Home
2016 Meets
2015 Meets
Archive & Records
Forms & Documents
Officiating
Member Pools
Board & Minutes
About RCSL

Meet Results / Record Listing

(Meters Time = Yards Time x 1.11 ----- Yards Time = Meters Time / 1.11)

                              2011 MCST vs YMCA-Yards - 6/15/2011

                                            Results

                        Combined Team Scores - Through Event 96

  Mt. Carmel Hammerheads            43       

  YMCA Seals                        43



Event 1  Girls 8 & Under 100 Yard Medley Relay

     Team                       Relay                  Seed Time  Finals Time

   1 YMCA SEALS                     A                    1:53.19      1:50.41          

      1) Bocchino, D.D. 7   2) O'Shea, Genevieve 83) Allen, Kori L 8    4) McCarty, Eboni 8

   2 MT. CARMEL HAMMERHEADS         A                    1:51.11      1:53.34          

      1) Sharp, Lydia 8     2) McNeal, Raegan 8   3) Heeney, Nora 8     4) Riesebos, Hope 8

 --- MT. CARMEL HAMMERHEADS         B                    2:29.66     X2:38.37          

      1) Falcon, Anna 8     2) Harris, Lexie 8    3) O'Kain, Caitlin 8  4) Norton, Meghan 7

 

Event 3  Girls 9-10 200 Yard Medley Relay

     Team                       Relay                  Seed Time  Finals Time

 --- YMCA SEALS                     A                         NT           DQ          

      1) Marshall, Kaelin 102) Fuell, Isabelle 10 3) Gilbert, Leah 10   4) Johnson, Natalie 9

 --- MT. CARMEL HAMMERHEADS         A                    3:57.89           DQ          

      1) Willem, Alyssa 9   2) Hillis, Jenna 10   3) Culbreath, Rachel 94) Riesebos, Victoria 

 

Event 4  Boys 9-10 200 Yard Medley Relay

     Team                       Relay                  Seed Time  Finals Time

   1 MT. CARMEL HAMMERHEADS         A                    3:06.49      3:02.68          

      1) O'Kain, Colin 10   2) Worshek, Caleb 10  3) Hudson, Neil 9     4) Worshek, Riley 9

 --- MT. CARMEL HAMMERHEADS         B                         NT     X4:26.72          

      1) Hill, Cody 10      2) Barinaga, Jesse 9  3) Parks, Ethan 9     4) Cupp, Mason 9

 

Event 5  Girls 11-12 200 Yard Medley Relay

     Team                       Relay                  Seed Time  Finals Time

   1 MT. CARMEL HAMMERHEADS         A                    2:55.93      2:59.69          

      1) Meier, Holland 12  2) Brink, Angie 12    3) Heeney, Adeline 11 4) Gholson, Hannah 11

 --- MT. CARMEL HAMMERHEADS         B                    3:43.86     X4:38.00          

      1) O'Linger, Kaitlin 12) Norton, Ashley 11  3) Reavis, Shelby 11  4) Meier, Faith 12

 

Event 6  Boys 11-12 200 Yard Medley Relay

     Team                       Relay                  Seed Time  Finals Time

   1 MT. CARMEL HAMMERHEADS         A                    2:55.23      2:55.82          

      1) Hill, Justin 12    2) Falcon, Christian 13) Sentell, Matthew 114) Barinaga, Sampley 1

   2 YMCA SEALS                     A                    4:09.74      3:06.16          

      1) Detrick, Wyatt 12  2) Lubeski, Andrew 11 3) Bolden, Roderick 124) Bolden, Jonathan 11

 

Event 7  Girls 13-14 200 Yard Medley Relay

     Team                       Relay                  Seed Time  Finals Time

   1 MT. CARMEL HAMMERHEADS         A                    2:15.38      2:23.53          

      1) Hale, Anna 14      2) Overcast, Rebekah 13) Janssen, Alana 14  4) Potter, Kate 14

 --- MT. CARMEL HAMMERHEADS         B                    2:33.55     X2:52.78          

      1) Larson, Kathryn 14 2) Kern, Bailey N 13  3) Rivers, Mary 13    4) Barnes, Mary 13

 

Event 9  Girls 15-17 200 Yard Medley Relay

     Team                       Relay                  Seed Time  Finals Time

   1 YMCA SEALS                     A                    3:04.22      2:35.32          

      1) Peterson, Julie 16 2) Dunn, Aubrey 16    3) Jerman, Alicia 16  4) Leahy, Kristin 15

 

Event 10  Boys 15-17 200 Yard Medley Relay

     Team                       Relay                  Seed Time  Finals Time

 --- YMCA SEALS                     A                         NT           DQ          

      1) Hoang, Jesse 13    2) Buechlar, Mathew 133) Coyle, Austin 17   4) Jones, Duncan 14

 

Event 11  Girls 6 & Under 25 Yard Freestyle

     Name                   Age Team                   Seed Time  Finals Time

   1 Petersen, Serina         6 YMCA SEALS                 34.46        34.59          

   2 Hewitt, Eve              6 MT. CARMEL HAMMERHEADS     40.41        37.31          

   3 Nuttall, Sophia          6 YMCA SEALS                    NT        42.97          

   4 Wolfe, Emma              6 YMCA SEALS                    NT        44.62          

 

Event 14  Boys 6 & Under 25 Yard Freestyle

     Name                   Age Team                   Seed Time  Finals Time

   1 Livingston Stanberry,    6 YMCA SEALS                 59.29        41.75          

   2 Sharp, David             5 MT. CARMEL HAMMERHEADS   2:52.25      2:26.07          

 

Event 16  Boys 6 & Under 25 Yard Freestyle Exhibition

     Name                   Age Team                   Seed Time  Finals Time

 --- Martinez, Christopher    6 YMCA SEALS                    NT       X27.41          

 

Event 17  Girls 8 & Under 25 Yard Freestyle

     Name                   Age Team                   Seed Time  Finals Time

   1 Allen, Kori L            8 YMCA SEALS                 19.40        19.69          

   2 McCarty, Eboni           8 YMCA SEALS                 24.44        20.69          

   3 Riesebos, Hope           8 MT. CARMEL HAMMERHEADS     23.05        23.28          

   4 Falcon, Anna             8 MT. CARMEL HAMMERHEADS     29.10        25.97          

   5 Sharp, Lydia             8 MT. CARMEL HAMMERHEADS     24.67        26.50          

   6 Poston, Ella Joyce       8 YMCA SEALS                 26.71        27.00          

 

Event 19  Girls 8 & Under 25 Yard Freestyle Exhibition

     Name                   Age Team                   Seed Time  Finals Time

 --- Condurso, Ashley         8 YMCA SEALS                 26.81       X27.06          

 --- Bocchino, D.D.           7 YMCA SEALS                 40.87       X31.44          

 --- Norton, Meghan           7 MT. CARMEL HAMMERHEADS     54.14       X57.15          

 

Event 20  Boys 8 & Under 25 Yard Freestyle

     Name                   Age Team                   Seed Time  Finals Time

   1 Sentell, Jack            8 MT. CARMEL HAMMERHEADS     17.01        17.53          

   2 Hoang, Nick              8 YMCA SEALS                 21.05        23.03          

   3 Hoang, Nolan             7 YMCA SEALS                 29.37        33.00          

 

Event 23  Girls 9-10 50 Yard Freestyle

     Name                   Age Team                   Seed Time  Finals Time

   1 Gilbert, Leah           10 YMCA SEALS                 37.65        37.85          

   2 Culbreath, Rachel        9 MT. CARMEL HAMMERHEADS     39.79        41.84          

   3 Johnson, Natalie         9 YMCA SEALS                    NT        42.69          

   4 Fuell, Isabelle         10 YMCA SEALS                 43.69        48.13          

   5 Hillis, Jenna           10 MT. CARMEL HAMMERHEADS     48.87        49.38          

   6 Willem, Alyssa           9 MT. CARMEL HAMMERHEADS   1:01.51      1:03.63          

 

Event 25  Girls 9-10 50 Yard Freestyle Exhibition

     Name                   Age Team                   Seed Time  Finals Time

 --- Park, Sarah             10 YMCA SEALS                    NT     X1:05.50          

 --- Michael, Ella            9 YMCA SEALS                    NT     X1:20.66          

 

Event 57  Mixed 8 & Under 100 Yard Freestyle Relay

     Team                       Relay                  Seed Time  Finals Time

 --- YMCA SEALS                     B                         NT            x          

      1) Poston, Ella Joyce 2) Condurso, Ashley W83) Carden, Harley M8  4) Livingston Stanberr

 

Event 59  Mixed 9-10 200 Yard Freestyle Relay

     Team                       Relay                  Seed Time  Finals Time

 --- YMCA SEALS                     B                         NT            x          

      1) Marshall, Kaelin W12) Morris, Kaitlyn W9 3) Wolfe, Michael M10 4) Beck, Cameron M9

 --- MT. CARMEL HAMMERHEADS         B                    3:14.71            x          

      1) Parks, Ethan M9    2) Willem, Alyssa W9  3) Hillis, Jenna W10  4) Worshek, Riley M9

 

Event 61  Mixed 11-12 200 Yard Freestyle Relay

     Team                       Relay                  Seed Time  Finals Time

 --- MT. CARMEL HAMMERHEADS         C                    3:43.41            x          

      1) Meier, Holland W12 2) Barinaga, Vaughn M13) Barinaga, Harrison 4) Reavis, Shelby W11

 --- MT. CARMEL HAMMERHEADS         B                    2:37.74            x          

      1) Gholson, Hannah W112) Hill, Justin M12   3) Barinaga, Sampley M4) O'Barr, Hannah W11

 

Event 87  Girls 8 & Under 100 Yard Freestyle Relay

     Team                       Relay                  Seed Time  Finals Time

 --- YMCA SEALS                     B                         NT            x          

      1) Morris, Hayley 7   2) Petersen, Serina 6 3) Nuttall, Sophia 6  4) Lubeski, Taylor 7

 --- MT. CARMEL HAMMERHEADS         B                    2:39.62            x          

      1) Hewitt, Eve 6      2) Harris, Lexie 8    3) Norton, Meghan 7   4) Falcon, Anna 8

 

Event 89  Girls 9-10 200 Yard Freestyle Relay

     Team                       Relay                  Seed Time  Finals Time

 --- YMCA SEALS                     B                         NT            x          

      1) Jackson, Amiia 9   2) Johnson, Natalie 9 3) Michael, Ella 9    4) Park, Sarah 10

 

Event 90  Boys 9-10 200 Yard Freestyle Relay

     Team                       Relay                  Seed Time  Finals Time

 --- MT. CARMEL HAMMERHEADS         B                    4:08.41            x          

      1) Hill, Cody 10      2) Barinaga, Jesse 9  3) Cupp, Mason 9      4) Parks, Ethan 9

 

Event 91  Girls 11-12 200 Yard Freestyle Relay

     Team                       Relay                  Seed Time  Finals Time

 --- MT. CARMEL HAMMERHEADS         B                    3:00.19            x          

      1) Norton, Ashley 11  2) O'Linger, Kaitlin 13) Meier, Faith 12    4) Reavis, Shelby 11

 

Event 92  Boys 11-12 200 Yard Freestyle Relay

     Team                       Relay                  Seed Time  Finals Time

 --- YMCA SEALS                     B                         NT            x          

      1) Hoang, Jake 11     2) Morris, Ethan 11   3) Hvizda, Thomas 11  4) Jones, Cade 12

 

Event 93  Girls 13-14 200 Yard Freestyle Relay

     Team                       Relay                  Seed Time  Finals Time

 --- MT. CARMEL HAMMERHEADS         B                    2:13.77            x          

      1) Haugh, Mackenzie 142) Willem, Jenny 13   3) Rivers, Mary 13    4) Barnes, Mary 13

 

Combined Team Scores

                                                                



                         Combined Team Scores - Through Event 96

  1. Mt. Carmel Hammerheads            43       1. YMCA Seals                         43

 

 
 

Web Design by:
MerchantWorks, Inc.


Copyright 2004-2017 - Rocket City Swim League, PO Box 10052, Huntsville, AL 35801
info@swimrcsl.org