Home
2019 Meets
2018 Meets
Archive & Records
Forms & Documents
Officiating
Member Pools
Board & Minutes
About RCSL

Meet Results / Record Listing

(Meters Time = Yards Time x 1.11 ----- Yards Time = Meters Time / 1.11)



Licensed to RCSL Swimming Champ. Meet
                                    HY-TEK's MEET MANAGER 7.0 7/4/2019 12:25 AM
                   2019 RCSL  CHAPvsYMCA - meters - 7/3/2019                   
                                    Results                                    
 
Event 1  Girls 8 & Under 100 SC Meter Medley Relay
===============================================================================
        RCSL:   1:26.70        1977 Aquatic Club                               
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 YMCA Seals  'A'                                   2:20.04    2:15.00  
     1) Rush, Charotte 7                2) Grant, Emma 8                  
     3) Harwell, Emme 8                 4) Webster, Audrey 8              
  2 Chapman Swim Team  'A'                                 NT    2:41.16  
     1) Malcomb, Myra 6                 2) Malcomb, Aria 7                
     3) Hannah, Lucy 7                  4) Malcomb, Vera 4                
 -- YMCA Seals  'B'                                   2:52.71   X2:46.00  
     1) Brown, Kennedy 8                2) Moran, Piper 8                 
     3) Willingham, Christina 7         4) Price, Julia 6                 
 -- YMCA Seals  'C'                                        NT   X3:19.41  
     1) Crook, Emelia 5                 2) Davis, Anna 6                  
     3) Havin, Scarlett 7               4) Hill, Ella 8                   
 
Event 2  Boys 8 & Under 100 SC Meter Medley Relay
===============================================================================
        RCSL:   1:25.60        1975 Sherwood                                   
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 YMCA Seals  'A'                                   2:08.99    2:27.00  
     1) Weisenberger, Andserson 7       2) Harwell, Liam 8                
     3) Reynolds, Charlie 8             4) Rass, Jacob 8                  
  2 Chapman Swim Team  'A'                            3:27.03    3:52.87  
     1) Orr, Collin 5                   2) Lumpkin, Clayton 7             
     3) Campbell, Shiloh 6              4) Brown, Christopher 7           
 -- YMCA Seals  'B'                                   2:22.36   X2:17.56  
     1) Webster, Davis 8                2) Samples, Mathew 8              
     3) Quansah, Rhyan 7                4) Leurck, Robert 7               
 
Event 3  Girls 9-10 200 SC Meter Medley Relay
===============================================================================
        RCSL:   2:38.78        1988 Piedmont                                   
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 YMCA Seals  'A'                                   3:41.74    3:59.98  
     1) Rush, Elizabeth 9               2) Wingate, Madison 10            
     3) Grant, Isabella 10              4) Prichard, Lilly 10             
  2 Chapman Swim Team  'A'                            5:01.30    4:29.72  
     1) Malcomb, Emilia 9               2) White, Nola 9                  
     3) Hunt, Laura 9                   4) Hoskins, Hannah 9              
 -- YMCA Seals  'B'                                   4:24.09   X5:06.00  
     1) Stringer, Shiloh 9              2) Leurck, Emma 9                 
     3) Kinder, Kinsey 9                4) Bounds, Isbella 9              
 
Event 4  Boys 9-10 200 SC Meter Medley Relay
===============================================================================
        RCSL:   2:42.90    7/1/2008 Monte Sano                                 
                         B.Wermuth, J.Fulkerson, M.Graves, T.Castell       
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 YMCA Seals  'A'                                   3:42.79    4:01.50  
     1) Davis, Julian 9                 2) Leurck, Ethan 10               
     3) Crook, Mark 9                   4) Percy, Colin 9                 
 -- YMCA Seals  'B'                                   4:56.65   x5:18.00  
     1) Harriger, Noah 9                2) Dithmer, Jackson 9             
     3) Yocom, Evan 9                   4) Mikelson, Blake 10             
 
Event 5  Girls 11-12 200 SC Meter Medley Relay
===============================================================================
        RCSL:   2:22.44        1999 Piedmont                                   
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 YMCA Seals  'A'                                   3:06.32    3:07.57  
     1) Johnson, Kate 11                2) Pindera, Nadia 12              
     3) Buechler, Lydia 12              4) Harwell, Sophie 11             
 -- YMCA Seals  'D'                                   3:53.45   X3:43.50  
     1) Carlock, Isabella 11            2) Dithmer, Aubrey 12             
     3) Reynolds, Sarah 12              4) Alford, Anna Kate 12           
 -- YMCA Seals  'B'                                   3:53.08   X4:23.72  
     1) Havin, Elizabeth 11             2) Burkholder, Clara 12           
     3) Reynolds, Madeline 11           4) McDavid, Leila 12              
 -- YMCA Seals  'C'                                   3:50.64   X4:27.22  
     1) Dithmer, Lily 11                2) Rush, Audrey 11                
     3) Letson, Sophia 11               4) Blevins, Audrey 11             
 
Event 6  Boys 11-12 200 SC Meter Medley Relay
===============================================================================
        RCSL:   2:24.93        1999 Jones Valley                               
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 YMCA Seals  'A'                                   2:51.78    2:55.00  
     1) Samples, Caleb 12               2) Gilchrist, Eli 12              
     3) Sexton, Evan 12                 4) Willingham, Crishawn 11        
 -- YMCA Seals  'B'                                   3:38.14   x3:45.66  
     1) Thornton, Thomas 11             2) Robinson, Sam 12               
     3) Hvizda, James 11                4) Shepard, Zander 11             
 
Event 8  Boys 13-14 200 SC Meter Medley Relay
===============================================================================
        RCSL:   2:07.56    6/1/2016 Mt. Carmel Hammerheads, MCST               
                         C Amos, R Worshek, J Sentell, N Hudson            
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Chapman Swim Team  'A'                            3:09.08    3:05.25  
     1) Fratangelo, Cole 14             2) Weir, Walker 14                
     3) Bryant, Gatlin 14               4) Weir, Will 14                  
  2 YMCA Seals  'A'                                   2:48.91    3:11.62  
     1) Vasquez, Micah 14               2) Bagwell, Taylor 14             
     3) Baughn, Max 14                  4) Mack, Frankie 14               
 -- YMCA Seals  'B'                                        NT   X5:53.94  
     1) Mikelson, Hunter 13             2) Robinson, Ben 14               
     3) Percy, Brady 11                 4) Davis, Cleon 11                
 
Event 9  Girls 15-17 200 SC Meter Medley Relay
===============================================================================
        RCSL:   2:13.53   6/29/2016 Sherwood, SHER                             
                         E Rinehart, C Tarsitano, M Holtcamp, K Hammer     
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 YMCA Seals  'A'                                   2:38.23    3:08.50  
     1) Sexton, Cara 15                 2) Paulson, Tory 16               
     3) Oshiro, Kristina 16             4) Butler, Taylor 15              
 -- YMCA Seals  'B'                                   2:43.71   X5:28.94  
     1) Scully, Sebastiany 10           2) Scully, Tatum 11               
     3) Scully, Maisy 17                4) Scully, Alistairy 14           
 
Event 11  Girls 6 & Under 25 SC Meter Freestyle
===============================================================================
        RCSL:   20.32        2005 Sarah Margaret Cimino, BLOSSOMWOOD           
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Price, Julia               6 YMCA                   34.02      32.77  
  2 Malcomb, Myra              6 Chapman                37.44      37.69  
  3 Davis, Anna                6 YMCA                   35.91      38.91  
  4 Emelia, Crook              5 YMCA                      NT      50.35  
  5 Scully, Windsor            5 YMCA                   51.97     x59.38  
  6 Malcomb, Vera              4 Chapman                51.55    1:04.38  
 
Event 14  Boys 6 & Under 25 SC Meter Freestyle
===============================================================================
        RCSL:   18.49        2002 Chandler Hinson, CAMELOT                     
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Campbell, Shiloh           6 Chapman                33.24      33.11  
  2 Orr, Collin                5 Chapman                54.60    1:10.06  
 
Event 16  Boys 6 & Under 25 SC Meter Freestyle Exhibition
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
 -- Keller, Andrew             5 Chapman                47.42   X1:37.72  
 -- Brown, Nicholas            4 Chapman                   NT   X2:09.69  
 
Event 17  Girls 8 & Under 25 SC Meter Freestyle
===============================================================================
        RCSL:   16.07    6/3/2009 Reagan Wealkey, Stingrays                    
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hannah, Lucy               7 Chapman                21.17      22.38  
  2 Malcomb, Aria              7 Chapman                25.54      26.87  
  3 Grant, Emma                8 YMCA                   31.42      31.56  
  4 Havin, Scarlett            7 YMCA                   37.88     J44.34  
  5 Hill, Ella                 8 YMCA                   50.85     J41.38  
 
Event 20  Boys 8 & Under 25 SC Meter Freestyle
===============================================================================
        RCSL:   16.10        1973 Chris McCool, PIEDMONT                       
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Leurck, Robert             7 YMCA                   30.56      29.52  
  2 Lumpkin, Clayton           7 Chapman                36.11      31.31  
  3 Mikelson, Parker           7 YMCA                   32.57      32.40  
  4 Brown, Christopher         7 Chapman                   NT      38.09  
  5 Ingram, Jackson            7 Chapman                38.86      43.38  
  6 Scully, Griffin            7 YMCA                   49.41    1:06.56  
 
Event 22  Boys 8 & Under 25 SC Meter Freestyle Exhibition
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
 -- Weisenberger, Andserson    7 YMCA                   33.48     X34.52  
 -- Burkholder, Nicholas       8 YMCA                   44.71     X41.88  
 -- Boykin, Maxwell            8 YMCA                   48.07     X54.75  
 
Event 23  Girls 9-10 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
        RCSL:   31.34    6/5/2013 Claire Blasingame, Mountain Springs          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Prichard, Lilly           10 YMCA                   47.52      47.26  
  2 Scully, Fiona              9 YMCA                   49.61      48.18  
  3 Hoskins, Hannah            9 Chapman                55.71      55.31  
  4 Malcomb, Emilia            9 Chapman                52.53      58.85  
  5 Hunt, Laura                9 Chapman              1:04.28      59.97  
  6 Stringer, Shiloh           9 YMCA                   53.84    1:08.69  
 
Event 25  Girls 9-10 50 SC Meter Freestyle Exhibition
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
 -- Keller, Nora               9 Chapman              1:23.66   X1:32.40  
 -- Bounds, Isbella            9 YMCA                 1:17.70   X1:35.62  
 -- Lewis, Alissa              9 YMCA                 1:48.96   X1:38.82  
 
Event 26  Boys 9-10 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
        RCSL:   30.62        1998 Josh Renegar, JVRA                           
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Campbell, Casper          10 Chapman                50.96      51.63  
  2 Percy, Colin               9 YMCA                   52.45      53.20  
  3 Harriger, Noah             9 YMCA                 1:08.23      59.68  
  4 Mikelson, Blake           10 YMCA                 1:06.73    1:10.25  
 
Event 29  Girls 11-12 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
        RCSL:   28.51    6/5/2013 Regan Weakley, MTSP                          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ingram, Preslee           11 Chapman                40.37      40.59  
  2 Harwell, Sophie           11 YMCA                   40.06      42.15  
  3 Scully, Tatum             11 YMCA                   40.95      44.94  
  4 Murley, Alyssa            12 Chapman                44.54      45.34  
  5 Loder, McKenzie           11 Chapman                46.50      46.17  
  6 Havin, Elizabeth          11 YMCA                   48.11      50.48  
 
Event 31  Girls 11-12 50 SC Meter Freestyle Exhibition
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Dithmer, Lily             11 YMCA                   50.69      45.18  
  2 Dithmer, Aubrey           12 YMCA                 1:00.73      47.83  
  3 Carlock, Isabella         11 YMCA                   50.18      49.32  
  4 Alford, Anna Kate         12 YMCA                   48.22     x49.57  
  5 Reynolds, Madeline        11 YMCA                   59.63   x1:01.57  
 -- McDavid, Leila            12 YMCA                 1:03.77   X1:06.45  
 
Event 32  Boys 11-12 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
        RCSL:   28.00        1976 Keating Johns, JVRA                          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Sexton, Evan              12 YMCA                   36.91      38.43  
  2 Percy, Brady              11 YMCA                   54.83      48.54  
  3 Dixon, Noah               11 Chapman                57.04      51.94  
  4 Davis, Cleon              11 YMCA                   54.70      56.22  
  5 Kaleb, K                  11 Chapman                   NT    1:03.54  
  6 Fratangelo, Gus           11 Chapman              1:00.64    1:04.75  
 
Event 35  Girls 13-14 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
        RCSL:   27.57    7/1/2015 Regan Weakley, MTSP                          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bhika, Eden               14 YMCA                   37.35      40.51  
  2 Pitts, Olivia             14 Chapman                52.38      50.84  
 
Event 38  Boys 13-14 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
        RCSL:   26.00    6/6/2018 Chris Bedsole, JVRA                          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Baughn, Max               14 YMCA                   31.35      32.44  
  2 Bryant, Gatlin            14 Chapman                32.29      32.63  
  3 Vasquez, Micah            14 YMCA                   33.50      33.44  
  4 Weir, Walker              14 Chapman                38.82      37.56  
  5 Fratangelo, Cole          14 Chapman                37.83      37.83  
  6 Robinson, Ben             14 YMCA                   47.90      40.37  
 
Event 41  Girls 15-17 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
        RCSL:   27.70   6/29/2016 Regan Weakley, MTSP                          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bryant, Shelby            16 Chapman                32.96      33.59  
  2 White, Kaitlyn            15 Chapman                38.54      37.19  
  3 Paulson, Tory             16 YMCA                   36.27      37.41  
  4 Scully, Maisy             17 YMCA                   32.99      38.03  
  5 Scully, Quinlyn           16 YMCA                   35.52      42.87  
  6 Murley, Jamie             15 Chapman                43.91      44.07  
 
Event 44  Boys 15-17 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
        RCSL:   24.93    7/2/2013 John Smith, PIEDMONT                         
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lenoir, James             17 Chapman                31.26      31.19  
  2 Boucher, Mike             16 Chapman                30.59      31.81  
  3 Libby, Jonah              17 YMCA                   32.20      33.27  
 
Event 47  Girls 8 & Under 25 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
        RCSL:   21.30        1978 Jana Horsch, CAMELOT                         
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Malcomb, Aria              7 Chapman                32.57      37.09  
  2 Harwell, Emme              8 YMCA                   33.30      37.64  
  3 Hannah, Lucy               7 Chapman                43.23      39.53  
  4 Webster, Audrey            8 YMCA                      NT      43.41  
  5 Moran, Piper               8 YMCA                   43.42      43.47  
  6 Malcomb, Myra              6 Chapman                40.10    1:10.34  
 
Event 48  Boys 8 & Under 25 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
        RCSL:   20.60        1980 Elmer Hung, CAMELOT                          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Reynolds, Charlie          8 YMCA                   38.38      35.05  
  2 Rass, Jacob                8 YMCA                      NT      39.19  
  3 Campbell, Shiloh           6 Chapman                49.01      59.09  
  4 Ingram, Jackson            7 Chapman                42.84    1:17.90  
  5 Scully, Griffin            7 YMCA                      NT    1:47.00  
 
Event 49  Girls 9-10 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
        RCSL:   40.53   6/15/2011 Allison Hu, Tide                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Malcomb, Emilia            9 Chapman              1:08.82    1:12.75  
  2 Scully, Fiona              9 YMCA                 1:10.81    1:13.34  
  3 Leurck, Emma               9 YMCA                 1:15.42    1:13.97  
  4 White, Nola                9 Chapman              1:14.93    1:16.28  
  5 Hoskins, Hannah            9 Chapman              1:18.19    1:18.21  
  6 Rush, Elizabeth            9 YMCA                      NT    1:23.87  
 
Event 50  Boys 9-10 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
        RCSL:   40.85        2005 Fritz Zimmerman, CAMELOT                     
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Crook, Mark                9 YMCA                 1:03.35      57.46  
  2 Dithmer, Jackson           9 YMCA                 1:11.04    1:05.78  
  3 Leurck, Ethan             10 YMCA                 1:06.52    1:10.03  
  4 Campbell, Casper          10 Chapman              1:11.51    1:13.18  
 
Event 51  Girls 11-12 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
        RCSL:   37.08        1982 Jana Korsch, CAMELOT                         
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Murley, Alyssa            12 Chapman                59.78      55.28  
  2 Rush, Audrey              11 YMCA                   56.98      57.34  
  3 Burkholder, Clara         12 YMCA                   56.69      59.75  
  4 Ingram, Preslee           11 Chapman                56.97      59.94  
  5 Loder, McKenzie           11 Chapman              1:15.84    1:14.71  
 -- Johnson, Kate             11 YMCA                      NT         DQ  
 
Event 52  Boys 11-12 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
        RCSL:   37.70        1977 William Wells, BLOSSOMWOOD                   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Gilchrist, Eli            12 YMCA                   47.91      48.27  
  2 Shepard, Zander           11 YMCA                   49.43      50.81  
  3 Hvizda, James             11 YMCA                 1:01.43      58.39  
  4 Robinson, Sam             12 YMCA                   59.91   x1:05.55  
  5 Dixon, Noah               11 Chapman              1:41.91    1:16.87  
  6 Fratangelo, Gus           11 Chapman              1:21.71    1:24.46  
 
Event 53  Girls 13-14 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
        RCSL:   36.54   6/24/2009 Darby Mokry, MONTE SANO                      
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Pindera, Nadia            12 YMCA                      NT      55.42  
  2 Bhika, Eden               14 YMCA                   53.70      57.22  
  3 Prichard, Lilly           10 YMCA                      NT    1:06.32  
  4 Pitts, Olivia             14 Chapman              1:14.71    1:17.66  
 
Event 54  Boys 13-14 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
        RCSL:   32.62   6/20/2007 Tyler Kaliszak, JVRA                         
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Scully, Alistair          14 YMCA                   49.95      49.86  
  2 Weir, Walker              14 Chapman                53.31      55.40  
  3 Weir, Will                14 Chapman                56.75      57.35  
  4 Fratangelo, Cole          14 Chapman              1:03.03    1:01.88  
 
Event 55  Girls 15-17 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
        RCSL:   35.39        1985 Jana Korsch, CAMELOT                         
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bryant, Shelby            16 Chapman                48.53      49.04  
  2 White, Kaitlyn            15 Chapman                55.98      53.29  
  3 Oshiro, Kristina          16 YMCA                   53.02      55.20  
  4 Paulson, Tory             16 YMCA                      NT      56.22  
  5 Scully, Quinlyn           16 YMCA                   54.70    1:00.97  
  6 Murley, Jamie             15 Chapman                58.56    1:04.50  
 
Event 56  Boys 15-17 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
        RCSL:   30.23   6/30/2010 Tyler Kaliszak, JVRA                         
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lenoir, James             17 Chapman                41.57      41.22  
  2 Libby, Jonah              17 YMCA                      NT      43.94  
  3 Boucher, Mike             16 Chapman                52.05      56.50  
 
Event 57  Mixed 8 & Under 100 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
        RCSL:   1:15.47   6/13/2007 Blossomwood, BLOS                          
                         W.Kretzschmar, B.Thurman, R.Roberts, S.Cimino     
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Chapman Swim Team  'A'                            2:22.97    1:54.69  
     1) Hannah, Lucy W7                 2) Campbell, Shiloh M6            
     3) Lumpkin, Clayton M7             4) Malcomb, Aria W7               
  2 YMCA Seals  'A'                                   1:44.95    1:56.02  
     1) Reynolds, Charlie M8            2) Rass, Jacob M8                 
     3) Webster, Audrey W8              4) Harwell, Emme W8               
 -- YMCA Seals  'D'                                   2:31.21   X2:24.59  
     1) Havin, Scarlett W7              2) Harwell, Liam M8               
     3) Burkholder, Nicholas M8         4) Rush, Charotte W7              
 -- YMCA Seals  'C'                                   2:26.46   X2:30.03  
     1) Crook, Emelia W5                2) Webster, Davis M8              
     3) Leurck, Robert M7               4) Moran, Piper W8                
 -- YMCA Seals  'B'                                   2:35.41   X2:42.06  
     1) Hill, Ella W8                   2) Boykin, Maxwell M8             
     3) Brown, Kennedy W8               4) Quansah, Rhyan M7              
 
Event 59  Mixed 9-10 200 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
        RCSL:   2:19.00        1976 Piedmont                                   
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 YMCA Seals  'A'                                   2:51.15    3:05.68  
     1) Crook, Mark M9                  2) Wingate, Madison W10           
     3) Davis, Julian M9                4) Grant, Isabella W10            
 -- YMCA Seals  'C'                                   4:07.74   X3:34.19  
     1) Leurck, Ethan M10               2) Kinder, Kinsey W9              
     3) Harriger, Noah M9               4) Leurck, Emma W9                
 -- YMCA Seals  'D'                                   4:06.95   X4:12.59  
     1) Yocom, Evan M9                  2) Stringer, Shiloh W9            
     3) Rush, Elizabeth W9              4) Mikelson, Blake M10            
 -- YMCA Seals  'B'                                   4:10.36   X4:19.90  
     1) Prichard, Lilly W10             2) Percy, Colin M9                
     3) Bounds, Isbella W9              4) Dithmer, Jackson M9            
 
Event 61  Mixed 11-12 200 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
        RCSL:   2:02.96    6/6/2018 Jones Valley, JVRA                         
                         G Dougherty, H Amos. L Bedsole, W Neville         
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 YMCA Seals  'A'                                   2:33.31    2:42.68  
     1) Willingham, Crishawn M11        2) Sexton, Evan M12               
     3) Harwell, Sophie W11             4) Rush, Audrey W11               
  2 Chapman Swim Team  'A'                            3:44.79    3:31.22  
     1) Dixon, Noah M11                 2) Loder, McKenzie W11            
     3) Murley, Alyssa W12              4) Fratangelo, Gus M11            
 -- YMCA Seals  'D'                                   3:20.41   X3:16.12  
     1) Pindera, Nadia W12              2) Thornton, Thomas M11           
     3) Davis, Cleon M11                4) Carlock, Isabella W11          
 -- YMCA Seals  'B'                                   3:22.52   X3:16.63  
     1) Shepard, Zander M11             2) Samples, Caleb M12             
     3) McDavid, Leila W12              4) Dithmer, Aubrey W12            
 -- YMCA Seals  'C'                                   3:17.06   X3:16.65  
     1) Gilchrist, Eli M12              2) Johnson, Kate W11              
     3) Reynolds, Madeline W11          4) Percy, Brady M11               
 -- YMCA Seals  'E'                                   3:21.36   X3:28.44  
     1) Robinson, Sam M12               2) Hvizda, James M11              
     3) Havin, Elizabeth W11            4) Dithmer, Lily W11              
 
Event 63  Mixed 13-14 200 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
        RCSL:   1:54.67    6/5/2013 Byrd Spring                                
                         C Hui, M Northcutt, I Blasingame, S Vasquez       
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 YMCA Seals  'A'                                        NT    2:23.81  
     1) Baughn, Max M14                 2) Vasquez, Micah M14             
     3) Bhika, Eden W14                 4) Buechler, Lydia W12            
  2 Chapman Swim Team  'A'                            3:02.00    2:51.97  
     1) Bryant, Gatlin M14              2) Pitts, Olivia W14              
     3) Weir, Walker M14                4) Loder, McKenzie W11            
 
Event 65  Mixed 15-17 200 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
        RCSL:   1:51.84   6/28/2017 Sherwood Swim Team, SHER                   
                         K Mckey, M Holtcamp, E Rinehart, C Williams       
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Chapman Swim Team  'A'                            2:23.31    2:19.08  
     1) Boucher, Mike M16               2) Bryant, Shelby W16             
     3) Lenoir, James M17               4) White, Kaitlyn W15             
  2 YMCA Seals  'A'                                   2:42.06    2:29.87  
     1) Sexton, Cara W15                2) Libby, Jonah M17               
     3) Marsden, Joshua M17             4) Paulson, Tory W16              
 -- YMCA Seals  'B'                                   2:28.59   X3:11.34  
     1) Scully, Quinlyn W16             2) Scully, Maisy W17              
     3) Scully, Alistair M14            4) Scully, Sebastian M10          
 
Event 67  Girls 8 & Under 25 SC Meter Backstroke
===============================================================================
        RCSL:   18.88        1981 Lori Harrison, BYRD SPRING                   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hannah, Lucy               7 Chapman                29.86      29.91  
  2 Malcomb, Aria              7 Chapman                30.81      30.78  
  3 Moran, Piper               8 YMCA                      NT      36.99  
  4 Rush, Charotte             7 YMCA                   35.00      37.01  
  5 Malcomb, Myra              6 Chapman                40.24      41.88  
  6 Webster, Audrey            8 YMCA                   57.41      49.72  
 
Event 68  Boys 8 & Under 25 SC Meter Backstroke
===============================================================================
        RCSL:   19.25        1980 Elmer Hung, CAMELOT                          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Weisenberger, Andserson    7 YMCA                   32.69      33.56  
  2 Webster, Davis             8 YMCA                   33.54      35.63  
  3 Samples, Mathew            8 YMCA                   33.79      36.60  
  4 Lumpkin, Clayton           7 Chapman                44.60      45.75  
  5 Brown, Christopher         7 Chapman                55.44      55.90  
  6 Ingram, Jackson            7 Chapman              1:05.76    1:31.35  
 
Event 69  Girls 9-10 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
        RCSL:   36.88   6/29/2011 Regan Weakley, Stingrays                     
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Wingate, Madison          10 YMCA                   55.19      53.60  
  2 Kinder, Kinsey             9 YMCA                 1:03.17    1:00.00  
  3 Hoskins, Hannah            9 Chapman              1:11.65    1:03.34  
  4 Malcomb, Emilia            9 Chapman              1:05.28    1:03.85  
  5 Grant, Isabella           10 YMCA                 1:11.27    1:04.18  
  6 Hunt, Laura                9 Chapman              1:27.25    1:29.00  
 
Event 70  Boys 9-10 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
        RCSL:   36.47    6/3/2015 Riley Groves, Launchers                      
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Leurck, Ethan             10 YMCA                 1:17.70      58.41  
  2 Davis, Julian              9 YMCA                   57.31    1:00.53  
  3 Campbell, Casper          10 Chapman              1:11.47    1:10.94  
  4 Yocom, Evan                9 YMCA                 1:16.83    1:15.97  
 
Event 71  Girls 11-12 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
        RCSL:   33.17   6/22/2011 Sarah Margaret Cimino, BLOS                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Buechler, Lydia           12 YMCA                   44.49      42.97  
  2 Johnson, Kate             11 YMCA                   48.77      47.81  
  3 Ingram, Preslee           11 Chapman                51.84      56.97  
  4 Letson, Sophia            11 YMCA                      NT      57.25  
  5 Loder, McKenzie           11 Chapman              1:01.97    1:01.47  
 
Event 72  Boys 11-12 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
        RCSL:   27.10   6/29/2011 Chandler Espy, JVRA                          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Samples, Caleb            12 YMCA                   47.52      45.44  
  2 Robinson, Sam             12 YMCA                      NT    1:22.44  
  3 Dixon, Noah               11 Chapman              1:29.81    1:23.00  
  4 Kaleb, K                  11 Chapman                   NT    1:25.43  
 -- Sexton, Evan              12 YMCA                   43.28         DQ  
 
Event 73  Girls 13-14 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
        RCSL:   32.07        2000 E.C. Moore, BLOSSOMWOOD                      
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Pitts, Olivia             14 Chapman              1:14.48    1:13.39  
 
Event 74  Boys 13-14 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
        RCSL:   29.84   6/12/2019 Riley Groves, Launchers                      
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Baughn, Max               14 YMCA                   38.53      39.69  
  2 Bryant, Gatlin            14 Chapman                38.82      40.03  
  3 Fratangelo, Cole          14 Chapman                51.24      53.03  
  4 Weir, Will                14 Chapman                55.22      54.95  
  5 Bagwell, Taylor           14 YMCA                 1:00.77    1:01.25  
  6 Mikelson, Hunter          13 YMCA                      NT    2:42.94  
 
Event 75  Girls 15-17 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
        RCSL:   31.77    6/2/2016 Sarah Margaret Cimino, BLOS                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Sexton, Cara              15 YMCA                   37.20      39.83  
  2 Oshiro, Kristina          16 YMCA                   46.06      46.22  
  3 White, Kaitlyn            15 Chapman                53.48      48.94  
  4 Butler, Taylor            15 YMCA                   54.01      55.15  
 
Event 76  Boys 15-17 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
        RCSL:   27.68   6/22/2016 Daniel Orcutt, MCST                          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lenoir, James             17 Chapman                44.89      43.66  
  2 Boucher, Mike             16 Chapman                41.96      46.13  
 
Event 77  Girls 8 & Under 25 SC Meter Butterfly
===============================================================================
        RCSL:   18.16   6/29/2011 Claire Blasingame, BYRD                      
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Brown, Kennedy             8 YMCA                      NT      35.33  
  2 Price, Julia               6 YMCA                 1:01.05     J56.00  
  3 Willingham, Christina      7 YMCA                   46.62     J50.71  
  4 Malcomb, Vera              4 Chapman              1:28.62    1:24.25  
 
Event 78  Boys 8 & Under 25 SC Meter Butterfly
===============================================================================
        RCSL:   17.73   6/20/2018 Tyler Quadrini, Makos                        
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Reynolds, Charlie          8 YMCA                   34.75      37.01  
  2 Harwell, Liam              8 YMCA                   38.20     J38.44  
  3 Quansah, Rhyan             7 YMCA                   37.46     J37.18  
  4 Lumpkin, Clayton           7 Chapman                52.41      51.88  
  5 Campbell, Shiloh           6 Chapman                   NT   J1:04.44  
  6 Brown, Christopher         7 Chapman              1:02.48   J1:03.81  
 
Event 79  Girls 9-10 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
        RCSL:   34.42        1993 Margaret Hoelzer, JVRA                       
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Wingate, Madison          10 YMCA                   57.79      59.74  
  2 Grant, Isabella           10 YMCA                 1:01.89    1:04.72  
  3 Scully, Fiona              9 YMCA                 1:04.76    1:07.28  
  4 Hunt, Laura                9 Chapman              1:17.38    1:27.88  
  5 White, Nola                9 Chapman                   NT    1:37.72  
 -- Kinder, Kinsey             9 YMCA                      NT         DQ  
 
Event 80  Boys 9-10 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
        RCSL:   34.44        1984 Milo Crawford, SOUTHEAST YMCA                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Dithmer, Jackson           9 YMCA                 1:31.02    1:14.56  
  2 Yocom, Evan                9 YMCA                 1:24.33    1:46.51  
  3 Scully, Sebastian         10 YMCA                 1:28.27    1:47.06  
 
Event 81  Girls 11-12 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
        RCSL:   31.25   6/22/2011 Sarah Margaret Cimino, BLOS                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Johnson, Kate             11 YMCA                      NT      54.63  
  2 Murley, Alyssa            12 Chapman                52.17      54.87  
  3 Reynolds, Sarah           12 YMCA                 1:00.53    1:00.01  
 
Event 82  Boys 11-12 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
        RCSL:   30.68        2000 Josh Renegar, JVRA                           
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Willingham, Crishawn      11 YMCA                   44.43      46.24  
  2 Gilchrist, Eli            12 YMCA                   46.52      48.25  
  3 Thornton, Thomas          11 YMCA                      NT      57.53  
  4 Fratangelo, Gus           11 Chapman                   NT    1:30.47  
 
Event 83  Girls 13-14 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
        RCSL:   29.90   6/12/2013 Sarah Margaret Cimino, BLOS                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bhika, Eden               14 YMCA                   45.31      52.61  
 
Event 84  Boys 13-14 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
        RCSL:   28.21   6/12/2019 Riley Groves, Launchers                      
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bryant, Gatlin            14 Chapman                36.30      39.60  
  2 Vasquez, Micah            14 YMCA                   42.00      42.26  
  3 Weir, Walker              14 Chapman                46.28      52.86  
  4 Weir, Will                14 Chapman                53.15      54.78  
  5 Bagwell, Taylor           14 YMCA                 1:22.14    1:07.81  
  6 Mack, Frankie             14 YMCA                 1:07.71    1:20.10  
 
Event 85  Girls 15-17 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
        RCSL:   29.87   6/30/2010 Hannah Busk, LILY                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bryant, Shelby            16 Chapman                37.19      38.47  
  2 Scully, Quinlyn           16 YMCA                   37.67      45.03  
  3 Butler, Taylor            15 YMCA                   56.75      56.25  
  4 Murley, Jamie             15 Chapman                   NT      59.13  
 
Event 86  Boys 15-17 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
        RCSL:   26.97   6/22/2016 Daniel Orcutt, MCST                          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Libby, Jonah              17 YMCA                   38.65      40.91  
 
Event 87  Girls 8 & Under 100 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
        RCSL:   1:19.61        1981 Camelot                                    
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 YMCA Seals  'A'                                   1:49.32    2:06.62  
     1) Webster, Audrey 8               2) Moran, Piper 8                 
     3) Brown, Kennedy 8                4) Harwell, Emme 8                
  2 Chapman Swim Team  'A'                                 NT    2:43.28  
     1) Hannah, Lucy 7                  2) Malcomb, Aria 7                
     3) Malcomb, Myra 6                 4) Malcomb, Vera 4                
 -- YMCA Seals  'B'                                   2:32.17   X2:35.97  
     1) Grant, Emma 8                   2) Willingham, Christina 7        
     3) Hill, Ella 8                    4) Havin, Scarlett 7              
 -- YMCA Seals  'C'                                   2:33.28   X2:45.09  
     1) Rush, Charotte 7                2) Price, Julia 6                 
     3) Davis, Anna 6                   4) Crook, Emelia 5                
 
Event 88  Boys 8 & Under 100 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
        RCSL:   1:15.00        1972 Sherwood                                   
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 YMCA Seals  'A'                                   1:53.35    1:59.80  
     1) Reynolds, Charlie 8             2) Leurck, Robert 7               
     3) Quansah, Rhyan 7                4) Rass, Jacob 8                  
  2 Chapman Swim Team  'A'                            3:00.10    3:15.63  
     1) Lumpkin, Clayton 7              2) Campbell, Shiloh 6             
     3) Brown, Christopher 7            4) Orr, Collin 5                  
 -- YMCA Seals  'C'                                   2:32.05   X2:32.03  
     1) Weisenberger, Andserson 7       2) Webster, Davis 8               
     3) Harwell, Liam 8                 4) Boykin, Maxwell 8              
 -- YMCA Seals  'B'                                   2:37.71   x2:37.71  
     1) Scully, Griffin 7               2) Samples, Mathew 8              
     3) Mikelson, Parker 7              4) Burkholder, Nicholas 8         
 
Event 89  Girls 9-10 200 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
        RCSL:   2:27.47        1982 Byrd Spring                                
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
 -- YMCA Seals  'C'                                        NT         x   
 -- YMCA Seals  'B'                                   4:10.84         x   
     1) Kinder, Kinsey 9                2) Leurck, Emma 9                 
     3) Rush, Elizabeth 9               4) Stringer, Shiloh 9             
 
Event 90  Boys 9-10 200 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
        RCSL:   2:21.53        1997 Jones Valley                               
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
 -- YMCA Seals  'B'                                   4:15.34         x   
     1) Scully, Sebastian 10            2) Harriger, Noah 9               
     3) Mikelson, Blake 10              4) Yocom, Evan 9                  
 
Event 91  Girls 11-12 200 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
        RCSL:   2:05.71   6/20/2012 Mtn Springs Stingrays                      
                         R Weakley, M Garding, G Brandon, D Campbell       
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
 -- YMCA Seals  'C'                                   3:10.51         x   
     1) Letson, Sophia 11               2) Havin, Elizabeth 11            
     3) Carlock, Isabella 11            4) Alford, Anna Kate 12           
 -- YMCA Seals  'D'                                   3:13.84         x   
     1) Burkholder, Clara 12            2) Duke, Maggie 11                
     3) Dithmer, Lily 11                4) Reynolds, Sarah 12             
 -- YMCA Seals  'B'                                   3:13.45         x   
     1) McDavid, Leila 12               2) Pindera, Nadia 12              
     3) Johnson, Kate 11                4) Killian, Lilly 12              
 
Event 92  Boys 11-12 200 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
        RCSL:   2:05.19        1999 Jones Valley                               
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
 -- YMCA Seals  'B'                                   3:07.12         x   
     1) Thornton, Thomas 11             2) Davis, Cleon 11                
     3) Hvizda, James 11                4) Shepard, Zander 11             
 -- Chapman Swim Team  'B'                                 NT         x   
 
Event 94  Boys 13-14 200 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
        RCSL:   1:56.72    6/6/2018 Jones Valley, JVRA                         
                         C Patz, C Strankman, A Shepherd, R Hamilton       
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
 -- YMCA Seals  'B'                                   2:50.83         x   
     1) Mack, Frankie 14                2) Robinson, Ben 14               
     3) Mikelson, Hunter 13             4) Percy, Brady 11                
 
Event 95  Girls 15-17 200 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
        RCSL:   1:56.20   6/29/2016 Mountain Springs, MTSP                     
                         D Campbell, H York, M Garding, R Weakley          
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
 -- YMCA Seals  'B'                                   2:39.07         x   
     1) Scully, Maisy 17                2) Scully, Quinlyn 16             
     3) Scully, Tatum 11                4) Scully, Fiona 9                

 

 
 

Web Design by:
MerchantWorks, Inc.


Copyright 2004-2019 - Rocket City Swim League, PO Box 10052, Huntsville, AL 35801
info@swimrcsl.org