Home
2016 Meets
2015 Meets
Archive & Records
Forms & Documents
Officiating
Member Pools
Board & Minutes
About RCSL

Meet Results / Record Listing

(Meters Time = Yards Time x 1.11 ----- Yards Time = Meters Time / 1.11)



Licensed to RCSL - F               HY-TEK's MEET MANAGER 5.0 6/25/2015 10:19 AM
                     2015 PIED vs JVRA - Yards - 6/24/2015                     
                                    Results                                    
 
Event 1  Girls 8 & Under 100 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 PIEDMONT PIRANHAS  'A'                            1:37.10    1:35.27    7  
     1) Duckett, Claire 8               2) Howell, Rowen 8                
     3) King, Betsy 8                   4) Bostick, Adaline 7             
  2 JONES VALLEY RECREATION ASSN.  'A'                1:41.62    1:41.47  
     1) Thomas, Katherine 7             2) Anderson, Ellie 7              
     3) Tao, Madeline 8                 4) Baker, Austill 7               
 -- PIEDMONT PIRANHAS  'B'                            2:18.07   X1:57.00  
     1) Wessel, Anne 7                  2) Jackson, Adella 7              
     3) Bibb, Maret 7                   4) Amos, Finley 7                 
 
Event 2  Boys 8 & Under 100 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 JONES VALLEY RECREATION ASSN.  'A'                1:43.06    1:42.19    7  
     1) Patz, Isaac 7                   2) Patz, Micah 7                  
     3) Bedsole, Luke 8                 4) Eharle, Liam 8                 
  2 PIEDMONT PIRANHAS  'A'                            2:08.90    2:09.33  
     1) Schmitz, Wilson 6               2) Robinson, Sam 8                
     3) Allport, Caleb 6                4) Jacobsen, Will 6               
 
Event 3  Girls 9-10 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 PIEDMONT PIRANHAS  'A'                            2:54.31    2:49.20    7  
     1) Brooks, Caroline 9              2) McEniry, Katie 10              
     3) King, Mary Foster 10            4) Parks, Isabella 10             
  2 JONES VALLEY RECREATION ASSN.  'A'                2:49.38    2:50.19  
     1) Cost, Caroline 10               2) Baker, Macy 9                  
     3) Kalange, Sydney 10              4) Kowalczyk, Angela 9            
 -- PIEDMONT PIRANHAS  'B'                            3:36.91   X3:25.00  
     1) Werth, Adeline 10               2) Watson, Emma 10                
     3) Dempsey, Arabella 10            4) Herring, Winnie 10             
 
Event 4  Boys 9-10 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 JONES VALLEY RECREATION ASSN.  'A'                2:28.16    2:35.85    7  
     1) Thomas, James-Hale 10           2) Byrd, Will 10                  
     3) Matthews, Michael 10            4) Kruse, Tanner 10               
  2 PIEDMONT PIRANHAS  'A'                            3:00.88    3:00.70  
     1) Gaines, Xander 10               2) Elkins, Jack 9                 
     3) Bostick, Braden 9               4) Walker, Philip 9               
 
Event 5  Girls 11-12 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 JONES VALLEY RECREATION ASSN.  'A'                2:13.58    2:21.88    7  
     1) Shepherd, Anna 12               2) Byrd, Maddie 12                
     3) Anderson, Lainey 11             4) Sharpe, Haley 12               
  2 PIEDMONT PIRANHAS  'A'                            2:31.15    2:42.87  
     1) Nurre, Jane 11                  2) Archer, Jamie 12               
     3) Bender, Scout 11                4) Hale, Olivia 11                
 -- JONES VALLEY RECREATION ASSN.  'B'                     NT   X2:58.19  
     1) Burns, Julia 11                 2) Tao, Megan 11                  
     3) Thomas, Anna 11                 4) Patz, Ansley 11                
 
Event 6  Boys 11-12 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 JONES VALLEY RECREATION ASSN.  'A'                2:32.84    2:41.06    7  
     1) Kruse, Cameron 12               2) Theisen, Landon 12             
     3) Bedsole, Chris 11               4) Berkey, Chase 11               
  2 PIEDMONT PIRANHAS  'A'                            2:25.86    2:50.84  
     1) Shores, James 12                2) Calatrello, Henry 12           
     3) Jackson, Caden 11               4) Artrip, Cullen 11              
 
Event 7  Girls 13-14 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 PIEDMONT PIRANHAS  'A'                            1:58.54    2:01.78    7  
     1) Monk, Anna 14                   2) Schloss, Anna Kathryn 13       
     3) Monk, Marybeth 13               4) Strankman, Cole Elizabeth 14   
  2 JONES VALLEY RECREATION ASSN.  'A'                2:08.49    2:13.84  
     1) Patz, Callie 13                 2) Blevins, Emily 14              
     3) Eichstaedt, Emily 13            4) Kowalczyk, Elizabeth 13        
 
Event 8  Boys 13-14 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 PIEDMONT PIRANHAS  'A'                            1:54.64    1:52.79    7  
     1) Chance, Caleb 14                2) Nurre, Alexander 13            
     3) Wan, Ethan 13                   4) Werth, Benjamin 14             
 -- PIEDMONT PIRANHAS  'B'                            2:30.42   X2:26.66  
     1) Artrip, Ian 14                  2) Schuetz, Neil 13               
     3) Herring, Wylder 14              4) Huttula, Matthew 13            
 
Event 9  Girls 15-17 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 JONES VALLEY RECREATION ASSN.  'A'                2:04.37    2:07.19    7  
     1) Blevins, Rebecca 16             2) Sabio, Jesse 17                
     3) Shepherd, Lindsey 15            4) Burns, Emma 15                 
  2 PIEDMONT PIRANHAS  'A'                            2:16.79    2:23.65  
     1) Monk, Abby 16                   2) Calatrello, Annie 15           
     3) Huttula, Erin 16                4) Rigby, Lauren 15               
 -- PIEDMONT PIRANHAS  'B'                            2:34.58   X2:39.81  
     1) Schuetz, Gianna 16              2) Lynch, Kathleen 17             
     3) Shores, Camryn 15               4) Nunn, Julie 15                 
 
Event 10  Boys 15-17 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 PIEDMONT PIRANHAS  'A'                            1:46.15    1:52.49    7  
     1) Overbeek, Cade 16               2) Herring, Jackson 17            
     3) Smith, Austin 16                4) Nurre, Nicholas 16             
  2 JONES VALLEY RECREATION ASSN.  'A'                1:59.49    2:05.97  
     1) Phelps, Colin 15                2) Stephens, JP 16                
     3) Jones, Caleb T. 17              4) Kowalczyk, Matt 16             
 
Event 11  Girls 6 & Under 25 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Cole, Campbell             6 JVRA                   38.15      32.66    5  
  2 Grelier, Mary Francis      6 JVRA                   40.07      35.34    3  
  3 Hudson, Harper             6 PIED                   29.50      35.52    1  
  4 Alston, Alexis             5 PIED                   37.66      35.84  
  5 Hodges, Caroline           6 PIED                   44.07      36.13  
  6 Newby, Caroline            6 JVRA                   48.02      46.98  
 
Event 13  Girls 6 & Under 25 Yard Freestyle Exhibition
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
 -- Watkins, Mae               6 JVRA                      NT     X27.62  
 -- Dickey, Janie              6 JVRA                   49.06     X37.44  
 -- Alston, Anne Marie         5 PIED                   49.40     X40.94  
 -- Matheny, Olivia            5 JVRA                   55.20     X44.99  
 -- Rigby, Ansley              6 PIED                   50.18     X45.97  
 -- Wessel, Molly              5 PIED                 1:47.62     X56.56  
 
Event 14  Boys 6 & Under 25 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Jacobsen, Will             6 PIED                   32.72      30.63    5  
  2 Trefry, Weston             5 PIED                   33.56      30.65    3  
  3 Penter, Colton             6 JVRA                   32.58      31.75    1  
  4 Simpson, Will              6 JVRA                   37.08      36.69  
  5 Schmitz, Wilson            6 PIED                   34.09      36.78  
  6 Sturmfels, Frank           6 JVRA                   37.35      42.61  
 
Event 16  Boys 6 & Under 25 Yard Freestyle Exhibition
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
 -- Sieja, Oliver              6 PIED                   35.03     X31.23  
 -- Kowalczyk, Jonathan        6 JVRA                   44.32     X42.24  
 -- Cochran, Brooks            6 JVRA                   40.59     X46.63  
 
Event 17  Girls 8 & Under 25 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 King, Betsy                8 PIED                   16.59      17.53    5  
  2 Thomas, Katherine          7 JVRA                   17.77      18.56    3  
  3 Howell, Rowen              8 PIED                   18.01      19.56    1  
  4 Duckett, Claire            8 PIED                   21.62      21.60  
  5 Tao, Madeline              8 JVRA                   26.07      23.49  
  6 Baker, Austill             7 JVRA                   25.99      24.77  
 
Event 19  Girls 8 & Under 25 Yard Freestyle Exhibition
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
 -- Bibb, Maret                7 PIED                   23.28     X21.78  
 -- Amos, Finley               7 PIED                   27.64     X28.32  
 -- Wessel, Anne               7 PIED                   29.39     X32.09  
 -- Satterfeal, Kinsley        7 PIED                   38.53     X38.57  
 
Event 20  Boys 8 & Under 25 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Bedsole, Luke              8 JVRA                   16.00      15.75    5  
  2 Patz, Isaac                7 JVRA                   22.45     J20.41    3  
  3 Patz, Micah                7 JVRA                   21.79     J20.09    1  
  4 Robinson, Sam              8 PIED                   31.51      29.25  
  5 Allport, Caleb             6 PIED                   31.35      29.86  
 
Event 22  Boys 8 & Under 25 Yard Freestyle Exhibition
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
 -- Reeves, Jack               7 JVRA                   25.28     X23.66  
 -- Cole, Crews                8 JVRA                   36.18     X29.17  
 -- Mitchell, Walker           7 JVRA                   31.69     X29.18  
 -- Foreman, Andrew            7 JVRA                   47.17     X32.29  
 -- Burton, Caleb              7 JVRA                   36.27     X37.41  
 -- Macri, Josh                7 JVRA                   37.10     X38.03  
 
Event 23  Girls 9-10 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 King, Mary Foster         10 PIED                   33.09      31.92    5  
  2 Cost, Caroline            10 JVRA                   35.17      35.09    3  
  3 Kowalczyk, Angela          9 JVRA                   32.80      35.16    1  
  4 Kalange, Sydney           10 JVRA                   38.76      37.53  
  5 Parks, Isabella           10 PIED                   40.47      41.37  
  6 Brooks, Caroline           9 PIED                   40.27      41.72  
 
Event 25  Girls 9-10 50 Yard Freestyle Exhibition
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
 -- Land, Emma                 9 PIED                   46.69     X41.03  
 -- Herring, Winnie           10 PIED                   42.88     X42.24  
 -- Watson, Emma              10 PIED                   52.35     X42.63  
 -- Graham, Audrey             9 PIED                      NT     X43.41  
 -- Dempsey, Arabella         10 PIED                   45.11     X43.97  
 -- Reeves, Emma Grace        10 JVRA                   48.14     X46.53  
 -- Gaines, Xoi                9 PIED                   48.90     X51.77  
 
Event 26  Boys 9-10 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Byrd, Will                10 JVRA                   33.00      30.68    5  
  2 Matthews, Michael         10 JVRA                   32.57      31.41    3  
  3 Bostick, Braden            9 PIED                   33.37      32.31    1  
  4 Thomas, James-Hale        10 JVRA                   33.80      32.73  
  5 Gaines, Xander            10 PIED                   36.38      37.63  
  6 Huttula, David            10 PIED                   42.45      42.72  
 
Event 28  Boys 9-10 50 Yard Freestyle Exhibition
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
 -- Watkins, Thomas            9 JVRA                   51.22     X44.13  
 -- Perez, Grady               9 PIED                   43.40     X45.00  
 -- Thomas, Austin             9 JVRA                   48.95     X49.10  
 -- Mitchell, William          9 JVRA                   46.13     X51.35  
 -- Robinsen, Ben              9 PIED                 1:00.12   X1:00.18  
 -- Rigby, Joshua              9 PIED                   46.72   X1:03.41  
 -- Dickey, Drew               9 JVRA                      NT   X1:07.82  
 -- Stephens, Julian          10 JVRA                 1:32.77   X1:18.23  
 
Event 29  Girls 11-12 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Shepherd, Anna            12 JVRA                   27.97      28.25    5  
  2 Byrd, Maddie              12 JVRA                   30.75      30.43    3  
  3 Anderson, Lainey          11 JVRA                   31.31      30.87    1  
  4 Nurre, Jane               11 PIED                   31.10      31.51  
  5 Archer, Jamie             12 PIED                   32.21      32.38  
  6 Bender, Scout             11 PIED                   34.09      34.06  
 
Event 31  Girls 11-12 50 Yard Freestyle Exhibition
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
 -- Bibb, Maddie              11 PIED                      NT     X31.39  
 -- Patz, Ansley              11 JVRA                   37.50     X37.69  
 -- Thomas, Anna              11 JVRA                   41.16     X40.82  
 -- Boothe, Grace             11 JVRA                   40.07     X41.84  
 
Event 32  Boys 11-12 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Calatrello, Henry         12 PIED                   27.69      27.96    5  
  2 Theisen, Landon           12 JVRA                   29.25     J28.81    3  
  3 Bedsole, Chris            11 JVRA                   29.27     J28.65    1  
  4 Shores, James             12 PIED                   32.85      33.62  
  5 Kruse, Cameron            12 JVRA                   39.50      39.86  
  6 Jackson, Caden            11 PIED                   40.73      39.88  
 
Event 34  Boys 11-12 50 Yard Freestyle Exhibition
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
 -- Berkey, Chase             11 JVRA                   42.70     X39.59  
 
Event 35  Girls 13-14 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Monk, Marybeth            13 PIED                   26.07      26.67    5  
  2 Patz, Callie              13 JVRA                   27.29      27.03    3  
  3 Monk, Anna                14 PIED                   26.25     J27.03    1  
  4 Strankman, Cole Elizabet  14 PIED                   27.59      29.21  
  5 Blevins, Emily            14 JVRA                   28.78      29.60  
  6 Eichstaedt, Emily         13 JVRA                   29.29      29.73  
 
Event 37  Girls 13-14 50 Yard Freestyle Exhibition
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
 -- Satterfeal, Sesalie       13 PIED                   34.51     X33.47  
 -- Robinson, Faith           13 PIED                   46.07     X34.22  
 -- Poplin, Helen             13 PIED                   38.57     X39.18  
 
Event 38  Boys 13-14 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Chance, Caleb             14 PIED                   24.01      23.91    5  
  2 Nurre, Alexander          13 PIED                   25.34      25.53    3  
  3 Werth, Benjamin           14 PIED                   25.69      26.21    1  
  4 Boothe, Blake             13 JVRA                   35.96      37.47  
  5 Eharle, Sam               13 JVRA                   41.14      39.79  
 
Event 40  Boys 13-14 50 Yard Freestyle Exhibition
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
 -- Herring, Wylder           14 PIED                   29.72     X29.68  
 -- Schuetz, Neil             13 PIED                   29.81     X29.99  
 -- Artrip, Ian               14 PIED                   30.22     X30.21  
 -- Huttula, Matthew          13 PIED                   33.99     X36.44  
 -- Rigby, Connor             13 PIED                   35.02     X37.37  
 
Event 41  Girls 15-17 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Shepherd, Lindsey         15 JVRA                   27.09      28.00    5  
  2 Blevins, Rebecca          16 JVRA                   28.76      28.45    3  
  3 Calatrello, Annie         15 PIED                   29.15      29.06    1  
  4 Burns, Emma               15 JVRA                   30.37      30.03  
  5 Rigby, Lauren             15 PIED                   31.94      33.22  
  6 Nunn, Julie               15 PIED                   31.99      34.50  
 
Event 43  Girls 15-17 50 Yard Freestyle Exhibition
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Perez, Makayla            15 PIED                   32.72      33.22  
  2 Shores, Camryn            15 PIED                   35.76      35.31  
 
Event 44  Boys 15-17 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Herring, Jackson          17 PIED                   22.95      23.40    5  
  2 Overbeek, Cade            16 PIED                   22.80      23.73    3  
  3 Smith, Austin             16 PIED                   24.72      24.44    1  
  4 Phelps, Colin             15 JVRA                   25.53      27.95  
  5 Kowalczyk, Matt           16 JVRA                   24.46      29.00  
  6 Jones, Caleb T.           17 JVRA                   27.20      30.99  
 
Event 46  Boys 15-17 50 Yard Freestyle Exhibition
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
 -- Gray, Riley               16 JVRA                   29.73     X36.03  
 
Event 47  Girls 8 & Under 25 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Howell, Rowen              8 PIED                   25.03      26.92    5  
  2 Jackson, Adella            7 PIED                   31.62      30.09    3  
  3 Anderson, Ellie            7 JVRA                   29.81      33.19    1  
  4 Tao, Madeline              8 JVRA                   30.85      34.47  
  5 Cost, Emma Kate            7 JVRA                   57.73      35.38  
 
Event 48  Boys 8 & Under 25 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Robinson, Sam              8 PIED                   25.97      28.13    5  
  2 Patz, Isaac                7 JVRA                   30.00      29.40    3  
  3 Patz, Micah                7 JVRA                   32.65      30.18    1  
  4 Allport, Caleb             6 PIED                   36.93      36.50  
  5 Eharle, Liam               8 JVRA                   36.63      39.56  
 
Event 49  Girls 9-10 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kowalczyk, Angela          9 JVRA                   47.23      48.44    5  
  2 Amos, Haynes               9 PIED                   52.51      52.28    3  
  3 Baker, Macy                9 JVRA                   51.59      54.30    1  
  4 Parks, Isabella           10 PIED                   55.31      54.87  
 -- McEniry, Katie            10 PIED                   48.27         DQ  
 
Event 50  Boys 9-10 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Byrd, Will                10 JVRA                   40.83      41.44    5  
  2 Elkins, Jack               9 PIED                   54.18      54.99    3  
  3 Kruse, Tanner             10 JVRA                   57.09      56.04    1  
  4 Macri, Joe                10 JVRA                 1:00.89      56.53  
 -- Sims, Aidan               10 PIED                   56.72         DQ  
 -- Jacobsen, Carter          10 PIED                 1:02.00         DQ  
 
Event 51  Girls 11-12 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Byrd, Maddie              12 JVRA                   40.99      40.57    5  
  2 Archer, Jamie             12 PIED                   42.27      43.36    3  
  3 Bender, Scout             11 PIED                   45.64      43.87    1  
  4 Nurre, Jane               11 PIED                   45.31      45.07  
  5 Burns, Julia              11 JVRA                   45.27      45.32  
  6 Tao, Megan                11 JVRA                   53.12      51.28  
 
Event 52  Boys 11-12 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Calatrello, Henry         12 PIED                   36.35      36.04    5  
  2 Theisen, Landon           12 JVRA                   39.93      39.47    3  
  3 Artrip, Cullen            11 PIED                 1:07.38    1:04.44    1  
 
Event 53  Girls 13-14 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Monk, Anna                14 PIED                   34.22      34.32    5  
  2 Schloss, Anna Kathryn     13 PIED                   33.91      34.47    3  
  3 Blevins, Emily            14 JVRA                   36.67      37.06    1  
  4 Kowalczyk, Elizabeth      13 JVRA                   39.90      42.16  
  5 Eichstaedt, Emily         13 JVRA                   42.19      43.85  
  6 Hale, Emily               14 PIED                   50.98      49.25  
 
Event 54  Boys 13-14 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Nurre, Alexander          13 PIED                   32.03      32.29    5  
  2 Werth, Benjamin           14 PIED                   33.04      32.66    3  
  3 Wan, Ethan                13 PIED                   34.44      35.34    1  
  4 Boothe, Blake             13 JVRA                   46.40      48.25  
  5 Eharle, Sam               13 JVRA                   49.00      49.99  
 
Event 55  Girls 15-17 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Sabio, Jesse              17 JVRA                   34.03      34.87    5  
  2 Blevins, Rebecca          16 JVRA                   36.82      36.74    3  
  3 Calatrello, Annie         15 PIED                   37.02      37.23    1  
  4 Lynch, Kathleen           17 PIED                   41.89      41.78  
  5 Burns, Emma               15 JVRA                   42.49      43.11  
  6 Schuetz, Gianna           16 PIED                   41.76      43.63  
 
Event 56  Boys 15-17 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Overbeek, Cade            16 PIED                   31.62      30.81    5  
  2 Herring, Jackson          17 PIED                   30.40      31.12    3  
  3 Nurre, Nicholas           16 PIED                   33.54      34.44    1  
  4 Kowalczyk, Matt           16 JVRA                   35.41      36.25  
  5 Stephens, JP              16 JVRA                   38.32      37.93  
 
Event 57  Mixed 8 & Under 100 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 JONES VALLEY RECREATION ASSN.  'A'                1:11.50    1:19.25    7  
     1) Thomas, Katherine W7            2) Cost, Emma Kate W7             
     3) Patz, Micah M7                  4) Bedsole, Luke M8               
  2 PIEDMONT PIRANHAS  'A'                            1:10.69    1:47.09  
     1) Howell, Rowen W8                2) Robinson, Sam M8               
     3) Jacobsen, Will M6               4) King, Betsy W8                 
 -- JONES VALLEY RECREATION ASSN.  'B'                     NT   X1:37.28  
     1) Anderson, Ellie W7              2) Eharle, Liam M8                
     3) Baker, Austill W7               4) Patz, Isaac M7                 
 -- JONES VALLEY RECREATION ASSN.  'C'                     NT   X1:55.96  
     1) Jolley, Jacie W7                2) Broach, William M7             
     3) Tao, Madeline W8                4) Reeves, Jack M7                
 
Event 59  Mixed 9-10 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 JONES VALLEY RECREATION ASSN.  'A'                2:14.53    2:15.81    7  
     1) Cost, Caroline W10              2) Byrd, Will M10                 
     3) Kowalczyk, Angela W9            4) Matthews, Michael M10          
  2 PIEDMONT PIRANHAS  'A'                            2:21.02    2:22.91  
     1) Gaines, Xander M10              2) Brooks, Caroline W9            
     3) King, Mary Foster W10           4) Bostick, Braden M9             
 -- JONES VALLEY RECREATION ASSN.  'B'                     NT   X2:32.97  
     1) Baker, Macy W9                  2) Kruse, Tanner M10              
     3) Kalange, Sydney W10             4) Thomas, James-Hale M10         
 
Event 61  Mixed 11-12 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 JONES VALLEY RECREATION ASSN.  'A'                1:58.27    1:59.90    7  
     1) Theisen, Landon M12             2) Byrd, Maddie W12               
     3) Bedsole, Chris M11              4) Shepherd, Anna W12             
  2 PIEDMONT PIRANHAS  'A'                            1:51.01    2:08.66  
     1) Nurre, Jane W11                 2) Archer, Jamie W12              
     3) Shores, James M12               4) Calatrello, Henry M12          
 -- JONES VALLEY RECREATION ASSN.  'B'                     NT   X2:44.89  
     1) Kruse, Cameron M12              2) Boothe, Grace W11              
     3) Berkey, Chase M11               4) Burns, Julia W11               
 
Event 63  Mixed 13-14 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 PIEDMONT PIRANHAS  'A'                            1:43.66    1:43.06    7  
     1) Nurre, Alexander M13            2) Monk, Marybeth W13             
     3) Monk, Anna W14                  4) Chance, Caleb M14              
  2 JONES VALLEY RECREATION ASSN.  'A'                1:50.00    2:21.43  
     1) Patz, Callie W13                2) Eharle, Sam M13                
     3) Boothe, Blake M13               4) Blevins, Emily W14             
 
Event 65  Mixed 15-17 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 PIEDMONT PIRANHAS  'A'                            1:43.31    1:46.22    7  
     1) Calatrello, Annie W15           2) Monk, Abby W16                 
     3) Herring, Jackson M17            4) Overbeek, Cade M16             
  2 JONES VALLEY RECREATION ASSN.  'A'                1:48.65    1:46.72  
     1) Shepherd, Lindsey W15           2) Phelps, Colin M15              
     3) Blevins, Rebecca W16            4) Kowalczyk, Matt M16            
 
Event 67  Girls 8 & Under 25 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Thomas, Katherine          7 JVRA                   21.53      22.85    5  
  2 King, Betsy                8 PIED                   21.91      23.98    3  
  3 Duckett, Claire            8 PIED                   26.58      26.13    1  
  4 Anderson, Ellie            7 JVRA                   27.03      27.63  
  5 Bostick, Adaline           7 PIED                   29.44      27.94  
  6 Baker, Austill             7 JVRA                   37.28      30.23  
 
Event 68  Boys 8 & Under 25 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Bedsole, Luke              8 JVRA                   18.67      19.87    5  
  2 Patz, Isaac                7 JVRA                   31.59      29.73    3  
  3 Broach, William            7 JVRA                   34.77      39.53    1  
  4 Robinson, Sam              8 PIED                   31.32      41.94  
 
Event 69  Girls 9-10 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 King, Mary Foster         10 PIED                   36.35      36.60    5  
  2 Cost, Caroline            10 JVRA                   42.70      42.31    3  
  3 Kalange, Sydney           10 JVRA                   47.66      45.39    1  
  4 Brooks, Caroline           9 PIED                   46.57      46.31  
  5 Kowalczyk, Angela          9 JVRA                   45.15      47.41  
  6 Werth, Adeline            10 PIED                   55.59      50.56  
 
Event 70  Boys 9-10 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Byrd, Will                10 JVRA                   33.87      33.44    5  
  2 Matthews, Michael         10 JVRA                   38.09      40.14    3  
  3 Thomas, James-Hale        10 JVRA                   39.28      40.20    1  
  4 Bostick, Braden            9 PIED                   42.53      42.68  
  5 Gaines, Xander            10 PIED                   46.16      47.09  
  6 Walker, Philip             9 PIED                   53.38      53.09  
 
Event 71  Girls 11-12 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Shepherd, Anna            12 JVRA                   32.66      34.19    5  
  2 Byrd, Maddie              12 JVRA                   35.20      36.53    3  
  3 Sharpe, Haley             12 JVRA                   44.90      40.69    1  
  4 Nurre, Jane               11 PIED                   42.21      44.27  
  5 Hale, Olivia              11 PIED                   49.12      50.25  
  6 Graham, Katie             12 PIED                   52.25      56.44  
 
Event 72  Boys 11-12 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Bedsole, Chris            11 JVRA                   34.19      34.62    5  
  2 Theisen, Landon           12 JVRA                   34.20      37.98    3  
  3 Shores, James             12 PIED                   46.72      44.38    1  
  4 Artrip, Cullen            11 PIED                   52.83      50.63  
  5 Jackson, Caden            11 PIED                   53.15      55.57  
 
Event 73  Girls 13-14 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Monk, Marybeth            13 PIED                   29.63      29.82    5  
  2 Monk, Anna                14 PIED                   28.92      31.96    3  
  3 Strankman, Cole Elizabet  14 PIED                   34.08      34.15    1  
  4 Blevins, Emily            14 JVRA                   32.59      35.31  
  5 Patz, Callie              13 JVRA                   34.60      36.77  
  6 Kowalczyk, Elizabeth      13 JVRA                   37.20      39.78  
 
Event 74  Boys 13-14 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Chance, Caleb             14 PIED                   28.17      29.18    5  
  2 Werth, Benjamin           14 PIED                   29.87      30.50    3  
  3 Wan, Ethan                13 PIED                   30.18      30.59    1  
 
Event 75  Girls 15-17 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Shepherd, Lindsey         15 JVRA                   31.73      32.44    5  
  2 Blevins, Rebecca          16 JVRA                   33.70      33.29    3  
  3 Monk, Abby                16 PIED                   33.44     J35.28    1  
  4 Calatrello, Annie         15 PIED                   33.48     J35.22  
  5 Burns, Emma               15 JVRA                   35.76      36.02  
  6 Schuetz, Gianna           16 PIED                   46.32      46.96  
 
Event 76  Boys 15-17 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Overbeek, Cade            16 PIED                   26.75      27.34    5  
  2 Smith, Austin             16 PIED                   27.96      28.62    3  
  3 Phelps, Colin             15 JVRA                   29.53      31.44    1  
  4 Kowalczyk, Matt           16 JVRA                   31.88      33.61  
  5 Jones, Alex               15 JVRA                   37.00      35.69  
  6 Nurre, Nicholas           16 PIED                   34.91      36.12  
 
Event 77  Girls 8 & Under 25 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Thomas, Katherine          7 JVRA                   19.28      20.88    5  
  2 King, Betsy                8 PIED                   23.26      24.82    3  
  3 Howell, Rowen              8 PIED                   29.44      26.56    1  
  4 Anderson, Ellie            7 JVRA                   27.19      27.49  
  5 Duckett, Claire            8 PIED                   30.13      32.84  
  6 Cost, Emma Kate            7 JVRA                   42.90      37.10  
 
Event 78  Boys 8 & Under 25 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Bedsole, Luke              8 JVRA                   17.31      17.97    5  
  2 Eharle, Liam               8 JVRA                   32.60      35.17    3  
  3 Broach, William            7 JVRA                   34.79      40.84    1  
 -- Allport, Caleb             6 PIED                   40.13         DQ  
 
Event 79  Girls 9-10 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 King, Mary Foster         10 PIED                   38.06      37.77    5  
  2 Cost, Caroline            10 JVRA                   43.19      43.91    3  
  3 Kalange, Sydney           10 JVRA                   45.63      44.29    1  
  4 Brooks, Caroline           9 PIED                   48.72      49.47  
  5 McEniry, Katie            10 PIED                   49.13      50.25  
 
Event 80  Boys 9-10 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Thomas, James-Hale        10 JVRA                   37.41      34.69    5  
  2 Matthews, Michael         10 JVRA                   35.23      36.06    3  
  3 Bostick, Braden            9 PIED                   40.81      43.07    1  
  4 Walker, Philip             9 PIED                   54.87      51.78  
  5 Gaines, Xander            10 PIED                   57.34      57.91  
 
Event 81  Girls 11-12 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Shepherd, Anna            12 JVRA                   31.14      30.69    5  
  2 Anderson, Lainey          11 JVRA                   33.57      34.01    3  
  3 Archer, Jamie             12 PIED                   40.27      40.04    1  
  4 Bender, Scout             11 PIED                   40.69      40.07  
  5 Sharpe, Haley             12 JVRA                      NT      41.11  
  6 Hale, Olivia              11 PIED                   47.10      46.84  
 
Event 82  Boys 11-12 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Bedsole, Chris            11 JVRA                   32.59      31.38    5  
  2 Calatrello, Henry         12 PIED                   32.18      31.85    3  
  3 Jackson, Caden            11 PIED                   47.96      50.87    1  
  4 Artrip, Cullen            11 PIED                 1:05.60    1:06.31  
 
Event 83  Girls 13-14 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Monk, Marybeth            13 PIED                   28.12      28.67    5  
  2 Schloss, Anna Kathryn     13 PIED                   29.53      29.87    3  
  3 Strankman, Cole Elizabet  14 PIED                   30.43      31.19    1  
  4 Patz, Callie              13 JVRA                   32.20      32.60  
  5 Eichstaedt, Emily         13 JVRA                   33.73      33.60  
  6 Kowalczyk, Elizabeth      13 JVRA                   34.18      36.14  
 
Event 84  Boys 13-14 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Chance, Caleb             14 PIED                   27.28      27.41    5  
  2 Wan, Ethan                13 PIED                   28.53      28.84    3  
  3 Nurre, Alexander          13 PIED                   29.52      29.63    1  
 
Event 85  Girls 15-17 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Shepherd, Lindsey         15 JVRA                   29.50      30.28    5  
  2 Sabio, Jesse              17 JVRA                   35.07      36.67    3  
  3 Nunn, Julie               15 PIED                30:00.00      38.00    1  
  4 Huttula, Erin             16 PIED                   43.21      40.17  
 
Event 86  Boys 15-17 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Smith, Austin             16 PIED                   25.36      26.22    5  
  2 Herring, Jackson          17 PIED                   26.28      27.59    3  
  3 Jones, Caleb T.           17 JVRA                   27.15      29.00    1  
  4 Phelps, Colin             15 JVRA                   28.84      29.35  
  5 Nurre, Nicholas           16 PIED                 3:00.00      31.97  
 
Event 87  Girls 8 & Under 100 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 PIEDMONT PIRANHAS  'A'                            1:18.75    1:23.43    7  
     1) Howell, Rowen 8                 2) Bostick, Adaline 7             
     3) Duckett, Claire 8               4) King, Betsy 8                  
  2 JONES VALLEY RECREATION ASSN.  'A'                1:34.12    1:36.06  
     1) Cost, Emma Kate 7               2) Baker, Austill 7               
     3) Anderson, Ellie 7               4) Thomas, Katherine 7            
 
Event 88  Boys 8 & Under 100 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 JONES VALLEY RECREATION ASSN.  'A'                1:24.71    1:33.97    7  
     1) Patz, Micah 7                   2) Eharle, Liam 8                 
     3) Patz, Isaac 7                   4) Reeves, Jack 7                 
  2 PIEDMONT PIRANHAS  'A'                            2:02.67    2:17.63  
     1) Robinson, Sam 8                 2) Schmitz, Wilson 6              
     3) Jacobsen, Will 6                4) Allport, Caleb 6               
 -- JONES VALLEY RECREATION ASSN.  'B'                     NT   X2:00.77  
     1) Penter, Colton 6                2) Mitchell, Walker 7             
     3) Cole, Crews 8                   4) Broach, William 7              
 
Event 89  Girls 9-10 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 JONES VALLEY RECREATION ASSN.  'A'                2:22.78    2:30.65    7  
     1) Cost, Caroline 10               2) Baker, Macy 9                  
     3) Kalange, Sydney 10              4) Kowalczyk, Angela 9            
  2 PIEDMONT PIRANHAS  'A'                            2:36.40    2:38.14  
     1) Brooks, Caroline 9              2) Werth, Adeline 10              
     3) Parks, Isabella 10              4) King, Mary Foster 10           
 
Event 90  Boys 9-10 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 JONES VALLEY RECREATION ASSN.  'A'                2:19.38    2:20.07    7  
     1) Byrd, Will 10                   2) Bedsole, Luke 8                
     3) Thomas, James-Hale 10           4) Matthews, Michael 10           
  2 PIEDMONT PIRANHAS  'A'                            2:31.93    2:39.66  
     1) Gaines, Xander 10               2) Huttula, David 10              
     3) Walker, Philip 9                4) Bostick, Braden 9              
 -- JONES VALLEY RECREATION ASSN.  'B'                     NT   X2:54.99  
     1) Kruse, Tanner 10                2) Watkins, Thomas 9              
     3) Mitchell, William 9             4) Macri, Joe 10                  
 
Event 91  Girls 11-12 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 JONES VALLEY RECREATION ASSN.  'A'                2:06.19    2:08.63    7  
     1) Byrd, Maddie 12                 2) Sharpe, Haley 12               
     3) Anderson, Lainey 11             4) Shepherd, Anna 12              
  2 PIEDMONT PIRANHAS  'A'                            2:08.96    2:13.38  
     1) Hale, Olivia 11                 2) Bender, Scout 11               
     3) Archer, Jamie 12                4) Nurre, Jane 11                 
 -- JONES VALLEY RECREATION ASSN.  'B'                     NT   X2:40.00  
     1) Burns, Julia 11                 2) Patz, Ansley 11                
     3) Tao, Megan 11                   4) Boothe, Grace 11               
 
Event 92  Boys 11-12 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 JONES VALLEY RECREATION ASSN.  'A'                2:20.72    2:26.07    7  
     1) Bedsole, Chris 11               2) Berkey, Chase 11               
     3) Kruse, Cameron 12               4) Theisen, Landon 12             
  2 PIEDMONT PIRANHAS  'A'                            2:09.15    2:33.82  
     1) Artrip, Cullen 11               2) Jackson, Caden 11              
     3) Shores, James 12                4) Calatrello, Henry 12           
 
Event 93  Girls 13-14 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 PIEDMONT PIRANHAS  'A'                            1:46.22    1:52.90    7  
     1) Monk, Anna 14                   2) Strankman, Cole Elizabeth 14   
     3) Schloss, Anna Kathryn 13        4) Monk, Marybeth 13              
  2 JONES VALLEY RECREATION ASSN.  'A'                1:54.76    2:02.41  
     1) Blevins, Emily 14               2) Kowalczyk, Elizabeth 13        
     3) Eichstaedt, Emily 13            4) Patz, Callie 13                
 
Event 94  Boys 13-14 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 PIEDMONT PIRANHAS  'A'                            1:41.82    1:42.24    7  
     1) Nurre, Alexander 13             2) Wan, Ethan 13                  
     3) Werth, Benjamin 14              4) Chance, Caleb 14               
 
Event 95  Girls 15-17 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 JONES VALLEY RECREATION ASSN.  'A'                1:56.60    1:58.00    7  
     1) Blevins, Rebecca 16             2) Sabio, Jesse 17                
     3) Burns, Emma 15                  4) Shepherd, Lindsey 15           
  2 PIEDMONT PIRANHAS  'A'                            2:03.51    2:14.73  
     1) Monk, Abby 16                   2) Rigby, Lauren 15               
     3) Nunn, Julie 15                  4) Calatrello, Annie 15           
 
Event 96  Boys 15-17 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 PIEDMONT PIRANHAS  'A'                            1:34.48    1:42.23    7  
     1) Herring, Jackson 17             2) Smith, Austin 16               
     3) Nurre, Nicholas 16              4) Overbeek, Cade 16              
  2 JONES VALLEY RECREATION ASSN.  'A'                1:46.92    1:47.12  
     1) Phelps, Colin 15                2) Gray, Riley 16                 
     3) Jones, Caleb T. 17              4) Kowalczyk, Matt 16             

 

 
 

Web Design by:
MerchantWorks, Inc.


Copyright 2004-2017 - Rocket City Swim League, PO Box 10052, Huntsville, AL 35801
info@swimrcsl.org