Home
2016 Meets
2015 Meets
Archive & Records
Forms & Documents
Officiating
Member Pools
Board & Minutes
About RCSL

Meet Results / Record Listing

(Meters Time = Yards Time x 1.11 ----- Yards Time = Meters Time / 1.11)



Licensed to RCSL - F               HY-TEK's MEET MANAGER 5.0 6/25/2015 10:25 AM
                     Byrd Springs vs Redstone - 6/24/2015                      
                                    Results                                    
 
Event 1  Girls 8 & Under 100 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 BYRD SPRING-SE  'A'                               1:38.43    1:45.77    7  
     1) Partain, Shelby B 7             2) Lecompte, Natalie J 8          
     3) Henriksen, Anna S 7             4) Henderson, Ida M 7             
  2 REDSTONE ARSENAL LAUNCHERS  'A'                   2:01.22    2:33.75  
     1) Plummer, Sophie 8               2) Flores, Savannah 8             
     3) Blankenship, Katelyn X 8        4) Funkhouser, Ryn 8              
 
Event 2  Boys 8 & Under 100 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 BYRD SPRING-SE  'A'                               1:35.86    1:40.33    7  
     1) Ashburn, Evan D 7               2) Hill, Adam A 8                 
     3) Smith, Hoke H 8                 4) Leebern, Seth D 8              
  2 REDSTONE ARSENAL LAUNCHERS  'A'                   1:44.19    1:45.91  
     1) Daughtry, Gabriel 8             2) Ashcroft, Hayden W 8           
     3) Beeson, Jimmy W 7               4) Enfinger, Grant H 7            
 -- BYRD SPRING-SE  'B'                               2:11.82   X2:26.04  
     1) Cox, Nicholas R 8               2) Jones, Paul A 8                
     3) Bishop, Logan J 8               4) Turchetta, Brendan S 8         
 
Event 3  Girls 9-10 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 REDSTONE ARSENAL LAUNCHERS  'A'                   3:17.90    3:10.22    7  
     1) Plummer, Emma 10                2) Plant, Olivia 10               
     3) Free, Peyton R 9                4) Plant, Sydney 9                
  2 BYRD SPRING-SE  'A'                               3:16.84    3:11.72  
     1) Lowe, Claudia E 9               2) Henriksen, Emma M 10           
     3) Thompson, Allie R 10            4) Henriksen, Ava L 9             
 
Event 4  Boys 9-10 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 BYRD SPRING-SE  'A'                               3:18.30    3:19.50    7  
     1) Lawson, Cole B 10               2) Smith, Sawyer B 10             
     3) Lecompte, Tucker J 9            4) Suwarow, Chapin M 10           
 -- BYRD SPRING-SE  'B'                                    NT        XDQ  
     1) Lindow, Gabe N 10               2) Aderholt, Jack G 9             
     3)                                 4) Barto, Holden M 9              
 -- REDSTONE ARSENAL LAUNCHERS  'A'                   3:15.22         DQ  
     1) Blanshan, Andrew J 10           2) McCarty, Chase A 9             
     3) Eames, Tyler M 9                4) Aldridge, Ray 10               
 
Event 5  Girls 11-12 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 BYRD SPRING-SE  'A'                               2:13.35    2:16.15    7  
     1) Cornelius, Jessica R 12         2) Lindow, Tess M 12              
     3) Blasingame, Claire C 12         4) Hinely, Mary E 11              
  2 REDSTONE ARSENAL LAUNCHERS  'A'                   2:20.71    2:18.19  
     1) McCarty, Eboni F 12             2) Smith, Gabbi W 12              
     3) Hamilton, Rebekah L 12          4) Wiggins, Teresa L 11           
 -- BYRD SPRING-SE  'B'                               3:06.38   X2:53.76  
     1) Flinn, Madison G 12             2) Flinn, Bailey N 12             
     3) Noland, Riley M 12              4) Henderson, Cordelia W 11       
 
Event 6  Boys 11-12 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 REDSTONE ARSENAL LAUNCHERS  'A'                   2:29.67    2:47.00    7  
     1) Stokes, John Thomas T 11        2) Eames, Jackson T 12            
     3) Taylor, Wyatt 12                4) Cobert, Xander 11              
 -- REDSTONE ARSENAL LAUNCHERS  'B'                        NT   X3:08.88  
     1) Skonieczny, Caden 11            2) Blankenship, Samuel A 12       
     3) Wallis, Mason 12                4) Reynolds, Christian M 12       
 -- BYRD SPRING-SE  'A'                               2:42.58         DQ  
     1) Leebern, Caden G 11             2) Durant, Timmy P 11             
     3) Hill, Aaron M 12                4) Noland, Jonathan W 11          
 
Event 8  Boys 13-14 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 REDSTONE ARSENAL LAUNCHERS  'A'                   2:00.48    2:05.19    7  
     1) MacDonald, Trevor J 14          2) Shen, Jiaming H 13             
     3) Wiggins, Joshua E 14            4) Vander Schaaf, Reice P 14      
 
Event 9  Girls 15-17 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 BYRD SPRING-SE  'A'                               1:59.03    2:01.56    7  
     1) Northcutt, Mary A 16            2) Blasingame, Renae R 15         
     3) Vasquez, Emily R 15             4) Hui, Chloe H 16                
  2 REDSTONE ARSENAL LAUNCHERS  'A'                   2:22.45    2:13.88  
     1) Mix, Samantha A 14              2) Shen, Jenny A 16               
     3) Campbell, Sasha M 15            4) Bamburg, Sarah A 15            
 
Event 10  Boys 15-17 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 BYRD SPRING-SE  'A'                               1:50.44    1:50.91    7  
     1) Lindow, Jackson R 16            2) Blasingame, Ian I 16           
     3) Vasquez, Sam E 16               4) Hinely, Joe M 17               
  2 REDSTONE ARSENAL LAUNCHERS  'A'                   2:06.60    2:12.81  
     1) Hinkle, James E 15              2) Eames, Jason B 15              
     3) Taylor, Benjamin 16             4) Wiggins, Ethan A 15            
 
Event 11  Girls 6 & Under 25 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Franks, Ruthey             5 LAUNCHERS              30.82      34.63    5  
  2 Stifflemire, Ivy M         4 BYRD SPRING-SE         52.09      46.07    3  
  3 Cox, Madeline R            6 BYRD SPRING-SE         51.50      49.32    1  
  4 Bishop, Kaylen G           4 BYRD SPRING-SE       1:04.66      59.09  
  5 Eames, Katie L             4 LAUNCHERS              57.10    1:29.46  
 
Event 13  Girls 6 & Under 25 Yard Freestyle Exhibition
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
 -- Gordon, Jayden B           4 BYRD SPRING-SE            NT     X47.38  
 -- Henderson, Mary Anne A     6 BYRD SPRING-SE            NT   X1:28.88  
 
Event 14  Boys 6 & Under 25 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Henriksen, CJ R            5 BYRD SPRING-SE         23.08      23.70    5  
  2 Thompson, Benjamin C       6 BYRD SPRING-SE         23.47      23.93    3  
  3 Franks, Greyson            6 LAUNCHERS              31.00      28.50    1  
  4 Stifflemire, Deisen K      6 BYRD SPRING-SE            NT      32.97  
  5 Reynolds, Alexander J      6 LAUNCHERS              40.19      37.81  
 
Event 16  Boys 6 & Under 25 Yard Freestyle Exhibition
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
 -- Partain, Warren S          5 BYRD SPRING-SE         39.04     X40.85  
 -- Lecompte, Logan B          5 BYRD SPRING-SE         57.47     X54.94  
 -- Partain, Teddy T           2 BYRD SPRING-SE       1:55.00   X1:11.25  
 
Event 17  Girls 8 & Under 25 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Henriksen, Anna S          7 BYRD SPRING-SE         17.94      18.06    5  
  2 Lecompte, Natalie J        8 BYRD SPRING-SE         18.63      19.50    3  
  3 Blankenship, Katelyn X     8 LAUNCHERS              21.58      21.87    1  
  4 Henderson, Ida M           7 BYRD SPRING-SE         22.66      27.00  
  5 Plummer, Sophie            8 LAUNCHERS              30.71      28.94  
  6 Flores, Savannah           8 LAUNCHERS              30.25      34.31  
 
Event 19  Girls 8 & Under 25 Yard Freestyle Exhibition
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
 -- Barnsby, Marisa            7 LAUNCHERS              31.23     X29.13  
 -- Funkhouser, Ryn            8 LAUNCHERS              30.69     X29.43  
 
Event 20  Boys 8 & Under 25 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ashcroft, Hayden W         8 LAUNCHERS              17.74     J16.91    5  
  2 Leebern, Seth D            8 BYRD SPRING-SE         17.88     J16.52    3  
  3 Beeson, Jimmy W            7 LAUNCHERS              18.13      17.34    1  
  4 Bishop, Logan J            8 BYRD SPRING-SE         20.78      22.83  
  5 Jones, Paul A              8 BYRD SPRING-SE         28.59      26.03  
  6 Hernandez, Kian            8 LAUNCHERS              22.68      29.00  
 
Event 22  Boys 8 & Under 25 Yard Freestyle Exhibition
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
 -- Cox, Nicholas R            8 BYRD SPRING-SE         27.00     X25.08  
 -- Davison, Elliot            7 LAUNCHERS              32.00     X36.62  
 -- Turchetta, Brendan S       8 BYRD SPRING-SE         33.28     X37.32  
 
Event 23  Girls 9-10 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Henriksen, Emma M         10 BYRD SPRING-SE         34.02      34.97    5  
  2 Free, Peyton R             9 LAUNCHERS              37.91      38.34    3  
  3 Lowe, Claudia E            9 BYRD SPRING-SE         40.43      41.75    1  
  4 Thompson, Allie R         10 BYRD SPRING-SE         44.41      42.25  
  5 Flores, Summer            10 LAUNCHERS              44.47      42.43  
  6 Plant, Sydney              9 LAUNCHERS              46.40      49.03  
 
Event 25  Girls 9-10 50 Yard Freestyle Exhibition
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
 -- Franks, Josephine         10 LAUNCHERS            1:05.20   X1:07.40  
 
Event 26  Boys 9-10 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Lecompte, Tucker J         9 BYRD SPRING-SE         39.57      38.51    5  
  2 Lawson, Cole B            10 BYRD SPRING-SE         40.95      39.57    3  
  3 McCarty, Chase A           9 LAUNCHERS              39.26      41.00    1  
  4 Eames, Tyler M             9 LAUNCHERS              41.74      42.60  
  5 Blanshan, Andrew J        10 LAUNCHERS              44.57      44.90  
  6 Suwarow, Chapin M         10 BYRD SPRING-SE         42.35      45.94  
 
Event 28  Boys 9-10 50 Yard Freestyle Exhibition
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
 -- Aldridge, Ray             10 LAUNCHERS              50.36     X52.04  
 -- Aderholt, Jack G           9 BYRD SPRING-SE         56.52     X58.95  
 -- Barto, Holden M            9 BYRD SPRING-SE       1:18.65   X1:12.84  
 -- Taylor, Harrison R         9 LAUNCHERS            1:13.24   X1:13.54  
 -- Harbin, Caden W            9 LAUNCHERS            1:17.80   X1:26.12  
 
Event 29  Girls 11-12 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hamilton, Rebekah L       12 LAUNCHERS              27.41      27.31    5  
  2 McCarty, Eboni F          12 LAUNCHERS              28.77      29.79    3  
  3 Cornelius, Jessica R      12 BYRD SPRING-SE         30.63      30.87    1  
  4 Waters, Deanna C          11 BYRD SPRING-SE         32.33      31.95  
  5 Hinely, Mary E            11 BYRD SPRING-SE         32.51      32.15  
  6 Wiggins, Teresa L         11 LAUNCHERS              35.25      35.31  
 
Event 31  Girls 11-12 50 Yard Freestyle Exhibition
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
 -- Flinn, Madison G          12 BYRD SPRING-SE         38.27     X38.19  
 -- Henderson, Cordelia W     11 BYRD SPRING-SE         46.27     X46.96  
 -- Mills, Amber              11 LAUNCHERS            1:00.85     X52.97  
 
Event 32  Boys 11-12 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hill, Aaron M             12 BYRD SPRING-SE         27.47      28.45    5  
  2 Durant, Timmy P           11 BYRD SPRING-SE         34.71      34.26    3  
  3 Eames, Jackson T          12 LAUNCHERS              34.31      34.78    1  
  4 Taylor, Wyatt             12 LAUNCHERS              35.55      38.31  
  5 Noland, Jonathan W        11 BYRD SPRING-SE         37.77      39.12  
  6 Skonieczny, Caden         11 LAUNCHERS                 NT      40.06  
 
Event 34  Boys 11-12 50 Yard Freestyle Exhibition
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
 -- Reynolds, Christian M     12 LAUNCHERS              48.21     X45.97  
 
Event 35  Girls 13-14 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Mix, Samantha A           14 LAUNCHERS              29.53      29.05    5  
  2 Northcutt, Ali E          14 BYRD SPRING-SE         29.79      30.34    3  
  3 Franks, Esther            14 LAUNCHERS              53.54      49.41    1  
  4 Johnson, Tiffany P        13 LAUNCHERS              49.87      51.34  
 
Event 38  Boys 13-14 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Wiggins, Joshua E         14 LAUNCHERS              25.31      25.47    5  
  2 Shen, Jiaming H           13 LAUNCHERS              25.34      26.68    3  
  3 Stokes, Christopher F     14 LAUNCHERS                 NT      29.47    1  
  4 Jones, Adam J             13 BYRD SPRING-SE         29.49      29.97  
  5 Jones, Nick P             13 BYRD SPRING-SE         33.38      34.95  
 
Event 41  Girls 15-17 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hui, Chloe H              16 BYRD SPRING-SE         25.15      26.32    5  
  2 Northcutt, Mary A         16 BYRD SPRING-SE         25.61      27.88    3  
  3 Shen, Jenny A             16 LAUNCHERS              28.34      28.53    1  
  4 Henderson, Sophia L       15 BYRD SPRING-SE            NT      31.96  
  5 Bamburg, Sarah A          15 LAUNCHERS              31.92      32.53  
 
Event 44  Boys 15-17 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Vasquez, Sam E            16 BYRD SPRING-SE         22.89      25.34    5  
  2 Taylor, Benjamin          16 LAUNCHERS              25.79      26.47    3  
  3 Lindow, Jackson R         16 BYRD SPRING-SE         26.53      26.57    1  
  4 Reed, Luke A              16 BYRD SPRING-SE         26.46      26.84  
  5 Eames, Jason B            15 LAUNCHERS              27.34      29.22  
  6 Wiggins, Ethan A          15 LAUNCHERS              29.41      30.81  
 
Event 47  Girls 8 & Under 25 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Blankenship, Katelyn X     8 LAUNCHERS              29.81      29.35    5  
  2 Lecompte, Natalie J        8 BYRD SPRING-SE         29.47      29.50    3  
  3 Henderson, Ida M           7 BYRD SPRING-SE            NT      37.56    1  
  4 Turchetta, Carley E        7 BYRD SPRING-SE            NT      45.39  
  5 Flores, Savannah           8 LAUNCHERS              49.90    1:09.82  
 
Event 48  Boys 8 & Under 25 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hill, Adam A               8 BYRD SPRING-SE         24.53      26.01    5  
  2 Leebern, Seth D            8 BYRD SPRING-SE         26.69      26.72    3  
  3 Ashburn, Evan D            7 BYRD SPRING-SE         26.61     J30.03    1  
  4 Ashcroft, Hayden W         8 LAUNCHERS              29.28     J29.93  
  5 Beeson, Jimmy W            7 LAUNCHERS              37.86      32.53  
  6 Enfinger, Grant H          7 LAUNCHERS              33.30      32.61  
 
Event 49  Girls 9-10 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Plant, Olivia             10 LAUNCHERS              56.58      51.16    5  
  2 Lowe, Claudia E            9 BYRD SPRING-SE         52.81      54.61    3  
  3 Thompson, Allie R         10 BYRD SPRING-SE       1:04.56    1:03.69    1  
  4 Plant, Sydney              9 LAUNCHERS                 NT    1:08.75  
  5 Henderson, Olivia W        9 BYRD SPRING-SE            NT    1:09.29  
 
Event 50  Boys 9-10 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Smith, Sawyer B           10 BYRD SPRING-SE         50.65      50.50    5  
  2 McCarty, Chase A           9 LAUNCHERS            1:01.09    1:02.06    3  
  3 Suwarow, Chapin M         10 BYRD SPRING-SE       1:04.63    1:06.47    1  
  4 Eames, Tyler M             9 LAUNCHERS            1:12.89    1:08.10  
  5 Daughtry, Noah            10 LAUNCHERS                 NT    1:08.87  
 -- Lawson, Cole B            10 BYRD SPRING-SE         59.53         DQ  
 
Event 51  Girls 11-12 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Lindow, Tess M            12 BYRD SPRING-SE         37.64      39.14    5  
  2 Smith, Gabbi W            12 LAUNCHERS              41.35      41.00    3  
  3 Cornelius, Jessica R      12 BYRD SPRING-SE         43.84      44.46    1  
  4 Flinn, Bailey N           12 BYRD SPRING-SE         48.18      46.38  
  5 Blanshan, Faith L         12 LAUNCHERS              52.37      54.53  
  6 Barnsby, Cecilia          12 LAUNCHERS                 NT    1:05.21  
 
Event 52  Boys 11-12 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Eames, Jackson T          12 LAUNCHERS              40.75      41.22    5  
  2 Durant, Timmy P           11 BYRD SPRING-SE         42.59      42.34    3  
  3 Wallis, Mason             12 LAUNCHERS                 NT      50.38    1  
  4 Flinn, Taylor J           12 BYRD SPRING-SE         50.63      52.57  
  5 Noland, Jonathan W        11 BYRD SPRING-SE         56.83    1:00.78  
 -- Blankenship, Samuel A     12 LAUNCHERS              42.55         DQ  
 
Event 53  Girls 13-14 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Mix, Samantha A           14 LAUNCHERS              38.40     J39.03    5  
  2 Northcutt, Ali E          14 BYRD SPRING-SE         38.31     J38.93    3  
  3 Johnson, Tiffany P        13 LAUNCHERS            1:04.94    1:02.44    1  
 
Event 54  Boys 13-14 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Shen, Jiaming H           13 LAUNCHERS              31.87      34.13    5  
  2 Stokes, Christopher F     14 LAUNCHERS              38.25      39.44    3  
  3 Vander Schaaf, Reice P    14 LAUNCHERS              40.21      41.19    1  
  4 Jones, Nick P             13 BYRD SPRING-SE         40.69      42.65  
 
Event 55  Girls 15-17 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Shen, Jenny A             16 LAUNCHERS              34.61      35.25    5  
  2 Blasingame, Renae R       15 BYRD SPRING-SE         35.02      35.89    3  
  3 Campbell, Sasha M         15 LAUNCHERS                 NT      41.07    1  
  4 Henderson, Sophia L       15 BYRD SPRING-SE         42.81      42.46  
  5 Fulton, Giselle P         15 BYRD SPRING-SE         43.94      43.63  
  6 Bamburg, Sarah A          15 LAUNCHERS              45.06      45.69  
 
Event 56  Boys 15-17 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Blasingame, Ian I         16 BYRD SPRING-SE         29.99      31.07    5  
  2 Hinely, Joe M             17 BYRD SPRING-SE         32.44      33.56    3  
  3 Lindow, Jackson R         16 BYRD SPRING-SE         33.88      34.72    1  
  4 Blankenship, John M       16 LAUNCHERS              36.30      35.91  
  5 Eames, Jason B            15 LAUNCHERS              35.84      36.43  
  6 Lewis, Levi               15 LAUNCHERS              47.18      46.00  
 
Event 57  Mixed 8 & Under 100 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 BYRD SPRING-SE  'A'                               1:15.23    1:18.62    7  
     1) Bishop, Logan J M8              2) Lecompte, Natalie J W8         
     3) Henriksen, Anna S W7            4) Leebern, Seth D M8             
  2 REDSTONE ARSENAL LAUNCHERS  'A'                   1:21.03    1:58.44  
     1) Ashcroft, Hayden W M8           2) Blankenship, Katelyn X W8      
     3) Plummer, Sophie W8              4) Beeson, Jimmy W M7             
 -- REDSTONE ARSENAL LAUNCHERS  'B'                        NT   X1:31.45  
     1) Hernandez, Kian M8              2) Barnsby, Marisa W7             
     3) Funkhouser, Ryn W8              4) Franks, Greyson M6             
 -- BYRD SPRING-SE  'B'                               1:24.05   X1:34.40  
     1) Ashburn, Evan D M7              2) Henderson, Ida M W7            
     3) Partain, Shelby B W7            4) Hill, Adam A M8                
 -- BYRD SPRING-SE  'C'                               1:39.42   X2:02.67  
     1) Cox, Nicholas R M8              2) Suwarow, Addie J W8            
     3) Turchetta, Carley E W7          4) Smith, Hoke H M8               
 -- REDSTONE ARSENAL LAUNCHERS  'C'                        NT   X2:23.97  
     1) Enfinger, Grant H M7            2) Davison, Elliot M7             
     3) Flores, Savannah W8             4) Franks, Ruthey W5              
 
Event 59  Mixed 9-10 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 BYRD SPRING-SE  'A'                               2:34.97    2:34.89    7  
     1) Lawson, Cole B M10              2) Lowe, Claudia E W9             
     3) Henriksen, Emma M W10           4) Lecompte, Tucker J M9          
  2 REDSTONE ARSENAL LAUNCHERS  'A'                   2:34.37    2:39.41  
     1) Free, Peyton R W9               2) Plummer, Emma W10              
     3) McCarty, Chase A M9             4) Eames, Tyler M M9              
 -- BYRD SPRING-SE  'B'                               2:56.73   X3:21.01  
     1) Lindow, Gabe N M10              2) Henriksen, Ava L W9            
     3) Henderson, Olivia W W9          4) Suwarow, Chapin M M10          
 -- REDSTONE ARSENAL LAUNCHERS  'B'                        NT   X3:22.22  
     1) Blanshan, Andrew J M10          2) Flores, Summer W10             
     3) Plant, Sydney W9                4) Aldridge, Ray M10              
 -- BYRD SPRING-SE  'C'                                    NT   X3:38.05  
     1) Thompson, Allie R W10           2) Barto, Holden M M9             
     3) Aderholt, Jack G M9             4)                                
 -- REDSTONE ARSENAL LAUNCHERS  'C'                        NT   X4:21.37  
     1) Plant, Olivia W10               2) Daughtry, Noah M10             
     3) Franks, Josephine W10           4) Taylor, Harrison R M9          
 
Event 61  Mixed 11-12 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 BYRD SPRING-SE  'A'                               1:58.28    2:02.14    7  
     1) Durant, Timmy P M11             2) Lindow, Tess M W12             
     3) Blasingame, Claire C W12        4) Hill, Aaron M M12              
  2 REDSTONE ARSENAL LAUNCHERS  'A'                   2:00.25    2:11.50  
     1) Hamilton, Rebekah L W12         2) Eames, Jackson T M12           
     3) Taylor, Wyatt M12               4) McCarty, Eboni F W12           
 -- BYRD SPRING-SE  'B'                               2:19.72   X2:27.95  
     1) Lamey, Johnny S M12             2) Waters, Deanna C W11           
     3) Noland, Riley M W12             4) Noland, Jonathan W M11         
 -- REDSTONE ARSENAL LAUNCHERS  'B'                        NT   X2:36.90  
     1) Smith, Gabbi W W12              2) Wiggins, Teresa L W11          
     3) Wallis, Mason M12               4) Cobert, Xander M11             
 -- BYRD SPRING-SE  'C'                               2:25.37   X2:50.81  
     1) Leebern, Caden G M11            2) Flinn, Bailey N W12            
     3) Henderson, Cordelia W W11       4) Flinn, Taylor J M12            
 -- REDSTONE ARSENAL LAUNCHERS  'C'                        NT   X2:51.09  
     1) Blankenship, Samuel A M12       2) Blanshan, Faith L W12          
     3) Skonieczny, Caden M11           4) Barnsby, Cecilia W12           
 
Event 63  Mixed 13-14 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 BYRD SPRING-SE  'A'                               2:06.32    2:06.64    7  
     1) Jones, Adam J M13               2) Jones, Nick P M13              
     3) Cornelius, Jessica R W12        4) Northcutt, Ali E W14           
  2 REDSTONE ARSENAL LAUNCHERS  'A'                   1:54.50    2:11.70  
     1) Wiggins, Joshua E M14           2) Johnson, Tiffany P W13         
     3) Mix, Samantha A W14             4) Shen, Jiaming H M13            
 
Event 65  Mixed 15-17 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 BYRD SPRING-SE  'A'                               1:37.90    1:37.69    7  
     1) Hinely, Joe M M17               2) Northcutt, Mary A W16          
     3) Hui, Chloe H W16                4) Vasquez, Sam E M16             
  2 REDSTONE ARSENAL LAUNCHERS  'A'                   1:50.85    1:55.43  
     1) Taylor, Benjamin M16            2) Eames, Jason B M15             
     3) Campbell, Sasha M W15           4) Shen, Jenny A W16              
 -- REDSTONE ARSENAL LAUNCHERS  'B'                        NT   X2:33.19  
     1) Wiggins, Ethan A M15            2) Lewis, Levi M15                
     3) Bamburg, Sarah A W15            4) Franks, Esther W14             
 
Event 67  Girls 8 & Under 25 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Henriksen, Anna S          7 BYRD SPRING-SE         21.83      24.72    5  
  2 Lecompte, Natalie J        8 BYRD SPRING-SE         26.50      30.76    3  
  3 Partain, Shelby B          7 BYRD SPRING-SE         29.34      36.36    1  
  4 Plummer, Sophie            8 LAUNCHERS              39.35      41.07  
  5 Flores, Savannah           8 LAUNCHERS              37.50      50.69  
 
Event 68  Boys 8 & Under 25 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Leebern, Seth D            8 BYRD SPRING-SE         27.94      27.93    5  
  2 Daughtry, Gabriel          8 LAUNCHERS              29.83      30.63    3  
  3 Ashburn, Evan D            7 BYRD SPRING-SE         28.00      31.21    1  
  4 Hill, Adam A               8 BYRD SPRING-SE         28.00      31.78  
  5 Enfinger, Grant H          7 LAUNCHERS              33.38      32.03  
  6 Franks, Greyson            6 LAUNCHERS                 NT      43.90  
 
Event 69  Girls 9-10 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Henriksen, Emma M         10 BYRD SPRING-SE         41.18      42.75    5  
  2 Free, Peyton R             9 LAUNCHERS                 NT      45.94    3  
  3 Lowe, Claudia E            9 BYRD SPRING-SE         46.19      51.33    1  
  4 Plummer, Emma             10 LAUNCHERS              47.54      51.65  
  5 Flores, Summer            10 LAUNCHERS              58.23    1:04.97  
 
Event 70  Boys 9-10 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Lecompte, Tucker J         9 BYRD SPRING-SE         52.90      48.19    5  
  2 Blanshan, Andrew J        10 LAUNCHERS              50.97      52.18    3  
  3 McCarty, Chase A           9 LAUNCHERS              49.47      58.69    1  
  4 Lawson, Cole B            10 BYRD SPRING-SE         54.34      59.52  
  5 Lindow, Gabe N            10 BYRD SPRING-SE         57.59    1:04.25  
  6 Reynolds, Conner T        10 LAUNCHERS            1:15.12    1:11.41  
 
Event 71  Girls 11-12 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hamilton, Rebekah L       12 LAUNCHERS              32.31      32.09    5  
  2 McCarty, Eboni F          12 LAUNCHERS              32.18     J34.15    3  
  3 Lindow, Tess M            12 BYRD SPRING-SE         33.46     J34.06    1  
  4 Cornelius, Jessica R      12 BYRD SPRING-SE         35.25      37.32  
  5 Noland, Riley M           12 BYRD SPRING-SE         40.63      40.93  
  6 Smith, Gabbi W            12 LAUNCHERS              41.59      42.79  
 
Event 72  Boys 11-12 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hill, Aaron M             12 BYRD SPRING-SE         32.39      33.90    5  
  2 Stokes, John Thomas T     11 LAUNCHERS              44.91      44.00    3  
  3 Cobert, Xander            11 LAUNCHERS              45.78      46.66    1  
  4 Skonieczny, Caden         11 LAUNCHERS              50.77      46.78  
  5 Leebern, Caden G          11 BYRD SPRING-SE         51.44      57.53  
  6 Noland, Jonathan W        11 BYRD SPRING-SE         53.14    1:01.72  
 
Event 73  Girls 13-14 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Mix, Samantha A           14 LAUNCHERS              34.94      38.50    5  
  2 Johnson, Tiffany P        13 LAUNCHERS              56.85      59.31    3  
  3 Franks, Esther            14 LAUNCHERS            1:05.25    1:01.46    1  
 
Event 74  Boys 13-14 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Wiggins, Joshua E         14 LAUNCHERS              29.70      30.16    5  
  2 Stokes, Christopher F     14 LAUNCHERS              34.84     J36.07    3  
  3 Jones, Adam J             13 BYRD SPRING-SE         35.51     J35.89    1  
  4 MacDonald, Trevor J       14 LAUNCHERS              34.71      37.56  
  5 Jones, Nick P             13 BYRD SPRING-SE         44.19      44.34  
 
Event 75  Girls 15-17 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hui, Chloe H              16 BYRD SPRING-SE         29.87      30.69    5  
  2 Vasquez, Emily R          15 BYRD SPRING-SE         31.03      34.20    3  
  3 Fulton, Giselle P         15 BYRD SPRING-SE         36.81      36.38    1  
  4 Campbell, Sasha M         15 LAUNCHERS              37.46      39.70  
  5 Bamburg, Sarah A          15 LAUNCHERS              39.70      42.12  
 
Event 76  Boys 15-17 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Vasquez, Sam E            16 BYRD SPRING-SE         26.82      28.89    5  
  2 Lindow, Jackson R         16 BYRD SPRING-SE         30.21      31.40    3  
  3 Hinely, Joe M             17 BYRD SPRING-SE         29.77      31.96    1  
  4 Taylor, Benjamin          16 LAUNCHERS              29.52      31.97  
  5 Hinkle, James E           15 LAUNCHERS              35.63      39.06  
  6 Blankenship, John M       16 LAUNCHERS              38.31      39.78  
 
Event 77  Girls 8 & Under 25 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Henriksen, Anna S          7 BYRD SPRING-SE         22.00      23.58    5  
  2 Blankenship, Katelyn X     8 LAUNCHERS              27.27      28.58    3  
  3 Plummer, Sophie            8 LAUNCHERS              36.11      34.00    1  
  4 Suwarow, Addie J           8 BYRD SPRING-SE         40.10      43.59  
  5 Partain, Shelby B          7 BYRD SPRING-SE         38.53      46.28  
 
Event 78  Boys 8 & Under 25 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ashcroft, Hayden W         8 LAUNCHERS              21.36      21.59    5  
  2 Smith, Hoke H              8 BYRD SPRING-SE         25.45      22.38    3  
  3 Beeson, Jimmy W            7 LAUNCHERS              27.88      23.53    1  
  4 Hill, Adam A               8 BYRD SPRING-SE         30.00      33.06  
  5 Enfinger, Grant H          7 LAUNCHERS              29.99      33.93  
  6 Bishop, Logan J            8 BYRD SPRING-SE         37.59      39.87  
 
Event 79  Girls 9-10 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Henriksen, Emma M         10 BYRD SPRING-SE         42.97      43.47    5  
  2 Free, Peyton R             9 LAUNCHERS              47.03      47.69    3  
  3 Thompson, Allie R         10 BYRD SPRING-SE       1:01.47    1:01.40    1  
  4 Henriksen, Ava L           9 BYRD SPRING-SE       1:05.78    1:10.62  
  5 Flores, Summer            10 LAUNCHERS            1:15.47    1:11.78  
  6 Plant, Sydney              9 LAUNCHERS                 NT    1:12.03  
 
Event 80  Boys 9-10 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Smith, Sawyer B           10 BYRD SPRING-SE         44.60      47.34    5  
  2 Lecompte, Tucker J         9 BYRD SPRING-SE         50.96      53.66    3  
  3 Suwarow, Chapin M         10 BYRD SPRING-SE         58.94      54.81    1  
  4 Blanshan, Andrew J        10 LAUNCHERS            1:01.33    1:05.19  
  5 Eames, Tyler M             9 LAUNCHERS            1:03.08    1:06.78  
 
Event 81  Girls 11-12 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Blasingame, Claire C      12 BYRD SPRING-SE         28.13      28.35    5  
  2 Hamilton, Rebekah L       12 LAUNCHERS              31.14      31.50    3  
  3 McCarty, Eboni F          12 LAUNCHERS              38.10      37.90    1  
  4 Hinely, Mary E            11 BYRD SPRING-SE         41.74      39.66  
  5 Waters, Deanna C          11 BYRD SPRING-SE         38.59      39.95  
  6 Wiggins, Teresa L         11 LAUNCHERS                 NT      43.10  
 
Event 82  Boys 11-12 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hill, Aaron M             12 BYRD SPRING-SE         30.78      32.68    5  
  2 Eames, Jackson T          12 LAUNCHERS              34.08      37.69    3  
  3 Durant, Timmy P           11 BYRD SPRING-SE         42.99      41.96    1  
  4 Taylor, Wyatt             12 LAUNCHERS              38.87      44.03  
  5 Stokes, John Thomas T     11 LAUNCHERS              45.21      46.63  
  6 Lamey, Johnny S           12 BYRD SPRING-SE         52.03      55.87  
 
Event 83  Girls 13-14 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Northcutt, Ali E          14 BYRD SPRING-SE         31.59      33.85    5  
 
Event 84  Boys 13-14 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Wiggins, Joshua E         14 LAUNCHERS              27.81      27.81    5  
  2 Shen, Jiaming H           13 LAUNCHERS              28.27      28.94    3  
  3 Jones, Adam J             13 BYRD SPRING-SE         33.45      33.64    1  
  4 Hinkle, Joshua T          13 LAUNCHERS              41.05      41.58  
 
Event 85  Girls 15-17 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Shen, Jenny A             16 LAUNCHERS              29.21      29.19    5  
  2 Northcutt, Mary A         16 BYRD SPRING-SE         28.56      30.62    3  
  3 Vasquez, Emily R          15 BYRD SPRING-SE         29.20      31.03    1  
  4 Henderson, Sophia L       15 BYRD SPRING-SE            NT      32.21  
  5 Campbell, Sasha M         15 LAUNCHERS              35.09      36.12  
 
Event 86  Boys 15-17 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Vasquez, Sam E            16 BYRD SPRING-SE         25.96      27.56    5  
  2 Taylor, Benjamin          16 LAUNCHERS              27.67      27.85    3  
  3 Hinely, Joe M             17 BYRD SPRING-SE         28.30      29.93    1  
  4 Reed, Luke A              16 BYRD SPRING-SE            NT      30.16  
  5 Eames, Jason B            15 LAUNCHERS              32.89      32.69  
  6 Wiggins, Ethan A          15 LAUNCHERS              35.47      35.87  
 
Event 87  Girls 8 & Under 100 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 BYRD SPRING-SE  'A'                               1:24.60    1:30.70    7  
     1) Lecompte, Natalie J 8           2) Partain, Shelby B 7            
     3) Henderson, Ida M 7              4) Henriksen, Anna S 7            
  2 REDSTONE ARSENAL LAUNCHERS  'A'                   1:54.53    2:08.13  
     1) Flores, Savannah 8              2) Funkhouser, Ryn 8              
     3) Plummer, Sophie 8               4) Blankenship, Katelyn X 8       
 
Event 88  Boys 8 & Under 100 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 BYRD SPRING-SE  'A'                               1:20.86    1:28.90    7  
     1) Bishop, Logan J 8               2) Ashburn, Evan D 7              
     3) Hill, Adam A 8                  4) Leebern, Seth D 8              
  2 REDSTONE ARSENAL LAUNCHERS  'A'                   1:26.22    1:29.44  
     1) Beeson, Jimmy W 7               2) Hernandez, Kian 8              
     3) Ashcroft, Hayden W 8            4) Enfinger, Grant H 7            
 -- BYRD SPRING-SE  'B'                               1:36.49   X1:56.41  
     1) Jones, Paul A 8                 2) Cox, Nicholas R 8              
     3) Turchetta, Brendan S 8          4) Smith, Hoke H 8                
 
Event 89  Girls 9-10 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 BYRD SPRING-SE  'A'                               2:44.45    2:50.31    7  
     1) Lowe, Claudia E 9               2) Henriksen, Ava L 9             
     3) Thompson, Allie R 10            4) Henriksen, Emma M 10           
  2 REDSTONE ARSENAL LAUNCHERS  'A'                   3:14.30    2:54.14  
     1) Plummer, Emma 10                2) Plant, Olivia 10               
     3) Free, Peyton R 9                4) Plant, Sydney 9                
 
Event 90  Boys 9-10 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 BYRD SPRING-SE  'A'                               2:47.25    2:54.00    7  
     1) Lawson, Cole B 10               2) Smith, Sawyer B 10             
     3) Suwarow, Chapin M 10            4) Lecompte, Tucker J 9           
  2 REDSTONE ARSENAL LAUNCHERS  'A'                   2:43.03    3:01.47  
     1) McCarty, Chase A 9              2) Eames, Tyler M 9               
     3) Aldridge, Ray 10                4) Blanshan, Andrew J 10          
 -- BYRD SPRING-SE  'B'                                    NT   X3:57.47  
     1) Lindow, Gabe N 10               2) Aderholt, Jack G 9             
     3) Barto, Holden M 9               4)                                
 
Event 91  Girls 11-12 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 BYRD SPRING-SE  'A'                               1:59.06    2:01.32    7  
     1) Lindow, Tess M 12               2) Hinely, Mary E 11              
     3) Cornelius, Jessica R 12         4) Blasingame, Claire C 12        
  2 REDSTONE ARSENAL LAUNCHERS  'A'                   2:10.28    2:07.44  
     1) McCarty, Eboni F 12             2) Blanshan, Faith L 12           
     3) Hamilton, Rebekah L 12          4) Smith, Gabbi W 12              
 -- BYRD SPRING-SE  'B'                               2:16.83   X2:41.82  
     1) Henderson, Cordelia W 11        2) Flinn, Bailey N 12             
     3) Flinn, Madison G 12             4) Waters, Deanna C 11            
 
Event 92  Boys 11-12 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 BYRD SPRING-SE  'A'                               2:18.94    2:24.14    7  
     1) Durant, Timmy P 11              2) Lamey, Johnny S 12             
     3) Noland, Jonathan W 11           4) Hill, Aaron M 12               
  2 REDSTONE ARSENAL LAUNCHERS  'A'                   2:26.34    2:36.54  
     1) Taylor, Wyatt 12                2) Stokes, John Thomas T 11       
     3) Eames, Jackson T 12             4) Wallis, Mason 12               
 -- REDSTONE ARSENAL LAUNCHERS  'B'                        NT   X3:05.44  
     1) Cobert, Xander 11               2) Blankenship, Samuel A 12       
     3) Reynolds, Christian M 12        4) Skonieczny, Caden 11           
 -- BYRD SPRING-SE  'B'                                    NT        XDQ  
     1) Flinn, Taylor J 12              2) Leebern, Caden G 11            
 
Event 94  Boys 13-14 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 REDSTONE ARSENAL LAUNCHERS  'A'                   1:47.63    2:02.66    7  
     1) Hinkle, Joshua T 13             2) MacDonald, Trevor J 14         
     3) Shen, Jiaming H 13              4) Vander Schaaf, Reice P 14      
 
Event 95  Girls 15-17 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 BYRD SPRING-SE  'A'                               1:46.67    1:50.82    7  
     1) Northcutt, Mary A 16            2) Blasingame, Renae R 15         
     3) Vasquez, Emily R 15             4) Hui, Chloe H 16                
  2 REDSTONE ARSENAL LAUNCHERS  'A'                   2:06.33    2:21.44  
     1) Campbell, Sasha M 15            2) Shen, Jenny A 16               
     3) Bamburg, Sarah A 15             4) Johnson, Tiffany P 13          
 
Event 96  Boys 15-17 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 BYRD SPRING-SE  'A'                               1:37.88    1:43.18    7  
     1) Lindow, Jackson R 16            2) Reed, Luke A 16                
     3) Hinely, Joe M 17                4) Vasquez, Sam E 16              
  2 REDSTONE ARSENAL LAUNCHERS  'A'                   1:54.25    2:00.40  
     1) Eames, Jason B 15               2) Wiggins, Ethan A 15            
     3) Taylor, Benjamin 16             4) Hinkle, James E 15             

 

 
 

Web Design by:
MerchantWorks, Inc.


Copyright 2004-2017 - Rocket City Swim League, PO Box 10052, Huntsville, AL 35801
info@swimrcsl.org