Home
2016 Meets
2015 Meets
Archive & Records
Forms & Documents
Officiating
Member Pools
Board & Minutes
About RCSL

Meet Results / Record Listing

(Meters Time = Yards Time x 1.11 ----- Yards Time = Meters Time / 1.11)



Licensed to RCSL Swimming Champ. Meet                 HY-TEK's MEET MANAGER 3.0
                   01June2011_RSAL vs MCST_meters - 6/1/2011                   
                                    Results                                    
 
Event 1  Girls 8 & Under 100 SC Meter Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals        
===============================================================================
  1 REDSTONE ARSENAL LAUNCHERS  'A'                             2:50.15  
     1) Tanner, Claire A 6              2) Hamilton, Rebekah L 8          
     3) Cornelius, Jessica R 7          4) Bhika, Eden B 6                
 -- MT. CARMEL HAMMERHEADS  'A'                                      DQ  
     1) Riesebos, Hope 8                2) McNeal, Raegan 8               
     3) Heeney, Nora 8                  4) Sharp, Lydia 8                 
 
Event 2  Boys 8 & Under 100 SC Meter Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals        
===============================================================================
  1 REDSTONE ARSENAL LAUNCHERS  'A'                             1:49.70  
     1) Groves, Riley T 6               2) Stokes, Nicholaus S 8          
     3) Paul, Nolen G 7                 4) Eames, Jackson T 8             
 
Event 3  Girls 9-10 200 SC Meter Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals        
===============================================================================
  1 REDSTONE ARSENAL LAUNCHERS  'A'                             3:35.81  
     1) Powell, Holly E 9               2) Tarsitano, Christina D 10      
     3) Paul, Paulie F 9                4) Jordan, Kitty E 10             
 
Event 4  Boys 9-10 200 SC Meter Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals        
===============================================================================
  1 MT. CARMEL HAMMERHEADS  'A'                                 3:51.83  
     1) O'Kain, Colin 10                2) Worshek, Riley 9               
     3) Hudson, Neil 9                  4) Worshek, Caleb 10              
  2 REDSTONE ARSENAL LAUNCHERS  'A'                             5:12.62  
     1) Hamilton, Walker V 10           2) Shuffler, Caleb C 10           
     3) Stokes, Christopher F 10        4) Hinkle, Joshua T 9             
 
Event 5  Girls 11-12 200 SC Meter Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals        
===============================================================================
  1 MT. CARMEL HAMMERHEADS  'A'                                 3:23.49  
     1) Brink, Angie 12                 2) Gholson, Hannah 11             
     3) Heeney, Adeline 11              4) O'Barr, Hannah 11              
 -- MT. CARMEL HAMMERHEADS  'B'                                     XDQ  
     1) Reavis, Shelby 11               2) Riesebos, Victoria 10          
     3) O'Linger, Kaitlin 11            4) Norton, Ashley 11              
 
Event 6  Boys 11-12 200 SC Meter Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals        
===============================================================================
  1 REDSTONE ARSENAL LAUNCHERS  'A'                             3:24.47  
     1) von Spakovsky, Leos A 12        2) Eames, Jason B 11              
     3) Hayes, Garren P 12              4) Haynes, Alec P 11              
 -- MT. CARMEL HAMMERHEADS  'A'                                      DQ  
     1) Hill, Justin 12                 2) Falcon, Christian 12           
     3) Sentell, Matthew 11             4) Barinaga, Sampley 12           
 
Event 7  Girls 13-14 200 SC Meter Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals        
===============================================================================
  1 REDSTONE ARSENAL LAUNCHERS  'A'                             2:27.85  
     1) Maddox, Logan A 13              2) Munster, Claire C 13           
     3) Paul, Erin M 13                 4) Haapoja, Ellen R 14            
  2 MT. CARMEL HAMMERHEADS  'A'                                 2:34.21  
     1) Hale, Anna 14                   2) Stoner, Tess 13                
     3) Janssen, Alana 14               4) Potter, Kate 14                
 -- MT. CARMEL HAMMERHEADS  'B'                                X2:54.19  
     1) Barnes, Mary 13                 2) Overcast, Rebekah 13           
     3) Howard, Parker 13               4) Larson, Kathryn 14             
 -- MT. CARMEL HAMMERHEADS  'C'                                     XDQ  
     1) Ballance, Annalysse 13          2) Rivers, Mary 13                
     3) Willem, Jenny 13                4) Haugh, Mackenzie 14            
 
Event 8  Boys 13-14 200 SC Meter Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals        
===============================================================================
  1 REDSTONE ARSENAL LAUNCHERS  'A'                             2:43.83  
     1) Cornelius, Joshua R 14          2) Harting, Zach S 13             
     3) Hayes, Peyton L 13              4) Boyajian, Anthony R 14         
 
Event 11  Girls 6 & Under 25 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Hewitt, Eve                6 MCST                             44.85  
  2 Bhika, Eden B              6 LAUNCHERS                        44.89  
  3 Tanner, Claire A           6 LAUNCHERS                        50.12  
 
Event 14  Boys 6 & Under 25 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Groves, Riley T            6 LAUNCHERS                        20.20  
  2 Haynes, Nicholas E         6 LAUNCHERS                        29.98  
  3 Stokes, John Thomas T      6 LAUNCHERS                        37.40  
  4 Sharp, David               5 MCST                           3:16.75  
 
Event 16  Boys 6 & Under 25 SC Meter Freestyle Exhibition
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
 -- Eames, Tyler M             5 LAUNCHERS                       X36.75  
 -- Ise, Aleksander A          6 LAUNCHERS                       X43.24  
 
Event 17  Girls 8 & Under 25 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Hamilton, Rebekah L        8 LAUNCHERS                       J20.19  
  2 Heeney, Nora               8 MCST                            J20.08  
  3 Riesebos, Hope             8 MCST                             25.59  
  4 Cornelius, Jessica R       7 LAUNCHERS                        26.34  
  5 Falcon, Anna               8 MCST                             32.30  
  6 Busby, Elizabeth A         7 LAUNCHERS                        43.89  
 
Event 19  Girls 8 & Under 25 SC Meter Freestyle Exhibition
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
 -- Powell, Brenna A           7 LAUNCHERS                       X29.65  
 -- Hagood, Abigail R          8 LAUNCHERS                       X38.47  
 -- Dodson, Jessica            8 MCST                            X45.90  
 -- Sepulveda, Sabrina N       7 LAUNCHERS                       X49.84  
 -- Brady, Melody B            8 LAUNCHERS                       X58.79  
 -- Cardo, Danielle            8 LAUNCHERS                       X59.86  
 -- Norton, Meghan             7 MCST                          X1:01.32  
 
Event 20  Boys 8 & Under 25 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Sentell, Jack              8 MCST                             18.88  
  2 Stokes, Nicholaus S        8 LAUNCHERS                       J20.84  
  3 Paul, Nolen G              7 LAUNCHERS                       J19.49  
  4 Eames, Jackson T           8 LAUNCHERS                        26.78  
 
Event 22  Boys 8 & Under 25 SC Meter Freestyle Exhibition
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
 -- Clark, Brandon P           7 LAUNCHERS                       X26.51  
 -- von Spakovsky, Josef A     7 LAUNCHERS                       X28.53  
 -- Byers, Jonathan A          8 LAUNCHERS                       X29.34  
 -- Shuffler, Ethan C          7 LAUNCHERS                       X33.62  
 -- Bechen, Dominic J          8 LAUNCHERS                       X34.24  
 -- Sepulveda, Samuel A        8 LAUNCHERS                       X51.89  
 -- Reynolds, Christian M      8 LAUNCHERS                       X53.82  
 -- Tuggle, Jeffrey E          7 LAUNCHERS                       X57.39  
 -- Candelaria, Logan          7 LAUNCHERS                     X1:00.00  
 
Event 23  Girls 9-10 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Paul, Paulie F             9 LAUNCHERS                        39.12  
  2 Hillis, Jenna             10 MCST                             58.75  
  3 Riesebos, Victoria        10 MCST                           1:00.81  
  4 Jordan, Kitty E           10 LAUNCHERS                      1:03.10  
  5 Powell, Holly E            9 LAUNCHERS                      1:03.50  
  6 Willem, Alyssa             9 MCST                           1:08.28  
 
Event 25  Girls 9-10 50 SC Meter Freestyle Exhibition
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
 -- Bosse, Lydia E             9 LAUNCHERS                     X1:05.81  
 -- Hagood, Emily G            9 LAUNCHERS                     X1:16.84  
 -- Tuggle, Allison R         10 LAUNCHERS                     X1:28.06  
 
Event 26  Boys 9-10 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Worshek, Caleb            10 MCST                             43.01  
  2 O'Kain, Colin             10 MCST                             43.36  
  3 Hamilton, Walker V        10 LAUNCHERS                        47.42  
  4 Shuffler, Caleb C         10 LAUNCHERS                        54.99  
  5 Stokes, Christopher F     10 LAUNCHERS                        55.46  
  6 Parks, Ethan               9 MCST                             57.61  
 
Event 28  Boys 9-10 50 SC Meter Freestyle Exhibition
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
 -- Byers, Joshua C            9 LAUNCHERS                     X1:02.24  
 -- Brady, Sean M             10 LAUNCHERS                     X1:02.71  
 -- Byers, Justin M            9 LAUNCHERS                     X1:05.36  
 -- Hinkle, Joshua T           9 LAUNCHERS                     X1:06.86  
 -- Clark, Jacob T             9 LAUNCHERS                     X1:09.98  
 -- Barinaga, Jesse            9 MCST                          X1:23.72  
 
Event 29  Girls 11-12 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Heeney, Adeline           11 MCST                            J38.57  
  2 Brink, Angie              12 MCST                            J38.17  
  3 Gholson, Hannah           11 MCST                             44.46  
  4 Raines, Jenna N           12 LAUNCHERS                       J52.16  
  5 von Spakovsky, Emilia C   11 LAUNCHERS                        50.88  
  6 Key, Alexandra G          11 LAUNCHERS                       J47.48  
 
Event 31  Girls 11-12 50 SC Meter Freestyle Exhibition
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
 -- Meier, Holland            12 MCST                            X46.96  
 -- Meier, Faith              12 MCST                            X51.79  
 -- Campbell, Sasha M         11 LAUNCHERS                     X2:00.55  
 
Event 32  Boys 11-12 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Sentell, Matthew          11 MCST                             37.81  
  2 von Spakovsky, Leos A     12 LAUNCHERS                        37.90  
  3 Falcon, Christian         12 MCST                             40.92  
  4 Boyajian, Matthew H       12 LAUNCHERS                        44.37  
  5 Haynes, Alec P            11 LAUNCHERS                        46.10  
  6 Hill, Justin              12 MCST                             47.11  
 
Event 34  Boys 11-12 50 SC Meter Freestyle Exhibition
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
 -- Longino, Carter T         12 LAUNCHERS                     X1:04.51  
 -- Hinkle, James E           11 LAUNCHERS                     X1:17.69  
 -- Griffin, Kaleb M          12 LAUNCHERS                     X1:33.09  
 -- Barinaga, Vaughn          11 MCST                          X1:43.10  
 
Event 35  Girls 13-14 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Haapoja, Ellen R          14 LAUNCHERS                        30.28  
  2 Munster, Claire C         13 LAUNCHERS                       J31.37  
  3 Paul, Erin M              13 LAUNCHERS                       J31.27  
  4 Janssen, Alana            14 MCST                             31.79  
  5 Potter, Kate              14 MCST                             35.45  
  6 Hale, Anna                14 MCST                             36.42  
 
Event 37  Girls 13-14 50 SC Meter Freestyle Exhibition
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
 -- Stevenson, Ella M         13 LAUNCHERS                       X49.50  
 
Event 38  Boys 13-14 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Santiago, Derek A         14 LAUNCHERS                        29.16  
  2 Harting, Zach S           13 LAUNCHERS                        29.95  
  3 Cornelius, Joshua R       14 LAUNCHERS                        35.24  
 
Event 40  Boys 13-14 50 SC Meter Freestyle Exhibition
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
 -- Gremillion, Alan M        14 LAUNCHERS                       X45.77  
 
Event 41  Girls 15-17 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Clarke, Katelyn           16 MCST                             31.74  
 
Event 44  Boys 15-17 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Stoner, Will              15 MCST                             29.08  
  2 Johnson, Tyler            15 MCST                             31.75  
  3 Brink, Stephen            17 MCST                             36.64  
 
Event 47  Girls 8 & Under 25 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Heeney, Nora               8 MCST                             30.09  
  2 McNeal, Raegan             8 MCST                             40.94  
  3 Cornelius, Jessica R       7 LAUNCHERS                        41.41  
  4 Powell, Brenna A           7 LAUNCHERS                        47.13  
  5 Harris, Lexie              8 MCST                             56.14  
 
Event 48  Boys 8 & Under 25 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Stokes, Nicholaus S        8 LAUNCHERS                        25.87  
  2 Paul, Nolen G              7 LAUNCHERS                        28.31  
  3 Eames, Jackson T           8 LAUNCHERS                        36.24  
 
Event 49  Girls 9-10 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Tarsitano, Christina D    10 LAUNCHERS                        43.58  
  2 Paul, Paulie F             9 LAUNCHERS                        54.10  
  3 Riesebos, Victoria        10 MCST                           1:24.03  
 -- Hillis, Jenna             10 MCST                                DQ  
 -- Jordan, Kitty E           10 LAUNCHERS                           DQ  
 
Event 50  Boys 9-10 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Worshek, Riley             9 MCST                           1:09.58  
  2 Stokes, Christopher F     10 LAUNCHERS                      1:14.48  
  3 Parks, Ethan               9 MCST                           1:33.37  
 -- Shuffler, Caleb C         10 LAUNCHERS                           DQ  
 -- Hill, Cody                10 MCST                                DQ  
 
Event 51  Girls 11-12 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Gholson, Hannah           11 MCST                           1:02.23  
  2 O'Barr, Hannah            11 MCST                           1:08.75  
 -- Reavis, Shelby            11 MCST                                DQ  
 -- Cornelius, Laura Beth E   12 LAUNCHERS                           DQ  
 
Event 52  Boys 11-12 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Hayes, Garren P           12 LAUNCHERS                        53.72  
  2 Falcon, Christian         12 MCST                             59.88  
  3 Eames, Jason B            11 LAUNCHERS                      1:09.03  
 -- Barinaga, Harrison        11 MCST                                DQ  
 -- Barinaga, Sampley         12 MCST                                DQ  
 -- Haynes, Alec P            11 LAUNCHERS                           DQ  
 
Event 53  Girls 13-14 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Haapoja, Ellen R          14 LAUNCHERS                        41.45  
  2 Stoner, Tess              13 MCST                             42.74  
  3 Munster, Claire C         13 LAUNCHERS                        46.03  
  4 Larson, Kathryn           14 MCST                             51.14  
  5 Ballance, Annalysse       13 MCST                             59.70  
  6 Stevenson, Ella M         13 LAUNCHERS                      1:00.40  
 
Event 54  Boys 13-14 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Harting, Zach S           13 LAUNCHERS                        41.53  
  2 Hayes, Peyton L           13 LAUNCHERS                        45.30  
  3 Cornelius, Joshua R       14 LAUNCHERS                        49.81  
 
Event 56  Boys 15-17 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Brink, Stephen            17 MCST                             47.54  
  2 von Spakovsky, Victor M   15 LAUNCHERS                        54.96  
 
Event 57  Mixed 8 & Under 100 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals        
===============================================================================
  1 REDSTONE ARSENAL LAUNCHERS  'A'                             1:36.63  
     1) Paul, Nolen G M7                2) Cornelius, Jessica R W7        
     3) Hamilton, Rebekah L W8          4) Stokes, Nicholaus S M8         
  2 MT. CARMEL HAMMERHEADS  'A'                                 4:39.39  
     1) Heeney, Nora W8                 2) Sharp, David M5                
     3) Riesebos, Hope W8               4) Sentell, Jack M8               
 -- REDSTONE ARSENAL LAUNCHERS  'B'                            X2:20.16  
     1) Eames, Jackson T M8             2) Powell, Brenna A W7            
     3) Bhika, Eden B W6                4) Groves, Riley T M6             
 -- REDSTONE ARSENAL LAUNCHERS  'C'                            X3:26.75  
     1) Busby, Elizabeth A W7           2) Eames, Tyler M M5              
     3) Cardo, Danielle W8              4) Haynes, Nicholas E M6          
 
Event 59  Mixed 9-10 200 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals        
===============================================================================
  1 REDSTONE ARSENAL LAUNCHERS  'A'                             3:22.58  
     1) Tarsitano, Christina D W10      2) Stokes, Christopher F M10      
     3) Shuffler, Caleb C M10           4) Paul, Paulie F W9              
  2 MT. CARMEL HAMMERHEADS  'A'                                 3:44.67  
     1) O'Kain, Colin M10               2) Willem, Alyssa W9              
     3) Riesebos, Victoria W10          4) Hudson, Neil M9                
 -- REDSTONE ARSENAL LAUNCHERS  'B'                            X3:58.72  
     1) Jordan, Kitty E W10             2) Hamilton, Walker V M10         
     3) Byers, Justin M M9              4) Powell, Holly E W9             
 
Event 61  Mixed 11-12 200 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals        
===============================================================================
  1 MT. CARMEL HAMMERHEADS  'A'                                 2:42.30  
     1) Heeney, Adeline W11             2) Falcon, Christian M12          
     3) Brink, Angie W12                4) Sentell, Matthew M11           
  2 REDSTONE ARSENAL LAUNCHERS  'A'                             3:14.12  
     1) Hayes, Garren P M12             2) Cornelius, Laura Beth E W12    
     3) von Spakovsky, Emilia C W11     4) Haynes, Alec P M11             
 -- MT. CARMEL HAMMERHEADS  'B'                                X3:05.43  
     1) O'Barr, Hannah W11              2) Hill, Justin M12               
     3) Barinaga, Sampley M12           4) Gholson, Hannah W11            
 -- REDSTONE ARSENAL LAUNCHERS  'B'                            X4:32.23  
     1) Eames, Jason B M11              2) Raines, Jenna N W12            
     3) Campbell, Sasha M W11           4) von Spakovsky, Leos A M12      
 -- MT. CARMEL HAMMERHEADS  'C'                                X5:26.55  
     1) Barinaga, Harrison M11          2) Barinaga, Vaughn M11           
     3) Norton, Ashley W11              4) Reavis, Shelby W11             
 
Event 63  Mixed 13-14 200 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals        
===============================================================================
  1 REDSTONE ARSENAL LAUNCHERS  'A'                             2:07.02  
     1) Harting, Zach S M13             2) Paul, Erin M W13               
     3) Haapoja, Ellen R W14            4) Hayes, Peyton L M13            
 -- REDSTONE ARSENAL LAUNCHERS  'B'                            X2:28.34  
     1) Maddox, Logan A W13             2) Boyajian, Anthony R M14        
     3) Munster, Claire C W13           4) Cornelius, Joshua R M14        
 
Event 65  Mixed 15-17 200 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals        
===============================================================================
  1 MT. CARMEL HAMMERHEADS  'A'                                 2:09.24  
     1) Clarke, Katelyn W16             2) Johnson, Tyler M15             
     3) Janssen, Alana W14              4) Stoner, Will M15               
 
Event 67  Girls 8 & Under 25 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Riesebos, Hope             8 MCST                             31.42  
  2 Hamilton, Rebekah L        8 LAUNCHERS                        37.71  
  3 Tanner, Claire A           6 LAUNCHERS                        56.80  
  4 Bhika, Eden B              6 LAUNCHERS                      1:13.69  
 
Event 68  Boys 8 & Under 25 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Groves, Riley T            6 LAUNCHERS                       J34.07  
  2 Sentell, Jack              8 MCST                            J24.02  
  3 Stokes, Nicholaus S        8 LAUNCHERS                       J28.43  
  4 Eames, Jackson T           8 LAUNCHERS                       J29.70  
 
Event 69  Girls 9-10 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Tarsitano, Christina D    10 LAUNCHERS                        44.93  
  2 Powell, Holly E            9 LAUNCHERS                      1:07.78  
  3 Willem, Alyssa             9 MCST                           1:10.27  
  4 Riesebos, Victoria        10 MCST                           1:14.72  
  5 Hillis, Jenna             10 MCST                           1:35.10  
  6 Tuggle, Allison R         10 LAUNCHERS                      1:48.94  
 
Event 70  Boys 9-10 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Worshek, Caleb            10 MCST                             54.42  
  2 O'Kain, Colin             10 MCST                             55.69  
  3 Shuffler, Caleb C         10 LAUNCHERS                      1:12.93  
  4 Hill, Cody                10 MCST                           1:14.02  
  5 Clark, Jacob T             9 LAUNCHERS                      1:16.34  
 
Event 71  Girls 11-12 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Heeney, Adeline           11 MCST                             49.63  
  2 Brink, Angie              12 MCST                             50.25  
  3 Cornelius, Laura Beth E   12 LAUNCHERS                      1:00.37  
  4 O'Linger, Kaitlin         11 MCST                           1:04.27  
  5 Raines, Jenna N           12 LAUNCHERS                      1:07.27  
  6 von Spakovsky, Emilia C   11 LAUNCHERS                      1:11.50  
 
Event 72  Boys 11-12 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Sentell, Matthew          11 MCST                             44.05  
  2 Hayes, Garren P           12 LAUNCHERS                        50.80  
  3 Hill, Justin              12 MCST                             58.38  
  4 Eames, Jason B            11 LAUNCHERS                      1:00.77  
  5 Barinaga, Harrison        11 MCST                           1:25.41  
 -- Boyajian, Matthew H       12 LAUNCHERS                           DQ  
 
Event 73  Girls 13-14 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Paul, Erin M              13 LAUNCHERS                        36.88  
  2 Maddox, Logan A           13 LAUNCHERS                        38.04  
  3 Barnes, Mary              13 MCST                             46.04  
  4 Overcast, Rebekah         13 MCST                             46.92  
  5 Howard, Parker            13 MCST                             49.99  
 
Event 74  Boys 13-14 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Hayes, Peyton L           13 LAUNCHERS                        37.62  
  2 Cornelius, Joshua R       14 LAUNCHERS                        49.86  
 -- Boyajian, Anthony R       14 LAUNCHERS                           DQ  
 
Event 75  Girls 15-17 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Clarke, Katelyn           16 MCST                             39.14  
 
Event 76  Boys 15-17 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Johnson, Tyler            15 MCST                             43.15  
  2 Stoner, Will              15 MCST                             44.67  
  3 Brink, Stephen            17 MCST                             53.77  
  4 von Spakovsky, Victor M   15 LAUNCHERS                      1:02.19  
 
Event 77  Girls 8 & Under 25 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Heeney, Nora               8 MCST                             24.96  
  2 Cornelius, Jessica R       7 LAUNCHERS                       J34.75  
  3 Riesebos, Hope             8 MCST                            J34.67  
  4 Sharp, Lydia               8 MCST                             40.98  
  5 Powell, Brenna A           7 LAUNCHERS                        49.10  
 
Event 78  Boys 8 & Under 25 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Sentell, Jack              8 MCST                             24.35  
  2 Paul, Nolen G              7 LAUNCHERS                      1:02.24  
 
Event 79  Girls 9-10 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Tarsitano, Christina D    10 LAUNCHERS                        43.26  
  2 Paul, Paulie F             9 LAUNCHERS                        45.69  
  3 Jordan, Kitty E           10 LAUNCHERS                      1:23.97  
 -- Willem, Alyssa             9 MCST                                DQ  
 
Event 80  Boys 9-10 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Worshek, Caleb            10 MCST                          J1:00.33  
  2 Worshek, Riley             9 MCST                            J59.30  
  3 Stokes, Christopher F     10 LAUNCHERS                      1:31.76  
 -- Parks, Ethan               9 MCST                                DQ  
 
Event 81  Girls 11-12 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Heeney, Adeline           11 MCST                             51.41  
  2 Reavis, Shelby            11 MCST                           1:06.15  
  3 Raines, Jenna N           12 LAUNCHERS                      1:07.45  
  4 Cornelius, Laura Beth E   12 LAUNCHERS                      1:08.77  
 -- O'Linger, Kaitlin         11 MCST                                DQ  
 
Event 82  Boys 11-12 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Hayes, Garren P           12 LAUNCHERS                        50.03  
  2 Sentell, Matthew          11 MCST                             50.25  
  3 von Spakovsky, Leos A     12 LAUNCHERS                        53.00  
  4 Barinaga, Sampley         12 MCST                          J1:05.46  
  5 Falcon, Christian         12 MCST                          J1:05.44  
  6 Eames, Jason B            11 LAUNCHERS                      1:11.12  
 
Event 83  Girls 13-14 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Janssen, Alana            14 MCST                             35.70  
  2 Maddox, Logan A           13 LAUNCHERS                        36.59  
  3 Paul, Erin M              13 LAUNCHERS                        37.03  
  4 Haapoja, Ellen R          14 LAUNCHERS                        37.91  
  5 Stoner, Tess              13 MCST                            J41.48  
  6 Hale, Anna                14 MCST                            J41.43  
 
Event 84  Boys 13-14 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Harting, Zach S           13 LAUNCHERS                        32.49  
  2 Santiago, Derek A         14 LAUNCHERS                        33.44  
  3 Hayes, Peyton L           13 LAUNCHERS                        34.45  
 
Event 85  Girls 15-17 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Clarke, Katelyn           16 MCST                             37.39  
 
Event 86  Boys 15-17 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Stoner, Will              15 MCST                             36.50  
  2 Johnson, Tyler            15 MCST                             39.74  
 
Event 87  Girls 8 & Under 100 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals        
===============================================================================
  1 REDSTONE ARSENAL LAUNCHERS  'A'                             2:23.65  
     1) Hamilton, Rebekah L 8           2) Powell, Brenna A 7             
     3) Bhika, Eden B 6                 4) Cornelius, Jessica R 7         
 -- MT. CARMEL HAMMERHEADS  'B'                                X3:17.78  
     1) Dodson, Jessica 8               2) Hewitt, Eve 6                  
     3) Harris, Lexie 8                 4) McNeal, Raegan 8               
 -- REDSTONE ARSENAL LAUNCHERS  'B'                            X4:03.34  
     1) Brady, Melody B 8               2) Tanner, Claire A 6             
     3) Cardo, Danielle 8               4) Busby, Elizabeth A 7           
 -- MT. CARMEL HAMMERHEADS  'A'                                      DQ  
     1) Riesebos, Hope 8                2) Falcon, Anna 8                 
     3) Sharp, Lydia 8                  4) Heeney, Nora 8                 
 
Event 88  Boys 8 & Under 100 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals        
===============================================================================
  1 REDSTONE ARSENAL LAUNCHERS  'A'                             1:38.50  
     1) Paul, Nolen G 7                 2) Eames, Jackson T 8             
     3) Groves, Riley T 6               4) Stokes, Nicholaus S 8          
 -- REDSTONE ARSENAL LAUNCHERS  'B'                            X2:24.29  
     1) Shuffler, Ethan C 7             2) Stokes, John Thomas T 6        
     3) Haynes, Nicholas E 6            4) von Spakovsky, Josef A 7       
 -- REDSTONE ARSENAL LAUNCHERS  'C'                            X2:34.94  
     1) Eames, Tyler M 5                2) Sepulveda, Samuel A 8          
     3) Clark, Brandon P 7              4) Byers, Jonathan A 8            
 
Event 89  Girls 9-10 200 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals        
===============================================================================
  1 REDSTONE ARSENAL LAUNCHERS  'A'                             3:35.83  
     1) Tarsitano, Christina D 10       2) Powell, Holly E 9              
     3) Jordan, Kitty E 10              4) Paul, Paulie F 9               
 
Event 90  Boys 9-10 200 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals        
===============================================================================
  1 MT. CARMEL HAMMERHEADS  'A'                                 3:45.33  
     1) O'Kain, Colin 10                2) Hill, Cody 10                  
     3) Parks, Ethan 9                  4)                                
  2 REDSTONE ARSENAL LAUNCHERS  'A'                             4:03.10  
     1) Stokes, Christopher F 10        2) Hamilton, Walker V 10          
     3) Clark, Jacob T 9                4) Shuffler, Caleb C 10           
 
Event 91  Girls 11-12 200 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals        
===============================================================================
  1 MT. CARMEL HAMMERHEADS  'A'                                 2:59.16  
     1) Heeney, Adeline 11              2) O'Barr, Hannah 11              
     3) Gholson, Hannah 11              4) Brink, Angie 12                
  2 REDSTONE ARSENAL LAUNCHERS  'A'                             3:42.79  
     1) Bosse, Lydia E 9                2) Raines, Jenna N 12             
     3) Key, Alexandra G 11             4) Cornelius, Laura Beth E 12     
 -- MT. CARMEL HAMMERHEADS  'B'                                X5:09.14  
     1) Reavis, Shelby 11               2) Norton, Ashley 11              
     3) Willem, Alyssa 9                4) O'Linger, Kaitlin 11           
 
Event 92  Boys 11-12 200 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals        
===============================================================================
  1 MT. CARMEL HAMMERHEADS  'A'                                 3:03.83  
     1) Falcon, Christian 12            2) Barinaga, Harrison 11          
     3) Barinaga, Sampley 12            4) Sentell, Matthew 11            
  2 REDSTONE ARSENAL LAUNCHERS  'A'                             3:11.26  
     1) von Spakovsky, Leos A 12        2) Haynes, Alec P 11              
     3) Eames, Jason B 11               4) Hayes, Garren P 12             
 -- REDSTONE ARSENAL LAUNCHERS  'B'                            X4:06.30  
     1) Clark, Jacob T 9                2) Longino, Carter T 12           
     3) Stokes, Christopher F 10        4) Boyajian, Matthew H 12         
 
Event 93  Girls 13-14 200 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals        
===============================================================================
  1 REDSTONE ARSENAL LAUNCHERS  'A'                             2:11.78  
     1) Paul, Erin M 13                 2) Haapoja, Ellen R 14            
     3) Maddox, Logan A 13              4) Munster, Claire C 13           
  2 MT. CARMEL HAMMERHEADS  'A'                                 2:21.35  
     1) Hale, Anna 14                   2) Potter, Kate 14                
     3) Stoner, Tess 13                 4) Janssen, Alana 14              
 -- MT. CARMEL HAMMERHEADS  'B'                                X2:32.98  
     1) Barnes, Mary 13                 2) Howard, Parker 13              
     3) Larson, Kathryn 14              4) Overcast, Rebekah 13           
 -- MT. CARMEL HAMMERHEADS  'C'                                X2:59.28  
     1) Rivers, Mary 13                 2) Kern, Bailey N 13              
     3) Ballance, Annalysse 13          4) Willem, Jenny 13               
 
Event 94  Boys 13-14 200 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals        
===============================================================================
  1 REDSTONE ARSENAL LAUNCHERS  'A'                             2:25.02  
     1) Hayes, Peyton L 13              2) Cornelius, Joshua R 14         
     3) Gremillion, Alan M 14           4) Harting, Zach S 13             
 
                    Combined Team Scores - Through Event 96                    
 
  1. Redstone Arsenal Launchers          267   2. Mt. Carmel Hammerheads              232

 

 
 

Web Design by:
MerchantWorks, Inc.


Copyright 2004-2017 - Rocket City Swim League, PO Box 10052, Huntsville, AL 35801
info@swimrcsl.org