Home
2016 Meets
2015 Meets
Archive & Records
Forms & Documents
Officiating
Member Pools
Board & Minutes
About RCSL

Meet Results / Record Listing

(Meters Time = Yards Time x 1.11 ----- Yards Time = Meters Time / 1.11)



Licensed to RCSL - H                HY-TEK's MEET MANAGER 6.0 6/8/2016 11:11 PM
                        2016 RCSL LILYvsCHAP - 6/8/2016                        
                                    Results                                    
 
Event 1  Girls 8 & Under 100 SC Meter Medley Relay
===============================================================================
        RCSL:   1:26.70        1977 Aquatic Club                               
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Lily Flagg  'A'                                   2:10.21    2:07.00    7  
     1) O'Halloran, Finola 8            2) Olsen, Rebecca 8               
     3) Olsen, Emma 6                   4) Carlisle, Katherine 8          
 -- Lily Flagg  'B'                                        NT   X2:48.64  
     1) Tayor, Kalen 8                  2) Butler, Charlotte 8            
     3) Charles, Kinley 7               4) Rorex, Avery 7                 
 -- Lily Flagg  'C'                                        NT   X3:16.19  
     1) Butler, Victoria 7              2) Elmore, Emma 8                 
     3) Freeman, Anna 7                 4) Jordan, Addie Jane 8           
 
Event 2  Boys 8 & Under 100 SC Meter Medley Relay
===============================================================================
        RCSL:   1:25.60        1975 Sherwood                                   
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
 -- Lily Flagg  'B'                                        NT   X2:33.33  
     1) Sudduth, Daniel 8               2) Johnson, Luke 8                
     3) Sapp, Casey 7                   4) Threlkeld, Beck 7              
 -- Lily Flagg  'A'                                   2:08.47         DQ  
     1) Mimna, Josiah 8                 2) O'Halloran, Eamon 8            
     3) Barnett, Parker 8               4) Marett, Aubrey 8               
 
Event 3  Girls 9-10 200 SC Meter Medley Relay
===============================================================================
        RCSL:   2:38.78        1988 Piedmont                                   
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Lily Flagg  'A'                                   3:54.74    3:49.28    7  
     1) Freeman, Sarah 10               2) Butler, Isabella 10            
     3) Chua, Fletcher 9                4) Yates, Adison 10               
 -- Lily Flagg  'B'                                        NT   X5:46.59  
     1) Swann, Sara 10                  2) Henderson, Aleah 10            
     3) Pleva, Colleen 10               4) Wright, Liberty 9              
 
Event 4  Boys 9-10 200 SC Meter Medley Relay
===============================================================================
        RCSL:   2:42.90    7/1/2008 Monte Sano                                 
                         B.Wermuth, J.Fulkerson, M.Graves, T.Castell       
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Lily Flagg  'A'                                   3:39.30    3:45.13    7  
     1) Sudduth, David 10               2) Wysock, Noah 10                
     3) Wright, Noah 10                 4) Wood, Gabriel 10               
 -- Lily Flagg  'C'                                        NT   X5:13.39  
     1) Elmore, Nathan 9                2) Hull, Josiah 10                
     3) Vosahlik, Adam 9                4) Nester, James 9                
 
Event 5  Girls 11-12 200 SC Meter Medley Relay
===============================================================================
        RCSL:   2:22.44        1999 Piedmont                                   
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Lily Flagg  'A'                                   2:58.74    2:52.08    7  
     1) Gunsallus, Emma 12              2) Chua, Catherine 11             
     3) Shattuck, Emily 11              4) Greenlee, JoJo 12              
  2 Chapman Swim Team  'A'                                 NT    3:49.32  
     1) Murley, Alyssa 9                2) White, Kaitlyn 12              
     3) Hoyt, Ashley 12                 4) Murley, Jamie 12               
 -- Lily Flagg  'B'                                        NT   X3:27.53  
     1) Vosahlik, Elizabeth 12          2) Pleva, Clare 12                
     3) Busk, Mia 11                    4) Butler, Abigail 11             
 -- Lily Flagg  'C'                                        NT   X3:37.03  
     1) Pleva, Cecilia 11               2) O'Halloran, Olivia 11          
     3) Swann, Emma 11                  4) Zeller, Sophia 11              
 
Event 6  Boys 11-12 200 SC Meter Medley Relay
===============================================================================
        RCSL:   2:24.93        1999 Jones Valley                               
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Lily Flagg  'A'                                   3:08.52    2:54.20    7  
     1) Wright, Dylan 12                2) Barnett, Evan 11               
     3) Schmuck, Landry 12              4) Olmsted, Trever 12             
  2 Chapman Swim Team  'A'                                 NT    3:54.54  
     1) Marley, Alix 9                  2) Weir, Will 11                  
     3) Bryant, Gatlin 11               4) Weir, Walker 11                
 -- Lily Flagg  'B'                                        NT   X3:50.28  
     1) Sudduth, Jonathan 11            2) Copeland, Cody 11              
     3) Freeman, Thomas 11              4) Sapp, Cooper 12                
 
Event 7  Girls 13-14 200 SC Meter Medley Relay
===============================================================================
        RCSL:   2:17.75        1984 Camelot                                    
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Lily Flagg  'A'                                   2:41.34    2:39.37    7  
     1) Gunsallus, Hannah 13            2) Schmuck, Amery 14              
     3) Chua, Rachel 14                 4) Busk, Olivia 13                
 -- Lily Flagg  'B'                                        NT   X3:10.15  
     1) Lewis, Sarah 14                 2) Butler, Elise 14               
     3) Williams, Ella 13               4) Fanning, Rachel 13             
 
Event 8  Boys 13-14 200 SC Meter Medley Relay
===============================================================================
        RCSL:   2:08.33    6/1/2011 Greenwyche Gators                          
                         E Reynolds, B Conners, J Sutphin, P McNeely       
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Lily Flagg  'A'                                   2:34.86    2:27.21    7  
     1) Rorex, John David 14            2) Barraza, Chris 13              
     3) Chua, CJ 13                     4) Butler, Joshua 13              
  2 Chapman Swim Team  'A'                                 NT    3:05.72  
     1) Lenoir, James 14                2) Carden, Harley 13              
     3) Purves, John 13                 4) Carter, Caleb 12               
 
Event 9  Girls 15-17 200 SC Meter Medley Relay
===============================================================================
        RCSL:   2:14.87   6/23/2010 Jones Valley                               
                         K.Wilson, J.Sabio, J.Starck, M.Luther             
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Lily Flagg  'A'                                   2:54.46    2:47.01    7  
     1) Lewis, Kathryn 15               2) Swann, Kaytlin 16              
     3) Steckmesser, Brooke 16          4) Greenlee, Lizzie 14            
  2 Chapman Swim Team  'A'                                 NT    2:57.40  
     1) Mason, Nikki 16                 2) Lenoir, Victoria 15            
     3) Purves, Leah 17                 4) Carter, Ariel 15               
 
Event 10  Boys 15-17 200 SC Meter Medley Relay
===============================================================================
        RCSL:   1:54.64    7/2/2013 Piedmont                                   
                         J. Calletrello, S. Strankman, J. Smith, J. Herring
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Lily Flagg  'A'                                   2:33.21    2:20.88    7  
     1) Trumbly, Jacob 15               2) Butler, Ethan 15               
     3) Counts, Bryan 15                4) Carlton, Andrew 15             
 
Event 11  Girls 6 & Under 25 SC Meter Freestyle
===============================================================================
        RCSL:   20.32        2005 Sarah Margaret Cimino, BLOSSOMWOOD           
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Olsen, Emma                6 LFP                    24.50      24.19    5  
  2 Allan, Isabelle            6 LFP                    45.68      43.96    3  
  3 Wright, Summer             4 LFP                       NT      46.41    1  
  4 White, Nola                6 Chapman                   NT    1:23.76  
  5 Farias, Mary               5 Chapman                   NT    2:48.14  
 
Event 13  Girls 6 & Under 25 SC Meter Freestyle Exhibition
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
 -- Vosahlik, Julia            6 LFP                       NT     X56.21  
 -- Robley, Lily Kate          5 LFP                  1:17.89     X59.81  
 -- Rye, Kallie                4 LFP                  1:18.32   X1:05.76  
 
Event 14  Boys 6 & Under 25 SC Meter Freestyle
===============================================================================
        RCSL:   18.49        2002 Chandler Hinson, CAMELOT                     
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Wysock, Charlie            6 LFP                    51.47      37.81    5  
  2 Jordan, Jack               6 LFP                    52.97      50.52    3  
  3 Butler, Phillip            5 LFP                       NT      54.63    1  
 
Event 16  Boys 6 & Under 25 SC Meter Freestyle Exhibition
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
 -- Nester, Owen               6 LFP                  1:11.01     X37.03  
 -- Scarbrough, Mason          6 LFP                  1:03.06     X44.14  
 -- Lewis, Jack                6 LFP                  1:53.81     X54.57  
 -- Charles, Caleb             5 LFP                  3:19.69   X1:00.97  
 -- Hull, Levi                 6 LFP                  1:15.78   X1:06.53  
 -- Olsen, Bart                4 LFP                  3:07.30   X1:46.65  
 -- Hull, Jack                 5 LFP                  1:38.08   X1:52.12  
 
Event 17  Girls 8 & Under 25 SC Meter Freestyle
===============================================================================
        RCSL:   16.07    6/3/2009 Reagan Wealkey, Stingrays                    
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Olsen, Rebecca             8 LFP                    22.82      23.14    5  
  2 Carlisle, Katherine        8 LFP                    26.21      28.64    3  
  3 Tayor, Kalen               8 LFP                    29.44      33.03    1  
 
Event 19  Girls 8 & Under 25 SC Meter Freestyle Exhibition
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
 -- Charles, Kinley            7 LFP                    30.38     X29.03  
 -- Jordan, Addie Jane         8 LFP                    35.75     X33.37  
 -- Rorex, Avery               7 LFP                    35.07     X34.00  
 -- Cody, Breanna              7 LFP                  1:00.58   X1:00.95  
 -- Freeman, Anna              7 LFP                    40.78   X1:18.15  
 
Event 20  Boys 8 & Under 25 SC Meter Freestyle
===============================================================================
        RCSL:   16.10        1973 Chris McCool, PIEDMONT                       
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Marett, Aubrey             8 LFP                    23.91      25.46    5  
  2 O'Halloran, Eamon          8 LFP                    26.44      26.31    3  
  3 Mimna, Josiah              8 LFP                    23.59      27.26    1  
  4 Fratangelo, Gus            8 Chapman                   NT      39.07  
  5 Long, Cole                 8 Chapman                   NT      47.81  
 
Event 22  Boys 8 & Under 25 SC Meter Freestyle Exhibition
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
 -- Hvizda, James              8 LFP                       NT     X30.25  
 -- Sapp, Casey                7 LFP                    40.81     X34.12  
 -- Holley, Levi               7 LFP                       NT     X41.51  
 -- Johnson, Collin            6 LFP                       NT     X44.20  
 
Event 23  Girls 9-10 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
        RCSL:   31.34    6/5/2013 Claire Blasingame, Mountain Springs          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Butler, Isabella          10 LFP                    51.95      50.88    5  
  2 Yates, Adison             10 LFP                    52.06      57.76    3  
  3 Wright, Liberty            9 LFP                       NT      59.53    1  
  4 Murley, Alyssa             9 Chapman                   NT    1:02.44  
 
Event 25  Girls 9-10 50 SC Meter Freestyle Exhibition
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
 -- Henderson, Aleah          10 LFP                  1:45.47   X1:19.00  
 -- Pleva, Colleen            10 LFP                       NT   X1:27.16  
 -- Freeman, Elizabeth         9 LFP                  1:36.87   X1:30.77  
 -- Newby, Makinley            9 LFP                  1:41.09   X1:49.01  
 
Event 26  Boys 9-10 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
        RCSL:   30.62        1998 Josh Renegar, JVRA                           
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Thomson, Andrew           10 LFP                    48.17      39.65    5  
  2 Carlisle, Jonah           10 LFP                    50.06      48.13    3  
  3 Wood, Gabriel             10 LFP                    46.63      49.44    1  
  4 Marley, Alix               9 Chapman                   NT      49.87  
 
Event 28  Boys 9-10 50 SC Meter Freestyle Exhibition
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
 -- Tribble, Taylor           10 LFP                    54.45     X48.22  
 -- Vosahlik, Adam             9 LFP                    57.34     X56.38  
 -- Hull, Josiah              10 LFP                  1:06.07     X58.77  
 -- Johnson, Michah            9 LFP                  1:38.32   X1:02.50  
 -- Elmore, Nathan             9 LFP                       NT   X1:10.70  
 -- Nester, James              9 LFP                  1:04.33   X1:11.94  
 -- Scarbrough, Ben            9 LFP                  2:03.50   X1:28.47  
 
Event 29  Girls 11-12 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
        RCSL:   28.51    6/5/2013 Regan Weakley, MTSP                          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Greenlee, JoJo            12 LFP                    38.88      36.75    5  
  2 Shattuck, Emily           11 LFP                    37.13      37.13    3  
  3 Hoyt, Ashley              12 Chapman                   NT      39.84    1  
  4 Vosahlik, Elizabeth       12 LFP                    40.32      40.37  
  5 White, Kaitlyn            12 Chapman                   NT      44.78  
  6 Murley, Jamie             12 Chapman                   NT      51.66  
 
Event 31  Girls 11-12 50 SC Meter Freestyle Exhibition
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
 -- Butler, Abigail           11 LFP                    41.63     X41.88  
 -- Pleva, Clare              12 LFP                       NT     X42.00  
 -- O'Halloran, Olivia        11 LFP                    52.27     X43.90  
 -- Pleva, Cecilia            11 LFP                    46.78     X44.81  
 -- Zeller, Sophia            11 LFP                    48.96     X48.19  
 -- Swann, Emma               11 LFP                    47.85     X48.77  
 -- Busk, Mia                 11 LFP                    52.91     X59.15  
 
Event 32  Boys 11-12 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
        RCSL:   28.00        1976 Keating Johns, JVRA                          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Schmuck, Landry           12 LFP                    34.75      37.56    5  
  2 Bryant, Gatlin            11 Chapman                   NT      40.22    3  
  3 Olmsted, Trever           12 LFP                    43.78      40.78    1  
  4 Wright, Dylan             12 LFP                    41.43      41.31  
  5 Carter, Caleb             12 Chapman                   NT      47.91  
  6 Weir, Will                11 Chapman                   NT      53.53  
 
Event 34  Boys 11-12 50 SC Meter Freestyle Exhibition
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
 -- Sapp, Cooper              12 LFP                    57.00     X47.22  
 -- Weir, Walker              11 Chapman                   NT     X49.81  
 -- Cody, Cameron             11 LFP                       NT     X57.09  
 -- Freeman, Thomas           11 LFP                  1:08.69     X57.70  
 -- Elmore, Caleb             11 LFP                  1:22.76   X1:01.03  
 -- Fratangelo, Cole          11 Chapman                   NT   X1:03.81  
 
Event 35  Girls 13-14 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
        RCSL:   27.57    7/1/2015 Regan Weakley, MTSP                          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Schmuck, Amery            14 LFP                    32.15      31.88    5  
  2 Gunsallus, Hannah         13 LFP                    33.13      33.94    3  
  3 Bryant, Shelby            13 Chapman                   NT      38.97    1  
  4 Greenlee, Lizzie          14 LFP                       NT      42.70  
  5 Brannon, Natalee          13 Chapman                   NT      52.75  
 
Event 37  Girls 13-14 50 SC Meter Freestyle Exhibition
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
 -- Butler, Elise             14 LFP                    38.50     X36.58  
 -- Lewis, Sarah              14 LFP                    38.62     X37.96  
 -- Williams, Ella            13 LFP                    41.50     X38.21  
 -- Fanning, Rachel           13 LFP                    44.27     X44.08  
 
Event 38  Boys 13-14 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
        RCSL:   26.39   6/20/2007 Tyler Kaiiszak, JVRA                         
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Barraza, Chris            13 LFP                    31.95      30.44    5  
  2 Lenoir, James             14 Chapman                   NT      30.64    3  
  3 Rorex, John David         14 LFP                       NT      34.51    1  
  4 Butler, Joshua            13 LFP                    35.45      35.13  
  5 Carden, Harley            13 Chapman                   NT      38.58  
  6 Purves, John              13 Chapman                   NT      43.31  
 
Event 40  Boys 13-14 50 SC Meter Freestyle Exhibition
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
 -- Henderson, Joshua         13 LFP                  1:00.95     X43.45  
 -- Nelson, Marshall          13 LFP                  1:00.75   X1:00.72  
 
Event 41  Girls 15-17 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
        RCSL:   28.00        1980 Allison Orr, CAMELOT                         
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Steckmesser, Brooke       16 LFP                       NT      33.63    5  
  2 Lewis, Kathryn            15 LFP                    36.02      36.95    3  
  3 Swann, Kaytlin            16 LFP                       NT      37.53    1  
  4 Mason, Nikki              16 Chapman                   NT      40.63  
  5 Lenoir, Victoria          15 Chapman                   NT      41.01  
  6 Carter, Ariel             15 Chapman                   NT      41.27  
 
Event 44  Boys 15-17 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
        RCSL:   24.93    7/2/2013 John Smith, PIEDMONT                         
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Counts, Bryan             15 LFP                    28.50      28.18    5  
  2 Butler, Ethan             15 LFP                    31.18      29.01    3  
  3 White, Connor             16 Chapman                   NT      30.19    1  
  4 Caruso, Daniel            15 LFP                    38.51      38.00  
 
Event 47  Girls 8 & Under 25 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
        RCSL:   21.30        1978 Jana Horsch, CAMELOT                         
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Olsen, Rebecca             8 LFP                    33.21      37.95    5  
  2 Carlisle, Katherine        8 LFP                    39.64      41.27    3  
  3 Butler, Victoria           7 LFP                    41.97      45.94    1  
 
Event 48  Boys 8 & Under 25 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
        RCSL:   20.60        1980 Elmer Hung, CAMELOT                          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Barnett, Parker            8 LFP                       NT      33.39    5  
  2 Rye, Cody                  7 LFP                    37.15      33.95    3  
  3 O'Halloran, Eamon          8 LFP                    37.53      38.14    1  
  4 Fratangelo, Gus            8 Chapman                   NT    1:06.45  
 
Event 49  Girls 9-10 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
        RCSL:   40.53   6/15/2011 Allison Hu, Tide                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Chua, Fletcher             9 LFP                    56.44      54.84    5  
  2 Butler, Isabella          10 LFP                  1:06.65    1:09.44    3  
  3 Swann, Sara               10 LFP                  1:14.82    1:11.75    1  
  4 Murley, Alyssa             9 Chapman                   NT    1:28.76  
 
Event 50  Boys 9-10 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
        RCSL:   40.85        2005 Fritz Zimmerman, CAMELOT                     
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Wysock, Noah              10 LFP                    53.77      53.84    5  
  2 Taylor, Tyler             10 LFP                  1:02.64      55.32    3  
  3 Thomson, Andrew           10 LFP                  1:07.81      58.88    1  
  4 Marley, Alix               9 Chapman                   NT    1:14.21  
 
Event 51  Girls 11-12 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
        RCSL:   37.08        1982 Jana Korsch, CAMELOT                         
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Chua, Catherine           11 LFP                    49.28      46.44    5  
  2 Gunsallus, Emma           12 LFP                    56.26      54.34    3  
  3 Hoyt, Ashley              12 Chapman                   NT      58.53    1  
  4 Vosahlik, Elizabeth       12 LFP                  1:07.39    1:02.69  
  5 White, Kaitlyn            12 Chapman                   NT    1:06.00  
  6 Murley, Jamie             12 Chapman                   NT    1:30.96  
 
Event 52  Boys 11-12 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
        RCSL:   37.70        1977 William Wells, BLOSSOMWOOD                   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Barnett, Evan             11 LFP                    51.95      50.20    5  
  2 Olmsted, Trever           12 LFP                    59.26      53.39    3  
  3 Copeland, Cody            11 LFP                       NT    1:03.15    1  
  4 Bryant, Gatlin            11 Chapman                   NT    1:05.47  
  5 Weir, Walker              11 Chapman                   NT    1:15.40  
  6 Fratangelo, Cole          11 Chapman                   NT    1:46.51  
 
Event 53  Girls 13-14 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
        RCSL:   36.54   6/24/2009 Darby Mokry, MONTE SANO                      
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Schmuck, Amery            14 LFP                    40.58      41.00    5  
  2 Busk, Olivia              13 LFP                    54.06      53.01    3  
  3 Greenlee, Lizzie          14 LFP                       NT    1:09.20    1  
  4 Brannon, Natalee          13 Chapman                   NT    1:29.03  
 
Event 54  Boys 13-14 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
        RCSL:   32.62   6/20/2007 Tyler Kaliszak, JVRA                         
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Barraza, Chris            13 LFP                    37.57      37.08    5  
  2 Chua, CJ                  13 LFP                    41.96      41.16    3  
  3 Lenoir, James             14 Chapman                   NT      44.20    1  
  4 Rorex, John David         14 LFP                    44.34      44.59  
  5 Carden, Harley            13 Chapman                   NT      51.34  
  6 Purves, John              13 Chapman                   NT      54.12  
 
Event 55  Girls 15-17 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
        RCSL:   35.39        1985 Jana Korsch, CAMELOT                         
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Steckmesser, Brooke       16 LFP                       NT      44.71    5  
  2 Purves, Leah              17 Chapman                   NT      45.52    3  
  3 Swann, Kaytlin            16 LFP                       NT      47.41    1  
  4 Lewis, Kathryn            15 LFP                    52.12      50.77  
  5 Lenoir, Victoria          15 Chapman                   NT      55.07  
  6 Mason, Nikki              16 Chapman                   NT    1:00.10  
 
Event 56  Boys 15-17 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
        RCSL:   30.23   6/30/2010 Tyler Kaliszak, JVRA                         
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Counts, Bryan             15 LFP                    38.84      38.09    5  
  2 Butler, Ethan             15 LFP                    39.67      39.34    3  
  3 White, Connor             16 Chapman                   NT     J50.03    1  
  4 Caruso, Daniel            15 LFP                    48.31     J46.27  
 
Event 57  Mixed 8 & Under 100 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
        RCSL:   1:15.47   6/13/2007 Blossomwood, BLOS                          
                         W.Kretzschmar, B.Thurman, R.Roberts, S.Cimino     
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Lily Flagg  'A'                                   1:58.53    1:38.10    7  
     1) Mimna, Josiah M8                2) Marett, Aubrey M8              
     3) Olsen, Emma W6                  4) Olsen, Rebecca W8              
 -- Lily Flagg  'C'                                        NT   X2:21.00  
     1) Johnson, Luke M8                2) Sapp, Casey M7                 
     3) Elmore, Emma W8                 4) Rorex, Avery W7                
 -- Lily Flagg  'B'                                        NT   X2:29.95  
     1) Holley, Levi M7                 2) Hvizda, James M8               
     3) Butler, Victoria W7             4) Jordan, Addie Jane W8          
 
Event 59  Mixed 9-10 200 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
        RCSL:   2:19.00        1976 Piedmont                                   
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Lily Flagg  'A'                                   2:53.13    3:13.88    7  
     1) Wood, Gabriel M10               2) Wysock, Noah M10               
     3) Butler, Isabella W10            4) Chua, Fletcher W9              
 -- Lily Flagg  'C'                                        NT   X3:57.19  
     1) Tribble, Taylor M10             2) Swann, Sara W10                
     3) Vosahlik, Adam M9               4) Pleva, Colleen W10             
 -- Lily Flagg  'B'                                        NT   X4:58.00  
     1) Sudduth, David M10              2) Aronian, Kate W10              
     3) Scarbrough, Ben M9              4) Freeman, Elizabeth W9          
 
Event 61  Mixed 11-12 200 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
        RCSL:   2:04.91   6/29/2011 Byrd Spring, BYRD                          
                         I Blasingame, S Vasquez, M Northcutt, E Vasquez   
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Lily Flagg  'A'                                   2:25.01    2:27.21    7  
     1) Shattuck, Emily W11             2) Chua, Catherine W11            
     3) Barnett, Evan M11               4) Schmuck, Landry M12            
  2 Chapman Swim Team  'A'                                 NT    2:56.32  
     1) Bryant, Gatlin M11              2) Carter, Caleb M12              
     3) Hoyt, Ashley W12                4) White, Kaitlyn W12             
 -- Lily Flagg  'C'                                        NT   X3:32.72  
     1) Freeman, Thomas M11             2) Sapp, Cooper M12               
     3) Busk, Mia W11                   4) O'Halloran, Olivia W11         
 -- Lily Flagg  'B'                                        NT   X4:48.25  
     1) Elmore, Caleb M11               2) Nelson, Marisa W11             
     3) Aronian, James M12              4) Pleva, Clare W12               
 
Event 63  Mixed 13-14 200 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
        RCSL:   1:54.67    6/5/2013 Byrd Spring                                
                         C Hui, M Northcutt, I Blasingame, S Vasquez       
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Lily Flagg  'A'                                   2:13.78    2:10.27    7  
     1) Schmuck, Amery W14              2) Gunsallus, Hannah W13          
     3) Chua, CJ M13                    4) Barraza, Chris M13             
  2 Chapman Swim Team  'A'                                 NT    2:49.97  
     1) Brannon, Natalee W13            2) Carden, Harley M13             
     3) Bryant, Shelby W13              4) Lenoir, James M14              
 -- Lily Flagg  'C'                                        NT   X2:44.00  
     1) Williams, Ella W13              2) Wright, Jacob M13              
     3) Fanning, Rachel W13             4) Butler, Joshua M13             
 -- Lily Flagg  'B'                                        NT   X3:02.78  
     1) Bryant, Faith W13               2) Nelson, Marshall M13           
     3) Henderson, Joshua M13           4) Lewis, Sarah W14               
 
Event 65  Mixed 15-17 200 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
        RCSL:   1:52.35   6/30/2010 Jones Valley Recreation Assn.              
                         N Olson, J Starck, J Sabio, T Kaliszak            
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Lily Flagg  'A'                                   2:18.07    2:14.28    7  
     1) Butler, Ethan M15               2) Lewis, Kathryn W15             
     3) Steckmesser, Brooke W16         4) Counts, Bryan M15              
  2 Chapman Swim Team  'A'                                 NT    2:37.58  
     1) Carter, Ariel W15               2) Purves, John M13               
     3) White, Connor M16               4) Purves, Leah W17               
 -- Lily Flagg  'B'                                        NT   X2:30.70  
     1) Caruso, Daniel M15              2) Carlton, Andrew M15            
     3) Swann, Kaytlin W16              4) Busk, Olivia W13               
 
Event 67  Girls 8 & Under 25 SC Meter Backstroke
===============================================================================
        RCSL:   18.88        1981 Lori Harrison, BYRD SPRING                   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Olsen, Emma                6 LFP                    38.91      33.47    5  
  2 O'Halloran, Finola         8 LFP                    36.84      34.94    3  
  3 Butler, Charlotte          8 LFP                    39.13      42.25    1  
 
Event 68  Boys 8 & Under 25 SC Meter Backstroke
===============================================================================
        RCSL:   19.25        1980 Elmer Hung, CAMELOT                          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Threlkeld, Beck            7 LFP                    40.07      35.21    5  
  2 Johnson, Luke              8 LFP                    49.38      40.02    3  
  3 Mimna, Josiah              8 LFP                    35.96      41.97    1  
  4 Fratangelo, Gus            8 Chapman                   NT    1:36.30  
 
Event 69  Girls 9-10 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
        RCSL:   36.88   6/29/2011 Regan Weakley, Stingrays                     
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Chua, Fletcher             9 LFP                    50.09      47.69    5  
  2 Freeman, Sarah            10 LFP                  1:01.01      56.34    3  
  3 Murley, Alyssa             9 Chapman                   NT    1:13.89    1  
  4 Wright, Liberty            9 LFP                       NT    1:29.36  
 
Event 70  Boys 9-10 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
        RCSL:   36.47    6/3/2015 Riley Groves, Launchers                      
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Carlisle, Jonah           10 LFP                  1:01.89     J58.63    5  
  2 Wright, Noah              10 LFP                       NT     J57.99    3  
  3 Wysock, Noah              10 LFP                  1:01.46      59.95    1  
  4 Marley, Alix               9 Chapman                   NT    1:01.12  
 
Event 71  Girls 11-12 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
        RCSL:   33.17   6/22/2011 Sarah Margaret Cimino, BLOS                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Chua, Catherine           11 LFP                    43.25      44.57    5  
  2 Gunsallus, Emma           12 LFP                    46.70      45.59    3  
  3 Greenlee, JoJo            12 LFP                    50.50      49.21    1  
  4 Murley, Jamie             12 Chapman                   NT    1:14.40  
 
Event 72  Boys 11-12 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
        RCSL:   27.10   6/29/2011 Chandler Espy, JVRA                          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Schmuck, Landry           12 LFP                    41.88      38.51    5  
  2 Barnett, Evan             11 LFP                    51.76      46.47    3  
  3 Wright, Dylan             12 LFP                    54.47      50.95    1  
  4 Bryant, Gatlin            11 Chapman                   NT      58.14  
  5 Carter, Caleb             12 Chapman                   NT    1:05.07  
  6 Fratangelo, Cole          11 Chapman                   NT    1:21.34  
 
Event 73  Girls 13-14 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
        RCSL:   32.07        2000 E.C. Moore, BLOSSOMWOOD                      
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Gunsallus, Hannah         13 LFP                    38.47      39.34    5  
  2 Chua, Rachel              14 LFP                    47.27      48.39    3  
  3 Brannon, Natalee          13 Chapman                   NT    1:04.02    1  
  4 Bryant, Shelby            13 Chapman                   NT    1:10.38  
 -- Busk, Olivia              13 LFP                    48.09        XDQ  
 
Event 74  Boys 13-14 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
        RCSL:   30.18        2006 Steven Griffin, GREENWYCHE                   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Barraza, Chris            13 LFP                    38.41      36.58    5  
  2 Chua, CJ                  13 LFP                    39.57      37.34    3  
  3 Lenoir, James             14 Chapman                   NT      41.20    1  
  4 Rorex, John David         14 LFP                    42.39      42.93  
 
Event 75  Girls 15-17 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
        RCSL:   31.77   6/22/2011 Hannah Busk, LILY                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Purves, Leah              17 Chapman                   NT      42.58    5  
  2 Lewis, Kathryn            15 LFP                    52.29      46.19    3  
  3 Swann, Kaytlin            16 LFP                       NT      47.01    1  
  4 Mason, Nikki              16 Chapman                   NT      48.59  
  5 Carter, Ariel             15 Chapman                   NT      50.59  
 
Event 76  Boys 15-17 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
        RCSL:   28.18    7/2/2013 John Smith, PIEDMONT                         
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Trumbly, Jacob            15 LFP                       NT      37.64    5  
  2 Butler, Ethan             15 LFP                    43.56      41.97    3  
  3 Carlton, Andrew           15 LFP                       NT      52.53    1  
 
Event 77  Girls 8 & Under 25 SC Meter Butterfly
===============================================================================
        RCSL:   18.16   6/29/2011 Claire Blasingame, BYRD                      
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Olsen, Rebecca             8 LFP                    32.35      30.33    5  
  2 Olsen, Emma                6 LFP                    33.95      34.71    3  
  3 O'Halloran, Finola         8 LFP                    41.75      39.21    1  
 
Event 78  Boys 8 & Under 25 SC Meter Butterfly
===============================================================================
        RCSL:   18.02    7/2/2013 Will Byrd, JVRA                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 O'Halloran, Eamon          8 LFP                    31.45      34.19    5  
  2 Marett, Aubrey             8 LFP                    35.08      35.32    3  
 -- Barnett, Parker            8 LFP                       NT        XDQ  
 
Event 79  Girls 9-10 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
        RCSL:   34.42        1993 Margaret Hoelzer, JVRA                       
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Chua, Fletcher             9 LFP                    55.02      57.84    5  
  2 Butler, Isabella          10 LFP                  1:12.21    1:15.03    3  
  3 Yates, Adison             10 LFP                  1:21.03    1:28.21    1  
 
Event 80  Boys 9-10 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
        RCSL:   34.44        1984 Milo Crawford, SOUTHEAST YMCA                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Wysock, Noah              10 LFP                  1:02.33    1:01.70    5  
  2 Wood, Gabriel             10 LFP                  1:00.64    1:06.72    3  
  3 Wright, Noah              10 LFP                    58.84    1:17.47    1  
 
Event 81  Girls 11-12 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
        RCSL:   31.25   6/22/2011 Sarah Margaret Cimino, BLOS                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Chua, Catherine           11 LFP                    42.20      41.77    5  
  2 Shattuck, Emily           11 LFP                    43.88      44.02    3  
  3 Gunsallus, Emma           12 LFP                    46.77      45.57    1  
  4 Hoyt, Ashley              12 Chapman                   NT      51.51  
  5 White, Kaitlyn            12 Chapman                   NT    1:17.69  
 
Event 82  Boys 11-12 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
        RCSL:   30.68        2000 Josh Renegar, JVRA                           
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Schmuck, Landry           12 LFP                    38.32      37.59    5  
  2 Barnett, Evan             11 LFP                    47.40      46.51    3  
  3 Weir, Walker              11 Chapman                   NT    1:12.46    1  
  4 Copeland, Cody            11 LFP                       NT    1:14.70  
  5 Weir, Will                11 Chapman                   NT    1:18.94  
 
Event 83  Girls 13-14 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
        RCSL:   29.90   6/12/2013 Sarah Margaret Cimino, BLOS                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Schmuck, Amery            14 LFP                    37.41      36.47    5  
  2 Gunsallus, Hannah         13 LFP                    38.20      39.87    3  
  3 Chua, Rachel              14 LFP                    43.96      44.95    1  
  4 Bryant, Shelby            13 Chapman                   NT      52.50  
 
Event 84  Boys 13-14 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
        RCSL:   28.23    7/3/2012 Zach Harting, Redstone                       
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Chua, CJ                  13 LFP                    39.45      37.22    5  
  2 Butler, Joshua            13 LFP                    44.46      45.44    3  
  3 Wright, Jacob             13 LFP                       NT      56.44    1  
  4 Purves, John              13 Chapman                   NT      59.64  
 
Event 85  Girls 15-17 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
        RCSL:   29.87   6/30/2010 Hannah Busk, LILY                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Steckmesser, Brooke       16 LFP                       NT      35.87    5  
  2 Purves, Leah              17 Chapman                   NT      39.53    3  
  3 Lenoir, Victoria          15 Chapman                   NT      51.39    1  
 
Event 86  Boys 15-17 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
        RCSL:   26.98    7/2/2013 John Smith, PIEDMONT                         
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Counts, Bryan             15 LFP                    31.93      30.82    5  
  2 Trumbly, Jacob            15 LFP                       NT      34.72    3  
  3 White, Connor             16 Chapman                   NT      40.32    1  
  4 Carlton, Andrew           15 LFP                       NT      52.03  
 
Event 87  Girls 8 & Under 100 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
        RCSL:   1:19.61        1981 Camelot                                    
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Lily Flagg  'A'                                   1:42.97    1:49.70    7  
     1) Olsen, Emma 6                   2) Carlisle, Katherine 8          
     3) Tayor, Kalen 8                  4) Olsen, Rebecca 8               
 -- Lily Flagg  'C'                                        NT   X2:29.26  
     1) O'Halloran, Finola 8            2) Rorex, Avery 7                 
     3) Jordan, Addie Jane 8            4) Allan, Isabelle 6              
 -- Lily Flagg  'B'                                        NT   X3:07.06  
     1) Charles, Kinley 7               2) Butler, Charlotte 8            
     3) Elmore, Emma 8                  4) Butler, Victoria 7             
 
Event 88  Boys 8 & Under 100 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
        RCSL:   1:15.00        1972 Sherwood                                   
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Lily Flagg  'A'                                   1:41.46    1:44.35    7  
     1) Marett, Aubrey 8                2) O'Halloran, Eamon 8            
     3) Rye, Cody 7                     4) Mimna, Josiah 8                
 -- Lily Flagg  'B'                                        NT   X2:30.35  
     1) Holley, Levi 7                  2) Hvizda, James 8                
     3) Sapp, Casey 7                   4) Johnson, Luke 8                
 
Event 89  Girls 9-10 200 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
        RCSL:   2:27.47        1982 Byrd Spring                                
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Lily Flagg  'A'                                   3:19.99    3:20.52    7  
     1) Butler, Isabella 10             2) Yates, Adison 10               
     3) Freeman, Sarah 10               4) Chua, Fletcher 9               
 -- Lily Flagg  'B'                                        NT   X4:56.70  
     1) Freeman, Elizabeth 9            2) Aronian, Kate 10               
     3) Henderson, Aleah 10             4) Wright, Liberty 9              
 
Event 90  Boys 9-10 200 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
        RCSL:   2:21.53        1997 Jones Valley                               
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Lily Flagg  'A'                                   3:11.42    3:13.08    7  
     1) Wysock, Noah 10                 2) Thomson, Andrew 10             
     3) Wright, Noah 10                 4) Wood, Gabriel 10               
 -- Lily Flagg  'C'                                        NT   X4:08.38  
     1) Hull, Josiah 10                 2) Nester, James 9                
     3) Taylor, Tyler 10                4) Vosahlik, Adam 9               
 -- Lily Flagg  'B'                                        NT   X5:18.02  
     1) Johnson, Michah 9               2) Scarbrough, Ben 9              
     3) Sudduth, David 10               4) Elmore, Nathan 9               
 
Event 91  Girls 11-12 200 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
        RCSL:   2:05.71   6/20/2012 Mtn Springs Stingrays                      
                         R Weakley, M Garding, G Brandon, D Campbell       
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Lily Flagg  'A'                                   2:34.02    2:40.63    7  
     1) Chua, Catherine 11              2) Greenlee, JoJo 12              
     3) Gunsallus, Emma 12              4) Shattuck, Emily 11             
 -- Lily Flagg  'C'                                        NT   X2:58.82  
     1) Zeller, Sophia 11               2) Pleva, Clare 12                
     3) O'Halloran, Olivia 11           4) Vosahlik, Elizabeth 12         
 -- Lily Flagg  'B'                                        NT   X3:16.20  
     1) Swann, Emma 11                  2) Pleva, Cecilia 11              
     3) Butler, Abigail 11              4) Busk, Mia 11                   
 
Event 92  Boys 11-12 200 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
        RCSL:   2:05.19        1999 Jones Valley                               
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Lily Flagg  'A'                                   2:38.77    2:44.94    7  
     1) Barnett, Evan 11                2) Wright, Dylan 12               
     3) Olmsted, Trever 12              4) Schmuck, Landry 12             
  2 Chapman Swim Team  'A'                                 NT    3:49.41  
     1) Carter, Caleb 12                2) Weir, Walker 11                
     3) Weir, Will 11                   4) Fratangelo, Cole 11            
 
Event 93  Girls 13-14 200 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
        RCSL:   2:04.82        1984 Camelot                                    
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Lily Flagg  'A'                                   2:21.43    2:22.96    7  
     1) Gunsallus, Hannah 13            2) Chua, Rachel 14                
     3) Busk, Olivia 13                 4) Schmuck, Amery 14              
 -- Lily Flagg  'B'                                        NT   X2:45.97  
     1) Bryant, Faith 13                2) Greenlee, Lizzie 14            
     3) Lewis, Sarah 14                 4) Fanning, Rachel 13             
 
Event 94  Boys 13-14 200 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
        RCSL:   1:57.38   6/30/2010 Greenwyche Gators                          
                         B Malone, W Scoggins, B Conners, J Sutphin        
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Lily Flagg  'A'                                   2:22.75    2:22.68    7  
     1) Chua, CJ 13                     2) Butler, Joshua 13              
     3) Wright, Jacob 13                4) Barraza, Chris 13              
  2 Chapman Swim Team  'A'                                 NT    2:49.09  
     1) Carden, Harley 13               2) Purves, John 13                
     3) Bryant, Gatlin 11               4) Lenoir, James 14               
 
Event 95  Girls 15-17 200 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
        RCSL:   2:01.40        1986 Camelot                                    
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Lily Flagg  'A'                                        NT    2:25.00    7  
     1) Lewis, Kathryn 15               2) Steckmesser, Brooke 16         
     3) Swann, Kaytlin 16               4) Butler, Elise 14               
  2 Chapman Swim Team  'A'                                 NT    2:45.28  
     1) Carter, Ariel 15                2) Mason, Nikki 16                
     3) Lenoir, Victoria 15             4) Purves, Leah 17                
 
Event 96  Boys 15-17 200 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
        RCSL:   1:44.61    7/2/2013 Piedmont                                   
                         J. Herring, J. Calatrello, C. Overbeek, J. Smith  
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Lily Flagg  'A'                                        NT    2:10.89    7  
     1) Butler, Ethan 15                2) Trumbly, Jacob 15              
     3) Caruso, Daniel 15               4) Counts, Bryan 15               

 

 
 

Web Design by:
MerchantWorks, Inc.


Copyright 2004-2017 - Rocket City Swim League, PO Box 10052, Huntsville, AL 35801
info@swimrcsl.org