Home
2016 Meets
2015 Meets
Archive & Records
Forms & Documents
Officiating
Member Pools
Board & Minutes
About RCSL

Meet Results / Record Listing

(Meters Time = Yards Time x 1.11 ----- Yards Time = Meters Time / 1.11)



Licensed to RCSL - H               HY-TEK's MEET MANAGER 6.0 6/26/2016 01:32 PM
                    2016 RCSL CHAPvsYMCA-meters - 6/22/2016                    
                                    Results                                    
 
Event 1  Girls 8 & Under 100 SC Meter Medley Relay
===============================================================================
        RCSL:   1:26.70        1977 Aquatic Club                               
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 YMCA Seals  'A'                                   1:55.90    2:05.18    7  
     1) Bluman, Alyssa 7                2) Wical, Bianca 8                
     3) Buechler, Lydia 8               4) Burkholder, Clara 8            
 -- YMCA Seals  'B'                                        NT   x3:13.92  
     1) Reynolds, Madeline 8            2) Scully, Tatum 8                
     3) Wingate, Madison 7              4) Schaab, Eva 7                  
 
Event 2  Boys 8 & Under 100 SC Meter Medley Relay
===============================================================================
        RCSL:   1:25.60        1975 Sherwood                                   
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 YMCA Seals  'A'                                   2:23.62    2:48.98    7  
     1) Bohanon, Brodie 6               2) Shepard, Zander 8              
     3) Demirjian, Parker 7             4) Bollinger, Mason 8             
 -- YMCA Seals  'B'                                        NT   x3:33.00  
     1) Dawson, Thomas 6                2) Carr, Christopher 6            
     3) Quinn, Landon 6                 4) Livingston Stanbery, Hiroyuki 8
 
Event 3  Girls 9-10 200 SC Meter Medley Relay
===============================================================================
        RCSL:   2:38.78        1988 Piedmont                                   
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 YMCA Seals  'A'                                   3:40.03    3:49.66    7  
     1) Lee, Eunjae 10                  2) Lazo, Sofia 9                  
     3) Wical, Alexia 10                4) Gierloff, Emily 9              
 -- YMCA Seals  'B'                                   4:48.15   x4:49.57  
     1) Cornelius, Piper 9              2) Carr, Emily 9                  
     3) Pindera, Nadia 9                4) Hancock, Ava 10                
 -- YMCA Seals  'D'                                        NT   x5:35.31  
     1) Bohanon, Kya 9                  2) Hoover, Lela 9                 
     3) Lerma, Sarai 10                 4) Collier, Margaret 9            
 -- YMCA Seals  'C'                                        NT   x5:45.36  
     1) Lovvorn, Maryn 10               2) Smith, Camdyn 9                
     3) Vo, Tina 9                      4) Reynolds, Sarah 9              
 
Event 4  Boys 9-10 200 SC Meter Medley Relay
===============================================================================
        RCSL:   2:42.90    7/1/2008 Monte Sano                                 
                         B.Wermuth, J.Fulkerson, M.Graves, T.Castell       
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 YMCA Seals  'A'                                   4:03.44    4:20.59    7  
     1) McNeal, Cole 10                 2) Bluman, Daniel 9               
     3) Demirjian, Patrick 10           4) Sexton, Evan 9                 
 
Event 5  Girls 11-12 200 SC Meter Medley Relay
===============================================================================
        RCSL:   2:22.44        1999 Piedmont                                   
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 YMCA Seals  'A'                                   3:42.01    3:40.61    7  
     1) Barch, Kailin 12                2) Butler, Taylor 12              
     3) Sexton, Cara 12                 4) Lichti, Abby 12                
  2 Chapman Swim Team  'A'                                 NT    3:44.97  
     1) Murley, Jamie 12                2) White, Kaitlyn 12              
     3) Hoyt, Ashley 12                 4) Murley, Alyssa 9               
 
Event 6  Boys 11-12 200 SC Meter Medley Relay
===============================================================================
        RCSL:   2:24.93        1999 Jones Valley                               
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Chapman Swim Team  'A'                                 NT    3:47.43    7  
     1) Carter, Caleb 12                2) Weir, Walker 11                
     3) Bryant, Gatlin 11               4) Weir, Will 11                  
  2 YMCA Seals  'A'                                   4:34.66    4:41.74  
     1) Gierloff, Ryan 11               2) Bollinger, Michael Robert 11   
     3) Lerma, Isaiah 12                4) Scully, Alistair 11            
 -- YMCA Seals  'B'                                        NT   x4:58.51  
     1) Carr, Oliver 12                 2) Colbert, Bryant 11             
     3) Willingham, Christian 12        4) Yang, Jeremiah 11              
 -- YMCA Seals  'C'                                        NT   x5:43.42  
     1) Carlson, Drew 11                2) Perdomo, Mateo 12              
     3) Livingston Stanberry, Yoshi 11  4) Nelson, Issac 11               
 
Event 9  Girls 15-17 200 SC Meter Medley Relay
===============================================================================
        RCSL:   2:14.87   6/23/2010 Jones Valley                               
                         K.Wilson, J.Sabio, J.Starck, M.Luther             
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Chapman Swim Team  'A'                                 NT    2:57.18    7  
     1) Mason, Nikki 16                 2) Lenoir, Victoria 15            
     3) Purves, Leah 17                 4) Carter, Ariel 15               
 
Event 11  Girls 6 & Under 25 SC Meter Freestyle
===============================================================================
        RCSL:   20.32        2005 Sarah Margaret Cimino, BLOSSOMWOOD           
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 White, Nola                6 Chapman                   NT    4:37.56    5  
 
Event 14  Boys 6 & Under 25 SC Meter Freestyle
===============================================================================
        RCSL:   18.49        2002 Chandler Hinson, CAMELOT                     
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Bohanon, Brodie            6 YMCA                   28.56      33.08    5  
  2 Quinn, Landon              6 YMCA                   34.21      33.16    3  
  3 Carr, Christopher          6 YMCA                   40.78      40.52    1  
 
Event 16  Boys 6 & Under 25 SC Meter Freestyle Exhibition
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
 -- Reynolds, Charlie          5 YMCA                 1:22.71   X1:27.91  
 
Event 17  Girls 8 & Under 25 SC Meter Freestyle
===============================================================================
        RCSL:   16.07    6/3/2009 Reagan Wealkey, Stingrays                    
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hancock, Tessa             8 YMCA                      NT      27.59    5  
  2 Bluman, Alyssa             7 YMCA                      NT      32.78    3  
  3 Scully, Tatum              8 YMCA                   29.26      35.09    1  
 
Event 20  Boys 8 & Under 25 SC Meter Freestyle
===============================================================================
        RCSL:   16.10        1973 Chris McCool, PIEDMONT                       
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Fratangelo, Gus            8 Chapman                   NT      34.77    5  
  2 Bollinger, Mason           8 YMCA                   30.05      36.03    3  
  3 Livingston Stanbery, Hir   8 YMCA                   41.04      40.22    1  
  4 Demirjian, Parker          7 YMCA                      NT      42.28  
  5 Long, Cole                 8 Chapman                   NT      46.24  
 
Event 23  Girls 9-10 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
        RCSL:   31.34    6/5/2013 Claire Blasingame, Mountain Springs          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Cornelius, Piper           9 YMCA                      NT      48.15    5  
  2 Lovvorn, Maryn            10 YMCA                      NT      54.20    3  
  3 Murley, Alyssa             9 Chapman                   NT      54.67    1  
  4 Pindera, Nadia             9 YMCA                      NT    1:00.98  
 
Event 25  Girls 9-10 50 SC Meter Freestyle Exhibition
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hancock, Ava              10 YMCA                      NT      46.72    5  
  2 Gierloff, Emily            9 YMCA                   55.50      55.79    3  
  3 Smith, Camdyn              9 YMCA                 1:09.53    1:04.59    1  
  4 Bohanon, Kya               9 YMCA                 1:04.31   x1:10.26  
  5 Collier, Margaret          9 YMCA                 1:26.46   x1:26.00  
  6 Vo, Tina                   9 YMCA                 1:50.70   x1:29.54  
 -- Norton, Keegan             9 YMCA                      NT     X56.03  
 
Event 26  Boys 9-10 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
        RCSL:   30.62        1998 Josh Renegar, JVRA                           
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Sexton, Evan               9 YMCA                   49.26      48.44    5  
  2 McNeal, Cole              10 YMCA                   49.14      48.62    3  
  3 Marley, Alix               9 Chapman                   NT      52.74    1  
  4 Demirjian, Patrick        10 YMCA                      NT    1:07.38  
 
Event 29  Girls 11-12 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
        RCSL:   28.51    6/5/2013 Regan Weakley, MTSP                          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hoyt, Ashley              12 Chapman                   NT      37.17    5  
  2 Butler, Taylor            12 YMCA                   46.19      47.55    3  
  3 White, Kaitlyn            12 Chapman                   NT      49.53    1  
  4 Lichti, Abby              12 YMCA                   48.20      49.72  
  5 Murley, Jamie             12 Chapman                   NT      50.75  
  6 Barch, Kailin             12 YMCA                   57.24      58.54  
 
Event 32  Boys 11-12 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
        RCSL:   28.00        1976 Keating Johns, JVRA                          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Bryant, Gatlin            11 Chapman                   NT      40.87    5  
  2 Carter, Caleb             12 Chapman                   NT      48.66    3  
  3 Weir, Walker              11 Chapman                   NT      50.28    1  
  4 Willingham, Christian     12 YMCA                      NT      51.97  
  5 Lerma, Isaiah             12 YMCA                      NT      53.89  
 
Event 34  Boys 11-12 50 SC Meter Freestyle Exhibition
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
 -- Yang, Jeremiah            11 YMCA                      NT   X1:00.35  
 -- Fratangelo, Cole          11 Chapman                   NT   X1:00.89  
 -- Carr, Oliver              12 YMCA                 1:17.63   X1:20.32  
 
Event 35  Girls 13-14 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
        RCSL:   27.57    7/1/2015 Regan Weakley, MTSP                          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Allen, Kori               13 YMCA                   32.95      33.88    5  
  2 Bryant, Shelby            13 Chapman                   NT      37.38    3  
  3 Scully, Maisy             14 YMCA                   47.19      48.05    1  
  4 Brannon, Natalee          13 Chapman                   NT      51.53  
  5 Scully, Quinlyn           13 YMCA                   44.09      51.93  
 
Event 38  Boys 13-14 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
        RCSL:   26.39   6/20/2007 Tyler Kaiiszak, JVRA                         
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Lenoir, James             14 Chapman                   NT      31.31    5  
  2 Carden, Harley            13 Chapman                   NT      36.81    3  
  3 Beutjer, Matthew          13 YMCA                   44.27      43.01    1  
  4 Carlson, Logan            13 YMCA                 1:09.34      59.02  
 
Event 41  Girls 15-17 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
        RCSL:   28.00        1980 Allison Orr, CAMELOT                         
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Purves, Leah              17 Chapman                   NT      33.03    5  
  2 Carter, Ariel             15 Chapman                   NT      38.72    3  
  3 Lenoir, Victoria          15 Chapman                   NT      38.94    1  
  4 Mason, Nikki              16 Chapman                   NT     x40.05  
 
Event 44  Boys 15-17 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
        RCSL:   24.93    7/2/2013 John Smith, PIEDMONT                         
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hvizda, Thomas            16 YMCA                   31.09      30.03    5  
  2 White, Connor             16 Chapman                   NT      30.09    3  
  3 Livingston Stanbery, Dan  17 YMCA                   37.09      37.22    1  
 
Event 47  Girls 8 & Under 25 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
        RCSL:   21.30        1978 Jana Horsch, CAMELOT                         
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Wical, Bianca              8 YMCA                   29.45      28.53    5  
  2 Buechler, Lydia            8 YMCA                   26.28      29.17    3  
  3 Farias, Mary               5 Chapman                   NT      33.94    1  
  4 Wingate, Madison           7 YMCA                      NT      37.57  
  5 White, Nola                6 Chapman                   NT    2:31.76  
 
Event 48  Boys 8 & Under 25 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
        RCSL:   20.60        1980 Elmer Hung, CAMELOT                          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Shepard, Zander            8 YMCA                   30.00      30.13    5  
  2 Bollinger, Mason           8 YMCA                   42.14      42.66    3  
  3 Fratangelo, Gus            8 Chapman                   NT      51.37    1  
  4 Long, Cole                 8 Chapman                   NT    1:02.97  
 
Event 49  Girls 9-10 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
        RCSL:   40.53   6/15/2011 Allison Hu, Tide                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Lazo, Sofia                9 YMCA                   53.77      54.85    5  
  2 Wical, Alexia             10 YMCA                   54.42      55.13    3  
  3 Lee, Eunjae               10 YMCA                      NT    1:05.69    1  
  4 Pindera, Nadia             9 YMCA                      NT   x1:12.02  
  5 Murley, Alyssa             9 Chapman                   NT    1:17.66  
  6 Norton, Keegan             9 YMCA                      NT   x1:36.10  
 
Event 50  Boys 9-10 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
        RCSL:   40.85        2005 Fritz Zimmerman, CAMELOT                     
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Bluman, Daniel             9 YMCA                      NT    1:12.38    5  
  2 Marley, Alix               9 Chapman                   NT    1:21.02    3  
  3 Demirjian, Patrick        10 YMCA                      NT    1:29.60    1  
 
Event 51  Girls 11-12 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
        RCSL:   37.08        1982 Jana Korsch, CAMELOT                         
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hoyt, Ashley              12 Chapman                   NT      51.94    5  
  2 White, Kaitlyn            12 Chapman                   NT    1:04.19    3  
  3 Barch, Kailin             12 YMCA                 1:15.31    1:17.50    1  
  4 Laurel, Camryn            11 YMCA                      NT    1:21.02  
  5 Murley, Jamie             12 Chapman                   NT    1:30.69  
  6 Lichti, Abby              12 YMCA                 1:37.06    1:33.40  
 
Event 52  Boys 11-12 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
        RCSL:   37.70        1977 William Wells, BLOSSOMWOOD                   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Bryant, Gatlin            11 Chapman                   NT    1:01.78    5  
  2 Gierloff, Ryan            11 YMCA                      NT    1:04.04    3  
  3 Weir, Will                11 Chapman                   NT    1:14.16    1  
  4 Colbert, Bryant           11 YMCA                      NT    1:18.58  
  5 Weir, Walker              11 Chapman                   NT    1:19.25  
  6 Bollinger, Michael Rober  11 YMCA                 1:19.17    1:20.05  
 
Event 53  Girls 13-14 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
        RCSL:   36.54   6/24/2009 Darby Mokry, MONTE SANO                      
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Allen, Kori               13 YMCA                      NT      48.27    5  
  2 Bryant, Shelby            13 Chapman                   NT      53.53    3  
  3 Scully, Maisy             14 YMCA                      NT    1:09.15    1  
  4 Brannon, Natalee          13 Chapman                   NT    1:25.46  
 
Event 54  Boys 13-14 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
        RCSL:   32.62   6/20/2007 Tyler Kaliszak, JVRA                         
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Lenoir, James             14 Chapman                   NT      43.65    5  
  2 Carden, Harley            13 Chapman                   NT      47.88    3  
  3 Beutjer, Matthew          13 YMCA                   57.47      59.39    1  
 
Event 55  Girls 15-17 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
        RCSL:   35.39        1985 Jana Korsch, CAMELOT                         
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Purves, Leah              17 Chapman                   NT      45.28    5  
  2 Lenoir, Victoria          15 Chapman                   NT      53.88    3  
  3 Mason, Nikki              16 Chapman                   NT      57.34    1  
 
Event 56  Boys 15-17 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
        RCSL:   30.23   6/30/2010 Tyler Kaliszak, JVRA                         
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hvizda, Thomas            16 YMCA                   39.60      41.65    5  
  2 White, Connor             16 Chapman                   NT      44.57    3  
  3 Livingston Stanbery, Dan  17 YMCA                 1:01.03      57.98    1  
 
Event 57  Mixed 8 & Under 100 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
        RCSL:   1:15.47   6/13/2007 Blossomwood, BLOS                          
                         W.Kretzschmar, B.Thurman, R.Roberts, S.Cimino     
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 YMCA Seals  'A'                                   1:30.23    1:56.48    7  
     1) Wical, Bianca W8                2) Bohanon, Brodie M6             
     3) Buechler, Lydia W8              4) Shepard, Zander M8             
 -- YMCA Seals  'C'                                        NT   x2:26.17  
     1) Scully, Tatum W8                2) Wingate, Madison W7            
     3) Quinn, Landon M6                4) Carr, Christopher M6           
 -- YMCA Seals  'B'                                        NT   x3:31.05  
     1) Reynolds, Charlie M5            2) Dawson, Thomas M6              
     3) Bluman, Alyssa W7               4) Hancock, Tessa W8              
 
Event 59  Mixed 9-10 200 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
        RCSL:   2:19.00        1976 Piedmont                                   
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 YMCA Seals  'A'                                   3:09.25    3:05.07    7  
     1) Wical, Alexia W10               2) Lazo, Sofia W9                 
     3) Sexton, Evan M9                 4) McNeal, Cole M10               
 -- YMCA Seals  'B'                                        NT   x4:14.73  
     1) Smith, Camdyn W9                2) Pindera, Nadia W9              
     3) Demirjian, Patrick M10          4) Appala, Anish M9               
 -- YMCA Seals  'C'                                        NT   x4:18.96  
     1) Bohanon, Kya W9                 2) Collier, Margaret W9           
     3) Hancock, Ava W10                4) Hoover, Lela W9                
 
Event 61  Mixed 11-12 200 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
        RCSL:   2:04.91   6/29/2011 Byrd Spring, BYRD                          
                         I Blasingame, S Vasquez, M Northcutt, E Vasquez   
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Chapman Swim Team  'A'                                 NT    3:07.72    7  
     1) White, Kaitlyn W12              2) Carter, Caleb M12              
     3)                                 4) Hoyt, Ashley W12               
  2 YMCA Seals  'A'                                   2:48.60    3:15.56  
     1) Gierloff, Ryan M11              2) Scully, Alistair M11           
     3) Butler, Taylor W12              4) Sexton, Cara W12               
 -- YMCA Seals  'C'                                        NT   x4:02.15  
     1) Lichti, Abby W12                2) Barch, Kailin W12              
     3) Nelson, Issac M11               4) Yang, Jeremiah M11             
 -- YMCA Seals  'B'                                        NT   x5:01.88  
     1) Livingston Stanberry, Yoshi M11 2) Carr, Oliver M12               
     3) Bollinger, Michael Robert M11   4) Anderson, Drew M12             
 
Event 63  Mixed 13-14 200 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
        RCSL:   1:54.67    6/5/2013 Byrd Spring                                
                         C Hui, M Northcutt, I Blasingame, S Vasquez       
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Chapman Swim Team  'A'                                 NT    2:48.81    7  
     1) Brannon, Natalee W13            2) Carden, Harley M13             
     3) Lenoir, James M14               4) Bryant, Shelby W13             
  2 YMCA Seals  'A'                                   3:08.87    3:02.50  
     1) Scully, Quinlyn W13             2) Beutjer, Matthew M13           
     3) Anderson, Caleb M13             4) Allen, Kori W13                
 
Event 65  Mixed 15-17 200 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
        RCSL:   1:52.35   6/30/2010 Jones Valley Recreation Assn.              
                         N Olson, J Starck, J Sabio, T Kaliszak            
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Chapman Swim Team  'A'                                 NT    2:33.22    7  
     1) Carter, Ariel W15               2) Purves, Leah W17               
     3) White, Connor M16               4) Carden, Harley M13             
 
Event 67  Girls 8 & Under 25 SC Meter Backstroke
===============================================================================
        RCSL:   18.88        1981 Lori Harrison, BYRD SPRING                   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Bluman, Alyssa             7 YMCA                      NT      32.18    5  
  2 Burkholder, Clara          8 YMCA                      NT      37.52    3  
  3 Wingate, Madison           7 YMCA                      NT      40.87    1  
  4 Reynolds, Madeline         8 YMCA                   54.65     x43.89  
  5 Scully, Tatum              8 YMCA                      NT     x44.53  
  6 Schaab, Eva                7 YMCA                      NT     x45.55  
 
Event 68  Boys 8 & Under 25 SC Meter Backstroke
===============================================================================
        RCSL:   19.25        1980 Elmer Hung, CAMELOT                          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Bollinger, Mason           8 YMCA                      NT      34.06    5  
  2 Bohanon, Brodie            6 YMCA                      NT      39.47    3  
  3 Demirjian, Parker          7 YMCA                      NT      51.39    1  
  4 Fratangelo, Gus            8 Chapman                   NT      59.31  
  5 Dawson, Thomas             6 YMCA                   55.16   x1:08.20  
 -- Quinn, Landon              6 YMCA                      NT         DQ  
 
Event 69  Girls 9-10 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
        RCSL:   36.88   6/29/2011 Regan Weakley, Stingrays                     
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hancock, Ava              10 YMCA                      NT      59.62    5  
  2 Murley, Alyssa             9 Chapman                   NT    1:06.06    3  
  3 Lerma, Sarai              10 YMCA                      NT    1:11.52    1  
  4 Carr, Emily                9 YMCA                      NT    1:17.99  
  5 Smith, Camdyn              9 YMCA                      NT   x1:23.25  
  6 Vo, Tina                   9 YMCA                      NT   x2:34.04  
 
Event 70  Boys 9-10 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
        RCSL:   36.47    6/3/2015 Riley Groves, Launchers                      
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 McNeal, Cole              10 YMCA                   52.53      54.25    5  
  2 Sexton, Evan               9 YMCA                   54.64      57.50    3  
  3 Marley, Alix               9 Chapman                   NT    1:10.68    1  
  4 Bluman, Daniel             9 YMCA                      NT    1:12.61  
 
Event 71  Girls 11-12 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
        RCSL:   33.17   6/22/2011 Sarah Margaret Cimino, BLOS                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Sexton, Cara              12 YMCA                   40.84      42.56    5  
  2 Laurel, Camryn            11 YMCA                      NT    1:12.85    3  
  3 Murley, Jamie             12 Chapman                   NT    1:17.31    1  
 
Event 72  Boys 11-12 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
        RCSL:   27.10   6/29/2011 Chandler Espy, JVRA                          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Scully, Alistair          11 YMCA                      NT    1:07.56    5  
  2 Carter, Caleb             12 Chapman                   NT    1:08.38    3  
  3 Carlson, Drew             11 YMCA                      NT   J1:10.98    1  
  4 Weir, Will                11 Chapman                   NT   J1:09.93  
  5 Fratangelo, Cole          11 Chapman                   NT    1:11.47  
  6 Nelson, Issac             11 YMCA                      NT    1:30.03  
 
Event 73  Girls 13-14 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
        RCSL:   32.07        2000 E.C. Moore, BLOSSOMWOOD                      
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Allen, Kori               13 YMCA                      NT      41.52    5  
  2 Scully, Quinlyn           13 YMCA                 1:00.03      55.64    3  
  3 Brannon, Natalee          13 Chapman                   NT    1:18.52    1  
 
Event 74  Boys 13-14 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
        RCSL:   30.18        2006 Steven Griffin, GREENWYCHE                   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Lenoir, James             14 Chapman                   NT      39.62    5  
  2 Carden, Harley            13 Chapman                   NT      51.57    3  
  3 Carlson, Logan            13 YMCA                 1:37.68    1:19.55    1  
 
Event 75  Girls 15-17 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
        RCSL:   31.77   6/22/2011 Hannah Busk, LILY                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Mason, Nikki              16 Chapman                   NT      46.44    5  
  2 Carter, Ariel             15 Chapman                   NT      47.66    3  
 
Event 76  Boys 15-17 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
        RCSL:   28.18    7/2/2013 John Smith, PIEDMONT                         
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hvizda, Thomas            16 YMCA                   36.44      38.09    5  
 
Event 77  Girls 8 & Under 25 SC Meter Butterfly
===============================================================================
        RCSL:   18.16   6/29/2011 Claire Blasingame, BYRD                      
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Buechler, Lydia            8 YMCA                   25.71      29.06    5  
  2 Wical, Bianca              8 YMCA                   29.81      32.59    3  
  3 Hancock, Tessa             8 YMCA                      NT      33.53    1  
  4 Schaab, Eva                7 YMCA                      NT     x55.01  
 
Event 78  Boys 8 & Under 25 SC Meter Butterfly
===============================================================================
        RCSL:   18.02    7/2/2013 Will Byrd, JVRA                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Shepard, Zander            8 YMCA                      NT      38.27    5  
  2 Livingston Stanbery, Hir   8 YMCA                      NT      45.18    3  
  3 Bohanon, Brodie            6 YMCA                   43.02      50.29    1  
 
Event 79  Girls 9-10 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
        RCSL:   34.42        1993 Margaret Hoelzer, JVRA                       
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Lazo, Sofia                9 YMCA                      NT      56.40    5  
  2 Lee, Eunjae               10 YMCA                      NT    1:10.14    3  
  3 Carr, Emily                9 YMCA                      NT    1:18.02    1  
  4 Gierloff, Emily            9 YMCA                      NT   x1:22.16  
  5 Bohanon, Kya               9 YMCA                      NT   x1:34.10  
 
Event 80  Boys 9-10 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
        RCSL:   34.44        1984 Milo Crawford, SOUTHEAST YMCA                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Sexton, Evan               9 YMCA                      NT    1:16.82    5  
 
Event 81  Girls 11-12 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
        RCSL:   31.25   6/22/2011 Sarah Margaret Cimino, BLOS                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Sexton, Cara              12 YMCA                   42.28      46.80    5  
  2 Hoyt, Ashley              12 Chapman                   NT      49.22    3  
  3 Butler, Taylor            12 YMCA                   58.71      59.98    1  
  4 White, Kaitlyn            12 Chapman                   NT    1:09.81  
  5 Laurel, Camryn            11 YMCA                      NT    1:14.80  
 
Event 82  Boys 11-12 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
        RCSL:   30.68        2000 Josh Renegar, JVRA                           
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Bryant, Gatlin            11 Chapman                   NT      49.47    5  
  2 Willingham, Christian     12 YMCA                      NT    1:02.19    3  
  3 Weir, Walker              11 Chapman                   NT    1:12.34    1  
  4 Gierloff, Ryan            11 YMCA                      NT    1:20.29  
  5 Weir, Will                11 Chapman                   NT    1:21.84  
  6 Yang, Jeremiah            11 YMCA                      NT    1:29.08  
 
Event 83  Girls 13-14 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
        RCSL:   29.90   6/12/2013 Sarah Margaret Cimino, BLOS                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Allen, Kori               13 YMCA                   39.11      42.65    5  
  2 Bryant, Shelby            13 Chapman                   NT      45.45    3  
  3 Scully, Quinlyn           13 YMCA                      NT    1:00.48    1  
 
Event 85  Girls 15-17 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
        RCSL:   29.87   6/30/2010 Hannah Busk, LILY                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Purves, Leah              17 Chapman                   NT      38.05    5  
  2 Lenoir, Victoria          15 Chapman                   NT      47.18    3  
  3 Carter, Ariel             15 Chapman                   NT      49.50    1  
 
Event 86  Boys 15-17 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
        RCSL:   26.98    7/2/2013 John Smith, PIEDMONT                         
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 White, Connor             16 Chapman                   NT      40.01    5  
  2 Livingston Stanbery, Dan  17 YMCA                   44.82      50.06    3  
 
Event 87  Girls 8 & Under 100 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
        RCSL:   1:19.61        1981 Camelot                                    
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 YMCA Seals  'A'                                   1:44.50    2:09.92    7  
     1) Buechler, Lydia 8               2) Scully, Tatum 8                
     3) Burkholder, Clara 8             4) Wical, Bianca 8                
 -- YMCA Seals  'B'                                        NT   x2:30.32  
     1) Hancock, Tessa 8                2) Reynolds, Madeline 8           
     3) Schaab, Eva 7                   4) Wingate, Madison 7             
 
Event 88  Boys 8 & Under 100 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
        RCSL:   1:15.00        1972 Sherwood                                   
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 YMCA Seals  'A'                                   1:57.91    2:16.63    7  
     1) Bohanon, Brodie 6               2) Quinn, Landon 6                
     3) Bollinger, Mason 8              4) Shepard, Zander 8              
 -- YMCA Seals  'B'                                   3:33.86   x4:17.25  
     1) Livingston Stanbery, Hiroyuki 8 2) Reynolds, Charlie 5            
     3) Dawson, Thomas 6                4) Carr, Christopher 6            
 
Event 89  Girls 9-10 200 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
        RCSL:   2:27.47        1982 Byrd Spring                                
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 YMCA Seals  'A'                                   3:34.04    3:30.87    7  
     1) Wical, Alexia 10                2) Gierloff, Emily 9              
     3) Lee, Eunjae 10                  4) Lazo, Sofia 9                  
 -- YMCA Seals  'D'                                        NT   x4:19.01  
     1) Smith, Camdyn 9                 2) Lovvorn, Maryn 10              
     3) Reynolds, Sarah 9               4) Cornelius, Piper 9             
 -- YMCA Seals  'C'                                        NT   x4:25.90  
     1)                                 2) Vo, Tina 9                     
     3) Collier, Margaret 9             4) Hancock, Ava 10                
 -- YMCA Seals  'B'                                   4:27.49   x4:26.33  
     1) Pindera, Nadia 9                2) Carr, Emily 9                  
     3) Lerma, Sarai 10                 4) Bohanon, Kya 9                 
 
Event 90  Boys 9-10 200 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
        RCSL:   2:21.53        1997 Jones Valley                               
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 YMCA Seals  'A'                                   3:52.08    3:55.13    7  
     1) Sexton, Evan 9                  2) Appala, Anish 9                
     3) Bluman, Daniel 9                4) McNeal, Cole 10                
 
Event 91  Girls 11-12 200 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
        RCSL:   2:05.71   6/20/2012 Mtn Springs Stingrays                      
                         R Weakley, M Garding, G Brandon, D Campbell       
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 YMCA Seals  'A'                                   3:06.77    3:13.20    7  
     1) Butler, Taylor 12               2) Barch, Kailin 12               
     3) Lichti, Abby 12                 4) Sexton, Cara 12                
 
Event 92  Boys 11-12 200 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
        RCSL:   2:05.19        1999 Jones Valley                               
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Chapman Swim Team  'A'                                 NT    3:21.07    7  
     1) Bryant, Gatlin 11               2) Carter, Caleb 12               
     3) Weir, Will 11                   4) Marley, Alix 9                 
  2 YMCA Seals  'A'                                   3:39.25    3:38.06  
     1) Scully, Alistair 11             2) Colbert, Bryant 11             
     3) Lerma, Isaiah 12                4) Gierloff, Ryan 11              
 -- YMCA Seals  'C'                                        NT   x4:23.86  
     1) Perdomo, Mateo 12               2) Carlson, Drew 11               
     3) Bollinger, Michael Robert 11    4) Willingham, Christian 12       
 -- YMCA Seals  'B'                                   4:45.24   x5:06.06  
     1) Nelson, Issac 11                2) Carr, Oliver 12                
     3) Livingston Stanberry, Yoshi 11  4) Yang, Jeremiah 11              
 
Event 95  Girls 15-17 200 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
        RCSL:   2:01.40        1986 Camelot                                    
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Chapman Swim Team  'A'                                 NT    2:39.34    7  
     1) Carter, Ariel 15                2) Lenoir, Victoria 15            
     3) Mason, Nikki 16                 4) Purves, Leah 17                

 

 
 

Web Design by:
MerchantWorks, Inc.


Copyright 2004-2017 - Rocket City Swim League, PO Box 10052, Huntsville, AL 35801
info@swimrcsl.org