Home
2016 Meets
2015 Meets
Archive & Records
Forms & Documents
Officiating
Member Pools
Board & Minutes
About RCSL

Meet Results / Record Listing

(Meters Time = Yards Time x 1.11 ----- Yards Time = Meters Time / 1.11)



Licensed to RCSL - H                HY-TEK's MEET MANAGER 6.0 6/2/2016 11:10 AM
                      Byrd Springs vs Piedmont - 6/1/2016                      
                                    Results                                    
 
Event 1  Girls 8 & Under 100 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 PIEDMONT PIRANHAS  'A'                            1:38.15    1:36.34    7  
     1) Kennedy, Allison 8              2) Amos, Finley 8                 
     3) Bibb, Maret 8                   4) Bostick, Adaline 8             
  2 BYRD SPRING-SE  'A'                               1:47.47    1:39.22  
     1) Partain, Shelby B 8             2) Randolph-Bishop, Katie L 6     
     3) Henriksen, Anna S 8             4) Henderson, Ida M 8             
 
Event 2  Boys 8 & Under 100 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 BYRD SPRING-SE  'A'                               1:28.34    1:48.91    7  
     1) Henriksen, CJ R 6               2) Ashburn, Evan D 8              
     3) Thompson, Benjamin C 7          4) Stifflemire, Deisen K 7        
  2 PIEDMONT PIRANHAS  'A'                            2:10.84    2:11.49  
     1) Jacobsen, Will 7                2) Robinson, Sam 8                
     3) Sieja, Oliver 7                 4) Carroll, Preston 8             
 
Event 3  Girls 9-10 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 PIEDMONT PIRANHAS  'A'                            2:57.10    2:49.09    7  
     1) King, Betsy 9                   2) Amos, Haynes 10                
     3) Brooks, Caroline 10             4) Duckett, Claire 9              
  2 BYRD SPRING-SE  'A'                               3:45.57    2:52.22  
     1) Henriksen, Ava L 10             2) Lowe, Claudia E 10             
     3) Henderson, Olivia W 10          4) Jones, Kara K 9                
 
Event 4  Boys 9-10 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 PIEDMONT PIRANHAS  'A'                            2:55.26    2:55.15    7  
     1) Kennedy, Grady 10               2) Elkins, Jack 10                
     3) Bostick, Braden 10              4) Walker, Philip 10              
  2 BYRD SPRING-SE  'A'                               4:31.70    3:27.41  
     1) Leebern, Seth D 9               2) Hill, Adam A 9                 
     3) Suwarow, Chapin M 10            4) Jones, Paul A 9                
 -- BYRD SPRING-SE  'B'                                    NT   X4:25.90  
     1) Aderholt, Jack G 10             2) Bishop, Logan J 9              
     3) Smith, Hoke H 9                 4) Cox, Nicholas R 9              
 
Event 5  Girls 11-12 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 BYRD SPRING-SE  'A'                               2:26.30    2:25.94    7  
     1) Henriksen, Emma M 11            2) Hinely, Mary E 12              
     3) Cornelius, Jessica R 12         4) Waters, Deanna C 12            
  2 PIEDMONT PIRANHAS  'A'                            2:26.39    2:26.66  
     1) Bibb, Maddie 12                 2) McEniry, Katie 11              
     3) Bender, Scout 12                4) Hale, Olivia 12                
 
Event 6  Boys 11-12 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 BYRD SPRING-SE  'A'                               2:48.62    2:56.07    7  
     1) Lawson, Cole B 11               2) Durant, Timmy P 12             
     3) Smith, Sawyer B 11              4) Bishop, Matthew F 11           
 -- BYRD SPRING-SE  'B'                                    NT   X3:40.85  
     1) Lindow, Gabe N 11               2) Noland, Jonathan W 12          
     3) Leebern, Caden G 12             4) Barto, Holden M 10             
 
Event 7  Girls 13-14 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 PIEDMONT PIRANHAS  'A'                            2:09.72    2:12.50    7  
     1) Monk, Marybeth 14               2) Speigle, Jillian 14            
     3) Erbach, Lizzie 13               4) Archer, Jamie 13               
  2 BYRD SPRING-SE  'A'                               2:13.29    2:13.22  
     1) Kelton, Laurel M 14             2) Lindow, Tess M 13              
     3) Blasingame, Claire C 13         4) Noland, Riley M 13             
 -- BYRD SPRING-SE  'B'                                    NT   X2:46.06  
     1) Henderson, Cordelia W 12        2) Flinn, Bailey N 13             
     3) Flinn, Madison G 13             4) Thompson, Allie R 11           
 
Event 8  Boys 13-14 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 BYRD SPRING-SE  'A'                               2:21.75    2:18.84    7  
     1) Hill, Aaron M 13                2) Flinn, Taylor J 13             
     3) Jones, Adam J 14                4) Lowe, Josh M 13                
 
Event 9  Girls 15-17 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 BYRD SPRING-SE  'A'                               1:59.33    2:02.78    7  
     1) Northcutt, Mary A 17            2) Blasingame, Renae R 15         
     3) Vasquez, Emily R 15             4) Hui, Chloe H 17                
  2 PIEDMONT PIRANHAS  'A'                            2:13.95    2:19.78  
     1) Monk, Abby 17                   2) Bell, Maria 17                 
     3) Monk, Anna 15                   4) Strankman, Cole Elizabeth 15   
 -- BYRD SPRING-SE  'B'                                    NT   X2:17.53  
     1) Fulton, Giselle P 16            2) Hinely, Emma C 16              
     3) Henderson, Sophia L 16          4) Northcutt, Ali E 15            
 
Event 10  Boys 15-17 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 PIEDMONT PIRANHAS  'A'                            1:50.72    1:50.78    7  
     1) Chance, Caleb 15                2) Werth, Benjamin 15             
     3) Overbeek, Cade 17               4) Smith, Austin 17               
  2 BYRD SPRING-SE  'A'                               1:51.23    1:58.13  
     1) Vasquez, Sam E 17               2) Lindow, Jackson R 17           
     3) Blasingame, Ian I 17            4) Reed, Luke A 17                
 
Event 57  Mixed 8 & Under 100 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
 -- BYRD SPRING-SE  'C'                               3:16.50         x   
     1) Partain, Teddy T M3             2) Woods, Paisley C W7            
     3) Cox, Madeline R W7              4) Partain, Warren S M6           
 -- BYRD SPRING-SE  'B'                               1:48.40         x   
     1) Stifflemire, Deisen K M7        2) Randolph-Bishop, Katie L W6    
     3) Partain, Shelby B W8            4) Henriksen, CJ R M6             
 
Event 59  Mixed 9-10 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
 -- BYRD SPRING-SE  'C'                                    NT         x   
     1) Waters, Piper L W10             2) Suwarow, Addie J W9            
     3) Barto, Holden M M10             4) Cox, Nicholas R M9             
 -- BYRD SPRING-SE  'B'                                    NT         x   
     1) Jones, Kara K W9                2) Henderson, Olivia W W10        
     3) Jones, Paul A M9                4) Aderholt, Jack G M10           
 
Event 61  Mixed 11-12 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
 -- BYRD SPRING-SE  'C'                               2:53.33         x   
     1) Smith, Sawyer B M11             2) Henderson, Cordelia W W12      
     3) Thompson, Allie R W11           4) Leebern, Caden G M12           
 -- BYRD SPRING-SE  'B'                               2:19.80         x   
     1) Noland, Jonathan W M12          2) Henriksen, Emma M W11          
     3) Hinely, Mary E W12              4) Lawson, Cole B M11             
 
Event 63  Mixed 13-14 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
 -- BYRD SPRING-SE  'B'                               2:13.17         x   
     1) Flinn, Taylor J M13             2) Flinn, Bailey N W13            
     3) Flinn, Madison G W13            4) Lowe, Josh M M13               
 
Event 65  Mixed 15-17 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
 -- BYRD SPRING-SE  'B'                               1:48.41         x   
     1) Lindow, Jackson R M17           2) Fulton, Giselle P W16          
     3) Henderson, Sophia L W16         4) Reed, Luke A M17               
 
Event 95  Girls 15-17 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
 -- BYRD SPRING-SE  'B'                                    NT         x   
     1) Fulton, Giselle P 16            2) Henderson, Sophia L 16         
     3) Hinely, Emma C 16               4) Northcutt, Ali E 15            
 
Event 99  Mixed 25 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Roberts, Emma T           13 MINN-SE                   NT    1:55.34  

 

 
 

Web Design by:
MerchantWorks, Inc.


Copyright 2004-2017 - Rocket City Swim League, PO Box 10052, Huntsville, AL 35801
info@swimrcsl.org