Home
2016 Meets
2015 Meets
Archive & Records
Forms & Documents
Officiating
Member Pools
Board & Minutes
About RCSL

Meet Results / Record Listing

(Meters Time = Yards Time x 1.11 ----- Yards Time = Meters Time / 1.11)



Licensed to RCSL - F                HY-TEK's MEET MANAGER 5.0 7/1/2015 11:24 PM
                     2015 HOME vs AWAY - Yards - 7/1/2015                      
                                    Results                                    
 
Event 1  Girls 8 & Under 100 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 VALLEY HILL COUNTRY CLUB-SE  'A'                  2:09.78    2:33.63    7  
     1) Engel, Katelyn 8                2) Dodd, Ellie 7                  
     3) Stephens, Adalin 7              4) Bornell, Angel A 7             
 
Event 2  Boys 8 & Under 100 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 VALLEY HILL COUNTRY CLUB-SE  'A'                  1:42.13    1:51.84    7  
     1) Copeland, Elijah 8              2) Atchley, Wyatt J 7             
     3) Carney, Cameron 7               4) Carter, William 6              
 -- VALLEY HILL COUNTRY CLUB-SE  'B'                  2:15.89   X2:28.60  
     1) Swearengin, Taylor 8            2) Israel, Lucas M 6              
     3) Evans, Jackson T 7              4) Brown, Benjamin 7              
 
Event 3  Girls 9-10 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 VALLEY HILL COUNTRY CLUB-SE  'A'                  3:44.42    3:53.78    7  
     1) Bland, Jenna E 10               2) Wilson, Kaylen 9               
     3) Brown, Virginia A 9             4) Warwick, Isabella M 10         
 
Event 4  Boys 9-10 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 VALLEY HILL COUNTRY CLUB-SE  'A'                  3:31.21    4:00.22    7  
     1) O'Neill, Bram 10                2) Bland, Caden C 10              
     3) Dodd, Evan 9                    4) O'Neill, Grattan 8             
 
Event 5  Girls 11-12 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 VALLEY HILL COUNTRY CLUB-SE  'A'                  2:46.50    2:57.14    7  
     1) Hoffmeyer, Sydney 12            2) Benton, Emma 11                
     3) Bland, Kylie M 12               4) Engel, Grace G 10              
  2 CHAPMAN SWIM TEAM  'A'                                 NT    3:43.19  
     1) Brannon, Natalee 12             2) White, Kaitlyn 11              
     3) Bryant, Shelby 12               4) Murley, Jamie 11               
 
Event 6  Boys 11-12 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 VALLEY HILL COUNTRY CLUB-SE  'A'                       NT    3:08.71    7  
     1) Carney, Gavin M 9               2) O,Neill, Hudson 11             
     3) Copeland, Preston 11            4) Beutjer, Matthew 12            
  2 CHAPMAN SWIM TEAM  'A'                                 NT    3:31.31  
     1) Carden, Harley 12               2) Carter, Caleb 11               
     3) Purves, John 12                 4) Bryant, Gatlin 10              
 
Event 9  Girls 15-17 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 CHAPMAN SWIM TEAM  'A'                                 NT    2:55.82    7  
     1) Mason, Nikki 15                 2) Medley, Katie 17               
     3) Purves, Leah 16                 4) Lenoir, Victoria 14            
 
Event 10  Boys 15-17 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 CHAPMAN SWIM TEAM  'A'                            2:24.88    2:26.31    7  
     1) Carter, Brent 17                2) Gordon, Joe 17                 
     3) Poulin, Quinten 17              4) White, Connor 15               
  2 VALLEY HILL COUNTRY CLUB-SE  'A'                  2:55.27    3:04.78  
     1) Kramer, John 17                 2) Sykstus, Sam 17                
     3) Vardaman, Parker 15             4) Garcia, Robert A 17            
 
Event 11  Girls 6 & Under 25 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Jamison, Klare E           6 VALLEY HILL-SE         38.19      46.83    5  
  2 Jamison, Molly A           5 VALLEY HILL-SE       1:04.89      47.25    3  
  3 Benton, Ava                4 VALLEY HILL-SE            NT    1:06.70    1  
 
Event 13  Girls 6 & Under 25 Yard Freestyle Exhibition
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
 -- Atchley, Hailey E          5 VALLEY HILL-SE         50.12     X50.29  
 -- O'Neill, Fanny L           4 VALLEY HILL-SE         56.94   X2:02.81  
 
Event 14  Boys 6 & Under 25 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Carter, William            6 VALLEY HILL-SE         24.02      24.02    5  
  2 Israel, Lucas M            6 VALLEY HILL-SE         35.52      35.23    3  
  3 Carney, Garrison           5 VALLEY HILL-SE         33.94      36.13    1  
 
Event 16  Boys 6 & Under 25 Yard Freestyle Exhibition
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
 -- Copeland, Porter           6 VALLEY HILL-SE         38.87     X32.94  
 -- Lowe, Robbins B            5 VALLEY HILL-SE         43.02     X34.93  
 -- Wilson, Tripp              6 VALLEY HILL-SE         38.75     X39.18  
 -- Lehr, Harrison             6 VALLEY HILL-SE            NT     X45.19  
 -- Davis, Joseph M            6 VALLEY HILL-SE         37.50     X47.00  
 -- Swearengin, Riley T        5 VALLEY HILL-SE         52.20     X48.77  
 -- Brown, John Calvin C       6 VALLEY HILL-SE         34.68     X49.65  
 -- Lehr, Bennett              4 VALLEY HILL-SE            NT   X1:02.17  
 -- O'Neill, Athan E           6 VALLEY HILL-SE         43.56   X1:11.77  
 -- Lehr, Charlie              4 VALLEY HILL-SE            NT   X1:15.58  
 -- Carter, Cooper J           4 VALLEY HILL-SE         55.01   X1:22.47  
 
Event 17  Girls 8 & Under 25 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Engel, Katelyn             8 VALLEY HILL-SE         22.50      24.85    5  
  2 Dodd, Ellie                7 VALLEY HILL-SE         41.27      31.77    3  
  3 Bornell, Angel A           7 VALLEY HILL-SE         47.03      43.85    1  
 
Event 20  Boys 8 & Under 25 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Carney, Cameron            7 VALLEY HILL-SE         20.03      18.20    5  
  2 O'Neill, Grattan           8 VALLEY HILL-SE         20.63      23.53    3  
  3 Brown, Benjamin            7 VALLEY HILL-SE         24.94      26.54    1  
  4 Fratangelo, Gus            7 CHAPMAN                57.23      44.97  
 
Event 23  Girls 9-10 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Warwick, Isabella M       10 VALLEY HILL-SE         54.78      50.01    5  
  2 Brown, Virginia A          9 VALLEY HILL-SE         55.36      51.06    3  
  3 Bland, Jenna E            10 VALLEY HILL-SE       1:07.69      52.14    1  
 
Event 26  Boys 9-10 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Carney, Gavin M            9 VALLEY HILL-SE         38.52      36.76    5  
  2 Bryant, Gatlin            10 CHAPMAN                38.41      39.43    3  
  3 O'Neill, Bram             10 VALLEY HILL-SE         40.66      42.96    1  
  4 Dodd, Evan                 9 VALLEY HILL-SE         58.31      57.72  
  5 Frantangelo, Cole         10 CHAPMAN              1:13.03    1:04.54  
 
Event 29  Girls 11-12 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Bryant, Shelby            12 CHAPMAN                38.79      34.35    5  
  2 Benton, Emma              11 VALLEY HILL-SE         35.75      35.01    3  
  3 Hoffmeyer, Sydney         12 VALLEY HILL-SE         34.28      35.15    1  
  4 Bland, Kylie M            12 VALLEY HILL-SE         40.32      39.14  
  5 White, Kaitlyn            11 CHAPMAN                45.07      45.93  
  6 Brannon, Natalee          12 CHAPMAN                54.97      54.26  
 
Event 32  Boys 11-12 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 O,Neill, Hudson           11 VALLEY HILL-SE         35.21      34.72    5  
  2 Carden, Harley            12 CHAPMAN                37.50      38.27    3  
  3 Copeland, Preston         11 VALLEY HILL-SE         41.19      40.33    1  
  4 Beutjer, Matthew          12 VALLEY HILL-SE         41.74      44.13  
  5 Carter, Caleb             11 CHAPMAN                52.64      47.56  
  6 Purves, John              12 CHAPMAN                50.08      54.36  
 
Event 35  Girls 13-14 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Carter, Ariel             14 CHAPMAN                39.89      38.04    5  
  2 Lenoir, Victoria          14 CHAPMAN                36.04      40.92    3  
 
Event 38  Boys 13-14 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Lenoir, James             13 CHAPMAN                31.72      31.84    5  
 
Event 41  Girls 15-17 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Mason, Nikki              15 CHAPMAN                37.39      35.82    5  
  2 Medley, Katie             17 CHAPMAN                   NT      38.14    3  
 
Event 44  Boys 15-17 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Vardaman, Parker          15 VALLEY HILL-SE         28.37      28.06    5  
  2 White, Connor             15 CHAPMAN                30.21      28.97    3  
  3 Poulin, Quinten           17 CHAPMAN                30.31      30.34    1  
  4 Carter, Brent             17 CHAPMAN                33.05      32.15  
 
Event 47  Girls 8 & Under 25 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Engel, Katelyn             8 VALLEY HILL-SE         38.40      37.50    5  
  2 Dodd, Ellie                7 VALLEY HILL-SE         41.86      39.63    3  
  3 Stephens, Adalin           7 VALLEY HILL-SE            NT      43.24    1  
 
Event 48  Boys 8 & Under 25 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Carney, Cameron            7 VALLEY HILL-SE         33.15      29.27    5  
  2 O'Neill, Grattan           8 VALLEY HILL-SE         27.63      32.36    3  
  3 Atchley, Wyatt J           7 VALLEY HILL-SE       1:01.25      40.61    1  
  4 Fratangelo, Gus            7 CHAPMAN                   NT      56.83  
 
Event 49  Girls 9-10 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Engel, Grace G            10 VALLEY HILL-SE         54.65      54.62    5  
  2 Wilson, Kaylen             9 VALLEY HILL-SE         59.40      55.02    3  
  3 Bland, Jenna E            10 VALLEY HILL-SE       1:10.46    1:08.22    1  
 
Event 50  Boys 9-10 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Carney, Gavin M            9 VALLEY HILL-SE         53.74      52.91    5  
  2 Bland, Caden C            10 VALLEY HILL-SE         54.35      53.87    3  
  3 Bryant, Gatlin            10 CHAPMAN                   NT      59.89    1  
  4 O'Neill, Bram             10 VALLEY HILL-SE       1:03.31    1:08.85  
 
Event 51  Girls 11-12 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Bland, Kylie M            12 VALLEY HILL-SE         54.24      47.99    5  
  2 Bryant, Shelby            12 CHAPMAN                56.05      49.54    3  
  3 Hoffmeyer, Sydney         12 VALLEY HILL-SE         53.31      52.46    1  
  4 Benton, Emma              11 VALLEY HILL-SE         52.21      52.82  
  5 White, Kaitlyn            11 CHAPMAN              1:03.77    1:03.39  
  6 Brannon, Natalee          12 CHAPMAN                   NT    1:13.59  
 
Event 52  Boys 11-12 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Carden, Harley            12 CHAPMAN                49.83      51.18    5  
  2 O,Neill, Hudson           11 VALLEY HILL-SE         52.83      52.82    3  
  3 Purves, John              12 CHAPMAN                55.66      55.23    1  
  4 Beutjer, Matthew          12 VALLEY HILL-SE       1:02.67      56.32  
 
Event 53  Girls 13-14 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Lenoir, Victoria          14 CHAPMAN                49.17      50.96    5  
  2 Carter, Ariel             14 CHAPMAN              1:14.15    1:14.43    3  
 
Event 54  Boys 13-14 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Lenoir, James             13 CHAPMAN                59.32      44.53    5  
 
Event 55  Girls 15-17 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Purves, Leah              16 CHAPMAN                40.66      41.03    5  
  2 Mason, Nikki              15 CHAPMAN                54.03      50.54    3  
  3 Medley, Katie             17 CHAPMAN                   NT      55.18    1  
 
Event 56  Boys 15-17 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Gordon, Joe               17 CHAPMAN                   NT      37.70    5  
  2 Vardaman, Parker          15 VALLEY HILL-SE         40.03      39.58    3  
  3 Poulin, Quinten           17 CHAPMAN                42.93      40.51    1  
  4 White, Connor             15 CHAPMAN                44.62      41.77  
 
Event 57  Mixed 8 & Under 100 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 VALLEY HILL COUNTRY CLUB-SE  'A'                  1:39.34    1:40.63    7  
     1) O'Neill, Grattan M8             2) Dodd, Ellie W7                 
     3) Engel, Katelyn W8               4) Carney, Cameron M7             
 -- VALLEY HILL COUNTRY CLUB-SE  'B'                       NT   X2:02.14  
     1) Swearengin, Taylor M8           2) Bornell, Angel A W7            
     3) Stephens, Adalin W7             4) Copeland, Elijah M8            
 -- VALLEY HILL COUNTRY CLUB-SE  'C'                       NT   X3:06.67  
     1) Evans, Jackson T M7             2) Jamison, Klare E W6            
     3) Benton, Ava W4                  4) Atchley, Wyatt J M7            
 
Event 59  Mixed 9-10 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 VALLEY HILL COUNTRY CLUB-SE  'A'                  3:02.90    3:06.28    7  
     1) Engel, Grace G W10              2) Wilson, Kaylen W9              
     3) O'Neill, Bram M10               4) Carney, Gavin M M9             
 -- VALLEY HILL COUNTRY CLUB-SE  'B'                       NT   X3:32.42  
     1) Dodd, Evan M9                   2) Brown, Virginia A W9           
     3) Warwick, Isabella M W10         4) Bland, Caden C M10             
 
Event 61  Mixed 11-12 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 VALLEY HILL COUNTRY CLUB-SE  'A'                  2:40.81    2:32.79    7  
     1) O,Neill, Hudson M11             2) Beutjer, Matthew M12           
     3) Benton, Emma W11                4) Hoffmeyer, Sydney W12          
  2 CHAPMAN SWIM TEAM  'A'                            3:02.62    2:48.87  
     1)                                 2) White, Kaitlyn W11             
     3) Bryant, Shelby W12              4)                                
 
Event 63  Mixed 13-14 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 CHAPMAN SWIM TEAM  'A'                                 NT    2:48.62    7  
     1) Carter, Ariel W14               2) Lenoir, James M13              
     3) Lenoir, Victoria W14            4) Vachon, Jude M14               
 
Event 65  Mixed 15-17 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 CHAPMAN SWIM TEAM  'A'                                 NT    2:13.06    7  
     1) White, Connor M15               2) Purves, Leah W16               
     3) Poulin, Quinten M17             4) Mason, Nikki W15               
 
Event 67  Girls 8 & Under 25 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Murley, Alyssa             8 CHAPMAN                32.91      30.81    5  
  2 Dodd, Ellie                7 VALLEY HILL-SE         36.57      37.14    3  
  3 Bornell, Angel A           7 VALLEY HILL-SE            NT    1:09.87    1  
  4 Stephens, Adalin           7 VALLEY HILL-SE            NT    1:23.87  
 
Event 68  Boys 8 & Under 25 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Copeland, Elijah           8 VALLEY HILL-SE         24.75      22.14    5  
  2 Swearengin, Taylor         8 VALLEY HILL-SE         41.47      38.36    3  
  3 Fratangelo, Gus            7 CHAPMAN              1:20.18    1:15.78    1  
  4 Evans, Jackson T           7 VALLEY HILL-SE         35.50    2:02.32  
 
Event 69  Girls 9-10 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Warwick, Isabella M       10 VALLEY HILL-SE       1:07.46      57.45    5  
  2 Engel, Grace G            10 VALLEY HILL-SE       1:01.61      57.77    3  
  3 Brown, Virginia A          9 VALLEY HILL-SE            NT    1:06.77    1  
 
Event 70  Boys 9-10 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Carney, Gavin M            9 VALLEY HILL-SE            NT      47.83    5  
  2 Bryant, Gatlin            10 CHAPMAN                55.35      48.83    3  
  3 Bland, Caden C            10 VALLEY HILL-SE       1:03.57    1:04.50    1  
  4 Dodd, Evan                 9 VALLEY HILL-SE       1:12.76    1:15.64  
  5 Frantangelo, Cole         10 CHAPMAN                   NT    1:23.71  
 
Event 71  Girls 11-12 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hoffmeyer, Sydney         12 VALLEY HILL-SE         38.42      41.65    5  
  2 Bland, Kylie M            12 VALLEY HILL-SE         51.38      53.75    3  
  3 White, Kaitlyn            11 CHAPMAN                   NT    1:05.84    1  
  4 Brannon, Natalee          12 CHAPMAN              1:06.84    1:06.35  
  5 Murley, Jamie             11 CHAPMAN                   NT    1:23.33  
 
Event 72  Boys 11-12 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Beutjer, Matthew          12 VALLEY HILL-SE         52.25      50.90    5  
  2 Copeland, Preston         11 VALLEY HILL-SE         51.50      54.58    3  
  3 Carden, Harley            12 CHAPMAN                59.93      57.37    1  
  4 Carter, Caleb             11 CHAPMAN                   NT    1:08.03  
  5 Purves, John              12 CHAPMAN              1:04.24    1:08.33  
 
Event 73  Girls 13-14 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Carter, Ariel             14 CHAPMAN                47.70      47.43    5  
 
Event 74  Boys 13-14 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Lenoir, James             13 CHAPMAN                40.38      32.96    5  
 
Event 75  Girls 15-17 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Purves, Leah              16 CHAPMAN                   NT      39.20    5  
  2 Mason, Nikki              15 CHAPMAN                45.56      44.84    3  
 
Event 76  Boys 15-17 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Gordon, Joe               17 CHAPMAN                35.78      34.80    5  
  2 Vardaman, Parker          15 VALLEY HILL-SE         40.75      37.75    3  
  3 Carter, Brent             17 CHAPMAN                48.56      43.03    1  
  4 White, Connor             15 CHAPMAN                42.70      43.82  
 
Event 77  Girls 8 & Under 25 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Engel, Katelyn             8 VALLEY HILL-SE         36.06      34.58    5  
  2 Stephens, Adalin           7 VALLEY HILL-SE         47.69      37.95    3  
  3 Murley, Alyssa             8 CHAPMAN                   NT      39.85    1  
  4 Bornell, Angel A           7 VALLEY HILL-SE            NT      47.04  
 
Event 78  Boys 8 & Under 25 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Carney, Cameron            7 VALLEY HILL-SE         25.73      26.09    5  
  2 Copeland, Elijah           8 VALLEY HILL-SE         27.38      30.38    3  
  3 Swearengin, Taylor         8 VALLEY HILL-SE         44.55      32.74    1  
  4 Fratangelo, Gus            7 CHAPMAN                   NT      55.34  
 
Event 79  Girls 9-10 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Engel, Grace G            10 VALLEY HILL-SE       1:18.75    1:00.15    5  
  2 Wilson, Kaylen             9 VALLEY HILL-SE       1:16.77    1:12.63    3  
  3 Bland, Jenna E            10 VALLEY HILL-SE       1:14.66    1:19.34    1  
 
Event 80  Boys 9-10 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Bryant, Gatlin            10 CHAPMAN                49.47      50.10    5  
  2 Bland, Caden C            10 VALLEY HILL-SE       1:04.91      58.45    3  
  3 Dodd, Evan                 9 VALLEY HILL-SE            NT    1:01.89    1  
 
Event 81  Girls 11-12 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Bryant, Shelby            12 CHAPMAN                47.98      43.55    5  
  2 Benton, Emma              11 VALLEY HILL-SE         46.81      45.69    3  
  3 White, Kaitlyn            11 CHAPMAN              1:11.59    1:17.40    1  
  4 Murley, Jamie             11 CHAPMAN                   NT    1:55.94  
 
Event 82  Boys 11-12 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 O,Neill, Hudson           11 VALLEY HILL-SE         49.76      45.71    5  
  2 Copeland, Preston         11 VALLEY HILL-SE         57.88      54.52    3  
 
Event 83  Girls 13-14 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Lenoir, Victoria          14 CHAPMAN                49.51      49.36    5  
 
Event 84  Boys 13-14 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Lenoir, James             13 CHAPMAN                43.30      39.82    5  
 
Event 85  Girls 15-17 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Purves, Leah              16 CHAPMAN                40.12      34.03    5  
  2 Medley, Katie             17 CHAPMAN                   NT      52.46    3  
 
Event 86  Boys 15-17 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Gordon, Joe               17 CHAPMAN                31.64      30.77    5  
  2 Poulin, Quinten           17 CHAPMAN                   NT      40.83    3  
  3 Carter, Brent             17 CHAPMAN                   NT      51.86    1  
 
Event 87  Girls 8 & Under 100 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 VALLEY HILL COUNTRY CLUB-SE  'A'                  2:08.44    2:16.38    7  
     1) Stephens, Adalin 7              2) Bornell, Angel A 7             
     3) Dodd, Ellie 7                   4) Engel, Katelyn 8               
 
Event 88  Boys 8 & Under 100 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 VALLEY HILL COUNTRY CLUB-SE  'A'                  1:25.39    1:43.78    7  
     1) O'Neill, Grattan 8              2) Atchley, Wyatt J 7             
     3) Copeland, Elijah 8              4) Carter, William 6              
 -- VALLEY HILL COUNTRY CLUB-SE  'B'                  1:56.59   X2:15.85  
     1) Brown, Benjamin 7               2) Carney, Garrison 5             
     3) Swearengin, Taylor 8            4) Brown, John Calvin C 6         
 
Event 89  Girls 9-10 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 VALLEY HILL COUNTRY CLUB-SE  'A'                  3:27.65    3:18.52    7  
     1) Bland, Jenna E 10               2) Brown, Virginia A 9            
     3) Warwick, Isabella M 10          4) Engel, Grace G 10              
 
Event 90  Boys 9-10 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 VALLEY HILL COUNTRY CLUB-SE  'A'                  2:58.48    3:17.33    7  
     1) Bland, Caden C 10               2) Carney, Cameron 7              
     3) Dodd, Evan 9                    4) Carney, Gavin M 9              
 
Event 91  Girls 11-12 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 VALLEY HILL COUNTRY CLUB-SE  'A'                  2:28.25    2:53.51    7  
     1) Benton, Emma 11                 2) Bland, Kylie M 12              
     3) Wilson, Kaylen 9                4) Hoffmeyer, Sydney 12           
  2 CHAPMAN SWIM TEAM  'A'                                 NT    3:22.99  
     1) Brannon, Natalee 12             2) Bryant, Shelby 12              
     3) Murley, Jamie 11                4) White, Kaitlyn 11              
 
Event 92  Boys 11-12 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 VALLEY HILL COUNTRY CLUB-SE  'A'                       NT    2:48.00    7  
     1) O'Neill, Bram 10                2) Copeland, Preston 11           
     3) Beutjer, Matthew 12             4) O,Neill, Hudson 11             
  2 CHAPMAN SWIM TEAM  'A'                                 NT    3:41.98  
     1) Carden, Harley 12               2) Carter, Caleb 11               
     3) Purves, John 12                 4) Weir, Walker 10                
 
Event 95  Girls 15-17 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 CHAPMAN SWIM TEAM  'A'                                 NT    2:29.88    7  
     1) Mason, Nikki 15                 2) Medley, Katie 17               
     3) Purves, Leah 16                 4) Carter, Ariel 14               
 
Event 96  Boys 15-17 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 CHAPMAN SWIM TEAM  'A'                            2:06.17    2:08.00    7  

 

 
 

Web Design by:
MerchantWorks, Inc.


Copyright 2004-2017 - Rocket City Swim League, PO Box 10052, Huntsville, AL 35801
info@swimrcsl.org