Home
2019 Meets
2018 Meets
Archive & Records
Forms & Documents
Officiating
Member Pools
Board & Minutes
About RCSL

Meet Results / Record Listing

(Meters Time = Yards Time x 1.11 ----- Yards Time = Meters Time / 1.11)



Licensed to RCSL Swimming Champ. Meet
                                    HY-TEK's MEET MANAGER 7.0 7/3/2019 11:58 PM
                  2019 RCSL LILY vs WHBG - meters - 7/3/2019                   
                                    Results                                    
 
Event 1  Girls 8 & Under 100 SC Meter Medley Relay
===============================================================================
        RCSL:   1:26.70        1977 Aquatic Club                               
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lily Flagg  Swim Team  'A'                        1:44.23    1:44.37  
     1) Sturmfels, Josephine 8          2) Salehi, Katherine 8            
     3) Robley, Lily Kate 8             4) Salehi, Anna 8                 
  2 Whitesburg Tide  'A'                              2:01.22    1:52.94  
     1) Borchers, Elizabeth 7           2) Shea, Eleanor 8                
     3) Morris, Clara 8                 4) Capshaw, Kaelie 8              
 -- Lily Flagg  Swim Team  'B'                        2:09.88   X2:17.07  
     1) Borders, Ellie 7                2) Hobbs, Eva 8                   
     3) Biles, Brooklyn 8               4) Harrison, Addison 6            
 -- Lily Flagg  Swim Team  'C'                        2:42.68   X2:39.53  
     1) Zajac, Natalia 7                2) Allan, Nora 7                  
     3) Mikatarian, Jessica 7           4) Moore, Chole 8                 
 
Event 2  Boys 8 & Under 100 SC Meter Medley Relay
===============================================================================
        RCSL:   1:25.60        1975 Sherwood                                   
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lily Flagg  Swim Team  'A'                        1:45.56    1:40.51  
     1) Butler, Phillip 8               2) Olsen, Bart 7                  
     3) Broach, Matthew 7               4) Morton, Jacob 7                
  2 Whitesburg Tide  'A'                              2:24.74    2:00.81  
     1) Smith, Nolan 8                  2) Turner, Quade 8                
     3) Self, Logan 8                   4) Dickens, Ethan 8               
 -- Lily Flagg  Swim Team  'B'                        2:12.43   X2:19.60  
     1) Sturmfels, Oscar 6              2) Durant, George 7               
     3) Brightwell, Jonas 8             4) Hull, Jack 8                   
 -- Lily Flagg  Swim Team  'C'                        3:00.85   X2:26.26  
     1) Butler, Levi 7                  2) Jordan, Hudson 7               
     3) Young, Connor 7                 4) Ramage, Turner 6               
 -- Whitesburg Tide  'B'                              2:44.78   X2:42.59  
     1) Turnbull, Jack 8                2) Turnbull, Thomas 7             
     3) Stephens, Grady 7               4) Rogers, Grayson 6              
 -- Whitesburg Tide  'C'                                   NT   X3:15.47  
     1) Lerma, Ezekiel 7                2) Profozich, Zachary 6           
     3) Yurick, Judah 6                 4) Jackson, Joseph 8              
 
Event 3  Girls 9-10 200 SC Meter Medley Relay
===============================================================================
        RCSL:   2:38.78        1988 Piedmont                                   
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lily Flagg  Swim Team  'A'                        3:36.79    3:31.31  
     1) Vosahlik, Julia 9               2) Rorex, Avery 10                
     3) Olsen, Emma 9                   4) Allan, Isabelle 9              
  2 Whitesburg Tide  'A'                              4:40.04    4:10.39  
     1) Cobert, Sabrina 9               2) Turnbull, Kate 10              
     3) Smith, Hayden 10                4) Alderson, Lena 9               
 -- Lily Flagg  Swim Team  'B'                        4:16.69   X4:20.15  
     1) Sturmfels, Corah 10             2) Butler, Victoria 10            
     3) Mikatarian, Holly 10            4) Elmore, Joy Lynn 9             
 
Event 4  Boys 9-10 200 SC Meter Medley Relay
===============================================================================
        RCSL:   2:42.90    7/1/2008 Monte Sano                                 
                         B.Wermuth, J.Fulkerson, M.Graves, T.Castell       
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Whitesburg Tide  'A'                              3:30.41    3:20.40  
     1) Shea, Luke 10                   2) Cooper, Walt 10                
     3) Thompson, Haiden 10             4) Hopkins, Cole 10               
  2 Lily Flagg  Swim Team  'A'                        3:38.60    3:44.65  
     1) Heimbeck, Lukas 9               2) Bradley, Thomas 9              
     3) Jordan, Jack 9                  4) Sturmfels, Frank 10            
 -- Whitesburg Tide  'B'                                   NT        XDQ  
     1) Brown, Ambrose 10               2) Brown, Felix 9                 
     3) Borchers, Philip 9              4) Lerma, Nehemiah 10             
 -- Lily Flagg  Swim Team  'B'                        4:31.09        XDQ  
     1) Scarbrough, Mason 9             2) Lewis, Jack 9                  
     3) Johnson, Collin 10              4) Butler, Jermiah 9              
 
Event 5  Girls 11-12 200 SC Meter Medley Relay
===============================================================================
        RCSL:   2:22.44        1999 Piedmont                                   
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Whitesburg Tide  'A'                              2:45.95    2:37.03  
     1) Smith, Addison 11               2) Miller, Taylor 12              
     3) Hopkins, Avery 12               4) Hawkins, Virginia 12           
  2 Lily Flagg  Swim Team  'A'                        2:44.00    2:39.82  
     1) Young, Keira 11                 2) Chua, Fletcher 12              
     3) Olsen, Rebecca 11               4) Newby, Makinley 12             
 -- Lily Flagg  Swim Team  'B'                        3:42.58   X3:22.51  
     1) Jordan, Addie Jane 11           2) Elmore, Emma Lee 11            
     3) Butler, Charlotte 11            4) Taylor, Kalen 11               
 -- Whitesburg Tide  'B'                                   NT   X3:56.32  
     1) Stephens, Adalin 11             2) Gariepy, Jacinda 12            
     3) Turner, Sydney 11               4) Borchers, Allegra 11           
 -- Whitesburg Tide  'C'                                   NT        XDQ  
     1) McCann, Maggie 11               2) Broadway, Summer 11            
     3) Cazzavillan, Ella 12            4) Lerma, Elizabeth 9             
 
Event 6  Boys 11-12 200 SC Meter Medley Relay
===============================================================================
        RCSL:   2:24.93        1999 Jones Valley                               
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lily Flagg  Swim Team  'A'                        2:58.82    2:59.20  
     1) Foreman, Andrew 11              2) Johnson, Luke 11               
     3) Barnett, Parker 11              4) Borders, Will 12               
  2 Whitesburg Tide  'A'                              3:20.42    3:27.75  
     1) Dickens, Gregory 12             2) Hawkins, Patrick 11            
     3) Morris, Luke 11                 4) Basurovic, Luka 12             
 -- Lily Flagg  Swim Team  'B'                        3:13.25   X3:22.01  
     1) Broach, William 11              2) Marett, Aubrey 11              
     3) Gooden, Nolan 12                4) Vosahlik, Adam 12              
 -- Whitesburg Tide  'B'                                   NT        XDQ  
     1) Cazzavillan, Asher 11           2) Yurick, Mark 12                
     3) Gariepy, Larry 11               4) Hicks, Seth 11                 
 -- Lily Flagg  Swim Team  'C'                        4:13.33        XDQ  
     1) Nester, James 12                2) Render, Charlie 11             
     3) Elmore, Nathan 12               4) Yates, Aeron 11                
 
Event 7  Girls 13-14 200 SC Meter Medley Relay
===============================================================================
        RCSL:   2:17.75        1984 Camelot                                    
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Whitesburg Tide  'A'                              2:47.31    2:46.32  
     1) Shea, Bess 13                   2) Shea, Emma 14                  
     3) Butler, Avery 14                4) Thompson, Lillian 14           
  2 Lily Flagg  Swim Team  'A'                        2:47.65    2:46.88  
     1) Zajac, Sophia 13                2) Hicks, Krysanne 13             
     3) Busk, Mia 14                    4) Yates, Adison 13               
 -- Whitesburg Tide  'B'                                   NT   X3:25.26  
     1) Insley, Bella 14                2) Turner, Madeline Rae 13        
     3) Thompson, Paige 13              4) Lerma, Sara 13                 
 
Event 8  Boys 13-14 200 SC Meter Medley Relay
===============================================================================
        RCSL:   2:07.56    6/1/2016 Mt. Carmel Hammerheads, MCST               
                         C Amos, R Worshek, J Sentell, N Hudson            
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lily Flagg  Swim Team  'A'                        2:49.03    2:54.06  
     1) Hull, Josiah 13                 2) Taylor, Tyler 13               
     3) Barnett, Evan 14                4) Freeman, Thomas 14             
 
Event 9  Girls 15-17 200 SC Meter Medley Relay
===============================================================================
        RCSL:   2:13.53   6/29/2016 Sherwood, SHER                             
                         E Rinehart, C Tarsitano, M Holtcamp, K Hammer     
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Whitesburg Tide  'A'                              2:35.32    2:42.02  
     1) Spence, Breanna 13              2) Moffet, Victoria 17            
     3) Thompson, Maggie 15             4) Zibas, Camille 16              
  2 Lily Flagg  Swim Team  'A'                        2:54.60    2:55.35  
     1) Lewis, Sarah 17                 2) Kowalczyk, Elizabeth 17        
     3) Vosahlik, Elizabeth 15          4) Butler, Abigail 15             
 
Event 10  Boys 15-17 200 SC Meter Medley Relay
===============================================================================
        RCSL:   1:54.64    7/2/2013 Piedmont                                   
                         J. Calletrello, S. Strankman, J. Smith, J. Herring
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Whitesburg Tide  'A'                              2:08.35    2:11.34  
     1) Stinson, Jake 15                2) Harlow, Owen 16                
     3) Steadmon, Lync 17               4) Stogner, John 16               
  2 Lily Flagg  Swim Team  'A'                        2:22.65    2:19.27  
     1) Shipp, Alan 15                  2) Butler, Joshua 16              
     3) Schmuck, Landry 15              4) Rorex, John David 17           
 -- Whitesburg Tide  'B'                                   NT   X2:27.39  
     1) Rooker, Austin 16               2) Sithole, Henry 15              
     3) Wilson, Walker 15               4) Hesse, Fletcher 15             
 
Event 11  Girls 6 & Under 25 SC Meter Freestyle
===============================================================================
        RCSL:   20.32        2005 Sarah Margaret Cimino, BLOSSOMWOOD           
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Harrison, Addison          6 Lily Flagg             26.18      25.83  
  2 Hicks, Lily                6 Lily Flagg             37.56      38.28  
  3 Cazzavillan, Mika          6 Tide                 1:02.08      49.70  
  4 Allan, Audrey              5 Lily Flagg             39.07      58.31  
  5 Ryker, Penelope            4 Tide                 1:26.79    1:30.38  
 
Event 13  Girls 6 & Under 25 SC Meter Freestyle Exhibition
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
 -- Salehi, Alexis             5 Lily Flagg             54.25     X46.95  
 -- Scarbrough, Vivian         6 Lily Flagg             48.35     X49.33  
 -- Talley, Adalyn             5 Lily Flagg           1:14.32     X52.90  
 -- Hobbs, Janie               5 Lily Flagg           1:15.64     X54.33  
 -- Jones, Mary Kate           5 Lily Flagg             52.31     X56.26  
 -- Ramage, Lucy               4 Lily Flagg             57.88     X59.52  
 -- Allan, Amelia              5 Lily Flagg             52.00   X1:03.81  
 -- Morris, Jenna              4 Tide                 1:21.53   X1:08.95  
 -- Butler, Gwyneth            4 Lily Flagg           1:16.96   X1:09.45  
 -- Holt, Anna Kate            5 Tide                 1:11.23   X2:47.58  
 
Event 14  Boys 6 & Under 25 SC Meter Freestyle
===============================================================================
        RCSL:   18.49        2002 Chandler Hinson, CAMELOT                     
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Sturmfels, Oscar           6 Lily Flagg             29.84      27.44  
  2 Rogers, Grayson            6 Tide                   30.01      30.85  
  3 Ramage, Turner             6 Lily Flagg             31.57      31.78  
  4 Profozich, Zachary         6 Tide                   35.07      35.20  
  5 Olsen, Luke                5 Lily Flagg             39.03      42.26  
  6 Yurick, Judah              6 Tide                   44.93      51.01  
 
Event 16  Boys 6 & Under 25 SC Meter Freestyle Exhibition
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
 -- Hobbs, Elijah              6 Lily Flagg             43.91     X39.90  
 -- Wallace, Ben               5 Lily Flagg             43.83     X42.32  
 -- Hobbs, Michael             6 Lily Flagg             52.34     X44.50  
 -- Cruze, Nathan              6 Lily Flagg           1:06.32     X45.00  
 -- McCann, Samuel             6 Tide                   51.44     X47.82  
 -- Butler, Abram              5 Lily Flagg             49.46     X47.91  
 -- Basurovic, Igor            6 Tide                 1:57.34     X50.56  
 -- Rogers, Brooks             4 Tide                   47.23     X51.47  
 -- Lerma, Malachi             5 Tide                      NT     X53.28  
 -- Seals, David               6 Lily Flagg           1:02.13     X53.75  
 -- Brown, Clement             5 Tide                 1:43.30     X58.45  
 -- Cruze, Carter              6 Lily Flagg           1:15.97     X59.71  
 -- Elmore, Bennett Lawson     5 Lily Flagg           1:25.57   X1:22.51  
 
Event 17  Girls 8 & Under 25 SC Meter Freestyle
===============================================================================
        RCSL:   16.07    6/3/2009 Reagan Wealkey, Stingrays                    
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Shea, Eleanor              8 Tide                   19.71      20.00  
  2 Sturmfels, Josephine       8 Lily Flagg             21.28      21.27  
  3 Robley, Lily Kate          8 Lily Flagg             20.94      22.76  
  4 Morris, Clara              8 Tide                   22.77      22.83  
  5 Salehi, Anna               8 Lily Flagg             23.51      24.71  
  6 Borchers, Elizabeth        7 Tide                   29.85      25.75  
 
Event 19  Girls 8 & Under 25 SC Meter Freestyle Exhibition
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
 -- Mikatarian, Jessica        7 Lily Flagg             32.81     X33.89  
 -- Elmore, Merry Layne        7 Lily Flagg             34.27     X34.45  
 -- Talley, Raegan             7 Lily Flagg           1:13.57     X34.45  
 -- Moore, Chole               8 Lily Flagg             31.51     X36.45  
 -- Holt, Emma                 7 Tide                   50.95     X40.53  
 -- Seals, Laura Beth          7 Lily Flagg             50.45     X41.38  
 -- Zajac, Natalia             7 Lily Flagg             34.10     X43.53  
 
Event 20  Boys 8 & Under 25 SC Meter Freestyle
===============================================================================
        RCSL:   16.10        1973 Chris McCool, PIEDMONT                       
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Morton, Jacob              7 Lily Flagg             21.71      21.46  
  2 Olsen, Bart                7 Lily Flagg             20.53      22.25  
  3 Smith, Nolan               8 Tide                      NT      22.52  
  4 Broach, Matthew            7 Lily Flagg             22.70      23.06  
  5 Dickens, Ethan             8 Tide                   24.84      24.28  
  6 Turnbull, Jack             8 Tide                   25.00      25.16  
 
Event 22  Boys 8 & Under 25 SC Meter Freestyle Exhibition
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
 -- Butler, Levi               7 Lily Flagg             30.37     X27.41  
 -- Hull, Jack                 8 Lily Flagg             29.08     X30.08  
 -- Gariepy, Alex              8 Tide                      NT     X30.14  
 -- Turnbull, Thomas           7 Tide                   32.72     X30.52  
 -- Young, Connor              7 Lily Flagg             33.90     X32.88  
 -- Stephens, Grady            7 Tide                      NT     X34.82  
 -- Butler, William            7 Lily Flagg             45.44     X40.66  
 -- Taylor, Brenden            7 Lily Flagg             42.46     X43.15  
 -- Jackson, Joseph            8 Tide                      NT     X43.65  
 -- Jordan, Hudson             7 Lily Flagg             40.70     X44.00  
 -- Lerma, Ezekiel             7 Tide                      NT     X45.13  
 -- Freeman, Daniel            8 Lily Flagg             54.81     X54.97  
 -- Miller, Aaron              7 Tide                      NT   X1:09.08  
 
Event 23  Girls 9-10 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
        RCSL:   31.34    6/5/2013 Claire Blasingame, Mountain Springs          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Olsen, Emma                9 Lily Flagg             40.13      42.20  
  2 Rorex, Avery              10 Lily Flagg             43.53      42.97  
  3 Smith, Hayden             10 Tide                   45.85      46.15  
  4 Vosahlik, Julia            9 Lily Flagg             48.75      50.91  
  5 Alderson, Lena             9 Tide                 1:02.47    1:04.89  
  6 Turnbull, Kate            10 Tide                 1:04.06    1:06.00  
 
Event 25  Girls 9-10 50 SC Meter Freestyle Exhibition
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
 -- Mikatarian, Holly         10 Lily Flagg             54.82     X49.84  
 -- Sturmfels, Corah          10 Lily Flagg             54.51     X52.75  
 -- Elmore, Joy Lynn           9 Lily Flagg             55.43     X54.09  
 -- Freeman, Anna             10 Lily Flagg           1:17.38   X1:16.56  
 -- Lerma, Elizabeth           9 Tide                      NT   X1:31.25  
 
Event 26  Boys 9-10 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
        RCSL:   30.62        1998 Josh Renegar, JVRA                           
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Cooper, Walt              10 Tide                   35.35      37.13  
  2 Shea, Luke                10 Tide                   43.03      42.22  
  3 Bradley, Thomas            9 Lily Flagg             44.13      43.90  
  4 Sturmfels, Frank          10 Lily Flagg             44.71      44.81  
  5 Hopkins, Cole             10 Tide                      NT      46.33  
  6 Jordan, Jack               9 Lily Flagg             43.94      46.78  
 
Event 28  Boys 9-10 50 SC Meter Freestyle Exhibition
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
 -- Brown, Ambrose            10 Tide                      NT     X50.57  
 -- Borchers, Philip           9 Tide                      NT     X51.63  
 -- Lerma, Nehemiah           10 Tide                      NT     X54.00  
 -- McCann, Conner             9 Tide                      NT     X54.28  
 -- Butler, Jermiah            9 Lily Flagg             57.03     X56.72  
 -- Nester, Owen               9 Lily Flagg           1:03.37     X56.83  
 -- Hull, Levi                10 Lily Flagg           1:01.00   X1:03.52  
 -- Hitt, Nathan              10 Lily Flagg           1:06.63   X1:04.63  
 -- Cobert, Judah             10 Tide                 1:04.45   X1:06.15  
 -- Basurovic, Vito           10 Tide                 1:15.18   X1:16.16  
 
Event 29  Girls 11-12 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
        RCSL:   28.51    6/5/2013 Regan Weakley, MTSP                          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hopkins, Avery            12 Tide                   33.40      32.95  
  2 Smith, Addison            11 Tide                   34.01      34.75  
  3 Newby, Makinley           12 Lily Flagg             33.78      35.08  
  4 Chua, Fletcher            12 Lily Flagg             34.19      35.16  
  5 Young, Keira              11 Lily Flagg             36.17      35.70  
  6 Miller, Taylor            12 Tide                   35.59      36.93  
 
Event 31  Girls 11-12 50 SC Meter Freestyle Exhibition
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
 -- Cazzavillan, Ella         12 Tide                      NT     X42.81  
 -- Taylor, Kalen             11 Lily Flagg             44.89     X44.01  
 -- Jordan, Addie Jane        11 Lily Flagg             44.71     X44.25  
 -- Borchers, Allegra         11 Tide                   45.31     X45.20  
 -- Butler, Charlotte         11 Lily Flagg             45.53     X45.47  
 -- Bartley, Kamdyn           11 Lily Flagg             45.59     X45.89  
 -- Stephens, Adalin          11 Tide                      NT     X47.94  
 -- Bradley, Genevieve        11 Lily Flagg             49.47     X48.71  
 -- Gariepy, Jacinda          12 Tide                   50.88     X49.44  
 -- Freeman, Elizabeth        12 Lily Flagg             50.53     X54.90  
 -- McCann, Maggie            11 Tide                      NT     X55.19  
 -- Broadway, Summer          11 Tide                 1:15.78   X1:36.78  
 
Event 32  Boys 11-12 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
        RCSL:   28.00        1976 Keating Johns, JVRA                          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Barnett, Parker           11 Lily Flagg             32.84      33.94  
  2 Morris, Luke              11 Tide                   39.91      38.75  
  3 Marett, Aubrey            11 Lily Flagg             41.96      40.27  
  4 Vosahlik, Adam            12 Lily Flagg             40.15      40.50  
  5 Dickens, Gregory          12 Tide                   40.25      42.09  
  6 Basurovic, Luka           12 Tide                   49.86      55.69  
 
Event 34  Boys 11-12 50 SC Meter Freestyle Exhibition
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
 -- Yates, Aeron              11 Lily Flagg             43.14     X42.72  
 -- Nester, James             12 Lily Flagg             46.00     X48.43  
 -- Render, Charlie           11 Lily Flagg             52.02     X48.53  
 -- Elmore, Nathan            12 Lily Flagg             45.95     X49.07  
 -- Gariepy, Larry            11 Tide                   54.12     X49.34  
 -- Hicks, Seth               11 Tide                 1:09.03     X59.75  
 -- Scarbrough, Ben           12 Lily Flagg             53.35   X1:00.20  
 -- Cazzavillan, Asher        11 Tide                 1:20.63   X1:22.14  
 
Event 35  Girls 13-14 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
        RCSL:   27.57    7/1/2015 Regan Weakley, MTSP                          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Thompson, Lillian         14 Tide                   34.71      33.66  
  2 Zajac, Sophia             13 Lily Flagg             33.95      34.14  
  3 Hicks, Krysanne           13 Lily Flagg             34.32      35.43  
  4 Butler, Avery             14 Tide                      NT      35.71  
  5 Shea, Bess                13 Tide                   36.46      37.08  
 -- Yates, Adison             13 Lily Flagg             36.33         DQ  
 
Event 37  Girls 13-14 50 SC Meter Freestyle Exhibition
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
 -- Insley, Bella             14 Tide                      NT     X43.58  
 -- Thompson, Paige           13 Tide                   44.39     X43.65  
 -- Lerma, Sara               13 Tide                      NT     X45.84  
 -- Hitt, Bethany             13 Lily Flagg             50.32     X53.28  
 
Event 38  Boys 13-14 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
        RCSL:   26.00    6/6/2018 Chris Bedsole, JVRA                          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Barnett, Evan             14 Lily Flagg             29.52      30.19  
  2 Osterbauer, Matthew       14 Tide                   31.75      31.97  
  3 Borchers, Lucian          13 Tide                   35.27      33.81  
  4 Taylor, Tyler             13 Lily Flagg             44.59      39.44  
  5 Hull, Josiah              13 Lily Flagg             42.69      46.77  
 
Event 41  Girls 15-17 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
        RCSL:   27.70   6/29/2016 Regan Weakley, MTSP                          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Moffet, Victoria          17 Tide                   32.46      32.44  
  2 Vosahlik, Elizabeth       15 Lily Flagg             32.81      32.90  
  3 Zibas, Camille            16 Tide                      NT      35.58  
  4 Thompson, Maggie          15 Tide                   35.74      35.64  
  5 Lewis, Sarah              17 Lily Flagg             36.91      39.53  
  6 Butler, Abigail           15 Lily Flagg                NT      40.82  
 
Event 44  Boys 15-17 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
        RCSL:   24.93    7/2/2013 John Smith, PIEDMONT                         
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Harlow, Owen              16 Tide                   25.25      25.62  
  2 Schmuck, Landry           15 Lily Flagg             30.50      29.20  
  3 Stinson, Jake             15 Tide                   28.40      29.69  
  4 Stogner, John             16 Tide                      NT      30.02  
  5 Rorex, John David         17 Lily Flagg             29.58      30.51  
  6 Butler, Joshua            16 Lily Flagg             30.93      30.95  
 
Event 46  Boys 15-17 50 SC Meter Freestyle Exhibition
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
 -- Hesse, Fletcher           15 Tide                      NT     X30.90  
 -- Spence, Brady             15 Tide                   35.20     X34.25  
 -- Lerma, Isaiah             15 Tide                      NT     X36.84  
 
Event 47  Girls 8 & Under 25 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
        RCSL:   21.30        1978 Jana Horsch, CAMELOT                         
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Shea, Eleanor              8 Tide                   28.20      26.39  
  2 Morris, Clara              8 Tide                   29.82      26.90  
  3 Salehi, Katherine          8 Lily Flagg             31.82      33.06  
  4 Robley, Lily Kate          8 Lily Flagg             29.26      33.50  
  5 Hobbs, Eva                 8 Lily Flagg             36.20      35.02  
  6 Borchers, Elizabeth        7 Tide                   39.90      36.38  
 
Event 48  Boys 8 & Under 25 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
        RCSL:   20.60        1980 Elmer Hung, CAMELOT                          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Olsen, Bart                7 Lily Flagg             27.27      28.47  
  2 Morton, Jacob              7 Lily Flagg             36.19      32.51  
  3 Self, Logan                8 Tide                      NT      37.00  
 -- Turner, Quade              8 Tide                   35.97         DQ  
 -- Durant, George             7 Lily Flagg             35.09         DQ  
 
Event 49  Girls 9-10 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
        RCSL:   40.53   6/15/2011 Allison Hu, Tide                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Allan, Isabelle            9 Lily Flagg             58.94      57.64  
  2 Smith, Hayden             10 Tide                 1:01.15      59.83  
  3 Rorex, Avery              10 Lily Flagg           1:00.03      59.96  
  4 Butler, Victoria          10 Lily Flagg             59.73    1:01.70  
  5 Alderson, Lena             9 Tide                 1:15.52    1:16.52  
  6 Cobert, Sabrina            9 Tide                      NT    1:35.07  
 
Event 50  Boys 9-10 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
        RCSL:   40.85        2005 Fritz Zimmerman, CAMELOT                     
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Cooper, Walt              10 Tide                   44.77      42.41  
  2 Brown, Felix               9 Tide                      NT    1:01.22  
  3 Borchers, Philip           9 Tide                      NT    1:03.16  
  4 Lewis, Jack                9 Lily Flagg           1:14.13    1:10.82  
  5 Johnson, Collin           10 Lily Flagg           1:06.96    1:11.34  
 
Event 51  Girls 11-12 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
        RCSL:   37.08        1982 Jana Korsch, CAMELOT                         
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Miller, Taylor            12 Tide                   44.73      42.75  
  2 Chua, Fletcher            12 Lily Flagg             43.44      43.15  
  3 Smith, Addison            11 Tide                   46.03      46.07  
  4 Hawkins, Virginia         12 Tide                   49.53      48.16  
  5 Young, Keira              11 Lily Flagg             52.03      52.16  
  6 Olsen, Rebecca            11 Lily Flagg             59.00      54.13  
 
Event 52  Boys 11-12 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
        RCSL:   37.70        1977 William Wells, BLOSSOMWOOD                   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Barnett, Parker           11 Lily Flagg             45.77      46.72  
  2 Morris, Luke              11 Tide                   49.69      48.82  
  3 Johnson, Luke             11 Lily Flagg             53.73      52.02  
  4 Hawkins, Patrick          11 Tide                 1:00.07    1:00.01  
  5 Broach, William           11 Lily Flagg             58.63    1:04.46  
  6 Basurovic, Luka           12 Tide                      NT    1:22.32  
 
Event 53  Girls 13-14 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
        RCSL:   36.54   6/24/2009 Darby Mokry, MONTE SANO                      
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Thompson, Lillian         14 Tide                   48.74      45.94  
  2 Hicks, Krysanne           13 Lily Flagg             46.83      46.31  
  3 Shea, Emma                14 Tide                   51.97      47.08  
  4 Freeman, Sarah            13 Lily Flagg             52.30      50.69  
  5 Zajac, Sophia             13 Lily Flagg             53.82      51.71  
  6 Turner, Madeline Rae      13 Tide                      NT    1:00.50  
 
Event 54  Boys 13-14 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
        RCSL:   32.62   6/20/2007 Tyler Kaliszak, JVRA                         
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Barnett, Evan             14 Lily Flagg             37.77      37.40  
  2 Taylor, Tyler             13 Lily Flagg             46.83      47.35  
  3 Freeman, Thomas           14 Lily Flagg             53.38      56.44  
 -- Borchers, Lucian          13 Tide                   42.57         DQ  
 
Event 55  Girls 15-17 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
        RCSL:   35.39        1985 Jana Korsch, CAMELOT                         
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Moffet, Victoria          17 Tide                   43.07      42.56  
  2 Zibas, Camille            16 Tide                      NT      48.58  
  3 Vosahlik, Elizabeth       15 Lily Flagg             48.75      48.78  
  4 Butler, Abigail           15 Lily Flagg             56.34      54.58  
  5 Lewis, Sarah              17 Lily Flagg             55.01      57.51  
 -- Simrell, Mary Kate        15 Tide                      NT         DQ  
 
Event 56  Boys 15-17 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
        RCSL:   30.23   6/30/2010 Tyler Kaliszak, JVRA                         
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Harlow, Owen              16 Tide                   32.84      34.14  
  2 Schmuck, Landry           15 Lily Flagg             35.62      36.41  
  3 Rorex, John David         17 Lily Flagg             43.34      38.39  
  4 Stinson, Jake             15 Tide                   39.20      39.07  
  5 Butler, Joshua            16 Lily Flagg             41.97      43.08  
  6 Sithole, Henry            15 Tide                      NT      44.15  
 
Event 57  Mixed 8 & Under 100 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
        RCSL:   1:15.47   6/13/2007 Blossomwood, BLOS                          
                         W.Kretzschmar, B.Thurman, R.Roberts, S.Cimino     
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lily Flagg  Swim Team  'A'                        1:24.46    1:30.84  
     1) Robley, Lily Kate W8            2) Morton, Jacob M7               
     3) Sturmfels, Josephine W8         4) Olsen, Bart M7                 
  2 Whitesburg Tide  'A'                              1:48.16    1:33.62  
     1) Morris, Clara W8                2) Smith, Nolan M8                
     3) Dickens, Ethan M8               4) Shea, Eleanor W8               
 -- Lily Flagg  Swim Team  'B'                        1:40.98   X1:38.13  
     1) Salehi, Anna W8                 2) Butler, Phillip M8             
     3) Biles, Brooklyn W8              4) Broach, Matthew M7             
 -- Lily Flagg  Swim Team  'C'                        1:50.47   X2:08.88  
     1) Harrison, Addison W6            2) Brightwell, Jonas M8           
     3) Hull, Jack M8                   4) Borders, Ellie W7              
 -- Whitesburg Tide  'B'                                   NT   X2:15.02  
     1) Turnbull, Jack M8               2) Yurick, Judah M6               
     3) Capshaw, Kaelie W8              4) Borchers, Elizabeth W7         
 -- Whitesburg Tide  'C'                                   NT   X2:38.54  
     1) Lerma, Ezekiel M7               2) Gariepy, Alex M8               
     3) Holt, Emma W7                   4) Cofield, Katie W8              
 
Event 59  Mixed 9-10 200 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
        RCSL:   2:19.00        1976 Piedmont                                   
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lily Flagg  Swim Team  'A'                        2:51.73    2:59.38  
     1) Olsen, Emma W9                  2) Bradley, Thomas M9             
     3) Jordan, Jack M9                 4) Rorex, Avery W10               
  2 Whitesburg Tide  'A'                              3:06.70    3:10.64  
     1) Shea, Luke M10                  2) Alderson, Lena W9              
     3) Smith, Hayden W10               4) Cooper, Walt M10               
 -- Lily Flagg  Swim Team  'B'                        3:14.10   X3:26.50  
     1) Vosahlik, Julia W9              2) Lewis, Jack M9                 
     3) Allan, Isabelle W9              4) Sturmfels, Frank M10           
 -- Lily Flagg  Swim Team  'C'                        3:38.65   X3:35.33  
     1) Heimbeck, Lukas M9              2) Sturmfels, Corah W10           
     3) Scarbrough, Mason M9            4) Butler, Victoria W10           
 -- Whitesburg Tide  'B'                                   NT   X4:00.96  
     1) Brown, Felix M9                 2) Turnbull, Kate W10             
     3) Cobert, Sabrina W9              4) Borchers, Philip M9            
 -- Whitesburg Tide  'C'                                   NT   X4:51.34  
     1) Lerma, Nehemiah M10             2) Lerma, Elizabeth W9            
     3) Cobert, Judah M10               4) Brown, Vera W7                 
 
Event 61  Mixed 11-12 200 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
        RCSL:   2:02.96    6/6/2018 Jones Valley, JVRA                         
                         G Dougherty, H Amos. L Bedsole, W Neville         
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lily Flagg  Swim Team  'A'                        2:20.13    2:24.25  
     1) Newby, Makinley W12             2) Borders, Will M12              
     3) Chua, Fletcher W12              4) Barnett, Parker M11            
  2 Whitesburg Tide  'A'                              2:31.02    2:35.59  
     1) Smith, Addison W11              2) Dickens, Gregory M12           
     3) Morris, Luke M11                4) Hopkins, Avery W12             
 -- Lily Flagg  Swim Team  'B'                        2:37.43   X2:42.46  
     1) Olsen, Rebecca W11              2) Marett, Aubrey M11             
     3) Vosahlik, Adam M12              4) Young, Keira W11               
 -- Lily Flagg  Swim Team  'C'                        2:56.12   X2:58.84  
     1) Broach, William M11             2) Taylor, Kalen W11              
     3) Jordan, Addie Jane W11          4) Yates, Aeron M11               
 -- Whitesburg Tide  'B'                                   NT   X3:19.50  
     1) Borchers, Allegra W11           2) Turner, Sydney W11             
     3) Basurovic, Luka M12             4) Hawkins, Patrick M11           
 -- Whitesburg Tide  'C'                                   NT   X3:27.70  
     1) Stephens, Adalin W11            2) Hicks, Seth M11                
     3) Gariepy, Larry M11              4) Gariepy, Jacinda W12           
 
Event 63  Mixed 13-14 200 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
        RCSL:   1:54.67    6/5/2013 Byrd Spring                                
                         C Hui, M Northcutt, I Blasingame, S Vasquez       
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Whitesburg Tide  'A'                              2:17.19    2:20.06  
     1) Borchers, Lucian M13            2) Thompson, Lillian W14          
     3) Shea, Bess W13                  4) Osterbauer, Matthew M14        
  2 Lily Flagg  Swim Team  'A'                        2:13.76    2:24.18  
     1) Zajac, Sophia W13               2) Freeman, Thomas M14            
     3) Hicks, Krysanne W13             4) Barnett, Evan M14              
 -- Lily Flagg  Swim Team  'B'                        2:42.06   X2:40.15  
     1) Butler, Isabella W13            2) Taylor, Tyler M13              
     3) Hull, Josiah M13                4) Yates, Adison W13              
 
Event 65  Mixed 15-17 200 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
        RCSL:   1:51.84   6/28/2017 Sherwood Swim Team, SHER                   
                         K Mckey, M Holtcamp, E Rinehart, C Williams       
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Whitesburg Tide  'A'                              2:02.07    2:02.08  
     1) Stinson, Jake M15               2) Zibas, Camille W16             
     3) Moffet, Victoria W17            4) Harlow, Owen M16               
  2 Lily Flagg  Swim Team  'A'                        2:09.16    2:09.58  
     1) Schmuck, Landry M15             2) Kowalczyk, Elizabeth W17       
     3) Vosahlik, Elizabeth W15         4) Rorex, John David M17          
 -- Lily Flagg  Swim Team  'B'                        2:20.16   X2:33.89  
     1) Andrews, Jake M15               2) Butler, Abigail W15            
     3) Lewis, Sarah W17                4) Butler, Joshua M16             
 -- Whitesburg Tide  'B'                                   NT   X2:35.31  
     1) Lerma, Isaiah M15               2) Simrell, Mary Kate W15         
     3) Thompson, Maggie W15            4) Spence, Brady M15              
 
Event 67  Girls 8 & Under 25 SC Meter Backstroke
===============================================================================
        RCSL:   18.88        1981 Lori Harrison, BYRD SPRING                   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Robley, Lily Kate          8 Lily Flagg             24.63      25.75  
  2 Shea, Eleanor              8 Tide                   25.70      28.80  
  3 Biles, Brooklyn            8 Lily Flagg             30.90      31.35  
  4 Borchers, Elizabeth        7 Tide                   32.89      36.02  
  5 Borders, Ellie             7 Lily Flagg             32.29      36.13  
  6 Brown, Vera                7 Tide                   43.53      38.02  
 
Event 68  Boys 8 & Under 25 SC Meter Backstroke
===============================================================================
        RCSL:   19.25        1980 Elmer Hung, CAMELOT                          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Butler, Phillip            8 Lily Flagg             28.53      27.82  
  2 Broach, Matthew            7 Lily Flagg             34.64      28.51  
  3 Dickens, Ethan             8 Tide                   33.38      29.25  
  4 Smith, Nolan               8 Tide                      NT      33.45  
  5 Turnbull, Jack             8 Tide                   40.01      33.90  
  6 Sturmfels, Oscar           6 Lily Flagg             35.07      39.84  
 
Event 69  Girls 9-10 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
        RCSL:   36.88   6/29/2011 Regan Weakley, Stingrays                     
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Olsen, Emma                9 Lily Flagg             50.82      51.52  
  2 Rorex, Avery              10 Lily Flagg             52.75      54.07  
  3 Vosahlik, Julia            9 Lily Flagg             54.37      55.28  
  4 Cobert, Sabrina            9 Tide                 1:23.39    1:10.84  
  5 Alderson, Lena             9 Tide                 1:21.00    1:17.00  
 
Event 70  Boys 9-10 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
        RCSL:   36.47    6/3/2015 Riley Groves, Launchers                      
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Thompson, Haiden          10 Tide                   49.16      47.95  
  2 Bradley, Thomas            9 Lily Flagg             53.26      54.56  
  3 Shea, Luke                10 Tide                   57.01      55.78  
  4 Hopkins, Cole             10 Tide                 1:06.74    1:00.63  
  5 Heimbeck, Lukas            9 Lily Flagg           1:00.36    1:12.07  
  6 Scarbrough, Mason          9 Lily Flagg           1:05.91    1:14.37  
 
Event 71  Girls 11-12 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
        RCSL:   33.17   6/22/2011 Sarah Margaret Cimino, BLOS                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hopkins, Avery            12 Tide                   42.34      41.53  
  2 Newby, Makinley           12 Lily Flagg             45.39      41.57  
  3 Olsen, Rebecca            11 Lily Flagg             46.81      49.82  
  4 Hawkins, Virginia         12 Tide                   51.09      50.28  
  5 Elmore, Emma Lee          11 Lily Flagg             56.57      53.21  
  6 Turner, Sydney            11 Tide                   52.13      54.88  
 
Event 72  Boys 11-12 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
        RCSL:   27.10   6/29/2011 Chandler Espy, JVRA                          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Barnett, Parker           11 Lily Flagg             39.53      38.20  
  2 Dickens, Gregory          12 Tide                   49.47      48.10  
  3 Foreman, Andrew           11 Lily Flagg             46.45      48.19  
  4 Morris, Luke              11 Tide                      NT      51.82  
  5 Borders, Will             12 Lily Flagg             53.58      52.44  
  6 Hawkins, Patrick          11 Tide                 1:00.74    1:05.21  
 
Event 73  Girls 13-14 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
        RCSL:   32.07        2000 E.C. Moore, BLOSSOMWOOD                      
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Butler, Avery             14 Tide                   41.38      40.56  
  2 Hicks, Krysanne           13 Lily Flagg             42.57      43.56  
  3 Shea, Bess                13 Tide                   42.23      45.28  
  4 Freeman, Sarah            13 Lily Flagg             46.26      45.84  
  5 Spence, Breanna           13 Tide                      NT      49.07  
  6 Yates, Adison             13 Lily Flagg             48.53      50.57  
 
Event 74  Boys 13-14 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
        RCSL:   29.84   6/12/2019 Riley Groves, Launchers                      
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Osterbauer, Matthew       14 Tide                   36.66      38.69  
  2 Borchers, Lucian          13 Tide                      NT      49.19  
  3 Taylor, Tyler             13 Lily Flagg             53.62      50.83  
  4 Hull, Josiah              13 Lily Flagg             53.28      57.58  
  5 Freeman, Thomas           14 Lily Flagg             55.66    1:10.27  
 
Event 75  Girls 15-17 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
        RCSL:   31.77    6/2/2016 Sarah Margaret Cimino, BLOS                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Moffet, Victoria          17 Tide                   39.25      39.50  
  2 Zibas, Camille            16 Tide                      NT      43.18  
  3 Thompson, Maggie          15 Tide                   42.42      43.68  
  4 Vosahlik, Elizabeth       15 Lily Flagg             44.84      44.58  
  5 Scott, Kaitlyn            15 Lily Flagg             52.59      48.02  
 
Event 76  Boys 15-17 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
        RCSL:   27.68   6/22/2016 Daniel Orcutt, MCST                          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Stinson, Jake             15 Tide                   33.56      34.88  
  2 Cobert, Xander            15 Tide                   37.00      37.09  
  3 Rooker, Austin            16 Tide                      NT      37.85  
  4 Shipp, Alan               15 Lily Flagg             40.00      39.87  
  5 Butler, Joshua            16 Lily Flagg             43.55      41.76  
  6 Andrews, Jake             15 Lily Flagg             42.22      41.78  
 
Event 77  Girls 8 & Under 25 SC Meter Butterfly
===============================================================================
        RCSL:   18.16   6/29/2011 Claire Blasingame, BYRD                      
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Sturmfels, Josephine       8 Lily Flagg             24.63      25.40  
  2 Morris, Clara              8 Tide                   27.01      27.21  
  3 Biles, Brooklyn            8 Lily Flagg             35.21      38.57  
  4 Brown, Vera                7 Tide                   51.69      41.47  
  5 Cofield, Katie             8 Tide                   42.73      42.93  
  6 Allan, Nora                7 Lily Flagg             42.39      45.25  
 
Event 78  Boys 8 & Under 25 SC Meter Butterfly
===============================================================================
        RCSL:   17.73   6/20/2018 Tyler Quadrini, Makos                        
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Broach, Matthew            7 Lily Flagg             28.05      29.25  
  2 Self, Logan                8 Tide                      NT      34.20  
  3 Turner, Quade              8 Tide                   44.83      35.33  
  4 Brightwell, Jonas          8 Lily Flagg             33.19      37.28  
 -- Smith, Nolan               8 Tide                      NT         DQ  
 -- Morton, Jacob              7 Lily Flagg             33.37         DQ  
 
Event 79  Girls 9-10 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
        RCSL:   34.42        1993 Margaret Hoelzer, JVRA                       
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Allan, Isabelle            9 Lily Flagg             54.47      54.01  
  2 Olsen, Emma                9 Lily Flagg             52.82      54.90  
  3 Smith, Hayden             10 Tide                 1:04.66    1:01.34  
  4 Vosahlik, Julia            9 Lily Flagg             54.73    1:02.59  
  5 Cobert, Sabrina            9 Tide                 1:39.57    1:44.63  
 
Event 80  Boys 9-10 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
        RCSL:   34.44        1984 Milo Crawford, SOUTHEAST YMCA                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Cooper, Walt              10 Tide                   45.64      42.57  
  2 Thompson, Haiden          10 Tide                   55.87      47.90  
  3 Bradley, Thomas            9 Lily Flagg             56.23      58.34  
  4 Jordan, Jack               9 Lily Flagg             57.00      59.39  
  5 Johnson, Collin           10 Lily Flagg           1:14.02    1:11.46  
 -- Shea, Luke                10 Tide                      NT         DQ  
 
Event 81  Girls 11-12 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
        RCSL:   31.25   6/22/2011 Sarah Margaret Cimino, BLOS                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hopkins, Avery            12 Tide                   37.51      37.19  
  2 Miller, Taylor            12 Tide                   40.07      39.07  
  3 Smith, Addison            11 Tide                   41.27      39.27  
  4 Chua, Fletcher            12 Lily Flagg             40.87      40.65  
  5 Newby, Makinley           12 Lily Flagg             40.44      41.00  
  6 Olsen, Rebecca            11 Lily Flagg             44.53      45.64  
 
Event 82  Boys 11-12 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
        RCSL:   30.68        2000 Josh Renegar, JVRA                           
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Gooden, Nolan             12 Lily Flagg             47.80      47.69  
  2 Marett, Aubrey            11 Lily Flagg             50.82      51.56  
  3 Vosahlik, Adam            12 Lily Flagg             50.88      53.14  
  4 Dickens, Gregory          12 Tide                   59.73      59.46  
  5 Yurick, Mark              12 Tide                      NT    1:00.03  
  6 Hawkins, Patrick          11 Tide                      NT    1:08.44  
 
Event 83  Girls 13-14 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
        RCSL:   29.90   6/12/2013 Sarah Margaret Cimino, BLOS                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Butler, Avery             14 Tide                   43.43     J40.59  
  2 Zajac, Sophia             13 Lily Flagg             38.88     J40.57  
  3 Busk, Mia                 14 Lily Flagg             44.61      44.38  
  4 Spence, Breanna           13 Tide                      NT      46.65  
  5 Shea, Bess                13 Tide                   47.07      47.19  
  6 Butler, Isabella          13 Lily Flagg           1:05.21      57.07  
 
Event 84  Boys 13-14 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
        RCSL:   28.21   6/12/2019 Riley Groves, Launchers                      
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Barnett, Evan             14 Lily Flagg             32.95      33.15  
  2 Osterbauer, Matthew       14 Tide                   35.89      34.75  
 
Event 85  Girls 15-17 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
        RCSL:   29.87   6/30/2010 Hannah Busk, LILY                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Thompson, Maggie          15 Tide                   44.31      43.07  
  2 Lewis, Sarah              17 Lily Flagg             44.33      46.33  
  3 Scott, Kaitlyn            15 Lily Flagg                NT      49.82  
  4 Butler, Abigail           15 Lily Flagg             57.22      53.72  
 
Event 86  Boys 15-17 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
        RCSL:   26.97   6/22/2016 Daniel Orcutt, MCST                          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Harlow, Owen              16 Tide                   29.42      28.63  
  2 Schmuck, Landry           15 Lily Flagg             31.10      31.25  
  3 Steadmon, Lync            17 Tide                   32.75      32.20  
  4 Wilson, Walker            15 Tide                   33.26      33.25  
  5 Rorex, John David         17 Lily Flagg             37.08      36.64  
  6 Shipp, Alan               15 Lily Flagg             40.56      40.14  
 
Event 87  Girls 8 & Under 100 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
        RCSL:   1:19.61        1981 Camelot                                    
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lily Flagg  Swim Team  'A'                        1:31.67    1:38.21  
     1) Sturmfels, Josephine 8          2) Biles, Brooklyn 8              
     3) Salehi, Anna 8                  4) Robley, Lily Kate 8            
  2 Whitesburg Tide  'A'                              1:45.45    1:40.22  
     1) Morris, Clara 8                 2) Capshaw, Kaelie 8              
     3) Borchers, Elizabeth 7           4) Shea, Eleanor 8                
 -- Lily Flagg  Swim Team  'B'                        1:47.58   X2:04.13  
     1) Moore, Chole 8                  2) Salehi, Katherine 8            
     3) Mikatarian, Jessica 7           4) Borders, Ellie 7               
 -- Lily Flagg  Swim Team  'C'                        2:12.69   X2:30.20  
     1) Zajac, Natalia 7                2) Elmore, Merry Layne 7          
     3) Heimbeck, Sophie 7              4) Allan, Nora 7                  
 -- Whitesburg Tide  'B'                              4:25.79   X3:43.20  
     1) Brown, Vera 7                   2) Ryker, Penelope 4              
     3) Cazzavillan, Mika 6             4) Holt, Emma 7                   
 
Event 88  Boys 8 & Under 100 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
        RCSL:   1:15.00        1972 Sherwood                                   
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lily Flagg  Swim Team  'A'                        1:33.77    1:34.63  
     1) Morton, Jacob 7                 2) Butler, Phillip 8              
     3) Broach, Matthew 7               4) Olsen, Bart 7                  
  2 Whitesburg Tide  'A'                              1:47.53    1:39.27  
     1) Dickens, Ethan 8                2) Turner, Quade 8                
     3) Turnbull, Jack 8                4) Smith, Nolan 8                 
 -- Lily Flagg  Swim Team  'B'                        1:57.83   X2:03.46  
     1) Hull, Jack 8                    2) Sturmfels, Oscar 6             
     3) Durant, George 7                4) Brightwell, Jonas 8            
 -- Lily Flagg  Swim Team  'C'                        2:14.87   X2:15.59  
     1) Ramage, Turner 6                2) Olsen, Luke 5                  
     3) Young, Connor 7                 4) Butler, Levi 7                 
 -- Whitesburg Tide  'B'                              2:39.95   X2:41.85  
     1) Profozich, Zachary 6            2) Jackson, Joseph 8              
     3) Miller, Aaron 7                 4) Turnbull, Thomas 7             
 -- Whitesburg Tide  'C'                              5:41.18   X3:32.53  
     1) Yurick, Judah 6                 2) Lerma, Malachi 5               
     3) Lerma, Ezekiel 7                4) Stephens, Grady 7              
 
Event 89  Girls 9-10 200 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
        RCSL:   2:27.47        1982 Byrd Spring                                
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
 -- Lily Flagg  Swim Team  'B'                        3:38.44         x   
     1) Sturmfels, Corah 10             2) Elmore, Joy Lynn 9             
     3) Mikatarian, Holly 10            4) Butler, Victoria 10            

 

 
 

Web Design by:
MerchantWorks, Inc.


Copyright 2004-2019 - Rocket City Swim League, PO Box 10052, Huntsville, AL 35801
info@swimrcsl.org