Home
2016 Meets
2015 Meets
Archive & Records
Forms & Documents
Officiating
Member Pools
Board & Minutes
About RCSL

Meet Results / Record Listing

(Meters Time = Yards Time x 1.11 ----- Yards Time = Meters Time / 1.11)



Licensed to RCSL - F               HY-TEK's MEET MANAGER 5.0 6/11/2015 11:10 AM
                2015 Camelot vs Valley Hill Meters - 6/10/2015                 
                                    Results                                    
 
Event 1  Girls 8 & Under 100 SC Meter Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 VALLEY HILL COUNTRY CLUB-SE  'A'                  3:07.73    2:36.73    7  
     1) Carter, Sara 8                  2) Dodd, Ellie 7                  
     3) Engel, Katelyn 8                4) Sowash, Riley 7                
  2 CAMELOT KNIGHTS  'A'                              2:28.24    3:02.04  
     1) Roden, Dakota 7                 2) Larsson, Sanna 7               
     3) Street, Hailey 7                4) Casey, Sophie 7                
 -- CAMELOT KNIGHTS  'B'                              3:12.09   X2:50.86  
     1) Becker, Audrey 8                2) Ashton, Lareeta 7              
     3) Miller, Taylor 8                4) Self, Mollie 6                 
 -- VALLEY HILL COUNTRY CLUB-SE  'B'                       NT   X3:58.00  
     1) Graves, Riley 7                 2) Bornell, Angel 7               
     3) Stephens, Adalin 7              4) Jamison, Klare 6               
 
Event 2  Boys 8 & Under 100 SC Meter Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 VALLEY HILL COUNTRY CLUB-SE  'A'                  2:09.90    2:09.69    7  
     1) Copeland, Elijah 8              2) Evans, Jackson 7               
     3) Carney, Cameron 7               4) Carter, William 6              
  2 CAMELOT KNIGHTS  'A'                              2:31.54    2:52.94  
     1) Bachus, Russel 7                2) Lemke, Wilson 7                
     3) Borders, Will 8                 4) Park, Tyler 6                  
 -- VALLEY HILL COUNTRY CLUB-SE  'B'                  3:23.26   X2:45.96  
     1) Swearengin, Taylor 8            2) Brown, Benjamin 7              
     3) Atchley, Wyatt 7                4) Carney, Garrison 5             
 
Event 3  Girls 9-10 200 SC Meter Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 CAMELOT KNIGHTS  'A'                              3:11.68    3:15.29    7  
     1) Reeves, Kate 10                 2) Holloway, Ellie 9              
     3) Roberts, Sofia 10               4) Aiello, Elena 9                
  2 VALLEY HILL COUNTRY CLUB-SE  'A'                  5:17.38    4:36.61  
     1) Bland, Jenna 9                  2) Wilson, Kaylen 9               
     3) Engel, Grace 10                 4) Brown, Virginia 9              
 -- CAMELOT KNIGHTS  'B'                                   NT   X4:28.99  
     1) Rhodes, Lunden 9                2) Walter, Addelyn 10             
     3) Hyde, Carly 9                   4) Trapp, Emma 9                  
 
Event 4  Boys 9-10 200 SC Meter Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 VALLEY HILL COUNTRY CLUB-SE  'A'                  4:02.66    4:16.08    7  
     1) Carney, Gavin 9                 2) Bland, Caden 9                 
     3) Copeland, Preston 10            4) Beutjer, Braly 10              
  2 CAMELOT KNIGHTS  'A'                              4:37.12    4:48.64  
     1) Hutcherson, Matthew 9           2) McNeill, Ryan 10               
     3) Ashton, Liam 9                  4) Bigelow, Davis 9               
 
Event 5  Girls 11-12 200 SC Meter Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 CAMELOT KNIGHTS  'A'                              3:01.39    3:01.89    7  
     1) Askew, Amber 12                 2) Jones, Haley 12                
     3) Bigelow, Quinn 11               4) Paull, Sophie 12               
  2 VALLEY HILL COUNTRY CLUB-SE  'A'                  3:18.73    3:28.93  
     1) Hoffmeyer, Sydney 12            2) Savage, Grayson 12             
     3) Sowash, Lillian 10              4) Bland, Kylie 12                
 -- CAMELOT KNIGHTS  'B'                                   NT        XDQ  
     1) Lemke, AnnaBeth 11              2) Jones, Sadie 11                
     3) Bosse, Natalie 11               4) Naumcheff, Abigail 11          
 
Event 6  Boys 11-12 200 SC Meter Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 CAMELOT KNIGHTS  'A'                              3:41.54    3:48.12    7  
     1) Lewis, Jes 11                   2) McNeill, Sean 12               
     3) Shipp, Alan 11                  4) Varmette, Will 12              
 
Event 7  Girls 13-14 200 SC Meter Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 CAMELOT KNIGHTS  'A'                              3:02.71    3:07.78    7  
     1) Jones, Morgan 13                2) Honeycutt, Mary 14             
     3) Naumcheff, Stevie 13            4) Reeves, Abby 14                
 
Event 8  Boys 13-14 200 SC Meter Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 CAMELOT KNIGHTS  'A'                              3:10.36    3:35.57    7  
     1) Turner, Evan 13                 2) Bigelow, Wilson 13             
     3) Sherman, Casey 13               4) Walter, Nicholas 13            
 
Event 9  Girls 15-17 200 SC Meter Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 CAMELOT KNIGHTS  'A'                              2:50.49    2:59.11    7  
     1) Thorington, Taylor 16           2) Bosse, Lydia 13                
     3) Woody, Mae-Mae 16               4) Van Allen, Hannah 17           
 
Event 10  Boys 15-17 200 SC Meter Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 CAMELOT KNIGHTS  'A'                              2:26.91    2:38.79    7  
     1) Gehrdes, Mark 17                2) Gehrdes, Jack 17               
     3) Link, Ethan 15                  4) Wheeless, Collin 15            
 
Event 11  Girls 6 & Under 25 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Self, Mollie               6 CAMELOT                31.72      30.93    5  
  2 Reeves, Brooke             6 CAMELOT                36.65      37.39    3  
  3 Varmette, Eva              6 CAMELOT                38.88      40.93    1  
  4 Jamison, Klare             6 VALLEY HILL-SE         48.92      49.98  
  5 Jamison, Molly             5 VALLEY HILL-SE       1:41.99    1:15.78  
 -- Wright, Paige              5 VALLEY HILL-SE       1:23.84         DQ  
 
Event 13  Girls 6 & Under 25 SC Meter Freestyle Exhibition
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
 -- Mobley, Genevieve          6 CAMELOT                39.91     X41.30  
 -- Earls, Reagan              5 CAMELOT                46.72     X42.07  
 -- Durham, Reagan             6 CAMELOT                52.10     X49.39  
 -- Atchley, Hailey            5 VALLEY HILL-SE       1:01.16     X55.63  
 -- Savage, Katie              6 VALLEY HILL-SE       1:24.18   X1:03.23  
 -- Becker, Claire             6 CAMELOT              1:37.31   X1:15.19  
 
Event 14  Boys 6 & Under 25 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Park, Tyler                6 CAMELOT                27.11      23.65    5  
  2 Carter, William            6 VALLEY HILL-SE         31.15      26.66    3  
  3 Roberts, Luke              6 CAMELOT                29.90      26.73    1  
  4 Carney, Garrison           5 VALLEY HILL-SE         45.97      42.79  
  5 Brown, John Calvin         6 VALLEY HILL-SE            NT      47.89  
  6 Holley, Levi               6 CAMELOT                50.72      51.79  
 
Event 16  Boys 6 & Under 25 SC Meter Freestyle Exhibition
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
 -- Davis, Joseph              6 VALLEY HILL-SE       1:01.55     X41.63  
 -- Carter, Sam                6 VALLEY HILL-SE         57.39     X46.55  
 -- Copeland, Porter           6 VALLEY HILL-SE         56.49     X46.93  
 -- Lowe, Robbins              5 VALLEY HILL-SE       1:04.00     X47.75  
 -- Wilson, Tripp              6 VALLEY HILL-SE         48.81     X48.06  
 -- Israel, Lucas              6 VALLEY HILL-SE       1:01.92     X50.74  
 -- Swearengin, Riley          5 VALLEY HILL-SE       1:08.74     X57.94  
 -- Maples, Dylan              6 CAMELOT                58.10   X1:04.73  
 -- McDavid, Aidan             6 CAMELOT              1:18.65   X1:08.47  
 -- Harriman, Hudson           4 VALLEY HILL-SE       1:25.43   X1:10.99  
 -- Sams, Jaxon                6 CAMELOT                56.18   X1:12.60  
 -- Carter, Cooper             4 VALLEY HILL-SE       1:13.68   X1:18.85  
 -- Hutcherson, Joshua         5 CAMELOT              1:13.88   X1:31.09  
 
Event 17  Girls 8 & Under 25 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Carter, Sara               8 VALLEY HILL-SE         33.04      29.39    5  
  2 Roden, Dakota              7 CAMELOT                29.94      29.70    3  
  3 Casey, Sophie              7 CAMELOT                31.78      35.10    1  
  4 Miller, Taylor             8 CAMELOT                   NT      40.29  
  5 Bornell, Angel             7 VALLEY HILL-SE         58.57      52.72  
  6 Graves, Riley              7 VALLEY HILL-SE       1:03.89    1:10.43  
 
Event 19  Girls 8 & Under 25 SC Meter Freestyle Exhibition
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
 -- Ashton, Lareeta            7 CAMELOT              1:08.60     X44.59  
 -- Becker, Audrey             8 CAMELOT                53.69   X1:07.83  
 
Event 20  Boys 8 & Under 25 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Carney, Cameron            7 VALLEY HILL-SE         24.75      22.23    5  
  2 Copeland, Elijah           8 VALLEY HILL-SE         22.99      24.27    3  
  3 Borders, Will              8 CAMELOT                26.26      28.26    1  
  4 Atchley, Wyatt             7 VALLEY HILL-SE         40.95      30.28  
  5 Lemke, Wilson              7 CAMELOT                34.41      33.89  
  6 Bachus, Russel             7 CAMELOT                37.40      38.43  
 
Event 22  Boys 8 & Under 25 SC Meter Freestyle Exhibition
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
 -- Aiello, Nick               7 CAMELOT                48.90     X51.82  
 
Event 23  Girls 9-10 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Reeves, Kate              10 CAMELOT                35.41      34.49    5  
  2 Roberts, Sofia            10 CAMELOT                35.73      35.49    3  
  3 Aiello, Elena              9 CAMELOT                40.57      47.13    1  
  4 Engel, Grace              10 VALLEY HILL-SE         57.00      49.77  
  5 Wilson, Kaylen             9 VALLEY HILL-SE       1:01.60    1:04.38  
  6 Warwick, Isabella         10 VALLEY HILL-SE       1:12.70    1:05.17  
 
Event 25  Girls 9-10 50 SC Meter Freestyle Exhibition
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
 -- Trapp, Emma                9 CAMELOT                52.92     X53.69  
 -- Walter, Addelyn           10 CAMELOT                   NT     X53.84  
 -- Rhodes, Lunden             9 CAMELOT              1:05.00   X1:00.71  
 
Event 26  Boys 9-10 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Carney, Gavin              9 VALLEY HILL-SE         43.10      43.87    5  
  2 Ashton, Liam               9 CAMELOT                46.75      46.20    3  
  3 Beutjer, Braly            10 VALLEY HILL-SE            NT      57.09    1  
  4 Dodd, Evan                 9 VALLEY HILL-SE       1:08.33    1:04.72  
  5 Bigelow, Davis             9 CAMELOT              1:02.00    1:06.51  
  6 Hutcherson, Matthew        9 CAMELOT                   NT    1:48.71  
 
Event 29  Girls 11-12 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Jones, Haley              12 CAMELOT                33.03      34.61    5  
  2 Hoffmeyer, Sydney         12 VALLEY HILL-SE         39.43     J38.05    3  
  3 Bigelow, Quinn            11 CAMELOT                38.77     J37.97    1  
  4 Paull, Sophie             12 CAMELOT                40.63      43.01  
  5 Bland, Kylie              12 VALLEY HILL-SE         47.69      44.75  
 
Event 31  Girls 11-12 50 SC Meter Freestyle Exhibition
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
 -- Lemke, AnnaBeth           11 CAMELOT                   NT     X42.27  
 
Event 32  Boys 11-12 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Varmette, Will            12 CAMELOT                40.97      43.12    5  
  2 Lewis, Jes                11 CAMELOT                44.97      43.47    3  
  3 Beutjer, Matthew          12 VALLEY HILL-SE            NT      46.33    1  
  4 Shipp, Alan               11 CAMELOT                56.52      54.72  
 
Event 34  Boys 11-12 50 SC Meter Freestyle Exhibition
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
 -- Cahue, Alex               11 CAMELOT                59.49     X53.33  
 
Event 35  Girls 13-14 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Reeves, Abby              14 CAMELOT                37.75      36.80    5  
  2 Jones, Morgan             13 CAMELOT                39.80      41.19    3  
  3 Honeycutt, Mary           14 CAMELOT                41.31      41.33    1  
  4 McLelland, Paige          13 VALLEY HILL-SE         42.89      41.50  
 
Event 37  Girls 13-14 50 SC Meter Freestyle Exhibition
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
 -- Bosse, Lydia              13 CAMELOT                   NT     X38.69  
 -- Askew, Amber              12 CAMELOT                   NT     X43.78  
 -- Bosse, Natalie            11 CAMELOT                   NT     X50.47  
 
Event 38  Boys 13-14 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Bigelow, Wilson           13 CAMELOT                35.75      36.09    5  
  2 Walter, Nicholas          13 CAMELOT                39.82      37.11    3  
  3 Sherman, Casey            13 CAMELOT                40.43      38.79    1  
 
Event 41  Girls 15-17 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Woody, Mae-Mae            16 CAMELOT                33.59      33.67    5  
  2 Thorington, Taylor        16 CAMELOT                35.44      35.92    3  
  3 Van Allen, Hannah         17 CAMELOT                   NT      43.78    1  
 
Event 44  Boys 15-17 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Gehrdes, Jack             17 CAMELOT                28.61      30.98    5  
  2 Wheeless, Collin          15 CAMELOT                31.91      31.03    3  
  3 Vardaman, Parker          15 VALLEY HILL-SE            NT      31.96    1  
  4 Gehrdes, Mark             17 CAMELOT                32.29      32.57  
 
Event 47  Girls 8 & Under 25 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Miller, Taylor             8 CAMELOT                45.87      41.83    5  
  2 Engel, Katelyn             8 VALLEY HILL-SE         48.78      42.62    3  
  3 Dodd, Ellie                7 VALLEY HILL-SE         50.54      46.47    1  
  4 Casey, Sophie              7 CAMELOT                52.06      53.63  
  5 Larsson, Sanna             7 CAMELOT                42.73      55.48  
 -- Stephens, Adalin           7 VALLEY HILL-SE            NT         DQ  
 
Event 48  Boys 8 & Under 25 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Carney, Cameron            7 VALLEY HILL-SE         36.80      38.38    5  
  2 Borders, Will              8 CAMELOT                43.71      42.12    3  
  3 Bachus, Russel             7 CAMELOT                45.49      42.29    1  
  4 Swearengin, Taylor         8 VALLEY HILL-SE         51.57      44.42  
  5 Lemke, Wilson              7 CAMELOT                43.53      45.23  
 -- Evans, Jackson             7 VALLEY HILL-SE         53.68         DQ  
 
Event 49  Girls 9-10 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Roberts, Sofia            10 CAMELOT                46.02      48.21    5  
  2 Aiello, Elena              9 CAMELOT              1:02.49    1:03.00    3  
  3 Engel, Grace              10 VALLEY HILL-SE       1:04.79    1:05.38    1  
  4 Holloway, Ellie            9 CAMELOT              1:08.05    1:10.27  
  5 Bland, Jenna               9 VALLEY HILL-SE       1:26.84    1:18.21  
  6 Sowash, Lillian           10 VALLEY HILL-SE            NT    1:18.38  
 
Event 50  Boys 9-10 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 McNeill, Ryan             10 CAMELOT              1:06.89      58.59    5  
  2 Carney, Gavin              9 VALLEY HILL-SE       1:05.27      59.65    3  
  3 Bland, Caden               9 VALLEY HILL-SE       1:11.42    1:10.17    1  
  4 Bigelow, Davis             9 CAMELOT                   NT    1:28.57  
  5 Beutjer, Braly            10 VALLEY HILL-SE            NT    1:45.25  
  6 Hutcherson, Matthew        9 CAMELOT                   NT    2:15.15  
 
Event 51  Girls 11-12 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Savage, Grayson           12 VALLEY HILL-SE       1:00.99      55.79    5  
  2 Paull, Sophie             12 CAMELOT              1:07.00      57.73    3  
  3 Bland, Kylie              12 VALLEY HILL-SE       1:09.54    1:00.21    1  
  4 Jones, Sadie              11 CAMELOT              1:06.14    1:03.31  
  5 Naumcheff, Abigail        11 CAMELOT              1:08.00    1:09.61  
 
Event 52  Boys 11-12 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 McNeill, Sean             12 CAMELOT                55.04      58.87    5  
  2 Lewis, Jes                11 CAMELOT              1:04.32    1:03.48    3  
  3 Beutjer, Matthew          12 VALLEY HILL-SE            NT    1:09.56    1  
  4 Shipp, Alan               11 CAMELOT              1:09.96    1:11.91  
 
Event 53  Girls 13-14 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Honeycutt, Mary           14 CAMELOT                49.38     J50.25    5  
  2 Reeves, Abby              14 CAMELOT                50.27     J50.22    3  
  3 Jones, Morgan             13 CAMELOT                54.38      54.99    1  
  4 McLelland, Paige          13 VALLEY HILL-SE       1:01.51      56.24  
 
Event 54  Boys 13-14 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Bigelow, Wilson           13 CAMELOT                45.67      46.36    5  
  2 Sherman, Casey            13 CAMELOT                56.21      56.82    3  
 -- Turner, Evan              13 CAMELOT              1:20.00         DQ  
 
Event 55  Girls 15-17 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Woody, Mae-Mae            16 CAMELOT                42.20      42.80    5  
  2 Van Allen, Hannah         17 CAMELOT                   NT      49.28    3  
 
Event 56  Boys 15-17 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Gehrdes, Jack             17 CAMELOT                37.64      39.83    5  
  2 Wheeless, Collin          15 CAMELOT                41.33      44.01    3  
  3 Vardaman, Parker          15 VALLEY HILL-SE            NT      46.10    1  
  4 Hurley, Scott             16 CAMELOT                46.48      46.15  
 
Event 57  Mixed 8 & Under 100 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 VALLEY HILL COUNTRY CLUB-SE  'A'                  1:46.50    1:45.94    7  
     1) Copeland, Elijah M8             2) Carter, Sara W8                
     3) Carney, Cameron M7              4) Engel, Katelyn W8              
  2 CAMELOT KNIGHTS  'A'                              2:21.61    2:01.79  
     1) Park, Tyler M6                  2) Roden, Dakota W7               
     3) Roberts, Luke M6                4) Borders, Will M8               
 -- CAMELOT KNIGHTS  'B'                                   NT   X2:20.73  
     1) Lemke, Wilson M7                2) Street, Hailey W7              
     3) Bachus, Russel M7               4) Casey, Sophie W7               
 -- VALLEY HILL COUNTRY CLUB-SE  'B'                  2:28.77   X2:25.51  
     1) Brown, Benjamin M7              2) Sowash, Riley W7               
     3) Dodd, Ellie W7                  4) Swearengin, Taylor M8          
 -- VALLEY HILL COUNTRY CLUB-SE  'C'                  2:41.54   X2:55.45  
     1) Atchley, Wyatt M7               2) Bornell, Angel W7              
     3) Evans, Jackson M7               4) Stephens, Adalin W7            
 
Event 59  Mixed 9-10 200 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 CAMELOT KNIGHTS  'A'                              3:05.33    2:52.53    7  
     1) Reeves, Kate W10                2) Ashton, Liam M9                
     3) McNeill, Ryan M10               4) Roberts, Sofia W10             
  2 VALLEY HILL COUNTRY CLUB-SE  'A'                  3:30.42    3:54.66  
     1) Engel, Grace W10                2) Wilson, Kaylen W9              
     3) Dodd, Evan M9                   4) Carney, Gavin M9               
 -- VALLEY HILL COUNTRY CLUB-SE  'B'                  4:10.70   X4:02.01  
     1) Beutjer, Braly M10              2) Bland, Jenna W9                
     3) Warwick, Isabella W10           4) Bland, Caden M9                
 
Event 61  Mixed 11-12 200 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 CAMELOT KNIGHTS  'A'                              2:40.35    2:56.93    7  
     1) Bigelow, Quinn W11              2) Varmette, Will M12             
     3) McNeill, Sean M12               4) Jones, Haley W12               
  2 VALLEY HILL COUNTRY CLUB-SE  'A'                  2:42.34    3:07.23  
     1) Copeland, Preston M10           2) Bland, Kylie W12               
     3) Hoffmeyer, Sydney W12           4) Beutjer, Matthew M12           
 -- CAMELOT KNIGHTS  'B'                                   NT   X3:45.95  
     1) Shipp, Alan M11                 2) Jones, Sadie W11               
     3) Bosse, Natalie W11              4) Cahue, Alex M11                
 
Event 63  Mixed 13-14 200 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 CAMELOT KNIGHTS  'A'                              2:48.68    2:39.71    7  
     1) Reeves, Abby W14                2) Sherman, Casey M13             
     3) Jones, Morgan W13               4) Bigelow, Wilson M13            
 
Event 65  Mixed 15-17 200 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 CAMELOT KNIGHTS  'A'                              2:17.18    2:17.73    7  
     1) Thorington, Taylor W16          2) Wheeless, Collin M15           
     3) Woody, Mae-Mae W16              4) Gehrdes, Jack M17              
 
Event 67  Girls 8 & Under 25 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Carter, Sara               8 VALLEY HILL-SE         43.59      35.27    5  
  2 Dodd, Ellie                7 VALLEY HILL-SE       1:13.79     J40.59    3  
  3 Roden, Dakota              7 CAMELOT                38.13     J40.69    1  
  4 Sowash, Riley              7 VALLEY HILL-SE            NT     J40.55  
  5 Street, Hailey             7 CAMELOT                40.95      44.36  
  6 Larsson, Sanna             7 CAMELOT                45.00      55.38  
 
Event 68  Boys 8 & Under 25 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Atchley, Wyatt             7 VALLEY HILL-SE         59.13      38.17    5  
  2 Brown, Benjamin            7 VALLEY HILL-SE            NT      48.13    3  
  3 Bachus, Russel             7 CAMELOT                41.57      54.88    1  
  4 Aiello, Nick               7 CAMELOT              1:07.00    1:02.14  
 -- Park, Tyler                6 CAMELOT                   NT         DQ  
 -- Copeland, Elijah           8 VALLEY HILL-SE         28.04         DQ  
 
Event 69  Girls 9-10 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Reeves, Kate              10 CAMELOT                41.46      39.95    5  
  2 Aiello, Elena              9 CAMELOT                58.99    1:02.88    3  
  3 Hyde, Carly                9 CAMELOT              1:06.48    1:06.96    1  
  4 Engel, Grace              10 VALLEY HILL-SE       1:20.85    1:08.39  
  5 Bland, Jenna               9 VALLEY HILL-SE       1:26.84    1:15.86  
  6 Warwick, Isabella         10 VALLEY HILL-SE       1:26.48    1:31.15  
 
Event 70  Boys 9-10 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 McNeill, Ryan             10 CAMELOT                54.59      52.21    5  
  2 Carney, Gavin              9 VALLEY HILL-SE         54.36      54.29    3  
  3 Ashton, Liam               9 CAMELOT              1:02.19      58.43    1  
  4 Copeland, Preston         10 VALLEY HILL-SE       1:18.20    1:04.81  
  5 Hutcherson, Matthew        9 CAMELOT                   NT    2:02.15  
 -- Dodd, Evan                 9 VALLEY HILL-SE       1:20.76   X1:21.58  
 
Event 71  Girls 11-12 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Jones, Haley              12 CAMELOT                40.99      41.41    5  
  2 Askew, Amber              12 CAMELOT                46.04      46.13    3  
  3 Hoffmeyer, Sydney         12 VALLEY HILL-SE         55.26      46.24    1  
  4 Savage, Grayson           12 VALLEY HILL-SE         46.83      47.05  
  5 Bigelow, Quinn            11 CAMELOT                51.27      49.44  
  6 Bland, Kylie              12 VALLEY HILL-SE       1:04.07      57.03  
 
Event 72  Boys 11-12 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Beutjer, Matthew          12 VALLEY HILL-SE            NT     J58.00    5  
  2 Varmette, Will            12 CAMELOT                55.87     J57.73    3  
  3 Lewis, Jes                11 CAMELOT                55.59      58.95    1  
  4 McNeill, Sean             12 CAMELOT              1:00.69      59.23  
 
Event 73  Girls 13-14 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Jones, Morgan             13 CAMELOT                45.83      46.36    5  
  2 Reeves, Abby              14 CAMELOT                48.04      46.89    3  
  3 Naumcheff, Stevie         13 CAMELOT                49.67      48.36    1  
 
Event 74  Boys 13-14 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Sherman, Casey            13 CAMELOT                48.03      48.23    5  
  2 Turner, Evan              13 CAMELOT              1:31.63    1:39.28    3  
 -- Walter, Nicholas          13 CAMELOT                   NT         DQ  
 
Event 75  Girls 15-17 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Thorington, Taylor        16 CAMELOT                45.52      43.84    5  
 
Event 76  Boys 15-17 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Gehrdes, Mark             17 CAMELOT                38.29      40.33    5  
  2 Wheeless, Collin          15 CAMELOT                42.05      42.59    3  
  3 Link, Ethan               15 CAMELOT                40.80     J45.73    1  
  4 Vardaman, Parker          15 VALLEY HILL-SE            NT     J45.23  
 
Event 77  Girls 8 & Under 25 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Street, Hailey             7 CAMELOT                37.39      36.73    5  
  2 Sowash, Riley              7 VALLEY HILL-SE            NT      37.35    3  
  3 Engel, Katelyn             8 VALLEY HILL-SE         44.69      40.03    1  
  4 Roden, Dakota              7 CAMELOT                38.33      42.49  
  5 Carter, Sara               8 VALLEY HILL-SE         51.81      47.34  
  6 Larsson, Sanna             7 CAMELOT                42.69    1:00.40  
 
Event 78  Boys 8 & Under 25 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Carney, Cameron            7 VALLEY HILL-SE         41.48      28.56    5  
  2 Copeland, Elijah           8 VALLEY HILL-SE         34.15      30.39    3  
  3 Borders, Will              8 CAMELOT                39.33      44.54    1  
  4 Swearengin, Taylor         8 VALLEY HILL-SE         50.04      49.45  
  5 Lemke, Wilson              7 CAMELOT              1:01.56      59.61  
  6 Aiello, Nick               7 CAMELOT              1:10.70    1:08.03  
 
Event 79  Girls 9-10 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Reeves, Kate              10 CAMELOT                43.17      43.47    5  
  2 Sowash, Lillian           10 VALLEY HILL-SE            NT    1:08.50    3  
  3 Holloway, Ellie            9 CAMELOT              1:12.70    1:10.53    1  
  4 Wilson, Kaylen             9 VALLEY HILL-SE       1:34.48    1:25.26  
 -- Rhodes, Lunden             9 CAMELOT              1:37.00         DQ  
 -- Brown, Virginia            9 VALLEY HILL-SE            NT         DQ  
 
Event 80  Boys 9-10 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 McNeill, Ryan             10 CAMELOT                59.51      58.81    5  
  2 Ashton, Liam               9 CAMELOT              1:00.26    1:01.33    3  
  3 Copeland, Preston         10 VALLEY HILL-SE       1:13.43    1:05.93    1  
  4 Beutjer, Braly            10 VALLEY HILL-SE            NT    1:32.77  
 -- Bigelow, Davis             9 CAMELOT                   NT         DQ  
 -- Bland, Caden               9 VALLEY HILL-SE       1:12.05         DQ  
 
Event 81  Girls 11-12 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Jones, Haley              12 CAMELOT                40.43      42.27    5  
  2 Savage, Grayson           12 VALLEY HILL-SE         50.79      47.92    3  
  3 Hoffmeyer, Sydney         12 VALLEY HILL-SE         54.42      47.94    1  
  4 Bigelow, Quinn            11 CAMELOT                45.75      48.13  
  5 Askew, Amber              12 CAMELOT                50.79      51.89  
 
Event 82  Boys 11-12 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Varmette, Will            12 CAMELOT                58.26      58.66    5  
  2 McNeill, Sean             12 CAMELOT              1:03.27      59.95    3  
 -- Shipp, Alan               11 CAMELOT              1:09.94         DQ  
 
Event 83  Girls 13-14 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 McLelland, Paige          13 VALLEY HILL-SE         48.47      45.09    5  
  2 Naumcheff, Stevie         13 CAMELOT                49.75      47.89    3  
  3 Bosse, Lydia              13 CAMELOT                   NT      54.47    1  
  4 Honeycutt, Mary           14 CAMELOT                56.79      57.74  
 
Event 84  Boys 13-14 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Bigelow, Wilson           13 CAMELOT                44.27      45.84    5  
  2 Walter, Nicholas          13 CAMELOT                   NT      56.07    3  
  3 Turner, Evan              13 CAMELOT              1:23.00    1:29.99    1  
 
Event 85  Girls 15-17 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Woody, Mae-Mae            16 CAMELOT                43.82      41.21    5  
  2 Thorington, Taylor        16 CAMELOT                46.17      44.23    3  
  3 Van Allen, Hannah         17 CAMELOT                   NT      46.12    1  
 
Event 86  Boys 15-17 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Gehrdes, Mark             17 CAMELOT                   NT      36.94    5  
  2 Hollihan, David           17 CAMELOT                48.75      40.33    3  
  3 Link, Ethan               15 CAMELOT                39.07      41.03    1  
 
Event 87  Girls 8 & Under 100 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 CAMELOT KNIGHTS  'A'                              2:03.43    2:20.61    7  
     1)                                 2) Casey, Sophie 7                
     3) Self, Mollie 6                  4) Roden, Dakota 7                
  2 VALLEY HILL COUNTRY CLUB-SE  'A'                  2:35.34    2:22.17  
     1) Sowash, Riley 7                 2) Stephens, Adalin 7             
     3) Dodd, Ellie 7                   4) Engel, Katelyn 8               
 -- CAMELOT KNIGHTS  'B'                              2:21.28   X2:31.15  
     1) Larsson, Sanna 7                2) Varmette, Eva 6                
     3) Reeves, Brooke 6                4) Street, Hailey 7               
 
Event 88  Boys 8 & Under 100 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 VALLEY HILL COUNTRY CLUB-SE  'A'                  1:41.79    2:02.29    7  
     1) Copeland, Elijah 8              2) Swearengin, Taylor 8           
     3) Carney, Cameron 7               4) Evans, Jackson 7               
  2 CAMELOT KNIGHTS  'A'                              1:57.68    2:11.20  
     1) Park, Tyler 6                   2) Lemke, Wilson 7                
     3) Bachus, Russel 7                4) Borders, Will 8                
 -- VALLEY HILL COUNTRY CLUB-SE  'B'                       NT   X2:36.92  
     1) Atchley, Wyatt 7                2) Brown, Benjamin 7              
     3) Carter, William 6               4) Brown, John Calvin 6           
 
Event 89  Girls 9-10 200 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 CAMELOT KNIGHTS  'A'                              2:41.98    2:56.54    7  
     1) Roberts, Sofia 10               2) Aiello, Elena 9                
     3) Holloway, Ellie 9               4) Reeves, Kate 10                
  2 VALLEY HILL COUNTRY CLUB-SE  'A'                  4:26.44    4:16.38  
     1) Brown, Virginia 9               2) Bland, Jenna 9                 
     3) Warwick, Isabella 10            4) Sowash, Lillian 10             
 -- CAMELOT KNIGHTS  'B'                              3:29.29   X3:45.60  
     1) McCutcheon, Erin 10             2) Hyde, Carly 9                  
     3) Trapp, Emma 9                   4) Walter, Addelyn 10             
 
Event 90  Boys 9-10 200 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 VALLEY HILL COUNTRY CLUB-SE  'A'                  3:31.49    3:48.29    7  
     1) Beutjer, Braly 10               2) Dodd, Evan 9                   
     3) Copeland, Preston 10            4) Carney, Gavin 9                
  2 CAMELOT KNIGHTS  'A'                              4:21.72    4:41.25  
     1) Ashton, Liam 9                  2) Hutcherson, Matthew 9          
     3) Bigelow, Davis 9                4) McNeill, Ryan 10               
 
Event 91  Girls 11-12 200 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 CAMELOT KNIGHTS  'A'                              2:34.95    2:41.52    7  
     1) Bigelow, Quinn 11               2) Lemke, AnnaBeth 11             
     3) Paull, Sophie 12                4) Jones, Haley 12                
  2 VALLEY HILL COUNTRY CLUB-SE  'A'                  2:49.91    2:53.49  
     1) Savage, Grayson 12              2) Bland, Kylie 12                
     3) Hoffmeyer, Sydney 12            4) Engel, Grace 10                
 
Event 92  Boys 11-12 200 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 CAMELOT KNIGHTS  'A'                              3:01.41    3:23.30    7  
     1) Varmette, Will 12               2) Shipp, Alan 11                 
     3) Lewis, Jes 11                   4) McNeill, Sean 12               
 
Event 93  Girls 13-14 200 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 CAMELOT KNIGHTS  'A'                              2:42.05    2:49.03    7  
     1) Jones, Morgan 13                2) Naumcheff, Stevie 13           
     3) Bosse, Lydia 13                 4) Reeves, Abby 14                
 
Event 94  Boys 13-14 200 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 CAMELOT KNIGHTS  'A'                              2:46.34    2:59.89    7  
     1) Walter, Nicholas 13             2) Turner, Evan 13                
     3) Sherman, Casey 13               4) Bigelow, Wilson 13             
 
Event 95  Girls 15-17 200 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 CAMELOT KNIGHTS  'A'                              2:34.34    2:33.97    7  
     1) Honeycutt, Mary 14              2) Van Allen, Hannah 17           
     3) Thorington, Taylor 16           4) Woody, Mae-Mae 16              
 
Event 96  Boys 15-17 200 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 CAMELOT KNIGHTS  'A'                              2:05.55    2:32.36    7  
     1) Wheeless, Collin 15             2) Link, Ethan 15                 
     3) Gehrdes, Mark 17                4) Gehrdes, Jack 17               

 

 
 

Web Design by:
MerchantWorks, Inc.


Copyright 2004-2017 - Rocket City Swim League, PO Box 10052, Huntsville, AL 35801
info@swimrcsl.org