Home
2019 Meets
2018 Meets
Archive & Records
Forms & Documents
Officiating
Member Pools
Board & Minutes
About RCSL

Meet Results / Record Listing

(Meters Time = Yards Time x 1.11 ----- Yards Time = Meters Time / 1.11)



Licensed to RCSL Swimming Champ. Meet
                                    HY-TEK's MEET MANAGER 6.0 6/8/2019 02:57 PM
                    2019 RCSL YMCAvsBYRD - Yards - 6/5/2019                    
                                    Results                                    
 
Event 1  Girls 8 & Under 100 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 YMCA SEALS  'A'                                   1:36.95    2:12.81    7  
     1) Henderson, Hannah 8             2) Moran, Piper 8                 
     3) Harwell, Emme 8                 4) Grant, Emma 8                  
 -- YMCA SEALS  'B'                                        NT   X3:06.59  
     1) Brown, Kennedy 7                2) Havin, Scarlett 6              
     3) Willingham, Christina 6         4) Davis, Anna 6                  
 -- BYRD SPRING-SE  'A'                               1:59.83         DQ  
     1) Webber, Hazel M 6               2) Conner, Lillyan N 7            
     3) Gordon, Jayden B 8              4) Smith, Rosie G 7               
 
Event 2  Boys 8 & Under 100 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 YMCA SEALS  'A'                                   1:36.19    2:34.93    7  
     1) Burkholder, Nicholas 8          2) Rass, Jacob 8                  
     3) Reynolds, Charlie 8             4) Samples, Mathew 8              
 -- YMCA SEALS  'B'                                        NT   X2:54.50  
     1) Harwell, Liam 8                 2) Mikelson, Parker 7             
     3) Quansah, Rhyan 7                4) Scully, Griffin 7              
 -- BYRD SPRING-SE  'A'                               1:26.16         DQ  
     1) Crews, Lucky D 8                2) Vann, Ziggy W 8                
     3) Partain, Teddy T 6              4) DelValle, Alec R 7             
 
Event 3  Girls 9-10 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 YMCA SEALS  'A'                                   3:49.27    4:13.63    7  
     1) Wingate, Madison 10             2) Scully, Fiona 9                
     3) Grant, Isabella 9               4) Bounds, Isbella 9              
 -- BYRD SPRING-SE  'B'                                    NT         x   
     1) Cox, Maddie R 10                2) Vann, Jozie R 10               
     3) Lamey, Emma G 10                4) Stifflemire, Ivy M 8           
 -- BYRD SPRING-SE  'A'                               2:39.38         DQ  
     1) Carrasquillo, Isabella T 9      2) Randolph-Bishop, Katie L 9     
     3) Taylor, Clara L 10              4) Wilson, Pyper A 9              
 
Event 4  Boys 9-10 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 BYRD SPRING-SE  'A'                               3:01.76    3:24.50    7  
     1) Stifflemire, Deisen K 10        2) Partain, Warren S 9            
     3) Henriksen, CJ R 9               4) Wierenga, Jacob P 9            
  2 YMCA SEALS  'A'                                   3:06.39    4:23.94  
     1) Yocom, Evan 9                   2) Davis, Maddox 10               
     3) Crook, Mark 9                   4) Carlson, Wesley 10             
 -- BYRD SPRING-SE  'B'                                    NT        XDQ  
     1) Crews, Gideon A 10              2) Alford, Charlie W 9            
     3) McNeil, Ben McNugget R 10       4) McClendon, Rylan D 9           
 
Event 5  Girls 11-12 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 YMCA SEALS  'A'                                   3:13.93    3:10.22    7  
     1) Havin, Elizabeth 11             2) Buechler, Lydia 11             
     3) Burkholder, Clara 11            4) Reynolds, Sarah 12             
  2 BYRD SPRING-SE  'A'                               2:22.96    3:15.59  
     1) DelValle, Anessa L 10           2) Partain, Shelby B 11           
     3) Henriksen, Anna S 11            4) Taylor, Kya A 12               
 -- YMCA SEALS  'C'                                        NT   X3:30.59  
     1) Duke, Maggie 11                 2) Harwell, Sophie 11             
     3) Killian, Lilly 12               4) Letson, Sophia 11              
 -- YMCA SEALS  'B'                                        NT   X4:31.96  
     1) Reynolds, Madeline 11           2) Alford, Anna Kate 12           
     3) Bailey, Isabella 11             4) Prichard, Lilly 10             
 
Event 6  Boys 11-12 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 YMCA SEALS  'A'                                   2:49.51    2:36.15    7  
     1) Samples, Caleb 12               2) Gilchrist, Eli 12              
     3) Sexton, Evan 12                 4) Willingham, Crishawn 11        
  2 BYRD SPRING-SE  'A'                               2:43.08    2:36.75  
     1) Ashburn, Evan D 11              2) Hill, Adam A 12                
     3) Smith, Hoke H 12                4) Jones, Paul A 12               
 -- YMCA SEALS  'B'                                        NT   X3:35.00  
     1) Thornton, Thomas 11             2) Hvizda, James 11               
     3) Shepard, Zander 11              4) Davis, Cleon 11                
 
Event 7  Girls 13-14 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 BYRD SPRING-SE  'A'                               2:05.48    2:41.02    7  
     1) Henriksen, Ava L 13             2) Vann, Zoe E 13                 
     3) Henriksen, Emma M 14            4) Raby, Catie Rose R 13          
 
Event 8  Boys 13-14 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 BYRD SPRING-SE  'A'                               2:08.24    2:31.50    7  
     1) Lindow, Gabe N 14               2) Smith, Sawyer B 14             
     3) Bishop, Matthew F 14            4) McNeal, Cole T 13              
  2 YMCA SEALS  'A'                                   2:39.85    3:07.25  
     1) Mack, Frankie 14                2) Vasquez, Micah 14              
     3) Baughn, Max 14                  4) Robinson, Ben 14               
 
Event 9  Girls 15-17 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 BYRD SPRING-SE  'A'                               2:08.17    2:17.27    7  
     1) Hinely, Mary E 15               2) Flinn, Madison G 16            
     3) Waters, Deanna C 15             4) Lindow, Tess M 16              
  2 YMCA SEALS  'A'                                   2:35.70    2:40.10  
     1) Sexton, Cara 15                 2) Scully, Maisy 17               
     3) Scully, Quinlyn 16              4) Butler, Taylor 15              
 -- BYRD SPRING-SE  'B'                               2:20.80   X2:27.26  
     1) Cornelius, Jessica R 15         2) Flinn, Bailey N 16             
     3) Noland, Riley M 16              4) McClendon, Kaidan R 15         
 
Event 10  Boys 15-17 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 BYRD SPRING-SE  'A'                               1:55.92    2:00.63    7  
     1) Hill, Aaron M 16                2) Jones, Adam J 17               
     3) Lawson, Jackson B 15            4) Lamey, Johnny S 16             
 
Event 11  Girls 6 & Under 25 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Webber, Hazel M            6 BYRD SPRING-SE         25.09      26.46    5  
  2 Willingham, Christina      6 YMCA                      NT      34.38    3  
  3 Henriksen, Ella G          4 BYRD SPRING-SE         48.65      35.90    1  
  4 Davis, Anna                6 YMCA                      NT      35.95  
  5 Havin, Scarlett            6 YMCA                   48.27      38.78  
  6 Pease, Caroline M          5 BYRD SPRING-SE            NT    1:01.72  
 
Event 13  Girls 6 & Under 25 Yard Freestyle Exhibition
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
 -- Price, Julia               6 YMCA                      NT     X32.59  
 -- Scully, Windsor            5 YMCA                      NT     X53.91  
 -- Vann, Suzette L            4 BYRD SPRING-SE            NT   X1:02.09  
 -- Hughes, Eliza K            4 BYRD SPRING-SE            NT   X1:08.53  
 -- Rybacki, Ava J             3 BYRD SPRING-SE         54.47   X1:18.12  
 -- Black, Autumn K            5 BYRD SPRING-SE            NT   X1:27.28  
 
Event 14  Boys 6 & Under 25 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Scearce, Henry L           6 BYRD SPRING-SE         31.28      26.45    5  
  2 Partain, Teddy T           6 BYRD SPRING-SE         33.66      41.20    3  
  3 Rybacki, Alden J           6 BYRD SPRING-SE         51.53      42.09    1  
 
Event 16  Boys 6 & Under 25 Yard Freestyle Exhibition
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
 -- Wierenga, Austin M         6 BYRD SPRING-SE            NT     X29.02  
 -- East, Ty G                 6 BYRD SPRING-SE            NT     X34.44  
 -- Vinson, Brooks N           5 BYRD SPRING-SE            NT     X48.00  
 -- Conner, Tyson J            4 BYRD SPRING-SE            NT     X59.58  
 -- Crews, Ashburn J           4 BYRD SPRING-SE            NT   X1:09.48  
 -- Partain, Thomas H          4 BYRD SPRING-SE         56.72   X1:15.27  
 -- Stifflemire, Axel A        4 BYRD SPRING-SE            NT   X1:20.09  
 
Event 17  Girls 8 & Under 25 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Gordon, Jayden B           8 BYRD SPRING-SE         19.50      19.01    5  
  2 Harwell, Emme              8 YMCA                   24.47      20.63    3  
  3 Moran, Piper               8 YMCA                   36.03      27.63    1  
  4 Wilson, Coby R             7 BYRD SPRING-SE            NT      32.27  
  5 Smith, Rosie G             7 BYRD SPRING-SE         29.84      32.28  
  6 Henderson, Hannah          8 YMCA                      NT    1:00.00  
 
Event 19  Girls 8 & Under 25 Yard Freestyle Exhibition
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kinder, Kinsey             8 YMCA                      NT      21.47  
 
Event 20  Boys 8 & Under 25 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Vann, Ziggy W              8 BYRD SPRING-SE            NT      23.50    5  
  2 Reynolds, Charlie          8 YMCA                   28.80      25.50    3  
  3 Rass, Jacob                8 YMCA                   30.17      25.72    1  
  4 DelValle, Alec R           7 BYRD SPRING-SE            NT      29.72  
  5 Crews, Lucky D             8 BYRD SPRING-SE         39.63      38.06  
  6 Burkholder, Nicholas       8 YMCA                   42.63      40.28  
 
Event 22  Boys 8 & Under 25 Yard Freestyle Exhibition
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
 -- Quansah, Rhyan             7 YMCA                      NT     X28.45  
 -- Weisenberger, Andserson    7 YMCA                      NT     X30.16  
 -- Black, Jayden R            7 BYRD SPRING-SE            NT     X30.95  
 -- Scully, Griffin            7 YMCA                      NT     X59.31  
 
Event 23  Girls 9-10 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 DelValle, Anessa L        10 BYRD SPRING-SE            NT      38.52    5  
  2 Randolph-Bishop, Katie L   9 BYRD SPRING-SE         48.50      46.65    3  
  3 Prichard, Lilly           10 YMCA                      NT      49.13    1  
  4 Wilson, Pyper A            9 BYRD SPRING-SE            NT      49.28  
  5 Stringer, Shiloh           9 YMCA                      NT      50.68  
 -- Preus, Katelyn            10 YMCA                      NT    1:11.45  
 
Event 26  Boys 9-10 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Crook, Mark                9 YMCA                      NT      33.91    5  
  2 Henriksen, CJ R            9 BYRD SPRING-SE         40.00      33.95    3  
  3 Smith, David L             9 BYRD SPRING-SE         54.03      53.31    1  
  4 Yocom, Evan                9 YMCA                      NT      54.62  
  5 Carlson, Wesley           10 YMCA                      NT    1:09.65  
  6 McClendon, Rylan D         9 BYRD SPRING-SE            NT    1:18.12  
 
Event 28  Boys 9-10 50 Yard Freestyle Exhibition
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
 -- Taylor, Brodie A           9 BYRD SPRING-SE            NT     X53.19  
 -- Alford, Charlie W          9 BYRD SPRING-SE            NT   X1:09.41  
 -- Gowda, Adi                10 YMCA                      NT   X1:38.40  
 
Event 29  Girls 11-12 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Henriksen, Anna S         11 BYRD SPRING-SE         32.02      33.12    5  
  2 Burkholder, Clara         11 YMCA                   43.37      42.88    3  
  3 Havin, Elizabeth          11 YMCA                   42.80      43.34    1  
  4 Partain, Shelby B         11 BYRD SPRING-SE         45.00      43.50  
  5 Taylor, Kya A             12 BYRD SPRING-SE            NT      48.27  
  6 Reynolds, Sarah           12 YMCA                   50.74      51.56  
 
Event 31  Girls 11-12 50 Yard Freestyle Exhibition
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
 -- Harwell, Sophie           11 YMCA                      NT     X38.84  
 -- Pindera, Nadia            12 YMCA                      NT     X40.16  
 -- Duke, Maggie              11 YMCA                      NT     X41.68  
 -- Letson, Sophia            11 YMCA                      NT     X43.15  
 -- Carlock, Isabella         11 YMCA                      NT     X49.95  
 -- Bailey, Isabella          11 YMCA                 1:26.84     X58.47  
 
Event 32  Boys 11-12 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Willingham, Crishawn      11 YMCA                   34.99     J32.28    5  
  2 Jones, Paul A             12 BYRD SPRING-SE         34.84     J32.27    3  
  3 Sexton, Evan              12 YMCA                   33.30      33.25    1  
  4 Samples, Caleb            12 YMCA                   36.98      35.20  
  5 Cox, Nick R               12 BYRD SPRING-SE         47.55      40.35  
  6 Carden, Reece A           11 BYRD SPRING-SE            NT      42.93  
 
Event 34  Boys 11-12 50 Yard Freestyle Exhibition
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Robinson, Sam             11 YMCA                      NT      48.57  
 -- Davis, Cleon              11 YMCA                      NT     X49.28  
 
Event 35  Girls 13-14 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Henriksen, Emma M         14 BYRD SPRING-SE         30.04      31.56    5  
  2 Raby, Catie Rose R        13 BYRD SPRING-SE         32.16      32.51    3  
  3 Bhika, Eden               14 YMCA                   38.14      34.53    1  
  4 Henriksen, Ava L          13 BYRD SPRING-SE         34.64      34.82  
  5 Harwell, Libby            14 YMCA                      NT      40.62  
 
Event 38  Boys 13-14 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Bishop, Matthew F         14 BYRD SPRING-SE         27.84      27.63    5  
  2 Lindow, Gabe N            14 BYRD SPRING-SE         33.19      29.75    3  
  3 Vasquez, Micah            14 YMCA                   38.77      34.43    1  
  4 Bagwell, Taylor           13 YMCA                      NT      41.38  
  5 McNeal, Cole T            13 BYRD SPRING-SE            NT      42.02  
  6 Mack, Frankie             14 YMCA                      NT      43.69  
 
Event 41  Girls 15-17 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Lindow, Tess M            16 BYRD SPRING-SE         26.55      28.57    5  
  2 Hinely, Mary E            15 BYRD SPRING-SE         28.13      29.25    3  
  3 Sexton, Cara              15 YMCA                   28.32      29.47    1  
  4 Scully, Maisy             17 YMCA                   29.72      31.88  
  5 Noland, Riley M           16 BYRD SPRING-SE         31.81      32.34  
  6 Scully, Quinlyn           16 YMCA                   32.85      35.75  
 
Event 44  Boys 15-17 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Jones, Adam J             17 BYRD SPRING-SE         24.07      27.03    5  
  2 Lawson, Jackson B         15 BYRD SPRING-SE         27.52      28.03    3  
  3 Windham, Kiran            15 YMCA                   27.35      28.32    1  
  4 Flinn, Taylor J           16 BYRD SPRING-SE         33.51      33.06  
 
Event 47  Girls 8 & Under 25 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Conner, Lillyan N          7 BYRD SPRING-SE         38.49      34.14    5  
  2 Vann, Ramzey J             7 BYRD SPRING-SE            NT      34.72    3  
  3 Moran, Piper               8 YMCA                   41.77      39.12    1  
  4 Grant, Emma                8 YMCA                      NT      39.66  
  5 Smith, Rosie G             7 BYRD SPRING-SE         44.45      43.90  
  6 Brown, Kennedy             7 YMCA                      NT      52.45  
 
Event 48  Boys 8 & Under 25 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Vann, Ziggy W              8 BYRD SPRING-SE            NT      29.09    5  
  2 Harwell, Liam              8 YMCA                      NT      32.01    3  
  3 Crews, Lucky D             8 BYRD SPRING-SE         40.34      33.88    1  
  4 Reynolds, Charlie          8 YMCA                   35.25      35.94  
  5 Burkholder, Nicholas       8 YMCA                      NT      42.12  
 
Event 49  Girls 9-10 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 DelValle, Anessa L        10 BYRD SPRING-SE            NT      52.14    5  
  2 Randolph-Bishop, Katie L   9 BYRD SPRING-SE         53.56      52.53    3  
  3 Wingate, Madison          10 YMCA                   54.84      53.07    1  
  4 Grant, Isabella            9 YMCA                 1:13.61    1:02.99  
  5 Vann, Jozie R             10 BYRD SPRING-SE            NT    1:03.22  
  6 Scully, Fiona              9 YMCA                      NT    1:03.91  
 
Event 50  Boys 9-10 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Stifflemire, Deisen K     10 BYRD SPRING-SE       1:00.00      59.20    5  
  2 Wierenga, Jacob P          9 BYRD SPRING-SE            NT    1:04.72    3  
  3 Partain, Warren S          9 BYRD SPRING-SE            NT    1:12.76    1  
  4 Percy, Colin               9 YMCA                      NT    1:19.25  
 -- Davis, Julian              9 YMCA                      NT         DQ  
 -- Davis, Maddox             10 YMCA                      NT         DQ  
 
Event 51  Girls 11-12 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Buechler, Lydia           11 YMCA                   40.88      41.88    5  
  2 Burkholder, Clara         11 YMCA                   56.66      57.75    3  
  3 Havin, Elizabeth          11 YMCA                 1:01.42      58.12    1  
  4 Partain, Shelby B         11 BYRD SPRING-SE       1:02.16    1:01.51  
 -- Taylor, Kya A             12 BYRD SPRING-SE            NT         DQ  
 
Event 52  Boys 11-12 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hill, Adam A              12 BYRD SPRING-SE         43.52      40.39    5  
  2 Gilchrist, Eli            12 YMCA                   47.51      43.16    3  
  3 Shepard, Zander           11 YMCA                   48.09      46.79    1  
  4 Hvizda, James             11 YMCA                   55.34      56.20  
  5 Ashburn, Evan D           11 BYRD SPRING-SE         52.16      56.27  
 -- Smith, Hoke H             12 BYRD SPRING-SE         47.32         DQ  
 
Event 53  Girls 13-14 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Raby, Catie Rose R        13 BYRD SPRING-SE         46.82      46.03    5  
  2 Bhika, Eden               14 YMCA                   59.04      48.44    3  
 -- Vann, Zoe E               13 BYRD SPRING-SE            NT         DQ  
 
Event 54  Boys 13-14 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Bishop, Matthew F         14 BYRD SPRING-SE         38.65      38.52    5  
  2 Smith, Sawyer B           14 BYRD SPRING-SE         41.44      38.70    3  
  3 Bagwell, Taylor           13 YMCA                      NT    1:01.69    1  
 -- McNeal, Cole T            13 BYRD SPRING-SE            NT         DQ  
 -- Baughn, Max               14 YMCA                   41.03         DQ  
 
Event 55  Girls 15-17 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Flinn, Bailey N           16 BYRD SPRING-SE         38.62      40.51    5  
  2 Waters, Deanna C          15 BYRD SPRING-SE         39.06      41.38    3  
  3 Flinn, Madison G          16 BYRD SPRING-SE         38.85      42.94    1  
  4 Scully, Maisy             17 YMCA                   45.95      47.44  
 
Event 56  Boys 15-17 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Jones, Adam J             17 BYRD SPRING-SE         30.89      34.82    5  
  2 Windham, Kiran            15 YMCA                   36.93      36.97    3  
  3 Flinn, Taylor J           16 BYRD SPRING-SE         37.39      40.13    1  
  4 Noland, Jonathan W        15 BYRD SPRING-SE         43.97      42.72  
 
Event 57  Mixed 8 & Under 100 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 BYRD SPRING-SE  'A'                               1:47.10    1:43.81    7  
     1) Partain, Teddy T M6             2) Stifflemire, Ivy M W8          
     3) Scearce, Henry L M6             4) Gordon, Jayden B W8            
  2 YMCA SEALS  'A'                                   1:13.82    1:49.63  
     1) Harwell, Emme W8                2) Reynolds, Charlie M8           
     3) Rass, Jacob M8                  4) Moran, Piper W8                
 -- YMCA SEALS  'B'                                        NT   X2:37.75  
     1) Price, Julia W6                 2) Scully, Windsor W5             
     3) Weisenberger, Andserson M7      4) Harwell, Liam M8               
 -- YMCA SEALS  'C'                                        NT   X2:43.88  
     1) Davis, Anna W6                  2) Scully, Griffin M7             
     3) Quansah, Rhyan M7               4) Willingham, Christina W6       
 -- BYRD SPRING-SE  'B'                               2:30.85   X2:52.02  
     1) DelValle, Alec R M7             2) Wilson, Coby R W7              
     3) Smith, Rosie G W7               4) Crews, Lucky D M8              
 
Event 59  Mixed 9-10 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 BYRD SPRING-SE  'A'                               3:03.04    2:38.89    7  
     1) Stifflemire, Deisen K M10       2) Randolph-Bishop, Katie L W9    
     3) Taylor, Clara L W10             4) Henriksen, CJ R M9             
  2 YMCA SEALS  'A'                                   2:30.59    2:48.00  
     1) Scully, Fiona W9                2) Wingate, Madison W10           
     3) Crook, Mark M9                  4) Percy, Colin M9                
 -- BYRD SPRING-SE  'B'                               4:38.64   X3:33.00  
     1) Smith, David L M9               2) Wilson, Pyper A W9             
     3) Alford, Charlie W M9            4) DelValle, Anessa L W10         
 -- BYRD SPRING-SE  'C'                                    NT   X3:49.40  
     1) Crews, Gideon A M10             2) Carrasquillo, Isabella T W9    
     3) Cox, Maddie R W10               4) Taylor, Brodie A M9            
 -- YMCA SEALS  'B'                                        NT   X3:52.06  
     1) Prichard, Lilly W10             2) Preus, Katelyn W10             
     3) Carlson, Wesley M10             4) Davis, Maddox M10              
 
Event 61  Mixed 11-12 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 BYRD SPRING-SE  'A'                               2:22.34    2:22.63    7  
     1) Smith, Hoke H M12               2) Partain, Shelby B W11          
     3) Henriksen, Anna S W11           4) Hill, Adam A M12               
  2 YMCA SEALS  'A'                                   2:15.45    2:25.03  
     1) Sexton, Evan M12                2) Havin, Elizabeth W11           
     3) Willingham, Crishawn M11        4) Buechler, Lydia W11            
 -- YMCA SEALS  'B'                                        NT   X2:51.53  
     1) Shepard, Zander M11             2) Duke, Maggie W11               
     3) Harwell, Sophie W11             4) Percy, Brady M11               
 -- BYRD SPRING-SE  'B'                                    NT   X3:02.19  
     1) Carden, Reece A M11             2) Taylor, Kya A W12              
     3) Vann, Jozie R W10               4) Cox, Nick R M12                
 -- YMCA SEALS  'C'                                        NT   X3:03.14  
     1) Killian, Lilly W12              2) Dithmer, Lily W11              
     3) Davis, Cleon M11                4) Thornton, Thomas M11           
 
Event 63  Mixed 13-14 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 BYRD SPRING-SE  'A'                               2:02.95    2:06.01    7  
     1) Smith, Sawyer B M14             2) Raby, Catie Rose R W13         
     3) Henriksen, Emma M W14           4) Bishop, Matthew F M14          
  2 YMCA SEALS  'A'                                   2:09.16    2:21.19  
     1) Baughn, Max M14                 2) Bhika, Eden W14                
     3) Vasquez, Micah M14              4) Harwell, Libby W14             
 -- BYRD SPRING-SE  'B'                                    NT   X2:32.64  
     1) Lindow, Gabe N M14              2) McNeal, Cole T M13             
     3) Vann, Zoe E W13                 4) Henriksen, Ava L W13           
 
Event 65  Mixed 15-17 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 BYRD SPRING-SE  'A'                               1:44.62    1:52.45    7  
     1) Hill, Aaron M M16               2) Waters, Deanna C W15           
     3) Hinely, Mary E W15              4) Jones, Adam J M17              
  2 YMCA SEALS  'A'                                   2:13.94    2:16.60  
     1) Windham, Kiran M15              2) Sexton, Cara W15               
     3) Scully, Maisy W17               4) Mack, Frankie M14              
 -- BYRD SPRING-SE  'B'                               1:57.20   X1:59.99  
     1) Lawson, Jackson B M15           2) Noland, Riley M W16            
     3) Flinn, Bailey N W16             4) Lamey, Johnny S M16            
 -- BYRD SPRING-SE  'C'                               2:07.17   X2:11.32  
     1) Flinn, Taylor J M16             2) McClendon, Kaidan R W15        
     3) Flinn, Madison G W16            4) Noland, Jonathan W M15         
 
Event 67  Girls 8 & Under 25 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Stifflemire, Ivy M         8 BYRD SPRING-SE         29.95      28.76    5  
  2 Henderson, Hannah          8 YMCA                      NT      29.72    3  
  3 Webber, Hazel M            6 BYRD SPRING-SE         29.23      31.71    1  
  4 Vann, Ramzey J             7 BYRD SPRING-SE            NT      34.09  
  5 Grant, Emma                8 YMCA                      NT      42.28  
  6 Brown, Kennedy             7 YMCA                      NT      43.83  
 
Event 68  Boys 8 & Under 25 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Samples, Mathew            8 YMCA                   38.09      30.44    5  
  2 Harwell, Liam              8 YMCA                      NT      31.09    3  
  3 Scearce, Henry L           6 BYRD SPRING-SE            NT      36.33    1  
  4 Partain, Teddy T           6 BYRD SPRING-SE         46.95      39.69  
  5 Vann, Ziggy W              8 BYRD SPRING-SE            NT      43.75  
  6 Burkholder, Nicholas       8 YMCA                      NT      50.69  
 
Event 69  Girls 9-10 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Taylor, Clara L           10 BYRD SPRING-SE         50.88      50.41    5  
  2 Carrasquillo, Isabella T   9 BYRD SPRING-SE            NT      54.41    3  
  3 Wilson, Pyper A            9 BYRD SPRING-SE            NT    1:01.66    1  
  4 Preus, Katelyn            10 YMCA                      NT    1:06.31  
  5 Prichard, Lilly           10 YMCA                      NT    1:06.94  
 -- Bounds, Isbella            9 YMCA                      NT         DQ  
 
Event 70  Boys 9-10 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Henriksen, CJ R            9 BYRD SPRING-SE            NT      49.57    5  
  2 Wierenga, Jacob P          9 BYRD SPRING-SE            NT      56.19    3  
  3 Davis, Julian              9 YMCA                      NT      57.13    1  
  4 Yocom, Evan                9 YMCA                      NT    1:09.22  
  5 Crews, Gideon A           10 BYRD SPRING-SE       1:35.67    1:16.53  
 -- Carlson, Wesley           10 YMCA                      NT         DQ  
 
Event 71  Girls 11-12 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Henriksen, Anna S         11 BYRD SPRING-SE         40.97      40.28    5  
  2 Killian, Lilly            12 YMCA                      NT      55.53    3  
  3 Taylor, Kya A             12 BYRD SPRING-SE            NT      56.19    1  
  4 Alford, Anna Kate         12 YMCA                      NT    1:00.13  
  5 Reynolds, Madeline        11 YMCA                   54.05    1:07.53  
 
Event 72  Boys 11-12 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Jones, Paul A             12 BYRD SPRING-SE         44.80      41.69    5  
  2 Ashburn, Evan D           11 BYRD SPRING-SE         44.00      48.40    3  
  3 Thornton, Thomas          11 YMCA                      NT      52.43    1  
  4 Carden, Reece A           11 BYRD SPRING-SE            NT      55.16  
  5 Percy, Brady              11 YMCA                      NT      59.63  
 -- Hvizda, James             11 YMCA                 1:00.07         DQ  
 
Event 73  Girls 13-14 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Henriksen, Emma M         14 BYRD SPRING-SE         34.16      37.53    5  
  2 Bhika, Eden               14 YMCA                   46.13      45.53    3  
  3 Henriksen, Ava L          13 BYRD SPRING-SE         41.22      45.59    1  
  4 Harwell, Libby            14 YMCA                      NT      52.00  
  5 Vann, Zoe E               13 BYRD SPRING-SE            NT    1:10.01  
 
Event 74  Boys 13-14 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Vasquez, Micah            14 YMCA                   41.23      38.09    5  
  2 Smith, Sawyer B           14 BYRD SPRING-SE         52.17      43.40    3  
  3 McNeal, Cole T            13 BYRD SPRING-SE            NT      47.77    1  
  4 Bagwell, Taylor           13 YMCA                      NT      54.75  
  5 Robinson, Ben             14 YMCA                      NT    1:04.78  
 -- Lindow, Gabe N            14 BYRD SPRING-SE         38.14         DQ  
 
Event 75  Girls 15-17 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Flinn, Madison G          16 BYRD SPRING-SE         35.36      37.95    5  
  2 Waters, Deanna C          15 BYRD SPRING-SE         35.92      40.06    3  
  3 Scully, Quinlyn           16 YMCA                   39.90      41.42    1  
  4 McClendon, Kaidan R       15 BYRD SPRING-SE         40.41      46.44  
  5 Butler, Taylor            15 YMCA                   49.95      48.66  
 
Event 76  Boys 15-17 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hill, Aaron M             16 BYRD SPRING-SE         27.52      29.96    5  
  2 Lamey, Johnny S           16 BYRD SPRING-SE         36.75      38.22    3  
  3 Noland, Jonathan W        15 BYRD SPRING-SE         38.89      41.71    1  
 
Event 77  Girls 8 & Under 25 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Gordon, Jayden B           8 BYRD SPRING-SE         22.27      25.40    5  
  2 Stifflemire, Ivy M         8 BYRD SPRING-SE         29.77     J30.89    3  
  3 Kinder, Kinsey             8 YMCA                      NT     J30.56    1  
  4 Harwell, Emme              8 YMCA                   38.25      31.63  
  5 Conner, Lillyan N          7 BYRD SPRING-SE            NT      48.47  
 
Event 78  Boys 8 & Under 25 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Harwell, Liam              8 YMCA                      NT      36.81    5  
  2 DelValle, Alec R           7 BYRD SPRING-SE            NT      40.06    3  
  3 Crews, Lucky D             8 BYRD SPRING-SE       1:10.35      50.93    1  
 -- Partain, Teddy T           6 BYRD SPRING-SE         39.78         DQ  
 
Event 79  Girls 9-10 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Wingate, Madison          10 YMCA                   53.86      54.62    5  
  2 Taylor, Clara L           10 BYRD SPRING-SE         57.34      58.56    3  
  3 Grant, Isabella            9 YMCA                 1:04.45      59.63    1  
  4 Scully, Fiona              9 YMCA                      NT    1:01.84  
  5 Lamey, Emma G             10 BYRD SPRING-SE            NT    1:13.10  
 -- Cox, Maddie R             10 BYRD SPRING-SE       1:54.57         DQ  
 
Event 80  Boys 9-10 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Stifflemire, Deisen K     10 BYRD SPRING-SE         44.36      41.19    5  
  2 Crook, Mark                9 YMCA                      NT      41.90    3  
  3 Henriksen, CJ R            9 BYRD SPRING-SE            NT      51.57    1  
 -- McNeil, Ben McNugget R    10 BYRD SPRING-SE       1:55.69         DQ  
 
Event 81  Girls 11-12 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Buechler, Lydia           11 YMCA                   44.03      38.75    5  
  2 Henriksen, Anna S         11 BYRD SPRING-SE         40.37      45.01    3  
  3 Partain, Shelby B         11 BYRD SPRING-SE         56.86      57.50    1  
  4 Pindera, Nadia            12 YMCA                      NT      58.13  
 -- Killian, Lilly            12 YMCA                      NT         DQ  
 
Event 82  Boys 11-12 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hill, Adam A              12 BYRD SPRING-SE         41.76      35.51    5  
  2 Sexton, Evan              12 YMCA                   43.72      39.28    3  
  3 Smith, Hoke H             12 BYRD SPRING-SE         40.72      39.70    1  
  4 Samples, Caleb            12 YMCA                   43.04      42.56  
  5 Cox, Nick R               12 BYRD SPRING-SE         51.63      47.03  
  6 Willingham, Crishawn      11 YMCA                   48.41      48.18  
 
Event 83  Girls 13-14 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Raby, Catie Rose R        13 BYRD SPRING-SE         33.56      35.66    5  
  2 Henriksen, Emma M         14 BYRD SPRING-SE         34.71      37.64    3  
  3 Henriksen, Ava L          13 BYRD SPRING-SE         50.41      57.65    1  
 
Event 84  Boys 13-14 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Bishop, Matthew F         14 BYRD SPRING-SE         31.58      31.01    5  
  2 Smith, Sawyer B           14 BYRD SPRING-SE         40.93      38.12    3  
  3 Lindow, Gabe N            14 BYRD SPRING-SE         44.79      38.40    1  
  4 Baughn, Max               14 YMCA                   33.65      39.34  
 
Event 85  Girls 15-17 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Sexton, Cara              15 YMCA                   33.49      32.72    5  
  2 Hinely, Mary E            15 BYRD SPRING-SE         33.03      34.65    3  
  3 Noland, Riley M           16 BYRD SPRING-SE         35.07      37.41    1  
  4 Scully, Quinlyn           16 YMCA                   33.94      40.84  
  5 McClendon, Kaidan R       15 BYRD SPRING-SE         42.97      49.16  
  6 Butler, Taylor            15 YMCA                   51.06      52.87  
 
Event 86  Boys 15-17 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hill, Aaron M             16 BYRD SPRING-SE         26.38      28.88    5  
  2 Lamey, Johnny S           16 BYRD SPRING-SE         32.52      29.64    3  
  3 Lawson, Jackson B         15 BYRD SPRING-SE         30.01      31.52    1  
 
Event 87  Girls 8 & Under 100 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 BYRD SPRING-SE  'A'                               1:37.09    1:43.47    7  
     1) Stifflemire, Ivy M 8            2) Smith, Rosie G 7               
     3) Webber, Hazel M 6               4) Gordon, Jayden B 8             
  2 YMCA SEALS  'A'                                   1:25.64    2:08.97  
     1) Kinder, Kinsey 8                2) Moran, Piper 8                 
     3) Havin, Scarlett 6               4) Henderson, Hannah 8            
 -- YMCA SEALS  'B'                                        NT   X2:45.97  
     1) Grant, Emma 8                   2) Price, Julia 6                 
     3) Scully, Windsor 5               4) Willingham, Christina 6        
 
Event 88  Boys 8 & Under 100 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 YMCA SEALS  'A'                                   1:26.61    2:06.09    7  
     1) Reynolds, Charlie 8             2) Rass, Jacob 8                  
     3) Samples, Mathew 8               4) Burkholder, Nicholas 8         
  2 BYRD SPRING-SE  'A'                               2:36.10    2:14.20  
     1) DelValle, Alec R 7              2) Vann, Ziggy W 8                
     3) Crews, Lucky D 8                4) Scearce, Henry L 6             
 
Event 89  Girls 9-10 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 YMCA SEALS  'A'                                   2:36.73    3:04.81    7  
     1) Scully, Fiona 9                 2) Wingate, Madison 10            
     3) Grant, Isabella 9               4) Stringer, Shiloh 9             
  2 BYRD SPRING-SE  'A'                               2:23.83    3:07.44  
     1) Randolph-Bishop, Katie L 9      2) Carrasquillo, Isabella T 9     
     3) Wilson, Pyper A 9               4) DelValle, Anessa L 10          
 -- BYRD SPRING-SE  'B'                                    NT   X3:57.31  
     1) Lamey, Emma G 10                2) Vann, Jozie R 10               
     3) Cox, Maddie R 10                4) Gordon, Jayden B 8             
 
Event 90  Boys 9-10 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 BYRD SPRING-SE  'A'                               2:37.52    3:00.75    7  
     1) Stifflemire, Deisen K 10        2) Smith, David L 9               
     3) Partain, Warren S 9             4) Henriksen, CJ R 9              
 -- BYRD SPRING-SE  'B'                                    NT   X4:17.59  
     1) Wierenga, Jacob P 9             2) McNeil, Ben McNugget R 10      
     3) Alford, Charlie W 9             4) McClendon, Rylan D 9           
 -- YMCA SEALS  'B'                                        NT   X4:22.15  
     1) Carlson, Wesley 10              2) Davis, Maddox 10               
     3) Gowda, Adi 10                   4) Percy, Colin 9                 
 -- YMCA SEALS  'A'                                   2:48.10         DQ  
     1)                                 2) Yocom, Evan 9                  
     3) Davis, Julian 9                 4) Crook, Mark 9                  
 
Event 91  Girls 11-12 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 YMCA SEALS  'A'                                   2:49.98    2:47.97    7  
     1) Havin, Elizabeth 11             2) Reynolds, Sarah 12             
     3) Burkholder, Clara 11            4) Buechler, Lydia 11             
  2 BYRD SPRING-SE  'A'                               2:09.31    2:53.34  
     1) Partain, Shelby B 11            2) Taylor, Kya A 12               
     3) Taylor, Clara L 10              4) Henriksen, Anna S 11           
 -- YMCA SEALS  'C'                                        NT   X2:48.10  
     1) Pindera, Nadia 12               2) Duke, Maggie 11                
     3) Harwell, Sophie 11              4) Letson, Sophia 11              
 -- YMCA SEALS  'B'                                        NT   X3:27.87  
     1) Alford, Anna Kate 12            2) Reynolds, Madeline 11          
     3) Bailey, Isabella 11             4) Killian, Lilly 12              
 
Event 92  Boys 11-12 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 BYRD SPRING-SE  'A'                               2:14.83    2:14.82    7  
     1) Smith, Hoke H 12                2) Jones, Paul A 12               
     3) Ashburn, Evan D 11              4) Hill, Adam A 12                
  2 YMCA SEALS  'A'                                   2:21.98    2:20.81  
     1) Willingham, Crishawn 11         2) Samples, Caleb 12              
     3) Gilchrist, Eli 12               4) Sexton, Evan 12                
 -- YMCA SEALS  'B'                                        NT   X2:49.81  
     1) Shepard, Zander 11              2) Hvizda, James 11               
     3) Thornton, Thomas 11             4) Percy, Brady 11                
 
Event 93  Girls 13-14 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 BYRD SPRING-SE  'A'                               1:51.83    2:28.82    7  
     1) Raby, Catie Rose R 13           2) Vann, Zoe E 13                 
     3) Henriksen, Ava L 13             4) Henriksen, Emma M 14           
 
Event 94  Boys 13-14 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 BYRD SPRING-SE  'A'                               1:52.75    2:10.20    7  
     1) Smith, Sawyer B 14              2) McNeal, Cole T 13              
     3) Lindow, Gabe N 14               4) Bishop, Matthew F 14           
  2 YMCA SEALS  'A'                                   2:06.04    2:21.10  
     1) Baughn, Max 14                  2) Vasquez, Micah 14              
     3) Mikelson, Hunter 13             4) Bagwell, Taylor 13             
 
Event 95  Girls 15-17 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 BYRD SPRING-SE  'A'                               1:58.53    2:05.51    7  
     1) Waters, Deanna C 15             2) Flinn, Bailey N 16             
     3) Flinn, Madison G 16             4) Hinely, Mary E 15              
  2 YMCA SEALS  'A'                                   2:11.50    2:28.31  
     1) Scully, Maisy 17                2) Butler, Taylor 15              
     3) Scully, Quinlyn 16              4) Sexton, Cara 15                
 -- BYRD SPRING-SE  'B'                               2:01.33   X2:15.08  
     1) Noland, Riley M 16              2) Cornelius, Jessica R 15        
     3) McClendon, Kaidan R 15          4) Lindow, Tess M 16              
 
Event 96  Boys 15-17 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 BYRD SPRING-SE  'A'                               1:43.29    1:52.85    7  
     1) Hill, Aaron M 16                2) Lawson, Jackson B 15           
     3) Lamey, Johnny S 16              4) Jones, Adam J 17               

 

 
 

Web Design by:
MerchantWorks, Inc.


Copyright 2004-2019 - Rocket City Swim League, PO Box 10052, Huntsville, AL 35801
info@swimrcsl.org