Home
2016 Meets
2015 Meets
Archive & Records
Forms & Documents
Officiating
Member Pools
Board & Minutes
About RCSL

Meet Results / Record Listing

(Meters Time = Yards Time x 1.11 ----- Yards Time = Meters Time / 1.11)



Licensed to Monte Sano Makos        HY-TEK's MEET MANAGER 3.0 7/5/2012 12:24 PM
                      2012 MCST vs YMCA-Yards - 7/3/2012                       
                                    Results                                    
 
Event 1  Girls 8 & Under 100 Yard Medley Relay
===============================================================================
    SC Yards:   1:13.47        1981 Whitesburg                                 
    Team                                                          Finals        
===============================================================================
  1 YMCA SEALS  'A'                                             2:05.41  
     1) Kelley, Emilia 8                2) Sexton, Cara 8                 
     3) Butler, Taylor 8                4) Simpson, Isabelle 8            
  2 MT. CARMEL HAMMERHEADS  'A'                                 2:18.00  
     1) Quann, Megan 6                  2) Kalfus, Mia 8                  
     3) Askew, Izzy 6                   4) Hewitt, Eve 8                  
 -- YMCA SEALS  'B'                                            x2:16.56  
     1) Wical, Alexia 6                 2) Aiello, Elena 6                
     3) Petersen, Serina 7              4) English, Olyvia 7              
 -- MT. CARMEL HAMMERHEADS  'B'                                X3:36.38  
     1) Morgan, Hannah 6                2) Bukenya, Trish 5               
     3) Hill, Caroline 7                4) Morgan, Haley 7                
 
Event 2  Boys 8 & Under 100 Yard Medley Relay
===============================================================================
    SC Yards:   1:16.31        1982 Whitesburg                                 
    Team                                                          Finals        
===============================================================================
  1 YMCA SEALS  'A'                                             2:00.00  
     1) Jones, Ben 8                    2) Lee, Mason 8                   
     3) Martinez, Christopher 7         4) Driver, David 8                
  2 MT. CARMEL HAMMERHEADS  'A'                                 2:35.22  
     1) Hampton, Conner 7               2) Sarkisian, Sam 7               
     3) Davis, Benjamin 6               4) Amos, Andrew 7                 
 -- YMCA SEALS  'B'                                            x2:41.28  
     1) Karnes, Connor 8                2) Karnes, Zack 6                 
     3) Livingston Stanberry, Yoshi 7   4) Johnson, Nathan 6              
 
Event 3  Girls 9-10 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    SC Yards:   2:17.35        1998 Piedmont                                   
    Team                                                          Finals        
===============================================================================
  1 MT. CARMEL HAMMERHEADS  'A'                                 2:59.31  
     1) Orcutt, Colby 9                 2) Riesebos, Hope 9               
     3) Orcutt, Victoria 10             4) Heeney, Nora 9                 
 -- MT. CARMEL HAMMERHEADS  'B'                                X4:45.97  
     1) Willem, Alyssa 10               2) Harris, Alexandria 9           
     3) McNeal, Raegan 10               4) Kalfus, Zoe 10                 
 -- YMCA SEALS  'A'                                                  DQ  
     1) Allen, Kori L 9                 2) Shrier, Colleen 10             
     3) Brown, Julianna 9               4) McCarty, Eboni 9               
 
Event 4  Boys 9-10 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    SC Yards:   2:15.90        1997 Jones Valley                               
    Team                                                          Finals        
===============================================================================
  1 MT. CARMEL HAMMERHEADS  'A'                                 2:55.78  
     1) Amos, Ethan 9                   2) Sentell, Jack 9                
     3) Amos, Carson 10                 4) Parks, Ethan 10                
 -- YMCA SEALS  'A'                                                  DQ  
     1) Alford, Ethan 9                 2) Zuo, David 10                  
     3) Bieri, Jacob 10                 4) Elsamadicy, Rami 8             
 
Event 5  Girls 11-12 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    SC Yards:   2:05.19        1999 Piedmont                                   
    Team                                                          Finals        
===============================================================================
  1 MT. CARMEL HAMMERHEADS  'A'                                 2:50.88  
     1) Heeney, Adeline 12              2) Page, Isabelle 12              
     3) Reavis, Shelby 12               4) James, Ella 11                 
  2 YMCA SEALS  'A'                                             2:51.15  
     1) Dunn, Marley 12                 2) Marshall, Kaelin 11            
     3) Johnson, Natalie 11             4) Gilbert, Leah 11               
 -- MT. CARMEL HAMMERHEADS  'B'                                X3:33.04  
     1) Neal, Lauren 12                 2) Riesebos, Victoria 11          
     3) Page, Catherine 11              4) Naumann, Elsa 12               
 
Event 6  Boys 11-12 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    SC Yards:   2:07.29        1999 Jones Valley                               
    Team                                                          Finals        
===============================================================================
  1 MT. CARMEL HAMMERHEADS  'A'                                 3:11.75  
     1) Stiles, Jay 11                  2) Hudson, Neil 11                
     3) Worshek, Caleb 11               4) Hill, Cody 11                  
 
Event 7  Girls 13-14 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    SC Yards:   2:01.74        1984 Southeast YMCA                             
    Team                                                          Finals        
===============================================================================
  1 MT. CARMEL HAMMERHEADS  'A'                                 2:24.94  
     1) Brink, Angie 13                 2) Stoner, Tess 14                
     3) Howard, Parker 14               4) Ballance, Annalysse 14         
 
Event 8  Boys 13-14 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    SC Yards:   1:55.97    6/6/2007 Jones Valley Recreation Assn.              
                         T Lewallen, T Kaliszak, N Olson, Z Kaliszak       
    Team                                                          Finals        
===============================================================================
  1 MT. CARMEL HAMMERHEADS  'A'                                 2:21.97  
     1) Barinaga, Sampley 13            2) Hill, Justin 13                
     3) Orcutt, Daniel 13               4) Sentell, Matthew 12            
 
Event 11  Girls 6 & Under 25 Yard Freestyle
===============================================================================
    SC Yards:   17.98        1998 Beth Anne Ashcraft, Whitesburg               
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Wical, Alexia              6 YMCA                             27.82  
  2 Aiello, Elena              6 YMCA                            J28.59  
  3 Quann, Megan               6 MCST                            J28.37  
  4 Morgan, Hannah             6 MCST                            J52.40  
  5 Bukenya, Trish             5 MCST                            J45.60  
 
Event 14  Boys 6 & Under 25 Yard Freestyle
===============================================================================
    SC Yards:   16.34        1999 Lucas Marin, Hampton Cove                    
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Karnes, Zack               6 YMCA                             27.16  
  2 McCarty, Chase             6 YMCA                             31.13  
  3 Johnson, Nathan            6 YMCA                             34.12  
  4 Davis, Benjamin            6 MCST                             35.94  
  5 Darby, Jackson             5 MCST                             57.10  
  6 Sharp, David               6 MCST                             59.40  
 
Event 16  Boys 6 & Under 25 Yard Freestyle Exhibition
===============================================================================
    SC Yards:   16.34        1999 Lucas Marin, Hampton Cove                    
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
 -- Baughn, Daley              6 YMCA                            X41.81  
 
Event 17  Girls 8 & Under 25 Yard Freestyle
===============================================================================
    SC Yards:   14.45        1981 Katherine Rhodes, Piedmont                   
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Sexton, Cara               8 YMCA                             19.66  
  2 Simpson, Isabelle          8 YMCA                            J24.50  
  3 Petersen, Serina           7 YMCA                            J24.81  
  4 Hewitt, Eve                8 MCST                            J23.34  
  5 Askew, Izzy                6 MCST                             29.00  
  6 Hill, Caroline             7 MCST                             46.46  
 
Event 19  Girls 8 & Under 25 Yard Freestyle Exhibition
===============================================================================
    SC Yards:   14.45        1981 Katherine Rhodes, Piedmont                   
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
 -- English, Olyvia            7 YMCA                            X25.85  
 
Event 20  Boys 8 & Under 25 Yard Freestyle
===============================================================================
    SC Yards:   13.74        1979 David Allen, Whitesburg                      
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Driver, David              8 YMCA                             20.75  
  2 Martinez, Christopher      7 YMCA                             23.91  
  3 Sarkisian, Sam             7 MCST                             35.87  
  4 Hampton, Conner            7 MCST                             36.82  
 
Event 22  Boys 8 & Under 25 Yard Freestyle Exhibition
===============================================================================
    SC Yards:   13.74        1979 David Allen, Whitesburg                      
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
 -- Baughn, Max                7 YMCA                            X24.81  
 -- Elsamadicy, Rami           8 YMCA                            X33.22  
 -- Livingston Stanberry, Yo   7 YMCA                            X38.63  
 
Event 23  Girls 9-10 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    SC Yards:   27.19    6/8/2011 Regan Weakley, Stingrays                     
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Allen, Kori L              9 YMCA                             38.35  
  2 Orcutt, Colby              9 MCST                             40.12  
  3 McCarty, Eboni             9 YMCA                             41.69  
  4 Willem, Alyssa            10 MCST                             42.97  
  5 Shrier, Colleen           10 YMCA                             43.44  
  6 Harris, Alexandria         9 MCST                           1:05.50  
 
Event 25  Girls 9-10 50 Yard Freestyle Exhibition
===============================================================================
    SC Yards:   27.19    6/8/2011 Regan Weakley, Stingrays                     
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
 -- Kalfus, Zoe               10 MCST                            X59.29  
 -- Bailey, Sarah              9 MCST                            X59.31  
 -- Michael, Ella             10 YMCA                          X1:01.87  
 -- Burnham, Victoria          9 YMCA                          X1:15.75  
 
Event 26  Boys 9-10 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    SC Yards:   27.61        1981 David Allen, Whitesburg                      
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Bieri, Jacob              10 YMCA                             33.53  
  2 Sentell, Jack              9 MCST                             33.65  
  3 Amos, Carson              10 MCST                             34.66  
  4 Amos, Ethan                9 MCST                             42.94  
  5 Zuo, David                10 YMCA                             43.68  
 
Event 29  Girls 11-12 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    SC Yards:   25.95        1981 Michelle Likos, Whitesburg                   
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Johnson, Natalie          11 YMCA                             32.19  
  2 Gilbert, Leah             11 YMCA                             34.19  
  3 Page, Isabelle            12 MCST                             37.85  
  4 Riesebos, Victoria        11 MCST                             44.97  
  5 Page, Catherine           11 MCST                             46.56  
  6 Marshall, Kaelin          11 YMCA                             47.41  
 
Event 32  Boys 11-12 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    SC Yards:   25.20        1976 Keating Johns, Jones Valley                  
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Worshek, Caleb            11 MCST                             33.07  
  2 Hvizda, Thomas            12 YMCA                             38.03  
  3 Holmes, Terrence          11 MCST                             46.16  
  4 Hill, Cody                11 MCST                             47.91  
  5 Eltom, Mohamed            11 YMCA                             53.35  
 
Event 35  Girls 13-14 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    SC Yards:   25.47        1999 Lauren Kaufmann, Greenwyche                  
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Overcast, Rebekah         14 MCST                             30.72  
  2 Howard, Parker            14 MCST                             31.43  
  3 Harris, Brooke            13 YMCA                             34.50  
  4 Lafontaine, Isabella      13 YMCA                            J35.48  
  5 Ballance, Annalysse       14 MCST                            J35.47  
 
Event 38  Boys 13-14 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    SC Yards:   23.27        1979 Chris McCool, Piedmont                       
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Orcutt, Daniel            13 MCST                             27.06  
  2 Detrick, Wyatt            13 YMCA                             33.18  
  3 Barinaga, Sampley         13 MCST                             33.90  
  4 Hill, Justin              13 MCST                             35.06  
  5 Livingston Stanbery, Mas  13 YMCA                             37.66  
 
Event 41  Girls 15-17 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    SC Yards:   24.94   6/23/2010 Valerie Nubbe, Mt. Springs                   
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Janssen, Alana            15 MCST                             28.32  
  2 Orcutt, Jackie            15 MCST                             29.68  
  3 Canaday, Sarah            16 YMCA                             37.18  
 
Event 44  Boys 15-17 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    SC Yards:   21.90   6/30/2010 Tehuti Taylor, Whitesburg                    
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Johnson, Tyler            16 MCST                             26.56  
  2 Stoner, Will              16 MCST                             26.68  
 
Event 47  Girls 8 & Under 25 Yard Breaststroke
===============================================================================
    SC Yards:   18.65        1984 Katherine Rhodes, Piedmont                   
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Hewitt, Eve                8 MCST                             36.69  
  2 Quann, Megan               6 MCST                             54.25  
 -- Morgan, Haley              7 MCST                                DQ  
 -- Aiello, Elena              6 YMCA                                DQ  
 -- Petersen, Serina           7 YMCA                                DQ  
 -- Wical, Alexia              6 YMCA                                DQ  
 
Event 48  Boys 8 & Under 25 Yard Breaststroke
===============================================================================
    SC Yards:   17.41        1997 Brian Chan, Randolph                         
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Amos, Andrew               7 MCST                             30.87  
  2 Lee, Mason                 8 YMCA                             39.53  
  3 Martinez, Christopher      7 YMCA                             45.62  
  4 Hampton, Conner            7 MCST                             49.00  
 
Event 49  Girls 9-10 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    SC Yards:   36.19        1995 Lauren Kaufmann, Greenwyche                  
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Shrier, Colleen           10 YMCA                             51.19  
  2 Riesebos, Hope             9 MCST                             54.10  
  3 McNeal, Raegan            10 MCST                           1:26.47  
  4 Bukenya, Cathy             9 MCST                           1:28.91  
 
Event 50  Boys 9-10 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    SC Yards:   36.72        1999 Brian Chan, Jones Valley                     
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Amos, Ethan                9 MCST                             53.03  
  2 Zuo, David                10 YMCA                             57.00  
  3 Alford, Ethan              9 YMCA                           1:10.62  
  4 Parks, Ethan              10 MCST                           1:12.22  
  5 Maguire, Jacob            10 MCST                           1:23.00  
 
Event 51  Girls 11-12 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    SC Yards:   33.44        1981 Jana Korsch, Camelot                         
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Heeney, Adeline           12 MCST                             46.94  
  2 Dunn, Marley              12 YMCA                             55.12  
  3 Marshall, Kaelin          11 YMCA                             59.09  
  4 Riesebos, Victoria        11 MCST                           1:09.06  
 -- Naumann, Elsa             12 MCST                                DQ  
 
Event 52  Boys 11-12 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    SC Yards:   32.55        1985 Randy Johnson, Jones Valley                  
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Worshek, Caleb            11 MCST                             41.91  
  2 Sentell, Matthew          12 MCST                             42.34  
  3 Hvizda, Thomas            12 YMCA                             45.62  
  4 Hudson, Neil              11 MCST                             53.81  
  5 Eltom, Mohamed            11 YMCA                           1:15.13  
 -- Morgan, Hampton           11 MCST                          X1:25.10  
 
Event 53  Girls 13-14 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    SC Yards:   32.27        1984 Rosemary Smith, Jones Valley                 
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Howard, Parker            14 MCST                             45.22  
  2 Willem, Jenny             14 MCST                             48.21  
  3 Ballance, Annalysse       14 MCST                             51.63  
  4 Lafontaine, Isabella      13 YMCA                             52.18  
 
Event 54  Boys 13-14 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    SC Yards:   29.38    6/6/2007 Tyler Kaliszak, JVRA                         
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Barinaga, Sampley         13 MCST                             50.81  
  2 Livingston Stanbery, Mas  13 YMCA                             56.75  
 
Event 55  Girls 15-17 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    SC Yards:   31.68        1986 Jana Korsch, Camelot                         
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Janssen, Alana            15 MCST                             38.78  
  2 Orcutt, Jackie            15 MCST                             39.09  
 -- Canaday, Sarah            16 YMCA                                DQ  
 
Event 56  Boys 15-17 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    SC Yards:   27.72    6/2/2010 Cameron Conners, GREN                        
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Stoner, Will              16 MCST                           1:03.78  
 
Event 57  Mixed 8 & Under 100 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    SC Yards:   1:05.41   6/27/2007 Blossomwood                                
                         W Kretzchmar,B Thurman,R Roberts,S Cimino         
    Team                                                          Finals        
===============================================================================
  1 YMCA SEALS  'A'                                             1:35.69  
     1) Martinez, Christopher M7        2) Lee, Mason M8                  
     3) Simpson, Isabelle W8            4) Sexton, Cara W8                
  2 MT. CARMEL HAMMERHEADS  'A'                                 1:52.90  
     1) Kalber, Kole M7                 2) Kalfus, Mia W8                 
     3) Hewitt, Eve W8                  4) Amos, Andrew M7                
 -- YMCA SEALS  'B'                                            X1:40.78  
     1) Driver, David M8                2) Aiello, Elena W6               
     3) Petersen, Serina W7             4) Karnes, Connor M8              
 -- YMCA SEALS  'C'                                            X2:04.19  
     1) English, Olyvia W7              2) Livingston Stanberry, Yoshi M7 
     3) Elsamadicy, Rami M8             4) Kelley, Emilia W8              
 -- MT. CARMEL HAMMERHEADS  'B'                                X2:31.41  
     1) Hampton, Conner M7              2) Hill, Caroline W7              
     3) Askew, Izzy W6                  4) Sarkisian, Sam M7              
 
Event 59  Mixed 9-10 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    SC Yards:   2:00.27        1983 Southeast YMCA                             
    Team                                                          Finals        
===============================================================================
  1 YMCA SEALS  'A'                                             2:41.87  
     1) Allen, Kori L W9                2) Zuo, David M10                 
     3) Shrier, Colleen W10             4) Bieri, Jacob M10               
 -- MT. CARMEL HAMMERHEADS  'B'                                X3:23.44  
     1) Parks, Ethan M10                2) Amos, Ethan M9                 
     3) Harris, Alexandria W9           4) Willem, Alyssa W10             
 -- YMCA SEALS  'B'                                            X4:24.59  
     1) Michael, Ella W10               2) Burnham, Victoria W9           
     3) Baughn, Max M7                  4) Alford, Ethan M9               
 -- MT. CARMEL HAMMERHEADS  'A'                                      DQ  
     1) Sentell, Jack M9                2) Heeney, Nora W9                
     3) Orcutt, Victoria W10            4) Amos, Carson M10               
 
Event 61  Mixed 11-12 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    SC Yards:   1:50.70        1977 Piedmont                                   
    Team                                                          Finals        
===============================================================================
  1 MT. CARMEL HAMMERHEADS  'A'                                 2:16.31  
     1) Worshek, Caleb M11              2) Heeney, Adeline W12            
     3) James, Ella W11                 4) Sentell, Matthew M12           
  2 YMCA SEALS  'A'                                             2:40.65  
     1) Eltom, Mohamed M11              2) Hvizda, Thomas M12             
     3) Gilbert, Leah W11               4) Johnson, Natalie W11           
 -- MT. CARMEL HAMMERHEADS  'B'                                X2:56.53  
     1) Hill, Cody M11                  2) Page, Isabelle W12             
     3) Naumann, Elsa W12               4) Hudson, Neil M11               
 -- MT. CARMEL HAMMERHEADS  'C'                                X3:26.12  
     1) Morgan, Hampton M11             2) Page, Catherine W11            
     3) Neal, Lauren W12                4) Holmes, Terrence M11           
 
Event 63  Mixed 13-14 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    SC Yards:   1:45.06    6/6/2007 Jones Valley Recreation Assn.              
                         T Lewallen, A Esneault, J Sabio, T Kaliszak       
    Team                                                          Finals        
===============================================================================
  1 MT. CARMEL HAMMERHEADS  'A'                                 2:08.75  
     1) Barinaga, Sampley M13           2) Howard, Parker W14             
     3) Stoner, Tess W14                4) Orcutt, Daniel M13             
  2 YMCA SEALS  'A'                                             2:25.56  
     1) Lafontaine, Isabella W13        2) Livingston Stanbery, Masayuki M
     3) Harris, Brooke W13              4) Detrick, Wyatt M13             
 -- MT. CARMEL HAMMERHEADS  'B'                                X2:35.16  
     1) Hill, Justin M13                2) Stiles, Jay M11                
     3) Kern, Bailey N W14              4) Brink, Angie W13               
 
Event 65  Mixed 15-17 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    SC Yards:   1:38.24        1982 Whitesburg                                 
                         N Levasseur, B Hall, V McLean, S Sullins          
    Team                                                          Finals        
===============================================================================
  1 MT. CARMEL HAMMERHEADS  'A'                                 2:01.40  
     1) Stoner, Will M16                2) Orcutt, Jackie W15             
     3) Johnson, Tyler M16              4) Janssen, Alana W15             
 
Event 67  Girls 8 & Under 25 Yard Backstroke
===============================================================================
    SC Yards:   17.71        1981 Lori Harrison, Byrd Spring                   
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Sexton, Cara               8 YMCA                             25.84  
  2 Butler, Taylor             8 YMCA                             28.50  
  3 Kalfus, Mia                8 MCST                             34.25  
  4 Kelley, Emilia             8 YMCA                             36.18  
  5 Morgan, Hannah             6 MCST                             48.91  
  6 Bukenya, Trish             5 MCST                           1:04.10  
 
Event 68  Boys 8 & Under 25 Yard Backstroke
===============================================================================
    SC Yards:   17.38        1987 Patrick Clark, Randolph                      
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Amos, Andrew               7 MCST                             22.16  
  2 Jones, Ben                 8 YMCA                             28.12  
  3 Karnes, Connor             8 YMCA                             29.13  
  4 Hampton, Conner            7 MCST                             45.06  
  5 Darby, Jackson             5 MCST                           1:27.50  
 
Event 69  Girls 9-10 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    SC Yards:   32.74    6/1/2011 Regan Weakley, Stingrays                     
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Allen, Kori L              9 YMCA                             42.97  
  2 Orcutt, Victoria          10 MCST                             43.84  
  3 Heeney, Nora               9 MCST                             47.84  
  4 Brown, Julianna            9 YMCA                             50.94  
  5 McCarty, Eboni             9 YMCA                             54.38  
  6 Sharp, Lydia               9 MCST                           1:08.62  
 
Event 70  Boys 9-10 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    SC Yards:   32.26   6/27/2007 Chandler Espy, JVRA                          
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Bieri, Jacob              10 YMCA                             38.44  
  2 Amos, Carson              10 MCST                             39.19  
  3 Sentell, Jack              9 MCST                             40.91  
  4 Amos, Ethan                9 MCST                             46.25  
  5 Zuo, David                10 YMCA                             52.37  
  6 Alford, Ethan              9 YMCA                           1:09.90  
 
Event 71  Girls 11-12 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    SC Yards:   30.10        1995 Margaret Hoelzer, Jones Valley               
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Heeney, Adeline           12 MCST                             39.47  
  2 Johnson, Natalie          11 YMCA                             40.40  
  3 Dunn, Marley              12 YMCA                             44.94  
  4 Reavis, Shelby            12 MCST                             48.94  
  5 Neal, Lauren              12 MCST                             51.34  
 
Event 72  Boys 11-12 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    SC Yards:   28.62   6/30/2010 Isaac DeVaney, Sherwood                      
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Hvizda, Thomas            12 YMCA                             47.87  
  2 Holmes, Terrence          11 MCST                          J1:01.72  
  3 Hill, Cody                11 MCST                          J1:01.50  
  4 Morgan, Hampton           11 MCST                           1:33.19  
 
Event 73  Girls 13-14 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    SC Yards:   29.00        1977 Jan King, Jones Valley                       
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Brink, Angie              13 MCST                             37.88  
  2 Stoner, Tess              14 MCST                             39.78  
  3 Harris, Brooke            13 YMCA                             40.18  
  4 Kern, Bailey N            14 MCST                             53.43  
 
Event 74  Boys 13-14 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    SC Yards:   27.19    6/1/2011 Chandler Espy, JVRA                          
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Orcutt, Daniel            13 MCST                             31.59  
  2 Detrick, Wyatt            13 YMCA                             38.69  
  3 Hill, Justin              13 MCST                             40.96  
  4 Barinaga, Sampley         13 MCST                             45.51  
 
Event 75  Girls 15-17 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    SC Yards:   28.10        2001 E.C. Moore, Blossomwood                      
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Orcutt, Jackie            15 MCST                             34.40  
  2 Canaday, Sarah            16 YMCA                             47.58  
 
Event 76  Boys 15-17 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    SC Yards:   24.50        1983 Mark Shelton, Whitesburg                     
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Johnson, Tyler            16 MCST                             33.97  
 
Event 77  Girls 8 & Under 25 Yard Butterfly
===============================================================================
    SC Yards:   16.16        1987 Lee Ann Gathings, Greenwyche                 
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Sexton, Cara               8 YMCA                             27.52  
  2 Hewitt, Eve                8 MCST                             34.06  
  3 Askew, Izzy                6 MCST                             35.72  
  4 Kelley, Emilia             8 YMCA                             39.06  
  5 Butler, Taylor             8 YMCA                             40.21  
  6 Morgan, Haley              7 MCST                             43.03  
 
Event 78  Boys 8 & Under 25 Yard Butterfly
===============================================================================
    SC Yards:   16.25        1979 David Allen, Whitesburg                      
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Martinez, Christopher      7 YMCA                             27.60  
  2 Lee, Mason                 8 YMCA                             36.25  
  3 Sarkisian, Sam             7 MCST                             51.40  
  4 Davis, Benjamin            6 MCST                           1:03.28  
 -- Johnson, Nathan            6 YMCA                                DQ  
 -- Sharp, David               6 MCST                                DQ  
 
Event 79  Girls 9-10 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    SC Yards:   29.91    6/8/2011 Devin Campbell, Stingrays                    
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Orcutt, Victoria          10 MCST                             43.16  
  2 Heeney, Nora               9 MCST                             43.57  
  3 Allen, Kori L              9 YMCA                             52.84  
  4 Orcutt, Colby              9 MCST                             53.09  
  5 Brown, Julianna            9 YMCA                             54.38  
 -- Shrier, Colleen           10 YMCA                                DQ  
 
Event 80  Boys 9-10 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    SC Yards:   30.53   6/27/2007 Chandler Espy, JVRA                          
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Amos, Carson              10 MCST                             37.59  
  2 Bieri, Jacob              10 YMCA                             40.74  
  3 Sentell, Jack              9 MCST                             40.93  
 -- Parks, Ethan              10 MCST                                DQ  
 
Event 81  Girls 11-12 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    SC Yards:   28.01        1995 Margaret Hoelzer, Jones Valley               
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Johnson, Natalie          11 YMCA                             37.87  
  2 Gilbert, Leah             11 YMCA                             41.25  
  3 Kalber, Kaylee            12 MCST                             42.63  
  4 Reavis, Shelby            12 MCST                             44.94  
  5 James, Ella               11 MCST                             46.04  
 
Event 82  Boys 11-12 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    SC Yards:   28.44   6/16/2004 Steven Griffin, Greenwyche                   
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Sentell, Matthew          12 MCST                             35.28  
  2 Hudson, Neil              11 MCST                             51.66  
  3 Stiles, Jay               11 MCST                           1:18.87  
 
Event 83  Girls 13-14 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    SC Yards:   27.62        1996 Margaret Hoelzer, Jones Valley               
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 LaMadrid, Angelica        14 MCST                             33.25  
  2 Overcast, Rebekah         14 MCST                             35.59  
  3 Brink, Angie              13 MCST                             36.84  
  4 Lafontaine, Isabella      13 YMCA                             44.82  
  5 Harris, Brooke            13 YMCA                             45.16  
 
Event 84  Boys 13-14 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    SC Yards:   26.16    6/1/2011 Chandler Espy, JVRA                          
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Orcutt, Daniel            13 MCST                             29.79  
  2 Hill, Justin              13 MCST                             41.06  
  3 Livingston Stanbery, Mas  13 YMCA                             43.37  
 
Event 85  Girls 15-17 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    SC Yards:   26.65        1997 Megan Lynch, Piedmont                        
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Janssen, Alana            15 MCST                             32.34  
 
Event 86  Boys 15-17 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    SC Yards:   24.31        1981 Chris O'Neal, Piedmont                       
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Stoner, Will              16 MCST                             31.03  
  2 Johnson, Tyler            16 MCST                             33.22  
 
Event 87  Girls 8 & Under 100 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    SC Yards:   1:09.30        1981 Whitesburg                                 
    Team                                                          Finals        
===============================================================================
  1 YMCA SEALS  'A'                                             1:44.97  
     1) Sexton, Cara 8                  2) Butler, Taylor 8               
     3) Aiello, Elena 6                 4) Simpson, Isabelle 8            
  2 MT. CARMEL HAMMERHEADS  'A'                                 2:12.06  
     1) Kalfus, Mia 8                   2) Hill, Caroline 7               
     3) Askew, Izzy 6                   4) Hewitt, Eve 8                  
 -- MT. CARMEL HAMMERHEADS  'B'                                X3:05.75  
     1) Quann, Megan 6                  2) Morgan, Hannah 6               
     3) Bukenya, Trish 5                4) Morgan, Haley 7                
 
Event 88  Boys 8 & Under 100 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    SC Yards:   1:06.64        1995 Jones Valley                               
    Team                                                          Finals        
===============================================================================
  1 YMCA SEALS  'A'                                             1:42.56  
     1) Driver, David 8                 2) Karnes, Connor 8               
     3) Lee, Mason 8                    4) Martinez, Christopher 7        
  2 MT. CARMEL HAMMERHEADS  'A'                                 2:20.03  
     1) Amos, Andrew 7                  2) Hampton, Conner 7              
     3) Davis, Benjamin 6               4) Sarkisian, Sam 7               
 -- YMCA SEALS  'B'                                            x2:41.18  
     1) Elsamadicy, Rami 8              2) Livingston Stanberry, Yoshi 7  
     3) McCarty, Chase 6                4) Johnson, Nathan 6              
 
Event 89  Girls 9-10 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    SC Yards:   2:06.90        1997 Randolph                                   
    Team                                                          Finals        
===============================================================================
  1 MT. CARMEL HAMMERHEADS  'A'                                 2:37.75  
     1) Orcutt, Colby 9                 2) Riesebos, Hope 9               
     3) Heeney, Nora 9                  4) Orcutt, Victoria 10            
 -- MT. CARMEL HAMMERHEADS  'B'                                X3:56.88  
     1) Sharp, Lydia 9                  2) Bukenya, Cathy 9               
     3) Bailey, Sarah 9                 4) Kalfus, Zoe 10                 
 -- YMCA SEALS  'A'                                                  DQ  
     1) Allen, Kori L 9                 2) Brown, Julianna 9              
     3) McCarty, Eboni 9                4) Shrier, Colleen 10             
 
Event 90  Boys 9-10 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    SC Yards:   2:07.81        1997 Jones Valley                               
    Team                                                          Finals        
===============================================================================
  1 MT. CARMEL HAMMERHEADS  'A'                                 2:41.85  
     1) Sentell, Jack 9                 2) Amos, Ethan 9                  
     3) Parks, Ethan 10                 4) Amos, Carson 10                
  2 YMCA SEALS  'A'                                             3:29.29  
     1) Alford, Ethan 9                 2) Jones, Ben 8                   
     3) Zuo, David 10                   4) Bieri, Jacob 10                
 
Event 91  Girls 11-12 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    SC Yards:   1:54.63        1983 Southeast YMCA                             
    Team                                                          Finals        
===============================================================================
  1 YMCA SEALS  'A'                                             2:30.11  
     1) Gilbert, Leah 11                2) Dunn, Marley 12                
     3) Marshall, Kaelin 11             4) Johnson, Natalie 11            
  2 MT. CARMEL HAMMERHEADS  'A'                                 2:31.03  
     1) Heeney, Adeline 12              2) Reavis, Shelby 12              
     3) James, Ella 11                  4) Page, Isabelle 12              
 -- MT. CARMEL HAMMERHEADS  'B'                                X3:00.00  
     1) Willem, Alyssa 10               2) Naumann, Elsa 12               
     3) Page, Catherine 11              4) Riesebos, Victoria 11          
 
Event 92  Boys 11-12 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    SC Yards:   1:54.36        1999 Jones Valley                               
    Team                                                          Finals        
===============================================================================
  1 MT. CARMEL HAMMERHEADS  'A'                                 2:38.91  
     1) Worshek, Caleb 11               2) Stiles, Jay 11                 
     3) Hudson, Neil 11                 4) Sentell, Matthew 12            
 
Event 93  Girls 13-14 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    SC Yards:   1:48.83        1983 Whitesburg                                 
    Team                                                          Finals        
===============================================================================
  1 MT. CARMEL HAMMERHEADS  'A'                                 2:04.60  
     1) Howard, Parker 14               2) Overcast, Rebekah 14           
     3) Brink, Angie 13                 4) Stoner, Tess 14                
 -- MT. CARMEL HAMMERHEADS  'B'                                X2:34.44  
     1) Willem, Jenny 14                2) Kern, Bailey N 14              
     3) Ballance, Annalysse 14          4) Neal, Lauren 12                
 
Event 94  Boys 13-14 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    SC Yards:   1:41.28        1980 Whitesburg                                 
    Team                                                          Finals        
===============================================================================
  1 MT. CARMEL HAMMERHEADS  'A'                                 2:27.25  
     1) Barinaga, Sampley 13            2) Holmes, Terrence 11            
     3) Hill, Justin 13                 4) Orcutt, Daniel 13              

 

 
 

Web Design by:
MerchantWorks, Inc.


Copyright 2004-2017 - Rocket City Swim League, PO Box 10052, Huntsville, AL 35801
info@swimrcsl.org