Home
2016 Meets
2015 Meets
Archive & Records
Forms & Documents
Officiating
Member Pools
Board & Minutes
About RCSL

Meet Results / Record Listing

(Meters Time = Yards Time x 1.11 ----- Yards Time = Meters Time / 1.11)



Licensed to RCSL - F                HY-TEK's MEET MANAGER 5.0 7/1/2015 11:30 PM
                     2015 JVRA vs RSAL - Yards - 7/1/2015                      
                                    Results                                    
 
Event 1  Girls 8 & Under 100 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 JONES VALLEY RECREATION ASSN.  'A'                1:34.12    1:49.77    7  
     1) Tao, Madeline 8                 2) Thomas, Katherine 7            
     3) Anderson, Ellie 7               4) Baker, Austill 7               
  2 REDSTONE ARSENAL LAUNCHERS  'A'                   2:01.22    2:18.57  
     1) Flores, Savannah 8              2) Groves, Brooke T 8             
     3) Blankenship, Katelyn X 8        4) Funkhouser, Ryn 8              
 
Event 2  Boys 8 & Under 100 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 JONES VALLEY RECREATION ASSN.  'A'                1:26.32    1:41.00    7  
     1) Ocampo, Nicholas 8              2) Patz, Micah 7                  
     3) Bedsole, Luke 8                 4) Reeves, Jack 7                 
  2 REDSTONE ARSENAL LAUNCHERS  'A'                   1:44.19    1:54.59  
     1) Fritz, Zayne J 8                2) Ashcroft, Hayden W 8           
     3) Beeson, Jimmy W 7               4) Hernandez, Kian 8              
 
Event 3  Girls 9-10 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 JONES VALLEY RECREATION ASSN.  'A'                2:49.38    3:03.94    7  
     1) Kalange, Sydney 10              2) Baker, Macy 9                  
     3) Kowalczyk, Angela 9             4) Boyce, Alana 10                
  2 REDSTONE ARSENAL LAUNCHERS  'A'                   3:10.22    3:23.94  
     1) Plant, Sydney 9                 2) Plant, Olivia 10               
     3) Free, Peyton R 9                4) Flores, Summer 10              
 
Event 4  Boys 9-10 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 JONES VALLEY RECREATION ASSN.  'A'                2:28.16    2:38.51    7  
     1) Thomas, James-Hale 10           2) Byrd, Will 10                  
     3) Matthews, Michael 10            4) Kruse, Tanner 10               
  2 REDSTONE ARSENAL LAUNCHERS  'A'                   3:15.22    3:24.44  
     1) Groves, Riley T 10              2) Eames, Tyler M 9               
     3) McCarty, Chase A 9              4) Aldridge, Ray 10               
 
Event 5  Girls 11-12 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 JONES VALLEY RECREATION ASSN.  'A'                2:13.58    2:27.87    7  
     1) Byrd, Maddie 12                 2) Burns, Julia 11                
     3) Shepherd, Anna 12               4) Anderson, Lainey 12            
  2 REDSTONE ARSENAL LAUNCHERS  'A'                   2:18.19    3:09.63  
     1) Blanshan, Faith L 12            2) Wiggins, Teresa L 11           
     3) McCarty, Eboni F 12             4) Barnsby, Cecilia 12            
 
Event 6  Boys 11-12 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 REDSTONE ARSENAL LAUNCHERS  'A'                   2:29.67    2:31.68    7  
     1) Stokes, Nicholaus S 12          2) Blankenship, Samuel A 12       
     3) Eames, Jackson T 12             4) Stokes, John Thomas T 11       
  2 JONES VALLEY RECREATION ASSN.  'A'                2:32.84    2:47.18  
     1) Kruse, Cameron 12               2) Berkey, Chase 11               
     3) Bedsole, Chris 11               4) Theisen, Landon 12             
 -- REDSTONE ARSENAL LAUNCHERS  'B'                        NT   X2:56.95  
     1) Cobert, Xander 11               2) Wallis, Mason 12               
     3) Taylor, Wyatt 12                4) Bamburg, Jason R 12            
 -- REDSTONE ARSENAL LAUNCHERS  'C'                        NT   X4:17.34  
     1) Skonieczny, Caden 11            2) Reynolds, Christian M 12       
     3) Reynolds, Conner T 10           4) Blanshan, Andrew J 10          
 
Event 7  Girls 13-14 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 JONES VALLEY RECREATION ASSN.  'A'                2:08.49    2:22.01    7  
     1) Patz, Callie 13                 2) Blevins, Emily 14              
     3) Eichstaedt, Emily 13            4) Kowalczyk, Elizabeth 13        
 
Event 8  Boys 13-14 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 REDSTONE ARSENAL LAUNCHERS  'A'                   2:00.48    2:08.44    7  
     1) Stokes, Christopher F 14        2) Shen, Jiaming H 13             
     3) Wiggins, Joshua E 14            4) Hinkle, Joshua T 13            
 
Event 9  Girls 15-17 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 JONES VALLEY RECREATION ASSN.  'A'                2:04.37    2:12.75    7  
     1) Blevins, Rebecca 16             2) Sabio, Jesse 17                
     3) Shepherd, Lindsey 15            4) Burns, Emma 15                 
  2 REDSTONE ARSENAL LAUNCHERS  'A'                   2:13.88    2:36.90  
     1) Bamburg, Sarah A 15             2) Shen, Jenny A 16               
     3) Campbell, Sasha M 15            4) Franks, Esther 14              
 
Event 10  Boys 15-17 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 JONES VALLEY RECREATION ASSN.  'A'                1:59.49    2:02.74    7  
     1) Phelps, Colin 15                2) Stephens, JP 16                
     3) Jones, Caleb T. 17              4) Kowalczyk, Matt 16             
  2 REDSTONE ARSENAL LAUNCHERS  'A'                   2:06.60    2:08.25  
     1) Hinkle, James E 15              2) Eames, Jason B 15              
     3) Taylor, Benjamin 16             4) Wiggins, Ethan A 15            
 
Event 11  Girls 6 & Under 25 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Watkins, Mae               6 JVRA                   27.62      25.54    5  
  2 Cole, Campbell             6 JVRA                   32.66      30.64    3  
  3 Grelier, Mary Francis      6 JVRA                   35.34      30.75    1  
  4 Franks, Ruthey             5 LAUNCHERS              30.82      33.70  
  5 Eames, Katie L             4 LAUNCHERS              57.10    1:04.96  
 
Event 13  Girls 6 & Under 25 Yard Freestyle Exhibition
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
 -- Lowry, Zoe                 5 JVRA                   51.90     X40.15  
 -- Newby, Caroline            6 JVRA                   46.98     X47.06  
 -- Matheny, Olivia            5 JVRA                   44.99     X47.25  
 
Event 14  Boys 6 & Under 25 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Franks, Greyson            6 LAUNCHERS              28.50      27.63    5  
  2 Groves, James              5 LAUNCHERS              29.59      31.89    3  
  3 Penter, Colton             6 JVRA                   31.75      33.29    1  
  4 Sturmfels, Frank           6 JVRA                   37.35      35.68  
  5 Cochran, Brooks            6 JVRA                   40.59      36.03  
  6 Reynolds, Alexander J      6 LAUNCHERS              37.81      41.63  
 
Event 16  Boys 6 & Under 25 Yard Freestyle Exhibition
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
 -- Clardy, Luke               6 JVRA                   39.89     X32.16  
 -- Field, Harry               6 JVRA                   51.08     X32.57  
 -- Clardy, Lincoln            5 JVRA                   47.52     X36.86  
 -- Kowalczyk, Jonathan        6 JVRA                   42.24     X42.30  
 
Event 17  Girls 8 & Under 25 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Thomas, Katherine          7 JVRA                   17.77      18.25    5  
  2 Anderson, Ellie            7 JVRA                   25.90      21.37    3  
  3 Groves, Brooke T           8 LAUNCHERS              58.65      21.94    1  
  4 Blankenship, Katelyn X     8 LAUNCHERS              21.58      22.33  
  5 Baker, Austill             7 JVRA                   24.77      25.33  
  6 Funkhouser, Ryn            8 LAUNCHERS                 NT      31.28  
 
Event 19  Girls 8 & Under 25 Yard Freestyle Exhibition
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
 -- Plucker, Laurel            7 JVRA                   42.81     X36.87  
 -- Jolley, Jacie              7 JVRA                   42.32     X45.00  
 
Event 20  Boys 8 & Under 25 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Bedsole, Luke              8 JVRA                   15.75      16.49    5  
  2 Ashcroft, Hayden W         8 LAUNCHERS              16.91      18.21    3  
  3 Patz, Micah                7 JVRA                   20.09      20.77    1  
  4 Fritz, Zayne J             8 LAUNCHERS              21.34      23.33  
  5 Reeves, Jack               7 JVRA                   23.66      24.62  
  6 Hernandez, Kian            8 LAUNCHERS                 NT      25.12  
 
Event 22  Boys 8 & Under 25 Yard Freestyle Exhibition
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
 -- Cole, Crews                8 JVRA                   29.17     X27.37  
 -- Mitchell, Walker           7 JVRA                   29.18     X29.13  
 -- Burton, Caleb              7 JVRA                   36.27     X29.97  
 -- Macri, Josh                7 JVRA                   37.10     X34.75  
 -- Davison, Elliot            7 LAUNCHERS              32.00     X40.95  
 
Event 23  Girls 9-10 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kowalczyk, Angela          9 JVRA                   32.80      36.25    5  
  2 Kalange, Sydney           10 JVRA                   37.53      37.61    3  
  3 Free, Peyton R             9 LAUNCHERS              37.91      39.01    1  
  4 Baker, Macy                9 JVRA                   41.63      41.83  
  5 Plant, Olivia             10 LAUNCHERS                 NT      44.44  
  6 Plant, Sydney              9 LAUNCHERS              46.40      52.47  
 
Event 25  Girls 9-10 50 Yard Freestyle Exhibition
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
 -- Boyce, Alana              10 JVRA                   45.23     X51.19  
 -- Franks, Josephine         10 LAUNCHERS            1:05.20   X1:00.78  
 
Event 26  Boys 9-10 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Groves, Riley T           10 LAUNCHERS              29.99      31.41    5  
  2 Matthews, Michael         10 JVRA                   31.41      32.41    3  
  3 Kruse, Tanner             10 JVRA                   40.01      39.59    1  
  4 Macri, Joe                10 JVRA                   40.12      40.06  
  5 McCarty, Chase A           9 LAUNCHERS              39.26      41.90  
  6 Aldridge, Ray             10 LAUNCHERS                 NT      46.28  
 
Event 28  Boys 9-10 50 Yard Freestyle Exhibition
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
 -- Watkins, Thomas            9 JVRA                      NT     X42.88  
 -- Mitchell, Will             9 JVRA                      NT     X47.03  
 -- Reynolds, Conner T        10 LAUNCHERS            1:10.66     X58.72  
 -- Stephens, Julian          10 JVRA                      NT   X1:17.71  
 -- Taylor, Harrison R         9 LAUNCHERS            1:13.24   X1:19.07  
 -- Harbin, Caden W            9 LAUNCHERS            1:17.80   X1:25.37  
 
Event 29  Girls 11-12 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hamilton, Rebekah L       12 LAUNCHERS              27.31      27.51    5  
  2 Shepherd, Anna            12 JVRA                   27.97      28.26    3  
  3 McCarty, Eboni F          12 LAUNCHERS              28.77      29.52    1  
  4 Byrd, Maddie              12 JVRA                   30.43      31.66  
  5 Anderson, Lainey          12 JVRA                   30.87      32.20  
  6 Blanshan, Faith L         12 LAUNCHERS              37.28      35.97  
 
Event 31  Girls 11-12 50 Yard Freestyle Exhibition
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
 -- Patz, Ansley              11 JVRA                   37.50     X38.20  
 -- Mills, Amber              11 LAUNCHERS              52.97     X54.03  
 
Event 32  Boys 11-12 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Theisen, Landon           12 JVRA                   28.81      28.97    5  
  2 Bedsole, Chris            11 JVRA                   28.65      29.21    3  
  3 Eames, Jackson T          12 LAUNCHERS              34.31      35.75    1  
  4 Bamburg, Jason R          12 LAUNCHERS              36.75      36.02  
  5 Skonieczny, Caden         11 LAUNCHERS              40.06      39.06  
  6 Kruse, Cameron            12 JVRA                   39.50      42.73  
 
Event 34  Boys 11-12 50 Yard Freestyle Exhibition
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
 -- Blankenship, Samuel A     12 LAUNCHERS                 NT     X38.41  
 -- Wallis, Mason             12 LAUNCHERS              46.11     X43.25  
 -- Blanshan, Andrew J        10 LAUNCHERS              44.57     X45.03  
 -- Reynolds, Christian M     12 LAUNCHERS              45.97     X48.32  
 
Event 35  Girls 13-14 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Patz, Callie              13 JVRA                   27.03      27.77    5  
  2 Blevins, Emily            14 JVRA                   28.78      29.27    3  
  3 Mix, Samantha A           14 LAUNCHERS              29.05      29.66    1  
  4 Kowalczyk, Elizabeth      13 JVRA                   29.40      29.81  
  5 Johnson, Tiffany P        13 LAUNCHERS              49.87      45.28  
  6 Franks, Esther            14 LAUNCHERS              49.41      48.83  
 
Event 38  Boys 13-14 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Wiggins, Joshua E         14 LAUNCHERS              25.31      25.77    5  
  2 Shen, Jiaming H           13 LAUNCHERS              25.34      26.65    3  
  3 Vander Schaaf, Reice P    14 LAUNCHERS              27.61      27.15    1  
  4 Burns, Andrew             13 JVRA                   33.33      32.80  
  5 Tao, Mathew               13 JVRA                   31.57      32.97  
 
Event 41  Girls 15-17 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Shepherd, Lindsey         15 JVRA                   27.09      28.02    5  
  2 Shen, Jenny A             16 LAUNCHERS              28.34      28.38    3  
  3 Blevins, Rebecca          16 JVRA                   28.45      29.44    1  
  4 Burns, Emma               15 JVRA                   30.03      30.50  
  5 Campbell, Sasha M         15 LAUNCHERS              30.17      30.56  
  6 Bamburg, Sarah A          15 LAUNCHERS              31.92      31.03  
 
Event 44  Boys 15-17 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kowalczyk, Matt           16 JVRA                   24.46     J25.64    5  
  2 Phelps, Colin             15 JVRA                   25.53     J25.45    3  
  3 Taylor, Benjamin          16 LAUNCHERS              25.79      26.58    1  
  4 Jones, Caleb T.           17 JVRA                   27.20      26.87  
  5 Eames, Jason B            15 LAUNCHERS              27.34      28.88  
 
Event 47  Girls 8 & Under 25 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Blankenship, Katelyn X     8 LAUNCHERS              29.35      31.44    5  
  2 Groves, Brooke T           8 LAUNCHERS              30.54      31.94    3  
  3 Tao, Madeline              8 JVRA                   30.85      33.67    1  
  4 Anderson, Ellie            7 JVRA                   29.81      37.82  
  5 Flores, Savannah           8 LAUNCHERS              49.90    1:04.62  
 -- Spink, Caitlyn             7 JVRA                   38.39         DQ  
 
Event 48  Boys 8 & Under 25 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ashcroft, Hayden W         8 LAUNCHERS              29.28      30.87    5  
  2 Patz, Micah                7 JVRA                   30.18      31.86    3  
  3 Beeson, Jimmy W            7 LAUNCHERS              32.53      33.31    1  
  4 Patz, Isaac                7 JVRA                   29.40      33.84  
 -- Boyce, Colton              8 JVRA                   36.74         DQ  
 
Event 49  Girls 9-10 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kowalczyk, Angela          9 JVRA                   47.23      48.25    5  
  2 Plant, Olivia             10 LAUNCHERS              51.16      49.06    3  
  3 Baker, Macy                9 JVRA                   51.59      55.19    1  
  4 Free, Peyton R             9 LAUNCHERS              56.33      56.95  
  5 Reeves, Emma Grace        10 JVRA                 1:08.00      57.29  
  6 Flores, Summer            10 LAUNCHERS            1:02.50    1:07.31  
 
Event 50  Boys 9-10 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Byrd, Will                10 JVRA                   40.83      41.78    5  
  2 Thomas, James-Hale        10 JVRA                   49.50      50.05    3  
  3 Macri, Joe                10 JVRA                   56.53      56.50    1  
  4 McCarty, Chase A           9 LAUNCHERS            1:01.09    1:03.86  
 -- Eames, Tyler M             9 LAUNCHERS            1:08.10         DQ  
 
Event 51  Girls 11-12 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hamilton, Rebekah L       12 LAUNCHERS                 NT      37.32    5  
  2 Byrd, Maddie              12 JVRA                   40.57      42.78    3  
  3 Burns, Julia              11 JVRA                   45.27      46.83    1  
  4 Tao, Megan                11 JVRA                   51.28      50.63  
  5 Blanshan, Faith L         12 LAUNCHERS              52.37      57.05  
  6 Barnsby, Cecilia          12 LAUNCHERS            1:05.21    1:01.57  
 
Event 52  Boys 11-12 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Theisen, Landon           12 JVRA                   39.47      40.31    5  
  2 Eames, Jackson T          12 LAUNCHERS              40.75     J48.33    3  
  3 Stokes, Nicholaus S       12 LAUNCHERS              39.50     J41.93    1  
  4 Stokes, John Thomas T     11 LAUNCHERS              45.87     J47.47  
 -- Berkey, Chase             11 JVRA                      NT         DQ  
 
Event 53  Girls 13-14 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Blevins, Emily            14 JVRA                   36.67      38.13    5  
  2 Mix, Samantha A           14 LAUNCHERS              38.40      38.81    3  
  3 Kowalczyk, Elizabeth      13 JVRA                   39.90      41.67    1  
  4 Eichstaedt, Emily         13 JVRA                   42.19      43.03  
  5 Johnson, Tiffany P        13 LAUNCHERS            1:02.44      59.15  
 
Event 54  Boys 13-14 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Shen, Jiaming H           13 LAUNCHERS              31.87      33.20    5  
  2 Stokes, Christopher F     14 LAUNCHERS              38.25      39.06    3  
  3 Vander Schaaf, Reice P    14 LAUNCHERS              40.21      40.10    1  
  4 Burns, Andrew             13 JVRA                   40.87      41.59  
 
Event 55  Girls 15-17 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Shen, Jenny A             16 LAUNCHERS              34.61      35.31    4  
  1 Sabio, Jesse              17 JVRA                   34.03     J35.32    4  
  3 Blevins, Rebecca          16 JVRA                   36.74      37.33    1  
  4 Burns, Emma               15 JVRA                   42.49      42.47  
  5 Bamburg, Sarah A          15 LAUNCHERS              45.06      45.53  
 
Event 56  Boys 15-17 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Eames, Jason B            15 LAUNCHERS              35.84     J35.70    5  
  2 Blankenship, John M       16 LAUNCHERS              35.91     J35.47    3  
  3 Kowalczyk, Matt           16 JVRA                   35.41      36.90    1  
  4 Stephens, JP              16 JVRA                   37.93      37.09  
  5 Lewis, Levi               15 LAUNCHERS              46.00      42.94  
  6 Jones, Alex               15 JVRA                   42.80      44.91  
 
Event 57  Mixed 8 & Under 100 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 JONES VALLEY RECREATION ASSN.  'A'                1:11.50   J1:20.14    7  
     1) Thomas, Katherine W7            2) Ocampo, Nicholas M8            
     3) Tao, Madeline W8                4) Bedsole, Luke M8               
  2 REDSTONE ARSENAL LAUNCHERS  'A'                   1:21.03   J1:20.13  
     1) Ashcroft, Hayden W M8           2) Groves, Brooke T W8            
     3) Beeson, Jimmy W M7              4) Blankenship, Katelyn X W8      
 -- JONES VALLEY RECREATION ASSN.  'B'                     NT   X1:37.33  
     1) Reeves, Jack M7                 2) Baker, Austill W7              
     3) Anderson, Ellie W7              4) Patz, Isaac M7                 
 -- REDSTONE ARSENAL LAUNCHERS  'B'                        NT   X1:52.56  
     1) Hernandez, Kian M8              2) Fritz, Zayne J M8              
     3) Crisp, Ainslee W7               4) Flores, Savannah W8            
 
Event 59  Mixed 9-10 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 JONES VALLEY RECREATION ASSN.  'A'                2:14.53    2:19.32    7  
     1) Matthews, Michael M10           2) Kalange, Sydney W10            
     3) Kowalczyk, Angela W9            4) Byrd, Will M10                 
  2 REDSTONE ARSENAL LAUNCHERS  'A'                   2:34.37    2:34.73  
     1) Groves, Riley T M10             2) Free, Peyton R W9              
     3) McCarty, Chase A M9             4) Plummer, Emma W10              
 -- JONES VALLEY RECREATION ASSN.  'B'                     NT   X2:45.42  
     1) Kruse, Tanner M10               2) Boyce, Alana W10               
     3) Baker, Macy W9                  4) Thomas, James-Hale M10         
 -- REDSTONE ARSENAL LAUNCHERS  'B'                        NT   X3:30.51  
     1) Eames, Tyler M M9               2) Crisp, Liam D M10              
     3) Flores, Summer W10              4) Plant, Olivia W10              
 
Event 61  Mixed 11-12 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 JONES VALLEY RECREATION ASSN.  'A'                1:58.27    2:01.96    7  
     1) Bedsole, Chris M11              2) Byrd, Maddie W12               
     3) Theisen, Landon M12             4) Shepherd, Anna W12             
  2 REDSTONE ARSENAL LAUNCHERS  'A'                   2:00.25    2:08.81  
     1) McCarty, Eboni F W12            2) Eames, Jackson T M12           
     3) Wiggins, Teresa L W11           4) Stokes, Nicholaus S M12        
 -- REDSTONE ARSENAL LAUNCHERS  'B'                        NT   X3:05.71  
     1) Taylor, Wyatt M12               2) Bamburg, Jason R M12           
     3) Mills, Amber W11                4) Barnsby, Cecilia W12           
 
Event 63  Mixed 13-14 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 REDSTONE ARSENAL LAUNCHERS  'A'                   1:54.50    1:59.28    7  
     1) Shen, Jiaming H M13             2) Mix, Samantha A W14            
     3) Wiggins, Joshua E M14           4) Blanshan, Faith L W12          
  2 JONES VALLEY RECREATION ASSN.  'A'                1:50.00    2:03.47  
     1) Blevins, Emily W14              2) Tao, Mathew M13                
     3) Burns, Andrew M13               4) Patz, Callie W13               
 -- REDSTONE ARSENAL LAUNCHERS  'B'                        NT   X2:41.14  
     1) Vander Schaaf, Reice P M14      2) Hinkle, Joshua T M13           
     3) Johnson, Tiffany P W13          4) Franks, Esther W14             
 
Event 65  Mixed 15-17 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 JONES VALLEY RECREATION ASSN.  'A'                1:46.72    1:49.56    7  
     1) Phelps, Colin M15               2) Shepherd, Lindsey W15          
     3) Blevins, Rebecca W16            4) Kowalczyk, Matt M16            
  2 REDSTONE ARSENAL LAUNCHERS  'A'                   1:50.85    1:52.88  
     1) Taylor, Benjamin M16            2) Campbell, Sasha M W15          
     3) Eames, Jason B M15              4) Shen, Jenny A W16              
 
Event 67  Girls 8 & Under 25 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Thomas, Katherine          7 JVRA                   21.53      22.66    5  
  2 Tao, Madeline              8 JVRA                   28.64     J29.29    3  
  3 Baker, Austill             7 JVRA                   30.23     J29.27    1  
  4 Blankenship, Katelyn X     8 LAUNCHERS                 NT      30.58  
  5 Funkhouser, Ryn            8 LAUNCHERS                 NT      43.47  
  6 Flores, Savannah           8 LAUNCHERS              37.50      47.97  
 
Event 68  Boys 8 & Under 25 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Bedsole, Luke              8 JVRA                   18.67      20.96    5  
  2 Beeson, Jimmy W            7 LAUNCHERS              25.48      26.31    3  
  3 Fritz, Zayne J             8 LAUNCHERS              27.75      31.44    1  
  4 Patz, Isaac                7 JVRA                   29.73      31.73  
  5 Broach, William            7 JVRA                   34.77      37.46  
 
Event 69  Girls 9-10 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kalange, Sydney           10 JVRA                   45.39      44.71    5  
  2 Kowalczyk, Angela          9 JVRA                   45.15      48.39    3  
  3 Reeves, Emma Grace        10 JVRA                 1:06.50      53.29    1  
  4 Plant, Olivia             10 LAUNCHERS                 NT      59.19  
  5 Plant, Sydney              9 LAUNCHERS              56.56    1:05.64  
  6 Flores, Summer            10 LAUNCHERS              58.23    1:10.06  
 
Event 70  Boys 9-10 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Groves, Riley T           10 LAUNCHERS              32.21      32.84    5  
  2 Byrd, Will                10 JVRA                   33.44      33.01    3  
  3 Matthews, Michael         10 JVRA                   38.09      38.29    1  
  4 Thomas, James-Hale        10 JVRA                   39.28      41.31  
  5 McCarty, Chase A           9 LAUNCHERS              49.47      56.27  
  6 Eames, Tyler M             9 LAUNCHERS                 NT      59.91  
 
Event 71  Girls 11-12 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hamilton, Rebekah L       12 LAUNCHERS              32.09      31.93    5  
  2 McCarty, Eboni F          12 LAUNCHERS              32.18      33.02    3  
  3 Shepherd, Anna            12 JVRA                   32.66      33.06    1  
  4 Byrd, Maddie              12 JVRA                   35.20      36.40  
  5 Anderson, Lainey          12 JVRA                   36.97      38.83  
  6 Barnsby, Cecilia          12 LAUNCHERS                 NT      53.97  
 
Event 72  Boys 11-12 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Bedsole, Chris            11 JVRA                   34.19      33.91    5  
  2 Theisen, Landon           12 JVRA                   34.20      36.37    3  
  3 Stokes, Nicholaus S       12 LAUNCHERS              35.52      37.56    1  
  4 Cobert, Xander            11 LAUNCHERS              45.78      47.94  
  5 Stokes, John Thomas T     11 LAUNCHERS              44.00      48.40  
 
Event 73  Girls 13-14 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Blevins, Emily            14 JVRA                   32.59      34.08    5  
  2 Mix, Samantha A           14 LAUNCHERS              34.94      35.03    3  
  3 Patz, Callie              13 JVRA                   34.60      36.21    1  
  4 Kowalczyk, Elizabeth      13 JVRA                   37.20      39.17  
  5 Franks, Esther            14 LAUNCHERS            1:01.46      58.16  
  6 Johnson, Tiffany P        13 LAUNCHERS              56.85    1:00.25  
 
Event 74  Boys 13-14 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Vander Schaaf, Reice P    14 LAUNCHERS              36.22      36.20    5  
  2 Stokes, Christopher F     14 LAUNCHERS              34.84      36.75    3  
  3 Tao, Mathew               13 JVRA                   38.20      39.25    1  
  4 Hinkle, Joshua T          13 LAUNCHERS                 NT      41.28  
 
Event 75  Girls 15-17 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Shepherd, Lindsey         15 JVRA                   31.73      32.52    5  
  2 Blevins, Rebecca          16 JVRA                   33.29      34.15    3  
  3 Burns, Emma               15 JVRA                   35.76      35.57    1  
  4 Campbell, Sasha M         15 LAUNCHERS              37.46      37.41  
  5 Bamburg, Sarah A          15 LAUNCHERS              39.70      40.77  
 
Event 76  Boys 15-17 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Phelps, Colin             15 JVRA                   29.53      30.33    5  
  2 Taylor, Benjamin          16 LAUNCHERS              29.52      31.77    3  
  3 Kowalczyk, Matt           16 JVRA                   31.88      33.00    1  
  4 Jones, Alex               15 JVRA                   35.69      34.15  
  5 Hinkle, James E           15 LAUNCHERS              35.63      38.08  
  6 Wiggins, Ethan A          15 LAUNCHERS                 NT      39.66  
 
Event 77  Girls 8 & Under 25 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Thomas, Katherine          7 JVRA                   19.28      21.90    5  
  2 Groves, Brooke T           8 LAUNCHERS              25.28      25.43    3  
  3 Tao, Madeline              8 JVRA                   28.58      26.83    1  
  4 Anderson, Ellie            7 JVRA                   27.19      26.92  
 
Event 78  Boys 8 & Under 25 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Bedsole, Luke              8 JVRA                   17.31      19.08    5  
  2 Ashcroft, Hayden W         8 LAUNCHERS              21.36      22.72    3  
  3 Beeson, Jimmy W            7 LAUNCHERS              23.53      28.63    1  
  4 Fritz, Zayne J             8 LAUNCHERS              26.99      30.31  
  5 Boyce, Colton              8 JVRA                   41.20      31.00  
  6 Broach, William            7 JVRA                   34.79      38.69  
 
Event 79  Girls 9-10 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kalange, Sydney           10 JVRA                   44.29      42.25    5  
  2 Free, Peyton R             9 LAUNCHERS              47.03      48.66    3  
  3 Reeves, Emma Grace        10 JVRA                 1:07.50      59.67    1  
  4 Baker, Macy                9 JVRA                 1:15.70    1:02.19  
  5 Flores, Summer            10 LAUNCHERS            1:11.78    1:10.50  
 
Event 80  Boys 9-10 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Groves, Riley T           10 LAUNCHERS              31.35      31.40    5  
  2 Byrd, Will                10 JVRA                   34.44      34.89    3  
  3 Matthews, Michael         10 JVRA                   35.23      36.03    1  
  4 Thomas, James-Hale        10 JVRA                   34.69      36.15  
  5 Eames, Tyler M             9 LAUNCHERS            1:03.08    1:01.09  
 
Event 81  Girls 11-12 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Shepherd, Anna            12 JVRA                   30.69      31.47    5  
  2 Anderson, Lainey          12 JVRA                   33.57      34.76    3  
  3 McCarty, Eboni F          12 LAUNCHERS              37.90      38.00    1  
  4 Wiggins, Teresa L         11 LAUNCHERS              43.10      42.45  
  5 Blanshan, Faith L         12 LAUNCHERS                 NT      46.78  
 
Event 82  Boys 11-12 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Bedsole, Chris            11 JVRA                   31.38      32.03    5  
  2 Eames, Jackson T          12 LAUNCHERS              34.08      34.37    3  
  3 Stokes, Nicholaus S       12 LAUNCHERS                 NT      36.09    1  
  4 Taylor, Wyatt             12 LAUNCHERS              38.87      42.57  
 
Event 83  Girls 13-14 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Patz, Callie              13 JVRA                   32.20      32.32    5  
  2 Eichstaedt, Emily         13 JVRA                   33.60      32.98    3  
 
Event 84  Boys 13-14 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Wiggins, Joshua E         14 LAUNCHERS              27.81      28.11    5  
  2 Shen, Jiaming H           13 LAUNCHERS              28.27      28.68    3  
  3 Tao, Mathew               13 JVRA                   42.83      43.96    1  
  4 Hinkle, Joshua T          13 LAUNCHERS              41.05      44.53  
  5 Burns, Andrew             13 JVRA                   40.80      47.39  
 
Event 85  Girls 15-17 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Shen, Jenny A             16 LAUNCHERS              29.19      29.32    5  
  2 Shepherd, Lindsey         15 JVRA                   29.50      31.21    3  
  3 Campbell, Sasha M         15 LAUNCHERS              35.09      34.94    1  
 
Event 86  Boys 15-17 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Taylor, Benjamin          16 LAUNCHERS              27.67      27.57    5  
  2 Jones, Caleb T.           17 JVRA                   27.15      28.62    3  
  3 Phelps, Colin             15 JVRA                   28.84      29.91    1  
  4 Eames, Jason B            15 LAUNCHERS              32.69      34.69  
  5 Wiggins, Ethan A          15 LAUNCHERS              35.47      35.07  
  6 Jones, Alex               15 JVRA                   36.17      36.60  
 
Event 87  Girls 8 & Under 100 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 JONES VALLEY RECREATION ASSN.  'A'                1:25.78    1:37.19    7  
     1) Tao, Madeline 8                 2) Anderson, Ellie 7              
     3) Baker, Austill 7                4) Thomas, Katherine 7            
  2 REDSTONE ARSENAL LAUNCHERS  'A'                   1:54.53    1:45.82  
     1) Groves, Brooke T 8              2) Flores, Savannah 8             
     3) Funkhouser, Ryn 8               4) Blankenship, Katelyn X 8       
 
Event 88  Boys 8 & Under 100 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 REDSTONE ARSENAL LAUNCHERS  'A'                   1:26.22    1:26.04    7  
     1) Ashcroft, Hayden W 8            2) Fritz, Zayne J 8               
     3) Hernandez, Kian 8               4) Beeson, Jimmy W 7              
  2 JONES VALLEY RECREATION ASSN.  'A'                1:15.01    1:30.84  
     1) Patz, Micah 7                   2) Reeves, Jack 7                 
     3) Ocampo, Nicholas 8              4) Bedsole, Luke 8                
 -- JONES VALLEY RECREATION ASSN.  'B'                     NT   X2:01.17  
     1) Penter, Colton 6                2) Cole, Crews 8                  
     3) Broach, William 7               4) Boyce, Colton 8                
 
Event 89  Girls 9-10 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 JONES VALLEY RECREATION ASSN.  'A'                2:29.39    2:44.34    7  
     1) Kalange, Sydney 10              2) Reeves, Emma Grace 10          
     3) Baker, Macy 9                   4) Kowalczyk, Angela 9            
  2 REDSTONE ARSENAL LAUNCHERS  'A'                   2:54.14    3:04.28  
     1) Free, Peyton R 9                2) Flores, Summer 10              
     3) Plant, Sydney 9                 4) Plant, Olivia 10               
 
Event 90  Boys 9-10 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 JONES VALLEY RECREATION ASSN.  'A'                2:13.41    2:24.15    7  
     1) Thomas, James-Hale 10           2) Matthews, Michael 10           
     3) Macri, Joe 10                   4) Byrd, Will 10                  
  2 REDSTONE ARSENAL LAUNCHERS  'A'                   2:43.03    3:17.16  
     1) Groves, Riley T 10              2) McCarty, Chase A 9             
     3) Eames, Tyler M 9                4) Taylor, Harrison R 9           
 
Event 91  Girls 11-12 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 JONES VALLEY RECREATION ASSN.  'A'                2:00.18    2:14.56    7  
     1) Byrd, Maddie 12                 2) Burns, Julia 11                
     3) Anderson, Lainey 12             4) Shepherd, Anna 12              
  2 REDSTONE ARSENAL LAUNCHERS  'A'                   2:07.44    2:36.55  
     1) McCarty, Eboni F 12             2) Wiggins, Teresa L 11           
     3) Barnsby, Cecilia 12             4) Blanshan, Faith L 12           
 
Event 92  Boys 11-12 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 JONES VALLEY RECREATION ASSN.  'A'                2:17.63    2:21.95    7  
     1) Theisen, Landon 12              2) Berkey, Chase 11               
     3) Kruse, Cameron 12               4) Bedsole, Chris 11              
  2 REDSTONE ARSENAL LAUNCHERS  'A'                   2:26.34    2:26.03  
     1) Eames, Jackson T 12             2) Taylor, Wyatt 12               
     3) Stokes, Nicholaus S 12          4) Bamburg, Jason R 12            
 -- REDSTONE ARSENAL LAUNCHERS  'B'                        NT   X2:47.96  
     1) Cobert, Xander 11               2) Skonieczny, Caden 11           
     3) Blankenship, Samuel A 12        4) Blanshan, Andrew J 10          
 
Event 93  Girls 13-14 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 JONES VALLEY RECREATION ASSN.  'A'                1:55.12    2:10.06    7  
     1) Blevins, Emily 14               2) Kowalczyk, Elizabeth 13        
     3) Eichstaedt, Emily 13            4) Patz, Callie 13                
 
Event 94  Boys 13-14 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 REDSTONE ARSENAL LAUNCHERS  'A'                   1:47.63    2:00.17    7  
     1) Vander Schaaf, Reice P 14       2) Stokes, Christopher F 14       
     3) Hinkle, Joshua T 13             4) Wiggins, Joshua E 14           
 
Event 95  Girls 15-17 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 REDSTONE ARSENAL LAUNCHERS  'A'                   2:06.33    2:01.68    7  
     1) Shen, Jenny A 16                2) Bamburg, Sarah A 15            
     3) Campbell, Sasha M 15            4) Mix, Samantha A 14             
 
Event 96  Boys 15-17 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 JONES VALLEY RECREATION ASSN.  'A'                1:47.12    1:50.40    7  
     1) Phelps, Colin 15                2) Gray, Riley 16                 
     3) Jones, Caleb T. 17              4) Kowalczyk, Matt 16             
  2 REDSTONE ARSENAL LAUNCHERS  'A'                   1:54.25    2:08.20  
     1) Blankenship, John M 16          2) Lewis, Levi 15                 
     3) Hinkle, James E 15              4) Wiggins, Ethan A 15            

 

 
 

Web Design by:
MerchantWorks, Inc.


Copyright 2004-2017 - Rocket City Swim League, PO Box 10052, Huntsville, AL 35801
info@swimrcsl.org