2 BLOSSOMWOOD SWIM TEAM          A                    1:22.73      1:29.67          

      1) Harbarger, David 8 2) Frazier, Gavin 8   3) Tolen, John William4) Brambach, Will 8

 --- JONES VALLEY RECREATIO         B                         NT     X1:56.53          

      1) Bell, Charlie 7    2) Pollock, Ben 7     3) Kelly, Joseph 7    4) Swanson, Garrett 7

 --- BLOSSOMWOOD SWIM TEAM          B                         NT     X2:37.80          

      1) Craig, Bridges 7   2) Young, David 7     3) Hudson, Alton 7    4) Penfield, Thomas He

 

Event 89  Girls 9-10 200 Yard Freestyle Relay

     Team                       Relay                  Seed Time  Finals Time

   1 BLOSSOMWOOD SWIM TEAM          A                    2:29.51      2:39.84          

      1) Gilbert, Mary 10   2) Schloss, Anna 9    3) Johnson, Jackie 9  4) Cimino, Maddie 9

   2 JONES VALLEY RECREATIO         A                    2:56.98      2:40.72          

      1) Eichstaedt, Emily 92) Patz, Callie 9     3) Orcutt, Tori 9     4) Roberts, Ella 10

 --- BLOSSOMWOOD SWIM TEAM          B                         NT     X3:25.25          

      1) Gilbert, Elizabeth 2) Hutchens, Sara 10  3) Hensley, Evey 9    4) Seymour, Taylor 9

 --- JONES VALLEY RECREATIO         B                         NT     X3:26.41          

      1) Hitchcock, Lindsey 2) Kowalczyk, Elizabet3) Mikatarian, Mikayla4) Roberts, Anna 9

 

Event 90  Boys 9-10 200 Yard Freestyle Relay

     Team                       Relay                  Seed Time  Finals Time

   1 JONES VALLEY RECREATIO         A                    2:48.03      2:46.06          

      1) Lehman, Robert 10  2) Barker, Luke 9     3) Jones, Noah 10     4) Amos, Carson P 9

   2 BLOSSOMWOOD SWIM TEAM          A                    2:34.61      2:49.99          

      1) Swing, Joe 10      2) Cummings, Andrew 103) Batson, Cole 9     4) Thurman, Reed 9

 --- BLOSSOMWOOD SWIM TEAM          B                         NT     X3:19.94          

      1) Paparella, Preston 2) Cagle, Stephen 9   3) Hall, Griffin 10   4) Smith, Preston 9

 

Event 91  Girls 11-12 200 Yard Freestyle Relay

     Team                       Relay                  Seed Time  Finals Time

   1 BLOSSOMWOOD SWIM TEAM          A                    2:06.06      2:12.61          

      1) Johnston, Mackenzie2) Roberts, Riley 12  3) Nallamala, Kavi 12 4) Cimino, Sarah Marga

   2 JONES VALLEY RECREATIO         A                         NT      2:47.47          

      1) Accardi, Hollon 11 2) Childs, Abbie 12   3) Hui, Chloe 12      4) Patz, Avery 11

 --- BLOSSOMWOOD SWIM TEAM          B                    2:36.35     X2:58.47          

      1) Cimino, Maddie 9   2) Johnson, Anna Grace3) Janssen, Kelli 10  4) Tucker, Mary Taylor

 --- BLOSSOMWOOD SWIM TEAM          C                         NT     X3:23.57          

      1) Creech, Bankston 112) Frazier, Abigail 113) Butler, Emma 9     4) Cagle, Savannah 10

 

Event 92  Boys 11-12 200 Yard Freestyle Relay

     Team                       Relay                  Seed Time  Finals Time

   1 JONES VALLEY RECREATIO         A                    2:15.66      2:14.28          

      1) Lioce, Dominick D 12) Phelps, Colin 11   3) Orcutt, Daniel 12  4) Kowalczyk, Matt 12

   2 BLOSSOMWOOD SWIM TEAM          A                    2:12.34      2:23.18          

      1) Thurman, Blake 12  2) Darden, Will 11    3) Calvert, Ethan 11  4) Kretzschmar, Will 1

 --- BLOSSOMWOOD SWIM TEAM          B                    2:24.11     X2:27.97          

      1) Mantooth, Matthew 12) Windham, Sims 11   3) Kaylor, John Michae4) Harbarger, Sam 11

 --- BLOSSOMWOOD SWIM TEAM          C                    2:30.72     X2:35.87          

      1) Smith, Connor 12   2) Thurman, Grayson 113) Johnson, Brooks 12 4) Butler, Warren 11

 

Event 93  Girls 13-14 200 Yard Freestyle Relay

     Team                       Relay                  Seed Time  Finals Time

   1 JONES VALLEY RECREATIO         A                    1:58.25      2:03.63          

      1) Clark, Amanda 14   2) Sabio, Jesse 13    3) Hui, Chloe 12      4) Orcutt, Jackie 14

   2 BLOSSOMWOOD SWIM TEAM          A                    2:02.36      2:12.30          

      1) Spearman, Carolanne2) Johnson, Macey 13  3) Clayton, Hannah Pag4) Smith, Megan 14

 

Event 94  Boys 13-14 200 Yard Freestyle Relay

     Team                       Relay                  Seed Time  Finals Time

   1 BLOSSOMWOOD SWIM TEAM          A                    2:07.32      2:33.90          

      1) Smith, Tyler 14    2) Colley, Will 13    3) Medawar, Nicholas 14) Batson, Andrew 13

 

Event 95  Girls 15-17 200 Yard Freestyle Relay

     Team                       Relay                  Seed Time  Finals Time

   1 JONES VALLEY RECREATIO         A                    1:53.85      2:02.69          

      1) Sabio, Jasmine 17  2) Starck, Jennifer 163) Wilson, Kristyn 17 4) Olson, Elizabeth 15

   2 BLOSSOMWOOD SWIM TEAM          A                    1:56.56      2:16.33          

      1) Browers, Veronica 12) Sherman, Brooke 15 3) Parsons, Devon 16  4) Moore, Sarah Gwin 1

 

Event 96  Boys 15-17 200 Yard Freestyle Relay

     Team                       Relay                  Seed Time  Finals Time

   1 JONES VALLEY RECREATIO         A                    1:45.72      1:45.75          

      1) Day, Szymmy 15     2) Kaliszak, Luke 15  3) Kaliszak, Zack 17  4) Olson, Nick 17

 

Combined Team Scores

                                                                



                         Combined Team Scores - Through Event 96

  1. Jones Valley Recreation Assn.    356       2. Blossomwood Swim Team             197

 

 
 

Web Design by:
MerchantWorks, Inc.


Copyright 2004-2017 - Rocket City Swim League, PO Box 10052, Huntsville, AL 35801
info@swimrcsl.org