Home
2018 Meets
2017 Meets
Archive & Records
Forms & Documents
Officiating
Member Pools
Board & Minutes
About RCSL

Meet Results / Record Listing

(Meters Time = Yards Time x 1.11 ----- Yards Time = Meters Time / 1.11)



Licensed to RCSL - H               HY-TEK's MEET MANAGER 6.0 6/14/2018 04:04 PM
                    2018 RCSL VHCCvsRSAL-Yards - 6/13/2018                     
                                    Results                                    
 
Event 1  Girls 8 & Under 100 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 REDSTONE ARSENAL LAUNCHERS  'A'                        NT    2:02.06    7  
     1) Koehler, Riley 8                2) Sandidge, Mayson 8             
     3) Petek, Abigail 6                4) Richardson, Tori 8             
  2 VALLEY HILL COUNTRY CLUB-SE  'A'                       NT    2:24.84  
     1) Partlow, Kaley 8                2) Mauldin, Emma K 7              
     3) Osborne, Bailey 7               4) Jamison, Molly A 8             
 -- VALLEY HILL COUNTRY CLUB-SE  'B'                       NT   X2:39.08  
     1) Partlow, Jamie 7                2) Freeman, Elle 7                
     3) Painter, Kaelyn 7               4) Holtkamp, Elizabeth 8          
 
Event 2  Boys 8 & Under 100 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 VALLEY HILL COUNTRY CLUB-SE  'A'                       NT    1:27.29    7  
     1) Freeman`, Ryland 8              2) Pearson, Whiddon 8             
     3) Swearengin, Riley T 8           4)                                
  2 REDSTONE ARSENAL LAUNCHERS  'A'                   1:37.60    1:33.15  
     1) Groves, James 8                 2) Parkinson, Oliver 8            
     3) Poole, Barrett 7                4) Spalding, Andrew 7             
 -- VALLEY HILL COUNTRY CLUB-SE  'B'                       NT   X2:17.38  
     1) Carter, Cooper J 7              2) Baker, Wyatt 8                 
     3) Allen, Owen 7                   4)                                
 -- REDSTONE ARSENAL LAUNCHERS  'B'                        NT   X2:32.09  
     1) Fritz, Pender 7                 2) Parkinson, Elijah 5            
     3) Rosema, Charles 8               4) Robinson, Kaleb 8              
 
Event 3  Girls 9-10 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 REDSTONE ARSENAL LAUNCHERS  'A'                   3:29.83    3:22.91    7  
     1) Rumney, Hannah 10               2) Poole, Genevieve 10            
     3) Wical, Bianca 10                4) Lady, Monica 10                
  2 VALLEY HILL COUNTRY CLUB-SE  'A'                       NT    6:03.85  
     1) Baker, Finley 10                2) Jamison, Klare E 9             
     3) Fowler, Ava 9                   4) Graves, Riley 10               
 
Event 4  Boys 9-10 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 VALLEY HILL COUNTRY CLUB-SE  'A'                       NT    3:13.78    7  
     1) Skonieczny, Owen 9              2) Carney, Cameron 10             
     3) Wilson, Tripp 9                 4) Carter, William 9              
  2 REDSTONE ARSENAL LAUNCHERS  'A'                        NT    3:40.64  
     1) Busby, David 9                  2) Everleth, Luke 9               
     3) Franks, Greyson 9               4) Cherry, David 9                
 -- VALLEY HILL COUNTRY CLUB-SE  'B'                       NT   X3:59.71  
     1) Carter, Sam 9                   2) Brown, Benjamin 10             
     3) Moore, Nathan 10                4) Whelchel, Mason 9              
 
Event 5  Girls 11-12 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 REDSTONE ARSENAL LAUNCHERS  'A'                   2:42.56    2:41.78    7  
     1) Wical, Alexia 12                2) Koehler, Finnley 11            
     3) Blankenship, Katelyn X 11       4) Rumney, Rebecca 12             
  2 VALLEY HILL COUNTRY CLUB-SE  'A'                       NT    2:55.87  
     1) Brown, Virginia A 12            2) Skonieczny, Abby 12            
     3) Engel, Katelyn 11               4) Carter, Sara 11                
 
Event 6  Boys 11-12 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 VALLEY HILL COUNTRY CLUB-SE  'A'                       NT    2:59.44    7  
     1) Erwin, Barak 12                 2) Swearengin, Taylor 11          
     3) Pearson, Charles H 11           4) Carney, Gavin M 12             
  2 REDSTONE ARSENAL LAUNCHERS  'A'                   3:44.55    3:37.75  
     1) Everleth, Kyle 12               2) Taylor, Harrison R 12          
     3) Fritz, Zayne J 11               4) Cherry, Jonathan 11            
 
Event 7  Girls 13-14 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 REDSTONE ARSENAL LAUNCHERS  'A'                   3:40.32    2:32.22    7  
     1) Scott, Kayley E 14              2) Wiggins, Teresa L 14           
     3) Mills, Amber 14                 4) Busby, Elizabeth 14            
 
Event 9  Girls 15-17 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 VALLEY HILL COUNTRY CLUB-SE  'A'                       NT    2:20.09    7  
     1) Hoffmeyer, Sydney 15            2) Mclelland, Paige 16            
     3) Schloss, Anna-Kathryn 16        4) Schmuck, Amery 16              
  2 REDSTONE ARSENAL LAUNCHERS  'A'                        NT    2:40.72  
     1) Cherry, Rebekah 13              2) Mix, Samantha A 17             
     3) Scott, Grace A 16               4) Johnson, Tiffany P 16          
 
Event 10  Boys 15-17 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 REDSTONE ARSENAL LAUNCHERS  'A'                        NT    2:07.46    7  
     1) Hinkle, Joshua T 16             2) Blankenship, Samuel A 15       
     3) Wiggins, Joshua E 17            4) Bamburg, Jason R 15            
 -- REDSTONE ARSENAL LAUNCHERS  'B'                        NT   X2:34.66  
     1) Robinson, Brandon 17            2) Brashear, Ryan 16              
     3) White, Connor 14                4) Edwards, Ted 17                
 
Event 11  Girls 6 & Under 25 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Petek, Abigail             6 LAUNCHERS                 NT      22.03    5  
  2 Harness, Anne Marie        6 LAUNCHERS                 NT      28.33    3  
  3 Mauldin, Liz E             5 VALLEY HILL-SE            NT      45.39    1  
  4 Holtcamp, Julia            6 VALLEY HILL-SE            NT      45.94  
  5 Partlow, Emory             5 VALLEY HILL-SE            NT    1:02.19  
 
Event 13  Girls 6 & Under 25 Yard Freestyle Exhibition
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hyche, Blakley             4 VALLEY HILL-SE            NT      57.60  
  2 Pahl, Adeline              6 VALLEY HILL-SE            NT    1:12.75  
  3 Pahl, Gwendoline           4 VALLEY HILL-SE            NT    1:14.45  
 -- Rosema, Katherine          6 LAUNCHERS                 NT     X47.53  
 -- Petek, Emma                4 LAUNCHERS                 NT   X1:08.84  
 
Event 14  Boys 6 & Under 25 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Brown, Andrew              6 VALLEY HILL-SE            NT      30.00    5  
  2 Hyche, Bryson              6 VALLEY HILL-SE            NT      31.37    3  
  3 Jamison, Collin            6 VALLEY HILL-SE            NT      35.25    1  
  4 Ranguelov, Sean            6 LAUNCHERS                 NT      35.57  
  5 Parkinson, Elijah          5 LAUNCHERS                 NT      35.66  
  6 Groves, William            6 LAUNCHERS                 NT      52.19  
 
Event 16  Boys 6 & Under 25 Yard Freestyle Exhibition
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Painter, Bryce             5 VALLEY HILL-SE            NT      35.75  
  2 Moorer, Carter             4 VALLEY HILL-SE            NT    1:10.33  
  3 Wilson, Harvey             4 VALLEY HILL-SE            NT    1:32.95  
 -- Harness, George            4 LAUNCHERS                 NT     X50.88  
 
Event 17  Girls 8 & Under 25 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Jamison, Molly A           8 VALLEY HILL-SE            NT      21.00    5  
  2 Sandidge, Mayson           8 LAUNCHERS                 NT      22.22    3  
  3 Franks, Ruthey             8 LAUNCHERS                 NT      24.89    1  
  4 Osborne, Bailey            7 VALLEY HILL-SE            NT      29.31  
  5 Mauldin, Emma K            7 VALLEY HILL-SE            NT      30.39  
 
Event 19  Girls 8 & Under 25 Yard Freestyle Exhibition
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
 -- Koehler, Brynna            7 LAUNCHERS                 NT     X28.69  
 
Event 20  Boys 8 & Under 25 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Parkinson, Oliver          8 LAUNCHERS                 NT     J17.38    4  
  1 Groves, James              8 LAUNCHERS                 NT     J17.58    4  
  3 Swearengin, Riley T        8 VALLEY HILL-SE            NT     J17.57    1  
  4 Carney, Garrison           8 VALLEY HILL-SE            NT      17.97  
  5 Pearson, Whiddon           8 VALLEY HILL-SE            NT      18.77  
  6 Spalding, Andrew           7 LAUNCHERS                 NT      22.50  
 
Event 22  Boys 8 & Under 25 Yard Freestyle Exhibition
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
 -- Andrews, Aaron             7 LAUNCHERS                 NT     X34.00  
 -- Hill, Evan                 8 LAUNCHERS                 NT     X34.01  
 -- Harrell, Mason             7 LAUNCHERS                 NT     X41.37  
 
Event 23  Girls 9-10 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Poole, Genevieve          10 LAUNCHERS                 NT      39.82    5  
  2 Lady, Monica              10 LAUNCHERS                 NT      46.44    3  
  3 Jamison, Klare E           9 VALLEY HILL-SE            NT      51.65    1  
  4 Baker, Finley             10 VALLEY HILL-SE            NT      52.15  
  5 Rumney, Hannah            10 LAUNCHERS                 NT    1:04.54  
  6 Fowler, Ava                9 VALLEY HILL-SE            NT    1:27.41  
 
Event 25  Girls 9-10 50 Yard Freestyle Exhibition
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
 -- Patton, Kailyn             9 LAUNCHERS                 NT     X58.53  
 -- Harrell, Harper            9 LAUNCHERS                 NT   X1:08.66  
 
Event 26  Boys 9-10 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Carney, Cameron           10 VALLEY HILL-SE            NT      34.27    5  
  2 Carter, William            9 VALLEY HILL-SE            NT      40.56    3  
  3 Busby, David               9 LAUNCHERS                 NT      40.83    1  
  4 Skonieczny, Owen           9 VALLEY HILL-SE            NT      43.97  
  5 Franks, Greyson            9 LAUNCHERS                 NT      46.06  
  6 Cherry, David              9 LAUNCHERS                 NT      57.47  
 
Event 29  Girls 11-12 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Blankenship, Katelyn X    11 LAUNCHERS                 NT      34.38    5  
  2 Koehler, Finnley          11 LAUNCHERS                 NT      35.59    3  
  3 Brown, Virginia A         12 VALLEY HILL-SE            NT      36.51    1  
  4 Carter, Sara              11 VALLEY HILL-SE            NT      40.47  
  5 Rumney, Rebecca           12 LAUNCHERS                 NT      41.71  
  6 Engel, Katelyn            11 VALLEY HILL-SE            NT      41.88  
 
Event 31  Girls 11-12 50 Yard Freestyle Exhibition
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
 -- Rollins, Ryann            12 LAUNCHERS                 NT     X48.27  
 -- Anderson, Hannah          11 LAUNCHERS                 NT     X50.75  
 
Event 32  Boys 11-12 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Carney, Gavin M           12 VALLEY HILL-SE            NT      30.76    5  
  2 Pearson, Charles H        11 VALLEY HILL-SE            NT      38.09    3  
  3 Swearengin, Taylor        11 VALLEY HILL-SE            NT      38.63    1  
  4 Fritz, Zayne J            11 LAUNCHERS                 NT      39.64  
  5 Everleth, Kyle            12 LAUNCHERS                 NT      42.03  
  6 Taylor, Harrison R        12 LAUNCHERS                 NT      44.81  
 
Event 34  Boys 11-12 50 Yard Freestyle Exhibition
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
 -- Rosson, Timothy           12 LAUNCHERS                 NT     X36.46  
 -- Campsey, Aharon           12 LAUNCHERS                 NT     X49.28  
 
Event 35  Girls 13-14 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Busby, Elizabeth          14 LAUNCHERS                 NT      29.52    5  
  2 Engel, Judith             13 VALLEY HILL-SE            NT      37.25    3  
  3 Terry, Emma               13 VALLEY HILL-SE            NT      38.91    1  
  4 Mills, Amber              14 LAUNCHERS                 NT      46.44  
  5 Cherry, Rebekah           13 LAUNCHERS                 NT      48.38  
 
Event 38  Boys 13-14 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Groves, Riley T           13 LAUNCHERS                 NT      24.95    5  
  2 Hartsfield, Bailey        14 LAUNCHERS                 NT      27.50    3  
  3 Wyatt, Brodie             13 VALLEY HILL-SE            NT      31.34    1  
  4 Skonieczny, Caden         14 VALLEY HILL-SE            NT      33.25  
 
Event 41  Girls 15-17 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Scott, Grace A            16 LAUNCHERS                 NT      27.53    5  
  2 Schmuck, Amery            16 VALLEY HILL-SE            NT      27.82    3  
  3 Mix, Samantha A           17 LAUNCHERS                 NT      28.81    1  
  4 Mclelland, Paige          16 VALLEY HILL-SE            NT      35.07  
  5 Hoffmeyer, Sydney         15 VALLEY HILL-SE            NT      37.84  
  6 Johnson, Tiffany P        16 LAUNCHERS                 NT      40.40  
 
Event 43  Girls 15-17 50 Yard Freestyle Exhibition
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
 -- Jones, Elisha             16 LAUNCHERS                 NT     X39.14  
 
Event 44  Boys 15-17 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Wiggins, Joshua E         17 LAUNCHERS                 NT      25.47    5  
  2 Bamburg, Jason R          15 LAUNCHERS                 NT      26.91    3  
  3 Hinkle, Joshua T          16 LAUNCHERS                 NT      29.84    1  
 
Event 46  Boys 15-17 50 Yard Freestyle Exhibition
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Edwards, Ted              17 LAUNCHERS                 NT      49.68  
 
Event 47  Girls 8 & Under 25 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Koehler, Riley             8 LAUNCHERS                 NT      29.91    5  
  2 Jamison, Molly A           8 VALLEY HILL-SE            NT      31.31    3  
  3 Osborne, Bailey            7 VALLEY HILL-SE            NT      33.72    1  
  4 Sandidge, Mayson           8 LAUNCHERS                 NT      34.91  
  5 Mauldin, Emma K            7 VALLEY HILL-SE            NT    1:00.26  
 -- Richardson, Tori           8 LAUNCHERS                 NT         DQ  
 
Event 48  Boys 8 & Under 25 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Parkinson, Oliver          8 LAUNCHERS                 NT      23.97    5  
  2 Pearson, Whiddon           8 VALLEY HILL-SE            NT      24.53    3  
  3 Carney, Garrison           8 VALLEY HILL-SE            NT      26.57    1  
  4 Baker, Wyatt               8 VALLEY HILL-SE            NT      29.39  
  5 Spalding, Andrew           7 LAUNCHERS                 NT      43.15  
  6 Fritz, Pender              7 LAUNCHERS                 NT      47.00  
 
Event 49  Girls 9-10 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Wical, Bianca             10 LAUNCHERS                 NT      48.09    5  
  2 Jamison, Klare E           9 VALLEY HILL-SE            NT    1:03.16    3  
  3 Blankenship, Sarah        10 LAUNCHERS                 NT    1:03.25    1  
  4 Baker, Finley             10 VALLEY HILL-SE            NT    1:03.35  
  5 Fowler, Ava                9 VALLEY HILL-SE            NT    2:17.52  
 
Event 50  Boys 9-10 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Carney, Cameron           10 VALLEY HILL-SE            NT      48.50    5  
  2 Busby, David               9 LAUNCHERS                 NT      55.59    3  
  3 Brown, Benjamin           10 VALLEY HILL-SE            NT      56.59    1  
  4 Skonieczny, Owen           9 VALLEY HILL-SE            NT      58.04  
  5 Everleth, Luke             9 LAUNCHERS                 NT    1:04.31  
  6 Cherry, David              9 LAUNCHERS                 NT    1:14.10  
 
Event 51  Girls 11-12 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Blankenship, Katelyn X    11 LAUNCHERS                 NT      42.54    5  
  2 Wical, Alexia             12 LAUNCHERS                 NT      42.88    3  
  3 Skonieczny, Abby          12 VALLEY HILL-SE            NT      44.43    1  
  4 Carter, Sara              11 VALLEY HILL-SE            NT      56.65  
  5 Rumney, Rebecca           12 LAUNCHERS                 NT      56.87  
  6 Engel, Katelyn            11 VALLEY HILL-SE            NT      57.63  
 
Event 52  Boys 11-12 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Carney, Gavin M           12 VALLEY HILL-SE            NT      43.57    5  
  2 Pearson, Charles H        11 VALLEY HILL-SE            NT      57.20    3  
  3 Taylor, Harrison R        12 LAUNCHERS                 NT      57.64    1  
  4 Erwin, Barak              12 VALLEY HILL-SE            NT    1:07.25  
  5 Everleth, Kyle            12 LAUNCHERS                 NT    1:08.65  
 -- Cherry, Jonathan          11 LAUNCHERS                 NT         DQ  
 
Event 53  Girls 13-14 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Scott, Kayley E           14 LAUNCHERS                 NT      40.81    5  
  2 Wiggins, Teresa L         14 LAUNCHERS                 NT      42.44    3  
  3 Engel, Judith             13 VALLEY HILL-SE            NT      45.18    1  
  4 Terry, Emma               13 VALLEY HILL-SE            NT      51.31  
  5 Cherry, Rebekah           13 LAUNCHERS                 NT    1:15.34  
 
Event 54  Boys 13-14 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hartsfield, Bailey        14 LAUNCHERS                 NT      38.00    5  
  2 White, Connor             14 LAUNCHERS                 NT      40.82    3  
  3 Wyatt, Brodie             13 VALLEY HILL-SE            NT      41.32    1  
 
Event 55  Girls 15-17 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Schloss, Anna-Kathryn     16 VALLEY HILL-SE            NT      34.81    5  
  2 Schmuck, Amery            16 VALLEY HILL-SE            NT      34.95    3  
  3 Mix, Samantha A           17 LAUNCHERS                 NT      36.03    1  
  4 Johnson, Tiffany P        16 LAUNCHERS                 NT      53.79  
 
Event 56  Boys 15-17 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Blankenship, Samuel A     15 LAUNCHERS                 NT      36.94    5  
  2 Bamburg, Jason R          15 LAUNCHERS                 NT      38.41    3  
  3 Brashear, Ryan            16 LAUNCHERS                 NT      39.46    1  
 
Event 57  Mixed 8 & Under 100 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 REDSTONE ARSENAL LAUNCHERS  'A'                        NT    1:24.38    7  
     1) Parkinson, Oliver M8            2) Sandidge, Mayson W8            
     3) Petek, Abigail W6               4) Groves, James M8               
  2 VALLEY HILL COUNTRY CLUB-SE  'A'                       NT    1:29.59  
     1) Jamison, Molly A W8             2) Mauldin, Emma K W7             
     3) Carney, Garrison M8             4) Swearengin, Riley T M8         
 -- REDSTONE ARSENAL LAUNCHERS  'B'                        NT   X1:42.05  
     1) Feser, Caroline W7              2) Poole, Barrett M7              
     3) Ranguelov, Sean M6              4) Smith, Khloi W8                
 -- VALLEY HILL COUNTRY CLUB-SE  'B'                       NT   X1:45.13  
     1) Holtkamp, Elizabeth W8          2) Osborne, Bailey W7             
     3) Freeman`, Ryland M8             4) Pearson, Whiddon M8            
 -- REDSTONE ARSENAL LAUNCHERS  'C'                        NT   X1:51.19  
     1) Fritz, Pender M7                2) Spalding, Andrew M7            
     3) Koehler, Brynna W7              4) Richardson, Taryn W8           
 -- VALLEY HILL COUNTRY CLUB-SE  'C'                       NT   X2:22.03  
     1) Freeman, Elle W7                2) Painter, Kaelyn W7             
     3) Baker, Wyatt M8                 4) Carter, Cooper J M7            
 
Event 59  Mixed 9-10 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 REDSTONE ARSENAL LAUNCHERS  'A'                        NT    2:49.13    7  
     1) Poole, Genevieve W10            2) Busby, David M9                
     3) Franks, Greyson M9              4) Wical, Bianca W10              
  2 VALLEY HILL COUNTRY CLUB-SE  'A'                       NT    2:51.84  
     1) Baker, Finley W10               2) Jamison, Klare E W9            
     3) Carney, Cameron M10             4) Carter, Sam M9                 
 -- REDSTONE ARSENAL LAUNCHERS  'B'                        NT   X3:31.56  
     1) Lady, Monica W10                2) Blankenship, Sarah W10         
     3) Everleth, Luke M9               4) Cherry, David M9               
 -- VALLEY HILL COUNTRY CLUB-SE  'B'                       NT   X5:22.89  
     1) Fowler, Ava W9                  2) Graves, Riley W10              
     3) Brown, John Calvin C M9         4) Weaver, Nash M9                
 
Event 61  Mixed 11-12 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 VALLEY HILL COUNTRY CLUB-SE  'A'                       NT    2:24.19    7  
     1) Brown, Virginia A W12           2) Skonieczny, Abby W12           
     3) Carney, Gavin M M12             4) Pearson, Charles H M11         
  2 REDSTONE ARSENAL LAUNCHERS  'A'                        NT    2:29.02  
     1) Blankenship, Katelyn X W11      2) Wical, Alexia W12              
     3) Fritz, Zayne J M11              4) Taylor, Harrison R M12         
 -- VALLEY HILL COUNTRY CLUB-SE  'B'                       NT   X2:39.94  
     1) Carter, Sara W11                2) Engel, Katelyn W11             
     3) Erwin, Barak M12                4) Swearengin, Taylor M11         
 -- REDSTONE ARSENAL LAUNCHERS  'B'                        NT   X2:40.00  
     1) Koehler, Finnley W11            2) Rosson, Timothy M12            
     3) Rumney, Rebecca W12             4) Everleth, Kyle M12             
 -- REDSTONE ARSENAL LAUNCHERS  'C'                        NT   X3:22.16  
     1) Cherry, Jonathan M11            2) Campsey, Aharon M12            
     3) Anderson, Hannah W11            4) Rollins, Ryann W12             
 
Event 63  Mixed 13-14 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 REDSTONE ARSENAL LAUNCHERS  'A'                        NT    1:49.31    7  
     1) Groves, Riley T M13             2) Scott, Kayley E W14            
     3) Wiggins, Teresa L W14           4) Hartsfield, Bailey M14         
  2 VALLEY HILL COUNTRY CLUB-SE  'A'                       NT    2:22.88  
     1) Engel, Judith W13               2) Terry, Emma W13                
     3) Skonieczny, Caden M14           4) Wyatt, Brodie M13              
 
Event 65  Mixed 15-17 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 REDSTONE ARSENAL LAUNCHERS  'A'                        NT    1:51.31    7  
     1) Wiggins, Joshua E M17           2) Scott, Grace A W16             
     3) Hinkle, Joshua T M16            4) Mix, Samantha A W17            
 -- REDSTONE ARSENAL LAUNCHERS  'B'                        NT   X2:24.27  
     1) Robinson, Brandon M17           2) Blankenship, Samuel A M15      
     3) Johnson, Tiffany P W16          4) Lady, Andrea W13               
 
Event 67  Girls 8 & Under 25 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Smith, Khloi               8 LAUNCHERS                 NT     J26.69    5  
  2 Franks, Ruthey             8 LAUNCHERS                 NT     J29.03    3  
  3 Partlow, Emory             5 VALLEY HILL-SE            NT     J33.90    1  
  4 Mauldin, Emma K            7 VALLEY HILL-SE            NT     J36.01  
  5 Richardson, Taryn          8 LAUNCHERS                 NT     J27.25  
  6 Painter, Kaelyn            7 VALLEY HILL-SE            NT      48.03  
 
Event 68  Boys 8 & Under 25 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Groves, James              8 LAUNCHERS                 NT      18.09    5  
  2 Pearson, Whiddon           8 VALLEY HILL-SE            NT      24.91    3  
  3 Freeman`, Ryland           8 VALLEY HILL-SE            NT      25.75    1  
  4 Spalding, Andrew           7 LAUNCHERS                 NT      28.12  
  5 Carney, Garrison           8 VALLEY HILL-SE            NT      31.58  
  6 Rosema, Charles            8 LAUNCHERS                 NT      32.77  
 
Event 69  Girls 9-10 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Wical, Bianca             10 LAUNCHERS                 NT      48.12    5  
  2 Poole, Genevieve          10 LAUNCHERS                 NT      51.06    3  
  3 Baker, Finley             10 VALLEY HILL-SE            NT    1:02.38    1  
  4 Rumney, Hannah            10 LAUNCHERS                 NT    1:06.56  
  5 Graves, Riley             10 VALLEY HILL-SE            NT    2:19.13  
 
Event 70  Boys 9-10 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Skonieczny, Owen           9 VALLEY HILL-SE            NT      51.03    5  
  2 Franks, Greyson            9 LAUNCHERS                 NT    1:00.09    3  
  3 Moore, Nathan             10 VALLEY HILL-SE            NT    1:00.64    1  
  4 Brown, John Calvin C       9 VALLEY HILL-SE            NT    1:03.26  
  5 Everleth, Luke             9 LAUNCHERS                 NT    1:06.31  
  6 Cherry, David              9 LAUNCHERS                 NT    1:09.44  
 
Event 71  Girls 11-12 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Wical, Alexia             12 LAUNCHERS                 NT      36.41    5  
  2 Brown, Virginia A         12 VALLEY HILL-SE            NT      44.47    3  
  3 Koehler, Finnley          11 LAUNCHERS                 NT      45.72    1  
  4 Skonieczny, Abby          12 VALLEY HILL-SE            NT      47.88  
  5 Carter, Sara              11 VALLEY HILL-SE            NT      52.57  
 -- Rumney, Rebecca           12 LAUNCHERS                 NT         DQ  
 
Event 72  Boys 11-12 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Carney, Gavin M           12 VALLEY HILL-SE            NT      39.56    5  
  2 Erwin, Barak              12 VALLEY HILL-SE            NT      46.39    3  
  3 Swearengin, Taylor        11 VALLEY HILL-SE            NT      52.45    1  
  4 Fritz, Zayne J            11 LAUNCHERS                 NT      54.09  
  5 Cherry, Jonathan          11 LAUNCHERS                 NT      54.65  
 -- Everleth, Kyle            12 LAUNCHERS                 NT         DQ  
 
Event 73  Girls 13-14 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Scott, Kayley E           14 LAUNCHERS                 NT      32.31    5  
  2 Busby, Elizabeth          14 LAUNCHERS                 NT      37.94    3  
  3 Terry, Emma               13 VALLEY HILL-SE            NT      48.50    1  
  4 Lady, Andrea              13 LAUNCHERS                 NT      54.03  
 
Event 74  Boys 13-14 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Groves, Riley T           13 LAUNCHERS                 NT      27.94    5  
  2 White, Connor             14 LAUNCHERS                 NT      34.95    3  
  3 Wyatt, Brodie             13 VALLEY HILL-SE            NT      38.72    1  
  4 Skonieczny, Caden         14 VALLEY HILL-SE            NT      40.07  
 
Event 75  Girls 15-17 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Scott, Grace A            16 LAUNCHERS                 NT      31.39    5  
  2 Schloss, Anna-Kathryn     16 VALLEY HILL-SE            NT      35.25    3  
  3 Mix, Samantha A           17 LAUNCHERS                 NT      36.43    1  
  4 Hoffmeyer, Sydney         15 VALLEY HILL-SE            NT      39.70  
  5 Johnson, Tiffany P        16 LAUNCHERS                 NT      50.25  
 
Event 76  Boys 15-17 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Wiggins, Joshua E         17 LAUNCHERS                 NT      30.59    5  
  2 Hinkle, Joshua T          16 LAUNCHERS                 NT      34.75    3  
  3 Brashear, Ryan            16 LAUNCHERS                 NT      41.46    1  
 
Event 77  Girls 8 & Under 25 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Petek, Abigail             6 LAUNCHERS                 NT      27.56    5  
  2 Feser, Caroline            7 LAUNCHERS                 NT      27.78    3  
  3 Koehler, Riley             8 LAUNCHERS                 NT      29.82    1  
  4 Jamison, Molly A           8 VALLEY HILL-SE            NT      32.03  
  5 Osborne, Bailey            7 VALLEY HILL-SE            NT      36.96  
  6 Holtkamp, Elizabeth        8 VALLEY HILL-SE            NT      47.40  
 
Event 78  Boys 8 & Under 25 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Parkinson, Oliver          8 LAUNCHERS                 NT     J20.06    5  
  2 Swearengin, Riley T        8 VALLEY HILL-SE            NT     J19.88    3  
  3 Groves, James              8 LAUNCHERS                 NT     J20.66    1  
  4 Freeman`, Ryland           8 VALLEY HILL-SE            NT      25.90  
  5 Poole, Barrett             7 LAUNCHERS                 NT      26.40  
  6 Baker, Wyatt               8 VALLEY HILL-SE            NT      32.14  
 
Event 79  Girls 9-10 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Wical, Bianca             10 LAUNCHERS                 NT      44.97    5  
  2 Poole, Genevieve          10 LAUNCHERS                 NT      51.45    3  
  3 Jamison, Klare E           9 VALLEY HILL-SE            NT    1:05.34    1  
  4 Fowler, Ava                9 VALLEY HILL-SE            NT    2:10.32  
  5 Graves, Riley             10 VALLEY HILL-SE            NT    2:27.46  
 
Event 80  Boys 9-10 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Carney, Cameron           10 VALLEY HILL-SE            NT      49.28    5  
  2 Busby, David               9 LAUNCHERS                 NT      53.26    3  
  3 Moore, Nathan             10 VALLEY HILL-SE            NT    1:00.02    1  
  4 Wilson, Tripp              9 VALLEY HILL-SE            NT    1:00.25  
  5 Franks, Greyson            9 LAUNCHERS                 NT    1:05.40  
  6 Everleth, Luke             9 LAUNCHERS                 NT    1:19.90  
 
Event 81  Girls 11-12 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Blankenship, Katelyn X    11 LAUNCHERS                 NT      37.03    5  
  2 Wical, Alexia             12 LAUNCHERS                 NT      37.88    3  
  3 Skonieczny, Abby          12 VALLEY HILL-SE            NT      49.06    1  
  4 Koehler, Finnley          11 LAUNCHERS                 NT      49.25  
  5 Brown, Virginia A         12 VALLEY HILL-SE            NT      50.03  
  6 Engel, Katelyn            11 VALLEY HILL-SE            NT      52.95  
 
Event 82  Boys 11-12 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Swearengin, Taylor        11 VALLEY HILL-SE            NT      46.68    5  
  2 Erwin, Barak              12 VALLEY HILL-SE            NT      53.51    3  
  3 Pearson, Charles H        11 VALLEY HILL-SE            NT      57.70    1  
  4 Fritz, Zayne J            11 LAUNCHERS                 NT      58.84  
 
Event 83  Girls 13-14 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Busby, Elizabeth          14 LAUNCHERS                 NT      32.13    5  
  2 Wiggins, Teresa L         14 LAUNCHERS                 NT      32.22    3  
  3 Mills, Amber              14 LAUNCHERS                 NT      48.53    1  
  4 Engel, Judith             13 VALLEY HILL-SE            NT      49.78  
 
Event 84  Boys 13-14 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Groves, Riley T           13 LAUNCHERS                 NT      26.60    5  
  2 White, Connor             14 LAUNCHERS                 NT      32.51    3  
  3 Hartsfield, Bailey        14 LAUNCHERS                 NT      36.12    1  
  4 Skonieczny, Caden         14 VALLEY HILL-SE            NT      38.13  
 
Event 85  Girls 15-17 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Scott, Grace A            16 LAUNCHERS                 NT      30.28    5  
  2 Schloss, Anna-Kathryn     16 VALLEY HILL-SE            NT      30.88    3  
  3 Schmuck, Amery            16 VALLEY HILL-SE            NT      32.52    1  
  4 Mclelland, Paige          16 VALLEY HILL-SE            NT      39.72  
 
Event 86  Boys 15-17 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Wiggins, Joshua E         17 LAUNCHERS                 NT      26.75    5  
  2 Robinson, Brandon         17 LAUNCHERS                 NT      29.51    3  
  3 Bamburg, Jason R          15 LAUNCHERS                 NT      35.22    1  
 
Event 87  Girls 8 & Under 100 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 REDSTONE ARSENAL LAUNCHERS  'A'                        NT    1:50.03    7  
     1) Petek, Abigail 6                2) Richardson, Taryn 8            
     3) Smith, Khloi 8                  4) Sandidge, Mayson 8             
  2 VALLEY HILL COUNTRY CLUB-SE  'A'                       NT    1:54.72  
     1) Jamison, Molly A 8              2) Mauldin, Emma K 7              
     3) Osborne, Bailey 7               4) Partlow, Jamie 7               
 -- REDSTONE ARSENAL LAUNCHERS  'B'                        NT   X1:57.12  
     1) Richardson, Tori 8              2) Koehler, Brynna 7              
     3) Feser, Caroline 7               4) Franks, Ruthey 8               
 -- VALLEY HILL COUNTRY CLUB-SE  'B'                       NT   X2:43.58  
     1) Freeman, Elle 7                 2) Holtkamp, Elizabeth 8          
     3) Painter, Kaelyn 7               4) Partlow, Kaley 8               
 
Event 88  Boys 8 & Under 100 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 VALLEY HILL COUNTRY CLUB-SE  'A'                       NT    1:21.22    7  
     1) Carney, Garrison 8              2) Freeman`, Ryland 8             
     3) Pearson, Whiddon 8              4) Swearengin, Riley T 8          
  2 REDSTONE ARSENAL LAUNCHERS  'A'                        NT    2:27.38  
     1) Groves, James 8                 2) Poole, Barrett 7               
     3) Spalding, Andrew 7              4) Parkinson, Oliver 8            
 -- REDSTONE ARSENAL LAUNCHERS  'B'                        NT   X1:21.75  
     1) Robinson, Kaleb 8               2) Parkinson, Elijah 5            
     3) Rosema, Charles 8               4) Fritz, Pender 7                
 -- VALLEY HILL COUNTRY CLUB-SE  'B'                       NT   X2:03.66  
     1) Allen, Owen 7                   2) Baker, Wyatt 8                 
     3) Carter, Cooper J 7              4) Fowler, Sutton 7               
 
Event 89  Girls 9-10 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 REDSTONE ARSENAL LAUNCHERS  'A'                        NT    3:12.28    7  
     1) Wical, Bianca 10                2) Lady, Monica 10                
     3) Rumney, Hannah 10               4) Poole, Genevieve 10            
  2 VALLEY HILL COUNTRY CLUB-SE  'A'                       NT    5:18.03  
     1) Baker, Finley 10                2) Fowler, Ava 9                  
     3) Graves, Riley 10                4) Jamison, Klare E 9             
 
Event 90  Boys 9-10 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 VALLEY HILL COUNTRY CLUB-SE  'A'                       NT    2:49.88    7  
     1) Brown, Benjamin 10              2) Carney, Cameron 10             
     3) Carter, William 9               4) Skonieczny, Owen 9             
  2 REDSTONE ARSENAL LAUNCHERS  'A'                        NT    3:17.63  
     1) Franks, Greyson 9               2) Busby, David 9                 
     3) Cherry, David 9                 4) Everleth, Luke 9               
 -- VALLEY HILL COUNTRY CLUB-SE  'B'                       NT   X3:33.45  
     1) Erwin, Lukas 10                 2) Moore, Nathan 10               
     3) Weaver, Nash 9                  4) Whelchel, Mason 9              
 
Event 91  Girls 11-12 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 REDSTONE ARSENAL LAUNCHERS  'A'                        NT    2:25.60    7  
     1) Blankenship, Katelyn X 11       2) Rumney, Rebecca 12             
     3) Koehler, Finnley 11             4) Wical, Alexia 12               
  2 VALLEY HILL COUNTRY CLUB-SE  'A'                       NT    2:43.58  
     1) Brown, Virginia A 12            2) Carter, Sara 11                
     3) Engel, Katelyn 11               4) Skonieczny, Abby 12            
 
Event 92  Boys 11-12 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 VALLEY HILL COUNTRY CLUB-SE  'A'                       NT    2:28.52    7  
     1) Carney, Gavin M 12              2) Erwin, Barak 12                
     3) Pearson, Charles H 11           4) Swearengin, Taylor 11          
  2 REDSTONE ARSENAL LAUNCHERS  'A'                        NT    2:59.09  
     1) Fritz, Zayne J 11               2) Everleth, Kyle 12              
     3) Cherry, Jonathan 11             4) Taylor, Harrison R 12          
 
Event 93  Girls 13-14 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 REDSTONE ARSENAL LAUNCHERS  'A'                        NT    2:26.22    7  
     1) Busby, Elizabeth 14             2) Mills, Amber 14                
     3) Lady, Andrea 13                 4) Wiggins, Teresa L 14           
 
Event 95  Girls 15-17 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 REDSTONE ARSENAL LAUNCHERS  'A'                        NT    2:07.38    7  
     1) Scott, Grace A 16               2) Scott, Kayley E 14             
     3) Johnson, Tiffany P 16           4) Mix, Samantha A 17             
  2 VALLEY HILL COUNTRY CLUB-SE  'A'                       NT    2:07.41  
     1) Hoffmeyer, Sydney 15            2) Mclelland, Paige 16            
     3) Schloss, Anna-Kathryn 16        4) Schmuck, Amery 16              
 
Event 96  Boys 15-17 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 REDSTONE ARSENAL LAUNCHERS  'A'                        NT    1:51.19    7  
     1) Wiggins, Joshua E 17            2) Bamburg, Jason R 15            
     3) Hinkle, Joshua T 16             4) Groves, Riley T 13             
 -- REDSTONE ARSENAL LAUNCHERS  'B'                        NT   X2:21.22  
     1) Blankenship, Samuel A 15        2) Robinson, Brandon 17           
     3) Brashear, Ryan 16               4) Edwards, Ted 17                

 

 
 

Web Design by:
MerchantWorks, Inc.


Copyright 2004-2018 - Rocket City Swim League, PO Box 10052, Huntsville, AL 35801
info@swimrcsl.org