Home
2018 Meets
2017 Meets
Archive & Records
Forms & Documents
Officiating
Member Pools
Board & Minutes
About RCSL

Meet Results / Record Listing

(Meters Time = Yards Time x 1.11 ----- Yards Time = Meters Time / 1.11)

                                    VHCC vs MCST - 6/29/2011

                                            Results

                         Combined Team Scores - Through Event 96

  1. Mt. Carmel Hammerheads           264       

  2. Valley Hill Country Club         256



Event 1  Girls 8 & Under 100 Yard Medley Relay

     Team                       Relay                  Seed Time  Finals Time

   1 MT. CARMEL HAMMERHEADS         A                    1:54.28      1:48.38          

      1) Riesebos, Hope 8   2) Heeney, Nora 8     3) O'Kain, Caitlin 8  4) Falcon, Anna 8

   2 VALLEY HILL COUNTRY CL         A                    1:44.33      1:53.62          

      1) Hayes, Lauren 8    2) Hoffmeyer, Sydney 83) Shepherd, Anna 8   4) Brown, Taryn 7

 --- VALLEY HILL COUNTRY CL         B                         NT     x2:16.07          

      1) Savage, Grayson G 82) Ferguson, Miranda 73) McRoy, Sophie 8    4) Terry, Emma R 6

 --- MT. CARMEL HAMMERHEADS         B                    2:54.17     X3:01.08          

      1) Sharp, Lydia 8     2) Harris, Lexie 8    3) Culbreath, Haley 5 4) Hewitt, Eve 7

 

Event 2  Boys 8 & Under 100 Yard Medley Relay

     Team                       Relay                  Seed Time  Finals Time

   1 VALLEY HILL COUNTRY CL         A                    1:56.85      2:17.69          

      1) Beutjer, Matthew 8 2) Briggs, Tyler 8    3) Davis, Brennan 7   4) O,Neill, Hudson 7

 

Event 3  Girls 9-10 200 Yard Medley Relay

     Team                       Relay                  Seed Time  Finals Time

   1 MT. CARMEL HAMMERHEADS         A                    4:02.98      3:52.19          

      1) Willem, Alyssa 9   2) McNeal, Raegan 9   3) Culbreath, Rachel 94) Riesebos, Victoria 

   2 VALLEY HILL COUNTRY CL         A                         NT      4:35.99          

      1) McLelland, Paige 9 2) Wilson, Sara 8     3) Wilson, Rebekka 10 4) Terry, Kaitlyn 9

 

Event 4  Boys 9-10 200 Yard Medley Relay

     Team                       Relay                  Seed Time  Finals Time

   1 MT. CARMEL HAMMERHEADS         A                    3:06.49      3:02.24          

      1) Sentell, Jack 8    2) Hudson, Neil 10    3) Worshek, Riley 9   4) Worshek, Caleb 10

   2 VALLEY HILL COUNTRY CL         A                    3:38.82      4:02.56          

      1) Welborn, Jack 10   2) Hoffmeyer, Dagen 103) Gandy, Parker 10   4) Felts, Michael 9

 --- MT. CARMEL HAMMERHEADS         B                         NT     X4:05.55          

      1) Hill, Cody 10      2) Cupp, Mason 9      3) O'Kain, Colin 10   4) Barinaga, Jesse 9

 

Event 5  Girls 11-12 200 Yard Medley Relay

     Team                       Relay                  Seed Time  Finals Time

   1 MT. CARMEL HAMMERHEADS         A                    2:55.93      4:13.38          

      1) O'Linger, Kaitlin 12) O'Barr, Hannah 11  3) Heeney, Adeline 11 4) Gholson, Hannah 11

 

Event 6  Boys 11-12 200 Yard Medley Relay

     Team                       Relay                  Seed Time  Finals Time

   1 MT. CARMEL HAMMERHEADS         A                    2:55.23      2:52.38          

      1) Hill, Justin 12    2) Falcon, Christian 13) Sentell, Matthew 114) Barinaga, Sampley 1

   2 VALLEY HILL COUNTRY CL         A                    2:46.47      2:55.00          

      1) Harton, Hunter 12  2) Anton, Trent 11    3) Hayes, Carter 11   4) McRoy, Rily 12

 

Event 7  Girls 13-14 200 Yard Medley Relay

     Team                       Relay                  Seed Time  Finals Time

   1 MT. CARMEL HAMMERHEADS         A                    2:16.48      2:21.62          

      1) Hale, Anna 14      2) Stoner, Tess 13    3) Janssen, Alana 14  4) Potter, Kate 14

 --- MT. CARMEL HAMMERHEADS         B                    2:33.55     X2:47.09          

      1) Kern, Bailey N 13  2) Overcast, Rebekah 13) Howard, Parker 13  4) Larson, Kathryn 14

 

Event 8  Boys 13-14 200 Yard Medley Relay

     Team                       Relay                  Seed Time  Finals Time

   1 VALLEY HILL COUNTRY CL         A                    3:00.62      3:02.75          

      1) McLelland, Chase 142) Coddington, Liam 123) Ford, Palmer 13    4) Hyde, Russell 14

 

Event 9  Girls 15-17 200 Yard Medley Relay

     Team                       Relay                  Seed Time  Finals Time

   1 VALLEY HILL COUNTRY CL         A                         NT      2:37.54          

      1) Payne, Lauren 17   2) Hayes, Katherine 133) Tillery, Sara A 16 4) Hyde, Haley 17

 

Event 11  Girls 6 & Under 25 Yard Freestyle

     Name                   Age Team                   Seed Time  Finals Time

   1 Terry, Emma R            6 VALLEY HILL COUNTRY CLUB-  44.62        37.06          

   2 Culbreath, Haley         5 MT. CARMEL HAMMERHEADS     44.11        40.47          

   3 Hope, Zella Paige        4 VALLEY HILL COUNTRY CLUB-1:21.89      1:19.10          

   4 Wilson, Kaylen           5 VALLEY HILL COUNTRY CLUB-     NT      1:34.24          

 

Event 14  Boys 6 & Under 25 Yard Freestyle

     Name                   Age Team                   Seed Time  Finals Time

   1 Briggs, William          6 VALLEY HILL COUNTRY CLUB-  26.78        26.69          

   2 Beutjer, Braly           6 VALLEY HILL COUNTRY CLUB-     NT        49.27          

   3 O'Neill, Bram            6 VALLEY HILL COUNTRY CLUB-     NT      1:49.78          

 

Event 16  Boys 6 & Under 25 Yard Freestyle Exhibition

     Name                   Age Team                   Seed Time  Finals Time

 --- O'Neill, Grattan         4 VALLEY HILL COUNTRY CLUB-     NT     X1:19.06          

 

Event 17  Girls 8 & Under 25 Yard Freestyle

     Name                   Age Team                   Seed Time  Finals Time

   1 Shepherd, Anna           8 VALLEY HILL COUNTRY CLUB-  16.99       J17.88          

   2 Heeney, Nora             8 MT. CARMEL HAMMERHEADS     18.01       J16.93          

   3 Hayes, Lauren            8 VALLEY HILL COUNTRY CLUB-     NT        20.10          

   4 Falcon, Anna             8 MT. CARMEL HAMMERHEADS     32.50        21.46          

   5 Riesebos, Hope           8 MT. CARMEL HAMMERHEADS     23.20       J21.46          

   6 Brown, Taryn             7 VALLEY HILL COUNTRY CLUB-  25.73        30.11          

 

Event 19  Girls 8 & Under 25 Yard Freestyle Exhibition

     Name                   Age Team                   Seed Time  Finals Time

 --- Savage, Grayson G        8 VALLEY HILL COUNTRY CLUB-  25.69       X26.12          

 --- Hewitt, Eve              7 MT. CARMEL HAMMERHEADS        NT       X31.85          

 --- Ferguson, Miranda        7 VALLEY HILL COUNTRY CLUB-  44.86       X39.12          

 --- Norton, Meghan           7 MT. CARMEL HAMMERHEADS     54.14       X59.93          

 --- Felts, Caleigh           7 VALLEY HILL COUNTRY CLUB-2:11.03     X1:31.50          

 

Event 20  Boys 8 & Under 25 Yard Freestyle

     Name                   Age Team                   Seed Time  Finals Time

   1 Sentell, Jack            8 MT. CARMEL HAMMERHEADS     17.37        17.69          

   2 Briggs, Tyler            8 VALLEY HILL COUNTRY CLUB-  18.76        18.62          

   3 Davis, Brennan           7 VALLEY HILL COUNTRY CLUB-  27.52        25.13          

   4 Queeney, Cole            7 VALLEY HILL COUNTRY CLUB-  34.23        29.21          

 

Event 22  Boys 8 & Under 25 Yard Freestyle Exhibition

     Name                   Age Team                   Seed Time  Finals Time

 --- O,Neill, Hudson          7 VALLEY HILL COUNTRY CLUB-     NT       X33.00          

 --- Beutjer, Matthew         8 VALLEY HILL COUNTRY CLUB-  45.99       X33.14          

 

Event 23  Girls 9-10 50 Yard Freestyle

     Name                   Age Team                   Seed Time  Finals Time

   1 Wilson, Rebekka         10 VALLEY HILL COUNTRY CLUB-     NT        40.65          

   2 Hillis, Jenna           10 MT. CARMEL HAMMERHEADS     48.87        42.78          

(Event 23  Girls 9-10 50 Yard Freestyle)

     Name                   Age Team                   Seed Time  Finals Time

   3 Riesebos, Victoria      10 MT. CARMEL HAMMERHEADS     48.78        46.29          

   4 McLelland, Paige         9 VALLEY HILL COUNTRY CLUB-1:03.25        56.12          

   5 Terry, Kaitlyn           9 VALLEY HILL COUNTRY CLUB-1:09.35      1:04.97          

   6 McNeal, Raegan           9 MT. CARMEL HAMMERHEADS        NT      1:14.96          

 

Event 26  Boys 9-10 50 Yard Freestyle

     Name                   Age Team                   Seed Time  Finals Time

   1 Worshek, Riley           9 MT. CARMEL HAMMERHEADS     40.89        36.74          

   2 Worshek, Caleb          10 MT. CARMEL HAMMERHEADS     37.75        37.07          

   3 Welborn, Jack           10 VALLEY HILL COUNTRY CLUB-  36.22        38.00          

   4 O'Kain, Colin           10 MT. CARMEL HAMMERHEADS     42.18        38.69          

   5 Gandy, Parker           10 VALLEY HILL COUNTRY CLUB-  41.69        45.84          

   6 Hoffmeyer, Dagen        10 VALLEY HILL COUNTRY CLUB-     NT      1:01.69          

 

Event 28  Boys 9-10 50 Yard Freestyle Exhibition

     Name                   Age Team                   Seed Time  Finals Time

 --- Barinaga, Jesse          9 MT. CARMEL HAMMERHEADS   1:11.47     X1:06.04          

 

Event 29  Girls 11-12 50 Yard Freestyle

     Name                   Age Team                   Seed Time  Finals Time

   1 Shepherd, Lindsey       11 VALLEY HILL COUNTRY CLUB-  32.45        33.44          

   2 Heeney, Adeline         11 MT. CARMEL HAMMERHEADS     35.13        33.47          

   3 Steckmesser, Brooke     11 VALLEY HILL COUNTRY CLUB-  36.88        37.50          

   4 O'Barr, Hannah          11 MT. CARMEL HAMMERHEADS     39.87        41.31          

   5 O'Linger, Kaitlin       11 MT. CARMEL HAMMERHEADS     50.75        42.93          

 

Event 31  Girls 11-12 50 Yard Freestyle Exhibition

     Name                   Age Team                   Seed Time  Finals Time

 --- Norton, Ashley          11 MT. CARMEL HAMMERHEADS   1:35.85     X1:39.71          

 

Event 32  Boys 11-12 50 Yard Freestyle

     Name                   Age Team                   Seed Time  Finals Time

   1 Coddington, Liam        12 VALLEY HILL COUNTRY CLUB-  32.13        31.44          

   2 Sentell, Matthew        11 MT. CARMEL HAMMERHEADS     32.58       J33.53          

   3 Hayes, Carter           11 VALLEY HILL COUNTRY CLUB-  34.80       J33.50          

   4 Harton, Hunter          12 VALLEY HILL COUNTRY CLUB-     NT        34.84          

   5 Hill, Justin            12 MT. CARMEL HAMMERHEADS     42.81        38.23          

   6 Barinaga, Sampley       12 MT. CARMEL HAMMERHEADS     38.79        39.21          

 

Event 34  Boys 11-12 50 Yard Freestyle Exhibition

     Name                   Age Team                   Seed Time  Finals Time

 --- Barinaga, Harrison      11 MT. CARMEL HAMMERHEADS     47.75       X45.15          

 --- Barinaga, Vaughn        11 MT. CARMEL HAMMERHEADS   1:40.53     X1:10.75          

 

Event 35  Girls 13-14 50 Yard Freestyle

     Name                   Age Team                   Seed Time  Finals Time

   1 Janssen, Alana          14 MT. CARMEL HAMMERHEADS     27.96        27.88          

   2 Stoner, Tess            13 MT. CARMEL HAMMERHEADS     29.96        30.42          

   3 Hayes, Katherine        13 VALLEY HILL COUNTRY CLUB-  30.72        31.25          

   4 Overcast, Rebekah       13 MT. CARMEL HAMMERHEADS        NT        33.22          

   5 Tylicki, Bella          13 VALLEY HILL COUNTRY CLUB-  34.31        35.15          

 

Event 37  Girls 13-14 50 Yard Freestyle Exhibition

     Name                   Age Team                   Seed Time  Finals Time

 --- Larson, Kathryn         14 MT. CARMEL HAMMERHEADS        NT       X33.63          

 --- Willem, Jenny           13 MT. CARMEL HAMMERHEADS     38.68       X34.87          

 --- Kern, Bailey N          13 MT. CARMEL HAMMERHEADS     42.49       X38.15          

 

Event 38  Boys 13-14 50 Yard Freestyle

     Name                   Age Team                   Seed Time  Finals Time

   1 Hyde, Russell           14 VALLEY HILL COUNTRY CLUB-  27.69        26.56          

   2 Ford, Palmer            13 VALLEY HILL COUNTRY CLUB-  29.88        30.53          

   3 McLelland, Chase        14 VALLEY HILL COUNTRY CLUB-  51.06        52.88          

 

Event 41  Girls 15-17 50 Yard Freestyle

     Name                   Age Team                   Seed Time  Finals Time

   1 Hyde, Haley             17 VALLEY HILL COUNTRY CLUB-     NT        33.03          

   2 Tillery, Sara A         16 VALLEY HILL COUNTRY CLUB-     NT        35.69          

   3 Payne, Lauren           17 VALLEY HILL COUNTRY CLUB-     NT        38.09          

   4 Willem, Katie           15 MT. CARMEL HAMMERHEADS     38.00        42.13          

 

Event 44  Boys 15-17 50 Yard Freestyle

     Name                   Age Team                   Seed Time  Finals Time

   1 Johnson, Tyler          15 MT. CARMEL HAMMERHEADS     25.50        27.29          

   2 Brink, Stephen          17 MT. CARMEL HAMMERHEADS     31.24        31.90          

 

Event 47  Girls 8 & Under 25 Yard Breaststroke

     Name                   Age Team                   Seed Time  Finals Time

   1 Riesebos, Hope           8 MT. CARMEL HAMMERHEADS        NT        26.46          

   2 O'Kain, Caitlin          8 MT. CARMEL HAMMERHEADS     42.48       J35.41          

   3 Harris, Lexie            8 MT. CARMEL HAMMERHEADS     41.01       J34.89          

   4 McRoy, Sophie            8 VALLEY HILL COUNTRY CLUB-  34.10        37.19          

   5 Ferguson, Miranda        7 VALLEY HILL COUNTRY CLUB-     NT       J45.69          

   6 Brown, Taryn             7 VALLEY HILL COUNTRY CLUB-  45.81       J45.67          

 

Event 48  Boys 8 & Under 25 Yard Breaststroke

     Name                   Age Team                   Seed Time  Finals Time

   1 Briggs, Tyler            8 VALLEY HILL COUNTRY CLUB-  26.98        27.72          

   2 Davis, Brennan           7 VALLEY HILL COUNTRY CLUB-  55.83        40.88          

 --- Queeney, Cole            7 VALLEY HILL COUNTRY CLUB-     NT           DQ          

 

Event 49  Girls 9-10 50 Yard Breaststroke

     Name                   Age Team                   Seed Time  Finals Time

   1 Culbreath, Rachel        9 MT. CARMEL HAMMERHEADS   1:00.53        56.88          

   2 Wilson, Rebekka         10 VALLEY HILL COUNTRY CLUB-     NT        58.27          

   3 Hillis, Jenna           10 MT. CARMEL HAMMERHEADS   1:14.22      1:11.23          

   4 Willem, Alyssa           9 MT. CARMEL HAMMERHEADS   1:29.21      1:17.34          

   5 McLelland, Paige         9 VALLEY HILL COUNTRY CLUB-1:09.77      1:19.83          

 

Event 50  Boys 9-10 50 Yard Breaststroke

     Name                   Age Team                   Seed Time  Finals Time

   1 Worshek, Caleb          10 MT. CARMEL HAMMERHEADS     47.63        47.47          

   2 Hudson, Neil            10 MT. CARMEL HAMMERHEADS     59.06        58.97          

   3 Hoffmeyer, Dagen        10 VALLEY HILL COUNTRY CLUB-1:10.84      1:05.86          

   4 Gandy, Parker           10 VALLEY HILL COUNTRY CLUB-1:00.67      1:11.56          

   5 Cupp, Mason              9 MT. CARMEL HAMMERHEADS        NT      1:16.83          

 --- Felts, Michael           9 VALLEY HILL COUNTRY CLUB-     NT           DQ          

 

Event 51  Girls 11-12 50 Yard Breaststroke

     Name                   Age Team                   Seed Time  Finals Time

   1 Steckmesser, Brooke     11 VALLEY HILL COUNTRY CLUB-  49.11        50.88          

   2 O'Linger, Kaitlin       11 MT. CARMEL HAMMERHEADS        NT      1:11.18          

 

Event 52  Boys 11-12 50 Yard Breaststroke

     Name                   Age Team                   Seed Time  Finals Time

   1 Coddington, Liam        12 VALLEY HILL COUNTRY CLUB-  47.61        47.83          

   2 Falcon, Christian       12 MT. CARMEL HAMMERHEADS     50.13        51.38          

   3 Anton, Trent            11 VALLEY HILL COUNTRY CLUB-  55.88        56.15          

   4 McRoy, Rily             12 VALLEY HILL COUNTRY CLUB-     NT        56.25          

   5 Barinaga, Sampley       12 MT. CARMEL HAMMERHEADS     59.31        58.03          

   6 Hill, Justin            12 MT. CARMEL HAMMERHEADS   1:13.23        58.59          

 

Event 53  Girls 13-14 50 Yard Breaststroke

     Name                   Age Team                   Seed Time  Finals Time

   1 Stoner, Tess            13 MT. CARMEL HAMMERHEADS     39.60        40.62          

   2 Potter, Kate            14 MT. CARMEL HAMMERHEADS     41.15        41.67          

   3 Hayes, Katherine        13 VALLEY HILL COUNTRY CLUB-  42.26        43.44          

   4 Overcast, Rebekah       13 MT. CARMEL HAMMERHEADS     44.16        43.70          

   5 Tylicki, Bella          13 VALLEY HILL COUNTRY CLUB-  47.94        49.83          

 

Event 54  Boys 13-14 50 Yard Breaststroke

     Name                   Age Team                   Seed Time  Finals Time

   1 Ford, Palmer            13 VALLEY HILL COUNTRY CLUB-  43.77        44.47          

 

Event 55  Girls 15-17 50 Yard Breaststroke

     Name                   Age Team                   Seed Time  Finals Time

   1 Tillery, Sara A         16 VALLEY HILL COUNTRY CLUB-     NT        48.19          

   2 Willem, Katie           15 MT. CARMEL HAMMERHEADS        NT        55.06          

 

Event 56  Boys 15-17 50 Yard Breaststroke

     Name                   Age Team                   Seed Time  Finals Time

   1 Brink, Stephen          17 MT. CARMEL HAMMERHEADS     41.79        44.33          

 

Event 57  Mixed 8 & Under 100 Yard Freestyle Relay

     Team                       Relay                  Seed Time  Finals Time

   1 VALLEY HILL COUNTRY CL         A                    1:28.15      1:32.44          

      1) Davis, Brennan M7  2) McRoy, Sophie W8   3) Briggs, Tyler M8   4) Shepherd, Anna W8

 --- VALLEY HILL COUNTRY CL         B                    1:53.17     X1:59.49          

      1) Brown, Taryn W7    2) Queeney, Cole M7   3) Savage, Grayson G W4) Briggs, William M6

 --- VALLEY HILL COUNTRY CL         C                    3:03.30     X2:21.97          

      1) Beutjer, Matthew M82) Ferguson, Miranda W3) O,Neill, Hudson M7 4) Wilson, Sara W8

 

Event 59  Mixed 9-10 200 Yard Freestyle Relay

     Team                       Relay                  Seed Time  Finals Time

   1 MT. CARMEL HAMMERHEADS         A                    2:47.21      2:50.35          

      1) Worshek, Riley M9  2) Riesebos, Victoria 3) Culbreath, Rachel W4) Worshek, Caleb M10

   2 VALLEY HILL COUNTRY CL         A                    2:57.78      3:08.25          

      1) Gandy, Parker M10  2) McLelland, Paige W93) Welborn, Jack M10  4) Wilson, Rebekka W10

 --- MT. CARMEL HAMMERHEADS         B                    3:25.94     X3:10.19          

      1) O'Kain, Colin M10  2) Willem, Alyssa W9  3) Hillis, Jenna W10  4) Hudson, Neil M10

 

Event 61  Mixed 11-12 200 Yard Freestyle Relay

     Team                       Relay                  Seed Time  Finals Time

   1 VALLEY HILL COUNTRY CL         A                    2:15.24      2:21.06          

      1) Steckmesser, Brooke2) Hayes, Carter M11  3) Shepherd, Lindsey W4) Coddington, Liam M1

   2 MT. CARMEL HAMMERHEADS         A                    2:18.20      2:25.03          

      1) Falcon, Christian M2) O'Barr, Hannah W11 3) Heeney, Adeline W114) Sentell, Matthew M1

 --- MT. CARMEL HAMMERHEADS         B                    2:33.90     X3:44.47          

      1) Hill, Justin M12   2) O'Linger, Kaitlin W3) Norton, Ashley W11 4) Barinaga, Sampley M

 

Event 63  Mixed 13-14 200 Yard Freestyle Relay

     Team                       Relay                  Seed Time  Finals Time

   1 VALLEY HILL COUNTRY CL         A                    2:02.60      2:05.94          

      1) Tylicki, Bella W13 2) Ford, Palmer M13   3) Hayes, Katherine W14) Hyde, Russell M14

 

Event 65  Mixed 15-17 200 Yard Freestyle Relay

     Team                       Relay                  Seed Time  Finals Time

   1 MT. CARMEL HAMMERHEADS         A                    1:57.68      2:05.32          

      1) Brink, Stephen M17 2) Willem, Katie W15  3) Johnson, Tyler M15 4) Janssen, Alana W14

 

Event 67  Girls 8 & Under 25 Yard Backstroke

     Name                   Age Team                   Seed Time  Finals Time

   1 Heeney, Nora             8 MT. CARMEL HAMMERHEADS     25.19        23.28          

   2 Hayes, Lauren            8 VALLEY HILL COUNTRY CLUB-  26.06        27.31          

   3 Falcon, Anna             8 MT. CARMEL HAMMERHEADS     35.75        28.65          

   4 Wilson, Sara             8 VALLEY HILL COUNTRY CLUB-     NT        33.97          

   5 Hoffmeyer, Sydney        8 VALLEY HILL COUNTRY CLUB-     NT        36.33          

   6 Culbreath, Haley         5 MT. CARMEL HAMMERHEADS        NT        42.83          

 

Event 68  Boys 8 & Under 25 Yard Backstroke

     Name                   Age Team                   Seed Time  Finals Time

   1 Sentell, Jack            8 MT. CARMEL HAMMERHEADS     22.53        22.16          

   2 Davis, Brennan           7 VALLEY HILL COUNTRY CLUB-  32.97        31.25          

   3 Beutjer, Matthew         8 VALLEY HILL COUNTRY CLUB-1:00.09        54.25          

 

Event 69  Girls 9-10 50 Yard Backstroke

     Name                   Age Team                   Seed Time  Finals Time

   1 Culbreath, Rachel        9 MT. CARMEL HAMMERHEADS     51.40        51.00          

   2 Wilson, Rebekka         10 VALLEY HILL COUNTRY CLUB-  55.75        51.56          

   3 Willem, Alyssa           9 MT. CARMEL HAMMERHEADS   1:08.40      1:02.16          

   4 Riesebos, Victoria      10 MT. CARMEL HAMMERHEADS   1:00.28      1:02.50          

   5 Terry, Kaitlyn           9 VALLEY HILL COUNTRY CLUB-     NT      1:16.15          

 

Event 70  Boys 9-10 50 Yard Backstroke

     Name                   Age Team                   Seed Time  Finals Time

   1 O'Kain, Colin           10 MT. CARMEL HAMMERHEADS     48.25        44.16          

   2 Worshek, Riley           9 MT. CARMEL HAMMERHEADS     53.20        51.95          

   3 Welborn, Jack           10 VALLEY HILL COUNTRY CLUB-  52.92        53.69          

   4 Hill, Cody              10 MT. CARMEL HAMMERHEADS     57.45      1:03.27          

   5 Felts, Michael           9 VALLEY HILL COUNTRY CLUB-1:19.55      1:17.41          

 

Event 71  Girls 11-12 50 Yard Backstroke

     Name                   Age Team                   Seed Time  Finals Time

   1 Shepherd, Lindsey       11 VALLEY HILL COUNTRY CLUB-  43.27        42.06          

   2 Heeney, Adeline         11 MT. CARMEL HAMMERHEADS     47.65        42.28          

   3 O'Barr, Hannah          11 MT. CARMEL HAMMERHEADS     54.26        46.75          

 

Event 72  Boys 11-12 50 Yard Backstroke

     Name                   Age Team                   Seed Time  Finals Time

   1 Sentell, Matthew        11 MT. CARMEL HAMMERHEADS     38.90        38.50          

   2 McRoy, Rily             12 VALLEY HILL COUNTRY CLUB-  46.94        44.44          

   3 Hill, Justin            12 MT. CARMEL HAMMERHEADS     47.88        45.97          

   4 Harton, Hunter          12 VALLEY HILL COUNTRY CLUB-  46.31        47.94          

   5 Welborn, Luke           11 VALLEY HILL COUNTRY CLUB-  49.70        48.28          

   6 Barinaga, Harrison      11 MT. CARMEL HAMMERHEADS   1:11.72      1:01.71          

 

Event 73  Girls 13-14 50 Yard Backstroke

     Name                   Age Team                   Seed Time  Finals Time

   1 Hale, Anna              14 MT. CARMEL HAMMERHEADS     35.46        36.38          

   2 Potter, Kate            14 MT. CARMEL HAMMERHEADS     36.40        38.63          

   3 Tylicki, Bella          13 VALLEY HILL COUNTRY CLUB-     NT        42.75          

   4 Willem, Jenny           13 MT. CARMEL HAMMERHEADS        NT        48.59          

 

Event 74  Boys 13-14 50 Yard Backstroke

     Name                   Age Team                   Seed Time  Finals Time

   1 Hyde, Russell           14 VALLEY HILL COUNTRY CLUB-  37.79        42.83          

   2 McLelland, Chase        14 VALLEY HILL COUNTRY CLUB-1:08.52      1:13.59          

 

Event 75  Girls 15-17 50 Yard Backstroke

     Name                   Age Team                   Seed Time  Finals Time

   1 Payne, Lauren           17 VALLEY HILL COUNTRY CLUB-     NT       J41.62          

   2 Hyde, Haley             17 VALLEY HILL COUNTRY CLUB-     NT       J41.03          

   3 Willem, Katie           15 MT. CARMEL HAMMERHEADS     53.10        46.88          

   4 Tillery, Sara A         16 VALLEY HILL COUNTRY CLUB-     NT        51.10          

 

Event 76  Boys 15-17 50 Yard Backstroke

     Name                   Age Team                   Seed Time  Finals Time

   1 Johnson, Tyler          15 MT. CARMEL HAMMERHEADS     35.36        36.74          

   2 Brink, Stephen          17 MT. CARMEL HAMMERHEADS     40.57        44.43          

 

Event 77  Girls 8 & Under 25 Yard Butterfly

     Name                   Age Team                   Seed Time  Finals Time

   1 Heeney, Nora             8 MT. CARMEL HAMMERHEADS     21.65       J20.35          

   2 Shepherd, Anna           8 VALLEY HILL COUNTRY CLUB-  19.70       J20.69          

   3 Riesebos, Hope           8 MT. CARMEL HAMMERHEADS     29.74       J20.18          

   4 Hayes, Lauren            8 VALLEY HILL COUNTRY CLUB-     NT        26.78          

   5 O'Kain, Caitlin          8 MT. CARMEL HAMMERHEADS     33.40        33.84          

   6 Wilson, Sara             8 VALLEY HILL COUNTRY CLUB-  43.33        38.09          

 

Event 78  Boys 8 & Under 25 Yard Butterfly

     Name                   Age Team                   Seed Time  Finals Time

   1 Sentell, Jack            8 MT. CARMEL HAMMERHEADS     21.63        21.87          

   2 Briggs, Tyler            8 VALLEY HILL COUNTRY CLUB-  27.25        24.06          

   3 Beutjer, Matthew         8 VALLEY HILL COUNTRY CLUB-     NT        43.28          

   4 Queeney, Cole            7 VALLEY HILL COUNTRY CLUB-  41.98        43.31          

 

Event 79  Girls 9-10 50 Yard Butterfly

     Name                   Age Team                   Seed Time  Finals Time

   1 Culbreath, Rachel        9 MT. CARMEL HAMMERHEADS     51.58        56.65          

   2 McLelland, Paige         9 VALLEY HILL COUNTRY CLUB-     NT      1:01.82          

   3 Willem, Alyssa           9 MT. CARMEL HAMMERHEADS        NT      1:15.91          

   4 Terry, Kaitlyn           9 VALLEY HILL COUNTRY CLUB-     NT      1:19.12          

(Event 79  Girls 9-10 50 Yard Butterfly)

     Name                   Age Team                   Seed Time  Finals Time

   5 Riesebos, Victoria      10 MT. CARMEL HAMMERHEADS   1:25.20      1:21.99          

 

Event 80  Boys 9-10 50 Yard Butterfly

     Name                   Age Team                   Seed Time  Finals Time

   1 Welborn, Jack           10 VALLEY HILL COUNTRY CLUB-  49.69        47.69          

   2 Worshek, Caleb          10 MT. CARMEL HAMMERHEADS     48.80        48.87          

   3 Hudson, Neil            10 MT. CARMEL HAMMERHEADS     49.72        49.44          

   4 Gandy, Parker           10 VALLEY HILL COUNTRY CLUB-     NT      1:12.21          

   5 Hoffmeyer, Dagen        10 VALLEY HILL COUNTRY CLUB-     NT      1:21.40          

 

Event 81  Girls 11-12 50 Yard Butterfly

     Name                   Age Team                   Seed Time  Finals Time

   1 Shepherd, Lindsey       11 VALLEY HILL COUNTRY CLUB-  40.00        40.19          

   2 Heeney, Adeline         11 MT. CARMEL HAMMERHEADS     43.15        44.94          

   3 Steckmesser, Brooke     11 VALLEY HILL COUNTRY CLUB-  53.72        48.86          

   4 O'Barr, Hannah          11 MT. CARMEL HAMMERHEADS     54.36        53.76          

   5 O'Linger, Kaitlin       11 MT. CARMEL HAMMERHEADS        NT      1:14.11          

 

Event 82  Boys 11-12 50 Yard Butterfly

     Name                   Age Team                   Seed Time  Finals Time

   1 Hayes, Carter           11 VALLEY HILL COUNTRY CLUB-  38.77        37.31          

   2 Sentell, Matthew        11 MT. CARMEL HAMMERHEADS     38.43        38.53          

   3 Welborn, Luke           11 VALLEY HILL COUNTRY CLUB-  51.45        45.10          

   4 Harton, Hunter          12 VALLEY HILL COUNTRY CLUB-  49.25        50.51          

   5 Barinaga, Sampley       12 MT. CARMEL HAMMERHEADS     55.97        52.93          

   6 Falcon, Christian       12 MT. CARMEL HAMMERHEADS   1:00.28        57.93          

 

Event 83  Girls 13-14 50 Yard Butterfly

     Name                   Age Team                   Seed Time  Finals Time

   1 Janssen, Alana          14 MT. CARMEL HAMMERHEADS     30.17        30.88          

   2 Hayes, Katherine        13 VALLEY HILL COUNTRY CLUB-     NT        35.75          

   3 Howard, Parker          13 MT. CARMEL HAMMERHEADS     35.33        36.92          

   4 Hale, Anna              14 MT. CARMEL HAMMERHEADS     35.52        37.21          

 

Event 84  Boys 13-14 50 Yard Butterfly

     Name                   Age Team                   Seed Time  Finals Time

   1 Hyde, Russell           14 VALLEY HILL COUNTRY CLUB-  35.26        34.30          

   2 Ford, Palmer            13 VALLEY HILL COUNTRY CLUB-  39.27        39.88          

   3 McLelland, Chase        14 VALLEY HILL COUNTRY CLUB-     NT        59.00          

 

Event 85  Girls 15-17 50 Yard Butterfly

     Name                   Age Team                   Seed Time  Finals Time

   1 Hyde, Haley             17 VALLEY HILL COUNTRY CLUB-     NT        40.65          

   2 Payne, Lauren           17 VALLEY HILL COUNTRY CLUB-     NT        48.69          

 

Event 86  Boys 15-17 50 Yard Butterfly

     Name                   Age Team                   Seed Time  Finals Time

   1 Johnson, Tyler          15 MT. CARMEL HAMMERHEADS     35.26        33.17          

 

Event 87  Girls 8 & Under 100 Yard Freestyle Relay

     Team                       Relay                  Seed Time  Finals Time

   1 VALLEY HILL COUNTRY CL         A                    1:34.03     J1:41.25          

      1) McRoy, Sophie 8    2) Brown, Taryn 7     3) Savage, Grayson G 84) Shepherd, Anna 8

(Event 87  Girls 8 & Under 100 Yard Freestyle Relay)

     Team                       Relay                  Seed Time  Finals Time

   2 MT. CARMEL HAMMERHEADS         A                    1:38.38     J1:39.84          

      1) Riesebos, Hope 8   2) Falcon, Anna 8     3) Harris, Lexie 8    4) Heeney, Nora 8

 --- VALLEY HILL COUNTRY CL         B                    5:02.40     x2:29.53          

      1) Wilson, Sara 8     2) Ferguson, Miranda 73) Hoffmeyer, Sydney 84) Terry, Emma R 6

 

Event 88  Boys 8 & Under 100 Yard Freestyle Relay

     Team                       Relay                  Seed Time  Finals Time

   1 VALLEY HILL COUNTRY CL         A                    1:47.29      1:51.37          

      1) Briggs, Tyler 8    2) Queeney, Cole 7    3) Davis, Brennan 7   4) Briggs, William 6

 

Event 89  Girls 9-10 200 Yard Freestyle Relay

     Team                       Relay                  Seed Time  Finals Time

   1 VALLEY HILL COUNTRY CL         A                    3:26.71      3:29.37          

      1) Hayes, Lauren 8    2) McLelland, Paige 9 3) Terry, Kaitlyn 9   4) Wilson, Rebekka 10

   2 MT. CARMEL HAMMERHEADS         A                    3:31.44      3:38.22          

      1) Hillis, Jenna 10   2) McNeal, Raegan 9   3) Willem, Alyssa 9   4) Culbreath, Rachel 9

 

Event 90  Boys 9-10 200 Yard Freestyle Relay

     Team                       Relay                  Seed Time  Finals Time

   1 MT. CARMEL HAMMERHEADS         A                    2:44.26      2:47.37          

      1) Hudson, Neil 10    2) Worshek, Riley 9   3) O'Kain, Colin 10   4) Worshek, Caleb 10

   2 VALLEY HILL COUNTRY CL         A                    3:04.70      3:40.72          

      1) Gandy, Parker 10   2) Felts, Michael 9   3) Hoffmeyer, Dagen 104) Welborn, Jack 10

 

Event 91  Girls 11-12 200 Yard Freestyle Relay

     Team                       Relay                  Seed Time  Finals Time

   1 MT. CARMEL HAMMERHEADS         A                    2:24.07      3:53.65          

      1) O'Barr, Hannah 11  2) Norton, Ashley 11  3) O'Linger, Kaitlin 14) Heeney, Adeline 11

 

Event 92  Boys 11-12 200 Yard Freestyle Relay

     Team                       Relay                  Seed Time  Finals Time

   1 MT. CARMEL HAMMERHEADS         A                    2:41.20      2:33.09          

      1) Falcon, Christian 12) Barinaga, Sampley 13) Hill, Justin 12    4) Sentell, Matthew 11

   2 VALLEY HILL COUNTRY CL         A                    2:18.02      2:42.93          

      1) Welborn, Luke 11   2) Anton, Trent 11    3) Hayes, Carter 11   4) McRoy, Rily 12

 

Event 93  Girls 13-14 200 Yard Freestyle Relay

     Team                       Relay                  Seed Time  Finals Time

   1 MT. CARMEL HAMMERHEADS         A                    2:00.59      2:04.03          

      1) Stoner, Tess 13    2) Hale, Anna 14      3) Potter, Kate 14    4) Janssen, Alana 14

 --- MT. CARMEL HAMMERHEADS         B                    2:13.77     X2:23.01          

      1) Willem, Jenny 13   2) Howard, Parker 13  3) Larson, Kathryn 14 4) Overcast, Rebekah 1

 

Event 94  Boys 13-14 200 Yard Freestyle Relay

     Team                       Relay                  Seed Time  Finals Time

   1 VALLEY HILL COUNTRY CL         A                         NT      2:25.15          

      1) Hyde, Russell 14   2) McLelland, Chase 143) Ford, Palmer 13    4) Coddington, Liam 12

 

Event 95  Girls 15-17 200 Yard Freestyle Relay

     Team                       Relay                  Seed Time  Finals Time

   1 VALLEY HILL COUNTRY CL         A                         NT      2:35.09          

      1) Tillery, Sara A 16 2) Payne, Lauren 17   3) Hayes, Katherine 134) Hyde, Haley 17

 

Combined Team Scores

                                                                



                         Combined Team Scores - Through Event 96

  1. Mt. Carmel Hammerheads           264       2. Valley Hill Country Club          256

 

 
 

Web Design by:
MerchantWorks, Inc.


Copyright 2004-2018 - Rocket City Swim League, PO Box 10052, Huntsville, AL 35801
info@swimrcsl.org