Home
2016 Meets
2015 Meets
Archive & Records
Forms & Documents
Officiating
Member Pools
Board & Minutes
About RCSL

Meet Results / Record Listing

(Meters Time = Yards Time x 1.11 ----- Yards Time = Meters Time / 1.11)



Licensed to RCSL - H               HY-TEK's MEET MANAGER 6.0 6/17/2016 12:36 PM
                       2016 RCSL JVRAvsPIED - 6/17/2016                        
                                    Results                                    
 
Event 1  Girls 8 & Under 100 Yard Medley Relay
===============================================================================
    SC Yards:   1:13.47        1981 Whitesburg                                 
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 PIEDMONT PIRANHAS  'A'                            1:35.90    1:32.68    7  
     1) Bostick, Adaline 8              2) Kennedy, Allison 8             
     3) Bibb, Maret 8                   4) Amos, Finley 8                 
  2 JONES VALLEY RECREATION ASSN.  'A'                1:37.01    1:34.77  
     1) Cole, Campbell 7                2) Anderson, Ellie 8              
     3) Thomas, Katherine 8             4) Baker, Austill 8               
 
Event 2  Boys 8 & Under 100 Yard Medley Relay
===============================================================================
    SC Yards:   1:16.31        1982 Whitesburg                                 
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 JONES VALLEY RECREATION ASSN.  'A'                1:35.06    1:39.99    7  
     1) Foreman, Andrew 8               2) Patz, Micah 8                  
     3) Broach, William 8               4) Patz, Isaac 8                  
  2 PIEDMONT PIRANHAS  'A'                            2:12.62    2:14.85  
     1) Carroll, Preston 8              2) Robinson, Sam 9                
     3) Sieja, Oliver 7                 4) Schmitz, Wilson 7              
 
Event 3  Girls 9-10 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    SC Yards:   2:17.35        1998 Piedmont                                   
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 PIEDMONT PIRANHAS  'A'                            2:57.10    2:51.25    7  
     1) King, Betsy 9                   2) Amos, Haynes 10                
     3) Brooks, Caroline 10             4) Howell, Rowen 9                
  2 JONES VALLEY RECREATION ASSN.  'A'                3:23.77    3:15.34  
     1) Still, Abigail 9                2) Baker, Macy 10                 
     3) Kowalczyk, Angela 10            4) Tao, Madeline 9                
 
Event 4  Boys 9-10 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    SC Yards:   2:15.90        1997 Jones Valley                               
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 PIEDMONT PIRANHAS  'A'                            2:51.50    3:05.38    7  
     1) Bostick, Braden 10              2) Elkins, Jack 10                
     3) Walker, Philip 10               4) Rigby, Joshua 10               
  2 JONES VALLEY RECREATION ASSN.  'A'                3:04.62    3:24.85  
     1) Kruse, Tanner 10                2) Mitchell, William 10           
     3) Bedsole, Luke 9                 4) Watkins, Thomas 10             
 
Event 5  Girls 11-12 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    SC Yards:   2:05.19        1999 Piedmont                                   
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 PIEDMONT PIRANHAS  'A'                            2:22.30    2:18.63    7  
     1) King, Mary Foster 11            2) McEniry, Katie 11              
     3) Nurre, Jane 12                  4) Bibb, Maddie 12                
  2 JONES VALLEY RECREATION ASSN.  'A'                2:29.65    2:28.74  
     1) Kalange, Sydney 11              2) Burns, Julia 12                
     3) Anderson, Lainey 12             4) Patz, Ansley 12                
 
Event 6  Boys 11-12 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    SC Yards:   2:07.29        1999 Jones Valley                               
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 JONES VALLEY RECREATION ASSN.  'A'                2:20.40    2:29.21    7  
     1) Bedsole, Chris 12               2) Byrd, Will 11                  
     3) Thomas, James-Hale 11           4) Mitchell, William 10           
  2 PIEDMONT PIRANHAS  'A'                            3:00.13    3:15.00  
     1) Jackson, Caden 12               2) Jacobsen, Carter 10            
     3) Gaines, Xander 11               4) Walker, Owen 12                
 
Event 7  Girls 13-14 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    SC Yards:   2:01.47   6/17/2014 Piedmont, Pied                             
                         A Monk, A Schloss, M Monk, C Strankman            
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 JONES VALLEY RECREATION ASSN.  'A'                2:10.73    2:23.25    7  
     1) Byrd, Maddie 13                 2) Kowalczyk, Elizabeth 13        
     3) Eichstaedt, Emily 14            4) Childs, Sarah Kate 13          
 
Event 8  Boys 13-14 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    SC Yards:   1:52.79   6/24/2015 Piedmont Piranhas                          
                         C Chance, A Nurre, E Wan, B Werth                 
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 PIEDMONT PIRANHAS  'A'                            2:08.28    2:08.63    7  
     1) Schuetz, Neil 14                2) Nurre, Alexander 14            
     3) Caroll, Hayden 13               4) Shores, James 13               
  2 JONES VALLEY RECREATION ASSN.  'A'                2:24.52    2:18.58  
     1) Tao, Mathew 14                  2) Burns, Andrew 14               
     3) Theisen, Landon 13              4) Ehrle, Sam 14                  
 
Event 9  Girls 15-17 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    SC Yards:   1:58.34        2011 JVRA                                       
                         J Stark, J Sabio, K Wilson, L Olson               
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 PIEDMONT PIRANHAS  'A'                            2:09.16    2:25.52    7  
     1) Monk, Anna 15                   2) Schuetz, Gianna 17             
     3) Strankman, Cole Elizabeth 15    4) Bell, Maria 17                 
 
Event 10  Boys 15-17 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    SC Yards:   1:43.33   6/20/2012 Piedmont Piranhas                          
                         J Calatrello, J Lawrence, J Smith, T Calatrello   
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 PIEDMONT PIRANHAS  'A'                            1:47.94    1:57.69    7  
     1) Chance, Caleb 15                2) Nurre, Nicholas 17             
     3) Smith, Austin 17                4) Werth, Benjamin 15             
 
Event 11  Girls 6 & Under 25 Yard Freestyle
===============================================================================
    SC Yards:   17.98        1998 Beth Anne Ashcraft, Whitesburg               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Sieja, Paton               6 PIED                   30.59      27.89    5  
  2 Spink, Allie               6 JVRA                   29.34      29.27    3  
  3 Matheny, Olivia            6 JVRA                   37.02      30.93    1  
  4 Steele, Sela               6 JVRA                   32.34      31.76  
  5 Amos, Lola                 6 PIED                   36.50      35.74  
  6 Wessel, Molly              6 PIED                   40.57      39.18  
 
Event 13  Girls 6 & Under 25 Yard Freestyle Exhibition
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
 -- Persaud, Maya              6 JVRA                   39.52     X31.89  
 -- Sturmfels, Josephine       5 JVRA                   37.28     X38.33  
 -- Walker, Meredith           6 JVRA                   41.25     X38.77  
 -- Duckett, Caeli             5 PIED                 1:26.62     X45.53  
 -- Steele, Scarlett           4 JVRA                      NT     X53.99  
 -- Powell, Caroline           6 PIED                 1:00.00   X1:07.93  
 
Event 14  Boys 6 & Under 25 Yard Freestyle
===============================================================================
    SC Yards:   16.34        1999 Lucas Marin, Hampton Cove                    
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kostrzewa, Charlie         6 JVRA                   24.99      24.99    5  
  2 Trefry, Weston             6 PIED                   28.76      28.76    3  
  3 Kowalczyk, Jonathan        6 JVRA                   34.40     J34.40    1  
  4 Hayles, Logan              6 PIED                   38.25     J31.49  
  5 Kostrzewa, Sam             5 JVRA                   34.99      34.99  
  6 Hodges, Luke               5 PIED                   56.50      50.75  
 
Event 16  Boys 6 & Under 25 Yard Freestyle Exhibition
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
 -- Cole, Fisher               5 JVRA                      NT     X44.38  
 -- Bedsole, Drew              5 JVRA                      NT     X46.85  
 -- Durham, Wyatt              5 JVRA                      NT     X48.15  
 -- Broach, Matthew            4 JVRA                      NT   X1:19.09  
 
Event 17  Girls 8 & Under 25 Yard Freestyle
===============================================================================
    SC Yards:   14.45        1981 Katherine Rhodes, Piedmont                   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Thomas, Katherine          8 JVRA                   16.38      16.95    5  
  2 Bibb, Maret                8 PIED                   16.03      17.28    3  
  3 Anderson, Ellie            8 JVRA                   18.07      19.18    1  
  4 Amos, Finley               8 PIED                   18.40      19.28  
  5 Bostick, Adaline           8 PIED                   21.53      21.43  
  6 Cost, Emma Kate            8 JVRA                   23.99      22.62  
 
Event 19  Girls 8 & Under 25 Yard Freestyle Exhibition
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
 -- Watkins, Mae               7 JVRA                   25.54     X24.12  
 -- Plucker, Laurel            8 JVRA                   29.70     X28.63  
 -- Hudson, Harper             7 PIED                   29.50     X30.62  
 -- Hodges, Caroline           7 PIED                   30.91     X31.09  
 -- Rigby, Ansley              7 PIED                   28.06     X31.97  
 -- Grelier, Mary Francis      7 JVRA                   27.25     X32.02  
 -- Mann, Lila                 7 JVRA                      NT     X32.21  
 -- Sturmfels, Corah           6 JVRA                   44.56     X35.57  
 -- Newby, Caroline            7 JVRA                   31.85     X36.43  
 -- Gyorok, Ava                6 PIED                   34.51     X39.53  
 
Event 20  Boys 8 & Under 25 Yard Freestyle
===============================================================================
    SC Yards:   13.74        1979 David Allen, Whitesburg                      
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Patz, Micah                8 JVRA                   18.37      18.41    5  
  2 Patz, Isaac                8 JVRA                   19.46      20.94    3  
  3 Broach, William            8 JVRA                   20.99      21.44    1  
  4 Robinson, Sam              9 PIED                   32.69      24.09  
  5 Sieja, Oliver              7 PIED                   23.97      24.33  
  6 Schmitz, Wilson            7 PIED                   37.01      30.50  
 
Event 22  Boys 8 & Under 25 Yard Freestyle Exhibition
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
 -- Burton, Caleb              8 JVRA                      NT     X24.04  
 -- Sturmfels, Frank           7 JVRA                   35.68     X29.70  
 -- Walker, Andrew             7 JVRA                   31.51     X34.13  
 -- Webb, Zack                 7 JVRA                   33.96     X34.41  
 -- Penter, Colton             7 JVRA                   27.07     X36.43  
 -- Allport, Benjamin          7 PIED                   54.45     X50.44  
 
Event 23  Girls 9-10 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    SC Yards:   27.19    6/8/2011 Regan Weakley, Stingrays                     
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kowalczyk, Angela         10 JVRA                   32.70     J35.24    5  
  2 Amos, Haynes              10 PIED                   33.94     J33.46    3  
  3 Brooks, Caroline          10 PIED                   36.31      36.51    1  
  4 Howell, Rowen              9 PIED                   37.33      36.81  
  5 Baker, Macy               10 JVRA                   38.96      40.03  
  6 Still, Abigail             9 JVRA                   49.99      48.64  
 
Event 25  Girls 9-10 50 Yard Freestyle Exhibition
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
 -- Barker, Ellis             10 JVRA                      NT     X39.40  
 -- Gaines, Xoi               10 PIED                   41.44     X43.26  
 -- Jones, Hope               10 PIED                   47.59     X45.35  
 -- Steele, Abby              10 PIED                   49.09     X50.57  
 -- Parks, Penelope            9 PIED                   53.18     X51.27  
 -- Steele, Suzy              10 PIED                 1:06.47   X1:07.57  
 
Event 26  Boys 9-10 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    SC Yards:   27.61        1981 David Allen, Whitesburg                      
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Bostick, Braden           10 PIED                   31.88      31.09    5  
  2 Bedsole, Luke              9 JVRA                   32.76      32.17    3  
  3 Walker, Philip            10 PIED                   34.02      33.43    1  
  4 Kruse, Tanner             10 JVRA                   36.38      40.07  
  5 Elkins, Jack              10 PIED                   44.20      41.81  
  6 Cole, Crews                9 JVRA                   49.99      58.10  
 
Event 28  Boys 9-10 50 Yard Freestyle Exhibition
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
 -- Ehrle, Liam                9 JVRA                   54.52     X49.60  
 
Event 29  Girls 11-12 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    SC Yards:   25.37   6/26/2013 Regan Weakley, MTSP                          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Bibb, Maddie              12 PIED                   28.16      28.21    5  
  2 Nurre, Jane               12 PIED                   29.28      29.62    3  
  3 Anderson, Lainey          12 JVRA                   29.57      29.81    1  
  4 McEniry, Katie            11 PIED                   30.51      31.76  
  5 Patz, Ansley              12 JVRA                   33.34      33.97  
  6 Kalange, Sydney           11 JVRA                   34.28      35.07  
 
Event 31  Girls 11-12 50 Yard Freestyle Exhibition
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
 -- Werth, Adeline            11 PIED                   38.59     X37.01  
 -- Vaughn, Madlyn            11 PIED                   39.06     X38.11  
 -- Barrontine, Sarah         11 JVRA                   56.30     X54.77  
 
Event 32  Boys 11-12 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    SC Yards:   25.20        1976 Keating Johns, Jones Valley                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Bedsole, Chris            12 JVRA                   28.65      28.06    5  
  2 Byrd, Will                11 JVRA                   30.68      30.62    3  
  3 Thomas, James-Hale        11 JVRA                      NT      31.71    1  
  4 Gaines, Xander            11 PIED                   34.25      34.65  
  5 Jackson, Caden            12 PIED                   35.44      37.62  
  6 Walker, Owen              12 PIED                   45.38      41.45  
 
Event 34  Boys 11-12 50 Yard Freestyle Exhibition
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Reid, Liam                11 JVRA                   40.82      39.27  
  2 Grelier, Patrick          11 JVRA                   57.90      57.13  
 
Event 35  Girls 13-14 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    SC Yards:   24.62   6/25/2014 Regan Weakley, MTSP                          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Schloss, Anna Kathryn     14 PIED                   26.77      26.00    5  
  2 Archer, Jamie             13 PIED                   30.91      29.49    3  
  3 Kowalczyk, Elizabeth      13 JVRA                   29.15      30.31    1  
  4 Byrd, Maddie              13 JVRA                   30.43      30.53  
 
Event 38  Boys 13-14 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    SC Yards:   23.27        1979 Chris McCool, Piedmont                       
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Nurre, Alexander          14 PIED                   24.75      25.38    5  
  2 Caroll, Hayden            13 PIED                   25.83      26.93    3  
  3 Theisen, Landon           13 JVRA                   27.02      27.33    1  
  4 Tao, Mathew               14 JVRA                   29.72      30.14  
  5 Burns, Andrew             14 JVRA                   30.77      31.27  
  6 Shores, James             13 PIED                   31.58      33.16  
 
Event 41  Girls 15-17 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    SC Yards:   24.64    6/8/2016 Sarah Margaret Cimino, Blossomwood           
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Strankman, Cole Elizabet  15 PIED                   27.12      27.49    5  
  2 Monk, Anna                15 PIED                   26.25      27.84    3  
  3 Blevins, Rebecca          17 JVRA                   28.38      28.44    1  
  4 Blevins, Emily            15 JVRA                   29.27      29.01  
  5 Burns, Emma               16 JVRA                   30.03      31.00  
  6 Shores, Camryn            16 PIED                      NT      34.15  
 
Event 44  Boys 15-17 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    SC Yards:   21.90   6/30/2010 Tehuti Taylor, Whitesburg                    
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Smith, Austin             17 PIED                   23.58     J24.45    5  
  2 Phelps, Colin             16 JVRA                   25.01     J24.41    3  
  3 Chance, Caleb             15 PIED                   23.98      24.91    1  
  4 Nurre, Nicholas           17 PIED                   27.83      26.48  
  5 Jones, Alex               16 JVRA                   30.27      27.90  
  6 Stephens, JP              17 JVRA                   34.22      33.76  
 
Event 47  Girls 8 & Under 25 Yard Breaststroke
===============================================================================
    SC Yards:   18.65        1984 Katherine Rhodes, Piedmont                   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Bostick, Adaline           8 PIED                   31.77      28.23    5  
  2 Amos, Finley               8 PIED                   24.50      28.75    3  
  3 Jackson, Adella            8 PIED                   29.19      30.15    1  
  4 Baker, Austill             8 JVRA                   40.99      35.94  
  5 Cost, Emma Kate            8 JVRA                   35.38      36.45  
  6 Spink, Caitlyn             8 JVRA                   38.39      39.13  
 
Event 48  Boys 8 & Under 25 Yard Breaststroke
===============================================================================
    SC Yards:   17.41        1997 Brian Chan, Randolph                         
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Robinson, Sam              9 PIED                   25.57     J26.64    5  
  2 Patz, Micah                8 JVRA                   26.40     J26.33    3  
  3 Patz, Isaac                8 JVRA                      NT      28.34    1  
  4 Broach, William            8 JVRA                   31.63      31.64  
  5 Carroll, Preston           8 PIED                   33.40      39.02  
  6 Schmitz, Wilson            7 PIED                   37.00      44.49  
 
Event 49  Girls 9-10 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    SC Yards:   35.62   6/29/2011 Alison Hu, WHBG                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Amos, Haynes              10 PIED                   43.59      44.39    5  
  2 Baker, Macy               10 JVRA                   48.59      46.34    3  
  3 Brooks, Caroline          10 PIED                   55.50      47.54    1  
  4 Howell, Rowen              9 PIED                   52.37      49.23  
  5 Tao, Madeline              9 JVRA                 1:04.08    1:03.14  
 
Event 50  Boys 9-10 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    SC Yards:   36.72        1999 Brian Chan, Jones Valley                     
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kruse, Tanner             10 JVRA                   51.57      51.33    5  
  2 Elkins, Jack              10 PIED                   54.18      51.85    3  
  3 Mitchell, William         10 JVRA                   54.09      53.72    1  
  4 Cole, Crews                9 JVRA                 1:02.69    1:03.00  
  5 Allport, Caleb             9 PIED                 1:34.32    1:36.51  
 
Event 51  Girls 11-12 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    SC Yards:   33.44        1981 Jana Korsch, Camelot                         
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 McEniry, Katie            11 PIED                   40.00      41.40    5  
  2 Nurre, Jane               12 PIED                   43.19      43.11    3  
  3 Burns, Julia              12 JVRA                   42.60      43.27    1  
  4 Tao, Megan                12 JVRA                   48.40      47.53  
  5 Mitchell, Sarah Kate      11 JVRA                   51.95      51.34  
  6 Parks, Isabella           11 PIED                   57.38      51.95  
 
Event 52  Boys 11-12 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    SC Yards:   32.55        1985 Randy Johnson, Jones Valley                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Byrd, Will                11 JVRA                   40.83      39.91    5  
  2 Thomas, James-Hale        11 JVRA                   46.71      45.38    3  
  3 Jackson, Caden            12 PIED                   49.25      49.69    1  
  4 Jacobsen, Carter          10 PIED                 1:02.00    1:00.53  
  5 Walker, Owen              12 PIED                      NT    1:22.11  
 
Event 53  Girls 13-14 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    SC Yards:   32.17    7/3/2012 Jesse Sabio, JVRA                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Schloss, Anna Kathryn     14 PIED                   34.07      34.82    5  
  2 Kowalczyk, Elizabeth      13 JVRA                   39.32      38.63    3  
  3 Byrd, Maddie              13 JVRA                   39.78      40.46    1  
  4 Archer, Jamie             13 PIED                   41.35      41.47  
 
Event 54  Boys 13-14 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    SC Yards:   29.38    6/6/2007 Tyler Kaliszak, JVRA                         
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Nurre, Alexander          14 PIED                   30.47      31.19    5  
  2 Theisen, Landon           13 JVRA                   36.31      36.59    3  
  3 Schuetz, Neil             14 PIED                   38.74      38.34    1  
  4 Burns, Andrew             14 JVRA                   38.82      39.77  
  5 Ehrle, Sam                14 JVRA                   42.60      42.13  
  6 Shores, James             13 PIED                   51.85      48.85  
 
Event 55  Girls 15-17 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    SC Yards:   31.68        1986 Jana Korsch, Camelot                         
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Monk, Anna                15 PIED                   34.22      35.97    5  
  2 Blevins, Rebecca          17 JVRA                   36.74      36.49    3  
  3 Burns, Emma               16 JVRA                   41.57      41.83    1  
  4 Schuetz, Gianna           17 PIED                   41.76      41.98  
  5 Bell, Maria               17 PIED                   43.17      43.70  
 
Event 56  Boys 15-17 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    SC Yards:   27.72    6/2/2010 Cameron Conners, GREN                        
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Smith, Austin             17 PIED                   30.99      32.18    5  
  2 Werth, Benjamin           15 PIED                   32.50      32.71    3  
  3 Nurre, Nicholas           17 PIED                   33.32      33.77    1  
  4 Stephens, JP              17 JVRA                   37.09      38.68  
 
Event 57  Mixed 8 & Under 100 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    SC Yards:   1:05.41   6/27/2007 Blossomwood, BLOS                          
                         W Kretzchmar,B Thurman,R Roberts, S Cimino        
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 JONES VALLEY RECREATION ASSN.  'A'                1:17.39    1:16.97    7  
     1) Patz, Micah M8                  2) Anderson, Ellie W8             
     3) Patz, Isaac M8                  4) Thomas, Katherine W8           
  2 PIEDMONT PIRANHAS  'A'                            1:10.69    1:27.09  
     1) Robinson, Sam M9                2) Sieja, Oliver M7               
     3) Amos, Finley W8                 4) Bibb, Maret W8                 
 -- JONES VALLEY RECREATION ASSN.  'C'                     NT   X1:38.63  
     1) Burton, Caleb M8                2) Spink, Caitlyn W8              
     3) Kostrzewa, Charlie M6           4) Watkins, Mae W7                
 -- JONES VALLEY RECREATION ASSN.  'B'                     NT   X1:38.66  
     1) Broach, William M8              2) Cost, Emma Kate W8             
     3) Baker, Austill W8               4) Reeves, Jack M8                
 
Event 59  Mixed 9-10 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    SC Yards:   2:00.27        1983 Southeast YMCA                             
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 PIEDMONT PIRANHAS  'A'                            2:19.62    2:16.84    7  
     1) Walker, Philip M10              2) Brooks, Caroline W10           
     3) Amos, Haynes W10                4) Bostick, Braden M10            
  2 JONES VALLEY RECREATION ASSN.  'A'                2:14.53    2:27.47  
     1) Kowalczyk, Angela W10           2) Kruse, Tanner M10              
     3) Baker, Macy W10                 4) Bedsole, Luke M9               
 -- JONES VALLEY RECREATION ASSN.  'B'                     NT   X3:04.44  
     1) Mitchell, William M10           2) Watkins, Thomas M10            
     3) Tao, Madeline W9                4) Still, Abigail W9              
 
Event 61  Mixed 11-12 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    SC Yards:   1:50.42   6/18/2014 Piedmont Piranhas, Piedmont                
                         E Wan, A Schloss, A Nurre, M Monk                 
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 JONES VALLEY RECREATION ASSN.  'A'                1:58.27    2:03.69    7  
     1) Anderson, Lainey W12            2) Byrd, Will M11                 
     3) Patz, Ansley W12                4) Bedsole, Chris M12             
  2 PIEDMONT PIRANHAS  'A'                            1:51.01    2:10.82  
     1) Nurre, Jane W12                 2) Gaines, Xander M11             
     3) Jackson, Caden M12              4) Bibb, Maddie W12               
 
Event 63  Mixed 13-14 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    SC Yards:   1:42.31   6/12/2013 BYRD                                       
                         C Hui, M Northcutt, I Blasingame, S Vasquez       
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 PIEDMONT PIRANHAS  'A'                            1:44.64    1:51.72    7  
     1) Schloss, Anna Kathryn W14       2) Archer, Jamie W13              
     3) Caroll, Hayden M13              4) Nurre, Alexander M14           
  2 JONES VALLEY RECREATION ASSN.  'A'                1:52.90    2:00.24  
     1) Patz, Callie W14                2) Theisen, Landon M13            
     3) Kowalczyk, Elizabeth W13        4) Tao, Mathew M14                
 
Event 65  Mixed 15-17 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    SC Yards:   1:37.69   6/24/2015 Byrd Springs                               
                         J Hinely, M Northcutt, C Hui, S Vasquez           
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 JONES VALLEY RECREATION ASSN.  'A'                1:44.71    1:49.03    7  
     1) Blevins, Rebecca W17            2) Jones, Alex M16                
     3) Blevins, Emily W15              4) Phelps, Colin M16              
  2 PIEDMONT PIRANHAS  'A'                            1:43.31    1:49.56  
     1) Smith, Austin M17               2) Strankman, Cole Elizabeth W15  
     3) Schuetz, Gianna W17             4) Chance, Caleb M15              
 
Event 67  Girls 8 & Under 25 Yard Backstroke
===============================================================================
    SC Yards:   17.71        1981 Lori Harrison, Byrd Spring                   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Thomas, Katherine          8 JVRA                   19.94      20.52    5  
  2 Bibb, Maret                8 PIED                   21.18      22.01    3  
  3 Anderson, Ellie            8 JVRA                   27.03      24.14    1  
  4 Cole, Campbell             7 JVRA                   25.25      26.08  
  5 Amos, Finley               8 PIED                   24.66      26.25  
  6 Bostick, Adaline           8 PIED                   26.44      30.26  
 
Event 68  Boys 8 & Under 25 Yard Backstroke
===============================================================================
    SC Yards:   16.41   6/19/2013 Riley T. Groves, RSAL                        
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Patz, Isaac                8 JVRA                   25.25      24.71    5  
  2 Foreman, Andrew            8 JVRA                   23.00      26.33    3  
  3 Reeves, Jack               8 JVRA                   33.83      30.75    1  
  4 Sieja, Oliver              7 PIED                   31.33      32.76  
  5 Robinson, Sam              9 PIED                   31.32      35.95  
  6 Carroll, Preston           8 PIED                   46.18      53.43  
 
Event 69  Girls 9-10 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    SC Yards:   32.29    7/3/2012 Mary Beth Monk, Piedmont                     
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Amos, Haynes              10 PIED                   41.66      42.71    5  
  2 King, Betsy                9 PIED                   46.46      45.96    3  
  3 Baker, Macy               10 JVRA                   45.82      46.19    1  
  4 Duckett, Claire            9 PIED                   54.59      47.76  
  5 Tao, Madeline              9 JVRA                 1:02.01    1:02.60  
  6 Still, Abigail             9 JVRA                 1:05.08    1:10.63  
 
Event 70  Boys 9-10 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    SC Yards:   32.21   6/17/2015 Riley T Groves, Launchers                    
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Bostick, Braden           10 PIED                   39.09      38.71    5  
  2 Bedsole, Luke              9 JVRA                   39.81      39.57    3  
  3 Walker, Philip            10 PIED                   44.91      43.93    1  
  4 Kruse, Tanner             10 JVRA                   52.20      48.65  
 
Event 71  Girls 11-12 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    SC Yards:   29.44   6/12/2013 Regan Weakley, MTSP                          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 King, Mary Foster         11 PIED                   36.35      34.13    5  
  2 Anderson, Lainey          12 JVRA                   36.32      35.93    3  
  3 McEniry, Katie            11 PIED                   36.04      36.65    1  
  4 Bibb, Maddie              12 PIED                   35.43      37.22  
  5 Kalange, Sydney           11 JVRA                   40.76      40.59  
  6 Mitchell, Sarah Kate      11 JVRA                   59.99      49.81  
 
Event 72  Boys 11-12 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    SC Yards:   27.10   6/29/2011 Chandler Espy, JVRA                          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Bedsole, Chris            12 JVRA                   33.91      33.16    5  
  2 Byrd, Will                11 JVRA                   33.01      33.67    3  
  3 Gaines, Xander            11 PIED                   42.49      42.41    1  
  4 Jacobsen, Carter          10 PIED                 1:14.43      55.45  
 
Event 73  Girls 13-14 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    SC Yards:   28.57   6/19/2013 Sarah Margaret Cimino, BLOS                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Byrd, Maddie              13 JVRA                   34.58      34.95    5  
  2 Kowalczyk, Elizabeth      13 JVRA                   38.58      38.08    3  
  3 Archer, Jamie             13 PIED                   39.41      38.56    1  
 
Event 74  Boys 13-14 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    SC Yards:   27.19    6/1/2011 Chandler Espy, JVRA                          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Caroll, Hayden            13 PIED                   32.07      30.64    5  
  2 Nurre, Alexander          14 PIED                   31.43      32.84    3  
  3 Theisen, Landon           13 JVRA                   35.93      33.85    1  
  4 Tao, Mathew               14 JVRA                   38.20      35.07  
  5 Schuetz, Neil             14 PIED                   36.83      37.54  
 
Event 75  Girls 15-17 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    SC Yards:   27.82   6/24/2015 Sarah Margaret Cimino, Blossomwood           
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Monk, Anna                15 PIED                   28.92      32.06    5  
  2 Blevins, Emily            15 JVRA                   32.59      32.42    3  
  3 Blevins, Rebecca          17 JVRA                   33.29      32.64    1  
  4 Strankman, Cole Elizabet  15 PIED                   33.45      33.38  
  5 Burns, Emma               16 JVRA                   34.46      34.72  
 
Event 76  Boys 15-17 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    SC Yards:   24.50        1983 Mark Shelton, Whitesburg                     
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Chance, Caleb             15 PIED                   28.05      28.81    5  
  2 Werth, Benjamin           15 PIED                   29.87      28.96    3  
  3 Phelps, Colin             16 JVRA                   29.34      29.95    1  
  4 Jones, Alex               16 JVRA                   32.81      33.28  
  5 Nurre, Nicholas           17 PIED                   34.91      34.20  
 
Event 77  Girls 8 & Under 25 Yard Butterfly
===============================================================================
    SC Yards:   16.16        1987 Lee Ann Gathings, Greenwyche                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Thomas, Katherine          8 JVRA                   19.01      19.97    5  
  2 Bibb, Maret                8 PIED                   21.06      21.69    3  
  3 Anderson, Ellie            8 JVRA                   20.77      22.38    1  
  4 Baker, Austill             8 JVRA                   32.25      30.97  
  5 Wessel, Anne               8 PIED                   39.33      37.61  
  6 Jackson, Adella            8 PIED                   40.75      45.08  
 
Event 78  Boys 8 & Under 25 Yard Butterfly
===============================================================================
    SC Yards:   15.83   6/12/2013 Riley T. Groves, RSAL                        
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Broach, William            8 JVRA                   26.20      27.21    5  
  2 Cochran, Brooks            7 JVRA                   39.99      33.08    3  
  3 Sieja, Oliver              7 PIED                   36.28      33.47    1  
  4 Patz, Micah                8 JVRA                   32.50      33.75  
  5 Carroll, Preston           8 PIED                   38.59      41.25  
  6 Schmitz, Wilson            7 PIED                 1:07.94      41.83  
 
Event 79  Girls 9-10 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    SC Yards:   29.91    6/8/2011 Devin Campbell, Stingrays                    
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kowalczyk, Angela         10 JVRA                   42.14      39.37    5  
  2 Brooks, Caroline          10 PIED                   42.09      42.57    3  
  3 King, Betsy                9 PIED                   53.49      51.82    1  
  4 Duckett, Claire            9 PIED                   56.23      58.18  
 
Event 80  Boys 9-10 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    SC Yards:   30.53   6/27/2007 Chandler Espy, JVRA                          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Bedsole, Luke              9 JVRA                   35.45      36.52    5  
  2 Bostick, Braden           10 PIED                   39.66      39.66    3  
  3 Walker, Philip            10 PIED                   43.24      43.20    1  
 
Event 81  Girls 11-12 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    SC Yards:   27.88   6/29/2011 Sarah Margaret Cimino, BLOS                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Anderson, Lainey          12 JVRA                   32.95      34.03    5  
  2 King, Mary Foster         11 PIED                   38.06      34.33    3  
  3 Nurre, Jane               12 PIED                   37.90      36.57    1  
  4 Kalange, Sydney           11 JVRA                   41.57      39.66  
  5 Mitchell, Sarah Kate      11 JVRA                   52.02      48.14  
 
Event 82  Boys 11-12 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    SC Yards:   27.97   6/29/2011 Cade Overbeek, PIED                          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Bedsole, Chris            12 JVRA                   31.38      33.57    5  
  2 Thomas, James-Hale        11 JVRA                   34.69      35.39    3  
  3 Jackson, Caden            12 PIED                   47.96      44.48    1  
  4 Gaines, Xander            11 PIED                   45.62      48.38  
 
Event 83  Girls 13-14 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    SC Yards:   26.55   6/26/2013 Sarah Margaret Cimino, Blossomwood           
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Schloss, Anna Kathryn     14 PIED                   29.53      30.72    5  
  2 Eichstaedt, Emily         14 JVRA                   32.71      32.55    3  
 
Event 84  Boys 13-14 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    SC Yards:   26.09   6/26/2013 Cade Overbeek - Piedmont, JVRA               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Caroll, Hayden            13 PIED                   29.40      32.26    5  
  2 Schuetz, Neil             14 PIED                 3:00.00      36.41    3  
  3 Burns, Andrew             14 JVRA                   46.22      40.02    1  
  4 Shores, James             13 PIED                   42.92      43.67  
 
Event 85  Girls 15-17 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    SC Yards:   26.49   6/24/2015 Sarah Margaret Cimino, Blossomwood           
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Strankman, Cole Elizabet  15 PIED                   30.43      30.71    5  
  2 Blevins, Emily            15 JVRA                   31.35      30.98    3  
  3 Bell, Maria               17 PIED                   34.38      36.87    1  
 
Event 86  Boys 15-17 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    SC Yards:   23.52   6/18/2014 Zach S Harting, Launchers                    
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Smith, Austin             17 PIED                   25.36      26.70    5  
  2 Chance, Caleb             15 PIED                   27.28      27.60    3  
  3 Phelps, Colin             16 JVRA                   27.89      29.42    1  
  4 Werth, Benjamin           15 PIED                   30.53      29.85  
  5 Jones, Alex               16 JVRA                   36.17      31.03  
 
Event 87  Girls 8 & Under 100 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    SC Yards:   1:09.30        1981 Whitesburg                                 
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 PIEDMONT PIRANHAS  'A'                            1:16.67    1:23.33    7  
     1) Amos, Finley 8                  2) Bostick, Adaline 8             
     3) Wessel, Anne 8                  4) Bibb, Maret 8                  
  2 JONES VALLEY RECREATION ASSN.  'A'                1:31.14    1:33.45  
     1) Anderson, Ellie 8               2) Cost, Emma Kate 8              
     3) Baker, Austill 8                4) Thomas, Katherine 8            
 -- JONES VALLEY RECREATION ASSN.  'B'                1:51.69   X1:56.89  
     1) Spink, Caitlyn 8                2) Cole, Campbell 7               
     3) Spink, Allie 6                  4) Watkins, Mae 7                 
 -- JONES VALLEY RECREATION ASSN.  'C'                2:04.53   X2:47.40  
     1) Plucker, Laurel 8               2) Steele, Sela 6                 
     3) Matheny, Olivia 6               4) Newby, Caroline 7              
 
Event 88  Boys 8 & Under 100 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    SC Yards:   1:06.64        1995 Jones Valley                               
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 JONES VALLEY RECREATION ASSN.  'A'                1:22.97    1:25.70    7  
     1) Patz, Isaac 8                   2) Broach, William 8              
     3) Reeves, Jack 8                  4) Patz, Micah 8                  
  2 PIEDMONT PIRANHAS  'A'                            1:40.44    1:52.02  
     1) Sieja, Oliver 7                 2) Trefry, Weston 6               
     3) Robinson, Sam 9                 4) Schmitz, Wilson 7              
 -- JONES VALLEY RECREATION ASSN.  'B'                1:53.99   X1:44.62  
     1) Penter, Colton 7                2) Burton, Caleb 8                
     3) Kostrzewa, Charlie 6            4) Mitchell, Walker 8             
 
Event 89  Girls 9-10 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    SC Yards:   2:06.90        1997 Randolph                                   
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 PIEDMONT PIRANHAS  'A'                            2:22.77    2:33.00    7  
     1) King, Betsy 9                   2) Howell, Rowen 9                
     3) Brooks, Caroline 10             4) Amos, Haynes 10                
  2 JONES VALLEY RECREATION ASSN.  'A'                2:29.39    2:55.27  
     1) Baker, Macy 10                  2) Still, Abigail 9               
     3) Tao, Madeline 9                 4) Kowalczyk, Angela 10           
 
Event 90  Boys 9-10 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    SC Yards:   2:07.81        1997 Jones Valley                               
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 PIEDMONT PIRANHAS  'A'                            2:25.09    2:45.94    7  
     1) Walker, Philip 10               2) Elkins, Jack 10                
     3) Rigby, Joshua 10                4) Bostick, Braden 10             
  2 JONES VALLEY RECREATION ASSN.  'A'                2:34.65    2:59.79  
     1) Kruse, Tanner 10                2) Ehrle, Liam 9                  
     3) Mitchell, William 10            4) Watkins, Thomas 10             
 
Event 91  Girls 11-12 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    SC Yards:   1:52.81   6/13/2012 Mountain Springs Swim Team                 
                         D Campbell, G Brandon, M Garding, R Weakley       
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 PIEDMONT PIRANHAS  'A'                            2:01.09    2:03.84    7  
     1) Nurre, Jane 12                  2) King, Mary Foster 11           
     3) McEniry, Katie 11               4) Bibb, Maddie 12                
  2 JONES VALLEY RECREATION ASSN.  'A'                2:12.28    2:31.61  
     1) Patz, Ansley 12                 2) Mitchell, Sarah Kate 11        
     3) Kalange, Sydney 11              4) Anderson, Lainey 12            
 
Event 92  Boys 11-12 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    SC Yards:   1:54.36        1999 Jones Valley                               
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 JONES VALLEY RECREATION ASSN.  'A'                2:02.31    2:11.97    7  
     1) Matthews, Michael 11            2) Bedsole, Luke 9                
     3) Thomas, James-Hale 11           4) Byrd, Will 11                  
  2 PIEDMONT PIRANHAS  'A'                            2:28.64    2:38.09  
     1) Gaines, Xander 11               2) Jacobsen, Carter 10            
     3) Jackson, Caden 12               4) Walker, Owen 12                
 
Event 93  Girls 13-14 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    SC Yards:   1:46.47    6/4/2014 Mountain Springs, MTSP                     
                         D Campbell, H York, M Garding, R Weakley          
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 JONES VALLEY RECREATION ASSN.  'A'                1:52.73    2:12.19    7  
     1) Kowalczyk, Elizabeth 13         2) Eichstaedt, Emily 14           
     3) Byrd, Maddie 13                 4) Burns, Julia 12                
 
Event 94  Boys 13-14 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    SC Yards:   1:41.22    6/6/2012 Piedmont Piranhas                          
                         C Overbeek, A Smith, S Baldwin, J Herring         
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 PIEDMONT PIRANHAS  'A'                            1:52.99    1:56.77    7  
     1) Caroll, Hayden 13               2) Johns, William 13              
     3) Shores, James 13                4) Nurre, Alexander 14            
  2 JONES VALLEY RECREATION ASSN.  'A'                2:07.01    2:04.98  
     1) Theisen, Landon 13              2) Burns, Andrew 14               
     3) Tao, Mathew 14                  4) Ehrle, Sam 14                  
 
Event 95  Girls 15-17 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    SC Yards:   1:46.41        2003 Piedmont                                   
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 PIEDMONT PIRANHAS  'A'                            1:55.11    2:09.00    7  
     1) Strankman, Cole Elizabeth 15    2) Bell, Maria 17                 
     3) Schuetz, Gianna 17              4) Schloss, Anna Kathryn 14       
 
Event 96  Boys 15-17 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    SC Yards:   1:32.25   6/30/2010 Whitesburg Tide, Whitesburg Tide           
                         C HOLDER, T Taylor, J ASHCRAFT, T Taylor          
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 PIEDMONT PIRANHAS  'A'                            1:34.99    1:52.09    7  
     1) Smith, Austin 17                2) Werth, Benjamin 15             
     3) Nurre, Nicholas 17              4) Chance, Caleb 15               

 

 
 

Web Design by:
MerchantWorks, Inc.


Copyright 2004-2017 - Rocket City Swim League, PO Box 10052, Huntsville, AL 35801
info@swimrcsl.org