Home
2018 Meets
2017 Meets
Archive & Records
Forms & Documents
Officiating
Member Pools
Board & Minutes
About RCSL

Meet Results / Record Listing

(Meters Time = Yards Time x 1.11 ----- Yards Time = Meters Time / 1.11)



Licensed to RCSL Swimming Champ. Meet
                                   HY-TEK's MEET MANAGER 5.0 7/13/2015 10:42 AM
                 RCSL City Meet 2014 - 7/12/2014 to 7/13/2014                  
                                    Results                                    
 
Event 1  Girls 9-10 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
 RCSL Record:   2:14.47        1998 Piedmont                                   
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Blossomwood Swim Team                             2:40.85    2:35.50  
     1) Krichev, Julia 10               2) Paparella, Meg 10              
     3) Yates, Madelyn 9                4) Watson, McKenna 10             
  2 Piedmont Piranhas                                 2:49.74    2:40.09  
     1) King, Mary Foster 9             2) Graves, Belle 10               
     3) Bender, Scout 10                4) Nurre, Jane 10                 
  3 Camelot                                           2:52.66    2:41.54  
     1) Reeves, Kate 9                  2) Roberts, Sofia 9               
     3) Bigelow, Quinn 10               4) Lemke, AnnaBeth E 10           
  4 Sherwood Swim Team                                2:50.07    2:42.36  
     1) Wirth, Alyssa 9                 2) Clark, Caroline 9              
     3) Busby, Elizabeth 10             4) Reese, Jessica 10              
  5 Monte Sano                                        2:51.23    2:46.86  
     1) Agee, Abigail 10                2) Howie, Maggie 10               
     3) Quadrini, Grace M 9             4) Smith, Sophie 10               
  6 Greenwyche Gators                                 2:56.56    2:50.79  
     1) Ayres, Anna K 10                2) DeOrio, Madison 9              
     3) Clary, Sydney 10                4) Smith, Corinne 9               
  7 Redstone Arsenal Launchers                        3:03.97    2:53.39  
     1) Scott, Kayley E 10              2) Powell, Brenna A 10            
     3) Wiggins, Teresa L 10            4) Carney, Caity R 10             
  8 Byrd Spring-SE                                    3:12.11    2:55.40  
     1) Henriksen, Emma M 9             2) Waters, Deanna C 10            
     3) Lecompte, Savannah M 10         4) Gooden, Rori V 10              
  9 Mountain Springs Swim Team                        2:51.84    2:57.09  
     1) Johnston, Emma 9                2) Cazier, Alexandra 10           
     3) Comulada, Gabriela 9            4) Wilder, Walden 9               
 10 Lily Flagg                                        3:03.81    2:57.29  
     1) Gunsallus, Emma 10              2) Chua, Catherine 9              
     3) Greenlee, Josephine 10          4) Vosahlik, Elizabeth 10         
 11 Hampton Cove Hurricanes                           3:03.94    2:59.15  
     1) Turner, Abbey J 10              2) Neicamp, Allie G 9             
     3) Beatty, Emily M 10              4) Ferguson, Emma C 9             
 12 Sharon Johnston Swim Team                         2:55.52    2:59.56  
     1) Abbott, Jeri 9                  2) Nabors, Carlee 10              
     3) McDonald, Savannah 10           4) McCleary, Ella 9               
 13 Jones Valley Recreation Assn.                     3:08.00    3:07.60  
     1) Cost, Caroline 9                2) Burns, Julia 10                
     3) Mikatarian, Stephanie 10        4) Tao, Megan 10                  
 14 YMCA Seals                                        3:31.51    3:26.60  
     1) Sexton, Cara 10                 2) Mixson, Morgan 9               
     3) Butler, Taylor 10               4) Lucas, Iyana 10                
 15 Mt. Carmel Hammerheads                            3:22.03    3:34.02  
     1) Taylor, Devan 9                 2) Porter, Greta 10               
     3) Chapman, Lillie 10              4) Hewitt, Eve 10                 
 -- Whitesburg Tide                                   3:16.44         DQ  
     1) Thompson, Lillian F 9           2) Shea, Emma 10                  
     3) Butler, Avery 9                 4) Hopkins, Avery A 7             
 
Event 2  Boys 9-10 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
 RCSL Record:   2:22.68        1975 Piedmont                                   
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Jones Valley Recreation Assn.                     2:28.86    2:27.91  
     1) Bedsole, Chris 10               2) Byrd, Will 9                   
     3) Matthews, Michael 10            4) Bell, Charlie 10               
  2 Greenwyche Gators                                 2:42.13    2:41.01  
     1) Barlow, Bo 9                    2) Whitmire, Todd 9               
     3) Kimball, Myles 10               4) Ziegler, William 10            
  3 Whitesburg Tide                                   2:47.02    2:41.14  
     1) Osterbauer, Matthew C 9         2) Rooker, Matthew 10             
     3) Stinson, Jake 10                4) Wilson, Walker 10              
  4 Redstone Arsenal Launchers                        2:49.25    2:43.55  
     1) Carter, Jackson B 9             2) Stokes, John Thomas T 10       
     3) Groves, Riley T 9               4) Driver, David J 10             
  5 Mountain Springs Swim Team                        3:03.56    2:57.54  
     1) Peffer, Nolan 9                 2) Bennett, Jamieson 10           
     3) Carden, Wade 10                 4) York, Peyton J 9               
  6 Blossomwood Swim Team                             2:52.67    3:02.71  
     1) Bohan, John 9                   2) Rainey, Lawson 9               
     3) Collins, Owen 9                 4) Malone, Callaway 10            
  7 Byrd Spring-SE                                    3:17.09    3:10.35  
     1) Lawson, Cole B 9                2) Smith, Sawyer B 9              
     3) Durant, Timmy P 10              4) Noland, Jonathan W 10          
  8 Lily Flagg                                        3:14.12    3:20.74  
     1) Schmuck, Landry 10              2) Barnett, Evan 9                
     3) Sudduth, Jonathan 10            4) Wright, Dylan 10               
  9 Camelot                                                NT    3:40.15  
     1) Lewis, Jes 10                   2) McNeill, Ryan 9                
     3) Shipp, Alan 10                  4) Burger, Caden 8                
 10 Monte Sano                                        3:51.53    3:44.38  
     1) Garrison, James D 10            2) Worthy, Will K 9               
     3) Masterson, Aaron 9              4) Presson, Devon 9               
 11 Sherwood Swim Team                                3:53.84    3:47.28  
     1) Purser, Hayden 10               2) Purser, Gibson 10              
     3) Beams, Fisher 9                 4) Segerson, Ryland 10            
 -- Sharon Johnston Swim Team                         4:05.23         DQ  
     1) Westbrook, Austin 9             2) Sullivan, Colin 10             
     3) Thomas, Ethan 10                4) Machen, Tanner 9               
 -- YMCA Seals                                        3:44.65         DQ  
     1) Givens, Cody 9                  2) Xu, Ethan 9                    
     3) Baughn, Max 9                   4) Givens, Austin 10              
 -- Piedmont Piranhas                                 3:11.25         DQ  
     1) Gaines, Xander 10               2) Westra, Benjamin 10            
     3) Jackson, Caden 10               4) Hopkins, Fields 9              
 -- Valley Hill Country Club-SE                       3:38.82         DQ  
     1) Brown, Evan 9                   2) O,Neill, Hudson 10             
     3) O'Neill, Bram 9                 4) Zwahlen, Peter 10              
 -- Hampton Cove Hurricanes                           3:10.75         DQ  
     1) Nixon, Aiden C 9                2) Newman, Barrett W 10           
     3) Harrison, Caleb 9               4) Cannaday, Elijah S 9           
 
Event 5  Girls 9-10 50 Yard Freestyle Exhibition
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ferguson, Emma C           9 HAMC                   41.53      41.38  
  2 Shattuck, Emily            9 LILY                   45.52      41.76  
  3 Kalange, Sydney            9 CAM                    43.14      42.18  
  4 Palmiter, Cara            10 SJST                   42.77      43.73  
  5 Suttles, Ella              9 Blossomwood               NT      44.34  
  6 Leach, Lakelee             9 Blossomwood            46.99      44.42  
  7 McCrispin, Samantha       10 LILY                   52.09      44.48  
  8 Hannah, Erin               9 Stingrays              48.47      44.69  
  9 Lewis, Chandler           10 Tide                   47.75      44.76  
 10 Werth, Adeline             9 Piedmont               45.49      45.07  
 11 Dempsey, Arabella          9 Piedmont               44.82      45.11  
 12 Rankin, Abbie             10 Stingrays              49.53      45.64  
 13 Shaw, Maddie               9 Sherwood               48.15      45.88  
 14 Rorick, Caitlyn            9 Sherwood               47.07      46.22  
 15 Ryan, Ashleigh            10 SJST                   46.64      46.52  
 16 Harmon-Smith, Sophia       9 CAM                    44.06      46.70  
 17 Sheppard, Peyton           9 Makos                  45.28      47.48  
 18 Carroll, Abigail          10 SJST                   53.07      47.67  
 18 McCutcheon, Erin           9 CAM                    56.77      47.67  
 18 Harmon-Smith, Sydney       9 CAM                    50.90      47.67  
 21 Fitzsimons, Lily           9 Sherwood               56.84      47.96  
 22 Hauke, Shelby             10 SJST                   59.63      49.00  
 23 Kyemba, Sophia             9 Sherwood               47.31      49.19  
 24 Coble, Sara               10 SJST                   53.97      49.29  
 25 Nulter, Cali              10 SJST                   50.51      49.55  
 26 Holloway, Ellie            9 CAM                    50.97      49.56  
 27 Windsor, Madeline          9 CAM                    49.91      49.69  
 28 Hensley, Holland          10 Blossomwood            53.44      49.88  
 29 Kesting, Emma Grace        9 Blossomwood            52.91      50.15  
 30 O'Halloran, Olivia         9 LILY                   44.21      51.06  
 31 Frost, Layla               9 HAMC                   59.16      51.14  
 32 Hogan, Anna               10 HAMC                   55.25      51.24  
 33 Naumcheff, Abigail        10 CAM                    54.05      52.78  
 34 Wofford, Allie M           9 Byrd Spring-SE       1:01.63      52.96  
 35 Detwiler, Evelyn           9 Sherwood               50.24      53.36  
 36 George, Ann C              9 HAMC                   53.16      54.24  
 37 McCann, Lauren             9 Blossomwood            55.50      55.92  
 38 Busk, Mia                  9 LILY                 1:07.62      58.83  
 39 Winn, Emma                10 JVRA                 1:03.14    1:00.03  
 40 Goodwin, Emma E            9 Launchers            1:05.47    1:00.35  
 41 Llanos, Maria I            9 Launchers            1:04.68    1:02.95  
 42 Hartwig, Meredith          9 Sherwood             1:06.07    1:03.92  
 43 Williams, Madison         10 SJST                 1:14.05    1:07.03  
 44 Inabinett, Cadence         9 YMCA                 1:06.21    1:07.33  
 45 Erwin, Isabella            9 Sherwood             1:12.89    1:12.15  
 46 Arnold, Savanna            9 MCST                      NT    1:20.21  
 47 Johnston, Sara Olivia      9 MCST                 1:21.22    1:24.03  
 48 LaRose, Olivia             9 Chapman              1:47.62    1:38.38  
 
Event 6  Boys 9-10 50 Yard Freestyle Exhibition
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Buzzetta, Charlie          9 Stingrays              45.41      40.60  
  2 Clary, David              10 Gators                 43.68      41.82  
  3 Burney, Jack               9 Tide                   47.61      42.20  
  4 Harris, Caden             10 Tide                   41.84      42.37  
  5 Smith, Isaac               9 SJST                   57.14      45.39  
  6 Macri, Joe                 9 JVRA                   50.25      45.67  
  7 Artrip, Cullen            10 Piedmont               50.43      45.86  
  8 Blanshan, Andrew J        10 Launchers              48.28      46.46  
  9 Copeland, Preston         10 YMCA                   51.24      47.57  
 10 Johnson, Luke              9 Stingrays              50.09      47.89  
 11 Sawyer, Owen               9 Gators                 47.99      48.46  
 12 Cobert, Xander            10 Launchers              51.45      49.96  
 13 Tumminello, Vince          9 Stingrays              53.34      51.79  
 14 Corrigan, Jacob           10 HAMC                 1:01.32      52.65  
 15 Jacobsen, Carter           9 Piedmont               58.90      52.97  
 16 Lindow, Gabe N             9 Byrd Spring-SE         52.53      54.06  
 17 Arp, Scout                 9 Piedmont             1:02.13      54.96  
 18 Reynolds, Conner T         9 Launchers              56.63      55.72  
 19 Coates, Skyler             9 SJST                 1:04.83      59.00  
 20 Presson, Devon             9 Makos                1:00.40    1:00.77  
 21 Thomas, Ethan             10 SJST                 1:04.80    1:02.29  
 22 Thomas, Adam               9 SJST                 1:03.61    1:04.27  
 23 Livingston Stanberry, Yo   9 YMCA                 1:02.34    1:16.14  
 24 Fulton, Tyler J            9 Byrd Spring-SE       1:01.57    1:25.46  
 25 Bollinger, Michael Rober   9 YMCA                 1:35.15    1:26.12  
 
Event 11  Girls 9-10 50 Yard Freestyle
===============================================================================
 RCSL Record:   27.28        1989 Lee Ann Gathings, Greenwyche                 
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Krichev, Julia            10 Blossomwood            31.29      30.38  
  2 Nurre, Jane               10 Piedmont               31.53      31.23  
  3 Busby, Elizabeth          10 Sherwood               33.00      32.78  
  4 Nabors, Carlee            10 SJST                   33.54      32.92  
  5 McDonald, Savannah        10 SJST                   33.06      32.94  
  6 King, Mary Foster          9 Piedmont               33.86      33.14  
  7 Roberts, Sofia             9 CAM                    33.79      34.81  
 -- Reeves, Kate               9 CAM                    33.12         DQ  
B - Final
  9 Wiggins, Teresa L         10 Launchers              34.45      34.33  
 10 Paparella, Meg            10 Blossomwood            35.57      34.53  
 11 Wirth, Alyssa              9 Sherwood               35.91      34.87  
 12 Quadrini, Grace M          9 Makos                  35.41      35.32  
 13 Henriksen, Emma M          9 Byrd Spring-SE         35.73      35.34  
 14 Waters, Deanna C          10 Byrd Spring-SE         35.00      35.78  
 15 Comulada, Gabriela         9 Stingrays              36.23      36.26  
 16 Scott, Kayley E           10 Launchers              36.11      36.49  
 
Event 11  Girls 9-10 50 Yard Freestyle
===============================================================================
 RCSL Record:   27.28        1989 Lee Ann Gathings, Greenwyche                 
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Krichev, Julia            10 Blossomwood            32.18      31.29  
  2 Nurre, Jane               10 Piedmont               32.93      31.53  
  3 Busby, Elizabeth          10 Sherwood               34.97      33.00  
  4 McDonald, Savannah        10 SJST                   35.49      33.06  
  5 Reeves, Kate               9 CAM                    33.01      33.12  
  6 Nabors, Carlee            10 SJST                   34.26      33.54  
  7 Roberts, Sofia             9 CAM                    34.13      33.79  
  8 King, Mary Foster          9 Piedmont               34.06      33.86  
-------------------------------------------------------------------------
  9 Wiggins, Teresa L         10 Launchers              34.46      34.45  
 10 Waters, Deanna C          10 Byrd Spring-SE         37.16      35.00  
 11 Quadrini, Grace M          9 Makos                  35.70      35.41  
 12 Paparella, Meg            10 Blossomwood            34.59      35.57  
 13 Henriksen, Emma M          9 Byrd Spring-SE         35.79      35.73  
 14 Wirth, Alyssa              9 Sherwood               37.15      35.91  
 15 Scott, Kayley E           10 Launchers              35.39      36.11  
 16 Comulada, Gabriela         9 Stingrays              35.97      36.23  
-------------------------------------------------------------------------
 17 Agee, Abigail             10 Makos                  35.63      36.24  
 18 Reese, Jessica            10 Sherwood               36.97      36.25  
-------------------------------------------------------------------------
 19 Greenlee, Josephine       10 LILY                   38.94      36.28  
 20 Howie, Maggie             10 Makos                  37.16      36.47  
 21 Graves, Belle             10 Piedmont               36.59      36.66  
 22 Clary, Sydney             10 Gators                 36.90      36.69  
 23 Lecompte, Savannah M      10 Byrd Spring-SE         35.52      36.75  
 24 Sexton, Cara              10 YMCA                   38.25      37.09  
 25 Neicamp, Allie G           9 HAMC                   37.63      37.13  
 26 Beatty, Emily M           10 HAMC                   37.72      37.29  
 27 Cazier, Alexandra         10 Stingrays              37.41      37.32  
 28 Watson, McKenna           10 Blossomwood            39.24      37.41  
 29 Porter, Greta             10 MCST                   37.79      37.47  
 30 Powell, Brenna A          10 Launchers              40.36      37.97  
 31 Vosahlik, Elizabeth       10 LILY                   36.05      38.01  
 32 Burns, Julia              10 JVRA                   42.31      38.18  
 33 Benton, Emma              10 Valley Hill-SE         40.16      38.27  
 34 Cost, Caroline             9 JVRA                   39.85      38.38  
 35 Wilder, Walden             9 Stingrays              39.09      38.57  
 36 Smith, Corinne             9 Gators                 39.97      39.10  
 37 DeOrio, Madison            9 Gators                 39.84      39.30  
 38 Thompson, Lillian F        9 Tide                   45.46      39.87  
 39 Tao, Megan                10 JVRA                   40.50      40.42  
 40 McCleary, Ella             9 SJST                   37.11      40.49  
 41 Chua, Catherine            9 LILY                   39.16      40.95  
 42 Lemke, AnnaBeth E         10 CAM                    42.52      41.72  
 43 Sowash, Lillian G          9 Valley Hill-SE         43.37      41.95  
 44 Butler, Avery              9 Tide                   41.08      43.55  
 45 Engel, Judith G            9 Valley Hill-SE         50.50      43.90  
 46 Butler, Taylor            10 YMCA                   45.03      44.19  
 47 Turner, Abbey J           10 HAMC                   41.25      44.55  
 48 Hewitt, Eve               10 MCST                   44.88      46.52  
 49 Shea, Emma                10 Tide                   47.02      47.67  
 50 Lucas, Iyana              10 YMCA                   50.56      48.90  
 51 White, Kaitlyn            10 Chapman                45.07      49.55  
 52 Taylor, Devan              9 MCST                   52.03      58.37  
 
Event 12  Boys 9-10 50 Yard Freestyle
===============================================================================
 RCSL Record:   27.45        1984 Milo Crawford, YMCA                          
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Bedsole, Chris            10 JVRA                   30.07      29.75  
  2 Driver, David J           10 Launchers              30.22      29.79  
  3 Groves, Riley T            9 Launchers              31.36      30.40  
  4 Bennett, Jamieson         10 Stingrays              31.79      30.75  
  5 Barlow, Bo                 9 Gators                 32.17      31.87  
  6 Schmuck, Landry           10 LILY                   32.84      32.06  
  7 Amos, Andrew               9 MCST                   32.78      33.16  
  8 Bell, Charlie             10 JVRA                   33.08      33.81  
B - Final
  9 Kimball, Myles            10 Gators                 33.23      33.34  
 10 Rooker, Matthew           10 Tide                   35.27      33.77  
 11 Whitmire, Todd             9 Gators                 33.77      33.86  
 12 Matthews, Michael         10 JVRA                   33.70      33.87  
 13 Hopkins, Fields            9 Piedmont               34.92      34.42  
 14 Wilson, Walker            10 Tide                   33.30      34.47  
 15 O,Neill, Hudson           10 Valley Hill-SE         34.97      35.02  
 16 Stinson, Jake             10 Tide                   34.91      35.41  
 
Event 12  Boys 9-10 50 Yard Freestyle
===============================================================================
 RCSL Record:   27.45        1984 Milo Crawford, YMCA                          
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Bedsole, Chris            10 JVRA                   30.00      30.07  
  2 Driver, David J           10 Launchers              32.44      30.22  
  3 Groves, Riley T            9 Launchers              31.88      31.36  
  4 Bennett, Jamieson         10 Stingrays              32.16      31.79  
  5 Barlow, Bo                 9 Gators                 32.48      32.17  
  6 Amos, Andrew               9 MCST                   33.50      32.78  
  7 Schmuck, Landry           10 LILY                   33.53      32.84  
  8 Bell, Charlie             10 JVRA                   32.50      33.08  
-------------------------------------------------------------------------
  9 Kimball, Myles            10 Gators                 33.32      33.23  
 10 Wilson, Walker            10 Tide                   35.46      33.30  
 11 Matthews, Michael         10 JVRA                   34.12      33.70  
 12 Whitmire, Todd             9 Gators                 35.16      33.77  
 13 Stinson, Jake             10 Tide                   36.82      34.91  
 14 Hopkins, Fields            9 Piedmont               37.12      34.92  
 15 O,Neill, Hudson           10 Valley Hill-SE         37.62      34.97  
 16 Rooker, Matthew           10 Tide                   35.07      35.27  
-------------------------------------------------------------------------
 17 Harrison, Caleb            9 HAMC                   38.19      35.96  
 18 Durant, Timmy P           10 Byrd Spring-SE         39.09      36.82  
-------------------------------------------------------------------------
 19 Stokes, John Thomas T     10 Launchers              36.02      36.89  
 20 Gaines, Xander            10 Piedmont               40.03      37.68  
 21 Collins, Owen              9 Blossomwood            40.82      37.69  
 22 Nixon, Aiden C             9 HAMC                   43.57      38.10  
 23 McNeill, Ryan              9 CAM                    39.95      38.14  
 24 Noland, Jonathan W        10 Byrd Spring-SE         39.62      38.32  
 25 Peffer, Nolan              9 Stingrays              44.00      39.31  
 26 Lewis, Jes                10 CAM                    41.50      39.39  
 27 Bryant, Gatlin             9 Chapman                42.44      39.53  
 28 York, Peyton J             9 Stingrays              38.72      39.71  
 29 Malone, Callaway          10 Blossomwood            37.88      39.79  
 30 Barnett, Evan              9 LILY                   44.19      40.38  
 31 Baughn, Max                9 YMCA                   43.06      40.41  
 32 Cannaday, Elijah S         9 HAMC                   41.44      40.68  
 33 Garrison, James D         10 Makos                  39.18      40.90  
 34 Wright, Dylan             10 LILY                   43.95      40.99  
 35 Lawson, Cole B             9 Byrd Spring-SE         43.50      41.30  
 36 Masterson, Aaron           9 Makos                  41.96      41.96  
 37 Bohan, John                9 Blossomwood            41.15      42.09  
 38 Westra, Benjamin          10 Piedmont               43.65      42.30  
 39 Givens, Cody               9 YMCA                   47.88      42.70  
 40 Sullivan, Colin           10 SJST                   40.76      43.60  
 41 Worthy, Will K             9 Makos                  46.99      44.28  
 42 Segerson, Ryland          10 Sherwood               43.80      44.86  
 43 O'Neill, Bram              9 Valley Hill-SE         47.82      45.18  
 44 Westbrook, Austin          9 SJST                   52.03      45.58  
 45 Beams, Fisher              9 Sherwood               47.89      46.69  
 46 Uland, Alfie               9 Chapman              1:00.59      48.52  
 47 Purser, Gibson            10 Sherwood               45.58      48.67  
 48 Shipp, Alan               10 CAM                    54.19      49.83  
 49 Givens, Austin            10 YMCA                   50.20      49.87  
 50 Holcomb, Max              10 Valley Hill-SE         56.77      52.88  
 51 Sarkisian, Sam             9 MCST                 1:04.69    1:00.94  
 
Event 17  Girls 9-10 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
 RCSL Record:   34.39        1980 Jana Korsch, Camelot                         
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Nabors, Carlee            10 SJST                   42.52      42.11  
  2 Yates, Madelyn             9 Blossomwood            42.69      42.49  
  3 Roberts, Sofia             9 CAM                    44.59      43.09  
  4 DeOrio, Madison            9 Gators                 44.77      43.93  
  5 Reese, Jessica            10 Sherwood               44.85      43.98  
  6 Busby, Elizabeth          10 Sherwood               43.62      44.33  
  7 Comulada, Gabriela         9 Stingrays              45.04      44.46  
  8 Paparella, Meg            10 Blossomwood            45.60      45.53  
B - Final
  9 Howie, Maggie             10 Makos                  45.77      44.76  
 10 Beatty, Emily M           10 HAMC                   45.60      45.39  
 11 Porter, Greta             10 MCST                   47.24      45.66  
 12 Graves, Belle             10 Piedmont               47.38      46.83  
 13 Bigelow, Quinn            10 CAM                    48.65      47.00  
 14 Cazier, Alexandra         10 Stingrays              47.71      47.84  
 15 Garmon, Mandy              9 Makos                  48.52      48.00  
 16 Perry, Olivia             10 Makos                  47.73      49.05  
 
Event 17  Girls 9-10 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
 RCSL Record:   34.39        1980 Jana Korsch, Camelot                         
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Nabors, Carlee            10 SJST                   43.99      42.52  
  2 Yates, Madelyn             9 Blossomwood            45.06      42.69  
  3 Busby, Elizabeth          10 Sherwood               46.10      43.62  
  4 Roberts, Sofia             9 CAM                    44.12      44.59  
  5 DeOrio, Madison            9 Gators                 47.12      44.77  
  6 Reese, Jessica            10 Sherwood               47.29      44.85  
  7 Comulada, Gabriela         9 Stingrays              48.32      45.04  
  8 Paparella, Meg            10 Blossomwood            46.88      45.60  
-------------------------------------------------------------------------
  9 Beatty, Emily M           10 HAMC                   48.29     J45.60  
 10 Howie, Maggie             10 Makos                  46.77      45.77  
 11 Porter, Greta             10 MCST                   47.00      47.24  
 12 Graves, Belle             10 Piedmont               49.05      47.38  
 13 Cazier, Alexandra         10 Stingrays              48.16      47.71  
 14 Perry, Olivia             10 Makos                  52.26      47.73  
 15 Garmon, Mandy              9 Makos                  48.15      48.52  
 16 Bigelow, Quinn            10 CAM                    49.53      48.65  
-------------------------------------------------------------------------
 17 Neicamp, Allie G           9 HAMC                   48.00      48.74  
 18 Bender, Scout             10 Piedmont               51.22      49.10  
-------------------------------------------------------------------------
 19 Wilder, Walden             9 Stingrays              50.94      49.36  
 20 Burns, Julia              10 JVRA                   49.96      49.60  
 21 Waters, Deanna C          10 Byrd Spring-SE         51.54      50.82  
 22 Gunsallus, Emma           10 LILY                   52.39      51.85  
 23 Ayres, Anna K             10 Gators                 53.41      51.98  
 24 Clark, Caroline            9 Sherwood               51.61      52.36  
 25 Powell, Brenna A          10 Launchers              51.56      52.61  
 26 Smith, Corinne             9 Gators                 52.28      53.23  
 27 Hale, Olivia              10 Piedmont               54.47      53.39  
 28 Engel, Judith G            9 Valley Hill-SE         56.90      54.54  
 29 Jones, Sadie K            10 CAM                  1:05.86      56.12  
 30 Turner, Abbey J           10 HAMC                   53.49      56.13  
 31 Bagdonas, Madeleine       10 SJST                   58.64      56.26  
 32 Agena, Lindsay            10 MCST                   58.08      56.83  
 33 Thompson, Lillian F        9 Tide                      NT      57.48  
 34 Shea, Emma                10 Tide                   56.49      57.51  
 35 Carney, Caity R           10 Launchers                 NT      59.10  
 36 Collins, Ella             10 Blossomwood               NT    1:00.27  
 37 Chapman, Lillie           10 MCST                   58.56    1:00.90  
 38 Pleva, Cecilia             9 LILY                 1:12.47    1:01.25  
 39 Mixson, Morgan             9 YMCA                 1:03.97    1:01.92  
 40 Butler, Abigail           10 LILY                      NT    1:02.42  
 41 White, Kaitlyn            10 Chapman              1:03.77    1:04.70  
 42 Sowash, Lillian G          9 Valley Hill-SE       1:09.39    1:07.68  
 43 Gooden, Rori V            10 Byrd Spring-SE       1:11.46    1:11.54  
 44 Neerhof, Nevaeh            9 YMCA                 1:14.69    1:13.44  
 -- Benton, Emma              10 Valley Hill-SE            NT         DQ  
 -- Shallbetter, Josie J      10 Launchers                 NT         DQ  
 -- McCleary, Ella             9 SJST                   58.26         DQ  
 
Event 17S  Girls 9-10 50 Yard Breaststroke Swim-off
===============================================================================
 RCSL Record:   34.39        1980 Jana Korsch, Camelot                         
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries - Swim-off
  1 Paparella, Meg            10 Blossomwood               NT      43.26  
  2 Beatty, Emily M           10 HAMC                      NT      44.28  
 
Event 18  Boys 9-10 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
 RCSL Record:   35.98        1997 Jim Wills, Jones Valley                      
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Byrd, Will                 9 JVRA                   40.89      40.92  
  2 Bennett, Jamieson         10 Stingrays              42.51      41.04  
  3 Rooker, Matthew           10 Tide                   45.07      43.26  
  4 Kimball, Myles            10 Gators                 45.47      44.17  
  5 Durant, Timmy P           10 Byrd Spring-SE         46.25      45.17  
  6 Stokes, John Thomas T     10 Launchers              45.15      45.24  
  7 Whitmire, Todd             9 Gators                 45.93      46.40  
  8 Rainey, Lawson             9 Blossomwood            46.33      46.60  
B - Final
  9 Wilson, Walker            10 Tide                   46.57      46.50  
 10 Hardy, Samuel              9 JVRA                   48.00      46.57  
 11 Westra, Benjamin          10 Piedmont               48.03      47.13  
 12 Caneer, Will               9 Gators                 48.05      48.20  
 13 McNeill, Ryan              9 CAM                    49.51      49.02  
 14 Maurer, David             10 Tide                   51.26      49.22  
 15 Thomas, James-Hale         9 JVRA                   49.23      49.64  
 16 Barnett, Evan              9 LILY                   52.00      50.45  
 
Event 18  Boys 9-10 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
 RCSL Record:   35.98        1997 Jim Wills, Jones Valley                      
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Byrd, Will                 9 JVRA                   42.19      40.89  
  2 Bennett, Jamieson         10 Stingrays              43.07      42.51  
  3 Rooker, Matthew           10 Tide                   43.78      45.07  
  4 Stokes, John Thomas T     10 Launchers              45.53      45.15  
  5 Kimball, Myles            10 Gators                 45.43      45.47  
  6 Whitmire, Todd             9 Gators                 47.37      45.93  
  7 Durant, Timmy P           10 Byrd Spring-SE         50.14      46.25  
  8 Rainey, Lawson             9 Blossomwood            48.22      46.33  
-------------------------------------------------------------------------
  9 Wilson, Walker            10 Tide                   48.58      46.57  
 10 Hardy, Samuel              9 JVRA                   49.59      48.00  
 11 Westra, Benjamin          10 Piedmont               50.37      48.03  
 12 Caneer, Will               9 Gators                 48.77      48.05  
 13 Thomas, James-Hale         9 JVRA                   49.50      49.23  
 14 McNeill, Ryan              9 CAM                    58.56      49.51  
 15 Maurer, David             10 Tide                   52.59      51.26  
 16 Barnett, Evan              9 LILY                   54.82      52.00  
-------------------------------------------------------------------------
 17 Dillard, Andrew            9 Stingrays              55.90      52.46  
 18 York, Peyton J             9 Stingrays              55.23      52.76  
-------------------------------------------------------------------------
 19 Smith, Sawyer B            9 Byrd Spring-SE         54.05      52.87  
 20 Nixon, Aiden C             9 HAMC                   59.10      54.41  
 21 Jackson, Caden            10 Piedmont             1:00.50      54.57  
 22 Purser, Gibson            10 Sherwood               57.37      54.72  
 23 Newman, Barrett W         10 HAMC                   56.50      54.85  
 24 Zwahlen, Peter            10 Valley Hill-SE            NT      57.21  
 25 Carter, Jackson B          9 Launchers              58.31      57.46  
 26 O,Neill, Hudson           10 Valley Hill-SE            NT      57.50  
 27 Lewis, Jes                10 CAM                    59.57      59.22  
 28 Baughn, Max                9 YMCA                 1:00.83      59.40  
 29 Wright, Dylan             10 LILY                      NT    1:00.25  
 30 Worthy, Will K             9 Makos                1:04.26    1:00.64  
 31 Sullivan, Colin           10 SJST                   59.76    1:02.03  
 32 Carter Jr, Brian          10 HAMC                 1:05.50    1:02.24  
 33 Lawson, Cole B             9 Byrd Spring-SE       1:00.77    1:02.82  
 34 Purser, Hayden            10 Sherwood             1:09.40    1:03.00  
 35 Masterson, Aaron           9 Makos                1:02.80    1:03.73  
 36 Sudduth, Jonathan         10 LILY                 1:14.32    1:06.54  
 37 Xu, Ethan                  9 YMCA                 1:06.62    1:08.58  
 38 Magonigal, Parker R        9 Launchers            1:15.09    1:09.35  
 39 Segerson, Ryland          10 Sherwood             1:13.60    1:11.46  
 -- Thompson, Charles          9 Blossomwood               NT         DQ  
 -- Curlin, Nate               9 YMCA                 1:16.88         DQ  
 -- Holcomb, Max              10 Valley Hill-SE       1:23.21         DQ  
 -- Uland, Alfie               9 Chapman              1:23.22         DQ  
 -- Garrison, James D         10 Makos                1:01.26         DQ  
 -- Westbrook, Austin          9 SJST                      NT         DQ  
 
Event 53  Mixed 9-10 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
 RCSL Record:   1:59.35        1983 Southeast YMCA                             
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Redstone Arsenal Launchers                        2:08.48    2:15.09  
     1) Driver, David J M10             2) Wiggins, Teresa L W10          
     3) Scott, Kayley E W10             4) Groves, Riley T M9             
  2 Jones Valley Recreation Assn.                     2:22.62    2:19.30  
     1) Bell, Charlie M10               2) Tao, Megan W10                 
     3) Cost, Caroline W9               4) Bedsole, Chris M10             
  3 Blossomwood Swim Team                             2:19.26    2:19.44  
     1) Malone, Callaway M10            2) Collins, Owen M9               
     3) Yates, Madelyn W9               4) Krichev, Julia W10             
  4 Piedmont Piranhas                                 2:27.33    2:21.02  
     1) King, Mary Foster W9            2) Gaines, Xander M10             
     3) Hopkins, Fields M9              4) Nurre, Jane W10                
  5 Hampton Cove Hurricanes                           2:34.98    2:27.38  
     1) Cannaday, Elijah S M9           2) Beatty, Emily M W10            
     3) Neicamp, Allie G W9             4) Harrison, Caleb M9             
  6 Byrd Spring-SE                                    2:30.02    2:27.72  
     1) Lecompte, Savannah M W10        2) Noland, Jonathan W M10         
     3) Durant, Timmy P M10             4) Henriksen, Emma M W9           
  7 Lily Flagg                                        2:32.47    2:28.43  
     1) Schmuck, Landry M10             2) Wright, Dylan M10              
     3) Chua, Catherine W9              4) Greenlee, Josephine W10        
  8 Monte Sano                                        2:32.08    2:32.16  
     1) Bankowski, Brett W M9           2) Agee, Abigail W10              
     3) Howie, Maggie W10               4) Garrison, James D M10          
  9 Whitesburg Tide                                   2:30.26    2:33.06  
     1) Wilson, Walker M10              2) Butler, Avery W9               
     3) Thompson, Lillian F W9          4) Rooker, Matthew M10            
 10 Mountain Springs Swim Team                        2:24.26    2:33.21  
     1) York, Peyton J M9               2) Johnston, Emma W9              
     3) Comulada, Gabriela W9           4) Bennett, Jamieson M10          
 11 Camelot                                           2:55.42    2:36.34  
     1) Reeves, Kate W9                 2) Roberts, Sofia W9              
     3) Lewis, Jes M10                  4) McNeill, Ryan M9               
 12 Sharon Johnston Swim Team                         2:49.02    2:37.87  
     1) McDonald, Savannah W10          2) Machen, Tanner M9              
     3) Sullivan, Colin M10             4) Nabors, Carlee W10             
 13 Sherwood Swim Team                                2:50.44    2:44.38  
     1) Reese, Jessica W10              2) Segerson, Ryland M10           
     3) Purser, Gibson M10              4) Busby, Elizabeth W10           
 14 YMCA Seals                                        2:46.54    2:45.12  
     1) Baughn, Max M9                  2) Givens, Cody M9                
     3) Butler, Taylor W10              4) Sexton, Cara W10               
 15 Mt. Carmel Hammerheads                            2:58.67    2:51.55  
     1) Porter, Greta W10               2) Sarkisian, Sam M9              
     3) Hewitt, Eve W10                 4) Amos, Andrew M9                
 16 Valley Hill Country Club-SE                       2:56.31    2:53.57  
     1) Beutjer, Braly M9               2) Sowash, Lillian G W9           
     3) Brown, Evan M9                  4) Engel, Judith G W9             
 -- Greenwyche Gators                                 2:22.54         DQ  
     1) Kimball, Myles M10              2) DeOrio, Madison W9             
     3) Clary, Sydney W10               4) Barlow, Bo M9                  
 
Event 57  Girls 9-10 50 Yard Butterfly
===============================================================================
 RCSL Record:   29.83        1993 Margaret Hoelzer, Jones Valley               
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Yates, Madelyn             9 Blossomwood            34.86      33.73  
  2 Krichev, Julia            10 Blossomwood            37.58      35.83  
  3 Busby, Elizabeth          10 Sherwood               36.15      35.98  
  4 King, Mary Foster          9 Piedmont               38.53      38.06  
  5 McDonald, Savannah        10 SJST                   37.97      38.19  
  6 Nabors, Carlee            10 SJST                   38.45      38.20  
  7 Nurre, Jane               10 Piedmont               38.15      38.45  
  8 Comulada, Gabriela         9 Stingrays              37.81      38.83  
B - Final
  9 Roberts, Sofia             9 CAM                    39.31      38.15  
 10 Lecompte, Savannah M      10 Byrd Spring-SE         40.68      39.76  
 11 Clary, Sydney             10 Gators                 40.94      39.94  
 12 Bigelow, Quinn            10 CAM                    40.94      40.42  
 13 Reeves, Kate               9 CAM                    42.05      40.70  
 14 Paparella, Meg            10 Blossomwood            40.62      41.44  
 15 Beatty, Emily M           10 HAMC                   42.31      41.83  
 16 Quadrini, Grace M          9 Makos                  42.17      42.13  
 
Event 57  Girls 9-10 50 Yard Butterfly
===============================================================================
 RCSL Record:   29.83        1993 Margaret Hoelzer, Jones Valley               
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Yates, Madelyn             9 Blossomwood            37.24      34.86  
  2 Busby, Elizabeth          10 Sherwood               38.42      36.15  
  3 Krichev, Julia            10 Blossomwood            37.44      37.58  
  4 Comulada, Gabriela         9 Stingrays              38.12      37.81  
  5 McDonald, Savannah        10 SJST                   40.46      37.97  
  6 Nurre, Jane               10 Piedmont               41.29      38.15  
  7 Nabors, Carlee            10 SJST                   41.06      38.45  
  8 King, Mary Foster          9 Piedmont               42.32      38.53  
-------------------------------------------------------------------------
  9 Roberts, Sofia             9 CAM                    42.34      39.31  
 10 Paparella, Meg            10 Blossomwood            40.94      40.62  
 11 Lecompte, Savannah M      10 Byrd Spring-SE         44.91      40.68  
 12 Clary, Sydney             10 Gators                 41.00      40.94  
 12 Bigelow, Quinn            10 CAM                    44.32      40.94  
 14 Reeves, Kate               9 CAM                    47.86      42.05  
 15 Quadrini, Grace M          9 Makos                  42.01      42.17  
 16 Beatty, Emily M           10 HAMC                   44.42      42.31  
-------------------------------------------------------------------------
 17 Greenlee, Josephine       10 LILY                   50.79      42.48  
 18 Wirth, Alyssa              9 Sherwood               49.83      43.18  
-------------------------------------------------------------------------
 19 Wiggins, Teresa L         10 Launchers              44.80      43.83  
 20 Powell, Brenna A          10 Launchers              52.66      44.04  
 21 Henriksen, Emma M          9 Byrd Spring-SE         46.97      44.62  
 22 Sexton, Cara              10 YMCA                   47.67      44.74  
 23 Scott, Kayley E           10 Launchers              44.94      45.68  
 24 Gunsallus, Emma           10 LILY                   54.82      46.41  
 25 Jarres, GiGi              10 HAMC                   49.59      46.74  
 26 Benton, Emma              10 Valley Hill-SE       1:04.08      47.03  
 27 Cost, Caroline             9 JVRA                   49.18      47.31  
 28 Carter, Abigail G         10 HAMC                   55.69      47.60  
 29 Keener, Clara              9 Makos                  46.83      47.86  
 30 Smith, Sophie             10 Makos                  48.99      47.92  
 31 Waters, Deanna C          10 Byrd Spring-SE         57.18      49.65  
 32 Bender, Scout             10 Piedmont               47.37      50.62  
 33 Chua, Catherine            9 LILY                   52.78      50.68  
 34 Tao, Megan                10 JVRA                      NT      51.39  
 35 Sowash, Lillian G          9 Valley Hill-SE            NT      51.56  
 36 Ayres, Anna K             10 Gators                 53.99      51.74  
 37 Lawler, Anna              10 Sherwood               57.89      52.01  
 38 Butler, Taylor            10 YMCA                   52.76      52.27  
 39 Spangler, Anna Katherine   9 Stingrays              56.53      52.53  
 40 Smith, Corinne             9 Gators                 53.81      53.32  
 41 Mikatarian, Stephanie     10 JVRA                   59.53      57.42  
 42 Hewitt, Eve               10 MCST                 1:01.13      57.82  
 43 Butler, Avery              9 Tide                   59.19      58.88  
 44 Hibbs, Victoria A          9 Tide                 1:19.00      59.87  
 45 Abbott, Jeri               9 SJST                 1:00.83    1:04.98  
 46 White, Kaitlyn            10 Chapman              1:11.59    1:14.23  
 -- Chapman, Lillie           10 MCST                   55.44         DQ  
 -- Lucas, Iyana              10 YMCA                 1:18.30         DQ  
 
Event 58  Boys 9-10 50 Yard Butterfly
===============================================================================
 RCSL Record:   29.56   7/15/2007 Chandler Espy, Jones Valley-                 
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Groves, Riley T            9 Launchers              33.00      32.33  
  2 Bedsole, Chris            10 JVRA                   32.55      32.68  
  3 Driver, David J           10 Launchers              32.76      32.80  
  4 Byrd, Will                 9 JVRA                   34.65      34.87  
  5 Barlow, Bo                 9 Gators                 36.44      35.56  
  6 Bell, Charlie             10 JVRA                   35.50      35.59  
  7 Kimball, Myles            10 Gators                 38.27      38.02  
  8 Ziegler, William          10 Gators                 39.57      43.02  
B - Final
  9 Amos, Andrew               9 MCST                   41.05      38.89  
 10 Wilson, Walker            10 Tide                   42.79      42.40  
 11 Harrison, Caleb            9 HAMC                   47.32      43.32  
 12 Osterbauer, Matthew C      9 Tide                   44.41      44.09  
 13 Carden, Wade              10 Stingrays              44.86      44.42  
 14 Stinson, Jake             10 Tide                   44.16      45.07  
 15 Collins, Owen              9 Blossomwood            43.48      45.68  
 16 Durant, Timmy P           10 Byrd Spring-SE         46.05      47.76  
 
Event 58  Boys 9-10 50 Yard Butterfly
===============================================================================
 RCSL Record:   29.56   7/15/2007 Chandler Espy, Jones Valley-                 
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Bedsole, Chris            10 JVRA                   32.78      32.55  
  2 Driver, David J           10 Launchers              36.05      32.76  
  3 Groves, Riley T            9 Launchers              33.39      33.00  
  4 Byrd, Will                 9 JVRA                   35.89      34.65  
  5 Bell, Charlie             10 JVRA                   36.19      35.50  
  6 Barlow, Bo                 9 Gators                 37.03      36.44  
  7 Kimball, Myles            10 Gators                 38.06      38.27  
  8 Ziegler, William          10 Gators                 43.88      39.57  
-------------------------------------------------------------------------
  9 Amos, Andrew               9 MCST                   39.31      41.05  
 10 Wilson, Walker            10 Tide                   43.64      42.79  
 11 Collins, Owen              9 Blossomwood            43.03      43.48  
 12 Stinson, Jake             10 Tide                   49.74      44.16  
 13 Osterbauer, Matthew C      9 Tide                   46.49      44.41  
 14 Carden, Wade              10 Stingrays              52.57      44.86  
 15 Durant, Timmy P           10 Byrd Spring-SE         47.88      46.05  
 16 Harrison, Caleb            9 HAMC                   43.28      47.32  
-------------------------------------------------------------------------
 17 Jackson, Caden            10 Piedmont               52.83      47.96  
 18 Bryant, Gatlin             9 Chapman                49.47      49.26  
-------------------------------------------------------------------------
 19 Barnett, Evan              9 LILY                   56.66      49.62  
 20 Peffer, Nolan              9 Stingrays              56.50      51.21  
 21 Westra, Benjamin          10 Piedmont               57.88      51.34  
 22 Hopkins, Fields            9 Piedmont               54.87      51.44  
 23 Samples, Luke              9 Blossomwood            52.60      51.48  
 24 Lawson, Jackson B         10 Byrd Spring-SE         55.12      51.60  
 25 Cannaday, Elijah S         9 HAMC                   59.53      52.25  
 26 Carter Jr, Brian          10 HAMC                   57.03      52.62  
 27 Masterson, Aaron           9 Makos                  54.02      52.86  
 28 Malone, Callaway          10 Blossomwood            55.78      56.25  
 29 Noland, Jonathan W        10 Byrd Spring-SE         59.21      57.40  
 30 Brown, Evan                9 Valley Hill-SE       1:06.61      57.56  
 31 Purser, Hayden            10 Sherwood             1:16.31    1:00.92  
 32 Shipp, Alan               10 CAM                  1:14.35    1:01.81  
 33 Worthy, Will K             9 Makos                1:11.91    1:02.32  
 34 Beams, Fisher              9 Sherwood             1:09.34    1:05.58  
 35 Sudduth, Jonathan         10 LILY                 1:07.45    1:07.01  
 36 Givens, Cody               9 YMCA                 1:11.44    1:09.25  
 37 Xu, Ethan                  9 YMCA                 1:13.37    1:16.22  
 -- Beutjer, Braly             9 Valley Hill-SE       1:18.38         DQ  
 -- Sarkisian, Sam             9 MCST                      NT         DQ  
 -- Schmuck, Landry           10 LILY                   37.69         DQ  
 
Event 61  Girls 9-10 50 Yard Backstroke
===============================================================================
 RCSL Record:   32.16        1989 Lee Ann Gathings, Greenwyche                 
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Krichev, Julia            10 Blossomwood            37.17      36.21  
  2 Yates, Madelyn             9 Blossomwood            37.85      37.05  
  3 King, Mary Foster          9 Piedmont               38.38      37.61  
  4 Reeves, Kate               9 CAM                    39.42      38.14  
  5 Wiggins, Teresa L         10 Launchers              41.71      39.63  
  6 Reese, Jessica            10 Sherwood               41.63      39.84  
  7 Wirth, Alyssa              9 Sherwood               41.17      40.69  
  8 Scott, Kayley E           10 Launchers              41.70      42.26  
B - Final
  9 Neicamp, Allie G           9 HAMC                   42.73      41.10  
 10 Nurre, Jane               10 Piedmont               43.81      42.21  
 11 Porter, Greta             10 MCST                   44.36      42.87  
 12 Quadrini, Grace M          9 Makos                  43.10      42.88  
 13 DeOrio, Madison            9 Gators                 44.04      43.30  
 14 Gunsallus, Emma           10 LILY                   43.72      43.32  
 15 Johnston, Emma             9 Stingrays              44.01      43.39  
 16 Smith, Sophie             10 Makos                  44.26      44.86  
 
Event 61  Girls 9-10 50 Yard Backstroke
===============================================================================
 RCSL Record:   32.16        1989 Lee Ann Gathings, Greenwyche                 
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Krichev, Julia            10 Blossomwood            36.94      37.17  
  2 Yates, Madelyn             9 Blossomwood            38.33      37.85  
  3 King, Mary Foster          9 Piedmont               39.72      38.38  
  4 Reeves, Kate               9 CAM                    41.70      39.42  
  5 Wirth, Alyssa              9 Sherwood               43.07      41.17  
  6 Reese, Jessica            10 Sherwood               43.77      41.63  
  7 Scott, Kayley E           10 Launchers                 NT      41.70  
  8 Wiggins, Teresa L         10 Launchers                 NT      41.71  
-------------------------------------------------------------------------
  9 Neicamp, Allie G           9 HAMC                   45.12      42.73  
 10 Quadrini, Grace M          9 Makos                  42.70      43.10  
 11 Gunsallus, Emma           10 LILY                   45.87      43.72  
 12 Nurre, Jane               10 Piedmont               42.93      43.81  
 13 Johnston, Emma             9 Stingrays              46.47      44.01  
 14 DeOrio, Madison            9 Gators                 48.67      44.04  
 15 Smith, Sophie             10 Makos                  46.82      44.26  
 16 Porter, Greta             10 MCST                   46.93      44.36  
-------------------------------------------------------------------------
 17 Agee, Abigail             10 Makos                  45.25      44.60  
 18 Henriksen, Emma M          9 Byrd Spring-SE         45.22      44.61  
-------------------------------------------------------------------------
 19 Graves, Belle             10 Piedmont               44.77      44.73  
 20 Lecompte, Savannah M      10 Byrd Spring-SE         43.42      44.99  
 21 Cost, Caroline             9 JVRA                   47.11      45.01  
 22 McDonald, Savannah        10 SJST                   44.78      45.22  
 23 Burns, Julia              10 JVRA                   50.97      45.26  
 24 Clary, Sydney             10 Gators                 44.73      46.01  
 25 Butler, Avery              9 Tide                   47.28      46.63  
 26 Carter, Abigail G         10 HAMC                   50.72      46.69  
 27 Bigelow, Quinn            10 CAM                    48.27      47.10  
 28 Chua, Catherine            9 LILY                   48.93      47.90  
 29 Wilder, Walden             9 Stingrays              49.44      48.34  
 30 Ayres, Anna K             10 Gators                 48.47      50.16  
 31 Turner, Abbey J           10 HAMC                   49.99      50.61  
 32 Greenlee, Josephine       10 LILY                   51.50      50.74  
 33 Lemke, AnnaBeth E         10 CAM                    57.55      50.96  
 34 Collins, Ella             10 Blossomwood            54.69      51.24  
 35 Spickard, Sarah            9 Sherwood               52.29      51.39  
 36 Chapman, Lillie           10 MCST                   53.75      51.74  
 37 McCleary, Ella             9 SJST                      NT      52.24  
 38 Connell, Norah             9 Stingrays              53.62      52.46  
 39 Butler, Taylor            10 YMCA                   57.04      52.52  
 40 Shea, Emma                10 Tide                   56.30      54.77  
 41 Tao, Megan                10 JVRA                      NT      56.87  
 42 Shallbetter, Josie J      10 Launchers            1:08.26      57.32  
 43 Gooden, Rori V            10 Byrd Spring-SE       1:02.72      59.05  
 44 Hewitt, Eve               10 MCST                      NT      59.76  
 45 Lucas, Iyana              10 YMCA                 1:02.02      59.96  
 46 Engel, Judith G            9 Valley Hill-SE       1:03.94    1:07.14  
 -- Abbott, Jeri               9 SJST                   47.46         DQ  
 -- Sexton, Cara              10 YMCA                   44.22         DQ  
 
Event 62  Boys 9-10 50 Yard Backstroke
===============================================================================
 RCSL Record:   31.32   7/15/2007 Chandler Espy, Jones Valley-                 
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Byrd, Will                 9 JVRA                   34.76      34.35  
  2 Groves, Riley T            9 Launchers              35.18      34.49  
  3 Bedsole, Chris            10 JVRA                   36.34      36.83  
  4 Driver, David J           10 Launchers              36.63      37.45  
  5 Bennett, Jamieson         10 Stingrays              40.07      38.22  
  6 Schmuck, Landry           10 LILY                   38.68      38.30  
  7 Amos, Andrew               9 MCST                   39.57      39.18  
  8 Matthews, Michael         10 JVRA                   41.12      39.68  
B - Final
  9 Barlow, Bo                 9 Gators                 42.16      40.00  
 10 Whitmire, Todd             9 Gators                 45.92      42.24  
 11 Osterbauer, Matthew C      9 Tide                   43.11      43.04  
 12 McNeill, Ryan              9 CAM                    45.62      43.30  
 13 Stinson, Jake             10 Tide                   44.62      45.30  
 14 Rooker, Matthew           10 Tide                   44.58      45.93  
 15 Gaines, Xander            10 Piedmont               46.64      46.47  
 16 Harrison, Caleb            9 HAMC                   46.65      47.84  
 
Event 62  Boys 9-10 50 Yard Backstroke
===============================================================================
 RCSL Record:   31.32   7/15/2007 Chandler Espy, Jones Valley-                 
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Byrd, Will                 9 JVRA                   34.59      34.76  
  2 Groves, Riley T            9 Launchers              35.61      35.18  
  3 Bedsole, Chris            10 JVRA                   35.89      36.34  
  4 Driver, David J           10 Launchers              38.87      36.63  
  5 Schmuck, Landry           10 LILY                   39.49      38.68  
  6 Amos, Andrew               9 MCST                   39.34      39.57  
  7 Bennett, Jamieson         10 Stingrays              41.52      40.07  
  8 Matthews, Michael         10 JVRA                   42.18      41.12  
-------------------------------------------------------------------------
  9 Barlow, Bo                 9 Gators                 39.73      42.16  
 10 Osterbauer, Matthew C      9 Tide                   43.22      43.11  
 11 Rooker, Matthew           10 Tide                   43.52      44.58  
 12 Stinson, Jake             10 Tide                   45.89      44.62  
 13 McNeill, Ryan              9 CAM                    53.54      45.62  
 14 Whitmire, Todd             9 Gators                 46.03      45.92  
 15 Gaines, Xander            10 Piedmont               53.90      46.64  
 16 Harrison, Caleb            9 HAMC                   46.47      46.65  
-------------------------------------------------------------------------
 17 Malone, Callaway          10 Blossomwood            46.81      47.88  
 18 Peffer, Nolan              9 Stingrays              49.20      47.89  
-------------------------------------------------------------------------
 19 Bohan, John                9 Blossomwood            52.31      48.52  
 20 Fulkerson, Sam            10 Makos                  51.19      48.73  
 21 Lewis, Jes                10 CAM                    54.24      48.93  
 22 Garrison, James D         10 Makos                  52.85      50.40  
 23 Hopkins, Fields            9 Piedmont               52.51      50.67  
 24 Stokes, John Thomas T     10 Launchers              47.82      50.71  
 25 Van Beck, Chad             9 Gators                 47.35      51.21  
 26 Leebern, Caden G          10 Byrd Spring-SE         51.80      51.44  
 27 York, Peyton J             9 Stingrays              52.19      51.85  
 28 Givens, Austin            10 YMCA                 1:01.78      51.86  
 29 Givens, Cody               9 YMCA                   53.10      51.88  
 30 Wright, Dylan             10 LILY                 1:00.08      51.90  
 31 Baughn, Max                9 YMCA                   58.20      52.39  
 32 Newman, Barrett W         10 HAMC                   57.13      52.44  
 33 Bryant, Gatlin             9 Chapman                56.16      54.55  
 34 Beams, Fisher              9 Sherwood             1:04.33      56.84  
 35 Noland, Jonathan W        10 Byrd Spring-SE         58.91      56.87  
 36 Caruso, Brendan            9 LILY                 1:17.48      58.83  
 37 Westbrook, Austin          9 SJST                 1:08.85      59.36  
 38 Bankowski, Clate          10 Makos                1:03.19    1:00.42  
 39 Purser, Gibson            10 Sherwood               57.99    1:00.75  
 40 Shipp, Alan               10 CAM                  1:07.80    1:02.06  
 41 Segerson, Ryland          10 Sherwood             1:00.29    1:02.83  
 42 Holcomb, Max              10 Valley Hill-SE            NT    1:03.09  
 43 Brown, Evan                9 Valley Hill-SE       1:01.16    1:03.20  
 44 Carter Jr, Brian          10 HAMC                 1:09.03    1:03.88  
 45 Sullivan, Colin           10 SJST                 1:02.28    1:04.52  
 46 Beutjer, Braly             9 Valley Hill-SE            NT    1:06.98  
 47 Sarkisian, Sam             9 MCST                 1:37.83    1:21.15  
 -- Lawson, Cole B             9 Byrd Spring-SE         55.54         DQ  
 
Event 65  Girls 9-10 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
 RCSL Record:   2:01.98        1997 Randolph                                   
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Blossomwood Swim Team                             2:26.29    2:16.83  
     1) Paparella, Meg 10               2) Watson, McKenna 10             
     3) Krichev, Julia 10               4) Yates, Madelyn 9               
  2 Piedmont Piranhas                                 2:32.22    2:21.88  
     1) King, Mary Foster 9             2) Hale, Olivia 10                
     3) Graves, Belle 10                4) Nurre, Jane 10                 
  3 Monte Sano                                        2:25.69    2:25.69  
     1) Quadrini, Grace M 9             2) Howie, Maggie 10               
     3) Smith, Sophie 10                4) Agee, Abigail 10               
  4 Sherwood Swim Team                                2:32.91    2:28.19  
     1) Reese, Jessica 10               2) Spickard, Sarah 9              
     3) Wirth, Alyssa 9                 4) Busby, Elizabeth 10            
  5 Camelot                                           3:07.39    2:30.09  
     1) Lemke, AnnaBeth E 10            2) Roberts, Sofia 9               
     3) Bigelow, Quinn 10               4) Reeves, Kate 9                 
  6 Sharon Johnston Swim Team                         2:41.98    2:34.00  
     1) McDonald, Savannah 10           2) McCleary, Ella 9               
     3) Abbott, Jeri 9                  4) Nabors, Carlee 10              
  7 Hampton Cove Hurricanes                           2:53.65    2:34.10  
     1) Neicamp, Allie G 9              2) Beatty, Emily M 10             
     3) Turner, Abbey J 10              4) Ferguson, Emma C 9             
  8 Lily Flagg                                        2:36.47    2:37.40  
     1) Greenlee, Josephine 10          2) Pleva, Clare 10                
     3) Chua, Catherine 9               4) Vosahlik, Elizabeth 10         
  9 Redstone Arsenal Launchers                        2:36.22    2:37.69  
     1) Wiggins, Teresa L 10            2) Scott, Kayley E 10             
     3) Powell, Brenna A 10             4) Carney, Caity R 10             
 10 Byrd Spring-SE                                    2:42.43    2:40.09  
     1) Lecompte, Savannah M 10         2) Gooden, Rori V 10              
     3) Henriksen, Emma M 9             4) Waters, Deanna C 10            
 11 Greenwyche Gators                                 2:40.91    2:40.70  
     1) DeOrio, Madison 9               2) Ayres, Anna K 10               
     3) Smith, Corinne 9                4) Clary, Sydney 10               
 12 Jones Valley Recreation Assn.                     2:44.57    2:41.18  
     1) Tao, Megan 10                   2) Mikatarian, Stephanie 10       
     3) Burns, Julia 10                 4) Cost, Caroline 9               
 13 Mountain Springs Swim Team                        2:32.65    2:47.85  
     1) Wilder, Walden 9                2) Johnston, Emma 9               
     3) Spangler, Anna Katherine 9      4) Comulada, Gabriela 9           
 14 Whitesburg Tide                                   3:03.23    2:54.62  
     1) Butler, Avery 9                 2) Lewis, Chandler 10             
     3) Shea, Emma 10                   4) Thompson, Lillian F 9          
 15 Mt. Carmel Hammerheads                            3:42.82    3:03.22  
     1) Chapman, Lillie 10              2) Taylor, Devan 9                
     3) Hewitt, Eve 10                  4) Porter, Greta 10               
 16 YMCA Seals                                        3:11.40    3:07.40  
     1) Butler, Taylor 10               2) Mixson, Morgan 9               
     3) Lucas, Iyana 10                 4) Sexton, Cara 10                
 
Event 66  Boys 9-10 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
 RCSL Record:   2:01.39        1997 Jones Valley                               
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Jones Valley Recreation Assn.                     2:09.59    2:10.81  
     1) Bell, Charlie 10                2) Matthews, Michael 10           
     3) Byrd, Will 9                    4) Bedsole, Chris 10              
  2 Greenwyche Gators                                 2:17.78    2:17.09  
     1) Kimball, Myles 10               2) Ziegler, William 10            
     3) Whitmire, Todd 9                4) Barlow, Bo 9                   
  3 Whitesburg Tide                                   2:32.34    2:22.65  
     1) Rooker, Matthew 10              2) Osterbauer, Matthew C 9        
     3) Stinson, Jake 10                4) Wilson, Walker 10              
  4 Redstone Arsenal Launchers                        2:32.68    2:34.89  
     1) Groves, Riley T 9               2) Blanshan, Andrew J 10          
     3) Stokes, John Thomas T 10        4) Driver, David J 10             
  5 Piedmont Piranhas                                 2:48.13    2:39.48  
     1) Gaines, Xander 10               2) Jackson, Caden 10              
     3) Westra, Benjamin 10             4) Hopkins, Fields 9              
  6 Hampton Cove Hurricanes                           2:56.82    2:41.47  
     1) Cannaday, Elijah S 9            2) Newman, Barrett W 10           
     3) Carter Jr, Brian 10             4) Harrison, Caleb 9              
  7 Monte Sano                                        2:45.13    2:43.80  
     1) Bankowski, Brett W 9            2) Masterson, Aaron 9             
     3) Fulkerson, Sam 10               4) Garrison, James D 10           
  8 Byrd Spring-SE                                    2:44.56    2:43.96  
     1) Noland, Jonathan W 10           2) Lawson, Cole B 9               
     3) Durant, Timmy P 10              4) Leebern, Caden G 10            
  9 Lily Flagg                                        2:51.94    2:45.30  
     1) Wright, Dylan 10                2) Sudduth, Jonathan 10           
     3) Barnett, Evan 9                 4) Schmuck, Landry 10             
 10 Blossomwood Swim Team                             2:34.46    2:47.95  
     1) Samples, Luke 9                 2) Bohan, John 9                  
     3) Malone, Callaway 10             4) Collins, Owen 9                
 11 Mountain Springs Swim Team                        2:33.88    2:50.02  
     1) York, Peyton J 9                2) Peffer, Nolan 9                
     3) Dillard, Andrew 9               4) Bennett, Jamieson 10           
 12 Valley Hill Country Club-SE                       3:01.58    3:00.82  
     1) Beutjer, Braly 9                2) Brown, Evan 9                  
     3) Holcomb, Max 10                 4) Carney, Gavin M 8              
 13 Camelot                                                NT    3:02.92  
     1) McNeill, Ryan 9                 2) Lewis, Jes 10                  
     3) Shipp, Alan 10                  4) Ashton, Liam 8                 
 14 YMCA Seals                                        3:01.34    3:04.47  
     1) Givens, Cody 9                  2) Copeland, Preston 10           
     3) Givens, Austin 10               4) Baughn, Max 9                  
 15 Sherwood Swim Team                                3:06.87    3:07.64  
     1) Purser, Gibson 10               2) Purser, Hayden 10              
     3) Beams, Fisher 9                 4) Segerson, Ryland 10            
 16 Sharon Johnston Swim Team                         3:53.24    3:20.00  
     1) Machen, Tanner 9                2) Smith, Isaac 9                 
     3) Westbrook, Austin 9             4) Sullivan, Colin 10             

 

 
 

Web Design by:
MerchantWorks, Inc.


Copyright 2004-2018 - Rocket City Swim League, PO Box 10052, Huntsville, AL 35801
info@swimrcsl.org