Home
2018 Meets
2017 Meets
Archive & Records
Forms & Documents
Officiating
Member Pools
Board & Minutes
About RCSL

Meet Results / Record Listing

(Meters Time = Yards Time x 1.11 ----- Yards Time = Meters Time / 1.11)



Licensed to RCSL Swimming Champ. Meet                 HY-TEK's MEET MANAGER 3.0
                 2011 Piedmont vs Greenwyche-Yards - 6/22/2011                 
                                    Results                                    
 
Event 1  Girls 8 & Under 100 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals        
===============================================================================
  1 GREENWYCHE GATORS  'A'                                      1:30.22  
     1) Slaton, Hannah 8                2) Evans, Jaya 8                  
     3) Byrd, Maddie 8                  4) Kimel, Corrine 8               
  2 PIEDMONT PIRANHAS  'A'                                      1:42.24  
     1) Burns, Julia 7                  2) Hudson, Kate 7                 
     3) Nurre, Jane 7                   4) Graves, Belle 7                
 -- GREENWYCHE GATORS  'B'                                     X1:57.88  
     1) Brinkley, Ella F 8              2) Mokhtari, Farah 8              
     3) Grigsby, Ella Grace G 8         4) Aylward, Mary C 8              
 -- PIEDMONT PIRANHAS  'B'                                     X2:06.72  
     1) King, Mary Foster 6             2) Hale, Olivia 7                 
     3) Clark, Kennedy 7                4) Whorton, Katelyn 8             
 -- GREENWYCHE GATORS  'C'                                     X2:20.47  
     1) Keith, Anna C 7                 2) Clary, Sydney 7                
     3) Thurber, Isabella 8             4) Ayers, Anna K 7                
 
Event 2  Boys 8 & Under 100 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals        
===============================================================================
  1 PIEDMONT PIRANHAS  'A'                                      1:34.87  
     1) Shores, James 8                 2) Schomburg, Luke 7              
     3) Calatrello, Henry 8             4) Johns, James 6                 
  2 GREENWYCHE GATORS  'A'                                      1:41.22  
     1) Byrd, Will 6                    2) Danner, Jackson 8              
     3) Ziegler, William 7              4) Whitmire, John Bradley B 8     
 -- GREENWYCHE GATORS  'B'                                     X2:02.71  
     1) Clary, David 7                  2) Banks, Colton 7                
     3) Coomer, David 8                 4) Slaton, Morgan 6               
 
Event 3  Girls 9-10 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals        
===============================================================================
  1 PIEDMONT PIRANHAS  'A'                                      2:37.28  
     1) Monk, Mary Beth 9               2) Speigle, Jillian 9             
     3) Monk, Anna 10                   4) Strankman, Cole Elizabeth 10   
  2 GREENWYCHE GATORS  'A'                                      3:00.72  
     1) Coomer, Mary 10                 2) Garrison, Sarah 10             
     3) Ferguson, Emily 9               4) Evans, Zoe 10                  
 -- PIEDMONT PIRANHAS  'B'                                     X3:40.53  
     1) Hale, Emily 10                  2) Hickman, Darby 9               
     3) Campbell, Jessica 10            4) Schomburg, Sarah 9             
 -- GREENWYCHE GATORS  'B'                                     X3:55.62  
     1) Ferguson, Rebecca 9             2) Banks, Macie 9                 
     3) Jakab, Ella 9                   4) Kamelchuck, Riley 10           
 -- PIEDMONT PIRANHAS  'C'                                     X4:17.73  
     1) Westenhofer, Elizabeth 9        2) Satterfeal, Sesalie 9          
     3) Graves, Addie 8                 4) Poplin, Helen 8                
 
Event 4  Boys 9-10 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals        
===============================================================================
  1 PIEDMONT PIRANHAS  'A'                                      2:49.62  
     1) Werth, Benjamin 10              2) Burns, Andrew 9                
     3) Herring, Wylder 10              4) Nurre, Alexander 9             
  2 GREENWYCHE GATORS  'A'                                      3:04.34  
     1) Claybourne, Christopher 10      2) Grace, William 10              
     3) Landwehr, Connors 10            4) Smith, Duncan 9                
 -- GREENWYCHE GATORS  'B'                                     X3:34.84  
     1) Holland, Brandon 9              2) Steber, Ben 9                  
     3) Rogers, Jackson 9               4) Ceci, Jonathan 10              
 -- PIEDMONT PIRANHAS  'B'                                     X4:02.84  
     1) Schuetz, Neil 9                 2) Pelham, Wade 9                 
     3) Huttula, Matthew 9              4) Rigby, Conor 9                 
 
Event 5  Girls 11-12 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals        
===============================================================================
  1 PIEDMONT PIRANHAS  'A'                                      2:22.94  
     1) Burns, Emma 11                  2) Calatrello, Annie 11           
     3) Bell, Maria 12                  4) Monk, Abby 12                  
  2 GREENWYCHE GATORS  'A'                                      2:38.34  
     1) Rogers, Walton 12               2) Garrison, Lillian 11           
     3) Conners, Olivia 12              4) Broyles, Joanna 12             
 -- GREENWYCHE GATORS  'B'                                     X3:21.31  
     1) Mitchell, Evie 11               2) Blevins, Grace 11              
     3) Spera, Victoria 12              4) Saft, Virginia 11              
 -- PIEDMONT PIRANHAS  'B'                                     X3:33.66  
     1) Rigby, Lauren 11                2) Whorton, Anna 12               
     3) Ledyard, Kate 11                4) Perez, Makayla 11              
 
Event 6  Boys 11-12 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals        
===============================================================================
  1 PIEDMONT PIRANHAS  'A'                                      2:21.25  
     1) Smith, Austin 12                2) Nurre, Nicholas 12             
     3) Overbeek, Cade 12               4) McEwen, Hunter 12              
  2 GREENWYCHE GATORS  'A'                                      2:25.87  
     1) Coomer, Christopher 12          2) Kimel, Sam 12                  
     3) Slobe, Lucas 11                 4) Cox, Davis 12                  
 -- GREENWYCHE GATORS  'B'                                     X3:05.62  
     1) Martinson, Coleman 12           2) Scoggins, Colton 11            
     3) Powell, Joel 11                 4) Larsen, Will 12                
 
Event 7  Girls 13-14 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals        
===============================================================================
  1 GREENWYCHE GATORS  'A'                                      2:22.60  
     1) Martinson, Sarah Abbott A 14    2) Byers, Hannah 14               
     3) Jones, Katie 13                 4) Huber, Laura 13                
  2 PIEDMONT PIRANHAS  'A'                                      2:27.16  
     1) Wire, Natalie 14                2) Schuetz, Gianna 12             
     3) Ledyard, Ann 14                 4) Hughes, Syann 13               
 
Event 8  Boys 13-14 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals        
===============================================================================
  1 GREENWYCHE GATORS  'A'                                      1:59.38  
     1) Reynolds, Eli 14                2) Conners, Braxton 14            
     3) Kimrey, Andrew 14               4) Powell, John Collin C 14       
  2 PIEDMONT PIRANHAS  'A'                                      2:28.44  
     1) Martin, Jake 13                 2) Herring, Jackson 13            
     3) Anderson, Max 13                4) Christian, Harris 14           
 
Event 9  Girls 15-17 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals        
===============================================================================
  1 GREENWYCHE GATORS  'A'                                      2:12.44  
     1) Larsen, Sydney 16               2) Landwehr, Parker 15            
     3) Toth, Katie 17                  4) Easterling, Caroline 16        
  2 PIEDMONT PIRANHAS  'A'                                      2:13.94  
     1) Wire, Allison 16                2) Lynch, Ailish 14               
     3) Nunn, Kate 15                   4) Tolleson, Rachel 16            
 
Event 10  Boys 15-17 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals        
===============================================================================
  1 PIEDMONT PIRANHAS  'A'                                      1:48.56  
     1) Calatrello, Jack 15             2) Lawrence, Jackson 16           
     3) Smith, John 15                  4) Calatrello, Thomas 16          
  2 GREENWYCHE GATORS  'A'                                      1:58.49  
     1) Bohannon, Evan 16               2) Brown, Matthew 16              
     3) Sutphin, Jared 15               4) Larsen, Taylor 16              
 
Event 11  Girls 6 & Under 25 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 King, Mary Foster          6 PIEDMONT                        J27.71  
  2 Smith, Corinne             6 GREN                            J25.75  
  3 Poplin, Alice              6 PIEDMONT                         31.50  
  4 Ayers, Caroline            4 GREN                            J34.78  
  5 Werth, Adeline             6 PIEDMONT                        J33.27  
  6 Brinkley, Charlotte        4 GREN                           1:06.31  
 
Event 13  Girls 6 & Under 25 Yard Freestyle Exhibition
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
 -- Dempsey, Arabella          4 PIEDMONT                        X36.13  
 -- King, Betsy                5 PIEDMONT                        X41.34  
 -- Herring, Winnie            6 PIEDMONT                        X46.25  
 -- Brooks, Caroline           5 PIEDMONT                        X53.00  
 -- Hicks, Krycanne            5 GREN                          X1:24.00  
 -- McManus, Molly             5 GREN                          X1:24.65  
 
Event 14  Boys 6 & Under 25 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Byrd, Will                 6 GREN                             19.31  
  2 Whitmire, Todd             6 GREN                             25.41  
  3 Danner, Peyton             6 GREN                            J29.72  
  4 Huttula, David             6 PIEDMONT                        J28.59  
  5 Watts, Elijah              6 PIEDMONT                         33.69  
  6 Perez, Grady               6 PIEDMONT                         36.53  
 
Event 16  Boys 6 & Under 25 Yard Freestyle Exhibition
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
 -- Manley, Matt               6 GREN                            X28.44  
 -- Slaton, Morgan             6 GREN                            X30.59  
 -- Grigsby, Mitchell          6 GREN                            X34.17  
 -- McManus, Wright            5 GREN                            X35.38  
 -- Skutta, Jake M             6 GREN                            X35.82  
 -- Johnson, Bradford          5 GREN                            X38.41  
 -- Thomas, Austin             5 GREN                            X56.19  
 
Event 17  Girls 8 & Under 25 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Nurre, Jane                7 PIEDMONT                         17.56  
  2 Byrd, Maddie               8 GREN                             17.62  
  3 Burns, Julia               7 PIEDMONT                         20.32  
  4 Kimel, Corrine             8 GREN                             21.46  
  5 Grigsby, Ella Grace G      8 GREN                             21.93  
  6 Whorton, Katelyn           8 PIEDMONT                         28.31  
 
Event 19  Girls 8 & Under 25 Yard Freestyle Exhibition
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
 -- Hale, Olivia               7 PIEDMONT                        X22.29  
 -- Clary, Sydney              7 GREN                            X23.63  
 -- Wilson, Meg                8 GREN                            X24.25  
 -- Stone, Kate                8 GREN                            X26.66  
 -- Aylward, Mary C            8 GREN                            X27.59  
 -- Thurber, Isabella          8 GREN                            X27.75  
 -- Thomas, Anna Ellis E       7 GREN                            X29.84  
 -- Keith, Anna C              7 GREN                            X29.91  
 -- Clark, Kennedy             7 PIEDMONT                        X31.87  
 -- Ayers, Anna K              7 GREN                            X32.81  
 -- Ellett, Tabory             7 GREN                            X33.91  
 -- McManus, Clara Grace G     7 GREN                            X37.81  
 -- Garrison, Hannah           8 PIEDMONT                        X47.38  
 
Event 20  Boys 8 & Under 25 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Calatrello, Henry          8 PIEDMONT                         16.28  
  2 Shores, James              8 PIEDMONT                         18.19  
  3 Whitmire, John Bradley B   8 GREN                             20.78  
  4 Danner, Jackson            8 GREN                             21.41  
  5 Banks, Colton              7 GREN                             24.12  
  6 Schomburg, Luke            7 PIEDMONT                         24.55  
 
Event 22  Boys 8 & Under 25 Yard Freestyle Exhibition
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
 -- Clary, David               7 GREN                            X25.00  
 -- Atkins, Cade               8 GREN                            X33.81  
 -- Satterfeal, Noah           7 PIEDMONT                        X34.29  
 -- Koken, Brett               7 GREN                            X36.38  
 -- Jackson, Caden             7 PIEDMONT                        X40.03  
 
Event 23  Girls 9-10 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Strankman, Cole Elizabet  10 PIEDMONT                         31.99  
  2 Monk, Anna                10 PIEDMONT                         32.41  
  3 Coomer, Mary              10 GREN                             32.94  
  4 Monk, Mary Beth            9 PIEDMONT                         33.06  
  5 Garrison, Sarah           10 GREN                             41.06  
  6 Ferguson, Emily            9 GREN                             41.38  
 
Event 25  Girls 9-10 50 Yard Freestyle Exhibition
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
 -- Hale, Emily               10 PIEDMONT                        X38.37  
 -- Jakab, Ella                9 GREN                            X47.41  
 -- Westenhofer, Elizabeth     9 PIEDMONT                        X47.63  
 -- Campbell, Jessica         10 PIEDMONT                        X47.94  
 -- Fritz, Becca               9 GREN                            X50.25  
 -- Graves, Addie              8 PIEDMONT                        X50.62  
 -- Banks, Macie               9 GREN                            X50.97  
 -- Hickman, Darby             9 PIEDMONT                        X51.19  
 -- Schomburg, Sarah           9 PIEDMONT                        X53.06  
 -- Satterfeal, Sesalie        9 PIEDMONT                        X56.30  
 -- Kamelchuck, Riley         10 GREN                            X57.40  
 -- Doss, Madison              9 GREN                            X57.65  
 -- Poplin, Helen              8 PIEDMONT                      X1:06.10  
 -- Brooks, Mary Kate          9 PIEDMONT                      X1:14.22  
 
Event 26  Boys 9-10 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Herring, Wylder           10 PIEDMONT                         34.10  
  2 Werth, Benjamin           10 PIEDMONT                         35.28  
  3 Landwehr, Connors         10 GREN                             36.18  
  4 Nurre, Alexander           9 PIEDMONT                         36.65  
  5 Grace, William            10 GREN                             37.68  
  6 Claybourne, Christopher   10 GREN                             42.00  
 
Event 28  Boys 9-10 50 Yard Freestyle Exhibition
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
 -- Ceci, Jonathan            10 GREN                            X42.34  
 -- Schuetz, Neil              9 PIEDMONT                        X44.22  
 -- Huttula, Matthew           9 PIEDMONT                        X44.97  
 -- Steber, Ben                9 GREN                            X48.44  
 -- Rigby, Conor               9 PIEDMONT                        X48.93  
 -- Ceci, Daniel              10 GREN                            X50.81  
 -- Ceci, Nick                10 GREN                            X54.15  
 -- Rist, Alex                 9 PIEDMONT                      X1:00.22  
 
Event 29  Girls 11-12 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Bell, Maria               12 PIEDMONT                         30.66  
  2 Conners, Olivia           12 GREN                             31.84  
  3 Monk, Abby                12 PIEDMONT                         31.96  
  3 Burns, Emma               11 PIEDMONT                        J32.24  
  5 Rogers, Walton            12 GREN                             33.47  
  6 Broyles, Joanna           12 GREN                             38.19  
 
Event 31  Girls 11-12 50 Yard Freestyle Exhibition
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
 -- Perez, Makayla            11 PIEDMONT                        X36.53  
 -- Ledyard, Kate             11 PIEDMONT                        X39.55  
 -- Whorton, Anna             12 PIEDMONT                        X40.00  
 -- Blevins, Grace            11 GREN                            X41.94  
 -- Saft, Virginia            11 GREN                            X46.56  
 -- Spera, Victoria           12 GREN                            X47.91  
 -- Rigby, Lauren             11 PIEDMONT                        X53.91  
 
Event 32  Boys 11-12 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Overbeek, Cade            12 PIEDMONT                         25.75  
  2 Kimel, Sam                12 GREN                             30.75  
  3 Smith, Austin             12 PIEDMONT                         31.06  
  4 Slobe, Lucas              11 GREN                             31.97  
  5 Nurre, Nicholas           12 PIEDMONT                         32.13  
  6 Cox, Davis                12 GREN                             32.65  
 
Event 34  Boys 11-12 50 Yard Freestyle Exhibition
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
 -- Powell, Joel              11 GREN                            X33.16  
 -- Rist, Nicholas            11 PIEDMONT                        X38.16  
 -- Martinson, Coleman        12 GREN                            X38.22  
 -- Larsen, Will              12 GREN                            X44.69  
 
Event 35  Girls 13-14 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Martinson, Sarah Abbott   14 GREN                             28.19  
  2 Wire, Natalie             14 PIEDMONT                         28.31  
  3 Byers, Hannah             14 GREN                             30.72  
  4 Hughes, Syann             13 PIEDMONT                         34.25  
 
Event 37  Girls 13-14 50 Yard Freestyle Exhibition
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
 -- Whorton, Rachel           14 PIEDMONT                        X37.25  
 -- Smith, Lisa               14 PIEDMONT                        X37.40  
 
Event 38  Boys 13-14 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Conners, Braxton          14 GREN                             24.62  
  2 Herring, Jackson          13 PIEDMONT                         25.94  
  3 Kimrey, Andrew            14 GREN                             27.15  
  4 Reynolds, Eli             14 GREN                             27.40  
  5 Anderson, Max             13 PIEDMONT                         29.61  
  6 Christian, Harris         14 PIEDMONT                         31.78  
 
Event 40  Boys 13-14 50 Yard Freestyle Exhibition
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
 -- Martin, Jake              13 PIEDMONT                        X35.50  
 -- Blevins, Joel             13 GREN                            X35.66  
 
Event 41  Girls 15-17 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Toth, Katie               17 GREN                             28.35  
  2 Nunn, Kate                15 PIEDMONT                         29.00  
  3 Wire, Allison             16 PIEDMONT                         29.59  
  4 Larsen, Sydney            16 GREN                             29.78  
  5 Easterling, Caroline      16 GREN                             30.41  
 
Event 44  Boys 15-17 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Smith, John               15 PIEDMONT                         23.13  
  2 Lawrence, Jackson         16 PIEDMONT                         24.06  
  3 Calatrello, Thomas        16 PIEDMONT                         24.83  
  4 Sutphin, Jared            15 GREN                             25.88  
  5 Bohannon, Evan            16 GREN                            J26.09  
  6 Brown, Matthew            16 GREN                            J25.91  
 
Event 47  Girls 8 & Under 25 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Evans, Jaya                8 GREN                             24.59  
  2 Kimel, Corrine             8 GREN                             26.12  
  3 Grigsby, Ella Grace G      8 GREN                             26.22  
  4 Nurre, Jane                7 PIEDMONT                         26.93  
  5 Hudson, Kate               7 PIEDMONT                         32.72  
 
Event 48  Boys 8 & Under 25 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Calatrello, Henry          8 PIEDMONT                         21.09  
  2 Shores, James              8 PIEDMONT                         28.00  
  3 Danner, Jackson            8 GREN                             29.53  
  4 Ziegler, William           7 GREN                             33.50  
  5 Schomburg, Luke            7 PIEDMONT                         33.69  
  6 Whitmire, John Bradley B   8 GREN                             33.90  
 
Event 49  Girls 9-10 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Monk, Anna                10 PIEDMONT                         43.84  
  2 Garrison, Sarah           10 GREN                            J47.94  
  3 Monk, Mary Beth            9 PIEDMONT                        J47.81  
  4 Speigle, Jillian           9 PIEDMONT                         50.53  
  5 Evans, Zoe                10 GREN                             55.59  
  6 Ferguson, Rebecca          9 GREN                             58.18  
 
Event 50  Boys 9-10 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Werth, Benjamin           10 PIEDMONT                         45.71  
  2 Herring, Wylder           10 PIEDMONT                         47.93  
  3 Burns, Andrew              9 PIEDMONT                         53.08  
  4 Claybourne, Christopher   10 GREN                             56.28  
  5 Grace, William            10 GREN                             56.81  
  6 Rogers, Jackson            9 GREN                           1:06.97  
 
Event 51  Girls 11-12 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Conners, Olivia           12 GREN                             39.97  
  2 Calatrello, Annie         11 PIEDMONT                         41.75  
  3 Monk, Abby                12 PIEDMONT                         41.84  
  4 Schuetz, Gianna           12 PIEDMONT                         46.83  
 
Event 52  Boys 11-12 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Overbeek, Cade            12 PIEDMONT                         35.00  
  2 Nurre, Nicholas           12 PIEDMONT                         39.71  
  3 Kimel, Sam                12 GREN                             42.13  
  4 Cox, Davis                12 GREN                             43.97  
  5 Scoggins, Colton          11 GREN                             48.29  
  6 McEwen, Hunter            12 PIEDMONT                         50.61  
 
Event 53  Girls 13-14 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Ledyard, Ann              14 PIEDMONT                         36.03  
  2 Byers, Hannah             14 GREN                             40.28  
  3 Lynch, Kathleen           13 PIEDMONT                         45.54  
  4 Jones, Katie              13 GREN                             47.85  
 
Event 54  Boys 13-14 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Conners, Braxton          14 GREN                             30.24  
  2 Herring, Jackson          13 PIEDMONT                         34.28  
  3 Kimrey, Andrew            14 GREN                             34.43  
  4 Christian, Harris         14 PIEDMONT                         42.72  
  5 Brown, Martin             13 GREN                             45.10  
  6 Martin, Jake              13 PIEDMONT                       1:00.80  
 
Event 55  Girls 15-17 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Toth, Katie               17 GREN                             35.87  
  2 Landwehr, Parker          15 GREN                             38.81  
  3 Lynch, Ailish             14 PIEDMONT                         39.15  
  4 Tolleson, Rachel          16 PIEDMONT                        J42.43  
  5 Neighbors, Anna           15 GREN                            J42.40  
 
Event 56  Boys 15-17 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Lawrence, Jackson         16 PIEDMONT                         30.56  
  2 Calatrello, Thomas        16 PIEDMONT                         32.35  
  3 Strankman, Stone          15 PIEDMONT                         32.68  
  4 Brown, Matthew            16 GREN                            J34.31  
  5 Sutphin, Jared            15 GREN                            J34.28  
  6 Larsen, Taylor            16 GREN                             36.72  
 
Event 57  Mixed 8 & Under 100 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals        
===============================================================================
  1 PIEDMONT PIRANHAS  'A'                                      1:14.46  
     1) Shores, James M8                2) Burns, Julia W7                
     3) Nurre, Jane W7                  4) Calatrello, Henry M8           
  2 GREENWYCHE GATORS  'A'                                      1:21.78  
     1) Whitmire, John Bradley B M8     2) Danner, Jackson M8             
     3) Kimel, Corrine W8               4) Byrd, Maddie W8                
 -- PIEDMONT PIRANHAS  'B'                                     X1:38.65  
     1) Caroll, Hayden M8               2) Whorton, Katelyn W8            
     3) Graves, Belle W7                4) Schomburg, Luke M7             
 -- GREENWYCHE GATORS  'B'                                     X1:46.34  
     1) Thomas, Anna Ellis E W7         2) Coomer, David M8               
     3) Clary, David M7                 4) Wilson, Meg W8                 
 -- GREENWYCHE GATORS  'C'                                     X1:52.28  
     1) Banks, Colton M7                2) Thurber, Isabella W8           
     3) Evans, Jaya W8                  4) Atkins, Cade M8                
 
Event 59  Mixed 9-10 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals        
===============================================================================
  1 PIEDMONT PIRANHAS  'A'                                      2:22.22  
     1) Monk, Mary Beth W9              2) Werth, Benjamin M10            
     3) Herring, Wylder M10             4) Monk, Anna W10                 
  2 GREENWYCHE GATORS  'A'                                      2:32.66  
     1) Grace, William M10              2) Ferguson, Emily W9             
     3) Coomer, Mary W10                4) Landwehr, Connors M10          
 -- GREENWYCHE GATORS  'B'                                     X3:23.19  
     1) Rogers, Jackson M9              2) Fritz, Becca W9                
     3) Doss, Madison W9                4) Ceci, Jonathan M10             
 -- GREENWYCHE GATORS  'C'                                     X3:36.57  
     1) Douglas, Jake M9                2) Kamelchuck, Riley W10          
     3) Hendrick, Chloe W9              4) Steber, Ben M9                 
 
Event 61  Mixed 11-12 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals        
===============================================================================
  1 PIEDMONT PIRANHAS  'A'                                      2:01.66  
     1) Smith, Austin M12               2) Monk, Abby W12                 
     3) Bell, Maria W12                 4) Overbeek, Cade M12             
  2 GREENWYCHE GATORS  'A'                                      2:08.46  
     1) Slobe, Lucas M11                2) Conners, Olivia W12            
     3) Rogers, Walton W12              4) Kimel, Sam M12                 
 -- PIEDMONT PIRANHAS  'B'                                     X2:17.81  
     1) McEwen, Hunter M12              2) Burns, Emma W11                
     3) Perez, Makayla W11              4) Nurre, Nicholas M12            
 -- GREENWYCHE GATORS  'B'                                     X2:36.44  
     1) Martinson, Coleman M12          2) Blevins, Grace W11             
     3) Brown, Saylor W11               4) Scoggins, Colton M11           
 -- GREENWYCHE GATORS  'C'                                     X2:57.41  
     1) Larsen, Will M12                2) Saft, Virginia W11             
     3) Spera, Victoria W12             4) Powell, Joel M11               
 
Event 63  Mixed 13-14 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals        
===============================================================================
  1 GREENWYCHE GATORS  'A'                                      1:52.15  
     1) Reynolds, Eli M14               2) Martinson, Sarah Abbott A W14  
     3) Byers, Hannah W14               4) Conners, Braxton M14           
  2 PIEDMONT PIRANHAS  'A'                                      1:57.63  
     1) Wire, Natalie W14               2) Ledyard, Ann W14               
     3) Christian, Harris M14           4) Herring, Jackson M13           
 -- PIEDMONT PIRANHAS  'B'                                     X2:21.19  
     1) Baldwin, Spencer M13            2) Lynch, Kathleen W13            
     3) Hughes, Syann W13               4) Anderson, Max M13              
 
Event 65  Mixed 15-17 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals        
===============================================================================
  1 PIEDMONT PIRANHAS  'A'                                      1:47.50  
     1) Lawrence, Jackson M16           2) Wire, Allison W16              
     3) Nunn, Kate W15                  4) Smith, John M15                
  2 GREENWYCHE GATORS  'A'                                      1:48.34  
     1) Sutphin, Jared M15              2) Easterling, Caroline W16       
     3) Toth, Katie W17                 4) Bohannon, Evan M16             
 -- PIEDMONT PIRANHAS  'B'                                     X1:56.13  
     1) Strankman, Stone M15            2) Hickman, Emily W15             
     3) Tolleson, Rachel W16            4) Calatrello, Jack M15           
 -- GREENWYCHE GATORS  'C'                                     X2:23.37  
     1) Landwehr, Parker W15            2) Larsen, Taylor M16             
     3) Byers, Beth W16                 4) Brown, Matthew M16             
 
Event 67  Girls 8 & Under 25 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Byrd, Maddie               8 GREN                             21.62  
  2 Slaton, Hannah             8 GREN                             24.35  
  3 Burns, Julia               7 PIEDMONT                        J27.54  
  4 Brinkley, Ella F           8 GREN                            J27.41  
  5 Graves, Belle              7 PIEDMONT                         28.94  
  6 King, Mary Foster          6 PIEDMONT                         32.94  
 
Event 68  Boys 8 & Under 25 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Shores, James              8 PIEDMONT                         24.84  
  2 Byrd, Will                 6 GREN                             26.41  
  3 Ziegler, William           7 GREN                            J29.22  
  4 Whitmire, John Bradley B   8 GREN                            J29.16  
  5 Johns, William             7 PIEDMONT                         33.41  
  6 Caroll, Hayden             8 PIEDMONT                         34.87  
 
Event 69  Girls 9-10 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Monk, Mary Beth            9 PIEDMONT                         39.16  
  2 Strankman, Cole Elizabet  10 PIEDMONT                         41.66  
  3 Coomer, Mary              10 GREN                             44.38  
  4 Ferguson, Emily            9 GREN                             50.65  
  5 Speigle, Jillian           9 PIEDMONT                         50.80  
 -- Garrison, Sarah           10 GREN                                DQ  
 
Event 70  Boys 9-10 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Werth, Benjamin           10 PIEDMONT                         43.47  
  2 Landwehr, Connors         10 GREN                             46.87  
  3 Rogers, Jackson            9 GREN                            J55.00  
  4 Claybourne, Christopher   10 GREN                            J53.04  
  5 Burns, Andrew              9 PIEDMONT                       1:00.37  
  6 Schuetz, Neil              9 PIEDMONT                       1:03.65  
 
Event 71  Girls 11-12 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Burns, Emma               11 PIEDMONT                         36.59  
  2 Rogers, Walton            12 GREN                             39.44  
  3 Calatrello, Annie         11 PIEDMONT                         40.02  
  4 Bell, Maria               12 PIEDMONT                         40.05  
  5 Mitchell, Evie            11 GREN                             51.69  
 
Event 72  Boys 11-12 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Slobe, Lucas              11 GREN                            J38.00  
  2 Coomer, Christopher       12 GREN                            J37.96  
  3 Smith, Austin             12 PIEDMONT                         40.62  
  4 Cox, Davis                12 GREN                             41.81  
  5 McEwen, Hunter            12 PIEDMONT                         46.34  
 
Event 73  Girls 13-14 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Martinson, Sarah Abbott   14 GREN                             34.06  
  2 Ledyard, Ann              14 PIEDMONT                         36.63  
  3 Wire, Natalie             14 PIEDMONT                         38.82  
  4 Jones, Katie              13 GREN                             46.84  
  5 Lynch, Kathleen           13 PIEDMONT                         53.30  
 
Event 74  Boys 13-14 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Reynolds, Eli             14 GREN                             31.38  
  2 Conners, Braxton          14 GREN                             32.43  
  3 Herring, Jackson          13 PIEDMONT                         34.50  
  4 Powell, John Collin C     14 GREN                             35.53  
  5 Baldwin, Spencer          13 PIEDMONT                         42.32  
 
Event 75  Girls 15-17 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Wire, Allison             16 PIEDMONT                         33.28  
  2 Johnson, Emily            17 GREN                             34.44  
  3 Tolleson, Rachel          16 PIEDMONT                         35.17  
  4 Nunn, Kate                15 PIEDMONT                         36.31  
  5 Larsen, Sydney            16 GREN                             38.32  
  6 Neighbors, Anna           15 GREN                             39.88  
 
Event 76  Boys 15-17 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Bohannon, Evan            16 GREN                             29.28  
  2 Smith, John               15 PIEDMONT                         29.31  
  3 Calatrello, Jack          15 PIEDMONT                         30.28  
  4 Calatrello, Thomas        16 PIEDMONT                        J33.35  
  5 Brown, Matthew            16 GREN                            J33.16  
  6 Karigan, Stephen          16 GREN                             35.09  
 
Event 77  Girls 8 & Under 25 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Byrd, Maddie               8 GREN                             21.07  
  2 Nurre, Jane                7 PIEDMONT                         22.97  
  3 Evans, Jaya                8 GREN                             23.75  
  4 Kimel, Corrine             8 GREN                             25.13  
  5 Burns, Julia               7 PIEDMONT                         34.10  
 -- Hudson, Kate               7 PIEDMONT                            DQ  
 
Event 78  Boys 8 & Under 25 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Calatrello, Henry          8 PIEDMONT                         18.81  
  2 Byrd, Will                 6 GREN                             28.28  
  3 Coomer, David              8 GREN                             30.53  
  4 Schomburg, Luke            7 PIEDMONT                         30.69  
 -- Johns, William             7 PIEDMONT                            DQ  
 -- Ziegler, William           7 GREN                                DQ  
 
Event 79  Girls 9-10 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Monk, Anna                10 PIEDMONT                         38.10  
  2 Strankman, Cole Elizabet  10 PIEDMONT                         38.66  
  3 Coomer, Mary              10 GREN                             40.62  
  4 Speigle, Jillian           9 PIEDMONT                         47.55  
  5 Ferguson, Emily            9 GREN                             55.91  
  6 Ferguson, Rebecca          9 GREN                           1:00.94  
 
Event 80  Boys 9-10 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Herring, Wylder           10 PIEDMONT                         42.28  
  2 Landwehr, Connors         10 GREN                             45.81  
  3 Nurre, Alexander           9 PIEDMONT                         48.28  
  4 Smith, Duncan              9 GREN                             54.50  
  5 Rogers, Jackson            9 GREN                             58.85  
 -- Burns, Andrew              9 PIEDMONT                            DQ  
 
Event 81  Girls 11-12 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Bell, Maria               12 PIEDMONT                         34.00  
  2 Conners, Olivia           12 GREN                             35.79  
  3 Monk, Abby                12 PIEDMONT                         39.06  
  4 Calatrello, Annie         11 PIEDMONT                         41.15  
  5 Rogers, Walton            12 GREN                             44.47  
 -- Broyles, Joanna           12 GREN                                DQ  
 
Event 82  Boys 11-12 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Overbeek, Cade            12 PIEDMONT                         28.41  
  2 Slobe, Lucas              11 GREN                             35.25  
  3 Kimel, Sam                12 GREN                             36.03  
  4 Smith, Austin             12 PIEDMONT                         37.44  
  5 Nurre, Nicholas           12 PIEDMONT                         38.97  
  6 Coomer, Christopher       12 GREN                             45.56  
 
Event 83  Girls 13-14 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Ledyard, Ann              14 PIEDMONT                         32.22  
  2 Martinson, Sarah Abbott   14 GREN                             32.47  
  3 Byers, Hannah             14 GREN                             36.37  
  4 Jones, Katie              13 GREN                             36.47  
  5 Lynch, Kathleen           13 PIEDMONT                         46.97  
 
Event 84  Boys 13-14 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Reynolds, Eli             14 GREN                             30.81  
  2 Kimrey, Andrew            14 GREN                             31.65  
  3 Bohannon, Ryan            14 GREN                             33.81  
  4 Anderson, Max             13 PIEDMONT                         36.28  
  5 Christian, Harris         14 PIEDMONT                         41.96  
 
Event 85  Girls 15-17 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Toth, Katie               17 GREN                             30.94  
  2 Easterling, Caroline      16 GREN                             33.53  
  3 Nunn, Kate                15 PIEDMONT                         34.59  
  4 Wire, Allison             16 PIEDMONT                         35.23  
  5 Landwehr, Parker          15 GREN                             37.22  
  6 Hickman, Emily            15 PIEDMONT                         37.84  
 
Event 86  Boys 15-17 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Smith, John               15 PIEDMONT                         25.35  
  2 Lawrence, Jackson         16 PIEDMONT                         27.88  
  3 Calatrello, Jack          15 PIEDMONT                         28.13  
  4 Sutphin, Jared            15 GREN                             29.22  
  5 Bohannon, Evan            16 GREN                             29.78  
  6 Larsen, Taylor            16 GREN                             30.62  
 
Event 87  Girls 8 & Under 100 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals        
===============================================================================
  1 GREENWYCHE GATORS  'A'                                      1:21.84  
     1) Kimel, Corrine 8                2) Slaton, Hannah 8               
     3) Grigsby, Ella Grace G 8         4) Byrd, Maddie 8                 
  2 PIEDMONT PIRANHAS  'A'                                      1:27.68  
     1) Burns, Julia 7                  2) Whorton, Katelyn 8             
     3) Graves, Belle 7                 4) Nurre, Jane 7                  
 -- GREENWYCHE GATORS  'B'                                     X1:44.96  
     1) Brinkley, Ella F 8              2) Ayers, Anna K 7                
     3) Clary, Sydney 7                 4) Stone, Kate 8                  
 -- GREENWYCHE GATORS  'C'                                     X1:48.81  
     1) Aylward, Mary C 8               2) Keith, Anna C 7                
     3) Thomas, Anna Ellis E 7          4) Wilson, Meg 8                  
 
Event 88  Boys 8 & Under 100 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals        
===============================================================================
  1 PIEDMONT PIRANHAS  'A'                                      1:23.28  
     1) Shores, James 8                 2) Johns, William 7               
     3) Schomburg, Luke 7               4) Calatrello, Henry 8            
  2 GREENWYCHE GATORS  'A'                                      1:25.69  
     1) Whitmire, John Bradley B 8      2) Ziegler, William 7             
     3) Danner, Jackson 8               4) Byrd, Will 6                   
 -- GREENWYCHE GATORS  'B'                                     X1:44.65  
     1) Banks, Colton 7                 2) Danner, Peyton 6               
     3) Coomer, David 8                 4) Atkins, Cade 8                 
 
Event 89  Girls 9-10 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals        
===============================================================================
  1 PIEDMONT PIRANHAS  'A'                                      2:20.13  
     1) Monk, Mary Beth 9               2) Speigle, Jillian 9             
     3) Strankman, Cole Elizabeth 10    4) Monk, Anna 10                  
  2 GREENWYCHE GATORS  'A'                                      2:52.00  
     1) Coomer, Mary 10                 2) Garrison, Sarah 10             
     3) Ferguson, Emily 9               4) Jakab, Ella 9                  
 -- PIEDMONT PIRANHAS  'B'                                     X3:23.97  
     1) Schomburg, Sarah 9              2) Campbell, Jessica 10           
     3) Satterfeal, Sesalie 9           4) Hale, Emily 10                 
 -- GREENWYCHE GATORS  'B'                                     X3:29.66  
     1) Banks, Macie 9                  2) Doss, Madison 9                
     3) Fritz, Becca 9                  4) Evans, Zoe 10                  
 -- PIEDMONT PIRANHAS  'C'                                     X3:40.60  
     1) Hickman, Darby 9                2) Poplin, Helen 8                
     3) Graves, Addie 8                 4) Westenhofer, Elizabeth 9       
 
Event 90  Boys 9-10 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals        
===============================================================================
  1 PIEDMONT PIRANHAS  'A'                                      2:31.22  
     1) Werth, Benjamin 10              2) Nurre, Alexander 9             
     3) Burns, Andrew 9                 4) Herring, Wylder 10             
  2 GREENWYCHE GATORS  'A'                                      2:36.16  
     1) Grace, William 10               2) Claybourne, Christopher 10     
     3) Smith, Duncan 9                 4) Landwehr, Connors 10           
 -- GREENWYCHE GATORS  'B'                                     X3:29.34  
     1) Ceci, Nick 10                   2) Douglas, Jake 9                
     3) Ceci, Daniel 10                 4) Steber, Ben 9                  
 -- PIEDMONT PIRANHAS  'B'                                     X3:50.44  
     1) Schuetz, Neil 9                 2) Pelham, Wade 9                 
     3) Rist, Alex 9                    4) Huttula, Matthew 9             
 
Event 91  Girls 11-12 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals        
===============================================================================
  1 PIEDMONT PIRANHAS  'A'                                      2:12.50  
     1) Monk, Abby 12                   2) Burns, Emma 11                 
     3) Calatrello, Annie 11            4) Bell, Maria 12                 
  2 GREENWYCHE GATORS  'A'                                      2:29.10  
     1) Byers, Sophie 11                2) Rogers, Walton 12              
     3) Broyles, Joanna 12              4) Conners, Olivia 12             
 -- PIEDMONT PIRANHAS  'B'                                     X2:33.75  
     1) Schuetz, Gianna 12              2) Ledyard, Kate 11               
     3) Whorton, Anna 12                4) Perez, Makayla 11              
 
Event 92  Boys 11-12 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals        
===============================================================================
  1 PIEDMONT PIRANHAS  'A'                                      2:05.87  
     1) Smith, Austin 12                2) McEwen, Hunter 12              
     3) Nurre, Nicholas 12              4) Overbeek, Cade 12              
  2 GREENWYCHE GATORS  'A'                                      2:06.09  
     1) Cox, Davis 12                   2) Slobe, Lucas 11                
     3) Coomer, Christopher 12          4) Kimel, Sam 12                  
 
Event 93  Girls 13-14 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals        
===============================================================================
  1 GREENWYCHE GATORS  'A'                                      2:05.69  
     1) Byers, Hannah 14                2) Huber, Laura 13                
     3) Jones, Katie 13                 4) Martinson, Sarah Abbott A 14   
  2 PIEDMONT PIRANHAS  'A'                                      2:05.87  
     1) Ledyard, Ann 14                 2) Petcher, Casey 14              
     3) Hughes, Syann 13                4) Wire, Natalie 14               
 
Event 94  Boys 13-14 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals        
===============================================================================
  1 GREENWYCHE GATORS  'A'                                      1:56.53  
     1) Kimrey, Andrew 14               2) Reynolds, Eli 14               
     3) Powell, John Collin C 14        4) Conners, Braxton 14            
  2 PIEDMONT PIRANHAS  'A'                                      2:07.38  
     1) Christian, Harris 14            2) Baldwin, Spencer 13            
     3) Anderson, Max 13                4) Herring, Jackson 13            
 
Event 95  Girls 15-17 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals        
===============================================================================
  1 GREENWYCHE GATORS  'A'                                      2:00.19  
     1) Easterling, Caroline 16         2) Landwehr, Parker 15            
     3) Larsen, Sydney 16               4) Toth, Katie 17                 
  2 PIEDMONT PIRANHAS  'A'                                      2:03.28  
     1) Wire, Allison 16                2) Tolleson, Rachel 16            
     3) Nalley, Lindsey 17              4) Nunn, Kate 15                  
 -- PIEDMONT PIRANHAS  'B'                                           x   
     1) Hickman, Emily 15               2) Nuwayhid, Allyson 15           
     3) Brown, Ridley 14                4) Lynch, Ailish 14               
 
Event 96  Boys 15-17 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals        
===============================================================================
  1 PIEDMONT PIRANHAS  'A'                                      1:38.62  
     1) Lawrence, Jackson 16            2) Calatrello, Jack 15            
     3) Calatrello, Thomas 16           4) Smith, John 15                 
  2 GREENWYCHE GATORS  'A'                                      1:43.50  
     1) Sutphin, Jared 15               2) Brown, Matthew 16              
     3) Larsen, Taylor 16               4) Bohannon, Evan 16              
 
                    Combined Team Scores - Through Event 96                    
 
  1. Piedmont Piranhas                   322   2. Greenwyche Gators                   231

 

 
 

Web Design by:
MerchantWorks, Inc.


Copyright 2004-2018 - Rocket City Swim League, PO Box 10052, Huntsville, AL 35801
info@swimrcsl.org