Home
2019 Meets
2018 Meets
Archive & Records
Forms & Documents
Officiating
Member Pools
Board & Minutes
About RCSL

Meet Results / Record Listing

(Meters Time = Yards Time x 1.11 ----- Yards Time = Meters Time / 1.11)



Licensed to RCSL Swimming Champ. Meet
                                   HY-TEK's MEET MANAGER 7.0 7/15/2019 03:00 PM
                   2019 RCSL City Meet - 7/13/2019-7/14/2019                   
                                    Results                                    
 
Event 15  Girls 9-10 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
 RCSL Record:   2:14.47        1998 Piedmont                                   
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Blossomwood Swim Team  'A'                        2:40.83    2:32.05  
     1) Krichev, Charlotte 9            2) Paparella, Elle 10             
     3) Mackey, Story 10                4) Holden, Sydney 10              
  2 Jones Valley Recreation Assn.  'A'                2:45.00    2:36.15  
     1) Wade, Jenna Beth 10             2) Troyer, Matilda 10             
     3) Amos, Lola 9                    4) Watkins, Mae 10                
  3 Mt. Carmel Hammerheads  'A'                       2:58.07    2:52.06  
     1) Ham, Abby G 10                  2) Gindhart, Ella Kate K 9        
     3) Andreani, Alyssa G 10           4) Hall, Sulli M 9                
  4 Mountain Springs  'A'                             2:55.41    2:55.35  
     1) Dill, Sloan 9                   2) Cockrell, Cassidy 10           
     3) Johnston, Norah 10              4) Marler, Katherine 10           
  5 Lily Flagg  Swim Team  'A'                        3:04.91    2:58.64  
     1) Rorex, Avery 10                 2) Allan, Isabelle 9              
     3) Vosahlik, Julia 9               4) Olsen, Emma 9                  
  6 Hampton Cove Hurricanes  'A'                      3:00.19    3:01.74  
     1) Nuwayhid, Ella J 10             2) Lynge, Juliette G 10           
     3) McGough, Haley E 9              4) MacGrotty, Mazie J 10          
  7 Monte Sano  'A'                                   3:11.46    3:05.60  
     1) Bothwell, Inde 10               2) Roche, Evelyn G 9              
     3) Lee, Sophie 9                   4) Bains, Amelia K 9              
  8 Byrd Spring  'A'                                  3:11.21    3:10.16  
     1) DelValle, Anessa L 10           2) Randolph-Bishop, Katie L 10    
     3) Taylor, Clara L 10              4) Carrasquillo, Isabella T 9     
  9 Redstone Arsenal Launchers  'A'                   3:21.08    3:11.55  
     1) Bumgarner, Reese 9              2) Koehler, Riley 10              
     3) Jones, Isabel 10                4) Sandidge, Mayson 9             
 10 YMCA Seals  'A'                                   3:48.45    3:40.46  
     1) Kinder, Kinsey 9                2) Grant, Isabella 10             
     3) Preus, Katelyn 10               4) Stringer, Shiloh 9             
 11 Camelot Recreation Association  'A'               3:01.69    3:49.02  
     1) Johnson, Mya 9                  2) Varmette, Eva 10               
     3) Earls, Reagan 9                 4) Ashton, Abigail 7              
 12 Chapman Swim Team  'A'                            4:07.00    3:54.82  
     1) Malcomb, Emilia 9               2) White, Nola 9                  
     3) Hunt, Laura 9                   4) Hoskins, Hannah 9              
 -- Piedmont Piranhas  'A'                            3:07.84         DQ  
     1) McCloud, Caitlin 10             2) Gyorok, Ava 10                 
     3) Hodges, Caroline 10             4) Rigby, Ansley 10               
 -- Whitesburg Tide  'A'                              3:57.04         DQ  
     1) Cobert, Sabrina 9               2) Alderson, Lena 9               
     3) Smith, Hayden 10                4) Turnbull, Kate 10              
 -- Sharon Johnston Swim Team  'A'                    2:52.24         DQ  
     1) McDonald, Ellie 9               2) Carter, Rebecca 10             
     3) Utley, Olivia 10                4) Reynolds, Madison 10           
 -- Greenwyche Gators  'A'                            2:47.16         DQ  
     1) Banks, Abby 10                  2) Kimball, Madelyn 9             
     3) Ludwig, Camila 9                4) Schreiber, Elena 9             
 -- Valley Hill Country Club  'A'                     3:05.87         DQ  
     1) Partlow, Kaley 9                2) Thomas, Molly 10               
     3) Self, Mollie 10                 4) Fowler, Ava 10                 
 
Event 16  Boys 9-10 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
 RCSL Record:   2:22.68        1975 Piedmont                                   
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Monte Sano  'A'                                   2:34.79    2:32.10  
     1) Morgan, Stuart 9                2) Horvath, Ben 10                
     3) Quadrini, Tyler 9               4) Elam, Jack 9                   
  2 Redstone Arsenal Launchers  'A'                   2:36.49    2:34.28  
     1) Quinn, Landon 9                 2) Parkinson, Oliver 10           
     3) Groves, James 9                 4) Busby, David 10                
  3 Greenwyche Gators  'A'                            2:37.63    2:34.89  
     1) Taylor, Hayes 9                 2) Ayres, Charles 9               
     3) Hardy, Benjamin 10              4) Hardy, William 10              
  4 Sherwood Swim Team  'A'                           2:41.37    2:35.38  
     1) Johnson, Zachary 9              2) Cozelos, Aiden 10              
     3) Detwiler, George 10             4) Whetstone, Isaac 10            
  5 Piedmont Piranhas  'A'                            2:43.42    2:41.30  
     1) Schmitz, Wilson 10              2) Hayles, Logan 9                
     3) Sieja, Oliver 10                4) Trefry, Weston 9               
  6 Jones Valley Recreation Assn.  'A'                2:45.26    2:42.01  
     1) Webb, Zack 10                   2) Cochran, Brooks 10             
     3) Kostrzewa, Charlie 10           4) Casperson, Ben 10              
  7 Blossomwood Swim Team  'A'                        2:43.66    2:43.52  
     1) Goldmon, William 10             2) Paque, Knox 9                  
     3) Clark, Will 9                   4) Simpson, Connor 10             
  8 Whitesburg Tide  'A'                              2:46.50    2:46.18  
     1) Shea, Luke 10                   2) Cooper, Walt 10                
     3) Thompson, Haiden 10             4) Hopkins, Cole 10               
  9 Hampton Cove Hurricanes  'A'                      2:52.88    2:46.59  
     1) Park, Tyler T 10                2) Appletoft, Austin 9            
     3) Smouse, Nathaniel R 10          4) Badgley, Luke K 10             
 10 Sharon Johnston Swim Team  'A'                    2:55.11    2:52.32  
     1) Locke, Gavin 10                 2) McCarver, Camden 10            
     3) Locke, Levi 10                  4) Clark, Grady 10                
 11 Valley Hill Country Club  'A'                     2:59.50    2:53.80  
     1) Swearengin, Riley T 9           2) Pearson, Whiddon 10            
     3) Carter, William 10              4) Carney, Garrison 9             
 12 Mt. Carmel Hammerheads  'A'                       3:00.14    3:02.17  
     1) Kern, CJ 9                      2) Lewis, Jackson C 9             
     3) Weglage, Brady M 10             4) Amos, Dawson E 10              
 13 Byrd Spring  'A'                                  3:07.77    3:06.57  
     1) Henriksen, CJ R 9               2) Partain, Warren S 9            
     3) Stifflemire, Deisen K 10        4) Wierenga, Jacob P 9            
 14 Mountain Springs  'A'                             3:04.30    3:09.81  
     1) Retzke, Jefferson 10            2) Murphree, Bright 9             
     3) Hulgan, Ryan 10                 4) Pendergrass, Charles 10        
 15 Lily Flagg  Swim Team  'A'                        3:19.93    3:17.32  
     1) Bradley, Thomas 9               2) Johnson, Collin 10             
     3) Jordan, Jack 9                  4) Sturmfels, Frank 10            
 16 Camelot Recreation Association  'A'               3:17.19    3:31.76  
     1) Turner, Lucas 9                 2) Ledford, Aiden 9               
     3) Roberts, Luke 10                4) Sisk, Brantley 10              
 -- YMCA Seals  'A'                                   3:51.54         DQ  
     1) Yocom, Evan 9                   2) Harriger, Noah 9               
     3) Crook, Mark 9                   4) Carlson, Wesley 10             
 
Event 17  Girls 9-10 50 Yard Freestyle Exhibition
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Parsons, Alexa            10 JVRA                   37.56      35.37  
  2 Holbrook, Layne            9 JVRA                   39.64      38.51  
  3 Mikatarian, Holly         10 Lily Flagg             44.90      42.53  
  4 Newby, Caroline           10 JVRA                   46.46      43.11  
  5 Cole, Campbell            10 JVRA                   40.13      43.25  
  6 Smith, Sara               10 Gators                 42.22      43.27  
  7 Cole, Elin                 9 JVRA                   44.78      43.51  
  8 Ward, Lydia                9 Makos                  47.16      44.38  
  9 Pitchford, Josie          10 Gators                 47.31      45.55  
 10 Steele, Sela               9 JVRA                   45.68      45.59  
 11 Hamer, Brooke              9 PIED                   49.66      46.06  
 12 Humphrey-Troupe, Aalycia  10 Hammerheads            48.87      47.02  
 13 Olszewski, Ameliah         9 SJST                   51.38      49.72  
 14 Snider, Ava                9 Hammerheads            50.58      50.10  
 15 Law, Skyler                9 Lily Flagg             52.44      50.19  
 16 Herrington, Amelia         9 Gators                 51.33      50.26  
 17 Hicks, Abbie              10 SJST                   53.08      50.45  
 18 Rochowiak, Peyton G        9 Hammerheads            51.09      53.78  
 19 Walker, Anna Rose R        9 Hammerheads            53.25      53.95  
 20 Berger, Haylee M          10 Byrd Spring          1:00.14      54.67  
 21 Overton, Maelle            9 Stingrays                 NT      55.25  
 22 Wilson, Harlowe            9 SJST                   53.24      56.00  
 23 Brinkley, Lynn            10 Blossomwood            57.70      56.49  
 24 Gastler, Zeah              9 SJST                   57.23      57.00  
 25 Herrington, Natalie        9 Gators                 58.07      57.29  
 26 Bounds, Isbella            9 YMCA                 1:10.00    1:03.28  
 27 Lerma, Elizabeth           9 Tide                 1:14.28    1:04.30  
 28 Smith, Kayleigh            9 Blossomwood          1:08.36    1:07.75  
 
Event 18  Girls 9-10 50 Yard Freestyle
===============================================================================
 RCSL Record:   27.28        1989 Lee Ann Gathings, Greenwyche                 
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Holden, Sydney            10 Blossomwood            32.70      31.19  
  2 Mackey, Story             10 Blossomwood            31.67      31.49  
  3 Gindhart, Ella Kate K      9 Hammerheads            32.49      32.51  
  4 Andreani, Alyssa G        10 Hammerheads            32.32      32.62  
  5 Watkins, Mae              10 JVRA                   33.43      32.85  
  6 Banks, Abby               10 Gators                 33.86      32.92  
  7 Earls, Reagan              9 Camelot                33.34      32.98  
  8 Ludwig, Camila             9 Gators                 33.97      34.21  
B - Final
  9 Amos, Lola                 9 JVRA                   34.91      33.56  
 10 Bothwell, Inde            10 Makos                  35.40      34.03  
 11 Hodges, Caroline          10 PIED                   34.17      34.22  
 12 Wade, Jenna Beth          10 JVRA                   34.76      34.43  
 13 Schreiber, Elena           9 Gators                 35.08      34.47  
 14 Olsen, Emma                9 Lily Flagg             35.66      35.49  
 15 Marler, Katherine         10 Stingrays              35.28      35.95  
 16 Dill, Sloan                9 Stingrays              36.07      36.76  
 
Event 18  Girls 9-10 50 Yard Freestyle
===============================================================================
 RCSL Record:   27.28        1989 Lee Ann Gathings, Greenwyche                 
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Mackey, Story             10 Blossomwood            33.44      31.67  
  2 Andreani, Alyssa G        10 Hammerheads            34.08      32.32  
  3 Gindhart, Ella Kate K      9 Hammerheads            33.15      32.49  
  4 Holden, Sydney            10 Blossomwood            32.59      32.70  
  5 Earls, Reagan              9 Camelot                34.81      33.34  
  6 Watkins, Mae              10 JVRA                   35.64      33.43  
  7 Banks, Abby               10 Gators                 34.16      33.86  
  8 Ludwig, Camila             9 Gators                 35.06      33.97  
-------------------------------------------------------------------------
  9 Hodges, Caroline          10 PIED                   35.32      34.17  
 10 Wade, Jenna Beth          10 JVRA                   35.01      34.76  
 11 Amos, Lola                 9 JVRA                   35.34      34.91  
 12 Schreiber, Elena           9 Gators                 35.47      35.08  
 13 Marler, Katherine         10 Stingrays              35.90      35.28  
 14 Bothwell, Inde            10 Makos                  35.83      35.40  
 15 Olsen, Emma                9 Lily Flagg             36.15      35.66  
 16 Dill, Sloan                9 Stingrays              37.19      36.07  
-------------------------------------------------------------------------
 17 Krichev, Charlotte         9 Blossomwood            37.62      36.19  
 18 Self, Mollie              10 Valley Hill            37.57      36.50  
-------------------------------------------------------------------------
 19 McDonald, Ellie            9 SJST                   36.57      36.52  
 20 Taylor, Clara L           10 Byrd Spring            37.70      36.69  
 21 Utley, Olivia             10 SJST                   37.65      36.79  
 22 Rorex, Avery              10 Lily Flagg             38.71      36.95  
 23 DelValle, Anessa L        10 Byrd Spring            35.71      37.19  
 24 MacGrotty, Mazie J        10 HAMC                   36.46      37.30  
 25 Johnston, Norah           10 Stingrays              37.53      37.60  
 26 McCloud, Caitlin          10 PIED                   38.07      37.65  
 27 Bellomy, Hailey E         10 HAMC                   41.44      38.07  
 28 Varmette, Eva             10 Camelot                40.84      38.33  
 29 Whetstone, Addison         9 Sherwood               39.23      38.76  
 30 Lee, Sophie                9 Makos                  39.66      38.97  
 31 Rigby, Ansley             10 PIED                   41.94      39.19  
 32 Bains, Amelia K            9 Makos                  39.36      39.22  
 33 Bumgarner, Reese           9 Launchers              39.74      39.64  
 34 Hall, Sulli M              9 Hammerheads            39.41      40.02  
 35 Reynolds, Madison         10 SJST                   40.46      40.53  
 36 Smith, Hayden             10 Tide                   41.31      40.57  
 37 Vosahlik, Julia            9 Lily Flagg             43.92      41.11  
 38 Sandidge, Mayson           9 Launchers              44.51      41.41  
 39 Jones, Isabel             10 Launchers              41.86      41.67  
 40 Carrasquillo, Isabella T   9 Byrd Spring            41.63      41.99  
 41 Grant, Isabella           10 YMCA                   41.77      42.00  
 42 McGough, Haley E           9 HAMC                   44.00      43.03  
 43 Preus, Katelyn            10 YMCA                   50.95      47.96  
 44 Alderson, Lena             9 Tide                   53.64      49.03  
 45 Turnbull, Kate            10 Tide                   52.04      49.59  
 46 Hoskins, Hannah            9 Chapman                49.83      49.73  
 47 Malcomb, Emilia            9 Chapman                47.32      50.49  
 48 Johnson, Mya               9 Camelot                55.75      51.79  
 49 Stringer, Shiloh           9 YMCA                   48.50      52.96  
 50 Fowler, Ava               10 Valley Hill            50.38      53.39  
 51 Hunt, Laura                9 Chapman                54.03      54.83  
 -- Thomas, Molly             10 Valley Hill            39.06         DQ  
 
Event 19  Boys 9-10 50 Yard Freestyle
===============================================================================
 RCSL Record:   27.45        1984 Milo Crawford, YMCA                          
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Whetstone, Isaac          10 Sherwood               29.59      29.33  
  2 Quadrini, Tyler            9 Makos                  30.06      29.35  
  3 Cooper, Walt              10 Tide                   29.93      30.44  
  4 Hardy, Benjamin           10 Gators                 31.36      31.05  
  5 Groves, James              9 Launchers              31.45      31.06  
  6 Park, Tyler T             10 HAMC                   31.07      31.07  
  7 Hardy, William            10 Gators                 31.16      31.35  
  8 Casperson, Ben            10 JVRA                   31.68      31.97  
B - Final
  9 Morgan, Stuart             9 Makos                  32.42      31.61  
 10 Crook, Mark                9 YMCA                   32.51      31.62  
 11 Cozelos, Aiden            10 Sherwood               32.40      32.21  
 12 Henriksen, CJ R            9 Byrd Spring            33.13      32.74  
 13 Hayles, Logan              9 PIED                   32.48      33.24  
 14 Goldmon, William          10 Blossomwood            33.45      33.36  
 15 McCarver, Camden          10 SJST                   33.70      33.45  
 16 Trefry, Weston             9 PIED                   32.87      33.48  
 
Event 19  Boys 9-10 50 Yard Freestyle
===============================================================================
 RCSL Record:   27.45        1984 Milo Crawford, YMCA                          
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Whetstone, Isaac          10 Sherwood               29.83      29.59  
  2 Cooper, Walt              10 Tide                   28.06      29.93  
  3 Quadrini, Tyler            9 Makos                  31.19      30.06  
  4 Park, Tyler T             10 HAMC                   31.52      31.07  
  5 Hardy, William            10 Gators                 32.34      31.16  
  6 Hardy, Benjamin           10 Gators                 33.72      31.36  
  7 Groves, James              9 Launchers              33.01      31.45  
  8 Casperson, Ben            10 JVRA                   31.82      31.68  
-------------------------------------------------------------------------
  9 Cozelos, Aiden            10 Sherwood               32.47      32.40  
 10 Morgan, Stuart             9 Makos                  32.74      32.42  
 11 Hayles, Logan              9 PIED                   33.71      32.48  
 12 Crook, Mark                9 YMCA                   33.91      32.51  
 13 Trefry, Weston             9 PIED                   33.77      32.87  
 14 Henriksen, CJ R            9 Byrd Spring            33.02      33.13  
 15 Goldmon, William          10 Blossomwood            33.63      33.45  
 16 McCarver, Camden          10 SJST                   35.28      33.70  
-------------------------------------------------------------------------
 17 Quinn, Landon              9 Launchers              34.05      33.72  
 18 Cochran, Brooks           10 JVRA                   34.78     J33.72  
-------------------------------------------------------------------------
 19 Taylor, Hayes              9 Gators                 34.47      34.82  
 20 Carter, William           10 Valley Hill            35.83      34.85  
 21 Horvath, Ben              10 Makos                  34.38      34.88  
 22 Paque, Knox                9 Blossomwood            35.83      35.08  
 23 Pearson, Whiddon          10 Valley Hill               NT      35.11  
 24 Stifflemire, Deisen K     10 Byrd Spring            36.07      35.17  
 25 Sieja, Oliver             10 PIED                   34.97      35.19  
 26 Kostrzewa, Charlie        10 JVRA                   35.38      35.27  
 27 Shea, Luke                10 Tide                   36.56      35.36  
 28 Kern, CJ                   9 Hammerheads            35.58      35.70  
 29 Smouse, Nathaniel R       10 HAMC                   36.37      36.39  
 30 Simpson, Connor           10 Blossomwood            34.59      36.40  
 31 Locke, Levi               10 SJST                   36.82      36.80  
 32 Weglage, Brady M          10 Hammerheads            40.13      37.19  
 33 Roberts, Luke             10 Camelot                39.13      37.33  
 34 Bradley, Thomas            9 Lily Flagg             39.55      37.88  
 35 Wierenga, Jacob P          9 Byrd Spring            39.32      38.55  
 36 Clark, Grady              10 SJST                   40.26      38.64  
 37 Sisk, Brantley            10 Camelot                41.75      38.86  
 38 Retzke, Jefferson         10 Stingrays              39.38      38.90  
 39 Busby, David              10 Launchers              38.17      38.94  
 39 Hopkins, Cole             10 Tide                   39.58      38.94  
 41 Jackson, Shaun             9 Sherwood               39.56      39.63  
 42 Jordan, Jack               9 Lily Flagg             39.59      40.36  
 43 Amos, Dawson E            10 Hammerheads            39.75      40.74  
 44 Pendergrass, Charles      10 Stingrays              38.44      41.05  
 45 Badgley, Luke K           10 HAMC                   38.91      41.46  
 46 Rimes, Braden              9 Stingrays              40.94      42.07  
 47 Madsen, Nathan             9 Chapman                44.87      43.16  
 48 Lewis, Jack                9 Lily Flagg             46.01      43.48  
 49 Campbell, Casper          10 Chapman                45.91      44.64  
 50 Ledford, Aiden             9 Camelot                43.85      44.85  
 51 Yocom, Evan                9 YMCA                   53.88      51.16  
 52 Swearengin, Riley T        9 Valley Hill            33.60      53.34  
 53 Harriger, Noah             9 YMCA                   53.77      53.82  
 
Event 20  Boys 9-10 50 Yard Freestyle Exhibition
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Utley, Chase               9 JVRA                   42.31      37.92  
  2 Price, Lawson              9 JVRA                   40.00      39.14  
  3 Lehr, Harrison            10 Blossomwood            40.13      39.60  
  4 Everleth, Luke            10 Launchers              42.25      41.19  
  5 Whelchel, Mason           10 Valley Hill            43.50      41.50  
  6 Kelley, Ben                9 SJST                   42.15      41.77  
  7 Gotvald, Sebastion         9 Makos                  52.27      42.22  
  8 Rosema, Charles           10 Launchers              44.91      42.38  
  9 Benson, Jaxon H           10 Hammerheads            42.25      42.89  
 10 Hicks, Thomas              9 Makos                  42.49      43.13  
 11 Fierro, David              9 Blossomwood            41.60      43.25  
 12 Leven, Max                 9 Blossomwood            44.44      43.29  
 13 Cherry, David             10 Launchers              47.25      43.35  
 14 Harwood, Andrew           10 Blossomwood            44.89      43.72  
 15 Nabors, Aiden              9 SJST                      NT      43.91  
 16 Lerma, Nehemiah           10 Tide                   47.54      44.21  
 17 Brown, Ambrose            10 Tide                   45.56      44.24  
 18 Ross, Jack W              10 HAMC                   48.84      45.00  
 19 Hesse, Oliver             10 Tide                   46.22      45.45  
 20 Dry, Jacob                 9 Makos                  46.23      45.91  
 21 Oneill, Athan e           10 Hammerheads            46.71      46.37  
 22 Taylor, Brodie A           9 Byrd Spring            45.44      46.61  
 23 Rousseau, Jackson         10 SJST                   46.49      46.74  
 24 Simmons, Adam             10 SJST                   46.38      47.17  
 25 Cagel, Hunter             10 Makos                  44.03      47.36  
 26 Schroer, Hutton            9 Stingrays              47.33      48.64  
 27 Hershbine, Greyson K       9 Hammerheads            53.90      48.68  
 28 Wright, Reece             10 SJST                   48.69      49.48  
 29 McElroy, Jacob             9 Blossomwood            49.78      49.70  
 30 Spier, Steven              9 JVRA                   49.09      49.82  
 31 Keener, Henry L            9 Makos                  49.27      50.93  
 32 Cataldi, Daniel           10 Hammerheads            52.47      51.87  
 33 Stanley, William A        10 Makos                  49.59      52.52  
 34 Shaneyfelt, Canyon W      10 HAMC                   55.90      53.37  
 35 Johnson, Cody J           10 Hammerheads            50.76      54.12  
 36 Hull, Levi                10 Lily Flagg             54.95      54.83  
 37 Cobert, Judah             10 Tide                   58.06      55.35  
 38 Stark, Austin M            9 HAMC                 1:01.72      55.36  
 39 Berkholtz, Joshua          9 Makos                1:00.87      55.83  
 40 Hughes, Ethan             10 SJST                   53.01      55.89  
 41 Mann, Tristan             10 JVRA                   57.40      56.26  
 42 Carlson, Wesley           10 YMCA                   58.69      58.32  
 43 Skinner, Johnny            9 Stingrays            1:00.33      58.68  
 44 Alford, Charlie W          9 Byrd Spring            58.83      59.12  
 45 Ayers, Collin              9 SJST                 1:00.09    1:00.56  
 46 Lynch, Caed G              9 HAMC                 1:04.40    1:01.08  
 47 Eubanks, Graham           10 Sherwood             1:03.70    1:01.33  
 48 McClendon, Rylan D         9 Byrd Spring          1:13.20    1:07.61  
 
Event 21  Girls 9-10 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
 RCSL Record:   34.39        1980 Jana Korsch, Camelot                         
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Nuwayhid, Ella J          10 HAMC                   41.23      41.56  
  2 Gindhart, Ella Kate K      9 Hammerheads            44.71      44.11  
  3 Mackey, Story             10 Blossomwood            43.98      44.51  
  4 Marler, Katherine         10 Stingrays              45.40      44.62  
  5 Paparella, Elle           10 Blossomwood            45.39      44.92  
  6 Troyer, Matilda           10 JVRA                   46.43      46.14  
  7 DelValle, Anessa L        10 Byrd Spring            48.07      46.62  
  8 Olsen, Emma                9 Lily Flagg             47.92      47.32  
B - Final
  9 Mullins, Skylar           10 JVRA                   48.22      47.97  
 10 Allan, Isabelle            9 Lily Flagg             48.15      48.06  
 11 Cockrell, Cassidy         10 Stingrays              48.40      48.08  
 12 Hodges, Caroline          10 PIED                   48.31      48.47  
 13 Kimball, Madelyn           9 Gators                 48.26      48.50  
 14 Thomas, Molly             10 Valley Hill            48.50      48.81  
 15 Gyorok, Ava               10 PIED                   48.58      50.33  
 16 Varmette, Eva             10 Camelot                49.57      51.19  
 
Event 21  Girls 9-10 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
 RCSL Record:   34.39        1980 Jana Korsch, Camelot                         
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Nuwayhid, Ella J          10 HAMC                   42.25      41.23  
  2 Mackey, Story             10 Blossomwood            46.19      43.98  
  3 Gindhart, Ella Kate K      9 Hammerheads            45.91      44.71  
  4 Paparella, Elle           10 Blossomwood            47.14      45.39  
  5 Marler, Katherine         10 Stingrays              45.46      45.40  
  6 Troyer, Matilda           10 JVRA                   46.65      46.43  
  7 Olsen, Emma                9 Lily Flagg             48.65      47.92  
  8 DelValle, Anessa L        10 Byrd Spring            49.52      48.07  
-------------------------------------------------------------------------
  9 Allan, Isabelle            9 Lily Flagg             51.93      48.15  
 10 Mullins, Skylar           10 JVRA                   50.90      48.22  
 11 Kimball, Madelyn           9 Gators                 50.62      48.26  
 12 Hodges, Caroline          10 PIED                   49.71      48.31  
 13 Cockrell, Cassidy         10 Stingrays              48.38      48.40  
 14 Thomas, Molly             10 Valley Hill            51.45      48.50  
 15 Gyorok, Ava               10 PIED                   52.22      48.58  
 16 Varmette, Eva             10 Camelot                49.69      49.57  
-------------------------------------------------------------------------
 17 Johnson, Reese            10 JVRA                   49.25      49.99  
 18 Schreiber, Elena           9 Gators                 51.14      50.17  
-------------------------------------------------------------------------
 19 Carter, Rebecca           10 SJST                   51.66      50.18  
 20 Smith, Hayden             10 Tide                   53.90      50.42  
 21 Randolph-Bishop, Katie L  10 Byrd Spring            51.21      51.07  
 22 Butler, Victoria          10 Lily Flagg             53.81      51.25  
 23 Daniel, Caroline           9 Gators                 54.02      52.09  
 24 Lynge, Juliette G         10 HAMC                   51.68      52.35  
 25 Whetstone, Addison         9 Sherwood               52.33      52.55  
 26 Davenport, Allie          10 Blossomwood          1:02.25      53.42  
 27 Roche, Evelyn G            9 Makos                  58.58      54.18  
 28 Schaab, Eva               10 SJST                   57.66      55.13  
 29 Koehler, Riley            10 Launchers              57.98      56.06  
 30 McCloud, Caitlin          10 PIED                   56.61      56.70  
 31 Vann, Jozie R             10 Byrd Spring            58.20      56.89  
 32 Sandidge, Mayson           9 Launchers              56.17      58.05  
 33 Navarro, Amara             9 Makos                1:03.70      59.99  
 34 Preus, Katelyn            10 YMCA                 1:16.00    1:00.03  
 35 Turnbull, Kate            10 Tide                 1:02.63    1:00.29  
 36 Meehan, Lorcan             9 Stingrays            1:04.70    1:00.48  
 37 Butler, Whitney Blair     10 SJST                 1:03.22    1:00.76  
 38 Hunt, Laura                9 Chapman              1:06.70    1:01.13  
 39 Malcomb, Emilia            9 Chapman              1:02.00    1:01.39  
 40 Alderson, Lena             9 Tide                 1:07.34    1:01.70  
 41 Kernan, Samantha           9 Makos                1:05.20    1:02.53  
 42 Rush, Elizabeth            9 YMCA                 1:15.56    1:05.09  
 43 White, Nola                9 Chapman              1:07.50    1:05.33  
 44 Ham, Abby G               10 Hammerheads          1:08.39    1:06.26  
 45 Hoskins, Hannah            9 Chapman              1:10.44    1:08.48  
 46 Bumgarner, Reese           9 Launchers            1:06.05    1:10.71  
 47 Johnson, Mya               9 Camelot              1:15.27    1:13.10  
 48 Hall, Sulli M              9 Hammerheads               NT    1:14.12  
 49 Partlow, Kaley             9 Valley Hill               NT    1:14.47  
 50 Stringer, Shiloh           9 YMCA                 1:14.91    1:16.39  
 -- Fowler, Ava               10 Valley Hill               NT         DQ  
 -- Bellomy, Hailey E         10 HAMC                 1:12.00         DQ  
 
Event 22  Boys 9-10 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
 RCSL Record:   35.98        1997 Jim Wills, Jones Valley                      
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Cooper, Walt              10 Tide                   38.26      38.49  
  2 Hayles, Logan              9 PIED                   41.38      41.04  
  3 Park, Tyler T             10 HAMC                   41.82      41.09  
  4 Cochran, Brooks           10 JVRA                   42.56      41.67  
  5 Horvath, Ben              10 Makos                  43.69      41.74  
  6 Morgan, Stuart             9 Makos                  41.93      41.91  
  7 Cozelos, Aiden            10 Sherwood               42.29      42.37  
  8 Parkinson, Oliver         10 Launchers              43.19      43.69  
B - Final
  9 Hardy, William            10 Gators                 44.71      44.80  
 10 Roberts, Luke             10 Camelot                44.23      45.09  
 11 Paque, Knox                9 Blossomwood            45.86      45.12  
 12 Quinn, Landon              9 Launchers              45.47      45.55  
 13 Pearson, Whiddon          10 Valley Hill            45.94      46.56  
 14 McCarver, Camden          10 SJST                   48.63      48.48  
 15 Cantey, Waring             9 Makos                  47.99      49.18  
 16 Carney, Garrison           9 Valley Hill            48.88      49.74  
 
Event 22  Boys 9-10 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
 RCSL Record:   35.98        1997 Jim Wills, Jones Valley                      
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Cooper, Walt              10 Tide                   38.10      38.26  
  2 Hayles, Logan              9 PIED                   42.43      41.38  
  3 Park, Tyler T             10 HAMC                   41.22      41.82  
  4 Morgan, Stuart             9 Makos                  42.32      41.93  
  5 Cozelos, Aiden            10 Sherwood               42.03      42.29  
  6 Cochran, Brooks           10 JVRA                   43.41      42.56  
  7 Parkinson, Oliver         10 Launchers              43.90      43.19  
  8 Horvath, Ben              10 Makos                  42.48      43.69  
-------------------------------------------------------------------------
  9 Roberts, Luke             10 Camelot                48.71      44.23  
 10 Hardy, William            10 Gators                 45.91      44.71  
 11 Quinn, Landon              9 Launchers              46.46      45.47  
 12 Paque, Knox                9 Blossomwood            46.57      45.86  
 13 Pearson, Whiddon          10 Valley Hill            47.50      45.94  
 14 Cantey, Waring             9 Makos                  48.77      47.99  
 15 McCarver, Camden          10 SJST                   49.59      48.63  
 16 Carney, Garrison           9 Valley Hill            49.81      48.88  
-------------------------------------------------------------------------
 17 Carter, William           10 Valley Hill            51.15      48.95  
 18 Sieja, Oliver             10 PIED                      NT      49.03  
-------------------------------------------------------------------------
 19 Appletoft, Austin          9 HAMC                   47.37      49.04  
 20 Newlin, Joseph            10 JVRA                   49.63      49.43  
 21 Locke, Gavin              10 SJST                   49.57      49.83  
 22 Borchers, Philip           9 Tide                   56.90      50.45  
 23 Jackson, Peyton            9 Blossomwood            50.36      50.53  
 24 Bradley, Thomas            9 Lily Flagg             50.93      50.57  
 25 Ayres, Charles             9 Gators                 46.96      50.85  
 26 Wren, Henry                9 Launchers              52.36      51.12  
 27 Murphree, Bright           9 Stingrays              50.64      51.19  
 28 Kern, CJ                   9 Hammerheads            53.06      52.03  
 29 Barry, Caleb              10 Hammerheads            54.32      52.27  
 30 Brown, Felix               9 Tide                   55.15      52.97  
 31 Sturmfels, Frank          10 Lily Flagg             57.62      53.06  
 32 Penter, Colton            10 JVRA                   59.07      53.42  
 33 Retzke, Jefferson         10 Stingrays              49.32      53.48  
 34 Taylor, John Marshall      9 Gators                 57.57      53.99  
 35 Hulgan, Ryan              10 Stingrays              56.88      54.08  
 36 Lewis, Jackson C           9 Hammerheads            53.56      54.43  
 37 Jackson, Shaun             9 Sherwood               52.25      54.62  
 38 Mosby, Walker             10 Sherwood               55.97      54.73  
 39 Schmitz, Wilson           10 PIED                 1:01.72      55.68  
 40 Bellomy, Caleb S           9 HAMC                 1:14.08      56.38  
 41 Whitehead, Brooks          9 Blossomwood               NT      59.24  
 42 Sisk, Brantley            10 Camelot                   NT    1:00.14  
 43 Grisham, Hudson           10 SJST                 1:07.33    1:02.80  
 44 Partain, Warren S          9 Byrd Spring          1:04.07    1:04.81  
 45 Ledford, Aiden             9 Camelot              1:10.75    1:05.72  
 46 McNeil, Ben McNugget R    10 Byrd Spring          1:21.62    1:18.93  
 -- Harriger, Noah             9 YMCA                 1:24.13         DQ  
 -- Johnson, Collin           10 Lily Flagg           1:00.32         DQ  
 -- Crews, Gideon A           10 Byrd Spring          1:17.84         DQ  
 -- Yocom, Evan                9 YMCA                 1:26.25         DQ  
 
Event 70  Mixed 9-10 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
 RCSL Record:   1:59.35        1983 Southeast YMCA                             
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Greenwyche Gators  'A'                            2:15.28    2:10.44  
     1) Hardy, Benjamin M10             2) Ludwig, Camila W9              
     3) Banks, Abby W10                 4) Hardy, William M10             
  2 Blossomwood Swim Team  'A'                        2:18.21    2:11.39  
     1) Holden, Sydney W10              2) Goldmon, William M10           
     3) Simpson, Connor M10             4) Mackey, Story W10              
  3 Jones Valley Recreation Assn.  'A'                2:16.95    2:14.26  
     1) Cochran, Brooks M10             2) Amos, Lola W9                  
     3) Wade, Jenna Beth W10            4) Casperson, Ben M10             
  4 Monte Sano  'A'                                   2:19.12    2:16.27  
     1) Morgan, Stuart M9               2) Bothwell, Inde W10             
     3) Bains, Amelia K W9              4) Quadrini, Tyler M9             
  5 Piedmont Piranhas  'A'                            2:26.59    2:16.61  
     1) Trefry, Weston M9               2) Hodges, Caroline W10           
     3) McCloud, Caitlin W10            4) Hayles, Logan M9               
  6 Hampton Cove Hurricanes  'A'                      2:19.90    2:18.04  
     1) Park, Tyler T M10               2) MacGrotty, Mazie J W10         
     3) Smouse, Nathaniel R M10         4) Nuwayhid, Ella J W10           
  7 Sharon Johnston Swim Team  'A'                    2:23.78    2:19.85  
     1) McDonald, Ellie W9              2) Utley, Olivia W10              
     3) Locke, Levi M10                 4) McCarver, Camden M10           
  8 Mt. Carmel Hammerheads  'A'                       2:22.56    2:23.68  
     1) Andreani, Alyssa G W10          2) Amos, Dawson E M10             
     3) Kern, CJ M9                     4) Gindhart, Ella Kate K W9       
  9 Valley Hill Country Club  'A'                     2:32.10    2:26.09  
     1) Thomas, Molly W10               2) Swearengin, Riley T M9         
     3) Self, Mollie W10                4) Pearson, Whiddon M10           
 10 Camelot Recreation Association  'A'               2:36.85    2:29.75  
     1) Roberts, Luke M10               2) Varmette, Eva W10              
     3) Sisk, Brantley M10              4) Earls, Reagan W9               
 11 Byrd Spring  'A'                                  2:26.43    2:30.02  
     1) Stifflemire, Deisen K M10       2) Carrasquillo, Isabella T W9    
     3) DelValle, Anessa L W10          4) Henriksen, CJ R M9             
 12 Lily Flagg  Swim Team  'A'                        2:34.00    2:31.09  
     1) Rorex, Avery W10                2) Jordan, Jack M9                
     3) Bradley, Thomas M9              4) Olsen, Emma W9                 
 13 Whitesburg Tide  'A'                              2:46.02    2:31.70  
     1) Shea, Luke M10                  2) Alderson, Lena W9              
     3) Smith, Hayden W10               4) Cooper, Walt M10               
 14 Redstone Arsenal Launchers  'A'                   2:34.44    2:33.23  
     1) Groves, James M9                2) Koehler, Riley W10             
     3) Sandidge, Mayson W9             4) Parkinson, Oliver M10          
 15 Mountain Springs  'A'                             2:30.91    2:36.04  
     1) Retzke, Jefferson M10           2) Dill, Sloan W9                 
     3) Pendergrass, Charles M10        4) Marler, Katherine W10          
 16 YMCA Seals  'A'                                   2:39.66    2:56.22  
     1) Crook, Mark M9                  2) Grant, Isabella W10            
     3) Stringer, Shiloh W9             4) Yocom, Evan M9                 
 17 Chapman Swim Team  'A'                            3:52.38    3:09.46  
     1) Campbell, Casper M10            2) Madsen, Nathan M9              
     3) Malcomb, Emilia W9              4) Hoskins, Hannah W9             
 
Event 71  Girls 9-10 50 Yard Butterfly
===============================================================================
 RCSL Record:   29.83        1993 Margaret Hoelzer, Jones Valley               
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Mackey, Story             10 Blossomwood            35.39      34.58  
  2 Holden, Sydney            10 Blossomwood            35.64      35.26  
  3 Nuwayhid, Ella J          10 HAMC                   36.50      35.85  
  4 Andreani, Alyssa G        10 Hammerheads            36.56      35.89  
  5 Amos, Lola                 9 JVRA                   38.17      36.74  
  6 Banks, Abby               10 Gators                 37.53      37.06  
  7 Gindhart, Ella Kate K      9 Hammerheads            38.18      37.81  
  8 Ludwig, Camila             9 Gators                 39.95      40.62  
B - Final
  9 McDonald, Ellie            9 SJST                   40.24      38.81  
 10 Utley, Olivia             10 SJST                   40.42      39.09  
 11 Bothwell, Inde            10 Makos                  41.72      42.38  
 12 Kent, Hadley               9 Gators                 43.32      42.79  
 13 Troyer, Matilda           10 JVRA                   42.67      44.24  
 14 Earls, Reagan              9 Camelot                43.50      44.42  
 14 Olsen, Emma                9 Lily Flagg             43.80      44.42  
 16 Davenport, Allie          10 Blossomwood            42.79      44.87  
 
Event 71  Girls 9-10 50 Yard Butterfly
===============================================================================
 RCSL Record:   29.83        1993 Margaret Hoelzer, Jones Valley               
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Mackey, Story             10 Blossomwood            37.34      35.39  
  2 Holden, Sydney            10 Blossomwood            39.28      35.64  
  3 Nuwayhid, Ella J          10 HAMC                   37.06      36.50  
  4 Andreani, Alyssa G        10 Hammerheads            41.19      36.56  
  5 Banks, Abby               10 Gators                 38.87      37.53  
  6 Amos, Lola                 9 JVRA                   41.38      38.17  
  7 Gindhart, Ella Kate K      9 Hammerheads            40.38      38.18  
  8 Ludwig, Camila             9 Gators                 40.81      39.95  
-------------------------------------------------------------------------
  9 McDonald, Ellie            9 SJST                   40.91      40.24  
 10 Utley, Olivia             10 SJST                   40.86      40.42  
 11 Bothwell, Inde            10 Makos                  43.92      41.72  
 12 Troyer, Matilda           10 JVRA                   46.07      42.67  
 13 Davenport, Allie          10 Blossomwood            46.64      42.79  
 14 Kent, Hadley               9 Gators                 43.39      43.32  
 15 Earls, Reagan              9 Camelot                44.10      43.50  
 16 Olsen, Emma                9 Lily Flagg             47.59      43.80  
-------------------------------------------------------------------------
 17 Allan, Isabelle            9 Lily Flagg             48.66     J43.80  
 18 Johnston, Norah           10 Stingrays              45.94      44.48  
-------------------------------------------------------------------------
 19 Hodges, Caroline          10 PIED                   46.15      44.81  
 20 Thomas, Molly             10 Valley Hill            51.20      45.08  
 21 Vosahlik, Julia            9 Lily Flagg             49.31      45.53  
 22 Wade, Jenna Beth          10 JVRA                   49.19      45.86  
 23 Self, Mollie              10 Valley Hill            46.55      46.10  
 24 MacGrotty, Mazie J        10 HAMC                   48.56      46.12  
 25 Reynolds, Madison         10 SJST                   52.83      46.20  
 26 Cockrell, Cassidy         10 Stingrays              51.83      48.10  
 27 Grant, Isabella           10 YMCA                   55.76      49.01  
 28 Lee, Sophie                9 Makos                  51.42      49.07  
 29 Dill, Sloan                9 Stingrays              47.89      50.04  
 30 Gyorok, Ava               10 PIED                   57.49      51.71  
 31 McGough, Haley E           9 HAMC                   51.53      52.00  
 32 Smith, Hayden             10 Tide                   54.38      52.20  
 32 Neely, Caitlyn            10 PIED                   52.33      52.20  
 34 Varmette, Eva             10 Camelot                52.01      53.44  
 35 Wilson, Pyper A            9 Byrd Spring          1:00.82      53.89  
 36 Hall, Sulli M              9 Hammerheads            54.27      53.96  
 37 Kernan, Samantha           9 Makos                1:05.72      55.97  
 38 Vann, Jozie R             10 Byrd Spring               NT      56.46  
 39 Hunt, Laura                9 Chapman              1:09.71    1:10.85  
 40 Partlow, Kaley             9 Valley Hill               NT    1:11.28  
 41 Cobert, Sabrina            9 Tide                 1:29.70    1:20.74  
 -- Alderson, Lena             9 Tide                      NT         DQ  
 -- Koehler, Riley            10 Launchers            1:03.87         DQ  
 -- Kinder, Kinsey             9 YMCA                 1:07.00         DQ  
 -- Randolph-Bishop, Katie L  10 Byrd Spring            59.25         DQ  
 -- Preus, Katelyn            10 YMCA                 1:02.91         DQ  
 
Event 72  Boys 9-10 50 Yard Butterfly
===============================================================================
 RCSL Record:   29.56   7/15/2007 Chandler Espy, Jones Valley-                 
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Quadrini, Tyler            9 Makos                  33.49      32.79  
  2 Hardy, Benjamin           10 Gators                 34.30      33.80  
  3 Park, Tyler T             10 HAMC                   34.64      35.35  
  4 Cooper, Walt              10 Tide                   35.77      35.50  
  5 Groves, James              9 Launchers              34.97      35.71  
  6 Whetstone, Isaac          10 Sherwood               34.62      37.49  
  7 Goldmon, William          10 Blossomwood            37.80      38.38  
  8 Crook, Mark                9 YMCA                   38.99      38.84  
B - Final
  9 Casperson, Ben            10 JVRA                   39.71      38.20  
 10 Parkinson, Oliver         10 Launchers              39.09      38.77  
 11 Hardy, William            10 Gators                 39.75      39.13  
 12 Stifflemire, Deisen K     10 Byrd Spring            40.72      39.42  
 13 Smouse, Nathaniel R       10 HAMC                   40.86      40.61  
 14 Appletoft, Austin          9 HAMC                   41.69      40.71  
 15 Weglage, Brady M          10 Hammerheads            41.74      41.46  
 16 Swearengin, Riley T        9 Valley Hill            39.59      41.66  
 
Event 72  Boys 9-10 50 Yard Butterfly
===============================================================================
 RCSL Record:   29.56   7/15/2007 Chandler Espy, Jones Valley-                 
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Quadrini, Tyler            9 Makos                  34.70      33.49  
  2 Hardy, Benjamin           10 Gators                 37.53      34.30  
  3 Whetstone, Isaac          10 Sherwood               37.41      34.62  
  4 Park, Tyler T             10 HAMC                   36.34      34.64  
  5 Groves, James              9 Launchers              35.88      34.97  
  6 Cooper, Walt              10 Tide                   37.34      35.77  
  7 Goldmon, William          10 Blossomwood            39.64      37.80  
  8 Crook, Mark                9 YMCA                   41.90      38.99  
-------------------------------------------------------------------------
  9 Parkinson, Oliver         10 Launchers              39.85      39.09  
 10 Swearengin, Riley T        9 Valley Hill            43.09      39.59  
 11 Casperson, Ben            10 JVRA                   41.64      39.71  
 12 Hardy, William            10 Gators                 41.19      39.75  
 13 Stifflemire, Deisen K     10 Byrd Spring            41.19      40.72  
 14 Smouse, Nathaniel R       10 HAMC                   44.00      40.86  
 15 Appletoft, Austin          9 HAMC                   43.66      41.69  
 16 Weglage, Brady M          10 Hammerheads            44.95      41.74  
-------------------------------------------------------------------------
 17 Locke, Levi               10 SJST                   42.96      41.89  
 18 Locke, Gavin              10 SJST                   43.53      42.73  
-------------------------------------------------------------------------
 19 Simpson, Connor           10 Blossomwood            41.76      42.77  
 20 Elam, Jack                 9 Makos                  43.47      43.15  
 21 Detwiler, George          10 Sherwood               45.37      43.16  
 22 Clark, Will                9 Blossomwood            42.28      43.28  
 22 Trefry, Weston             9 PIED                   45.44      43.28  
 24 Henriksen, CJ R            9 Byrd Spring            43.81      43.87  
 25 Green, Luke               10 Gators                 47.76      44.12  
 26 Thompson, Haiden          10 Tide                   43.15      44.34  
 27 Carney, Garrison           9 Valley Hill            46.65      45.92  
 28 Busby, David              10 Launchers              49.11      46.13  
 29 Shea, Luke                10 Tide                   49.26      46.29  
 30 Murphree, Bright           9 Stingrays              48.49      46.58  
 30 Kostrzewa, Charlie        10 JVRA                   44.53      46.58  
 32 Johnson, Zachary           9 Sherwood               51.55      46.72  
 33 Roberts, Luke             10 Camelot                47.99      47.20  
 34 Hulgan, Ryan              10 Stingrays              48.88      47.80  
 35 Wierenga, Jacob P          9 Byrd Spring            50.78      49.58  
 36 McMillion, Samuel J       10 Makos                  54.50      50.16  
 37 Cochran, Brooks           10 JVRA                   46.95      50.31  
 38 Jordan, Jack               9 Lily Flagg             51.35      51.12  
 39 Carter, William           10 Valley Hill            44.15      51.45  
 40 Sturmfels, Frank          10 Lily Flagg           1:05.88      51.98  
 41 Bradley, Thomas            9 Lily Flagg             50.66      52.13  
 42 Pendergrass, Charles      10 Stingrays              50.63      52.38  
 43 Clark, Grady              10 SJST                   52.43      53.47  
 44 Brown, Owen               10 PIED                   54.72      56.92  
 -- Lewis, Jackson C           9 Hammerheads          1:08.08         DQ  
 -- Amos, Dawson E            10 Hammerheads               NT         DQ  
 -- Turner, Lucas              9 Camelot                   NT         DQ  
 -- Saller, David              9 Camelot              1:17.48         DQ  
 
Event 73  Girls 9-10 50 Yard Backstroke
===============================================================================
 RCSL Record:   32.16        1989 Lee Ann Gathings, Greenwyche                 
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Nuwayhid, Ella J          10 HAMC                   36.96      37.06  
  2 McDonald, Ellie            9 SJST                   38.34      37.35  
  3 Krichev, Charlotte         9 Blossomwood            39.67      39.07  
  4 Banks, Abby               10 Gators                 40.48      39.57  
  5 Holden, Sydney            10 Blossomwood            41.02      40.40  
  6 Earls, Reagan              9 Camelot                41.76      40.56  
  7 Wade, Jenna Beth          10 JVRA                   41.72      41.02  
  8 Bothwell, Inde            10 Makos                  41.84      41.58  
B - Final
  9 Daniel, Caroline           9 Gators                 42.32      41.67  
 10 Andreani, Alyssa G        10 Hammerheads            42.47      41.97  
 11 Kent, Hadley               9 Gators                 43.41      43.48  
 12 Spink, Allie               9 JVRA                   42.65      43.85  
 13 Utley, Olivia             10 SJST                   44.29      43.99  
 14 Troyer, Matilda           10 JVRA                   43.95      44.02  
 15 Rorex, Avery              10 Lily Flagg             44.81      45.01  
 16 Butler, Whitney Blair     10 SJST                   45.37      45.16  
 
Event 73  Girls 9-10 50 Yard Backstroke
===============================================================================
 RCSL Record:   32.16        1989 Lee Ann Gathings, Greenwyche                 
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Nuwayhid, Ella J          10 HAMC                   37.91      36.96  
  2 McDonald, Ellie            9 SJST                   39.15      38.34  
  3 Krichev, Charlotte         9 Blossomwood            41.81      39.67  
  4 Banks, Abby               10 Gators                 40.26      40.48  
  5 Holden, Sydney            10 Blossomwood            40.83      41.02  
  6 Wade, Jenna Beth          10 JVRA                   41.33      41.72  
  7 Earls, Reagan              9 Camelot                42.97      41.76  
  8 Bothwell, Inde            10 Makos                  43.92      41.84  
-------------------------------------------------------------------------
  9 Daniel, Caroline           9 Gators                 44.77      42.32  
 10 Andreani, Alyssa G        10 Hammerheads            44.41      42.47  
 11 Spink, Allie               9 JVRA                   43.58      42.65  
 12 Kent, Hadley               9 Gators                 42.98      43.41  
 13 Troyer, Matilda           10 JVRA                   43.57      43.95  
 14 Utley, Olivia             10 SJST                   45.03      44.29  
 15 Rorex, Avery              10 Lily Flagg             47.52      44.81  
 16 Butler, Whitney Blair     10 SJST                   47.31      45.37  
-------------------------------------------------------------------------
 17 DelValle, Anessa L        10 Byrd Spring            42.95      45.60  
 18 MacGrotty, Mazie J        10 HAMC                   49.28      46.02  
-------------------------------------------------------------------------
 19 McCloud, Caitlin          10 PIED                   47.97      46.11  
 20 Whetstone, Addison         9 Sherwood               46.91      46.31  
 21 Marler, Katherine         10 Stingrays              46.15      46.44  
 22 Dill, Sloan                9 Stingrays              45.19      46.97  
 23 Bains, Amelia K            9 Makos                  53.90      47.04  
 24 Speaks, Emme               9 Blossomwood            49.57      47.10  
 25 Ham, Abby G               10 Hammerheads            51.56      47.79  
 26 Lee, Sophie                9 Makos                  49.16      48.07  
 27 Johnston, Norah           10 Stingrays              48.52      49.33  
 28 Vosahlik, Julia            9 Lily Flagg             48.98      49.38  
 29 Sandidge, Mayson           9 Launchers              59.23      51.06  
 30 Bellomy, Hailey E         10 HAMC                   57.22      51.16  
 31 Neely, Caitlyn            10 PIED                   53.49      51.94  
 32 Carrasquillo, Isabella T   9 Byrd Spring            54.41      51.96  
 33 Sturmfels, Corah          10 Lily Flagg           1:02.78      52.65  
 34 Fowler, Ava               10 Valley Hill               NT      54.04  
 35 Grant, Isabella           10 YMCA                   57.82      56.01  
 36 Turnbull, Kate            10 Tide                 1:05.04      56.31  
 37 Koehler, Riley            10 Launchers              59.57      57.57  
 38 Rush, Elizabeth            9 YMCA                   54.47      57.81  
 39 Wilson, Pyper A            9 Byrd Spring          1:00.43      58.65  
 40 Partlow, Kaley             9 Valley Hill               NT    1:03.29  
 41 Cobert, Sabrina            9 Tide                 1:03.82    1:03.34  
 -- Monroe, Bella              9 PIED                   58.84         DQ  
 -- Kinder, Kinsey             9 YMCA                   54.05         DQ  
 -- Self, Mollie              10 Valley Hill            47.47         DQ  
 -- Malcomb, Emilia            9 Chapman                57.52         DQ  
 
Event 74  Boys 9-10 50 Yard Backstroke
===============================================================================
 RCSL Record:   31.32   7/15/2007 Chandler Espy, Jones Valley-                 
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Whetstone, Isaac          10 Sherwood               34.87      34.72  
  2 Quadrini, Tyler            9 Makos                  36.69      35.44  
  3 Groves, James              9 Launchers              36.17      35.95  
  4 Quinn, Landon              9 Launchers              37.10      37.05  
  5 Goldmon, William          10 Blossomwood            40.05      39.86  
  6 Horvath, Ben              10 Makos                  40.48      39.93  
  7 Parkinson, Oliver         10 Launchers              40.16      40.70  
  8 Crook, Mark                9 YMCA                   39.93      41.38  
B - Final
  9 Hardy, Benjamin           10 Gators                 40.69      39.67  
 10 Trefry, Weston             9 PIED                   41.28      40.09  
 11 Cozelos, Aiden            10 Sherwood               41.53      40.24  
 12 McCarver, Camden          10 SJST                   41.55      40.26  
 13 Morgan, Stuart             9 Makos                  41.12      40.55  
 14 Taylor, Hayes              9 Gators                 40.93      41.00  
 15 Thompson, Haiden          10 Tide                   41.25      41.34  
 16 Kern, CJ                   9 Hammerheads            41.17      41.43  
 
Event 74  Boys 9-10 50 Yard Backstroke
===============================================================================
 RCSL Record:   31.32   7/15/2007 Chandler Espy, Jones Valley-                 
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Whetstone, Isaac          10 Sherwood               36.84      34.87  
  2 Groves, James              9 Launchers              36.73      36.17  
  3 Quadrini, Tyler            9 Makos                  38.23      36.69  
  4 Quinn, Landon              9 Launchers              38.54      37.10  
  5 Crook, Mark                9 YMCA                   43.50      39.93  
  6 Goldmon, William          10 Blossomwood            39.56      40.05  
  7 Parkinson, Oliver         10 Launchers              42.65      40.16  
  8 Horvath, Ben              10 Makos                  42.31      40.48  
-------------------------------------------------------------------------
  9 Hardy, Benjamin           10 Gators                 41.19      40.69  
 10 Taylor, Hayes              9 Gators                 40.80      40.93  
 11 Morgan, Stuart             9 Makos                  44.15      41.12  
 12 Kern, CJ                   9 Hammerheads            41.88      41.17  
 13 Thompson, Haiden          10 Tide                   42.31      41.25  
 14 Trefry, Weston             9 PIED                   41.48      41.28  
 15 Cozelos, Aiden            10 Sherwood               41.92      41.53  
 16 McCarver, Camden          10 SJST                   44.31      41.55  
-------------------------------------------------------------------------
 17 Simpson, Connor           10 Blossomwood            43.32      42.20  
 18 Shea, Luke                10 Tide                   45.98      42.46  
-------------------------------------------------------------------------
 19 Swearengin, Riley T        9 Valley Hill            43.16      42.63  
 20 Schmitz, Wilson           10 PIED                   44.80      42.92  
 21 Ayres, Charles             9 Gators                 44.89      43.63  
 22 Webb, Zack                10 JVRA                   45.50      43.73  
 23 Hayles, Logan              9 PIED                   45.07      43.86  
 24 Locke, Gavin              10 SJST                   42.30      43.97  
 25 Henriksen, CJ R            9 Byrd Spring            43.19      44.27  
 26 Jackson, Peyton            9 Blossomwood            45.50      44.32  
 27 Locke, Levi               10 SJST                   44.62      44.62  
 28 Stifflemire, Deisen K     10 Byrd Spring            48.22      45.13  
 29 Casperson, Ben            10 JVRA                   42.96      45.15  
 30 Appletoft, Austin          9 HAMC                   46.66      45.32  
 31 Kyemba, Torin              9 Sherwood               47.13      45.84  
 32 Pearson, Whiddon          10 Valley Hill            49.58      45.94  
 33 Weglage, Brady M          10 Hammerheads            55.58      46.03  
 34 Parilli, Paul             10 JVRA                   47.52      46.13  
 35 Pendergrass, Charles      10 Stingrays              47.77      46.19  
 36 Ledford, Aiden             9 Camelot                55.33      46.59  
 37 Retzke, Jefferson         10 Stingrays              46.34      46.75  
 38 Argentina, Oliver          9 Stingrays              50.41      47.80  
 39 Smouse, Nathaniel R       10 HAMC                   47.84      48.65  
 40 Jordan, Jack               9 Lily Flagg             53.22      49.38  
 41 Sturmfels, Frank          10 Lily Flagg           1:03.68      50.06  
 42 Sisk, Brantley            10 Camelot                59.43      52.62  
 43 Amos, Dawson E            10 Hammerheads            50.57      53.10  
 44 Wierenga, Jacob P          9 Byrd Spring            54.32      53.77  
 45 Madsen, Nathan             9 Chapman              1:04.60      57.43  
 46 Johnson, Collin           10 Lily Flagg           1:05.14      57.90  
 47 Yocom, Evan                9 YMCA                 1:08.44      58.57  
 48 Turner, Lucas              9 Camelot                   NT    1:00.02  
 49 Campbell, Casper          10 Chapman              1:03.91    1:01.14  
 50 Bellomy, Caleb S           9 HAMC                 1:15.70    1:02.55  
 -- Hopkins, Cole             10 Tide                   52.73         DQ  
 
Event 75  Girls 9-10 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
 RCSL Record:   2:01.98        1997 Randolph                                   
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Jones Valley Recreation Assn.  'A'                2:21.83    2:17.94  
     1) Amos, Lola 9                    2) Troyer, Matilda 10             
     3) Watkins, Mae 10                 4) Wade, Jenna Beth 10            
  2 Blossomwood Swim Team  'A'                        2:21.37    2:18.08  
     1) Mackey, Story 10                2) Speaks, Emme 9                 
     3) Krichev, Charlotte 9            4) Holden, Sydney 10              
  3 Greenwyche Gators  'A'                            2:21.70    2:19.17  
     1) Schreiber, Elena 9              2) Daniel, Caroline 9             
     3) Ludwig, Camila 9                4) Banks, Abby 10                 
  4 Mt. Carmel Hammerheads  'A'                       2:28.18    2:28.69  
     1) Andreani, Alyssa G 10           2) Ham, Abby G 10                 
     3) Hall, Sulli M 9                 4) Gindhart, Ella Kate K 9        
  5 Sharon Johnston Swim Team  'A'                    2:40.32    2:30.31  
     1) Carter, Rebecca 10              2) Reynolds, Madison 10           
     3) Utley, Olivia 10                4) McDonald, Ellie 9              
  6 Hampton Cove Hurricanes  'A'                      2:37.65    2:33.70  
     1) MacGrotty, Mazie J 10           2) McGough, Haley E 9             
     3) Bellomy, Hailey E 10            4) Nuwayhid, Ella J 10            
  7 Mountain Springs  'A'                             2:31.45    2:34.07  
     1) Johnston, Norah 10              2) Cockrell, Cassidy 10           
     3) Dill, Sloan 9                   4) Marler, Katherine 10           
  8 Monte Sano  'A'                                   2:42.01    2:37.63  
     1) Bains, Amelia K 9               2) Lee, Sophie 9                  
     3) Ward, Lydia 9                   4) Bothwell, Inde 10              
  9 Piedmont Piranhas  'A'                            2:39.16    2:38.52  
     1) McCloud, Caitlin 10             2) Neely, Caitlyn 10              
     3) Rigby, Ansley 10                4) Hodges, Caroline 10            
 10 Lily Flagg  Swim Team  'A'                        2:43.44    2:41.81  
     1) Rorex, Avery 10                 2) Allan, Isabelle 9              
     3) Vosahlik, Julia 9               4) Olsen, Emma 9                  
 11 Byrd Spring  'A'                                  2:51.33    2:55.75  
     1) Carrasquillo, Isabella T 9      2) Wilson, Pyper A 9              
     3) Randolph-Bishop, Katie L 10     4) DelValle, Anessa L 10          
 12 Valley Hill Country Club  'A'                     2:46.25    3:16.95  
     1) Self, Mollie 10                 2) Thomas, Molly 10               
     3) Partlow, Kaley 9                4) Fowler, Ava 10                 
 13 Whitesburg Tide  'A'                              3:31.21    3:28.31  
     1) Turnbull, Kate 10               2) Cobert, Sabrina 9              
     3) Alderson, Lena 9                4) Smith, Hayden 10               
 14 YMCA Seals  'A'                                   3:17.22    3:34.17  
     1) Stringer, Shiloh 9              2) Kinder, Kinsey 9               
     3) Preus, Katelyn 10               4) Grant, Isabella 10             
 15 Chapman Swim Team  'A'                            4:08.06    3:44.31  
     1) Hoskins, Hannah 9               2) Malcomb, Emilia 9              
     3) Hunt, Laura 9                   4) White, Nola 9                  
 
Event 76  Boys 9-10 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
 RCSL Record:   2:01.39        1997 Jones Valley                               
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Monte Sano  'A'                                   2:15.62    2:12.25  
     1) Morgan, Stuart 9                2) Horvath, Ben 10                
     3) Elam, Jack 9                    4) Quadrini, Tyler 9              
  2 Greenwyche Gators  'A'                            2:18.50    2:12.72  
     1) Hardy, Benjamin 10              2) Ayres, Charles 9               
     3) Taylor, Hayes 9                 4) Hardy, William 10              
  3 Sherwood Swim Team  'A'                           2:21.83    2:18.56  
     1) Cozelos, Aiden 10               2) Johnson, Zachary 9             
     3) Jackson, Shaun 9                4) Whetstone, Isaac 10            
  4 Redstone Arsenal Launchers  'A'                   2:20.30    2:19.21  
     1) Parkinson, Oliver 10            2) Busby, David 10                
     3) Quinn, Landon 9                 4) Groves, James 9                
  5 Whitesburg Tide  'A'                              2:30.42    2:19.93  
     1) Shea, Luke 10                   2) Hopkins, Cole 10               
     3) Thompson, Haiden 10             4) Cooper, Walt 10                
  6 Jones Valley Recreation Assn.  'A'                2:21.98    2:20.91  
     1) Cochran, Brooks 10              2) Price, Lawson 9                
     3) Kostrzewa, Charlie 10           4) Casperson, Ben 10              
  7 Blossomwood Swim Team  'A'                        2:21.60    2:24.58  
     1) Simpson, Connor 10              2) Clark, Will 9                  
     3) Paque, Knox 9                   4) Goldmon, William 10            
  8 Valley Hill Country Club  'A'                     2:33.15    2:25.03  
     1) Swearengin, Riley T 9           2) Carter, William 10             
     3) Carney, Garrison 9              4) Pearson, Whiddon 10            
  9 Hampton Cove Hurricanes  'A'                      2:29.91    2:25.62  
     1) Smouse, Nathaniel R 10          2) Appletoft, Austin 9            
     3) Badgley, Luke K 10              4) Park, Tyler T 10               
 10 Piedmont Piranhas  'A'                            2:23.71    2:29.03  
     1) Trefry, Weston 9                2) Schmitz, Wilson 10             
     3) Brown, Owen 10                  4) Hayles, Logan 9                
 11 Sharon Johnston Swim Team  'A'                    2:26.64    2:30.74  
     1) Locke, Gavin 10                 2) Locke, Levi 10                 
     3) Clark, Grady 10                 4) McCarver, Camden 10            
 12 Byrd Spring  'A'                                  2:33.85    2:36.41  
     1) Stifflemire, Deisen K 10        2) Taylor, Brodie A 9             
     3) Wierenga, Jacob P 9             4) Henriksen, CJ R 9              
 13 Lily Flagg  Swim Team  'A'                        2:45.43    2:42.06  
     1) Jordan, Jack 9                  2) Lewis, Jack 9                  
     3) Sturmfels, Frank 10             4) Bradley, Thomas 9              
 14 Mountain Springs  'A'                             2:40.72    2:43.29  
     1) Rimes, Braden 9                 2) Murphree, Bright 9             
     3) Retzke, Jefferson 10            4) Pendergrass, Charles 10        
 15 Camelot Recreation Association  'A'               2:54.78    2:56.39  
     1) Sisk, Brantley 10               2) Saller, David 9                
     3) Ledford, Aiden 9                4) Roberts, Luke 10               
 16 Mt. Carmel Hammerheads  'A'                       2:52.89    2:58.03  
     1) Weglage, Brady M 10             2) Johnson, Cody J 10             
     3) Benson, Jaxon H 10              4) Amos, Dawson E 10              
 
Event 119  Boys 9-10 50 Yard Freestyle Swim-off
===============================================================================
 RCSL Record:   27.45        1984 Milo Crawford, YMCA                          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  - Swim-off
  1 Quinn, Landon              9 Launchers              33.72      32.06  
  2 Cochran, Brooks           10 JVRA                   33.72      32.42  
 
Event 171  Girls 9-10 50 Yard Butterfly Swim-off
===============================================================================
 RCSL Record:   29.83        1993 Margaret Hoelzer, Jones Valley               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Olsen, Emma                9 Lily Flagg             43.80      42.94  
  2 Allan, Isabelle            9 Lily Flagg             43.80      45.92  
 
                   Combined Team Scores - Through Event 171                    
 
  1. Jones Valley Recreation Assn.    1744.5   2. Blossomwood Swim Team            1593.5
  3. Greenwyche Gators                1505.5   4. Monte Sano                        994.5
  5. Mt. Carmel Hammerheads              994   6. Redstone Arsenal Launchers          902
  7. Lily Flagg  Swim Team             790.5   8. Sharon Johnston Swim Team           770
  9. Hampton Cove Hurricanes             751  10. Mountain Springs                    728
 11. Whitesburg Tide                   687.5  12. Piedmont Piranhas                   627
 13. Sherwood Swim Team                  578  14. Byrd Spring                       539.5
 15. Camelot Recreation Association      430  16. Valley Hill Country Club          255.5
 17. YMCA Seals                          208  18. Chapman Swim Team                    37

 

 
 

Web Design by:
MerchantWorks, Inc.


Copyright 2004-2019 - Rocket City Swim League, PO Box 10052, Huntsville, AL 35801
info@swimrcsl.org