Home
2016 Meets
2015 Meets
Archive & Records
Forms & Documents
Officiating
Member Pools
Board & Minutes
About RCSL

Meet Results / Record Listing

(Meters Time = Yards Time x 1.11 ----- Yards Time = Meters Time / 1.11)



Licensed to RCSL - H                HY-TEK's MEET MANAGER 6.0 6/2/2016 11:11 AM
                     2016 MTSP vs VHCC - Yards - 6/1/2016                      
                           Mountain Spring Swim Club                           
                            Home of the Stingrays!                             
                                    Results                                    
 
Event 1  Girls 8 & Under 100 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 MOUNTAIN SPRINGS SWIM TEAM  'A'                   1:38.67    1:44.41    7  
     1) Johnston, Norah 7               2) Bennett, Rowe 8                
     3) Connell, Jane 8                 4) Buzzetta, Mia 8                
  2 VALLEY HILL COUNTRY CLUB-SE  'A'                  2:57.34    2:19.29  
     1) Gray, Sophia 8                  2) Ulrich, Shelby 8               
     3) Bornell, Angel A 8              4) Jamison, Klare E 7             
 -- MOUNTAIN SPRINGS SWIM TEAM  'C'                        NT   X2:26.22  
     1) Johnson, Reese 7                2) Davenport, Taylor 7            
     3) Dill, Sloan 6                   4) Bohan, Emerson 7               
 -- VALLEY HILL COUNTRY CLUB-SE  'B'                       NT   X3:30.56  
     1) Jones, Maggie 8                 2) Savage, Katie C 7              
     3) Atchley, Hailey E 6             4) Wright, Paige 6                
 
Event 2  Boys 8 & Under 100 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 VALLEY HILL COUNTRY CLUB-SE  'A'                  2:24.73    2:00.96    7  
     1) Brown, Benjamin 8               2) Carney, Cameron 8              
     3) Skonieczny, Owen 7              4) Carter, William 7              
  2 MOUNTAIN SPRINGS SWIM TEAM  'A'                   1:39.94    2:04.45  
     1) Pendergrass, Charles 7          2) Schmitt, Miles 7               
     3) Cazier, Noah 8                  4) Roberts, Nathan 8              
 -- VALLEY HILL COUNTRY CLUB-SE  'B'                       NT   X2:13.29  
     1) Bickel, Riggs 8                 2) Smith, Hunter 8                
     3) Copeland, Porter 7              4) Lehr, Harrison 7               
 -- VALLEY HILL COUNTRY CLUB-SE  'C'                       NT   X3:40.17  
     1) O'Neill, Athan E 7              2) Carter, Sam 7                  
     3) Davis, Joseph M 7               4) Wilson, Tripp 7                
 
Event 3  Girls 9-10 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 MOUNTAIN SPRINGS SWIM TEAM  'A'                   3:32.94    3:19.93    7  
     1) Roberts, Noah 10                2) Foy, Abby 10                   
     3) Defiore, Ellie 10               4) Little, Campbell 10            
  2 VALLEY HILL COUNTRY CLUB-SE  'A'                  3:32.57    3:55.31  
     1) Wilson, Kaylen 10               2) Skonieczny, Abby 10            
     3) Brown, Virginia A 10            4) Franklin, Lily 10              
 -- MOUNTAIN SPRINGS SWIM TEAM  'B'                        NT   X4:07.56  
     1) Hall, Olivia 9                  2) Schmitt, Avery 10              
     3) Dixon, Lila 10                  4) Pommerenck, Meredith 9         
 
Event 4  Boys 9-10 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 MOUNTAIN SPRINGS SWIM TEAM  'A'                   2:56.83    3:42.71    7  
     1) Pendergrass, Matthew 10         2) Engberg, Ethan 10              
     3) Cooper, Gates 10                4) Schmitz, Christopher 9         
  2 VALLEY HILL COUNTRY CLUB-SE  'A'                  3:35.39    4:18.44  
     1) Swearengin, Taylor 9            2) Dodd, Evan 10                  
     3) Copeland, Elijah 9              4) O'Neill, Grattan 9             
 
Event 5  Girls 11-12 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 MOUNTAIN SPRINGS SWIM TEAM  'A'                   2:23.83    2:41.62    7  
     1) Johnston, Emma 11               2) Connell, Norah 11              
     3) Comulada, Gabriela 11           4) Spangler, Anna Katherine 11    
 
Event 6  Boys 11-12 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 MOUNTAIN SPRINGS SWIM TEAM  'A'                   2:42.09    2:50.00    7  
     1) Peffer, Nolan 11                2) Buzzetta, Charlie 11           
     3) Bennett, Jamieson 12            4) York, Peyton J 11              
  2 VALLEY HILL COUNTRY CLUB-SE  'A'                  2:52.09    2:52.50  
     1) Carney, Gavin M 10              2) Skonieczny, Caden 12           
     3) O'Neill, Bram 11                4) Copeland, Preston 11           
 
Event 7  Girls 13-14 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 MOUNTAIN SPRINGS SWIM TEAM  'A'                   2:07.41    2:20.20    7  
     1) Brandon, Claire 13              2) Schaefer, Genevieve 13         
     3) Brandon, Sophie 13              4) York, Priscilla 14             
  2 VALLEY HILL COUNTRY CLUB-SE  'A'                       NT    2:47.62  
     1) McLelland, Paige 14             2) Savage, Grayson G 13           
     3) Hoffmeyer, Sydney 13            4) Warwick, Isabella M 11         
 
Event 8  Boys 13-14 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 MOUNTAIN SPRINGS SWIM TEAM  'A'                   2:15.20    2:14.87    7  
     1) Johnston, Drew 14               2) Garding, Nikolai 13            
     3) Peffer, Gage 14                 4) Adams, Reece 14                
 
Event 9  Girls 15-17 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 MOUNTAIN SPRINGS SWIM TEAM  'A'                   1:58.22    2:02.92    7  
     1) Campbell, Devin 15              2) Garding, Madelene 16           
     3) Weakley, Regan 15               4) York, Hannah 16                
 
Event 10  Boys 15-17 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 MOUNTAIN SPRINGS SWIM TEAM  'A'                   2:13.08    2:14.25    7  
     1) Tillery, Joseph 16              2) Hauenstein, Reid 15            
     3) Celeski, Noah R 16              4) Johnston, Sam 16               
 
Event 11  Girls 6 & Under 25 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Dill, Sloan                6 STINGRAYS              32.89      28.69    5  
  2 Jamison, Molly A           6 VALLEY HILL-SE       1:04.89      32.24    3  
  3 Atchley, Hailey E          6 VALLEY HILL-SE         50.12      36.25    1  
  4 Spangler, Aleksandra       6 STINGRAYS              48.95      42.18  
  5 Wright, Paige              6 VALLEY HILL-SE         51.52      45.38  
  6 Overton, Maelle            5 STINGRAYS                 NT      58.15  
 
Event 13  Girls 6 & Under 25 Yard Freestyle Exhibition
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
 -- Haymond, Sophie            6 STINGRAYS                 NT     X43.42  
 -- Butler, Caroline           5 STINGRAYS                 NT   X1:26.94  
 -- O'Neill, Fanny L           5 VALLEY HILL-SE         56.94   X1:28.44  
 
Event 14  Boys 6 & Under 25 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Brown, John Calvin C       6 VALLEY HILL-SE         34.68      29.00    5  
  2 Carney, Garrison           6 VALLEY HILL-SE         33.94     J35.69    3  
  3 Johnston, William A        5 STINGRAYS                 NT     J35.47    1  
  4 Carter, Cooper J           5 VALLEY HILL-SE         55.01     J44.92  
  5 Argentina, Oliver          6 STINGRAYS                 NT     J44.62  
  6 Roberts, Jadon             5 STINGRAYS                 NT      52.51  
 
Event 16  Boys 6 & Under 25 Yard Freestyle Exhibition
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
 -- Lehr, Charlie              5 VALLEY HILL-SE            NT     X31.01  
 -- ?, Carson                  5 VALLEY HILL-SE            NT     X38.80  
 -- Hudgins, Matthew           6 VALLEY HILL-SE            NT     X42.22  
 -- Swearengin, Riley T        6 VALLEY HILL-SE         52.20     X43.65  
 -- Lehr, Bennett              5 VALLEY HILL-SE            NT     X44.12  
 -- Ashley, Max                6 STINGRAYS                 NT     X47.83  
 -- Schroer, Hutton            6 STINGRAYS                 NT   X1:18.38  
 
Event 17  Girls 8 & Under 25 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Connell, Jane              8 STINGRAYS              21.03      18.33    5  
  2 Johnston, Norah            7 STINGRAYS              27.27      22.85    3  
  3 Ulrich, Shelby             8 VALLEY HILL-SE            NT      23.83    1  
  4 Johnson, Reese             7 STINGRAYS              29.62      24.45  
  5 Jamison, Klare E           7 VALLEY HILL-SE         38.19      27.31  
  6 Savage, Katie C            7 VALLEY HILL-SE         53.97    1:01.00  
 
Event 19  Girls 8 & Under 25 Yard Freestyle Exhibition
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
 -- Davenport, Taylor          7 STINGRAYS              40.38     X27.22  
 -- Butler, Emily Kate         8 STINGRAYS              35.83     X36.43  
 
Event 20  Boys 8 & Under 25 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Carney, Cameron            8 VALLEY HILL-SE         20.03      16.31    5  
  2 Carter, William            7 VALLEY HILL-SE         24.02      20.37    3  
  3 Pendergrass, Charles       7 STINGRAYS              23.09      20.53    1  
  4 Brown, Benjamin            8 VALLEY HILL-SE         24.94     J24.86  
  4 Schmitt, Miles             7 STINGRAYS              51.23     J44.33  
  5 Roberts, Nathan            8 STINGRAYS              26.87     J23.97  
 
Event 22  Boys 8 & Under 25 Yard Freestyle Exhibition
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
 -- Schroer, Keaton            8 STINGRAYS                 NT     X36.76  
 
Event 23  Girls 9-10 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Roberts, Noah             10 STINGRAYS              40.80      38.42    5  
  2 Foy, Abby                 10 STINGRAYS              42.69      40.46    3  
  3 Brown, Virginia A         10 VALLEY HILL-SE         55.36      43.88    1  
  4 Little, Campbell          10 STINGRAYS              53.46      45.88  
  5 Skonieczny, Abby          10 VALLEY HILL-SE            NT      50.62  
  6 Gray, Scarlett             9 VALLEY HILL-SE            NT    1:20.21  
 
Event 25  Girls 9-10 50 Yard Freestyle Exhibition
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
 -- Pommerenck, Meredith       9 STINGRAYS                 NT     X55.12  
 -- Hall, Olivia               9 STINGRAYS                 NT     X58.07  
 
Event 26  Boys 9-10 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Engberg, Ethan            10 STINGRAYS                 NT      34.74    5  
  2 Carney, Gavin M           10 VALLEY HILL-SE         38.52      35.16    3  
  3 Cooper, Gates             10 STINGRAYS              43.75      41.58    1  
  4 Pendergrass, Matthew      10 STINGRAYS              51.23      48.47  
  5 O'Neill, Grattan           9 VALLEY HILL-SE            NT      52.62  
  6 Pearson, Charles H         9 VALLEY HILL-SE            NT      57.35  
 
Event 29  Girls 11-12 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Comulada, Gabriela        11 STINGRAYS              33.18      33.13    5  
  2 Johnston, Emma            11 STINGRAYS              36.45      35.28    3  
  3 Harlow, Ella A            12 STINGRAYS                 NT      40.73    1  
  4 Terry, Emma               11 VALLEY HILL-SE            NT      48.85  
  5 Warwick, Isabella M       11 VALLEY HILL-SE         54.78      49.15  
 
Event 32  Boys 11-12 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 O,Neill, Hudson           12 VALLEY HILL-SE         35.21      29.00    5  
  2 York, Peyton J            11 STINGRAYS              34.94      33.72    3  
  3 Peffer, Nolan             11 STINGRAYS              34.29      33.76    1  
  4 Skonieczny, Caden         12 VALLEY HILL-SE            NT      35.13  
  5 Buzzetta, Charlie         11 STINGRAYS              35.89      35.99  
  6 O'Neill, Bram             11 VALLEY HILL-SE         40.66      37.25  
 
Event 34  Boys 11-12 50 Yard Freestyle Exhibition
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
 -- Coffman, Daniel           11 STINGRAYS              56.03     X48.46  
 -- Timberlake, Charlie       11 STINGRAYS            1:32.18   X1:18.88  
 
Event 35  Girls 13-14 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 York, Priscilla           14 STINGRAYS              28.68      28.71    5  
  2 Schaefer, Genevieve       13 STINGRAYS              32.02      30.93    3  
  3 Brandon, Sophie           13 STINGRAYS              29.65      31.09    1  
  4 Savage, Grayson G         13 VALLEY HILL-SE         37.84      33.98  
  5 Hoffmeyer, Sydney         13 VALLEY HILL-SE         34.28      34.91  
  6 McLelland, Paige          14 VALLEY HILL-SE         37.07      35.03  
 
Event 38  Boys 13-14 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Peffer, Gage              14 STINGRAYS              25.17      27.67    5  
  2 Johnston, Drew            14 STINGRAYS              31.61      30.91    3  
  3 Shook, Sam                14 STINGRAYS              32.75      33.07    1  
 -- Fulcher, Samual           14 STINGRAYS                 NT     X31.94  
 
Event 41  Girls 15-17 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Weakley, Regan            15 STINGRAYS              24.44      27.92    5  
  2 York, Hannah              16 STINGRAYS              29.55      28.91    3  
  3 Fulcher, Laura Kate       16 STINGRAYS              31.14      32.47    1  
 
Event 44  Boys 15-17 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Johnston, Sam             16 STINGRAYS              24.73      24.54    5  
  2 Vardaman, Parker          16 VALLEY HILL-SE         28.37      27.43    3  
  3 Celeski, Noah R           16 STINGRAYS                 NT      27.80    1  
  4 Tillery, Joseph           16 STINGRAYS              29.72      28.50  
 
Event 47  Girls 8 & Under 25 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Connell, Jane              8 STINGRAYS                 NT      30.39    5  
  2 Johnson, Reese             7 STINGRAYS                 NT      32.34    3  
  3 Johnston, Norah            7 STINGRAYS                 NT      38.10    1  
  4 Bornell, Angel A           8 VALLEY HILL-SE         43.99      38.87  
  5 Jones, Maggie              8 VALLEY HILL-SE            NT      39.68  
  6 Fowler, Ava                7 VALLEY HILL-SE            NT    1:40.48  
 
Event 87  Girls 8 & Under 100 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
 -- MOUNTAIN SPRINGS SWIM TEAM  'C'                        NT         x   
     1) Dill, Sloan 6                   2) Marler, Katherine 7            
     3) Davenport, Taylor 7             4) Hulgan, Megan 8                
 -- VALLEY HILL COUNTRY CLUB-SE  'B'                       NT         x   
     1) Gray, Sophia 8                  2) Jones, Maggie 8                
     3) Fowler, Ava 7                   4) Savage, Katie C 7              
 -- MOUNTAIN SPRINGS SWIM TEAM  'B'                   1:35.64         x   
     1) Butler, Emily Kate 8            2) Johnson, Reese 7               
     3) Johnston, Norah 7               4) Bohan, Emerson 7               

 

 
 

Web Design by:
MerchantWorks, Inc.


Copyright 2004-2017 - Rocket City Swim League, PO Box 10052, Huntsville, AL 35801
info@swimrcsl.org