Home
2018 Meets
2017 Meets
Archive & Records
Forms & Documents
Officiating
Member Pools
Board & Minutes
About RCSL

Meet Results / Record Listing

(Meters Time = Yards Time x 1.11 ----- Yards Time = Meters Time / 1.11)



Licensed to RCSL Swimming Champ. Meet
                                   HY-TEK's MEET MANAGER 3.0 7/16/2012 04:24 PM
                 RCSL City Meet 2012 - 7/14/2012 to 7/15/2012                  
                                    Results                                    
 
Event 1  Girls 9-10 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
 RCSL Record:   2:14.47        1998 Piedmont                                   
    Team                                                          Finals        
===============================================================================
  7 1-1 Mountain Springs                                        2:51.19  
     1) York, Priscilla 10              2) Schaefer, Genevieve 9          
     3) Brandon, Claire 9               4) Brandon, Sophie 9              
  9 1-2 Redstone Arsenal                                        3:00.40  
     1) Hamilton, Rebekah L 9           2) Ansley, Heather S 10           
     3) Cornelius, Jessica R 9          4) Lakin, Zadie K 10              
 10 1-3 Camelot                                                 3:04.58  
     1) Askew, Amber 9                  2) Jones, Morgan E 10             
     3) Dean, Jill A 9                  4) Bosse, Lydia 10                
 12 1-4 Hampton Cove                                            3:12.85  
     1) Harrison, Kimberly 10           2) Anthony, Morgan 9              
     3) Fagan, Ally 9                   4) Brix, Sophia 9                 
 13 1-5 YMCA                                                    3:15.84  
     1) Allen, Kori L 9                 2)                                
     3) Brown, Julianna 9               4) McCarty, Eboni 9               
 14 1-6 Whitesburg                                              3:17.59  
     1) Zibas, Camille 9                2) Ledbetter, Kate 9              
     3) Moffet, Victoria 10             4) Lynam, Sarah 10                
 15 1-7 Sherwood                                                3:38.49  
     1) Anderson, Mandy 9               2) Shepherd, Laura 9              
     3) Hammer, Emily 9                 4) Fryer, Hannah 9                
 16 1-8 Lily Flagg                                              3:41.60  
     1) Greenlee, Lizzie 10             2) Butler, Elise 10               
     3) Fanning, Rachel 9               4) Gunsallus, Hannah 9            
  1 2-1 Greenwyche                                              2:35.56  
     1) Ferguson, Rebecca 10            2) Evans, Jaya 9                  
     3) Byrd, Maddie 9                  4) Ferguson, Emily 10             
  2 2-2 Byrd Spring-SE                                          2:37.39  
     1) Weir, Abby E 10                 2) Lindow, Tess M 9               
     3) Blasingame, Claire C 9          4) Kelton, Laurel M 10            
  3 2-3 Piedmont                                                2:39.11  
     1) Monk, Mary Beth 10              2) Archer, Jamie 9                
     3) Speigle, Jillian 10             4) Westenhoffer, Elizabeth 10     
  4 2-4 Sharon Johnston                                         2:45.74  
     1) McDonald, Naomi 10              2) Oshiro, Paige 10               
     3) Boyd, Haley 10                  4) Barrett, Isabella 9            
  5 2-5 Blossomwood                                             2:46.31  
     1) Cimino, Maddie 10               2) Johnson, Madeline 9            
     3) Schloss, Anna 10                4) Seymour, Taylor 10             
  6 2-6 Monte Sano                                              2:50.11  
     1) Bledsoe, Leah 10                2) Mathews, Rebecca 10            
     3) Rabban, Bella 10                4) Wistner, Abigail N 10          
  8 2-7 Jones Valley Recreation Assn.                           2:51.71  
     1) Matthews, Laurel 10             2) Kowalczyk, Elizabeth 10        
     3) Anderson, Lainey 9              4) Shepherd, Anna 9               
 11 2-8 Mt. Carmel                                              3:08.37  
     1) Orcutt, Colby 9                 2) Harris, Alexandria 9           
     3) Orcutt, Victoria 10             4) Heeney, Nora 9                 
 
Event 2  Boys 9-10 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
 RCSL Record:   2:22.68        1975 Piedmont                                   
    Team                                                          Finals        
===============================================================================
  8 1-1 Redstone Arsenal                                        3:01.11  
     1) Hinkle, Joshua T 10             2) Stokes, Nicholaus S 9          
     3) Eames, Jackson T 9              4) Anderson, Gabriel I 9          
  9 1-2 Mountain Springs                                        3:04.42  
     1) Johnston, Drew 10               2) Adams, Reece 10                
     3) Peffer, Gage 10                 4) Shook, Sam 10                  
 10 1-3 Sharon Johnston                                         3:08.60  
     1) Lenoir, James 10                2) Nulter, Boyd 10                
     3) Ingram, Grant 9                 4) Davis, Wesley 10               
 11 1-4 Byrd Spring-SE                                          3:14.26  
     1) Hill, Aaron M 9                 2) Porter, Cody J 10              
     3) Jones, Adam J 10                4) Lowe, Josh M 9                 
 12 1-5 Blossomwood                                             3:14.40  
     1) Leach, Remington 10             2) Blankenship, Nate 10           
     3) Thurman, Reed 10                4) Batson, Cole 10                
 13 1-6 Camelot                                                 3:23.63  
     1) Earhart, Noah 9                 2) Thorington, Jake M 10          
     3) VanAllen, Hudson J 10           4) Sherman, Casey A 10            
 -- 1- YMCA                                                    X3:36.58  
     1) Culbertson, Quinnlan 9          2) Zuo, David 10                  
     3) Bieri, Jacob 10                 4) Grier, Landan 10               
 -- 1- Lily Flagg                                                    DQ  
     1) Wright, Jacob 9                 2) Butler, Joshua 9               
     3) Rorex, John David 10            4) Barraza, Chris 9               
  1 2-1 Mt. Carmel                                              2:33.55  
     1) Amos, Ethan 9                   2) Sentell, Jack 10               
     3) Amos, Carson 10                 4) Worshek, Riley 10              
  2 2-2 Monte Sano                                              2:42.92  
     1) Stephens, Henry T 10            2) Wilmoth, Caleb 10              
     3) Stephens, William 10            4) Jiminez, Connor 9              
  3 2-3 Piedmont                                                2:46.36  
     1) Caroll, Hayden 9                2) Butler, Lucas 10               
     3) Calatrello, Henry 9             4) Schuetz, Neil 10               
  4 2-4 Jones Valley Recreation Assn.                           2:47.47  
     1) Robin, Luke 9                   2) Burns, Andrew 10               
     3) Hardy, Jackson 9                4) Barker, Luke 10                
  5 2-5 Whitesburg                                              2:48.12  
     1) Rooker, Austin 9                2) Maurer, Jack 10                
     3) Burney, Judson 10               4) Wimberly, Carter G 9           
  6 2-6 Greenwyche                                              2:48.94  
     1) Smith, Duncan 10                2) Scott, Spencer 9               
     3) Rogers, Jackson 10              4) Steber, Ben 10                 
  7 2-7 Sherwood                                                2:51.09  
     1) Rorick, Michael 10              2) Holland, Jay 10                
     3) Holtcamp, Mason S 9             4) Stogner, John Allen 9          
 -- 2- Hampton Cove                                                  DQ  
     1) Houser, Joey 10                 2) Morton, John Patrick 9         
     3) Wright, Christopher T 10        4) Neill, West 10                 
 
Event 5  Girls 9-10 50 Yard Freestyle Exhibition
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  2 1-1 Hinely, Mary E         9 Bullsharks-SE                    38.99  
  4 1-2 Little, Layne          9 Stingrays                        39.75  
 33 1-3 Kusserow, Anne N       9 Hurricanes                       54.88  
 42 1-4 Rainey, Anna           9 Barracudas                     1:04.05  
 43 1-5 Moore, Hailey          9 Launchers                      1:07.28  
 35 2-1 McNeal, Raegan        10 Hammerheads                      55.49  
 41 2-2 Lawson, Elysa          9 Sharks                         1:04.03  
 44 2-3 Burnham, Victoria      9 Seals                          1:10.06  
 45 2-4 Johnson, Tiffany P    10 Launchers                      1:18.94  
 10 3-1 Carter, Virginia       9 Hurricanes                       42.23  
 31 3-2 Kalfus, Zoe           10 Hammerheads                      53.94  
 38 3-3 Moore, Kelsey         10 Launchers                      1:00.31  
 39 3-4 Abbott, September      9 Tornados                       1:00.36  
 40 3-5 Flinn, Madison G       9 Bullsharks-SE                  1:01.82  
 20 4-1 Bryant, Faith          9 Cows                             46.88  
 24 4-2 Bukenya, Cathy         9 Hammerheads                      49.38  
 25 4-3 Berry, Denise J        9 Launchers                        49.79  
 29 4-4 Rawls, Audrey          9 Barracudas                       53.38  
 34 4-5 Graham, Katie          9 Piranhas                         54.90  
 36 4-6 Spence, Stephanie     10 Tornados                         55.53  
 37 4-7 Naumcheff, Stevie     10 Knights                          59.32  
 21 5-1 Moody, Lily            9 Piranhas                         47.12  
 23 5-2 Rhonemus, Ellee        9 Hurricanes                       49.37  
 26 5-3 Murphy, Jennie M       9 Bullsharks-SE                    49.96  
 27 5-4 Miniclier, Jane        9 Barracudas                       50.91  
 28 5-5 Crawford, Chandler     9 Hurricanes                       51.14  
 30 5-6 Grochowski, Peyton E  10 Launchers                        53.48  
 32 5-7 Creech, Mary Maddox    9 Barracudas                       54.13  
 13 6-1 Hensley, Evey         10 Barracudas                       43.48  
 15 6-2 Austell, Arlee         9 Tornados                         44.03  
 17 6-3 Dempsey, Emma          9 Piranhas                         45.61  
 18 6-4 Oshiro, Kristina       9 Tornados                         45.76  
 19 6-5 Schlichter, Caroline   9 Blue Wave                        46.24  
 22 6-6 Blackwood, Holly      10 Tornados                         47.92  
  8 7-1 Derington, Julia      10 Makos                            40.68  
 11 7-2 Love, Cameron D       10 Bullsharks-SE                    43.12  
 14 7-3 Evans, Grace           9 Stingrays                        43.84  
 16 7-4 Walker, Betsy         10 Piranhas                         44.06  
  1 8-1 Dunford, Abigail C     9 Makos                            36.20  
  3 8-2 Bazzle, Kate           9 Makos                            39.48  
  4 8-3 Lawrence, Lucy Wu      9 Makos                            39.75  
  6 8-4 Daniel, Kiera         10 Makos                            39.91  
  7 8-5 Rabban, Sophie         9 Makos                            40.20  
  9 8-6 Noland, Riley M        9 Bullsharks-SE                    41.25  
 12 8-7 Masterson, Margaret    9 Makos                            43.15  
 
Event 6  Boys 9-10 50 Yard Freestyle Exhibition
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
 13 1-1 Chua, CJ               9 Cows                             45.76  
 19 1-2 Hislop, Lukas          9 Stingrays                        48.81  
 35 1-3 Sammarco, Brendan      9 Cows                           1:11.92  
 36 1-4 West, Andrew          10 Tornados                       1:14.38  
 22 2-1 Theisen, Landon        9 Tornados                         51.19  
 23 2-2 Rivera, Joseph         9 Cows                             52.21  
 27 2-3 Laue, Frederick        9 Sharks                           56.83  
 29 2-4 Reynolds, Christian    9 Launchers                        59.03  
 31 2-5 Tripp, Brayden        10 Tornados                       1:00.10  
 32 2-6 Cothran, Micah         9 Cows                           1:03.29  
 33 2-7 Charlton, Ryan         9 Tornados                       1:07.58  
 34 2-8 Blankenship, Samuel    9 Launchers                      1:11.52  
 25 3-1 Evans, Owens           9 Stingrays                        55.21  
 26 3-2 Anthony, Brandon M     9 Hurricanes                       55.89  
 28 3-3 Garrett, Christian    10 Seals                            57.90  
 30 3-4 Charlton, Trenten     10 Tornados                         59.90  
  9 4-1 Bamburg, Jason        10 Launchers                        42.82  
 12 4-2 Anderson, Gabriel I    9 Launchers                        45.53  
 14 4-3 Erskine, Keyshawn      9 Tornados                         45.90  
 18 4-4 Medlin, Taylor        10 Tornados                         48.42  
 20 4-5 Frazier, Jonah         9 Tornados                         48.99  
 21 4-6 Sickels, Noah         10 Blue Wave                        50.68  
  3 5-1 Johns, William         9 Piranhas                         40.66  
  8 5-2 Egeland, Liam W       10 Makos                            42.81  
 10 5-3 Comulada, Gavin        9 Stingrays                        44.41  
 15 5-4 Moore, Alex            9 Makos                            46.02  
 16 5-5 Clegg, Will           10 Sharks                           47.99  
 17 5-6 Matteson, Tom         10 Stingrays                        48.13  
 24 5-7 Powell, Gage          10 Cows                             52.88  
  1 6-1 Shores, James          9 Piranhas                         37.91  
  2 6-2 Sheppard, Evan         9 Makos                            38.64  
  3 6-3 Sheppard, Sam         10 Makos                            40.66  
  5 6-4 Boyd, Jacob            9 Makos                            41.14  
  6 6-5 Bouldin, Trey          9 Stingrays                        41.25  
  7 6-6 Perry, Quillan         9 Makos                            42.54  
 11 6-7 Moore, Will            9 Makos                            44.56  
 
Event 11  Girls 9-10 50 Yard Freestyle
===============================================================================
 RCSL Record:   27.28        1989 Lee Ann Gathings, Greenwyche                 
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 2-1 Monk, Mary Beth       10 Piranhas               29.30      29.12  
  2 2-2 Blasingame, Claire C   9 Bullsharks-SE          30.28      29.66  
  3 2-3 Cimino, Maddie        10 Barracudas             30.92      30.91  
  4 2-4 Rabban, Bella         10 Makos                  31.96      31.91  
  5 2-5 Ferguson, Emily       10 Gators                 32.19      31.99  
  6 2-6 Orcutt, Victoria      10 Hammerheads            33.43      32.41  
  7 2-7 Weir, Abby E          10 Bullsharks-SE          33.00      32.51  
  8 2-8 Hamilton, Rebekah L    9 Launchers              32.71      32.60  
B - Final
  9 1-1 Lindow, Tess M         9 Bullsharks-SE          33.50      33.85  
 10 1-2 Ferguson, Rebecca     10 Gators                 34.28      34.05  
 11 1-3 Shepherd, Anna         9 Blue Wave              35.33      34.09  
 12 1-4 Harrison, Kimberly    10 Hurricanes             34.28      34.42  
 13 1-5 Dean, Jill A           9 Knights                35.53      34.64  
 14 1-6 Westenhoffer, Elizab  10 Piranhas               35.26      34.73  
 15 1-7 Allen, Kori L          9 Seals                  34.87      34.88  
 16 1-8 Speigle, Jillian      10 Piranhas               34.70      35.65  
 
Event 11  Girls 9-10 50 Yard Freestyle
===============================================================================
 RCSL Record:   27.28        1989 Lee Ann Gathings, Greenwyche                 
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
 33 1-1 Overton, Lauren-Cain   9 Stingrays                         40.46  
 44 1-2 Hoffmeyer, Sydney      9 Barracudas-SE                     44.36  
 45 1-3 Savage, Grayson G      9 Barracudas-SE                     44.92  
 36 2-1 Butler, Elise         10 Cows                              41.49  
 40 2-2 Anderson, Mandy        9 Sharks                            42.95  
 41 2-3 Zibas, Camille         9 Tide                              43.08  
 43 2-4 Jones, Morgan E       10 Knights                           44.19  
 47 2-5 McLelland, Paige      10 Barracudas-SE                     46.40  
 48 2-6 Greenlee, Lizzie      10 Cows                              48.20  
 49 2-7 Fryer, Hannah          9 Sharks                            48.56  
 50 2-8 Schroeder, Abigail     9 Sharks                            51.98  
 29 3-1 McCarty, Eboni         9 Seals                             39.18  
 30 3-2 Orcutt, Colby          9 Hammerheads                       39.31  
 34 3-3 Lynam, Sarah          10 Tide                              41.18  
 35 3-4 Askew, Amber           9 Knights                           41.21  
 37 3-5 Fagan, Ally            9 Hurricanes                        41.96  
 38 3-6 Gunsallus, Hannah      9 Cows                              42.24  
 42 3-7 Brix, Sophia           9 Hurricanes                        43.42  
 46 3-8 Johnson, Madeline      9 Barracudas                        45.90  
 13 4-1 Allen, Kori L          9 Seals                             34.87  
 19 4-2 Goshen, Therese       10 Makos                             35.92  
 24 4-3 Bagdonas, Chloe       10 Tornados                          36.50  
 27 4-4 Brandon, Sophie        9 Stingrays                         37.32  
 28 4-5 Ansley, Heather S     10 Launchers                         39.07  
 32 4-6 Cornelius, Jessica R   9 Launchers                         39.56  
 39 4-7 Brown, Julianna        9 Seals                             42.58  
  5 5-1 Ferguson, Emily       10 Gators                            32.19  
  6 5-2 Hamilton, Rebekah L    9 Launchers                         32.71  
 14 5-3 Westenhoffer, Elizab  10 Piranhas                          35.26  
 15 5-4 Shepherd, Anna         9 Blue Wave                         35.33  
 20 5-5 Anderson, Lainey       9 Blue Wave                         36.21  
 21 5-6 Heeney, Nora           9 Hammerheads                       36.33  
 23 5-7 York, Priscilla       10 Stingrays                         36.46  
 -- 5- Schloss, Anna          10 Barracudas                           DQ  
  2 6-1 Blasingame, Claire C   9 Bullsharks-SE                     30.28  
  4 6-2 Rabban, Bella         10 Makos                             31.96  
  8 6-3 Orcutt, Victoria      10 Hammerheads                       33.43  
  9 6-4 Lindow, Tess M         9 Bullsharks-SE                     33.50  
 10 6-5 Ferguson, Rebecca     10 Gators                            34.28  
 10 6-5 Harrison, Kimberly    10 Hurricanes                        34.28  
 22 6-7 Wistner, Abigail N    10 Makos                             36.40  
 25 6-8 Barrett, Isabella      9 Tornados                          36.55  
  1 7-1 Monk, Mary Beth       10 Piranhas                          29.30  
  3 7-2 Cimino, Maddie        10 Barracudas                        30.92  
  7 7-3 Weir, Abby E          10 Bullsharks-SE                     33.00  
 12 7-4 Speigle, Jillian      10 Piranhas                          34.70  
 16 7-5 Dean, Jill A           9 Knights                           35.53  
 17 7-6 Byrd, Maddie           9 Gators                            35.80  
 18 7-7 Matthews, Laurel      10 Blue Wave                         35.86  
 26 7-8 Moffet, Victoria      10 Tide                              36.73  
 31 8-1 Bassler, Camryn        9 Tornados                          39.39  
 
Event 12  Boys 9-10 50 Yard Freestyle
===============================================================================
 RCSL Record:   27.45        1984 Milo Crawford, YMCA                          
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 2-1 Burney, Judson        10 Tide                   29.25      28.83  
  2 2-2 Worshek, Riley        10 Hammerheads            30.20      29.66  
  3 2-3 Sentell, Jack         10 Hammerheads            32.31      32.06  
  4 2-4 Amos, Carson          10 Hammerheads            32.67      32.16  
  5 2-5 Calatrello, Henry      9 Piranhas               32.06      32.19  
  6 2-6 Holtcamp, Mason S      9 Sharks                 34.05      33.63  
  7 2-7 Stogner, John Allen    9 Sharks                 34.04      33.87  
  8 2-8 Maurer, Jack          10 Tide                   34.43      34.15  
B - Final
  9 1-1 Rogers, Jackson       10 Gators                 34.46      33.32  
 10 1-2 Barker, Luke          10 Blue Wave              36.08      33.55  
 11 1-3 Peffer, Gage          10 Stingrays              34.73      33.78  
 12 1-4 Jiminez, Connor        9 Makos                  35.09      34.42  
 13 1-5 Thorington, Jake M    10 Knights                35.76      34.77  
 14 1-6 Smith, Duncan         10 Gators                 35.17      34.99  
 15 1-7 Rorex, John David     10 Cows                   35.15      35.04  
 16 1-8 Wright, Christopher   10 Hurricanes             35.48      35.50  
 
Event 12  Boys 9-10 50 Yard Freestyle
===============================================================================
 RCSL Record:   27.45        1984 Milo Crawford, YMCA                          
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
 46 1-1 Butler, Joshua         9 Cows                              44.63  
 19 2-1 Hill, Aaron M          9 Bullsharks-SE                     36.36  
 30 2-2 Eames, Jackson T       9 Launchers                         37.84  
 35 2-3 Ingram, Grant          9 Tornados                          38.27  
 41 2-4 VanAllen, Hudson J    10 Knights                           39.75  
 44 2-5 Nulter, Boyd          10 Tornados                          41.24  
 45 2-6 Zuo, David            10 Seals                             42.31  
 10 3-1 Peffer, Gage          10 Stingrays                         34.73  
 27 3-2 Holland, Jay          10 Sharks                            37.34  
 33 3-3 Sherman, Casey A      10 Knights                           38.14  
 37 3-4 Jones, Adam J         10 Bullsharks-SE                     39.26  
 38 3-5 Barraza, Chris         9 Cows                              39.38  
 40 3-6 Neill, West           10 Hurricanes                        39.70  
 42 3-7 Steber, Ben           10 Gators                            40.40  
 43 3-8 Batson, Cole          10 Barracudas                        40.83  
 22 4-1 Rigby, Connor         10 Piranhas                          36.93  
 24 4-2 Johnston, Drew        10 Stingrays                         37.03  
 28 4-3 Hinkle, Joshua T      10 Launchers                         37.60  
 29 4-4 Stephens, William     10 Makos                             37.61  
 32 4-5 Wimberly, Carter G     9 Tide                              38.06  
 33 4-6 Houser, Joey          10 Hurricanes                        38.14  
 36 4-7 Robin, Luke            9 Blue Wave                         38.79  
 39 4-8 Leach, Remington      10 Barracudas                        39.63  
  3 5-1 Calatrello, Henry      9 Piranhas                          32.06  
  5 5-2 Amos, Carson          10 Hammerheads                       32.67  
  8 5-3 Maurer, Jack          10 Tide                              34.43  
  9 5-4 Rogers, Jackson       10 Gators                            34.46  
 13 5-5 Smith, Duncan         10 Gators                            35.17  
 15 5-6 Thorington, Jake M    10 Knights                           35.76  
 17 5-7 Burns, Andrew         10 Blue Wave                         36.21  
 30 5-8 Thurman, Reed         10 Barracudas                        37.84  
  2 6-1 Worshek, Riley        10 Hammerheads                       30.20  
  7 6-2 Holtcamp, Mason S      9 Sharks                            34.05  
 11 6-3 Jiminez, Connor        9 Makos                             35.09  
 12 6-4 Rorex, John David     10 Cows                              35.15  
 18 6-5 Davis, Wesley         10 Tornados                          36.29  
 20 6-6 Caroll, Hayden         9 Piranhas                          36.57  
 26 6-7 Stokes, Nicholaus S    9 Launchers                         37.29  
 -- 6- Bieri, Jacob           10 Seals                            X33.33  
  1 7-1 Burney, Judson        10 Tide                              29.25  
  4 7-2 Sentell, Jack         10 Hammerheads                       32.31  
  6 7-3 Stogner, John Allen    9 Sharks                            34.04  
 14 7-4 Wright, Christopher   10 Hurricanes                        35.48  
 16 7-5 Barker, Luke          10 Blue Wave                         36.08  
 21 7-6 Burbach, Pierson       9 Makos                             36.79  
 23 7-7 Lowe, Josh M           9 Bullsharks-SE                     37.00  
 25 7-8 Shook, Sam            10 Stingrays                         37.17  
 
Event 17  Girls 9-10 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
 RCSL Record:   34.39        1980 Jana Korsch, Camelot                         
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 2-1 Blasingame, Claire C   9 Bullsharks-SE          40.23      39.90  
  2 2-2 Schloss, Anna         10 Barracudas             40.52      39.98  
  3 2-3 Rabban, Bella         10 Makos                  42.27      40.27  
  4 2-4 Ferguson, Emily       10 Gators                 43.03      43.32  
  5 2-5 Cimino, Maddie        10 Barracudas             44.07      43.95  
  6 2-6 Orcutt, Victoria      10 Hammerheads            44.55      44.21  
  7 2-7 Bagdonas, Chloe       10 Tornados               45.56      44.76  
  8 2-8 Weir, Abby E          10 Bullsharks-SE          45.67      45.19  
B - Final
  9 1-1 Evans, Jaya            9 Gators                 46.45      45.57  
 10 1-2 Oshiro, Paige         10 Tornados               46.74      46.11  
 11 1-3 Ferguson, Rebecca     10 Gators                 46.80      46.83  
 12 1-4 Boyd, Haley           10 Tornados               48.40      47.01  
 13 1-5 Mathews, Rebecca      10 Makos                  45.80      47.26  
 14 1-6 York, Priscilla       10 Stingrays              48.65      47.50  
 15 1-7 Schaefer, Genevieve    9 Stingrays              48.71      47.53  
 16 1-8 Lindow, Tess M         9 Bullsharks-SE          48.19      48.52  
 
Event 17  Girls 9-10 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
 RCSL Record:   34.39        1980 Jana Korsch, Camelot                         
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
 38 1-1 Shepherd, Laura        9 Sharks                          1:02.00  
 42 1-2 Hoffmeyer, Sydney      9 Barracudas-SE                   1:06.92  
 44 1-3 Lakin, Zadie K        10 Launchers                       1:12.31  
 -- 1- Fanning, Rachel         9 Cows                                 DQ  
 37 2-1 Bosse, Lydia          10 Knights                         1:00.33  
 41 2-2 McLelland, Paige      10 Barracudas-SE                   1:06.61  
 43 2-3 Harris, Alexandria     9 Hammerheads                     1:11.23  
 45 2-4 Falcon, Anna           9 Hammerheads                     1:13.79  
 46 2-5 Anderson, Mandy        9 Sharks                          1:19.72  
 31 3-1 Morris, Kaitlyn       10 Seals                             55.86  
 33 3-2 Okochi, Yui           10 Launchers                         57.75  
 34 3-3 Hammer, Emily          9 Sharks                            59.18  
 35 3-4 Ledbetter, Kate        9 Tide                              59.29  
 36 3-5 Jones, Alison          9 Tide                            1:00.16  
 39 3-6 Gunsallus, Hannah      9 Cows                            1:02.02  
 40 3-7 Butler, Elise         10 Cows                            1:02.46  
 -- 3- Lynam, Sarah           10 Tide                                 DQ  
 24 4-1 Westenhoffer, Elizab  10 Piranhas                          53.07  
 25 4-2 Anthony, Morgan        9 Hurricanes                        53.26  
 26 4-3 Hayes, Lauren          9 Blue Wave                         53.31  
 27 4-4 Kelly, Sarah           9 Hurricanes                        53.60  
 28 4-5 Overton, Lauren-Cain   9 Stingrays                         53.79  
 29 4-6 Ansley, Heather S     10 Launchers                         54.04  
 30 4-7 Jones, Morgan E       10 Knights                           54.96  
 32 4-8 Smith, Dora           10 Hurricanes                        56.61  
  3 5-1 Rabban, Bella         10 Makos                             42.27  
  7 5-2 Bagdonas, Chloe       10 Tornados                          45.56  
 13 5-3 Lindow, Tess M         9 Bullsharks-SE                     48.19  
 14 5-4 Boyd, Haley           10 Tornados                          48.40  
 15 5-5 York, Priscilla       10 Stingrays                         48.65  
 16 5-6 Schaefer, Genevieve    9 Stingrays                         48.71  
 17 5-7 Speigle, Jillian      10 Piranhas                          49.31  
 18 5-8 Johnson, Madeline      9 Barracudas                        49.78  
  2 6-1 Schloss, Anna         10 Barracudas                        40.52  
  4 6-2 Ferguson, Emily       10 Gators                            43.03  
  6 6-3 Orcutt, Victoria      10 Hammerheads                       44.55  
  8 6-4 Weir, Abby E          10 Bullsharks-SE                     45.67  
  9 6-5 Mathews, Rebecca      10 Makos                             45.80  
 12 6-6 Ferguson, Rebecca     10 Gators                            46.80  
 20 6-7 Patz, Callie          10 Blue Wave                         49.88  
  1 7-1 Blasingame, Claire C   9 Bullsharks-SE                     40.23  
  5 7-2 Cimino, Maddie        10 Barracudas                        44.07  
 10 7-3 Evans, Jaya            9 Gators                            46.45  
 11 7-4 Oshiro, Paige         10 Tornados                          46.74  
 19 7-5 Wistner, Abigail N    10 Makos                             49.81  
 21 7-6 Archer, Jamie          9 Piranhas                          49.96  
 22 7-7 Dean, Jill A           9 Knights                           50.62  
 23 7-8 Kowalczyk, Elizabeth  10 Blue Wave                         51.69  
 
Event 18  Boys 9-10 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
 RCSL Record:   35.98        1997 Jim Wills, Jones Valley                      
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 2-1 Calatrello, Henry      9 Piranhas               41.26      41.89  
  2 2-2 Rorex, John David     10 Cows                   44.85      43.23  
  3 2-3 Jiminez, Connor        9 Makos                  45.57      43.71  
  4 2-4 Maurer, Jack          10 Tide                   47.22      45.28  
  5 2-5 Lowe, Josh M           9 Bullsharks-SE          45.29      45.48  
  6 2-6 Sentell, Jack         10 Hammerheads            46.51      45.68  
  7 2-7 Wilmoth, Caleb        10 Makos                  47.77      45.92  
  8 2-8 Burns, Andrew         10 Blue Wave              48.53      47.65  
B - Final
  9 1-1 Barker, Luke          10 Blue Wave              49.73      47.12  
 10 1-2 Stokes, Nicholaus S    9 Launchers              51.17      47.93  
 11 1-3 Holland, Jay          10 Sharks                 50.43      48.82  
 12 1-4 Amos, Ethan            9 Hammerheads            51.08      49.01  
 13 1-5 Schuetz, Neil         10 Piranhas               49.56      49.11  
 14 1-6 Barraza, Chris         9 Cows                   49.69      49.54  
 15 1-7 Scott, Spencer         9 Gators                 49.36      49.66  
 16 1-8 Porter, Cody J        10 Bullsharks-SE          50.95      52.28  
 
Event 18  Boys 9-10 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
 RCSL Record:   35.98        1997 Jim Wills, Jones Valley                      
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
 37 1-1 Parks, Ethan          10 Hammerheads                     1:02.45  
 39 1-2 Alford, Ethan          9 Seals                           1:06.70  
 40 1-3 Bowes, William        10 Launchers                       1:11.47  
 41 1-4 Swann, Eli             9 Knights                         1:12.48  
 42 1-5 Taylor, Wyatt          9 Launchers                       1:32.29  
 -- 1- Morton, John Patrick    9 Hurricanes                           DQ  
 -- 1- Hyatt, Mike             9 Barracudas                           DQ  
 28 2-1 Jensen, Matthew        9 Sharks                            55.10  
 32 2-2 Whitmire, John Bradl   9 Gators                            57.16  
 34 2-3 Wilke, Zach K         10 Bullsharks-SE                     58.64  
 35 2-4 Lenoir, James         10 Tornados                        1:00.50  
 38 2-5 Purves, John           9 Sharks                          1:04.14  
 -- 2- Butler, Joshua          9 Cows                                 DQ  
 14 3-1 Porter, Cody J        10 Bullsharks-SE                     50.95  
 23 3-2 Blankenship, Nate     10 Barracudas                        53.77  
 24 3-3 Shook, Sam            10 Stingrays                         53.81  
 26 3-4 VanAllen, Hudson J    10 Knights                           54.47  
 27 3-5 Garding, Nikolai       9 Stingrays                         55.08  
 29 3-6 Zuo, David            10 Seals                             55.26  
 30 3-7 Boothe, Blake         10 Blue Wave                         55.75  
 36 3-8 Batson, Cole          10 Barracudas                      1:00.72  
  2 4-1 Rorex, John David     10 Cows                              44.85  
  5 4-2 Sentell, Jack         10 Hammerheads                       46.51  
 12 4-3 Barker, Luke          10 Blue Wave                         49.73  
 13 4-4 Holland, Jay          10 Sharks                            50.43  
 18 4-5 Butler, Lucas         10 Piranhas                          51.31  
 20 4-6 Davis, Wesley         10 Tornados                          52.13  
 22 4-7 Thorington, Jake M    10 Knights                           52.57  
 31 4-8 Stephens, William     10 Makos                             56.30  
  3 5-1 Lowe, Josh M           9 Bullsharks-SE                     45.29  
  4 5-2 Jiminez, Connor        9 Makos                             45.57  
  6 5-3 Maurer, Jack          10 Tide                              47.22  
  9 5-4 Scott, Spencer         9 Gators                            49.36  
 11 5-5 Barraza, Chris         9 Cows                              49.69  
 15 5-6 Amos, Ethan            9 Hammerheads                       51.08  
 19 5-7 Rooker, Austin         9 Tide                              52.00  
 21 5-8 Harlow, Owen           9 Tide                              52.29  
  1 6-1 Calatrello, Henry      9 Piranhas                          41.26  
  7 6-2 Wilmoth, Caleb        10 Makos                             47.77  
  8 6-3 Burns, Andrew         10 Blue Wave                         48.53  
 10 6-4 Schuetz, Neil         10 Piranhas                          49.56  
 16 6-5 Stokes, Nicholaus S    9 Launchers                         51.17  
 17 6-6 Rogers, Jackson       10 Gators                            51.30  
 25 6-7 Nulter, Boyd          10 Tornados                          54.10  
 33 6-8 Adams, Reece          10 Stingrays                         57.80  
 
Event 53  Mixed 9-10 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
 RCSL Record:   1:59.35        1983 Southeast YMCA                             
    Team                                                          Finals        
===============================================================================
 14 1-1 Lily Flagg                                              2:34.26  
     1) Barraza, Chris M9               2) Butler, Elise W10              
     3) Gunsallus, Hannah W9            4) Rorex, John David M10          
 15 1-2 Sherwood                                                2:35.49  
     1) Holtcamp, Mason S M9            2) Shepherd, Laura W9             
     3) Anderson, Mandy W9              4) Stogner, John Allen M9         
  7 2-1 Redstone Arsenal                                        2:22.16  
     1) Stokes, Nicholaus S M9          2) Hinkle, Joshua T M10           
     3) Hamilton, Rebekah L W9          4) Ansley, Heather S W10          
 10 2-2 Hampton Cove                                            2:26.38  
     1) Wright, Christopher T M10       2) Haskell, Ardis W9              
     3) Houser, Joey M10                4) Harrison, Kimberly W10         
 11 2-3 Mountain Springs                                        2:26.99  
     1) Johnston, Drew M10              2) Brandon, Sophie W9             
     3) York, Priscilla W10             4) Shook, Sam M10                 
 12 2-4 Sharon Johnston                                         2:28.20  
     1) Ingram, Grant M9                2) Barrett, Isabella W9           
     3) Boyd, Haley W10                 4) Davis, Wesley M10              
 13 2-5 Camelot                                                 2:33.12  
     1) Sherman, Casey A M10            2) Askew, Amber W9                
     3) Dean, Jill A W9                 4) Thorington, Jake M M10         
 -- 2- YMCA                                                    X2:30.59  
     1) Allen, Kori L W9                2) Zuo, David M10                 
     3) Bieri, Jacob M10                4) McCarty, Eboni W9              
  1 3-1 Mt. Carmel                                              2:09.19  
     1) Sentell, Jack M10               2) Heeney, Nora W9                
     3) Orcutt, Victoria W10            4) Worshek, Riley M10             
  2 3-2 Piedmont                                                2:10.66  
     1) Calatrello, Henry M9            2) Speigle, Jillian W10           
     3) Caroll, Hayden M9               4) Monk, Mary Beth W10            
  3 3-3 Greenwyche                                              2:15.49  
     1) Smith, Duncan M10               2) Ferguson, Emily W10            
     3) Ferguson, Rebecca W10           4) Rogers, Jackson M10            
  4 3-4 Monte Sano                                              2:17.15  
     1) Burbach, Pierson M9             2) Rabban, Bella W10              
     3) Wistner, Abigail N W10          4) Jiminez, Connor M9             
  5 3-5 Blossomwood                                             2:17.84  
     1) Leach, Remington M10            2) Thurman, Reed M10              
     3) Cimino, Maddie W10              4) Schloss, Anna W10              
  6 3-6 Byrd Spring-SE                                          2:18.77  
     1) Weir, Abby E W10                2) Jones, Adam J M10              
     3) Lowe, Josh M M9                 4) Blasingame, Claire C W9        
  8 3-7 Jones Valley Recreation Assn.                           2:22.91  
     1) Robin, Luke M9                  2) Anderson, Lainey W9            
     3) Shepherd, Anna W9               4) Barker, Luke M10               
  9 3-8 Whitesburg                                              2:23.76  
     1) Maurer, Jack M10                2) Lynam, Sarah W10               
     3) Moffet, Victoria W10            4) Burney, Judson M10             
 
Event 57  Girls 9-10 50 Yard Butterfly
===============================================================================
 RCSL Record:   29.83        1993 Margaret Hoelzer, Jones Valley               
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 2-1 Monk, Mary Beth       10 Piranhas               31.93      31.17  
  2 2-2 Blasingame, Claire C   9 Bullsharks-SE          32.47      31.77  
  3 2-3 Schloss, Anna         10 Barracudas             35.27      35.38  
  4 2-4 Rabban, Bella         10 Makos                  39.72      37.93  
  5 2-5 Byrd, Maddie           9 Gators                 38.46      38.37  
  6 2-6 Orcutt, Victoria      10 Hammerheads            39.06      38.52  
  7 2-7 Shepherd, Anna         9 Blue Wave              39.18      39.03  
  8 2-8 Mathews, Rebecca      10 Makos                  40.25      41.31  
B - Final
  9 1-1 Speigle, Jillian      10 Piranhas               41.33      38.66  
 10 1-2 Harrison, Kimberly    10 Hurricanes             40.28      39.49  
 11 1-3 Boyd, Haley           10 Tornados               41.24      39.87  
 12 1-4 Anderson, Lainey       9 Blue Wave              40.80      39.99  
 13 1-5 Ferguson, Emily       10 Gators                 40.50      40.39  
 14 1-6 Gilbert, Elizabeth    10 Barracudas             40.30      40.97  
 15 1-7 Tate, Brooke B         9 Bullsharks-SE          41.36      41.44  
 16 1-8 Matthews, Laurel      10 Blue Wave              41.46      43.03  
 
Event 57  Girls 9-10 50 Yard Butterfly
===============================================================================
 RCSL Record:   29.83        1993 Margaret Hoelzer, Jones Valley               
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
 41 1-1 Seymour, Taylor       10 Barracudas                        53.42  
 48 1-2 Fanning, Rachel        9 Cows                            1:03.63  
 50 1-3 Butler, Elise         10 Cows                            1:14.01  
 35 2-1 McLelland, Paige      10 Barracudas-SE                     51.19  
 36 2-2 Shepherd, Laura        9 Sharks                            51.57  
 39 2-3 Morris, Kaitlyn       10 Seals                             52.50  
 44 2-4 Bosse, Lydia          10 Knights                           55.34  
 45 2-5 Savage, Grayson G      9 Barracudas-SE                     55.98  
 47 2-6 Hammer, Emily          9 Sharks                            58.71  
 49 2-7 Schroeder, Abigail     9 Sharks                          1:08.78  
 20 3-1 Schaefer, Genevieve    9 Stingrays                         42.84  
 33 3-2 Gunsallus, Hannah      9 Cows                              49.48  
 34 3-3 Haskell, Ardis         9 Hurricanes                        49.50  
 38 3-4 Brown, Julianna        9 Seals                             52.41  
 40 3-5 Askew, Amber           9 Knights                           52.54  
 42 3-6 Ledbetter, Kate        9 Tide                              54.22  
 43 3-7 Lynam, Abby            9 Tide                              54.82  
 46 3-8 Smith, Dora           10 Hurricanes                        57.02  
  8 4-1 Mathews, Rebecca      10 Makos                             40.25  
 21 4-2 Bledsoe, Leah         10 Makos                             43.84  
 24 4-3 Cornelius, Jessica R   9 Launchers                         44.42  
 27 4-4 Brandon, Sophie        9 Stingrays                         44.60  
 28 4-5 Archer, Jamie          9 Piranhas                          45.25  
 29 4-6 Ansley, Heather S     10 Launchers                         46.35  
 32 4-7 Hamilton, Rebekah L    9 Launchers                         49.09  
 37 4-8 Orcutt, Colby          9 Hammerheads                       51.85  
  3 5-1 Schloss, Anna         10 Barracudas                        35.27  
  4 5-2 Byrd, Maddie           9 Gators                            38.46  
 11 5-3 Ferguson, Emily       10 Gators                            40.50  
 13 5-4 Boyd, Haley           10 Tornados                          41.24  
 15 5-5 Tate, Brooke B         9 Bullsharks-SE                     41.36  
 19 5-6 Dean, Jill A           9 Knights                           42.72  
 23 5-7 Brandon, Claire        9 Stingrays                         44.37  
 26 5-8 Moffet, Victoria      10 Tide                              44.59  
  1 6-1 Monk, Mary Beth       10 Piranhas                          31.93  
  5 6-2 Orcutt, Victoria      10 Hammerheads                       39.06  
 10 6-3 Gilbert, Elizabeth    10 Barracudas                        40.30  
 12 6-4 Anderson, Lainey       9 Blue Wave                         40.80  
 14 6-5 Speigle, Jillian      10 Piranhas                          41.33  
 17 6-6 Lindow, Tess M         9 Bullsharks-SE                     41.64  
 22 6-7 Barrett, Isabella      9 Tornados                          43.95  
 25 6-8 Evans, Jaya            9 Gators                            44.50  
  2 7-1 Blasingame, Claire C   9 Bullsharks-SE                     32.47  
  6 7-2 Shepherd, Anna         9 Blue Wave                         39.18  
  7 7-3 Rabban, Bella         10 Makos                             39.72  
  9 7-4 Harrison, Kimberly    10 Hurricanes                        40.28  
 16 7-5 Matthews, Laurel      10 Blue Wave                         41.46  
 18 7-6 Heeney, Nora           9 Hammerheads                       41.67  
 30 7-7 McDonald, Naomi       10 Tornados                          46.47  
 31 7-8 Allen, Kori L          9 Seals                             47.43  
 
Event 58  Boys 9-10 50 Yard Butterfly
===============================================================================
 RCSL Record:   29.56   7/15/2007 Chandler Espy, Jones Valley-                 
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 2-1 Worshek, Riley        10 Hammerheads            31.71      32.16  
  2 2-2 Burney, Judson        10 Tide                   34.81      34.24  
  3 2-3 Amos, Carson          10 Hammerheads            34.83      34.71  
  4 2-4 Calatrello, Henry      9 Piranhas               36.65      35.46  
  5 2-5 Holtcamp, Mason S      9 Sharks                 35.83      35.90  
  6 2-6 Stogner, John Allen    9 Sharks                 36.89      37.29  
  7 2-7 Jiminez, Connor        9 Makos                  36.97      38.34  
  7 2-7 Sentell, Jack         10 Hammerheads            37.10      38.34  
B - Final
  9 1-1 Stephens, William     10 Makos                  39.02      39.58  
 10 1-2 Rogers, Jackson       10 Gators                 42.80      40.31  
 11 1-3 Hardy, Jackson         9 Blue Wave              39.61      40.50  
 12 1-4 Maurer, Jack          10 Tide                   42.04      40.86  
 13 1-5 Eames, Jackson T       9 Launchers              42.00      41.77  
 14 1-6 Thurman, Reed         10 Barracudas             42.17      42.98  
 15 1-7 Peffer, Gage          10 Stingrays              43.81      43.91  
 16 1-8 Jones, Adam J         10 Bullsharks-SE          43.60      44.92  
 
Event 58  Boys 9-10 50 Yard Butterfly
===============================================================================
 RCSL Record:   29.56   7/15/2007 Chandler Espy, Jones Valley-                 
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
 33 1-1 Wilke, Zach K         10 Bullsharks-SE                     59.20  
 36 1-2 Earhart, Noah          9 Knights                         1:08.59  
 -- 1- Amborski, Matthew       9 Sharks                               DQ  
 -- 1- Bowes, William         10 Launchers                            DQ  
 23 2-1 Steber, Ben           10 Gators                            50.27  
 27 2-2 Barraza, Chris         9 Cows                              52.20  
 28 2-3 Davis, Wesley         10 Tornados                          52.60  
 29 2-4 Huttula, Matthew      10 Piranhas                          53.49  
 34 2-5 Tao, Mathew           10 Blue Wave                       1:00.26  
 35 2-6 Morton, John Patrick   9 Hurricanes                      1:04.55  
 -- 2- Hill, Aaron M           9 Bullsharks-SE                        DQ  
 22 3-1 Hinkle, Joshua T      10 Launchers                         47.73  
 23 3-2 VanAllen, Hudson J    10 Knights                           50.27  
 26 3-3 Sherman, Casey A      10 Knights                           51.55  
 31 3-4 Sullins, Charlie       9 Barracudas                        55.18  
 32 3-5 Steadmon, Lync        10 Tide                              55.22  
 -- 3- Nulter, Boyd           10 Tornados                             DQ  
 -- 3- Ingram, Grant           9 Tornados                             DQ  
  4 4-1 Holtcamp, Mason S      9 Sharks                            35.83  
  6 4-2 Stogner, John Allen    9 Sharks                            36.89  
 11 4-3 Eames, Jackson T       9 Launchers                         42.00  
 12 4-4 Maurer, Jack          10 Tide                              42.04  
 14 4-5 Rogers, Jackson       10 Gators                            42.80  
 21 4-6 Smith, Duncan         10 Gators                            47.64  
 25 4-7 Rorex, John David     10 Cows                              50.52  
 30 4-8 Caroll, Hayden         9 Piranhas                          53.83  
  2 5-1 Burney, Judson        10 Tide                              34.81  
  3 5-2 Amos, Carson          10 Hammerheads                       34.83  
  8 5-3 Sentell, Jack         10 Hammerheads                       37.10  
  9 5-4 Stephens, William     10 Makos                             39.02  
 13 5-5 Thurman, Reed         10 Barracudas                        42.17  
 17 5-6 Barker, Luke          10 Blue Wave                         45.60  
 18 5-7 Shook, Sam            10 Stingrays                         46.19  
 20 5-8 Craig, Kieran          9 Makos                             46.77  
  1 6- Worshek, Riley         10 Hammerheads                       31.71  
  5 6-1 Calatrello, Henry      9 Piranhas                          36.65  
  7 6-2 Jiminez, Connor        9 Makos                             36.97  
 10 6-3 Hardy, Jackson         9 Blue Wave                         39.61  
 15 6-4 Jones, Adam J         10 Bullsharks-SE                     43.60  
 16 6-5 Peffer, Gage          10 Stingrays                         43.81  
 19 6-6 Adams, Reece          10 Stingrays                         46.56  
 -- 6- Bieri, Jacob           10 Seals                            X41.17  
 
Event 61  Girls 9-10 50 Yard Backstroke
===============================================================================
 RCSL Record:   32.16        1989 Lee Ann Gathings, Greenwyche                 
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 2-1 Monk, Mary Beth       10 Piranhas               32.74      32.42  
  2 2-2 Cimino, Maddie        10 Barracudas             37.08      35.87  
  3 2-3 Ferguson, Rebecca     10 Gators                 38.18      38.31  
  4 2-4 Harrison, Kimberly    10 Hurricanes             40.27      38.32  
  5 2-5 Allen, Kori L          9 Seals                  40.98      39.27  
  6 2-6 Hamilton, Rebekah L    9 Launchers              41.21      39.94  
  7 2-7 Byrd, Maddie           9 Gators                 39.87      40.48  
  8 2-8 Weir, Abby E          10 Bullsharks-SE          40.81      41.47  
B - Final
  9 1-1 Matthews, Laurel      10 Blue Wave              42.09      41.34  
 10 1-2 York, Priscilla       10 Stingrays              42.07      42.15  
 11 1-3 Westenhoffer, Elizab  10 Piranhas               42.46      42.28  
 12 1-4 McDonald, Naomi       10 Tornados               43.13      42.31  
 13 1-5 Wistner, Abigail N    10 Makos                  43.33      42.37  
 14 1-6 Shepherd, Anna         9 Blue Wave              43.28      42.47  
 15 1-7 Moffet, Victoria      10 Tide                   42.95      42.62  
 16 1-8 Anderson, Lainey       9 Blue Wave              44.13      43.69  
 
Event 61  Girls 9-10 50 Yard Backstroke
===============================================================================
 RCSL Record:   32.16        1989 Lee Ann Gathings, Greenwyche                 
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
 41 1-1 Hoffmeyer, Sydney      9 Barracudas-SE                     55.02  
 42 1-2 Shepherd, Laura        9 Sharks                            56.44  
 47 1-3 Fanning, Rachel        9 Cows                            1:04.25  
 35 2-1 Falcon, Anna           9 Hammerheads                       50.91  
 37 2-2 McCarty, Eboni         9 Seals                             51.87  
 40 2-3 Stinson, Catherine A  10 Knights                           54.23  
 43 2-4 Greenlee, Lizzie      10 Cows                              56.66  
 45 2-5 Davis, Chloe          10 Sharks                            59.38  
 46 2-6 Brown, Willow          9 Cows                            1:04.18  
 31 3-1 Tate, Brooke B         9 Bullsharks-SE                     49.58  
 32 3-2 Lee, Maggie E          9 Hurricanes                        49.99  
 33 3-3 Lakin, Zadie K        10 Launchers                         50.89  
 36 3-4 Zibas, Camille         9 Tide                              51.43  
 38 3-5 Fryer, Hannah          9 Sharks                            52.96  
 39 3-6 Seymour, Taylor       10 Barracudas                        53.76  
 44 3-7 Satterfeal, Sesalie   10 Piranhas                          58.19  
 -- 3- Barten, Cora M         10 Hurricanes                           DQ  
 15 4-1 Wistner, Abigail N    10 Makos                             43.33  
 22 4-2 Mathews, Rebecca      10 Makos                             45.33  
 25 4-3 Heeney, Nora           9 Hammerheads                       47.17  
 26 4-4 Brandon, Claire        9 Stingrays                         47.29  
 27 4-5 Bledsoe, Leah         10 Makos                             47.45  
 30 4-6 Jones, Morgan E       10 Knights                           48.97  
 34 4-7 Brown, Julianna        9 Seals                             50.90  
  5 5-1 Harrison, Kimberly    10 Hurricanes                        40.27  
 10 5-2 Matthews, Laurel      10 Blue Wave                         42.09  
 12 5-3 Moffet, Victoria      10 Tide                              42.95  
 18 5-4 Kelton, Laurel M      10 Bullsharks-SE                     44.71  
 23 5-5 Orcutt, Colby          9 Hammerheads                       45.51  
 24 5-6 Barrett, Isabella      9 Tornados                          46.04  
 28 5-7 Cornelius, Jessica R   9 Launchers                         47.47  
 29 5-8 Jakab, Ella           10 Gators                            48.45  
  2 6-1 Cimino, Maddie        10 Barracudas                        37.08  
  3 6-2 Ferguson, Rebecca     10 Gators                            38.18  
  7 6-3 Allen, Kori L          9 Seals                             40.98  
 13 6-4 McDonald, Naomi       10 Tornados                          43.13  
 16 6-5 Anderson, Lainey       9 Blue Wave                         44.13  
 17 6-6 Askew, Amber           9 Knights                           44.38  
 19 6-7 Boyd, Haley           10 Tornados                          44.98  
 21 6-8 Gilbert, Elizabeth    10 Barracudas                        45.28  
  1 7-1 Monk, Mary Beth       10 Piranhas                          32.74  
  4 7-2 Byrd, Maddie           9 Gators                            39.87  
  6 7-3 Weir, Abby E          10 Bullsharks-SE                     40.81  
  8 7-4 Hamilton, Rebekah L    9 Launchers                         41.21  
  9 7-5 York, Priscilla       10 Stingrays                         42.07  
 11 7-6 Westenhoffer, Elizab  10 Piranhas                          42.46  
 14 7-7 Shepherd, Anna         9 Blue Wave                         43.28  
 19 7-8 Schaefer, Genevieve    9 Stingrays                         44.98  
 
Event 62  Boys 9-10 50 Yard Backstroke
===============================================================================
 RCSL Record:   31.32   7/15/2007 Chandler Espy, Jones Valley-                 
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 2-1 Burney, Judson        10 Tide                   33.94      34.20  
  2 2-2 Worshek, Riley        10 Hammerheads            35.49      35.95  
  3 2-3 Amos, Carson          10 Hammerheads            36.76      36.16  
  4 2-4 Smith, Duncan         10 Gators                 40.68      39.58  
  5 2-5 Stogner, John Allen    9 Sharks                 40.43      39.97  
  6 2-6 Holtcamp, Mason S      9 Sharks                 41.63      41.80  
  7 2-7 Stephens, Henry T     10 Makos                  42.13      42.28  
  8 2-8 Wilmoth, Caleb        10 Makos                  42.14      42.58  
B - Final
  9 1-1 Hinkle, Joshua T      10 Launchers              44.58      42.57  
 10 1-2 Caroll, Hayden         9 Piranhas               44.73      42.63  
 11 1-3 Eames, Jackson T       9 Launchers              43.35      43.26  
 12 1-4 Johnston, Drew        10 Stingrays              46.00      43.95  
 13 1-5 Burbach, Pierson       9 Makos                  45.85      44.29  
 14 1-6 Robin, Luke            9 Blue Wave              43.28      44.34  
 15 1-7 Stokes, Nicholaus S    9 Launchers              44.63      44.45  
 16 1-8 Hardy, Jackson         9 Blue Wave              44.76      45.65  
 
Event 62  Boys 9-10 50 Yard Backstroke
===============================================================================
 RCSL Record:   31.32   7/15/2007 Chandler Espy, Jones Valley-                 
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
 26 1-1 Blankenship, Nate     10 Barracudas                        48.32  
 38 1-2 Garding, Nikolai       9 Stingrays                         54.33  
 39 1-3 Wilke, Zach K         10 Bullsharks-SE                     56.65  
 40 1-4 Culbertson, Quinnlan   9 Seals                             57.27  
 41 1-5 Earhart, Noah          9 Knights                         1:00.24  
 42 1-6 Wintzell, Ben A        9 Cows                            1:05.09  
 43 1-7 Andrews, Jake          9 Cows                            1:05.44  
 25 2-1 Sherman, Casey A      10 Knights                           47.81  
 28 2-2 Schuetz, Neil         10 Piranhas                          49.15  
 31 2-3 Houser, Joey          10 Hurricanes                        49.92  
 32 2-4 Huttula, Matthew      10 Piranhas                          49.98  
 33 2-5 Leach, Remington      10 Barracudas                        50.79  
 35 2-6 Peffer, Gage          10 Stingrays                         51.50  
 37 2-7 Hubbert, Benjamin     10 Cows                              53.66  
 17 3-1 Hill, Aaron M          9 Bullsharks-SE                     46.04  
 20 3-2 Thorington, Jake M    10 Knights                           46.54  
 21 3-3 Wimberly, Carter G     9 Tide                              46.78  
 23 3-4 Rooker, Austin         9 Tide                              47.32  
 24 3-5 Neill, West           10 Hurricanes                        47.35  
 27 3-6 Coomer, David          9 Gators                            48.59  
 29 3-7 Steber, Ben           10 Gators                            49.48  
 34 3-8 Thurman, Reed         10 Barracudas                        51.01  
  8 4-1 Wilmoth, Caleb        10 Makos                             42.14  
 15 4-2 Burbach, Pierson       9 Makos                             45.85  
 16 4-3 Johnston, Drew        10 Stingrays                         46.00  
 22 4-4 Lenoir, James         10 Tornados                          47.04  
 36 4-5 Jones, Adam J         10 Bullsharks-SE                     51.65  
 -- 4- Bieri, Jacob           10 Seals                            X37.90  
 -- 4- Tao, Mathew            10 Blue Wave                            DQ  
 -- 4- Amos, Ethan             9 Hammerheads                          DQ  
  2 5-1 Worshek, Riley        10 Hammerheads                       35.49  
  5 5-2 Smith, Duncan         10 Gators                            40.68  
  6 5-3 Holtcamp, Mason S      9 Sharks                            41.63  
  9 5-4 Robin, Luke            9 Blue Wave                         43.28  
 13 5-5 Caroll, Hayden         9 Piranhas                          44.73  
 14 5-6 Hardy, Jackson         9 Blue Wave                         44.76  
 19 5-7 Ingram, Grant          9 Tornados                          46.30  
 30 5-8 Rorick, Michael       10 Sharks                            49.63  
  1 6-1 Burney, Judson        10 Tide                              33.94  
  3 6-2 Amos, Carson          10 Hammerheads                       36.76  
  4 6-3 Stogner, John Allen    9 Sharks                            40.43  
  7 6-4 Stephens, Henry T     10 Makos                             42.13  
 10 6-5 Eames, Jackson T       9 Launchers                         43.35  
 11 6-6 Hinkle, Joshua T      10 Launchers                         44.58  
 12 6-7 Stokes, Nicholaus S    9 Launchers                         44.63  
 18 6-8 Wright, Christopher   10 Hurricanes                        46.05  
 
Event 65  Girls 9-10 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
 RCSL Record:   2:01.98        1997 Randolph                                   
    Team                                                          Finals        
===============================================================================
 15 1-1 Lily Flagg                                              3:09.49  
     1) Butler, Elise 10                2) Brown, Willow 9                
     3) Greenlee, Lizzie 10             4) Gunsallus, Hannah 9            
 16 1-2 Sherwood                                                3:14.68  
     1) Hammer, Emily 9                 2) Schroeder, Abigail 9           
     3) Anderson, Mandy 9               4) Shepherd, Laura 9              
  7 2-1 Redstone Arsenal                                        2:34.43  
     1) Cornelius, Jessica R 9          2) Ansley, Heather S 10           
     3) Okochi, Yui 10                  4) Hamilton, Rebekah L 9          
  8 2-2 Sharon Johnston                                         2:34.87  
     1) McDonald, Naomi 10              2) Bassler, Camryn 9              
     3) Barrett, Isabella 9             4) Boyd, Haley 10                 
 11 2-3 Hampton Cove                                            2:40.08  
     1) Haskell, Ardis 9                2) Brix, Sophia 9                 
     3) Fagan, Ally 9                   4) Harrison, Kimberly 10          
 12 2-4 YMCA                                                    2:43.03  
     1)                                 2) Brown, Julianna 9              
     3) McCarty, Eboni 9                4) Allen, Kori L 9                
 13 2-5 Camelot                                                 2:50.81  
     1) Askew, Amber 9                  2) Bosse, Lydia 10                
     3) Jones, Morgan E 10              4) Dean, Jill A 9                 
 14 2-6 Whitesburg                                              2:54.21  
     1) Ledbetter, Kate 9               2) Jones, Alison 9                
     3) Zibas, Camille 9                4) Moffet, Victoria 10            
  1 3-1 Byrd Spring-SE                                          2:14.81  
     1) Weir, Abby E 10                 2) Tate, Brooke B 9               
     3) Lindow, Tess M 9                4) Blasingame, Claire C 9         
  2 3-2 Piedmont                                                2:17.20  
     1) Speigle, Jillian 10             2) Archer, Jamie 9                
     3) Westenhoffer, Elizabeth 10      4) Monk, Mary Beth 10             
  3 3-3 Greenwyche                                              2:17.85  
     1) Ferguson, Rebecca 10            2) Byrd, Maddie 9                 
     3) Evans, Jaya 9                   4) Ferguson, Emily 10             
  4 3-4 Monte Sano                                              2:19.94  
     1) Wistner, Abigail N 10           2) Goshen, Therese 10             
     3) Dunford, Abigail C 9            4) Rabban, Bella 10               
  5 3-5 Jones Valley Recreation Assn.                           2:22.61  
     1) Patz, Callie 10                 2) Matthews, Laurel 10            
     3) Anderson, Lainey 9              4) Shepherd, Anna 9               
  6 3-6 Blossomwood                                             2:31.16  
     1) Cimino, Maddie 10               2) Johnson, Madeline 9            
     3) Gilbert, Elizabeth 10           4) Schloss, Anna 10               
  9 3-7 Mountain Springs                                        2:37.20  
     1) Brandon, Sophie 9               2) Schaefer, Genevieve 9          
     3) Brandon, Claire 9               4) York, Priscilla 10             
 10 3-8 Mt. Carmel                                              2:38.16  
     1) Heeney, Nora 9                  2) Falcon, Anna 9                 
     3) Orcutt, Colby 9                 4) Orcutt, Victoria 10            
 
Event 66  Boys 9-10 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
 RCSL Record:   2:01.39        1997 Jones Valley                               
    Team                                                          Finals        
===============================================================================
  7 1-1 Hampton Cove                                            2:32.02  
     1) Houser, Joey 10                 2) Morton, John Patrick 9         
     3) Neill, West 10                  4) Wright, Christopher T 10       
  9 1-2 Sharon Johnston                                         2:32.63  
     1) Nulter, Boyd 10                 2) Lenoir, James 10               
     3) Ingram, Grant 9                 4) Davis, Wesley 10               
 10 1-3 Redstone Arsenal                                        2:34.91  
     1) Stokes, Nicholaus S 9           2) Hinkle, Joshua T 10            
     3) Eames, Jackson T 9              4) Bamburg, Jason 10              
 11 1-4 Mountain Springs                                        2:35.79  
     1) Johnston, Drew 10               2) Adams, Reece 10                
     3) Peffer, Gage 10                 4) Shook, Sam 10                  
 13 1-5 Byrd Spring-SE                                          2:42.83  
     1) Jones, Adam J 10                2) Wilke, Zach K 10               
     3) Hill, Aaron M 9                 4) Lowe, Josh M 9                 
 14 1-6 Lily Flagg                                              2:44.72  
     1) Barraza, Chris 9                2) Butler, Joshua 9               
     3) Hubbert, Benjamin 10            4) Rorex, John David 10           
 15 1-7 Camelot                                                 2:45.40  
     1) Sherman, Casey A 10             2) Earhart, Noah 9                
     3) VanAllen, Hudson J 10           4) Thorington, Jake M 10          
 -- 1- YMCA                                                    X3:03.81  
     1) Zuo, David 10                   2) Culbertson, Quinnlan 9         
     3) Grier, Landan 10                4) Bieri, Jacob 10                
  1 2-1 Mt. Carmel                                              2:15.28  
     1) Sentell, Jack 10                2) Amos, Ethan 9                  
     3) Worshek, Riley 10               4) Amos, Carson 10                
  2 2-2 Piedmont                                                2:23.20  
     1) Caroll, Hayden 9                2) Shores, James 9                
     3) Rigby, Connor 10                4) Calatrello, Henry 9            
  3 2-3 Whitesburg                                              2:26.47  
     1) Maurer, Jack 10                 2) Steadmon, Lync 10              
     3) Wimberly, Carter G 9            4) Burney, Judson 10              
  4 2-4 Sherwood                                                2:30.02  
     1) Amborski, Matthew 9             2) Holland, Jay 10                
     3) Stogner, John Allen 9           4) Holtcamp, Mason S 9            
  5 2-5 Monte Sano                                              2:31.18  
     1) Burbach, Pierson 9              2) Stephens, William 10           
     3) Wilmoth, Caleb 10               4) Jiminez, Connor 9              
  6 2-6 Greenwyche                                              2:31.58  
     1) Smith, Duncan 10                2) Steber, Ben 10                 
     3) Whitmire, John Bradley B 9      4) Rogers, Jackson 10             
  8 2-7 Jones Valley Recreation Assn.                           2:32.03  
     1) Robin, Luke 9                   2) Tao, Mathew 10                 
     3) Hardy, Jackson 9                4) Barker, Luke 10                
 12 2-8 Blossomwood                                             2:40.70  
     1) Batson, Cole 10                 2) Blankenship, Nate 10           
     3) Leach, Remington 10             4) Thurman, Reed 10               

 

 
 

Web Design by:
MerchantWorks, Inc.


Copyright 2004-2018 - Rocket City Swim League, PO Box 10052, Huntsville, AL 35801
info@swimrcsl.org