Home
2016 Meets
2015 Meets
Archive & Records
Forms & Documents
Officiating
Member Pools
Board & Minutes
About RCSL

Meet Results / Record Listing

(Meters Time = Yards Time x 1.11 ----- Yards Time = Meters Time / 1.11)



Licensed to RCSL - F                HY-TEK's MEET MANAGER 5.0 6/4/2015 02:39 PM
                 2015 JVRA vs Byrd Springs - Yards - 6/3/2015                  
                                    Results                                    
 
Event 1  Girls 8 & Under 100 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 BYRD SPRING-SE  'A'                               1:45.64    1:44.03    7  
     1) Henriksen, Anna S 7             2) Partain, Shelby B 7            
     3) Jones, Kara K 8                 4) Lecompte, Natalie J 8          
  2 JONES VALLEY RECREATION ASSN.  'A'                1:34.12    1:46.88  
     1) Anderson, Ellie 7               2) Tao, Madeline 8                
     3) Thomas, Katherine 7             4) Cost, Emma Kate 7              
 
Event 2  Boys 8 & Under 100 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 JONES VALLEY RECREATION ASSN.  'A'                1:26.32    1:40.74    7  
     1) Ocampo, Nicholas 8              2) Patz, Isaac 7                  
     3) Bedsole, Luke 8                 4) Patz, Micah 7                  
  2 BYRD SPRING-SE  'A'                               1:42.17    1:42.59  
     1) Gooden, Nolan E 8               2) Hill, Adam A 8                 
     3) Leebern, Seth D 8               4) Ashburn, Evan D 7              
 -- JONES VALLEY RECREATION ASSN.  'B'                     NT   X2:15.06  
     1) Reeves, Jack 7                  2) Cole, Crews 8                  
     3) Broach, William 7               4) Boyce, Colton 7                
 -- BYRD SPRING-SE  'B'                                    NT   X3:06.73  
     1) Webb, Zachary P 6               2) Smith, Hoke H 8                
     3) Jones, Paul A 8                 4) Partain, Warren S 5            
 
Event 3  Girls 9-10 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 BYRD SPRING-SE  'A'                               3:20.35    2:59.46    7  
     1) Lowe, Claudia E 9               2) Denson, Lexi J 9               
     3) Henriksen, Emma M 10            4) Thompson, Allie R 10           
 -- JONES VALLEY RECREATION ASSN.  'A'                2:49.38         DQ  
     1) Kalange, Sydney 10              2) Kowalczyk, Angela 9            
     3) Cost, Caroline 10               4) Mitchell, Sarah Kate 10        
 
Event 4  Boys 9-10 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 JONES VALLEY RECREATION ASSN.  'A'                2:28.16    2:34.97    7  
     1) Matthews, Michael 10            2) Byrd, Will 10                  
     3) Thomas, James-Hale 10           4) Kruse, Tanner 9                
  2 BYRD SPRING-SE  'A'                               3:31.53    3:24.01  
     1) Lindow, Gabe N 10               2) Smith, Sawyer B 10             
     3) Lecompte, Tucker J 9            4) Suwarow, Chapin M 9            
 -- BYRD SPRING-SE  'B'                                    NT   X4:39.96  
     1) Bishop, Matthew F 10            2) Aderholt, Jack G 9             
     3)                                 4) Barto, Holden M 9              
 
Event 5  Girls 11-12 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 JONES VALLEY RECREATION ASSN.  'A'                2:15.95    2:13.58    7  
     1) Byrd, Maddie 12                 2) Kowalczyk, Elizabeth 12        
     3) Shepherd, Anna 12               4) Anderson, Lainey 11            
  2 BYRD SPRING-SE  'A'                               2:18.64    2:15.17  
     1) Lindow, Tess M 12               2) Blasingame, Claire C 12        
     3) Cornelius, Jessica R 11         4) Hinely, Mary E 11              
 -- BYRD SPRING-SE  'B'                               2:43.57   X2:41.25  
     1) Noland, Riley M 12              2) Flinn, Madison G 12            
     3) Lecompte, Savannah M 11         4) Waters, Deanna C 11            
 
Event 6  Boys 11-12 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 BYRD SPRING-SE  'A'                               2:40.18    2:40.95    7  
     1) Leebern, Caden G 11             2) Lowe, Josh M 12                
     3) Hill, Aaron M 12                4) Durant, Timmy P 11             
 -- JONES VALLEY RECREATION ASSN.  'A'                2:32.84         DQ  
     1) Kruse, Cameron 12               2) Theisen, Landon 12             
     3) Bedsole, Chris 11               4) Macri, Joe 10                  
 
Event 7  Girls 13-14 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 JONES VALLEY RECREATION ASSN.  'A'                2:13.10    2:08.49    7  
     1) Patz, Callie 13                 2) Blevins, Emily 14              
     3) Shepherd, Lindsey 14            4) Eichstaedt, Emily 13           
  2 BYRD SPRING-SE  'A'                               2:09.51    2:13.60  
     1) Vasquez, Emily R 14             2) Blasingame, Renae R 14         
     3) Northcutt, Ali E 14             4) Kelton, Laurel M 13            
 -- BYRD SPRING-SE  'B'                                    NT   X3:02.97  
     1) Amis, Abby C 13                 2) Flinn, Bailey N 12             
     3) Gooden, Rori V 11               4) Lowe, Claire E 14              
 
Event 8  Boys 13-14 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 JONES VALLEY RECREATION ASSN.  'A'                2:05.50    3:06.83    7  
     1) Tao, Mathew 13                  2) Burns, Andrew 13               
     3) Boothe, Blake 13                4) Eharle, Sam 13                 
 
Event 9  Girls 15-17 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 BYRD SPRING-SE  'A'                               2:05.76    2:19.55    7  
     1) Evans, Brittany A 15            2) Hui, Chloe H 16                
     3) Northcutt, Mary A 16            4) Fulton, Giselle P 15           
 
Event 10  Boys 15-17 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 BYRD SPRING-SE  'A'                               1:47.67    1:56.97    7  
     1) Vasquez, Sam E 16               2) Hinely, Joe M 17               
     3) Blasingame, Ian I 16            4) Lindow, Jackson R 16           
  2 JONES VALLEY RECREATION ASSN.  'A'                1:59.63    2:03.05  
     1) Phelps, Colin 15                2) Kowalczyk, Matt 16             
     3) Jones, Caleb T. 16              4) Jones, Alex 15                 
 
Event 11  Girls 6 & Under 25 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Randolph-Bishop, Katie L   5 BYRD SPRING-SE         41.91      37.72    5  
  2 Walker, Meredith           5 JVRA                   58.25      56.24    3  
  3 Matheny, Olivia            5 JVRA                      NT    1:00.07    1  
  4 Stifflemire, Ivy M         4 BYRD SPRING-SE       1:04.50    1:03.26  
 
Event 14  Boys 6 & Under 25 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Henriksen, CJ R            5 BYRD SPRING-SE         27.29      25.39    5  
  2 Thompson, Benjamin C       6 BYRD SPRING-SE         30.59      30.66    3  
  3 Penter, Colton             6 JVRA                   49.53      32.58    1  
  4 Stifflemire, Deisen K      6 BYRD SPRING-SE         32.44      38.45  
  5 Walker, Andrew             6 JVRA                   48.41      47.00  
  6 Kowalczyk, Jonathan        5 JVRA                   47.59      54.35  
 
Event 16  Boys 6 & Under 25 Yard Freestyle Exhibition
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
 -- Simpson, Will              6 JVRA                      NT     X38.84  
 -- Sturmfels, Frank           6 JVRA                      NT     X41.94  
 -- Partain, Warren S          5 BYRD SPRING-SE         39.04     X43.70  
 -- Webb, Zachary P            6 BYRD SPRING-SE         47.10     X44.24  
 -- Field, Harry               6 JVRA                      NT     X51.08  
 -- Lecompte, Logan B          4 BYRD SPRING-SE       1:30.16   X1:02.15  
 
Event 17  Girls 8 & Under 25 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Thomas, Katherine          7 JVRA                   22.18      17.77    5  
  2 Henriksen, Anna S          7 BYRD SPRING-SE         19.11      18.89    3  
  3 Lecompte, Natalie J        8 BYRD SPRING-SE         19.10      19.09    1  
  4 Jones, Kara K              8 BYRD SPRING-SE         19.90      19.27  
  5 Cost, Emma Kate            7 JVRA                   31.01      24.61  
  6 Jolley, Jacie              7 JVRA                      NT      42.32  
 
Event 19  Girls 8 & Under 25 Yard Freestyle Exhibition
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
 -- Inman, Abigail             7 JVRA                   30.33     X26.30  
 -- Baker, Austill             7 JVRA                   36.82     X30.66  
 -- Plucker, Laurel            7 JVRA                   48.75     X42.81  
 
Event 20  Boys 8 & Under 25 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Bedsole, Luke              8 JVRA                   16.71      16.75    5  
  2 Leebern, Seth D            8 BYRD SPRING-SE         18.60      18.33    3  
  3 Hill, Adam A               8 BYRD SPRING-SE         22.12      21.01    1  
  4 Patz, Micah                7 JVRA                   25.07      21.79  
  5 Patz, Isaac                7 JVRA                   27.67      22.45  
  6 Ashburn, Evan D            7 BYRD SPRING-SE         21.19      25.16  
 
Event 22  Boys 8 & Under 25 Yard Freestyle Exhibition
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
 -- Ocampo, Nicholas           8 JVRA                      NT     X26.81  
 -- Boyce, Colton              7 JVRA                      NT     X26.93  
 -- Mitchell, Walker           7 JVRA                 1:19.23     X38.33  
 -- Macri, Josh                7 JVRA                   40.21     X39.27  
 -- Burton, Caleb              7 JVRA                      NT     X40.89  
 
Event 23  Girls 9-10 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Henriksen, Emma M         10 BYRD SPRING-SE         35.34      34.07    5  
  2 Kowalczyk, Angela          9 JVRA                      NT      35.46    3  
  3 Cost, Caroline            10 JVRA                   39.85      35.59    1  
  4 Mitchell, Sarah Kate      10 JVRA                   39.15      36.05  
  5 Thompson, Allie R         10 BYRD SPRING-SE         44.41      46.63  
  6 Denson, Lexi J             9 BYRD SPRING-SE         46.00      47.09  
 
Event 25  Girls 9-10 50 Yard Freestyle Exhibition
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
 -- Baker, Macy                9 JVRA                      NT     X41.63  
 -- Boyce, Alana              10 JVRA                   45.23     X46.74  
 -- Reeves, Emma Grace        10 JVRA                   48.14     X52.12  
 
Event 26  Boys 9-10 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Matthews, Michael         10 JVRA                   34.12      32.72    5  
  2 Thomas, James-Hale        10 JVRA                   35.04      33.80    3  
  3 Macri, Joe                10 JVRA                   50.25     J41.44  
  4 Bishop, Matthew F         10 BYRD SPRING-SE         43.50     J41.46    1  
  5 Smith, Sawyer B           10 BYRD SPRING-SE         44.79      44.38  
  6 Suwarow, Chapin M          9 BYRD SPRING-SE         42.35      47.16  
 
Event 28  Boys 9-10 50 Yard Freestyle Exhibition
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
 -- Berkey, Chase             10 JVRA                   43.87     X42.70  
 -- Mitchell, William          9 JVRA                      NT     X46.13  
 -- Thomas, Austin             9 JVRA                      NT     X48.95  
 -- Aderholt, Jack G           9 BYRD SPRING-SE       1:02.72     X57.84  
 -- Barto, Holden M            9 BYRD SPRING-SE       1:29.28   X1:28.60  
 
Event 29  Girls 11-12 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Blasingame, Claire C      12 BYRD SPRING-SE         26.54      28.23    5  
  2 Shepherd, Anna            12 JVRA                   29.59      28.29    3  
  3 Kowalczyk, Elizabeth      12 JVRA                   31.13      29.82    1  
  4 Lindow, Tess M            12 BYRD SPRING-SE         29.62      30.32  
  5 Anderson, Lainey          11 JVRA                   31.81      31.75  
  6 Hinely, Mary E            11 BYRD SPRING-SE         32.98      32.51  
 
Event 31  Girls 11-12 50 Yard Freestyle Exhibition
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
 -- Waters, Deanna C          11 BYRD SPRING-SE         35.00     X32.33  
 -- Flinn, Bailey N           12 BYRD SPRING-SE         37.38     X37.14  
 -- Patz, Ansley              11 JVRA                   39.10     X37.50  
 -- Flinn, Madison G          12 BYRD SPRING-SE         42.50     X38.27  
 -- Dahlman, Kara             11 JVRA                   52.70     X38.34  
 -- Tao, Megan                11 JVRA                   40.50     X39.36  
 -- Gooden, Rori V            11 BYRD SPRING-SE         46.92     X46.82  
 -- Winn, Emma                11 JVRA                 1:03.14   X1:00.26  
 
Event 32  Boys 11-12 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hill, Aaron M             12 BYRD SPRING-SE         27.47      27.63    5  
  2 Theisen, Landon           12 JVRA                      NT      29.50    3  
  3 Bedsole, Chris            11 JVRA                   30.00      29.81    1  
  4 Lowe, Josh M              12 BYRD SPRING-SE         33.72      33.21  
  5 Durant, Timmy P           11 BYRD SPRING-SE         34.71      34.77  
  6 Kruse, Cameron            12 JVRA                   38.00      40.68  
 
Event 34  Boys 11-12 50 Yard Freestyle Exhibition
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
 -- Noland, Jonathan W        11 BYRD SPRING-SE         38.32     X38.40  
 -- Lamey, Johnny S           12 BYRD SPRING-SE         45.50     X38.99  
 
Event 35  Girls 13-14 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Patz, Callie              13 JVRA                   28.33      27.29    5  
  2 Shepherd, Lindsey         14 JVRA                   27.09      27.47    3  
  3 Vasquez, Emily R          14 BYRD SPRING-SE         26.65      28.99    1  
  4 Eichstaedt, Emily         13 JVRA                   29.69      29.68  
  5 Blasingame, Renae R       14 BYRD SPRING-SE         29.26      31.04  
  6 Lowe, Claire E            14 BYRD SPRING-SE            NT      42.32  
 
Event 38  Boys 13-14 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Jones, Adam J             13 BYRD SPRING-SE         31.25      29.49    5  
  2 Tao, Mathew               13 JVRA                   34.76      32.84    3  
  3 Burns, Andrew             13 JVRA                   33.44      33.33    1  
  4 Jones, Nick P             13 BYRD SPRING-SE         34.22      33.97  
  5 Boothe, Blake             13 JVRA                      NT      36.21  
 
Event 41  Girls 15-17 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hui, Chloe H              16 BYRD SPRING-SE         25.15      26.52    5  
  2 Northcutt, Mary A         16 BYRD SPRING-SE         25.61      27.95    3  
  3 Burns, Emma               15 JVRA                   31.23      30.37    1  
  4 Sabio, Jesse              17 JVRA                   30.81      30.38  
  5 Fulton, Giselle P         15 BYRD SPRING-SE         31.40      33.03  
 
Event 44  Boys 15-17 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Vasquez, Sam E            16 BYRD SPRING-SE         22.89      24.82    5  
  2 Hinely, Joe M             17 BYRD SPRING-SE         24.66      25.56    3  
  3 Phelps, Colin             15 JVRA                   25.82      26.00    1  
  4 Kowalczyk, Matt           16 JVRA                   24.46      26.04  
  5 Lindow, Jackson R         16 BYRD SPRING-SE         27.72      26.53  
  6 Jones, Alex               15 JVRA                   32.15      30.27  
 
Event 46  Boys 15-17 50 Yard Freestyle Exhibition
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
 -- Gray, Riley               15 JVRA                      NT     X29.73  
 -- Stephens, JP              16 JVRA                      NT     X34.22  
 
Event 47  Girls 8 & Under 25 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Jones, Kara K              8 BYRD SPRING-SE         33.12      28.88    5  
  2 Tao, Madeline              8 JVRA                      NT      30.85    3  
  3 Lecompte, Natalie J        8 BYRD SPRING-SE         31.34      31.38    1  
  4 Anderson, Ellie            7 JVRA                      NT      32.70  
  5 Suwarow, Addie J           8 BYRD SPRING-SE         40.37      33.09  
  6 Spink, Caitlyn             7 JVRA                      NT      38.39  
 
Event 48  Boys 8 & Under 25 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ashburn, Evan D            7 BYRD SPRING-SE         29.65     J26.61    3  
  2 Patz, Isaac                7 JVRA                      NT     J30.00    1  
  3 Hill, Adam A               8 BYRD SPRING-SE         25.41     J31.33    5  
  4 Patz, Micah                7 JVRA                      NT      32.65  
  5 Jones, Paul A              8 BYRD SPRING-SE         36.72      36.78  
  6 Cole, Crews                8 JVRA                      NT      41.79  
 
Event 49  Girls 9-10 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kowalczyk, Angela          9 JVRA                      NT      47.47    5  
  2 Mitchell, Sarah Kate      10 JVRA                   53.39      51.95    3  
  3 Lowe, Claudia E            9 BYRD SPRING-SE         56.99      56.97    1  
  4 Kalange, Sydney           10 JVRA                      NT    1:02.90  
  5 Thompson, Allie R         10 BYRD SPRING-SE       1:12.18    1:14.02  
 -- Denson, Lexi J             9 BYRD SPRING-SE         58.33         DQ  
 
Event 50  Boys 9-10 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Byrd, Will                10 JVRA                   42.19      41.54    5  
  2 Smith, Sawyer B           10 BYRD SPRING-SE         52.87      52.73    3  
  3 Kruse, Tanner              9 JVRA                      NT      58.33    1  
  4 Macri, Joe                10 JVRA                      NT    1:01.45  
  5 Suwarow, Chapin M          9 BYRD SPRING-SE       1:04.90    1:04.63  
  6 Bishop, Matthew F         10 BYRD SPRING-SE       1:07.87    1:04.96  
 
Event 51  Girls 11-12 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Blasingame, Claire C      12 BYRD SPRING-SE         34.13      34.70    5  
  2 Kowalczyk, Elizabeth      12 JVRA                   40.78      39.90    3  
  3 Byrd, Maddie              12 JVRA                   41.51      41.33    1  
  4 Cornelius, Jessica R      11 BYRD SPRING-SE         46.70      43.84  
  5 Burns, Julia              11 JVRA                   49.96      45.27  
 
Event 52  Boys 11-12 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Durant, Timmy P           11 BYRD SPRING-SE         44.84      43.50    5  
  2 Lowe, Josh M              12 BYRD SPRING-SE         42.94      44.07    3  
  3 Flinn, Taylor J           12 BYRD SPRING-SE         52.44      50.63    1  
  4 Kruse, Cameron            12 JVRA                   59.75    1:04.90  
 
Event 53  Girls 13-14 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Blevins, Emily            14 JVRA                   38.37      37.98    5  
  2 Blasingame, Renae R       14 BYRD SPRING-SE         35.02      38.69    3  
  3 Northcutt, Ali E          14 BYRD SPRING-SE         38.31      40.53    1  
  4 Kelton, Laurel M          13 BYRD SPRING-SE         44.25      42.56  
  5 Eichstaedt, Emily         13 JVRA                   41.19      43.89  
 
Event 54  Boys 13-14 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Burns, Andrew             13 JVRA                      NT      41.58    5  
  2 Jones, Nick P             13 BYRD SPRING-SE         43.19      42.01    3  
 
Event 55  Girls 15-17 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Sabio, Jesse              17 JVRA                   34.03      34.81    5  
  2 Hui, Chloe H              16 BYRD SPRING-SE         33.30      36.75    3  
  3 Burns, Emma               15 JVRA                   43.16      42.49    1  
  4 Evans, Brittany A         15 BYRD SPRING-SE         40.56      44.07  
  5 Fulton, Giselle P         15 BYRD SPRING-SE         43.94      45.78  
 
Event 56  Boys 15-17 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hinely, Joe M             17 BYRD SPRING-SE         32.44      33.78    5  
  2 Lindow, Jackson R         16 BYRD SPRING-SE         36.15      35.37    3  
  3 Kowalczyk, Matt           16 JVRA                   36.91      35.71    1  
  4 Reed, Luke A              16 BYRD SPRING-SE         34.86      36.77  
  5 Jones, Alex               15 JVRA                   49.91      45.11  
 
Event 57  Mixed 8 & Under 100 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 BYRD SPRING-SE  'A'                               1:18.00   J1:19.22  
     1) Ashburn, Evan D M7              2) Henriksen, Anna S W7           
     3) Lecompte, Natalie J W8          4) Leebern, Seth D M8             
  2 JONES VALLEY RECREATION ASSN.  'A'                1:11.50   J1:19.29    7  
     1) Thomas, Katherine W7            2) Anderson, Ellie W7             
     3) Patz, Micah M7                  4) Bedsole, Luke M8               
 -- BYRD SPRING-SE  'B'                               1:33.42   X1:36.45  
     1) Gooden, Nolan E M8              2) Partain, Shelby B W7           
     3) Jones, Kara K W8                4) Hill, Adam A M8                
 -- JONES VALLEY RECREATION ASSN.  'B'                     NT   X1:40.25  
     1) Cost, Emma Kate W7              2) Ocampo, Nicholas M8            
     3) Tao, Madeline W8                4) Patz, Isaac M7                 
 -- JONES VALLEY RECREATION ASSN.  'C'                     NT   X1:53.26  
     1) Reeves, Jack M7                 2) Boyce, Colton M7               
     3) Inman, Abigail W7               4) Baker, Austill W7              
 -- BYRD SPRING-SE  'C'                               2:08.11   X2:21.38  
     1) Jones, Paul A M8                2) Randolph-Bishop, Katie L W5    
     3) Suwarow, Addie J W8             4) Smith, Hoke H M8               
 
Event 59  Mixed 9-10 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 JONES VALLEY RECREATION ASSN.  'A'                2:16.50    2:14.64    7  
     1) Byrd, Will M10                  2) Cost, Caroline W10             
     3) Kowalczyk, Angela W9            4) Thomas, James-Hale M10         
  2 BYRD SPRING-SE  'A'                               2:41.62    2:48.77  
     1) Lowe, Claudia E W9              2) Suwarow, Chapin M M9           
     3) Bishop, Matthew F M10           4) Henriksen, Emma M W10          
 -- JONES VALLEY RECREATION ASSN.  'B'                     NT   X2:37.76  
     1) Kruse, Tanner M9                2) Mitchell, Sarah Kate W10       
     3) Matthews, Michael M10           4) Boyce, Alana W10               
 -- BYRD SPRING-SE  'B'                               3:04.39   X3:06.37  
     1) Lecompte, Tucker J M9           2) Denson, Lexi J W9              
     3) Henriksen, Ava L W9             4) Smith, Sawyer B M10            
 
Event 61  Mixed 11-12 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 JONES VALLEY RECREATION ASSN.  'A'                2:04.50    1:58.27    7  
     1) Shepherd, Anna W12              2) Bedsole, Chris M11             
     3) Kowalczyk, Elizabeth W12        4) Theisen, Landon M12            
  2 BYRD SPRING-SE  'A'                               1:57.35    1:58.62  
     1) Blasingame, Claire C W12        2) Lowe, Josh M M12               
     3) Lindow, Tess M W12              4) Hill, Aaron M M12              
 -- BYRD SPRING-SE  'B'                               2:18.41   X2:19.70  
     1) Noland, Jonathan W M11          2) Hinely, Mary E W11             
     3) Cornelius, Jessica R W11        4) Durant, Timmy P M11            
 -- BYRD SPRING-SE  'C'                               2:27.86   X2:44.69  
     1) Lamey, Johnny S M12             2) Gooden, Rori V W11             
     3) Flinn, Bailey N W12             4) Flinn, Taylor J M12            
 
Event 63  Mixed 13-14 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 JONES VALLEY RECREATION ASSN.  'A'                1:50.00    2:01.29    7  
     1) Shepherd, Lindsey W14           2) Patz, Callie W13               
     3) Burns, Andrew M13               4) Tao, Mathew M13                
  2 BYRD SPRING-SE  'A'                               2:01.38    2:04.20  
     1) Jones, Nick P M13               2) Blasingame, Renae R W14        
     3) Vasquez, Emily R W14            4) Jones, Adam J M13              
 -- JONES VALLEY RECREATION ASSN.  'B'                     NT   X2:23.13  
     1) Blevins, Emily W14              2) Eichstaedt, Emily W13          
     3) Eharle, Sam M13                 4) Boothe, Blake M13              
 
Event 65  Mixed 15-17 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 BYRD SPRING-SE  'A'                               1:37.90    1:40.14    7  
     1) Hinely, Joe M M17               2) Northcutt, Mary A W16          
     3) Hui, Chloe H W16                4) Vasquez, Sam E M16             
  2 JONES VALLEY RECREATION ASSN.  'A'                1:48.93    1:53.00  
     1) Kowalczyk, Matt M16             2) Phelps, Colin M15              
     3) Sabio, Jesse W17                4) Burns, Emma W15                
 
Event 67  Girls 8 & Under 25 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Thomas, Katherine          7 JVRA                   28.09      21.53    5  
  2 Henriksen, Anna S          7 BYRD SPRING-SE         23.18      22.82    3  
  3 Anderson, Ellie            7 JVRA                   33.37      28.28    1  
  4 Tao, Madeline              8 JVRA                      NT      28.64  
  5 Lecompte, Natalie J        8 BYRD SPRING-SE         26.62      31.72  
  6 Partain, Shelby B          7 BYRD SPRING-SE         31.66      39.15  
 
Event 68  Boys 8 & Under 25 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Bedsole, Luke              8 JVRA                   20.91      19.62    5  
  2 Ashburn, Evan D            7 BYRD SPRING-SE         28.00      29.83    3  
  3 Gooden, Nolan E            8 BYRD SPRING-SE         29.38      30.58    1  
  4 Patz, Isaac                7 JVRA                      NT      31.59  
  5 Hill, Adam A               8 BYRD SPRING-SE         28.00      31.81  
  6 Reeves, Jack               7 JVRA                      NT      38.21  
 
Event 69  Girls 9-10 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Henriksen, Emma M         10 BYRD SPRING-SE         44.22      41.49    5  
  2 Cost, Caroline            10 JVRA                   47.11      44.24    3  
  3 Lowe, Claudia E            9 BYRD SPRING-SE         52.99      46.19    1  
  4 Kowalczyk, Angela          9 JVRA                      NT      47.76  
  5 Kalange, Sydney           10 JVRA                      NT      48.38  
  6 Henriksen, Ava L           9 BYRD SPRING-SE         59.44    1:10.09  
 
Event 70  Boys 9-10 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Byrd, Will                10 JVRA                   34.59      34.30    5  
  2 Matthews, Michael         10 JVRA                   42.18      38.09    3  
  3 Thomas, James-Hale        10 JVRA                   47.65      39.28    1  
  4 Lecompte, Tucker J         9 BYRD SPRING-SE       1:04.31      56.50  
  5 Lindow, Gabe N            10 BYRD SPRING-SE       1:00.65      57.59  
  6 Suwarow, Chapin M          9 BYRD SPRING-SE       1:08.19    1:02.21  
 
Event 71  Girls 11-12 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Shepherd, Anna            12 JVRA                   33.87      33.09    5  
  2 Lindow, Tess M            12 BYRD SPRING-SE         34.76      34.08    3  
  3 Byrd, Maddie              12 JVRA                   35.20      35.39    1  
  4 Kowalczyk, Elizabeth      12 JVRA                   40.71      38.58  
  5 Noland, Riley M           12 BYRD SPRING-SE         40.63      40.88  
  6 Lecompte, Savannah M      11 BYRD SPRING-SE         42.95      44.26  
 
Event 72  Boys 11-12 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hill, Aaron M             12 BYRD SPRING-SE         34.07      32.40    5  
  2 Bedsole, Chris            11 JVRA                   35.89      34.97    3  
  3 Theisen, Landon           12 JVRA                      NT      35.93    1  
  4 Noland, Jonathan W        11 BYRD SPRING-SE         56.87      53.14  
  5 Kruse, Cameron            12 JVRA                      NT      55.50  
  6 Leebern, Caden G          11 BYRD SPRING-SE         51.44    1:00.65  
 
Event 73  Girls 13-14 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Shepherd, Lindsey         14 JVRA                   31.90      31.82    5  
  2 Blevins, Emily            14 JVRA                   34.06      33.54    3  
  3 Patz, Callie              13 JVRA                      NT      35.53    1  
  4 Vasquez, Emily R          14 BYRD SPRING-SE         31.03      35.77  
  5 Northcutt, Ali E          14 BYRD SPRING-SE         38.65      37.95  
  6 Kelton, Laurel M          13 BYRD SPRING-SE         39.43      38.56  
 
Event 74  Boys 13-14 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Jones, Adam J             13 BYRD SPRING-SE         37.34      35.63    5  
  2 Tao, Mathew               13 JVRA                   41.81      38.20    3  
  3 Burns, Andrew             13 JVRA                   46.19      43.49    1  
  4 Jones, Nick P             13 BYRD SPRING-SE         45.96      46.50  
  5 Eharle, Sam               13 JVRA                      NT      55.64  
 
Event 75  Girls 15-17 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Northcutt, Mary A         16 BYRD SPRING-SE         29.66      32.76    5  
  2 Burns, Emma               15 JVRA                   35.31      35.76    3  
  3 Fulton, Giselle P         15 BYRD SPRING-SE         36.81      37.76    1  
  4 Evans, Brittany A         15 BYRD SPRING-SE         32.50      39.31  
 
Event 76  Boys 15-17 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Vasquez, Sam E            16 BYRD SPRING-SE         26.82      29.76    5  
  2 Phelps, Colin             15 JVRA                   31.76      30.27    3  
  3 Hinely, Joe M             17 BYRD SPRING-SE         29.77      31.75    1  
  4 Lindow, Jackson R         16 BYRD SPRING-SE         32.23      32.33  
  5 Kowalczyk, Matt           16 JVRA                   33.19      33.29  
  6 Jones, Caleb T.           16 JVRA                      NT      33.58  
 
Event 77  Girls 8 & Under 25 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Thomas, Katherine          7 JVRA                   26.89      19.28    5  
  2 Henriksen, Anna S          7 BYRD SPRING-SE         25.55      24.33    3  
  3 Jones, Kara K              8 BYRD SPRING-SE         26.43      26.01    1  
  4 Anderson, Ellie            7 JVRA                   41.00      31.00  
  5 Tao, Madeline              8 JVRA                      NT      31.14  
  6 Partain, Shelby B          7 BYRD SPRING-SE         38.53      45.87  
 
Event 78  Boys 8 & Under 25 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Bedsole, Luke              8 JVRA                   18.28      18.50    5  
  2 Leebern, Seth D            8 BYRD SPRING-SE         26.19      28.47    3  
  3 Smith, Hoke H              8 BYRD SPRING-SE         31.59      29.21    1  
  4 Gooden, Nolan E            8 BYRD SPRING-SE         31.69      32.38  
  5 Eharle, Liam               8 JVRA                      NT      33.99  
  6 Broach, William            7 JVRA                      NT      37.00  
 
Event 79  Girls 9-10 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Henriksen, Emma M         10 BYRD SPRING-SE         44.62      43.56    5  
  2 Cost, Caroline            10 JVRA                   49.18      44.25    3  
  3 Kalange, Sydney           10 JVRA                      NT      45.63    1  
  4 Mitchell, Sarah Kate      10 JVRA                      NT      54.40  
  5 Henriksen, Ava L           9 BYRD SPRING-SE       1:27.10    1:05.78  
  6 Lowe, Claudia E            9 BYRD SPRING-SE       1:12.44    1:10.68  
 
Event 80  Boys 9-10 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Matthews, Michael         10 JVRA                   38.28      35.34    5  
  2 Byrd, Will                10 JVRA                   35.89      35.49    3  
  3 Thomas, James-Hale        10 JVRA                   40.97      37.41    1  
  4 Smith, Sawyer B           10 BYRD SPRING-SE         51.66      50.72  
  5 Lecompte, Tucker J         9 BYRD SPRING-SE         55.66      50.96  
  6 Lindow, Gabe N            10 BYRD SPRING-SE       1:11.77    1:38.28  
 
Event 81  Girls 11-12 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Blasingame, Claire C      12 BYRD SPRING-SE         28.53      30.17    5  
  2 Shepherd, Anna            12 JVRA                   31.20      31.14    3  
  3 Anderson, Lainey          11 JVRA                   39.20      33.57    1  
  4 Cornelius, Jessica R      11 BYRD SPRING-SE         36.77      34.67  
  5 Byrd, Maddie              12 JVRA                   36.24      35.12  
  6 Lecompte, Savannah M      11 BYRD SPRING-SE         39.76      43.96  
 
Event 82  Boys 11-12 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hill, Aaron M             12 BYRD SPRING-SE         31.09      31.49    5  
  2 Bedsole, Chris            11 JVRA                   32.78      33.00    3  
  3 Theisen, Landon           12 JVRA                      NT      37.58    1  
  4 Lowe, Josh M              12 BYRD SPRING-SE         46.35      44.99  
  5 Flinn, Taylor J           12 BYRD SPRING-SE         55.84      52.88  
 
Event 83  Girls 13-14 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Shepherd, Lindsey         14 JVRA                   29.50      30.59    5  
  2 Blevins, Emily            14 JVRA                   31.90      31.55    3  
  3 Vasquez, Emily R          14 BYRD SPRING-SE         29.20      31.95    1  
  4 Patz, Callie              13 JVRA                   32.66      32.20  
  5 Kelton, Laurel M          13 BYRD SPRING-SE         34.74      35.71  
  6 Amis, Abby C              13 BYRD SPRING-SE         37.06      37.26  
 
Event 84  Boys 13-14 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Jones, Adam J             13 BYRD SPRING-SE         34.69      33.45    5  
  2 Tao, Mathew               13 JVRA                   45.90      47.24    3  
  3 Boothe, Blake             13 JVRA                      NT      56.14    1  
 
Event 85  Girls 15-17 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hui, Chloe H              16 BYRD SPRING-SE         28.72      29.81    5  
  2 Northcutt, Mary A         16 BYRD SPRING-SE         28.56      30.81    3  
 
Event 86  Boys 15-17 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Blasingame, Ian I         16 BYRD SPRING-SE         25.91      27.82    5  
  2 Jones, Caleb T.           16 JVRA                   24.16      27.84    3  
  3 Vasquez, Sam E            16 BYRD SPRING-SE         25.96      28.18    1  
  4 Phelps, Colin             15 JVRA                   29.94      30.02  
  5 Reed, Luke A              16 BYRD SPRING-SE            NT      31.33  
 
Event 87  Girls 8 & Under 100 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 BYRD SPRING-SE  'A'                               1:24.45    1:29.80    7  
     1) Henriksen, Anna S 7             2) Partain, Shelby B 7            
     3) Jones, Kara K 8                 4) Lecompte, Natalie J 8          
  2 JONES VALLEY RECREATION ASSN.  'A'                1:25.78    1:35.09  
     1) Thomas, Katherine 7             2) Tao, Madeline 8                
     3) Anderson, Ellie 7               4) Cost, Emma Kate 7              
 -- JONES VALLEY RECREATION ASSN.  'B'                     NT   X2:18.23  
     1) Inman, Abigail 7                2) Jolley, Jacie 7                
     3) Spink, Caitlyn 7                4) Baker, Austill 7               
 
Event 88  Boys 8 & Under 100 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 BYRD SPRING-SE  'A'                               1:26.97    1:28.54    7  
     1) Ashburn, Evan D 7               2) Gooden, Nolan E 8              
     3) Hill, Adam A 8                  4) Leebern, Seth D 8              
  2 JONES VALLEY RECREATION ASSN.  'A'                1:35.00    1:31.10  
     1) Patz, Micah 7                   2) Eharle, Liam 8                 
     3) Patz, Isaac 7                   4) Bedsole, Luke 8                
 -- JONES VALLEY RECREATION ASSN.  'B'                1:56.22   X1:53.80  
     1) Ocampo, Nicholas 8              2) Cole, Crews 8                  
     3) Boyce, Colton 7                 4) Broach, William 7              
 -- BYRD SPRING-SE  'B'                                    NT   X2:28.91  
     1) Jones, Paul A 8                 2) Smith, Hoke H 8                
     3) Henriksen, CJ R 5               4) Partain, Warren S 5            
 
Event 89  Girls 9-10 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 JONES VALLEY RECREATION ASSN.  'A'                2:37.68    2:31.03    7  
     1) Kowalczyk, Angela 9             2) Kalange, Sydney 10             
     3) Mitchell, Sarah Kate 10         4) Cost, Caroline 10              
  2 BYRD SPRING-SE  'A'                               2:46.18    2:52.07  
     1) Lowe, Claudia E 9               2) Denson, Lexi J 9               
     3) Thompson, Allie R 10            4) Henriksen, Emma M 10           
 
Event 90  Boys 9-10 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 JONES VALLEY RECREATION ASSN.  'A'                2:13.41    2:24.40    7  
     1) Thomas, James-Hale 10           2) Macri, Joe 10                  
     3) Matthews, Michael 10            4) Byrd, Will 10                  
  2 BYRD SPRING-SE  'A'                               2:59.83    2:56.32  
     1) Bishop, Matthew F 10            2) Lecompte, Tucker J 9           
     3) Smith, Sawyer B 10              4) Suwarow, Chapin M 9            
 -- BYRD SPRING-SE  'B'                                    NT   X4:05.92  
     1) Lindow, Gabe N 10               2) Barto, Holden M 9              
     3) Aderholt, Jack G 9              4)                                
 
Event 91  Girls 11-12 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 BYRD SPRING-SE  'A'                               2:01.54    1:59.61    7  
     1) Lindow, Tess M 12               2) Hinely, Mary E 11              
     3) Cornelius, Jessica R 11         4) Blasingame, Claire C 12        
  2 JONES VALLEY RECREATION ASSN.  'A'                2:00.64    2:00.18  
     1) Shepherd, Anna 12               2) Byrd, Maddie 12                
     3) Kowalczyk, Elizabeth 12         4) Anderson, Lainey 11            
 -- BYRD SPRING-SE  'B'                               2:21.05   X2:28.16  
     1) Waters, Deanna C 11             2) Gooden, Rori V 11              
     3) Lecompte, Savannah M 11         4) Noland, Riley M 12             
 -- JONES VALLEY RECREATION ASSN.  'B'                     NT   X2:34.32  
     1) Thomas, Anna 11                 2) Patz, Ansley 11                
     3) Burns, Julia 11                 4) Tao, Megan 11                  
 
Event 92  Boys 11-12 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 BYRD SPRING-SE  'A'                               2:14.22    2:14.48    7  
     1) Lowe, Josh M 12                 2) Noland, Jonathan W 11          
     3) Durant, Timmy P 11              4) Hill, Aaron M 12               
  2 JONES VALLEY RECREATION ASSN.  'A'                2:17.63    2:17.96  
     1) Bedsole, Chris 11               2) Kruse, Cameron 12              
     3) Kruse, Tanner 9                 4) Theisen, Landon 12             
 
Event 93  Girls 13-14 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 JONES VALLEY RECREATION ASSN.  'A'                2:00.32    1:55.12    7  
     1) Shepherd, Lindsey 14            2) Eichstaedt, Emily 13           
     3) Blevins, Emily 14               4) Patz, Callie 13                
  2 BYRD SPRING-SE  'A'                               1:57.57    2:00.07  
     1) Blasingame, Renae R 14          2) Kelton, Laurel M 13            
     3) Northcutt, Ali E 14             4) Vasquez, Emily R 14            
 -- BYRD SPRING-SE  'B'                                    NT   X2:35.04  
     1) Amis, Abby C 13                 2) Lowe, Claire E 14              
     3) Flinn, Bailey N 12              4) Flinn, Madison G 12            
 
Event 94  Boys 13-14 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 JONES VALLEY RECREATION ASSN.  'A'                2:01.90    2:52.76    7  
     1) Burns, Andrew 13                2) Tao, Mathew 13                 
     3) Eharle, Sam 13                  4) Boothe, Blake 13               
 
Event 95  Girls 15-17 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 BYRD SPRING-SE  'A'                               1:49.47    2:08.89    7  
     1) Northcutt, Mary A 16            2) Fulton, Giselle P 15           
     3) Evans, Brittany A 15            4) Hui, Chloe H 16                
 
Event 96  Boys 15-17 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 BYRD SPRING-SE  'A'                               1:37.95    1:42.18    7  
     1) Blasingame, Ian I 16            2) Lindow, Jackson R 16           
     3) Hinely, Joe M 17                4) Vasquez, Sam E 16              
  2 JONES VALLEY RECREATION ASSN.  'A'                1:48.12    1:48.49  
     1) Kowalczyk, Matt 16              2) Jones, Alex 15                 
     3) Jones, Caleb T. 16              4) Phelps, Colin 15               
 -- BYRD SPRING-SE  'B'                                    NT   X2:45.01  

 

 
 

Web Design by:
MerchantWorks, Inc.


Copyright 2004-2017 - Rocket City Swim League, PO Box 10052, Huntsville, AL 35801
info@swimrcsl.org