Home
2016 Meets
2015 Meets
Archive & Records
Forms & Documents
Officiating
Member Pools
Board & Minutes
About RCSL

Meet Results / Record Listing

(Meters Time = Yards Time x 1.11 ----- Yards Time = Meters Time / 1.11)



Licensed to RCSL - H               HY-TEK's MEET MANAGER 6.0 7/16/2017 04:38 PM
                    2017 RCSL City Meet - 7/8/2017-7/9/2017                    
                                    Results                                    
 
Event 25  Girls 13-14 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Blossomwood Swim Team  'A'                        2:04.35    1:59.35   40  
     1) Krichev, Julia 13               2) Paparella, Meg R 13            
     3) Graves, Virginia 14             4) Hamilton, Rebekah 14           
  2 Jones Valley Recreation Assn.-US  'A'             2:05.66    2:02.03   34  
     1) Shepherd, Anna 14               2) Byrd, Maddie 14                
     3) Anderson, Lainey 14             4) Bibb, Maddie 13                
  3 Sharon Johnston Swim Team  'A'                    2:09.83    2:04.48   32  
     1) McDonald, Savannah 13           2) Vickers, Olivia 14             
     3) Nabors, Carlee 13               4) Abbott, September 14           
  4 Byrd Spring-SE  'A'                               2:13.25    2:08.99   30  
     1) Cornelius, Jessica R 14         2) Lindow, Tess M 14              
     3) Waters, Deanna C 13             4) Hinely, Mary E 14              
  5 Mt. Carmel Hammerheads  'A'                       2:16.49    2:15.19   28  
     1) Heeney, Nora M 14               2) Porter, Greta S 13             
     3) Hoyt, Ashley 13                 4) Orcutt, Colby C 14             
  6 Mountain Springs Swim Team  'A'                   2:18.28    2:18.14   26  
     1) Brandon, Claire 14              2) Schaefer, Genevieve 14         
     3) Brandon, Sophie 14              4) Overton, Lauren-Cain 14        
  7 Hampton Cove Hurricanes  'A'                      2:20.63    2:20.01   24  
     1) Blauwkamp, XiXi K 13            2) Anthony, Morgan B 14           
     3) Carter, Virginia L 14           4) Brix, Sophia M 14              
  8 Greenwyche Gators  'A'                            2:20.33    2:20.75   22  
     1) Rainey, Elizabeth 13            2) Scales, Ansley 13              
     3) Clary, Sydney 13                4) Mokhtari, Farah 14             
  9 Sherwood Swim Team  'A'                           2:25.97    2:20.76   18  
     1) Gibson, Kennedy 13              2) Hammer, Emily 14               
     3) Busby, Elizabeth 13             4) Anderson, Mandy 14             
 10 Camelot Recreation Association  'A'               2:26.50    2:22.68   14  
     1) Graves, Belle 13                2) Bigelow, Quinn 13              
     3) Lemke, AnnaBeth E 13            4) Jones, Haley 14                
 11 Monte Sano  'A'                                   2:31.22    2:24.37   12  
     1) Agee, Abigail 13                2) Howie, Maggie 13               
     3) Rabban, Sophie 14               4) Masterson, Margaret 14         
 12 Piedmont Piranhas  'A'                            2:17.97    2:27.00   10  
     1) Archer, Jamie 14                2) Nurre, Jane 13                 
     3) Bender, Scout 13                4) Ruch, Devin 14                 
 13 Lily Flagg  'A'                                   2:36.53    2:35.62    8  
     1) Vosahlik, Elizabeth 13          2) Busk, Olivia 14                
     3) Pleva, Clare 13                 4) Butler, Abigail 13             
 14 Whitesburg Tide  'A'                              2:33.08    2:38.85    6  
     1) Thompson, Maggie 13             2) Shea, Emma 13                  
     3) Jones, Alison 14                4) Sullivan, Emma C 14            
 15 Chapman swim team  'A'                            3:28.20    3:24.52    4  
     1) Pitts, Olivia 12                2) White, Kaitlyn 13              
     3) Bryant, Shelby 14               4) Murley, Jamie 13               
 -- YMCA Seals  'A'                                   2:43.62         DQ  
     1) Scully, Quinlyn 14              2) Allen, Kori L 14               
     3) Sexton, Cara 13                 4) Lichti, Abby 13                
 
Event 26  Boys 13-14 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Greenwyche Gators  'A'                            1:58.01    1:52.98   40  
     1) O'Neil, Stephen 14              2) Kimball, Myles 13              
     3) Ziegler, William 13             4) Hardy, Jackson 14              
  2 Jones Valley Recreation Assn.-US  'A'             1:53.25    1:55.09   34  
     1) Theisen, Landon 14              2) Barraza, Chris 14              
     3) Bedsole, Chris 13               4) Berkey, Chase 13               
  3 Whitesburg Tide  'A'                              2:02.47    1:56.21   32  
     1) Stinson, Jake 13                2) Harlow, Owen 14                
     3) Stogner, John A 14              4) Rooker, Austin 14              
  4 Mt. Carmel Hammerheads  'A'                       1:58.25    2:01.94   30  
     1) Amos, Andrew J 12               2) Amos, Ethan M 14               
     3) Pierce, Thomas J 14             4) O'Neill, Hudson P 13           
  5 Sharon Johnston Swim Team  'A'                    2:05.54    2:03.10   28  
     1) Crisler, Reid 13                2) Erskine, Keyshawn 14           
     3) Simmons, Evan 14                4) Broyles, Lawson 14             
  6 Redstone Arsenal Launchers  'A'                   2:07.80    2:05.00   26  
     1) Groves, Riley T 12              2) Wallis, Mason 14               
     3) Taylor, Wyatt 14                4) Bamburg, Jason R 14            
  7 Byrd Spring-SE  'A'                               2:12.09    2:08.24   24  
     1) Hill, Aaron M 14                2) Lowe, Joshua M 14              
     3) Durant, Timmy P 13              4) Lawson, Jackson B 13           
  8 Monte Sano  'A'                                   2:14.73    2:10.02   22  
     1) Perry, Quillan 14               2) Davis, Parker 14               
     3) Moore, Alex 14                  4) Craig, Kieran M 14             
  9 Mountain Springs Swim Team  'A'                   2:12.12    2:10.91   18  
     1) Garding, Nikolai 14             2) Bennett, Jamieson 13           
     3) Comulada, Gavin 14              4) Fleming, Braden 14             
 10 Blossomwood Swim Team  'A'                        2:18.32    2:11.13   14  
     1) Cooper, Curtis 14               2) Brown, Harrison 14             
     3) Harbarger, David 14             4) Bankowski, Clate 13            
 11 Sherwood Swim Team  'A'                           2:14.98    2:13.18   12  
     1) Amborski, Matthew 14            2) Laue, Frederick 14             
     3) Holtcamp, Mason S 14            4) Cozelos, Mason 12              
 12 Lily Flagg  'A'                                   2:10.72    2:13.72   10  
     1) Butler, Joshua 14               2) Wright, Jacob 14               
     3) Chua, CJ 14                     4) Andrews, Jake 13               
 13 Hampton Cove Hurricanes  'A'                      2:29.16    2:24.12    8  
     1) Miller, Darin J 13              2) Anthony, Brandon M 14          
     3) Morton, John Patrick 14         4) Newman, Barrett W 13           
 14 Camelot Recreation Association  'A'               2:49.33    2:42.62    6  
     1) Shipp, Alan 13                  2) Lewis, Jes 13                  
     3) Varmette, Will 14               4) Cahue, Alex 14                 
 -- Piedmont Piranhas  'A'                            2:27.63         DQ  
     1) Shores, James 14                2) Jackson, Caden 13              
     3) Caroll, Hayden 14               4) Walker, Owen 13                
 
Event 31  Girls 13-14 50 Yard Freestyle Exhibition
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Griffin, Caitlyn          13 SJST                   31.08      30.90  
  2 Lecompte, Savannah M      13 Byrd Spring-SE         31.75      30.91  
  3 Henderson, Cordelia W     13 Byrd Spring-SE         33.31      32.44  
  4 Rowell, Chloe I           14 Hammerheads               NT      33.00  
  5 Palmiter, Cara            13 SJST                   31.70      33.44  
  6 Palmiter, Lauren          14 SJST                   33.18      33.68  
  7 Miniclier, Jane           14 Blossomwood            33.75      33.72  
  8 Turner, Abbey J           13 HC Hurricanes          33.38      33.83  
  9 Nyochembeng, Mikayla A    13 Hammerheads            35.88      34.48  
 10 Welzyn, Marianne          13 SJST                   33.55      34.49  
 11 Viebrock, Cheyenne        13 SJST                   36.06      35.46  
 12 Click, Chandler           14 Blossomwood            37.77      35.99  
 13 Anthony, Morgan B         14 HC Hurricanes          37.22      36.87  
 14 Harlow, Ella A            13 Stingrays              36.90      37.02  
 15 Jones, Sadie              13 Camelot                41.83      39.81  
 16 Barch, Kailin             13 Sherwood               43.63      42.52  
 17 Frazier, Shelby           14 SJST                   41.98      43.25  
 
Event 32  Boys 13-14 50 Yard Freestyle Exhibition
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Broyles, Lawson           14 SJST                   30.07      29.19  
  2 Brown, Stephen            13 Gators                 31.78      29.64  
  3 Cobert, Xander            13 Tide                      NT      30.09  
  4 Campbell, Addison         13 SJST                   33.04      32.10  
  5 Newman, Barrett W         13 HC Hurricanes          30.99      33.88  
  6 Carter, Brian R           13 HC Hurricanes          34.31      34.27  
  7 Maurer, David             13 Tide                   37.31      35.28  
  8 Leebern, Caden G          13 Byrd Spring-SE         36.88      36.62  
  9 Varmette, Pete            14 Camelot                   NT      37.93  
 10 Smouse, Gabriel M         13 HC Hurricanes          39.07      38.33  
 11 Edwards, Jaden            13 Launchers                 NT      40.12  
 12 Johnson, DeRon            13 Launchers                 NT      42.95  
 13 Bowar, Dylan              13 SJST                 1:23.27    1:22.16  
 
Event 37  Girls 13-14 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Hamilton, Rebekah         14 Blossomwood            24.24      24.39   20  
  2 Krichev, Julia            13 Blossomwood            25.12      24.97   17  
  3 Shepherd, Anna            14 JVRA-US                26.11      26.25   16  
  4 Bibb, Maddie              13 JVRA-US                26.21      26.46   15  
  5 Graves, Virginia          14 Blossomwood            26.56      26.59   14  
  6 Vickers, Olivia           14 SJST                   26.84      26.74   13  
  7 Lindow, Tess M            14 Byrd Spring-SE         26.87      26.90   12  
  8 Rainey, Elizabeth         13 Gators                 27.19      27.56   11  
B - Final
  9 McDonald, Savannah        13 SJST                   27.39      27.45    9  
 10 Anderson, Lainey          14 JVRA-US                27.35      27.67    7  
 11 Nabors, Carlee            13 SJST                   27.94      27.78    6  
 12 Wiggins, Teresa L         13 Launchers              27.93      27.89    5  
 13 Jones, Haley              14 Camelot                28.31      28.16    4  
 14 Nurre, Jane               13 PIED                   27.98      28.37    3  
 15 Orcutt, Colby C           14 Hammerheads            27.98      28.96    2  
 16 Waters, Deanna C          13 Byrd Spring-SE         28.22      29.10    1  
 
Event 37  Girls 13-14 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Hamilton, Rebekah         14 Blossomwood            25.19      24.24  
  2 Krichev, Julia            13 Blossomwood            25.82      25.12  
  3 Shepherd, Anna            14 JVRA-US                26.58      26.11  
  4 Bibb, Maddie              13 JVRA-US                26.89      26.21  
  5 Graves, Virginia          14 Blossomwood            26.94      26.56  
  6 Vickers, Olivia           14 SJST                   27.48      26.84  
  7 Lindow, Tess M            14 Byrd Spring-SE         27.20      26.87  
  8 Rainey, Elizabeth         13 Gators                 27.87      27.19  
-------------------------------------------------------------------------
  9 Anderson, Lainey          14 JVRA-US                28.83      27.35  
 10 McDonald, Savannah        13 SJST                   27.52      27.39  
 11 Wiggins, Teresa L         13 Launchers              28.43      27.93  
 12 Nabors, Carlee            13 SJST                   29.20      27.94  
 13 Nurre, Jane               13 PIED                   27.75      27.98  
 13 Orcutt, Colby C           14 Hammerheads            29.72      27.98  
 15 Waters, Deanna C          13 Byrd Spring-SE         29.46      28.22  
 16 Jones, Haley              14 Camelot                29.80      28.31  
-------------------------------------------------------------------------
 17 Hinely, Mary E            14 Byrd Spring-SE         29.34      28.36  
 18 Heeney, Nora M            14 Hammerheads            30.22      28.75  
-------------------------------------------------------------------------
 19 Busby, Elizabeth          13 Sherwood               29.10      28.78  
 20 Carter, Virginia L        14 HC Hurricanes          29.41      28.82  
 21 Schaefer, Genevieve       14 Stingrays              29.37      28.86  
 22 Gibson, Kennedy           13 Sherwood               29.12      28.90  
 23 Allen, Kori L             14 YMCA                   29.88      29.27  
 24 Rabban, Sophie            14 Makos                  29.41      29.44  
 25 Brandon, Sophie           14 Stingrays              29.56      29.79  
 26 Sexton, Cara              13 YMCA                   30.69      29.85  
 27 Archer, Jamie             14 PIED                   30.74      29.86  
 28 Hoyt, Ashley              13 Hammerheads            30.12      29.91  
 29 Blauwkamp, XiXi K         13 HC Hurricanes          30.59      29.92  
 30 Scott, Kayley E           13 Launchers              31.12      29.94  
 31 Bryant, Shelby            14 Chapman                31.19      30.26  
 32 Scales, Ansley            13 Gators                 31.19      30.28  
 33 Bigelow, Quinn            13 Camelot                31.50      30.41  
 34 Overton, Lauren-Cain      14 Stingrays              30.68      30.50  
 35 Brix, Sophia M            14 HC Hurricanes          30.67      30.52  
 36 Clary, Sydney             13 Gators                 31.12      30.84  
 37 Lawrence, Lucy Wu W       14 Makos                  31.17      30.87  
 38 Howie, Maggie             13 Makos                  31.51      30.89  
 39 Pleva, Clare              13 LFP                    31.84      31.26  
 40 Thompson, Maggie          13 Tide                   32.94      31.49  
 41 Shea, Emma                13 Tide                   33.87      32.17  
 42 Graves, Belle             13 Camelot                35.74      32.37  
 43 Busk, Olivia              14 LFP                    31.68      32.50  
 44 Jones, Alison             14 Tide                   32.00      33.20  
 45 Butler, Abigail           13 LFP                    36.33      33.95  
 46 Scully, Quinlyn           14 YMCA                   39.10      34.16  
 47 Ruch, Devin               14 PIED                      NT      37.77  
 48 Moore, Hayley             14 Sherwood               41.23      38.36  
 49 Murley, Jamie             13 Chapman                39.77      39.39  
 50 White, Kaitlyn            13 Chapman                37.98      39.49  
 51 Mills, Amber              13 Launchers              43.23      41.86  
 
Event 38  Boys 13-14 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
A - Final
  1 O'Neil, Stephen           14 Gators                 23.42      23.09   18.5
  1 Harlow, Owen              14 Tide                   23.26      23.09   18.5
  3 Erskine, Keyshawn         14 SJST                   23.81      23.94   16  
  4 Bedsole, Chris            13 JVRA-US                23.78      23.95   15  
  5 Hill, Aaron M             14 Byrd Spring-SE         24.20      24.21   14  
  6 Barraza, Chris            14 JVRA-US                24.63      24.45   13  
  7 Cooper, Curtis            14 Blossomwood            24.35      24.63   12  
  8 Stogner, John A           14 Tide                   24.67      24.89   11  
B - Final
  9 Caroll, Hayden            14 PIED                   24.93      25.00    9  
 10 Theisen, Landon           14 JVRA-US                25.51      25.12    7  
 11 Pierce, Thomas J          14 Hammerheads            25.77      25.97    6  
 12 O'Neill, Hudson P         13 Hammerheads            25.98      26.05    5  
 13 Craig, Kieran M           14 Makos                  25.97      26.08    4  
 14 Bennett, Jamieson         13 Stingrays              26.74      26.78    3  
 15 Wilson, Walker            13 Tide                   26.40      26.94    2  
 16 Hardy, Jackson            14 Gators                 26.32      26.98    1  
 
Event 38  Boys 13-14 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Harlow, Owen              14 Tide                   24.15      23.26  
  2 O'Neil, Stephen           14 Gators                 23.97      23.42  
  3 Bedsole, Chris            13 JVRA-US                24.28      23.78  
  4 Erskine, Keyshawn         14 SJST                   24.94      23.81  
  5 Hill, Aaron M             14 Byrd Spring-SE         24.34      24.20  
  6 Cooper, Curtis            14 Blossomwood            26.14      24.35  
  7 Barraza, Chris            14 JVRA-US                25.09      24.63  
  8 Stogner, John A           14 Tide                   24.88      24.67  
-------------------------------------------------------------------------
  9 Caroll, Hayden            14 PIED                   25.72      24.93  
 10 Theisen, Landon           14 JVRA-US                25.76      25.51  
 11 Pierce, Thomas J          14 Hammerheads            26.38      25.77  
 12 Craig, Kieran M           14 Makos                  26.27      25.97  
 13 O'Neill, Hudson P         13 Hammerheads            27.22      25.98  
 14 Hardy, Jackson            14 Gators                 26.87      26.32  
 15 Wilson, Walker            13 Tide                   27.43      26.40  
 16 Bennett, Jamieson         13 Stingrays              26.69      26.74  
-------------------------------------------------------------------------
 17 Perry, Quillan            14 Makos                  27.77      27.06  
 18 Lowe, Joshua M            14 Byrd Spring-SE         27.87      27.13  
-------------------------------------------------------------------------
 19 Simmons, Evan             14 SJST                   27.47      27.26  
 20 Bamburg, Jason R          14 Launchers              27.83      27.52  
 21 Holtcamp, Mason S         14 Sherwood               27.25      27.64  
 22 Morton, John Patrick      14 HC Hurricanes          27.70      27.66  
 23 Ziegler, William          13 Gators                 29.22      27.78  
 24 Crisler, Reid             13 SJST                   28.52      28.21  
 25 Amborski, Matthew         14 Sherwood               29.18      28.58  
 26 Andrews, Jake             13 LFP                    29.34      28.63  
 27 Fleming, Braden           14 Stingrays              28.58      28.66  
 28 Lawson, Jackson B         13 Byrd Spring-SE         30.31      29.02  
 29 Hartsfield, Bailey        13 Launchers              29.50      29.10  
 30 Shores, James             14 PIED                   29.99      29.32  
 31 Comulada, Gavin           14 Stingrays              29.81      29.43  
 32 Varmette, Will            14 Camelot                32.95      29.73  
 33 Butler, Joshua            14 LFP                    30.09      29.87  
 34 Moore, Alex               14 Makos                  30.19      29.89  
 35 Laue, Frederick           14 Sherwood               29.75      30.02  
 36 Harbarger, David          14 Blossomwood            31.21      30.03  
 37 Anthony, Brandon M        14 HC Hurricanes          32.09      30.21  
 38 Bankowski, Clate          13 Blossomwood            29.90      30.35  
 39 Jackson, Caden            13 PIED                   32.39      30.47  
 40 Wallis, Mason             14 Launchers              30.31      30.70  
 41 Miller, Darin J           13 HC Hurricanes          31.77      30.84  
 42 Johnson, Reece W          14 Hammerheads            32.58      31.86  
 43 Skonieczny, Caden         13 Valley Hill-SE         32.54      32.91  
 44 Wright, Jacob             14 LFP                    34.47      33.49  
 45 Lewis, Jes                13 Camelot                36.43      34.31  
 46 Copeland, Preston         13 Valley Hill-SE         34.65      35.02  
 47 Cahue, Alex               14 Camelot                38.01      35.39  
 48 Willingham, Christian     13 YMCA                   34.03      35.78  
 
Event 43  Girls 13-14 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Lindow, Tess M            14 Byrd Spring-SE         34.71      33.57   20  
  2 Vickers, Olivia           14 SJST                   35.15      34.11   17  
  3 Graves, Virginia          14 Blossomwood            35.25      34.98   16  
  4 Nabors, Carlee            13 SJST                   36.10      35.58   15  
  5 Porter, Greta S           13 Hammerheads            36.33      36.72   14  
  6 Howie, Maggie             13 Makos                  37.58      36.88   13  
  7 Byrd, Maddie              14 JVRA-US                37.06      38.16   12  
  8 Gibson, Kennedy           13 Sherwood               37.54      38.71   11  
B - Final
  9 Schaefer, Genevieve       14 Stingrays              38.01      38.42    9  
 10 Paparella, Meg R          13 Blossomwood            38.24      39.10    7  
 11 Rabban, Sophie            14 Makos                  39.66      39.29    5.5
 11 Sharpe, Haley             14 JVRA-US                39.25      39.29    5.5
 13 Flinn, Bailey N           14 Byrd Spring-SE         38.62      39.43    4  
 14 Flinn, Madison G          14 Byrd Spring-SE         38.85      39.53    3  
 15 Nurre, Jane               13 PIED                   39.75      39.94    2  
 16 Burns, Julia              13 JVRA-US                39.60      39.98    1  
 
Event 43  Girls 13-14 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Lindow, Tess M            14 Byrd Spring-SE         34.88      34.71  
  2 Vickers, Olivia           14 SJST                   36.07      35.15  
  3 Graves, Virginia          14 Blossomwood            37.27      35.25  
  4 Nabors, Carlee            13 SJST                   37.11      36.10  
  5 Porter, Greta S           13 Hammerheads            38.70      36.33  
  6 Byrd, Maddie              14 JVRA-US                38.00      37.06  
  7 Gibson, Kennedy           13 Sherwood               37.64      37.54  
  8 Howie, Maggie             13 Makos                  37.86      37.58  
-------------------------------------------------------------------------
  9 Schaefer, Genevieve       14 Stingrays              38.72      38.01  
 10 Paparella, Meg R          13 Blossomwood            39.88      38.24  
 11 Flinn, Bailey N           14 Byrd Spring-SE         39.22      38.62  
 12 Flinn, Madison G          14 Byrd Spring-SE         40.00      38.85  
 13 Sharpe, Haley             14 JVRA-US                42.22      39.25  
 14 Burns, Julia              13 JVRA-US                41.77      39.60  
 15 Rabban, Sophie            14 Makos                  38.95      39.66  
 16 Nurre, Jane               13 PIED                   41.07      39.75  
-------------------------------------------------------------------------
 17 Bender, Scout             13 PIED                   41.76      40.04  
 18 Archer, Jamie             14 PIED                   41.71      40.16  
-------------------------------------------------------------------------
 19 Barrett, Isabella         14 SJST                   42.96      40.21  
 20 Scales, Ansley            13 Gators                 41.31      40.26  
 21 Bigelow, Quinn            13 Camelot                41.49      40.55  
 22 Blauwkamp, XiXi K         13 HC Hurricanes          42.37      40.60  
 23 Overton, Lauren-Cain      14 Stingrays              42.07      40.68  
 24 Anthony, Morgan B         14 HC Hurricanes          42.19      41.00  
 25 Jones, Alison             14 Tide                   42.04      41.40  
 26 Masterson, Margaret       14 Makos                  44.04      41.44  
 27 Hoyt, Ashley              13 Hammerheads            44.07      41.88  
 28 Allen, Kori L             14 YMCA                   42.15      42.00  
 29 Ayres, Anna K             13 Gators                 43.93      42.07  
 30 Bukenya, Cathy            14 Hammerheads            43.27      42.21  
 31 Pleva, Clare              13 LFP                    42.74      42.55  
 32 Anderson, Mandy           14 Sherwood               42.50      42.86  
 33 Graves, Belle             13 Camelot                44.58      43.29  
 34 Waggoner, Stevey          13 Blossomwood            50.28      43.40  
 35 Hammer, Emily             14 Sherwood               43.50      43.41  
 36 Shea, Emma                13 Tide                   47.07      43.42  
 37 Brandon, Claire           14 Stingrays              45.03      43.53  
 38 Scott, Kayley E           13 Launchers              44.15      43.73  
 39 Bryant, Shelby            14 Chapman                46.09      43.80  
 40 Busk, Olivia              14 LFP                    44.57      44.20  
 41 Mokhtari, Farah           14 Gators                    NT      44.40  
 42 Burnham, Victoria         14 Camelot                46.11      44.51  
 43 Turner, Abbey J           13 HC Hurricanes             NT      44.95  
 44 Vosahlik, Elizabeth       13 LFP                    48.70      48.99  
 45 Murley, Jamie             13 Chapman                57.37      54.53  
 46 White, Kaitlyn            13 Chapman                54.64      55.64  
 47 Sullivan, Emma C          14 Tide                 1:02.56      57.59  
 
Event 44  Boys 13-14 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Barraza, Chris            14 JVRA-US                29.20      29.15   20  
  2 Harlow, Owen              14 Tide                   31.14      29.98   17  
  3 Erskine, Keyshawn         14 SJST                   30.47      30.36   16  
  4 Theisen, Landon           14 JVRA-US                31.60      31.41   15  
  5 Pierce, Thomas J          14 Hammerheads            31.73      31.78   13.5
  5 Kimball, Myles            13 Gators                 31.27      31.78   13.5
  7 Bennett, Jamieson         13 Stingrays              33.00      33.06   12  
  8 Chua, CJ                  14 LFP                    34.13      33.93   11  
B - Final
  9 Amos, Ethan M             14 Hammerheads            35.02      34.66    9  
 10 Rooker, Austin            14 Tide                   35.89      34.92    7  
 11 Craig, Kieran M           14 Makos                  36.10      34.94    6  
 12 Lowe, Joshua M            14 Byrd Spring-SE         36.14      35.36    5  
 13 Garding, Nikolai          14 Stingrays              36.82      36.24    4  
 14 Perry, Quillan            14 Makos                  36.87      36.50    3  
 15 Blankenship, Samuel A     14 Launchers              36.17      37.50    2  
 16 Morton, John Patrick      14 HC Hurricanes          36.63      37.58    1  
 
Event 44  Boys 13-14 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Barraza, Chris            14 JVRA-US                30.57      29.20  
  2 Erskine, Keyshawn         14 SJST                   32.97      30.47  
  3 Harlow, Owen              14 Tide                   31.69      31.14  
  4 Kimball, Myles            13 Gators                 32.16      31.27  
  5 Theisen, Landon           14 JVRA-US                32.82      31.60  
  6 Pierce, Thomas J          14 Hammerheads            32.34      31.73  
  7 Bennett, Jamieson         13 Stingrays              34.15      33.00  
  8 Chua, CJ                  14 LFP                    33.88      34.13  
-------------------------------------------------------------------------
  9 Amos, Ethan M             14 Hammerheads            35.39      35.02  
 10 Rooker, Austin            14 Tide                   36.96      35.89  
 11 Craig, Kieran M           14 Makos                  36.91      36.10  
 12 Lowe, Joshua M            14 Byrd Spring-SE         35.37      36.14  
 13 Blankenship, Samuel A     14 Launchers              40.40      36.17  
 14 Morton, John Patrick      14 HC Hurricanes          37.27      36.63  
 15 Garding, Nikolai          14 Stingrays              36.53      36.82  
 16 Perry, Quillan            14 Makos                  37.74      36.87  
-------------------------------------------------------------------------
 17 Alderson, Jacob           13 Tide                   38.70      37.00  
 18 Laue, Frederick           14 Sherwood               37.35      37.06  
-------------------------------------------------------------------------
 19 Hartsfield, Bailey        13 Launchers              38.06      37.40  
 20 O'Neill, Hudson P         13 Hammerheads               NT      37.77  
 21 Wallis, Mason             14 Launchers              38.64      37.86  
 22 Moore, Alex               14 Makos                  39.03      38.03  
 23 Butler, Joshua            14 LFP                    39.50      38.17  
 23 Durant, Timmy P           13 Byrd Spring-SE         39.18      38.17  
 25 Comulada, Gavin           14 Stingrays              39.22      38.69  
 26 Wright, Jacob             14 LFP                    42.34      39.60  
 27 Flinn, Taylor J           14 Byrd Spring-SE         38.95      39.65  
 28 Brown, Harrison           14 Blossomwood            41.70      39.80  
 29 Ziegler, William          13 Gators                 42.13      41.18  
 30 Berkey, Chase             13 JVRA-US                42.59      41.76  
 31 Varmette, Will            14 Camelot                45.45      42.01  
 32 Miller, Darin J           13 HC Hurricanes          45.37      42.44  
 33 Anthony, Brandon M        14 HC Hurricanes          44.86      43.06  
 34 Jackson, Caden            13 PIED                   43.52      43.54  
 35 Lewis, Jes                13 Camelot                48.46      43.98  
 36 Harbarger, David          14 Blossomwood            44.53      44.65  
 37 Bankowski, Clate          13 Blossomwood            48.32      45.71  
 38 Amborski, Matthew         14 Sherwood               45.68      45.76  
 39 Shipp, Alan               13 Camelot                48.54      45.92  
 40 Copeland, Preston         13 Valley Hill-SE         54.27      56.61  
 41 Walker, Owen              13 PIED                 1:08.68    1:03.89  
 
Event 49  Mixed 13-14 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Jones Valley Recreation Assn.-US  'A'             1:42.84    1:40.44   40  
     1) Barraza, Chris M14              2) Bibb, Maddie W13               
     3) Shepherd, Anna W14              4) Bedsole, Chris M13             
  2 Blossomwood Swim Team  'A'                        1:48.36    1:43.68   34  
     1) Cooper, Curtis M14              2) Harbarger, David M14           
     3) Krichev, Julia W13              4) Hamilton, Rebekah W14          
  3 Sharon Johnston Swim Team  'A'                    1:47.47    1:45.77   32  
     1) Vickers, Olivia W14             2) McDonald, Savannah W13         
     3) Simmons, Evan M14               4) Erskine, Keyshawn M14          
  4 Greenwyche Gators  'A'                            1:48.73    1:46.76   30  
     1) Kimball, Myles M13              2) Clary, Sydney W13              
     3) Rainey, Elizabeth W13           4) O'Neil, Stephen M14            
  5 Byrd Spring-SE  'A'                               1:48.75    1:47.23   28  
     1) Lowe, Joshua M M14              2) Waters, Deanna C W13           
     3) Lindow, Tess M W14              4) Hill, Aaron M M14              
  6 Mt. Carmel Hammerheads  'A'                       1:53.44    1:51.14   26  
     1) Orcutt, Colby C W14             2) Hoyt, Ashley W13               
     3) O'Neill, Hudson P M13           4) Pierce, Thomas J M14           
  7 Monte Sano  'A'                                   1:54.62    1:53.34   24  
     1) Perry, Quillan M14              2) Rabban, Sophie W14             
     3) Lawrence, Lucy Wu W W14         4) Craig, Kieran M M14            
  8 Mountain Springs Swim Team  'A'                   1:54.20    1:53.97   22  
     1) Fleming, Braden M14             2) Brandon, Sophie W14            
     3) Schaefer, Genevieve W14         4) Bennett, Jamieson M13          
  9 Piedmont Piranhas  'A'                            1:54.20    1:54.38   18  
     1) Shores, James M14               2) Archer, Jamie W14              
     3) Nurre, Jane W13                 4) Caroll, Hayden M14             
 10 Sherwood Swim Team  'A'                           1:54.65    1:54.59   14  
     1) Busby, Elizabeth W13            2) Amborski, Matthew M14          
     3) Gibson, Kennedy W13             4) Holtcamp, Mason S M14          
 11 Whitesburg Tide  'A'                              1:53.97    1:55.10   12  
     1) Stogner, John A M14             2) Thompson, Maggie W13           
     3) Jones, Alison W14               4) Harlow, Owen M14               
 12 Redstone Arsenal Launchers  'A'                   1:56.88    1:57.00   10  
     1) Bamburg, Jason R M14            2) Wiggins, Teresa L W13          
     3) Hartsfield, Bailey M13          4) Scott, Kayley E W13            
 13 Hampton Cove Hurricanes  'A'                      1:59.47    1:57.74    8  
     1) Carter, Virginia L W14          2) Miller, Darin J M13            
     3) Blauwkamp, XiXi K W13           4) Morton, John Patrick M14       
 14 Lily Flagg  'A'                                   1:58.22    1:58.15    6  
     1) Andrews, Jake M13               2) Busk, Olivia W14               
     3) Pleva, Clare W13                4) Chua, CJ M14                   
 15 Camelot Recreation Association  'A'               2:10.68    2:10.27    4  
     1) Varmette, Will M14              2) Lewis, Jes M13                 
     3) Bigelow, Quinn W13              4) Jones, Haley W14               
 -- YMCA Seals  'A'                                   2:17.46         DQ  
     1) Sexton, Cara W13                2) Demirjian, Patrick M11         
     3) Willingham, Christian M13       4) Allen, Kori L W14              
 
Event 77  Girls 13-14 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Graves, Virginia          14 Blossomwood            27.86      27.27   20  
  2 Hamilton, Rebekah         14 Blossomwood            27.79      27.50   17  
  3 Shepherd, Anna            14 JVRA-US                28.39      28.15   16  
  4 Krichev, Julia            13 Blossomwood            28.89      28.86   15  
  5 Anderson, Lainey          14 JVRA-US                28.75      28.94   14  
  6 Bibb, Maddie              13 JVRA-US                30.07      29.38   13  
  7 McDonald, Savannah        13 SJST                   29.28      29.43   12  
  8 Nabors, Carlee            13 SJST                   30.68      29.97   11  
B - Final
  9 Rainey, Elizabeth         13 Gators                 30.73      30.12    9  
 10 Wiggins, Teresa L         13 Launchers              30.97      30.82    7  
 11 Busby, Elizabeth          13 Sherwood               30.79      31.09    6  
 12 Orcutt, Colby C           14 Hammerheads            31.19      31.17    5  
 13 Nurre, Jane               13 PIED                   31.70      31.59    4  
 14 Brandon, Sophie           14 Stingrays              32.34      32.25    3  
 15 Carter, Virginia L        14 HC Hurricanes          32.45      32.48    2  
 16 Bender, Scout             13 PIED                   32.62      33.73    1  
 
Event 77  Girls 13-14 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Hamilton, Rebekah         14 Blossomwood            28.87      27.79  
  2 Graves, Virginia          14 Blossomwood            29.44      27.86  
  3 Shepherd, Anna            14 JVRA-US                29.08      28.39  
  4 Anderson, Lainey          14 JVRA-US                30.64      28.75  
  5 Krichev, Julia            13 Blossomwood            30.31      28.89  
  6 McDonald, Savannah        13 SJST                   31.15      29.28  
  7 Bibb, Maddie              13 JVRA-US                32.47      30.07  
  8 Nabors, Carlee            13 SJST                   30.94      30.68  
-------------------------------------------------------------------------
  9 Rainey, Elizabeth         13 Gators                 31.21      30.73  
 10 Busby, Elizabeth          13 Sherwood               32.62      30.79  
 11 Wiggins, Teresa L         13 Launchers              32.32      30.97  
 12 Orcutt, Colby C           14 Hammerheads            33.35      31.19  
 13 Nurre, Jane               13 PIED                   32.21      31.70  
 14 Brandon, Sophie           14 Stingrays              32.63      32.34  
 15 Carter, Virginia L        14 HC Hurricanes          33.75      32.45  
 16 Bender, Scout             13 PIED                   35.28      32.62  
-------------------------------------------------------------------------
 17 Scales, Ansley            13 Gators                 33.52      32.98  
 18 Hinely, Mary E            14 Byrd Spring-SE         34.68      33.03  
-------------------------------------------------------------------------
 19 Brix, Sophia M            14 HC Hurricanes          34.07      33.10  
 20 Jones, Haley              14 Camelot                36.81      33.11  
 21 Heeney, Nora M            14 Hammerheads            33.97      33.17  
 22 Hoyt, Ashley              13 Hammerheads            32.79      33.52  
 23 Cornelius, Jessica R      14 Byrd Spring-SE         34.84      33.59  
 24 Barrett, Isabella         14 SJST                   34.85      33.88  
 25 Bigelow, Quinn            13 Camelot                35.89      34.00  
 26 Pleva, Clare              13 LFP                    34.19      34.06  
 27 Bryant, Shelby            14 Chapman                36.95      34.15  
 28 Smith, Gabbi W            14 HC Hurricanes          36.60      35.42  
 29 Noland, Riley M           14 Byrd Spring-SE         36.44      35.52  
 30 Sexton, Cara              13 YMCA                   35.99      35.81  
 31 Rabban, Sophie            14 Makos                  38.08      35.85  
 32 Overton, Lauren-Cain      14 Stingrays              37.32      36.22  
 33 Hammer, Emily             14 Sherwood               39.66      36.70  
 34 Busk, Olivia              14 LFP                    38.94      38.16  
 35 Jones, Alison             14 Tide                   37.05      38.22  
 35 Clary, Sydney             13 Gators                 34.08      38.22  
 37 Anderson, Mandy           14 Sherwood               43.99      38.32  
 38 Thompson, Maggie          13 Tide                   40.34      38.48  
 39 Scully, Quinlyn           14 YMCA                   51.88      38.56  
 40 Lawrence, Lucy Wu W       14 Makos                  42.91      38.93  
 41 Lemke, AnnaBeth E         13 Camelot                36.42      39.62  
 42 Brandon, Claire           14 Stingrays              42.53      39.83  
 43 Sullivan, Emma C          14 Tide                      NT      47.29  
 44 Mills, Amber              13 Launchers              51.15      48.39  
 
Event 78  Boys 13-14 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
A - Final
  1 O'Neil, Stephen           14 Gators                 25.36      24.92   20  
  2 Harlow, Owen              14 Tide                   25.00      25.27   17  
  3 Bedsole, Chris            13 JVRA-US                26.00      25.54   16  
  4 Erskine, Keyshawn         14 SJST                   25.82      25.81   15  
  5 Hill, Aaron M             14 Byrd Spring-SE         27.00      26.38   14  
  6 Cooper, Curtis            14 Blossomwood            27.58      27.06   13  
  7 Caroll, Hayden            14 PIED                   27.75      27.33   12  
  8 Kimball, Myles            13 Gators                 27.83      28.12   11  
B - Final
  9 Pierce, Thomas J          14 Hammerheads            28.17      28.10    9  
 10 Theisen, Landon           14 JVRA-US                28.51      28.34    7  
 11 Chua, CJ                  14 LFP                    29.26      29.08    5.5
 11 Ziegler, William          13 Gators                 28.59      29.08    5.5
 13 Morton, John Patrick      14 HC Hurricanes          29.82      29.17    4  
 14 Holtcamp, Mason S         14 Sherwood               29.78      29.53    3  
 15 Perry, Quillan            14 Makos                  29.90      29.56    2  
 16 Simmons, Evan             14 SJST                   29.91      30.16    1  
 
Event 78  Boys 13-14 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Harlow, Owen              14 Tide                   26.30      25.00  
  2 O'Neil, Stephen           14 Gators                 25.64      25.36  
  3 Erskine, Keyshawn         14 SJST                   27.28      25.82  
  4 Bedsole, Chris            13 JVRA-US                26.51      26.00  
  5 Hill, Aaron M             14 Byrd Spring-SE         27.12      27.00  
  6 Cooper, Curtis            14 Blossomwood               NT      27.58  
  7 Caroll, Hayden            14 PIED                   28.50      27.75  
  8 Kimball, Myles            13 Gators                 28.90      27.83  
-------------------------------------------------------------------------
  9 Pierce, Thomas J          14 Hammerheads            28.71      28.17  
 10 Theisen, Landon           14 JVRA-US                29.07      28.51  
 11 Ziegler, William          13 Gators                 30.86      28.59  
 12 Chua, CJ                  14 LFP                    29.78      29.26  
 13 Holtcamp, Mason S         14 Sherwood               30.05      29.78  
 14 Morton, John Patrick      14 HC Hurricanes          30.99      29.82  
 15 Perry, Quillan            14 Makos                  31.94      29.90  
 16 Simmons, Evan             14 SJST                   30.69      29.91  
-------------------------------------------------------------------------
 17 Craig, Kieran M           14 Makos                  32.46      30.02  
 18 Wilson, Walker            13 Tide                   31.46      30.24  
-------------------------------------------------------------------------
 19 Amos, Ethan M             14 Hammerheads            31.94      30.64  
 20 Laue, Frederick           14 Sherwood               33.51      31.41  
 21 Taylor, Wyatt             14 Launchers              32.93      31.59  
 22 Crisler, Reid             13 SJST                   33.39      32.45  
 23 Moore, Alex               14 Makos                  35.00      33.19  
 24 Bamburg, Jason R          14 Launchers              34.81      33.90  
 25 Lowe, Joshua M            14 Byrd Spring-SE         33.94      33.98  
 26 Butler, Joshua            14 LFP                    35.95      35.01  
 27 Harbarger, David          14 Blossomwood            37.00      35.05  
 28 Comulada, Gavin           14 Stingrays              38.27      35.13  
 29 Fleming, Braden           14 Stingrays              40.44      35.27  
 30 Brown, Harrison           14 Blossomwood            38.50      35.77  
 31 Garding, Nikolai          14 Stingrays              38.25      36.18  
 32 Durant, Timmy P           13 Byrd Spring-SE         37.45      37.07  
 33 Skonieczny, Caden         13 Valley Hill-SE         39.02      37.26  
 34 Jackson, Caden            13 PIED                   39.52      38.23  
 35 Varmette, Will            14 Camelot                41.33      38.35  
 36 Shipp, Alan               13 Camelot                43.97      38.89  
 37 Wright, Dylan             13 LFP                    45.73      41.13  
 38 Willingham, Christian     13 YMCA                   46.52      41.16  
 39 Cahue, Alex               14 Camelot                50.27      42.73  
 40 Anthony, Brandon M        14 HC Hurricanes          44.25      42.99  
 41 Berkey, Chase             13 JVRA-US                48.90      44.70  
 42 Blanshan, Andrew J        13 Launchers              55.72      47.49  
 -- Stogner, John A           14 Tide                   30.07         DQ  
 -- Walker, Owen              13 PIED                 1:01.39         DQ  
 
Event 83  Girls 13-14 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Hamilton, Rebekah         14 Blossomwood            28.29      27.89   20  
  2 Krichev, Julia            13 Blossomwood            28.90      28.36   17  
  3 Shepherd, Anna            14 JVRA-US                30.05      30.04   16  
  4 Lindow, Tess M            14 Byrd Spring-SE         30.97      30.94   15  
  5 Bibb, Maddie              13 JVRA-US                31.37      30.95   14  
  6 Vickers, Olivia           14 SJST                   31.33      30.98   13  
  7 McDonald, Savannah        13 SJST                   30.82      31.32   12  
  8 Rainey, Elizabeth         13 Gators                 32.24      32.92   11  
B - Final
  9 Byrd, Maddie              14 JVRA-US                32.34      32.01    9  
 10 Wiggins, Teresa L         13 Launchers              34.15      33.09    6.5
 10 Orcutt, Colby C           14 Hammerheads            33.68      33.09    6.5
 12 Hinely, Mary E            14 Byrd Spring-SE         34.50      33.24    5  
 13 Jones, Haley              14 Camelot                34.27      33.70    4  
 14 Gibson, Kennedy           13 Sherwood               33.62      33.80    3  
 15 Schaefer, Genevieve       14 Stingrays              34.05      34.12    2  
 16 Scott, Kayley E           13 Launchers              33.64      34.36    1  
 
Event 83  Girls 13-14 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Hamilton, Rebekah         14 Blossomwood            29.22      28.29  
  2 Krichev, Julia            13 Blossomwood            29.84      28.90  
  3 Shepherd, Anna            14 JVRA-US                30.44      30.05  
  4 McDonald, Savannah        13 SJST                   32.18      30.82  
  5 Lindow, Tess M            14 Byrd Spring-SE         31.31      30.97  
  6 Vickers, Olivia           14 SJST                   33.38      31.33  
  7 Bibb, Maddie              13 JVRA-US                31.83      31.37  
  8 Rainey, Elizabeth         13 Gators                 33.54      32.24  
-------------------------------------------------------------------------
  9 Byrd, Maddie              14 JVRA-US                34.13      32.34  
 10 Gibson, Kennedy           13 Sherwood               35.04      33.62  
 11 Scott, Kayley E           13 Launchers              34.51      33.64  
 12 Orcutt, Colby C           14 Hammerheads            35.12      33.68  
 13 Schaefer, Genevieve       14 Stingrays              36.26      34.05  
 14 Wiggins, Teresa L         13 Launchers              34.31      34.15  
 15 Jones, Haley              14 Camelot                35.98      34.27  
 16 Hinely, Mary E            14 Byrd Spring-SE         35.37      34.50  
-------------------------------------------------------------------------
 17 Heeney, Nora M            14 Hammerheads            35.28      34.73  
 18 Porter, Greta S           13 Hammerheads            38.63      35.06  
-------------------------------------------------------------------------
 19 Sexton, Cara              13 YMCA                   36.34      35.20  
 20 Flinn, Madison G          14 Byrd Spring-SE         35.73      35.36  
 21 Allen, Kori L             14 YMCA                   36.15      35.49  
 22 Barrett, Isabella         14 SJST                   36.11      35.65  
 23 Brandon, Sophie           14 Stingrays              37.19      36.35  
 24 Blauwkamp, XiXi K         13 HC Hurricanes          37.54      36.49  
 25 Graves, Belle             13 Camelot                38.79      37.35  
 26 Carter, Virginia L        14 HC Hurricanes          39.63      37.53  
 27 Brandon, Claire           14 Stingrays              39.06      37.58  
 28 Clary, Sydney             13 Gators                 38.20      37.92  
 29 Waggoner, Stevey          13 Blossomwood            39.00      38.05  
 30 Archer, Jamie             14 PIED                   42.89      38.33  
 31 Shea, Emma                13 Tide                      NT      38.57  
 32 Agee, Abigail             13 Makos                  38.90      38.86  
 33 Lawrence, Lucy Wu W       14 Makos                  40.16      39.41  
 34 Keith, Anna C             13 Gators                 41.60      40.24  
 35 Thompson, Maggie          13 Tide                   41.70      40.37  
 36 Turner, Abbey J           13 HC Hurricanes          41.49      40.74  
 37 Vosahlik, Elizabeth       13 LFP                    44.40      41.44  
 38 Bender, Scout             13 PIED                      NT      42.76  
 39 Moore, Hayley             14 Sherwood               46.43      42.85  
 40 Burnham, Victoria         14 Camelot                43.77      43.57  
 41 Butler, Abigail           13 LFP                    52.53      45.88  
 42 Sullivan, Emma C          14 Tide                   50.53      46.55  
 43 Anderson, Mandy           14 Sherwood               44.36      47.29  
 44 Ruch, Devin               14 PIED                   48.87      49.57  
 45 Craig, Alexis M           13 Makos                  57.50      53.69  
 46 Mills, Amber              13 Launchers              59.86      54.60  
 -- Scully, Quinlyn           14 YMCA                   46.00         DQ  
 
Event 84  Boys 13-14 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
A - Final
  1 O'Neil, Stephen           14 Gators                 27.45      27.10   20  
  2 Bedsole, Chris            13 JVRA-US                27.47      27.53   17  
  3 Cooper, Curtis            14 Blossomwood            28.29      27.89   16  
  4 Hill, Aaron M             14 Byrd Spring-SE         28.51      28.05   15  
  5 Barraza, Chris            14 JVRA-US                28.92      28.45   14  
  6 Caroll, Hayden            14 PIED                   28.90      29.00   13  
  7 Amos, Ethan M             14 Hammerheads            30.24      30.19   12  
  8 Kimball, Myles            13 Gators                 29.95      30.44   11  
B - Final
  9 Chua, CJ                  14 LFP                    30.86      30.44    9  
 10 Stogner, John A           14 Tide                   32.10      31.07    7  
 11 Stinson, Jake             13 Tide                   31.72      31.62    6  
 12 Holtcamp, Mason S         14 Sherwood               32.18      31.99    5  
 13 Simmons, Evan             14 SJST                   32.13      32.27    3.5
 13 Crisler, Reid             13 SJST                   33.40      32.27    3.5
 15 Hardy, Jackson            14 Gators                 33.33      32.70    2  
 16 Hartsfield, Bailey        13 Launchers              33.78      33.81    1  
 
Event 84  Boys 13-14 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 O'Neil, Stephen           14 Gators                 28.12      27.45  
  2 Bedsole, Chris            13 JVRA-US                28.44      27.47  
  3 Cooper, Curtis            14 Blossomwood            29.72      28.29  
  4 Hill, Aaron M             14 Byrd Spring-SE         28.96      28.51  
  5 Caroll, Hayden            14 PIED                   29.44      28.90  
  6 Barraza, Chris            14 JVRA-US                29.82      28.92  
  7 Kimball, Myles            13 Gators                 30.70      29.95  
  8 Amos, Ethan M             14 Hammerheads            32.33      30.24  
-------------------------------------------------------------------------
  9 Chua, CJ                  14 LFP                    31.01      30.86  
 10 Stinson, Jake             13 Tide                   33.14      31.72  
 11 Stogner, John A           14 Tide                   32.43      32.10  
 12 Simmons, Evan             14 SJST                   32.75      32.13  
 13 Holtcamp, Mason S         14 Sherwood               32.22      32.18  
 14 Hardy, Jackson            14 Gators                 34.77      33.33  
 15 Crisler, Reid             13 SJST                   33.52      33.40  
 16 Hartsfield, Bailey        13 Launchers              36.51      33.78  
-------------------------------------------------------------------------
 17 Bennett, Jamieson         13 Stingrays              34.38      34.20  
 18 Rooker, Austin            14 Tide                   36.05      34.25  
-------------------------------------------------------------------------
 19 Amborski, Matthew         14 Sherwood               39.76      34.69  
 20 White, Connor             13 Launchers              37.20      36.04  
 21 Andrews, Jake             13 LFP                    40.16      36.10  
 22 Lawson, Jackson B         13 Byrd Spring-SE         40.25      36.78  
 23 Garding, Nikolai          14 Stingrays              37.00      38.06  
 24 Bamburg, Jason R          14 Launchers              37.96      38.55  
 25 Noland, Jonathan W        13 Byrd Spring-SE         46.23      39.54  
 26 Skonieczny, Caden         13 Valley Hill-SE         39.22      39.91  
 27 Dublin, Brian             14 Chapman                42.68      39.97  
 28 Shores, James             14 PIED                   44.62      40.24  
 29 Miller, Darin J           13 HC Hurricanes          42.32      40.34  
 30 Bankowski, Clate          13 Blossomwood            44.72      40.67  
 31 Johnson, Reece W          14 Hammerheads            44.55      40.82  
 32 Wright, Dylan             13 LFP                    42.91      41.25  
 33 Shipp, Alan               13 Camelot                42.25      41.83  
 34 Fleming, Braden           14 Stingrays              47.00      42.18  
 35 Copeland, Preston         13 Valley Hill-SE         48.37      42.22  
 36 Berkey, Chase             13 JVRA-US                45.26      43.52  
 37 Lewis, Jes                13 Camelot                47.71      43.53  
 38 Newman, Barrett W         13 HC Hurricanes          48.76      43.74  
 39 Brown, Harrison           14 Blossomwood            44.25      43.81  
 40 Davis, Parker             14 Makos                  45.50      46.63  
 41 Willingham, Christian     13 YMCA                   48.29      46.92  
 42 Cahue, Alex               14 Camelot                54.47      47.96  
 
Event 89  Girls 13-14 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Blossomwood Swim Team  'A'                        1:48.72    1:45.71   40  
     1) Paparella, Meg R 13             2) Graves, Virginia 14            
     3) Krichev, Julia 13               4) Hamilton, Rebekah 14           
  2 Jones Valley Recreation Assn.-US  'A'             1:51.81    1:48.56   34  
     1) Bibb, Maddie 13                 2) Byrd, Maddie 14                
     3) Anderson, Lainey 14             4) Shepherd, Anna 14              
  3 Sharon Johnston Swim Team  'A'                    1:54.84    1:52.92   32  
     1) Nabors, Carlee 13               2) Abbott, September 14           
     3) McDonald, Savannah 13           4) Vickers, Olivia 14             
  4 Byrd Spring-SE  'A'                               1:59.12    1:54.50   30  
     1) Hinely, Mary E 14               2) Flinn, Bailey N 14             
     3) Flinn, Madison G 14             4) Lindow, Tess M 14              
  5 Mt. Carmel Hammerheads  'A'                       2:00.69    1:58.97   28  
     1) Hoyt, Ashley 13                 2) Porter, Greta S 13             
     3) Heeney, Nora M 14               4) Orcutt, Colby C 14             
  6 Hampton Cove Hurricanes  'A'                      2:03.80    2:01.06   26  
     1) Blauwkamp, XiXi K 13            2) Smith, Gabbi W 14              
     3) Brix, Sophia M 14               4) Carter, Virginia L 14          
  7 Greenwyche Gators  'A'                            2:01.58    2:01.48   24  
     1) Mokhtari, Farah 14              2) Scales, Ansley 13              
     3) Clary, Sydney 13                4) Rainey, Elizabeth 13           
  8 Mountain Springs Swim Team  'A'                   2:01.89    2:02.56   22  
     1) Brandon, Sophie 14              2) Brandon, Claire 14             
     3) Overton, Lauren-Cain 14         4) Schaefer, Genevieve 14         
  9 Sherwood Swim Team  'A'                           2:09.44    2:05.10   18  
     1) Gibson, Kennedy 13              2) Hammer, Emily 14               
     3) Anderson, Mandy 14              4) Busby, Elizabeth 13            
 10 Monte Sano  'A'                                   2:06.07    2:05.89   14  
     1) Lawrence, Lucy Wu W 14          2) Howie, Maggie 13               
     3) Agee, Abigail 13                4) Rabban, Sophie 14              
 11 Camelot Recreation Association  'A'               2:13.52    2:06.68   12  
     1) Bigelow, Quinn 13               2) Burnham, Victoria 14           
     3) Graves, Belle 13                4) Jones, Haley 14                
 12 YMCA Seals  'A'                                   2:19.15    2:09.75   10  
     1) Sexton, Cara 13                 2) Lichti, Abby 13                
     3) Scully, Quinlyn 14              4) Allen, Kori L 14               
 13 Piedmont Piranhas  'A'                            2:03.78    2:11.92    8  
     1) Archer, Jamie 14                2) Bender, Scout 13               
     3) Ruch, Devin 14                  4) Nurre, Jane 13                 
 14 Lily Flagg  'A'                                   2:14.28    2:14.09    6  
     1) Pleva, Clare 13                 2) Vosahlik, Elizabeth 13         
     3) Butler, Abigail 13              4) Busk, Olivia 14                
 15 Redstone Arsenal Launchers  'A'                   2:16.19    2:16.26    4  
     1) Wiggins, Teresa L 13            2) Scott, Kayley E 13             
     3) Mills, Amber 13                 4) Wang, Constance 12             
 16 Whitesburg Tide  'A'                              2:16.92    2:23.87    2  
     1) Thompson, Maggie 13             2) Thompson, Paige 11             
     3) Shea, Emma 13                   4) Jones, Alison 14               
 17 Chapman swim team  'A'                            2:47.38    2:45.09  
     1) Pitts, Olivia 12                2) Murley, Jamie 13               
     3) White, Kaitlyn 13               4) Bryant, Shelby 14              
 
Event 90  Boys 13-14 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Whitesburg Tide  'A'                              1:44.91    1:41.29   40  
     1) Stogner, John A 14              2) Rooker, Austin 14              
     3) Wilson, Walker 13               4) Harlow, Owen 14                
  2 Greenwyche Gators  'A'                            1:46.03    1:42.85   34  
     1) Hardy, Jackson 14               2) Ziegler, William 13            
     3) Kimball, Myles 13               4) O'Neil, Stephen 14             
  3 Jones Valley Recreation Assn.-US  'A'             1:46.47    1:44.32   32  
     1) Barraza, Chris 14               2) Berkey, Chase 13               
     3) Theisen, Landon 14              4) Bedsole, Chris 13              
  4 Sharon Johnston Swim Team  'A'                    1:51.00    1:46.64   30  
     1) Crisler, Reid 13                2) Broyles, Lawson 14             
     3) Simmons, Evan 14                4) Erskine, Keyshawn 14           
  5 Byrd Spring-SE  'A'                               1:53.85    1:52.75   28  
     1) Lowe, Joshua M 14               2) Durant, Timmy P 13             
     3) Lawson, Jackson B 13            4) Hill, Aaron M 14               
  6 Monte Sano  'A'                                   2:00.07    1:54.08   26  
     1) Perry, Quillan 14               2) Moore, Alex 14                 
     3) Davis, Parker 14                4) Craig, Kieran M 14             
  7 Mountain Springs Swim Team  'A'                   1:53.46    1:55.30   24  
     1) Fleming, Braden 14              2) Comulada, Gavin 14             
     3) Garding, Nikolai 14             4) Bennett, Jamieson 13           
  8 Blossomwood Swim Team  'A'                        1:58.63    1:56.25   22  
     1) Bankowski, Clate 13             2) Harbarger, David 14            
     3) Brown, Harrison 14              4) Cooper, Curtis 14              
  9 Sherwood Swim Team  'A'                           1:56.78    1:57.33   18  
     1) Laue, Frederick 14              2) Daniel, Aiden 12               
     3) Amborski, Matthew 14            4) Holtcamp, Mason S 14           
 10 Lily Flagg  'A'                                   1:53.91    1:57.88   14  
     1) Andrews, Jake 13                2) Butler, Joshua 14              
     3) Wright, Jacob 14                4) Chua, CJ 14                    
 11 Redstone Arsenal Launchers  'A'                   1:56.07    1:58.00   12  
     1) Bamburg, Jason R 14             2) Hartsfield, Bailey 13          
     3) White, Connor 13                4) Wallis, Mason 14               
 12 Mt. Carmel Hammerheads  'A'                       1:51.59    1:59.46   10  
     1) Amos, Ethan M 14                2) Maynard, Gavin B 12            
     3) Johnson, Reece W 14             4) Pierce, Thomas J 14            
 13 Piedmont Piranhas  'A'                            2:04.17    2:01.66    8  
     1) Shores, James 14                2) Walker, Owen 13                
     3) Jackson, Caden 13               4) Caroll, Hayden 14              
 14 Hampton Cove Hurricanes  'A'                      2:02.55    2:03.93    6  
     1) Miller, Darin J 13              2) Newman, Barrett W 13           
     3) Anthony, Brandon M 14           4) Morton, John Patrick 14        
 15 Camelot Recreation Association  'A'               2:38.09    2:25.20    4  
     1) Lewis, Jes 13                   2) Shipp, Alan 13                 
     3) Varmette, Pete 14               4) Varmette, Will 14              

 

 
 

Web Design by:
MerchantWorks, Inc.


Copyright 2004-2017 - Rocket City Swim League, PO Box 10052, Huntsville, AL 35801
info@swimrcsl.org