Home
2016 Meets
2015 Meets
Archive & Records
Forms & Documents
Officiating
Member Pools
Board & Minutes
About RCSL

Meet Results / Record Listing

(Meters Time = Yards Time x 1.11 ----- Yards Time = Meters Time / 1.11)



Licensed to RCSL Swimming Champ. Meet                 HY-TEK's MEET MANAGER 3.0
            Sullins Whitesburg Inivitational Meet 2011 - 6/25/2011             
                                    Results                                    
 
Event 1  Mixed 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Jones, Andrew W           20 CAM                              56.08  
  2 Brown, Matthew            16 GREN                             58.02  
  3 Henderson, Sara E         17 Tide                             58.77  
  4 Burney, Jadie             12 Tide                           1:01.95  
  5 Moore, Sarah Gwin         15 Blossomwood                    1:04.09  
  6 Mumaugh, Miles            22 CAM                            1:06.21  
  7 Couch, Seth               14 HAMC                           1:07.40  
  8 Uecker, Leila             12 LILY                           1:07.84  
  9 Easterling, Caroline      16 GREN                           1:09.24  
 10 Anderson, Mark            48 JVRA                           1:09.25  
 11 Stinson, Cade             13 Tide                           1:10.32  
 12 Burney, Judson             9 Tide                           1:10.85  
 13 Larsen, Taylor            16 GREN                           1:12.48  
 14 Holtcamp, Mackenzie L     10 Sherwood                       1:13.02  
 15 Purves, Leah              12 Sherwood                       1:13.59  
 16 Tolleson, Rachel          16 Piedmont                       1:13.84  
 17 Scoggins, Sydney          10 Makos                          1:15.96  
 18 Arnold, Gus               13 Unattached                     1:21.71  
 19 Amborski, Samuel          12 Sherwood                       1:26.43  
 20 Amborski, Robert          11 Sherwood                       1:26.82  
 
Event 3  Girls 8 & Under 25 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Shepherd, Anna             8 Valley Hill-SE                   17.73  
  2 Dean, Jill A               8 CAM                              17.77  
  3 Lindow, Tess               8 Byrd Spring                      18.68  
  4 Cape, Emma                 8 Tide                             18.70  
  5 Orcutt, Caroline           8 JVRA                             18.76  
  6 Warner, Kate               8 JVRA                             19.96  
  6 Dutton, Madison            8 Sherwood                         19.96  
  8 Krichev, Julia             7 Blossomwood                      20.04  
  9 Masterson, Margaret        8 Makos                            20.46  
 10 Evans, Jaya                8 GREN                             20.74  
 11 Lawrence, Lucy Wu          8 Makos                            21.16  
 12 Bagwell, Disney            8 Byrd Spring                      23.29  
 13 Martin, Julia              6 Tide                             23.48  
 14 Schlichter, Caroline       8 JVRA                             24.15  
 15 Lemke, AnnaBeth E          7 CAM                              24.64  
 16 Beatty, Emily M            7 HAMC                             26.05  
 17 Black, Julie               7 SJST                             26.78  
 18 McDonald, Savannah         7 SJST                             27.13  
 19 Schroeder, Abigail         8 Sherwood                         27.61  
 20 Click, Chandler            8 Tide                             27.72  
 21 Smith, Corinne             6 GREN                             28.23  
 22 Boothe, Grace              7 JVRA                             28.74  
 23 Sheppard, Peyton           6 Makos                            29.05  
 24 Barker, Ellis              5 JVRA                             29.25  
 25 Kowalczyk, Angela          5 JVRA                             30.67  
 26 Krichev, Audrey            5 Blossomwood                      32.68  
 27 Owen, Bailey               5 SJST                             32.82  
 28 Maurer, Sophie             5 Tide                             38.61  
 29 Skonieczny, Abby L         5 Tide                             56.93  
 30 Anderson, Ellie            3 JVRA                           1:05.56  
 31 Jones, Kara                4 Byrd Spring                    1:05.73  
 32 Click, Campbell            3 Tide                           1:54.39  
 
Event 4  Boys 8 & Under 25 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Cozelos, Mason             6 Sherwood                         15.68  
  2 Stokes, Nicholaus S        8 Launchers                        17.37  
  3 Bedsole, Chris             7 JVRA                             18.28  
  4 Holtcamp, Mason S          8 Sherwood                         18.85  
  5 Wimberly, Carter G         8 Tide                             18.92  
  6 Robin, Luke                8 JVRA                             19.56  
  7 Stinson, Jake              7 Tide                             19.74  
  8 Sheppard, Evan             8 Makos                            20.21  
  9 Hardy, Jackson             8 JVRA                             21.10  
 10 Matthews, Michael          6 JVRA                             22.13  
 11 Griffith, Will             8 Sherwood                         23.21  
 12 Bell, Charlie              7 JVRA                             23.73  
 13 Boyd, Jacob                8 Makos                            23.94  
 14 Skonieczny, Caden M        7 Tide                             24.98  
 15 Broyles, Lawson            8 SJST                             26.02  
 16 Purves, John               8 Sherwood                         27.29  
 17 Hardy, Samuel              6 JVRA                             29.49  
 18 Stokes, John Thomas T      7 Launchers                        35.45  
 19 Knight, Daniel             7 JVRA                             39.96  
 20 Huskey, Alec               5 Makos                            42.74  
 21 Robin, Charlie             5 JVRA                             44.27  
 22 Dutton, Clay               6 Sherwood                       1:04.96  
 
Event 5  Girls 9-10 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Scoggins, Sydney          10 Makos                            34.07  
  2 Mix, Samantha A           10 Tide                             35.89  
  3 Maurer, Gracie            10 Tide                             36.65  
  4 Masterson, Marianne E     10 Makos                            36.87  
  5 Gilbert, Mary             10 Blossomwood                      38.23  
  6 Weir, Abby                 9 Byrd Spring                      38.53  
  7 Eichstaedt, Emily          9 JVRA                             38.92  
  8 Williams, Emma            10 SJST                             39.89  
  9 Orcutt, Tori               9 JVRA                             40.01  
 10 Evans, Zoe                10 GREN                             40.70  
 11 Mathews, Laurel            9 JVRA                             40.95  
 12 Przybysz, Catlyn          10 Byrd Spring                      41.44  
 13 Kowalczyk, Elizabeth       9 JVRA                             42.07  
 14 Horton, Maggie            10 Makos                            43.59  
 15 Beams, Kennedy            10 Sherwood                         43.99  
 16 Wessel, Lochlin            9 JVRA                             45.84  
 17 McDonald, Naomi            9 SJST                             47.21  
 18 Love, Cameron              9 Byrd Spring                      49.04  
 19 Gipson, Abby              10 SJST                             52.33  
 
Event 6  Boys 9-10 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Burney, Judson             9 Tide                             32.43  
  2 Klemm, Riley              10 Makos                            35.48  
  3 Landwehr, Connors         10 GREN                             36.36  
  4 Jose, Garrett D           10 Tide                             36.54  
  5 Worshek, Caleb            10 MCST                             37.14  
  6 Sentell, Jack              8 MCST                             38.94  
  7 Huskey, Joshua            10 Makos                            39.20  
  8 Rorex, John David          9 LILY                             39.52  
  9 Smith, Duncan              9 GREN                             41.58  
 10 Stokes, Christopher F     10 Launchers                        42.26  
 11 Maurer, Jack               9 Tide                             42.32  
 12 Sheppard, Sam              9 Makos                            42.93  
 13 Richardson, John          10 Tide                             43.05  
 14 Hudson, Neil               9 MCST                             43.22  
 15 Davis, Wesley              9 SJST                             43.86  
 16 Stephens, William          9 Makos                            46.26  
 17 Schroeder, Gabriel        10 Sherwood                         54.35  
 18 Dutton, Drew              10 Sherwood                       1:01.03  
 19 Steadmon, Lync             9 Tide                           1:03.79  
 
Event 7  Girls 11-12 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Uecker, Leila             12 LILY                             30.29  
  2 Cape, Jesse               11 Tide                             32.38  
  3 Shepherd, Lindsey         11 Valley Hill-SE                   32.39  
  4 Tomlin, Morgan            11 Sherwood                         33.74  
  5 Horton, Laura             12 Makos                            35.78  
  6 Thornton, Cary Jo         12 Makos                            36.27  
  7 Broyles, Maggie           11 SJST                             36.65  
  8 Wilkerson, Hannah L       12 Tide                             36.82  
  9 Martin, Rebecca           11 Tide                             39.55  
 10 Stinson, Emma G           11 Tide                             40.81  
 
Event 8  Boys 11-12 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Burney, Jadie             12 Tide                             28.55  
  2 Kowalczyk, Matt           12 JVRA                             34.23  
  3 Amborski, Robert          11 Sherwood                         34.47  
  4 Quick, Tyler              11 SJST                             34.49  
  5 Weis, Brandon             11 Sherwood                         35.17  
  6 Weir, Andrew              11 Byrd Spring                      35.47  
  7 Amborski, Samuel          12 Sherwood                         39.27  
  8 Kizer, Shawn              12 SJST                             39.35  
  9 Johnson, Jaedan           12 SJST                             40.51  
 10 Carter, Dan               11 HAMC                             43.50  
 11 Wright, Marshall          12 Makos                            55.49  
 
Event 9  Girls 13-14 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Janssen, Alana            14 MCST                             27.46  
  2 Martinson, Sarah Abbott   14 GREN                             28.64  
  3 Orcutt, Jackie            14 JVRA                             28.75  
  4 Johnson, Zhivon           14 SJST                             31.65  
  5 Keylor, Sierra            13 Byrd Spring                      31.83  
  6 Cape, Catherine           13 Tide                             32.32  
  7 Weis, Emily               13 Sherwood                         33.59  
  8 Carter, Meredith          14 HAMC                             34.01  
  9 Ward, Emily               13 Sherwood                         39.86  
 
Event 10  Boys 13-14 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Stephens, Ciaran          14 Makos                            27.46  
  2 Orcutt, Daniel            12 JVRA                             27.69  
  3 Couch, Seth               14 HAMC                             28.21  
  4 Smith, Zachery            14 SJST                             30.68  
  5 Howie, Houston            13 Makos                            30.82  
  6 Stinson, Cade             13 Tide                             31.64  
  7 Gordon, Joe               13 SJST                             32.39  
  8 Adams, Blake              13 SJST                             35.92  
  9 Brown, Martin             13 GREN                             36.08  
 
Event 11  Girls 15-17 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Henderson, Sara E         17 Tide                             28.09  
  2 Clarke, Katelyn           16 MCST                             28.10  
  3 Lozier, Rachel            15 SJST                             31.41  
 
Event 12  Boys 15-17 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Larsen, Taylor            16 GREN                             25.91  
  2 Davis, Steven M           15 CAM                              27.84  
  3 Jedlovec, Dylan           15 Tide                             30.44  
 -- Brown, Matthew            16 GREN                                DQ  
 
Event 13  Girls 8 & Under 25 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Evans, Jaya                8 GREN                             24.56  
  2 Dutton, Madison            8 Sherwood                         26.12  
  3 Orcutt, Caroline           8 JVRA                             26.97  
  4 Dean, Jill A               8 CAM                              27.23  
  5 Anderson, Lainey           7 JVRA                             28.39  
  6 Cape, Emma                 8 Tide                             28.49  
  7 Schlichter, Caroline       8 JVRA                             28.70  
  8 Masterson, Margaret        8 Makos                            28.85  
  9 Lawrence, Lucy Wu          8 Makos                            29.16  
 10 Bagwell, Disney            8 Byrd Spring                      31.14  
 11 Warner, Kate               8 JVRA                             31.93  
 12 Beatty, Emily M            7 HAMC                             33.04  
 13 Click, Chandler            8 Tide                             34.44  
 14 Boothe, Grace              7 JVRA                             34.54  
 15 Black, Julie               7 SJST                             37.71  
 16 McDonald, Savannah         7 SJST                             38.42  
 17 Owen, Bailey               5 SJST                             44.87  
 18 Barker, Ellis              5 JVRA                             45.10  
 19 Lemke, AnnaBeth E          7 CAM                              45.50  
 20 Schroeder, Abigail         8 Sherwood                         46.02  
 21 Maurer, Sophie             5 Tide                           1:08.80  
 
Event 14  Boys 8 & Under 25 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Stokes, Nicholaus S        8 Launchers                        23.51  
  2 Wimberly, Carter G         8 Tide                             26.10  
  3 Bedsole, Chris             7 JVRA                             28.60  
  4 Robin, Luke                8 JVRA                             28.68  
  5 Sheppard, Evan             8 Makos                            29.15  
  6 Amborski, Matthew          8 Sherwood                         30.51  
  7 Hardy, Jackson             8 JVRA                             32.62  
  8 Boyd, Jacob                8 Makos                            33.27  
  9 Maurer, David              7 Tide                             33.42  
 10 Bell, Charlie              7 JVRA                             35.03  
 11 Broyles, Lawson            8 SJST                             35.56  
 12 Stinson, Jake              7 Tide                             36.01  
 13 Purves, John               8 Sherwood                         37.97  
 14 Skonieczny, Caden M        7 Tide                             38.75  
 
Event 15  Girls 9-10 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Masterson, Marianne E     10 Makos                            44.89  
  2 Holtcamp, Mackenzie L     10 Sherwood                         45.66  
  3 Mix, Samantha A           10 Tide                             51.43  
  4 Orcutt, Tori               9 JVRA                             52.97  
  5 Weir, Abby                 9 Byrd Spring                      53.42  
  6 Eichstaedt, Emily          9 JVRA                             54.20  
  7 Maurer, Gracie            10 Tide                             54.74  
  8 Evans, Zoe                10 GREN                             55.34  
  9 Horton, Maggie            10 Makos                            55.51  
 10 Mathews, Laurel            9 JVRA                             56.25  
 11 Williams, Emma            10 SJST                             56.37  
 12 Kowalczyk, Elizabeth       9 JVRA                             57.91  
 13 Gipson, Abby              10 SJST                             59.86  
 14 Wessel, Lochlin            9 JVRA                           1:00.69  
 15 Beams, Kennedy            10 Sherwood                       1:02.57  
 16 McDonald, Naomi            9 SJST                           1:02.59  
 17 Przybysz, Catlyn          10 Byrd Spring                    1:05.48  
 -- Love, Cameron              9 Byrd Spring                         DQ  
 -- Gilbert, Mary             10 Blossomwood                         DQ  
 
Event 16  Boys 9-10 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Worshek, Caleb            10 MCST                             45.62  
  2 Jose, Garrett D           10 Tide                             46.59  
  3 Rorex, John David          9 LILY                             46.72  
  4 Maurer, Jack               9 Tide                             52.51  
  5 Hudson, Neil               9 MCST                             56.51  
  6 Sheppard, Sam              9 Makos                            56.88  
  7 Sentell, Jack              8 MCST                             57.21  
  8 Smith, Duncan              9 GREN                             57.99  
  9 Richardson, John          10 Tide                             59.18  
 10 Dutton, Drew              10 Sherwood                       1:00.39  
 11 Stokes, Christopher F     10 Launchers                      1:04.52  
 12 Davis, Wesley              9 SJST                           1:07.54  
 13 Schroeder, Gabriel        10 Sherwood                       1:14.24  
 14 Stephens, William          9 Makos                          1:15.83  
 -- Huskey, Joshua            10 Makos                               DQ  
 -- Landwehr, Connors         10 GREN                                DQ  
 
Event 17  Girls 11-12 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Uecker, Leila             12 LILY                             40.93  
  2 Tomlin, Morgan            11 Sherwood                         43.81  
  3 Horton, Laura             12 Makos                            44.86  
  4 Shepherd, Lindsey         11 Valley Hill-SE                   50.22  
  5 Stinson, Emma G           11 Tide                             51.05  
  6 Broyles, Maggie           11 SJST                             51.17  
  7 Smith, Michelle           12 SJST                             51.25  
  8 Cape, Jesse               11 Tide                             51.64  
  9 Martin, Rebecca           11 Tide                           1:00.16  
 
Event 18  Boys 11-12 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Kowalczyk, Matt           12 JVRA                             45.17  
  2 Johnson, Jaedan           12 SJST                             45.76  
  3 Weis, Brandon             11 Sherwood                         47.47  
  4 Quick, Tyler              11 SJST                             47.97  
  5 Carter, Dan               11 HAMC                             52.67  
  6 Weir, Andrew              11 Byrd Spring                      54.79  
 
Event 19  Girls 13-14 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Janssen, Alana            14 MCST                             38.88  
  2 Weis, Emily               13 Sherwood                         40.84  
  3 Martinson, Sarah Abbott   14 GREN                             42.51  
  4 Johnson, Zhivon           14 SJST                             44.30  
  5 Keylor, Sierra            13 Byrd Spring                      44.84  
  6 Carter, Meredith          14 HAMC                             45.15  
  7 Cape, Catherine           13 Tide                             51.77  
 -- Ward, Emily               13 Sherwood                            DQ  
 
Event 20  Boys 13-14 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Orcutt, Daniel            12 JVRA                             36.13  
  2 Stephens, Ciaran          14 Makos                            38.33  
  3 Howie, Houston            13 Makos                            39.51  
  4 Adams, Blake              13 SJST                             40.82  
  5 Smith, Zachery            14 SJST                             44.28  
  6 Brown, Martin             13 GREN                             47.75  
  7 Stinson, Cade             13 Tide                             48.36  
 -- Couch, Seth               14 HAMC                                DQ  
 
Event 21  Girls 15-17 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Henderson, Sara E         17 Tide                             37.10  
  2 Clarke, Katelyn           16 MCST                             37.68  
  3 Lozier, Rachel            15 SJST                             40.78  
 
Event 22  Boys 15-17 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Davis, Steven M           15 CAM                              39.52  
 
Event 23  Mixed 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Jones, Andrew W           20 CAM                            1:06.13  
  2 Brown, Matthew            16 GREN                           1:16.06  
  3 Holder, Caleb             18 Tide                           1:16.56  
  4 Holder, Dylan             16 Tide                           1:18.48  
  5 Larsen, Taylor            16 GREN                           1:20.91  
  6 Amborski, Carl            14 Sherwood                       1:34.28  
  7 Rorex, John David          9 LILY                           1:47.30  
  8 Stinson, Emma G           11 Tide                           1:47.47  
  9 Amborski, Robert          11 Sherwood                       1:48.59  
 10 Maurer, Jack               9 Tide                           1:59.82  
 11 Whorton, Rachel           14 Piedmont                       2:02.06  
 12 Click, Allison            33 Tide                           2:08.46  
 
Event 25  Girls 8 & Under 25 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Shepherd, Anna             8 Valley Hill-SE                   20.34  
  1 Anderson, Lainey           7 JVRA                             20.34  
  3 Lindow, Tess               8 Byrd Spring                      22.43  
  4 Dean, Jill A               8 CAM                              23.21  
  5 Evans, Jaya                8 GREN                             23.90  
  6 Dutton, Madison            8 Sherwood                         24.01  
  7 Krichev, Julia             7 Blossomwood                      24.77  
  8 Orcutt, Caroline           8 JVRA                             25.93  
  9 Lawrence, Lucy Wu          8 Makos                            26.50  
 10 Masterson, Margaret        8 Makos                            27.70  
 11 Boothe, Grace              7 JVRA                             31.29  
 12 Cape, Emma                 8 Tide                             33.27  
 13 Beatty, Emily M            7 HAMC                             33.37  
 14 McDonald, Savannah         7 SJST                             36.15  
 15 Schroeder, Abigail         8 Sherwood                         38.66  
 16 Black, Julie               7 SJST                             39.06  
 17 Lemke, AnnaBeth E          7 CAM                              40.44  
 18 Owen, Bailey               5 SJST                             46.91  
 -- Bagwell, Disney            8 Byrd Spring                         DQ  
 
Event 26  Boys 8 & Under 25 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Holtcamp, Mason S          8 Sherwood                         18.50  
  2 Hardy, Jackson             8 JVRA                             22.82  
  3 Stokes, Nicholaus S        8 Launchers                        24.01  
  4 Wimberly, Carter G         8 Tide                             24.58  
  5 Stinson, Jake              7 Tide                             24.63  
  6 Bedsole, Chris             7 JVRA                             24.89  
  7 Robin, Luke                8 JVRA                             26.47  
  8 Matthews, Michael          6 JVRA                             28.19  
  9 Griffith, Will             8 Sherwood                         28.22  
 10 Amborski, Matthew          8 Sherwood                         29.05  
 11 Bell, Charlie              7 JVRA                             33.44  
 12 Broyles, Lawson            8 SJST                             34.62  
 13 Purves, John               8 Sherwood                         35.12  
 14 Maurer, David              7 Tide                             36.42  
 15 Huskey, Alec               5 Makos                          1:13.86  
 -- Hardy, Samuel              6 JVRA                                DQ  
 
Event 27  Girls 9-10 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Scoggins, Sydney          10 Makos                            40.51  
  2 Orcutt, Tori               9 JVRA                             45.84  
  3 Masterson, Marianne E     10 Makos                            46.26  
  4 Eichstaedt, Emily          9 JVRA                             46.42  
  5 Maurer, Gracie            10 Tide                             46.77  
  6 Gilbert, Mary             10 Blossomwood                      49.31  
  7 Mathews, Laurel            9 JVRA                             49.88  
  8 Evans, Zoe                10 GREN                             51.97  
  9 Weir, Abby                 9 Byrd Spring                      53.17  
 10 Kowalczyk, Elizabeth       9 JVRA                             57.12  
 11 Beams, Kennedy            10 Sherwood                         58.02  
 12 Przybysz, Catlyn          10 Byrd Spring                    1:03.34  
 13 Love, Cameron              9 Byrd Spring                    1:06.55  
 -- Wessel, Lochlin            9 JVRA                                DQ  
 -- McDonald, Naomi            9 SJST                                DQ  
 -- Gipson, Abby              10 SJST                                DQ  
 
Event 28  Boys 9-10 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Burney, Judson             9 Tide                             40.69  
  2 Landwehr, Connors         10 GREN                             44.80  
  3 Klemm, Riley              10 Makos                            45.68  
  4 Hudson, Neil               9 MCST                             48.38  
  5 Maurer, Jack               9 Tide                             51.75  
  6 Huskey, Joshua            10 Makos                            53.97  
  7 Jose, Garrett D           10 Tide                             54.26  
  8 Sentell, Jack              8 MCST                             56.70  
  9 Stephens, William          9 Makos                            58.60  
 10 Dutton, Drew              10 Sherwood                       1:10.20  
 11 Stokes, Christopher F     10 Launchers                      1:12.57  
 -- Smith, Duncan              9 GREN                                DQ  
 -- Schroeder, Gabriel        10 Sherwood                            DQ  
 
Event 29  Girls 11-12 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Uecker, Leila             12 LILY                             38.19  
  2 Thornton, Cary Jo         12 Makos                            41.39  
  3 Purves, Leah              12 Sherwood                         42.03  
  4 Shepherd, Lindsey         11 Valley Hill-SE                   43.05  
  5 Cape, Jesse               11 Tide                             44.33  
  6 Broyles, Maggie           11 SJST                             44.78  
  7 Wilkerson, Hannah L       12 Tide                             44.89  
  8 Tomlin, Morgan            11 Sherwood                         46.39  
  9 Stinson, Emma G           11 Tide                             54.87  
 
Event 30  Boys 11-12 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Burney, Jadie             12 Tide                             33.14  
  2 Quick, Tyler              11 SJST                             41.11  
  3 Amborski, Robert          11 Sherwood                         41.19  
  4 Kowalczyk, Matt           12 JVRA                             44.23  
  5 Weir, Andrew              11 Byrd Spring                      45.19  
  6 Weis, Brandon             11 Sherwood                         47.90  
 -- Johnson, Jaedan           12 SJST                                DQ  
 
Event 31  Girls 13-14 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Janssen, Alana            14 MCST                             31.20  
  2 Martinson, Sarah Abbott   14 GREN                             32.07  
  3 Orcutt, Jackie            14 JVRA                             33.03  
  4 Keylor, Sierra            13 Byrd Spring                      36.63  
  5 Weis, Emily               13 Sherwood                         37.49  
  6 Carter, Meredith          14 HAMC                             38.65  
  7 Johnson, Zhivon           14 SJST                             42.52  
  8 Cape, Catherine           13 Tide                             43.86  
  9 Ward, Emily               13 Sherwood                         48.99  
 
Event 32  Boys 13-14 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Stephens, Ciaran          14 Makos                            31.90  
  2 Couch, Seth               14 HAMC                             35.36  
  3 Smith, Zachery            14 SJST                             36.63  
  4 Gordon, Joe               13 SJST                             37.76  
  5 Stinson, Cade             13 Tide                             41.34  
 
Event 33  Girls 15-17 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Henderson, Sara E         17 Tide                             34.51  
  2 Lozier, Rachel            15 SJST                             35.10  
 
Event 34  Boys 15-17 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Jedlovec, Dylan           15 Tide                             33.16  
 
Event 35  Mixed 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Orcutt, Daniel            12 JVRA                           1:05.80  
  2 Amborski, Carl            14 Sherwood                       1:25.97  
  3 Holtcamp, Mackenzie L     10 Sherwood                       1:27.30  
 
Event 37  Girls 8 & Under 25 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Orcutt, Caroline           8 JVRA                             22.92  
  2 Dean, Jill A               8 CAM                              23.73  
  3 Cape, Emma                 8 Tide                             24.54  
  4 Dutton, Madison            8 Sherwood                         26.29  
  5 Lawrence, Lucy Wu          8 Makos                            27.16  
  6 Anderson, Lainey           7 JVRA                             28.12  
  7 Krichev, Julia             7 Blossomwood                      28.37  
  8 Schroeder, Abigail         8 Sherwood                         30.79  
  9 McDonald, Savannah         7 SJST                             31.57  
 10 Smith, Corinne             6 GREN                             31.59  
 11 Lemke, AnnaBeth E          7 CAM                              31.80  
 12 Evans, Jaya                8 GREN                             31.82  
 13 Click, Chandler            8 Tide                             32.31  
 14 Boothe, Grace              7 JVRA                             32.44  
 15 Bagwell, Disney            8 Byrd Spring                      35.03  
 16 Krichev, Audrey            5 Blossomwood                      41.33  
 17 Sheppard, Peyton           6 Makos                            41.99  
 18 Black, Julie               7 SJST                             43.11  
 19 Kowalczyk, Angela          5 JVRA                             45.14  
 20 Owen, Bailey               5 SJST                             47.93  
 21 Maurer, Sophie             5 Tide                             53.05  
 
Event 38  Boys 8 & Under 25 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Wimberly, Carter G         8 Tide                             23.07  
  2 Robin, Luke                8 JVRA                             23.24  
  3 Stokes, Nicholaus S        8 Launchers                        23.66  
  4 Holtcamp, Mason S          8 Sherwood                         24.27  
  5 Amborski, Matthew          8 Sherwood                         27.25  
  6 Skonieczny, Caden M        7 Tide                             27.86  
  7 Stinson, Jake              7 Tide                             28.11  
  8 Matthews, Michael          6 JVRA                             28.36  
  9 Bedsole, Chris             7 JVRA                             28.42  
 10 Stokes, John Thomas T      7 Launchers                        31.29  
 11 Griffith, Will             8 Sherwood                         32.72  
 12 Bell, Charlie              7 JVRA                             34.37  
 13 Purves, John               8 Sherwood                         34.61  
 14 Boyd, Jacob                8 Makos                            39.24  
 15 Broyles, Lawson            8 SJST                             42.87  
 16 Cozelos, Mason             6 Sherwood                         47.01  
 17 Knight, Daniel             7 JVRA                             51.96  
 18 Huskey, Alec               5 Makos                          1:01.36  
 
Event 39  Girls 9-10 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Mathews, Laurel            9 JVRA                             46.50  
  2 Gilbert, Mary             10 Blossomwood                      46.64  
  3 Orcutt, Tori               9 JVRA                             47.22  
  4 McDonald, Naomi            9 SJST                             51.26  
  5 Eichstaedt, Emily          9 JVRA                             51.51  
  6 Weir, Abby                 9 Byrd Spring                      52.90  
  7 Evans, Zoe                10 GREN                             55.80  
  8 Gipson, Abby              10 SJST                             58.25  
  9 Przybysz, Catlyn          10 Byrd Spring                      58.59  
 10 Beams, Kennedy            10 Sherwood                       1:01.49  
 11 Love, Cameron              9 Byrd Spring                    1:01.54  
 -- Wessel, Lochlin            9 JVRA                                DQ  
 -- Kowalczyk, Elizabeth       9 JVRA                                DQ  
 
Event 40  Boys 9-10 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Burney, Judson             9 Tide                             39.68  
  2 Klemm, Riley              10 Makos                            41.93  
  3 Landwehr, Connors         10 GREN                             47.27  
  4 Sentell, Jack              8 MCST                             48.55  
  5 Jose, Garrett D           10 Tide                             51.99  
  6 Smith, Duncan              9 GREN                             54.55  
  7 Rorex, John David          9 LILY                             55.46  
  8 Huskey, Joshua            10 Makos                            56.92  
  9 Dutton, Drew              10 Sherwood                       1:14.01  
 10 Schroeder, Gabriel        10 Sherwood                       1:17.06  
 11 Steadmon, Lync             9 Tide                           1:17.41  
 -- Davis, Wesley              9 SJST                                DQ  
 -- Stokes, Christopher F     10 Launchers                           DQ  
 
Event 41  Girls 11-12 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Uecker, Leila             12 LILY                             36.32  
  2 Cape, Jesse               11 Tide                             39.54  
  3 Purves, Leah              12 Sherwood                         41.96  
  4 Wilkerson, Hannah L       12 Tide                             44.10  
  5 Tomlin, Morgan            11 Sherwood                         45.15  
  6 Stinson, Emma G           11 Tide                             45.22  
  7 Horton, Laura             12 Makos                            46.23  
  8 Broyles, Maggie           11 SJST                             52.01  
 
Event 42  Boys 11-12 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Burney, Jadie             12 Tide                             32.94  
  2 Quick, Tyler              11 SJST                             42.81  
  3 Amborski, Samuel          12 Sherwood                         45.34  
  4 Kizer, Shawn              12 SJST                             45.38  
  5 Kowalczyk, Matt           12 JVRA                             46.04  
  6 Weis, Brandon             11 Sherwood                         47.13  
  7 Weir, Andrew              11 Byrd Spring                      54.26  
  8 Johnson, Jaedan           12 SJST                             59.78  
  9 Wright, Marshall          12 Makos                          1:02.36  
 
Event 43  Girls 13-14 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Keylor, Sierra            13 Byrd Spring                      38.07  
  2 Weis, Emily               13 Sherwood                         42.00  
  3 Cape, Catherine           13 Tide                             43.49  
  4 Ward, Emily               13 Sherwood                       1:00.30  
 -- Johnson, Zhivon           14 SJST                                DQ  
 
Event 44  Boys 13-14 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Stinson, Cade             13 Tide                             37.17  
  2 Stephens, Ciaran          14 Makos                            39.66  
  3 Gordon, Joe               13 SJST                             40.02  
  4 Howie, Houston            13 Makos                            42.97  
 
Event 45  Girls 15-17 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Moore, Sarah Gwin         15 Blossomwood                      30.11  
  2 Lozier, Rachel            15 SJST                             36.25  
 
Event 47  Mixed 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Holtcamp, Mackenzie L     10 Sherwood                       1:27.26  
  2 Amborski, Carl            14 Sherwood                       1:32.30  
  3 Amborski, Samuel          12 Sherwood                       1:46.77  
 
Event 49  Mixed 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Jones, Matt               39 Byrd Spring                    1:06.25  
  2 Orcutt, Daniel            12 JVRA                           1:07.44  
  3 Holder, Caleb             18 Tide                           1:07.55  
  4 Holder, Dylan             16 Tide                           1:10.88  
  5 Burney, Jadie             12 Tide                           1:12.15  
  6 Henderson, Sara E         17 Tide                           1:15.54  
  7 Uecker, Leila             12 LILY                           1:18.02  
  8 Amborski, Carl            14 Sherwood                       1:20.07  
  9 Jedlovec, Dylan           15 Tide                           1:27.99  
 10 Burney, Judson             9 Tide                           1:30.47  
 11 Stinson, Cade             13 Tide                           1:32.55  
 12 Stinson, Emma G           11 Tide                           1:43.24  
 13 Dean, Jill A               8 CAM                            1:49.27  
 14 Hudson, Neil               9 MCST                           1:54.48  
 15 Wimberly, Carter G         8 Tide                           1:55.55  
 16 Maurer, Jack               9 Tide                           1:56.36  
 -- Stinson, Jake              7 Tide                                DQ  
 
Event 51  Mixed 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Brown, Matthew            16 GREN                             25.47  
  2 Shepherd, Phillip         43 Valley Hill-SE                   26.28  
  3 Jones, Matt               39 Byrd Spring                      27.13  
  4 Holder, Dylan             16 Tide                             28.08  
  5 Anderson, Mark            48 JVRA                             28.09  
  6 Holder, Caleb             18 Tide                             28.64  
  7 Mumaugh, Miles            22 CAM                              28.99  
  8 Easterling, Caroline      16 GREN                             29.30  
  9 Holtcamp, Tim S           37 Sherwood                         29.68  
 10 Arnold, Gus               13 Unattached                       33.30  
 11 Whorton, Rachel           14 Piedmont                         37.36  
 12 Anderson, Lainey           7 JVRA                             39.08  
 13 Dean, Jill A               8 CAM                              42.66  
 14 Holtcamp, Mason S          8 Sherwood                         49.21  
 15 Stinson, Jake              7 Tide                             50.43  
 16 Amborski, Matthew          8 Sherwood                         52.70  
 17 Griffith, Will             8 Sherwood                         56.51  
 18 Maurer, David              7 Tide                           1:02.42  
 
Event 53  Mixed 25 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Schultz, Jacob            20 JVRA                             12.00  
  2 Moore, Sarah Gwin         15 Blossomwood                      12.63  
  3 Hunt, Brian               27 Makos                            12.75  
  4 Mumaugh, Miles            22 CAM                              13.23  
  5 Masterson, Don               Makos                            13.32  
  6 Scoggins, Sydney          10 Makos                            14.83  
  7 Mix, Dennis                  Unattached                       15.21  
  8 Skonieczny, Steven           Unattached                       15.28  
  9 Stoddard, Sara               Makos                            17.30  
 10 Mix, Samantha A           10 Tide                             18.90  
 11 Click, Allison            33 Tide                             19.54  
 12 Stokes, Nicholaus            Unattached                       19.73  
 13 Stokes, Christopher          Unattached                       19.84  
 14 Skonieczny, Caden M        7 Tide                             24.48  
 
Event 54  Mixed 25 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Sullins, Steve            46 Tide                             12.72  
  2 Sullins, Sam              71 Tide                             15.23  
  3 Sullins, Bob              70 Tide                             15.63  
 
                    Combined Team Scores - Through Event 54                    
 
  1. Whitesburg Tide                    1103   2. Jones Valley Recreation Assn.       747
  3. Sherwood Swim Team                712.5   4. Monte Sano                          588
  5. Sharon Johnston                     496   6. Greenwyche Gators                   360
  7. Byrd Spring                         275   8. Mt. Carmel Hammerheads              214
  9. Camelot                             197  10. Lily Flagg                          154
 11. Blossomwood Swim Team               131  12. Hampton Cove Hurricanes             113
 13. Valley Hill Country Club          101.5  14. Redstone Arsenal Launchers           95
 15. Unattached                           39  16. Piedmont Piranhas                    13

 

 
 

Web Design by:
MerchantWorks, Inc.


Copyright 2004-2017 - Rocket City Swim League, PO Box 10052, Huntsville, AL 35801
info@swimrcsl.org