Home
2019 Meets
2018 Meets
Archive & Records
Forms & Documents
Officiating
Member Pools
Board & Minutes
About RCSL

Meet Results / Record Listing

(Meters Time = Yards Time x 1.11 ----- Yards Time = Meters Time / 1.11)



Licensed to RCSL Swimming Champ. Meet
                                   HY-TEK's MEET MANAGER 7.0 7/15/2019 11:45 AM
                   2019 RCSL City Meet - 7/13/2019-7/14/2019                   
                                    Results                                    
 
Event 1  Girls 8 & Under 100 Yard Medley Relay
===============================================================================
 RCSL Record:   1:15.14        1981 Piedmont                                   
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Monte Sano  'A'                                   1:20.44    1:17.81  
     1) Baumgartner, Jenny 8            2) Horvath, Marie 7               
     3) Quadrini, Paige 7               4) Phillippe, Kaitlyn 8           
  2 Blossomwood Swim Team  'A'                        1:25.57    1:21.13  
     1) Yates, Lauren 7                 2) Wiley, Addison 8               
     3) Harwood, Emma 8                 4) Donovan, Kylie 8               
  3 Jones Valley Recreation Assn.  'A'                1:28.27    1:26.45  
     1) Crawford, Cydney 8              2) Newlin, Anna Paige 8           
     3) Taylor, Mary 8                  4) Powell, Charlotte 8            
  4 Redstone Arsenal Launchers  'A'                   1:30.27    1:29.73  
     1) Harness, Anne Marie 7           2) Norton, Rowan 8                
     3) Petek, Abigail 8                4) Feser, Caroline 8              
  5 Piedmont Piranhas  'A'                            1:32.20    1:32.61  
     1) Handley, Molly 7                2) Mooty, Liddie 7                
     3) Killian, Addy 8                 4) Evans, Elizabeth 8             
  6 Lily Flagg  Swim Team  'A'                        1:39.93    1:34.45  
     1) Biles, Brooklyn 8               2) Robley, Lily Kate 8            
     3) Sturmfels, Josephine 8          4) Borders, Ellie 7               
  7 Whitesburg Tide  'A'                              1:42.30    1:34.99  
     1) Borchers, Elizabeth 7           2) Shea, Eleanor 8                
     3) Morris, Clara 8                 4) Capshaw, Kaelie M 8            
  8 Mt. Carmel Hammerheads  'A'                       1:36.23    1:36.93  
     1) Oneill, Fanny l 8               2) Kornilova, Anna S 8            
     3) Brewer, Bella E 8               4) Humphrey-Troupe, Sadie A 8     
  9 Mountain Springs  'A'                             1:41.26    1:38.02  
     1) Bailey, Mary 8                  2) Rimes, Cora 7                  
     3) Braden, Nora 8                  4) Spadaro, Addison 8             
 10 Valley Hill Country Club  'A'                     1:46.67    1:43.07  
     1) Painter, Kaelyn 8               2) Cowan, Caylee 8                
     3) Osborne, Bailey 8               4) Sandora, Claire 7              
 11 Greenwyche Gators  'A'                            1:48.02    1:45.59  
     1) Wells, Lane 8                   2) Wester, Audrey 8               
     3) Pitchford, Madeleine 8          4) Dunham, Ellie 8                
 12 Hampton Cove Hurricanes  'A'                      2:00.55    1:51.00  
     1) Stark, Aubrey E 7               2) Park, Sofia J 7                
     3) Shiner, Julia C 8               4) Nickelson, Ava K 8             
 13 Camelot Recreation Association  'A'               1:52.81    1:52.80  
     1) Earls, Reese 7                  2) Elliot, Piper 7                
     3) Burnham, Amelia 8               4) Becker, Eva 7                  
 14 YMCA Seals  'A'                                   1:58.67    2:04.37  
     1) Henderson, Hannah 8             2) Harwell, Emme 8                
     3) Novack, Blakelyn 7              4) Brown, Kennedy 8               
 15 Sherwood Swim Team  'A'                           2:24.49    2:35.30  
     1) Clay, Avianna 8                 2) Merrell, Mary 7                
     3) Glass, Lucy 7                   4) Merrell, Lucy 5                
 16 Chapman Swim Team  'A'                            2:22.00    2:35.70  
     1) Hannah, Lucy 7                  2) Malcomb, Aria 8                
     3) Malcomb, Vera 4                 4) Malcomb, Myra 6                
 -- Byrd Spring  'A'                                  1:40.78         DQ  
     1) Webber, Hazel M 6               2) Conner, Lillyan N 7            
     3) Gordon, Jayden B 8              4) Stifflemire, Ivy M 8           
 -- Sharon Johnston Swim Team  'A'                    1:41.50         DQ  
     1) Tuck, Leigha 8                  2) Madewell, Payton 8             
     3) Scruggs, Katie 8                4) Carter, Nicole 7               
 
Event 2  Boys 8 & Under 100 Yard Medley Relay
===============================================================================
 RCSL Record:   1:15.80        1975 Sherwood                                   
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Jones Valley Recreation Assn.  'A'                1:21.32    1:21.77  
     1) Casperson, Charlie 8            2) Cochran, Graham 8              
     3) Bedsole, Drew 8                 4) Kostrzewa, Sam 8               
  2 Blossomwood Swim Team  'A'                        1:24.92    1:22.28  
     1) Lehr, Bennett 8                 2) Lehr, Charlie 8                
     3) Wilson, Parker 8                4) Ferguson, James 7              
  3 Hampton Cove Hurricanes  'A'                      1:31.04    1:25.83  
     1) Blauwkamp, Ian C 8              2) Oppenlander, Luke S 8          
     3) Nuwayhid, Reid F 8              4) Badgley, Eli L 8               
  4 Lily Flagg  Swim Team  'A'                        1:34.23    1:27.35  
     1) Butler, Phillip 8               2) Olsen, Bart 7                  
     3) Broach, Matthew 7               4) Morton, Jacob 7                
  5 Redstone Arsenal Launchers  'A'                   1:26.73    1:30.10  
     1) Parkinson, Elijah 6             2) Andrews, Aaron 8               
     3) Poole, Barrett 8                4) Spalding, Andrew 8             
  6 Greenwyche Gators  'A'                            1:52.05    1:41.67  
     1) Lindgren, Matthew 7             2) Wester, Luke 8                 
     3) Holmes, Fox 8                   4) Brigance, Ben 7                
  7 Mountain Springs  'A'                             1:40.08    1:42.45  
     1) Chavez, Wyatt 8                 2) Johnston, William A 8          
     3) Roberts, Jadon 8                4) Chavez, Carson 6               
  8 Piedmont Piranhas  'A'                            1:49.46    1:45.44  
     1) Monroe, Tucker 8                2) Doiron, Benjamin 8             
     3) Rymer, Bo 7                     4) McCloud, Grant 7               
  9 Sharon Johnston Swim Team  'A'                    1:44.02    1:48.35  
     1) Patterson, Kiptyn 8             2) Murphy, Dawson 8               
     3) Wright, Abel 8                  4) Ayers, Tanner 8                
 10 Mt. Carmel Hammerheads  'A'                       1:58.44    1:52.70  
     1) Kornilov, Kornei s 7            2) Hall, Rocco M 7                
     3) Maynard, Reese A 8              4) Cataldi, Benjamin 8            
 11 Monte Sano  'A'                                   1:52.66    1:54.37  
     1) Bains, Owen J 7                 2) Cunha, Neil 8                  
     3) Cunha, Gabriel 8                4) Bevel, Grant 7                 
 12 Byrd Spring  'A'                                  2:00.77    2:00.29  
     1) DelValle, Alec R 8              2) Vann, Ziggy W 8                
     3) Scearce, Henry L 6              4) Black, Jayden R 7              
 13 Camelot Recreation Association  'A'               1:48.94    2:03.37  
     1) Sisk, Brody 8                   2) Turner, Adler 7                
     3) Nabors, Dalton 7                4) Burnham, Joshua 6              
 14 Chapman Swim Team  'A'                            3:31.00    2:30.47  
     1) Madsen, Phillip 6               2) Lumpkin, Clayton 7             
     3) Brown, Christopher 7            4) Campbell, Shiloh 6             
 -- YMCA Seals  'A'                                   1:56.21         DQ  
     1) Weisenberger, Andserson 7       2) Harwell, Liam 8                
     3) Reynolds, Charlie 8             4) Rass, Jacob 8                  
 -- Valley Hill Country Club  'A'                     1:46.90         DQ  
     1) Moore, Bennett 8                2) Ulrich, Carson 8               
     3) Allen, Owen 8                   4) Carter, Cooper J 8             
 -- Sherwood Swim Team  'A'                           2:04.44         DQ  
     1) Clay, Eli 6                     2) Alferink, Michael 8            
     3) Detwiler, Fritz 7               4) Shaw, Reed 6                   
 -- Whitesburg Tide  'A'                              1:49.11         DQ  
     1) Dickens, Ethan 8                2) Turner, Quade 8                
     3) Smith, Nolan 8                  4) Turnbull, Jack 8               
 
Event 3  Girls 6 & Under 25 Yard Freestyle Exhibition
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Seagrest, Reese            6 Makos                  25.30      23.97  
  2 Elam, Evelyn L             6 Makos                  22.79      24.68  
  3 Lee, Stella                6 Makos                  29.77      28.53  
  4 Lindgren, Charlotte        6 Gators                 29.16      31.14  
  5 Agee, Tori                 6 Makos                  34.48      34.76  
  6 Spink, Lily                6 JVRA                   31.82      37.67  
  7 Lehr, Francie              5 Blossomwood            36.25      37.86  
  8 Collier, Faith             6 Blossomwood            42.65      39.15  
  9 Badgley, Leah R            5 HAMC                   36.78      39.42  
 10 Fierro, Natalee            5 Blossomwood            46.26      39.49  
 11 Hayden, Mckinley R         4 HAMC                   43.97      40.02  
 12 Peek, Ava                  5 Makos                  47.64      44.72  
 13 Covington, Ellis Ann       5 Blossomwood            40.52      45.58  
 14 Cook, Belle                6 Blossomwood            50.02      47.58  
 15 Holliday, Anna Gray        5 Blossomwood            48.51      51.40  
 16 Park, Addie G              4 HAMC                   33.78      53.46  
 17 Black, Autumn K            5 Byrd Spring            51.74      55.27  
 18 Carter, Stella             5 Valley Hill            58.73      55.39  
 19 Eberle, Mary               5 Launchers              42.84      58.84  
 20 Lee, Evelyn                5 Lily Flagg             56.28    1:01.94  
 21 Hendrickson, Evy           6 Gators                 52.14    1:05.04  
 22 Ryker, Penelope            4 Tide                 1:15.31    1:10.61  
 23 Hughes, Eliza K            4 Byrd Spring            52.22    1:43.38  
 24 Templeton, Peyton          6 Makos                  50.14    2:12.61  
 
Event 4  Girls 6 & Under 25 Yard Freestyle
===============================================================================
 RCSL Record:   16.93        1981 Nancy Childs, Piedmont                       
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Williams, Lucy             6 Makos                  22.14      21.34  
  2 Harrison, Addison          6 Lily Flagg             23.27      22.38  
  3 Hayles, Harper             6 PIED                   23.61      22.54  
  4 Mauldin, Liz               6 Makos                  23.61      24.21  
  5 Kingsbury, Polina C        6 HAMC                   25.31      24.69  
  6 Powell, Farris             6 JVRA                   23.53      24.90  
  7 Liese, Hannah              6 Gators                 26.20      25.02  
  7 Sandora, Kaitlyn           6 Valley Hill            23.75      25.02  
  9 Webber, Hazel M            6 Byrd Spring            25.77      25.25  
 10 Jackson, Anna Reed         5 Blossomwood            25.02      26.14  
 11 Heaps, Vivian              6 Gators                 25.51      26.27  
 12 Seagrest, Caroline         6 Makos                  24.93      26.61  
 13 McRight, Milie             6 Blossomwood            26.58      27.48  
 14 Cooper, Isabelle           6 JVRA                   28.20      27.76  
 15 Ludwig, Cydney             6 Gators                 26.33      28.03  
 16 Petek, Emma                5 Launchers              27.91      28.17  
 17 Spadaro, Emma              6 Stingrays              31.15      29.25  
 18 Emerson, Sifen             6 PIED                   29.09      29.54  
 19 Minish, Norah              6 JVRA                   30.45      30.61  
 20 Stark, Kailey D            6 HAMC                   31.44      30.80  
 21 Oxendine, Raegan           6 Launchers              32.02      30.97  
 22 Braden, Stella             5 Stingrays              33.37      31.18  
 23 Henriksen, Ella G          4 Byrd Spring            33.39      32.20  
 24 McDonald, Phoebe           6 SJST                   40.41      32.67  
 25 Hicks, Lily                6 Lily Flagg             33.84      32.70  
 26 Yarbrough, Ella Grace      6 Blossomwood            34.33      32.72  
 27 Argentina, Stella          6 Stingrays              32.89      33.05  
 28 Monroe, Clara              6 PIED                   32.09      34.78  
 29 Crook, Emelia              5 YMCA                   45.28      34.86  
 30 Rochowiak, Hattie M        5 Hammerheads            37.10      35.03  
 31 Alexander, Makayla         6 SJST                   41.04      36.05  
 32 Law, Reese                 6 Lily Flagg             38.54      36.19  
 33 Harriman, Maggie           5 Valley Hill            40.63      36.51  
 34 Lynch, Madelyn R           6 HAMC                   33.98      36.66  
 35 Turner, Sophia             6 Camelot                47.28      36.71  
 36 Partlow, Emory             6 Valley Hill            32.03      36.75  
 37 Barry, Kathryn             6 Hammerheads            35.79      37.49  
 38 Malcomb, Myra              6 Chapman                33.73      41.45  
 39 Hamilton, Emberley         6 Launchers              39.60      47.70  
 40 Merrell, Lucy              5 Sherwood               43.52      47.71  
 41 Vann, Suzette L            4 Byrd Spring            48.21      49.25  
 42 Malcomb, Vera              4 Chapman                46.44      49.55  
 43 Eubanks, Luci              6 Sherwood               54.32      52.29  
 
Event 5  Girls 8 & Under 25 Yard Freestyle Exhibition
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Clark, Lily                7 Blossomwood            20.00      19.71  
  2 Fierro, Mia                7 Blossomwood            23.34      20.42  
  3 Mauldin, Emma              8 Makos                  22.59      21.38  
  4 Mullaney, Lucie            8 Makos                  22.28      21.57  
  5 Sieja, Edith               7 PIED                   22.04      21.78  
  6 Davenport, Claire          7 Blossomwood            23.07      22.15  
  7 Hulgan, Katherine          7 Stingrays              24.47      22.18  
  8 McMillion, Rachel C        7 Makos                  25.50      22.62  
  9 Vayda, Arleigh             7 PIED                   24.28      22.63  
 10 Holden, Harper             7 Blossomwood            23.75      22.78  
 11 Johnson, Anne Butler       7 JVRA                   25.19      24.47  
 12 Barry, Caroline            8 Hammerheads            30.19      24.87  
 13 Macaulay, Breauna          8 SJST                      NT      25.05  
 14 Mikatarian, Jessica        7 Lily Flagg             29.56      25.44  
 15 Bevel, Emily               7 Makos                  25.79      25.65  
 16 Chudy, Cori E              8 Byrd Spring            28.50      26.35  
 17 Brown, Shelby              7 Makos                  26.41      26.41  
 18 Lawton, Lucky              7 Makos                  26.50      26.43  
 19 Willingham, Christina      7 YMCA                   28.85      26.68  
 20 Thomas, Emerie             7 SJST                   30.38      27.11  
 21 Dry, Shiloh                7 Makos                  28.71      27.33  
 22 Still, Choe                7 Valley Hill            27.63      27.47  
 23 Steele, Scarlett           8 JVRA                   26.30      27.82  
 24 Hallman, Annie             8 Makos                  26.47      27.87  
 25 Evans, Anna Lane           7 Makos                  27.31      27.98  
 26 Arthur, Sloan              7 Stingrays              32.03      28.22  
 27 Brock, Bree-Anna           8 SJST                   30.71      28.37  
 28 Collier, Charity           8 Blossomwood            31.41      28.44  
 29 Rosema, Katherine          7 Launchers              28.75      28.83  
 30 Hamilton, Cambria          8 Launchers              28.33      29.17  
 31 Weber, Lila                7 Stingrays              26.03      29.34  
 32 Robeson, Kennady           7 SJST                   32.08      29.78  
 33 Ostrander, Carmen          7 SJST                   33.86      29.79  
 34 Farmer, Adelaide           7 Makos                  28.56      29.90  
 35 Wilson, Coby R             7 Byrd Spring            30.56      31.21  
 36 Moore, Chloe               8 Lily Flagg             28.39      31.53  
 37 Emerson, Addison           8 PIED                   32.05      33.75  
 38 Mize, Lilli                7 SJST                   33.99      35.95  
 39 Penter, Raelyn             7 JVRA                   35.26      36.17  
 40 Cline, Mairen E            8 Hammerheads            41.19      38.57  
 41 Cherry, Naomi              7 Launchers              37.58      41.06  
 42 Hughes, Alyssa             7 SJST                   48.40      47.00  
 43 Yobs, Judy                 7 Sherwood               53.50      48.31  
 44 Eberle, Deborah            8 Launchers              35.80      54.19  
 
Event 6  Girls 8 & Under 25 Yard Freestyle
===============================================================================
 RCSL Record:   13.83        1996 Tiffany Sobul, Randolph                      
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Baumgartner, Jenny         8 Makos                  14.98      14.83  
  2 Petek, Abigail             8 Launchers              16.65      15.98  
  3 Harwood, Emma              8 Blossomwood            16.72      16.17  
  4 Quadrini, Paige            7 Makos                  17.54      17.05  
  5 Shea, Eleanor              8 Tide                   17.37      17.23  
  6 Oneill, Fanny l            8 Hammerheads            17.67      17.29  
  7 Killian, Addy              8 PIED                   17.52      17.42  
  8 Donovan, Kylie             8 Blossomwood            16.77      17.45  
B - Final
  9 Sturmfels, Josephine       8 Lily Flagg             18.11      17.61  
 10 Phillippe, Kaitlyn         8 Makos                  18.00      18.24  
 11 Yates, Lauren              7 Blossomwood            18.63      18.27  
 12 Gordon, Jayden B           8 Byrd Spring            18.34      18.35  
 13 Robley, Lily Kate          8 Lily Flagg             18.41      18.49  
 14 Norton, Rowan              8 Launchers              19.04      18.55  
 15 Clay, Avianna              8 Sherwood               19.12      18.85  
 16 Braden, Nora               8 Stingrays              19.13      19.39  
 
Event 6  Girls 8 & Under 25 Yard Freestyle
===============================================================================
 RCSL Record:   13.83        1996 Tiffany Sobul, Randolph                      
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Baumgartner, Jenny         8 Makos                  15.54      14.98  
  2 Petek, Abigail             8 Launchers              16.22      16.65  
  3 Harwood, Emma              8 Blossomwood            16.96      16.72  
  4 Donovan, Kylie             8 Blossomwood            17.46      16.77  
  5 Shea, Eleanor              8 Tide                   17.16      17.37  
  6 Killian, Addy              8 PIED                   17.97      17.52  
  7 Quadrini, Paige            7 Makos                  17.59      17.54  
  8 Oneill, Fanny l            8 Hammerheads            17.16      17.67  
-------------------------------------------------------------------------
  9 Phillippe, Kaitlyn         8 Makos                  18.45      18.00  
 10 Sturmfels, Josephine       8 Lily Flagg             19.16      18.11  
 11 Gordon, Jayden B           8 Byrd Spring            18.26      18.34  
 12 Robley, Lily Kate          8 Lily Flagg             18.86      18.41  
 13 Yates, Lauren              7 Blossomwood            20.28      18.63  
 14 Norton, Rowan              8 Launchers              18.05      19.04  
 15 Clay, Avianna              8 Sherwood               17.40      19.12  
 16 Braden, Nora               8 Stingrays              19.96      19.13  
-------------------------------------------------------------------------
 17 Newlin, Anna Paige         8 JVRA                   19.77      19.19  
 18 Handley, Molly             7 PIED                   19.23      19.49  
-------------------------------------------------------------------------
 19 Mooty, Liddie              7 PIED                   19.82     J19.49  
 20 Wells, Lane                8 Gators                 19.38      19.53  
 21 Osborne, Bailey            8 Valley Hill            20.91      19.83  
 22 Morris, Clara              8 Tide                   20.07      19.87  
 23 Hannah, Lucy               7 Chapman                19.07      19.93  
 24 Powell, Charlotte          8 JVRA                   20.26      20.31  
 24 Stifflemire, Ivy M         8 Byrd Spring            18.82      20.31  
 26 Rimes, Cora                7 Stingrays              20.59      20.56  
 27 Elliot, Piper              7 Camelot                21.38      21.12  
 28 Feser, Caroline            8 Launchers              19.75      21.16  
 29 Earls, Reese               7 Camelot                21.52      21.61  
 30 Madewell, Payton           8 SJST                   20.40      21.62  
 31 Spadaro, Addison           8 Stingrays              20.71      22.00  
 32 Biles, Brooklyn            8 Lily Flagg             23.37      22.04  
 33 Duckett, Caeli             8 JVRA                   21.70      22.06  
 34 Harwell, Emme              8 YMCA                   20.63      22.22  
 35 Malcomb, Aria              8 Chapman                23.01      22.91  
 36 Wester, Audrey             8 Gators                 21.10      22.98  
 37 Partlow, Jamie             8 Valley Hill            23.15      23.35  
 38 Humphrey-Troupe, Sadie A   8 Hammerheads            23.94      23.56  
 39 Park, Sofia J              7 HAMC                   22.91      24.12  
 40 Stark, Aubrey E            7 HAMC                   25.82      24.59  
 41 Conner, Lillyan N          7 Byrd Spring            23.44      24.78  
 42 Sandora, Claire            7 Valley Hill            21.53      25.05  
 43 Dunham, Ellie              8 Gators                 25.11      25.10  
 44 Humphrey-Troupe, Samanth   7 Hammerheads            27.64      25.41  
 45 Grant, Emma                8 YMCA                   28.31      25.61  
 46 Borchers, Elizabeth        7 Tide                   21.74      26.75  
 47 Tuck, Leigha               8 SJST                   28.57      26.92  
 48 Nickelson, Ava K           8 HAMC                   25.47      27.01  
 49 Brown, Kennedy             8 YMCA                   25.25      28.73  
 50 Becker, Eva                7 Camelot                30.80      32.44  
 51 Merrell, Mary              7 Sherwood               30.59      32.74  
 52 Glass, Lucy                7 Sherwood               25.25      35.96  
 53 Carter, Nicole             7 SJST                   26.34      37.70  
 
Event 7  Boys 8 & Under 25 Yard Freestyle Exhibition
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Newby, Luke                7 JVRA                   22.67      20.10  
  2 Minish, Franklin           8 JVRA                   19.93      20.32  
  3 Ferguson, James            7 Blossomwood            20.08      20.47  
  4 Utley, Carson              7 JVRA                   19.89      21.35  
  5 Cochran, Carter            7 JVRA                   23.19      21.55  
  6 Owens, Will                8 Tide                   25.40      22.28  
  7 Brown, Andrew              7 Valley Hill            24.78      23.11  
  8 Cothren, Jax               8 Valley Hill            27.59      23.30  
  9 Smith, Hudson              7 Blossomwood            26.01      24.24  
 10 Simpson, Cole              7 Blossomwood            28.03      24.56  
 11 Caragianis, Noah           8 Blossomwood            26.26      24.68  
 12 Mullins, Connor            7 JVRA                   21.34      24.69  
 13 Porter, Braden             8 Valley Hill            22.31      25.26  
 14 Hull, Jack                 8 Lily Flagg             26.20      25.54  
 15 Brinkley, Andy             7 Blossomwood            31.35      26.34  
 16 Ross, Charlie R            8 HAMC                   30.91      26.42  
 17 McElroy, Austin            7 Blossomwood            29.45      26.48  
 18 Stephens, Grady            7 Tide                   31.37      26.77  
 19 Crawford, Cade             7 JVRA                   23.03      27.08  
 20 Young, Connor              7 Lily Flagg             29.62      27.20  
 21 Turnbull, Thomas           7 Tide                   25.87      27.66  
 22 Blackwell, Berkeley        7 JVRA                   33.20      27.70  
 23 Wargo, James               8 SJST                   30.59      27.88  
 24 Schweitzer, Brooks K       7 HAMC                   31.97      28.27  
 25 Davis, Austin              7 SJST                   31.24      28.95  
 26 Bradford, Gregory P        8 Hammerheads               NT      29.00  
 27 Trafton, Connor            7 SJST                   30.67      29.25  
 28 Woodruff, Carter J         7 HAMC                   30.15      30.69  
 29 Robinson, Sawyer L         8 Hammerheads            35.56      30.83  
 30 Brown, Jackson             8 SJST                   32.21      30.86  
 31 Robertson, James           7 Blossomwood            29.84      30.93  
 32 Maynard, Jude E            7 Hammerheads            35.11      31.52  
 33 Kelley, Aiden              7 SJST                   36.27      32.60  
 34 Woodfin, Jackson           7 Stingrays              34.96      33.34  
 35 Dobbins, Corey C           7 Hammerheads            34.76      33.37  
 36 Webb, Nehemiah             8 JVRA                   35.20      35.13  
 37 Jordan, Hudson             7 Lily Flagg             36.67      36.33  
 38 Lerma, Ezekiel             7 Tide                   40.66      38.20  
 39 Thompson, Cody             7 SJST                   40.96      39.61  
 40 Eberle, Michael            7 Launchers              36.33      40.64  
 41 Mann, Samson               8 JVRA                   45.57      47.46  
 
Event 8  Boys 8 & Under 25 Yard Freestyle
===============================================================================
 RCSL Record:   13.71        1987 Patrick Clark, Randolph                      
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Poole, Barrett             8 Launchers              15.27      15.47  
  2 Kostrzewa, Sam             8 JVRA                   16.66      16.39  
  3 Lehr, Bennett              8 Blossomwood            16.57      16.57  
  4 Wilson, Parker             8 Blossomwood            17.45      17.08  
  5 Lehr, Charlie              8 Blossomwood            17.45      17.24  
  6 Casperson, Charlie         8 JVRA                   17.34      17.28  
  7 Bedsole, Drew              8 JVRA                   17.48      17.37  
  8 Holmes, Fox                8 Gators                 17.55      17.49  
B - Final
  9 Spalding, Andrew           8 Launchers              18.09      17.91  
 10 Murphy, Dawson             8 SJST                   19.03      18.26  
 11 Broach, Matthew            7 Lily Flagg             19.23      18.37  
 12 Blauwkamp, Ian C           8 HAMC                   17.83      18.40  
 13 Cunha, Neil                8 Makos                  18.78      18.45  
 14 Badgley, Eli L             8 HAMC                   17.80      18.46  
 15 Olsen, Bart                7 Lily Flagg             18.79      19.29  
 16 Moore, Bennett             8 Valley Hill            19.36      20.12  
 
Event 8  Boys 8 & Under 25 Yard Freestyle
===============================================================================
 RCSL Record:   13.71        1987 Patrick Clark, Randolph                      
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Poole, Barrett             8 Launchers              15.88      15.27  
  2 Lehr, Bennett              8 Blossomwood            16.79      16.57  
  3 Kostrzewa, Sam             8 JVRA                   16.84      16.66  
  4 Casperson, Charlie         8 JVRA                   17.35      17.34  
  5 Lehr, Charlie              8 Blossomwood            17.84      17.45  
  5 Wilson, Parker             8 Blossomwood            16.97      17.45  
  7 Bedsole, Drew              8 JVRA                   17.13      17.48  
  8 Holmes, Fox                8 Gators                 17.51      17.55  
-------------------------------------------------------------------------
  9 Badgley, Eli L             8 HAMC                   18.97      17.80  
 10 Blauwkamp, Ian C           8 HAMC                   18.91      17.83  
 11 Spalding, Andrew           8 Launchers              14.58      18.09  
 12 Cunha, Neil                8 Makos                  18.37      18.78  
 13 Olsen, Bart                7 Lily Flagg             18.50      18.79  
 14 Murphy, Dawson             8 SJST                   19.14      19.03  
 15 Broach, Matthew            7 Lily Flagg             20.45      19.23  
 16 Moore, Bennett             8 Valley Hill            20.94      19.36  
-------------------------------------------------------------------------
 17 Oppenlander, Aaron M       8 HAMC                   20.97      19.48  
 18 Morton, Jacob              7 Lily Flagg             19.33      19.51  
-------------------------------------------------------------------------
 19 Cataldi, Benjamin          8 Hammerheads            23.03      19.58  
 20 Dickens, Ethan             8 Tide                   21.57      19.70  
 21 Wester, Luke               8 Gators                 19.91      19.72  
 22 Smith, Nolan               8 Tide                   19.28      19.85  
 23 Ranguelov, Sean            7 Launchers              20.12      20.32  
 24 Rymer, Bo                  7 PIED                   20.31      20.46  
 25 Rass, Jacob                8 YMCA                   23.44      20.61  
 26 Monroe, Tucker             8 PIED                   20.97      20.62  
 27 Roberts, Jadon             8 Stingrays              20.22      20.70  
 28 McCloud, Grant             7 PIED                   23.18      20.78  
 29 Cunha, Gabriel             8 Makos                  20.86      20.82  
 30 Turnbull, Jack             8 Tide                   22.52      20.92  
 31 Wright, Abel               8 SJST                   22.73      22.28  
 32 Carter, Cooper J           8 Valley Hill            19.81      22.55  
 33 Brigance, Ben              7 Gators                 22.86      22.78  
 34 Whelchel, Easton           8 Valley Hill            25.43      22.92  
 35 Sisk, Brody                8 Camelot                26.08      23.04  
 36 Vann, Ziggy W              8 Byrd Spring            23.50      23.21  
 37 Johnston, William A        8 Stingrays              23.58      23.54  
 38 Chavez, Wyatt              8 Stingrays              23.63      23.56  
 39 Kornilov, Kornei s         7 Hammerheads            24.16      24.36  
 40 Bevel, Grant               7 Makos                  24.65      24.38  
 41 Alferink, Michael          8 Sherwood               24.06      24.83  
 42 Patterson, Kiptyn          8 SJST                   23.33      24.84  
 43 Black, Jayden R            7 Byrd Spring            24.96      25.01  
 44 Maynard, Reese A           8 Hammerheads            25.37      25.02  
 45 Turner, Adler              7 Camelot                   NT      25.48  
 46 Reynolds, Charlie          8 YMCA                   25.50      26.40  
 47 Detwiler, Fritz            7 Sherwood               29.17      27.08  
 48 DelValle, Alec R           8 Byrd Spring            24.62      31.01  
 49 Lumpkin, Clayton           7 Chapman                28.21      32.03  
 50 Nabors, Dalton             7 Camelot                   NT      36.69  
 51 Yobs, Daniel               8 Sherwood               35.22      37.93  
 52 Samples, Mathew            8 YMCA                   27.95      40.19  
 
Event 9  Boys 6 & Under 25 Yard Freestyle
===============================================================================
 RCSL Record:   15.85   7/13/2002 Chandler Hinson, Camelot                     
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hamer, Asa                 6 PIED                   24.73      21.22  
  2 Parkinson, Elijah          6 Launchers              21.86      21.27  
  3 Painter, Bryce             6 Valley Hill            21.28      21.61  
  4 Leven, Jacob               6 Blossomwood            22.53      22.22  
  5 Andreani, Reed J           6 Hammerheads            26.03      22.79  
  6 Ramage, Turner             6 Lily Flagg             28.44      23.37  
  7 Taylor, Win                6 Gators                 25.82      24.15  
  8 Burnham, Joshua            6 Camelot                25.52      24.18  
  9 Newlin, Benjamin           6 JVRA                   22.46      25.34  
 10 Sturmfels, Oscar           6 Lily Flagg             24.72      25.55  
 11 Scearce, Henry L           6 Byrd Spring            23.12      25.91  
 12 Fleming, Zander            5 Launchers              26.72      26.11  
 13 Flournoy, Hayden T         6 HAMC                   26.38      26.38  
 14 Clay, Eli                  6 Sherwood               25.94      26.55  
 15 Phillippe, Jacob           6 Makos                  29.62      26.60  
 16 Troyer, William            6 JVRA                   25.21      26.96  
 17 Chavez, Carson             6 Stingrays              25.15      26.99  
 18 Rogers, Grayson            6 Tide                   26.82      27.36  
 18 Bibb, Maclain              5 JVRA                   28.46      27.36  
 20 Campbell, Shiloh           6 Chapman                29.83      27.82  
 21 Reeves, Andrew             6 Camelot                29.18      28.11  
 22 Bludsworth, Ward           6 PIED                   26.36      28.39  
 23 Mooty, Drew                5 PIED                   28.41      28.58  
 24 Wood, Rowdy                6 SJST                   27.38      28.69  
 25 Wierenga, Austin M         6 Byrd Spring            29.02      28.78  
 26 Gotvald, Nelson            6 Makos                  29.66      29.06  
 27 Gotvald, Graham            6 Makos                  30.52      29.64  
 28 Wilson, Oliver             6 Blossomwood            32.33      29.94  
 29 Profozich, Zachary         6 Tide                   31.59      30.36  
 30 Moorer, Carter             5 Valley Hill            33.65      30.37  
 31 Gastler, Zach              6 SJST                   31.06      30.57  
 32 Shaw, Reed                 6 Sherwood               32.20      31.85  
 33 Partain, Teddy T           6 Byrd Spring            32.47      32.18  
 34 Harness, George            5 Launchers              31.21      33.41  
 35 Olsen, Luke                5 Lily Flagg             35.16      33.79  
 36 Murphree, Quin             6 Stingrays              32.10      33.91  
 37 Appletoft, Brock           6 HAMC                   35.13      34.41  
 38 Gallagher, Kingston G      6 Hammerheads            35.59      34.43  
 39 Matthews, Luke             6 Gators                 30.42      35.07  
 40 Oneill, Tyndale r          6 Hammerheads            30.27      35.69  
 41 Yurick, Judah              6 Tide                   32.95      35.71  
 42 Roberts, Joshua            5 Stingrays              39.57      35.97  
 43 Wright, Wyatt              5 SJST                   36.82      36.02  
 44 Oppenlander, Will D        6 HAMC                   36.54      36.54  
 45 Clark, Eli                 5 Blossomwood            35.31      37.75  
 46 Turner, Elijah             6 Camelot                43.03      37.98  
 47 Craig, Zachary             6 Gators                    NT      38.87  
 48 Warnke, John               6 Valley Hill            37.28      40.65  
 49 Alferink, Matthew          6 Sherwood               43.02      41.39  
 50 Orr, Collin                5 Chapman                49.19      42.58  
 
Event 10  Boys 6 & Under 25 Yard Freestyle Exhibition
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 O'Connor, Liam             6 JVRA                   31.82      30.18  
  2 Osborne, Van               5 Valley Hill            36.66      32.04  
  3 Ranguelov, Alexander       5 Launchers              38.21      34.10  
  4 Taylor, Reid               6 PIED                   29.40      35.42  
  5 Conner, Tyson J            4 Byrd Spring            41.28      36.06  
  6 Utley, Lawson              5 SJST                   41.48      36.73  
  7 Hogan, John Christopher    6 HAMC                   45.22      38.59  
  8 Rosema, Calvin             5 Launchers              42.72      39.39  
  9 McCann, Samuel             6 Tide                   36.50      39.79  
 10 McKinney, Ethan            5 Stingrays              56.20      40.06  
 11 Taylor, John               6 JVRA                   39.89      40.34  
 12 Rybacki, Alden J           6 Byrd Spring            36.39      41.52  
 13 Rogers, Brooks             4 Tide                   41.69      41.63  
 14 Poole, Elliott             5 Launchers              38.06      42.00  
 15 Smith, Henry               5 Blossomwood            52.64      42.07  
 16 Harris, Conner             6 Makos                  44.27      42.86  
 17 Jones, Cruse               5 Lily Flagg             47.68      43.10  
 18 Craig, Nicholas            6 Gators                 48.46      43.17  
 19 Mayo, Finn                 5 Lily Flagg             54.28      44.36  
 20 Saller, Christian          6 Camelot                50.58      44.56  
 21 Blackwell, Hudson          4 JVRA                   46.26      44.77  
 22 Bumgarner, Blaise          6 Launchers              46.89      46.01  
 23 Nabors, Dylan              5 Camelot                45.30      46.99  
 24 Seagrest, John Luke        4 Makos                  51.93      47.94  
 25 Varela, Daniel Jeshua      4 Gators                 46.57      48.22  
 26 Lerma, Malachi             5 Tide                   39.04      48.24  
 27 Cost, Jack                 5 JVRA                   55.38      50.53  
 28 Brown, Clement             5 Tide                   47.66      51.08  
 29 Cole, Tucker               4 JVRA                   35.87      52.27  
 30 Stifflemire, Axel A        4 Byrd Spring            59.77      53.01  
 31 Partain, Thomas H          4 Byrd Spring            42.34      53.16  
 32 Shaneyfelt, Copper S       4 HAMC                 1:01.81      56.13  
 33 Still, Jackson             5 Valley Hill          1:03.22      56.65  
 34 Borthwick, Eli             6 SJST                   50.64      57.85  
 35 Lockwood, Nick             4 Blossomwood          1:02.41      58.88  
 36 Whitehead, Carter          4 Blossomwood          1:16.06      58.98  
 37 Becker, Grant              5 Camelot              1:02.89    1:01.46  
 38 Harriman, Hill             5 Valley Hill          1:14.43    1:03.78  
 39 Kelley, Collin             4 SJST                   50.20    1:05.35  
 40 Smith, Wilson              5 Blossomwood          1:05.90    1:06.62  
 41 Robertson, Thomas          4 Blossomwood          1:21.59    1:08.57  
 42 Minish, Banks              4 JVRA                   50.20    1:15.90  
 43 Lockwood, Frank            4 Blossomwood          1:38.38    1:29.68  
 
Event 11  Girls 8 & Under 25 Yard Breaststroke
===============================================================================
 RCSL Record:   18.11        1993 Lauren Kaufmann, Hsv Country Club            
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Baumgartner, Jenny         8 Makos                  19.71      20.39  
  2 Morris, Clara              8 Tide                   22.84      21.84  
  3 Newlin, Anna Paige         8 JVRA                   22.36      21.93  
  4 Shea, Eleanor              8 Tide                   22.07      22.99  
  5 Horvath, Marie             7 Makos                  22.86      23.16  
  6 Scruggs, Katie             8 SJST                   24.76      24.13  
  7 Oneill, Fanny l            8 Hammerheads            25.02      25.03  
  8 Pfitzer, Lily A            7 Makos                  24.82      26.74  
B - Final
  9 Mooty, Liddie              7 PIED                   25.73      25.10  
 10 Norton, Rowan              8 Launchers              25.77      25.18  
 11 Powell, Charlotte          8 JVRA                   26.27      25.22  
 12 Wiley, Addison             8 Blossomwood            25.34      25.32  
 13 Yates, Lauren              7 Blossomwood            26.15      25.38  
 14 Donovan, Kylie             8 Blossomwood            25.40      25.62  
 15 Brewer, Bella E            8 Hammerheads            25.67      26.08  
 16 Cowan, Caylee              8 Valley Hill            26.36      26.25  
 
Event 11  Girls 8 & Under 25 Yard Breaststroke
===============================================================================
 RCSL Record:   18.11        1993 Lauren Kaufmann, Hsv Country Club            
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Baumgartner, Jenny         8 Makos                  19.95      19.71  
  2 Shea, Eleanor              8 Tide                   23.77      22.07  
  3 Newlin, Anna Paige         8 JVRA                   23.65      22.36  
  4 Morris, Clara              8 Tide                   24.23      22.84  
  5 Horvath, Marie             7 Makos                  23.76      22.86  
  6 Scruggs, Katie             8 SJST                   26.19      24.76  
  7 Pfitzer, Lily A            7 Makos                  28.01      24.82  
  8 Oneill, Fanny l            8 Hammerheads            25.34      25.02  
-------------------------------------------------------------------------
  9 Wiley, Addison             8 Blossomwood            25.99      25.34  
 10 Donovan, Kylie             8 Blossomwood            26.91      25.40  
 11 Brewer, Bella E            8 Hammerheads            25.88      25.67  
 12 Mooty, Liddie              7 PIED                   26.31      25.73  
 13 Norton, Rowan              8 Launchers              24.90      25.77  
 14 Yates, Lauren              7 Blossomwood            27.44      26.15  
 15 Powell, Charlotte          8 JVRA                   27.91      26.27  
 16 Cowan, Caylee              8 Valley Hill            28.41      26.36  
-------------------------------------------------------------------------
 17 Rimes, Cora                7 Stingrays              28.13      26.52  
 18 Kornilova, Anna S          8 Hammerheads            28.40      26.53  
-------------------------------------------------------------------------
 19 Spier, Sophie              7 JVRA                   27.06      27.07  
 20 Sturmfels, Josephine       8 Lily Flagg             30.86      27.30  
 21 Bailey, Mary               8 Stingrays              30.87      27.46  
 22 Madewell, Payton           8 SJST                   29.86      27.60  
 23 Malcomb, Aria              8 Chapman                29.34      27.82  
 24 Spadaro, Addison           8 Stingrays              29.94      27.88  
 25 Osborne, Bailey            8 Valley Hill            29.62      27.98  
 26 Evans, Elizabeth           8 PIED                   31.41      28.42  
 27 Koehler, Brynna            8 Launchers              31.95      28.55  
 28 Wester, Audrey             8 Gators                 29.48      28.58  
 29 Conner, Lillyan N          7 Byrd Spring            29.84      29.03  
 30 Pitchford, Madeleine       8 Gators                 33.25      29.66  
 31 Burnham, Amelia            8 Camelot                32.99      29.71  
 32 Elliot, Piper              7 Camelot                31.85      29.92  
 33 Park, Sofia J              7 HAMC                   31.88      30.08  
 34 Rousseau, Jillian          8 SJST                   33.13      31.47  
 35 Borchers, Elizabeth        7 Tide                   32.65      31.50  
 36 Harness, Anne Marie        7 Launchers              33.07      32.07  
 37 Handley, Molly             7 PIED                   33.31      32.33  
 38 Biles, Brooklyn            8 Lily Flagg             42.81      32.78  
 39 Vann, Ramzey J             7 Byrd Spring            34.40      32.93  
 40 Allan, Nora                7 Lily Flagg             33.35      34.00  
 41 Dunham, Ellie              8 Gators                 37.69      34.50  
 42 Grant, Emma                8 YMCA                   38.03      37.65  
 43 Shiner, Julia C            8 HAMC                   37.57      37.67  
 44 MacGrotty, Lucy            8 HAMC                   38.83      39.04  
 45 Becker, Eva                7 Camelot                43.55      39.14  
 46 Henriksen, Ella G          4 Byrd Spring            36.06      42.91  
 47 Glass, Lucy                7 Sherwood               40.62      45.20  
 48 Merrell, Mary              7 Sherwood               46.30      47.40  
 -- Harwell, Emme              8 YMCA                   30.00         DQ  
 -- Painter, Kaelyn            8 Valley Hill            36.09         DQ  
 -- Price, Julia               7 YMCA                   43.72         DQ  
 
Event 12  Boys 8 & Under 25 Yard Breaststroke
===============================================================================
 RCSL Record:   17.68        1997 Brian Chan, Randolph                         
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Nuwayhid, Reid F           8 HAMC                   20.63      20.18  
  2 Cochran, Graham            8 JVRA                   23.85      23.84  
  3 Lehr, Charlie              8 Blossomwood            24.15      23.95  
  4 Broach, Matthew            7 Lily Flagg             23.88      24.25  
  5 Holmes, Fox                8 Gators                 25.09      24.28  
  6 Lehr, Bennett              8 Blossomwood            24.51      25.00  
  7 Cole, Fisher               8 JVRA                   24.38      26.55  
  8 Doiron, Benjamin           8 PIED                   24.92      27.29  
B - Final
  9 Olsen, Bart                7 Lily Flagg             25.10      24.61  
 10 Murphy, Dawson             8 SJST                   27.96      25.49  
 11 Badgley, Eli L             8 HAMC                   26.74      26.23  
 12 Morton, Jacob              7 Lily Flagg             26.41      26.27  
 13 Johnston, William A        8 Stingrays              27.21      26.65  
 14 Roberts, Jadon             8 Stingrays              27.52      26.72  
 15 Oppenlander, Luke S        8 HAMC                   26.89      27.68  
 16 Vann, Ziggy W              8 Byrd Spring            26.51      29.89  
 
Event 12  Boys 8 & Under 25 Yard Breaststroke
===============================================================================
 RCSL Record:   17.68        1997 Brian Chan, Randolph                         
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Nuwayhid, Reid F           8 HAMC                   22.38      20.63  
  2 Cochran, Graham            8 JVRA                   23.77      23.85  
  3 Broach, Matthew            7 Lily Flagg             27.32      23.88  
  4 Lehr, Charlie              8 Blossomwood            23.90      24.15  
  5 Cole, Fisher               8 JVRA                   25.12      24.38  
  6 Lehr, Bennett              8 Blossomwood            25.08      24.51  
  7 Doiron, Benjamin           8 PIED                   26.49      24.92  
  8 Holmes, Fox                8 Gators                 26.01      25.09  
-------------------------------------------------------------------------
  9 Olsen, Bart                7 Lily Flagg             24.57      25.10  
 10 Morton, Jacob              7 Lily Flagg             29.29      26.41  
 11 Vann, Ziggy W              8 Byrd Spring            27.52      26.51  
 12 Badgley, Eli L             8 HAMC                   31.55      26.74  
 13 Oppenlander, Luke S        8 HAMC                   30.66      26.89  
 14 Johnston, William A        8 Stingrays              27.60      27.21  
 15 Roberts, Jadon             8 Stingrays              28.57      27.52  
 16 Murphy, Dawson             8 SJST                   25.71      27.96  
-------------------------------------------------------------------------
 17 Andrews, Aaron             8 Launchers              29.45      28.25  
 18 Wester, Luke               8 Gators                 26.95      28.27  
-------------------------------------------------------------------------
 19 Chavez, Wyatt              8 Stingrays              27.87      28.41  
 20 Ulrich, Carson             8 Valley Hill            30.89      28.94  
 21 Sisk, Brody                8 Camelot                30.29      29.02  
 22 Turner, Quade              8 Tide                   28.87      29.43  
 23 McCloud, Grant             7 PIED                   32.05      29.71  
 24 Bickel, Deaglan            7 Valley Hill            31.03      30.43  
 25 Spalding, Andrew           8 Launchers              29.99      30.67  
 26 Sharpe, Ian                8 JVRA                   28.19      30.88  
 27 Rooker, Jackson            7 Tide                   30.46      31.71  
 28 Reynolds, Charlie          8 YMCA                   31.58      32.27  
 29 Crews, Lucky D             8 Byrd Spring            33.88      33.10  
 30 Groves, William            7 Launchers              39.25      33.40  
 31 Kornilov, Kornei s         7 Hammerheads            33.01      33.91  
 32 Patterson, Kiptyn          8 SJST                   36.77      34.79  
 33 Hall, Rocco M              7 Hammerheads            32.38      35.63  
 34 Cunha, Neil                8 Makos                  34.82      35.79  
 35 Ayers, Tanner              8 SJST                   32.28      36.08  
 36 Burkholder, Nicholas       8 YMCA                   36.76      38.79  
 37 Detwiler, Fritz            7 Sherwood               34.62      39.18  
 38 Campbell, Shiloh           6 Chapman                44.15      48.38  
 39 Alferink, Michael          8 Sherwood               37.23      49.15  
 -- Harwell, Liam              8 YMCA                   32.01         DQ  
 -- Bevel, Grant               7 Makos                  35.67         DQ  
 -- Self, Logan                8 Tide                   33.33         DQ  
 -- Gallagher, Jack M          8 Hammerheads            36.46         DQ  
 -- Paque, Maddox              7 Blossomwood            30.78         DQ  
 -- Boothby, Aeden             7 Gators                 39.00         DQ  
 -- Mooty, Drew                5 PIED                      NT         DQ  
 -- Turner, Adler              7 Camelot                32.65         DQ  
 -- Harriman, Hayes            7 Valley Hill            31.01         DQ  
 -- Yobs, Daniel               8 Sherwood                  NT         DQ  
 -- Burnham, Joshua            6 Camelot                   NT         DQ  
 
Event 15  Girls 9-10 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
 RCSL Record:   2:14.47        1998 Piedmont                                   
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Blossomwood Swim Team  'A'                        2:40.83    2:32.05  
     1) Krichev, Charlotte 9            2) Paparella, Elle 10             
     3) Mackey, Story 10                4) Holden, Sydney 10              
  2 Jones Valley Recreation Assn.  'A'                2:45.00    2:36.15  
     1) Wade, Jenna Beth 10             2) Troyer, Matilda 10             
     3) Amos, Lola 9                    4) Watkins, Mae 10                
  3 Mt. Carmel Hammerheads  'A'                       2:58.07    2:52.06  
     1) Ham, Abby G 10                  2) Gindhart, Ella Kate K 9        
     3) Andreani, Alyssa G 10           4) Hall, Sulli M 9                
  4 Mountain Springs  'A'                             2:55.41    2:55.35  
     1) Dill, Sloan 9                   2) Cockrell, Cassidy 10           
     3) Johnston, Norah 10              4) Marler, Katherine 10           
  5 Lily Flagg  Swim Team  'A'                        3:04.91    2:58.64  
     1) Rorex, Avery 10                 2) Allan, Isabelle 9              
     3) Vosahlik, Julia 9               4) Olsen, Emma 9                  
  6 Hampton Cove Hurricanes  'A'                      3:00.19    3:01.74  
     1) Nuwayhid, Ella J 10             2) Lynge, Juliette G 10           
     3) McGough, Haley E 9              4) MacGrotty, Mazie J 10          
  7 Monte Sano  'A'                                   3:11.46    3:05.60  
     1) Bothwell, Inde 10               2) Roche, Evelyn G 9              
     3) Lee, Sophie 9                   4) Bains, Amelia K 9              
  8 Byrd Spring  'A'                                  3:11.21    3:10.16  
     1) DelValle, Anessa L 10           2) Randolph-Bishop, Katie L 10    
     3) Taylor, Clara L 10              4) Carrasquillo, Isabella T 9     
  9 Redstone Arsenal Launchers  'A'                   3:21.08    3:11.55  
     1) Bumgarner, Reese 9              2) Koehler, Riley 10              
     3) Jones, Isabel 10                4) Sandidge, Mayson 9             
 10 YMCA Seals  'A'                                   3:48.45    3:40.46  
     1) Kinder, Kinsey 9                2) Grant, Isabella 10             
     3) Preus, Katelyn 10               4) Stringer, Shiloh 9             
 11 Camelot Recreation Association  'A'               3:01.69    3:49.02  
     1) Johnson, Mya 9                  2) Varmette, Eva 10               
     3) Earls, Reagan 9                 4) Ashton, Abigail 7              
 12 Chapman Swim Team  'A'                            4:07.00    3:54.82  
     1) Malcomb, Emilia 9               2) White, Nola 9                  
     3) Hunt, Laura 9                   4) Hoskins, Hannah 9              
 -- Piedmont Piranhas  'A'                            3:07.84         DQ  
     1) McCloud, Caitlin 10             2) Gyorok, Ava 10                 
     3) Hodges, Caroline 10             4) Rigby, Ansley 10               
 -- Whitesburg Tide  'A'                              3:57.04         DQ  
     1) Cobert, Sabrina 9               2) Alderson, Lena 9               
     3) Smith, Hayden 10                4) Turnbull, Kate 10              
 -- Sharon Johnston Swim Team  'A'                    2:52.24         DQ  
     1) McDonald, Ellie 9               2) Carter, Rebecca 10             
     3) Utley, Olivia 10                4) Reynolds, Madison 10           
 -- Greenwyche Gators  'A'                            2:47.16         DQ  
     1) Banks, Abby 10                  2) Kimball, Madelyn 9             
     3) Ludwig, Camila 9                4) Schreiber, Elena 9             
 -- Valley Hill Country Club  'A'                     3:05.87         DQ  
     1) Partlow, Kaley 9                2) Thomas, Molly 10               
     3) Self, Mollie 10                 4) Fowler, Ava 10                 
 
Event 16  Boys 9-10 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
 RCSL Record:   2:22.68        1975 Piedmont                                   
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Monte Sano  'A'                                   2:34.79    2:32.10  
     1) Morgan, Stuart 9                2) Horvath, Ben 10                
     3) Quadrini, Tyler 9               4) Elam, Jack 9                   
  2 Redstone Arsenal Launchers  'A'                   2:36.49    2:34.28  
     1) Quinn, Landon 9                 2) Parkinson, Oliver 10           
     3) Groves, James 9                 4) Busby, David 10                
  3 Greenwyche Gators  'A'                            2:37.63    2:34.89  
     1) Taylor, Hayes 9                 2) Ayres, Charles 9               
     3) Hardy, Benjamin 10              4) Hardy, William 10              
  4 Sherwood Swim Team  'A'                           2:41.37    2:35.38  
     1) Johnson, Zachary 9              2) Cozelos, Aiden 10              
     3) Detwiler, George 10             4) Whetstone, Isaac 10            
  5 Piedmont Piranhas  'A'                            2:43.42    2:41.30  
     1) Schmitz, Wilson 10              2) Hayles, Logan 9                
     3) Sieja, Oliver 10                4) Trefry, Weston 9               
  6 Jones Valley Recreation Assn.  'A'                2:45.26    2:42.01  
     1) Webb, Zack 10                   2) Cochran, Brooks 10             
     3) Kostrzewa, Charlie 10           4) Casperson, Ben 10              
  7 Blossomwood Swim Team  'A'                        2:43.66    2:43.52  
     1) Goldmon, William 10             2) Paque, Knox 9                  
     3) Clark, Will 9                   4) Simpson, Connor 10             
  8 Whitesburg Tide  'A'                              2:46.50    2:46.18  
     1) Shea, Luke 10                   2) Cooper, Walt 10                
     3) Thompson, Haiden 10             4) Hopkins, Cole 10               
  9 Hampton Cove Hurricanes  'A'                      2:52.88    2:46.59  
     1) Park, Tyler T 10                2) Appletoft, Austin 9            
     3) Smouse, Nathaniel R 10          4) Badgley, Luke K 10             
 10 Sharon Johnston Swim Team  'A'                    2:55.11    2:52.32  
     1) Locke, Gavin 10                 2) McCarver, Camden 10            
     3) Locke, Levi 10                  4) Clark, Grady 10                
 11 Valley Hill Country Club  'A'                     2:59.50    2:53.80  
     1) Swearengin, Riley T 9           2) Pearson, Whiddon 10            
     3) Carter, William 10              4) Carney, Garrison 9             
 12 Mt. Carmel Hammerheads  'A'                       3:00.14    3:02.17  
     1) Kern, CJ 9                      2) Lewis, Jackson C 9             
     3) Weglage, Brady M 10             4) Amos, Dawson E 10              
 13 Byrd Spring  'A'                                  3:07.77    3:06.57  
     1) Henriksen, CJ R 9               2) Partain, Warren S 9            
     3) Stifflemire, Deisen K 10        4) Wierenga, Jacob P 9            
 14 Mountain Springs  'A'                             3:04.30    3:09.81  
     1) Retzke, Jefferson 10            2) Murphree, Bright 9             
     3) Hulgan, Ryan 10                 4) Pendergrass, Charles 10        
 15 Lily Flagg  Swim Team  'A'                        3:19.93    3:17.32  
     1) Bradley, Thomas 9               2) Johnson, Collin 10             
     3) Jordan, Jack 9                  4) Sturmfels, Frank 10            
 16 Camelot Recreation Association  'A'               3:17.19    3:31.76  
     1) Turner, Lucas 9                 2) Ledford, Aiden 9               
     3) Roberts, Luke 10                4) Sisk, Brantley 10              
 -- YMCA Seals  'A'                                   3:51.54         DQ  
     1) Yocom, Evan 9                   2) Harriger, Noah 9               
     3) Crook, Mark 9                   4) Carlson, Wesley 10             
 
Event 17  Girls 9-10 50 Yard Freestyle Exhibition
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Parsons, Alexa            10 JVRA                   37.56      35.37  
  2 Holbrook, Layne            9 JVRA                   39.64      38.51  
  3 Mikatarian, Holly         10 Lily Flagg             44.90      42.53  
  4 Newby, Caroline           10 JVRA                   46.46      43.11  
  5 Cole, Campbell            10 JVRA                   40.13      43.25  
  6 Smith, Sara               10 Gators                 42.22      43.27  
  7 Cole, Elin                 9 JVRA                   44.78      43.51  
  8 Ward, Lydia                9 Makos                  47.16      44.38  
  9 Pitchford, Josie          10 Gators                 47.31      45.55  
 10 Steele, Sela               9 JVRA                   45.68      45.59  
 11 Hamer, Brooke              9 PIED                   49.66      46.06  
 12 Humphrey-Troupe, Aalycia  10 Hammerheads            48.87      47.02  
 13 Olszewski, Ameliah         9 SJST                   51.38      49.72  
 14 Snider, Ava                9 Hammerheads            50.58      50.10  
 15 Law, Skyler                9 Lily Flagg             52.44      50.19  
 16 Herrington, Amelia         9 Gators                 51.33      50.26  
 17 Hicks, Abbie              10 SJST                   53.08      50.45  
 18 Rochowiak, Peyton G        9 Hammerheads            51.09      53.78  
 19 Walker, Anna Rose R        9 Hammerheads            53.25      53.95  
 20 Berger, Haylee M          10 Byrd Spring          1:00.14      54.67  
 21 Overton, Maelle            9 Stingrays                 NT      55.25  
 22 Wilson, Harlowe            9 SJST                   53.24      56.00  
 23 Brinkley, Lynn            10 Blossomwood            57.70      56.49  
 24 Gastler, Zeah              9 SJST                   57.23      57.00  
 25 Herrington, Natalie        9 Gators                 58.07      57.29  
 26 Bounds, Isbella            9 YMCA                 1:10.00    1:03.28  
 27 Lerma, Elizabeth           9 Tide                 1:14.28    1:04.30  
 28 Smith, Kayleigh            9 Blossomwood          1:08.36    1:07.75  
 
Event 18  Girls 9-10 50 Yard Freestyle
===============================================================================
 RCSL Record:   27.28        1989 Lee Ann Gathings, Greenwyche                 
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Holden, Sydney            10 Blossomwood            32.70      31.19  
  2 Mackey, Story             10 Blossomwood            31.67      31.49  
  3 Gindhart, Ella Kate K      9 Hammerheads            32.49      32.51  
  4 Andreani, Alyssa G        10 Hammerheads            32.32      32.62  
  5 Watkins, Mae              10 JVRA                   33.43      32.85  
  6 Banks, Abby               10 Gators                 33.86      32.92  
  7 Earls, Reagan              9 Camelot                33.34      32.98  
  8 Ludwig, Camila             9 Gators                 33.97      34.21  
B - Final
  9 Amos, Lola                 9 JVRA                   34.91      33.56  
 10 Bothwell, Inde            10 Makos                  35.40      34.03  
 11 Hodges, Caroline          10 PIED                   34.17      34.22  
 12 Wade, Jenna Beth          10 JVRA                   34.76      34.43  
 13 Schreiber, Elena           9 Gators                 35.08      34.47  
 14 Olsen, Emma                9 Lily Flagg             35.66      35.49  
 15 Marler, Katherine         10 Stingrays              35.28      35.95  
 16 Dill, Sloan                9 Stingrays              36.07      36.76  
 
Event 18  Girls 9-10 50 Yard Freestyle
===============================================================================
 RCSL Record:   27.28        1989 Lee Ann Gathings, Greenwyche                 
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Mackey, Story             10 Blossomwood            33.44      31.67  
  2 Andreani, Alyssa G        10 Hammerheads            34.08      32.32  
  3 Gindhart, Ella Kate K      9 Hammerheads            33.15      32.49  
  4 Holden, Sydney            10 Blossomwood            32.59      32.70  
  5 Earls, Reagan              9 Camelot                34.81      33.34  
  6 Watkins, Mae              10 JVRA                   35.64      33.43  
  7 Banks, Abby               10 Gators                 34.16      33.86  
  8 Ludwig, Camila             9 Gators                 35.06      33.97  
-------------------------------------------------------------------------
  9 Hodges, Caroline          10 PIED                   35.32      34.17  
 10 Wade, Jenna Beth          10 JVRA                   35.01      34.76  
 11 Amos, Lola                 9 JVRA                   35.34      34.91  
 12 Schreiber, Elena           9 Gators                 35.47      35.08  
 13 Marler, Katherine         10 Stingrays              35.90      35.28  
 14 Bothwell, Inde            10 Makos                  35.83      35.40  
 15 Olsen, Emma                9 Lily Flagg             36.15      35.66  
 16 Dill, Sloan                9 Stingrays              37.19      36.07  
-------------------------------------------------------------------------
 17 Krichev, Charlotte         9 Blossomwood            37.62      36.19  
 18 Self, Mollie              10 Valley Hill            37.57      36.50  
-------------------------------------------------------------------------
 19 McDonald, Ellie            9 SJST                   36.57      36.52  
 20 Taylor, Clara L           10 Byrd Spring            37.70      36.69  
 21 Utley, Olivia             10 SJST                   37.65      36.79  
 22 Rorex, Avery              10 Lily Flagg             38.71      36.95  
 23 DelValle, Anessa L        10 Byrd Spring            35.71      37.19  
 24 MacGrotty, Mazie J        10 HAMC                   36.46      37.30  
 25 Johnston, Norah           10 Stingrays              37.53      37.60  
 26 McCloud, Caitlin          10 PIED                   38.07      37.65  
 27 Bellomy, Hailey E         10 HAMC                   41.44      38.07  
 28 Varmette, Eva             10 Camelot                40.84      38.33  
 29 Whetstone, Addison         9 Sherwood               39.23      38.76  
 30 Lee, Sophie                9 Makos                  39.66      38.97  
 31 Rigby, Ansley             10 PIED                   41.94      39.19  
 32 Bains, Amelia K            9 Makos                  39.36      39.22  
 33 Bumgarner, Reese           9 Launchers              39.74      39.64  
 34 Hall, Sulli M              9 Hammerheads            39.41      40.02  
 35 Reynolds, Madison         10 SJST                   40.46      40.53  
 36 Smith, Hayden             10 Tide                   41.31      40.57  
 37 Vosahlik, Julia            9 Lily Flagg             43.92      41.11  
 38 Sandidge, Mayson           9 Launchers              44.51      41.41  
 39 Jones, Isabel             10 Launchers              41.86      41.67  
 40 Carrasquillo, Isabella T   9 Byrd Spring            41.63      41.99  
 41 Grant, Isabella           10 YMCA                   41.77      42.00  
 42 McGough, Haley E           9 HAMC                   44.00      43.03  
 43 Preus, Katelyn            10 YMCA                   50.95      47.96  
 44 Alderson, Lena             9 Tide                   53.64      49.03  
 45 Turnbull, Kate            10 Tide                   52.04      49.59  
 46 Hoskins, Hannah            9 Chapman                49.83      49.73  
 47 Malcomb, Emilia            9 Chapman                47.32      50.49  
 48 Johnson, Mya               9 Camelot                55.75      51.79  
 49 Stringer, Shiloh           9 YMCA                   48.50      52.96  
 50 Fowler, Ava               10 Valley Hill            50.38      53.39  
 51 Hunt, Laura                9 Chapman                54.03      54.83  
 -- Thomas, Molly             10 Valley Hill            39.06         DQ  
 
Event 19  Boys 9-10 50 Yard Freestyle
===============================================================================
 RCSL Record:   27.45        1984 Milo Crawford, YMCA                          
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Whetstone, Isaac          10 Sherwood               29.59      29.33  
  2 Quadrini, Tyler            9 Makos                  30.06      29.35  
  3 Cooper, Walt              10 Tide                   29.93      30.44  
  4 Hardy, Benjamin           10 Gators                 31.36      31.05  
  5 Groves, James              9 Launchers              31.45      31.06  
  6 Park, Tyler T             10 HAMC                   31.07      31.07  
  7 Hardy, William            10 Gators                 31.16      31.35  
  8 Casperson, Ben            10 JVRA                   31.68      31.97  
B - Final
  9 Morgan, Stuart             9 Makos                  32.42      31.61  
 10 Crook, Mark                9 YMCA                   32.51      31.62  
 11 Cozelos, Aiden            10 Sherwood               32.40      32.21  
 12 Henriksen, CJ R            9 Byrd Spring            33.13      32.74  
 13 Hayles, Logan              9 PIED                   32.48      33.24  
 14 Goldmon, William          10 Blossomwood            33.45      33.36  
 15 McCarver, Camden          10 SJST                   33.70      33.45  
 16 Trefry, Weston             9 PIED                   32.87      33.48  
 
Event 19  Boys 9-10 50 Yard Freestyle
===============================================================================
 RCSL Record:   27.45        1984 Milo Crawford, YMCA                          
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Whetstone, Isaac          10 Sherwood               29.83      29.59  
  2 Cooper, Walt              10 Tide                   28.06      29.93  
  3 Quadrini, Tyler            9 Makos                  31.19      30.06  
  4 Park, Tyler T             10 HAMC                   31.52      31.07  
  5 Hardy, William            10 Gators                 32.34      31.16  
  6 Hardy, Benjamin           10 Gators                 33.72      31.36  
  7 Groves, James              9 Launchers              33.01      31.45  
  8 Casperson, Ben            10 JVRA                   31.82      31.68  
-------------------------------------------------------------------------
  9 Cozelos, Aiden            10 Sherwood               32.47      32.40  
 10 Morgan, Stuart             9 Makos                  32.74      32.42  
 11 Hayles, Logan              9 PIED                   33.71      32.48  
 12 Crook, Mark                9 YMCA                   33.91      32.51  
 13 Trefry, Weston             9 PIED                   33.77      32.87  
 14 Henriksen, CJ R            9 Byrd Spring            33.02      33.13  
 15 Goldmon, William          10 Blossomwood            33.63      33.45  
 16 McCarver, Camden          10 SJST                   35.28      33.70  
-------------------------------------------------------------------------
 17 Quinn, Landon              9 Launchers              34.05      33.72  
 18 Cochran, Brooks           10 JVRA                   34.78     J33.72  
-------------------------------------------------------------------------
 19 Taylor, Hayes              9 Gators                 34.47      34.82  
 20 Carter, William           10 Valley Hill            35.83      34.85  
 21 Horvath, Ben              10 Makos                  34.38      34.88  
 22 Paque, Knox                9 Blossomwood            35.83      35.08  
 23 Pearson, Whiddon          10 Valley Hill               NT      35.11  
 24 Stifflemire, Deisen K     10 Byrd Spring            36.07      35.17  
 25 Sieja, Oliver             10 PIED                   34.97      35.19  
 26 Kostrzewa, Charlie        10 JVRA                   35.38      35.27  
 27 Shea, Luke                10 Tide                   36.56      35.36  
 28 Kern, CJ                   9 Hammerheads            35.58      35.70  
 29 Smouse, Nathaniel R       10 HAMC                   36.37      36.39  
 30 Simpson, Connor           10 Blossomwood            34.59      36.40  
 31 Locke, Levi               10 SJST                   36.82      36.80  
 32 Weglage, Brady M          10 Hammerheads            40.13      37.19  
 33 Roberts, Luke             10 Camelot                39.13      37.33  
 34 Bradley, Thomas            9 Lily Flagg             39.55      37.88  
 35 Wierenga, Jacob P          9 Byrd Spring            39.32      38.55  
 36 Clark, Grady              10 SJST                   40.26      38.64  
 37 Sisk, Brantley            10 Camelot                41.75      38.86  
 38 Retzke, Jefferson         10 Stingrays              39.38      38.90  
 39 Busby, David              10 Launchers              38.17      38.94  
 39 Hopkins, Cole             10 Tide                   39.58      38.94  
 41 Jackson, Shaun             9 Sherwood               39.56      39.63  
 42 Jordan, Jack               9 Lily Flagg             39.59      40.36  
 43 Amos, Dawson E            10 Hammerheads            39.75      40.74  
 44 Pendergrass, Charles      10 Stingrays              38.44      41.05  
 45 Badgley, Luke K           10 HAMC                   38.91      41.46  
 46 Rimes, Braden              9 Stingrays              40.94      42.07  
 47 Madsen, Nathan             9 Chapman                44.87      43.16  
 48 Lewis, Jack                9 Lily Flagg             46.01      43.48  
 49 Campbell, Casper          10 Chapman                45.91      44.64  
 50 Ledford, Aiden             9 Camelot                43.85      44.85  
 51 Yocom, Evan                9 YMCA                   53.88      51.16  
 52 Swearengin, Riley T        9 Valley Hill            33.60      53.34  
 53 Harriger, Noah             9 YMCA                   53.77      53.82  
 
Event 20  Boys 9-10 50 Yard Freestyle Exhibition
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Utley, Chase               9 JVRA                   42.31      37.92  
  2 Price, Lawson              9 JVRA                   40.00      39.14  
  3 Lehr, Harrison            10 Blossomwood            40.13      39.60  
  4 Everleth, Luke            10 Launchers              42.25      41.19  
  5 Whelchel, Mason           10 Valley Hill            43.50      41.50  
  6 Kelley, Ben                9 SJST                   42.15      41.77  
  7 Gotvald, Sebastion         9 Makos                  52.27      42.22  
  8 Rosema, Charles           10 Launchers              44.91      42.38  
  9 Benson, Jaxon H           10 Hammerheads            42.25      42.89  
 10 Hicks, Thomas              9 Makos                  42.49      43.13  
 11 Fierro, David              9 Blossomwood            41.60      43.25  
 12 Leven, Max                 9 Blossomwood            44.44      43.29  
 13 Cherry, David             10 Launchers              47.25      43.35  
 14 Harwood, Andrew           10 Blossomwood            44.89      43.72  
 15 Nabors, Aiden              9 SJST                      NT      43.91  
 16 Lerma, Nehemiah           10 Tide                   47.54      44.21  
 17 Brown, Ambrose            10 Tide                   45.56      44.24  
 18 Ross, Jack W              10 HAMC                   48.84      45.00  
 19 Hesse, Oliver             10 Tide                   46.22      45.45  
 20 Dry, Jacob                 9 Makos                  46.23      45.91  
 21 Oneill, Athan e           10 Hammerheads            46.71      46.37  
 22 Taylor, Brodie A           9 Byrd Spring            45.44      46.61  
 23 Rousseau, Jackson         10 SJST                   46.49      46.74  
 24 Simmons, Adam             10 SJST                   46.38      47.17  
 25 Cagel, Hunter             10 Makos                  44.03      47.36  
 26 Schroer, Hutton            9 Stingrays              47.33      48.64  
 27 Hershbine, Greyson K       9 Hammerheads            53.90      48.68  
 28 Wright, Reece             10 SJST                   48.69      49.48  
 29 McElroy, Jacob             9 Blossomwood            49.78      49.70  
 30 Spier, Steven              9 JVRA                   49.09      49.82  
 31 Keener, Henry L            9 Makos                  49.27      50.93  
 32 Cataldi, Daniel           10 Hammerheads            52.47      51.87  
 33 Stanley, William A        10 Makos                  49.59      52.52  
 34 Shaneyfelt, Canyon W      10 HAMC                   55.90      53.37  
 35 Johnson, Cody J           10 Hammerheads            50.76      54.12  
 36 Hull, Levi                10 Lily Flagg             54.95      54.83  
 37 Cobert, Judah             10 Tide                   58.06      55.35  
 38 Stark, Austin M            9 HAMC                 1:01.72      55.36  
 39 Berkholtz, Joshua          9 Makos                1:00.87      55.83  
 40 Hughes, Ethan             10 SJST                   53.01      55.89  
 41 Mann, Tristan             10 JVRA                   57.40      56.26  
 42 Carlson, Wesley           10 YMCA                   58.69      58.32  
 43 Skinner, Johnny            9 Stingrays            1:00.33      58.68  
 44 Alford, Charlie W          9 Byrd Spring            58.83      59.12  
 45 Ayers, Collin              9 SJST                 1:00.09    1:00.56  
 46 Lynch, Caed G              9 HAMC                 1:04.40    1:01.08  
 47 Eubanks, Graham           10 Sherwood             1:03.70    1:01.33  
 48 McClendon, Rylan D         9 Byrd Spring          1:13.20    1:07.61  
 
Event 21  Girls 9-10 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
 RCSL Record:   34.39        1980 Jana Korsch, Camelot                         
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Nuwayhid, Ella J          10 HAMC                   41.23      41.56  
  2 Gindhart, Ella Kate K      9 Hammerheads            44.71      44.11  
  3 Mackey, Story             10 Blossomwood            43.98      44.51  
  4 Marler, Katherine         10 Stingrays              45.40      44.62  
  5 Paparella, Elle           10 Blossomwood            45.39      44.92  
  6 Troyer, Matilda           10 JVRA                   46.43      46.14  
  7 DelValle, Anessa L        10 Byrd Spring            48.07      46.62  
  8 Olsen, Emma                9 Lily Flagg             47.92      47.32  
B - Final
  9 Mullins, Skylar           10 JVRA                   48.22      47.97  
 10 Allan, Isabelle            9 Lily Flagg             48.15      48.06  
 11 Cockrell, Cassidy         10 Stingrays              48.40      48.08  
 12 Hodges, Caroline          10 PIED                   48.31      48.47  
 13 Kimball, Madelyn           9 Gators                 48.26      48.50  
 14 Thomas, Molly             10 Valley Hill            48.50      48.81  
 15 Gyorok, Ava               10 PIED                   48.58      50.33  
 16 Varmette, Eva             10 Camelot                49.57      51.19  
 
Event 21  Girls 9-10 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
 RCSL Record:   34.39        1980 Jana Korsch, Camelot                         
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Nuwayhid, Ella J          10 HAMC                   42.25      41.23  
  2 Mackey, Story             10 Blossomwood            46.19      43.98  
  3 Gindhart, Ella Kate K      9 Hammerheads            45.91      44.71  
  4 Paparella, Elle           10 Blossomwood            47.14      45.39  
  5 Marler, Katherine         10 Stingrays              45.46      45.40  
  6 Troyer, Matilda           10 JVRA                   46.65      46.43  
  7 Olsen, Emma                9 Lily Flagg             48.65      47.92  
  8 DelValle, Anessa L        10 Byrd Spring            49.52      48.07  
-------------------------------------------------------------------------
  9 Allan, Isabelle            9 Lily Flagg             51.93      48.15  
 10 Mullins, Skylar           10 JVRA                   50.90      48.22  
 11 Kimball, Madelyn           9 Gators                 50.62      48.26  
 12 Hodges, Caroline          10 PIED                   49.71      48.31  
 13 Cockrell, Cassidy         10 Stingrays              48.38      48.40  
 14 Thomas, Molly             10 Valley Hill            51.45      48.50  
 15 Gyorok, Ava               10 PIED                   52.22      48.58  
 16 Varmette, Eva             10 Camelot                49.69      49.57  
-------------------------------------------------------------------------
 17 Johnson, Reese            10 JVRA                   49.25      49.99  
 18 Schreiber, Elena           9 Gators                 51.14      50.17  
-------------------------------------------------------------------------
 19 Carter, Rebecca           10 SJST                   51.66      50.18  
 20 Smith, Hayden             10 Tide                   53.90      50.42  
 21 Randolph-Bishop, Katie L  10 Byrd Spring            51.21      51.07  
 22 Butler, Victoria          10 Lily Flagg             53.81      51.25  
 23 Daniel, Caroline           9 Gators                 54.02      52.09  
 24 Lynge, Juliette G         10 HAMC                   51.68      52.35  
 25 Whetstone, Addison         9 Sherwood               52.33      52.55  
 26 Davenport, Allie          10 Blossomwood          1:02.25      53.42  
 27 Roche, Evelyn G            9 Makos                  58.58      54.18  
 28 Schaab, Eva               10 SJST                   57.66      55.13  
 29 Koehler, Riley            10 Launchers              57.98      56.06  
 30 McCloud, Caitlin          10 PIED                   56.61      56.70  
 31 Vann, Jozie R             10 Byrd Spring            58.20      56.89  
 32 Sandidge, Mayson           9 Launchers              56.17      58.05  
 33 Navarro, Amara             9 Makos                1:03.70      59.99  
 34 Preus, Katelyn            10 YMCA                 1:16.00    1:00.03  
 35 Turnbull, Kate            10 Tide                 1:02.63    1:00.29  
 36 Meehan, Lorcan             9 Stingrays            1:04.70    1:00.48  
 37 Butler, Whitney Blair     10 SJST                 1:03.22    1:00.76  
 38 Hunt, Laura                9 Chapman              1:06.70    1:01.13  
 39 Malcomb, Emilia            9 Chapman              1:02.00    1:01.39  
 40 Alderson, Lena             9 Tide                 1:07.34    1:01.70  
 41 Kernan, Samantha           9 Makos                1:05.20    1:02.53  
 42 Rush, Elizabeth            9 YMCA                 1:15.56    1:05.09  
 43 White, Nola                9 Chapman              1:07.50    1:05.33  
 44 Ham, Abby G               10 Hammerheads          1:08.39    1:06.26  
 45 Hoskins, Hannah            9 Chapman              1:10.44    1:08.48  
 46 Bumgarner, Reese           9 Launchers            1:06.05    1:10.71  
 47 Johnson, Mya               9 Camelot              1:15.27    1:13.10  
 48 Hall, Sulli M              9 Hammerheads               NT    1:14.12  
 49 Partlow, Kaley             9 Valley Hill               NT    1:14.47  
 50 Stringer, Shiloh           9 YMCA                 1:14.91    1:16.39  
 -- Fowler, Ava               10 Valley Hill               NT         DQ  
 -- Bellomy, Hailey E         10 HAMC                 1:12.00         DQ  
 
Event 22  Boys 9-10 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
 RCSL Record:   35.98        1997 Jim Wills, Jones Valley                      
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Cooper, Walt              10 Tide                   38.26      38.49  
  2 Hayles, Logan              9 PIED                   41.38      41.04  
  3 Park, Tyler T             10 HAMC                   41.82      41.09  
  4 Cochran, Brooks           10 JVRA                   42.56      41.67  
  5 Horvath, Ben              10 Makos                  43.69      41.74  
  6 Morgan, Stuart             9 Makos                  41.93      41.91  
  7 Cozelos, Aiden            10 Sherwood               42.29      42.37  
  8 Parkinson, Oliver         10 Launchers              43.19      43.69  
B - Final
  9 Hardy, William            10 Gators                 44.71      44.80  
 10 Roberts, Luke             10 Camelot                44.23      45.09  
 11 Paque, Knox                9 Blossomwood            45.86      45.12  
 12 Quinn, Landon              9 Launchers              45.47      45.55  
 13 Pearson, Whiddon          10 Valley Hill            45.94      46.56  
 14 McCarver, Camden          10 SJST                   48.63      48.48  
 15 Cantey, Waring             9 Makos                  47.99      49.18  
 16 Carney, Garrison           9 Valley Hill            48.88      49.74  
 
Event 22  Boys 9-10 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
 RCSL Record:   35.98        1997 Jim Wills, Jones Valley                      
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Cooper, Walt              10 Tide                   38.10      38.26  
  2 Hayles, Logan              9 PIED                   42.43      41.38  
  3 Park, Tyler T             10 HAMC                   41.22      41.82  
  4 Morgan, Stuart             9 Makos                  42.32      41.93  
  5 Cozelos, Aiden            10 Sherwood               42.03      42.29  
  6 Cochran, Brooks           10 JVRA                   43.41      42.56  
  7 Parkinson, Oliver         10 Launchers              43.90      43.19  
  8 Horvath, Ben              10 Makos                  42.48      43.69  
-------------------------------------------------------------------------
  9 Roberts, Luke             10 Camelot                48.71      44.23  
 10 Hardy, William            10 Gators                 45.91      44.71  
 11 Quinn, Landon              9 Launchers              46.46      45.47  
 12 Paque, Knox                9 Blossomwood            46.57      45.86  
 13 Pearson, Whiddon          10 Valley Hill            47.50      45.94  
 14 Cantey, Waring             9 Makos                  48.77      47.99  
 15 McCarver, Camden          10 SJST                   49.59      48.63  
 16 Carney, Garrison           9 Valley Hill            49.81      48.88  
-------------------------------------------------------------------------
 17 Carter, William           10 Valley Hill            51.15      48.95  
 18 Sieja, Oliver             10 PIED                      NT      49.03  
-------------------------------------------------------------------------
 19 Appletoft, Austin          9 HAMC                   47.37      49.04  
 20 Newlin, Joseph            10 JVRA                   49.63      49.43  
 21 Locke, Gavin              10 SJST                   49.57      49.83  
 22 Borchers, Philip           9 Tide                   56.90      50.45  
 23 Jackson, Peyton            9 Blossomwood            50.36      50.53  
 24 Bradley, Thomas            9 Lily Flagg             50.93      50.57  
 25 Ayres, Charles             9 Gators                 46.96      50.85  
 26 Wren, Henry                9 Launchers              52.36      51.12  
 27 Murphree, Bright           9 Stingrays              50.64      51.19  
 28 Kern, CJ                   9 Hammerheads            53.06      52.03  
 29 Barry, Caleb              10 Hammerheads            54.32      52.27  
 30 Brown, Felix               9 Tide                   55.15      52.97  
 31 Sturmfels, Frank          10 Lily Flagg             57.62      53.06  
 32 Penter, Colton            10 JVRA                   59.07      53.42  
 33 Retzke, Jefferson         10 Stingrays              49.32      53.48  
 34 Taylor, John Marshall      9 Gators                 57.57      53.99  
 35 Hulgan, Ryan              10 Stingrays              56.88      54.08  
 36 Lewis, Jackson C           9 Hammerheads            53.56      54.43  
 37 Jackson, Shaun             9 Sherwood               52.25      54.62  
 38 Mosby, Walker             10 Sherwood               55.97      54.73  
 39 Schmitz, Wilson           10 PIED                 1:01.72      55.68  
 40 Bellomy, Caleb S           9 HAMC                 1:14.08      56.38  
 41 Whitehead, Brooks          9 Blossomwood               NT      59.24  
 42 Sisk, Brantley            10 Camelot                   NT    1:00.14  
 43 Grisham, Hudson           10 SJST                 1:07.33    1:02.80  
 44 Partain, Warren S          9 Byrd Spring          1:04.07    1:04.81  
 45 Ledford, Aiden             9 Camelot              1:10.75    1:05.72  
 46 McNeil, Ben McNugget R    10 Byrd Spring          1:21.62    1:18.93  
 -- Harriger, Noah             9 YMCA                 1:24.13         DQ  
 -- Johnson, Collin           10 Lily Flagg           1:00.32         DQ  
 -- Crews, Gideon A           10 Byrd Spring          1:17.84         DQ  
 -- Yocom, Evan                9 YMCA                 1:26.25         DQ  
 
Event 23  Girls 11-12 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
 RCSL Record:   2:04.71        1999 Piedmont                                   
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Greenwyche Gators  'A'                            2:13.86    2:10.43  
     1) Meyer, Macie 12                 2) Daniel, Bella 11               
     3) Scales, Amelia 12               4) Ayres, Caroline 12             
  2 Blossomwood Swim Team  'A'                        2:18.02    2:12.52  
     1) Ingram, Katie E 11              2) Howell, Rowen 12               
     3) Krichev, Sophie 11              4) Vela, Natalia 11               
  3 Sherwood Swim Team  'A'                           2:21.56    2:15.94  
     1) Whetstone, Savannah 12          2) Maddox, Amelia 12              
     3) Merrell, Kate 11                4) Causey, Elizabeth 11           
  4 Whitesburg Tide  'A'                              2:23.29    2:16.14  
     1) Smith, Addison 11               2) Miller, Taylor 12              
     3) Hopkins, Avery A 12             4) Hawkins, Virginia L 12         
  5 Jones Valley Recreation Assn.  'A'                2:18.84    2:17.66  
     1) Still, Abigail 12               2) Amos, Fin 11                   
     3) Thomas, Katherine 11            4) King, Betsy 12                 
  6 Sharon Johnston Swim Team  'A'                    2:25.94    2:19.73  
     1) Owen, Rylee 11                  2) Caruso, Lexie 11               
     3) Simmons, Alaina 12              4) McCrary, Akasha 12             
  7 Redstone Arsenal Launchers  'A'                   2:24.16    2:20.07  
     1) Cline, Kailee 11                2) Poole, Genevieve 11            
     3) Blankenship, Katelyn X 12       4) Koehler, Finnley 12            
  8 Lily Flagg  Swim Team  'A'                        2:27.48    2:24.18  
     1) Young, Keira 11                 2) Chua, Fletcher 12              
     3) Olsen, Rebecca 11               4) Newby, Makinley 12             
  9 Mountain Springs  'A'                             2:37.02    2:36.41  
     1) Walker, Molly 12                2) Retzke, Lillian 12             
     3) McCool, Keely S 11              4) Cockrell, Collyns 12           
 10 Monte Sano  'A'                                   2:45.14    2:39.86  
     1) Cunha, Masie 12                 2) Campbell, Abby 11              
     3) Davis, Harlee 11                4) Williams, Lilly 11             
 11 Mt. Carmel Hammerheads  'A'                       2:39.84    2:41.10  
     1) Brewer, Sarah K 11              2) Bukenya, Trish M 12            
     3) Corbett, Alex K 12              4) Adams, Claire 12               
 12 YMCA Seals  'A'                                   2:51.83    2:50.70  
     1) Havin, Elizabeth 11             2) Burkholder, Clara 12           
     3) Buechler, Lydia 12              4) Harwell, Sophie 11             
 13 Piedmont Piranhas  'A'                            2:54.46    2:56.35  
     1) Handley, Chloe 11               2) Doiron, Rebecca 11             
     3) Bostick, Adaline 11             4) Monroe, Bella 9                
 14 Hampton Cove Hurricanes  'A'                      3:01.32    2:58.77  
     1) Shepard, Sydney P 12            2) Neicamp, Sydney-Kate L 12      
     3) Watson, Alexa B 11              4) Podboy, Abbie K 11             
 15 Byrd Spring  'A'                                  3:08.65    2:59.84  
     1) Henriksen, Anna S 11            2) Partain, Shelby B 11           
     3) Taylor, Kya A 12                4) Smith, Camydn A 12             
 16 Camelot Recreation Association  'A'               3:03.37    3:01.05  
     1) Becker, Audrey 12               2) Roden-Poppe, Dakota 11         
     3) Reeves, Brooke 11               4) Saller, Elsie 11               
 
Event 24  Boys 11-12 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
 RCSL Record:   2:05.09   7/13/2013 Mt. Carmel Hammerheads, MCST               
                         C Amos, C Worshek, J Sentell, R Worshek           
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Greenwyche Gators  'A'                            2:13.13    2:12.16  
     1) Derrick, Andrew 12              2) Lunsford, Judd 12              
     3) Lee, Paul 12                    4) Johnson, Wesley 11             
  2 Jones Valley Recreation Assn.  'A'                2:21.38    2:16.37  
     1) Bedsole, Luke 12                2) Patz, Isaac 11                 
     3) Wade, Maverick 12               4) Troyer, Jacob 11               
  3 Hampton Cove Hurricanes  'A'                      2:29.15    2:24.17  
     1) Hernandez, Kian T 12            2) Helton, Evan A 12              
     3) Blauwkamp, Zach F 12            4) Wright, Adam D 11              
  4 Mt. Carmel Hammerheads  'A'                       2:29.95    2:24.28  
     1) Guerin, Owen F 11               2) Oneill, Grattan f 12           
     3) Ham, Luke H 12                  4) Tewalt, Sawyer C 11            
  5 YMCA Seals  'A'                                   2:32.88    2:31.58  
     1) Samples, Caleb 12               2) Gilchrist, Eli 12              
     3) Sexton, Evan 12                 4) Willingham, Crishawn 11        
  6 Monte Sano  'A'                                   2:35.00    2:32.88  
     1) Keener, William W 12            2) Baumgartner, Max T 11          
     3) Williams, Nate 12               4) Lee, Salem 11                  
  7 Lily Flagg  Swim Team  'A'                        2:39.55    2:34.99  
     1) Foreman, Andrew 11              2) Johnson, Luke 11               
     3) Barnett, Parker 11              4) Borders, Will 12               
  8 Byrd Spring  'A'                                  2:48.89    2:38.83  
     1) Ashburn, Evan D 11              2) Jones, Paul A 12               
     3) Smith, Hoke H 12                4) Carden, Reece A 12             
  9 Sharon Johnston Swim Team  'A'                    2:52.48    2:39.43  
     1) McDonald, Bobby 12              2) Tipton, Braden 11              
     3) Nulter, Dean 12                 4) Applegate, Logan 11            
 10 Whitesburg Tide  'A'                              2:56.77    2:46.05  
     1) Dickens, Gregory 12             2) Morris, Luke 11                
     3) Alderson, Christian 11          4) Yurick, Mark 12                
 11 Blossomwood Swim Team  'A'                        2:49.42    2:46.81  
     1) Clark, Brackin 11               2) Roberts, Bross 11              
     3) Blankenship, Will 12            4) Watson, Ben 11                 
 12 Sherwood Swim Team  'A'                           3:13.65    2:55.68  
     1) Mosby, Trip 11                  2) Hammer, Matthew 12             
     3) Pace, Juan 12                   4) Naylon, Elijah 11              
 13 Mountain Springs  'A'                             3:15.37    3:14.74  
     1) Rimes, Braden 9                 2) Buzzetta, Jack 12              
     3) Schroer, Keaton 11              4) Roberts, Nathan 11             
 -- Valley Hill Country Club  'A'                     2:39.52         DQ  
     1) Bickel, Riggs 11                2) Carney, Cameron 11             
     3) Pearson, Charles H 12           4) Erwin, Lukas 11                
 -- Camelot Recreation Association  'A'               2:58.03         DQ  
     1) Lemke, Wilson R 12              2) Burnham, Nikolas 12            
     3) Greaves, Gavin 12               4) Elliot, Sam 12                 
 
Event 25  Girls 13-14 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
 RCSL Record:   1:55.40   7/11/2015 Piedmont                                   
                         M Monk, A Monk, A Schloss, C Strankman            
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Blossomwood Swim Team  'A'                        2:03.67    2:00.59  
     1) Yates, Madelyn 14               2) Bruce, Katie Wilson 13         
     3) Krichev, Audrey 13              4) Fann, Josey 13                 
  2 Jones Valley Recreation Assn.  'A'                2:05.91    2:00.90  
     1) King, Mary Foster 14            2) Amos, Haynes 13                
     3) Kalange, Sydney 14              4) Kowalczyk, Angela 13           
  3 Mountain Springs  'A'                             2:11.35    2:09.07  
     1) Johnston, Emma 14               2) Wilder, Walden 14              
     3) Roberts, Noah 13                4) Comulada, Gabriela 14          
  4 Sharon Johnston Swim Team  'A'                    2:15.63    2:14.50  
     1) Gaskin, Alayna 14               2) Kimbrell, Mackenzie 14         
     3) McCleary, Ella 14               4) Owen, Bailey 13                
  5 Greenwyche Gators  'A'                            2:18.64    2:14.70  
     1) Sowash, Lillian 14              2) Scott, Sydney 13               
     3) Houser, Michaela 14             4) Edmondson, Lucy 13             
  6 Mt. Carmel Hammerheads  'A'                       2:16.04    2:15.36  
     1) Culbreath, Haley 13             2) Rowell, Emily C 14             
     3) Taylor, Devyn M 14              4) Pierce, Anna H 13              
  7 Lily Flagg  Swim Team  'A'                        2:21.02    2:16.73  
     1) Zajac, Sophia 13                2) Hicks, Krysanne 13             
     3) Chua, Catherine 14              4) Yates, Adison 13               
  8 Monte Sano  'A'                                   2:20.35    2:18.42  
     1) Quadrini, Grace M 14            2) Evans, Alexandra 13            
     3) Hicks, Taylor 13                4) Keener, Clara E 14             
  9 Byrd Spring  'A'                                  2:29.98    2:21.61  
     1) Henriksen, Emma M 14            2) Lowe, Claudia E 13             
     3) Raby, Catie Rose R 13           4) Henriksen, Ava L 13            
 10 Whitesburg Tide  'A'                              2:29.74    2:22.54  
     1) Butler, Avery 14                2) Thompson, Lillian 14           
     3) Shea, Bess 13                   4) Maurer, Sophie 13              
 11 Camelot Recreation Association  'A'               2:18.14    2:29.37  
     1) Johnson, Lily 14                2) Holloway, Ellie 14             
     3) Roberts, Sofia 14               4) Reeves, Kate 14                
 12 Redstone Arsenal Launchers  'A'                   2:21.30    2:31.04  
     1) Wical, Alexia 13                2) Wical, Bianca 11               
     3) Cline, Rebekah 13               4) Cherry, Rebekah 14             
 13 Valley Hill Country Club  'A'                     2:42.58    2:34.26  
     1) Brown, Virginia A 13            2) Engel, Judith 14               
     3) Wilson, Kaylen 13               4) Warwick, Isabella M 14         
 
Event 26  Boys 13-14 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
 RCSL Record:   1:50.76   7/11/2015 Piedmont                                   
                         C Chance, A Nurre, E Wan, B Werth                 
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Greenwyche Gators  'A'                            1:56.92    1:52.41  
     1) Hardy, Samuel 14                2) Freeman, Justin 13             
     3) Johnson, Bradford 13            4) Barlow, Bo 14                  
  2 Jones Valley Recreation Assn.  'A'                2:01.45    1:54.88  
     1) Byrd, Will 14                   2) Neville, Will 13               
     3) Thomas, James-Hale 14           4) Watkins, Thomas 13             
  3 Mountain Springs  'A'                             2:10.19    2:07.14  
     1) Peffer, Nolan 14                2) Rainey, Lawson 14              
     3) Towry, Warren 14                4) York, Peyton J 14              
  4 Camelot Recreation Association  'A'               2:15.43    2:07.27  
     1) Bigelow, Davis 13               2) McNeill, Ryan 14               
     3) Ashton, Liam 13                 4) Sisk, Britton 13               
  5 Byrd Spring  'A'                                  2:15.18    2:08.57  
     1) Lindow, Gabe N 14               2) Smith, Sawyer B 14             
     3) Bishop, Matthew F 14            4) Hill, Adam A 13                
  6 Monte Sano  'A'                                   2:15.24    2:09.27  
     1) Worthy, Will K 14               2) Huskey, Alec 13                
     3) Navarro, Django 14              4) McMillion, Caleb J 13          
  7 Piedmont Piranhas  'A'                            2:16.74    2:16.39  
     1) Hopkins, Fields 14              2) Elkins, Jack 13                
     3) Walker, Philip 13               4) Hopkins, Kemper 12             
  8 Mt. Carmel Hammerheads  'A'                       2:22.36    2:16.83  
     1) Welcome, Jermaine L 13          2) Oneill, Bram j 14              
     3) Amos, Andrew J 14               4) Maynard, Gavin 14              
  9 Lily Flagg  Swim Team  'A'                        2:26.45    2:22.68  
     1) Hull, Josiah 13                 2) Barnett, Evan 14               
     3) Wood, Gabe 13                   4) Freeman, Thomas 14             
 10 Redstone Arsenal Launchers  'A'                   2:44.88    2:30.61  
     1) Groves, Riley T 14              2) Walker, Charley 11             
     3) Taylor, Harrison R 13           4) Hamilton, Robert 14            
 11 Blossomwood Swim Team  'A'                        2:28.53    2:31.00  
     1) Bohan, John 14                  2) Mitchell, Jack 13              
     3) Johnston, Matthew 13            4) Mackey, Cade 13                
 12 Hampton Cove Hurricanes  'A'                      2:42.25    2:37.47  
     1) Smouse, Tyler J 13              2) Watson, Gabriel R 14           
     3) McClelland, Evan P 14           4) Williams, Evan B 14            
 13 Chapman Swim Team  'A'                            2:45.90    2:38.18  
     1) Fratangelo, Cole 14             2) Weir, Walker 14                
     3) Bryant, Gatlin 14               4) Weir, Will 14                  
 14 YMCA Seals  'A'                                   2:52.28    2:46.40  
     1) Bagwell, Taylor 14              2) Vasquez, Micah 14              
     3) Baughn, Max 14                  4) Mack, Frankie 14               
 
Event 27  Girls 15-17 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
 RCSL Record:   1:54.21   7/14/2018 Jones Valley                               
                         A Shepherd, R Hamilton, V Graves, C Patz          
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Blossomwood Swim Team  'A'                        1:58.93    1:54.23  
     1) Cimino, Maddie 17               2) Blasingame, Claire 16          
     3) Graves, Virginia 16             4) Krichev, Julia 15              
  2 Jones Valley Recreation Assn.  'A'                1:56.77    1:54.84  
     1) Shepherd, Anna 16               2) Hamilton, Rebekah 16           
     3) Patz, Callie 17                 4) Bibb, Maddie 15                
  3 Mt. Carmel Hammerheads  'A'                       2:09.53    2:03.82  
     1) Griffin, Caitlyn V 15           2) Hoyt, Ashley 15                
     3) Orcutt, Colby C 16              4) Rowell, Chloe I 16             
  4 Redstone Arsenal Launchers  'A'                   2:09.31    2:04.22  
     1) Scott, Kayley E 15              2) Busby, Elizabeth 15            
     3) Wiggins, Teresa L 15            4) Scott, Grace A 17              
  5 Piedmont Piranhas  'A'                            2:14.01    2:05.37  
     1) Monk, Marybeth 17               2) McEniry, Katie 14              
     3) Nurre, Jane 15                  4) Archer, Jamie 16               
  6 Mountain Springs  'A'                             2:11.51    2:06.45  
     1) Schaefer, Genevieve 16          2) York, Priscilla 17             
     3) McDonald, Naomi 17              4) Brandon, Sophie 16             
  7 Byrd Spring  'A'                                  2:12.87    2:08.18  
     1) Lindow, Tess M 16               2) Flinn, Bailey N 16             
     3) Kelton, Laurel M 17             4) Hinely, Mary E 16              
  8 Sharon Johnston Swim Team  'A'                    2:16.01    2:10.96  
     1) McDonald, Savannah 15           2) Hanhart, Kaitlyn 15            
     3) Nabors, Carlee 15               4) Ryan, Ashleigh 15              
  8 Hampton Cove Hurricanes  'A'                      2:09.12    2:10.96  
     1) Harrison, Kimberly A 17         2) Blauwkamp, XiXi K 15           
     3) Pleva, Clare E 15               4) Helton, Erin M 17              
 10 Greenwyche Gators  'A'                            2:16.43    2:12.63  
     1) Ferguson, Rebecca 17            2) Ferguson, Emily 17             
     3) Clary, Sydney 15                4) Scales, Ansley 15              
 11 Monte Sano  'A'                                   2:17.83    2:16.58  
     1) Wistner, Abigail N 17           2) Rabban, Bella 17               
     3) Bledsoe, Leah 17                4) Rabban, Sophie 16              
 12 Whitesburg Tide  'A'                              2:21.03    2:16.73  
     1) Moffet, Victoria 17             2) Shea, Emma 15                  
     3) Jones, Alison 16                4) Zibas, Camille 16              
 13 Sherwood Swim Team  'A'                           2:22.66    2:23.60  
     1) McComb, Meg Catherine 16        2) Hammer, Emily 16               
     3) Moore, Hayley 16                4) Kyemba, Sophia 14              
 14 Lily Flagg  Swim Team  'A'                        2:27.12    2:24.31  
     1) Lewis, Sarah 17                 2) Kowalczyk, Elizabeth 17        
     3) Jones, Haley 16                 4) Vosahlik, Elizabeth 15         
 15 Camelot Recreation Association  'A'               2:37.39    2:33.55  
     1) Jones, Morgan E 17              2) Burnham, Victoria 16           
     3) Bigelow, Quinn 15               4) Lemke, AnnaBeth E 15           
 16 Chapman Swim Team  'A'                                 NT    2:53.11  
     1) White, Kaitlyn 15               2) Murley, Jamie 15               
     3) Bryant, Shelby 16               4) Pitts, Olivia 14               
 
Event 28  Boys 15-17 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
 RCSL Record:   1:39.82   7/14/2018 Mt. Carmel, Piranhas                       
                         C Amos, C Worshek, R Worshek, J Shen              
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Mt. Carmel Hammerheads  'A'                       1:47.82    1:41.33  
     1) Amos, Carson P 17               2) Pierce, Thomas J 16            
     3) Worshek, Riley C 17             4) Sentell, Jack H 17             
  2 Greenwyche Gators  'A'                            1:48.98    1:45.86  
     1) O'Neil, Stephen 16              2) Scott, Spencer 16              
     3) Kimball, Myles 15               4) Rogers, Jackson 17             
  3 Jones Valley Recreation Assn.  'A'                1:49.83    1:46.32  
     1) Bedsole, Chris 15               2) Barraza, Chris 16              
     3) Tao, Matthew 17                 4) Barker, Luke 17                
  4 Mountain Springs  'A'                             1:51.92    1:47.48  
     1) Garding, Nikolai 16             2) Bennett, Jamieson 15           
     3) Peffer, Gage 17                 4) Johnston, Drew 17              
  5 Sharon Johnston Swim Team  'A'                    1:53.94    1:48.10  
     1) McDonald, Brock 13              2) Erskine, Keyshawn 16           
     3) Driver, David 15                4) Simmons, Evan 16               
  6 Byrd Spring  'A'                                  1:55.43    1:49.31  
     1) Hill, Aaron M 16                2) Lowe, Josh M 16                
     3) Lawson, Jackson B 15            4) Jones, Adam J 17               
  7 Whitesburg Tide  'A'                              1:53.57    1:49.85  
     1) Stinson, Jake 15                2) Harlow, Owen 16                
     3) Steadmon, Lync 17               4) Wilson, Walker 15              
  8 Lily Flagg  Swim Team  'A'                        2:00.21    1:54.41  
     1) Schmuck, Landry 15              2) Rorex, John David 17           
     3) Chua, CJ 16                     4) Hubbert, Benjamin 17           
  9 Blossomwood Swim Team  'A'                        1:54.69    1:57.64  
     1) Cooper, Curtis 16               2) Hyatt, Mike 16                 
     3) Theisen, Landon 16              4) Blankenship, Nate 17           
 10 Sherwood Swim Team  'A'                           2:05.13    2:00.50  
     1) Holtcamp, Mason S 16            2) Purser, Gibson 15              
     3) Purser, Hayden 15               4) Rorick, Michael 17             
 11 Monte Sano  'A'                                   2:05.43    2:00.62  
     1) Kolb, Peter 17                  2) Stephens, Henry T 17           
     3) Perry, Quillan 16               4) Craig, Kieran M 16             
 12 Piedmont Piranhas  'A'                            2:06.49    2:01.78  
     1) Carroll, Hayden 16              2) Schuetz, Neil 17               
     3) Jackson, Caden 15               4) Walker, Owen 15                
 13 Hampton Cove Hurricanes  'A'                      2:15.25    2:10.32  
     1) Wright, Christopher T 17        2) Newman, Barrett W 15           
     3) Miller, Darin J 15              4) Smouse, Gabriel M 15           
 14 Camelot Recreation Association  'A'               2:19.78    2:15.47  
     1) Varmette, Pete 16               2) Lewis, Jes 15                  
     3) Bigelow, Wilson 17              4) Carpenter, Cale 13             
 
Event 29  Girls 11-12 50 Yard Freestyle Exhibition
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Towers, Madelyn           11 SJST                   34.16      31.84  
  2 Duckett, Claire           12 JVRA                   33.82      32.19  
  3 Wical, Bianca             11 Launchers              35.07      32.96  
  4 Anderson, Ellie           11 JVRA                   34.22      33.72  
  5 Norton, Keegan            12 Launchers              33.64      34.14  
  6 Groves, Brooke T          12 Launchers              35.01      34.35  
  7 Mullins, Mem              11 Blossomwood            36.65      34.39  
  8 Troutman, Lyndsey         11 SJST                   37.47      34.84  
  9 Spink, Caitlyn            11 JVRA                   36.70      35.26  
 10 Elmore, Emma Lee          11 Lily Flagg             40.71      35.83  
 11 Somers, Madeleine         11 Stingrays              39.88      35.85  
 12 Killian, Lilly            12 YMCA                   38.34      35.99  
 13 Boyd, Zadie               12 Stingrays              36.31      36.56  
 13 Detwiler, Jane            12 Sherwood               39.93      36.56  
 15 Sowash, Riley             11 Gators                 37.52      36.99  
 16 Fierro, Averee            11 Blossomwood            37.63      37.00  
 17 Ward, Claire              11 Makos                  37.77      37.21  
 18 Baker, Austill            11 JVRA                   38.21      37.22  
 19 Edwards, Carrie           11 Stingrays              39.62      37.28  
 20 Mayo, Avarie              11 Lily Flagg             38.94      37.53  
 21 Sharpe, Julia             12 JVRA                   36.65      37.58  
 22 Wargo, Sophie             12 SJST                   38.37      37.67  
 23 Cantey, Lily              11 Makos                  40.49      37.99  
 24 Willis, Adley             11 Sherwood               41.34      38.17  
 25 Stephens, Adalin          11 Tide                      NT      38.68  
 26 Butler, Charlotte         11 Lily Flagg             40.96      38.71  
 27 Watts, Amber              12 Blossomwood            37.20      38.87  
 28 Ledford, Abby             11 Camelot                46.36      38.88  
 29 McGilton, Savannah        12 SJST                   41.95      39.04  
 30 Jordan, Addie Jane        11 Lily Flagg             39.86      39.15  
 31 Cozelos, Josie            11 Sherwood               43.50      39.35  
 32 Borchers, Allegra         11 Tide                   39.91      39.92  
 33 Bumgarner, Briley         11 Launchers              39.55      40.45  
 34 Alford, Anna Kate         12 YMCA                   43.44      40.70  
 35 Reynolds, Sarah           12 YMCA                   47.60      41.17  
 36 McCann, Maggie            11 Tide                   49.72      41.96  
 37 Prichard, Lilly           11 YMCA                   42.58      42.19  
 38 Bradley, Genevieve        11 Lily Flagg             43.88      43.07  
 39 Young, Allison E          11 Hammerheads            45.41      43.56  
 40 Freeman, Elizabeth        12 Lily Flagg             45.52      43.97  
 41 Kirkham, Sarah            11 SJST                   45.97      44.36  
 42 Acosta, Sierra            11 HAMC                      NT      48.71  
 43 Kern, Yzzy M              11 Hammerheads            48.94      49.07  
 44 Reynolds, Madeline        11 YMCA                   53.72      49.41  
 45 Bailey, Isabella          11 YMCA                   54.37      54.85  
 46 Bragg, Scilia             11 SJST                 1:00.32    1:01.75  
 
Event 30  Boys 11-12 50 Yard Freestyle Exhibition
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Smith, George             12 Gators                 34.88      33.79  
  2 Pugh, Benjamin            11 JVRA                   38.20      34.05  
  3 Yates, Aeron              11 Lily Flagg             38.49      34.56  
  4 Green, Henry              12 Gators                 37.00      34.74  
  5 Echols, Paul              11 Makos                  40.23      36.55  
  6 Kent, Farrell             11 Gators                 37.00      36.84  
  7 Cooper, Matthew W         11 HAMC                   38.03      37.25  
  8 Kingsbury, Alexander F    11 HAMC                   39.60      37.29  
  9 Kingsbury, Benjamin D     11 HAMC                   38.94      37.49  
 10 Navarro, Felix            11 Makos                  42.83      37.82  
 11 Paulus, Jensen            11 JVRA                   37.78      38.01  
 12 McJunkins, Caleb          12 Makos                  44.26      38.76  
 13 Cagle, Patrick            12 Makos                  41.47      39.27  
 14 McCary, Thad              11 Gators                 38.89      39.48  
 15 Templeton, Hunter A       12 Makos                  41.30      39.60  
 16 Evans, Matthew            11 Makos                  42.83      40.01  
 17 Gariepy, Larry            11 Tide                   44.45      40.29  
 18 Lynge, James G            11 HAMC                   48.37      40.77  
 19 Elmore, Nathan            12 Lily Flagg             41.40      40.79  
 20 Brinkley, John Allen      12 Blossomwood            42.77      42.20  
 21 Thompson, Cameron         11 SJST                   48.51      47.84  
 22 Hicks, Seth               11 Tide                   53.83      51.07  
 23 Yohe, Adam                11 SJST                   56.85      52.76  
 24 Seagroves, Brandon        12 Hammerheads            48.63      53.84  
 25 Bott, Dale                11 SJST                   54.05      54.38  
 26 Dicus, Jaxon              11 Camelot                   NT      55.12  
 27 Eaker, Caden              11 Makos                1:05.94      57.22  
 28 Ticola, Evan              11 Makos                  59.76      58.07  
 
Event 31  Girls 13-14 50 Yard Freestyle Exhibition
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Heritage, Greer           13 Blossomwood            30.89      29.58  
  2 Heritage, Preston         13 Blossomwood            32.15      30.09  
  3 Cleary, Erin              13 SJST                   30.68      30.72  
  4 Butler, Isabella          13 Lily Flagg             34.64      32.59  
  5 Fierro, Brooke            13 Blossomwood            33.78      33.43  
  6 Hannah, Erin              14 Stingrays              33.69      33.63  
  7 Worthy, Emily M           13 Makos                  40.68      34.62  
  8 Kirkham, Hannah           14 SJST                   35.08      35.00  
  9 Mullaney, Maggie          13 Makos                     NT      35.25  
 10 Chudy, Allie G            13 Byrd Spring            38.53      36.89  
 11 Thompson, Paige           13 Tide                   37.46      37.20  
 12 Tucker, Sierra A          14 Hammerheads            39.21      37.50  
 13 Roche, Elise K            13 Makos                  38.41      37.55  
 14 Bott, Sara                14 SJST                   40.51      38.09  
 15 Davis, Sydney E           13 Hammerheads            43.64      39.69  
 16 Brock, Rebecca            13 SJST                   42.50      44.19  
 17 Bott, Jennifer            13 SJST                   47.07      45.87  
 
Event 32  Boys 13-14 50 Yard Freestyle Exhibition
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Boyd, Matthew             13 Stingrays              29.94      30.54  
  2 Templeton, Taylor D       13 Makos                     NT      34.98  
  3 Kolb, Joshua              14 Makos                  42.35      39.09  
  4 Mack, Frankie             14 YMCA                   41.75      40.59  
 
Event 33  Girls 15-17 50 Yard Freestyle Exhibition
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 McClendon, Kaidan R       15 Byrd Spring            32.07      31.73  
  2 Perry, Olivia             15 Makos                  35.16      33.08  
  3 McCann, Morgan            16 Blossomwood            36.13      34.51  
  4 Sampson, Lexi             16 SJST                   34.62      35.02  
  5 Bowar, Heaven             17 SJST                   38.64      38.02  
  6 Simrell, Mary Kate        15 Tide                   42.33      38.94  
  7 Craig, Alexis M           15 Makos                  44.37      41.92  
  8 Frazier, Shelby           16 SJST                   39.66      42.05  
  9 Masterson, Margaret       16 Makos                  32.67      46.17  
 
Event 34  Boys 15-17 50 Yard Freestyle Exhibition
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Oneill, Hudson p          15 Hammerheads            25.34      24.76  
  2 Comulada, Gavin           16 Stingrays              26.31      25.36  
  3 Hesse, Fletcher           15 Tide                   27.84      26.19  
  4 Medlin, Taylor            17 SJST                   28.13      26.54  
  5 Steward, Wesley           15 Sherwood               30.69      28.76  
  6 Broyles, Lawson           16 SJST                   30.64      29.05  
  7 Menzel, Isaac             16 Hammerheads            29.90      29.36  
  8 Borchers, Samuel          15 Tide                   31.65      29.80  
  9 Spence, Brady             15 Tide                   30.07      29.87  
 10 Watkins, Lawrence         15 SJST                   27.08      31.41  
 11 Hicks, Daniel             15 SJST                   29.95      31.84  
 12 Sithole, Henry            15 Tide                   31.35      33.60  
 
Event 35  Girls 11-12 50 Yard Freestyle
===============================================================================
 RCSL Record:   25.39    7/9/2011 Chloe Hui, Jones Valley                      
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Krichev, Sophie           11 Blossomwood            26.49      26.59  
  2 King, Betsy               12 JVRA                   27.81      27.59  
  3 Whetstone, Savannah       12 Sherwood               28.10      27.89  
  4 Neicamp, Sydney-Kate L    12 HAMC                   27.90      27.96  
  5 Ayres, Caroline           12 Gators                 27.93      27.97  
  6 Hopkins, Avery A          12 Tide                   28.91      28.98  
  7 Scales, Amelia            12 Gators                 28.82      29.04  
  8 Howell, Rowen             12 Blossomwood            28.54      29.35  
B - Final
  9 Chua, Fletcher            12 Lily Flagg             29.94      29.93  
 10 Newby, Makinley           12 Lily Flagg             30.47      30.00  
 11 Cline, Kailee             11 Launchers              29.82      30.29  
 12 Koehler, Finnley          12 Launchers              29.90      30.49  
 12 Smith, Addison            11 Tide                   29.61      30.49  
 14 McCrary, Akasha           12 SJST                   29.86      30.58  
 15 Walker, Molly             12 Stingrays              30.76      31.33  
 16 Daniel, Bella             11 Gators                 30.64      31.35  
 
Event 35  Girls 11-12 50 Yard Freestyle
===============================================================================
 RCSL Record:   25.39    7/9/2011 Chloe Hui, Jones Valley                      
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Krichev, Sophie           11 Blossomwood            27.38      26.49  
  2 King, Betsy               12 JVRA                   27.44      27.81  
  3 Neicamp, Sydney-Kate L    12 HAMC                   29.16      27.90  
  4 Ayres, Caroline           12 Gators                 28.62      27.93  
  5 Whetstone, Savannah       12 Sherwood               29.77      28.10  
  6 Howell, Rowen             12 Blossomwood            29.08      28.54  
  7 Scales, Amelia            12 Gators                 29.51      28.82  
  8 Hopkins, Avery A          12 Tide                   29.07      28.91  
-------------------------------------------------------------------------
  9 Smith, Addison            11 Tide                   29.86      29.61  
 10 Cline, Kailee             11 Launchers              30.94      29.82  
 11 McCrary, Akasha           12 SJST                   29.81      29.86  
 12 Koehler, Finnley          12 Launchers              32.00      29.90  
 13 Chua, Fletcher            12 Lily Flagg             30.80      29.94  
 14 Newby, Makinley           12 Lily Flagg             30.43      30.47  
 15 Daniel, Bella             11 Gators                 30.71      30.64  
 16 Walker, Molly             12 Stingrays              30.53      30.76  
-------------------------------------------------------------------------
 17 Thomas, Katherine         11 JVRA                   30.94      30.77  
 18 Miller, Taylor            12 Tide                   31.28      30.93  
-------------------------------------------------------------------------
 19 Vela, Natalia             11 Blossomwood            31.36      30.98  
 20 Owen, Rylee               11 SJST                   32.48      31.34  
 21 Buechler, Lydia           12 YMCA                   31.76      31.41  
 22 Henriksen, Anna S         11 Byrd Spring            31.51      31.42  
 23 Retzke, Lillian           12 Stingrays              30.90      31.45  
 24 Simmons, Alaina           12 SJST                   32.25      31.81  
 25 Bibb, Maret               11 JVRA                   32.07      31.87  
 26 Poole, Genevieve          11 Launchers              32.98      31.96  
 27 Young, Keira              11 Lily Flagg             32.16      31.97  
 28 Corbett, Alex K           12 Hammerheads            32.24      32.15  
 29 Roden-Poppe, Dakota       11 Camelot                34.45      32.66  
 30 Bukenya, Trish M          12 Hammerheads            33.85      32.91  
 31 Bostick, Adaline          11 PIED                   33.43      33.40  
 32 Williams, Lilly           11 Makos                  34.72      33.65  
 33 Causey, Emory             11 Sherwood               34.52      33.70  
 34 Causey, Elizabeth         11 Sherwood               34.49      34.03  
 35 Cunha, Masie              12 Makos                  34.43      34.35  
 36 Doiron, Rebecca           11 PIED                   37.86      34.39  
 37 Cockrell, Collyns         12 Stingrays              31.90      34.69  
 38 Ingram, Preslee           11 Chapman                36.37      34.85  
 39 Harwell, Sophie           11 YMCA                   36.09      35.11  
 40 Masterson, Molly          11 Makos                  35.99      35.86  
 41 Murley, Alyssa            12 Chapman                40.13      36.36  
 42 Handley, Chloe            11 PIED                   40.42      36.57  
 43 Reeves, Brooke            11 Camelot                36.61      37.09  
 44 Rush, Audrey              11 YMCA                   37.62      37.67  
 45 Adams, Claire             12 Hammerheads            38.29      38.00  
 46 Saller, Elsie             11 Camelot                35.61      38.15  
 47 Podboy, Abbie K           11 HAMC                   37.90      38.84  
 48 Smith, Camydn A           12 Byrd Spring            40.50      39.29  
 49 Shepard, Sydney P         12 HAMC                   42.51      39.32  
 50 Engel, Katelyn            12 Valley Hill            41.19      41.96  
 51 Taylor, Kya A             12 Byrd Spring            43.78      42.99  
 52 Loder, McKenzie           11 Chapman                41.59      43.48  
 
Event 36  Boys 11-12 50 Yard Freestyle
===============================================================================
 RCSL Record:   24.32        1976 Keating Johns, Jones Valley                  
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Bedsole, Luke             12 JVRA                   26.17      26.22  
  2 Pace, Juan                12 Sherwood               28.26      27.22  
  3 McDonald, Bobby           12 SJST                   28.86      27.88  
  4 Barnett, Parker           11 Lily Flagg             28.66      27.92  
  5 Guerin, Owen F            11 Hammerheads            29.21      28.20  
  6 Derrick, Andrew           12 Gators                 28.74      28.29  
  6 Baumgartner, Max T        11 Makos                  28.91      28.29  
  8 Wade, Maverick            12 JVRA                   28.64      28.36  
B - Final
  9 Johnson, Wesley           11 Gators                 29.31      29.50  
 10 Smith, Hoke H             12 Byrd Spring            30.43      29.83  
 11 Hernandez, Kian T         12 HAMC                   29.55      29.90  
 12 Ham, Luke H               12 Hammerheads            31.04      30.36  
 13 Pearson, Charles H        12 Valley Hill            30.84      30.64  
 14 Freeman, Andrew           11 Gators                 31.11      31.31  
 15 Sexton, Evan              12 YMCA                   31.00      31.62  
 16 Carney, Cameron           11 Valley Hill            31.39      31.79  
 
Event 36  Boys 11-12 50 Yard Freestyle
===============================================================================
 RCSL Record:   24.32        1976 Keating Johns, Jones Valley                  
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Bedsole, Luke             12 JVRA                   26.82      26.17  
  2 Pace, Juan                12 Sherwood               28.35      28.26  
  3 Wade, Maverick            12 JVRA                   30.68      28.64  
  4 Barnett, Parker           11 Lily Flagg             29.59      28.66  
  5 Derrick, Andrew           12 Gators                 29.16      28.74  
  6 McDonald, Bobby           12 SJST                   29.23      28.86  
  7 Baumgartner, Max T        11 Makos                  28.85      28.91  
  8 Guerin, Owen F            11 Hammerheads            30.14      29.21  
-------------------------------------------------------------------------
  9 Johnson, Wesley           11 Gators                 29.02      29.31  
 10 Hernandez, Kian T         12 HAMC                   30.81      29.55  
 11 Smith, Hoke H             12 Byrd Spring            33.58      30.43  
 12 Pearson, Charles H        12 Valley Hill            31.53      30.84  
 13 Sexton, Evan              12 YMCA                   33.25      31.00  
 14 Ham, Luke H               12 Hammerheads            30.85      31.04  
 15 Freeman, Andrew           11 Gators                 31.77      31.11  
 16 Carney, Cameron           11 Valley Hill            31.77      31.39  
-------------------------------------------------------------------------
 17 Willingham, Crishawn      11 YMCA                   31.15      31.43  
 18 Jones, Paul A             12 Byrd Spring            32.27      31.67  
-------------------------------------------------------------------------
 19 Troyer, Jacob             11 JVRA                   32.50      32.19  
 20 Burnham, Nikolas          12 Camelot                32.59      32.87  
 21 Wright, Adam D            11 HAMC                   34.22      32.90  
 22 Borders, Will             12 Lily Flagg             35.42      33.06  
 23 Williams, Nate            12 Makos                  35.64      33.23  
 24 Nulter, Dean              12 SJST                   33.19      33.25  
 25 Samples, Caleb            12 YMCA                   33.78      33.37  
 26 Helton, Evan A            12 HAMC                   34.09      33.52  
 27 Blankenship, Will         12 Blossomwood            35.19      33.54  
 28 Hopkins, Kemper           12 PIED                   33.40      33.56  
 29 Tewalt, Sawyer C          11 Hammerheads            35.91      33.57  
 30 Elliot, Sam               12 Camelot                34.81      33.81  
 31 Lee, Salem                11 Makos                  33.05      34.06  
 32 Watson, Ben               11 Blossomwood            33.53      34.33  
 33 Walker, Charley           11 Launchers              34.22      34.65  
 34 Ashburn, Evan D           11 Byrd Spring            38.43      34.87  
 35 Vosahlik, Adam            12 Lily Flagg             36.17      35.34  
 36 Morris, Luke              11 Tide                   34.46      35.45  
 37 Dickens, Gregory          12 Tide                   34.56      35.93  
 38 Roberts, Bross            11 Blossomwood            37.02      35.94  
 39 Buzzetta, Jack            12 Stingrays              36.75      36.17  
 40 Greaves, Gavin            12 Camelot                34.39      36.22  
 41 Cherry, Jonathan          12 Launchers              39.43      36.59  
 42 Alderson, Christian       11 Tide                   36.53      36.93  
 43 Schroer, Keaton           11 Stingrays              37.81      37.49  
 44 Hamilton, Tyler           12 Launchers              40.98      40.91  
 45 Applegate, Logan          11 SJST                   42.45      41.17  
 46 Mosby, Trip               11 Sherwood               45.07      42.46  
 47 Roberts, Nathan           11 Stingrays              49.31      42.64  
 48 Dixon, Noah               11 Chapman                46.79      43.06  
 49 Carroll, Preston          12 PIED                   43.09      44.23  
 50 Erwin, Lukas              11 Valley Hill            42.72      45.22  
 51 Naylon, Elijah            11 Sherwood             1:01.44      51.04  
 52 Fratangelo, Gus           11 Chapman                54.63    1:00.58  
 
Event 37  Girls 13-14 50 Yard Freestyle
===============================================================================
 RCSL Record:   24.24    7/8/2017 Rebekah Hamilton, Blossomwood                
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Yates, Madelyn            14 Blossomwood            25.59      25.54  
  2 Roberts, Sofia            14 Camelot                26.24      25.92  
  3 Amos, Haynes              13 JVRA                   26.27      26.02  
  4 Dougherty, Grace          13 JVRA                   26.33      26.28  
  5 Houser, Michaela          14 Gators                 26.64      26.46  
  6 Reeves, Kate              14 Camelot                26.96      26.66  
  6 Krichev, Audrey           13 Blossomwood            26.60      26.66  
  8 Wilder, Walden            14 Stingrays              27.03      26.80  
B - Final
  9 Taylor, Devyn M           14 Hammerheads            27.29      27.22  
 10 King, Mary Foster         14 JVRA                   27.26      27.39  
 11 Chua, Catherine           14 Lily Flagg             28.10      27.54  
 12 McEniry, Katie            14 PIED                   27.87      27.92  
 13 Cline, Rebekah            13 Launchers              28.23      28.08  
 14 Comulada, Gabriela        14 Stingrays              27.89      28.42  
 15 Pierce, Anna H            13 Hammerheads            28.04      28.64  
 16 Thompson, Lillian         14 Tide                   28.55      29.15  
 
Event 37  Girls 13-14 50 Yard Freestyle
===============================================================================
 RCSL Record:   24.24    7/8/2017 Rebekah Hamilton, Blossomwood                
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Yates, Madelyn            14 Blossomwood            26.77      25.59  
  2 Roberts, Sofia            14 Camelot                27.23      26.24  
  3 Amos, Haynes              13 JVRA                   27.28      26.27  
  4 Dougherty, Grace          13 JVRA                   27.77      26.33  
  5 Krichev, Audrey           13 Blossomwood            28.20      26.60  
  6 Houser, Michaela          14 Gators                 27.32      26.64  
  7 Reeves, Kate              14 Camelot                28.94      26.96  
  8 Wilder, Walden            14 Stingrays              27.59      27.03  
-------------------------------------------------------------------------
  9 King, Mary Foster         14 JVRA                   28.41      27.26  
 10 Taylor, Devyn M           14 Hammerheads            27.76      27.29  
 11 McEniry, Katie            14 PIED                   27.88      27.87  
 12 Comulada, Gabriela        14 Stingrays              28.65      27.89  
 13 Pierce, Anna H            13 Hammerheads            28.28      28.04  
 14 Chua, Catherine           14 Lily Flagg             28.62      28.10  
 15 Cline, Rebekah            13 Launchers              28.61      28.23  
 16 Thompson, Lillian         14 Tide                   30.32      28.55  
-------------------------------------------------------------------------
 17 Neicamp, Allison G        14 HAMC                   29.46      28.62  
 18 Fann, Josey               13 Blossomwood            28.59     J28.62  
-------------------------------------------------------------------------
 19 Culbreath, Haley          13 Hammerheads            29.26      28.67  
 20 Owen, Bailey              13 SJST                   29.62      28.83  
 21 Kimbrell, Mackenzie       14 SJST                   30.43      28.93  
 22 McCleary, Ella            14 SJST                   29.83      29.07  
 23 Johnston, Emma            14 Stingrays              28.63      29.24  
 24 Zajac, Sophia             13 Lily Flagg             30.59      29.65  
 25 Wical, Alexia             13 Launchers              29.48      29.67  
 26 Hicks, Taylor             13 Makos                  31.08      29.91  
 27 Raby, Catie Rose R        13 Byrd Spring            32.28      30.13  
 28 Hicks, Krysanne           13 Lily Flagg             30.92      30.63  
 29 Keener, Clara E           14 Makos                  31.38      30.82  
 29 Henriksen, Emma M         14 Byrd Spring            31.00      30.82  
 31 Sowash, Lillian           14 Gators                 32.38      31.02  
 32 Butler, Avery             14 Tide                   32.17      31.28  
 33 Shea, Bess                13 Tide                   31.97      31.31  
 34 Evans, Alexandra          13 Makos                  32.61      31.41  
 35 Edmondson, Lucy           13 Gators                 32.65      31.73  
 36 Lowe, Claudia E           13 Byrd Spring            33.38      31.90  
 37 Kyemba, Sophia            14 Sherwood               32.82      32.26  
 38 Detwiler, Evelyn          14 Sherwood               33.77      32.28  
 39 Brown, Virginia A         13 Valley Hill            32.75      33.27  
 40 Bhika, Eden               14 YMCA                   33.65      33.37  
 41 Wilson, Kaylen            13 Valley Hill            36.75      33.89  
 42 Warwick, Isabella M       14 Valley Hill            35.20      34.23  
 43 Helton, Lindsey A         13 HAMC                   38.19      36.57  
 44 Johnson, Lily             14 Camelot                39.41      38.77  
 45 Sedlacek, Makenzi         14 Launchers              40.41      40.87  
 46 Pitts, Olivia             14 Chapman                45.80      44.62  
 
Event 38  Boys 13-14 50 Yard Freestyle
===============================================================================
 RCSL Record:   22.81        1978 Keating Johns, Jones Valley                  
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Groves, Riley T           14 Launchers              23.14      23.04  
  2 McNeill, Ryan             14 Camelot                24.19      24.04  
  3 McDonald, Brock           13 SJST                   24.21      24.13  
  4 Hardy, Samuel             14 Gators                 24.58      24.71  
  5 Walker, Philip            13 PIED                   24.34      24.86  
  5 Barlow, Bo                14 Gators                 24.77      24.86  
  7 Peffer, Nolan             14 Stingrays              25.20      25.77  
  8 Johnson, Nathan           14 Sherwood               24.81      25.88  
B - Final
  9 McComb, Cade              13 Sherwood               25.53      25.10  
 10 Johnson, Bradford         13 Gators                 25.52      25.47  
 11 Barnett, Evan             14 Lily Flagg             25.76      25.75  
 12 Sisk, Britton             13 Camelot                26.12      25.90  
 13 Bishop, Matthew F         14 Byrd Spring            26.11      26.33  
 13 Hopkins, Fields           14 PIED                   26.11      26.33  
 15 Neville, Will             13 JVRA                   26.09      26.54  
 16 Thomas, James-Hale        14 JVRA                   26.40      26.71  
 
Event 38  Boys 13-14 50 Yard Freestyle
===============================================================================
 RCSL Record:   22.81        1978 Keating Johns, Jones Valley                  
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Groves, Riley T           14 Launchers              24.34      23.14  
  2 McNeill, Ryan             14 Camelot                25.07      24.19  
  3 McDonald, Brock           13 SJST                   25.54      24.21  
  4 Walker, Philip            13 PIED                   25.38      24.34  
  5 Hardy, Samuel             14 Gators                 25.40      24.58  
  6 Barlow, Bo                14 Gators                 25.77      24.77  
  7 Johnson, Nathan           14 Sherwood               25.76      24.81  
  8 Peffer, Nolan             14 Stingrays              26.43      25.20  
-------------------------------------------------------------------------
  9 Johnson, Bradford         13 Gators                 26.07      25.52  
 10 McComb, Cade              13 Sherwood               26.33      25.53  
 11 Barnett, Evan             14 Lily Flagg             26.59      25.76  
 12 Neville, Will             13 JVRA                   27.27      26.09  
 13 Bishop, Matthew F         14 Byrd Spring            27.12      26.11  
 13 Hopkins, Fields           14 PIED                   26.87      26.11  
 15 Sisk, Britton             13 Camelot                26.21      26.12  
 16 Thomas, James-Hale        14 JVRA                   26.72      26.40  
-------------------------------------------------------------------------
 17 Carney, Gavin M           13 Valley Hill            27.91      26.68  
 18 Osterbauer, Matthew C     14 Tide                   28.03      26.82  
-------------------------------------------------------------------------
 19 Lindow, Gabe N            14 Byrd Spring            29.42      27.05  
 19 York, Peyton J            14 Stingrays              26.82      27.05  
 21 Baughn, Max               14 YMCA                   29.15      27.44  
 22 Oneill, Bram j            14 Hammerheads            28.38      27.46  
 23 Amos, Andrew J            14 Hammerheads            27.66      27.58  
 24 Bryant, Gatlin            14 Chapman                29.09      27.96  
 25 Watkins, Thomas           13 JVRA                   28.33      28.05  
 26 Hill, Adam A              13 Byrd Spring            29.33      28.12  
 27 Kluth, Cam                13 Sherwood               29.11      28.15  
 28 Navarro, Django           14 Makos                  29.03      28.26  
 29 Towry, Warren             14 Stingrays              29.22      28.27  
 30 Borchers, Lucian          13 Tide                   29.62      28.46  
 31 Bohan, John               14 Blossomwood            28.97      28.55  
 32 Worthy, Will K            14 Makos                  29.88      29.01  
 33 Ashton, Liam              13 Camelot                29.82      29.30  
 34 McMillion, Caleb J        13 Makos                  29.45      29.37  
 35 Vasquez, Micah            14 YMCA                   30.13      29.62  
 36 Erwin, Barak              13 Valley Hill            31.69      29.69  
 37 McClelland, Evan P        14 HAMC                   30.78      29.87  
 38 Maynard, Gavin            14 Hammerheads            29.70      30.16  
 39 Freeman, Thomas           14 Lily Flagg             32.41      30.35  
 40 Davis, William            13 SJST                   31.31      30.46  
 41 Johnston, Matthew         13 Blossomwood            32.13      30.50  
 42 Williams, Evan B          14 HAMC                   31.06      31.03  
 43 Anderson, Franklin        13 SJST                   33.52      32.21  
 44 Bryan, Jack               14 Valley Hill            33.37      32.69  
 45 Weir, Walker              14 Chapman                33.84      32.81  
 46 Mackey, Cade              13 Blossomwood            32.10      32.85  
 47 Smouse, Tyler J           13 HAMC                   33.75      33.22  
 48 Fratangelo, Cole          14 Chapman                34.08      33.66  
 49 Taylor, Harrison R        13 Launchers              34.74      34.38  
 50 Hull, Josiah              13 Lily Flagg             38.46      35.14  
 51 Elkins, Jack              13 PIED                      NT      36.03  
 52 Hamilton, Robert          14 Launchers              36.16      36.75  
 53 Bagwell, Taylor           14 YMCA                   41.38      42.12  
 
Event 39  Girls 15-17 50 Yard Freestyle
===============================================================================
 RCSL Record:   23.85   7/13/2019 Rebekah Hamilton, JVRA                       
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Hamilton, Rebekah         16 JVRA                   24.11      23.85  
  2 Krichev, Julia            15 Blossomwood            25.02      24.19  
  3 Blasingame, Claire        16 Blossomwood            25.58      25.26  
  4 Patz, Callie              17 JVRA                   25.38      25.34  
  5 Bibb, Maddie              15 JVRA                   26.46      25.67  
  6 McDonald, Savannah        15 SJST                   26.42      25.82  
  7 McDonald, Naomi           17 Stingrays              26.44      26.27  
  8 Monk, Marybeth            17 PIED                   26.10      26.67  
B - Final
  9 Scott, Grace A            17 Launchers              26.73      26.56  
 10 Vickers, Olivia           16 Blossomwood            27.30      26.86  
 11 Scott, Kayley E           15 Launchers              26.82      27.03  
 12 Nurre, Jane               15 PIED                   26.96      27.21  
 13 Lindow, Tess M            16 Byrd Spring            27.25      27.41  
 14 Schmuck, Amery L          17 Valley Hill            26.75      27.53  
 15 Schloss, Anna Kathryn G   17 Valley Hill            27.35      28.03  
 16 McComb, Meg Catherine     16 Sherwood               27.46      28.23  
 
Event 39  Girls 15-17 50 Yard Freestyle
===============================================================================
 RCSL Record:   23.85   7/13/2019 Rebekah Hamilton, JVRA                       
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Hamilton, Rebekah         16 JVRA                   24.88      24.11  
  2 Krichev, Julia            15 Blossomwood            24.96      25.02  
  3 Patz, Callie              17 JVRA                   26.07      25.38  
  4 Blasingame, Claire        16 Blossomwood            26.44      25.58  
  5 Monk, Marybeth            17 PIED                   27.26      26.10  
  6 McDonald, Savannah        15 SJST                   27.57      26.42  
  7 McDonald, Naomi           17 Stingrays              26.95      26.44  
  8 Bibb, Maddie              15 JVRA                   26.75      26.46  
-------------------------------------------------------------------------
  9 Scott, Grace A            17 Launchers              27.46      26.73  
 10 Schmuck, Amery L          17 Valley Hill            27.91      26.75  
 11 Scott, Kayley E           15 Launchers              27.95      26.82  
 12 Nurre, Jane               15 PIED                   27.95      26.96  
 13 Lindow, Tess M            16 Byrd Spring            27.94      27.25  
 14 Vickers, Olivia           16 Blossomwood            27.89      27.30  
 15 Schloss, Anna Kathryn G   17 Valley Hill            28.09      27.35  
 16 McComb, Meg Catherine     16 Sherwood               28.96      27.46  
-------------------------------------------------------------------------
 17 Sexton, Cara              15 YMCA                   29.38     J27.46  
 18 Griffin, Caitlyn V        15 Hammerheads            28.00      27.51  
-------------------------------------------------------------------------
 19 York, Priscilla           17 Stingrays              28.08      27.66  
 20 Blauwkamp, XiXi K         15 HAMC                   28.22      27.72  
 20 Wiggins, Teresa L         15 Launchers              28.60      27.72  
 22 Hoyt, Ashley              15 Hammerheads            28.65      27.74  
 23 Nabors, Carlee            15 SJST                   28.55      27.77  
 24 Orcutt, Colby C           16 Hammerheads            29.51      27.97  
 25 Moffet, Victoria          17 Tide                   28.56      28.29  
 26 Jones, Haley              16 Lily Flagg             29.09      28.30  
 27 Hinely, Mary E            16 Byrd Spring            29.02      28.51  
 28 Harrison, Kimberly A      17 HAMC                   28.94      28.53  
 29 Bryant, Shelby            16 Chapman                29.69      28.74  
 30 Vosahlik, Elizabeth       15 Lily Flagg             29.56      28.90  
 31 Kelton, Laurel M          17 Byrd Spring            30.95      29.14  
 32 Scales, Ansley            15 Gators                 29.33      29.18  
 33 Brandon, Sophie           16 Stingrays              29.34      29.55  
 34 Ferguson, Rebecca         17 Gators                 31.25      29.67  
 35 Rabban, Sophie            16 Makos                  30.79      29.77  
 36 Rabban, Bella             17 Makos                  29.77      29.92  
 37 Moore, Hayley             16 Sherwood               32.02      30.00  
 38 Bigelow, Quinn            15 Camelot                31.33      30.06  
 39 Clary, Sydney             15 Gators                 30.53      30.08  
 40 Ryan, Ashleigh            15 SJST                   30.57      30.09  
 41 Archer, Jamie             16 PIED                   32.12      30.33  
 42 Jones, Alison             16 Tide                   32.32      31.09  
 43 Lemke, AnnaBeth E         15 Camelot                31.69      31.33  
 44 Helton, Erin M            17 HAMC                   31.22      31.42  
 45 Wistner, Abigail N        17 Makos                  30.93      31.48  
 46 Shea, Emma                15 Tide                   32.53      32.33  
 47 Kowalczyk, Elizabeth      17 Lily Flagg             32.68      32.62  
 48 White, Kaitlyn            15 Chapman                33.50      33.80  
 49 Jones, Morgan E           17 Camelot                37.86      37.68  
 50 Murley, Jamie             15 Chapman                39.56      38.78  
 51 Butler, Taylor            15 YMCA                   43.00      39.95  
 
Event 40  Boys 15-17 50 Yard Freestyle
===============================================================================
 RCSL Record:   21.38        1986 Keith Martin, Lily Flag                      
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Worshek, Riley C          17 Hammerheads            21.91      21.79  
  2 Harlow, Owen              16 Tide                   21.83      21.87  
  3 Bedsole, Chris            15 JVRA                   22.37      22.26  
  4 Johnston, Drew            17 Stingrays              23.19      22.87  
  5 Amos, Carson P            17 Hammerheads            23.16      23.05  
  6 Erskine, Keyshawn         16 SJST                   22.88      23.13  
  7 O'Neil, Stephen           16 Gators                 22.81      23.40  
  8 Cooper, Curtis            16 Blossomwood            23.37      23.48  
B - Final
  9 Peffer, Gage              17 Stingrays              23.44      23.53  
 10 Jones, Adam J             17 Byrd Spring            23.70      23.75  
 11 Barraza, Chris            16 JVRA                   23.91      23.78  
 12 Rogers, Jackson           17 Gators                 23.78      23.86  
 13 Theisen, Landon           16 Blossomwood            23.69      23.89  
 14 Sentell, Jack H           17 Hammerheads            24.02      24.02  
 15 Carroll, Hayden           16 PIED                   23.85      24.11  
 16 Hubbert, Benjamin         17 Lily Flagg             23.80      24.18  
 
Event 40  Boys 15-17 50 Yard Freestyle
===============================================================================
 RCSL Record:   21.38        1986 Keith Martin, Lily Flag                      
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Harlow, Owen              16 Tide                   22.13      21.83  
  2 Worshek, Riley C          17 Hammerheads            22.76      21.91  
  3 Bedsole, Chris            15 JVRA                   22.84      22.37  
  4 O'Neil, Stephen           16 Gators                 23.16      22.81  
  5 Erskine, Keyshawn         16 SJST                   23.52      22.88  
  6 Amos, Carson P            17 Hammerheads            24.06      23.16  
  7 Johnston, Drew            17 Stingrays              23.13      23.19  
  8 Cooper, Curtis            16 Blossomwood            24.71      23.37  
-------------------------------------------------------------------------
  9 Peffer, Gage              17 Stingrays              24.66      23.44  
 10 Theisen, Landon           16 Blossomwood            24.38      23.69  
 11 Jones, Adam J             17 Byrd Spring            24.77      23.70  
 12 Rogers, Jackson           17 Gators                 24.41      23.78  
 13 Hubbert, Benjamin         17 Lily Flagg             25.03      23.80  
 14 Carroll, Hayden           16 PIED                   25.07      23.85  
 15 Barraza, Chris            16 JVRA                   24.13      23.91  
 16 Sentell, Jack H           17 Hammerheads            24.29      24.02  
-------------------------------------------------------------------------
 17 Barker, Luke              17 JVRA                   24.39      24.18  
 18 Hardy, Jackson            16 Gators                 25.41      24.20  
-------------------------------------------------------------------------
 19 Driver, David             15 SJST                   24.80      24.29  
 20 Garding, Nikolai          16 Stingrays              24.53      24.42  
 21 Stephens, Henry T         17 Makos                  25.30      24.70  
 22 Hill, Aaron M             16 Byrd Spring            25.00      24.74  
 23 Stinson, Jake             15 Tide                   25.25      24.94  
 24 Holtcamp, Mason S         16 Sherwood               25.83      25.05  
 25 Wilson, Walker            15 Tide                   26.31      25.15  
 26 Schmuck, Landry           15 Lily Flagg             26.31      25.16  
 27 Lowe, Josh M              16 Byrd Spring            26.22      25.21  
 28 Chua, CJ                  16 Lily Flagg             26.25      25.22  
 29 Craig, Kieran M           16 Makos                  25.73      25.24  
 30 Schuetz, Neil             17 PIED                   26.92      25.40  
 31 Wright, Christopher T     17 HAMC                   25.89      25.47  
 32 Perry, Quillan            16 Makos                  26.70      25.74  
 33 Simmons, Evan             16 SJST                   27.11      25.75  
 34 Bigelow, Wilson           17 Camelot                26.33      26.14  
 35 Hinkle, Joshua T          17 Launchers              28.41      27.11  
 36 Rorick, Michael           17 Sherwood               28.79      27.33  
 37 Windham, Kiran            16 YMCA                   28.32      27.43  
 38 Blankenship, Nate         17 Blossomwood            28.86      27.46  
 39 Purser, Gibson            15 Sherwood               28.85      27.66  
 40 Boucher, Mike             16 Chapman                27.56      27.98  
 41 Jackson, Caden            15 PIED                   28.39      28.27  
 42 Varmette, Pete            16 Camelot                31.28      28.98  
 43 Lenoir, James             17 Chapman                28.10      29.14  
 44 Newman, Barrett W         15 HAMC                   30.68      29.43  
 45 Taylor, Wyatt             16 Launchers              29.40      29.54  
 46 Smouse, Gabriel M         15 HAMC                   30.09      29.73  
 
Event 41  Girls 11-12 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
 RCSL Record:   32.42        1999 Caroline Wills, Jones Valley                 
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Maddox, Amelia            12 Sherwood               35.57      34.90  
  2 Krichev, Sophie           11 Blossomwood            36.00      35.33  
  3 Neicamp, Sydney-Kate L    12 HAMC                   36.62      36.33  
  4 Koehler, Finnley          12 Launchers              38.00      37.36  
  5 Chua, Fletcher            12 Lily Flagg             37.31      37.45  
  6 Miller, Taylor            12 Tide                   37.82      38.28  
  7 Daniel, Bella             11 Gators                 37.98      38.47  
  8 Howell, Rowen             12 Blossomwood            36.76      38.80  
B - Final
  9 Caruso, Lexie             11 SJST                   38.70      38.62  
 10 Blankenship, Katelyn X    12 Launchers              38.57      38.83  
 11 Merrell, Kate             11 Sherwood               39.23      39.05  
 12 Retzke, Lillian           12 Stingrays              40.83      39.51  
 13 Amos, Fin                 11 JVRA                   39.60      39.77  
 14 Bukenya, Trish M          12 Hammerheads            40.66      39.95  
 15 Buechler, Lydia           12 YMCA                   40.20      40.36  
 16 Smith, Addison            11 Tide                   39.40      41.59  
 
Event 41  Girls 11-12 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
 RCSL Record:   32.42        1999 Caroline Wills, Jones Valley                 
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Maddox, Amelia            12 Sherwood               36.96      35.57  
  2 Krichev, Sophie           11 Blossomwood            36.53      36.00  
  3 Neicamp, Sydney-Kate L    12 HAMC                   39.25      36.62  
  4 Howell, Rowen             12 Blossomwood            38.89      36.76  
  5 Chua, Fletcher            12 Lily Flagg             38.87      37.31  
  6 Miller, Taylor            12 Tide                   38.51      37.82  
  7 Daniel, Bella             11 Gators                 39.47      37.98  
  8 Koehler, Finnley          12 Launchers              41.41      38.00  
-------------------------------------------------------------------------
  9 Blankenship, Katelyn X    12 Launchers              39.43      38.57  
 10 Caruso, Lexie             11 SJST                   41.56      38.70  
 11 Merrell, Kate             11 Sherwood               41.27      39.23  
 12 Smith, Addison            11 Tide                   39.72      39.40  
 13 Amos, Fin                 11 JVRA                   40.15      39.60  
 14 Buechler, Lydia           12 YMCA                   40.53      40.20  
 15 Bukenya, Trish M          12 Hammerheads            40.83      40.66  
 16 Retzke, Lillian           12 Stingrays              41.53      40.83  
-------------------------------------------------------------------------
 17 Hawkins, Virginia L       12 Tide                   42.84      40.92  
 18 Poole, Genevieve          11 Launchers              41.21      41.81  
-------------------------------------------------------------------------
 19 Cost, Emma Kate           11 JVRA                   43.58      42.81  
 19 McCrary, Akasha           12 SJST                   42.51      42.81  
 21 McCool, Keely S           11 Stingrays              43.59      43.33  
 22 Bostick, Adaline          11 PIED                   46.14      43.46  
 23 Campbell, Abby            11 Makos                  45.17      43.50  
 24 Ingram, Katie E           11 Blossomwood            44.19      44.20  
 25 Tao, Madeline             12 JVRA                   44.97      44.98  
 26 Walker, Molly             12 Stingrays              44.71      45.48  
 27 Doiron, Rebecca           11 PIED                   49.24      45.52  
 28 Ancell, Hallie-Grace      11 SJST                   48.32      45.88  
 29 Roden-Poppe, Dakota       11 Camelot                46.75      46.40  
 30 Causey, Ellison           11 Sherwood               49.97      46.44  
 31 Young, Keira              11 Lily Flagg             46.87      47.61  
 32 Murley, Alyssa            12 Chapman                49.80      48.08  
 33 Hall, Bailey R            11 Hammerheads            49.02      48.16  
 34 Keith, Atkins E           12 Gators                 51.65      48.62  
 35 Olsen, Rebecca            11 Lily Flagg             48.77      49.29  
 36 Herrington, Evelyn        12 Gators                 53.30      49.59  
 37 Saller, Elsie             11 Camelot                50.84      49.64  
 38 Reeves, Brooke            11 Camelot                49.93      49.73  
 39 Brewer, Sarah K           11 Hammerheads            53.70      50.94  
 40 Cunha, Masie              12 Makos                  48.80      51.16  
 41 Ingram, Preslee           11 Chapman                51.32      51.34  
 42 Engel, Katelyn            12 Valley Hill            54.96      51.70  
 43 Burkholder, Clara         12 YMCA                   51.07      51.73  
 44 Masterson, Molly          11 Makos                  51.64      52.04  
 45 Ulrich, Shelby            11 Valley Hill            51.44      53.20  
 46 Partain, Shelby B         11 Byrd Spring            55.69      54.38  
 47 Shepard, Sydney P         12 HAMC                 1:22.10      58.61  
 -- Taylor, Kya A             12 Byrd Spring          1:12.57         DQ  
 -- Watson, Alexa B           11 HAMC                 1:06.00         DQ  
 
Event 42  Boys 11-12 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
 RCSL Record:   31.07   7/12/2003 Benjamin Morris, Sharon Johnston             
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Lunsford, Judd            12 Gators                 37.26      36.68  
  2 Freeman, Andrew           11 Gators                 38.66      38.63  
  3 Baumgartner, Max T        11 Makos                  39.47      39.10  
  4 Blauwkamp, Zach F         12 HAMC                   39.30      39.12  
  5 Wade, Maverick            12 JVRA                   39.87      39.39  
  6 Helton, Evan A            12 HAMC                   40.34      39.81  
  7 Lee, Paul                 12 Gators                 40.20      40.27  
  8 Barnett, Parker           11 Lily Flagg             40.53      40.49  
B - Final
  9 Smith, Hoke H             12 Byrd Spring            41.57      40.84  
 10 Carney, Cameron           11 Valley Hill            41.65      41.06  
 11 Gilchrist, Eli            12 YMCA                   43.02      41.78  
 12 Oneill, Grattan f         12 Hammerheads            42.94      42.75  
 13 Hammer, Matthew           12 Sherwood               43.01      42.84  
 14 Patz, Micah               11 JVRA                   42.43      43.38  
 15 Jones, Paul A             12 Byrd Spring            43.28      44.00  
 16 Morris, Luke              11 Tide                   43.58      44.09  
 
Event 42  Boys 11-12 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
 RCSL Record:   31.07   7/12/2003 Benjamin Morris, Sharon Johnston             
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Lunsford, Judd            12 Gators                 38.48      37.26  
  2 Freeman, Andrew           11 Gators                 39.52      38.66  
  3 Blauwkamp, Zach F         12 HAMC                   40.83      39.30  
  4 Baumgartner, Max T        11 Makos                  39.26      39.47  
  5 Wade, Maverick            12 JVRA                   40.21      39.87  
  6 Lee, Paul                 12 Gators                 42.14      40.20  
  7 Helton, Evan A            12 HAMC                   40.77      40.34  
  8 Barnett, Parker           11 Lily Flagg             41.23      40.53  
-------------------------------------------------------------------------
  9 Smith, Hoke H             12 Byrd Spring            43.38      41.57  
 10 Carney, Cameron           11 Valley Hill            42.34      41.65  
 11 Patz, Micah               11 JVRA                   44.63      42.43  
 12 Oneill, Grattan f         12 Hammerheads            43.97      42.94  
 13 Hammer, Matthew           12 Sherwood               43.20      43.01  
 14 Gilchrist, Eli            12 YMCA                   43.16      43.02  
 15 Jones, Paul A             12 Byrd Spring            45.69      43.28  
 16 Morris, Luke              11 Tide                   43.33      43.58  
-------------------------------------------------------------------------
 17 Patz, Isaac               11 JVRA                   44.33      43.73  
 18 Burnham, Nikolas          12 Camelot                44.84      44.35  
-------------------------------------------------------------------------
 19 Shepard, Zander           11 YMCA                   44.53      44.81  
 20 Nulter, Dean              12 SJST                   46.15      45.23  
 21 Walker, Charley           11 Launchers              48.51      46.32  
 22 Marett, Aubrey            11 Lily Flagg             50.34      46.39  
 23 Johnson, Luke             11 Lily Flagg             46.86      46.47  
 24 Copeland, Jack            12 Makos                  50.62      47.23  
 25 Roberts, Bross            11 Blossomwood            48.27      47.29  
 26 Blankenship, Will         12 Blossomwood            48.50      48.59  
 27 Elliot, Sam               12 Camelot                50.93      48.63  
 28 Buzzetta, Jack            12 Stingrays              50.25      49.71  
 29 Watson, Ben               11 Blossomwood            47.77      50.26  
 30 Tipton, Braden            11 SJST                   53.26      50.35  
 31 Greaves, Gavin            12 Camelot                52.03      51.21  
 32 Hawkins, Patrick          11 Tide                   52.89      51.27  
 33 Ashburn, Evan D           11 Byrd Spring            54.09      51.36  
 34 Hvizda, James             11 YMCA                   52.60      51.87  
 35 Cothern, Alex             11 Valley Hill               NT      52.61  
 36 Applegate, Logan          11 SJST                   54.49      54.43  
 37 Tewalt, Sawyer C          11 Hammerheads            55.18      57.91  
 38 Carroll, Preston          12 PIED                   59.38      59.60  
 39 Bickel, Riggs             11 Valley Hill               NT    1:02.59  
 40 Doiron, Luke              12 PIED                 1:05.28    1:05.11  
 41 Roberts, Nathan           11 Stingrays            1:16.23    1:06.81  
 -- Yurick, Mark              12 Tide                   58.86         DQ  
 -- Wright, Adam D            11 HAMC                   49.09         DQ  
 -- Mosby, Trip               11 Sherwood             1:09.81         DQ  
 -- Andrews, Noah             11 Launchers            1:01.12         DQ  
 
Event 43  Girls 13-14 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
 RCSL Record:   31.19   7/13/2019 Sofia Roberts, Camelot                       
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Roberts, Sofia            14 Camelot                31.37      31.19  
  2 Amos, Haynes              13 JVRA                   32.96      32.56  
  3 Wilder, Walden            14 Stingrays              34.33      33.77  
  4 Fann, Josey               13 Blossomwood            35.47      35.17  
  5 Bruce, Katie Wilson       13 Blossomwood            35.91      35.65  
  6 Chua, Catherine           14 Lily Flagg             36.35      36.42  
  7 Quadrini, Grace M         14 Makos                  36.81      36.71  
  8 Comulada, Gabriela        14 Stingrays              36.53      36.98  
B - Final
  9 Kowalczyk, Angela         13 JVRA                   36.95      36.82  
 10 McEniry, Katie            14 PIED                   36.98      36.92  
 11 Kimbrell, Mackenzie       14 SJST                   38.09      37.13  
 12 Pierce, Anna H            13 Hammerheads            37.51      37.66  
 13 McCleary, Ella            14 SJST                   38.01      38.41  
 14 Wical, Alexia             13 Launchers              38.44      38.67  
 15 Baker, Macy               13 JVRA                   38.43      38.83  
 16 Evans, Alexandra          13 Makos                  39.60      39.43  
 
Event 43  Girls 13-14 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
 RCSL Record:   31.19   7/13/2019 Sofia Roberts, Camelot                       
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Roberts, Sofia            14 Camelot                32.95      31.37  
  2 Amos, Haynes              13 JVRA                   34.83      32.96  
  3 Wilder, Walden            14 Stingrays              35.13      34.33  
  4 Fann, Josey               13 Blossomwood            36.65      35.47  
  5 Bruce, Katie Wilson       13 Blossomwood            35.50      35.91  
  6 Chua, Catherine           14 Lily Flagg             37.47      36.35  
  7 Comulada, Gabriela        14 Stingrays              38.01      36.53  
  8 Quadrini, Grace M         14 Makos                  37.77      36.81  
-------------------------------------------------------------------------
  9 Kowalczyk, Angela         13 JVRA                   38.51      36.95  
 10 McEniry, Katie            14 PIED                   37.80      36.98  
 11 Pierce, Anna H            13 Hammerheads            38.22      37.51  
 12 McCleary, Ella            14 SJST                   39.62      38.01  
 13 Kimbrell, Mackenzie       14 SJST                   37.72      38.09  
 14 Baker, Macy               13 JVRA                   37.56      38.43  
 15 Wical, Alexia             13 Launchers              38.89      38.44  
 16 Evans, Alexandra          13 Makos                  40.99      39.60  
-------------------------------------------------------------------------
 17 Scott, Sydney             13 Gators                 41.28      39.75  
 18 Rowell, Emily C           14 Hammerheads            41.00      40.02  
-------------------------------------------------------------------------
 19 Engel, Judith             14 Valley Hill            43.19      40.08  
 20 Thompson, Lillian         14 Tide                   41.39      40.35  
 21 Hicks, Krysanne           13 Lily Flagg                NT      40.73  
 22 Keener, Clara E           14 Makos                  40.40      40.94  
 23 Keith, Caroline           13 Gators                 44.38      41.07  
 24 Maurer, Sophie            13 Tide                   42.29      41.99  
 25 Roberts, Noah             13 Stingrays              42.59      42.13  
 26 Heritage, Greer           13 Blossomwood            44.39      42.20  
 27 Gaskin, Alayna            14 SJST                   43.15      42.88  
 28 Werth, Adeline            14 PIED                   46.38      42.95  
 29 Lowe, Claudia E           13 Byrd Spring            44.10      43.68  
 30 Kyemba, Sophia            14 Sherwood               43.76      43.71  
 31 Holloway, Ellie           14 Camelot                47.86      44.64  
 32 Freeman, Sarah            13 Lily Flagg             45.67      44.67  
 33 Wilson, Kaylen            13 Valley Hill            44.03      45.18  
 34 Raby, Catie Rose R        13 Byrd Spring            46.03      45.43  
 35 Edmondson, Lucy           13 Gators                    NT      45.61  
 36 Askew, Izzy R             13 Hammerheads            49.06      46.54  
 37 Detwiler, Evelyn          14 Sherwood               45.18      46.66  
 38 Vann, Zoe E               13 Byrd Spring            49.33      46.95  
 39 Sedlacek, Makenzi         14 Launchers                 NT      47.19  
 40 Helton, Lindsey A         13 HAMC                   48.41      47.42  
 41 Bhika, Eden               14 YMCA                   48.38      49.84  
 42 Turner, Madeline Rae      13 Tide                   52.66      51.20  
 43 Warwick, Isabella M       14 Valley Hill            56.12      52.49  
 44 Johnson, Lily             14 Camelot                   NT      54.95  
 45 Cherry, Rebekah           14 Launchers              57.97      58.45  
 
Event 44  Boys 13-14 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
 RCSL Record:   27.95   7/14/2007 Tyler Kaliszak, Jones Valley-                
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 McComb, Cade              13 Sherwood               31.15      30.79  
  2 Byrd, Will                14 JVRA                   31.34      31.13  
  3 Barnett, Evan             14 Lily Flagg             31.40      31.20  
  4 McNeill, Ryan             14 Camelot                31.68      31.30  
  5 Freeman, Justin           13 Gators                 32.67      32.41  
  6 Barlow, Bo                14 Gators                 32.49      33.26  
  7 Neville, Will             13 JVRA                   34.15      33.94  
  8 Hardy, Samuel             14 Gators                 34.38      34.40  
B - Final
  9 Borchers, Lucian          13 Tide                   34.57      34.96  
 10 Bishop, Matthew F         14 Byrd Spring            36.38      35.57  
 11 Hopkins, Fields           14 PIED                   36.11      36.52  
 12 Oneill, Bram j            14 Hammerheads            36.69      36.53  
 13 Rainey, Lawson            14 Stingrays              36.51      36.62  
 14 McMillion, Caleb J        13 Makos                  36.54      36.72  
 15 Navarro, Django           14 Makos                  36.87      36.74  
 16 Carney, Gavin M           13 Valley Hill            35.81      37.20  
 
Event 44  Boys 13-14 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
 RCSL Record:   27.95   7/14/2007 Tyler Kaliszak, Jones Valley-                
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 McComb, Cade              13 Sherwood               32.74      31.15  
  2 Byrd, Will                14 JVRA                   32.22      31.34  
  3 Barnett, Evan             14 Lily Flagg             33.69      31.40  
  4 McNeill, Ryan             14 Camelot                34.25      31.68  
  5 Barlow, Bo                14 Gators                    NT      32.49  
  6 Freeman, Justin           13 Gators                 33.52      32.67  
  7 Neville, Will             13 JVRA                   36.34      34.15  
  8 Hardy, Samuel             14 Gators                 36.26      34.38  
-------------------------------------------------------------------------
  9 Borchers, Lucian          13 Tide                   36.15      34.57  
 10 Carney, Gavin M           13 Valley Hill            38.47      35.81  
 11 Hopkins, Fields           14 PIED                   36.57      36.11  
 12 Bishop, Matthew F         14 Byrd Spring            37.57      36.38  
 13 Rainey, Lawson            14 Stingrays              37.21      36.51  
 14 McMillion, Caleb J        13 Makos                  38.12      36.54  
 15 Oneill, Bram j            14 Hammerheads            38.75      36.69  
 16 Navarro, Django           14 Makos                  39.05      36.87  
-------------------------------------------------------------------------
 17 York, Peyton J            14 Stingrays              38.59      36.89  
 18 Baughn, Max               14 YMCA                   40.44      37.10  
-------------------------------------------------------------------------
 19 Sisk, Britton             13 Camelot                38.47      37.28  
 20 Huskey, Alec              13 Makos                  38.05      37.39  
 21 Smith, Sawyer B           14 Byrd Spring            38.70      37.40  
 22 Dillard, Andrew           14 Stingrays              37.91      38.22  
 23 McClelland, Evan P        14 HAMC                   39.19      38.62  
 24 Kruse, Tanner             14 JVRA                   41.13      39.48  
 25 Maynard, Gavin            14 Hammerheads            39.66      39.86  
 26 Kluth, Cam                13 Sherwood               40.44      39.88  
 27 Hill, Adam A              13 Byrd Spring            40.39      41.13  
 28 Wood, Gabe                13 Lily Flagg             42.33      41.72  
 29 Mitchell, Jack            13 Blossomwood            45.84      42.53  
 30 Weir, Walker              14 Chapman                48.03      43.88  
 31 Erwin, Barak              13 Valley Hill            49.63      44.37  
 32 Mackey, Cade              13 Blossomwood            44.40      44.51  
 33 Elkins, Jack              13 PIED                   46.90      45.71  
 34 Bigelow, Davis            13 Camelot                46.80      45.88  
 35 Davis, William            13 SJST                   48.10      45.92  
 36 Bryan, Jack               14 Valley Hill            47.29      47.88  
 37 Weir, Will                14 Chapman                51.13      48.00  
 38 Anderson, Franklin        13 SJST                   52.69      53.67  
 39 Freeman, Thomas           14 Lily Flagg             48.09      57.27  
 -- Hamilton, Robert          14 Launchers              57.37         DQ  
 -- Watson, Gabriel R         14 HAMC                   49.25         DQ  
 -- Williams, Evan B          14 HAMC                   48.68         DQ  
 -- Vasquez, Micah            14 YMCA                   39.77         DQ  
 
Event 45  Girls 15-17 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
 RCSL Record:   30.68        1985 Jana Korsch, Camelot                         
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Hamilton, Rebekah         16 JVRA                   32.84      31.24  
  2 Blasingame, Claire        16 Blossomwood            32.76      32.28  
  3 Schmuck, Amery L          17 Valley Hill            33.87      33.31  
  4 Rabban, Bella             17 Makos                  34.13      34.33  
  5 Hoyt, Ashley              15 Hammerheads            35.09      34.93  
  6 Vickers, Olivia           16 Blossomwood            35.09      35.13  
  7 Lindow, Tess M            16 Byrd Spring            35.05      35.51  
  8 Schloss, Anna Kathryn G   17 Valley Hill            34.42      35.92  
B - Final
  9 Blauwkamp, XiXi K         15 HAMC                   35.68      35.82  
 10 Graves, Virginia          16 Blossomwood            36.24      36.09  
 11 Nabors, Carlee            15 SJST                   35.28      36.14  
 12 York, Priscilla           17 Stingrays              35.86      36.25  
 13 Moffet, Victoria          17 Tide                   36.99      36.39  
 14 Ferguson, Emily           17 Gators                 37.11      37.19  
 15 Eichstaedt, Emily         17 JVRA                   37.38      37.53  
 16 Schaefer, Genevieve       16 Stingrays              37.89      37.84  
 
Event 45  Girls 15-17 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
 RCSL Record:   30.68        1985 Jana Korsch, Camelot                         
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Blasingame, Claire        16 Blossomwood            33.82      32.76  
  2 Hamilton, Rebekah         16 JVRA                   32.78      32.84  
  3 Schmuck, Amery L          17 Valley Hill            34.28      33.87  
  4 Rabban, Bella             17 Makos                  35.97      34.13  
  5 Schloss, Anna Kathryn G   17 Valley Hill            35.44      34.42  
  6 Lindow, Tess M            16 Byrd Spring            36.75      35.05  
  7 Hoyt, Ashley              15 Hammerheads            36.95      35.09  
  7 Vickers, Olivia           16 Blossomwood            36.00      35.09  
-------------------------------------------------------------------------
  9 Nabors, Carlee            15 SJST                   36.84      35.28  
 10 Blauwkamp, XiXi K         15 HAMC                   37.08      35.68  
 11 York, Priscilla           17 Stingrays              36.08      35.86  
 12 Graves, Virginia          16 Blossomwood            38.65      36.24  
 13 Moffet, Victoria          17 Tide                   37.59      36.99  
 14 Ferguson, Emily           17 Gators                 37.63      37.11  
 15 Eichstaedt, Emily         17 JVRA                   38.27      37.38  
 16 Schaefer, Genevieve       16 Stingrays              38.19      37.89  
-------------------------------------------------------------------------
 17 Busby, Elizabeth          15 Launchers              39.91      37.92  
 18 Howie, Maggie             15 Makos                  38.62      38.03  
-------------------------------------------------------------------------
 19 Nurre, Jane               15 PIED                   39.94      38.23  
 20 Rabban, Sophie            16 Makos                  38.76      38.51  
 21 Byrd, Maddie              16 JVRA                   39.91      39.01  
 22 Ayres, Anna K             15 Gators                 41.58      39.11  
 23 Flinn, Bailey N           16 Byrd Spring            40.51      39.17  
 24 McComb, Meg Catherine     16 Sherwood               40.32      39.40  
 25 Scales, Ansley            15 Gators                 41.25      39.49  
 26 Hinely, Mary E            16 Byrd Spring            42.00      40.25  
 27 Wiggins, Teresa L         15 Launchers              41.82      40.51  
 28 Helton, Erin M            17 HAMC                   42.12      40.52  
 29 Shea, Emma                15 Tide                   42.03      40.76  
 30 Rowell, Chloe I           16 Hammerheads               NT      41.02  
 31 Hanhart, Kaitlyn          15 SJST                   42.90      41.46  
 32 Pleva, Clare E            15 HAMC                   47.03      41.68  
 33 Hammer, Emily             16 Sherwood               42.89      41.94  
 34 Archer, Jamie             16 PIED                   43.74      41.96  
 35 Vosahlik, Elizabeth       15 Lily Flagg             43.92      42.61  
 36 Jones, Haley              16 Lily Flagg             48.66      42.67  
 37 Heeney, Nora M            16 Hammerheads            43.69      42.71  
 38 Bigelow, Quinn            15 Camelot                43.51      43.59  
 39 Carroll, Abigail          15 SJST                   44.00      43.83  
 40 Butler, Abigail           15 Lily Flagg             49.17      45.84  
 41 White, Kaitlyn            15 Chapman                48.01      47.80  
 42 Burnham, Victoria         16 Camelot                48.16      48.69  
 43 Jones, Morgan E           17 Camelot                48.57      49.19  
 44 Murley, Jamie             15 Chapman                52.76      53.38  
 
Event 46  Boys 15-17 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
 RCSL Record:   26.00   7/10/2010 Tyler Kaliszak, JVRA                         
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Barraza, Chris            16 JVRA                   28.56      28.19  
  2 Harlow, Owen              16 Tide                   28.87      28.52  
  3 Kimball, Myles            15 Gators                 29.20      29.36  
  4 Erskine, Keyshawn         16 SJST                   30.22      29.83  
  5 Jones, Adam J             17 Byrd Spring            30.35      30.21  
  6 Scott, Spencer            16 Gators                 30.04      30.41  
  7 Theisen, Landon           16 Blossomwood            30.53      30.43  
  8 Pierce, Thomas J          16 Hammerheads            30.31      30.44  
B - Final
  9 Bennett, Jamieson         15 Stingrays              30.75      30.40  
 10 Schmuck, Landry           15 Lily Flagg             31.60      31.41  
 11 Stephens, Henry T         17 Makos                  31.96      31.66  
 12 Rogers, Jackson           17 Gators                 31.57      31.81  
 13 Lowe, Josh M              16 Byrd Spring            32.31      31.95  
 14 Amos, Ethan M             16 Hammerheads            31.70      31.98  
 15 Bigelow, Wilson           17 Camelot                32.23      32.40  
 16 Adams, Reece              17 Stingrays              32.74      32.92  
 
Event 46  Boys 15-17 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
 RCSL Record:   26.00   7/10/2010 Tyler Kaliszak, JVRA                         
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Barraza, Chris            16 JVRA                   29.65      28.56  
  2 Harlow, Owen              16 Tide                   29.59      28.87  
  3 Kimball, Myles            15 Gators                 29.71      29.20  
  4 Scott, Spencer            16 Gators                 31.26      30.04  
  5 Erskine, Keyshawn         16 SJST                   30.39      30.22  
  6 Pierce, Thomas J          16 Hammerheads            31.33      30.31  
  7 Jones, Adam J             17 Byrd Spring            32.40      30.35  
  8 Theisen, Landon           16 Blossomwood            30.80      30.53  
-------------------------------------------------------------------------
  9 Bennett, Jamieson         15 Stingrays              32.43      30.75  
 10 Rogers, Jackson           17 Gators                 32.60      31.57  
 11 Schmuck, Landry           15 Lily Flagg             32.09      31.60  
 12 Amos, Ethan M             16 Hammerheads            32.69      31.70  
 13 Stephens, Henry T         17 Makos                  33.53      31.96  
 14 Bigelow, Wilson           17 Camelot                33.64      32.23  
 15 Lowe, Josh M              16 Byrd Spring            33.31      32.31  
 16 Adams, Reece              17 Stingrays              33.87      32.74  
-------------------------------------------------------------------------
 17 Maurer, Jack              17 Tide                   36.09      32.77  
 18 Chua, CJ                  16 Lily Flagg             34.97      32.90  
-------------------------------------------------------------------------
 19 Rorex, John David         17 Lily Flagg             34.59      32.99  
 20 Berkey, Chase             15 JVRA                   34.65      33.06  
 21 Wallis, Mason             16 SJST                   34.40      33.08  
 22 Garding, Nikolai          16 Stingrays              34.15      33.09  
 22 Sentell, Jack H           17 Hammerheads            35.19      33.09  
 24 Barker, Luke              17 JVRA                   34.10      33.59  
 25 Perry, Quillan            16 Makos                  34.47      33.78  
 26 Schuetz, Neil             17 PIED                   36.31      34.75  
 27 Alderson, Jacob           15 Tide                   35.48      35.36  
 28 Purser, Gibson            15 Sherwood               34.77      35.40  
 29 Hyatt, Mike               16 Blossomwood            36.18      35.54  
 30 Moore, Alex               16 Makos                  36.90      36.39  
 31 Windham, Kiran            16 YMCA                   36.97      36.43  
 32 Flinn, Taylor J           16 Byrd Spring            38.19      36.80  
 33 Smouse, Gabriel M         15 HAMC                   39.42      37.47  
 34 Miller, Darin J           15 HAMC                   40.53      37.62  
 35 Purser, Hayden            15 Sherwood               39.84      37.79  
 36 Blankenship, Nate         17 Blossomwood            38.44      38.77  
 37 Lewis, Jes                15 Camelot                41.85      38.99  
 38 Newman, Barrett W         15 HAMC                   37.00      39.47  
 39 Jackson, Caden            15 PIED                   40.59      39.80  
 40 Amborski, Matthew         16 Sherwood               44.28      42.42  
 -- Hinkle, Joshua T          17 Launchers              45.05         DQ  
 
Event 47  Mixed 11-12 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
 RCSL Record:   1:47.46   7/13/2013 Piedmont Piranhas, Piedmont                
                         M Monk, B Werth, A Monk, C Chance                 
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Greenwyche Gators  'A'                            1:54.77    1:51.71  
     1) Johnson, Wesley M11             2) Derrick, Andrew M12            
     3) Ayres, Caroline W12             4) Meyer, Macie W12               
  2 Jones Valley Recreation Assn.  'A'                1:55.88    1:52.25  
     1) King, Betsy W12                 2) Thomas, Katherine W11          
     3) Wade, Maverick M12              4) Bedsole, Luke M12              
  3 Lily Flagg  Swim Team  'A'                        2:06.24    2:03.15  
     1) Newby, Makinley W12             2) Borders, Will M12              
     3) Chua, Fletcher W12              4) Barnett, Parker M11            
  4 Sherwood Swim Team  'A'                           2:04.57    2:03.53  
     1) Whetstone, Savannah W12         2) Hammer, Matthew M12            
     3) Merrell, Kate W11               4) Pace, Juan M12                 
  5 Blossomwood Swim Team  'A'                        2:07.53    2:03.94  
     1) Howell, Rowen W12               2) Blankenship, Will M12          
     3) Watson, Ben M11                 4) Krichev, Sophie W11            
  6 Sharon Johnston Swim Team  'A'                    2:04.68    2:04.06  
     1) Nulter, Dean M12                2) Simmons, Alaina W12            
     3) McCrary, Akasha W12             4) McDonald, Bobby M12            
  7 Mt. Carmel Hammerheads  'A'                       2:07.08    2:06.06  
     1) Ham, Luke H M12                 2) Bukenya, Trish M W12           
     3) Corbett, Alex K W12             4) Guerin, Owen F M11             
  8 Hampton Cove Hurricanes  'A'                      2:12.03    2:08.90  
     1) Hernandez, Kian T M12           2) Podboy, Abbie K W11            
     3) Blauwkamp, Zach F M12           4) Neicamp, Sydney-Kate L W12     
  9 YMCA Seals  'A'                                   2:15.70    2:11.49  
     1) Willingham, Crishawn M11        2) Buechler, Lydia W12            
     3) Sexton, Evan M12                4) Harwell, Sophie W11            
 10 Monte Sano  'A'                                   2:11.05    2:11.86  
     1) Lee, Salem M11                  2) Cunha, Masie W12               
     3) Williams, Lilly W11             4) Baumgartner, Max T M11         
 11 Whitesburg Tide  'A'                              2:13.97    2:13.08  
     1) Smith, Addison W11              2) Dickens, Gregory M12           
     3) Morris, Luke M11                4) Hopkins, Avery A W12           
 12 Redstone Arsenal Launchers  'A'                   2:17.47    2:16.00  
     1) Cline, Kailee W11               2) Cherry, Jonathan M12           
     3) Walker, Charley M11             4) Blankenship, Katelyn X W12     
 13 Mountain Springs  'A'                             2:15.99    2:18.72  
     1) Schroer, Keaton M11             2) Buzzetta, Jack M12             
     3) Retzke, Lillian W12             4) Walker, Molly W12              
 14 Byrd Spring  'A'                                  2:17.86    2:21.06  
     1) Smith, Hoke H M12               2) Taylor, Kya A W12              
     3) Henriksen, Anna S W11           4) Jones, Paul A M12              
 15 Camelot Recreation Association  'A'               2:14.38    2:23.35  
     1) Greaves, Gavin M12              2) Roden-Poppe, Dakota W11        
     3) Saller, Elsie W11               4) Burnham, Nikolas M12           
 16 Valley Hill Country Club  'A'                     2:24.91    2:24.24  
     1) Pearson, Charles H M12          2) Ulrich, Shelby W11             
     3) Engel, Katelyn W12              4) Carney, Cameron M11            
 17 Piedmont Piranhas  'A'                            2:35.98    2:25.70  
     1) Doiron, Rebecca W11             2) Carroll, Preston M12           
     3) Bostick, Adaline W11            4) Hopkins, Kemper M12            
 18 Chapman Swim Team  'A'                                 NT    3:07.92  
     1) Dixon, Noah M11                 2) Ingram, Preslee W11            
     3) Fratangelo, Gus M11             4) Loder, McKenzie W11            
 
Event 49  Mixed 13-14 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
 RCSL Record:   1:38.98   7/13/2013 Byrd Spring, Byrd Spring                   
                         C Hui, M Northcutt, I Blasingame, S Vasquez       
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Greenwyche Gators  'A'                            1:48.00    1:43.14  
     1) Scales, Amelia W12              2) Barlow, Bo M14                 
     3) Houser, Michaela W14            4) Hardy, Samuel M14              
  2 Camelot Recreation Association  'A'               1:51.65    1:43.64  
     1) Sisk, Britton M13               2) Roberts, Sofia W14             
     3) Reeves, Kate W14                4) McNeill, Ryan M14              
  3 Jones Valley Recreation Assn.  'A'                1:47.73    1:44.07  
     1) Thomas, James-Hale M14          2) Dougherty, Grace W13           
     3) Amos, Haynes W13                4) Byrd, Will M14                 
  4 Mountain Springs  'A'                             1:49.47    1:45.83  
     1) York, Peyton J M14              2) Wilder, Walden W14             
     3) Comulada, Gabriela W14          4) Peffer, Nolan M14              
  5 Lily Flagg  Swim Team  'A'                        1:54.39    1:50.94  
     1) Wood, Gabe M13                  2) Zajac, Sophia W13              
     3) Chua, Catherine W14             4) Barnett, Evan M14              
  6 Mt. Carmel Hammerheads  'A'                       1:52.08    1:51.26  
     1) Amos, Andrew J M14              2) Oneill, Bram j M14             
     3) Pierce, Anna H W13              4) Taylor, Devyn M W14            
  7 Blossomwood Swim Team  'A'                        1:54.21    1:53.08  
     1) Krichev, Audrey W13             2) Johnston, Matthew M13          
     3) Bohan, John M14                 4) Yates, Madelyn W14             
  8 Sharon Johnston Swim Team  'A'                    1:55.10    1:53.47  
     1) McCleary, Ella W14              2) Owen, Bailey W13               
     3) Davis, William M13              4) McDonald, Brock M13            
  9 Piedmont Piranhas  'A'                            1:57.09    1:53.71  
     1) Hopkins, Fields M14             2) McEniry, Katie W14             
     3) Handley, Chloe W11              4) Walker, Philip M13             
 10 Byrd Spring  'A'                                  1:59.82    1:54.93  
     1) Lindow, Gabe N M14              2) Raby, Catie Rose R W13         
     3) Henriksen, Emma M W14           4) Bishop, Matthew F M14          
 11 Monte Sano  'A'                                   1:58.18    1:55.76  
     1) Navarro, Django M14             2) McMillion, Caleb J M13         
     3) Hicks, Taylor W13               4) Quadrini, Grace M W14          
 12 Redstone Arsenal Launchers  'A'                   1:57.11    1:55.83  
     1) Wical, Alexia W13               2) Cline, Rebekah W13             
     3) Taylor, Harrison R M13          4) Groves, Riley T M14            
 13 Whitesburg Tide  'A'                              2:02.91    1:57.14  
     1) Thompson, Lillian W14           2) Shea, Bess W13                 
     3) Borchers, Lucian M13            4) Osterbauer, Matthew C M14      
 14 Sherwood Swim Team  'A'                           2:00.03    1:58.86  
     1) McComb, Cade M13                2) Detwiler, Evelyn W14           
     3) Kyemba, Sophia W14              4) Johnson, Nathan M14            
 15 Valley Hill Country Club  'A'                     2:12.00    2:02.66  
     1) Erwin, Barak M13                2) Engel, Judith W14              
     3) Brown, Virginia A W13           4) Carney, Gavin M M13            
 16 Hampton Cove Hurricanes  'A'                      2:07.00    2:05.97  
     1) Williams, Evan B M14            2) Helton, Lindsey A W13          
     3) McClelland, Evan P M14          4) Neicamp, Allison G W14         
 17 YMCA Seals  'A'                                   2:15.83    2:07.77  
     1) Baughn, Max M14                 2) Vasquez, Micah M14             
     3) Letson, Sophia W11              4) Bhika, Eden W14                
 18 Chapman Swim Team  'A'                            2:38.09    2:28.68  
     1) Bryant, Gatlin M14              2) Fratangelo, Cole M14           
     3) Pitts, Olivia W14               4) Murley, Alyssa W12             
 
Event 51  Mixed 15-17 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
 RCSL Record:   1:34.35   7/13/2019 Jones Valley Recreation Assn., JVRA        
                         C Barraza, C Patz, R Hamilton, C Bedsole          
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Jones Valley Recreation Assn.  'A'                1:37.92    1:34.35  
     1) Barraza, Chris M16              2) Patz, Callie W17               
     3) Hamilton, Rebekah W16           4) Bedsole, Chris M15             
  2 Blossomwood Swim Team  'A'                        1:41.84    1:36.13  
     1) Cooper, Curtis M16              2) Blasingame, Claire W16         
     3) Krichev, Julia W15              4) Theisen, Landon M16            
  3 Mt. Carmel Hammerheads  'A'                       1:44.33    1:38.92  
     1) Amos, Carson P M17              2) Orcutt, Colby C W16            
     3) Griffin, Caitlyn V W15          4) Worshek, Riley C M17           
  4 Sharon Johnston Swim Team  'A'                    1:49.51    1:41.92  
     1) McDonald, Savannah W15          2) Nabors, Carlee W15             
     3) Driver, David M15               4) Erskine, Keyshawn M16          
  5 Mountain Springs  'A'                             1:42.82    1:42.29  
     1) McDonald, Naomi W17             2) York, Priscilla W17            
     3) Peffer, Gage M17                4) Johnston, Drew M17             
  6 Piedmont Piranhas  'A'                            1:45.97    1:43.43  
     1) Schuetz, Neil M17               2) Monk, Marybeth W17             
     3) Nurre, Jane W15                 4) Carroll, Hayden M16            
  7 Byrd Spring  'A'                                  1:46.73    1:43.48  
     1) Hill, Aaron M M16               2) Hinely, Mary E W16             
     3) Lindow, Tess M W16              4) Jones, Adam J M17              
  7 Whitesburg Tide  'A'                              1:47.56    1:43.48  
     1) Stinson, Jake M15               2) Zibas, Camille W16             
     3) Moffet, Victoria W17            4) Harlow, Owen M16               
  9 Greenwyche Gators  'A'                            1:46.37    1:44.79  
     1) Kimball, Myles M15              2) Ferguson, Emily W17            
     3) Scales, Ansley W15              4) O'Neil, Stephen M16            
 10 Lily Flagg  Swim Team  'A'                        1:49.93    1:47.33  
     1) Chua, CJ M16                    2) Vosahlik, Elizabeth W15        
     3) Jones, Haley W16                4) Hubbert, Benjamin M17          
 11 Hampton Cove Hurricanes  'A'                      1:57.00    1:48.95  
     1) Miller, Darin J M15             2) Harrison, Kimberly A W17       
     3) Blauwkamp, XiXi K W15           4) Wright, Christopher T M17      
 12 Redstone Arsenal Launchers  'A'                   1:50.47    1:50.23  
     1) Hinkle, Joshua T M17            2) Taylor, Wyatt M16              
     3) Scott, Grace A W17              4) Scott, Kayley E W15            
 13 Monte Sano  'A'                                   1:51.59    1:50.99  
     1) Craig, Kieran M M16             2) Rabban, Bella W17              
     3) Rabban, Sophie W16              4) Stephens, Henry T M17          
 14 Sherwood Swim Team  'A'                           1:56.14    1:51.77  
     1) Rorick, Michael M17             2) Moore, Hayley W16              
     3) McComb, Meg Catherine W16       4) Holtcamp, Mason S M16          
 15 Camelot Recreation Association  'A'               2:00.17    1:56.69  
     1) Varmette, Pete M16              2) Bigelow, Quinn W15             
     3) Lemke, AnnaBeth E W15           4) Bigelow, Wilson M17            
 16 Chapman Swim Team  'A'                            2:04.62    1:59.74  
     1) Boucher, Mike M16               2) Bryant, Shelby W16             
     3) White, Kaitlyn W15              4) Lenoir, James M17              
 17 YMCA Seals  'A'                                   1:59.19    2:16.99  
     1) Sexton, Cara W15                2) Butler, Taylor W15             
     3) Windham, Kiran M16              4) Bagwell, Taylor M14            
 
Event 55  Mixed 8 & Under 100 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
 RCSL Record:   1:02.40        1987 Greenwyche                                 
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Blossomwood Swim Team  'A'                        1:09.19    1:06.82  
     1) Wilson, Parker M8               2) Donovan, Kylie W8              
     3) Harwood, Emma W8                4) Lehr, Bennett M8               
  2 Redstone Arsenal Launchers  'A'                   1:12.48    1:08.61  
     1) Petek, Abigail W8               2) Norton, Rowan W8               
     3) Spalding, Andrew M8             4) Poole, Barrett M8              
  3 Monte Sano  'A'                                   1:12.36    1:10.42  
     1) Quadrini, Paige W7              2) Cunha, Neil M8                 
     3) Cunha, Gabriel M8               4) Baumgartner, Jenny W8          
  4 Jones Valley Recreation Assn.  'A'                1:14.00    1:13.11  
     1) Bedsole, Drew M8                2) Powell, Charlotte W8           
     3) Newlin, Anna Paige W8           4) Kostrzewa, Sam M8              
  5 Lily Flagg  Swim Team  'A'                        1:15.85    1:14.86  
     1) Robley, Lily Kate W8            2) Morton, Jacob M7               
     3) Sturmfels, Josephine W8         4) Olsen, Bart M7                 
  6 Whitesburg Tide  'A'                              1:21.44    1:15.89  
     1) Morris, Clara W8                2) Dickens, Ethan M8              
     3) Smith, Nolan M8                 4) Shea, Eleanor W8               
  7 Greenwyche Gators  'A'                            1:17.90    1:17.59  
     1) Wells, Lane W8                  2) Wester, Audrey W8              
     3) Wester, Luke M8                 4) Holmes, Fox M8                 
  8 Hampton Cove Hurricanes  'A'                      1:28.79    1:19.64  
     1) Blauwkamp, Ian C M8             2) Park, Sofia J W7               
     3) Shiner, Julia C W8              4) Nuwayhid, Reid F M8            
  9 Piedmont Piranhas  'A'                            1:24.89    1:19.80  
     1) Fleming, Meril W7               2) Rymer, Bo M7                   
     3) Monroe, Tucker M8               4) Mooty, Liddie W7               
 10 Mountain Springs  'A'                             1:24.35    1:21.74  
     1) Braden, Nora W8                 2) Johnston, William A M8         
     3) Rimes, Cora W7                  4) Roberts, Jadon M8              
 11 Valley Hill Country Club  'A'                     1:29.25    1:22.14  
     1) Carter, Cooper J M8             2) Osborne, Bailey W8             
     3) Moore, Bennett M8               4) Sandora, Claire W7             
 12 Byrd Spring  'A'                                  1:23.70    1:24.48  
     1) Stifflemire, Ivy M W8           2) Vann, Ziggy W M8               
     3) Scearce, Henry L M6             4) Gordon, Jayden B W8            
 13 Sharon Johnston Swim Team  'A'                    1:21.45    1:24.81  
     1) Madewell, Payton W8             2) Patterson, Kiptyn M8           
     3) Scruggs, Katie W8               4) Murphy, Dawson M8              
 14 Mt. Carmel Hammerheads  'A'                       1:29.91    1:28.10  
     1) Cataldi, Benjamin M8            2) Humphrey-Troupe, Sadie A W8    
     3) Kornilov, Kornei s M7           4) Brewer, Bella E W8             
 15 Camelot Recreation Association  'A'               1:33.69    1:31.84  
     1) Earls, Reese W7                 2) Burnham, Joshua M6             
     3) Sisk, Brody M8                  4) Elliot, Piper W7               
 16 YMCA Seals  'A'                                   1:40.02    1:35.40  
     1) Harwell, Emme W8                2) Rass, Jacob M8                 
     3) Brown, Kennedy W8               4) Reynolds, Charlie M8           
 17 Sherwood Swim Team  'A'                           1:47.27    1:39.37  
     1) Alferink, Michael M8            2) Clay, Eli M6                   
     3) Glass, Lucy W7                  4) Clay, Avianna W8               
 18 Chapman Swim Team  'A'                            2:04.90    1:49.06  
     1) Hannah, Lucy W7                 2) Malcomb, Aria W8               
     3) Lumpkin, Clayton M7             4) Campbell, Shiloh M6            
 
Event 56  Girls 8 & Under 25 Yard Butterfly
===============================================================================
 RCSL Record:   15.38        1987 Lee Ann Gathings, Greenwyche                 
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Baumgartner, Jenny         8 Makos                  17.08      16.31  
  2 Harwood, Emma              8 Blossomwood            17.89      18.39  
  3 Taylor, Mary               8 JVRA                   19.51      19.45  
  4 Quadrini, Paige            7 Makos                  19.43      19.59  
  5 Petek, Abigail             8 Launchers              19.71      19.66  
  6 Norton, Rowan              8 Launchers              20.66      19.97  
  7 Morris, Clara              8 Tide                   20.66      20.95  
  8 Killian, Addy              8 PIED                   20.37      20.98  
B - Final
  9 Scruggs, Katie             8 SJST                   21.51      19.43  
 10 Robley, Lily Kate          8 Lily Flagg             21.13      20.26  
 11 Wiley, Addison             8 Blossomwood            20.95      20.73  
 12 Sturmfels, Josephine       8 Lily Flagg             21.53      21.15  
 13 Clay, Avianna              8 Sherwood               22.35      21.36  
 14 Fleming, Meril             7 PIED                   22.90      21.89  
 15 Gordon, Jayden B           8 Byrd Spring            21.92      23.29  
 16 Newlin, Anna Paige         8 JVRA                   22.66      23.69  
 
Event 56  Girls 8 & Under 25 Yard Butterfly
===============================================================================
 RCSL Record:   15.38        1987 Lee Ann Gathings, Greenwyche                 
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Baumgartner, Jenny         8 Makos                  16.56      17.08  
  2 Harwood, Emma              8 Blossomwood            18.89      17.89  
  3 Quadrini, Paige            7 Makos                  18.98      19.43  
  4 Taylor, Mary               8 JVRA                   20.28      19.51  
  5 Petek, Abigail             8 Launchers              20.51      19.71  
  6 Killian, Addy              8 PIED                   21.71      20.37  
  7 Norton, Rowan              8 Launchers              19.76      20.66  
  7 Morris, Clara              8 Tide                   22.81      20.66  
-------------------------------------------------------------------------
  9 Wiley, Addison             8 Blossomwood            23.28      20.95  
 10 Robley, Lily Kate          8 Lily Flagg             19.81      21.13  
 11 Scruggs, Katie             8 SJST                   20.59      21.51  
 12 Sturmfels, Josephine       8 Lily Flagg             22.19      21.53  
 13 Gordon, Jayden B           8 Byrd Spring            23.02      21.92  
 14 Clay, Avianna              8 Sherwood               22.66      22.35  
 15 Newlin, Anna Paige         8 JVRA                   24.20      22.66  
 16 Fleming, Meril             7 PIED                   23.95      22.90  
-------------------------------------------------------------------------
 17 Osborne, Bailey            8 Valley Hill            26.83      22.96  
 18 Brewer, Bella E            8 Hammerheads            22.15      23.34  
-------------------------------------------------------------------------
 19 Wells, Lane                8 Gators                 24.81      23.96  
 20 Handley, Molly             7 PIED                   23.16      24.80  
 21 Horvath, Marie             7 Makos                  26.57      25.23  
 22 Lowe, Landry               7 Blossomwood            24.03      25.38  
 23 Powell, Charlotte          8 JVRA                   24.22      25.75  
 24 Braden, Nora               8 Stingrays              26.45      25.76  
 25 Feser, Caroline            8 Launchers              25.67      25.82  
 26 Kornilova, Anna S          8 Hammerheads            30.27      25.95  
 27 Biles, Brooklyn            8 Lily Flagg             31.72      26.55  
 28 Elliot, Piper              7 Camelot                29.93      26.83  
 29 Bailey, Mary               8 Stingrays              29.75      27.20  
 30 Sandora, Claire            7 Valley Hill            36.31      27.24  
 31 Earls, Reese               7 Camelot                27.53      27.28  
 32 Stifflemire, Ivy M         8 Byrd Spring            28.89      28.10  
 33 Cowan, Caylee              8 Valley Hill            31.84      28.35  
 34 Madewell, Payton           8 SJST                   26.45      28.67  
 35 Webber, Hazel M            6 Byrd Spring            34.27      28.77  
 36 Pitchford, Madeleine       8 Gators                 29.12      29.36  
 37 Dunham, Ellie              8 Gators                 30.40      29.47  
 38 Stark, Aubrey E            7 HAMC                   34.06      29.64  
 39 Park, Sofia J              7 HAMC                   30.65      29.65  
 40 Hannah, Lucy               7 Chapman                37.37      29.87  
 41 Shiner, Julia C            8 HAMC                   30.72      30.70  
 42 Burnham, Amelia            8 Camelot                30.34      33.85  
 43 Borchers, Elizabeth        7 Tide                   32.78      33.87  
 44 Brown, Vera                7 Tide                   37.36      33.92  
 45 Humphrey-Troupe, Sadie A   8 Hammerheads            37.40      34.08  
 46 Somers, Cora               8 Stingrays              55.18      42.07  
 -- Brown, Kennedy             8 YMCA                   31.83         DQ  
 -- Glass, Lucy                7 Sherwood               36.96         DQ  
 -- Tuck, Leigha               8 SJST                   34.37         DQ  
 -- Novack, Blakelyn           7 YMCA                   35.51         DQ  
 
Event 57  Boys 8 & Under 25 Yard Butterfly
===============================================================================
 RCSL Record:   15.40   7/18/2018 Tyler Quadrini, Monte Sano                   
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Nuwayhid, Reid F           8 HAMC                   17.52      16.88  
  2 Poole, Barrett             8 Launchers              17.10      17.26  
  3 Wilson, Parker             8 Blossomwood            18.70      18.25  
  4 Lehr, Bennett              8 Blossomwood            19.84      18.56  
  5 Roberts, Jadon             8 Stingrays              20.88      21.74  
  6 Broach, Matthew            7 Lily Flagg             23.19      22.56  
  7 Blauwkamp, Ian C           8 HAMC                   21.39      25.01  
 -- Kostrzewa, Sam             8 JVRA                   20.50         DQ  
B - Final
  9 Cole, Fisher               8 JVRA                   26.56      21.47  
 10 Ulrich, Carson             8 Valley Hill            24.67      22.89  
 11 Cunha, Gabriel             8 Makos                  24.10      23.22  
 12 Cunha, Neil                8 Makos                  26.24      23.26  
 13 Oppenlander, Luke S        8 HAMC                   25.15      24.70  
 14 Ranguelov, Sean            7 Launchers              24.74      26.58  
 15 Morton, Jacob              7 Lily Flagg             26.33      27.52  
 16 Paque, Maddox              7 Blossomwood            26.59      30.24  
 
Event 57  Boys 8 & Under 25 Yard Butterfly
===============================================================================
 RCSL Record:   15.40   7/18/2018 Tyler Quadrini, Monte Sano                   
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Poole, Barrett             8 Launchers              17.64      17.10  
  2 Nuwayhid, Reid F           8 HAMC                   18.84      17.52  
  3 Wilson, Parker             8 Blossomwood            18.73      18.70  
  4 Lehr, Bennett              8 Blossomwood            19.76      19.84  
  5 Kostrzewa, Sam             8 JVRA                   22.09      20.50  
  6 Roberts, Jadon             8 Stingrays              22.40      20.88  
  7 Blauwkamp, Ian C           8 HAMC                   26.10      21.39  
  8 Broach, Matthew            7 Lily Flagg             25.27      23.19  
-------------------------------------------------------------------------
  9 Cunha, Gabriel             8 Makos                  31.20      24.10  
 10 Ulrich, Carson             8 Valley Hill            27.93      24.67  
 11 Ranguelov, Sean            7 Launchers              27.74      24.74  
 12 Oppenlander, Luke S        8 HAMC                   27.97      25.15  
 13 Cunha, Neil                8 Makos                  25.77      26.24  
 14 Morton, Jacob              7 Lily Flagg             30.06      26.33  
 15 Cole, Fisher               8 JVRA                   23.32      26.56  
 16 Paque, Maddox              7 Blossomwood            26.58      26.59  
-------------------------------------------------------------------------
 17 McCloud, Grant             7 PIED                   37.69      27.08  
 18 Clay, Eli                  6 Sherwood               30.52      28.06  
-------------------------------------------------------------------------
 19 Turner, Quade              8 Tide                   31.83      28.96  
 20 Groves, William            7 Launchers              27.41      28.97  
 21 Fowler, Sutton             8 Valley Hill            30.58      29.17  
 22 Bevel, Grant               7 Makos                  33.07      29.36  
 23 Alferink, Michael          8 Sherwood               34.34      30.81  
 24 Turner, Adler              7 Camelot                32.89      30.84  
 25 Monroe, Tucker             8 PIED                   29.99      31.44  
 26 Sims, Grant                8 Gators                 30.32      32.50  
 27 Allen, Owen                8 Valley Hill            30.38      33.05  
 28 Wright, Abel               8 SJST                   24.15      33.70  
 29 Brightwell, Jonas          8 Lily Flagg             29.90      34.60  
 30 Maynard, Reese A           8 Hammerheads            34.40      35.65  
 31 Smith, Nolan               8 Tide                   29.94      35.76  
 32 Scearce, Henry L           6 Byrd Spring            32.01      35.79  
 33 Schrimsher, Rowan          7 Stingrays              32.09      36.43  
 34 DelValle, Alec R           8 Byrd Spring            40.06      44.63  
 35 Brown, Christopher         7 Chapman                56.29      48.77  
 -- Weisenberger, Andserson    7 YMCA                   38.14         DQ  
 -- Harwell, Liam              8 YMCA                   34.41         DQ  
 -- Self, Logan                8 Tide                   30.27         DQ  
 -- Rymer, Bo                  7 PIED                   28.29         DQ  
 -- Pommerenck, Brody          7 Stingrays              36.65         DQ  
 -- Hall, Rocco M              7 Hammerheads               NT         DQ  
 -- Brigance, Ben              7 Gators                 46.34         DQ  
 -- Davison, Emmett            7 Gators                 40.72         DQ  
 -- Bedsole, Drew              8 JVRA                   19.65         DQ  
 -- Nabors, Dalton             7 Camelot                30.23         DQ  
 -- Ayers, Tanner              8 SJST                   33.72         DQ  
 -- Austin, Joshua A           7 Hammerheads            39.00         DQ  
 -- Partain, Teddy T           6 Byrd Spring            39.24         DQ  
 
Event 58  Girls 8 & Under 25 Yard Backstroke
===============================================================================
 RCSL Record:   16.59        1987 Lee Ann Gathings, Greenwyche                 
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Petek, Abigail             8 Launchers              20.24      20.05  
  2 Quadrini, Paige            7 Makos                  21.41      21.01  
  3 Robley, Lily Kate          8 Lily Flagg             22.45      21.30  
  4 Shea, Eleanor              8 Tide                   21.98      21.45  
  5 Harwood, Emma              8 Blossomwood            21.52      21.74  
  6 Yates, Lauren              7 Blossomwood            23.13      21.99  
  7 Clay, Avianna              8 Sherwood               22.37      22.57  
  8 Donovan, Kylie             8 Blossomwood            22.47      23.67  
B - Final
  9 Scruggs, Katie             8 SJST                   23.53      22.50  
 10 Brewer, Bella E            8 Hammerheads            23.66      22.95  
 11 Wells, Lane                8 Gators                 23.87      23.26  
 12 Braden, Nora               8 Stingrays              23.15      23.78  
 13 Gordon, Jayden B           8 Byrd Spring            23.81      24.24  
 14 Killian, Addy              8 PIED                   24.73      24.26  
 15 Baker, Greer               7 JVRA                   24.18      25.00  
 -- Mooty, Liddie              7 PIED                   23.54         DQ  
 
Event 58  Girls 8 & Under 25 Yard Backstroke
===============================================================================
 RCSL Record:   16.59        1987 Lee Ann Gathings, Greenwyche                 
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Petek, Abigail             8 Launchers              20.09      20.24  
  2 Quadrini, Paige            7 Makos                  21.90      21.41  
  3 Harwood, Emma              8 Blossomwood            21.07      21.52  
  4 Shea, Eleanor              8 Tide                   23.15      21.98  
  5 Clay, Avianna              8 Sherwood               17.71      22.37  
  6 Robley, Lily Kate          8 Lily Flagg             22.19      22.45  
  7 Donovan, Kylie             8 Blossomwood            22.72      22.47  
  8 Yates, Lauren              7 Blossomwood            21.63      23.13  
-------------------------------------------------------------------------
  9 Braden, Nora               8 Stingrays              23.69      23.15  
 10 Scruggs, Katie             8 SJST                   22.81      23.53  
 11 Mooty, Liddie              7 PIED                   24.47      23.54  
 12 Brewer, Bella E            8 Hammerheads            23.19      23.66  
 13 Gordon, Jayden B           8 Byrd Spring            24.09      23.81  
 14 Wells, Lane                8 Gators                 24.31      23.87  
 15 Baker, Greer               7 JVRA                   24.26      24.18  
 16 Killian, Addy              8 PIED                   23.96      24.73  
-------------------------------------------------------------------------
 17 Harness, Anne Marie        7 Launchers              24.85      25.06  
 18 Borchers, Elizabeth        7 Tide                   28.29      25.38  
-------------------------------------------------------------------------
 19 Morgan, Audrey             7 Makos                  25.59      25.43  
 20 Bailey, Mary               8 Stingrays              25.97      25.50  
 21 Harwell, Emme              8 YMCA                   26.14      25.57  
 22 Phillippe, Kaitlyn         8 Makos                  24.82      25.59  
 23 Crawford, Cydney           8 JVRA                   24.08      25.78  
 24 Hannah, Lucy               7 Chapman                26.90      25.82  
 25 Duckett, Caeli             8 JVRA                   24.97      25.96  
 26 Cowan, Caylee              8 Valley Hill            27.12      26.18  
 27 Kornilova, Anna S          8 Hammerheads            28.21      26.66  
 28 Webber, Hazel M            6 Byrd Spring            29.10      27.23  
 29 Rimes, Cora                7 Stingrays              30.01      27.34  
 30 Earls, Reese               7 Camelot                26.44      27.39  
 31 Partlow, Jamie             8 Valley Hill            30.28      27.45  
 32 Malcomb, Aria              8 Chapman                27.73      28.06  
 33 Jones, Lily                7 Launchers              36.36      28.38  
 34 Fleming, Meril             7 PIED                   24.95      28.75  
 35 Stifflemire, Ivy M         8 Byrd Spring            26.89      28.76  
 36 Tuck, Leigha               8 SJST                   28.49      28.85  
 37 Rush, Charotte             7 YMCA                   31.53      28.92  
 38 Borders, Ellie             7 Lily Flagg             29.09      29.34  
 39 Wester, Audrey             8 Gators                 29.84      29.38  
 40 Burnham, Amelia            8 Camelot                34.82      29.89  
 41 Pitchford, Madeleine       8 Gators                 29.86      29.95  
 42 Malcomb, Myra              6 Chapman                36.25      30.20  
 43 Painter, Kaelyn            8 Valley Hill            29.90      30.30  
 44 Carter, Nicole             7 SJST                   34.17      31.29  
 45 Ashton, Abigail            7 Camelot                36.00      31.99  
 46 Henderson, Hannah          8 YMCA                   29.72      32.55  
 47 Zajac, Natalia             7 Lily Flagg             40.32      32.84  
 48 Davidson, Juliana N        8 Hammerheads            35.82      33.34  
 49 Stark, Aubrey E            7 HAMC                   27.89      33.40  
 50 Brown, Vera                7 Tide                   34.25      36.69  
 51 MacGrotty, Lucy            8 HAMC                   37.62      38.13  
 52 Merrell, Mary              7 Sherwood               44.82      44.42  
 -- Shiner, Julia C            8 HAMC                   32.41         DQ  
 
Event 59  Boys 8 & Under 25 Yard Backstroke
===============================================================================
 RCSL Record:   17.17   7/18/2004 Chandler Hinson, Camelot                     
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Poole, Barrett             8 Launchers              19.02      18.58  
  2 Nuwayhid, Reid F           8 HAMC                   19.68      19.38  
  3 Lehr, Charlie              8 Blossomwood            20.72      21.23  
  4 Spalding, Andrew           8 Launchers              21.93      21.85  
  5 Wilson, Parker             8 Blossomwood            22.16      21.90  
  6 Oppenlander, Aaron M       8 HAMC                   22.47      22.38  
  7 Bedsole, Drew              8 JVRA                   22.45      22.62  
  8 Blauwkamp, Ian C           8 HAMC                   22.53      24.42  
B - Final
  9 Holmes, Fox                8 Gators                 22.85      22.69  
 10 Murphy, Dawson             8 SJST                   24.10      23.03  
 11 Dickens, Ethan             8 Tide                   23.64      23.28  
 12 Sharpe, Ian                8 JVRA                   24.52      23.70  
 13 Paque, Maddox              7 Blossomwood            23.87      23.71  
 14 Olsen, Bart                7 Lily Flagg             24.96      23.76  
 15 Butler, Phillip            8 Lily Flagg             24.31      23.92  
 16 Parkinson, Elijah          6 Launchers              25.04      25.47  
 
Event 59  Boys 8 & Under 25 Yard Backstroke
===============================================================================
 RCSL Record:   17.17   7/18/2004 Chandler Hinson, Camelot                     
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Poole, Barrett             8 Launchers              20.31      19.02  
  2 Nuwayhid, Reid F           8 HAMC                   19.28      19.68  
  3 Lehr, Charlie              8 Blossomwood            21.72      20.72  
  4 Spalding, Andrew           8 Launchers              23.94      21.93  
  5 Wilson, Parker             8 Blossomwood            21.26      22.16  
  6 Bedsole, Drew              8 JVRA                   22.63      22.45  
  7 Oppenlander, Aaron M       8 HAMC                   25.14      22.47  
  8 Blauwkamp, Ian C           8 HAMC                   22.00      22.53  
-------------------------------------------------------------------------
  9 Holmes, Fox                8 Gators                 23.68      22.85  
 10 Dickens, Ethan             8 Tide                   26.35      23.64  
 11 Paque, Maddox              7 Blossomwood            28.84      23.87  
 12 Murphy, Dawson             8 SJST                   27.10      24.10  
 13 Butler, Phillip            8 Lily Flagg             25.06      24.31  
 14 Sharpe, Ian                8 JVRA                   23.14      24.52  
 15 Olsen, Bart                7 Lily Flagg             25.69      24.96  
 16 Parkinson, Elijah          6 Launchers              25.06      25.04  
-------------------------------------------------------------------------
 17 Kornilov, Kornei s         7 Hammerheads            28.64      26.07  
 18 Smith, Nolan               8 Tide                   25.02      26.39  
-------------------------------------------------------------------------
 19 Reynolds, Charlie          8 YMCA                   29.63      26.75  
 20 Moore, Bennett             8 Valley Hill            27.21      26.96  
 21 Monroe, Tucker             8 PIED                   28.45      27.14  
 22 Pommerenck, Brody          7 Stingrays                 NT      27.29  
 23 Cunha, Gabriel             8 Makos                  28.23      27.61  
 24 Rass, Jacob                8 YMCA                   29.14      28.07  
 25 Turnbull, Jack             8 Tide                   30.54      28.46  
 26 Maynard, Reese A           8 Hammerheads            32.33      29.36  
 27 Bains, Owen J              7 Makos                  31.59      29.41  
 28 Wester, Luke               8 Gators                 26.83      29.55  
 29 Patterson, Kiptyn          8 SJST                   30.00      29.63  
 30 Hall, Rocco M              7 Hammerheads            30.25      29.68  
 31 Sisk, Brody                8 Camelot                29.79      29.86  
 32 Lindgren, Matthew          7 Gators                 36.71      29.87  
 33 Johnston, William A        8 Stingrays              37.94      31.53  
 34 Ticola, Owen               7 Makos                  34.34      31.81  
 35 DelValle, Alec R           8 Byrd Spring            36.28      32.31  
 36 Weisenberger, Andserson    7 YMCA                   29.45      32.59  
 37 Burnham, Joshua            6 Camelot                   NT      33.10  
 38 Clay, Eli                  6 Sherwood               32.51      33.16  
 39 Doiron, Benjamin           8 PIED                   34.68      33.24  
 40 Ayers, Tanner              8 SJST                      NT      33.43  
 41 Bickel, Deaglan            7 Valley Hill            27.15      33.51  
 42 Madsen, Phillip            6 Chapman                47.19      34.89  
 43 Detwiler, Fritz            7 Sherwood               40.09      35.58  
 44 Scearce, Henry L           6 Byrd Spring            34.56      40.04  
 45 Partain, Teddy T           6 Byrd Spring            37.58      40.55  
 46 Brown, Christopher         7 Chapman                49.95      40.93  
 47 Schrimsher, Rowan          7 Stingrays              41.12      42.18  
 -- Rymer, Bo                  7 PIED                   31.67         DQ  
 -- Sturmfels, Oscar           6 Lily Flagg             31.59         DQ  
 -- Casperson, Charlie         8 JVRA                   21.06         DQ  
 -- Nabors, Dalton             7 Camelot                40.06         DQ  
 -- Ulrich, Carson             8 Valley Hill            26.93         DQ  
 
Event 60  Girls 8 & Under 100 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
 RCSL Record:   1:06.74        1978 Camelot                                    
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Monte Sano  'A'                                   1:10.22    1:09.08  
     1) Quadrini, Paige 7               2) Phillippe, Kaitlyn 8           
     3) Pfitzer, Lily A 7               4) Baumgartner, Jenny 8           
  2 Blossomwood Swim Team  'A'                        1:14.70    1:12.23  
     1) Donovan, Kylie 8                2) Clark, Lily 7                  
     3) Yates, Lauren 7                 4) Harwood, Emma 8                
  3 Redstone Arsenal Launchers  'A'                   1:15.20    1:15.85  
     1) Harness, Anne Marie 7           2) Norton, Rowan 8                
     3) Feser, Caroline 8               4) Petek, Abigail 8               
  4 Piedmont Piranhas  'A'                            1:16.73    1:16.31  
     1) Handley, Molly 7                2) Mooty, Liddie 7                
     3) Fleming, Meril 7                4) Killian, Addy 8                
  5 Jones Valley Recreation Assn.  'A'                1:24.51    1:22.31  
     1) Powell, Charlotte 8             2) Taylor, Mary 8                 
     3) Duckett, Caeli 8                4) Newlin, Anna Paige 8           
  6 Mountain Springs  'A'                             1:27.10    1:25.30  
     1) Hulgan, Katherine 7             2) Bailey, Mary 8                 
     3) Rimes, Cora 7                   4) Braden, Nora 8                 
  7 Valley Hill Country Club  'A'                     1:37.06    1:26.01  
     1) Osborne, Bailey 8               2) Sandora, Claire 7              
     3) Partlow, Jamie 8                4) Cowan, Caylee 8                
  8 Whitesburg Tide  'A'                              1:24.90    1:26.25  
     1) Morris, Clara 8                 2) Capshaw, Kaelie M 8            
     3) Borchers, Elizabeth 7           4) Shea, Eleanor 8                
  9 Byrd Spring  'A'                                  1:26.29    1:27.56  
     1) Stifflemire, Ivy M 8            2) Webber, Hazel M 6              
     3) Conner, Lillyan N 7             4) Gordon, Jayden B 8             
 10 Lily Flagg  Swim Team  'A'                        1:24.93    1:29.11  
     1) Sturmfels, Josephine 8          2) Borders, Ellie 7               
     3) Biles, Brooklyn 8               4) Robley, Lily Kate 8            
 11 Camelot Recreation Association  'A'               1:36.00    1:29.36  
     1) Earls, Reese 7                  2) Becker, Eva 7                  
     3) Burnham, Amelia 8               4) Elliot, Piper 7                
 12 Greenwyche Gators  'A'                            1:30.02    1:29.44  
     1) Wester, Audrey 8                2) Dunham, Ellie 8                
     3) Pitchford, Madeleine 8          4) Wells, Lane 8                  
 13 Sharon Johnston Swim Team  'A'                    1:30.72    1:38.05  
     1) Carter, Nicole 7                2) Tuck, Leigha 8                 
     3) Madewell, Payton 8              4) Scruggs, Katie 8               
 14 YMCA Seals  'A'                                   1:43.04    1:38.69  
     1) Brown, Kennedy 8                2) Willingham, Christina 7        
     3) Grant, Emma 8                   4) Harwell, Emme 8                
 15 Mt. Carmel Hammerheads  'A'                       1:39.43    1:39.80  
     1) Kornilova, Anna S 8             2) Davidson, Juliana N 8          
     3) Humphrey-Troupe, Sadie A 8      4) Brewer, Bella E 8              
 16 Hampton Cove Hurricanes  'A'                      1:37.95    1:41.60  
     1) Shiner, Julia C 8               2) Stark, Aubrey E 7              
     3) Kingsbury, Polina C 6           4) Park, Sofia J 7                
 17 Chapman Swim Team  'A'                            1:49.44    2:09.08  
     1) Hannah, Lucy 7                  2) Malcomb, Aria 8                
     3) Malcomb, Myra 6                 4) Malcomb, Vera 4                
 
Event 61  Boys 8 & Under 100 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
 RCSL Record:   1:03.95        1991 Blossomwood                                
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Blossomwood Swim Team  'A'                        1:11.68   J1:11.04  
     1) Wilson, Parker 8                2) Paque, Maddox 7                
     3) Lehr, Charlie 8                 4) Lehr, Bennett 8                
  2 Jones Valley Recreation Assn.  'A'                1:10.71   J1:10.94  
     1) Bedsole, Drew 8                 2) Sharpe, Ian 8                  
     3) Casperson, Charlie 8            4) Kostrzewa, Sam 8               
  3 Hampton Cove Hurricanes  'A'                      1:14.13    1:11.76  
     1) Blauwkamp, Ian C 8              2) Oppenlander, Luke S 8          
     3) Badgley, Eli L 8                4) Nuwayhid, Reid F 8             
  4 Redstone Arsenal Launchers  'A'                   1:12.44    1:15.71  
     1) Ranguelov, Sean 7               2) Spalding, Andrew 8             
     3) Parkinson, Elijah 6             4) Poole, Barrett 8               
  5 Lily Flagg  Swim Team  'A'                        1:23.00    1:20.92  
     1) Olsen, Bart 7                   2) Sturmfels, Oscar 6             
     3) Broach, Matthew 7               4) Morton, Jacob 7                
  6 Greenwyche Gators  'A'                            1:23.75    1:21.90  
     1) Brigance, Ben 7                 2) Wester, Luke 8                 
     3) Sims, Grant 8                   4) Holmes, Fox 8                  
  7 Valley Hill Country Club  'A'                     1:31.76    1:26.08  
     1) Carter, Cooper J 8              2) Moore, Bennett 8               
     3) Whelchel, Easton 8              4) Painter, Bryce 6               
  8 Whitesburg Tide  'A'                              1:28.98    1:26.26  
     1) Dickens, Ethan 8                2) Turner, Quade 8                
     3) Turnbull, Jack 8                4) Smith, Nolan 8                 
  9 Monte Sano  'A'                                   1:28.98    1:27.58  
     1) Cunha, Gabriel 8                2) Bevel, Grant 7                 
     3) Bains, Owen J 7                 4) Cunha, Neil 8                  
 10 Sharon Johnston Swim Team  'A'                    1:29.36    1:31.82  
     1) Wright, Abel 8                  2) Ayers, Tanner 8                
     3) Patterson, Kiptyn 8             4) Murphy, Dawson 8               
 11 Piedmont Piranhas  'A'                            1:29.19    1:32.16  
     1) Monroe, Tucker 8                2) Doiron, Benjamin 8             
     3) McCloud, Grant 7                4) Rymer, Bo 7                    
 12 Mt. Carmel Hammerheads  'A'                       1:37.99    1:35.02  
     1) Kornilov, Kornei s 7            2) Hall, Rocco M 7                
     3) Maynard, Reese A 8              4) Cataldi, Benjamin 8            
 13 YMCA Seals  'A'                                   1:47.05    1:42.17  
     1) Reynolds, Charlie 8             2) Weisenberger, Andserson 7      
     3) Harwell, Liam 8                 4) Rass, Jacob 8                  
 14 Mountain Springs  'A'                             1:43.98    1:44.24  
     1) Johnston, William A 8           2) Murphree, Quin 6               
     3) Pommerenck, Brody 7             4) Roberts, Jadon 8               
 15 Byrd Spring  'A'                                  1:36.20    1:47.28  
     1) Vann, Ziggy W 8                 2) Black, Jayden R 7              
     3) DelValle, Alec R 8              4) Scearce, Henry L 6             
 16 Sherwood Swim Team  'A'                           1:51.37    1:47.45  
     1) Clay, Eli 6                     2) Shaw, Reed 6                   
     3) Detwiler, Fritz 7               4) Alferink, Michael 8            
 17 Camelot Recreation Association  'A'               1:44.03    1:47.48  
     1) Sisk, Brody 8                   2) Reeves, Andrew 6               
     3) Turner, Adler 7                 4) Burnham, Joshua 6              
 
Event 70  Mixed 9-10 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
 RCSL Record:   1:59.35        1983 Southeast YMCA                             
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Greenwyche Gators  'A'                            2:15.28    2:10.44  
     1) Hardy, Benjamin M10             2) Ludwig, Camila W9              
     3) Banks, Abby W10                 4) Hardy, William M10             
  2 Blossomwood Swim Team  'A'                        2:18.21    2:11.39  
     1) Holden, Sydney W10              2) Goldmon, William M10           
     3) Simpson, Connor M10             4) Mackey, Story W10              
  3 Jones Valley Recreation Assn.  'A'                2:16.95    2:14.26  
     1) Cochran, Brooks M10             2) Amos, Lola W9                  
     3) Wade, Jenna Beth W10            4) Casperson, Ben M10             
  4 Monte Sano  'A'                                   2:19.12    2:16.27  
     1) Morgan, Stuart M9               2) Bothwell, Inde W10             
     3) Bains, Amelia K W9              4) Quadrini, Tyler M9             
  5 Piedmont Piranhas  'A'                            2:26.59    2:16.61  
     1) Trefry, Weston M9               2) Hodges, Caroline W10           
     3) McCloud, Caitlin W10            4) Hayles, Logan M9               
  6 Hampton Cove Hurricanes  'A'                      2:19.90    2:18.04  
     1) Park, Tyler T M10               2) MacGrotty, Mazie J W10         
     3) Smouse, Nathaniel R M10         4) Nuwayhid, Ella J W10           
  7 Sharon Johnston Swim Team  'A'                    2:23.78    2:19.85  
     1) McDonald, Ellie W9              2) Utley, Olivia W10              
     3) Locke, Levi M10                 4) McCarver, Camden M10           
  8 Mt. Carmel Hammerheads  'A'                       2:22.56    2:23.68  
     1) Andreani, Alyssa G W10          2) Amos, Dawson E M10             
     3) Kern, CJ M9                     4) Gindhart, Ella Kate K W9       
  9 Valley Hill Country Club  'A'                     2:32.10    2:26.09  
     1) Thomas, Molly W10               2) Swearengin, Riley T M9         
     3) Self, Mollie W10                4) Pearson, Whiddon M10           
 10 Camelot Recreation Association  'A'               2:36.85    2:29.75  
     1) Roberts, Luke M10               2) Varmette, Eva W10              
     3) Sisk, Brantley M10              4) Earls, Reagan W9               
 11 Byrd Spring  'A'                                  2:26.43    2:30.02  
     1) Stifflemire, Deisen K M10       2) Carrasquillo, Isabella T W9    
     3) DelValle, Anessa L W10          4) Henriksen, CJ R M9             
 12 Lily Flagg  Swim Team  'A'                        2:34.00    2:31.09  
     1) Rorex, Avery W10                2) Jordan, Jack M9                
     3) Bradley, Thomas M9              4) Olsen, Emma W9                 
 13 Whitesburg Tide  'A'                              2:46.02    2:31.70  
     1) Shea, Luke M10                  2) Alderson, Lena W9              
     3) Smith, Hayden W10               4) Cooper, Walt M10               
 14 Redstone Arsenal Launchers  'A'                   2:34.44    2:33.23  
     1) Groves, James M9                2) Koehler, Riley W10             
     3) Sandidge, Mayson W9             4) Parkinson, Oliver M10          
 15 Mountain Springs  'A'                             2:30.91    2:36.04  
     1) Retzke, Jefferson M10           2) Dill, Sloan W9                 
     3) Pendergrass, Charles M10        4) Marler, Katherine W10          
 16 YMCA Seals  'A'                                   2:39.66    2:56.22  
     1) Crook, Mark M9                  2) Grant, Isabella W10            
     3) Stringer, Shiloh W9             4) Yocom, Evan M9                 
 17 Chapman Swim Team  'A'                            3:52.38    3:09.46  
     1) Campbell, Casper M10            2) Madsen, Nathan M9              
     3) Malcomb, Emilia W9              4) Hoskins, Hannah W9             
 
Event 71  Girls 9-10 50 Yard Butterfly
===============================================================================
 RCSL Record:   29.83        1993 Margaret Hoelzer, Jones Valley               
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Mackey, Story             10 Blossomwood            35.39      34.58  
  2 Holden, Sydney            10 Blossomwood            35.64      35.26  
  3 Nuwayhid, Ella J          10 HAMC                   36.50      35.85  
  4 Andreani, Alyssa G        10 Hammerheads            36.56      35.89  
  5 Amos, Lola                 9 JVRA                   38.17      36.74  
  6 Banks, Abby               10 Gators                 37.53      37.06  
  7 Gindhart, Ella Kate K      9 Hammerheads            38.18      37.81  
  8 Ludwig, Camila             9 Gators                 39.95      40.62  
B - Final
  9 McDonald, Ellie            9 SJST                   40.24      38.81  
 10 Utley, Olivia             10 SJST                   40.42      39.09  
 11 Bothwell, Inde            10 Makos                  41.72      42.38  
 12 Kent, Hadley               9 Gators                 43.32      42.79  
 13 Troyer, Matilda           10 JVRA                   42.67      44.24  
 14 Earls, Reagan              9 Camelot                43.50      44.42  
 14 Olsen, Emma                9 Lily Flagg             43.80      44.42  
 16 Davenport, Allie          10 Blossomwood            42.79      44.87  
 
Event 71  Girls 9-10 50 Yard Butterfly
===============================================================================
 RCSL Record:   29.83        1993 Margaret Hoelzer, Jones Valley               
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Mackey, Story             10 Blossomwood            37.34      35.39  
  2 Holden, Sydney            10 Blossomwood            39.28      35.64  
  3 Nuwayhid, Ella J          10 HAMC                   37.06      36.50  
  4 Andreani, Alyssa G        10 Hammerheads            41.19      36.56  
  5 Banks, Abby               10 Gators                 38.87      37.53  
  6 Amos, Lola                 9 JVRA                   41.38      38.17  
  7 Gindhart, Ella Kate K      9 Hammerheads            40.38      38.18  
  8 Ludwig, Camila             9 Gators                 40.81      39.95  
-------------------------------------------------------------------------
  9 McDonald, Ellie            9 SJST                   40.91      40.24  
 10 Utley, Olivia             10 SJST                   40.86      40.42  
 11 Bothwell, Inde            10 Makos                  43.92      41.72  
 12 Troyer, Matilda           10 JVRA                   46.07      42.67  
 13 Davenport, Allie          10 Blossomwood            46.64      42.79  
 14 Kent, Hadley               9 Gators                 43.39      43.32  
 15 Earls, Reagan              9 Camelot                44.10      43.50  
 16 Olsen, Emma                9 Lily Flagg             47.59      43.80  
-------------------------------------------------------------------------
 17 Allan, Isabelle            9 Lily Flagg             48.66     J43.80  
 18 Johnston, Norah           10 Stingrays              45.94      44.48  
-------------------------------------------------------------------------
 19 Hodges, Caroline          10 PIED                   46.15      44.81  
 20 Thomas, Molly             10 Valley Hill            51.20      45.08  
 21 Vosahlik, Julia            9 Lily Flagg             49.31      45.53  
 22 Wade, Jenna Beth          10 JVRA                   49.19      45.86  
 23 Self, Mollie              10 Valley Hill            46.55      46.10  
 24 MacGrotty, Mazie J        10 HAMC                   48.56      46.12  
 25 Reynolds, Madison         10 SJST                   52.83      46.20  
 26 Cockrell, Cassidy         10 Stingrays              51.83      48.10  
 27 Grant, Isabella           10 YMCA                   55.76      49.01  
 28 Lee, Sophie                9 Makos                  51.42      49.07  
 29 Dill, Sloan                9 Stingrays              47.89      50.04  
 30 Gyorok, Ava               10 PIED                   57.49      51.71  
 31 McGough, Haley E           9 HAMC                   51.53      52.00  
 32 Smith, Hayden             10 Tide                   54.38      52.20  
 32 Neely, Caitlyn            10 PIED                   52.33      52.20  
 34 Varmette, Eva             10 Camelot                52.01      53.44  
 35 Wilson, Pyper A            9 Byrd Spring          1:00.82      53.89  
 36 Hall, Sulli M              9 Hammerheads            54.27      53.96  
 37 Kernan, Samantha           9 Makos                1:05.72      55.97  
 38 Vann, Jozie R             10 Byrd Spring               NT      56.46  
 39 Hunt, Laura                9 Chapman              1:09.71    1:10.85  
 40 Partlow, Kaley             9 Valley Hill               NT    1:11.28  
 41 Cobert, Sabrina            9 Tide                 1:29.70    1:20.74  
 -- Alderson, Lena             9 Tide                      NT         DQ  
 -- Koehler, Riley            10 Launchers            1:03.87         DQ  
 -- Kinder, Kinsey             9 YMCA                 1:07.00         DQ  
 -- Randolph-Bishop, Katie L  10 Byrd Spring            59.25         DQ  
 -- Preus, Katelyn            10 YMCA                 1:02.91         DQ  
 
Event 72  Boys 9-10 50 Yard Butterfly
===============================================================================
 RCSL Record:   29.56   7/15/2007 Chandler Espy, Jones Valley-                 
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Quadrini, Tyler            9 Makos                  33.49      32.79  
  2 Hardy, Benjamin           10 Gators                 34.30      33.80  
  3 Park, Tyler T             10 HAMC                   34.64      35.35  
  4 Cooper, Walt              10 Tide                   35.77      35.50  
  5 Groves, James              9 Launchers              34.97      35.71  
  6 Whetstone, Isaac          10 Sherwood               34.62      37.49  
  7 Goldmon, William          10 Blossomwood            37.80      38.38  
  8 Crook, Mark                9 YMCA                   38.99      38.84  
B - Final
  9 Casperson, Ben            10 JVRA                   39.71      38.20  
 10 Parkinson, Oliver         10 Launchers              39.09      38.77  
 11 Hardy, William            10 Gators                 39.75      39.13  
 12 Stifflemire, Deisen K     10 Byrd Spring            40.72      39.42  
 13 Smouse, Nathaniel R       10 HAMC                   40.86      40.61  
 14 Appletoft, Austin          9 HAMC                   41.69      40.71  
 15 Weglage, Brady M          10 Hammerheads            41.74      41.46  
 16 Swearengin, Riley T        9 Valley Hill            39.59      41.66  
 
Event 72  Boys 9-10 50 Yard Butterfly
===============================================================================
 RCSL Record:   29.56   7/15/2007 Chandler Espy, Jones Valley-                 
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Quadrini, Tyler            9 Makos                  34.70      33.49  
  2 Hardy, Benjamin           10 Gators                 37.53      34.30  
  3 Whetstone, Isaac          10 Sherwood               37.41      34.62  
  4 Park, Tyler T             10 HAMC                   36.34      34.64  
  5 Groves, James              9 Launchers              35.88      34.97  
  6 Cooper, Walt              10 Tide                   37.34      35.77  
  7 Goldmon, William          10 Blossomwood            39.64      37.80  
  8 Crook, Mark                9 YMCA                   41.90      38.99  
-------------------------------------------------------------------------
  9 Parkinson, Oliver         10 Launchers              39.85      39.09  
 10 Swearengin, Riley T        9 Valley Hill            43.09      39.59  
 11 Casperson, Ben            10 JVRA                   41.64      39.71  
 12 Hardy, William            10 Gators                 41.19      39.75  
 13 Stifflemire, Deisen K     10 Byrd Spring            41.19      40.72  
 14 Smouse, Nathaniel R       10 HAMC                   44.00      40.86  
 15 Appletoft, Austin          9 HAMC                   43.66      41.69  
 16 Weglage, Brady M          10 Hammerheads            44.95      41.74  
-------------------------------------------------------------------------
 17 Locke, Levi               10 SJST                   42.96      41.89  
 18 Locke, Gavin              10 SJST                   43.53      42.73  
-------------------------------------------------------------------------
 19 Simpson, Connor           10 Blossomwood            41.76      42.77  
 20 Elam, Jack                 9 Makos                  43.47      43.15  
 21 Detwiler, George          10 Sherwood               45.37      43.16  
 22 Clark, Will                9 Blossomwood            42.28      43.28  
 22 Trefry, Weston             9 PIED                   45.44      43.28  
 24 Henriksen, CJ R            9 Byrd Spring            43.81      43.87  
 25 Green, Luke               10 Gators                 47.76      44.12  
 26 Thompson, Haiden          10 Tide                   43.15      44.34  
 27 Carney, Garrison           9 Valley Hill            46.65      45.92  
 28 Busby, David              10 Launchers              49.11      46.13  
 29 Shea, Luke                10 Tide                   49.26      46.29  
 30 Murphree, Bright           9 Stingrays              48.49      46.58  
 30 Kostrzewa, Charlie        10 JVRA                   44.53      46.58  
 32 Johnson, Zachary           9 Sherwood               51.55      46.72  
 33 Roberts, Luke             10 Camelot                47.99      47.20  
 34 Hulgan, Ryan              10 Stingrays              48.88      47.80  
 35 Wierenga, Jacob P          9 Byrd Spring            50.78      49.58  
 36 McMillion, Samuel J       10 Makos                  54.50      50.16  
 37 Cochran, Brooks           10 JVRA                   46.95      50.31  
 38 Jordan, Jack               9 Lily Flagg             51.35      51.12  
 39 Carter, William           10 Valley Hill            44.15      51.45  
 40 Sturmfels, Frank          10 Lily Flagg           1:05.88      51.98  
 41 Bradley, Thomas            9 Lily Flagg             50.66      52.13  
 42 Pendergrass, Charles      10 Stingrays              50.63      52.38  
 43 Clark, Grady              10 SJST                   52.43      53.47  
 44 Brown, Owen               10 PIED                   54.72      56.92  
 -- Lewis, Jackson C           9 Hammerheads          1:08.08         DQ  
 -- Amos, Dawson E            10 Hammerheads               NT         DQ  
 -- Turner, Lucas              9 Camelot                   NT         DQ  
 -- Saller, David              9 Camelot              1:17.48         DQ  
 
Event 73  Girls 9-10 50 Yard Backstroke
===============================================================================
 RCSL Record:   32.16        1989 Lee Ann Gathings, Greenwyche                 
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Nuwayhid, Ella J          10 HAMC                   36.96      37.06  
  2 McDonald, Ellie            9 SJST                   38.34      37.35  
  3 Krichev, Charlotte         9 Blossomwood            39.67      39.07  
  4 Banks, Abby               10 Gators                 40.48      39.57  
  5 Holden, Sydney            10 Blossomwood            41.02      40.40  
  6 Earls, Reagan              9 Camelot                41.76      40.56  
  7 Wade, Jenna Beth          10 JVRA                   41.72      41.02  
  8 Bothwell, Inde            10 Makos                  41.84      41.58  
B - Final
  9 Daniel, Caroline           9 Gators                 42.32      41.67  
 10 Andreani, Alyssa G        10 Hammerheads            42.47      41.97  
 11 Kent, Hadley               9 Gators                 43.41      43.48  
 12 Spink, Allie               9 JVRA                   42.65      43.85  
 13 Utley, Olivia             10 SJST                   44.29      43.99  
 14 Troyer, Matilda           10 JVRA                   43.95      44.02  
 15 Rorex, Avery              10 Lily Flagg             44.81      45.01  
 16 Butler, Whitney Blair     10 SJST                   45.37      45.16  
 
Event 73  Girls 9-10 50 Yard Backstroke
===============================================================================
 RCSL Record:   32.16        1989 Lee Ann Gathings, Greenwyche                 
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Nuwayhid, Ella J          10 HAMC                   37.91      36.96  
  2 McDonald, Ellie            9 SJST                   39.15      38.34  
  3 Krichev, Charlotte         9 Blossomwood            41.81      39.67  
  4 Banks, Abby               10 Gators                 40.26      40.48  
  5 Holden, Sydney            10 Blossomwood            40.83      41.02  
  6 Wade, Jenna Beth          10 JVRA                   41.33      41.72  
  7 Earls, Reagan              9 Camelot                42.97      41.76  
  8 Bothwell, Inde            10 Makos                  43.92      41.84  
-------------------------------------------------------------------------
  9 Daniel, Caroline           9 Gators                 44.77      42.32  
 10 Andreani, Alyssa G        10 Hammerheads            44.41      42.47  
 11 Spink, Allie               9 JVRA                   43.58      42.65  
 12 Kent, Hadley               9 Gators                 42.98      43.41  
 13 Troyer, Matilda           10 JVRA                   43.57      43.95  
 14 Utley, Olivia             10 SJST                   45.03      44.29  
 15 Rorex, Avery              10 Lily Flagg             47.52      44.81  
 16 Butler, Whitney Blair     10 SJST                   47.31      45.37  
-------------------------------------------------------------------------
 17 DelValle, Anessa L        10 Byrd Spring            42.95      45.60  
 18 MacGrotty, Mazie J        10 HAMC                   49.28      46.02  
-------------------------------------------------------------------------
 19 McCloud, Caitlin          10 PIED                   47.97      46.11  
 20 Whetstone, Addison         9 Sherwood               46.91      46.31  
 21 Marler, Katherine         10 Stingrays              46.15      46.44  
 22 Dill, Sloan                9 Stingrays              45.19      46.97  
 23 Bains, Amelia K            9 Makos                  53.90      47.04  
 24 Speaks, Emme               9 Blossomwood            49.57      47.10  
 25 Ham, Abby G               10 Hammerheads            51.56      47.79  
 26 Lee, Sophie                9 Makos                  49.16      48.07  
 27 Johnston, Norah           10 Stingrays              48.52      49.33  
 28 Vosahlik, Julia            9 Lily Flagg             48.98      49.38  
 29 Sandidge, Mayson           9 Launchers              59.23      51.06  
 30 Bellomy, Hailey E         10 HAMC                   57.22      51.16  
 31 Neely, Caitlyn            10 PIED                   53.49      51.94  
 32 Carrasquillo, Isabella T   9 Byrd Spring            54.41      51.96  
 33 Sturmfels, Corah          10 Lily Flagg           1:02.78      52.65  
 34 Fowler, Ava               10 Valley Hill               NT      54.04  
 35 Grant, Isabella           10 YMCA                   57.82      56.01  
 36 Turnbull, Kate            10 Tide                 1:05.04      56.31  
 37 Koehler, Riley            10 Launchers              59.57      57.57  
 38 Rush, Elizabeth            9 YMCA                   54.47      57.81  
 39 Wilson, Pyper A            9 Byrd Spring          1:00.43      58.65  
 40 Partlow, Kaley             9 Valley Hill               NT    1:03.29  
 41 Cobert, Sabrina            9 Tide                 1:03.82    1:03.34  
 -- Monroe, Bella              9 PIED                   58.84         DQ  
 -- Kinder, Kinsey             9 YMCA                   54.05         DQ  
 -- Self, Mollie              10 Valley Hill            47.47         DQ  
 -- Malcomb, Emilia            9 Chapman                57.52         DQ  
 
Event 74  Boys 9-10 50 Yard Backstroke
===============================================================================
 RCSL Record:   31.32   7/15/2007 Chandler Espy, Jones Valley-                 
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Whetstone, Isaac          10 Sherwood               34.87      34.72  
  2 Quadrini, Tyler            9 Makos                  36.69      35.44  
  3 Groves, James              9 Launchers              36.17      35.95  
  4 Quinn, Landon              9 Launchers              37.10      37.05  
  5 Goldmon, William          10 Blossomwood            40.05      39.86  
  6 Horvath, Ben              10 Makos                  40.48      39.93  
  7 Parkinson, Oliver         10 Launchers              40.16      40.70  
  8 Crook, Mark                9 YMCA                   39.93      41.38  
B - Final
  9 Hardy, Benjamin           10 Gators                 40.69      39.67  
 10 Trefry, Weston             9 PIED                   41.28      40.09  
 11 Cozelos, Aiden            10 Sherwood               41.53      40.24  
 12 McCarver, Camden          10 SJST                   41.55      40.26  
 13 Morgan, Stuart             9 Makos                  41.12      40.55  
 14 Taylor, Hayes              9 Gators                 40.93      41.00  
 15 Thompson, Haiden          10 Tide                   41.25      41.34  
 16 Kern, CJ                   9 Hammerheads            41.17      41.43  
 
Event 74  Boys 9-10 50 Yard Backstroke
===============================================================================
 RCSL Record:   31.32   7/15/2007 Chandler Espy, Jones Valley-                 
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Whetstone, Isaac          10 Sherwood               36.84      34.87  
  2 Groves, James              9 Launchers              36.73      36.17  
  3 Quadrini, Tyler            9 Makos                  38.23      36.69  
  4 Quinn, Landon              9 Launchers              38.54      37.10  
  5 Crook, Mark                9 YMCA                   43.50      39.93  
  6 Goldmon, William          10 Blossomwood            39.56      40.05  
  7 Parkinson, Oliver         10 Launchers              42.65      40.16  
  8 Horvath, Ben              10 Makos                  42.31      40.48  
-------------------------------------------------------------------------
  9 Hardy, Benjamin           10 Gators                 41.19      40.69  
 10 Taylor, Hayes              9 Gators                 40.80      40.93  
 11 Morgan, Stuart             9 Makos                  44.15      41.12  
 12 Kern, CJ                   9 Hammerheads            41.88      41.17  
 13 Thompson, Haiden          10 Tide                   42.31      41.25  
 14 Trefry, Weston             9 PIED                   41.48      41.28  
 15 Cozelos, Aiden            10 Sherwood               41.92      41.53  
 16 McCarver, Camden          10 SJST                   44.31      41.55  
-------------------------------------------------------------------------
 17 Simpson, Connor           10 Blossomwood            43.32      42.20  
 18 Shea, Luke                10 Tide                   45.98      42.46  
-------------------------------------------------------------------------
 19 Swearengin, Riley T        9 Valley Hill            43.16      42.63  
 20 Schmitz, Wilson           10 PIED                   44.80      42.92  
 21 Ayres, Charles             9 Gators                 44.89      43.63  
 22 Webb, Zack                10 JVRA                   45.50      43.73  
 23 Hayles, Logan              9 PIED                   45.07      43.86  
 24 Locke, Gavin              10 SJST                   42.30      43.97  
 25 Henriksen, CJ R            9 Byrd Spring            43.19      44.27  
 26 Jackson, Peyton            9 Blossomwood            45.50      44.32  
 27 Locke, Levi               10 SJST                   44.62      44.62  
 28 Stifflemire, Deisen K     10 Byrd Spring            48.22      45.13  
 29 Casperson, Ben            10 JVRA                   42.96      45.15  
 30 Appletoft, Austin          9 HAMC                   46.66      45.32  
 31 Kyemba, Torin              9 Sherwood               47.13      45.84  
 32 Pearson, Whiddon          10 Valley Hill            49.58      45.94  
 33 Weglage, Brady M          10 Hammerheads            55.58      46.03  
 34 Parilli, Paul             10 JVRA                   47.52      46.13  
 35 Pendergrass, Charles      10 Stingrays              47.77      46.19  
 36 Ledford, Aiden             9 Camelot                55.33      46.59  
 37 Retzke, Jefferson         10 Stingrays              46.34      46.75  
 38 Argentina, Oliver          9 Stingrays              50.41      47.80  
 39 Smouse, Nathaniel R       10 HAMC                   47.84      48.65  
 40 Jordan, Jack               9 Lily Flagg             53.22      49.38  
 41 Sturmfels, Frank          10 Lily Flagg           1:03.68      50.06  
 42 Sisk, Brantley            10 Camelot                59.43      52.62  
 43 Amos, Dawson E            10 Hammerheads            50.57      53.10  
 44 Wierenga, Jacob P          9 Byrd Spring            54.32      53.77  
 45 Madsen, Nathan             9 Chapman              1:04.60      57.43  
 46 Johnson, Collin           10 Lily Flagg           1:05.14      57.90  
 47 Yocom, Evan                9 YMCA                 1:08.44      58.57  
 48 Turner, Lucas              9 Camelot                   NT    1:00.02  
 49 Campbell, Casper          10 Chapman              1:03.91    1:01.14  
 50 Bellomy, Caleb S           9 HAMC                 1:15.70    1:02.55  
 -- Hopkins, Cole             10 Tide                   52.73         DQ  
 
Event 75  Girls 9-10 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
 RCSL Record:   2:01.98        1997 Randolph                                   
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Jones Valley Recreation Assn.  'A'                2:21.83    2:17.94  
     1) Amos, Lola 9                    2) Troyer, Matilda 10             
     3) Watkins, Mae 10                 4) Wade, Jenna Beth 10            
  2 Blossomwood Swim Team  'A'                        2:21.37    2:18.08  
     1) Mackey, Story 10                2) Speaks, Emme 9                 
     3) Krichev, Charlotte 9            4) Holden, Sydney 10              
  3 Greenwyche Gators  'A'                            2:21.70    2:19.17  
     1) Schreiber, Elena 9              2) Daniel, Caroline 9             
     3) Ludwig, Camila 9                4) Banks, Abby 10                 
  4 Mt. Carmel Hammerheads  'A'                       2:28.18    2:28.69  
     1) Andreani, Alyssa G 10           2) Ham, Abby G 10                 
     3) Hall, Sulli M 9                 4) Gindhart, Ella Kate K 9        
  5 Sharon Johnston Swim Team  'A'                    2:40.32    2:30.31  
     1) Carter, Rebecca 10              2) Reynolds, Madison 10           
     3) Utley, Olivia 10                4) McDonald, Ellie 9              
  6 Hampton Cove Hurricanes  'A'                      2:37.65    2:33.70  
     1) MacGrotty, Mazie J 10           2) McGough, Haley E 9             
     3) Bellomy, Hailey E 10            4) Nuwayhid, Ella J 10            
  7 Mountain Springs  'A'                             2:31.45    2:34.07  
     1) Johnston, Norah 10              2) Cockrell, Cassidy 10           
     3) Dill, Sloan 9                   4) Marler, Katherine 10           
  8 Monte Sano  'A'                                   2:42.01    2:37.63  
     1) Bains, Amelia K 9               2) Lee, Sophie 9                  
     3) Ward, Lydia 9                   4) Bothwell, Inde 10              
  9 Piedmont Piranhas  'A'                            2:39.16    2:38.52  
     1) McCloud, Caitlin 10             2) Neely, Caitlyn 10              
     3) Rigby, Ansley 10                4) Hodges, Caroline 10            
 10 Lily Flagg  Swim Team  'A'                        2:43.44    2:41.81  
     1) Rorex, Avery 10                 2) Allan, Isabelle 9              
     3) Vosahlik, Julia 9               4) Olsen, Emma 9                  
 11 Byrd Spring  'A'                                  2:51.33    2:55.75  
     1) Carrasquillo, Isabella T 9      2) Wilson, Pyper A 9              
     3) Randolph-Bishop, Katie L 10     4) DelValle, Anessa L 10          
 12 Valley Hill Country Club  'A'                     2:46.25    3:16.95  
     1) Self, Mollie 10                 2) Thomas, Molly 10               
     3) Partlow, Kaley 9                4) Fowler, Ava 10                 
 13 Whitesburg Tide  'A'                              3:31.21    3:28.31  
     1) Turnbull, Kate 10               2) Cobert, Sabrina 9              
     3) Alderson, Lena 9                4) Smith, Hayden 10               
 14 YMCA Seals  'A'                                   3:17.22    3:34.17  
     1) Stringer, Shiloh 9              2) Kinder, Kinsey 9               
     3) Preus, Katelyn 10               4) Grant, Isabella 10             
 15 Chapman Swim Team  'A'                            4:08.06    3:44.31  
     1) Hoskins, Hannah 9               2) Malcomb, Emilia 9              
     3) Hunt, Laura 9                   4) White, Nola 9                  
 
Event 76  Boys 9-10 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
 RCSL Record:   2:01.39        1997 Jones Valley                               
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Monte Sano  'A'                                   2:15.62    2:12.25  
     1) Morgan, Stuart 9                2) Horvath, Ben 10                
     3) Elam, Jack 9                    4) Quadrini, Tyler 9              
  2 Greenwyche Gators  'A'                            2:18.50    2:12.72  
     1) Hardy, Benjamin 10              2) Ayres, Charles 9               
     3) Taylor, Hayes 9                 4) Hardy, William 10              
  3 Sherwood Swim Team  'A'                           2:21.83    2:18.56  
     1) Cozelos, Aiden 10               2) Johnson, Zachary 9             
     3) Jackson, Shaun 9                4) Whetstone, Isaac 10            
  4 Redstone Arsenal Launchers  'A'                   2:20.30    2:19.21  
     1) Parkinson, Oliver 10            2) Busby, David 10                
     3) Quinn, Landon 9                 4) Groves, James 9                
  5 Whitesburg Tide  'A'                              2:30.42    2:19.93  
     1) Shea, Luke 10                   2) Hopkins, Cole 10               
     3) Thompson, Haiden 10             4) Cooper, Walt 10                
  6 Jones Valley Recreation Assn.  'A'                2:21.98    2:20.91  
     1) Cochran, Brooks 10              2) Price, Lawson 9                
     3) Kostrzewa, Charlie 10           4) Casperson, Ben 10              
  7 Blossomwood Swim Team  'A'                        2:21.60    2:24.58  
     1) Simpson, Connor 10              2) Clark, Will 9                  
     3) Paque, Knox 9                   4) Goldmon, William 10            
  8 Valley Hill Country Club  'A'                     2:33.15    2:25.03  
     1) Swearengin, Riley T 9           2) Carter, William 10             
     3) Carney, Garrison 9              4) Pearson, Whiddon 10            
  9 Hampton Cove Hurricanes  'A'                      2:29.91    2:25.62  
     1) Smouse, Nathaniel R 10          2) Appletoft, Austin 9            
     3) Badgley, Luke K 10              4) Park, Tyler T 10               
 10 Piedmont Piranhas  'A'                            2:23.71    2:29.03  
     1) Trefry, Weston 9                2) Schmitz, Wilson 10             
     3) Brown, Owen 10                  4) Hayles, Logan 9                
 11 Sharon Johnston Swim Team  'A'                    2:26.64    2:30.74  
     1) Locke, Gavin 10                 2) Locke, Levi 10                 
     3) Clark, Grady 10                 4) McCarver, Camden 10            
 12 Byrd Spring  'A'                                  2:33.85    2:36.41  
     1) Stifflemire, Deisen K 10        2) Taylor, Brodie A 9             
     3) Wierenga, Jacob P 9             4) Henriksen, CJ R 9              
 13 Lily Flagg  Swim Team  'A'                        2:45.43    2:42.06  
     1) Jordan, Jack 9                  2) Lewis, Jack 9                  
     3) Sturmfels, Frank 10             4) Bradley, Thomas 9              
 14 Mountain Springs  'A'                             2:40.72    2:43.29  
     1) Rimes, Braden 9                 2) Murphree, Bright 9             
     3) Retzke, Jefferson 10            4) Pendergrass, Charles 10        
 15 Camelot Recreation Association  'A'               2:54.78    2:56.39  
     1) Sisk, Brantley 10               2) Saller, David 9                
     3) Ledford, Aiden 9                4) Roberts, Luke 10               
 16 Mt. Carmel Hammerheads  'A'                       2:52.89    2:58.03  
     1) Weglage, Brady M 10             2) Johnson, Cody J 10             
     3) Benson, Jaxon H 10              4) Amos, Dawson E 10              
 
Event 80  Girls 11-12 50 Yard Butterfly
===============================================================================
 RCSL Record:   26.89        1995 Margaret Hoelzer, Jones Valley               
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Krichev, Sophie           11 Blossomwood            29.49      30.00  
  2 Hopkins, Avery A          12 Tide                   31.47      31.05  
  3 King, Betsy               12 JVRA                   31.68      31.48  
  4 Ayres, Caroline           12 Gators                 31.79      31.78  
  5 Maddox, Amelia            12 Sherwood               31.89      31.99  
  6 Smith, Addison            11 Tide                   32.27      32.01  
  7 Blankenship, Katelyn X    12 Launchers              32.72      32.04  
  8 Whetstone, Savannah       12 Sherwood               32.58      32.06  
B - Final
  9 Cline, Kailee             11 Launchers              32.97      33.14  
 10 Scales, Amelia            12 Gators                 33.16      33.26  
 11 Thomas, Katherine         11 JVRA                   33.53      34.07  
 12 Koehler, Finnley          12 Launchers              33.62      34.13  
 13 Miller, Taylor            12 Tide                   33.25      34.42  
 14 Merrell, Kate             11 Sherwood               33.57      34.55  
 15 Simmons, Alaina           12 SJST                   34.67      34.66  
 16 Newby, Makinley           12 Lily Flagg             34.83      35.43  
 
Event 80  Girls 11-12 50 Yard Butterfly
===============================================================================
 RCSL Record:   26.89        1995 Margaret Hoelzer, Jones Valley               
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Krichev, Sophie           11 Blossomwood            30.02      29.49  
  2 Hopkins, Avery A          12 Tide                   32.00      31.47  
  3 King, Betsy               12 JVRA                   32.44      31.68  
  4 Ayres, Caroline           12 Gators                 32.50      31.79  
  5 Maddox, Amelia            12 Sherwood               34.64      31.89  
  6 Smith, Addison            11 Tide                   34.19      32.27  
  7 Whetstone, Savannah       12 Sherwood               34.32      32.58  
  8 Blankenship, Katelyn X    12 Launchers              34.74      32.72  
-------------------------------------------------------------------------
  9 Cline, Kailee             11 Launchers              34.40      32.97  
 10 Scales, Amelia            12 Gators                 33.32      33.16  
 11 Miller, Taylor            12 Tide                   34.84      33.25  
 12 Thomas, Katherine         11 JVRA                   34.30      33.53  
 13 Merrell, Kate             11 Sherwood               35.92      33.57  
 14 Koehler, Finnley          12 Launchers              37.26      33.62  
 15 Simmons, Alaina           12 SJST                   35.42      34.67  
 16 Newby, Makinley           12 Lily Flagg             36.43      34.83  
-------------------------------------------------------------------------
 17 Corbett, Alex K           12 Hammerheads            38.08      34.87  
 18 Daniel, Bella             11 Gators                 37.30      35.97  
-------------------------------------------------------------------------
 19 Bukenya, Trish M          12 Hammerheads            39.80      36.15  
 20 Young, Keira              11 Lily Flagg                NT      36.45  
 21 Olsen, Rebecca            11 Lily Flagg             40.12      36.90  
 22 Henriksen, Anna S         11 Byrd Spring            42.96      37.90  
 23 Owen, Rylee               11 SJST                   41.65      38.18  
 24 Retzke, Lillian           12 Stingrays              42.53      38.79  
 25 Cost, Emma Kate           11 JVRA                   39.38      38.98  
 26 Caruso, Lexie             11 SJST                   41.64      39.04  
 27 Vela, Natalia             11 Blossomwood            39.77      39.95  
 28 Letson, Sophia            11 YMCA                   51.38      40.59  
 29 Williams, Lilly           11 Makos                  45.74      42.34  
 30 McCool, Keely S           11 Stingrays              44.09      43.48  
 31 Ulrich, Shelby            11 Valley Hill            47.78      43.56  
 32 Saller, Elsie             11 Camelot                49.61      43.74  
 33 Murley, Alyssa            12 Chapman                47.00      44.34  
 34 Bennett, Rowe             11 Stingrays              45.57      44.71  
 35 Davis, Harlee             11 Makos                  44.03      45.95  
 36 Shepard, Sydney P         12 HAMC                   54.03      46.26  
 37 Wingate, Madison          11 YMCA                   52.06      47.39  
 38 Doiron, Rebecca           11 PIED                   50.59      47.81  
 39 Reeves, Brooke            11 Camelot                50.24      48.09  
 40 Partain, Shelby B         11 Byrd Spring            53.94      48.22  
 41 Engel, Katelyn            12 Valley Hill            54.03      48.36  
 42 Handley, Chloe            11 PIED                   54.83      48.85  
 43 Podboy, Abbie K           11 HAMC                   56.84      49.50  
 44 Masterson, Molly          11 Makos                  53.05      49.90  
 45 Hall, Bailey R            11 Hammerheads            46.97      50.32  
 46 Reynolds, Sarah           12 YMCA                   54.06      51.21  
 47 Becker, Audrey            12 Camelot                54.70      52.20  
 -- Taylor, Kya A             12 Byrd Spring            52.96         DQ  
 -- Watson, Alexa B           11 HAMC                   51.27         DQ  
 
Event 81  Boys 11-12 50 Yard Butterfly
===============================================================================
 RCSL Record:   26.61   7/18/2004 Steven Griffin, Greenwyche                   
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Bedsole, Luke             12 JVRA                   28.42      28.39  
  2 Baumgartner, Max T        11 Makos                  31.67      30.78  
  3 Ham, Luke H               12 Hammerheads            31.98      31.49  
  4 Johnson, Wesley           11 Gators                 31.99      31.93  
  5 Lee, Paul                 12 Gators                 32.20      32.27  
  6 Pace, Juan                12 Sherwood               32.08      32.41  
  7 Guerin, Owen F            11 Hammerheads            32.22      32.53  
  8 Wade, Maverick            12 JVRA                   33.33      32.83  
B - Final
  9 Derrick, Andrew           12 Gators                 33.42      32.89  
 10 McDonald, Bobby           12 SJST                   33.61      33.30  
 11 Hernandez, Kian T         12 HAMC                   37.07      34.63  
 12 Blauwkamp, Zach F         12 HAMC                   35.17      35.07  
 13 Smith, Hoke H             12 Byrd Spring            36.03      35.11  
 14 Sexton, Evan              12 YMCA                   36.61      36.37  
 15 Carney, Cameron           11 Valley Hill            35.94      36.89  
 16 Parilli, Tony             11 JVRA                   37.08      37.55  
 
Event 81  Boys 11-12 50 Yard Butterfly
===============================================================================
 RCSL Record:   26.61   7/18/2004 Steven Griffin, Greenwyche                   
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Bedsole, Luke             12 JVRA                   29.57      28.42  
  2 Baumgartner, Max T        11 Makos                  32.94      31.67  
  3 Ham, Luke H               12 Hammerheads            37.14      31.98  
  4 Johnson, Wesley           11 Gators                 32.77      31.99  
  5 Pace, Juan                12 Sherwood               32.97      32.08  
  6 Lee, Paul                 12 Gators                 33.07      32.20  
  7 Guerin, Owen F            11 Hammerheads            35.50      32.22  
  8 Wade, Maverick            12 JVRA                   34.37      33.33  
-------------------------------------------------------------------------
  9 Derrick, Andrew           12 Gators                 36.40      33.42  
 10 McDonald, Bobby           12 SJST                   36.26      33.61  
 11 Blauwkamp, Zach F         12 HAMC                   35.90      35.17  
 12 Carney, Cameron           11 Valley Hill            39.02      35.94  
 13 Smith, Hoke H             12 Byrd Spring            37.28      36.03  
 14 Williams, Nate            12 Makos                  40.80      36.44  
 15 Sexton, Evan              12 YMCA                   37.63      36.61  
 16 Hernandez, Kian T         12 HAMC                   38.57      37.07  
-------------------------------------------------------------------------
 17 Parilli, Tony             11 JVRA                   38.14      37.08  
 18 Hammer, Matthew           12 Sherwood               36.01      37.11  
-------------------------------------------------------------------------
 19 Copeland, Jack            12 Makos                  41.23      37.49  
 20 Blankenship, Will         12 Blossomwood            40.30      38.93  
 21 Pearson, Charles H        12 Valley Hill            41.37      38.96  
 22 Willingham, Crishawn      11 YMCA                   40.03      39.89  
 23 Nulter, Dean              12 SJST                   39.98      40.44  
 24 Weglage, Jackson V        11 Hammerheads            43.10      40.60  
 25 Gooden, Nolan             12 Lily Flagg             42.96      40.61  
 26 Gilchrist, Eli            12 YMCA                   41.91      41.10  
 27 Vosahlik, Adam            12 Lily Flagg             45.84      42.48  
 28 Hopkins, Kemper           12 PIED                   46.85      42.50  
 29 Marett, Aubrey            11 Lily Flagg             45.78      43.24  
 30 Alderson, Christian       11 Tide                   42.84      43.31  
 31 Schroer, Keaton           11 Stingrays              44.47      43.37  
 32 Watson, Ben               11 Blossomwood            45.46      43.49  
 33 Wright, Adam D            11 HAMC                   43.82      44.32  
 34 Lemke, Wilson R           12 Camelot                48.25      44.93  
 35 Greaves, Gavin            12 Camelot                46.53      46.05  
 36 Yurick, Mark              12 Tide                   52.55      47.40  
 37 Dickens, Gregory          12 Tide                   49.78      49.76  
 38 Cherry, Jonathan          12 Launchers              57.72      51.56  
 39 Bickel, Riggs             11 Valley Hill               NT      52.73  
 40 Roberts, Nathan           11 Stingrays              58.27      54.13  
 41 Carden, Reece A           12 Byrd Spring            55.06      57.91  
 -- Doiron, Luke              12 PIED                 1:14.69         DQ  
 
Event 82  Girls 13-14 50 Yard Butterfly
===============================================================================
 RCSL Record:   26.08   7/14/2013 Sarah Margaret Cimino, Blossomwood           
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Yates, Madelyn            14 Blossomwood            27.34      26.90  
  2 Roberts, Sofia            14 Camelot                28.11      27.92  
  3 King, Mary Foster         14 JVRA                   29.41      28.89  
  4 Houser, Michaela          14 Gators                 29.17      28.97  
  5 Chua, Catherine           14 Lily Flagg             29.83      29.45  
  6 Krichev, Audrey           13 Blossomwood            29.43      29.47  
  7 Kalange, Sydney           14 JVRA                   29.69      29.92  
  8 Comulada, Gabriela        14 Stingrays              30.08      30.01  
B - Final
  9 Taylor, Devyn M           14 Hammerheads            30.10      30.07  
 10 Bruce, Katie Wilson       13 Blossomwood            30.10      30.13  
 11 Quadrini, Grace M         14 Makos                  30.13      30.39  
 12 McEniry, Katie            14 PIED                   30.58      30.61  
 13 Cost, Caroline            14 JVRA                   31.82      31.60  
 14 Cline, Rebekah            13 Launchers              31.05      31.84  
 15 Pierce, Anna H            13 Hammerheads            32.22      31.90  
 16 Roberts, Noah             13 Stingrays              32.52      33.24  
 
Event 82  Girls 13-14 50 Yard Butterfly
===============================================================================
 RCSL Record:   26.08   7/14/2013 Sarah Margaret Cimino, Blossomwood           
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Yates, Madelyn            14 Blossomwood            28.68      27.34  
  2 Roberts, Sofia            14 Camelot                29.28      28.11  
  3 Houser, Michaela          14 Gators                 30.08      29.17  
  4 King, Mary Foster         14 JVRA                   31.59      29.41  
  5 Krichev, Audrey           13 Blossomwood            30.34      29.43  
  6 Kalange, Sydney           14 JVRA                   30.01      29.69  
  7 Chua, Catherine           14 Lily Flagg             30.64      29.83  
  8 Comulada, Gabriela        14 Stingrays              31.96      30.08  
-------------------------------------------------------------------------
  9 Taylor, Devyn M           14 Hammerheads            31.21      30.10  
  9 Bruce, Katie Wilson       13 Blossomwood            31.15      30.10  
 11 Quadrini, Grace M         14 Makos                  31.39      30.13  
 12 McEniry, Katie            14 PIED                   30.78      30.58  
 13 Cline, Rebekah            13 Launchers              31.85      31.05  
 14 Cost, Caroline            14 JVRA                   33.27      31.82  
 15 Pierce, Anna H            13 Hammerheads            33.31      32.22  
 16 Roberts, Noah             13 Stingrays              34.00      32.52  
-------------------------------------------------------------------------
 17 Neicamp, Allison G        14 HAMC                   35.38      32.73  
 18 Raby, Catie Rose R        13 Byrd Spring            35.66      33.22  
-------------------------------------------------------------------------
 19 Sowash, Lillian           14 Gators                 35.66      33.67  
 20 Zajac, Sophia             13 Lily Flagg             35.03      33.86  
 21 MacBlane, Caley           13 SJST                   34.20      34.08  
 22 McCleary, Ella            14 SJST                   33.58      34.09  
 22 Henriksen, Emma M         14 Byrd Spring            37.00      34.09  
 24 Owen, Bailey              13 SJST                   34.87      34.15  
 25 Culbreath, Haley          13 Hammerheads            37.53      34.20  
 26 Defiore, Ellie            13 Stingrays              35.08      34.81  
 27 Hicks, Taylor             13 Makos                  35.16      36.16  
 28 Butler, Avery             14 Tide                   36.57      36.33  
 29 Maurer, Sophie            13 Tide                   39.36      36.64  
 30 Keener, Clara E           14 Makos                  36.46      37.20  
 31 McCary, Addie             13 Gators                 40.42      37.27  
 32 Detwiler, Evelyn          14 Sherwood               39.20      37.99  
 33 Spence, Breanna           13 Tide                      NT      38.63  
 34 Holloway, Ellie           14 Camelot                40.47      38.93  
 35 Busk, Mia                 14 Lily Flagg             39.98      39.00  
 36 Brown, Virginia A         13 Valley Hill            40.59      40.04  
 37 Engel, Judith             14 Valley Hill               NT      41.19  
 38 Henriksen, Ava L          13 Byrd Spring            46.26      44.80  
 39 Sedlacek, Makenzi         14 Launchers              48.87      47.73  
 -- Cherry, Rebekah           14 Launchers            1:01.78         DQ  
 
Event 83  Boys 13-14 50 Yard Butterfly
===============================================================================
 RCSL Record:   24.08   7/14/2019 Riley T Groves, Launchers                    
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Groves, Riley T           14 Launchers              24.08      24.08  
  2 McDonald, Brock           13 SJST                   26.38      25.82  
  3 McNeill, Ryan             14 Camelot                25.81      26.05  
  4 Barlow, Bo                14 Gators                 26.21      26.11  
  5 Johnson, Bradford         13 Gators                 26.44      26.45  
  6 Walker, Philip            13 PIED                   26.42      26.63  
  7 Barnett, Evan             14 Lily Flagg             27.89      27.09  
  8 Byrd, Will                14 JVRA                   27.31      27.30  
B - Final
  9 Johnson, Nathan           14 Sherwood               28.38      27.76  
 10 Thomas, James-Hale        14 JVRA                   28.38      28.39  
 11 Osterbauer, Matthew C     14 Tide                   28.27      28.48  
 12 Peffer, Nolan             14 Stingrays              28.73      29.08  
 13 Freeman, Justin           13 Gators                 29.48      29.27  
 14 Bishop, Matthew F         14 Byrd Spring            29.95      29.58  
 15 Sisk, Britton             13 Camelot                29.68      29.75  
 16 Navarro, Django           14 Makos                  30.83      31.08  
 
Event 83  Boys 13-14 50 Yard Butterfly
===============================================================================
 RCSL Record:   24.08   7/14/2019 Riley T Groves, Launchers                    
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Groves, Riley T           14 Launchers              25.37      24.08  
  2 McNeill, Ryan             14 Camelot                26.74      25.81  
  3 Barlow, Bo                14 Gators                 27.20      26.21  
  4 McDonald, Brock           13 SJST                   27.78      26.38  
  5 Walker, Philip            13 PIED                   28.32      26.42  
  6 Johnson, Bradford         13 Gators                 27.37      26.44  
  7 Byrd, Will                14 JVRA                   27.69      27.31  
  8 Barnett, Evan             14 Lily Flagg             29.68      27.89  
-------------------------------------------------------------------------
  9 Osterbauer, Matthew C     14 Tide                   30.25      28.27  
 10 Thomas, James-Hale        14 JVRA                   29.39      28.38  
 10 Johnson, Nathan           14 Sherwood               29.35      28.38  
 12 Peffer, Nolan             14 Stingrays              31.00      28.73  
 13 Freeman, Justin           13 Gators                 31.66      29.48  
 14 Sisk, Britton             13 Camelot                32.06      29.68  
 15 Bishop, Matthew F         14 Byrd Spring            30.65      29.95  
 16 Navarro, Django           14 Makos                  31.84      30.83  
-------------------------------------------------------------------------
 17 Amos, Andrew J            14 Hammerheads            32.44      30.95  
 18 Hill, Adam A              13 Byrd Spring            35.51     J30.95  
-------------------------------------------------------------------------
 19 Wood, Gabe                13 Lily Flagg             32.35      31.58  
 20 Towry, Warren             14 Stingrays              32.09      31.95  
 21 Bryant, Gatlin            14 Chapman                32.70      32.02  
 22 Watkins, Thomas           13 JVRA                   35.65      32.28  
 23 Ashton, Liam              13 Camelot                34.50      33.12  
 24 Worthy, Will K            14 Makos                  34.50      33.14  
 25 Bohan, John               14 Blossomwood            36.76      33.97  
 26 McClelland, Evan P        14 HAMC                   36.19      34.02  
 27 Balch, Victor             14 Stingrays                 NT      34.21  
 28 Maynard, Gavin            14 Hammerheads            36.21      34.24  
 29 Erwin, Barak              13 Valley Hill            37.69      34.88  
 30 Huskey, Alec              13 Makos                  35.26      35.16  
 31 Weir, Walker              14 Chapman                41.69      35.30  
 32 Johnston, Matthew         13 Blossomwood            39.46      36.28  
 33 Smith, Sawyer B           14 Byrd Spring            37.84      36.77  
 34 Hull, Josiah              13 Lily Flagg             47.95      39.59  
 35 Smouse, Tyler J           13 HAMC                   41.63      40.26  
 36 Taylor, Harrison R        13 Launchers              43.54      42.88  
 37 Mackey, Cade              13 Blossomwood            46.41      42.92  
 38 Weir, Will                14 Chapman                47.88      45.19  
 39 Welcome, Jermaine L       13 Hammerheads            50.18      54.66  
 40 Watson, Gabriel R         14 HAMC                 1:03.40      57.58  
 
Event 84  Girls 15-17 50 Yard Butterfly
===============================================================================
 RCSL Record:   25.78        1999 Meghan Lynch, Piedmont                       
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Hamilton, Rebekah         16 JVRA                   26.31      25.66  
  2 Blasingame, Claire        16 Blossomwood            27.20      27.01  
  3 Krichev, Julia            15 Blossomwood            27.61      27.08  
  4 Patz, Callie              17 JVRA                   27.78      27.76  
  5 Shepherd, Anna            16 JVRA                   28.32      28.04  
  6 McDonald, Savannah        15 SJST                   28.31      28.06  
  7 Monk, Marybeth            17 PIED                   27.80      28.24  
  8 Orcutt, Tori R            17 Hammerheads            28.18      28.49  
B - Final
  9 Graves, Virginia          16 Blossomwood            28.65      28.53  
 10 McDonald, Naomi           17 Stingrays              28.53      28.97  
 11 Ferguson, Emily           17 Gators                 29.83      29.35  
 12 Scott, Grace A            17 Launchers              29.77      29.39  
 13 Orcutt, Colby C           16 Hammerheads            29.21      29.46  
 14 Nurre, Jane               15 PIED                   29.13      29.47  
 15 Nabors, Carlee            15 SJST                   29.64      29.72  
 15 Scott, Kayley E           15 Launchers              29.11      29.72  
 
Event 84  Girls 15-17 50 Yard Butterfly
===============================================================================
 RCSL Record:   25.78        1999 Meghan Lynch, Piedmont                       
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Hamilton, Rebekah         16 JVRA                   27.27      26.31  
  2 Blasingame, Claire        16 Blossomwood            28.06      27.20  
  3 Krichev, Julia            15 Blossomwood            29.00      27.61  
  4 Patz, Callie              17 JVRA                   29.47      27.78  
  5 Monk, Marybeth            17 PIED                   29.83      27.80  
  6 Orcutt, Tori R            17 Hammerheads            29.85      28.18  
  7 McDonald, Savannah        15 SJST                   29.75      28.31  
  8 Shepherd, Anna            16 JVRA                   29.30      28.32  
-------------------------------------------------------------------------
  9 McDonald, Naomi           17 Stingrays              30.26      28.53  
 10 Graves, Virginia          16 Blossomwood            29.46      28.65  
 11 Scott, Kayley E           15 Launchers              30.56      29.11  
 12 Nurre, Jane               15 PIED                   31.36      29.13  
 13 Orcutt, Colby C           16 Hammerheads            31.17      29.21  
 14 Nabors, Carlee            15 SJST                   30.71      29.64  
 15 Scott, Grace A            17 Launchers              30.63      29.77  
 16 Ferguson, Emily           17 Gators                 30.86      29.83  
-------------------------------------------------------------------------
 17 Busby, Elizabeth          15 Launchers              31.47      29.88  
 18 Griffin, Caitlyn V        15 Hammerheads            30.34      30.66  
-------------------------------------------------------------------------
 19 Kelton, Laurel M          17 Byrd Spring            32.27      30.78  
 20 Schloss, Anna Kathryn G   17 Valley Hill            31.90      31.03  
 20 Sexton, Cara              15 YMCA                   31.81      31.03  
 22 Jones, Haley              16 Lily Flagg             32.75      31.34  
 23 Scales, Ansley            15 Gators                 32.75      31.60  
 23 Barrett, Isabella         16 Gators                 33.27      31.60  
 25 Bledsoe, Leah             17 Makos                  33.27      31.90  
 26 Schaefer, Genevieve       16 Stingrays              34.63      32.45  
 27 Bryant, Shelby            16 Chapman                33.50      32.52  
 28 Brandon, Sophie           16 Stingrays              34.26      32.57  
 29 Pleva, Clare E            15 HAMC                   29.78      33.68  
 30 Rabban, Sophie            16 Makos                  34.61      33.71  
 31 Jones, Alison             16 Tide                   34.47      34.16  
 32 Noland, Riley M           16 Byrd Spring            36.02      34.33  
 33 Ryan, Ashleigh            15 SJST                   36.55      34.42  
 34 Vosahlik, Elizabeth       15 Lily Flagg             35.38      34.45  
 35 Thompson, Maggie          15 Tide                   38.80      34.57  
 36 Flinn, Madison G          16 Byrd Spring            36.56      34.65  
 37 Hammer, Emily             16 Sherwood               34.60      34.77  
 38 Moore, Hayley             16 Sherwood               36.75      35.29  
 39 Bigelow, Quinn            15 Camelot                37.16      35.36  
 40 Lemke, AnnaBeth E         15 Camelot                39.69      35.79  
 41 Helton, Erin M            17 HAMC                   37.22      35.82  
 42 Lewis, Sarah              17 Lily Flagg             39.94      36.66  
 43 Naderi, Rose              17 Makos                  37.96      39.09  
 44 Naumcheff, Stevie         17 Camelot                43.34      42.81  
 45 Butler, Taylor            15 YMCA                   50.68      48.39  
 
Event 85  Boys 15-17 50 Yard Butterfly
===============================================================================
 RCSL Record:   22.74   7/14/2013 Lucas Kaliszak, JVRA                         
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Worshek, Riley C          17 Hammerheads            23.68      23.48  
  2 Harlow, Owen              16 Tide                   24.05      23.85  
  3 Bedsole, Chris            15 JVRA                   24.57      24.46  
  4 Erskine, Keyshawn         16 SJST                   24.90      24.56  
  5 Amos, Carson P            17 Hammerheads            24.78      24.88  
  6 Driver, David             15 SJST                   25.14      24.93  
  7 O'Neil, Stephen           16 Gators                 25.44      25.44  
  8 Kimball, Myles            15 Gators                 25.09      25.48  
B - Final
  9 Carroll, Hayden           16 PIED                   25.46      25.47  
 10 Sentell, Jack H           17 Hammerheads            25.49      25.48  
 11 Barraza, Chris            16 JVRA                   25.84      25.77  
 12 Peffer, Gage              17 Stingrays              25.64      25.82  
 13 Johnston, Drew            17 Stingrays              26.44      26.43  
 14 Hill, Aaron M             16 Byrd Spring            26.45      26.68  
 15 Ziegler, William          15 Gators                 26.65      27.09  
 16 Theisen, Landon           16 Blossomwood            26.52      27.25  
 
Event 85  Boys 15-17 50 Yard Butterfly
===============================================================================
 RCSL Record:   22.74   7/14/2013 Lucas Kaliszak, JVRA                         
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Worshek, Riley C          17 Hammerheads            24.95      23.68  
  2 Harlow, Owen              16 Tide                   25.53      24.05  
  3 Bedsole, Chris            15 JVRA                   25.28      24.57  
  4 Amos, Carson P            17 Hammerheads            26.40      24.78  
  5 Erskine, Keyshawn         16 SJST                   25.90      24.90  
  6 Kimball, Myles            15 Gators                 26.00      25.09  
  7 Driver, David             15 SJST                   26.55      25.14  
  8 O'Neil, Stephen           16 Gators                 26.19      25.44  
-------------------------------------------------------------------------
  9 Carroll, Hayden           16 PIED                   26.97      25.46  
 10 Sentell, Jack H           17 Hammerheads            26.83      25.49  
 11 Peffer, Gage              17 Stingrays              26.39      25.64  
 12 Barraza, Chris            16 JVRA                   27.19      25.84  
 13 Johnston, Drew            17 Stingrays              28.43      26.44  
 14 Hill, Aaron M             16 Byrd Spring            27.58      26.45  
 15 Theisen, Landon           16 Blossomwood            28.05      26.52  
 16 Ziegler, William          15 Gators                 28.07      26.65  
-------------------------------------------------------------------------
 17 Cooper, Curtis            16 Blossomwood            28.65      26.75  
 18 Adams, Reece              17 Stingrays              26.52      27.17  
-------------------------------------------------------------------------
 19 Chua, CJ                  16 Lily Flagg             29.19      27.21  
 20 Schmuck, Landry           15 Lily Flagg             28.02      27.27  
 21 Lawson, Jackson B         15 Byrd Spring            29.53      27.30  
 22 Stephens, Henry T         17 Makos                  29.09      27.46  
 23 Holtcamp, Mason S         16 Sherwood               28.06      27.90  
 24 Simmons, Evan             16 SJST                   29.65      28.10  
 25 Perry, Quillan            16 Makos                  29.50      28.15  
 26 Stinson, Jake             15 Tide                   28.00      28.28  
 27 Tao, Matthew              17 JVRA                   29.72      28.40  
 28 Steadmon, Lync            17 Tide                   28.68      28.42  
 29 Wright, Christopher T     17 HAMC                   30.62      28.54  
 30 Bigelow, Wilson           17 Camelot                29.27      28.66  
 31 Craig, Kieran M           16 Makos                  29.88      29.07  
 32 Purser, Hayden            15 Sherwood               31.88      29.78  
 33 Jackson, Caden            15 PIED                   31.03      31.17  
 34 Windham, Kiran            16 YMCA                   32.46      31.19  
 35 Miller, Darin J           15 HAMC                   33.38      31.89  
 36 Rorex, John David         17 Lily Flagg             33.01      32.33  
 37 Lowe, Josh M              16 Byrd Spring            36.72      33.34  
 38 Taylor, Wyatt             16 Launchers              33.51      33.73  
 39 Blankenship, Nate         17 Blossomwood            33.90      33.95  
 40 Amborski, Matthew         16 Sherwood               41.34      35.87  
 41 Newman, Barrett W         15 HAMC                   36.53      36.46  
 42 Varmette, Pete            16 Camelot                40.42      38.40  
 
Event 86  Girls 11-12 50 Yard Backstroke
===============================================================================
 RCSL Record:   28.85   7/10/2016 Julia Krichev, BLOS                          
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Meyer, Macie              12 Gators                 31.40      30.85  
  2 King, Betsy               12 JVRA                   32.41      32.61  
  3 Ayres, Caroline           12 Gators                 33.46      33.18  
  4 Whetstone, Savannah       12 Sherwood               33.51      33.37  
  5 Neicamp, Sydney-Kate L    12 HAMC                   33.89      33.64  
  6 Scales, Amelia            12 Gators                 34.22      33.97  
  7 Merrell, Kate             11 Sherwood               34.73      35.26  
  8 Still, Abigail            12 JVRA                   35.08      35.41  
B - Final
  9 Howell, Rowen             12 Blossomwood            35.91      34.57  
 10 Blankenship, Katelyn X    12 Launchers              35.38      35.07  
 11 Chua, Fletcher            12 Lily Flagg             35.16      35.18  
 12 Cline, Kailee             11 Launchers              35.34      35.76  
 13 McCrary, Akasha           12 SJST                   35.71      35.87  
 14 Maddox, Amelia            12 Sherwood               35.82      36.05  
 15 Simmons, Alaina           12 SJST                   35.97      36.45  
 16 Walker, Molly             12 Stingrays              35.62      36.49  
 
Event 86  Girls 11-12 50 Yard Backstroke
===============================================================================
 RCSL Record:   28.85   7/10/2016 Julia Krichev, BLOS                          
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Meyer, Macie              12 Gators                 32.45      31.40  
  2 King, Betsy               12 JVRA                   33.07      32.41  
  3 Ayres, Caroline           12 Gators                 34.69      33.46  
  4 Whetstone, Savannah       12 Sherwood               34.19      33.51  
  5 Neicamp, Sydney-Kate L    12 HAMC                   35.57      33.89  
  6 Scales, Amelia            12 Gators                 35.59      34.22  
  7 Merrell, Kate             11 Sherwood               36.13      34.73  
  8 Still, Abigail            12 JVRA                   36.95      35.08  
-------------------------------------------------------------------------
  9 Chua, Fletcher            12 Lily Flagg                NT      35.16  
 10 Cline, Kailee             11 Launchers              36.21      35.34  
 11 Blankenship, Katelyn X    12 Launchers              36.58      35.38  
 12 Walker, Molly             12 Stingrays              39.50      35.62  
 13 McCrary, Akasha           12 SJST                   38.51      35.71  
 14 Maddox, Amelia            12 Sherwood               37.05      35.82  
 15 Howell, Rowen             12 Blossomwood            37.76      35.91  
 16 Simmons, Alaina           12 SJST                   37.51      35.97  
-------------------------------------------------------------------------
 17 Thomas, Katherine         11 JVRA                   36.50      36.32  
 18 Corbett, Alex K           12 Hammerheads            38.75      36.62  
-------------------------------------------------------------------------
 19 Buechler, Lydia           12 YMCA                   38.71      36.76  
 20 Henriksen, Anna S         11 Byrd Spring            39.50      37.14  
 21 Hopkins, Avery A          12 Tide                   35.75      37.23  
 22 McKelvey, Mattie          12 Launchers              40.00      37.31  
 23 Ingram, Katie E           11 Blossomwood            37.75      37.36  
 24 Newby, Makinley           12 Lily Flagg             37.45      38.17  
 25 Owen, Rylee               11 SJST                   39.15      38.33  
 26 Bostick, Adaline          11 PIED                   42.00      38.40  
 27 Roden-Poppe, Dakota       11 Camelot                41.94      39.11  
 28 Olsen, Rebecca            11 Lily Flagg             42.17      39.30  
 29 Cunha, Masie              12 Makos                  41.22      39.67  
 30 Buzzetta, Mia             11 Stingrays              42.67      40.34  
 31 Hawkins, Virginia L       12 Tide                   45.30      41.05  
 32 Turner, Sydney            11 Tide                   43.23      41.09  
 33 Williams, Lilly           11 Makos                  42.97      42.51  
 34 Ingram, Preslee           11 Chapman                46.70      43.08  
 35 Bennett, Rowe             11 Stingrays              43.98      43.35  
 36 Brewer, Sarah K           11 Hammerheads            42.64      44.00  
 37 Hall, Bailey R            11 Hammerheads            43.16      44.04  
 38 Smith, Camydn A           12 Byrd Spring            50.70      45.26  
 39 Wingate, Madison          11 YMCA                   48.29      45.93  
 40 Davis, Harlee             11 Makos                  46.41      46.21  
 41 Handley, Chloe            11 PIED                   50.89      46.27  
 42 Podboy, Abbie K           11 HAMC                   48.50      47.11  
 43 Ulrich, Shelby            11 Valley Hill          1:02.35      48.05  
 44 Becker, Audrey            12 Camelot                48.95      48.18  
 45 Havin, Elizabeth          11 YMCA                   47.91      48.63  
 46 Ashton, Lareeta           11 Camelot                49.00      49.18  
 47 Loder, McKenzie           11 Chapman                55.38      50.70  
 48 Partain, Shelby B         11 Byrd Spring               NT      54.68  
 49 Watson, Alexa B           11 HAMC                 1:03.80      56.78  
 -- Vela, Natalia             11 Blossomwood            39.98         DQ  
 
Event 87  Boys 11-12 50 Yard Backstroke
===============================================================================
 RCSL Record:   26.19    7/9/2017 Riley T. Groves, RSAL                        
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Bedsole, Luke             12 JVRA                   30.03      30.23  
  2 Derrick, Andrew           12 Gators                 31.33      31.14  
  3 Lunsford, Judd            12 Gators                 31.67      31.43  
  4 Barnett, Parker           11 Lily Flagg             32.05      31.52  
  5 Guerin, Owen F            11 Hammerheads            31.51      32.30  
  6 McDonald, Bobby           12 SJST                   34.81      33.77  
  7 Pace, Juan                12 Sherwood               33.91      34.28  
  8 Blauwkamp, Zach F         12 HAMC                   36.06      36.48  
B - Final
  9 Hernandez, Kian T         12 HAMC                   36.99      35.49  
 10 Sexton, Evan              12 YMCA                   37.30      37.10  
 11 Ham, Luke H               12 Hammerheads            36.60      37.16  
 12 Pearson, Charles H        12 Valley Hill            38.34      37.45  
 13 Johnson, Wesley           11 Gators                 37.87      38.57  
 14 Troyer, Jacob             11 JVRA                   39.08      38.72  
 15 Patz, Micah               11 JVRA                   39.33      39.07  
 16 Morris, Luke              11 Tide                   38.93      39.15  
 
Event 87  Boys 11-12 50 Yard Backstroke
===============================================================================
 RCSL Record:   26.19    7/9/2017 Riley T. Groves, RSAL                        
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Bedsole, Luke             12 JVRA                   30.18      30.03  
  2 Derrick, Andrew           12 Gators                 32.56      31.33  
  3 Guerin, Owen F            11 Hammerheads            32.93      31.51  
  4 Lunsford, Judd            12 Gators                 32.19      31.67  
  5 Barnett, Parker           11 Lily Flagg             34.41      32.05  
  6 Pace, Juan                12 Sherwood               34.26      33.91  
  7 McDonald, Bobby           12 SJST                   36.20      34.81  
  8 Blauwkamp, Zach F         12 HAMC                   37.65      36.06  
-------------------------------------------------------------------------
  9 Ham, Luke H               12 Hammerheads            39.50      36.60  
 10 Hernandez, Kian T         12 HAMC                   36.81      36.99  
 11 Sexton, Evan              12 YMCA                   39.12      37.30  
 12 Johnson, Wesley           11 Gators                 37.69      37.87  
 13 Pearson, Charles H        12 Valley Hill            39.75      38.34  
 14 Morris, Luke              11 Tide                   46.68      38.93  
 15 Troyer, Jacob             11 JVRA                   39.58      39.08  
 16 Patz, Micah               11 JVRA                   41.17      39.33  
-------------------------------------------------------------------------
 17 Samples, Caleb            12 YMCA                   40.94      39.74  
 18 Dickens, Gregory          12 Tide                   42.91      40.45  
-------------------------------------------------------------------------
 19 Foreman, Andrew           11 Lily Flagg             41.85      40.49  
 20 Walker, Charley           11 Launchers              41.36      40.69  
 21 Jones, Paul A             12 Byrd Spring            41.69      40.81  
 22 Willingham, Crishawn      11 YMCA                   41.25      41.07  
 23 Lee, Salem                11 Makos                  42.80      41.27  
 24 Helton, Evan A            12 HAMC                   43.41      42.09  
 25 Weglage, Jackson V        11 Hammerheads            41.10      42.14  
 26 Keener, William W         12 Makos                  41.89      42.82  
 27 Burnham, Nikolas          12 Camelot                47.22      43.03  
 28 Bickel, Riggs             11 Valley Hill            47.25      43.10  
 29 Ashburn, Evan D           11 Byrd Spring            46.15      43.11  
 30 Hammer, Matthew           12 Sherwood               44.95      43.53  
 31 Broach, William           11 Lily Flagg             44.52      43.55  
 32 Roberts, Bross            11 Blossomwood            45.39      43.73  
 33 Lemke, Wilson R           12 Camelot                51.43      43.94  
 34 Buzzetta, Jack            12 Stingrays              49.13      44.72  
 35 Clark, Brackin            11 Blossomwood            47.32      44.87  
 36 Hopkins, Kemper           12 PIED                   47.23      46.59  
 37 Applegate, Logan          11 SJST                   54.63      46.77  
 38 Cook, Hugh                11 Blossomwood            50.01      46.80  
 39 Carden, Reece A           12 Byrd Spring            52.20      47.84  
 40 Smith, Shane              11 Makos                  47.65      47.95  
 41 Alderson, Christian       11 Tide                   52.29      49.29  
 42 Elliot, Sam               12 Camelot                50.13      49.47  
 43 Schroer, Keaton           11 Stingrays              53.26      49.84  
 44 Cothern, Alex             11 Valley Hill               NT      53.48  
 45 Carroll, Preston          12 PIED                 1:00.16      55.44  
 46 Andrews, Noah             11 Launchers              48.15    1:02.93  
 -- Hamilton, Tyler           12 Launchers              54.42         DQ  
 -- Doiron, Luke              12 PIED                 1:21.94         DQ  
 
Event 88  Girls 13-14 50 Yard Backstroke
===============================================================================
 RCSL Record:   27.89    7/9/2017 Rebekah Hamilton, Blossomwood                
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Yates, Madelyn            14 Blossomwood            28.25      28.05  
  2 Dougherty, Grace          13 JVRA                   29.52      29.18  
  3 Reeves, Kate              14 Camelot                29.41      29.34  
  4 King, Mary Foster         14 JVRA                   30.67      30.02  
  5 Amos, Haynes              13 JVRA                   31.10      30.12  
  6 Krichev, Audrey           13 Blossomwood            32.48      31.92  
  7 Quadrini, Grace M         14 Makos                  32.53      32.45  
  8 Wical, Alexia             13 Launchers              32.84      32.83  
B - Final
  9 Taylor, Devyn M           14 Hammerheads            32.99      32.40  
 10 Neicamp, Allison G        14 HAMC                   33.14      32.90  
 11 Owen, Bailey              13 SJST                   33.18      32.97  
 12 Cline, Rebekah            13 Launchers              33.07      33.63  
 13 Gaskin, Alayna            14 SJST                   33.92      33.84  
 14 Sowash, Lillian           14 Gators                 34.07      33.86  
 15 Johnston, Emma            14 Stingrays              33.10      34.22  
 16 Houser, Michaela          14 Gators                 33.84      34.25  
 
Event 88  Girls 13-14 50 Yard Backstroke
===============================================================================
 RCSL Record:   27.89    7/9/2017 Rebekah Hamilton, Blossomwood                
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Yates, Madelyn            14 Blossomwood            29.24      28.25  
  2 Reeves, Kate              14 Camelot                32.11      29.41  
  3 Dougherty, Grace          13 JVRA                   30.87      29.52  
  4 King, Mary Foster         14 JVRA                   31.75      30.67  
  5 Amos, Haynes              13 JVRA                   32.00      31.10  
  6 Krichev, Audrey           13 Blossomwood            33.63      32.48  
  7 Quadrini, Grace M         14 Makos                  32.82      32.53  
  8 Wical, Alexia             13 Launchers              32.78      32.84  
-------------------------------------------------------------------------
  9 Taylor, Devyn M           14 Hammerheads            33.13      32.99  
 10 Cline, Rebekah            13 Launchers              33.65      33.07  
 11 Johnston, Emma            14 Stingrays              33.57      33.10  
 12 Neicamp, Allison G        14 HAMC                   34.82      33.14  
 13 Owen, Bailey              13 SJST                   34.21      33.18  
 14 Houser, Michaela          14 Gators                 35.44      33.84  
 15 Gaskin, Alayna            14 SJST                   34.71      33.92  
 16 Sowash, Lillian           14 Gators                 35.07      34.07  
-------------------------------------------------------------------------
 17 Wilder, Walden            14 Stingrays              33.69      34.14  
 18 Kimbrell, Mackenzie       14 SJST                   35.76      34.27  
-------------------------------------------------------------------------
 19 Rawls, Ava                13 Blossomwood            35.82      34.30  
 20 Henriksen, Emma M         14 Byrd Spring            36.21      34.38  
 21 Butler, Avery             14 Tide                   35.69      35.01  
 22 Culbreath, Haley          13 Hammerheads            35.55      35.71  
 23 Shea, Bess                13 Tide                   37.85      36.36  
 24 Quann, Megan M            13 Hammerheads            39.09      36.82  
 25 Lowe, Claudia E           13 Byrd Spring            38.82      37.50  
 26 Hicks, Krysanne           13 Lily Flagg             38.35      37.91  
 27 Roberts, Noah             13 Stingrays              38.94      38.14  
 28 Hicks, Taylor             13 Makos                  40.14      38.34  
 29 Keith, Caroline           13 Gators                    NT      38.78  
 30 Werth, Adeline            14 PIED                   40.21      38.94  
 31 Spence, Breanna           13 Tide                   40.77      39.03  
 32 Brown, Virginia A         13 Valley Hill            39.66      39.35  
 33 Stephens, Stella E        14 Makos                  41.72      39.80  
 34 Freeman, Sarah            13 Lily Flagg             41.30      39.97  
 35 Yates, Adison             13 Lily Flagg             43.72      40.03  
 36 Henriksen, Ava L          13 Byrd Spring            42.65      41.63  
 37 Kyemba, Sophia            14 Sherwood               43.04      41.73  
 38 Holloway, Ellie           14 Camelot                45.27      43.28  
 39 Engel, Judith             14 Valley Hill            44.83      43.64  
 40 Helton, Lindsey A         13 HAMC                   46.34      44.86  
 41 Cherry, Rebekah           14 Launchers              50.50      51.01  
 42 Pitts, Olivia             14 Chapman              1:06.12      57.45  
 
Event 89  Boys 13-14 50 Yard Backstroke
===============================================================================
 RCSL Record:   25.63   7/14/2019 Riley T Groves, Launchers                    
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Groves, Riley T           14 Launchers              25.63      25.79  
  2 Byrd, Will                14 JVRA                   27.62      27.52  
  2 McDonald, Brock           13 SJST                   28.31      27.52  
  4 Walker, Philip            13 PIED                   28.11      28.60  
  5 McComb, Cade              13 Sherwood               29.20      28.96  
  6 Hardy, Samuel             14 Gators                 29.61      28.99  
  7 Neville, Will             13 JVRA                   30.60      30.74  
  8 Johnson, Bradford         13 Gators                 30.47      31.04  
B - Final
  9 Johnson, Nathan           14 Sherwood               30.90      30.29  
 10 Osterbauer, Matthew C     14 Tide                   31.23      30.70  
 11 Amos, Andrew J            14 Hammerheads            31.39      31.51  
 12 Thomas, James-Hale        14 JVRA                   31.89      31.58  
 13 Kimball, Mason            13 Gators                 31.30      31.61  
 14 Baughn, Max               14 YMCA                   31.72      31.84  
 15 Peffer, Nolan             14 Stingrays              32.24      31.90  
 16 Bryant, Gatlin            14 Chapman                31.55      32.77  
 
Event 89  Boys 13-14 50 Yard Backstroke
===============================================================================
 RCSL Record:   25.63   7/14/2019 Riley T Groves, Launchers                    
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Groves, Riley T           14 Launchers              26.05      25.63  
  2 Byrd, Will                14 JVRA                   27.39      27.62  
  3 Walker, Philip            13 PIED                   29.76      28.11  
  4 McDonald, Brock           13 SJST                   29.73      28.31  
  5 McComb, Cade              13 Sherwood               29.86      29.20  
  6 Hardy, Samuel             14 Gators                 30.26      29.61  
  7 Johnson, Bradford         13 Gators                 30.97      30.47  
  8 Neville, Will             13 JVRA                   32.01      30.60  
-------------------------------------------------------------------------
  9 Johnson, Nathan           14 Sherwood               31.54      30.90  
 10 Osterbauer, Matthew C     14 Tide                   33.03      31.23  
 11 Kimball, Mason            13 Gators                 31.03      31.30  
 12 Amos, Andrew J            14 Hammerheads            32.53      31.39  
 13 Bryant, Gatlin            14 Chapman                34.97      31.55  
 14 Baughn, Max               14 YMCA                   35.76      31.72  
 15 Thomas, James-Hale        14 JVRA                   32.33      31.89  
 16 Peffer, Nolan             14 Stingrays              34.07      32.24  
-------------------------------------------------------------------------
 17 York, Peyton J            14 Stingrays              35.19      32.26  
 18 Carney, Gavin M           13 Valley Hill            35.90      32.37  
-------------------------------------------------------------------------
 19 Hopkins, Fields           14 PIED                   34.95      33.82  
 20 Lindow, Gabe N            14 Byrd Spring            36.50      34.17  
 21 Vasquez, Micah            14 YMCA                   36.55      34.41  
 22 Bohan, John               14 Blossomwood            36.71      34.45  
 23 Worthy, Will K            14 Makos                  35.90      34.51  
 24 McMillion, Caleb J        13 Makos                  39.23      34.90  
 25 Wood, Gabe                13 Lily Flagg             35.99      35.04  
 26 Ashton, Liam              13 Camelot                36.51      36.07  
 27 Borchers, Lucian          13 Tide                   43.26      36.55  
 28 Balch, Victor             14 Stingrays              37.02      38.17  
 29 Bigelow, Davis            13 Camelot                40.47      38.72  
 30 Mitchell, Jack            13 Blossomwood            48.01      39.70  
 31 McNeal, Cole T            13 Byrd Spring            45.72      40.29  
 32 Welcome, Jermaine L       13 Hammerheads            41.47      40.93  
 33 Davis, William            13 SJST                   45.45      41.07  
 34 Smouse, Tyler J           13 HAMC                   45.75      41.11  
 35 Carpenter, Cale           13 Camelot                45.90      41.50  
 36 Beranek, Jacob J          14 Makos                  46.20      41.68  
 37 Johnston, Matthew         13 Blossomwood            42.26      41.79  
 38 Smith, Sawyer B           14 Byrd Spring            43.40      42.64  
 39 Taylor, Harrison R        13 Launchers              47.43      43.12  
 40 Bryan, Jack               14 Valley Hill            46.69      44.13  
 41 Anderson, Franklin        13 SJST                   46.30      44.86  
 42 Hamilton, Robert          14 Launchers              48.87      45.07  
 43 Hull, Josiah              13 Lily Flagg             48.00      46.55  
 44 Williams, Evan B          14 HAMC                   51.40      46.84  
 45 Bagwell, Taylor           14 YMCA                   54.75      49.05  
 46 Elkins, Jack              13 PIED                   52.27      49.27  
 47 Watson, Gabriel R         14 HAMC                   54.59      51.99  
 48 Freeman, Thomas           14 Lily Flagg             50.14      59.53  
 
Event 90  Girls 15-17 50 Yard Backstroke
===============================================================================
 RCSL Record:   26.87   7/10/2016 Sarah Margaret Cimino, Blossomwood           
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Krichev, Julia            15 Blossomwood            27.58      27.47  
  2 Monk, Marybeth            17 PIED                   28.91      28.70  
  3 Shepherd, Anna            16 JVRA                   29.48      29.23  
  4 Patz, Callie              17 JVRA                   29.87      29.51  
  5 Griffin, Caitlyn V        15 Hammerheads            29.49      29.83  
  6 Scott, Kayley E           15 Launchers              29.61      30.05  
  7 Cimino, Maddie            17 Blossomwood            29.99      30.56  
  8 Scott, Grace A            17 Launchers              30.27      30.57  
B - Final
  9 McDonald, Savannah        15 SJST                   30.58      30.20  
 10 Lindow, Tess M            16 Byrd Spring            30.41      30.42  
 11 Harrison, Kimberly A      17 HAMC                   30.96      31.41  
 12 Graves, Virginia          16 Blossomwood            30.49      31.43  
 13 McDonald, Naomi           17 Stingrays              30.97      31.48  
 14 Orcutt, Colby C           16 Hammerheads            31.08      31.78  
 15 McComb, Meg Catherine     16 Sherwood               31.23      32.01  
 16 Ferguson, Emily           17 Gators                 31.52      32.10  
 
Event 90  Girls 15-17 50 Yard Backstroke
===============================================================================
 RCSL Record:   26.87   7/10/2016 Sarah Margaret Cimino, Blossomwood           
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Krichev, Julia            15 Blossomwood            28.86      27.58  
  2 Monk, Marybeth            17 PIED                   30.94      28.91  
  3 Shepherd, Anna            16 JVRA                   29.46      29.48  
  4 Griffin, Caitlyn V        15 Hammerheads            30.40      29.49  
  5 Scott, Kayley E           15 Launchers              30.33      29.61  
  6 Patz, Callie              17 JVRA                   30.46      29.87  
  7 Cimino, Maddie            17 Blossomwood            31.71      29.99  
  8 Scott, Grace A            17 Launchers              30.82      30.27  
-------------------------------------------------------------------------
  9 Lindow, Tess M            16 Byrd Spring            31.07      30.41  
 10 Graves, Virginia          16 Blossomwood            31.78      30.49  
 11 McDonald, Savannah        15 SJST                   31.83      30.58  
 12 Orcutt, Tori R            17 Hammerheads            32.25      30.62  
 13 Harrison, Kimberly A      17 HAMC                   32.34      30.96  
 14 McDonald, Naomi           17 Stingrays              32.19      30.97  
 15 Orcutt, Colby C           16 Hammerheads            32.26      31.08  
 16 McComb, Meg Catherine     16 Sherwood               34.22      31.23  
-------------------------------------------------------------------------
 17 Ferguson, Emily           17 Gators                 32.89      31.52  
 18 Schmuck, Amery L          17 Valley Hill            33.58      31.92  
-------------------------------------------------------------------------
 19 Blauwkamp, XiXi K         15 HAMC                   33.82      32.47  
 20 Eichstaedt, Emily         17 JVRA                   34.93      32.60  
 21 Wiggins, Teresa L         15 Launchers              34.11      32.85  
 22 Moffet, Victoria          17 Tide                   34.63      33.30  
 23 Ferguson, Rebecca         17 Gators                 35.56      33.78  
 24 Sexton, Cara              15 YMCA                   33.51      34.10  
 25 Kelton, Laurel M          17 Byrd Spring            34.74      34.31  
 26 Schaefer, Genevieve       16 Stingrays              35.83      34.48  
 27 York, Priscilla           17 Stingrays                 NT      34.99  
 28 Bledsoe, Leah             17 Makos                  35.78      36.31  
 29 Flinn, Madison G          16 Byrd Spring            37.95      36.84  
 30 Clary, Sydney             15 Gators                 38.07      37.07  
 31 Thompson, Maggie          15 Tide                   38.22      37.33  
 32 Archer, Jamie             16 PIED                   39.68      37.73  
 33 Lewis, Sarah              17 Lily Flagg             38.81      38.18  
 34 Agee, Abigail             15 Makos                  37.57      38.46  
 35 Ryan, Ashleigh            15 SJST                   38.07      38.47  
 36 Kowalczyk, Elizabeth      17 Lily Flagg             38.85      38.57  
 37 Jones, Morgan E           17 Camelot                40.38      38.79  
 38 Hammer, Emily             16 Sherwood               38.96      39.01  
 39 Lemke, AnnaBeth E         15 Camelot                41.01      39.20  
 40 Moore, Hayley             16 Sherwood               42.32      40.23  
 41 Pleva, Clare E            15 HAMC                      NT      41.43  
 42 Wistner, Abigail N        17 Makos                  37.80      41.60  
 43 Naumcheff, Stevie         17 Camelot                44.99      42.46  
 44 Butler, Abigail           15 Lily Flagg             50.97      45.95  
 
Event 91  Boys 15-17 50 Yard Backstroke
===============================================================================
 RCSL Record:   23.05   7/14/2013 Lucas Kaliszak, JVRA                         
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Worshek, Riley C          17 Hammerheads            25.33      25.20  
  2 Bedsole, Chris            15 JVRA                   25.41      25.49  
  3 Amos, Carson P            17 Hammerheads            25.34      25.78  
  4 Hill, Aaron M             16 Byrd Spring            27.25      26.52  
  5 Kimball, Myles            15 Gators                 26.83      26.84  
  6 Carroll, Hayden           16 PIED                   27.04      27.00  
  7 O'Neil, Stephen           16 Gators                 27.23      27.26  
  8 Pierce, Thomas J          16 Hammerheads            27.49      27.72  
B - Final
  9 Cooper, Curtis            16 Blossomwood            27.55      27.78  
 10 Maurer, Jack              17 Tide                   28.55      28.66  
 11 Stinson, Jake             15 Tide                   28.95      28.85  
 12 Holtcamp, Mason S         16 Sherwood               29.15      28.87  
 13 Johnston, Drew            17 Stingrays              29.15      28.93  
 14 Garding, Nikolai          16 Stingrays              29.90      29.84  
 15 Hardy, Jackson            16 Gators                 30.02      30.04  
 16 Hubbert, Benjamin         17 Lily Flagg             30.03      30.58  
 
Event 91  Boys 15-17 50 Yard Backstroke
===============================================================================
 RCSL Record:   23.05   7/14/2013 Lucas Kaliszak, JVRA                         
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Worshek, Riley C          17 Hammerheads            27.56      25.33  
  2 Amos, Carson P            17 Hammerheads            27.25      25.34  
  3 Bedsole, Chris            15 JVRA                   26.07      25.41  
  4 Kimball, Myles            15 Gators                 27.59      26.83  
  5 Carroll, Hayden           16 PIED                   28.01      27.04  
  6 O'Neil, Stephen           16 Gators                 27.31      27.23  
  7 Hill, Aaron M             16 Byrd Spring            27.82      27.25  
  8 Pierce, Thomas J          16 Hammerheads            28.25      27.49  
-------------------------------------------------------------------------
  9 Cooper, Curtis            16 Blossomwood            28.79      27.55  
 10 Maurer, Jack              17 Tide                   30.85      28.55  
 11 Stinson, Jake             15 Tide                   29.57      28.95  
 12 Holtcamp, Mason S         16 Sherwood               29.69      29.15  
 12 Johnston, Drew            17 Stingrays              29.84      29.15  
 14 Garding, Nikolai          16 Stingrays              29.97      29.90  
 15 Hardy, Jackson            16 Gators                 30.27      30.02  
 16 Hubbert, Benjamin         17 Lily Flagg             32.50      30.03  
-------------------------------------------------------------------------
 17 Wright, Christopher T     17 HAMC                   32.97      30.34  
 18 Driver, David             15 SJST                   29.75      30.52  
-------------------------------------------------------------------------
 19 Hinkle, Joshua T          17 Launchers              33.12      30.64  
 20 Bennett, Jamieson         15 Stingrays              31.93      30.86  
 21 Tao, Matthew              17 JVRA                   30.69      30.98  
 22 Simmons, Evan             16 SJST                   32.18      31.03  
 23 Barker, Luke              17 JVRA                   32.51      31.43  
 24 Cobert, Xander            15 Tide                   33.16      31.88  
 25 Rorick, Michael           17 Sherwood               34.51      32.28  
 26 Davis, Wesley             17 SJST                   33.12      33.28  
 27 Lawson, Jackson B         15 Byrd Spring            35.56      33.35  
 28 Purser, Hayden            15 Sherwood               35.67      33.49  
 29 Shipp, Alan               15 Lily Flagg             35.92      33.56  
 30 Lenoir, James             17 Chapman                39.33      33.94  
 31 Andrews, Jake             16 Lily Flagg             37.64      34.01  
 32 Kolb, Peter               17 Makos                  36.67      34.60  
 33 Boucher, Mike             16 Chapman                37.80      34.69  
 34 Schuetz, Neil             17 PIED                   35.53      34.72  
 35 Hyatt, Mike               16 Blossomwood            37.66      34.74  
 36 Lewis, Jes                15 Camelot                40.33      35.99  
 37 Miller, Darin J           15 HAMC                   37.40      36.31  
 38 Smouse, Gabriel M         15 HAMC                   39.22      36.67  
 39 Noland, Jonathan W        15 Byrd Spring            39.65      36.79  
 40 Varmette, Pete            16 Camelot                40.49      38.40  
 41 Taylor, Wyatt             16 Launchers              38.07      39.50  
 
Event 92  Girls 11-12 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
 RCSL Record:   1:51.35        1985 Piedmont                                   
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Greenwyche Gators  'A'                            1:56.81    1:53.22  
     1) Daniel, Bella 11                2) Ayres, Caroline 12             
     3) Scales, Amelia 12               4) Meyer, Macie 12                
  2 Blossomwood Swim Team  'A'                        2:01.28    1:58.03  
     1) Howell, Rowen 12                2) Ingram, Katie E 11             
     3) Vela, Natalia 11                4) Krichev, Sophie 11             
  3 Whitesburg Tide  'A'                              2:07.83    2:02.19  
     1) Smith, Addison 11               2) Hawkins, Virginia L 12         
     3) Miller, Taylor 12               4) Hopkins, Avery A 12            
  4 Sherwood Swim Team  'A'                           2:08.45    2:02.31  
     1) Merrell, Kate 11                2) Causey, Emory 11               
     3) Maddox, Amelia 12               4) Whetstone, Savannah 12         
  5 Redstone Arsenal Launchers  'A'                   2:07.57    2:03.41  
     1) Blankenship, Katelyn X 12       2) Poole, Genevieve 11            
     3) Koehler, Finnley 12             4) Cline, Kailee 11               
  6 Jones Valley Recreation Assn.  'A'                2:02.71    2:04.20  
     1) Thomas, Katherine 11            2) Amos, Fin 11                   
     3) Bibb, Maret 11                  4) King, Betsy 12                 
  7 Sharon Johnston Swim Team  'A'                    2:08.10    2:07.83  
     1) Owen, Rylee 11                  2) Simmons, Maggie 12             
     3) Simmons, Alaina 12              4) McCrary, Akasha 12             
  8 Lily Flagg  Swim Team  'A'                        2:08.66    2:08.18  
     1) Chua, Fletcher 12               2) Olsen, Rebecca 11              
     3) Young, Keira 11                 4) Newby, Makinley 12             
  9 Mountain Springs  'A'                             2:07.52    2:13.62  
     1) Cockrell, Collyns 12            2) Buzzetta, Mia 11               
     3) Retzke, Lillian 12              4) Walker, Molly 12               
 10 Monte Sano  'A'                                   2:22.25    2:16.23  
     1) Williams, Lilly 11              2) Masterson, Molly 11            
     3) Campbell, Abby 11               4) Cunha, Masie 12                
 11 YMCA Seals  'A'                                   2:23.63    2:17.98  
     1) Harwell, Sophie 11              2) Letson, Sophia 11              
     3) Wingate, Madison 11             4) Buechler, Lydia 12             
 12 Mt. Carmel Hammerheads  'A'                       2:24.22    2:21.67  
     1) Bukenya, Trish M 12             2) Hall, Bailey R 11              
     3) Adams, Claire 12                4) Corbett, Alex K 12             
 13 Camelot Recreation Association  'A'               2:50.23    2:25.71  
     1) Saller, Elsie 11                2) Ashton, Lareeta 11             
     3) Reeves, Brooke 11               4) Roden-Poppe, Dakota 11         
 14 Hampton Cove Hurricanes  'A'                      2:41.07    2:28.13  
     1) Podboy, Abbie K 11              2) Watson, Alexa B 11             
     3) Shepard, Sydney P 12            4) Neicamp, Sydney-Kate L 12      
 15 Byrd Spring  'A'                                  2:38.54    2:36.37  
     1) Smith, Camydn A 12              2) Vann, Jozie R 10               
     3) Partain, Shelby B 11            4) Henriksen, Anna S 11           
 16 Piedmont Piranhas  'A'                            2:25.11    2:36.67  
     1) Bostick, Adaline 11             2) Handley, Chloe 11              
     3) Doiron, Rebecca 11              4) Handley, Olivia 9              
 
Event 93  Boys 11-12 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
 RCSL Record:   1:51.22        1993 Greenwyche                                 
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Greenwyche Gators  'A'                            1:59.20    1:56.19  
     1) Derrick, Andrew 12              2) Freeman, Andrew 11             
     3) Lunsford, Judd 12               4) Johnson, Wesley 11             
  2 Jones Valley Recreation Assn.  'A'                2:02.64    1:57.87  
     1) Wade, Maverick 12               2) Patz, Micah 11                 
     3) Troyer, Jacob 11                4) Bedsole, Luke 12               
  3 YMCA Seals  'A'                                   2:14.27    2:09.65  
     1) Sexton, Evan 12                 2) Gilchrist, Eli 12              
     3) Samples, Caleb 12               4) Willingham, Crishawn 11        
  4 Hampton Cove Hurricanes  'A'                      2:12.71    2:10.50  
     1) Blauwkamp, Zach F 12            2) Helton, Evan A 12              
     3) Wright, Adam D 11               4) Hernandez, Kian T 12           
  5 Mt. Carmel Hammerheads  'A'                       2:13.03    2:11.27  
     1) Ham, Luke H 12                  2) Kern, CJ 9                     
     3) Weglage, Jackson V 11           4) Guerin, Owen F 11              
  6 Monte Sano  'A'                                   2:13.73    2:12.36  
     1) Lee, Salem 11                   2) Williams, Nate 12              
     3) Copeland, Jack 12               4) Baumgartner, Max T 11          
  7 Byrd Spring  'A'                                  2:23.21    2:14.31  
     1) Smith, Hoke H 12                2) Carden, Reece A 12             
     3) Ashburn, Evan D 11              4) Jones, Paul A 12               
  8 Lily Flagg  Swim Team  'A'                        2:17.46    2:14.97  
     1) Borders, Will 12                2) Marett, Aubrey 11              
     3) Vosahlik, Adam 12               4) Barnett, Parker 11             
  9 Camelot Recreation Association  'A'               2:28.37    2:17.63  
     1) Greaves, Gavin 12               2) Elliot, Sam 12                 
     3) Lemke, Wilson R 12              4) Burnham, Nikolas 12            
 10 Blossomwood Swim Team  'A'                        2:23.81    2:20.22  
     1) Blankenship, Will 12            2) Clark, Brackin 11              
     3) Roberts, Bross 11               4) Watson, Ben 11                 
 11 Sharon Johnston Swim Team  'A'                    2:29.86    2:24.92  
     1) Nulter, Dean 12                 2) Tipton, Braden 11              
     3) Applegate, Logan 11             4) McDonald, Bobby 12             
 12 Whitesburg Tide  'A'                              2:29.15    2:28.93  
     1) Dickens, Gregory 12             2) Yurick, Mark 12                
     3) Alderson, Christian 11          4) Morris, Luke 11                
 13 Valley Hill Country Club  'A'                     2:16.05    2:30.77  
     1) Carney, Cameron 11              2) Cothern, Alex 11               
     3) Bickel, Riggs 11                4) Pearson, Charles H 12          
 14 Redstone Arsenal Launchers  'A'                   2:49.70    2:45.58  
     1) Cherry, Jonathan 12             2) Andrews, Noah 11               
     3) Hamilton, Tyler 12              4) Walker, Charley 11             
 15 Mountain Springs  'A'                             2:48.39    2:54.78  
     1) Schroer, Hutton 9               2) Roberts, Nathan 11             
     3) Schroer, Keaton 11              4) Buzzetta, Jack 12              
 
Event 94  Girls 13-14 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
 RCSL Record:   1:45.04   7/13/2014 Mountain Springs Swim Team, Stingrays      
                         D Campbell, L Bouldin, M Garding, R Weakley       
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Blossomwood Swim Team  'A'                        1:53.12    1:48.46  
     1) Krichev, Audrey 13              2) Bruce, Katie Wilson 13         
     3) Fann, Josey 13                  4) Yates, Madelyn 14              
  2 Jones Valley Recreation Assn.  'A'                1:55.90    1:48.47  
     1) King, Mary Foster 14            2) Cost, Caroline 14              
     3) Dougherty, Grace 13             4) Amos, Haynes 13                
  3 Mountain Springs  'A'                             1:56.70    1:55.12  
     1) Comulada, Gabriela 14           2) Roberts, Noah 13               
     3) Johnston, Emma 14               4) Wilder, Walden 14              
  4 Mt. Carmel Hammerheads  'A'                       1:58.52    1:57.69  
     1) Pierce, Anna H 13               2) Quann, Megan M 13              
     3) Culbreath, Haley 13             4) Taylor, Devyn M 14             
  5 Sharon Johnston Swim Team  'A'                    2:00.56    1:59.42  
     1) McCleary, Ella 14               2) Gaskin, Alayna 14              
     3) Kimbrell, Mackenzie 14          4) Owen, Bailey 13                
  6 Monte Sano  'A'                                   2:04.02    2:00.24  
     1) Hicks, Taylor 13                2) Keener, Clara E 14             
     3) Stephens, Stella E 14           4) Quadrini, Grace M 14           
  7 Greenwyche Gators  'A'                            2:05.66    2:01.51  
     1) Sowash, Lillian 14              2) McCary, Addie 13               
     3) Edmondson, Lucy 13              4) Houser, Michaela 14            
  8 Lily Flagg  Swim Team  'A'                        2:02.86    2:02.77  
     1) Zajac, Sophia 13                2) Yates, Adison 13               
     3) Hicks, Krysanne 13              4) Chua, Catherine 14             
  9 Whitesburg Tide  'A'                              2:19.44    2:03.23  
     1) Shea, Bess 13                   2) Butler, Avery 14               
     3) Maurer, Sophie 13               4) Thompson, Lillian 14           
 10 Camelot Recreation Association  'A'               2:07.40    2:09.64  
     1) Reeves, Kate 14                 2) Becker, Audrey 12              
     3) Holloway, Ellie 14              4) Roberts, Sofia 14              
 11 Byrd Spring  'A'                                  2:10.67    2:12.58  
     1) Raby, Catie Rose R 13           2) Henriksen, Ava L 13            
     3) Lowe, Claudia E 13              4) Henriksen, Emma M 14           
 12 Redstone Arsenal Launchers  'A'                   2:05.42    2:13.39  
     1) Wical, Alexia 13                2) McKelvey, Mattie 12            
     3) Sedlacek, Makenzi 14            4) Cline, Rebekah 13              
 
Event 95  Boys 13-14 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
 RCSL Record:   1:38.65        1995 Greenwyche                                 
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Greenwyche Gators  'A'                            1:43.59    1:39.07  
     1) Barlow, Bo 14                   2) Hardy, Samuel 14               
     3) Freeman, Justin 13              4) Johnson, Bradford 13           
  2 Jones Valley Recreation Assn.  'A'                1:48.28    1:45.44  
     1) Thomas, James-Hale 14           2) Watkins, Thomas 13             
     3) Neville, Will 13                4) Byrd, Will 14                  
  3 Sherwood Swim Team  'A'                           1:54.26    1:45.45  
     1) Johnson, Nathan 14              2) Kluth, Cam 13                  
     3) Pace, Juan 12                   4) McComb, Cade 13                
  4 Camelot Recreation Association  'A'               1:55.14    1:49.18  
     1) Sisk, Britton 13                2) Carpenter, Cale 13             
     3) Ashton, Liam 13                 4) McNeill, Ryan 14               
  5 Mountain Springs  'A'                             1:52.72    1:49.83  
     1) Towry, Warren 14                2) Balch, Victor 14               
     3) York, Peyton J 14               4) Peffer, Nolan 14               
  6 Byrd Spring  'A'                                  1:56.01    1:51.59  
     1) Hill, Adam A 13                 2) Smith, Sawyer B 14             
     3) Lindow, Gabe N 14               4) Bishop, Matthew F 14           
  7 Monte Sano  'A'                                   1:58.79    1:54.50  
     1) McMillion, Caleb J 13           2) Worthy, Will K 14              
     3) Huskey, Alec 13                 4) Navarro, Django 14             
  8 Lily Flagg  Swim Team  'A'                        2:06.05    2:06.62  
     1) Wood, Gabe 13                   2) Hull, Josiah 13                
     3) Freeman, Thomas 14              4) Barnett, Evan 14               
  9 Mt. Carmel Hammerheads  'A'                       2:06.46    2:06.81  
     1) Maynard, Gavin 14               2) Tewalt, Sawyer C 11            
     3) Welcome, Jermaine L 13          4) Amos, Andrew J 14              
 10 Piedmont Piranhas  'A'                            2:01.33    2:07.06  
     1) Hopkins, Fields 14              2) Carroll, Preston 12            
     3) Elkins, Jack 13                 4) Walker, Philip 13              
 11 Blossomwood Swim Team  'A'                        2:05.98    2:07.55  
     1) Mackey, Cade 13                 2) Mitchell, Jack 13              
     3) Johnston, Matthew 13            4) Bohan, John 14                 
 12 Sharon Johnston Swim Team  'A'                         NT    2:11.15  
     1) Davis, William 13               2) Anderson, Franklin 13          
     3) Thompson, Cameron 11            4) McDonald, Brock 13             
 13 Hampton Cove Hurricanes  'A'                      2:19.89    2:12.79  
     1) McClelland, Evan P 14           2) Watson, Gabriel R 14           
     3) Smouse, Tyler J 13              4) Williams, Evan B 14            
 14 YMCA Seals  'A'                                   2:22.41    2:20.55  
     1) Vasquez, Micah 14               2) Mack, Frankie 14               
     3) Bagwell, Taylor 14              4) Baughn, Max 14                 
 
Event 96  Girls 15-17 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
 RCSL Record:   1:40.62   7/15/2018 Jones Valley, JVRA                         
                         C Patz, C Strankman, A Shepherd, R Hamilton       
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Jones Valley Recreation Assn.  'A'                1:42.76    1:41.59  
     1) Patz, Callie 17                 2) Eichstaedt, Emily 17           
     3) Shepherd, Anna 16               4) Hamilton, Rebekah 16           
  2 Blossomwood Swim Team  'A'                        1:47.39    1:41.88  
     1) Blasingame, Claire 16           2) Cimino, Maddie 17              
     3) Vickers, Olivia 16              4) Krichev, Julia 15              
  3 Mt. Carmel Hammerheads  'A'                       1:53.56    1:49.46  
     1) Griffin, Caitlyn V 15           2) Hoyt, Ashley 15                
     3) Orcutt, Colby C 16              4) Orcutt, Tori R 17              
  4 Redstone Arsenal Launchers  'A'                   1:53.14    1:50.07  
     1) Scott, Kayley E 15              2) Busby, Elizabeth 15            
     3) Wiggins, Teresa L 15            4) Scott, Grace A 17              
  5 Mountain Springs  'A'                             1:54.02    1:53.09  
     1) Brandon, Sophie 16              2) Schaefer, Genevieve 16         
     3) York, Priscilla 17              4) McDonald, Naomi 17             
  6 Byrd Spring  'A'                                  2:00.42    1:55.69  
     1) Waters, Deanna C 15             2) Noland, Riley M 16             
     3) Kelton, Laurel M 17             4) Lindow, Tess M 16              
  7 Greenwyche Gators  'A'                            2:00.59    1:58.22  
     1) Scales, Ansley 15               2) Ferguson, Rebecca 17           
     3) Clary, Sydney 15                4) Ferguson, Emily 17             
  8 Sharon Johnston Swim Team  'A'                    1:58.59    1:58.33  
     1) Nabors, Carlee 15               2) Carroll, Abigail 15            
     3) Ryan, Ashleigh 15               4) McDonald, Savannah 15          
  9 Piedmont Piranhas  'A'                            1:55.83    1:59.51  
     1) Nurre, Jane 15                  2) Archer, Jamie 16               
     3) Werth, Adeline 14               4) Monk, Marybeth 17              
 10 Whitesburg Tide  'A'                              2:03.64    1:59.81  
     1) Zibas, Camille 16               2) Shea, Emma 15                  
     3) Jones, Alison 16                4) Moffet, Victoria 17            
 11 Hampton Cove Hurricanes  'A'                      2:00.51    2:00.33  
     1) Harrison, Kimberly A 17         2) Pleva, Clare E 15              
     3) Helton, Erin M 17               4) Blauwkamp, XiXi K 15           
 12 Monte Sano  'A'                                   2:03.00    2:02.78  
     1) Rabban, Sophie 16               2) Wistner, Abigail N 17          
     3) Bledsoe, Leah 17                4) Rabban, Bella 17               
 13 Lily Flagg  Swim Team  'A'                        2:04.58    2:04.15  
     1) Vosahlik, Elizabeth 15          2) Lewis, Sarah 17                
     3) Kowalczyk, Elizabeth 17         4) Jones, Haley 16                
 14 Sherwood Swim Team  'A'                           2:12.71    2:06.53  
     1) Moore, Hayley 16                2) Detwiler, Evelyn 14            
     3) Hammer, Emily 16                4) McComb, Meg Catherine 16       
 15 Camelot Recreation Association  'A'               2:21.44    2:16.97  
     1) Lemke, AnnaBeth E 15            2) Burnham, Victoria 16           
     3) Jones, Morgan E 17              4) Bigelow, Quinn 15              
 16 Chapman Swim Team  'A'                            2:42.56    2:27.88  
     1) Bryant, Shelby 16               2) White, Kaitlyn 15              
     3) Murley, Jamie 15                4) Pitts, Olivia 14               
 
Event 97  Boys 15-17 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
 RCSL Record:   1:29.25   7/11/2010 Jones Valley Recreation Assn., JVRA        
                         T Espy, L Kaliszak, N Olson, T Kaliszak           
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Mt. Carmel Hammerheads  'A'                       1:36.08    1:31.49  
     1) Amos, Carson P 17               2) Pierce, Thomas J 16            
     3) Sentell, Jack H 17              4) Worshek, Riley C 17            
  2 Greenwyche Gators  'A'                            1:37.38    1:32.73  
     1) Kimball, Myles 15               2) Hardy, Jackson 16              
     3) Rogers, Jackson 17              4) O'Neil, Stephen 16             
  3 Mountain Springs  'A'                             1:37.17    1:33.41  
     1) Garding, Nikolai 16             2) Bennett, Jamieson 15           
     3) Peffer, Gage 17                 4) Johnston, Drew 17              
  4 Jones Valley Recreation Assn.  'A'                1:38.43    1:33.80  
     1) Barraza, Chris 16               2) Tao, Matthew 17                
     3) Barker, Luke 17                 4) Bedsole, Chris 15              
  5 Whitesburg Tide  'A'                              1:40.24    1:36.84  
     1) Stinson, Jake 15                2) Wilson, Walker 15              
     3) Stogner, John A 16              4) Harlow, Owen 16                
  6 Byrd Spring  'A'                                  1:43.02    1:39.10  
     1) Hill, Aaron M 16                2) Lawson, Jackson B 15           
     3) Lowe, Josh M 16                 4) Jones, Adam J 17               
  7 Sharon Johnston Swim Team  'A'                    1:42.51    1:40.33  
     1) Davis, Wesley 17                2) Simmons, Evan 16               
     3) Driver, David 15                4) Erskine, Keyshawn 16           
  8 Blossomwood Swim Team  'A'                        1:42.51    1:42.08  
     1) Cooper, Curtis 16               2) Hyatt, Mike 16                 
     3) Blankenship, Nate 17            4) Theisen, Landon 16             
  9 Monte Sano  'A'                                   1:46.36    1:42.79  
     1) Craig, Kieran M 16              2) Perry, Quillan 16              
     3) Moore, Alex 16                  4) Stephens, Henry T 17           
 10 Piedmont Piranhas  'A'                            1:51.52    1:47.39  
     1) Schuetz, Neil 17                2) Walker, Owen 15                
     3) Jackson, Caden 15               4) Carroll, Hayden 16             
 11 Sherwood Swim Team  'A'                           1:52.59    1:48.48  
     1) Rorick, Michael 17              2) Purser, Hayden 15              
     3) Purser, Gibson 15               4) Holtcamp, Mason S 16           
 12 Camelot Recreation Association  'A'               2:14.81    2:05.40  
     1) Varmette, Pete 16               2) Lewis, Jes 15                  
     3) Saller, Zechariah 13            4) Bigelow, Wilson 17             
 -- Hampton Cove Hurricanes  'A'                      1:54.79         DQ  
     1) Miller, Darin J 15              2) Newman, Barrett W 15           
     3) Smouse, Gabriel M 15            4) Wright, Christopher T 17       
 -- Lily Flagg  Swim Team  'A'                        1:45.45         DQ  
     1) Chua, CJ 16                     2) Butler, Joshua 16              
     3) Schmuck, Landry 15              4) Hubbert, Benjamin 17           
 
Event 119  Boys 9-10 50 Yard Freestyle Swim-off
===============================================================================
 RCSL Record:   27.45        1984 Milo Crawford, YMCA                          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  - Swim-off
  1 Quinn, Landon              9 Launchers              33.72      32.06  
  2 Cochran, Brooks           10 JVRA                   33.72      32.42  
 
Event 139  Girls 15-17 50 Yard Freestyle Swim-off
===============================================================================
 RCSL Record:   24.12    7/9/2016 Regan Weakley, Stingrays                     
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 McComb, Meg Catherine     16 Sherwood               27.46      27.10  
  2 Sexton, Cara              15 YMCA                   27.46      27.27  
 
Event 171  Girls 9-10 50 Yard Butterfly Swim-off
===============================================================================
 RCSL Record:   29.83        1993 Margaret Hoelzer, Jones Valley               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Olsen, Emma                9 Lily Flagg             43.80      42.94  
  2 Allan, Isabelle            9 Lily Flagg             43.80      45.92  
 
Event 183  Boys 13-14 50 Yard Butterfly Swim-off
===============================================================================
 RCSL Record:   24.74   7/15/2012 Zach S Harting, Launchers                    
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Amos, Andrew J            14 Hammerheads            30.95      30.54  
  2 Hill, Adam A              13 Byrd Spring            30.95      30.77  
 
Event 900  Girls Open 25 Yard Freestyle
===============================================================================
 RCSL Record:   25.58   7/13/2019 Carolyn Snoddy, Dolphins                     
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Snoddy, Carolyn           26 Dolphins               23.72      25.58  
  2 Holsclaw, Piper           17 Dolphins               29.79      26.81  
  3 Roth, Anna R              18 Dolphins                  NT      31.26  
  4 Saft, Eleanor             21 Dolphins               42.49      35.33  
  5 Reeves, Haley             17 Dolphins                  NT      41.73  
  6 Hutto, Bailey             19 Dolphins               47.27    1:09.97  
 
Event 901  Boys Open 25 Yard Freestyle
===============================================================================
 RCSL Record:   21.95   7/13/2019 Nathan Zirnstein, Dolphins                   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Zirnstein, Nathan         22 Dolphins               23.61      21.95  
  2 Bowar, Dylan              15 SJST                   23.15      24.09  
  3 Hopkins, Martin           20 Dolphins               29.27      38.95  
  4 Hulgan, Zack              24 Dolphins               51.06      47.18  
 
Event 921  Mixed Open 100 Yard Freestyle Parents Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Blossomwood Swim Team  'A'                             NT      48.80  
     1) Krichev, Jon M42                2) Clark, Rachel W39              
     3) Clark, Pat M40                  4)                                
  2 Redstone Arsenal Launchers  'A'                        NT      51.01  
  3 Valley Hill Country Club  'A'                          NT      52.14  
     1) Carney, Mike M41                2) Wilson, Allen M41              
     3) Carter, Alison W37              4) Osborne, Johnny M34            
  4 Byrd Spring  'A'                                       NT      52.64  
     1) Black, Jenny S W37              2) Lowe, Larry M44                
     3) Webber, Jenell W41              4) Webber, Matt M40               
  5 Monte Sano  'A'                                     51.36      53.53  
     1) McMillion, David M42            2) Masterson, Sara W53            
     3) Pfitzer, Marianne W35           4) Morgan, Seth M37               
  6 Sharon Johnston Swim Team  'A'                         NT      54.44  
  7 Piedmont Piranhas  'A'                                 NT      54.61  
  8 Lily Flagg  Swim Team  'A'                             NT      54.96  
  9 Greenwyche Gators  'A'                                 NT      55.46  
 10 Sherwood Swim Team  'A'                                NT      57.45  
     1) Detwiler, Alicia W34            2) Detwiler, Tom M38              
     3) Templeton, Ashley W34           4) Cozelos, Wess M39              
 11 Jones Valley Recreation Assn.  'A'                     NT      57.56  
 12 Sherwood Swim Team  'B'                                NT    1:01.55  
     1) Cozelos, Casey W35              2) Willis, Evan M37               
     3) Glass, Gina W36                 4) Hammer, Jay M39                
 13 Whitesburg Tide  'A'                                   NT    1:01.90  
     1) Lerma, Michael M40              2) Morris, Heather W              
     3) McCann, Katy W                  4) Borchers, Scott M              
 14 Hampton Cove Hurricanes  'A'                           NT    1:03.39  
 15 YMCA Seals  'A'                                        NT    1:03.85  
 16 Mt. Carmel Hammerheads  'A'                            NT    1:05.59  
     1) O'Neill, Shane M                2) Benson, Jason M43              
     3) Scott, Gillian W39              4) Brewer, Jennifer W37           
 17 Sharon Johnston Swim Team  'C'                         NT    1:06.94  
 18 Sharon Johnston Swim Team  'B'                         NT    1:30.43  
 
Event 922  Mixed Open 100 Yard Freestyle Coaches Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Piedmont Piranhas  'A'                                 NT      40.74  
  2 Blossomwood Swim Team  'A'                             NT      40.99  
  3 Jones Valley Recreation Assn.  'A'                     NT      45.34  
  4 Redstone Arsenal Launchers  'A'                        NT      46.59  
  5 Sherwood Swim Team  'A'                                NT      49.88  
     1) Holtcamp, Mackenzie L W18       2) Weis, Emily W21                
     3) Holtcamp, Tim M45               4) Clay, Keith M29                
  6 Mountain Springs  'A'                                  NT      50.30  
     1) Paludan, Ashley W28             2) Overton, Lauren-Cain W16       
     3) Brandon, Claire W16             4) Johnston, Sam M19              
  7 Lily Flagg  Swim Team  'A'                             NT      50.46  
  8 Greenwyche Gators  'A'                                 NT      50.62  
  9 Byrd Spring  'A'                                       NT      51.07  
     1) Hill, Aaron M M16               2) Lindow, Tess M W16             
     3) Lowe, Josh M M16                4)                                
 10 YMCA Seals  'A'                                        NT      51.55  
 11 Valley Hill Country Club  'A'                          NT      51.59  
     1) Bradley, Will M27               2) Windsor, Alex M23              
     3) Ford, Palmer M21                4) Mclelland, Paige W17           
 12 Whitesburg Tide  'A'                                   NT      51.65  
 13 Mt. Carmel Hammerheads  'A'                            NT      54.20  
     1) Worshek, Caleb M18              2) Heeney, Adeline W19            
     3) Mitchell, Whitney W28           4) O'Neill, Hudson M15            
 14 Monte Sano  'A'                                     48.01      54.81  
     1) Hunt, Brian M35                 2) Stoddard, Sara W65             
     3) Huskey, Joshua M18              4) Klemm, Riley P M18             
 15 Sharon Johnston Swim Team  'A'                         NT      57.76  
 16 Hampton Cove Hurricanes  'A'                           NT    1:02.37  
 
Event 969  Mixed Open 50 Yard Freestyle Coaches
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Nurre, Alexander          18 PIED                   23.65      22.92  
  2 Worshek, Caleb            18 Hammerheads               NT      23.02  
  3 Jones, Alex               19 JVRA                      NT      23.17  
  4 Kowalczyk, Matthew        20 Lily Flagg                NT      23.63  
  5 Swing, Joe                18 Blossomwood            23.50      23.75  
  6 Wiggins, Joshua E         18 Launchers              24.99      24.43  
  7 Banks, Sam                17 Blossomwood            25.72      25.12  
  8 Klemm, Riley P            18 Makos                  26.79      25.85  
  9 Weis, Emily               21 Sherwood               29.97      26.21  
 10 Kaylor, John Michael      20 Blossomwood            30.00      26.36  
 11 Holtcamp, Mackenzie L     18 Sherwood               25.97      26.51  
 12 Hunt, Brian               35 Makos                  27.71      28.38  
 13 Cooper, Anna              19 SJST                   29.05      28.64  
 14 Robinson, Isabelle        19 SJST                   29.55      29.18  
 15 Masterson, Marianne E     18 Makos                  29.66      30.50  
 16 Keylor, Sierra            21 YMCA                      NT      32.03  
 
Event 971  Women Open 100 Yard Freestyle Moms Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Redstone Arsenal Launchers  'A'                        NT      55.98  
  2 Monte Sano  'A'                                     54.89      56.68  
     1) Masterson, Sara 53              2) Keener, Katie 42               
     3) Pfitzer, Marianne 35            4) Quadrini, Cara 43              
  3 Greenwyche Gators  'A'                                 NT      57.08  
     1) Johnson, Emily 22               2) Ludwig, Monica 22              
     3) Ayres, Ashley 22                4)                                
  4 Mt. Carmel Hammerheads  'A'                            NT    1:00.83  
     1) Amos, Duffy 47                  2) Orcutt, Terry 56               
     3) Lewis, Linda 53                 4) Espy, Caroline 50              
  5 Byrd Spring  'A'                                       NT    1:01.50  
     1) Lowe, Amanda 44                 2) Partain, Beth 38               
     3) Black, Jenny S 37               4) Webber, Jenell 41              
  6 Lily Flagg  Swim Team  'A'                             NT    1:01.82  
  7 Blossomwood Swim Team  'A'                             NT    1:02.24  
  8 Jones Valley Recreation Assn.  'A'                     NT    1:02.45  
  9 Sherwood Swim Team  'A'                                NT    1:02.64  
     1) Detwiler, Alicia 34             2) Cozelos, Casey 35              
     3) Glass, Gina 36                  4) McComb, Ginger 39              
 10 Piedmont Piranhas  'A'                                 NT    1:05.88  
 11 Sharon Johnston Swim Team  'A'                         NT    1:06.05  
 12 Hampton Cove Hurricanes  'A'                           NT    1:10.18  
 13 YMCA Seals  'A'                                        NT    1:23.58  
 
Event 972  Men Open 100 Yard Freestyle Dads Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Jones Valley Recreation Assn.  'A'                     NT      49.05  
  2 Byrd Spring  'A'                                    55.45      50.85  
     1) Black, Matt R 36                2) Lowe, Larry 44                 
     3) Stifflemire, Jeffrey A 40       4) Webber, Matt 40                
  3 Sherwood Swim Team  'A'                                NT      50.92  
     1) Johnson, Matt 38                2) Detwiler, Tom 38               
     3) Cozelos, Wess 39                4) McComb, Matt 39                
  4 Monte Sano  'A'                                     50.27      50.93  
     1) McMillion, David 42             2) Morgan, Seth 37                
     3) Lee, Hun 41                     4) Horvath, Mark 55               
  5 Greenwyche Gators  'A'                                 NT      51.16  
  6 Blossomwood Swim Team  'A'                             NT      53.06  
  7 Lily Flagg  Swim Team  'A'                             NT      53.82  
  8 Redstone Arsenal Launchers  'A'                        NT      54.40  
  9 Whitesburg Tide  'A'                                   NT      56.62  
     1) Brown, Jeremiah                 2) Shea, Michael 36               
     3) Miller, Jeff                    4) Morris, Chris                  
 10 Hampton Cove Hurricanes  'A'                           NT      56.88  
 11 Byrd Spring  'B'                                       NT      59.42  
     1) Vann, Ryan R 42                 2)                                
 12 Piedmont Piranhas  'A'                                 NT    1:00.22  
 13 Mt. Carmel Hammerheads  'A'                            NT    1:02.21  
     1) Ham, Brian 40                   2) Benson, Jason 43               
     3) Ausitn, GB 47                   4) Kern, Chris J 44               
 
Event 973  Mixed Open 100 Yard Medley Coaches Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Piedmont Piranhas  'A'                                 NT      46.24  
  2 Jones Valley Recreation Assn.  'A'                     NT      51.21  
  3 Blossomwood Swim Team  'A'                             NT      52.78  
  4 Whitesburg Tide  'A'                                   NT      54.40  
     1) Rooker, Austin M16              2) Mix, Samantha W18              
     3) Harlow, Owen M16                4) Ingerson, Molly W24            
  5 Byrd Spring  'A'                                       NT      54.94  
     1) Hill, Aaron M M16               2) Lindow, Tess M W16             
     3) Lowe, Josh M M16                4)                                
  6 Monte Sano  'A'                                        NT      55.94  
     1) Klemm, Riley P M18              2) Huskey, Joshua M18             
     3) Masterson, Marianne E W18       4) Masterson, Don M59             
  7 Greenwyche Gators  'A'                                 NT      56.13  
  8 Sherwood Swim Team  'A'                                NT      57.40  
     1) Clay, Keith M29                 2) Weis, Emily W21                
     3) Holtcamp, Mackenzie L W18       4) Holtcamp, Tim M45              
  9 Lily Flagg  Swim Team  'A'                             NT      58.59  
 10 Mt. Carmel Hammerheads  'A'                            NT      59.66  
     1) Worshek, Caleb M18              2) Heeney, Adeline W19            
     3) Rowell, Chloe I W16             4) Heeney, Nora M W16             
 11 Greenwyche Gators  'B'                                 NT      59.69  
 12 Mountain Springs  'A'                                  NT      59.84  
     1) Brandon, Claire W16             2) Overton, Lauren-Cain W16       
     3) Paludan, Ashley W28             4) Johnston, Sam M19              
 13 YMCA Seals  'A'                                        NT    1:03.48  
 14 Redstone Arsenal Launchers  'A'                        NT    1:05.65  
 15 Hampton Cove Hurricanes  'A'                           NT    1:08.80  
 
                   Combined Team Scores - Through Event 973                    
 
  1. Jones Valley Recreation Assn.    1744.5   2. Blossomwood Swim Team            1593.5
  3. Greenwyche Gators                1505.5   4. Monte Sano                        994.5
  5. Mt. Carmel Hammerheads              994   6. Redstone Arsenal Launchers          902
  7. Lily Flagg  Swim Team             790.5   8. Sharon Johnston Swim Team           770
  9. Hampton Cove Hurricanes             751  10. Mountain Springs                    728
 11. Whitesburg Tide                   687.5  12. Piedmont Piranhas                   627
 13. Sherwood Swim Team                  578  14. Byrd Spring                       539.5
 15. Camelot Recreation Association      430  16. Valley Hill Country Club          255.5
 17. YMCA Seals                          208  18. Chapman Swim Team                    37

 

 
 

Web Design by:
MerchantWorks, Inc.


Copyright 2004-2019 - Rocket City Swim League, PO Box 10052, Huntsville, AL 35801
info@swimrcsl.org