Home
2016 Meets
2015 Meets
Archive & Records
Forms & Documents
Officiating
Member Pools
Board & Minutes
About RCSL

Meet Results / Record Listing

(Meters Time = Yards Time x 1.11 ----- Yards Time = Meters Time / 1.11)



Licensed to RCSL - H               HY-TEK's MEET MANAGER 6.0 6/26/2016 01:41 PM
            2016 MTSP vs. CHAP - 06-15-16 - 6/15/2016 to 6/25/2016             
                                    Results                                    
 
Event 1  Girls 8 & Under 100 Yard Medley Relay
===============================================================================
    SC Yards:   1:13.47        1981 Whitesburg                                 
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 MOUNTAIN SPRINGS SWIM TEAM  'A'                   1:44.41    1:43.46    7  
     1) Johnston, Norah 7               2) Bennett, Rowe 8                
     3) Connell, Jane 8                 4) Buzzetta, Mia 8                
 -- MOUNTAIN SPRINGS SWIM TEAM  'B'                        NT   X2:31.59  
     1) Butler, Emily Kate 8            2) Davenport, Taylor 7            
     3) Marler, Katherine 7             4) Johnson, Reese 7               
 
Event 2  Boys 8 & Under 100 Yard Medley Relay
===============================================================================
    SC Yards:   1:16.31        1982 Whitesburg                                 
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 MOUNTAIN SPRINGS SWIM TEAM  'A'                   2:04.45    1:53.00    7  
     1) Pendergrass, Charles 7          2) Retzke, Jefferson 7            
     3) Cazier, Noah 8                  4) Roberts, Nathan 8              
 
Event 3  Girls 9-10 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    SC Yards:   2:17.35        1998 Piedmont                                   
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 MOUNTAIN SPRINGS SWIM TEAM  'A'                   3:32.94    3:21.50    7  
     1) Roberts, Noah 10                2) Retzke, Lillian 9              
     3) Defiore, Ellie 10               4) Little, Campbell 10            
 -- MOUNTAIN SPRINGS SWIM TEAM  'B'                        NT   X4:26.88  
     1) Hall, Olivia 9                  2) Dixon, Lila 10                 
     3) Tumminello, Cici 9              4) Schmitt, Avery 10              
 
Event 4  Boys 9-10 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    SC Yards:   2:15.90        1997 Jones Valley                               
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 MOUNTAIN SPRINGS SWIM TEAM  'A'                   3:42.71    4:12.62    7  
     1) Buzzetta, Jack 9                2) Pendergrass, Matthew 10        
     3) Cooper, Gates 10                4) Cazier, William 10             
 
Event 5  Girls 11-12 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    SC Yards:   2:05.19        1999 Piedmont                                   
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 MOUNTAIN SPRINGS SWIM TEAM  'A'                   2:39.13    2:50.09    7  
     1) Johnston, Emma 11               2) Connell, Norah 11              
     3) Comulada, Gabriela 11           4) Wilder, Walden 11              
 -- MOUNTAIN SPRINGS SWIM TEAM  'B'                        NT   X3:25.81  
     1) Hannah, Erin 11                 2) Dixon, Lindsey 11              
     3) Spangler, Anna Katherine 11     4) Harlow, Ella A 12              
 
Event 6  Boys 11-12 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    SC Yards:   2:07.29        1999 Jones Valley                               
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 MOUNTAIN SPRINGS SWIM TEAM  'A'                   2:42.38    2:42.27    7  
     1) Bennett, Jamieson 12            2) Dillard, Andrew 11             
     3) Peffer, Nolan 11                4) York, Peyton J 11              
  2 CHAPMAN SWIM TEAM  'A'                                 NT    3:40.19  
     1) Marley, Alix 9                  2) Weir, Walker 11                
     3) Bryant, Gatlin 11               4) Carter, Caleb 12               
 -- MOUNTAIN SPRINGS SWIM TEAM  'B'                        NT   X3:19.38  
     1) Carden, Wade 12                 2) Buzzetta, Charlie 11           
     3) Johnson, Luke 11                4) Towry, Warren 11               
 
Event 7  Girls 13-14 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    SC Yards:   2:01.47   6/17/2014 Piedmont, Pied                             
                         A Monk, A Schloss, M Monk, C Strankman            
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 MOUNTAIN SPRINGS SWIM TEAM  'A'                   2:18.68    2:22.18    7  
     1) Brandon, Claire 13              2) Overton, Lauren-Cain 13        
     3) Brandon, Sophie 13              4) Schaefer, Genevieve 13         
 
Event 8  Boys 13-14 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    SC Yards:   1:52.79   6/24/2015 Piedmont Piranhas                          
                         C Chance, A Nurre, E Wan, B Werth                 
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 MOUNTAIN SPRINGS SWIM TEAM  'A'                   2:14.87    2:17.50    7  
     1) Johnston, Drew 14               2) Garding, Nikolai 13            
     3) Peffer, Gage 14                 4) Adams, Reece 14                
 -- MOUNTAIN SPRINGS SWIM TEAM  'B'                        NT   X2:37.47  
     1) Walker, Charlie 13              2) Shook, Sam 14                  
     3) Fulcher, Samual 14              4) Comulada, Gavin 13             
 
Event 9  Girls 15-17 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    SC Yards:   1:58.34        2011 JVRA                                       
                         J Stark, J Sabio, K Wilson, L Olson               
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 MOUNTAIN SPRINGS SWIM TEAM  'A'                   2:00.68    2:17.45    7  
     1) Campbell, Devin 15              2) Oliver, Sarah Jordan 17        
     3) Weakley, Regan 15               4) Garding, Madelene 16           
  2 CHAPMAN SWIM TEAM  'A'                                 NT    2:34.47  
     1) Mason, Nikki 16                 2) Lenoir, Victoria 15            
     3) Purves, Leah 17                 4) Carter, Ariel 15               
 
Event 10  Boys 15-17 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    SC Yards:   1:43.33   6/20/2012 Piedmont Piranhas                          
                         J Calatrello, J Lawrence, J Smith, T Calatrello   
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 MOUNTAIN SPRINGS SWIM TEAM  'A'                   2:14.25    2:44.81    7  
     1) Patton, Daniel 16               2) Overton, Donald G 16           
     3) Hauenstein, Reid 15             4) Johnston, Sam 16               
 
Event 11  Girls 6 & Under 25 Yard Freestyle
===============================================================================
    SC Yards:   17.98        1998 Beth Anne Ashcraft, Whitesburg               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Dill, Sloan                6 STINGRAYS              26.68      26.78    5  
  2 Tidwell, Miriam            5 STINGRAYS              34.68      34.53    3  
  3 Spangler, Aleksandra       6 STINGRAYS              40.09      40.65    1  
  4 White, Nola                6 CHAPMAN                   NT    1:41.17  
 
Event 13  Girls 6 & Under 25 Yard Freestyle Exhibition
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
 -- Overton, Maelle            5 STINGRAYS              44.66     X40.13  
 -- Haymond, Sophie            6 STINGRAYS              43.42     X42.63  
 -- Meehan, Lorcan             6 STINGRAYS                 NT     X47.21  
 
Event 14  Boys 6 & Under 25 Yard Freestyle
===============================================================================
    SC Yards:   16.34        1999 Lucas Marin, Hampton Cove                    
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ashley, Max                6 STINGRAYS              30.04      29.54    5  
  2 Johnston, William A        5 STINGRAYS              35.47      36.00    3  
  3 Roberts, Jadon             5 STINGRAYS              42.33      38.66    1  
 
Event 16  Boys 6 & Under 25 Yard Freestyle Exhibition
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
 -- Murphree, Bright           6 STINGRAYS                 NT     X49.00  
 -- Cazier, Clayton            5 STINGRAYS            1:03.44     X56.40  
 
Event 17  Girls 8 & Under 25 Yard Freestyle
===============================================================================
    SC Yards:   14.45        1981 Katherine Rhodes, Piedmont                   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Bennett, Rowe              8 STINGRAYS              20.21      20.22    5  
  2 Balch, Evelyn              7 STINGRAYS              23.62      21.93    3  
  3 Johnston, Norah            7 STINGRAYS              22.85      22.94    1  
 
Event 20  Boys 8 & Under 25 Yard Freestyle
===============================================================================
    SC Yards:   13.74        1979 David Allen, Whitesburg                      
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Roberts, Nathan            8 STINGRAYS              21.18      21.35    5  
  2 Cazier, Noah               8 STINGRAYS              26.13      23.85    3  
  3 Fratangelo, Gus            8 CHAPMAN                   NT      30.00    1  
  4 Schmitt, Miles             7 STINGRAYS              37.91      31.81  
 
Event 23  Girls 9-10 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    SC Yards:   27.19    6/8/2011 Regan Weakley, Stingrays                     
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Roberts, Noah             10 STINGRAYS              37.51      37.60    5  
  2 Foy, Abby                 10 STINGRAYS              39.61      42.06    3  
  3 Pommerenck, Meredith       9 STINGRAYS                 NT      59.75    1  
 
Event 26  Boys 9-10 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    SC Yards:   27.61        1981 David Allen, Whitesburg                      
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Marley, Alix               9 CHAPMAN                   NT      44.85    5  
  2 Cazier, William           10 STINGRAYS              49.51      46.78    3  
 
Event 29  Girls 11-12 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    SC Yards:   25.37   6/26/2013 Regan Weakley, MTSP                          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Comulada, Gabriela        11 STINGRAYS              33.00      32.44    5  
  2 Cazier, Alexandra         12 STINGRAYS              35.84      33.53    3  
  3 Johnston, Emma            11 STINGRAYS              34.31      35.25    1  
  4 Hoyt, Ashley              12 CHAPMAN                   NT      35.69  
  5 White, Kaitlyn            12 CHAPMAN                   NT      41.07  
  6 Murley, Jamie             12 CHAPMAN                   NT      45.16  
 
Event 32  Boys 11-12 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    SC Yards:   25.20        1976 Keating Johns, Jones Valley                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Bennett, Jamieson         12 STINGRAYS              30.34      30.16    5  
  2 Peffer, Nolan             11 STINGRAYS              33.76      34.21    3  
  3 Towry, Warren             11 STINGRAYS              36.87      35.81    1  
  4 Bryant, Gatlin            11 CHAPMAN                   NT      37.48  
 
Event 34  Boys 11-12 50 Yard Freestyle Exhibition
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
 -- Fratangelo, Cole          11 CHAPMAN                   NT     X55.25  
 
Event 35  Girls 13-14 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    SC Yards:   24.62   6/25/2014 Regan Weakley, MTSP                          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 York, Priscilla           14 STINGRAYS              28.68      29.32    5  
  2 Brandon, Sophie           13 STINGRAYS              29.25      29.81    3  
  3 Brandon, Claire           13 STINGRAYS              31.87      32.31    1  
  4 Bryant, Shelby            13 CHAPMAN                   NT      33.82  
  5 Brannon, Natalee          13 CHAPMAN                   NT      49.93  
 
Event 38  Boys 13-14 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    SC Yards:   23.27        1979 Chris McCool, Piedmont                       
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Peffer, Gage              14 STINGRAYS              25.17      25.16    5  
  2 Adams, Reece              14 STINGRAYS              28.36      28.16    3  
  3 Lenoir, James             14 CHAPMAN                   NT      28.21    1  
  4 Comulada, Gavin           13 STINGRAYS              34.32      32.25  
 
Event 41  Girls 15-17 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    SC Yards:   24.64    6/8/2016 Sarah Margaret Cimino, Blossomwood           
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Garding, Madelene         16 STINGRAYS              27.20      27.97    5  
  2 Purves, Leah              17 CHAPMAN                   NT      28.91    3  
  3 York, Hannah              16 STINGRAYS              28.91      30.28    1  
  4 Weitenbeck, Abbey         15 STINGRAYS                 NT      34.44  
  5 Mason, Nikki              16 CHAPMAN                   NT      35.59  
 
Event 44  Boys 15-17 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    SC Yards:   21.90   6/30/2010 Tehuti Taylor, Whitesburg                    
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Johnston, Sam             16 STINGRAYS              24.44      25.31    5  
  2 White, Connor             16 CHAPMAN                   NT      27.63    3  
  3 Celeski, Noah R           16 STINGRAYS              27.80      27.72    1  
  4 Tillery, Joseph           16 STINGRAYS              28.50      29.12  
 
Event 47  Girls 8 & Under 25 Yard Breaststroke
===============================================================================
    SC Yards:   18.65        1984 Katherine Rhodes, Piedmont                   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Bennett, Rowe              8 STINGRAYS              25.88      26.63    5  
  2 Davenport, Taylor          7 STINGRAYS              38.45      43.65    3  
  3 Marler, Katherine          7 STINGRAYS                 NT      48.75    1  
  4 White, Nola                6 CHAPMAN                   NT    4:22.74  
 
Event 48  Boys 8 & Under 25 Yard Breaststroke
===============================================================================
    SC Yards:   17.41        1997 Brian Chan, Randolph                         
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Retzke, Jefferson          7 STINGRAYS              29.59      28.12    5  
  2 Fratangelo, Gus            8 CHAPMAN                   NT      44.99    3  
 -- Roberts, Nathan            8 STINGRAYS              34.07         DQ  
 
Event 49  Girls 9-10 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    SC Yards:   35.62   6/29/2011 Alison Hu, WHBG                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Retzke, Lillian            9 STINGRAYS              52.55      54.22    5  
  2 Walker, Molly              9 STINGRAYS              58.72      54.47    3  
  3 Tillery, Lucy             10 STINGRAYS                 NT    1:07.78    1  
  4 Murley, Alyssa             9 CHAPMAN                   NT    1:10.03  
 
Event 50  Boys 9-10 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    SC Yards:   36.72        1999 Brian Chan, Jones Valley                     
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Cazier, William           10 STINGRAYS            1:18.53    1:04.47    5  
  2 Marley, Alix               9 CHAPMAN                   NT    1:06.88    3  
 
Event 51  Girls 11-12 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    SC Yards:   33.44        1981 Jana Korsch, Camelot                         
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Comulada, Gabriela        11 STINGRAYS              43.58      43.12    5  
  2 Wilder, Walden            11 STINGRAYS              44.34      45.13    3  
  3 Hoyt, Ashley              12 CHAPMAN                   NT      47.12    1  
  4 White, Kaitlyn            12 CHAPMAN                   NT      58.29  
  5 Harlow, Ella A            12 STINGRAYS                 NT    1:00.28  
  6 Murley, Jamie             12 CHAPMAN                   NT    1:10.18  
 
Event 52  Boys 11-12 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    SC Yards:   32.55        1985 Randy Johnson, Jones Valley                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Bennett, Jamieson         12 STINGRAYS              39.88      39.12    5  
  2 Rainey, Lawson            11 STINGRAYS                 NT      45.28    3  
  3 Dillard, Andrew           11 STINGRAYS              45.40      47.28    1  
  4 Bryant, Gatlin            11 CHAPMAN                   NT      58.31  
 
Event 53  Girls 13-14 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    SC Yards:   32.17    7/3/2012 Jesse Sabio, JVRA                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 York, Priscilla           14 STINGRAYS              37.56      39.19    5  
  2 Bryant, Shelby            13 CHAPMAN                   NT      50.69    3  
 -- Brannon, Natalee          13 CHAPMAN                   NT         DQ  
 
Event 54  Boys 13-14 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    SC Yards:   29.38    6/6/2007 Tyler Kaliszak, JVRA                         
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Lenoir, James             14 CHAPMAN                   NT      38.92    5  
  2 Garding, Nikolai          13 STINGRAYS              43.91      42.28    3  
  3 Comulada, Gavin           13 STINGRAYS              43.13      42.60    1  
  4 Matteson, Tom             14 STINGRAYS            1:08.37      57.13  
 
Event 55  Girls 15-17 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    SC Yards:   31.68        1986 Jana Korsch, Camelot                         
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Garding, Madelene         16 STINGRAYS              35.47      36.91    5  
  2 Purves, Leah              17 CHAPMAN                   NT      39.45    3  
  3 York, Hannah              16 STINGRAYS              39.10      40.47    1  
  4 Mason, Nikki              16 CHAPMAN                   NT      51.44  
  5 Matteson, Maggie a        17 STINGRAYS                 NT      59.63  
 
Event 56  Boys 15-17 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    SC Yards:   27.72    6/2/2010 Cameron Conners, GREN                        
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Johnston, Sam             16 STINGRAYS              36.25      38.32    5  
  2 Hauenstein, Reid          15 STINGRAYS              39.25      39.44    3  
  3 White, Connor             16 CHAPMAN                   NT      39.93    1  
  4 Celeski, Noah R           16 STINGRAYS                 NT      40.34  
 
Event 57  Mixed 8 & Under 100 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    SC Yards:   1:05.41   6/27/2007 Blossomwood, BLOS                          
                         W Kretzchmar,B Thurman,R Roberts, S Cimino        
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 MOUNTAIN SPRINGS SWIM TEAM  'A'                   1:14.89    1:35.84    7  
     1) Bennett, Rowe W8                2) Johnston, Norah W7             
     3) Roberts, Nathan M8              4) Cazier, Noah M8                
 -- MOUNTAIN SPRINGS SWIM TEAM  'B'                        NT   X2:07.78  
     1) Johnston, William A M5          2) Schmitt, Miles M7              
     3) Butler, Emily Kate W8           4) Davenport, Taylor W7           
 
Event 59  Mixed 9-10 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    SC Yards:   2:00.27        1983 Southeast YMCA                             
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 MOUNTAIN SPRINGS SWIM TEAM  'A'                   2:24.41    3:26.32    7  
     1) Pommerenck, Meredith W9         2) Retzke, Jefferson M7           
     3) Cazier, William M10             4) Roberts, Noah W10              
 
Event 61  Mixed 11-12 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    SC Yards:   1:50.42   6/18/2014 Piedmont Piranhas, Piedmont                
                         E Wan, A Schloss, A Nurre, M Monk                 
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 MOUNTAIN SPRINGS SWIM TEAM  'A'                   2:01.34    2:17.64    7  
     1) Johnston, Emma W11              2) Peffer, Nolan M11              
     3) Comulada, Gabriela W11          4) Bennett, Jamieson M12          
  2 CHAPMAN SWIM TEAM  'A'                                 NT    3:07.88  
     1) Hoyt, Ashley W12                2) Murley, Jamie W12              
     3) Fratangelo, Cole M11            4) Bryant, Gatlin M11             
 -- MOUNTAIN SPRINGS SWIM TEAM  'B'                        NT   X2:22.00  
     1) Cazier, Alexandra W12           2) York, Peyton J M11             
     3) Towry, Warren M11               4) Wilder, Walden W11             
 -- MOUNTAIN SPRINGS SWIM TEAM  'C'                        NT   X2:42.56  
     1) Foy, Abby W10                   2) Dillard, Andrew M11            
     3) Harlow, Ella A W12              4) Carden, Wade M12               
 
Event 63  Mixed 13-14 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    SC Yards:   1:42.31   6/12/2013 BYRD                                       
                         C Hui, M Northcutt, I Blasingame, S Vasquez       
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 MOUNTAIN SPRINGS SWIM TEAM  'A'                   1:43.84    1:54.50    7  
     1) Peffer, Gage M14                2) York, Priscilla W14            
     3) Brandon, Sophie W13             4) Adams, Reece M14               
 -- MOUNTAIN SPRINGS SWIM TEAM  'B'                        NT   X2:15.78  
     1) Walker, Charlie M13             2) Comulada, Gavin M13            
     3) Spangler, Anna Katherine W11    4) Brandon, Claire W13            
 
Event 65  Mixed 15-17 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    SC Yards:   1:37.69   6/24/2015 Byrd Springs                               
                         J Hinely, M Northcutt, C Hui, S Vasquez           
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 CHAPMAN SWIM TEAM  'A'                                 NT    2:03.33    7  
     1) Mason, Nikki W16                2) Purves, Leah W17               
     3) White, Connor M16               4) Lenoir, James M14              
  2 MOUNTAIN SPRINGS SWIM TEAM  'A'                   1:40.96    2:09.07  
     1) Johnston, Sam M16               2) York, Hannah W16               
     3) Hauenstein, Reid M15            4) Weitenbeck, Abbey W15          
 
Event 67  Girls 8 & Under 25 Yard Backstroke
===============================================================================
    SC Yards:   17.71        1981 Lori Harrison, Byrd Spring                   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Bennett, Rowe              8 STINGRAYS              27.18      26.22    5  
  2 Butler, Emily Kate         8 STINGRAYS                 NT      31.06    3  
  3 Davenport, Taylor          7 STINGRAYS                 NT      37.28    1  
 
Event 68  Boys 8 & Under 25 Yard Backstroke
===============================================================================
    SC Yards:   16.41   6/19/2013 Riley T. Groves, RSAL                        
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Roberts, Nathan            8 STINGRAYS              34.03      32.13    5  
  2 Cazier, Noah               8 STINGRAYS              43.07      38.84    3  
  3 Schmitt, Miles             7 STINGRAYS              58.77      39.38    1  
  4 Fratangelo, Gus            8 CHAPMAN                   NT      53.77  
 
Event 69  Girls 9-10 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    SC Yards:   32.29    7/3/2012 Mary Beth Monk, Piedmont                     
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Retzke, Lillian            9 STINGRAYS                 NT      50.84    5  
  2 Roberts, Noah             10 STINGRAYS              48.93      51.40    3  
  3 Schmitt, Avery            10 STINGRAYS              55.25      55.47    1  
  4 Murley, Alyssa             9 CHAPMAN                   NT    1:05.97  
 
Event 70  Boys 9-10 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    SC Yards:   32.21   6/17/2015 Riley T Groves, Launchers                    
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Marley, Alix               9 CHAPMAN                   NT      56.40    5  
 -- Cazier, William           10 STINGRAYS            1:14.63         DQ  
 
Event 71  Girls 11-12 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    SC Yards:   29.44   6/12/2013 Regan Weakley, MTSP                          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Johnston, Emma            11 STINGRAYS              40.39      41.13    5  
  2 Cazier, Alexandra         12 STINGRAYS              49.59      43.56    3  
 -- Wilder, Walden            11 STINGRAYS              45.23         DQ  
 
Event 72  Boys 11-12 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    SC Yards:   27.10   6/29/2011 Chandler Espy, JVRA                          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Bennett, Jamieson         12 STINGRAYS              37.08      38.25    5  
  2 York, Peyton J            11 STINGRAYS              42.29      40.91    3  
  3 Peffer, Nolan             11 STINGRAYS              40.91      41.38    1  
  4 Fratangelo, Cole          11 CHAPMAN                   NT    1:09.28  
 
Event 73  Girls 13-14 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    SC Yards:   28.57   6/19/2013 Sarah Margaret Cimino, BLOS                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 York, Priscilla           14 STINGRAYS              35.99      36.90    5  
  2 Brandon, Sophie           13 STINGRAYS              36.74      38.09    3  
  3 Brandon, Claire           13 STINGRAYS              36.48      38.72    1  
  4 Brannon, Natalee          13 CHAPMAN                   NT      58.63  
 
Event 74  Boys 13-14 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    SC Yards:   27.19    6/1/2011 Chandler Espy, JVRA                          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Peffer, Gage              14 STINGRAYS              34.16      32.87    5  
  2 Lenoir, James             14 CHAPMAN                   NT      36.20    3  
  3 Adams, Reece              14 STINGRAYS              39.21      36.78    1  
  4 Walker, Charlie           13 STINGRAYS                 NT      44.60  
 
Event 75  Girls 15-17 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    SC Yards:   27.82   6/24/2015 Sarah Margaret Cimino, Blossomwood           
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Weakley, Regan            15 STINGRAYS              29.03      30.97    5  
  2 York, Hannah              16 STINGRAYS              37.66      37.31    3  
  3 Mason, Nikki              16 CHAPMAN                   NT      42.56    1  
  4 Matteson, Maggie a        17 STINGRAYS                 NT      51.82  
 
Event 76  Boys 15-17 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    SC Yards:   24.50        1983 Mark Shelton, Whitesburg                     
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Celeski, Noah R           16 STINGRAYS              41.57      38.78    5  
  2 Tillery, Joseph           16 STINGRAYS              41.89      46.75    3  
 
Event 77  Girls 8 & Under 25 Yard Butterfly
===============================================================================
    SC Yards:   16.16        1987 Lee Ann Gathings, Greenwyche                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Balch, Evelyn              7 STINGRAYS                 NT      26.87    5  
  2 Johnston, Norah            7 STINGRAYS                 NT      31.25    3  
  3 Marler, Katherine          7 STINGRAYS              47.34      41.40    1  
 
Event 78  Boys 8 & Under 25 Yard Butterfly
===============================================================================
    SC Yards:   15.83   6/12/2013 Riley T. Groves, RSAL                        
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Retzke, Jefferson          7 STINGRAYS                 NT      31.47    5  
  2 Cazier, Noah               8 STINGRAYS              36.95      32.83    3  
  3 Schmitt, Miles             7 STINGRAYS              43.51      38.00    1  
 
Event 79  Girls 9-10 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    SC Yards:   29.91    6/8/2011 Devin Campbell, Stingrays                    
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Roberts, Noah             10 STINGRAYS              45.00      45.69    5  
  2 Foy, Abby                 10 STINGRAYS              57.22      59.25    3  
  3 Schmitt, Avery            10 STINGRAYS                 NT    1:02.82    1  
  4 Murley, Alyssa             9 CHAPMAN                   NT    1:07.42  
 
Event 81  Girls 11-12 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    SC Yards:   27.88   6/29/2011 Sarah Margaret Cimino, BLOS                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Comulada, Gabriela        11 STINGRAYS              37.81      39.18    5  
  2 Hoyt, Ashley              12 CHAPMAN                   NT      42.56    3  
  3 Spangler, Anna Katherine  11 STINGRAYS              46.90      47.22    1  
  4 Johnston, Emma            11 STINGRAYS              47.22      51.22  
  5 White, Kaitlyn            12 CHAPMAN                   NT      57.38  
  6 Murley, Jamie             12 CHAPMAN                   NT    1:06.29  
 
Event 82  Boys 11-12 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    SC Yards:   27.97   6/29/2011 Cade Overbeek, PIED                          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Peffer, Nolan             11 STINGRAYS              45.29      39.34    5  
  2 York, Peyton J            11 STINGRAYS              44.93      40.87    3  
  3 Carden, Wade              12 STINGRAYS              43.47      41.19    1  
  4 Bryant, Gatlin            11 CHAPMAN                   NT      45.98  
 
Event 83  Girls 13-14 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    SC Yards:   26.55   6/26/2013 Sarah Margaret Cimino, Blossomwood           
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Bryant, Shelby            13 CHAPMAN                   NT      41.69    5  
  2 Brandon, Claire           13 STINGRAYS              38.59      47.19    3  
 
Event 84  Boys 13-14 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    SC Yards:   26.09   6/26/2013 Cade Overbeek - Piedmont, JVRA               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Peffer, Gage              14 STINGRAYS              27.35      30.59    5  
  2 Garding, Nikolai          13 STINGRAYS              44.07      44.72    3  
 
Event 85  Girls 15-17 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    SC Yards:   26.49   6/24/2015 Sarah Margaret Cimino, Blossomwood           
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Weakley, Regan            15 STINGRAYS              26.96      28.53    5  
  2 Purves, Leah              17 CHAPMAN                   NT      32.34    3  
 
Event 86  Boys 15-17 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    SC Yards:   23.52   6/18/2014 Zach S Harting, Launchers                    
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Tillery, Joseph           16 STINGRAYS              32.53      33.68    5  
  2 White, Connor             16 CHAPMAN                   NT      34.38    3  
  3 Hauenstein, Reid          15 STINGRAYS              37.33      37.85    1  
 
Event 87  Girls 8 & Under 100 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    SC Yards:   1:09.30        1981 Whitesburg                                 
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 MOUNTAIN SPRINGS SWIM TEAM  'A'                   1:24.68    1:49.72    7  
     1) Bennett, Rowe 8                 2) Balch, Evelyn 7                
     3) Marler, Katherine 7             4) Johnston, Norah 7              
 -- MOUNTAIN SPRINGS SWIM TEAM  'B'                        NT   X1:56.16  
     1) Dill, Sloan 6                   2) Tidwell, Miriam 5              
     3) Davenport, Taylor 7             4) Butler, Emily Kate 8           
 
Event 88  Boys 8 & Under 100 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    SC Yards:   1:06.64        1995 Jones Valley                               
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 MOUNTAIN SPRINGS SWIM TEAM  'A'                   1:26.41    1:42.96    7  
     1) Roberts, Nathan 8               2) Retzke, Jefferson 7            
     3) Schmitt, Miles 7                4) Cazier, Noah 8                 
 
Event 89  Girls 9-10 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    SC Yards:   2:06.90        1997 Randolph                                   
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 MOUNTAIN SPRINGS SWIM TEAM  'A'                   2:30.43    3:03.59    7  
     1) Retzke, Lillian 9               2) Foy, Abby 10                   
     3) Schmitt, Avery 10               4) Roberts, Noah 10               
 
Event 91  Girls 11-12 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    SC Yards:   1:52.81   6/13/2012 Mountain Springs Swim Team                 
                         D Campbell, G Brandon, M Garding, R Weakley       
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 MOUNTAIN SPRINGS SWIM TEAM  'A'                   1:52.81    2:30.47    7  
     1) Cazier, Alexandra 12            2) Harlow, Ella A 12              
     3) Wilder, Walden 11               4) Comulada, Gabriela 11          
  2 CHAPMAN SWIM TEAM  'A'                                 NT    3:04.37  
     1) Hoyt, Ashley 12                 2) Murley, Jamie 12               
     3) White, Kaitlyn 12               4) Murley, Alyssa 9               
 
Event 92  Boys 11-12 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    SC Yards:   1:54.36        1999 Jones Valley                               
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 MOUNTAIN SPRINGS SWIM TEAM  'A'                   2:07.50    2:27.62    7  
     1) Bennett, Jamieson 12            2) Towry, Warren 11               
     3) Peffer, Nolan 11                4) York, Peyton J 11              
 -- MOUNTAIN SPRINGS SWIM TEAM  'B'                        NT   X2:54.87  
     1) Cazier, William 10              2) Dillard, Andrew 11             
     3) Rainey, Lawson 11               4) Carden, Wade 12                
 
Event 94  Boys 13-14 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    SC Yards:   1:41.22    6/6/2012 Piedmont Piranhas                          
                         C Overbeek, A Smith, S Baldwin, J Herring         
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 MOUNTAIN SPRINGS SWIM TEAM  'A'                   1:58.12    2:20.90    7  
     1) Adams, Reece 14                 2) Comulada, Gavin 13             
     3) Garding, Nikolai 13             4) Peffer, Gage 14                
 
Event 95  Girls 15-17 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    SC Yards:   1:46.41        2003 Piedmont                                   
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 MOUNTAIN SPRINGS SWIM TEAM  'A'                   1:45.71    2:20.54    7  
     1) York, Hannah 16                 2) Matteson, Maggie a 17          
     3) Weitenbeck, Abbey 15            4) Weakley, Regan 15              
 
Event 96  Boys 15-17 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    SC Yards:   1:32.25   6/30/2010 Whitesburg Tide, Whitesburg Tide           
                         C HOLDER, T Taylor, J ASHCRAFT, T Taylor          
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 MOUNTAIN SPRINGS SWIM TEAM  'A'                   1:47.14    2:34.06    7  
     1) Hauenstein, Reid 15             2) Celeski, Noah R 16             
     3) Tillery, Joseph 16              4) Johnston, Sam 16               

 

 
 

Web Design by:
MerchantWorks, Inc.


Copyright 2004-2017 - Rocket City Swim League, PO Box 10052, Huntsville, AL 35801
info@swimrcsl.org