Home
2018 Meets
2017 Meets
Archive & Records
Forms & Documents
Officiating
Member Pools
Board & Minutes
About RCSL

Meet Results / Record Listing

(Meters Time = Yards Time x 1.11 ----- Yards Time = Meters Time / 1.11)



Licensed to Monte Sano Makos                          HY-TEK's MEET MANAGER 3.0
                    2011 Whitesburg vs Piedmont - 6/8/2011                     
                                    Results                                    
 
Event 1  Girls 8 & Under 100 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals        
===============================================================================
  1 PIEDMONT PIRANHAS  'A'                                      1:33.07  
     1) Burns, Julia 7                  2) Graves, Addie 8                
     3) Nurre, Jane 7                   4) Graves, Belle 7                
  2 WHITESBURG TIDE  'A'                                        1:51.14  
     1) Lynam, Abby 8                   2) Ledbetter, Kate 8              
     3) Askew, Marissa 8                4) Zibas, Camille 8               
 
Event 2  Boys 8 & Under 100 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals        
===============================================================================
 -- WHITESBURG TIDE  'A'                                             DQ  
     1) Wimberly, Carter G 8            2) Harlow, Owen 8                 
     3) Wilson, Walker 7                4) Wimberly, Jack 7               
 -- PIEDMONT PIRANHAS  'A'                                           DQ  
     1) Johns, William 7                2) Calatrello, Henry 8            
     3) Schomburg, Luke 7               4) Johns, James 6                 
 
Event 3  Girls 9-10 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals        
===============================================================================
  1 PIEDMONT PIRANHAS  'A'                                      2:45.74  
     1) Monk, Mary Beth 9               2) Monk, Anna 10                  
     3) Strankman, Cole Elizabeth 10    4) Schomburg, Sarah 9             
  2 WHITESBURG TIDE  'A'                                        2:58.53  
     1) Maurer, Gracie 10               2) Honeycutt, Mary 10             
     3) Clinton, Sydney 10              4) Mix, Samantha 10               
 
Event 4  Boys 9-10 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals        
===============================================================================
  1 PIEDMONT PIRANHAS  'A'                                      3:01.80  
     1) Werth, Benjamin 10              2) Nurre, Alexander 9             
     3) Herring, Wylder 10              4) Huttula, Matthew 9             
  2 WHITESBURG TIDE  'A'                                        3:07.14  
     1) Rice, Rob 10                    2) Jose, Garrett D 10             
     3) Burney, Judson 9                4) Maurer, Jack 9                 
 -- PIEDMONT PIRANHAS  'B'                                     X3:49.87  
     1) Schuetz, Neil 9                 2) Pelham, Wade 9                 
     3) Burns, Andrew 9                 4) Rigby, Conor 9                 
 
Event 5  Girls 11-12 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals        
===============================================================================
  1 PIEDMONT PIRANHAS  'A'                                      2:21.55  
     1) Burns, Emma 11                  2) Calatrello, Annie 11           
     3) Bell, Maria 12                  4) Monk, Abby 12                  
  2 WHITESBURG TIDE  'A'                                        2:49.86  
     1) Taylor, Afura 12                2) Martin, Rebecca 11             
     3) Taylor, Auset 12                4) Smith, Kendall K 11            
 -- PIEDMONT PIRANHAS  'B'                                     X3:46.72  
     1) Rigby, Lauren 11                2) Lynch, Emma 11                 
     3) Ledyard, Kate 11                4) Huttula, Erin 12               
 
Event 6  Boys 11-12 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals        
===============================================================================
  1 PIEDMONT PIRANHAS  'A'                                      2:21.31  
     1) Smith, Austin 12                2) Nurre, Nicholas 12             
     3) Overbeek, Cade 12               4) Bell, Robert 11                
 
Event 7  Girls 13-14 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals        
===============================================================================
  1 PIEDMONT PIRANHAS  'A'                                      2:23.12  
     1) Wire, Natalie 14                2) Schuetz, Gianna 12             
     3) Ledyard, Ann 14                 4) Lynch, Ailish 14               
  2 WHITESBURG TIDE  'A'                                        2:45.76  
     1) Snead, Morgan 14                2) Williams, Sarah 13             
     3) Wilkerson, Hannah L 12          4) Tatom, Sarah 14                
 
Event 9  Girls 15-17 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals        
===============================================================================
  1 WHITESBURG TIDE  'A'                                        2:16.74  
     1) Cutter, Amy 16                  2) Ingerson, Molly 16             
     3) Henderson, Sara E 17            4) Jose, Morgan 16                
  2 PIEDMONT PIRANHAS  'A'                                      2:17.26  
     1) Wire, Allison 16                2) Nalley, Lindsey 17             
     3) Nunn, Kate 15                   4) Tolleson, Rachel 16            
 
Event 10  Boys 15-17 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals        
===============================================================================
  1 PIEDMONT PIRANHAS  'A'                                      1:51.73  
     1) Calatrello, Jack 15             2) Calatrello, Thomas 16          
     3) Lawrence, Jackson 16            4) Strankman, Stone 15            
  2 WHITESBURG TIDE  'A'                                        2:01.06  
     1) Holder, Dylan 16                2) Taylor, Tchaasu 17             
     3) Bogardus, Zach S 15             4) Cleveland, Jonah N 15          
 
Event 11  Girls 6 & Under 25 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Martin, Julia              6 TIDE                            J31.35  
  2 King, Mary Foster          6 PIEDMONT                         28.02  
  3 Zibas, Julia               5 TIDE                            J24.86  
  4 Zajac, Sophia              4 TIDE                             35.03  
  5 Poplin, Alice              6 PIEDMONT                         35.31  
  6 Werth, Adeline             6 PIEDMONT                         35.36  
 
Event 13  Girls 6 & Under 25 Yard Freestyle Exhibition
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
 -- Steele, Abby               5 PIEDMONT                        X37.82  
 -- Herring, Winnie            6 PIEDMONT                        X37.93  
 -- Maurer, Sophie             5 TIDE                            X38.12  
 -- King, Betsy                5 PIEDMONT                        X39.00  
 -- Glassman, Rileigh          6 TIDE                            X40.64  
 -- Brooks, Caroline           5 PIEDMONT                        X49.48  
 -- Faulkner, Mia              5 TIDE                            X50.96  
 -- Williams, Abbie            6 PIEDMONT                        X51.05  
 -- Turner, Sydney             3 TIDE                            X56.79  
 -- Turner, Madeline Rae       5 TIDE                            X58.68  
 -- Mohlere, Sarah             6 PIEDMONT                        X59.88  
 -- Skonieczny, Abby           5 TIDE                          X1:02.66  
 -- Zibas, Natalie             3 TIDE                          X1:33.52  
 
Event 14  Boys 6 & Under 25 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Johns, James               6 PIEDMONT                         26.00  
  2 Huttula, David             6 PIEDMONT                         30.56  
  3 Burney, Jack               6 TIDE                             34.44  
  4 Watts, Elijah              6 PIEDMONT                         42.62  
  5 Wimberly, Seth             5 TIDE                           1:02.01  
 
Event 16  Boys 6 & Under 25 Yard Freestyle Exhibition
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
 -- Perez, Brady               6 PIEDMONT                        X39.04  
 -- Elkins, Jack               5 PIEDMONT                        X56.37  
 
Event 17  Girls 8 & Under 25 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Nurre, Jane                7 PIEDMONT                         18.40  
  2 Burns, Julia               7 PIEDMONT                         21.20  
  3 Ledbetter, Kate            8 TIDE                             21.99  
  4 Zibas, Camille             8 TIDE                             22.56  
  5 Graves, Belle              7 PIEDMONT                         24.99  
  6 Lynam, Abby                8 TIDE                             26.40  
 
Event 19  Girls 8 & Under 25 Yard Freestyle Exhibition
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
 -- Russel, Hannah             8 PIEDMONT                        X24.41  
 -- Hudson, Kate               7 PIEDMONT                        X32.30  
 -- Clark, Kennedy             7 PIEDMONT                        X32.36  
 
Event 20  Boys 8 & Under 25 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Calatrello, Henry          8 PIEDMONT                         16.32  
  2 Wimberly, Carter G         8 TIDE                             19.28  
  3 Harlow, Owen               8 TIDE                             21.07  
  4 Schomburg, Luke            7 PIEDMONT                         24.08  
  5 Wilson, Walker             7 TIDE                             24.35  
  6 Johns, William             7 PIEDMONT                         26.67  
 
Event 22  Boys 8 & Under 25 Yard Freestyle Exhibition
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
 -- Lamb, Ethan                7 TIDE                            X47.91  
 
Event 23  Girls 9-10 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Monk, Anna                10 PIEDMONT                         32.87  
  2 Monk, Mary Beth            9 PIEDMONT                         33.10  
  3 Maurer, Gracie            10 TIDE                             39.82  
  4 Clinton, Sydney           10 TIDE                             42.80  
  5 Schomburg, Sarah           9 PIEDMONT                         55.62  
  6 Courson, Millie           10 TIDE                             57.75  
 
Event 25  Girls 9-10 50 Yard Freestyle Exhibition
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
 -- Westenhofer, Elizabeth     9 PIEDMONT                        X52.74  
 -- Poplin, Helen              9 PIEDMONT                      X1:03.75  
 -- Brooks, Mary Kate          9 PIEDMONT                      X1:19.95  
 
Event 26  Boys 9-10 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Herring, Wylder           10 PIEDMONT                         33.64  
  2 Werth, Benjamin           10 PIEDMONT                         33.69  
  3 Huttula, Matthew           9 PIEDMONT                        J44.15  
  4 Rice, Rob                 10 TIDE                            J43.86  
  5 McElreath, Alan           10 TIDE                             54.82  
 -- Jose, Garrett D           10 TIDE                                DQ  
 
Event 28  Boys 9-10 50 Yard Freestyle Exhibition
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
 -- Schuetz, Neil              9 PIEDMONT                        X45.22  
 -- Pelham, Wade               9 PIEDMONT                      X1:00.79  
 -- Rigby, Conor               9 PIEDMONT                      X1:01.70  
 -- Rist, Alex                 9 PIEDMONT                      X1:04.49  
 
Event 29  Girls 11-12 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Taylor, Auset             12 TIDE                             29.65  
  2 Bell, Maria               12 PIEDMONT                         30.14  
  3 Monk, Abby                12 PIEDMONT                         32.69  
  4 Calatrello, Annie         11 PIEDMONT                         33.04  
  5 Wilkerson, Hannah L       12 TIDE                             37.04  
  6 Martin, Rebecca           11 TIDE                             39.70  
 
Event 31  Girls 11-12 50 Yard Freestyle Exhibition
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
 -- Ledyard, Kate             11 PIEDMONT                        X40.97  
 -- Huttula, Erin             12 PIEDMONT                        X47.16  
 -- Lynch, Emma               11 PIEDMONT                        X48.90  
 -- Rigby, Lauren             11 PIEDMONT                        X53.35  
 
Event 32  Boys 11-12 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Overbeek, Cade            12 PIEDMONT                         25.54  
  2 Bogardus, Jay C           12 TIDE                             27.14  
  3 Burney, Jadie             12 TIDE                             27.65  
  4 Smith, Austin             12 PIEDMONT                         31.33  
  5 Nurre, Nicholas           12 PIEDMONT                         32.56  
 
Event 34  Boys 11-12 50 Yard Freestyle Exhibition
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
 -- Martin, Jake              12 PIEDMONT                        X35.85  
 -- Rist, Nicholas            12 PIEDMONT                        X38.97  
 
Event 35  Girls 13-14 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Wire, Natalie             14 PIEDMONT                         28.17  
  2 Lynch, Ailish             14 PIEDMONT                         32.41  
  3 Snead, Morgan             14 TIDE                             33.38  
  4 Hughes, Syann             13 PIEDMONT                         35.70  
  5 Williams, Sarah           13 TIDE                            J35.70  
  6 Tatom, Sarah              14 TIDE                             36.60  
 
Event 37  Girls 13-14 50 Yard Freestyle Exhibition
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
 -- Smith, Lisa               14 PIEDMONT                        X37.73  
 
Event 38  Boys 13-14 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Herring, Jackson          13 PIEDMONT                         25.91  
  2 Anderson, Max             13 PIEDMONT                         30.31  
  3 Rice, Sam                 13 TIDE                             32.02  
  4 Ledbetter, Nathan C       13 TIDE                             36.10  
 
Event 41  Girls 15-17 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Henderson, Sara E         17 TIDE                             28.36  
  2 Cutter, Amy               16 TIDE                             29.30  
  3 Nunn, Kate                15 PIEDMONT                         29.82  
  4 Wire, Allison             16 PIEDMONT                         30.41  
  5 Hickman, Emily            15 PIEDMONT                         33.21  
 
Event 44  Boys 15-17 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Taylor, Tchaasu           17 TIDE                             23.33  
  2 Lawrence, Jackson         16 PIEDMONT                         24.18  
  3 Calatrello, Thomas        16 PIEDMONT                         24.68  
  4 Calatrello, Jack          15 PIEDMONT                         25.43  
  5 Bogardus, Zach S          15 TIDE                            J26.56  
  6 Cleveland, Jonah N        15 TIDE                            J26.40  
 
Event 47  Girls 8 & Under 25 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Graves, Addie              8 PIEDMONT                         27.92  
  2 Zibas, Camille             8 TIDE                             30.29  
  3 Nurre, Jane                7 PIEDMONT                         30.92  
  4 Ledbetter, Kate            8 TIDE                             31.01  
  5 Hale, Olivia               7 PIEDMONT                         33.91  
  6 Askew, Marissa             8 TIDE                             34.61  
 
Event 48  Boys 8 & Under 25 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Calatrello, Henry          8 PIEDMONT                         20.05  
  2 Rooker, Austin             8 TIDE                             29.23  
  3 Rooker, Matthew            7 TIDE                             29.90  
  4 Harlow, Owen               8 TIDE                             30.42  
  5 Schomburg, Luke            7 PIEDMONT                         30.86  
 
Event 49  Girls 9-10 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Strankman, Cole Elizabet  10 PIEDMONT                        J47.23  
  2 Monk, Mary Beth            9 PIEDMONT                        J47.10  
  3 Honeycutt, Mary           10 TIDE                             47.66  
  4 Mix, Samantha             10 TIDE                             50.59  
  5 Lynam, Sarah               9 TIDE                             59.11  
  6 Hickman, Darby             9 PIEDMONT                         59.47  
 
Event 50  Boys 9-10 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Werth, Benjamin           10 PIEDMONT                         46.23  
  2 Jose, Garrett D           10 TIDE                             47.76  
  3 Rice, Rob                 10 TIDE                             52.20  
  4 Nurre, Alexander           9 PIEDMONT                         54.31  
  5 Burns, Andrew              9 PIEDMONT                         55.80  
  6 Snead, Jonah               9 TIDE                           1:28.84  
 
Event 51  Girls 11-12 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Taylor, Afura             12 TIDE                             38.40  
  2 Calatrello, Annie         11 PIEDMONT                         42.38  
  3 Monk, Abby                12 PIEDMONT                         43.83  
  4 Schuetz, Gianna           12 PIEDMONT                         45.42  
  5 Smith, Kendall K          11 TIDE                             50.74  
  6 Martin, Rebecca           11 TIDE                           1:02.33  
 
Event 52  Boys 11-12 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Overbeek, Cade            12 PIEDMONT                         33.93  
  2 Bogardus, Jay C           12 TIDE                             38.72  
  3 Nurre, Nicholas           12 PIEDMONT                         40.02  
  4 Bell, Robert              11 PIEDMONT                         52.30  
 
Event 53  Girls 13-14 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Ledyard, Ann              14 PIEDMONT                         36.84  
  2 Lynch, Ailish             14 PIEDMONT                         39.22  
  3 Williams, Sarah           13 TIDE                             47.10  
  4 Lynch, Kathleen           13 PIEDMONT                         47.51  
 
Event 54  Boys 13-14 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Herring, Jackson          13 PIEDMONT                         35.99  
  2 Ledbetter, Nathan C       13 TIDE                             46.50  
  3 Rice, Sam                 13 TIDE                             47.59  
 
Event 55  Girls 15-17 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Henderson, Sara E         17 TIDE                             36.27  
  2 Nalley, Lindsey           17 PIEDMONT                         40.26  
  3 Ingerson, Molly           16 TIDE                             41.40  
  4 West, Kristin             16 PIEDMONT                         44.45  
  5 Jose, Morgan              16 TIDE                             50.16  
 -- Tolleson, Rachel          16 PIEDMONT                            DQ  
 
Event 56  Boys 15-17 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Lawrence, Jackson         16 PIEDMONT                         30.70  
  2 Taylor, Tchaasu           17 TIDE                             31.31  
  3 Calatrello, Thomas        16 PIEDMONT                         32.65  
  4 Strankman, Stone          15 PIEDMONT                         32.93  
  5 Holder, Dylan             16 TIDE                             35.49  
  6 Abbott, Jake              15 TIDE                             38.41  
 
Event 57  Mixed 8 & Under 100 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals        
===============================================================================
  1 PIEDMONT PIRANHAS  'A'                                      1:22.25  
     1) Nurre, Jane W7                  2) Johns, James M6                
     3) Burns, Julia W7                 4) Calatrello, Henry M8           
  2 WHITESBURG TIDE  'A'                                        1:25.28  
     1) Rooker, Austin M8               2) Zibas, Camille W8              
     3) Ledbetter, Kate W8              4) Wimberly, Carter G M8          
 -- PIEDMONT PIRANHAS  'B'                                     X1:36.70  
     1) Johns, William M7               2) Graves, Addie W8               
     3) Graves, Belle W7                4) Johns, James M6                
 -- WHITESBURG TIDE  'B'                                       X1:38.10  
     1) Harlow, Owen M8                 2) Askew, Marissa W8              
     3) Lynam, Abby W8                  4) Wilson, Walker M7              
 -- WHITESBURG TIDE  'C'                                       X2:20.17  
     1) Martin, Julia W6                2) Lamb, Ethan M7                 
     3) Zibas, Julia W5                 4) Skonieczny, Caden M7           
 
Event 59  Mixed 9-10 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals        
===============================================================================
  1 PIEDMONT PIRANHAS  'A'                                      2:23.32  
     1) Herring, Wylder M10             2) Monk, Mary Beth W9             
     3) Monk, Anna W10                  4) Werth, Benjamin M10            
  2 WHITESBURG TIDE  'A'                                        2:27.68  
     1) Jose, Garrett D M10             2) Clinton, Sydney W10            
     3) Maurer, Gracie W10              4) Burney, Judson M9              
 -- PIEDMONT PIRANHAS  'B'                                     X2:58.88  
     1) Schuetz, Neil M9                2) Schomburg, Sarah W9            
     3) Strankman, Cole Elizabeth W10   4) Huttula, Matthew M9            
 -- WHITESBURG TIDE  'C'                                       X4:02.79  
     1) Courson, Millie W10             2) Snead, Jonah M9                
     3) Williams, Hailey W10            4) McElreath, Alan M10            
 
Event 61  Mixed 11-12 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals        
===============================================================================
  1 WHITESBURG TIDE  'A'                                        1:56.71  
     1) Burney, Jadie M12               2) Taylor, Afura W12              
     3) Taylor, Auset W12               4) Bogardus, Jay C M12            
  2 PIEDMONT PIRANHAS  'A'                                      2:00.33  
     1) Smith, Austin M12               2) Monk, Abby W12                 
     3) Bell, Maria W12                 4) Overbeek, Cade M12             
 -- PIEDMONT PIRANHAS  'B'                                     x2:15.42  
     1) Bell, Robert M11                2) Burns, Emma W11                
     3) Calatrello, Annie W11           4) Nurre, Nicholas M12            
 
Event 63  Mixed 13-14 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals        
===============================================================================
  1 PIEDMONT PIRANHAS  'A'                                      1:56.04  
     1) Anderson, Max M13               2) Ledyard, Ann W14               
     3) Wire, Natalie W14               4) Herring, Jackson M13           
  2 WHITESBURG TIDE  'A'                                        2:10.80  
     1) Rice, Sam M13                   2) Ledbetter, Nathan C M13        
     3) Williams, Sarah W13             4) Snead, Morgan W14              
 
Event 65  Mixed 15-17 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals        
===============================================================================
  1 WHITESBURG TIDE  'A'                                        1:45.55  
     1) Bogardus, Zach S M15            2) Cutter, Amy W16                
     3) Henderson, Sara E W17           4) Taylor, Tchaasu M17            
  2 PIEDMONT PIRANHAS  'A'                                      1:47.57  
     1) Calatrello, Thomas M16          2) Wire, Allison W16              
     3) Nunn, Kate W15                  4) Lawrence, Jackson M16          
 -- WHITESBURG TIDE  'B'                                            XDQ  
     1) Abbott, Jake M15                2) Ingerson, Molly W16            
     3) Jose, Morgan W16                4) Jedlovec, Dylan M15            
 
Event 67  Girls 8 & Under 25 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Zibas, Camille             8 TIDE                             25.65  
  2 Burns, Julia               7 PIEDMONT                         28.98  
  3 Graves, Addie              8 PIEDMONT                         29.20  
  4 Lynam, Abby                8 TIDE                             33.31  
  5 Martin, Julia              6 TIDE                             35.64  
  6 King, Mary Foster          6 PIEDMONT                         36.61  
 
Event 68  Boys 8 & Under 25 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Wimberly, Carter G         8 TIDE                             26.21  
  2 Skonieczny, Caden          7 TIDE                             26.99  
  3 Steadmon, Lync             8 TIDE                             30.03  
  4 Johns, William             7 PIEDMONT                         31.59  
 
Event 69  Girls 9-10 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Monk, Mary Beth            9 PIEDMONT                         39.29  
  2 Monk, Anna                10 PIEDMONT                         39.65  
  3 Maurer, Gracie            10 TIDE                             42.86  
  4 Strankman, Cole Elizabet  10 PIEDMONT                         43.45  
  5 Mix, Samantha             10 TIDE                             55.30  
  6 Lynam, Sarah               9 TIDE                           1:04.93  
 
Event 70  Boys 9-10 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Burney, Judson             9 TIDE                             41.12  
  2 Werth, Benjamin           10 PIEDMONT                         43.63  
  3 Herring, Wylder           10 PIEDMONT                         50.77  
  4 Rice, Rob                 10 TIDE                             59.47  
  5 McElreath, Alan           10 TIDE                           1:05.41  
  6 Schuetz, Neil              9 PIEDMONT                       1:05.81  
 
Event 71  Girls 11-12 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Burns, Emma               11 PIEDMONT                         37.47  
  2 Calatrello, Annie         11 PIEDMONT                         40.22  
  3 Taylor, Auset             12 TIDE                             40.31  
  4 Bell, Maria               12 PIEDMONT                         42.39  
  5 Wilkerson, Hannah L       12 TIDE                             43.97  
  6 Smith, Kendall K          11 TIDE                             56.50  
 
Event 72  Boys 11-12 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Burney, Jadie             12 TIDE                             33.12  
  1 Bogardus, Jay C           12 TIDE                            J33.89  
  3 Smith, Austin             12 PIEDMONT                         40.39  
  4 Nurre, Nicholas           12 PIEDMONT                         46.86  
 -- Martin, Jake              12 PIEDMONT                            DQ  
 
Event 73  Girls 13-14 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Ledyard, Ann              14 PIEDMONT                         35.78  
  2 Wire, Natalie             14 PIEDMONT                         37.31  
  3 Snead, Morgan             14 TIDE                             41.27  
  4 Williams, Sarah           13 TIDE                             44.42  
  5 Lynch, Kathleen           13 PIEDMONT                         53.15  
 
Event 74  Boys 13-14 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Herring, Jackson          13 PIEDMONT                         35.46  
  2 Ledbetter, Nathan C       13 TIDE                             46.33  
 
Event 75  Girls 15-17 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Cutter, Amy               16 TIDE                             33.25  
  2 Wire, Allison             16 PIEDMONT                         33.54  
  3 Tolleson, Rachel          16 PIEDMONT                         34.56  
  4 Nunn, Kate                15 PIEDMONT                         36.88  
  5 Ingerson, Molly           16 TIDE                             46.68  
  6 Jose, Morgan              16 TIDE                             46.92  
 
Event 76  Boys 15-17 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Calatrello, Jack          15 PIEDMONT                         29.11  
  2 Strankman, Stone          15 PIEDMONT                         32.29  
  3 Calatrello, Thomas        16 PIEDMONT                         32.31  
  4 Bogardus, Zach S          15 TIDE                             33.01  
  5 Holder, Dylan             16 TIDE                             33.37  
  6 Jedlovec, Dylan           15 TIDE                             41.75  
 
Event 77  Girls 8 & Under 25 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Nurre, Jane                7 PIEDMONT                         25.79  
  2 Graves, Addie              8 PIEDMONT                         26.76  
  3 Ledbetter, Kate            8 TIDE                             29.64  
  4 Martin, Julia              6 TIDE                             33.06  
  5 Askew, Marissa             8 TIDE                             33.11  
  6 Graves, Belle              7 PIEDMONT                         37.71  
 
Event 78  Boys 8 & Under 25 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Calatrello, Henry          8 PIEDMONT                         19.42  
  2 Rooker, Austin             8 TIDE                             26.96  
  3 Wilson, Walker             7 TIDE                             28.25  
  4 Rooker, Matthew            7 TIDE                             29.37  
  5 Schomburg, Luke            7 PIEDMONT                         33.64  
 
Event 79  Girls 9-10 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Monk, Anna                10 PIEDMONT                         37.93  
  2 Strankman, Cole Elizabet  10 PIEDMONT                         38.97  
  3 Clinton, Sydney           10 TIDE                             46.54  
  4 Maurer, Gracie            10 TIDE                             48.19  
  5 Hickman, Darby             9 PIEDMONT                       1:01.11  
  6 Williams, Hailey          10 TIDE                           1:03.43  
 
Event 80  Boys 9-10 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Burney, Judson             9 TIDE                             40.82  
  2 Herring, Wylder           10 PIEDMONT                         41.55  
  3 Burns, Andrew              9 PIEDMONT                         55.63  
  4 Nurre, Alexander           9 PIEDMONT                       1:03.36  
  5 Snead, Jonah               9 TIDE                           1:25.00  
 -- Wilson, Reynolds          10 TIDE                                DQ  
 
Event 81  Girls 11-12 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Bell, Maria               12 PIEDMONT                         33.91  
  2 Taylor, Afura             12 TIDE                             38.37  
  3 Monk, Abby                12 PIEDMONT                         38.79  
  4 Wilkerson, Hannah L       12 TIDE                             45.08  
  5 Schuetz, Gianna           12 PIEDMONT                         54.80  
  6 Martin, Rebecca           11 TIDE                             58.49  
 
Event 82  Boys 11-12 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Overbeek, Cade            12 PIEDMONT                         28.81  
  2 Burney, Jadie             12 TIDE                             33.49  
  3 Smith, Austin             12 PIEDMONT                         38.98  
  4 Bell, Robert              11 PIEDMONT                         44.42  
 
Event 83  Girls 13-14 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Ledyard, Ann              14 PIEDMONT                         33.39  
  2 Lynch, Ailish             14 PIEDMONT                         35.34  
  3 Snead, Morgan             14 TIDE                             40.13  
  4 Lynch, Kathleen           13 PIEDMONT                         48.46  
 
Event 84  Boys 13-14 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Anderson, Max             13 PIEDMONT                         34.59  
  2 Rice, Sam                 13 TIDE                             43.46  
 
Event 85  Girls 15-17 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Henderson, Sara E         17 TIDE                             31.22  
  2 Cutter, Amy               16 TIDE                             33.31  
  3 Nunn, Kate                15 PIEDMONT                         34.85  
  4 Wire, Allison             16 PIEDMONT                         35.12  
 -- Jose, Morgan              16 TIDE                                DQ  
 
Event 86  Boys 15-17 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Lawrence, Jackson         16 PIEDMONT                         27.29  
  2 Calatrello, Jack          15 PIEDMONT                         28.29  
  3 Strankman, Stone          15 PIEDMONT                         28.69  
  4 Cleveland, Jonah N        15 TIDE                             32.48  
  5 Jedlovec, Dylan           15 TIDE                             33.26  
 -- Abbott, Jake              15 TIDE                                DQ  
 
Event 87  Girls 8 & Under 100 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals        
===============================================================================
  1 PIEDMONT PIRANHAS  'A'                                      1:33.07  
     1) Burns, Julia 7                  2) Graves, Addie 8                
     3) Graves, Belle 7                 4) Nurre, Jane 7                  
  2 WHITESBURG TIDE  'A'                                        1:39.46  
     1) Ledbetter, Kate 8               2) Askew, Marissa 8               
     3) Lynam, Abby 8                   4) Zibas, Camille 8               
 
Event 88  Boys 8 & Under 100 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals        
===============================================================================
  1 WHITESBURG TIDE  'A'                                        1:25.24  
     1) Rooker, Austin 8                2) Wilson, Walker 7               
     3) Harlow, Owen 8                  4) Wimberly, Carter G 8           
  2 PIEDMONT PIRANHAS  'A'                                      1:31.63  
     1) Schomburg, Luke 7               2) Johns, James 6                 
     3) Johns, William 7                4) Calatrello, Henry 8            
 -- WHITESBURG TIDE  'B'                                       X2:04.98  
     1) Steadmon, Lync 8                2) Lamb, Ethan 7                  
     3) Skonieczny, Caden 7             4) Rooker, Matthew 7              
 
Event 89  Girls 9-10 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals        
===============================================================================
  1 PIEDMONT PIRANHAS  'A'                                      2:28.00  
     1) Monk, Mary Beth 9               2) Schomburg, Sarah 9             
     3) Strankman, Cole Elizabeth 10    4) Monk, Anna 10                  
  2 WHITESBURG TIDE  'A'                                        2:48.40  
     1) Clinton, Sydney 10              2) Honeycutt, Mary 10             
     3) Mix, Samantha 10                4) Maurer, Gracie 10              
 
Event 90  Boys 9-10 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals        
===============================================================================
  1 WHITESBURG TIDE  'A'                                        2:32.82  
     1) Jose, Garrett D 10              2) Rice, Rob 10                   
     3) Wilson, Reynolds 10             4) Burney, Judson 9               
  2 PIEDMONT PIRANHAS  'A'                                      2:33.84  
     1) Herring, Wylder 10              2) Nurre, Alexander 9             
     3) Huttula, Matthew 9              4) Werth, Benjamin 10             
 -- PIEDMONT PIRANHAS  'B'                                     X3:36.02  
     1) Burns, Andrew 9                 2) Rigby, Conor 9                 
     3) Pelham, Wade 9                  4) Schuetz, Neil 9                
 
Event 91  Girls 11-12 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals        
===============================================================================
  1 PIEDMONT PIRANHAS  'A'                                      2:09.27  
     1) Monk, Abby 12                   2) Burns, Emma 11                 
     3) Calatrello, Annie 11            4) Bell, Maria 12                 
  2 WHITESBURG TIDE  'A'                                        2:21.94  
     1) Taylor, Afura 12                2) Smith, Kendall K 11            
     3) Wilkerson, Hannah L 12          4) Taylor, Auset 12               
 -- PIEDMONT PIRANHAS  'B'                                     X2:53.51  
     1) Ledyard, Kate 11                2) Lynch, Emma 11                 
     3) Huttula, Erin 12                4) Schuetz, Gianna 12             
 
Event 92  Boys 11-12 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals        
===============================================================================
  1 PIEDMONT PIRANHAS  'A'                                      2:03.72  
     1) Smith, Austin 12                2) Bell, Robert 11                
     3) Nurre, Nicholas 12              4) Overbeek, Cade 12              
 
Event 93  Girls 13-14 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals        
===============================================================================
  1 PIEDMONT PIRANHAS  'A'                                      2:10.79  
     1) Ledyard, Ann 14                 2) Lynch, Ailish 14               
     3) Hughes, Syann 13                4) Wire, Natalie 14               
 
Event 95  Girls 15-17 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals        
===============================================================================
  1 PIEDMONT PIRANHAS  'A'                                      2:04.58  
     1) Wire, Allison 16                2) Hickman, Emily 15              
     3) Tolleson, Rachel 16             4) Nunn, Kate 15                  
  2 WHITESBURG TIDE  'A'                                        2:04.74  
     1) Cutter, Amy 16                  2) Ingerson, Molly 16             
     3) Jose, Morgan 16                 4) Henderson, Sara E 17           
 
Event 96  Boys 15-17 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals        
===============================================================================
  1 PIEDMONT PIRANHAS  'A'                                      1:39.75  
     1) Calatrello, Thomas 16           2) Strankman, Stone 15            
     3) Calatrello, Jack 15             4) Lawrence, Jackson 16           
  2 WHITESBURG TIDE  'A'                                        1:43.67  
     1) Bogardus, Zach S 15             2) Cleveland, Jonah N 15          
     3) Holder, Dylan 16                4) Taylor, Tchaasu 17             
 
                    Combined Team Scores - Through Event 96                    
 
  1. Piedmont Piranhas                   357   2. Whitesburg Tide                     173

 

 
 

Web Design by:
MerchantWorks, Inc.


Copyright 2004-2018 - Rocket City Swim League, PO Box 10052, Huntsville, AL 35801
info@swimrcsl.org