Home
2016 Meets
2015 Meets
Archive & Records
Forms & Documents
Officiating
Member Pools
Board & Minutes
About RCSL

Meet Results / Record Listing

(Meters Time = Yards Time x 1.11 ----- Yards Time = Meters Time / 1.11)



Licensed to RCSL Swimming Champ. Meet                 HY-TEK's MEET MANAGER 3.0
                   Whitesburg vs Blossomwood 2011 - 6/1/2011                   
                                    Results                                    
 
Event 1  Girls 8 & Under 100 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals        
===============================================================================
  1 BLOSSOMWOOD SWIM TEAM  'A'                                  1:48.23  
     1) Krichev, Julia 7                2) Johnson, Madeline 8            
     3) Paparella, Meg 6                4) Yates, Madelyn 6               
  2 WHITESBURG TIDE  'A'                                        1:54.63  
     1) Ledbetter, Kate 7               2) Askew, Marissa 8               
     3) Zibas, Camille 8                4) Lynam, Abby 7                  
 -- BLOSSOMWOOD SWIM TEAM  'B'                                 X1:49.06  
     1) Suttles, Jane Katherine 8       2) Colley, Caroline 7             
     3) Henshaw, Caroline 8             4) Roby, Willa 8                  
 -- BLOSSOMWOOD SWIM TEAM  'C'                                 X2:07.31  
     1) Alison, Madelyn 8               2) Parker, Merrill 7              
     3) Rawls, Audrey 7                 4) Alison, Mary Ellis 8           
 
Event 2  Boys 8 & Under 100 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals        
===============================================================================
  1 WHITESBURG TIDE  'A'                                        1:45.04  
     1) Wimberly, Carter G 8            2) Rooker, Austin 8               
     3) Stinson, Jake 7                 4) Wilson, Walker 7               
  2 BLOSSOMWOOD SWIM TEAM  'A'                                  1:58.17  
     1) Tolen, John William 7           2) Brambach, Will 8               
     3) Hirschler, Jackson 8            4) Harbarger, David 8             
 -- WHITESBURG TIDE  'B'                                       X1:54.64  
     1) Steadmon, Lync 8                2) Hoyt, Warren 8                 
     3) Rooker, Matthew 7               4) Skonieczny, Caden 7            
 -- BLOSSOMWOOD SWIM TEAM  'B'                                 X2:33.30  
     1) Hyatt, Mike 7                   2) Adams, John 8                  
     3) Frazier, Gavin 8                4) Penfield, Thomas Henry 7       
 
Event 3  Girls 9-10 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals        
===============================================================================
  1 BLOSSOMWOOD SWIM TEAM  'A'                                  2:53.67  
     1) Cimino, Maddie 9                2) Effinger, Maggie Jo 10         
     3) Schloss, Anna 9                 4) Johnson, Jackie 9              
  2 WHITESBURG TIDE  'A'                                        3:12.18  
     1) Maurer, Gracie 10               2) Mix, Samantha 9                
     3) Clinton, Sydney 10              4) Honeycutt, Mary 10             
 -- BLOSSOMWOOD SWIM TEAM  'B'                                 X3:53.81  
     1) Hensley, Evey 9                 2) Janssen, Kelli 10              
     3) Butler, Emma 9                  4) Cagle, Savannah 10             
 
Event 4  Boys 9-10 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals        
===============================================================================
  1 WHITESBURG TIDE  'A'                                        2:41.00  
     1) Burney, Judson 9                2) Rice, Rob 10                   
     3) Wilson, Reynolds 10             4) Jose, Garrett D 10             
  2 BLOSSOMWOOD SWIM TEAM  'A'                                  2:42.00  
     1) Swing, Joe 10                   2) Cagle, Stephen 9               
     3) Thurman, Reed 9                 4) Wilson, Fletcher 10            
 -- WHITESBURG TIDE  'B'                                       X3:00.00  
     1) Richardson, John 10             2) Snead, Jonah 9                 
     3) Maurer, Jack 9                  4) McElreath, Alan 10             
 -- BLOSSOMWOOD SWIM TEAM  'B'                                 X4:00.00  
     1) Hall, Griffin 10                2) Pope, Aidan 9                  
     3) Paparella, Preston 9            4) Batson, Cole 9                 
 
Event 5  Girls 11-12 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals        
===============================================================================
  1 BLOSSOMWOOD SWIM TEAM  'A'                                  2:29.12  
     1) Cimino, Sarah Margaret 12       2) Roberts, Riley 12              
     3) Nallamala, Kavi 12              4) Loftin, Crosby 11              
  2 WHITESBURG TIDE  'A'                                        3:00.02  
     1) Wilkerson, Hannah L 12          2) Stinson, Emma G 11             
     3) Smith, Kendall K 11             4) Hoyt, Judi 12                  
 
Event 6  Boys 11-12 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals        
===============================================================================
  1 BLOSSOMWOOD SWIM TEAM  'A'                                  2:34.29  
     1) Kretzschmar, Will 12            2) Darden, Will 11                
     3) Mantooth, Matthew 11            4) Thurman, Blake 12              
 -- BLOSSOMWOOD SWIM TEAM  'B'                                 X2:55.73  
     1) Calvert, Ethan 11               2) Hirschler, Carson 11           
     3) Harbarger, Sam 11               4) Butler, Warren 11              
 -- BLOSSOMWOOD SWIM TEAM  'C'                                 X3:15.31  
     1) Kaylor, John Michael 11         2) Smith, Connor 12               
     3) Thurman, Grayson 11             4) Suttles, Bennett 11            
 
Event 7  Girls 13-14 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals        
===============================================================================
  1 BLOSSOMWOOD SWIM TEAM  'A'                                  2:13.97  
     1) Janssen, Alexa 13               2) Kesting, Megan 13              
     3) Smith, Megan 14                 4) Swing, Sally 13                
 
Event 8  Boys 13-14 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals        
===============================================================================
  1 BLOSSOMWOOD SWIM TEAM  'A'                                  2:26.09  
     1) Batson, Luke 14                 2) Harbarger, Jackson 14          
     3) Medawar, Nicholas 13            4) Batson, Andrew 13              
  2 WHITESBURG TIDE  'A'                                        2:29.56  
     1) Stinson, Cade 13                2) Ledbetter, Nathan C 13         
     3) Burney, Jadie 12                4) Rice, Sam 13                   
 
Event 9  Girls 15-17 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals        
===============================================================================
  1 BLOSSOMWOOD SWIM TEAM  'A'                                  2:05.82  
     1) Parsons, Devon 16               2) Sherman, Brooke 15             
     3) Moore, Sarah Gwin 15            4) Spearman, Carolanne 14         
  2 WHITESBURG TIDE  'A'                                        2:15.52  
     1) Cutter, Amy 16                  2) Ingerson, Molly 16             
     3) Henderson, Sara E 17            4) Jose, Morgan 16                
 
Event 10  Boys 15-17 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals        
===============================================================================
  1 BLOSSOMWOOD SWIM TEAM  'A'                                  1:58.43  
     1) Smith, Karter 16                2) Roberts, Christopher 15        
     3) Hudson, Harrison 17             4) McDonald, Carter 15            
  2 WHITESBURG TIDE  'A'                                        2:12.64  
     1) Cleveland, Jonah N 15           2) Holder, Dylan 16               
     3) Jedlovec, Dylan 15              4) Abbott, Jake 15                
 
Event 11  Girls 6 & Under 25 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Paparella, Meg             6 BLOSSOMWOOD                      22.13  
  2 Yates, Madelyn             6 BLOSSOMWOOD                      22.96  
  3 Watson, McKenna            6 BLOSSOMWOOD                      33.06  
  4 Zajac, Sophia              4 TIDE                             33.50  
  5 Zibas, Julia               5 TIDE                             38.32  
  6 Maurer, Sophie             5 TIDE                             40.37  
 
Event 13  Girls 6 & Under 25 Yard Freestyle Exhibition
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
 -- Krichev, Audrey            5 BLOSSOMWOOD                     X34.76  
 -- Rawls, Ava                 5 BLOSSOMWOOD                     X37.65  
 -- Henshaw, Ella              5 BLOSSOMWOOD                     X43.63  
 -- Brinkley, Wini             5 BLOSSOMWOOD                     X49.23  
 -- Faulkner, Mia              5 TIDE                            X53.74  
 -- Butkis, Stella             5 BLOSSOMWOOD                     X55.04  
 -- Turner, Madeline Rae       5 TIDE                          X1:00.60  
 -- Gilliam, Riley             5 BLOSSOMWOOD                   X1:20.77  
 -- Skonieczny, Abby           5 TIDE                          X1:23.86  
 -- Zibas, Natalie             3 TIDE                          X2:36.54  
 
Event 14  Boys 6 & Under 25 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Langford, Clements         6 BLOSSOMWOOD                      28.76  
  2 Samples, Luke              6 BLOSSOMWOOD                      31.01  
  3 Lynam, Christopher         6 TIDE                             33.99  
  4 Dodgen, Drew               5 BLOSSOMWOOD                      48.59  
  5 Wimberly, Seth             5 TIDE                             53.23  
  6 Forgey, Walker             5 TIDE                           1:09.18  
 
Event 16  Boys 6 & Under 25 Yard Freestyle Exhibition
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
 -- Roby, Billy                6 BLOSSOMWOOD                     X35.25  
 -- Collins, Owen              6 BLOSSOMWOOD                     X37.77  
 -- Burney, Jack               6 TIDE                            X39.21  
 -- Hensley, Huck              5 BLOSSOMWOOD                     X41.33  
 -- Tumminello, Vince          6 BLOSSOMWOOD                     X47.82  
 -- Ward, Gates                5 BLOSSOMWOOD                     X57.52  
 -- Lunsford, Luke             6 BLOSSOMWOOD                     X57.52  
 -- Duncan, Graham             5 BLOSSOMWOOD                   X1:12.32  
 -- Sanders, Jack              6 BLOSSOMWOOD                   X1:25.72  
 -- Carroll, Cruz              5 TIDE                          X2:27.43  
 
Event 17  Girls 8 & Under 25 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Krichev, Julia             7 BLOSSOMWOOD                      20.82  
  2 Zibas, Camille             8 TIDE                             24.50  
  3 Parker, Merrill            7 BLOSSOMWOOD                      24.70  
  4 Lynam, Abby                7 TIDE                             25.93  
  5 Askew, Marissa             8 TIDE                             26.78  
  6 Johnson, Madeline          8 BLOSSOMWOOD                      27.37  
 
Event 19  Girls 8 & Under 25 Yard Freestyle Exhibition
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
 -- Roby, Willa                8 BLOSSOMWOOD                     X21.08  
 -- Alison, Mary Ellis         8 BLOSSOMWOOD                     X24.28  
 -- Moore, Vivian              8 BLOSSOMWOOD                     X27.19  
 -- Aboudonia, Nannette        8 BLOSSOMWOOD                     X28.68  
 -- Rawls, Audrey              7 BLOSSOMWOOD                     X28.69  
 -- Anglin, Sadie              7 BLOSSOMWOOD                     X28.78  
 -- Hensley, Holland           7 BLOSSOMWOOD                     X30.68  
 -- Cllick, Chandlar           8 TIDE                            X31.68  
 -- Banish, Katie              8 BLOSSOMWOOD                     X32.56  
 -- League, Betty              7 BLOSSOMWOOD                   X1:14.81  
 
Event 20  Boys 8 & Under 25 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Brambach, Will             8 BLOSSOMWOOD                      18.02  
  2 Wimberly, Jack             7 TIDE                             20.74  
  3 Harlow, Owen               8 TIDE                             21.87  
  4 Steadmon, Lync             8 TIDE                             24.02  
  5 Harbarger, David           8 BLOSSOMWOOD                      26.49  
  6 Adams, John                8 BLOSSOMWOOD                      27.08  
 
Event 22  Boys 8 & Under 25 Yard Freestyle Exhibition
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
 -- Harris, Caden              7 TIDE                            X32.07  
 -- Penfield, Thomas Henry     7 BLOSSOMWOOD                     X32.38  
 -- Craig, Bridges             7 BLOSSOMWOOD                     X35.79  
 -- Hudson, Alton              7 BLOSSOMWOOD                     X37.67  
 -- Hyatt, Mike                7 BLOSSOMWOOD                     X37.93  
 -- Lamb, Ethan                7 TIDE                            X47.73  
 
Event 23  Girls 9-10 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Cimino, Maddie             9 BLOSSOMWOOD                      36.24  
  2 Schloss, Anna              9 BLOSSOMWOOD                      36.50  
  3 Johnson, Jackie            9 BLOSSOMWOOD                      37.55  
  4 Mix, Samantha              9 TIDE                             41.79  
  5 Clinton, Sydney           10 TIDE                             41.90  
  6 Lynam, Sarah               9 TIDE                             46.83  
 
Event 25  Girls 9-10 50 Yard Freestyle Exhibition
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
 -- Seymour, Taylor            9 BLOSSOMWOOD                     X50.52  
 -- Aboudonia, Gertrude       10 BLOSSOMWOOD                     X51.98  
 -- Hensley, Evey              9 BLOSSOMWOOD                     X56.41  
 -- Butler, Emma               9 BLOSSOMWOOD                     X56.71  
 
Event 26  Boys 9-10 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Burney, Judson             9 TIDE                             32.14  
  2 Swing, Joe                10 BLOSSOMWOOD                      32.47  
  3 Jose, Garrett D           10 TIDE                             36.92  
  4 Wilson, Fletcher          10 BLOSSOMWOOD                      41.17  
  5 Thurman, Reed              9 BLOSSOMWOOD                      42.18  
  6 Snead, Jonah               9 TIDE                             58.38  
 
Event 28  Boys 9-10 50 Yard Freestyle Exhibition
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
 -- Cummings, Andrew          10 BLOSSOMWOOD                     X45.60  
 -- Cagle, Stephen             9 BLOSSOMWOOD                     X46.47  
 -- Batson, Cole               9 BLOSSOMWOOD                     X50.52  
 -- Smith, Preston             9 BLOSSOMWOOD                     X56.39  
 -- Pope, Aidan                9 BLOSSOMWOOD                   X1:01.87  
 
Event 29  Girls 11-12 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Cimino, Sarah Margaret    12 BLOSSOMWOOD                      26.93  
  2 Roberts, Riley            12 BLOSSOMWOOD                      31.85  
  3 Nallamala, Kavi           12 BLOSSOMWOOD                      33.27  
  4 Wilkerson, Hannah L       12 TIDE                             36.55  
  5 Smith, Kendall K          11 TIDE                             40.52  
  6 Hoyt, Judi                12 TIDE                             42.73  
 
Event 31  Girls 11-12 50 Yard Freestyle Exhibition
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
 -- Wilson, Virginia          12 BLOSSOMWOOD                     X35.83  
 -- Tucker, Mary Taylor       11 BLOSSOMWOOD                     X43.41  
 
Event 32  Boys 11-12 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Bogardus, Jay C           12 TIDE                             27.43  
  2 Burney, Jadie             12 TIDE                            J27.43  
  3 Kretzschmar, Will         12 BLOSSOMWOOD                      32.65  
  4 Thurman, Blake            12 BLOSSOMWOOD                      33.91  
  5 Calvert, Ethan            11 BLOSSOMWOOD                      34.21  
 
Event 34  Boys 11-12 50 Yard Freestyle Exhibition
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
 -- Kaylor, John Michael      11 BLOSSOMWOOD                     X36.71  
 -- Windham, Sims             11 BLOSSOMWOOD                     X38.08  
 -- Suttles, Bennett          11 BLOSSOMWOOD                     X38.72  
 -- Thurman, Grayson          11 BLOSSOMWOOD                     X39.08  
 -- Butler, Warren            11 BLOSSOMWOOD                     X39.14  
 -- Smith, Connor             12 BLOSSOMWOOD                     X39.58  
 -- Burkett, Graham           12 BLOSSOMWOOD                     X39.90  
 -- Hirschler, Carson         11 BLOSSOMWOOD                     X40.84  
 -- Roby, Jackson             11 BLOSSOMWOOD                     X46.66  
 
Event 35  Girls 13-14 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Smith, Megan              14 BLOSSOMWOOD                      29.06  
  2 Kesting, Megan            13 BLOSSOMWOOD                     J33.18  
  3 Snead, Morgan             14 TIDE                            J33.17  
  4 Johnson, Macey            13 BLOSSOMWOOD                      35.52  
  5 Tatom, Sarah              14 TIDE                             35.63  
 
Event 37  Girls 13-14 50 Yard Freestyle Exhibition
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
 -- Seymour, Kaitlyn          13 BLOSSOMWOOD                     X34.04  
 
Event 38  Boys 13-14 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Stinson, Cade             13 TIDE                             31.42  
  2 Batson, Andrew            13 BLOSSOMWOOD                     J31.52  
  3 Batson, Luke              14 BLOSSOMWOOD                     J31.49  
  4 Medawar, Nicholas         13 BLOSSOMWOOD                      32.18  
  5 Rice, Sam                 13 TIDE                             33.91  
  6 Ledbetter, Nathan C       13 TIDE                             35.54  
 
Event 41  Girls 15-17 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Moore, Sarah Gwin         15 BLOSSOMWOOD                      27.00  
  2 Henderson, Sara E         17 TIDE                             28.10  
  3 Cutter, Amy               16 TIDE                             29.08  
  4 Parsons, Devon            16 BLOSSOMWOOD                      29.71  
  5 Sherman, Brooke           15 BLOSSOMWOOD                      31.82  
  6 Ingerson, Molly           16 TIDE                             35.64  
 
Event 44  Boys 15-17 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Smith, Karter             16 BLOSSOMWOOD                      23.97  
  2 Bogardus, Zach S          15 TIDE                             25.11  
  3 Hudson, Harrison          17 BLOSSOMWOOD                      26.10  
  4 McDonald, Carter          15 BLOSSOMWOOD                      26.41  
  5 Cleveland, Jonah N        15 TIDE                             29.46  
  6 Jedlovec, Dylan           15 TIDE                             30.70  
 
Event 47  Girls 8 & Under 25 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Johnson, Madeline          8 BLOSSOMWOOD                      27.13  
  2 Ledbetter, Kate            7 TIDE                             28.12  
  3 Colley, Caroline           7 BLOSSOMWOOD                      30.00  
  4 Zibas, Camille             8 TIDE                             30.64  
  5 Suttles, Jane Katherine    8 BLOSSOMWOOD                      34.21  
  6 Askew, Marissa             8 TIDE                             34.30  
 
Event 48  Boys 8 & Under 25 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Brambach, Will             8 BLOSSOMWOOD                      25.85  
  2 Rooker, Austin             8 TIDE                             30.46  
  3 Hirschler, Jackson         8 BLOSSOMWOOD                      32.15  
  4 Hoyt, Warren               8 TIDE                             32.35  
  5 Rooker, Matthew            7 TIDE                             34.06  
  6 Harbarger, David           8 BLOSSOMWOOD                      35.01  
 
Event 49  Girls 9-10 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Schloss, Anna              9 BLOSSOMWOOD                      47.12  
  2 Janssen, Kelli            10 BLOSSOMWOOD                      48.28  
  3 Honeycutt, Mary           10 TIDE                             49.35  
  4 Effinger, Maggie Jo       10 BLOSSOMWOOD                      49.55  
  5 Mix, Samantha              9 TIDE                             54.62  
  6 Williams, Hailey          10 TIDE                           1:05.00  
 
Event 50  Boys 9-10 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Wilson, Reynolds          10 TIDE                             50.80  
  2 Rice, Rob                 10 TIDE                             51.13  
  3 Maurer, Jack               9 TIDE                             55.31  
  4 Wilson, Fletcher          10 BLOSSOMWOOD                    1:08.87  
  5 Paparella, Preston         9 BLOSSOMWOOD                    1:11.38  
  6 Hall, Griffin             10 BLOSSOMWOOD                    1:12.59  
 
Event 51  Girls 11-12 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Roberts, Riley            12 BLOSSOMWOOD                      40.66  
  2 Nallamala, Kavi           12 BLOSSOMWOOD                      45.87  
  3 Loftin, Crosby            11 BLOSSOMWOOD                      46.44  
  4 Stinson, Emma G           11 TIDE                             50.13  
  5 Smith, Kendall K          11 TIDE                             53.48  
  6 Hoyt, Judi                12 TIDE                           1:03.12  
 
Event 52  Boys 11-12 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Bogardus, Jay C           12 TIDE                             39.90  
  2 Darden, Will              11 BLOSSOMWOOD                      43.61  
  3 Johnson, Brooks           12 BLOSSOMWOOD                      43.96  
  4 Mantooth, Matthew         11 BLOSSOMWOOD                      46.70  
 
Event 53  Girls 13-14 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Kesting, Megan            13 BLOSSOMWOOD                      44.32  
  2 Janssen, Alexa            13 BLOSSOMWOOD                      44.93  
  3 Spearman, Carolanne       14 BLOSSOMWOOD                      45.09  
  4 Tatom, Sarah              14 TIDE                           1:02.63  
 
Event 54  Boys 13-14 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Harbarger, Jackson        14 BLOSSOMWOOD                      40.81  
  2 Batson, Andrew            13 BLOSSOMWOOD                      40.96  
  3 Medawar, Nicholas         13 BLOSSOMWOOD                      42.20  
 
Event 55  Girls 15-17 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Henderson, Sara E         17 TIDE                             36.88  
  2 Ingerson, Molly           16 TIDE                             40.03  
  3 Sherman, Brooke           15 BLOSSOMWOOD                      40.24  
  4 Parsons, Devon            16 BLOSSOMWOOD                      43.04  
  5 Jose, Morgan              16 TIDE                             48.26  
 
Event 56  Boys 15-17 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Taylor, Tchaasu           17 TIDE                             31.38  
  2 Roberts, Christopher      15 BLOSSOMWOOD                      34.71  
  3 Holder, Dylan             16 TIDE                             35.85  
  4 Cimino, Addison           16 BLOSSOMWOOD                      37.84  
  5 Kaylor, Daniel            15 BLOSSOMWOOD                      39.85  
  6 Jedlovec, Dylan           15 TIDE                             44.49  
 
Event 57  Mixed 8 & Under 100 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals        
===============================================================================
  1 WHITESBURG TIDE  'A'                                        1:24.42  
     1) Zibas, Camille W8               2) Ledbetter, Kate W7             
     3) Wimberly, Carter G M8           4) Rooker, Austin M8              
  2 BLOSSOMWOOD SWIM TEAM  'A'                                  1:33.18  
     1) Yates, Madelyn W6               2) Paparella, Meg W6              
     3) Harbarger, David M8             4) Brambach, Will M8              
 -- WHITESBURG TIDE  'B'                                       X1:35.62  
     1) Askew, Marissa W8               2) Lynam, Abby W7                 
     3) Wimberly, Jack M7               4) Skonieczny, Caden M7           
 -- BLOSSOMWOOD SWIM TEAM  'B'                                 X1:49.93  
     1) Roby, Willa W8                  2) Rawls, Audrey W7               
     3) Frazier, Gavin M8               4) Penfield, Thomas Henry M7      
 -- WHITESBURG TIDE  'C'                                       X2:01.18  
     1) Lang, Libby W7                  2) Zibas, Julia W5                
     3) Rooker, Matthew M7              4) Harlow, Owen M8                
 -- BLOSSOMWOOD SWIM TEAM  'C'                                 X2:31.38  
     1) Hudson, Alton M7                2) Suttles, Jane Katherine W8     
     3) Moore, Vivian W8                4) Adams, John M8                 
 
Event 59  Mixed 9-10 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals        
===============================================================================
  1 WHITESBURG TIDE  'A'                                        2:29.03  
     1) Maurer, Gracie W10              2) Clinton, Sydney W10            
     3) Burney, Judson M9               4) Jose, Garrett D M10            
 -- WHITESBURG TIDE  'B'                                       X2:56.90  
     1) Rice, Rob M10                   2) Wilson, Reynolds M10           
     3) Honeycutt, Mary W10             4) Lynam, Sarah W9                
 -- BLOSSOMWOOD SWIM TEAM  'B'                                 X3:06.86  
     1) Butler, Emma W9                 2) Cagle, Savannah W10            
     3) Paparella, Preston M9           4) Thurman, Reed M9               
 -- BLOSSOMWOOD SWIM TEAM  'C'                                 X3:25.62  
     1) Seymour, Taylor W9              2) Cummings, Andrew M10           
     3) Hensley, Evey W9                4) Hall, Griffin M10              
 -- WHITESBURG TIDE  'C'                                       X4:11.70  
     1) McElreath, Alan M10             2) Courson, Millie W10            
     3) Snead, Jonah M9                 4) Williams, Hailey W10           
 -- BLOSSOMWOOD SWIM TEAM  'A'                                       DQ  
     1) Wilson, Fletcher M10            2) Cimino, Maddie W9              
     3) Schloss, Anna W9                4) Swing, Joe M10                 
 
Event 61  Mixed 11-12 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals        
===============================================================================
  1 BLOSSOMWOOD SWIM TEAM  'A'                                  2:05.49  
     1) Thurman, Blake M12              2) Kretzschmar, Will M12          
     3) Nallamala, Kavi W12             4) Cimino, Sarah Margaret W12     
  2 WHITESBURG TIDE  'A'                                        2:07.56  
     1) Bogardus, Jay C M12             2) Burney, Jadie M12              
     3) Wilkerson, Hannah L W12         4) Stinson, Emma G W11            
 -- BLOSSOMWOOD SWIM TEAM  'C'                                 X2:39.22  
     1) Thurman, Grayson M11            2) Windham, Sims M11              
     3) Wilson, Virginia W12            4) Tucker, Mary Taylor W11        
 -- BLOSSOMWOOD SWIM TEAM  'B'                                 X2:39.79  
     1) Speer, Sarah Kate W11           2) Harbarger, Sam M11             
     3) Hirschler, Carson M11           4) Loftin, Crosby W11             
 
Event 63  Mixed 13-14 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals        
===============================================================================
  1 BLOSSOMWOOD SWIM TEAM  'A'                                  2:11.12  
     1) Medawar, Nicholas M13           2) Batson, Andrew M13             
     3) Kesting, Megan W13              4) Smith, Megan W14               
  2 WHITESBURG TIDE  'A'                                        2:15.14  
     1) Rice, Sam M13                   2) Snead, Morgan W14              
     3) Stinson, Cade M13               4) Tatom, Sarah W14               
 -- BLOSSOMWOOD SWIM TEAM  'B'                                 X2:23.79  
     1) Smith, Tyler M14                2) Kaylor, Alex M13               
     3) Johnson, Macey W13              4) Seymour, Kaitlyn W13           
 
Event 65  Mixed 15-17 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals        
===============================================================================
  1 WHITESBURG TIDE  'A'                                        1:44.85  
     1) Henderson, Sara E W17           2) Cutter, Amy W16                
     3) Taylor, Tchaasu M17             4) Bogardus, Zach S M15           
  2 BLOSSOMWOOD SWIM TEAM  'A'                                  1:46.50  
     1) Parsons, Devon W16              2) Hudson, Harrison M17           
     3) Moore, Sarah Gwin W15           4) Smith, Karter M16              
 -- WHITESBURG TIDE  'B'                                       X2:19.73  
     1) Ingerson, Molly W16             2) Jose, Morgan W16               
     3) Jedlovec, Dylan M15             4) Abbott, Jake M15               
 
Event 67  Girls 8 & Under 25 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Lynam, Abby                7 TIDE                             28.77  
  2 Alison, Madelyn            8 BLOSSOMWOOD                      30.35  
  3 Parker, Merrill            7 BLOSSOMWOOD                      30.55  
  4 Ledbetter, Kate            7 TIDE                             31.12  
  5 Krichev, Julia             7 BLOSSOMWOOD                      34.24  
  6 Maurer, Sophie             5 TIDE                             53.90  
 
Event 68  Boys 8 & Under 25 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Wimberly, Carter G         8 TIDE                             26.53  
  2 Wilson, Walker             7 TIDE                             28.13  
  3 Skonieczny, Caden          7 TIDE                             29.04  
  4 Tolen, John William        7 BLOSSOMWOOD                      30.93  
  5 Frazier, Gavin             8 BLOSSOMWOOD                      37.43  
  6 Adams, John                8 BLOSSOMWOOD                      39.72  
 
Event 69  Girls 9-10 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Cimino, Maddie             9 BLOSSOMWOOD                      42.32  
  2 Maurer, Gracie            10 TIDE                             46.64  
  3 Schloss, Anna              9 BLOSSOMWOOD                      49.92  
  4 Cagle, Savannah           10 BLOSSOMWOOD                      58.34  
  5 Lynam, Sarah               9 TIDE                           1:03.79  
  6 Courson, Millie           10 TIDE                           1:11.91  
 
Event 70  Boys 9-10 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Swing, Joe                10 BLOSSOMWOOD                      37.79  
  2 Wilson, Reynolds          10 TIDE                             52.67  
  3 Richardson, John          10 TIDE                             55.50  
  4 Thurman, Reed              9 BLOSSOMWOOD                      57.49  
  5 Hall, Griffin             10 BLOSSOMWOOD                      57.94  
  6 McElreath, Alan           10 TIDE                           1:10.01  
 
Event 71  Girls 11-12 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Cimino, Sarah Margaret    12 BLOSSOMWOOD                      31.11  
  2 Roberts, Riley            12 BLOSSOMWOOD                      40.46  
  3 Wilkerson, Hannah L       12 TIDE                             44.81  
  4 Stinson, Emma G           11 TIDE                             48.14  
  5 Hoyt, Judi                12 TIDE                             49.71  
  6 Speer, Sarah Kate         11 BLOSSOMWOOD                      52.48  
 
Event 72  Boys 11-12 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Bogardus, Jay C           12 TIDE                            J32.34  
  2 Burney, Jadie             12 TIDE                            J32.15  
  3 Kretzschmar, Will         12 BLOSSOMWOOD                      39.19  
  4 Thurman, Blake            12 BLOSSOMWOOD                      41.39  
  5 Calvert, Ethan            11 BLOSSOMWOOD                      46.95  
 
Event 73  Girls 13-14 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Smith, Megan              14 BLOSSOMWOOD                      33.61  
  2 Snead, Morgan             14 TIDE                             42.18  
  3 Kesting, Megan            13 BLOSSOMWOOD                      44.48  
  4 Tatom, Sarah              14 TIDE                             51.61  
 
Event 74  Boys 13-14 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Stinson, Cade             13 TIDE                             36.28  
  2 Batson, Luke              14 BLOSSOMWOOD                      43.11  
  3 Ledbetter, Nathan C       13 TIDE                             46.05  
  4 Smith, Tyler              14 BLOSSOMWOOD                      55.24  
  5 Kaylor, Alex              13 BLOSSOMWOOD                    1:00.43  
 
Event 75  Girls 15-17 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Moore, Sarah Gwin         15 BLOSSOMWOOD                      31.33  
  2 Cutter, Amy               16 TIDE                             33.41  
  3 Henderson, Sara E         17 TIDE                             33.96  
 
Event 76  Boys 15-17 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Smith, Karter             16 BLOSSOMWOOD                      30.46  
  2 Bogardus, Zach S          15 TIDE                             32.35  
  3 McDonald, Carter          15 BLOSSOMWOOD                      32.38  
  4 Abbott, Jake              15 TIDE                             33.51  
  5 Holder, Dylan             16 TIDE                             34.54  
  6 Hudson, Harrison          17 BLOSSOMWOOD                      34.98  
 
Event 77  Girls 8 & Under 25 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Henshaw, Caroline          8 BLOSSOMWOOD                      24.04  
  2 Ledbetter, Kate            7 TIDE                             30.19  
  3 Zibas, Camille             8 TIDE                             31.23  
  4 Askew, Marissa             8 TIDE                             31.43  
  5 Paparella, Meg             6 BLOSSOMWOOD                     J32.74  
  6 Parker, Merrill            7 BLOSSOMWOOD                     J32.34  
 
Event 78  Boys 8 & Under 25 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Brambach, Will             8 BLOSSOMWOOD                      24.59  
  2 Stinson, Jake              7 TIDE                             25.11  
  3 Rooker, Austin             8 TIDE                             25.33  
  4 Wimberly, Carter G         8 TIDE                             27.69  
  5 Tolen, John William        7 BLOSSOMWOOD                      33.12  
  6 Frazier, Gavin             8 BLOSSOMWOOD                      36.93  
 
Event 79  Girls 9-10 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Johnson, Jackie            9 BLOSSOMWOOD                      44.65  
  2 Maurer, Gracie            10 TIDE                             49.47  
  3 Clinton, Sydney           10 TIDE                             49.73  
  4 Janssen, Kelli            10 BLOSSOMWOOD                      50.43  
  5 Effinger, Maggie Jo       10 BLOSSOMWOOD                      59.54  
  6 Courson, Millie           10 TIDE                           1:09.86  
 
Event 80  Boys 9-10 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Swing, Joe                10 BLOSSOMWOOD                      38.42  
  2 Thurman, Reed              9 BLOSSOMWOOD                      51.62  
  3 Jose, Garrett D           10 TIDE                             54.71  
  4 Maurer, Jack               9 TIDE                             54.83  
  5 Wilson, Fletcher          10 BLOSSOMWOOD                      56.10  
  6 Richardson, John          10 TIDE                           1:05.36  
 
Event 81  Girls 11-12 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Cimino, Sarah Margaret    12 BLOSSOMWOOD                      29.22  
  2 Nallamala, Kavi           12 BLOSSOMWOOD                      38.86  
  3 Wilkerson, Hannah L       12 TIDE                             45.55  
  4 Smith, Kendall K          11 TIDE                             48.64  
  5 Loftin, Crosby            11 BLOSSOMWOOD                      52.47  
 
Event 82  Boys 11-12 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Burney, Jadie             12 TIDE                             33.49  
  2 Kretzschmar, Will         12 BLOSSOMWOOD                      39.89  
  3 Mantooth, Matthew         11 BLOSSOMWOOD                      40.05  
  4 Harbarger, Sam            11 BLOSSOMWOOD                      44.76  
 
Event 83  Girls 13-14 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 VanDyke, Anne Hayden      13 BLOSSOMWOOD                      34.14  
  2 Swing, Sally              13 BLOSSOMWOOD                      36.32  
  3 Smith, Megan              14 BLOSSOMWOOD                      37.58  
  4 Snead, Morgan             14 TIDE                             41.00  
 
Event 84  Boys 13-14 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Medawar, Nicholas         13 BLOSSOMWOOD                      36.59  
  2 Harbarger, Jackson        14 BLOSSOMWOOD                      40.38  
  3 Batson, Andrew            13 BLOSSOMWOOD                      40.69  
  4 Stinson, Cade             13 TIDE                             43.01  
  5 Rice, Sam                 13 TIDE                             44.54  
 
Event 85  Girls 15-17 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Moore, Sarah Gwin         15 BLOSSOMWOOD                      32.52  
  2 Parsons, Devon            16 BLOSSOMWOOD                      32.94  
  3 Cutter, Amy               16 TIDE                             33.75  
  4 Jose, Morgan              16 TIDE                             44.90  
 
Event 86  Boys 15-17 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Smith, Karter             16 BLOSSOMWOOD                      26.02  
  2 Taylor, Tchaasu           17 TIDE                             27.00  
  3 Hudson, Harrison          17 BLOSSOMWOOD                      27.87  
  4 Roberts, Christopher      15 BLOSSOMWOOD                      30.05  
  5 Bogardus, Zach S          15 TIDE                             31.47  
  6 Cleveland, Jonah N        15 TIDE                             35.88  
 
Event 87  Girls 8 & Under 100 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals        
===============================================================================
  1 BLOSSOMWOOD SWIM TEAM  'A'                                  1:39.63  
     1) Yates, Madelyn 6                2) Krichev, Julia 7               
     3) Johnson, Madeline 8             4) Paparella, Meg 6               
  2 WHITESBURG TIDE  'A'                                        1:42.59  
     1) Ledbetter, Kate 7               2) Lynam, Abby 7                  
     3) Askew, Marissa 8                4) Zibas, Camille 8               
 -- BLOSSOMWOOD SWIM TEAM  'B'                                 X1:44.58  
     1) Suttles, Jane Katherine 8       2) Roby, Willa 8                  
     3) Rawls, Audrey 7                 4) Parker, Merrill 7              
 -- BLOSSOMWOOD SWIM TEAM  'C'                                 X2:00.43  
     1) Aboudonia, Nannette 8           2) Alison, Madelyn 8              
     3) Alison, Mary Ellis 8            4) Banish, Katie 8                
 
Event 88  Boys 8 & Under 100 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals        
===============================================================================
  1 WHITESBURG TIDE  'A'                                        1:23.38  
     1) Wimberly, Carter G 8            2) Wimberly, Jack 7               
     3) Stinson, Jake 7                 4) Rooker, Austin 8               
  2 BLOSSOMWOOD SWIM TEAM  'A'                                  1:40.56  
     1) Adams, John 8                   2) Tolen, John William 7          
     3) Harbarger, David 8              4) Brambach, Will 8               
 -- WHITESBURG TIDE  'B'                                       X1:35.51  
     1) Wilson, Walker 7                2) Harlow, Owen 8                 
     3) Steadmon, Lync 8                4) Rooker, Matthew 7              
 -- BLOSSOMWOOD SWIM TEAM  'B'                                 X2:10.93  
     1) Frazier, Gavin 8                2) Hirschler, Jackson 8           
     3) Hudson, Alton 7                 4) Penfield, Thomas Henry 7       
 -- WHITESBURG TIDE  'C'                                       X2:18.44  
     1) Skonieczny, Caden 7             2) Hoyt, Warren 8                 
     3) Harris, Caden 7                 4) Lamb, Ethan 7                  
 
Event 89  Girls 9-10 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals        
===============================================================================
  1 BLOSSOMWOOD SWIM TEAM  'A'                                  2:46.44  
     1) Cimino, Maddie 9                2) Janssen, Kelli 10              
     3) Johnson, Jackie 9               4) Schloss, Anna 9                
  2 WHITESBURG TIDE  'A'                                        2:54.03  
     1) Clinton, Sydney 10              2) Honeycutt, Mary 10             
     3) Lynam, Sarah 9                  4) Maurer, Gracie 10              
 -- BLOSSOMWOOD SWIM TEAM  'B'                                 X3:32.04  
     1) Aboudonia, Gertrude 10          2) Butler, Emma 9                 
     3) Cagle, Savannah 10              4) Effinger, Maggie Jo 10         
 
Event 90  Boys 9-10 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals        
===============================================================================
  1 WHITESBURG TIDE  'A'                                        2:43.53  
     1) Jose, Garrett D 10              2) Maurer, Jack 9                 
     3) Wilson, Reynolds 10             4) Burney, Judson 9               
  2 BLOSSOMWOOD SWIM TEAM  'A'                                  2:47.04  
     1) Cagle, Stephen 9                2) Wilson, Fletcher 10            
     3) Thurman, Reed 9                 4) Swing, Joe 10                  
 -- BLOSSOMWOOD SWIM TEAM  'B'                                 X3:39.12  
     1) Batson, Cole 9                  2) Alison, Luke 10                
     3) Hall, Griffin 10                4) Paparella, Preston 9           
 -- WHITESBURG TIDE  'B'                                       X3:57.43  
     1) Snead, Jonah 9                  2) Rice, Rob 10                   
     3) McElreath, Alan 10              4) Richardson, John 10            
 
Event 91  Girls 11-12 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals        
===============================================================================
  1 BLOSSOMWOOD SWIM TEAM  'A'                                  2:16.09  
     1) Speer, Sarah Kate 11            2) Nallamala, Kavi 12             
     3) Roberts, Riley 12               4) Cimino, Sarah Margaret 12      
  2 WHITESBURG TIDE  'A'                                        2:43.40  
     1) Stinson, Emma G 11              2) Smith, Kendall K 11            
     3) Wilkerson, Hannah L 12          4) Hoyt, Judi 12                  
 
Event 92  Boys 11-12 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals        
===============================================================================
  1 BLOSSOMWOOD SWIM TEAM  'A'                                  2:18.89  
     1) Thurman, Blake 12               2) Calvert, Ethan 11              
     3) Darden, Will 11                 4) Kretzschmar, Will 12           
 -- BLOSSOMWOOD SWIM TEAM  'B'                                 X2:26.34  
     1) Harbarger, Sam 11               2) Hirschler, Carson 11           
     3) Johnson, Brooks 12              4) Mantooth, Matthew 11           
 -- BLOSSOMWOOD SWIM TEAM  'C'                                 X2:46.98  
     1) Roby, Jackson 11                2) Smith, Connor 12               
     3) Suttles, Bennett 11             4) Thurman, Grayson 11            
 
Event 93  Girls 13-14 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals        
===============================================================================
  1 BLOSSOMWOOD SWIM TEAM  'A'                                  2:20.42  
     1) Kesting, Megan 13               2) Spearman, Carolanne 14         
     3) Swing, Sally 13                 4) Johnson, Macey 13              
 
Event 94  Boys 13-14 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals        
===============================================================================
  1 WHITESBURG TIDE  'A'                                        2:10.26  
     1) Stinson, Cade 13                2) Rice, Sam 13                   
     3) Ledbetter, Nathan C 13          4) Bogardus, Jay C 12             
  2 BLOSSOMWOOD SWIM TEAM  'A'                                  2:12.77  
     1) Batson, Andrew 13               2) Batson, Luke 14                
     3) Harbarger, Jackson 14           4) Medawar, Nicholas 13           
 
Event 95  Girls 15-17 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals        
===============================================================================
  1 BLOSSOMWOOD SWIM TEAM  'A'                                  2:02.61  
     1) Smith, Megan 14                 2) Sherman, Brooke 15             
     3) Parsons, Devon 16               4) Moore, Sarah Gwin 15           
  2 WHITESBURG TIDE  'A'                                        2:13.31  
     1) Cutter, Amy 16                  2) Ingerson, Molly 16             
     3) Jose, Morgan 16                 4) Henderson, Sara E 17           
 
Event 96  Boys 15-17 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals        
===============================================================================
  1 BLOSSOMWOOD SWIM TEAM  'A'                                  1:43.99  
     1) McDonald, Carter 15             2) Roberts, Christopher 15        
     3) Hudson, Harrison 17             4) Smith, Karter 16               
  2 WHITESBURG TIDE  'A'                                        1:44.87  
     1) Bogardus, Zach S 15             2) Holder, Dylan 16               
     3) Cleveland, Jonah N 15           4) Taylor, Tchaasu 17             
 
                    Combined Team Scores - Through Event 96                    
 
  1. Blossomwood Swim Team               358   2. Whitesburg Tide                     195

 

 
 

Web Design by:
MerchantWorks, Inc.


Copyright 2004-2017 - Rocket City Swim League, PO Box 10052, Huntsville, AL 35801
info@swimrcsl.org