Home
2018 Meets
2017 Meets
Archive & Records
Forms & Documents
Officiating
Member Pools
Board & Minutes
About RCSL

Meet Results / Record Listing

(Meters Time = Yards Time x 1.11 ----- Yards Time = Meters Time / 1.11)



Licensed to RCSL Swimming Champ. Meet                 HY-TEK's MEET MANAGER 3.0
                      2011 JVRA vs WHBG-Yards - 6/22/2011                      
                                    Results                                    
 
Event 1  Girls 8 & Under 100 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals        
===============================================================================
  1 JONES VALLEY RECREATION ASSN.  'A'                          1:32.44  
     1) Orcutt, Caroline 8              2) Schlichter, Caroline 8         
     3) Anderson, Lainey 7              4) Warner, Kate 8                 
  2 WHITESBURG TIDE  'A'                                        1:49.87  
     1) Lynam, Abby 8                   2) Ledbetter, Kate 8              
     3) Zibas, Camille 8                4) Cape, Emma 8                   
 -- JONES VALLEY RECREATION ASSN.  'B'                         X2:09.23  
     1) Patz, Ansley 7                  2) Sharpe, Haley Karen 8          
     3) Childs, Sarah Kate 8            4) Tao, Megan 7                   
 -- JONES VALLEY RECREATION ASSN.  'C'                         X2:10.81  
     1) Mitchell, Sarah Kate 6          2) Stucky, Margaret 8             
     3) Boothe, Grace 7                 4) Kowalczyk, Angela 5            
 
Event 2  Boys 8 & Under 100 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals        
===============================================================================
  1 JONES VALLEY RECREATION ASSN.  'A'                          1:30.97  
     1) Robin, Luke 8                   2) Bedsole, Chris 7               
     3) Hardy, Jackson 8                4) Amos, Ethan M 8                
  2 WHITESBURG TIDE  'A'                                        1:32.57  
     1) Cape, James 8                   2) Rooker, Matthew 7              
     3) Rooker, Austin 8                4) Wimberly, Carter G 8           
 -- WHITESBURG TIDE  'B'                                       X2:01.00  
     1) Skonieczny, Caden 7             2) Wimberly, Jack 7               
     3) Stinson, Jake 7                 4) Lynam, Christopher 6           
 -- JONES VALLEY RECREATION ASSN.  'B'                         X2:12.26  
     1) Bell, Charlie 7                 2) Cheng, Alex 7                  
     3) Kruse, Cameron 8                4) Kelly, Joseph 7                
 -- JONES VALLEY RECREATION ASSN.  'C'                         X2:27.16  
     1) Pollock, Ben 7                  2) Swanson, Garrett 7             
     3) Hardy, Samuel 6                 4) Knight, Daniel 7               
 -- WHITESBURG TIDE  'C'                                       X2:28.05  
     1) Wilson, Walker 7                2) Hoyt, Warren 8                 
     3) Harris, Caden 7                 4) Lamb, Ethan 7                  
 
Event 3  Girls 9-10 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals        
===============================================================================
  1 WHITESBURG TIDE  'A'                                        2:47.27  
     1) Maurer, Gracie 10               2) Hu, Alison 10                  
     3) Clinton, Sydney 10              4) Mix, Samantha 10               
  2 JONES VALLEY RECREATION ASSN.  'A'                          2:56.03  
     1) Orcutt, Tori 9                  2) Roberts, Ella 10               
     3) Eichstaedt, Emily 9             4) Mathews, Laurel 9              
 -- JONES VALLEY RECREATION ASSN.  'B'                         X3:38.60  
     1) Kowalczyk, Elizabeth 9          2) Roberts, Anna 9                
     3) Patz, Callie 9                  4) Wessel, Lochlin 9              
 -- WHITESBURG TIDE  'B'                                       X4:07.44  
     1) Lynam, Sarah 9                  2) Honeycutt, Mary 10             
     3) Williams, Hailey 10             4) Courson, Millie 10             
 
Event 4  Boys 9-10 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals        
===============================================================================
  1 WHITESBURG TIDE  'A'                                        2:57.19  
     1) Richardson, John 10             2) Jose, Garrett D 10             
     3) Burney, Judson 9                4) Rice, Rob 10                   
  2 JONES VALLEY RECREATION ASSN.  'A'                          3:08.69  
     1) Amos, Carson P 9                2) Jones, Noah 10                 
     3) Tao, Mathew 9                   4) Lehman, Robert 10              
 -- WHITESBURG TIDE  'B'                                       X4:20.88  
     1) McElreath, Alan 10              2) Snead, Jonah 9                 
     3) Maurer, Jack 9                  4) Steadmon, Lync 9               
 
Event 5  Girls 11-12 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals        
===============================================================================
  1 WHITESBURG TIDE  'A'                                        2:29.69  
     1) Cape, Jesse 11                  2) Taylor, Afura 12               
     3) Taylor, Auset 12                4) Wilkerson, Hannah L 12         
  2 JONES VALLEY RECREATION ASSN.  'A'                          2:37.29  
     1) Accardi, Hollon 11              2) Childs, Abbie 12               
     3) Hui, Chloe 12                   4) Patz, Avery 11                 
 -- WHITESBURG TIDE  'B'                                       X3:17.00  
     1) Smith, Kendall K 11             2) Stinson, Emma G 11             
     3) Martin, Rebecca 11              4) Hoyt, Judi 12                  
 
Event 6  Boys 11-12 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals        
===============================================================================
  1 JONES VALLEY RECREATION ASSN.  'A'                          2:18.17  
     1) Phelps, Colin 11                2) Vest, Jackson 11               
     3) Orcutt, Daniel 12               4) Kowalczyk, Matt 12             
 
Event 7  Girls 13-14 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals        
===============================================================================
  1 JONES VALLEY RECREATION ASSN.  'A'                          2:13.46  
     1) Orcutt, Jackie 14               2) Clark, Amanda 14               
     3) Pirani, Catherine 14            4) Sabio, Jesse 13                
 
Event 8  Boys 13-14 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals        
===============================================================================
  1 WHITESBURG TIDE  'A'                                        2:32.36  
     1) Stinson, Cade 13                2) Ledbetter, Nathan C 13         
     3) Burney, Jadie 12                4) Rice, Sam 13                   
 
Event 9  Girls 15-17 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals        
===============================================================================
  1 JONES VALLEY RECREATION ASSN.  'A'                          1:58.34  
     1) Sabio, Jasmine 17               2) Starck, Jennifer 16            
     3) Wilson, Kristyn 17              4) Olson, Elizabeth 15            
  2 WHITESBURG TIDE  'A'                                        2:21.15  
     1) Cutter, Amy 16                  2) Ingerson, Molly 16             
     3) Henderson, Sara E 17            4) Jose, Morgan 16                
 
Event 10  Boys 15-17 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals        
===============================================================================
  1 JONES VALLEY RECREATION ASSN.  'A'                          1:46.33  
     1) Day, Szymmy 15                  2) Olson, Nick 17                 
     3) Kaliszak, Luke 15               4) Kaliszak, Zack 17              
  2 WHITESBURG TIDE  'A'                                        2:06.80  
     1) Cleveland, Jonah N 15           2) Holder, Dylan 16               
     3) Jedlovec, Dylan 15              4) Taylor, Tchaasu 17             
 
Event 11  Girls 6 & Under 25 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Mitchell, Sarah Kate       6 JVRA                             26.07  
  2 Martin, Julia              6 TIDE                             26.94  
  3 Barker, Ellis              5 JVRA                             29.43  
  4 Boyce, Alana               6 JVRA                             31.96  
  5 Zibas, Julia               5 TIDE                             40.15  
  6 Maurer, Sophie             5 TIDE                             43.91  
 
Event 13  Girls 6 & Under 25 Yard Freestyle Exhibition
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
 -- Kowalczyk, Angela          5 JVRA                            X33.45  
 -- Stucky, Grace              6 JVRA                            X34.07  
 -- Schlichter, Elisabeth      6 JVRA                            X34.25  
 -- Baker, Macy                5 JVRA                            X37.75  
 -- McGahey, Sara              6 JVRA                            X38.70  
 -- Faulkner, Mia              5 TIDE                            X47.50  
 -- Childs, Megan              5 JVRA                            X51.25  
 -- Glassman, Rileigh          6 TIDE                            X52.35  
 -- Anderson, Ellie            3 JVRA                            X57.59  
 -- Skonieczny, Abby           5 TIDE                            X59.66  
 -- Cheng, Emily               5 JVRA                          X1:00.61  
 -- Zibas, Natalie             3 TIDE                          X1:28.02  
 
Event 14  Boys 6 & Under 25 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Amos, Andrew J             6 JVRA                             22.08  
  2 Hardy, Samuel              6 JVRA                             26.85  
  3 Lehman, Mitchell           6 JVRA                             29.44  
  4 Lynam, Christopher         6 TIDE                             31.13  
  5 Burney, Jack               6 TIDE                             39.03  
  6 Wimberly, Seth             5 TIDE                             52.07  
 
Event 16  Boys 6 & Under 25 Yard Freestyle Exhibition
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Patz, Isaac                4 JVRA                           2:02.13  
  2 Patz, Micah                4 JVRA                           2:17.71  
 -- Hitchcock, Drew            6 JVRA                            X32.69  
 -- Kruse, Tanner              5 JVRA                            X34.00  
 -- Pollock, Carter            5 JVRA                            X37.13  
 -- Thomas, James-Hale         6 JVRA                            X40.75  
 -- Bell, Jack                 5 JVRA                            X44.53  
 -- Moore, Quinn               5 JVRA                            X45.73  
 -- Robin, Charlie             5 JVRA                            X49.07  
 -- Grelier, Patrick           6 JVRA                            X58.44  
 -- Mitchell, William          5 JVRA                            X59.21  
 -- Forgey, Walker             5 TIDE                          X1:29.56  
 
Event 17  Girls 8 & Under 25 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Anderson, Lainey           7 JVRA                             17.69  
  2 Orcutt, Caroline           8 JVRA                             18.89  
  3 Warner, Kate               8 JVRA                             20.13  
  4 Cape, Emma                 8 TIDE                             21.20  
  5 Ledbetter, Kate            8 TIDE                             24.87  
  6 Click, Chandler            8 TIDE                             28.15  
 
Event 19  Girls 8 & Under 25 Yard Freestyle Exhibition
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
 -- Patz, Ansley               7 JVRA                            X26.00  
 -- Tao, Megan                 7 JVRA                            X27.33  
 
Event 20  Boys 8 & Under 25 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Amos, Ethan M              8 JVRA                             17.67  
  2 Bedsole, Chris             7 JVRA                             17.84  
  3 Robin, Luke                8 JVRA                             19.50  
  4 Wimberly, Jack             7 TIDE                             20.50  
  5 Stinson, Jake              7 TIDE                             21.60  
  6 Rooker, Matthew            7 TIDE                             23.16  
 
Event 22  Boys 8 & Under 25 Yard Freestyle Exhibition
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
 -- Grelier, Charles           8 JVRA                            X25.63  
 -- Wessel, Frederick          7 JVRA                            X30.47  
 -- Knight, Daniel             7 JVRA                            X33.87  
 -- Harris, Caden              7 TIDE                            X36.64  
 -- Lamb, Ethan                7 TIDE                            X51.81  
 
Event 23  Girls 9-10 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Hu, Alison                10 TIDE                             29.77  
  2 Maurer, Gracie            10 TIDE                             36.53  
  3 Roberts, Ella             10 JVRA                             39.85  
  4 Mix, Samantha             10 TIDE                             41.43  
  5 Mathews, Laurel            9 JVRA                             41.59  
  6 Wessel, Lochlin            9 JVRA                             48.85  
 
Event 25  Girls 9-10 50 Yard Freestyle Exhibition
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
 -- Roberts, Anna              9 JVRA                            X53.34  
 -- Hitchcock, Lindsey         9 JVRA                            X58.78  
 -- Fox, Corina                9 TIDE                          X2:03.38  
 
Event 26  Boys 9-10 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Amos, Carson P             9 JVRA                             35.69  
  2 Jose, Garrett D           10 TIDE                             36.13  
  3 Boothe, Blake              9 JVRA                             46.12  
  4 Jones, Noah               10 JVRA                             46.70  
  5 Richardson, John          10 TIDE                             47.92  
  6 Snead, Jonah               9 TIDE                           1:07.16  
 
Event 28  Boys 9-10 50 Yard Freestyle Exhibition
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
 -- Steadmon, Lync             9 TIDE                          X1:01.04  
 
Event 29  Girls 11-12 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Hui, Chloe                12 JVRA                             27.48  
  2 Taylor, Afura             12 TIDE                             30.36  
  3 Accardi, Hollon           11 JVRA                             35.97  
  4 Wilkerson, Hannah L       12 TIDE                             37.38  
  5 Patz, Avery               11 JVRA                             38.83  
  6 Hoyt, Judi                12 TIDE                             40.12  
 
Event 32  Boys 11-12 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Bogardus, Jay C           12 TIDE                             27.48  
  2 Burney, Jadie             12 TIDE                             28.28  
  3 Vest, Jackson             11 JVRA                             30.22  
  4 Phelps, Colin             11 JVRA                             30.67  
  5 Kowalczyk, Matt           12 JVRA                             35.04  
 
Event 35  Girls 13-14 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Orcutt, Jackie            14 JVRA                             29.55  
  2 Clark, Amanda             14 JVRA                             30.22  
  3 Sabio, Jesse              13 JVRA                             31.91  
  4 Williams, Sarah           13 TIDE                             34.19  
  5 Tatom, Sarah              14 TIDE                             35.92  
 
Event 38  Boys 13-14 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Espy, Chandler            14 JVRA                             24.69  
  2 Stinson, Cade             13 TIDE                             32.00  
  3 Wilson, Frankie           14 JVRA                             32.13  
  4 Rice, Sam                 13 TIDE                             33.34  
  5 Ledbetter, Nathan C       13 TIDE                             36.25  
 
Event 41  Girls 15-17 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Wilson, Kristyn           17 JVRA                             27.47  
  2 Luther, Michelle          16 JVRA                             28.83  
  3 Henderson, Sara E         17 TIDE                             29.01  
  4 Steves, Lindsay           17 JVRA                             30.76  
  5 Ingerson, Molly           16 TIDE                             34.91  
  6 Jose, Morgan              16 TIDE                             35.25  
 
Event 43  Girls 15-17 50 Yard Freestyle Exhibition
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Giardini, Anna            15 JVRA                           1:06.03  
 
Event 44  Boys 15-17 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Taylor, Tchaasu           17 TIDE                             23.59  
  2 Olson, Nick               17 JVRA                             24.18  
  3 Kaliszak, Zack            17 JVRA                             24.55  
  4 Kaliszak, Luke            15 JVRA                             24.77  
  5 Cleveland, Jonah N        15 TIDE                             27.50  
  6 Abbott, Jake              16 TIDE                             27.62  
 
Event 47  Girls 8 & Under 25 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Schlichter, Caroline       8 JVRA                             28.75  
  2 Orcutt, Caroline           8 JVRA                             29.12  
  3 Zibas, Camille             8 TIDE                             29.97  
  4 Cape, Emma                 8 TIDE                             32.04  
  5 Sharpe, Haley Karen        8 JVRA                             35.69  
  6 Lynam, Abby                8 TIDE                             43.78  
 
Event 48  Boys 8 & Under 25 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Amos, Ethan M              8 JVRA                             26.60  
  2 Rooker, Matthew            7 TIDE                             27.92  
  3 Bedsole, Chris             7 JVRA                             28.55  
  4 Hoyt, Warren               8 TIDE                             32.97  
  5 Kruse, Cameron             8 JVRA                             33.94  
  6 Cape, James                8 TIDE                             37.56  
 
Event 49  Girls 9-10 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Hu, Alison                10 TIDE                             35.72  
  2 Honeycutt, Mary           10 TIDE                             49.65  
  3 Mix, Samantha             10 TIDE                             51.49  
  4 Schlichter, Emily         10 JVRA                             57.19  
  5 Patz, Callie               9 JVRA                             58.60  
  6 Kowalczyk, Elizabeth       9 JVRA                             58.92  
 
Event 50  Boys 9-10 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Jose, Garrett D           10 TIDE                             48.59  
  2 Rice, Rob                 10 TIDE                             50.63  
  3 Jones, Noah               10 JVRA                             53.06  
  4 Maurer, Jack               9 TIDE                             57.93  
  5 Boothe, Blake              9 JVRA                           1:03.26  
  6 Lehman, Robert            10 JVRA                           1:03.51  
 
Event 51  Girls 11-12 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Hui, Chloe                12 JVRA                             34.94  
  2 Taylor, Auset             12 TIDE                             40.80  
  3 Taylor, Afura             12 TIDE                             40.83  
  4 Childs, Abbie             12 JVRA                             49.36  
  5 Stinson, Emma G           11 TIDE                             50.59  
  6 Patz, Avery               11 JVRA                             57.62  
 
Event 52  Boys 11-12 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Vest, Jackson             11 JVRA                             37.00  
  2 Orcutt, Daniel            12 JVRA                             37.40  
  3 Bogardus, Jay C           12 TIDE                             40.38  
  4 Kowalczyk, Matt           12 JVRA                             48.13  
 
Event 53  Girls 13-14 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Sabio, Jesse              13 JVRA                             35.31  
  2 Clark, Amanda             14 JVRA                             37.31  
  3 Orcutt, Jackie            14 JVRA                             38.40  
  4 Williams, Sarah           13 TIDE                             45.89  
 
Event 54  Boys 13-14 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Sabio, Joel               14 JVRA                             37.69  
  2 Steves, Ben               14 JVRA                             43.38  
  3 Stinson, Cade             13 TIDE                             47.78  
  4 Ledbetter, Nathan C       13 TIDE                             49.47  
 
Event 55  Girls 15-17 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Wilson, Kristyn           17 JVRA                             33.98  
  2 Sabio, Jasmine            17 JVRA                             34.53  
  3 Henderson, Sara E         17 TIDE                             36.45  
  4 Ingerson, Molly           16 TIDE                             40.79  
  5 Steves, Lindsay           17 JVRA                             41.58  
  6 Snead, Morgan             15 TIDE                             46.64  
 
Event 56  Boys 15-17 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Olson, Nick               17 JVRA                             29.96  
  2 Day, Szymmy               15 JVRA                             31.37  
  3 Kaliszak, Zack            17 JVRA                             34.78  
  4 Holder, Dylan             16 TIDE                             36.31  
  5 Abbott, Jake              16 TIDE                             39.69  
  6 Jedlovec, Dylan           15 TIDE                             46.67  
 
Event 57  Mixed 8 & Under 100 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals        
===============================================================================
  1 JONES VALLEY RECREATION ASSN.  'A'                          1:18.57  
     1) Amos, Ethan M M8                2) Warner, Kate W8                
     3) Anderson, Lainey W7             4) Bedsole, Chris M7              
  2 WHITESBURG TIDE  'A'                                        1:26.25  
     1) Rooker, Austin M8               2) Zibas, Camille W8              
     3) Cape, Emma W8                   4) Wimberly, Carter G M8          
 -- WHITESBURG TIDE  'B'                                       X1:34.41  
     1) Wilson, Walker M7               2) Lynam, Abby W8                 
     3) Ledbetter, Kate W8              4) Wimberly, Jack M7              
 -- JONES VALLEY RECREATION ASSN.  'B'                         X1:47.34  
     1) Bell, Charlie M7                2) Boothe, Grace W7               
     3) Childs, Sarah Kate W8           4) Hardy, Jackson M8              
 -- JONES VALLEY RECREATION ASSN.  'C'                         X1:48.53  
     1) Kelly, Joseph M7                2) Mikatarian, Stephanie W7       
     3) Patz, Ansley W7                 4) Kruse, Cameron M8              
 -- WHITESBURG TIDE  'C'                                       X2:20.18  
     1) Harris, Caden M7                2) Click, Chandler W8             
     3) Lamb, Ethan M7                  4) Martin, Julia W6               
 
Event 59  Mixed 9-10 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals        
===============================================================================
  1 WHITESBURG TIDE  'A'                                        2:22.57  
     1) Burney, Judson M9               2) Clinton, Sydney W10            
     3) Jose, Garrett D M10             4) Hu, Alison W10                 
  2 JONES VALLEY RECREATION ASSN.  'A'                          2:39.57  
     1) Amos, Carson P M9               2) Orcutt, Tori W9                
     3) Eichstaedt, Emily W9            4) Lehman, Robert M10             
 -- JONES VALLEY RECREATION ASSN.  'C'                               x   
     1) Jones, Noah M10                 2) Mathews, Laurel W9             
     3) Schlichter, Emily W10           4) Sickels, Noah M9               
 -- WHITESBURG TIDE  'B'                                       X3:06.97  
     1) Maurer, Jack M9                 2) Mix, Samantha W10              
     3) Rice, Rob M10                   4) Lynam, Sarah W9                
 -- JONES VALLEY RECREATION ASSN.  'B'                         X3:14.77  
     1) Boothe, Blake M9                2) Cox, Ella W10                  
     3) Kowalczyk, Elizabeth W9         4) Tao, Mathew M9                 
 -- WHITESBURG TIDE  'C'                                       X3:49.20  
     1) Williams, Hailey W10            2) Snead, Jonah M9                
     3) Courson, Millie W10             4) McElreath, Alan M10            
 
Event 61  Mixed 11-12 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals        
===============================================================================
  1 WHITESBURG TIDE  'A'                                        1:56.70  
     1) Burney, Jadie M12               2) Taylor, Afura W12              
     3) Taylor, Auset W12               4) Bogardus, Jay C M12            
  2 JONES VALLEY RECREATION ASSN.  'A'                          1:58.85  
     1) Orcutt, Daniel M12              2) Hui, Chloe W12                 
     3) Accardi, Hollon W11             4) Vest, Jackson M11              
 
Event 63  Mixed 13-14 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals        
===============================================================================
  1 JONES VALLEY RECREATION ASSN.  'A'                          1:54.35  
     1) Sabio, Joel M14                 2) Orcutt, Jackie W14             
     3) Pirani, Catherine W14           4) Espy, Chandler M14             
  2 WHITESBURG TIDE  'A'                                        2:26.15  
     1) Ledbetter, Nathan C M13         2) Tatom, Sarah W14               
     3) Williams, Sarah W13             4) Rice, Sam M13                  
 
Event 65  Mixed 15-17 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals        
===============================================================================
  1 JONES VALLEY RECREATION ASSN.  'A'                          1:43.10  
     1) Kaliszak, Luke M15              2) Sabio, Jasmine W17             
     3) Wilson, Kristyn W17             4) Olson, Nick M17                
  2 WHITESBURG TIDE  'A'                                        1:46.87  
     1) Bogardus, Zach S M15            2) Henderson, Sara E W17          
     3) Cutter, Amy W16                 4) Taylor, Tchaasu M17            
 -- JONES VALLEY RECREATION ASSN.  'B'                         x1:51.15  
     1) Day, Szymmy M15                 2) Luther, Michelle W16           
     3) Steves, Lindsay W17             4) Kaliszak, Zack M17             
 -- WHITESBURG TIDE  'B'                                       X2:10.91  
     1) Cleveland, Jonah N M15          2) Snead, Morgan W15              
     3) Jose, Morgan W16                4) Jedlovec, Dylan M15            
 
Event 67  Girls 8 & Under 25 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Anderson, Lainey           7 JVRA                             25.81  
  2 Cape, Emma                 8 TIDE                             27.81  
  3 Stucky, Margaret           8 JVRA                            J30.81  
  4 Ledbetter, Kate            8 TIDE                            J30.80  
  5 Click, Chandler            8 TIDE                             31.47  
  6 Mikatarian, Stephanie      7 JVRA                             31.83  
 
Event 68  Boys 8 & Under 25 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Wimberly, Carter G         8 TIDE                             24.87  
  2 Stinson, Jake              7 TIDE                             26.87  
  3 Skonieczny, Caden          7 TIDE                             29.79  
  4 Pollock, Ben               7 JVRA                             33.13  
  5 Bell, Charlie              7 JVRA                             39.47  
  6 Kelly, Joseph              7 JVRA                             45.27  
 
Event 69  Girls 9-10 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Maurer, Gracie            10 TIDE                             44.18  
  2 Orcutt, Tori               9 JVRA                             45.13  
  3 Clinton, Sydney           10 TIDE                             49.19  
  4 Roberts, Ella             10 JVRA                             50.75  
  5 Wessel, Lochlin            9 JVRA                             54.09  
  6 Lynam, Sarah               9 TIDE                           1:04.33  
 
Event 70  Boys 9-10 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Burney, Judson             9 TIDE                             41.90  
  2 Amos, Carson P             9 JVRA                             42.34  
  3 Richardson, John          10 TIDE                             52.63  
  4 Lehman, Robert            10 JVRA                             53.37  
  5 Tao, Mathew                9 JVRA                             55.49  
  6 McElreath, Alan           10 TIDE                           1:11.08  
 
Event 71  Girls 11-12 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Cape, Jesse               11 TIDE                             41.25  
  2 Accardi, Hollon           11 JVRA                             43.16  
  3 Martin, Rebecca           11 TIDE                             52.58  
  4 Smith, Kendall K          11 TIDE                            J54.30  
  5 Childs, Abbie             12 JVRA                            J53.15  
 -- Patz, Avery               11 JVRA                                DQ  
 
Event 72  Boys 11-12 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Orcutt, Daniel            12 JVRA                             31.78  
  2 Burney, Jadie             12 TIDE                             32.56  
  3 Bogardus, Jay C           12 TIDE                             32.78  
  4 Phelps, Colin             11 JVRA                             36.93  
  5 Vest, Jackson             11 JVRA                             37.64  
 
Event 73  Girls 13-14 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Orcutt, Jackie            14 JVRA                             33.32  
  2 Pirani, Catherine         14 JVRA                             33.61  
  3 Sabio, Jesse              13 JVRA                             37.43  
  4 Tatom, Sarah              14 TIDE                             44.76  
 
Event 74  Boys 13-14 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Espy, Chandler            14 JVRA                             27.49  
  2 Sabio, Joel               14 JVRA                             35.36  
  3 Stinson, Cade             13 TIDE                             36.60  
  4 Steves, Ben               14 JVRA                             36.74  
  5 Rice, Sam                 13 TIDE                             44.75  
 
Event 75  Girls 15-17 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Starck, Jennifer          16 JVRA                             31.41  
  2 Sabio, Jasmine            17 JVRA                             32.80  
  3 Cutter, Amy               16 TIDE                             33.95  
  4 Snead, Morgan             15 TIDE                             41.81  
  5 Jose, Morgan              16 TIDE                             47.52  
 
Event 76  Boys 15-17 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Day, Szymmy               15 JVRA                             26.62  
  2 Kaliszak, Luke            15 JVRA                            J26.62  
  3 Cleveland, Jonah N        15 TIDE                             32.84  
  4 Bogardus, Zach S          15 TIDE                             33.34  
  5 Holder, Dylan             16 TIDE                             34.47  
 
Event 77  Girls 8 & Under 25 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Orcutt, Caroline           8 JVRA                             24.03  
  2 Ledbetter, Kate            8 TIDE                             30.56  
  3 Zibas, Camille             8 TIDE                            J32.59  
  4 Boothe, Grace              7 JVRA                            J32.53  
  5 Childs, Sarah Kate         8 JVRA                             35.72  
  6 Lynam, Abby                8 TIDE                             38.36  
 
Event 78  Boys 8 & Under 25 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Hardy, Jackson             8 JVRA                             21.69  
  2 Wimberly, Carter G         8 TIDE                             25.78  
  3 Rooker, Austin             8 TIDE                             25.91  
  4 Wilson, Walker             7 TIDE                             26.98  
  5 Robin, Luke                8 JVRA                             27.19  
  6 Cheng, Alex                7 JVRA                             27.84  
 
Event 79  Girls 9-10 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Orcutt, Tori               9 JVRA                             44.44  
  2 Eichstaedt, Emily          9 JVRA                             48.03  
  3 Clinton, Sydney           10 TIDE                             50.22  
  4 Honeycutt, Mary           10 TIDE                             56.10  
  5 Williams, Hailey          10 TIDE                           1:09.68  
 -- Patz, Callie               9 JVRA                                DQ  
 
Event 80  Boys 9-10 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Burney, Judson             9 TIDE                             41.34  
  2 Amos, Carson P             9 JVRA                             42.10  
  3 Maurer, Jack               9 TIDE                             58.13  
  4 Rice, Rob                 10 TIDE                             59.51  
  5 Lehman, Robert            10 JVRA                           1:05.77  
  6 Tao, Mathew                9 JVRA                           1:07.08  
 
Event 81  Girls 11-12 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Hui, Chloe                12 JVRA                             30.45  
  2 Taylor, Auset             12 TIDE                             39.42  
  3 Cape, Jesse               11 TIDE                             42.97  
  4 Wilkerson, Hannah L       12 TIDE                             44.99  
  5 Accardi, Hollon           11 JVRA                             46.61  
  6 Childs, Abbie             12 JVRA                             59.44  
 
Event 82  Boys 11-12 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Orcutt, Daniel            12 JVRA                             30.19  
  2 Burney, Jadie             12 TIDE                             32.05  
  3 Phelps, Colin             11 JVRA                             34.50  
  4 Kowalczyk, Matt           12 JVRA                             47.99  
 
Event 83  Girls 13-14 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Pirani, Catherine         14 JVRA                             31.47  
  2 Clark, Amanda             14 JVRA                             32.06  
  3 Tatom, Sarah              14 TIDE                             43.79  
  4 Williams, Sarah           13 TIDE                             47.01  
 
Event 84  Boys 13-14 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Espy, Chandler            14 JVRA                             26.27  
  2 Sabio, Joel               14 JVRA                             34.77  
  3 Steves, Ben               14 JVRA                             39.97  
  4 Rice, Sam                 13 TIDE                             45.99  
  5 Ledbetter, Nathan C       13 TIDE                             51.97  
 
Event 85  Girls 15-17 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Wilson, Kristyn           17 JVRA                             29.28  
  2 Henderson, Sara E         17 TIDE                            J32.36  
  3 Luther, Michelle          16 JVRA                            J32.84  
  4 Cutter, Amy               16 TIDE                            J31.10  
  5 Olson, Elizabeth          15 JVRA                             34.77  
 
Event 86  Boys 15-17 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Kaliszak, Luke            15 JVRA                             26.08  
  2 Olson, Nick               17 JVRA                             26.28  
  3 Taylor, Tchaasu           17 TIDE                             27.03  
  4 Day, Szymmy               15 JVRA                             28.87  
  5 Bogardus, Zach S          15 TIDE                             32.29  
  6 Jedlovec, Dylan           15 TIDE                             33.66  
 
Event 87  Girls 8 & Under 100 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals        
===============================================================================
  1 JONES VALLEY RECREATION ASSN.  'A'                          1:28.15  
     1) Anderson, Lainey 7              2) Warner, Kate 8                 
     3) Schlichter, Caroline 8          4) Orcutt, Caroline 8             
  2 WHITESBURG TIDE  'A'                                        1:37.57  
     1) Cape, Emma 8                    2) Ledbetter, Kate 8              
     3) Lynam, Abby 8                   4) Zibas, Camille 8               
 -- JONES VALLEY RECREATION ASSN.  'B'                         X1:55.62  
     1) Childs, Sarah Kate 8            2) Boothe, Grace 7                
     3) Mikatarian, Stephanie 7         4) Sharpe, Haley Karen 8          
 -- WHITESBURG TIDE  'B'                                       X2:39.53  
     1) Martin, Julia 6                 2) Zibas, Julia 5                 
     3) Skonieczny, Abby 5              4) Click, Chandler 8              
 
Event 88  Boys 8 & Under 100 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals        
===============================================================================
  1 JONES VALLEY RECREATION ASSN.  'A'                          1:21.97  
     1) Amos, Ethan M 8                 2) Hardy, Jackson 8               
     3) Robin, Luke 8                   4) Bedsole, Chris 7               
  2 WHITESBURG TIDE  'A'                                        1:24.09  
     1) Rooker, Austin 8                2) Wimberly, Jack 7               
     3) Stinson, Jake 7                 4) Wimberly, Carter G 8           
 -- WHITESBURG TIDE  'B'                                       X1:44.81  
     1) Cape, James 8                   2) Lynam, Christopher 6           
     3) Rooker, Matthew 7               4) Wilson, Walker 7               
 -- JONES VALLEY RECREATION ASSN.  'C'                         X1:48.08  
     1) Kruse, Cameron 8                2) Pollock, Ben 7                 
     3) Swanson, Garrett 7              4) Wessel, Frederick 7            
 -- JONES VALLEY RECREATION ASSN.  'B'                         X2:02.59  
     1) Bell, Charlie 7                 2) Cheng, Alex 7                  
     3) Kelly, Joseph 7                 4) Knight, Daniel 7               
 -- WHITESBURG TIDE  'C'                                       X2:17.21  
     1) Hoyt, Warren 8                  2) Harris, Caden 7                
     3) Lamb, Ethan 7                   4) Skonieczny, Caden 7            
 
Event 89  Girls 9-10 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals        
===============================================================================
  1 WHITESBURG TIDE  'A'                                        2:37.40  
     1) Clinton, Sydney 10              2) Maurer, Gracie 10              
     3) Honeycutt, Mary 10              4) Hu, Alison 10                  
  2 JONES VALLEY RECREATION ASSN.  'A'                          2:46.07  
     1) Eichstaedt, Emily 9             2) Mathews, Laurel 9              
     3) Roberts, Ella 10                4) Orcutt, Tori 9                 
 -- JONES VALLEY RECREATION ASSN.  'B'                         X3:22.04  
     1) Hitchcock, Lindsey 9            2) Kowalczyk, Elizabeth 9         
     3) Patz, Callie 9                  4) Roberts, Anna 9                
 -- JONES VALLEY RECREATION ASSN.  'C'                         x3:30.99  
     1) Wessel, Lochlin 9               2) Schlichter, Emily 10           
     3) Rasooli, Leena 10               4) Mikatarian, Mikayla 10         
 
Event 90  Boys 9-10 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals        
===============================================================================
  1 WHITESBURG TIDE  'A'                                        2:47.45  
     1) Jose, Garrett D 10              2) Maurer, Jack 9                 
     3) Rice, Rob 10                    4) Burney, Judson 9               
  2 JONES VALLEY RECREATION ASSN.  'A'                          3:09.29  
     1) Boothe, Blake 9                 2) Tao, Mathew 9                  
     3) Lehman, Robert 10               4) Jones, Noah 10                 
 -- WHITESBURG TIDE  'B'                                       X3:49.87  
     1) McElreath, Alan 10              2) Snead, Jonah 9                 
     3) Steadmon, Lync 9                4) Richardson, John 10            
 
Event 91  Girls 11-12 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals        
===============================================================================
  1 WHITESBURG TIDE  'A'                                        2:15.95  
     1) Taylor, Auset 12                2) Cape, Jesse 11                 
     3) Wilkerson, Hannah L 12          4) Taylor, Afura 12               
  2 JONES VALLEY RECREATION ASSN.  'A'                          2:33.52  
     1) Accardi, Hollon 11              2) Childs, Abbie 12               
     3) Patz, Avery 11                  4) Hui, Chloe 12                  
 -- WHITESBURG TIDE  'B'                                       X2:45.82  
     1) Stinson, Emma G 11              2) Hoyt, Judi 12                  
     3) Smith, Kendall K 11             4) Martin, Rebecca 11             
 
Event 92  Boys 11-12 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals        
===============================================================================
  1 JONES VALLEY RECREATION ASSN.  'A'                          2:09.39  
     1) Vest, Jackson 11                2) Kowalczyk, Matt 12             
     3) Phelps, Colin 11                4) Orcutt, Daniel 12              
 
Event 93  Girls 13-14 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals        
===============================================================================
  1 JONES VALLEY RECREATION ASSN.  'A'                          2:03.06  
     1) Clark, Amanda 14                2) Orcutt, Jackie 14              
     3) Pirani, Catherine 14            4) Sabio, Jesse 13                
 
Event 94  Boys 13-14 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals        
===============================================================================
  1 WHITESBURG TIDE  'A'                                        2:16.85  
     1) Stinson, Cade 13                2) Rice, Sam 13                   
     3) Ledbetter, Nathan C 13          4) Bogardus, Jay C 12             
 
Event 95  Girls 15-17 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals        
===============================================================================
  1 WHITESBURG TIDE  'A'                                        2:17.40  
     1) Cutter, Amy 16                  2) Jose, Morgan 16                
     3) Snead, Morgan 15                4) Henderson, Sara E 17           
 -- JONES VALLEY RECREATION ASSN.  'A'                               DQ  
     1) Olson, Elizabeth 15             2) Wilson, Kristyn 17             
     3) Sabio, Jasmine 17               4) Starck, Jennifer 16            
 
Event 96  Boys 15-17 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals        
===============================================================================
  1 JONES VALLEY RECREATION ASSN.  'A'                          1:49.12  
     1) Day, Szymmy 15                  2) Kaliszak, Luke 15              
     3) Kaliszak, Zack 17               4) Olson, Nick 17                 
  2 WHITESBURG TIDE  'A'                                        1:53.42  
     1) Bogardus, Zach S 15             2) Cleveland, Jonah N 15          
     3) Abbott, Jake 16                 4) Taylor, Tchaasu 17             
 
                    Combined Team Scores - Through Event 96                    
 
  1. Jones Valley Recreation Assn.       350   2. Whitesburg Tide                     203

 

 
 

Web Design by:
MerchantWorks, Inc.


Copyright 2004-2018 - Rocket City Swim League, PO Box 10052, Huntsville, AL 35801
info@swimrcsl.org