Home
2018 Meets
2017 Meets
Archive & Records
Forms & Documents
Officiating
Member Pools
Board & Minutes
About RCSL

Meet Results / Record Listing

(Meters Time = Yards Time x 1.11 ----- Yards Time = Meters Time / 1.11)



Licensed to RCSL Swimming Champ. Meet                 HY-TEK's MEET MANAGER 3.0
                      VHCC vs. Sharon Johnston - 6/6/2012                      
                                    Results                                    
 
Event 1  Girls 8 & Under 100 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 SHARON JOHNSTON  'A'                              1:52.14    1:47.66        
     1) McDonald, Savannah 8            2) Nabors, Carlee 8               
     3) Black, Julie 8                  4) Bagdonas, Madeleine 8          
  2 VALLEY HILL COUNTRY CLUB-SE  'A'                  1:52.49    2:20.33        
     1) Sowash, Lillian G 7             2) Engel, Judith G 7              
     3) Terry, Emma R 7                 4) Benton, Emma 8                 
 -- SHARON JOHNSTON  'B'                                   NT   X2:35.52        
     1) Douglas, Lily 8                 2) Owen, Bailey 6                 
     3) Nulter, Cali 8                  4) McCleary, Ella 7               
 -- SHARON JOHNSTON  'C'                                   NT   X2:52.38        
     1) Synan, Kassidy 8                2) Patch, Brooklyn 7              
     3) Coble, Sara 8                   4) Kimbrell, MacKenzie 7          
 -- SHARON JOHNSTON  'D'                                   NT   X3:18.37        
     1) Willett, Gracie 7               2) Coates, Kenzie 6               
     3) Pepper, Laurel 6                4) Whisenant, Casey 6             
 -- VALLEY HILL COUNTRY CLUB-SE  'B'                       NT        SCR        
 
Event 2  Boys 8 & Under 100 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 SHARON JOHNSTON  'A'                                   NT    2:23.57        
     1) McDonald, Brock 6               2) Mason, Ayden 7                 
     3) Blackwood, Benjamin 8           4) Medellin, Robert 8             
  2 VALLEY HILL COUNTRY CLUB-SE  'A'                  1:57.94    2:42.17        
     1) Carney, Gavin M 6               2) O,Neill, Hudson 8              
     3) Queeney, Cole 8                 4) O'Neill, Bram 7                
 -- SHARON JOHNSTON  'B'                                   NT   X3:27.72        
     1) Witt, Quade 8                   2) McCord, Kyle 6                 
     3) Nulter, Dean 5                  4) Christensen, Matthew 7         
 -- SHARON JOHNSTON  'C'                                   NT        SCR        
     1) Bruce, Nathan 6                 2) Davis, William 6               
     3) Spence, Stephen 6               4) Coates, Skyler 7               
 
Event 3  Girls 9-10 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 SHARON JOHNSTON  'A'                                   NT    2:55.65        
     1) McDonald, Naomi 10              2) Oshiro, Paige 10               
     3) Barrett, Isabella 9             4) Boyd, Haley 10                 
  2 VALLEY HILL COUNTRY CLUB-SE  'A'                  4:35.99    4:06.87        
     1) McLelland, Paige 10             2) Hoffmeyer, Sydney 9            
     3) McRoy, Sophie 9                 4) Terry, Kaitlyn 10              
 -- SHARON JOHNSTON  'B'                                   NT   X3:33.47        
     1) Spence, Stephanie 10            2) Mason, Breanna 10              
     3) Bagdonas, Chloe 10              4) Meredith, Rachel 10            
 -- SHARON JOHNSTON  'C'                                   NT   X3:56.68        
     1) Blackwood, Holly 10             2) Bassler, Camryn 9              
     3) Tipton, Rowan 9                 4) Kimbrell, Emily 10             
 -- VALLEY HILL COUNTRY CLUB-SE  'B'                       NT        SCR        
 
Event 4  Boys 9-10 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 SHARON JOHNSTON  'A'                                   NT    3:15.72        
     1) Lenoir, James 10                2) Nulter, Boyd 10                
     3) Ingram, Grant 9                 4) Davis, Wesley 10               
 -- SHARON JOHNSTON  'C'                                   NT   X4:43.53        
     1) Frazier, Jonah 9                2) Medlin, Taylor 10              
     3) Whisenant, Ryan 9               4) Wallace, Tyler 10              
 -- SHARON JOHNSTON  'B'                                   NT   X5:49.98        
     1) Tripp, Brayden 10               2) West, Andrew 10                
     3) Zeigler, Thomas 9               4) Theisen, Landon 9              
 -- VALLEY HILL COUNTRY CLUB-SE  'A'                  3:38.82         DQ        
     1) Hope, Crawford 9                2) Beutjer, Matthew 9             
     3) Hope, Truett 10                 4) Briggs, William 7              
 
Event 5  Girls 11-12 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 SHARON JOHNSTON  'A'                                   NT    2:32.84        
     1) Cooper, Anna 12                 2) Robinson, Isabelle 11          
     3) Barrett, Emerson 11             4) Ussery, Erin 11                
 -- SHARON JOHNSTON  'C'                                   NT   X3:15.19        
     1) Black, Sarah 11                 2) Freeman, Lea 11                
     3) Taylor, Alyssa 12               4) Kellum, Kathryn 11             
 -- SHARON JOHNSTON  'B'                                   NT   X3:23.84        
     1) Blackwood, Anna 12              2) Wethington-Nagy, Carly 12      
     3) Lack, Grace 11                  4) Austell, Ally Mac 11           
 
Event 6  Boys 11-12 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 SHARON JOHNSTON  'A'                                   NT    2:43.47        
     1) Headlee, Joshua 12              2) Hinten, Nathan 12              
     3) Quick, Tyler 12                 4) Oshiro, Royce 12               
 -- SHARON JOHNSTON  'B'                                   NT   X3:17.38        
     1) Wethington-Nagy, Ian 12         2) Bassler, Coleton 11            
     3) Nulter, Adam 12                 4) Zeigler, Samuel 10             
 
Event 7  Girls 13-14 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 SHARON JOHNSTON  'A'                                   NT    2:33.40        
     1) Atkinson, Adeline 14            2) Barrett, Kelsey 14             
     3) Hill, Reily 13                  4) Zeigler, Julia 13              
 -- SHARON JOHNSTON  'B'                                   NT   X3:05.70        
     1) Smith, Michelle 13              2) Sothers, Hanna 14              
     3) Morris, Anica 13                4) Harrison, Amelia 13            
 
Event 8  Boys 13-14 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 SHARON JOHNSTON  'A'                                   NT    2:31.25        
     1) Greising, Brent 14              2) Johnson, Jaedan 13             
     3) Gordon, Joe 14                  4) Gipson, John Todd 14           
 
Event 9  Girls 15-17 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 SHARON JOHNSTON  'A'                                   NT    2:28.34        
     1) Hinten, Brittany 16             2) Lozier, Rachel 16              
     3) Wilson, Jesica 16               4) Johnson, Zhivon 15             
 -- SHARON JOHNSTON  'B'                                   NT   X3:04.73        
     1) Wootton, Savannah 17            2) Lenoir, MaryLee 16             
     3) Wilson, Dana 17                 4) Leslie, Tiara 16               
 
Event 10  Boys 15-17 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 SHARON JOHNSTON  'A'                                   NT    2:14.72        
     1) Thomas, Corey 17                2) Jamar, Laban 16                
     3) Smith, Zachery 15               4) Taylor, Jacob 17               
 
Event 11  Girls 6 & Under 25 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Owen, Bailey               6 SJST                   26.74      26.69        
  2 Black, Jessica             5 SJST                   30.61      30.27        
  3 Pepper, Laurel             6 SJST                      NT      40.22        
  4 Wilson, Kaylen             6 VALLEY HILL-SE       1:06.23      43.92        
  5 Sowash, Riley              4 VALLEY HILL-SE            NT    1:09.00        
  6 Hope, Zella Paige          5 VALLEY HILL-SE       1:19.10    1:12.09        
 -- White, Mary Alice          6 SJST                   38.16        SCR        
 
Event 13  Girls 6 & Under 25 Yard Freestyle Exhibition
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 White, Mary Alice          6 SJST                      NT      40.23        
 -- Bruce, Katie               6 SJST                   57.90     X39.50        
 -- Coates, Kenzie             6 SJST                   44.51     X44.97        
 -- Whisenant, Casey           6 SJST                   42.70     X55.00        
 -- Bagdonas, Georgia          6 SJST                 1:01.60     X58.85        
 -- Bridges, Malorie           5 SJST                      NT     X58.85        
 -- Owen, Rylee                4 SJST                 1:11.30   X1:15.00        
 -- Engel, Katelyn             5 VALLEY HILL-SE            NT   X1:23.05        
 -- Pepper, Laurel             6 SJST                   38.34        SCR        
 
Event 14  Boys 6 & Under 25 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Carney, Gavin M            6 VALLEY HILL-SE            NT      35.22        
  2 McDonald, Brock            6 SJST                   35.09      40.04        
  3 Spence, Stephen            6 SJST                   38.26      44.16        
  4 Nulter, Dean               5 SJST                   39.14      47.28        
  5 Carney, Cameron            4 VALLEY HILL-SE            NT      47.34        
  6 Lee, Paul                  5 VALLEY HILL-SE         47.83    1:01.71        
 
Event 16  Boys 6 & Under 25 Yard Freestyle Exhibition
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
 -- McCord, Kyle               6 SJST                   44.60     X42.41        
 -- Davis, William             6 SJST                   48.10     X45.09        
 -- Bruce, Nathan              6 SJST                      NT   X1:01.91        
 -- McDonald, Bobby            5 SJST                      NT   X1:03.58        
 -- O'Neill, Grattan           5 VALLEY HILL-SE       1:19.06   X2:01.57        
 
Event 17  Girls 8 & Under 25 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Black, Julie               8 SJST                   18.50      19.75        
  2 Benton, Emma               8 VALLEY HILL-SE            NT      22.44        
  3 Bagdonas, Madeleine        8 SJST                   27.26      25.88        
  4 Nulter, Cali               8 SJST                   26.02      27.82        
  5 Terry, Emma R              7 VALLEY HILL-SE         37.06      33.19        
  6 Engel, Judith G            7 VALLEY HILL-SE            NT      35.86        
 
Event 19  Girls 8 & Under 25 Yard Freestyle Exhibition
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
 -- Synan, Kassidy             8 SJST                      NT     X27.68        
 -- Sowash, Lillian G          7 VALLEY HILL-SE            NT     X30.19        
 -- McCleary, Ella             7 SJST                   33.34     X33.59        
 -- Patch, Brooklyn            7 SJST                   36.56     X34.53        
 -- Kimbrell, MacKenzie        7 SJST                   38.55     X35.91        
 -- Coble, Sara                8 SJST                   36.86     X39.50        
 -- Williams, Madison          8 SJST                   46.43     X49.99        
 -- Willett, Gracie            7 SJST                   47.62     X58.75        
 
Event 20  Boys 8 & Under 25 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Queeney, Cole              8 VALLEY HILL-SE         29.21      23.37        
  2 Mason, Ayden               7 SJST                   24.04      23.63        
  3 Briggs, William            7 VALLEY HILL-SE         26.69      25.14        
  4 Medellin, Robert           8 SJST                   30.43      32.84        
  5 Witt, Quade                8 SJST                   35.04      33.09        
  6 Beutjer, Braly             7 VALLEY HILL-SE         49.27      38.83        
 
Event 22  Boys 8 & Under 25 Yard Freestyle Exhibition
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
 -- O,Neill, Hudson            8 VALLEY HILL-SE         33.00     X29.71        
 -- Christensen, Matthew       7 SJST                   36.18     X35.62        
 -- Coates, Skyler             7 SJST                 1:05.90     X42.43        
 -- O'Neill, Bram              7 VALLEY HILL-SE       1:49.78     X50.50        
 
Event 23  Girls 9-10 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Barrett, Isabella          9 SJST                   38.90      37.09        
  2 Bagdonas, Chloe           10 SJST                   40.42      38.56        
  3 McDonald, Naomi           10 SJST                   39.45      40.84        
  4 McLelland, Paige          10 VALLEY HILL-SE         56.12      51.20        
  5 Savage, Grayson G          9 VALLEY HILL-SE            NT      52.81        
  6 McRoy, Sophie              9 VALLEY HILL-SE            NT      54.78        
 
Event 25  Girls 9-10 50 Yard Freestyle Exhibition
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
 -- Bassler, Camryn            9 SJST                   52.32     X45.63        
 -- Mason, Breanna            10 SJST                   47.86     X46.41        
 -- Gilstrap, Haley           10 SJST                   54.24     X49.08        
 -- Blackwood, Holly          10 SJST                   51.14     X51.34        
 -- Austell, Arlee             9 SJST                   53.76     X52.00        
 -- Kimbrell, Emily           10 SJST                   54.85     X52.50        
 -- Spence, Stephanie         10 SJST                   58.67     X57.14        
 -- Tipton, Rowan              9 SJST                 1:06.10   X1:07.21        
 -- Abbott, September          9 SJST                 1:07.70   X1:12.75        
 -- Marks, Taylor             10 SJST                 1:16.50   X1:13.94        
 -- Harwood, Colleen           9 SJST                 1:06.90   X1:17.09        
 -- Gross, Violet              9 SJST                 1:33.60   X1:21.19        
 
Event 26  Boys 9-10 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Davis, Wesley             10 SJST                   36.94      38.38        
  2 Hope, Crawford             9 VALLEY HILL-SE            NT      41.43        
  3 Briggs, Tyler              9 VALLEY HILL-SE            NT      41.84        
  4 Hope, Truett              10 VALLEY HILL-SE         43.65      42.29        
  5 Whisenant, Ryan            9 SJST                   55.57      49.34        
  6 Zeigler, Thomas            9 SJST                   51.92      52.25        
 
Event 28  Boys 9-10 50 Yard Freestyle Exhibition
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
 -- Medlin, Taylor            10 SJST                   52.69     X55.72        
 -- Theisen, Landon            9 SJST                 1:05.70   X1:03.34        
 -- Wallace, Tyler            10 SJST                 1:09.50   X1:03.93        
 -- Charlton, Ryan             9 SJST                 1:25.70   X1:05.65        
 -- Frazier, Jonah             9 SJST                   57.56   X1:07.50        
 -- Dawson, Jeremy             9 SJST                 1:12.70   X1:18.69        
 -- Tripp, Brayden            10 SJST                 1:02.30   X1:22.46        
 -- West, Andrew              10 SJST                 1:42.70   X1:24.43        
 
Event 29  Girls 11-12 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Barrett, Emerson          11 SJST                   31.95      34.06        
  2 Ussery, Erin              11 SJST                   34.17      34.48        
  3 Blackwood, Anna           12 SJST                   35.13      34.59        
  4 Wilson, Rebekka           11 VALLEY HILL-SE         40.65      36.66        
 
Event 31  Girls 11-12 50 Yard Freestyle Exhibition
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Austell, Ally Mac         11 SJST                   40.61      40.39        
 -- Taylor, Alyssa            12 SJST                   36.46     X37.22        
 -- Black, Sarah              11 SJST                   37.93     X38.31        
 -- Lenoir, Victoria          11 SJST                   40.68     X43.22        
 -- Kellum, Kathryn           11 SJST                   45.21     X47.47        
 -- Freeman, Lea              11 SJST                   47.89     X49.09        
 -- Wethington-Nagy, Carly    12 SJST                   47.51     X49.75        
 -- Douglas, Emma             11 SJST                 1:07.70     X57.56        
 -- Burnette, Hope            11 SJST                 1:03.60     X57.95        
 
Event 32  Boys 11-12 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Quick, Tyler              12 SJST                   31.50      32.22        
  2 Headlee, Joshua           12 SJST                   33.92      32.51        
  3 Oshiro, Royce             12 SJST                   35.34      34.60        
 
Event 34  Boys 11-12 50 Yard Freestyle Exhibition
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
 -- Wethington-Nagy, Ian      12 SJST                   51.66     X47.81        
 -- Harrison, Joe             11 SJST                   51.76     X55.90        
 -- Hartley, Drew             11 SJST                 1:11.40   X1:12.69        
 -- Coble, James              11 SJST                 1:13.60   X1:14.78        
 
Event 35  Girls 13-14 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hill, Reily               13 SJST                   29.44      30.59        
  2 Barrett, Kelsey           14 SJST                   32.67      33.97        
  3 Smith, Michelle           13 SJST                   36.16      38.14        
 
Event 37  Girls 13-14 50 Yard Freestyle Exhibition
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
 -- Sothers, Hanna            14 SJST                   37.71     X36.87        
 -- Harrison, Amelia          13 SJST                   36.66     X37.06        
 -- Raines, Jenna             13 SJST                   41.64     X38.59        
 
Event 38  Boys 13-14 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Gordon, Joe               14 SJST                   29.23      29.60        
  2 Greising, Brent           14 SJST                   33.68      32.53        
  3 Gipson, John Todd         14 SJST                   34.02      33.25        
  4 McRoy, Rily               13 VALLEY HILL-SE         37.31      36.11        
 
Event 41  Girls 15-17 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Johnson, Zhivon           15 SJST                   29.36      29.88        
  2 Wilson, Dana              17 SJST                   35.56      33.20        
  3 Wilson, Jesica            16 SJST                   32.26      33.33        
 
Event 43  Girls 15-17 50 Yard Freestyle Exhibition
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
 -- Hartley, Amber            16 SJST                   42.32     X39.97        
 -- McDuffie, Reagan          15 SJST                   44.66     X41.75        
 -- Leslie, Tiara             16 SJST                   43.36     X43.31        
 -- Smith, Janae              17 SJST                   42.17     X44.06        
 
Event 44  Boys 15-17 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Jamar, Laban              16 SJST                   26.55      27.06        
  2 Hyde, Russell             15 VALLEY HILL-SE         26.56      27.70        
  3 Taylor, Jacob             17 SJST                   29.11      29.55        
  4 Smith, Zachery            15 SJST                   31.40      31.69        
 
Event 46  Boys 15-17 50 Yard Freestyle Exhibition
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
 -- Tilson, Michael           16 SJST                   34.90     X32.48        
 -- Witt, Jarod               16 SJST                   34.67     X34.75        
 -- Lenoir, Andrew            15 SJST                   38.59     X38.58        
 -- Wells, Avery              15 SJST                   53.05     X54.59        
 
Event 47  Girls 8 & Under 25 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Black, Julie               8 SJST                   27.57      26.68        
  2 Nabors, Carlee             8 SJST                   31.44      27.63        
  3 McDonald, Savannah         8 SJST                      NT      30.78        
  4 Benton, Emma               8 VALLEY HILL-SE            NT      31.07        
  5 Sowash, Lillian G          7 VALLEY HILL-SE            NT      38.19        
  6 Terry, Emma R              7 VALLEY HILL-SE            NT      42.56        
 -- Douglas, Lily              8 SJST                      NT        SCR        
 
Event 48  Boys 8 & Under 25 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Briggs, William            7 VALLEY HILL-SE            NT      31.75        
  2 Blackwood, Benjamin        8 SJST                   34.91      33.50        
  3 O,Neill, Hudson            8 VALLEY HILL-SE            NT      37.86        
  4 Mason, Ayden               7 SJST                   38.65      38.95        
  5 Witt, Quade                8 SJST                      NT      57.91        
  6 O'Neill, Bram              7 VALLEY HILL-SE            NT    1:00.33        
 -- Medellin, Robert           8 SJST                      NT        SCR        
 
Event 49  Girls 9-10 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Oshiro, Paige             10 SJST                   50.27      48.59        
  2 Boyd, Haley               10 SJST                   49.85      49.84        
  3 Bagdonas, Chloe           10 SJST                   53.15      52.88        
  4 McRoy, Sophie              9 VALLEY HILL-SE            NT    1:11.73        
  5 Hoffmeyer, Sydney          9 VALLEY HILL-SE            NT    1:12.44        
  6 Terry, Kaitlyn            10 VALLEY HILL-SE       1:43.69    1:24.99        
 
Event 50  Boys 9-10 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Briggs, Tyler              9 VALLEY HILL-SE            NT      59.61        
  2 Nulter, Boyd              10 SJST                   56.00      59.92        
  3 Hope, Crawford             9 VALLEY HILL-SE            NT    1:05.00        
  4 Hope, Truett              10 VALLEY HILL-SE       1:07.51    1:05.72        
  5 Lenoir, James             10 SJST                 1:06.90    1:08.15        
  6 Zeigler, Thomas            9 SJST                 1:01.50    1:08.98        
 
Event 51  Girls 11-12 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Robinson, Isabelle        11 SJST                   42.36      43.63        
  2 Blackwood, Anna           12 SJST                   46.26      44.00        
  3 Lack, Grace               11 SJST                      NT      51.06        
  4 Wilson, Rebekka           11 VALLEY HILL-SE         58.16      54.62        
 -- Williams, Emma            11 SJST                   51.80        SCR        
 
Event 52  Boys 11-12 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hinten, Nathan            12 SJST                   50.41      47.69        
  2 Bassler, Coleton          11 SJST                   51.54      50.83        
  3 Zeigler, Samuel           10 SJST                   57.75      56.03        
 
Event 53  Girls 13-14 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hill, Reily               13 SJST                   41.16      41.81        
  2 Zeigler, Julia            13 SJST                   44.63      45.94        
  3 Smith, Michelle           13 SJST                   49.57      50.50        
 
Event 54  Boys 13-14 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Johnson, Jaedan           13 SJST                   42.92      39.45        
  2 Greising, Brent           14 SJST                   39.46      47.57        
  3 Gipson, John Todd         14 SJST                   46.51      49.15        
 
Event 55  Girls 15-17 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lozier, Rachel            16 SJST                   42.54      42.37        
  2 Lenoir, MaryLee           16 SJST                   44.65      44.62        
  3 Johnson, Zhivon           15 SJST                   42.23      45.55        
 
Event 56  Boys 15-17 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Jamar, Laban              16 SJST                   33.66      34.48        
  2 Thomas, Corey             17 SJST                   39.60      38.16        
  3 Krause, Keith             15 SJST                   43.86      43.31        
 
Event 57  Mixed 8 & Under 100 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 SHARON JOHNSTON  'A'                                   NT    1:32.84        
     1) Mason, Ayden M7                 2) Blackwood, Benjamin M8         
     3) Nabors, Carlee W8               4) Black, Julie W8                
  2 VALLEY HILL COUNTRY CLUB-SE  'A'                  2:39.19    1:49.97        
     1) Queeney, Cole M8                2) Benton, Emma W8                
     3) Terry, Emma R W7                4) Briggs, William M7             
 -- VALLEY HILL COUNTRY CLUB-SE  'C'                       NT   X2:13.87        
     1) Engel, Judith G W7              2) O,Neill, Hudson M8             
     3) Sowash, Lillian G W7            4) Carney, Gavin M M6             
 -- SHARON JOHNSTON  'B'                                   NT   X2:30.00        
     1) Christensen, Matthew M7         2) Douglas, Lily W8               
     3) Coble, Sara W8                  4) Witt, Quade M8                 
 -- SHARON JOHNSTON  'C'                                   NT   X2:47.69        
     1) McCleary, Ella W7               2) Kimbrell, MacKenzie W7         
     3) McCord, Kyle M6                 4) Medellin, Adriel M7            
 -- VALLEY HILL COUNTRY CLUB-SE  'B'                       NT   X3:30.16        
     1) Carney, Cameron M4              2) Sowash, Riley W4               
     3) Wilson, Kaylen W6               4) Beutjer, Braly M7              
 
Event 59  Mixed 9-10 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 SHARON JOHNSTON  'A'                                   NT    2:31.00        
     1) Ingram, Grant M9                2) Barrett, Isabella W9           
     3) Boyd, Haley W10                 4) Davis, Wesley M10              
  2 VALLEY HILL COUNTRY CLUB-SE  'A'                  3:08.25    3:06.69        
     1) Hope, Crawford M9               2) Hope, Truett M10               
     3) McLelland, Paige W10            4) Wilson, Sara W9                
 -- SHARON JOHNSTON  'B'                                   NT         x         
     1) Whisenant, Ryan M9              2) Theisen, Landon M9             
     3) Spence, Stephanie W10           4) Tipton, Rowan W9               
 -- VALLEY HILL COUNTRY CLUB-SE  'B'                       NT   X3:53.16        
     1) Beutjer, Matthew M9             2) Briggs, Tyler M9               
     3) McRoy, Sophie W9                4) Savage, Grayson G W9           
 -- SHARON JOHNSTON  'C'                                   NT   X4:28.28        
     1) Medlin, Taylor M10              2) Gilstrap, Haley W10            
     3) Frazier, Jonah M9               4) Harwood, Colleen W9            
 
Event 61  Mixed 11-12 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 SHARON JOHNSTON  'A'                                   NT    2:11.28        
     1) Hinten, Nathan M12              2) Cooper, Anna W12               
     3) Barrett, Emerson W11            4) Quick, Tyler M12               
 -- SHARON JOHNSTON  'B'                                   NT   X2:52.06        
     1) Lack, Grace W11                 2) Kellum, Kathryn W11            
     3) Bassler, Coleton M11            4) Zeigler, Samuel M10            
 -- SHARON JOHNSTON  'C'                                   NT   X3:10.46        
     1) Freeman, Lea W11                2) Black, Sarah W11               
     3) Harrison, Joe M11               4) Wethington-Nagy, Ian M12       
 
Event 63  Mixed 13-14 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 SHARON JOHNSTON  'A'                                   NT    2:03.72        
     1) Atkinson, Adeline W14           2) Greising, Brent M14            
     3) Gordon, Joe M14                 4) Hill, Reily W13                
 -- SHARON JOHNSTON  'C'                                   NT   X2:35.75        
     1) Gipson, John Todd M14           2) Raines, Jenna W13              
     3) Sothers, Hanna W14              4) Johnson, Jaedan M13            
 -- SHARON JOHNSTON  'B'                                   NT   X2:41.78        
     1) Nulter, Adam M12                2) Morris, Anica W13              
     3) Lozier, Teddy M14               4) Harrison, Amelia W13           
 
Event 65  Mixed 15-17 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 SHARON JOHNSTON  'A'                                   NT    2:00.35        
     1) Wilson, Jesica W16              2) Johnson, Zhivon W15            
     3) Thomas, Corey M17               4) Jamar, Laban M16               
 -- SHARON JOHNSTON  'B'                                   NT   X2:15.13        
     1) Lenoir, MaryLee W16             2) Smith, Zachery M15             
     3) Wilson, Dana W17                4) Tilson, Michael M16            
 -- SHARON JOHNSTON  'C'                                   NT   X2:36.57        
     1) Witt, Jarod M16                 2) McDuffie, Reagan W15           
     3) Hartley, Amber W16              4) Lenoir, Andrew M15             
 
Event 67  Girls 8 & Under 25 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 McDonald, Savannah         8 SJST                   28.47      21.60        
  2 Bagdonas, Madeleine        8 SJST                   33.97      31.55        
  3 Benton, Emma               8 VALLEY HILL-SE            NT      31.80        
  4 Engel, Judith G            7 VALLEY HILL-SE            NT      36.94        
  5 Douglas, Lily              8 SJST                   37.84      41.81        
  6 Sowash, Lillian G          7 VALLEY HILL-SE            NT      43.10        
 
Event 68  Boys 8 & Under 25 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Queeney, Cole              8 VALLEY HILL-SE         38.24      34.99        
  2 Blackwood, Benjamin        8 SJST                   36.73      39.87        
  3 O,Neill, Hudson            8 VALLEY HILL-SE            NT      46.75        
  4 Witt, Quade                8 SJST                      NT      58.33        
  5 McDonald, Brock            6 SJST                      NT      59.56        
  6 Beutjer, Braly             7 VALLEY HILL-SE            NT    1:04.81        
 -- Medellin, Robert           8 SJST                   47.54        SCR        
 
Event 69  Girls 9-10 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 McDonald, Naomi           10 SJST                   47.40      44.88        
  2 Barrett, Isabella          9 SJST                   47.53      47.69        
  3 Meredith, Rachel          10 SJST                   53.75      50.44        
  4 McLelland, Paige          10 VALLEY HILL-SE       1:16.84    1:04.68        
  5 Wilson, Sara               9 VALLEY HILL-SE            NT    1:10.19        
  6 Terry, Kaitlyn            10 VALLEY HILL-SE       1:16.15    1:28.32        
 
Event 70  Boys 9-10 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ingram, Grant              9 SJST                   48.82      46.75        
  2 Lenoir, James             10 SJST                   52.45      56.67        
  3 Hope, Crawford             9 VALLEY HILL-SE            NT    1:03.00        
  4 Briggs, Tyler              9 VALLEY HILL-SE            NT    1:04.91        
  5 Whisenant, Ryan            9 SJST                 1:20.10    1:10.56        
  6 Beutjer, Matthew           9 VALLEY HILL-SE            NT    1:22.43        
 
Event 71  Girls 11-12 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Cooper, Anna              12 SJST                   37.27      36.91        
  2 Ussery, Erin              11 SJST                   39.87      40.52        
  3 Lack, Grace               11 SJST                      NT      47.51        
 -- Williams, Emma            11 SJST                   44.06        SCR        
 
Event 72  Boys 11-12 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Nulter, Adam              12 SJST                   52.80      51.17        
  2 Zeigler, Samuel           10 SJST                      NT      56.43        
 -- Headlee, Joshua           12 SJST                   41.39         DQ        
 -- Quick, Tyler              12 SJST                   37.87        SCR        
 
Event 73  Girls 13-14 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Atkinson, Adeline         14 SJST                   36.84      36.91        
  2 Morris, Anica             13 SJST                   43.15      44.87        
  3 Zeigler, Julia            13 SJST                   44.47      49.03        
 
Event 74  Boys 13-14 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Gordon, Joe               14 SJST                   40.23      38.44        
  2 Greising, Brent           14 SJST                   39.57      38.78        
  3 Lozier, Teddy             14 SJST                   41.80      42.82        
  4 McRoy, Rily               13 VALLEY HILL-SE         44.44      45.80        
 
Event 75  Girls 15-17 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lozier, Rachel            16 SJST                   36.90      36.66        
  2 Hinten, Brittany          16 SJST                   42.84      40.28        
  3 Lenoir, MaryLee           16 SJST                   43.82      45.63        
 
Event 76  Boys 15-17 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Jamar, Laban              16 SJST                   32.59      32.62        
  2 Thomas, Corey             17 SJST                   35.26      34.44        
 
Event 77  Girls 8 & Under 25 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Black, Julie               8 SJST                      NT      27.05        
  2 Nabors, Carlee             8 SJST                   30.17      28.40        
  3 Nulter, Cali               8 SJST                   35.87      34.03        
  4 Terry, Emma R              7 VALLEY HILL-SE            NT      40.40        
  5 Engel, Judith G            7 VALLEY HILL-SE            NT      59.09        
 -- McDonald, Savannah         8 SJST                   32.58        SCR        
 
Event 78  Boys 8 & Under 25 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Briggs, William            7 VALLEY HILL-SE            NT      30.83        
  2 Mason, Ayden               7 SJST                      NT      32.75        
  3 Blackwood, Benjamin        8 SJST                      NT      35.32        
  4 Queeney, Cole              8 VALLEY HILL-SE         41.98     J35.32        
  5 McDonald, Brock            6 SJST                      NT      39.62        
  6 Beutjer, Braly             7 VALLEY HILL-SE            NT      55.28        
 
Event 79  Girls 9-10 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Meredith, Rachel          10 SJST                   58.83      57.19        
  2 McLelland, Paige          10 VALLEY HILL-SE       1:01.82    1:02.72        
  3 Boyd, Haley               10 SJST                   49.09    1:15.87        
  4 Barrett, Isabella          9 SJST                   48.08    1:18.70        
  5 Wilson, Sara               9 VALLEY HILL-SE            NT    1:21.23        
  6 Terry, Kaitlyn            10 VALLEY HILL-SE       1:19.12    1:21.88        
 
Event 80  Boys 9-10 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ingram, Grant              9 SJST                 1:02.60      57.88        
  2 Davis, Wesley             10 SJST                      NT    1:01.37        
  3 Nulter, Boyd              10 SJST                 1:03.60    1:05.53        
  4 Hope, Truett              10 VALLEY HILL-SE       1:02.91    1:09.33        
  5 Beutjer, Matthew           9 VALLEY HILL-SE            NT    1:35.02        
 
Event 81  Girls 11-12 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Cooper, Anna              12 SJST                   37.18      36.31        
  2 Barrett, Emerson          11 SJST                   37.58      37.06        
  3 Robinson, Isabelle        11 SJST                   43.33      41.37        
  4 Wilson, Rebekka           11 VALLEY HILL-SE         59.29      53.49        
 
Event 82  Boys 11-12 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Oshiro, Royce             12 SJST                   51.25      43.72        
  2 Nulter, Adam              12 SJST                   52.21      47.94        
  3 Hinten, Nathan            12 SJST                   50.32      50.04        
 
Event 83  Girls 13-14 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Atkinson, Adeline         14 SJST                   33.49      32.68        
  2 Barrett, Kelsey           14 SJST                   42.76      40.76        
  3 Morris, Anica             13 SJST                   45.93      49.31        
 
Event 84  Boys 13-14 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Gordon, Joe               14 SJST                      NT      34.09        
  2 Lozier, Teddy             14 SJST                   47.66      43.94        
  3 McRoy, Rily               13 VALLEY HILL-SE         49.78      45.03        
  4 Johnson, Jaedan           13 SJST                      NT      58.61        
 
Event 85  Girls 15-17 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Wilson, Jesica            16 SJST                   34.76      35.53        
  2 Wilson, Dana              17 SJST                      NT      36.59        
  3 Hinten, Brittany          16 SJST                      NT      48.27        
 
Event 86  Boys 15-17 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Thomas, Corey             17 SJST                   35.34      34.78        
  2 Taylor, Jacob             17 SJST                      NT      35.47        
  3 Smith, Zachery            15 SJST                      NT      35.50        
 -- Hyde, Russell             15 VALLEY HILL-SE         34.30        SCR        
 
Event 87  Girls 8 & Under 100 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 SHARON JOHNSTON  'A'                                   NT    1:39.25        
     1) McDonald, Savannah 8            2) Nulter, Cali 8                 
     3) Nabors, Carlee 8                4) Black, Julie 8                 
  2 VALLEY HILL COUNTRY CLUB-SE  'A'                  1:41.25    2:18.01        
     1) Benton, Emma 8                  2) Terry, Emma R 7                
     3) Wilson, Kaylen 6                4) Sowash, Lillian G 7            
 -- VALLEY HILL COUNTRY CLUB-SE  'B'                       NT         x         
     1) Sowash, Riley 4                 2) Engel, Judith G 7              
     3) Hope, Zella Paige 5             4) Engel, Katelyn 5               
 -- SHARON JOHNSTON  'B'                                   NT   X2:08.82        
     1) Bagdonas, Madeleine 8           2) Patch, Brooklyn 7              
     3) Owen, Bailey 6                  4) Whisenant, Casey 6             
 -- SHARON JOHNSTON  'C'                                   NT   X2:25.00        
     1) Black, Jessica 5                2) Kimbrell, MacKenzie 7          
     3) Douglas, Lily 8                 4) McCleary, Ella 7               
 
Event 88  Boys 8 & Under 100 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 VALLEY HILL COUNTRY CLUB-SE  'A'                  1:35.19    2:00.27        
     1) Queeney, Cole 8                 2) Briggs, William 7              
     3) Carney, Gavin M 6               4) O,Neill, Hudson 8              
  2 SHARON JOHNSTON  'A'                                   NT    2:14.53        
     1) Mason, Ayden 7                  2) Witt, Quade 8                  
     3) Christensen, Matthew 7          4) Blackwood, Benjamin 8          
 -- SHARON JOHNSTON  'B'                                   NT   X3:06.00        
     1) Spence, Stephen 6               2) Nulter, Dean 5                 
     3) McDonald, Brock 6               4)                                
 
Event 89  Girls 9-10 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 SHARON JOHNSTON  'A'                                   NT    2:37.54        
     1) McDonald, Naomi 10              2) Bagdonas, Chloe 10             
     3) Barrett, Isabella 9             4) Boyd, Haley 10                 
  2 VALLEY HILL COUNTRY CLUB-SE  'A'                  3:26.71    3:40.60        
     1) McLelland, Paige 10             2) Hoffmeyer, Sydney 9            
     3) Terry, Kaitlyn 10               4) Savage, Grayson G 9            
 -- SHARON JOHNSTON  'B'                                   NT   X3:03.46        
     1) Mason, Breanna 10               2) Blackwood, Holly 10            
     3) Bassler, Camryn 9               4) Oshiro, Paige 10               
 -- SHARON JOHNSTON  'C'                                   NT   X3:29.25        
     1) Kimbrell, Emily 10              2) Black, Jessica 5               
     3) Tipton, Rowan 9                 4) Austell, Arlee 9               
 
Event 90  Boys 9-10 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 SHARON JOHNSTON  'A'                                   NT    2:48.50        
     1) Lenoir, James 10                2) Ingram, Grant 9                
     3) Nulter, Boyd 10                 4) Davis, Wesley 10               
  2 VALLEY HILL COUNTRY CLUB-SE  'A'                  3:17.73    3:13.13        
     1) Hope, Truett 10                 2) Briggs, Tyler 9                
     3) Hope, Crawford 9                4) Beutjer, Matthew 9             
 -- SHARON JOHNSTON  'B'                                   NT   X3:46.08        
     1) Zeigler, Thomas 9               2) Theisen, Landon 9              
     3) Whisenant, Ryan 9               4) Medlin, Taylor 10              
 -- SHARON JOHNSTON  'C'                                   NT   X5:04.09        
     1) Frazier, Jonah 9                2) Tripp, Brayden 10              
     3) Charlton, Trenton 10            4) Wallace, Tyler 10              
 
Event 91  Girls 11-12 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 SHARON JOHNSTON  'A'                                   NT    2:15.19        
     1) Robinson, Isabelle 11           2) Ussery, Erin 11                
     3) Cooper, Anna 12                 4) Barrett, Emerson 11            
 -- SHARON JOHNSTON  'B'                                   NT   X2:39.53        
     1) Lack, Grace 11                  2) Austell, Ally Mac 11           
     3) Taylor, Alyssa 12               4) Kellum, Kathryn 11             
 -- SHARON JOHNSTON  'C'                                   NT   X3:11.66        
     1) Black, Sarah 11                 2) Douglas, Emma 11               
     3) Freeman, Lea 11                 4) Wethington-Nagy, Carly 12      
 
Event 92  Boys 11-12 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 SHARON JOHNSTON  'A'                                   NT    2:23.34        
     1) Oshiro, Royce 12                2) Hinten, Nathan 12              
     3) Headlee, Joshua 12              4) Nulter, Adam 12                
 -- SHARON JOHNSTON  'B'                                   NT   X3:43.38        
     1) Charlton, Ryan 9                2) Zeigler, Samuel 10             
     3) Bassler, Coleton 11             4) Harrison, Joe 11               
 
Event 93  Girls 13-14 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 SHARON JOHNSTON  'A'                                   NT    2:13.06        
     1) Barrett, Kelsey 14              2) Smith, Michelle 13             
     3) Atkinson, Adeline 14            4) Hill, Reily 13                 
 -- SHARON JOHNSTON  'B'                                   NT   X2:36.77        
     1) Zeigler, Julia 13               2) Raines, Jenna 13               
     3) Morris, Anica 13                4) Sothers, Hanna 14              
 
Event 94  Boys 13-14 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 SHARON JOHNSTON  'A'                                   NT    2:21.38        
     1) Greising, Brent 14              2) Gipson, John Todd 14           
     3) Lozier, Teddy 14                4) Gordon, Joe 14                 
 
Event 95  Girls 15-17 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 SHARON JOHNSTON  'A'                                   NT    2:02.94        
     1) Lenoir, MaryLee 16              2) Wilson, Jesica 16              
     3) Lozier, Rachel 16               4) Johnson, Zhivon 15             
 -- SHARON JOHNSTON  'B'                                   NT   X2:42.85        
     1) Hartley, Amber 16               2) McDuffie, Reagan 15            
     3) Smith, Janae 17                 4) Leslie, Tiara 16               
 
Event 96  Boys 15-17 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 SHARON JOHNSTON  'A'                                   NT    2:12.84        
     1) Taylor, Jacob 17                2) Krause, Keith 15               
     3) Thomas, Corey 17                4) Jamar, Laban 16                
 -- SHARON JOHNSTON  'B'                                   NT   X2:54.34        
     1) Tilson, Michael 16              2) Lenoir, Andrew 15              
     3) Wells, Avery 15                 4) Witt, Jarod 16                 

 

 
 

Web Design by:
MerchantWorks, Inc.


Copyright 2004-2018 - Rocket City Swim League, PO Box 10052, Huntsville, AL 35801
info@swimrcsl.org