Home
2022 Meets
2021 Meets
Archive & Records
Forms & Documents
Officiating
Member Pools
Board & Minutes
About RCSL

Meet Results / Record Listing

(Meters Time = Yards Time x 1.11 ----- Yards Time = Meters Time / 1.11)



Licensed to RCSL Swimming Champ. Meet
                                   HY-TEK's MEET MANAGER 7.0 6/26/2022 01:54 PM
                 2022 RCSL RSAL vs CHAP -Yards WK3 - 6/15/2022                 
                                    Results                                    
 
Event 1  Girls 8 & Under 100 Yard Medley Relay
===============================================================================
    SC Yards:   1:13.47        1981 Whitesburg                                 
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 REDSTONE ARSENAL LAUNCHERS  'A'                   3:00.31    3:06.34  
     1) Koprowski, Cali G 7             2) Koprowski, Kinsey E 8          
     3) Boman, Kylah E 7                4) Yonk, Addison J 8              
 
Event 2  Boys 8 & Under 100 Yard Medley Relay
===============================================================================
    SC Yards:   1:16.31        1982 Whitesburg                                 
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 REDSTONE ARSENAL LAUNCHERS  'A'                   2:12.70    2:16.06  
     1) Mitchell, Knox J 7              2) Harness, George A 8            
     3) Fleming, Zander T 8             4) Barber, Caleb M 6              
  2 CHAPMAN SWIM TEAM  'A'                                 NT    2:26.39  
     1) Mcbride, Blake 7                2) Slone, Jordan 7                
     3) Roberts, Jayden 8               4) Hunt, Ethan 5                  
 
Event 3  Girls 9-10 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    SC Yards:   2:17.35        1998 Piedmont                                   
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 REDSTONE ARSENAL LAUNCHERS  'A'                   3:49.89    3:48.69  
     1) Rogers, Evelyn E 9              2) Harness, Anne Marie M 10       
     3) Jones, Lily A 10                4) Yonk, Bailey R 10              
 -- CHAPMAN SWIM TEAM  'A'                                 NT         DQ  
     1) Hunt, Carlie 10                 2) Hunt, Peyton 8                 
     3) Hanna, Lucy 10                  4) Lee, Stella 9                  
 
Event 4  Boys 9-10 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    SC Yards:   2:15.90        1997 Jones Valley                               
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 CHAPMAN SWIM TEAM  'A'                                 NT    3:44.92  
     1) Mcbride, Carson 10              2) Lumpkin, Clayton 10            
     3) Madsen, Phillip 9               4) Bumgarner, Blaise 9            
 
Event 5  Girls 11-12 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    SC Yards:   2:05.19        1999 Piedmont                                   
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 CHAPMAN SWIM TEAM  'A'                                 NT    2:37.08  
     1) Lee, Sophie 12                  2) Scully, Fiona 12               
     3) Bumgarner, Reese 12             4) Dial, Violet 12                
  2 REDSTONE ARSENAL LAUNCHERS  'A'                   3:36.44    3:35.51  
     1) Mullins, Chloe E 12             2) Zabel, Hannah M 12             
     3) Sandidge, Mayson L 12           4) Vazquez-Franklin, Valentina z 1
 
Event 6  Boys 11-12 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    SC Yards:   2:07.29        1999 Jones Valley, Johns Valley                 
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 REDSTONE ARSENAL LAUNCHERS  'A'                   3:05.25    3:05.29  
     1) Wallin, David M 11              2) Groves, William E 10           
     3) Groves, James A 12              4) Mitchell, Kannon D 9           
  2 CHAPMAN SWIM TEAM  'A'                                 NT    3:43.07  
     1) Samples, Matthew 11             2) Madsen, Nathan 12              
     3) Campbell, Shiloh 9              4) Hill, Zander 11                
 
Event 7  Girls 13-14 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    SC Yards:   2:01.47   6/17/2014 Piedmont, PIED                             
                         A Monk, A Schloss, M Monk, C Strankman            
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 CHAPMAN SWIM TEAM  'A'                                 NT    2:29.79  
     1) Bumgarner, Briley 14            2) Buechler, Lydia 14             
     3) Scully, Tatum 14                4) Hill, Olivia 11                
 
Event 8  Boys 13-14 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    SC Yards:   1:52.79   6/24/2015 Piedmont Piranhas, PIED                    
                         C Chance, A Nurre, E Wan, B Werth                 
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 CHAPMAN SWIM TEAM  'A'                                 NT    2:57.09  
     1) Lee, Salem 14                   2) Campbell, Casper 13            
     3) Scully, Sebastian 13            4) Vocom, Evan 12                 
 
Event 9  Girls 15-17 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    SC Yards:   1:54.20    7/3/2019 Blossomwood Swim Team, Blossomwood         
                         M Yates, C Blasingame, V Graves, J Krichev        
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 REDSTONE ARSENAL LAUNCHERS  'A'                   2:16.33    2:17.81  
     1) Groves, Brooke T 15             2) Wical, Bianca S 14             
     3) Wical, Alexia E 16              4) Wallin, Sarah E 15             
 
Event 10  Boys 15-17 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    SC Yards:   1:42.31   6/29/2016 Piedmont Piranhas                          
                         C Chance, A Nurre, A Smith, C Overbeek            
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 REDSTONE ARSENAL LAUNCHERS  'A'                   2:27.53    2:20.70  
     1) Hamilton, Robert W 16           2) Smith, Vladimir W 15           
     3) Groves, Riley T 17              4) Hamilton, Tyler J 15           
 
Event 11  Girls 6 & Under 25 Yard Freestyle
===============================================================================
    SC Yards:   17.98        1998 Beth Anne Ashcraft, Whitesburg               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Koprowski, Sophie M        5 RSAL                   53.65      45.70  
  2 Gil, Gemma                 5 RSAL                 1:01.41      48.23  
  3 Scully, Esme               6 CHAPMAN              1:19.89      56.60  
  4 Moore, Charlotte K         6 RSAL                      NT      58.89  
  5 Keyser, Avery              6 CHAPMAN              1:24.85    1:27.11  
 
Event 14  Boys 6 & Under 25 Yard Freestyle
===============================================================================
    SC Yards:   16.34        1999 Lucas Marin, Hampton Cove                    
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hunt, Ethan                5 CHAPMAN                31.49      28.73  
  2 Barber, Caleb M            6 RSAL                   47.01      53.26  
  3 Rogers, Will J             5 RSAL                   47.73      57.97  
  4 Cloar, Owen R              6 RSAL                   51.37      59.68  
 
Event 17  Girls 8 & Under 25 Yard Freestyle
===============================================================================
    SC Yards:   14.45        1981 Katherine Rhodes, Piedmont                   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hunt, Peyton               8 CHAPMAN                18.81      17.36  
  2 Yonk, Addison J            8 RSAL                   40.02      33.35  
  3 Cloar, Piper R             7 RSAL                   53.30      45.69  
  4 Koprowski, Cali G          7 RSAL                   45.07      45.77  
 
Event 19  Girls 8 & Under 25 Yard Freestyle Exhibition
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
 -- Koprowski, Kinsey E        8 RSAL                      NT     X40.01  
 -- Moore, Natalie R           8 RSAL                      NT     X44.40  
 -- Fields, Eden R             6 RSAL                      NT     X50.49  
 -- Rogers, Alice A            7 RSAL                 1:00.50   X1:09.17  
 -- Groves, Anne M             5 RSAL                      NT   X1:59.99  
 
Event 20  Boys 8 & Under 25 Yard Freestyle
===============================================================================
    SC Yards:   13.74        1979 David Allen, Whitesburg                      
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Fleming, Zander T          8 RSAL                   16.52      17.94  
  2 Roberts, Jayden            8 CHAPMAN                   NT      22.23  
  3 Slone, Jordan              7 CHAPMAN                28.90      26.11  
  4 Mitchell, Knox J           7 RSAL                   30.59      31.28  
  5 Caldwell, Jeffrey G        7 RSAL                      NT      35.37  
  6 White, Jacob               7 CHAPMAN                47.29      43.79  
 
Event 23  Girls 9-10 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    SC Yards:   27.19    6/8/2011 Regan Weakley, Stingrays                     
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Harness, Anne Marie M     10 RSAL                   33.08      33.00  
  2 Hanna, Lucy               10 CHAPMAN                37.38      34.26  
  3 Hunt, Carlie              10 CHAPMAN                41.32      39.81  
  4 Lee, Stella                9 CHAPMAN                   NT      46.91  
  5 Hamilton, Emberley E       9 RSAL                 1:08.03      55.66  
  6 Yonk, Bailey R            10 RSAL                 1:13.47      59.52  
 
Event 25  Girls 9-10 50 Yard Freestyle Exhibition
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
 -- Anderson, Kira M           9 RSAL                      NT   X1:01.68  
 -- Caldwell, Giavanna E      10 RSAL                      NT   X1:13.03  
 -- Rogers, Evelyn E           9 RSAL                 1:28.91   X1:26.07  
 
Event 26  Boys 9-10 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    SC Yards:   27.61        1981 David Allen, Whitesburg                      
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Madsen, Phillip            9 CHAPMAN                   NT      40.10  
  2 Mcbride, Carson           10 CHAPMAN                49.81      41.16  
  3 Smith, Tristen            10 CHAPMAN                   NT      44.18  
  4 Mitchell, Kannon D         9 RSAL                   56.69      59.93  
  5 Mitchell, Robert C        10 RSAL                 1:06.61    1:04.22  
 
Event 29  Girls 11-12 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    SC Yards:   25.37   6/26/2013 Regan Weakley, MTSP                          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Scully, Fiona             12 CHAPMAN                30.50      31.09  
  2 Bumgarner, Reese          12 CHAPMAN                32.38      31.35  
  3 Hamilton, Cambria A       11 RSAL                      NT      42.10  
  4 Dial, Violet              12 CHAPMAN                   NT      42.68  
  5 Zabel, Hannah M           12 RSAL                      NT      46.07  
  6 Vazquez-Franklin, Valent  11 RSAL                   55.85      55.76  
 
Event 31  Girls 11-12 50 Yard Freestyle Exhibition
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
 -- Pierce, Natalie A         12 RSAL                   50.65     X47.39  
 
Event 32  Boys 11-12 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    SC Yards:   25.20        1976 Keating Johns, Jones Valley                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Madsen, Nathan            12 CHAPMAN                57.98      33.92  
  2 Wallin, David M           11 RSAL                   45.19      45.87  
  3 Samples, Matthew          11 CHAPMAN              1:03.54      48.06  
  4 Hill, Zander              11 CHAPMAN                   NT      57.44  
 
Event 35  Girls 13-14 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    SC Yards:   24.62   6/25/2014 Regan Weakley, MTSP                          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Scully, Tatum             14 CHAPMAN                28.41      28.16  
  2 Wical, Bianca S           14 RSAL                   28.57      28.21  
  3 Buechler, Lydia           14 CHAPMAN                29.68      29.14  
  4 Bumgarner, Briley         14 CHAPMAN                32.43      33.05  
  5 Lady, Monica G            14 RSAL                   34.44      34.40  
 
Event 38  Boys 13-14 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    SC Yards:   23.27        1979 Chris McCool, Piedmont                       
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Nguyen, Andrew H          13 RSAL                   30.50      29.94  
  2 Lee, Salem                14 CHAPMAN                   NT      30.30  
  3 Scully, Sebastian         13 CHAPMAN                36.68      34.25  
  4 Campbell, Casper          13 CHAPMAN                36.59      37.05  
 
Event 41  Girls 15-17 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    SC Yards:   24.64    6/8/2016 Sarah Margaret Cimino, Blossomwood           
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Wical, Alexia E           16 RSAL                   27.88      27.94  
  2 Groves, Brooke T          15 RSAL                   34.26      33.37  
  3 Wallin, Sarah E           15 RSAL                   36.02      36.53  
  4 Pitts, Olivia             17 CHAPMAN                42.93      43.52  
 
Event 44  Boys 15-17 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    SC Yards:   21.69   6/22/2016 Cade Overbeek, PIED                          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Scully, Alistair          17 CHAPMAN                26.89      26.88  
  2 Samples, Caleb            15 CHAPMAN                31.02      30.47  
  3 Smith, Vladimir W         15 RSAL                   31.06      31.07  
  4 Hamilton, Robert W        16 RSAL                      NT      36.38  
  5 Williams, Spencer         15 CHAPMAN                40.74      42.60  
  6 Taylor, Mekhi C           15 RSAL                      NT      53.93  
 
Event 47  Girls 8 & Under 25 Yard Breaststroke
===============================================================================
    SC Yards:   18.65        1984 Katherine Rhodes, Piedmont                   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hunt, Peyton               8 CHAPMAN                32.41      28.79  
  2 Scully, Windsor            8 CHAPMAN                   NT      30.45  
  3 Boman, Kylah E             7 RSAL                   53.28      42.39  
  4 Yonk, Addison J            8 RSAL                      NT      42.98  
  5 Rogers, Alice A            7 RSAL                   59.12    1:08.57  
 
Event 48  Boys 8 & Under 25 Yard Breaststroke
===============================================================================
    SC Yards:   17.41        1997 Brian Chan, Randolph                         
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Harness, George A          8 RSAL                   25.28      25.96  
  2 Fleming, Zander T          8 RSAL                   25.91      27.48  
  3 Slone, Jordan              7 CHAPMAN                38.06     J34.96  
  4 Mcbride, Blake             7 CHAPMAN                   NT     J34.92  
  5 Barber, Caleb M            6 RSAL                      NT    1:02.73  
  6 White, Jacob               7 CHAPMAN              1:28.45    1:05.35  
 
Event 49  Girls 9-10 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    SC Yards:   35.62   6/29/2011 Alison Hu, WHBG                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Jones, Lily A             10 RSAL                   44.20      46.66  
  2 Harness, Anne Marie M     10 RSAL                   48.54      47.73  
  3 Hunt, Carlie              10 CHAPMAN                59.77      58.34  
  4 Lee, Stella                9 CHAPMAN                   NT    1:14.05  
 -- Anderson, Kira M           9 RSAL                      NT         DQ  
 
Event 50  Boys 9-10 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    SC Yards:   36.72        1999 Brian Chan, Jones Valley                     
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Groves, William E         10 RSAL                   48.53      47.95  
  2 Bumgarner, Blaise          9 CHAPMAN                   NT    1:15.15  
  3 Mitchell, Kannon D         9 RSAL                      NT    1:20.32  
  4 Scully, Griffin           10 CHAPMAN                   NT    1:27.80  
 -- Lumpkin, Clayton          10 CHAPMAN              1:04.61         DQ  
 
Event 51  Girls 11-12 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    SC Yards:   33.44        1981 Jana Korsch, Camelot                         
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Scully, Fiona             12 CHAPMAN                40.07      40.33  
  2 Mullins, Chloe E          12 RSAL                   52.18      50.23  
  3 Sandidge, Mayson L        12 RSAL                   52.03      51.31  
  4 Hunt, Laura               12 CHAPMAN                   NT      52.22  
  5 White, Nola               12 CHAPMAN              1:04.86    1:05.54  
  6 Hamilton, Cambria A       11 RSAL                      NT    1:16.97  
 
Event 52  Boys 11-12 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    SC Yards:   32.09   6/16/2021 Walt Cooper, WHBG                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Groves, James A           12 RSAL                      NT      41.16  
  2 Madsen, Nathan            12 CHAPMAN                   NT      56.58  
  3 Vocom, Evan               12 CHAPMAN              1:08.72      59.74  
 
Event 53  Girls 13-14 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    SC Yards:   32.17    7/3/2012 Jesse Sabio, JVRA                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Wical, Bianca S           14 RSAL                   35.20      34.75  
  2 Buechler, Lydia           14 CHAPMAN                40.28      36.70  
  3 Lady, Monica G            14 RSAL                      NT      44.01  
 
Event 54  Boys 13-14 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    SC Yards:   29.37   6/22/2016 Alexander Nurre, PIED                        
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Nguyen, Andrew H          13 RSAL                   39.71      38.07  
  2 Scully, Sebastian         13 CHAPMAN                49.69      46.32  
  3 Campbell, Casper          13 CHAPMAN                50.73      50.25  
 
Event 55  Girls 15-17 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    SC Yards:   31.68        1986 Jana Korsch, Camelot                         
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Groves, Brooke T          15 RSAL                   44.10      44.09  
  2 Pitts, Olivia             17 CHAPMAN              1:05.97      59.64  
 
Event 56  Boys 15-17 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    SC Yards:   27.72    6/2/2010 Cameron Conners, GREN                        
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Groves, Riley T           17 RSAL                      NT      30.59  
  2 Smith, Vladimir W         15 RSAL                   40.88      38.05  
  3 Scully, Alistair          17 CHAPMAN                42.79      39.02  
 
Event 57  Mixed 8 & Under 100 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    SC Yards:   1:05.41   6/27/2007 Blossomwood, BLOS                          
                         W Kretzchmar,B Thurman,R Roberts, S Cimino        
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 CHAPMAN SWIM TEAM  'A'                            1:44.72    1:44.41  
     1) Scully, Windsor W8              2) Mcbride, Blake M7              
     3) Slone, Jordan M7                4) Hunt, Peyton W8                
  2 REDSTONE ARSENAL LAUNCHERS  'A'                   1:57.87    1:51.17  
     1) Harness, George A M8            2) Yonk, Addison J W8             
     3) Boman, Kylah E W7               4) Fleming, Zander T M8           
 -- REDSTONE ARSENAL LAUNCHERS  'B'                        NT   X3:10.74  
     1) Koprowski, Cali G W7            2) Cloar, Piper R W7              
     3) Barber, Caleb M M6              4) Mitchell, Knox J M7            
 -- CHAPMAN SWIM TEAM  'B'                                 NT   X3:21.87  
     1) Scully, Esme W6                 2) Rankin, Mac M6                 
     3) White, Jacob M7                 4) Rankin, Marin W7               
 -- REDSTONE ARSENAL LAUNCHERS  'C'                        NT   X4:13.69  
     1) Cloar, Owen R M6                2) Rogers, Alice A W7             
     3) Koprowski, Sophie M W5          4) Rogers, Will J M5              
 
Event 59  Mixed 9-10 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    SC Yards:   2:00.27        1983 Southeast YMCA                             
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 REDSTONE ARSENAL LAUNCHERS  'A'                   2:43.50    2:39.18  
     1) Groves, William E M10           2) Jones, Lily A W10              
     3) Mitchell, Kannon D M9           4) Harness, Anne Marie M W10      
  2 CHAPMAN SWIM TEAM  'A'                            2:55.13    2:39.20  
     1) Hunt, Carlie W10                2) Campbell, Shiloh M9            
     3) Mcbride, Carson M10             4) Hanna, Lucy W10                
 
Event 61  Mixed 11-12 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    SC Yards:   1:50.42   6/18/2014 Piedmont Piranhas, Piedmont                
                         E Wan, A Schloss, A Nurre, M Monk                 
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 CHAPMAN SWIM TEAM  'A'                                 NT    2:23.27  
     1) Bumgarner, Reese W12            2) Madsen, Nathan M12             
     3) Vocom, Evan M12                 4) Lee, Sophie W12                
  2 REDSTONE ARSENAL LAUNCHERS  'A'                   2:47.45    2:34.12  
     1) Wallin, David M M11             2) Mullins, Chloe E W12           
     3) Sandidge, Mayson L W12          4) Groves, James A M12            
 
Event 63  Mixed 13-14 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    SC Yards:   1:42.31   6/12/2013 BYRD                                       
                         C Hui, M Northcutt, I Blasingame, S Vasquez       
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 CHAPMAN SWIM TEAM  'A'                                 NT    2:10.44  
     1) Scully, Tatum W14               2) Scully, Sebastian M13          
     3) Campbell, Casper M13            4) Buechler, Lydia W14            
  2 REDSTONE ARSENAL LAUNCHERS  'A'                   2:25.72    2:17.50  
     1) Nguyen, Andrew H M13            2) Lady, Monica G W14             
     3) Castro, Jacob D M14             4) Wical, Bianca S W14            
 
Event 65  Mixed 15-17 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    SC Yards:   1:37.63    7/3/2019 JVRA                                       
                         C Barraza, C Patz, R Hamilton, C Bledsoe          
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 REDSTONE ARSENAL LAUNCHERS  'A'                        NT    1:57.49  
     1) Wical, Alexia E W16             2) Groves, Brooke T W15           
     3) Smith, Vladimir W M15           4) Groves, Riley T M17            
  2 CHAPMAN SWIM TEAM  'A'                                 NT    2:14.67  
     1) Hoskins, Heidi W16              2) Samples, Caleb M15             
     3) Pitts, Olivia W17               4) Scully, Alistair M17           
 
Event 67  Girls 8 & Under 25 Yard Backstroke
===============================================================================
    SC Yards:   17.71        1981 Lori Harrison, Byrd Spring                   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hunt, Peyton               8 CHAPMAN                24.36      23.89  
  2 Scully, Windsor            8 CHAPMAN                27.99      24.23  
  3 Koprowski, Kinsey E        8 RSAL                 1:57.87      33.58  
  4 Moore, Natalie R           8 RSAL                      NT      42.94  
  5 Cloar, Piper R             7 RSAL                   49.47      50.20  
  6 Scully, Esme               6 CHAPMAN                   NT    1:46.89  
 
Event 68  Boys 8 & Under 25 Yard Backstroke
===============================================================================
    SC Yards:   16.41   6/19/2013 Riley T. Groves, RSAL                        
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Fleming, Zander T          8 RSAL                   19.49      19.66  
  2 Harness, George A          8 RSAL                   22.57      21.79  
  3 Roberts, Jayden            8 CHAPMAN                   NT      25.83  
  4 Slone, Jordan              7 CHAPMAN                39.90      38.55  
  5 Mitchell, Knox J           7 RSAL                   40.97      39.97  
  6 Mcbride, Blake             7 CHAPMAN                   NT      46.42  
 
Event 69  Girls 9-10 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    SC Yards:   32.29    7/3/2012 Mary Beth Monk, Piedmont                     
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Jones, Lily A             10 RSAL                   40.06      39.86  
  2 Hanna, Lucy               10 CHAPMAN                52.81      49.11  
  3 Hunt, Carlie              10 CHAPMAN                56.31      53.20  
  4 Hamilton, Emberley E       9 RSAL                      NT      58.62  
  5 Lee, Stella                9 CHAPMAN                   NT      59.71  
  6 Rogers, Evelyn E           9 RSAL                 1:15.13    1:23.86  
 
Event 70  Boys 9-10 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    SC Yards:   32.21   6/17/2015 Riley T Groves, Launchers                    
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Groves, William E         10 RSAL                   41.51      41.74  
  2 Campbell, Shiloh           9 CHAPMAN              1:02.61      53.35  
  3 Mcbride, Carson           10 CHAPMAN                   NT      56.03  
  4 Mitchell, Robert C        10 RSAL                      NT    1:05.32  
  5 Reese, Parker             10 CHAPMAN              1:20.07    1:13.91  
  6 Mitchell, Kannon D         9 RSAL                 1:11.71    1:15.19  
 
Event 71  Girls 11-12 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    SC Yards:   29.44   6/12/2013 Regan Weakley, MTSP                          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bumgarner, Reese          12 CHAPMAN                   NT      37.23  
  2 Lee, Sophie               12 CHAPMAN                   NT      42.24  
  3 Sandidge, Mayson L        12 RSAL                   48.99      46.16  
  4 Mullins, Chloe E          12 RSAL                   48.00      49.54  
  5 Williams, Cameron         12 CHAPMAN                   NT      57.82  
  6 Hamilton, Cambria A       11 RSAL                      NT    1:05.84  
 
Event 72  Boys 11-12 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    SC Yards:   28.40   5/31/2017 Riley T Groves, Launchers                    
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Groves, James A           12 RSAL                   31.75      31.74  
  2 Vocom, Evan               12 CHAPMAN                50.22      49.74  
  3 Wallin, David M           11 RSAL                   55.40      49.89  
  4 Samples, Matthew          11 CHAPMAN              1:03.06      57.79  
  5 Hill, Zander              11 CHAPMAN              1:17.45    1:05.96  
 
Event 73  Girls 13-14 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    SC Yards:   28.57   6/19/2013 Sarah Margaret Cimino, BLOS                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Scully, Tatum             14 CHAPMAN                34.24      33.92  
  2 Bumgarner, Briley         14 CHAPMAN                39.75      37.79  
  3 Lady, Monica G            14 RSAL                      NT      41.94  
 
Event 74  Boys 13-14 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    SC Yards:   25.83   6/30/2021 Luke Bedsole, JVRA                           
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Nguyen, Andrew H          13 RSAL                   38.15      37.46  
  2 Lee, Salem                14 CHAPMAN                   NT      39.46  
  3 Campbell, Casper          13 CHAPMAN                   NT      48.56  
  4 Castro, Jacob D           14 RSAL                 1:12.72    1:03.78  
 
Event 75  Girls 15-17 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    SC Yards:   27.09   6/22/2016 Sarah Margaret Cimino, Blossomwood           
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Wical, Alexia E           16 RSAL                   29.98      30.12  
  2 Wallin, Sarah E           15 RSAL                   50.89      50.90  
  3 LaRose, Olivia            17 CHAPMAN                   NT      59.28  
 
Event 76  Boys 15-17 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    SC Yards:   24.50        1983 Mark Shelton, Whitesburg                     
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Groves, Riley T           17 RSAL                   25.59      27.49  
  2 Hamilton, Tyler J         15 RSAL                   50.41      47.27  
  3 Williams, Spencer         15 CHAPMAN              1:11.54    1:07.97  
 -- Hamilton, Robert W        16 RSAL                   44.50         DQ  
 
Event 77  Girls 8 & Under 25 Yard Butterfly
===============================================================================
    SC Yards:   16.07   6/30/2021 Gabrielle Beauchamp, Blossomwood             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Scully, Windsor            8 CHAPMAN                34.76      28.41  
 -- Boman, Kylah E             7 RSAL                   44.80         DQ  
 
Event 78  Boys 8 & Under 25 Yard Butterfly
===============================================================================
    SC Yards:   15.83   6/12/2013 Riley T. Groves, RSAL                        
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Harness, George A          8 RSAL                   25.03      23.80  
  2 Roberts, Jayden            8 CHAPMAN                   NT      28.69  
  3 Mcbride, Blake             7 CHAPMAN                   NT      43.57  
 -- Barber, Caleb M            6 RSAL                 1:13.66         DQ  
 -- Hunt, Ethan                5 CHAPMAN                   NT         DQ  
 
Event 79  Girls 9-10 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    SC Yards:   29.91    6/8/2011 Devin Campbell, Stingrays                    
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Jones, Lily A             10 RSAL                   38.19      38.30  
  2 Harness, Anne Marie M     10 RSAL                   46.21      46.43  
  3 Hanna, Lucy               10 CHAPMAN                   NT      52.16  
 
Event 80  Boys 9-10 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    SC Yards:   30.53   6/27/2007 Chandler Espy, JVRA                          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Groves, William E         10 RSAL                   38.55      38.40  
  2 Campbell, Shiloh           9 CHAPMAN              1:04.41      57.52  
  3 Smith, Tristen            10 CHAPMAN                   NT    1:17.52  
 -- Madsen, Phillip            9 CHAPMAN                   NT         DQ  
 
Event 81  Girls 11-12 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    SC Yards:   27.88   6/29/2011 Sarah Margaret Cimino, BLOS                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bumgarner, Reese          12 CHAPMAN                32.96      34.06  
  2 Scully, Fiona             12 CHAPMAN                   NT      34.07  
  3 Lee, Sophie               12 CHAPMAN                   NT      44.14  
 -- Sandidge, Mayson L        12 RSAL                   53.10         DQ  
 
Event 82  Boys 11-12 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    SC Yards:   27.85    7/3/2018 Bradford Johnson, GREN                       
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Groves, James A           12 RSAL                   31.04      31.19  
  2 Madsen, Nathan            12 CHAPMAN                   NT      45.20  
 -- Hill, Zander              11 CHAPMAN                   NT         DQ  
 
Event 83  Girls 13-14 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    SC Yards:   26.55   6/26/2013 Sarah Margaret Cimino, Blossomwood           
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Scully, Tatum             14 CHAPMAN                31.87      30.17  
  2 Wical, Bianca S           14 RSAL                   31.47      30.57  
  3 Buechler, Lydia           14 CHAPMAN                35.61      33.57  
  4 Bumgarner, Briley         14 CHAPMAN                42.59      38.18  
 
Event 84  Boys 13-14 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    SC Yards:   25.37    6/5/2019 Riley T Groves, Launchers                    
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lee, Salem                14 CHAPMAN                   NT      39.84  
  2 Scully, Sebastian         13 CHAPMAN                52.39      46.40  
 
Event 85  Girls 15-17 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    SC Yards:   26.44   6/22/2016 Sarah Margaret Cimino, Blossomwood           
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Wical, Alexia E           16 RSAL                   29.47      29.31  
  2 Groves, Brooke T          15 RSAL                      NT      37.08  
  3 Wallin, Sarah E           15 RSAL                   50.29      48.23  
 
Event 86  Boys 15-17 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    SC Yards:   23.52   6/18/2014 Zach S Harting, Launchers                    
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Groves, Riley T           17 RSAL                   25.18      25.40  
  2 Scully, Alistair          17 CHAPMAN                35.27      33.67  
  3 Samples, Caleb            15 CHAPMAN                35.20      35.08  
  4 Smith, Vladimir W         15 RSAL                   41.09      45.35  
 
Event 87  Girls 8 & Under 100 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    SC Yards:   1:09.30        1981 Whitesburg                                 
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 REDSTONE ARSENAL LAUNCHERS  'A'                   2:50.92    2:53.08  
     1) Yonk, Addison J 8               2) Cloar, Piper R 7               
     3) Koprowski, Cali G 7             4) Boman, Kylah E 7               
 -- REDSTONE ARSENAL LAUNCHERS  'B'                   3:50.02   X4:07.68  
     1) Moore, Natalie R 8              2) Gil, Gemma 5                   
     3) Rogers, Alice A 7               4) Koprowski, Sophie M 5          
 
Event 88  Boys 8 & Under 100 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    SC Yards:   1:06.64        1995 Jones Valley                               
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 CHAPMAN SWIM TEAM  'A'                                 NT    1:56.41  
     1) Hunt, Ethan 5                   2) Roberts, Jayden 8              
     3) Slone, Jordan 7                 4) Mcbride, Blake 7               
  2 REDSTONE ARSENAL LAUNCHERS  'A'                   1:52.58    3:11.64  
     1) Barber, Caleb M 6               2) Caldwell, Jeffrey G 7          
     3) Cloar, Owen R 6                 4) Mitchell, Knox J 7             
 
Event 89  Girls 9-10 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    SC Yards:   2:06.90        1997 Randolph                                   
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 CHAPMAN SWIM TEAM  'A'                                 NT    2:48.66  
     1) Hunt, Carlie 10                 2) Hunt, Peyton 8                 
     3) Lee, Stella 9                   4) Hanna, Lucy 10                 
  2 REDSTONE ARSENAL LAUNCHERS  'A'                   3:28.48    3:01.63  
     1) Jones, Lily A 10                2) Yonk, Bailey R 10              
     3) Hamilton, Emberley E 9          4) Harness, Anne Marie M 10       
 
Event 90  Boys 9-10 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    SC Yards:   2:07.81        1997 Jones Valley                               
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 CHAPMAN SWIM TEAM  'A'                                 NT    2:56.02  
     1) Mcbride, Carson 10              2) Madsen, Phillip 9              
     3) Smith, Tristen 10               4) Campbell, Shiloh 9             
  2 REDSTONE ARSENAL LAUNCHERS  'A'                        NT    2:59.57  
     1) Fleming, Zander T 8             2) Mitchell, Kannon D 9           
     3) Harness, George A 8             4) Groves, William E 10           
 
Event 91  Girls 11-12 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    SC Yards:   1:52.81   6/13/2012 Mountain Springs Swim Team                 
                         D Campbell, G Brandon, M Garding, R Weakley       
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 CHAPMAN SWIM TEAM  'A'                                 NT    2:24.67  
     1) Bumgarner, Reese 12             2) Hunt, Laura 12                 
     3) Lee, Sophie 12                  4) Scully, Fiona 12               
  2 REDSTONE ARSENAL LAUNCHERS  'A'                   3:02.07    3:04.93  
     1) Mullins, Chloe E 12             2) Vazquez-Franklin, Valentina z 1
     3) Pierce, Natalie A 12            4) Sandidge, Mayson L 12          
 
Event 92  Boys 11-12 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    SC Yards:   1:54.36        1999 Jones Valley                               
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 CHAPMAN SWIM TEAM  'A'                                 NT    3:23.12  
     1) Lumpkin, Clayton 10             2) Madsen, Nathan 12              
     3) Samples, Matthew 11             4) Vocom, Evan 12                 
 
Event 93  Girls 13-14 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    SC Yards:   1:46.47    6/4/2014 Mountain Springs, MTSP                     
                         D Campbell, H York, M Garding, R Weakley          
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 CHAPMAN SWIM TEAM  'A'                                 NT    2:13.68  
     1) Bumgarner, Briley 14            2) Buechler, Lydia 14             
     3) Dial, Violet 12                 4) Scully, Tatum 14               
 
Event 94  Boys 13-14 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    SC Yards:   1:41.22    6/6/2012 Piedmont Piranhas                          
                         C Overbeek, A Smith, S Baldwin, J Herring         
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 CHAPMAN SWIM TEAM  'A'                                 NT    2:21.42  
     1) Campbell, Casper 13             2) Scully, Sebastian 13           
     3) Hill, Zander 11                 4) Lee, Salem 14                  
  2 REDSTONE ARSENAL LAUNCHERS  'A'                   2:27.65    2:31.06  
     1) Castro, Jacob D 14              2) Wallin, David M 11             
     3) Nguyen, Andrew H 13             4) Groves, James A 12             
 
Event 95  Girls 15-17 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    SC Yards:   1:43.88   6/26/2019 Jones Valley Recreation Assn., JVRA        
                         C Patz, A Shepherd, M Bibb, R Hamilton            
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 REDSTONE ARSENAL LAUNCHERS  'A'                        NT    2:13.44  
     1) Groves, Brooke T 15             2) Lady, Monica G 14              
     3) Wallin, Sarah E 15              4) Wical, Alexia E 16             
 
Event 96  Boys 15-17 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    SC Yards:   1:32.25   6/30/2010 Whitesburg Tide, Whitesburg Tide           
                         C HOLDER, T Taylor, J ASHCRAFT, T Taylor          
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 REDSTONE ARSENAL LAUNCHERS  'A'                        NT    2:09.97  
     1) Smith, Vladimir W 15            2) Hamilton, Robert W 16          
     3) Hamilton, Tyler J 15            4) Groves, Riley T 17             

 

 
 

Web Design by:
MerchantWorks, Inc.


Copyright 2004-2022 - Rocket City Swim League, PO Box 10052, Huntsville, AL 35801
info@swimrcsl.org