Home
2016 Meets
2015 Meets
Archive & Records
Forms & Documents
Officiating
Member Pools
Board & Minutes
About RCSL

Meet Results / Record Listing

(Meters Time = Yards Time x 1.11 ----- Yards Time = Meters Time / 1.11)



Licensed to RCSL - F               HY-TEK's MEET MANAGER 5.0 6/17/2015 11:50 PM
                     VHCC_YMCA_Dual_06_17_2015 - 6/17/2015                     
                                    Results                                    
 
Event 1  Girls 8 & Under 100 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 YMCA SEALS  'A'                                   1:55.74   J2:10.89    7  
     1) Lazo, Sofia 8                   2) Norton, Keegan 8               
     3) Buechler, Lydia 7               4) Wical, Bianca 7                
  2 VALLEY HILL COUNTRY CLUB-SE  'A'                  2:49.13   J2:10.32  
     1) Carter, Sara 8                  2) Sowash, Riley 7                
     3) Engel, Katelyn 8                4) Stephens, Adalin 7             
 -- YMCA SEALS  'B'                                        NT   x2:23.76  
     1) Pindera, Nadia 8                2) Reynolds, Sarah 8              
     3) Gierloff, Emily 8               4) Wingate, Madison 6             
 
Event 2  Boys 8 & Under 100 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 VALLEY HILL COUNTRY CLUB-SE  'A'                  1:57.03    2:05.34    7  
     1) Copeland, Elijah 8              2) Swearengin, Taylor 8           
     3) Evans, Jackson T 7              4) Atchley, Wyatt J 7             
  2 YMCA SEALS  'A'                                   2:05.42    2:22.92  
     1) Sexton, Evan 8                  2) Rush, Jordon 8                 
     3) Burnham, Nikolas 8              4) Bollinger, Mason 7             
 
Event 3  Girls 9-10 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 VALLEY HILL COUNTRY CLUB-SE  'A'                  4:45.93    3:53.97    7  
     1) Bland, Jenna E 9                2) Wilson, Kaylen 9               
     3) Sowash, Lillian G 10            4) Warwick, Isabella M 10         
  2 YMCA SEALS  'A'                                   4:10.32    3:54.05  
     1) Marroquin, Kayla 9              2) Thornton, Sarah 10             
     3) Wical, Alexia 9                 4) Harris, Kennedy 9              
 
Event 4  Boys 9-10 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 VALLEY HILL COUNTRY CLUB-SE  'A'                  3:46.81    3:35.39    7  
     1) Carney, Gavin M 9               2) Bland, Caden C 9               
     3) O'Neill, Bram 10                4) O'Neill, Grattan 8             
 -- YMCA SEALS  'A'                                   3:41.78         DQ  
     1) Bollinger, Michael Robert 10    2) Baughn, Max 10                 
     3) Wyatt, Brodie 10                4) Gierloff, Ryan 10              
 
Event 5  Girls 11-12 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 YMCA SEALS  'A'                                   2:52.90    2:49.85    7  
     1) Allen, Kori L 12                2) Burnham, Victoria 12           
     3) Sexton, Cara 11                 4) England, Katie 11              
  2 VALLEY HILL COUNTRY CLUB-SE  'A'                  3:01.70    2:55.96  
     1) Hoffmeyer, Sydney 12            2) Savage, Grayson G 12           
     3) Benton, Emma 11                 4) Engel, Grace G 10              
 -- YMCA SEALS  'B'                                   3:53.75   X4:24.71  
     1) Wingate, Hannah 9               2) Butler, Taylor 11              
     3) Lucas, Iyana 11                 4) Barch, Kailin 11               
 
Event 10  Boys 15-17 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 VALLEY HILL COUNTRY CLUB-SE  'A'                       NT    2:55.27    7  
     1) Vardaman, Parker 15             2) Mann, T T 16                   
     3) Ford, Palmer 17                 4) Sykstus, Sam 17                
 
Event 11  Girls 6 & Under 25 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Wingate, Madison           6 YMCA                   46.01      34.92    5  
  2 Bhika, Zoe                 6 YMCA                      NT      38.07    3  
  3 Jamison, Klare E           6 VALLEY HILL-SE         44.07      38.19    1  
  4 Wright, Paige              5 VALLEY HILL-SE       1:15.53      51.52  
  5 Jamison, Molly A           5 VALLEY HILL-SE       1:31.88    1:04.89  
 
Event 13  Girls 6 & Under 25 Yard Freestyle Exhibition
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
 -- Savage, Katie C            6 VALLEY HILL-SE       1:15.84     X53.97  
 -- O'Neill, Fanny L           4 VALLEY HILL-SE       1:01.68     X56.94  
 -- Atchley, Hailey E          5 VALLEY HILL-SE         55.10     X57.77  
 
Event 14  Boys 6 & Under 25 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Carter, William            6 VALLEY HILL-SE         28.06      24.20    5  
  2 Carney, Garrison           5 VALLEY HILL-SE         41.41      33.94    3  
  3 Benson, Jackson            6 YMCA                      NT      35.43    1  
  4 Israel, Lucas M            6 VALLEY HILL-SE         55.78      35.52  
 
Event 16  Boys 6 & Under 25 Yard Freestyle Exhibition
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
 -- Brown, John Calvin C       6 VALLEY HILL-SE            NT     X34.68  
 -- Wilson, Tripp              6 VALLEY HILL-SE         43.97     X38.75  
 -- Copeland, Porter           6 VALLEY HILL-SE         50.89     X38.87  
 -- O'Neill, Athan E           6 VALLEY HILL-SE         58.12     X43.56  
 -- Davis, Joseph M            6 VALLEY HILL-SE         55.45     X43.90  
 -- Carter, Sam                6 VALLEY HILL-SE         51.70     X44.20  
 -- Carter, Cooper J           4 VALLEY HILL-SE       1:06.38     X55.01  
 -- Swearengin, Riley T        5 VALLEY HILL-SE       1:01.93   X1:00.37  
 
Event 17  Girls 8 & Under 25 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Lazo, Sofia                8 YMCA                      NT      18.82    5  
  2 Engel, Katelyn             8 VALLEY HILL-SE         24.84      22.50    3  
  3 Pindera, Nadia             8 YMCA                      NT      29.20    1  
  4 Reynolds, Sarah            8 YMCA                   33.28      34.07  
  5 Stephens, Adalin           7 VALLEY HILL-SE            NT      41.75  
  6 Bornell, Angel A           7 VALLEY HILL-SE         52.77      47.03  
 
Event 19  Girls 8 & Under 25 Yard Freestyle Exhibition
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bhika, Asha                8 YMCA                      NT      26.45  
  2 Gierloff, Emily            8 YMCA                   38.98      29.93  
  3 Reynolds, Madeline         7 YMCA                   55.21      53.39  
 -- Graves, Riley E            7 VALLEY HILL-SE         57.56   X1:03.13  
 
Event 20  Boys 8 & Under 25 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Burnham, Nikolas           8 YMCA                   18.27      18.69    5  
  2 Sexton, Evan               8 YMCA                   20.39      20.46    3  
  3 O'Neill, Grattan           8 VALLEY HILL-SE         20.63      23.76    1  
  4 Brown, Benjamin            7 VALLEY HILL-SE            NT      24.94  
  5 Atchley, Wyatt J           7 VALLEY HILL-SE         36.89      26.24  
  6 Rush, Jordon               8 YMCA                      NT      34.34  
 
Event 23  Girls 9-10 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Wical, Alexia              9 YMCA                   43.55      41.69    5  
  2 Engel, Grace G            10 VALLEY HILL-SE         51.35      42.01    3  
  3 Thornton, Sarah           10 YMCA                   50.34      50.21    1  
  4 Marroquin, Kayla           9 YMCA                      NT      53.27  
  5 Warwick, Isabella M       10 VALLEY HILL-SE       1:05.50      54.78  
  6 Brown, Virginia A          9 VALLEY HILL-SE            NT      55.36  
 
Event 25  Girls 9-10 50 Yard Freestyle Exhibition
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Wingate, Hannah            9 YMCA                 1:16.94    1:09.46  
 
Event 26  Boys 9-10 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Carney, Gavin M            9 VALLEY HILL-SE         38.83      38.52    5  
  2 Baughn, Max               10 YMCA                   39.29      40.63    3  
  3 O'Neill, Bram             10 VALLEY HILL-SE         43.89      40.66    1  
  4 Wyatt, Brodie             10 YMCA                   39.55      42.19  
  5 Gierloff, Ryan            10 YMCA                   48.43      46.58  
  6 Bland, Caden C             9 VALLEY HILL-SE         59.03      47.87  
 
Event 29  Girls 11-12 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Allen, Kori L             12 YMCA                   29.68      31.40    5  
  2 Hoffmeyer, Sydney         12 VALLEY HILL-SE         35.52      34.72    3  
  3 Benton, Emma              11 VALLEY HILL-SE         36.69      35.75    1  
  4 England, Katie            11 YMCA                      NT      45.19  
  5 Butler, Taylor            11 YMCA                   44.19      45.91  
 
Event 31  Girls 11-12 50 Yard Freestyle Exhibition
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
 -- Lucas, Iyana              11 YMCA                   48.90     X47.93  
 -- Barch, Kailin             11 YMCA                      NT     X54.58  
 
Event 32  Boys 11-12 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 O,Neill, Hudson           11 VALLEY HILL-SE         35.21      35.36    5  
  2 Copeland, Preston         11 VALLEY HILL-SE         48.78      41.19    3  
 
Event 35  Girls 13-14 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 England, Shannon          13 YMCA                   39.76      36.61    5  
  2 McLelland, Paige          13 VALLEY HILL-SE         38.64      37.07    3  
 
Event 44  Boys 15-17 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ford, Palmer              17 VALLEY HILL-SE            NT      28.26    5  
  2 Vardaman, Parker          15 VALLEY HILL-SE            NT      28.37    3  
  3 Sykstus, Sam              17 VALLEY HILL-SE            NT      43.12    1  
 
Event 47  Girls 8 & Under 25 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Pindera, Nadia             8 YMCA                   34.42      35.63    5  
  2 Buechler, Lydia            7 YMCA                   33.06      37.12    3  
  3 Sowash, Riley              7 VALLEY HILL-SE            NT      39.81    1  
  4 Carter, Sara               8 VALLEY HILL-SE         48.62      42.50  
  5 Bornell, Angel A           7 VALLEY HILL-SE            NT      43.99  
  6 Norton, Keegan             8 YMCA                   38.07      48.47  
 
Event 48  Boys 8 & Under 25 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Burnham, Nikolas           8 YMCA                   27.94      27.35    5  
  2 O'Neill, Grattan           8 VALLEY HILL-SE         27.63      31.85    3  
  3 Copeland, Elijah           8 VALLEY HILL-SE         48.21      37.84    1  
  4 Bollinger, Mason           7 YMCA                   43.82      42.03  
  5 Swearengin, Taylor         8 VALLEY HILL-SE         46.46      51.59  
  6 Rush, Jordon               8 YMCA                   41.89      55.02  
 
Event 49  Girls 9-10 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Wical, Alexia              9 YMCA                   56.90      54.14    5  
  2 Engel, Grace G            10 VALLEY HILL-SE         58.37      54.65    3  
  3 Wilson, Kaylen             9 VALLEY HILL-SE       1:06.19      59.40    1  
  4 Bhika, Eden               10 YMCA                      NT    1:00.45  
  5 Marroquin, Kayla           9 YMCA                      NT    1:16.78  
  6 Brown, Virginia A          9 VALLEY HILL-SE            NT    1:30.89  
 
Event 50  Boys 9-10 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Carney, Gavin M            9 VALLEY HILL-SE         58.80      54.21    5  
  2 Bland, Caden C             9 VALLEY HILL-SE       1:04.34      54.35    3  
  3 Baughn, Max               10 YMCA                   54.17      57.77    1  
  4 Bollinger, Michael Rober  10 YMCA                 1:17.64    1:14.06  
 
Event 51  Girls 11-12 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Allen, Kori L             12 YMCA                   42.43      43.39    5  
  2 Savage, Grayson G         12 VALLEY HILL-SE         54.95      49.37    3  
  3 Burnham, Victoria         12 YMCA                   52.60      51.07    1  
  4 Benton, Emma              11 VALLEY HILL-SE       1:09.00      52.21  
  5 Hoffmeyer, Sydney         12 VALLEY HILL-SE         59.93      53.31  
  6 England, Katie            11 YMCA                      NT    1:03.46  
 
Event 52  Boys 11-12 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 O,Neill, Hudson           11 VALLEY HILL-SE         54.64      52.83    5  
 
Event 53  Girls 13-14 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 England, Shannon          13 YMCA                   47.79      46.43    5  
  2 McLelland, Paige          13 VALLEY HILL-SE         55.41      50.34    3  
 
Event 56  Boys 15-17 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hvizda, Thomas            15 YMCA                   37.54      38.82    5  
  2 Vardaman, Parker          15 VALLEY HILL-SE            NT      40.03    3  
  3 Sykstus, Sam              17 VALLEY HILL-SE            NT      47.70    1  
 
Event 57  Mixed 8 & Under 100 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 YMCA SEALS  'A'                                   1:23.18    1:22.46    7  
     1) Sexton, Evan M8                 2) Wical, Bianca W7               
     3) Lazo, Sofia W8                  4) Burnham, Nikolas M8            
  2 VALLEY HILL COUNTRY CLUB-SE  'A'                       NT    1:39.34  
     1) Carter, Sara W8                 2) Carter, William M6             
     3) Engel, Katelyn W8               4) O'Neill, Grattan M8            
 -- YMCA SEALS  'B'                                        NT   X2:07.53  
     1) Buechler, Lydia W7              2) Bollinger, Mason M7            
     3) Rush, Jordon M8                 4) Bhika, Asha W8                 
 -- VALLEY HILL COUNTRY CLUB-SE  'B'                       NT   x2:20.69  
     1) Swearengin, Taylor M8           2) Bornell, Angel A W7            
     3) Evans, Jackson T M7             4) Sowash, Riley W7               
 -- VALLEY HILL COUNTRY CLUB-SE  'C'                       NT   X2:52.25  
     1) Brown, Benjamin M7              2) Jamison, Klare E W6            
     3) Stephens, Adalin W7             4) Atchley, Wyatt J M7            
 
Event 59  Mixed 9-10 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 YMCA SEALS  'A'                                   2:30.59    2:50.93    7  
     1) Wyatt, Brodie M10               2) Bhika, Eden W10                
     3) Wical, Alexia W9                4) Baughn, Max M10                
  2 VALLEY HILL COUNTRY CLUB-SE  'A'                       NT    3:02.90  
     1) O'Neill, Bram M10               2) Wilson, Kaylen W9              
     3) Engel, Grace G W10              4) Carney, Gavin M M9             
 -- VALLEY HILL COUNTRY CLUB-SE  'B'                       NT   X3:35.02  
     1) Bland, Caden C M9               2) Warwick, Isabella M W10        
     3) Bland, Jenna E W9               4) Copeland, Elijah M8            
 -- YMCA SEALS  'B'                                        NT   X4:07.53  
     1) Gierloff, Ryan M10              2) Wingate, Hannah W9             
     3) Bollinger, Michael Robert M10   4) Thornton, Sarah W10            
 
Event 61  Mixed 11-12 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 VALLEY HILL COUNTRY CLUB-SE  'A'                       NT    2:40.81    7  
     1) Hoffmeyer, Sydney W12           2) Copeland, Preston M11          
     3) Savage, Grayson G W12           4) O,Neill, Hudson M11            
 
Event 67  Girls 8 & Under 25 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Wical, Bianca              7 YMCA                   31.66      31.65    5  
  2 Carter, Sara               8 VALLEY HILL-SE         39.27      32.76    3  
  3 Norton, Keegan             8 YMCA                   31.61      35.19    1  
  4 Engel, Katelyn             8 VALLEY HILL-SE         45.02      39.47  
  5 Sowash, Riley              7 VALLEY HILL-SE            NT      41.29  
 
Event 68  Boys 8 & Under 25 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Sexton, Evan               8 YMCA                   23.05      23.04    5  
  2 Copeland, Elijah           8 VALLEY HILL-SE         25.26      24.75    3  
  3 Bollinger, Mason           7 YMCA                   39.55     J35.00    1  
  4 Carney, Cameron            7 VALLEY HILL-SE         30.57     J34.68  
  5 Evans, Jackson T           7 VALLEY HILL-SE         58.70      35.50  
  6 Rush, Jordon               8 YMCA                      NT      46.14  
 
Event 69  Girls 9-10 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Wical, Alexia              9 YMCA                   49.36      45.42    5  
  2 Bhika, Eden               10 YMCA                      NT      51.07    3  
  3 Sowash, Lillian G         10 VALLEY HILL-SE            NT      51.72    1  
  4 Thornton, Sarah           10 YMCA                   59.63      56.45  
  5 Bland, Jenna E             9 VALLEY HILL-SE       1:18.23    1:04.81  
  6 Warwick, Isabella M       10 VALLEY HILL-SE       1:17.91    1:07.46  
 
Event 70  Boys 9-10 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Wyatt, Brodie             10 YMCA                   48.82      49.44    5  
  2 O'Neill, Bram             10 VALLEY HILL-SE         53.43      50.83    3  
  3 Gierloff, Ryan            10 YMCA                 1:16.03   J1:03.77    1  
  4 Bland, Caden C             9 VALLEY HILL-SE       1:20.87   J1:03.57  
 
Event 71  Girls 11-12 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Allen, Kori L             12 YMCA                   35.87      36.86    5  
  2 Sexton, Cara              11 YMCA                   44.22     J39.27    3  
  3 Hoffmeyer, Sydney         12 VALLEY HILL-SE         49.78     J38.42    1  
  4 Savage, Grayson G         12 VALLEY HILL-SE         42.19      41.38  
  5 Burnham, Victoria         12 YMCA                   46.69      45.44  
 
Event 72  Boys 11-12 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 O,Neill, Hudson           11 VALLEY HILL-SE         47.97      43.56    5  
  2 Copeland, Preston         11 VALLEY HILL-SE       1:10.45      51.50    3  
 
Event 73  Girls 13-14 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 England, Shannon          13 YMCA                      NT      41.51    5  
 
Event 76  Boys 15-17 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hvizda, Thomas            15 YMCA                   36.22      36.77    5  
  2 Sykstus, Sam              17 VALLEY HILL-SE            NT      56.68    3  
 -- Mann, T T                 16 VALLEY HILL-SE            NT         DQ  
 
Event 77  Girls 8 & Under 25 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Lazo, Sofia                8 YMCA                      NT      25.32    5  
  2 Buechler, Lydia            7 YMCA                   30.32      35.76    3  
  3 Wical, Bianca              7 YMCA                   35.95      38.95    1  
  4 Carter, Sara               8 VALLEY HILL-SE         46.68      40.60  
  5 Engel, Katelyn             8 VALLEY HILL-SE         40.26      40.72  
  6 Stephens, Adalin           7 VALLEY HILL-SE            NT      47.69  
 
Event 78  Boys 8 & Under 25 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Burnham, Nikolas           8 YMCA                   24.63      24.21    5  
  2 Carney, Cameron            7 VALLEY HILL-SE         37.37      27.89    3  
  3 Sexton, Evan               8 YMCA                   29.29      31.09    1  
  4 Evans, Jackson T           7 VALLEY HILL-SE         51.14      36.54  
  5 O'Neill, Grattan           8 VALLEY HILL-SE         36.22      37.84  
 
Event 79  Girls 9-10 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Sowash, Lillian G         10 VALLEY HILL-SE            NT      58.20    5  
  2 Bhika, Eden               10 YMCA                      NT      58.65    3  
  3 Thornton, Sarah           10 YMCA                      NT    1:04.97    1  
  4 Marroquin, Kayla           9 YMCA                      NT    1:09.88  
  5 Bland, Jenna E             9 VALLEY HILL-SE       1:35.50    1:14.66  
  6 Wilson, Kaylen             9 VALLEY HILL-SE       1:25.12    1:16.77  
 
Event 80  Boys 9-10 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Wyatt, Brodie             10 YMCA                   50.30      53.33    5  
  2 Carney, Gavin M            9 VALLEY HILL-SE         56.31      55.78    3  
  3 O'Neill, Bram             10 VALLEY HILL-SE         56.52      56.60    1  
 
Event 81  Girls 11-12 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Savage, Grayson G         12 VALLEY HILL-SE         45.76      41.35    5  
  2 Sexton, Cara              11 YMCA                   43.64      43.72    3  
  3 Benton, Emma              11 VALLEY HILL-SE         46.81      46.84    1  
  4 Burnham, Victoria         12 YMCA                   50.40      49.09  
  5 Butler, Taylor            11 YMCA                   52.27      53.76  
 
Event 82  Boys 11-12 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Copeland, Preston         11 VALLEY HILL-SE       1:06.15      57.88    5  
 
Event 83  Girls 13-14 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 McLelland, Paige          13 VALLEY HILL-SE         43.67      39.84    5  
 
Event 86  Boys 15-17 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Vardaman, Parker          15 VALLEY HILL-SE            NT      40.79    5  
 -- Mann, T T                 16 VALLEY HILL-SE            NT         DQ  
 
Event 87  Girls 8 & Under 100 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 YMCA SEALS  'A'                                   1:41.36    1:38.02    7  
     1) Wical, Bianca 7                 2) Norton, Keegan 8               
     3) Buechler, Lydia 7               4) Lazo, Sofia 8                  
  2 VALLEY HILL COUNTRY CLUB-SE  'A'                  2:19.95    2:09.66  
     1) Carter, Sara 8                  2) Bornell, Angel A 7             
     3) Sowash, Riley 7                 4) Engel, Katelyn 8               
 -- YMCA SEALS  'B'                                   2:53.48   X2:38.32  
     1) Gierloff, Emily 8               2) Reynolds, Madeline 7           
     3) Pindera, Nadia 8                4) Reynolds, Sarah 8              
 
Event 88  Boys 8 & Under 100 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 VALLEY HILL COUNTRY CLUB-SE  'A'                  1:31.70    1:41.58    7  
     1) Copeland, Elijah 8              2) Brown, Benjamin 7              
     3) Swearengin, Taylor 8            4) O'Neill, Grattan 8             
  2 YMCA SEALS  'A'                                   1:55.23    1:58.05  
     1) Sexton, Evan 8                  2) Bollinger, Mason 7             
     3) Rush, Jordon 8                  4) Burnham, Nikolas 8             
 -- VALLEY HILL COUNTRY CLUB-SE  'B'                  2:07.78   X2:17.81  
     1) Evans, Jackson T 7              2) Carney, Garrison 5             
     3) Atchley, Wyatt J 7              4) Carter, William 6              
 
Event 89  Girls 9-10 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 VALLEY HILL COUNTRY CLUB-SE  'A'                  4:00.04    3:34.50    7  
     1) Bland, Jenna E 9                2) Brown, Virginia A 9            
     3) Wilson, Kaylen 9                4) Engel, Grace G 10              
  2 YMCA SEALS  'A'                                   3:42.59    3:44.93  
     1) Thornton, Sarah 10              2) Wingate, Hannah 9              
     3) Marroquin, Kayla 9              4) Wical, Alexia 9                
 
Event 90  Boys 9-10 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 VALLEY HILL COUNTRY CLUB-SE  'A'                  3:23.31    3:03.70    7  
     1) O'Neill, Bram 10                2) Carney, Cameron 7              
     3) Bland, Caden C 9                4) Carney, Gavin M 9              
  2 YMCA SEALS  'A'                                   2:55.52    3:20.46  
     1) Wyatt, Brodie 10                2) Gierloff, Ryan 10              
     3) Bollinger, Michael Robert 10    4) Baughn, Max 10                 
 
Event 91  Girls 11-12 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 YMCA SEALS  'A'                                   2:25.42    2:27.89    7  
     1) Sexton, Cara 11                 2) Butler, Taylor 11              
     3) Burnham, Victoria 12            4) Allen, Kori L 12               
  2 VALLEY HILL COUNTRY CLUB-SE  'A'                  2:33.07    2:28.57  
     1) Savage, Grayson G 12            2) Sowash, Lillian G 10           
     3) Benton, Emma 11                 4) Hoffmeyer, Sydney 12           
 -- YMCA SEALS  'B'                                        NT   X3:21.83  
     1) England, Katie 11               2) Lucas, Iyana 11                
     3) Barch, Kailin 11                4) Bhika, Eden 10                 
 
Event 96  Boys 15-17 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 VALLEY HILL COUNTRY CLUB-SE  'A'                       NT    2:36.47    7  
     1) Vardaman, Parker 15             2) Sykstus, Sam 17                
     3) Garcia, Robert A 16             4) Ford, Palmer 17                

 

 
 

Web Design by:
MerchantWorks, Inc.


Copyright 2004-2017 - Rocket City Swim League, PO Box 10052, Huntsville, AL 35801
info@swimrcsl.org