Home
2019 Meets
2018 Meets
Archive & Records
Forms & Documents
Officiating
Member Pools
Board & Minutes
About RCSL

Meet Results / Record Listing

(Meters Time = Yards Time x 1.11 ----- Yards Time = Meters Time / 1.11)



Licensed to RCSL Swimming Champ. Meet
                                   HY-TEK's MEET MANAGER 6.0 6/27/2019 12:39 AM
                      2019 RCSL VHCC vs CHAP - 6/26/2019                       
                                    Results                                    
 
Event 1  Girls 8 & Under 100 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 VALLEY HILL COUNTRY CLUB-SE  'A'                  1:49.03    1:54.75    7  
     1) Painter, Kaelyn 8               2) Cowan, Caylee 8                
     3) Osborne, Bailey 8               4) Sandora, Claire 7              
  2 CHAPMAN SWIM TEAM  'A'                                 NT    2:22.00  
     1) Malcomb, Vera 4                 2) Malcomb, Aria 7                
     3) Malcomb, Myra 6                 4) Hannah, Lucy 7                 
 -- VALLEY HILL COUNTRY CLUB-SE  'B'                       NT   X2:05.08  
     1) Wiggins, Maddie 8               2) Ashbaugh, Emma 8               
     3) Bradford, Anna 8                4) Partlow, Jamie 8               
 -- VALLEY HILL COUNTRY CLUB-SE  'C'                       NT   X2:57.07  
     1) Templet, Chandler 8             2) Wintzell, Chloe 7              
     3) Still, Choe 7                   4) Pahl, Adeline 7                
 
Event 2  Boys 8 & Under 100 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 VALLEY HILL COUNTRY CLUB-SE  'A'                  1:52.27    1:46.90    7  
     1) Bickel, Deaglan 7               2) Harriman, Hayes 7              
     3) Ulrich, Carson 8                4) Jamison, Collin 7              
  2 CHAPMAN SWIM TEAM  'A'                                 NT    3:31.00  
     1) Madsen, Phillip 6               2) Lumpkin, Clayton 7             
     3) Ingram, Jackson 7               4) Orr, Collin 5                  
 -- VALLEY HILL COUNTRY CLUB-SE  'B'                       NT   X2:03.27  
     1) Moore, Bennett 8                2) Fowler, Sutton 8               
     3) Carter, Cooper J 8              4) Whelchel, Easton 8             
 -- VALLEY HILL COUNTRY CLUB-SE  'C'                       NT   X2:15.02  
     1) Allen, Owen 8                   2) Brown, Andrew 7                
     3) Martin, Connor 8                4) Cothren, Jax 8                 
 
Event 3  Girls 9-10 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 VALLEY HILL COUNTRY CLUB-SE  'A'                  3:11.34    3:22.28    7  
     1) Davenport, Audrey 9             2) Jamison, Klare E 10            
     3) Self, Mollie 10                 4) Jamison, Molly A 9             
  2 CHAPMAN SWIM TEAM  'A'                                 NT    4:07.00  
     1) Malcomb, Emilia 9               2) White, Nola 9                  
     3) Hunt, Laura 9                   4) Hoskins, Hannah 9              
 -- VALLEY HILL COUNTRY CLUB-SE  'B'                       NT   X4:22.95  
     1) Fowler, Ava 10                  2) Partlow, Kaley 9               
     3) Holtkamp, Elizabeth 9           4) English, Tatum 9               
 
Event 4  Boys 9-10 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 VALLEY HILL COUNTRY CLUB-SE  'A'                  2:57.33    3:35.88    7  
     1) Martin, Jack 10                 2) Pearson, Whiddon 9             
     3) Swearengin, Riley T 9           4) Carter, William 10             
 -- VALLEY HILL COUNTRY CLUB-SE  'B'                       NT   X2:59.50  
     1) Carney, Garrison 9              2) Whelchel, Mason 10             
     3) Wilson, Tripp 10                4) Copeland, Porter 10            
 -- VALLEY HILL COUNTRY CLUB-SE  'C'                       NT   X5:06.25  
     1) Nichols, Chandler 10            2) Porter, Braden 8               
     3) Carter, Sam 10                  4) Spradley, Russell 9            
 
Event 5  Girls 11-12 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 VALLEY HILL COUNTRY CLUB-SE  'A'                  3:09.95    3:09.51    7  
     1) Carter, Sara 12                 2) Engel, Katelyn 12              
     3) Ulrich, Shelby 11               4) Martin, Lucy 12                
 
Event 6  Boys 11-12 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 VALLEY HILL COUNTRY CLUB-SE  'A'                  2:39.88    2:49.43    7  
     1) Pearson, Charles H 12           2) Carney, Cameron 11             
     3) Swearengin, Taylor 12           4) Copeland, Elijah 12            
 -- VALLEY HILL COUNTRY CLUB-SE  'B'                       NT   X3:36.63  
     1) Bickel, Riggs 11                2) Cothern, Alex 11               
     3) Moore, Nathan 11                4) Erwin, Lukas 11                
 
Event 8  Boys 13-14 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 VALLEY HILL COUNTRY CLUB-SE  'A'                  2:33.25    2:38.43    7  
     1) Carney, Gavin M 13              2) Bryan, Jack 14                 
     3) Erwin, Barak 13                 4) Davenport, Tuck 11             
 
Event 9  Girls 15-17 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 VALLEY HILL COUNTRY CLUB-SE  'A'                  2:22.96    2:25.06    7  
     1) Burns, Julia 15                 2) Schmuck, Amery L 17            
     3) Mclelland, Paige 17             4) Schloss, Anna Kathryn G 17     
 
Event 11  Girls 6 & Under 25 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Sandora, Kaitlyn           6 VALLEY HILL-SE         26.31      23.75    5  
  2 English, Teagan            6 VALLEY HILL-SE         27.50      28.64    3  
  3 Partlow, Emory             6 VALLEY HILL-SE         32.03      34.70    1  
  4 Malcomb, Myra              6 CHAPMAN                   NT      36.12  
  5 Malcomb, Vera              4 CHAPMAN                   NT      46.44  
 
Event 13  Girls 6 & Under 25 Yard Freestyle Exhibition
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
 -- Carter, Stella             5 VALLEY HILL-SE       1:00.89   X1:03.44  
 -- Pahl, Gwendoline           5 VALLEY HILL-SE         49.44   X1:08.94  
 
Event 14  Boys 6 & Under 25 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Painter, Bryce             6 VALLEY HILL-SE         21.28      22.50    5  
  2 Osborne, Van               5 VALLEY HILL-SE         36.66      36.75    3  
  3 Allen, Beck                4 VALLEY HILL-SE         37.66      37.06    1  
  4 Madsen, Phillip            6 CHAPMAN                   NT      52.67  
  5 Orr, Collin                5 CHAPMAN                   NT    1:15.20  
 
Event 16  Boys 6 & Under 25 Yard Freestyle Exhibition
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
 -- Moorer, Carter             5 VALLEY HILL-SE         38.84     X33.65  
 -- Patnaik, Kelsey            6 VALLEY HILL-SE         39.28     X35.87  
 -- Warnke, John               6 VALLEY HILL-SE         41.32     X37.28  
 -- Templet, Will              6 VALLEY HILL-SE         41.53     X41.53  
 -- Dunham, Brantley           5 VALLEY HILL-SE       1:01.03   X1:03.78  
 -- Still, Jackson             5 VALLEY HILL-SE       1:03.22   X1:07.26  
 -- Dunham, Walker             5 VALLEY HILL-SE       1:18.18   X1:25.40  
 -- Harriman, Hill             5 VALLEY HILL-SE       1:30.65   X1:31.06  
 -- Steigerwald, Hunter        5 VALLEY HILL-SE            NT   X1:31.07  
 
Event 17  Girls 8 & Under 25 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hannah, Lucy               7 CHAPMAN                   NT      20.40    5  
  2 Osborne, Bailey            8 VALLEY HILL-SE         20.91      21.09    3  
  3 Malcomb, Aria              7 CHAPMAN                   NT      23.29    1  
  4 Partlow, Jamie             8 VALLEY HILL-SE         23.15      24.13  
  5 Sandora, Claire            7 VALLEY HILL-SE         21.53      24.85  
 
Event 19  Girls 8 & Under 25 Yard Freestyle Exhibition
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
 -- Bradford, Caroline         7 VALLEY HILL-SE         30.75     X27.19  
 -- Bradford, Anna             8 VALLEY HILL-SE         28.38     X27.77  
 -- Still, Choe                7 VALLEY HILL-SE         27.63     X28.50  
 -- Ashbaugh, Emma             8 VALLEY HILL-SE            NT     X29.45  
 -- Holtcamp, Julia            7 VALLEY HILL-SE         37.46     X36.59  
 -- Pahl, Adeline              7 VALLEY HILL-SE         50.75     X50.75  
 
Event 20  Boys 8 & Under 25 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Moore, Bennett             8 VALLEY HILL-SE         23.38      20.94    5  
  2 Jamison, Collin            7 VALLEY HILL-SE         22.93      21.50    3  
  3 Bickel, Deaglan            7 VALLEY HILL-SE         24.31      24.28    1  
  4 Lumpkin, Clayton           7 CHAPMAN                   NT      32.53  
  5 Ingram, Jackson            7 CHAPMAN                   NT      36.29  
 
Event 22  Boys 8 & Under 25 Yard Freestyle Exhibition
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
 -- Carter, Cooper J           8 VALLEY HILL-SE            NT     X19.81  
 -- Brown, Andrew              7 VALLEY HILL-SE         25.75     X24.78  
 -- Whelchel, Easton           8 VALLEY HILL-SE         25.43     X25.43  
 -- Cothren, Jax               8 VALLEY HILL-SE            NT     X27.59  
 -- Porter, Braden             8 VALLEY HILL-SE         22.31     X28.02  
 -- Martin, Connor             8 VALLEY HILL-SE         27.48     X31.31  
 
Event 23  Girls 9-10 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Self, Mollie              10 VALLEY HILL-SE         37.57      38.16    5  
  2 Jamison, Klare E          10 VALLEY HILL-SE         38.70      38.64    3  
  3 Jamison, Molly A           9 VALLEY HILL-SE            NT      43.02    1  
  4 Malcomb, Emilia            9 CHAPMAN                   NT      47.32  
  5 Hoskins, Hannah            9 CHAPMAN                   NT      50.19  
  6 Hunt, Laura                9 CHAPMAN                   NT      57.91  
 
Event 25  Girls 9-10 50 Yard Freestyle Exhibition
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
 -- Fowler, Ava               10 VALLEY HILL-SE         54.58     X50.38  
 -- English, Tatum             9 VALLEY HILL-SE         50.64     X50.84  
 -- Holtkamp, Elizabeth        9 VALLEY HILL-SE       1:00.95     X50.96  
 -- Partlow, Kaley             9 VALLEY HILL-SE         59.87   X1:01.60  
 -- Ashbaugh, Madelyn         10 VALLEY HILL-SE            NT   X1:02.03  
 
Event 26  Boys 9-10 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Swearengin, Riley T        9 VALLEY HILL-SE         33.60      35.09    5  
  2 Carter, William           10 VALLEY HILL-SE         37.34      35.83    3  
  3 Carney, Garrison           9 VALLEY HILL-SE         37.44      37.46    1  
  4 Madsen, Nathan             9 CHAPMAN                   NT      44.87  
 
Event 28  Boys 9-10 50 Yard Freestyle Exhibition
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
 -- Whelchel, Mason           10 VALLEY HILL-SE         43.69     X43.50  
 -- Carter, Sam               10 VALLEY HILL-SE         48.49     X45.66  
 -- Copeland, Porter          10 VALLEY HILL-SE         41.50     X46.09  
 -- Wilson, Tripp             10 VALLEY HILL-SE         45.07     X48.34  
 -- Nichols, Chandler         10 VALLEY HILL-SE         50.78     X55.48  
 -- Spradley, Russell          9 VALLEY HILL-SE       1:20.57   X1:27.51  
 
Event 29  Girls 11-12 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ingram, Preslee           11 CHAPMAN                   NT      36.37    5  
  2 Carter, Sara              12 VALLEY HILL-SE         38.22      37.34    3  
  3 Martin, Lucy              12 VALLEY HILL-SE         39.78      38.97    1  
  4 Murley, Alyssa            12 CHAPMAN                   NT      40.13  
  5 Loder, McKenzie           11 CHAPMAN                   NT      41.89  
  6 Engel, Katelyn            12 VALLEY HILL-SE         42.58      45.83  
 
Event 32  Boys 11-12 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Pearson, Charles H        12 VALLEY HILL-SE         31.71      31.53    5  
  2 Carney, Cameron           11 VALLEY HILL-SE         31.87      31.77    3  
  3 Copeland, Elijah          12 VALLEY HILL-SE         34.25      36.02    1  
 
Event 34  Boys 11-12 50 Yard Freestyle Exhibition
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
 -- Moore, Nathan             11 VALLEY HILL-SE         41.65     X38.50  
 -- Erwin, Lukas              11 VALLEY HILL-SE         42.72     X44.25  
 -- Cothern, Alex             11 VALLEY HILL-SE         46.79     X48.88  
 
Event 35  Girls 13-14 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Brown, Virginia A         13 VALLEY HILL-SE         32.75      34.09    5  
  2 Engel, Judith             14 VALLEY HILL-SE            NT      36.08    3  
  3 Wilson, Kaylen            13 VALLEY HILL-SE            NT      36.75    1  
  4 Pitts, Olivia             14 CHAPMAN                   NT      47.59  
 
Event 38  Boys 13-14 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Carney, Gavin M           13 VALLEY HILL-SE         27.91      30.75    5  
  2 Erwin, Barak              13 VALLEY HILL-SE         32.06      31.69    3  
  3 Weir, Walker              14 CHAPMAN                   NT      35.23    1  
  4 Bryan, Jack               14 VALLEY HILL-SE         37.03      37.02  
  5 Weir, Will                14 CHAPMAN                   NT      38.20  
 
Event 41  Girls 15-17 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Schmuck, Amery L          17 VALLEY HILL-SE         27.91      28.00    5  
  2 Schloss, Anna Kathryn G   17 VALLEY HILL-SE         28.91      28.09    3  
  3 Bryant, Shelby            16 CHAPMAN                   NT      29.85    1  
  4 White, Kaitlyn            15 CHAPMAN                   NT      34.89  
  5 Mclelland, Paige          17 VALLEY HILL-SE         36.39      37.22  
  6 Murley, Jamie             15 CHAPMAN                   NT      40.52  
 
Event 44  Boys 15-17 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Boucher, Mike             16 CHAPMAN                   NT      28.32    5  
  2 Lenoir, James             17 CHAPMAN                   NT      28.53    3  
 
Event 47  Girls 8 & Under 25 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Malcomb, Aria              7 CHAPMAN                   NT      29.34    5  
  2 Cowan, Caylee              8 VALLEY HILL-SE         28.41      29.54    3  
  3 Osborne, Bailey            8 VALLEY HILL-SE         30.27      29.62    1  
  4 Wiggins, Maddie            8 VALLEY HILL-SE            NT      33.37  
  5 Malcomb, Myra              6 CHAPMAN                   NT      36.13  
 
Event 48  Boys 8 & Under 25 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ulrich, Carson             8 VALLEY HILL-SE         32.06      30.89    5  
  2 Harriman, Hayes            7 VALLEY HILL-SE            NT      31.01    3  
  3 Bickel, Deaglan            7 VALLEY HILL-SE         31.97      31.03    1  
 
Event 49  Girls 9-10 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Jamison, Klare E          10 VALLEY HILL-SE         56.47      59.16    5  
  2 Davenport, Audrey          9 VALLEY HILL-SE            NT    1:02.15    3  
  3 Jamison, Molly A           9 VALLEY HILL-SE       1:01.90    1:05.14    1  
  4 Hunt, Laura                9 CHAPMAN                   NT    1:06.83  
  5 White, Nola                9 CHAPMAN                   NT    1:07.50  
  6 Hoskins, Hannah            9 CHAPMAN                   NT    1:10.44  
 
Event 50  Boys 9-10 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Pearson, Whiddon           9 VALLEY HILL-SE         47.50      47.75    5  
  2 Carter, William           10 VALLEY HILL-SE         52.42      51.15    3  
  3 Carney, Garrison           9 VALLEY HILL-SE         49.81      51.63    1  
  4 Madsen, Nathan             9 CHAPMAN                   NT    1:12.10  
 
Event 51  Girls 11-12 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ulrich, Shelby            11 VALLEY HILL-SE         52.09     J51.44    5  
  2 Ingram, Preslee           11 CHAPMAN                   NT     J51.32    3  
  3 Carter, Sara              12 VALLEY HILL-SE         54.28     J51.65    1  
  4 Engel, Katelyn            12 VALLEY HILL-SE         55.96      56.78  
  5 Loder, McKenzie           11 CHAPMAN                   NT    1:10.84  
 
Event 52  Boys 11-12 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Carney, Cameron           11 VALLEY HILL-SE         42.34      46.25    5  
  2 Davenport, Tuck           11 VALLEY HILL-SE         57.07      54.14    3  
  3 Copeland, Elijah          12 VALLEY HILL-SE            NT    1:04.25    1  
 
Event 53  Girls 13-14 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Wilson, Kaylen            13 VALLEY HILL-SE         45.90      44.03    5  
  2 Engel, Judith             14 VALLEY HILL-SE            NT      44.27    3  
  3 Brown, Virginia A         13 VALLEY HILL-SE            NT      48.96    1  
  4 Pitts, Olivia             14 CHAPMAN                   NT    1:07.31  
 
Event 54  Boys 13-14 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Carney, Gavin M           13 VALLEY HILL-SE         38.50      38.47    5  
  2 Bryant, Gatlin            14 CHAPMAN                   NT      42.03    3  
  3 Weir, Walker              14 CHAPMAN                   NT      49.06    1  
  4 Weir, Will                14 CHAPMAN                   NT      51.77  
 
Event 55  Girls 15-17 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Schmuck, Amery L          17 VALLEY HILL-SE         34.28      34.53    5  
  2 Schloss, Anna Kathryn G   17 VALLEY HILL-SE         35.44      35.83    3  
  3 Burns, Julia              15 VALLEY HILL-SE         44.78      43.15    1  
  4 Bryant, Shelby            16 CHAPMAN                   NT      43.72  
  5 White, Kaitlyn            15 CHAPMAN                   NT      50.43  
  6 Murley, Jamie             15 CHAPMAN                   NT      55.38  
 
Event 56  Boys 15-17 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Lenoir, James             17 CHAPMAN                   NT      38.77    5  
  2 Boucher, Mike             16 CHAPMAN                   NT      47.50    3  
 
Event 57  Mixed 8 & Under 100 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 VALLEY HILL COUNTRY CLUB-SE  'A'                  1:33.31    1:29.25    7  
     1) Osborne, Bailey W8              2) Painter, Bryce M6              
     3) Sandora, Claire W7              4) Jamison, Collin M7             
  2 CHAPMAN SWIM TEAM  'A'                                 NT    2:49.16  
     1) Orr, Collin M5                  2) Malcomb, Aria W7               
     3) Lumpkin, Clayton M7             4) Malcomb, Myra W6               
 -- VALLEY HILL COUNTRY CLUB-SE  'C'                       NT   X1:31.59  
     1) Partlow, Jamie W8               2) Moore, Bennett M8              
     3) Ulrich, Carson M8               4) Cowan, Caylee W8               
 -- VALLEY HILL COUNTRY CLUB-SE  'B'                       NT   X1:40.87  
     1) Carter, Cooper J M8             2) Fowler, Sutton M8              
     3) Wiggins, Maddie W8              4) Painter, Kaelyn W8             
 
Event 59  Mixed 9-10 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 VALLEY HILL COUNTRY CLUB-SE  'A'                  2:32.10    2:36.56    7  
     1) Swearengin, Riley T M9          2) Jamison, Klare E W10           
     3) Self, Mollie W10                4) Carter, William M10            
 -- VALLEY HILL COUNTRY CLUB-SE  'B'                       NT   X2:49.34  
     1) Carney, Garrison M9             2) Davenport, Audrey W9           
     3) Martin, Jack M10                4) Jamison, Molly A W9            
 -- VALLEY HILL COUNTRY CLUB-SE  'C'                       NT   X3:06.70  
     1) Pearson, Whiddon M9             2) Holtkamp, Elizabeth W9         
     3) Copeland, Porter M10            4) English, Tatum W9              
 
Event 61  Mixed 11-12 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 VALLEY HILL COUNTRY CLUB-SE  'A'                  2:24.91    2:27.32    7  
     1) Martin, Lucy W12                2) Carney, Cameron M11            
     3) Pearson, Charles H M12          4) Carter, Sara W12               
 
Event 63  Mixed 13-14 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 VALLEY HILL COUNTRY CLUB-SE  'A'                  2:12.00    2:12.88    7  
     1) Carney, Gavin M M13             2) Erwin, Barak M13               
     3) Brown, Virginia A W13           4) Wilson, Kaylen W13             
  2 CHAPMAN SWIM TEAM  'A'                                 NT    2:38.09  
     1) Bryant, Gatlin M14              2) Ingram, Preslee W11            
     3) Weir, Walker M14                4) Pitts, Olivia W14              
 
Event 65  Mixed 15-17 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 CHAPMAN SWIM TEAM  'A'                                 NT    2:11.71    7  
     1) Boucher, Mike M16               2) Bryant, Shelby W16             
     3) White, Kaitlyn W15              4) Lenoir, James M17              
 
Event 67  Girls 8 & Under 25 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hannah, Lucy               7 CHAPMAN                   NT     J26.90    5  
  2 Cowan, Caylee              8 VALLEY HILL-SE         27.12     J28.41    3  
  3 Malcomb, Aria              7 CHAPMAN                   NT     J28.13    1  
  4 Partlow, Jamie             8 VALLEY HILL-SE         30.28      31.10  
  5 Painter, Kaelyn            8 VALLEY HILL-SE         29.90      32.45  
  6 Malcomb, Vera              4 CHAPMAN                   NT      43.38  
 
Event 68  Boys 8 & Under 25 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Moore, Bennett             8 VALLEY HILL-SE            NT     J27.21    5  
  2 Ulrich, Carson             8 VALLEY HILL-SE         28.64     J26.93    3  
  3 Bickel, Deaglan            7 VALLEY HILL-SE         30.94     J29.90    1  
  4 Madsen, Phillip            6 CHAPMAN                   NT      47.19  
 
Event 69  Girls 9-10 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Self, Mollie              10 VALLEY HILL-SE         47.47      49.00    5  
  2 Jamison, Molly A           9 VALLEY HILL-SE         54.50      51.41    3  
  3 Davenport, Audrey          9 VALLEY HILL-SE         57.64      56.59    1  
  4 Malcomb, Emilia            9 CHAPMAN                   NT      58.81  
  5 Hoskins, Hannah            9 CHAPMAN                   NT    1:04.55  
  6 White, Nola                9 CHAPMAN                   NT    1:29.64  
 
Event 70  Boys 9-10 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Swearengin, Riley T        9 VALLEY HILL-SE         45.25      43.16    5  
  2 Martin, Jack              10 VALLEY HILL-SE         49.40      44.70    3  
  3 Pearson, Whiddon           9 VALLEY HILL-SE         49.63      49.58    1  
  4 Madsen, Nathan             9 CHAPMAN                   NT    1:04.60  
 
Event 71  Girls 11-12 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Carter, Sara              12 VALLEY HILL-SE         46.43      45.28    5  
  2 Murley, Alyssa            12 CHAPMAN                   NT      47.75    3  
  3 Ingram, Preslee           11 CHAPMAN                   NT      49.53    1  
  4 Loder, McKenzie           11 CHAPMAN                   NT      55.83  
 
Event 72  Boys 11-12 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Pearson, Charles H        12 VALLEY HILL-SE         40.10      39.75    5  
  2 Copeland, Elijah          12 VALLEY HILL-SE         43.96      46.10    3  
  3 Bickel, Riggs             11 VALLEY HILL-SE         49.54      47.25    1  
 
Event 73  Girls 13-14 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Brown, Virginia A         13 VALLEY HILL-SE         39.66      40.62    5  
  2 Engel, Judith             14 VALLEY HILL-SE            NT      44.83    3  
  3 Pitts, Olivia             14 CHAPMAN                   NT    1:07.10    1  
 
Event 74  Boys 13-14 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Bryant, Gatlin            14 CHAPMAN                   NT      34.97    5  
  2 Carney, Gavin M           13 VALLEY HILL-SE         35.90      36.59    3  
 
Event 75  Girls 15-17 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Schmuck, Amery L          17 VALLEY HILL-SE         34.53      33.58    5  
  2 Burns, Julia              15 VALLEY HILL-SE         40.81      39.65    3  
  3 White, Kaitlyn            15 CHAPMAN                   NT      48.18    1  
  4 Murley, Jamie             15 CHAPMAN                   NT      57.24  
 
Event 76  Boys 15-17 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Boucher, Mike             16 CHAPMAN                   NT      37.80    5  
  2 Lenoir, James             17 CHAPMAN                   NT      42.06    3  
 
Event 77  Girls 8 & Under 25 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Osborne, Bailey            8 VALLEY HILL-SE         29.19      26.83    5  
  2 Cowan, Caylee              8 VALLEY HILL-SE         35.82      31.84    3  
  3 Wiggins, Maddie            8 VALLEY HILL-SE         32.34      35.78    1  
  4 Hannah, Lucy               7 CHAPMAN                   NT      37.37  
  5 Malcomb, Myra              6 CHAPMAN                   NT      55.66  
 
Event 78  Boys 8 & Under 25 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ulrich, Carson             8 VALLEY HILL-SE            NT      27.93    5  
  2 Allen, Owen                8 VALLEY HILL-SE         30.38      31.63    3  
  3 Fowler, Sutton             8 VALLEY HILL-SE         30.58      33.44    1  
  4 Lumpkin, Clayton           7 CHAPMAN                   NT      47.22  
  5 Ingram, Jackson            7 CHAPMAN                   NT      59.53  
 
Event 79  Girls 9-10 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Self, Mollie              10 VALLEY HILL-SE         46.55      49.93    5  
  2 Jamison, Klare E          10 VALLEY HILL-SE         55.32      53.08    3  
  3 Malcomb, Emilia            9 CHAPMAN                   NT    1:05.03    1  
  4 Hunt, Laura                9 CHAPMAN                   NT    1:09.71  
  5 Holtkamp, Elizabeth        9 VALLEY HILL-SE            NT    1:11.88  
 
Event 80  Boys 9-10 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Carter, William           10 VALLEY HILL-SE         49.38      44.15    5  
  2 Carney, Garrison           9 VALLEY HILL-SE         50.77      46.65    3  
  3 Swearengin, Riley T        9 VALLEY HILL-SE         43.09      47.14    1  
 
Event 81  Girls 11-12 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Murley, Alyssa            12 CHAPMAN                   NT      47.00    5  
  2 Ulrich, Shelby            11 VALLEY HILL-SE         47.78      49.82    3  
  3 Martin, Lucy              12 VALLEY HILL-SE         56.28      53.96    1  
 
Event 82  Boys 11-12 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Carney, Cameron           11 VALLEY HILL-SE         41.25      39.02    5  
  2 Pearson, Charles H        12 VALLEY HILL-SE         41.37      42.15    3  
  3 Swearengin, Taylor        12 VALLEY HILL-SE         45.96      46.84    1  
 
Event 83  Girls 13-14 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Wilson, Kaylen            13 VALLEY HILL-SE         44.53      49.81    5  
 
Event 84  Boys 13-14 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Bryant, Gatlin            14 CHAPMAN                   NT      35.19    5  
  2 Erwin, Barak              13 VALLEY HILL-SE         37.69      39.21    3  
  3 Weir, Walker              14 CHAPMAN                   NT      43.45    1  
  4 Weir, Will                14 CHAPMAN                   NT      47.88  
  5 Bryan, Jack               14 VALLEY HILL-SE         54.25      54.76  
 
Event 85  Girls 15-17 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Schloss, Anna Kathryn G   17 VALLEY HILL-SE         31.91      33.06    5  
  2 Bryant, Shelby            16 CHAPMAN                   NT      34.19    3  
  3 Mclelland, Paige          17 VALLEY HILL-SE         38.96      39.77    1  
 
Event 87  Girls 8 & Under 100 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 VALLEY HILL COUNTRY CLUB-SE  'A'                  1:29.39    1:37.06    7  
     1) Sandora, Claire 7               2) Cowan, Caylee 8                
     3) Partlow, Jamie 8                4) Osborne, Bailey 8              
  2 CHAPMAN SWIM TEAM  'A'                                 NT    2:15.18  
     1) Hannah, Lucy 7                  2) Malcomb, Aria 7                
     3) Malcomb, Myra 6                 4) Malcomb, Vera 4                
 -- VALLEY HILL COUNTRY CLUB-SE  'B'                       NT   X1:50.97  
     1) Wiggins, Maddie 8               2) Painter, Kaelyn 8              
     3) Sandora, Kaitlyn 6              4) Bradford, Anna 8               
 -- VALLEY HILL COUNTRY CLUB-SE  'C'                       NT   X1:59.56  
     1) Templet, Chandler 8             2) Ashbaugh, Emma 8               
     3) Bradford, Caroline 7            4) Wintzell, Chloe 7              
 
Event 88  Boys 8 & Under 100 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 VALLEY HILL COUNTRY CLUB-SE  'A'                  1:36.87    1:31.76    7  
     1) Painter, Bryce 6                2) Jamison, Collin 7              
     3) Moore, Bennett 8                4) Ulrich, Carson 8               
 -- VALLEY HILL COUNTRY CLUB-SE  'B'                       NT   X1:37.65  
     1) Allen, Owen 8                   2) Whelchel, Easton 8             
     3) Bickel, Deaglan 7               4) Brown, Andrew 7                
 -- VALLEY HILL COUNTRY CLUB-SE  'C'                       NT   X1:45.65  
     1) Harriman, Hayes 7               2) Martin, Connor 8               
     3) Carter, Cooper J 8              4) Cothren, Jax 8                 
 
Event 89  Girls 9-10 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 VALLEY HILL COUNTRY CLUB-SE  'A'                  2:46.25    3:00.34    7  
     1) Self, Mollie 10                 2) Jamison, Klare E 10            
     3) Davenport, Audrey 9             4) Jamison, Molly A 9             
  2 CHAPMAN SWIM TEAM  'A'                                 NT    4:08.06  
     1) Hoskins, Hannah 9               2) Hunt, Laura 9                  
     3) Malcomb, Emilia 9               4) White, Nola 9                  
 -- VALLEY HILL COUNTRY CLUB-SE  'B'                       NT   X3:47.15  
     1) Fowler, Ava 10                  2) Cook, Ava 10                   
     3) Holtkamp, Elizabeth 9           4) English, Tatum 9               
 -- VALLEY HILL COUNTRY CLUB-SE  'C'                       NT   X4:26.95  
     1) Partlow, Kaley 9                2) Holtcamp, Julia 7              
     3) Ashbaugh, Madelyn 10            4) Ashbaugh, Emma 8               
 
Event 90  Boys 9-10 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 VALLEY HILL COUNTRY CLUB-SE  'A'                  2:38.25    2:33.15    7  
     1) Swearengin, Riley T 9           2) Carter, William 10             
     3) Carney, Garrison 9              4) Pearson, Whiddon 9             
 -- VALLEY HILL COUNTRY CLUB-SE  'B'                       NT   X3:05.65  
     1) Martin, Jack 10                 2) Copeland, Porter 10            
     3) Whelchel, Mason 10              4) Wilson, Tripp 10               
 -- VALLEY HILL COUNTRY CLUB-SE  'C'                       NT   X4:15.25  
     1) Carter, Sam 10                  2) Nichols, Chandler 10           
     3) Fowler, Sutton 8                4) Spradley, Russell 9            
 
Event 91  Girls 11-12 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 VALLEY HILL COUNTRY CLUB-SE  'A'                  2:50.22    2:45.77    7  
     1) Carter, Sara 12                 2) Martin, Lucy 12                
     3) Engel, Katelyn 12               4) Ulrich, Shelby 11              
 
Event 92  Boys 11-12 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 VALLEY HILL COUNTRY CLUB-SE  'A'                  2:16.03    2:22.21    7  
     1) Pearson, Charles H 12           2) Carney, Cameron 11             
     3) Copeland, Elijah 12             4) Davenport, Tuck 11             
 -- VALLEY HILL COUNTRY CLUB-SE  'B'                       NT   X2:58.55  
     1) Erwin, Lukas 11                 2) Cothern, Alex 11               
     3) Moore, Nathan 11                4) Bickel, Riggs 11               
 
Event 94  Boys 13-14 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 VALLEY HILL COUNTRY CLUB-SE  'A'                  2:14.06    2:22.69    7  
     1) Carney, Gavin M 13              2) Erwin, Barak 13                
     3) Bryan, Jack 14                  4) Swearengin, Taylor 12          
 
Event 95  Girls 15-17 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 VALLEY HILL COUNTRY CLUB-SE  'A'                  2:10.44    2:10.98    7  
     1) Schmuck, Amery L 17             2) Schloss, Anna Kathryn G 17     
     3) Burns, Julia 15                 4) Mclelland, Paige 17            
  2 CHAPMAN SWIM TEAM  'A'                                 NT    2:42.56  
     1) Bryant, Shelby 16               2) Pitts, Olivia 14               
     3) Murley, Jamie 15                4) White, Kaitlyn 15              

 

 
 

Web Design by:
MerchantWorks, Inc.


Copyright 2004-2019 - Rocket City Swim League, PO Box 10052, Huntsville, AL 35801
info@swimrcsl.org