Home
2018 Meets
2017 Meets
Archive & Records
Forms & Documents
Officiating
Member Pools
Board & Minutes
About RCSL

Meet Results / Record Listing

(Meters Time = Yards Time x 1.11 ----- Yards Time = Meters Time / 1.11)



Licensed to RCSL - H               HY-TEK's MEET MANAGER 6.0 6/21/2018 12:15 AM
                        2018 RCSL VHCC-YMCA - 6/20/2018                        
                                    Results                                    
 
Event 1  Girls 8 & Under 100 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 YMCA SEALS  'A'                                   1:59.86    1:56.62    7  
     1) Harwell, Emme 7                 2) Grant, Isabella 8              
     3) Scully, Fiona 8                 4) Leurck, Emma 8                 
  2 VALLEY HILL COUNTRY CLUB-SE  'A'                  2:24.84    2:15.22  
     1) Partlow, Jamie 7                2) Mauldin, Emma K 7              
     3) Osborne, Bailey 7               4) Jamison, Molly A 8             
 -- VALLEY HILL COUNTRY CLUB-SE  'B'                       NT   X2:45.94  
     1) Partlow, Kaley 8                2) Freeman, Elle 7                
     3) Painter, Kaelyn 7               4) Holtkamp, Elizabeth 8          
 -- YMCA SEALS  'B'                                   3:09.43   X2:54.25  
     1) Riggs, Vivienne 8               2) Moran, Piper 7                 
     3) Johnson, Claire 5               4) Havin, Scarlett 5              
 
Event 2  Boys 8 & Under 100 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 VALLEY HILL COUNTRY CLUB-SE  'A'                  1:27.29    1:34.68    7  
     1) Baker, Wyatt 8                  2) Pearson, Whiddon 8             
     3) Swearengin, Riley T 8           4) Carney, Garrison 8             
  2 YMCA SEALS  'A'                                   2:02.87    2:15.87  
     1) Leurck, Robert 6                2) Reynolds, Charlie 7            
     3) Yocom, Evan 8                   4) Crook, Mark 8                  
 -- VALLEY HILL COUNTRY CLUB-SE  'B'                       NT   X2:51.14  
     1) Fowler, Sutton 7                2) Allen, Owen 7                  
     3) Whelchel, Easton 7              4) Hodge, Zane 7                  
 -- YMCA SEALS  'C'                                        NT   X2:56.81  
     1) Martin, Connor 7                2) Percy, Colin 8                 
     3) Gero, Kaleb 8                   4) Mallampati, Ishaan 7           
 -- YMCA SEALS  'B'                                        NT   X3:06.37  
     1) Samples, Mathew 7               2) Rass, Jacob 7                  
     3) Harriger, Noah 8                4) Burkholder, Nicholas 7         
 
Event 3  Girls 9-10 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 YMCA SEALS  'A'                                   3:12.35    3:19.22    7  
     1) Scully, Tatum 10                2) Buechler, Lydia 10             
     3) Wingate, Madison 9              4) Burkholder, Clara 10           
  2 VALLEY HILL COUNTRY CLUB-SE  'A'                  6:03.85    5:28.47  
     1) Baker, Finley 10                2) Jamison, Klare E 9             
     3) Fowler, Ava 9                   4) Graves, Riley 10               
 -- YMCA SEALS  'B'                                   3:54.72   X3:31.91  
     1) Reynolds, Madeline 10           2) Mallampati, Aishani 9          
     3) Havin, Elizabeth 10             4) Pangborn, Caronline 10         
 
Event 4  Boys 9-10 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 VALLEY HILL COUNTRY CLUB-SE  'A'                  3:13.78    3:12.84    7  
     1) Skonieczny, Owen 9              2) Carney, Cameron 10             
     3) Wilson, Tripp 9                 4) Copeland, Porter 9             
  2 YMCA SEALS  'A'                                   3:34.50    3:20.31  
     1) Martin, Jack 9                  2) Shepard, Zander 10             
     3) Willingham, Crishawn 10         4) Hvizda, James 10               
 -- VALLEY HILL COUNTRY CLUB-SE  'B'                       NT   X3:51.34  
     1) Bickel, Riggs 10                2) Brown, Benjamin 10             
     3) Erwin, Lukas 10                 4) Brown, John Calvin C 9         
 -- YMCA SEALS  'B'                                   4:33.43   X5:05.44  
     1) Johnson, Andrew 9               2) Robinson, Sam 10               
     3) Scully, Sebastian 9             4) Fedoseyev, Alexander 9         
 
Event 5  Girls 11-12 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 VALLEY HILL COUNTRY CLUB-SE  'A'                  2:55.87    2:57.47    7  
     1) Brown, Virginia A 12            2) Skonieczny, Abby 12            
     3) Carter, Sara 11                 4) Engel, Katelyn 11              
  2 YMCA SEALS  'A'                                   3:46.39    3:28.30  
     1) Raum, Lauren 11                 2) Gero, Kylie 11                 
     3) Reynolds, Sarah 11              4) Pindera, Nadia 11              
 -- YMCA SEALS  'B'                                   5:01.55   X4:38.06  
     1) Lovett, Sierra 11               2) Wingate, Hannah 12             
     3) Hardison, Leia 11               4) Stowell, Ashley 11             
 
Event 6  Boys 11-12 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 VALLEY HILL COUNTRY CLUB-SE  'A'                  2:59.44    3:02.53    7  
     1) Carney, Gavin M 12              2) Pearson, Charles H 11          
     3) Swearengin, Taylor 11           4) Copeland, Elijah 11            
  2 YMCA SEALS  'A'                                   2:43.17    3:05.93  
     1) Samples, Caleb 11               2) Gilchrist, Eli 11              
     3) Sexton, Evan 11                 4) Ruble, Caleb 12                
 
Event 7  Girls 13-14 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 YMCA SEALS  'A'                                   3:31.36    3:21.69    7  
     1) Hardison, Rose 13               2) Ruble, Olivia 14               
     3) Sexton, Cara 14                 4) Sadlacek, Makenzi 13           
 
Event 8  Boys 13-14 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 YMCA SEALS  'A'                                   2:52.91    2:51.38    7  
     1) Fedoseyev, Alexander 9          2) Windham, Kiran 14              
     3) Baughn, Max 13                  4) Scully, Alistair 13            
 
Event 9  Girls 15-17 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 VALLEY HILL COUNTRY CLUB-SE  'A'                  2:20.09    2:21.65    7  
     1) Hoffmeyer, Sydney 15            2) Schmuckmasstard, Amari the Acci
     3) Schlossy Schlosser, Annie Kathe 4) Engel, Judith 13               
  2 YMCA SEALS  'A'                                        NT    2:57.41  
     1) Robinson, Faith 16              2) Werkheiser, Avery 14           
     3) Scully, Quinlyn 15              4) Scully, Maisy 16               
 
Event 10  Boys 15-17 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 VALLEY HILL COUNTRY CLUB-SE  'A'                       NT    2:22.10    7  
     1) Lehman, Bob the Builder 17      2) Herring, Wyldman 17            
     3)                                 4) Hope, Crawfish 15              
 
Event 11  Girls 6 & Under 25 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Sandora, Claire            6 VALLEY HILL-SE            NT      25.78    5  
  2 Johnson, Claire            5 YMCA                   35.08      30.38    3  
  3 Mauldin, Liz E             5 VALLEY HILL-SE         45.39      36.15    1  
  4 Holtcamp, Julia            6 VALLEY HILL-SE         45.94      40.64  
  5 Havin, Scarlett            5 YMCA                   50.41      50.46  
  6 Wilkerson, Riley           5 YMCA                   59.52      53.76  
 
Event 13  Girls 6 & Under 25 Yard Freestyle Exhibition
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
 -- Sandora, Kaitlyn           5 VALLEY HILL-SE            NT     X38.22  
 -- Hyche, Blakley             4 VALLEY HILL-SE         57.60     X47.40  
 -- Partlow, Emory             5 VALLEY HILL-SE       1:02.19     X59.12  
 -- Pahl, Gwendoline           4 VALLEY HILL-SE       1:14.45   X1:03.09  
 -- Pahl, Adeline              6 VALLEY HILL-SE       1:12.75   X1:04.25  
 
Event 14  Boys 6 & Under 25 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Bickel, Deaglan            6 VALLEY HILL-SE            NT      27.75    5  
  2 Brown, Andrew              6 VALLEY HILL-SE         30.00      30.22    3  
  3 Hyche, Bryson              6 VALLEY HILL-SE         31.37      33.09    1  
  4 Leurck, Robert             6 YMCA                   40.34      35.44  
 
Event 16  Boys 6 & Under 25 Yard Freestyle Exhibition
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
 -- Painter, Bryce             5 VALLEY HILL-SE         35.75     X30.68  
 -- Jamison, Collin            6 VALLEY HILL-SE         35.25     X31.56  
 -- Moorer, Carter             4 VALLEY HILL-SE       1:10.33     X58.31  
 
Event 17  Girls 8 & Under 25 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Grant, Isabella            8 YMCA                   19.71      19.91    5  
  2 Jamison, Molly A           8 VALLEY HILL-SE         21.00      20.28    3  
  3 Harwell, Emme              7 YMCA                   26.71      26.31    1  
  4 Partlow, Jamie             7 VALLEY HILL-SE            NT      27.72  
  5 Mauldin, Emma K            7 VALLEY HILL-SE         30.39      29.20  
  6 Moran, Piper               7 YMCA                      NT      36.03  
 
Event 19  Girls 8 & Under 25 Yard Freestyle Exhibition
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
 -- Wilkerson, Abigail         8 YMCA                   59.58     X43.72  
 
Event 20  Boys 8 & Under 25 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Crook, Mark                8 YMCA                   15.96      15.78    5  
  2 Swearengin, Riley T        8 VALLEY HILL-SE         17.57      16.97    3  
  3 Carney, Garrison           8 VALLEY HILL-SE         17.97      19.25    1  
  4 Pearson, Whiddon           8 VALLEY HILL-SE         18.77      19.56  
  5 Percy, Colin               8 YMCA                   27.47      25.60  
  6 Harriger, Noah             8 YMCA                   31.54      32.06  
 
Event 22  Boys 8 & Under 25 Yard Freestyle Exhibition
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
 -- Mallampati, Ishaan         7 YMCA                   35.34     X30.41  
 -- Samples, Mathew            7 YMCA                   38.54     X32.90  
 -- Rass, Jacob                7 YMCA                   30.94     X33.18  
 -- Burkholder, Nicholas       7 YMCA                   42.63     X43.81  
 -- Martin, Connor             7 YMCA                   40.64     X46.69  
 
Event 23  Girls 9-10 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Buechler, Lydia           10 YMCA                   33.62      35.16    5  
  2 Scully, Tatum             10 YMCA                   48.19      44.88    3  
  3 Havin, Elizabeth          10 YMCA                   42.80      48.62    1  
  4 Baker, Finley             10 VALLEY HILL-SE         52.15      54.85  
  5 Graves, Riley             10 VALLEY HILL-SE            NT    1:36.03  
  6 Fowler, Ava                9 VALLEY HILL-SE       1:27.41    1:39.83  
 
Event 25  Girls 9-10 50 Yard Freestyle Exhibition
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
 -- Pangborn, Caronline       10 YMCA                   56.43     X49.59  
 -- Blevins, Aubery           10 YMCA                 1:04.80   X1:04.16  
 -- Mallampati, Aishani        9 YMCA                 1:05.98   X1:11.13  
 -- Reynolds, Madeline        10 YMCA                 1:08.38   X1:14.69  
 
Event 26  Boys 9-10 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Carney, Cameron           10 VALLEY HILL-SE         34.27      36.09    5  
  2 Willingham, Crishawn      10 YMCA                   37.09      36.65    3  
  3 Johnson, Andrew            9 YMCA                   48.10      45.47    1  
  4 Hvizda, James             10 YMCA                   47.41      45.85  
  5 Copeland, Porter           9 VALLEY HILL-SE            NT      46.16  
  6 Brown, Benjamin           10 VALLEY HILL-SE            NT      48.10  
 
Event 28  Boys 9-10 50 Yard Freestyle Exhibition
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
 -- Fedoseyev, Alexander       9 YMCA                   53.57     X51.84  
 -- Martin, Jack               9 YMCA                   58.89     X57.87  
 -- Scully, Sebastian          9 YMCA                      NT   X1:19.15  
 
Event 29  Girls 11-12 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Brown, Virginia A         12 VALLEY HILL-SE         36.51      35.25    5  
  2 Carter, Sara              11 VALLEY HILL-SE         40.47      41.08    3  
  3 Pindera, Nadia            11 YMCA                   43.49      42.00    1  
  4 Engel, Katelyn            11 VALLEY HILL-SE         41.88      43.56  
  5 Wingate, Hannah           12 YMCA                   49.99      49.84  
  6 Reynolds, Sarah           11 YMCA                   50.81      52.19  
 
Event 31  Girls 11-12 50 Yard Freestyle Exhibition
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
 -- Stowell, Ashley           11 YMCA                   58.14     X56.96  
 -- Hardison, Leia            11 YMCA                 1:08.62   X1:18.62  
 
Event 32  Boys 11-12 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Carney, Gavin M           12 VALLEY HILL-SE         30.76      30.00    5  
  2 Sexton, Evan              11 YMCA                   34.62      36.66    3  
  3 Pearson, Charles H        11 VALLEY HILL-SE         38.09      39.06    1  
  4 Gilchrist, Eli            11 YMCA                   51.26      39.50  
  5 Swearengin, Taylor        11 VALLEY HILL-SE         38.63      39.69  
  6 Ruble, Caleb              12 YMCA                      NT      47.41  
 
Event 35  Girls 13-14 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Sexton, Cara              14 YMCA                   29.85      30.63    5  
  2 Warwick, Isabella M       13 VALLEY HILL-SE            NT      37.18    3  
  3 Ruble, Olivia             14 YMCA                   43.97      41.47    1  
  4 Hardison, Rose            13 YMCA                   56.34      59.51  
 
Event 38  Boys 13-14 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Windham, Kiran            14 YMCA                   28.72      28.19    5  
  2 Copeland, Preston         14 VALLEY HILL-SE            NT      33.03    3  
  3 Scully, Alistair          13 YMCA                   34.82      35.84    1  
 
Event 41  Girls 15-17 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Schmuckmasstard, Amari t  16 VALLEY HILL-SE            NT      28.40    5  
  2 Schlossy Schlosser, Anni  16 VALLEY HILL-SE            NT      28.59    3  
  3 Scully, Quinlyn           15 YMCA                   34.16      36.72    1  
  4 Hoffmeyer, Sydney         15 VALLEY HILL-SE         37.84      37.69  
  5 Robinson, Faith           16 YMCA                   45.70      48.01  
 
Event 44  Boys 15-17 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hope, Crawfish            15 VALLEY HILL-SE            NT      28.31    5  
  2 Lehman, Bob the Builder   17 VALLEY HILL-SE            NT      28.58    3  
  3 Herring, Wyldman          17 VALLEY HILL-SE            NT      30.13    1  
 
Event 47  Girls 8 & Under 25 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Jamison, Molly A           8 VALLEY HILL-SE         31.31      32.97    5  
  2 Osborne, Bailey            7 VALLEY HILL-SE         33.72      40.20    3  
  3 Moran, Piper               7 YMCA                   41.77      47.90    1  
  4 Riggs, Vivienne            8 YMCA                      NT      48.62  
  5 Freeman, Elle              7 VALLEY HILL-SE            NT      52.28  
 
Event 48  Boys 8 & Under 25 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Carney, Garrison           8 VALLEY HILL-SE         26.57      25.90    5  
  2 Pearson, Whiddon           8 VALLEY HILL-SE         24.53      26.29    3  
  3 Baker, Wyatt               8 VALLEY HILL-SE         29.39      28.28    1  
  4 Reynolds, Charlie          7 YMCA                   38.48      35.81  
  5 Yocom, Evan                8 YMCA                      NT      41.22  
 
Event 49  Girls 9-10 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Buechler, Lydia           10 YMCA                   43.43      44.44    5  
  2 Wingate, Madison           9 YMCA                   57.04      55.00    3  
  3 Jamison, Klare E           9 VALLEY HILL-SE       1:03.16    1:00.18    1  
  4 Baker, Finley             10 VALLEY HILL-SE       1:03.35    1:03.70  
  5 Fowler, Ava                9 VALLEY HILL-SE       2:17.52    2:04.19  
 
Event 50  Boys 9-10 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Shepard, Zander           10 YMCA                   50.25      48.09    5  
  2 Carney, Cameron           10 VALLEY HILL-SE         48.50      48.35    3  
  3 Robinson, Sam             10 YMCA                   54.18      59.06    1  
  4 Brown, Benjamin           10 VALLEY HILL-SE         56.59      59.64  
  5 Brown, John Calvin C       9 VALLEY HILL-SE            NT    1:19.37  
 
Event 51  Girls 11-12 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Skonieczny, Abby          12 VALLEY HILL-SE         44.43      45.91    5  
  2 Wilson, Kaylen            12 VALLEY HILL-SE            NT      47.10    3  
  3 Brown, Virginia A         12 VALLEY HILL-SE            NT      55.68    1  
  4 Wingate, Hannah           12 YMCA                 1:00.05      55.78  
 
Event 52  Boys 11-12 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Carney, Gavin M           12 VALLEY HILL-SE         43.57      43.72    5  
  2 Gilchrist, Eli            11 YMCA                 1:01.41      49.47    3  
  3 Pearson, Charles H        11 VALLEY HILL-SE         57.20    1:00.32    1  
  4 Copeland, Elijah          11 VALLEY HILL-SE            NT    1:03.38  
  5 Ruble, Caleb              12 YMCA                 1:17.19    1:13.00  
 
Event 53  Girls 13-14 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Engel, Judith             13 VALLEY HILL-SE         45.18      45.91    5  
  2 Sadlacek, Makenzi         13 YMCA                   56.19      51.78    3  
  3 Werkheiser, Avery         14 YMCA                      NT      53.28    1  
  4 Warwick, Isabella M       13 VALLEY HILL-SE            NT      56.72  
 
Event 54  Boys 13-14 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Windham, Kiran            14 YMCA                   38.00      39.63    5  
  2 Copeland, Preston         14 VALLEY HILL-SE            NT      55.72    3  
 
Event 55  Girls 15-17 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Schlossy Schlosser, Anni  16 VALLEY HILL-SE            NT      35.47    5  
  2 Schmuckmasstard, Amari t  16 VALLEY HILL-SE            NT      36.10    3  
  3 Scully, Maisy             16 YMCA                   48.95      48.28    1  
  4 Hoffmeyer, Sydney         15 VALLEY HILL-SE            NT      49.88  
  5 Robinson, Faith           16 YMCA                      NT      52.64  
 
Event 56  Boys 15-17 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
 -- Lehman, Bob the Builder   17 VALLEY HILL-SE            NT         DQ  
 
Event 57  Mixed 8 & Under 100 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 YMCA SEALS  'A'                                   1:13.82    1:19.62    7  
     1) Grant, Isabella W8              2) Gero, Kaleb M8                 
     3) Scully, Fiona W8                4) Crook, Mark M8                 
  2 VALLEY HILL COUNTRY CLUB-SE  'A'                  1:29.59    1:30.19  
     1) Carney, Garrison M8             2) Swearengin, Riley T M8         
     3) Jamison, Molly A W8             4) Osborne, Bailey W7             
 -- VALLEY HILL COUNTRY CLUB-SE  'C'                       NT   X2:13.81  
     1) Fowler, Sutton M7               2) Whelchel, Easton M7            
     3) Painter, Kaelyn W7              4) Holtkamp, Elizabeth W8         
 -- VALLEY HILL COUNTRY CLUB-SE  'B'                       NT   X2:20.21  
     1) Pearson, Whiddon M8             2) Allen, Owen M7                 
     3) Mauldin, Emma K W7              4) Freeman, Elle W7               
 -- YMCA SEALS  'B'                                        NT   X2:39.59  
     1) Wilkerson, Abigail W8           2) Wilkerson, Riley W5            
     3) Rass, Jacob M7                  4) Harriger, Noah M8              
 -- YMCA SEALS  'C'                                        NT   X2:40.16  
     1) Havin, Scarlett W5              2) Riggs, Vivienne W8             
     3) Samples, Mathew M7              4) Leurck, Robert M6              
 
Event 59  Mixed 9-10 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 YMCA SEALS  'A'                                   2:34.26    2:50.06    7  
     1) Wingate, Madison W9             2) Willingham, Crishawn M10       
     3) Shepard, Zander M10             4) Burkholder, Clara W10          
  2 VALLEY HILL COUNTRY CLUB-SE  'A'                  2:51.84    3:06.66  
     1) Carney, Cameron M10             2) Jamison, Klare E W9            
     3) Skonieczny, Owen M9             4) Baker, Finley W10              
 -- YMCA SEALS  'C'                                        NT   X3:36.70  
     1) Johnson, Kate W10               2) Robinson, Sam M10              
     3) Martin, Jack M9                 4) Scully, Tatum W10              
 -- YMCA SEALS  'B'                                        NT   X3:57.22  
     1) Blevins, Aubery W10             2) Mallampati, Aishani W9         
     3) Hvizda, James M10               4) Fedoseyev, Alexander M9        
 -- VALLEY HILL COUNTRY CLUB-SE  'B'                       NT   X5:03.94  
     1) Bickel, Riggs M10               2) Wilson, Tripp M9               
     3) Fowler, Ava W9                  4) Graves, Riley W10              
 
Event 61  Mixed 11-12 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 VALLEY HILL COUNTRY CLUB-SE  'A'                  2:24.19    2:33.10    7  
     1) Carney, Gavin M M12             2) Brown, Virginia A W12          
     3) Pearson, Charles H M11          4) Skonieczny, Abby W12           
  2 YMCA SEALS  'A'                                   2:40.44    2:56.09  
     1) Maderian, Amir M11              2) Raum, Lauren W11               
     3) Pindera, Nadia W11              4) Gilchrist, Eli M11             
 -- VALLEY HILL COUNTRY CLUB-SE  'B'                       NT   X2:42.89  
     1) Carter, Sara W11                2) Wilson, Kaylen W12             
     3) Copeland, Elijah M11            4) Swearengin, Taylor M11         
 
Event 63  Mixed 13-14 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 YMCA SEALS  'A'                                   2:11.68    2:09.16    7  
     1) Baughn, Max M13                 2) Ruble, Olivia W14              
     3) Sexton, Cara W14                4) Windham, Kiran M14             
  2 VALLEY HILL COUNTRY CLUB-SE  'A'                  2:22.88    2:23.93  
     1) Warwick, Isabella M W13         2) Engel, Judith W13              
     3) Erwin, Barak M12                4) Copeland, Preston M14          
 
Event 65  Mixed 15-17 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 VALLEY HILL COUNTRY CLUB-SE  'A'                       NT    1:56.40    7  
     1) Herring, Wyldman M17            2) Schmuckmasstard, Amari the Acci
     3) Hope, Crawfish M15              4) Schlossy Schlosser, Annie Kathe
 
Event 67  Girls 8 & Under 25 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Scully, Fiona              8 YMCA                   25.65      26.63    5  
  2 Leurck, Emma               8 YMCA                 1:06.72      27.52    3  
  3 Partlow, Kaley             8 VALLEY HILL-SE            NT      27.59    1  
  4 Harwell, Emme              7 YMCA                   29.97      28.47  
  5 Partlow, Jamie             7 VALLEY HILL-SE            NT      28.91  
  6 Mauldin, Emma K            7 VALLEY HILL-SE         36.01      32.13  
 
Event 68  Boys 8 & Under 25 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Crook, Mark                8 YMCA                   23.12      20.04    5  
  2 Swearengin, Riley T        8 VALLEY HILL-SE            NT      22.75    3  
  3 Carney, Garrison           8 VALLEY HILL-SE         31.58      26.03    1  
  4 Pearson, Whiddon           8 VALLEY HILL-SE         24.91      26.15  
  5 Reynolds, Charlie          7 YMCA                   29.39      30.78  
  6 Gero, Kaleb                8 YMCA                      NT      35.48  
 
Event 69  Girls 9-10 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Havin, Elizabeth          10 YMCA                   53.00      53.03    5  
  2 Scully, Tatum             10 YMCA                   51.23      56.04    3  
  3 Jamison, Klare E           9 VALLEY HILL-SE            NT      58.12    1  
  4 Burkholder, Clara         10 YMCA                 1:07.79      58.34  
  5 Baker, Finley             10 VALLEY HILL-SE       1:02.38    1:01.87  
  6 Graves, Riley             10 VALLEY HILL-SE       2:19.13    2:05.96  
 
Event 70  Boys 9-10 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Willingham, Crishawn      10 YMCA                   52.23      47.19    5  
  2 Skonieczny, Owen           9 VALLEY HILL-SE         51.03      49.35    3  
  3 Johnson, Andrew            9 YMCA                 1:08.68      52.51    1  
  4 Copeland, Porter           9 VALLEY HILL-SE            NT    1:01.78  
  5 Hvizda, James             10 YMCA                 1:02.59    1:05.72  
  6 Brown, John Calvin C       9 VALLEY HILL-SE       1:03.26    1:08.57  
 
Event 71  Girls 11-12 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Skonieczny, Abby          12 VALLEY HILL-SE         47.88      44.85    5  
  2 Brown, Virginia A         12 VALLEY HILL-SE         44.47      46.59    3  
  3 Carter, Sara              11 VALLEY HILL-SE         52.57      49.22    1  
  4 Raum, Lauren              11 YMCA                   51.80      52.38  
  5 Gero, Kylie               11 YMCA                      NT      56.58  
  6 Lovett, Sierra            11 YMCA                 1:04.51    1:06.75  
 
Event 72  Boys 11-12 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Carney, Gavin M           12 VALLEY HILL-SE         39.56      37.06    5  
  2 Sexton, Evan              11 YMCA                   41.54      41.00    3  
  3 Erwin, Barak              12 VALLEY HILL-SE         46.39      45.08    1  
  4 Pearson, Charles H        11 VALLEY HILL-SE            NT      49.60  
  5 Maderian, Amir            11 YMCA                      NT      51.66  
  6 Ruble, Caleb              12 YMCA                 1:11.70    1:02.06  
 
Event 73  Girls 13-14 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Sexton, Cara              14 YMCA                   35.20      35.65    5  
  2 Warwick, Isabella M       13 VALLEY HILL-SE            NT      49.46    3  
  3 Ruble, Olivia             14 YMCA                   51.04      51.88    1  
  4 Engel, Judith             13 VALLEY HILL-SE            NT      53.06  
  5 Sadlacek, Makenzi         13 YMCA                 1:02.49    1:06.81  
 
Event 74  Boys 13-14 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Baughn, Max               13 YMCA                   38.14      37.10    5  
  2 Scully, Alistair          13 YMCA                   46.51      41.50    3  
  3 Copeland, Preston         14 VALLEY HILL-SE            NT      47.63    1  
 
Event 75  Girls 15-17 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Schmuckmasstard, Amari t  16 VALLEY HILL-SE            NT      33.50    5  
  2 Hoffmeyer, Sydney         15 VALLEY HILL-SE         39.70      40.53    3  
  3 Scully, Quinlyn           15 YMCA                   39.90      40.75    1  
  4 Robinson, Faith           16 YMCA                   53.17      55.56  
 
Event 76  Boys 15-17 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Lehman, Bob the Builder   17 VALLEY HILL-SE            NT      34.53    5  
 
Event 77  Girls 8 & Under 25 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Grant, Isabella            8 YMCA                   25.76      23.62    5  
  2 Jamison, Molly A           8 VALLEY HILL-SE         32.03      31.03    3  
  3 Leurck, Emma               8 YMCA                      NT      32.02    1  
  4 Scully, Fiona              8 YMCA                   29.72      36.85  
  5 Holtkamp, Elizabeth        8 VALLEY HILL-SE         47.40      41.13  
  6 Osborne, Bailey            7 VALLEY HILL-SE         36.96      43.87  
 
Event 78  Boys 8 & Under 25 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Swearengin, Riley T        8 VALLEY HILL-SE         19.88      20.50    5  
  2 Baker, Wyatt               8 VALLEY HILL-SE         32.14      29.06    3  
  3 Gero, Kaleb                8 YMCA                      NT      32.28    1  
  4 Hodge, Zane                7 VALLEY HILL-SE            NT      35.34  
  5 Yocom, Evan                8 YMCA                   36.28      36.12  
  6 Percy, Colin               8 YMCA                      NT      38.21  
 
Event 79  Girls 9-10 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Buechler, Lydia           10 YMCA                   53.91      44.81    5  
  2 Johnson, Kate             10 YMCA                   59.42      46.62    3  
  3 Wingate, Madison           9 YMCA                      NT      54.50    1  
  4 Jamison, Klare E           9 VALLEY HILL-SE       1:05.34    1:09.56  
  5 Fowler, Ava                9 VALLEY HILL-SE       2:10.32    2:29.72  
 
Event 80  Boys 9-10 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Carney, Cameron           10 VALLEY HILL-SE         49.28      46.72    5  
  2 Wilson, Tripp              9 VALLEY HILL-SE       1:00.25      53.32    3  
  3 Shepard, Zander           10 YMCA                 1:00.31    1:02.22    1  
  4 Robinson, Sam             10 YMCA                      NT    1:20.75  
 
Event 81  Girls 11-12 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Skonieczny, Abby          12 VALLEY HILL-SE         49.06      46.50    5  
  2 Wilson, Kaylen            12 VALLEY HILL-SE            NT      48.50    3  
  3 Engel, Katelyn            11 VALLEY HILL-SE         52.95      53.14    1  
  4 Raum, Lauren              11 YMCA                 1:11.40      54.22  
  5 Gero, Kylie               11 YMCA                      NT    1:02.34  
  6 Pindera, Nadia            11 YMCA                 1:16.70    1:11.47  
 
Event 82  Boys 11-12 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Sexton, Evan              11 YMCA                   43.84      44.88    5  
  2 Swearengin, Taylor        11 VALLEY HILL-SE         46.68      45.91    3  
  3 Erwin, Barak              12 VALLEY HILL-SE         53.51      53.40    1  
  4 Copeland, Elijah          11 VALLEY HILL-SE            NT      56.97  
  5 Maderian, Amir            11 YMCA                      NT    1:08.41  
 
Event 83  Girls 13-14 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Sexton, Cara              14 YMCA                   34.93      34.00    5  
  2 Engel, Judith             13 VALLEY HILL-SE         49.78      48.75    3  
  3 Werkheiser, Avery         14 YMCA                      NT      50.43    1  
 
Event 84  Boys 13-14 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Baughn, Max               13 YMCA                   37.58      35.89    5  
 
Event 85  Girls 15-17 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Schlossy Schlosser, Anni  16 VALLEY HILL-SE            NT      31.93    5  
  2 Scully, Quinlyn           15 YMCA                   38.09      41.00    3  
 
Event 86  Boys 15-17 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hope, Crawfish            15 VALLEY HILL-SE            NT      35.90    5  
  2 Herring, Wyldman          17 VALLEY HILL-SE            NT      36.09    3  
 
Event 87  Girls 8 & Under 100 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 YMCA SEALS  'A'                                   1:40.67    1:42.75    7  
     1) Scully, Fiona 8                 2) Leurck, Emma 8                 
     3) Harwell, Emme 7                 4) Grant, Isabella 8              
  2 VALLEY HILL COUNTRY CLUB-SE  'A'                  1:54.72    1:50.72  
     1) Jamison, Molly A 8              2) Osborne, Bailey 7              
     3) Mauldin, Emma K 7               4) Partlow, Jamie 7               
 -- YMCA SEALS  'B'                                        NT   X2:25.50  
     1) Moran, Piper 7                  2) Johnson, Claire 5              
     3) Riggs, Vivienne 8               4) Wilkerson, Abigail 8           
 -- VALLEY HILL COUNTRY CLUB-SE  'B'                       NT   X2:48.19  
     1) Partlow, Kaley 8                2) Holtkamp, Elizabeth 8          
     3) Painter, Kaelyn 7               4) Freeman, Elle 7                
 
Event 88  Boys 8 & Under 100 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 VALLEY HILL COUNTRY CLUB-SE  'A'                  1:21.22    1:32.88    7  
     1) Swearengin, Riley T 8           2) Carney, Garrison 8             
     3) Pearson, Whiddon 8              4) Allen, Owen 7                  
  2 YMCA SEALS  'A'                                   1:35.86    1:37.47  
     1) Gero, Kaleb 8                   2) Percy, Colin 8                 
     3) Yocom, Evan 8                   4) Crook, Mark 8                  
 -- VALLEY HILL COUNTRY CLUB-SE  'B'                       NT   X2:01.02  
     1) Moore, Bennett 7                2) Fowler, Sutton 7               
     3) Hodge, Zane 7                   4) Whelchel, Easton 7             
 -- YMCA SEALS  'C'                                        NT   X2:28.10  
     1) Reynolds, Charlie 7             2) Mallampati, Ishaan 7           
     3) Leurck, Robert 6                4) Martin, Connor 7               
 -- YMCA SEALS  'B'                                        NT   X2:35.41  
     1) Burkholder, Nicholas 7          2) Samples, Mathew 7              
     3) Harriger, Noah 8                4) Rass, Jacob 7                  
 
Event 89  Girls 9-10 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 YMCA SEALS  'A'                                   2:51.45    2:51.90    7  
     1) Burkholder, Clara 10            2) Havin, Elizabeth 10            
     3) Wingate, Madison 9              4) Buechler, Lydia 10             
  2 VALLEY HILL COUNTRY CLUB-SE  'A'                  5:18.03    5:20.19  
     1) Jamison, Klare E 9              2) Baker, Finley 10               
     3) Fowler, Ava 9                   4) Graves, Riley 10               
 -- YMCA SEALS  'B'                                        NT   X4:24.22  
     1) Pangborn, Caronline 10          2) Blevins, Aubery 10             
     3) Mallampati, Aishani 9           4) Reynolds, Madeline 10          
 
Event 90  Boys 9-10 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 YMCA SEALS  'A'                                   2:52.78    2:48.69    7  
     1) Shepard, Zander 10              2) Johnson, Andrew 9              
     3) Hvizda, James 10                4) Willingham, Crishawn 10        
  2 VALLEY HILL COUNTRY CLUB-SE  'A'                  2:49.88    3:01.41  
     1) Carney, Cameron 10              2) Skonieczny, Owen 9             
     3) Wilson, Tripp 9                 4) Copeland, Porter 9             
 -- VALLEY HILL COUNTRY CLUB-SE  'B'                       NT   X3:15.07  
     1) Erwin, Lukas 10                 2) Brown, John Calvin C 9         
     3) Brown, Benjamin 10              4) Bickel, Riggs 10               
 -- YMCA SEALS  'B'                                        NT   X3:44.03  
     1) Fedoseyev, Alexander 9          2) Robinson, Sam 10               
     3) Martin, Jack 9                  4)                                
 
Event 91  Girls 11-12 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 VALLEY HILL COUNTRY CLUB-SE  'A'                  2:43.58    2:34.53    7  
     1) Brown, Virginia A 12            2) Carter, Sara 11                
     3) Engel, Katelyn 11               4) Wilson, Kaylen 12              
  2 YMCA SEALS  'A'                                   3:06.34    3:05.22  
     1) Raum, Lauren 11                 2) Wingate, Hannah 12             
     3) Gero, Kylie 11                  4) Pindera, Nadia 11              
 -- YMCA SEALS  'B'                                        NT   X4:05.47  
     1) Lovett, Sierra 11               2) Reynolds, Sarah 11             
     3) Stowell, Ashley 11              4) Hardison, Leia 11              
 
Event 92  Boys 11-12 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 VALLEY HILL COUNTRY CLUB-SE  'A'                  2:28.52    2:37.56    7  
     1) Carney, Gavin M 12              2) Pearson, Charles H 11          
     3) Swearengin, Taylor 11           4) Copeland, Elijah 11            
  2 YMCA SEALS  'A'                                   2:21.10    2:54.39  
     1) Samples, Caleb 11               2) Ruble, Caleb 12                
     3) Gilchrist, Eli 11               4) Sexton, Evan 11                
 
Event 93  Girls 13-14 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 YMCA SEALS  'A'                                   2:09.75    3:05.69    7  
     1) Sexton, Cara 14                 2) Sadlacek, Makenzi 13           
     3) Ruble, Olivia 14                4) Hardison, Rose 13              
 
Event 94  Boys 13-14 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 YMCA SEALS  'A'                                   2:25.39    3:01.72    7  
     1) Baughn, Max 13                  2) Windham, Kiran 14              
     3) Scully, Alistair 13             4) Robinson, Ben 13               
 
Event 95  Girls 15-17 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 VALLEY HILL COUNTRY CLUB-SE  'A'                  2:07.41    2:11.22    7  
     1) Schlossy Schlosser, Annie Kathe 2) Schmuckmasstard, Amari the Acci
     3) Hoffmeyer, Sydney 15            4) Warwick, Isabella M 13         
 
Event 96  Boys 15-17 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 VALLEY HILL COUNTRY CLUB-SE  'A'                       NT    2:00.00    7  
     1) Hope, Crawfish 15               2) Lehman, Bob the Builder 17     
     3) Herring, Wyldman 17             4)                                

 

 
 

Web Design by:
MerchantWorks, Inc.


Copyright 2004-2018 - Rocket City Swim League, PO Box 10052, Huntsville, AL 35801
info@swimrcsl.org