Home
2022 Meets
2021 Meets
Archive & Records
Forms & Documents
Officiating
Member Pools
Board & Minutes
About RCSL

Meet Results / Record Listing

(Meters Time = Yards Time x 1.11 ----- Yards Time = Meters Time / 1.11)



Licensed to RCSL - F               HY-TEK's MEET MANAGER 7.0 6/11/2022 12:48 PM
                     2022 WHBG vs HAMC- yards3 - 6/9/2022                      
                                    Results                                    
 
Event 1  Girls 8 & Under 100 Yard Medley Relay
===============================================================================
    SC Yards:   1:13.47        1981 Whitesburg                                 
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 HAMPTON COVE HURRICANES  'A'                      1:45.83    1:55.44  
     1) Stark, Kailey D 8               2) Cox, Charlotte R 8             
     3) Pollard, Lady A 8               4) Lackey, Victoria G 8           
  2 WHITESBURG TIDE  'A'                              2:02.08    1:59.90  
     1) Morris, Jenna 7                 2) Ladner, Addie 8                
     3) Stark, Penelope 7               4) McColgan, Delaney 6            
 -- HAMPTON COVE HURRICANES  'C'                           NT   X2:16.21  
     1) Harriger, Graciela M 8          2) Nickelson, Sadie G 7           
     3) Riechers, Elyse N 8             4) Holland, Kate L 7              
 -- HAMPTON COVE HURRICANES  'B'                           NT   X3:22.51  
     1) Haugh, Evelyn R 8               2) Pilman, Emmaline C 8           
     3) Ross, Jane A 8                  4) Alhaddad, Alzain M 8           
 
Event 2  Boys 8 & Under 100 Yard Medley Relay
===============================================================================
    SC Yards:   1:16.31        1982 Whitesburg                                 
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 WHITESBURG TIDE  'A'                              1:41.96    1:36.89  
     1) Howison, Grady 8                2) Brown, Clement 8               
     3) Summers, Gabe 8                 4) Lucas, Jacob 7                 
  2 HAMPTON COVE HURRICANES  'A'                      2:20.86    2:04.10  
     1) Henderson, Matthias B 7         2) Cross, Nolan M 8               
     3) Roden, Ethen H 6                4) Willis, Hudson M 7             
 -- WHITESBURG TIDE  'B'                              2:22.08   X2:05.58  
     1) Rogers, Brooks 7                2) Jenkins, Jackson 8             
     3) O'Neal, Brayden 7               4) Nichols, Landon 7              
 -- HAMPTON COVE HURRICANES  'B'                           NT   X2:52.15  
     1) Lynch, Chandler K 6             2) Oskins, Levi M 7               
     3) Howie, Collin M 7               4) Jones, Eli G 6                 
 
Event 3  Girls 9-10 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    SC Yards:   2:17.35        1998 Piedmont                                   
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 WHITESBURG TIDE  'A'                              3:09.89    2:58.60  
     1) Walker, Riley 9                 2) Brown, Vera 10                 
     3) Harrison, Addison 9             4) Borchers, Elizabeth 10         
  2 HAMPTON COVE HURRICANES  'A'                      3:28.37    3:20.21  
     1) Horton, Maya G 9                2) Park, Sofia J 9                
     3) Stark, Aubrey E 10              4) Kingsbury, Polina C 9          
 -- WHITESBURG TIDE  'B'                                   NT   X4:20.67  
     1) Haun, Lillian 9                 2) Summers, Grace G 10            
     3) Haun, Mackenzie 9               4) Dailey, Lyra 10                
 -- HAMPTON COVE HURRICANES  'C'                           NT   X4:29.24  
     1) Jones, Carson C 10              2) Lynch, Madelyn R 9             
     3) Haugh, Virginia G 9             4) Monk, Josie L 10               
 -- HAMPTON COVE HURRICANES  'B'                           NT   X4:29.81  
     1) Ryan, Josephine A 9             2) Blackwell, Sofia M 10          
     3) Howison, Elizabeth A 10         4) Jones, Katelyn A 9             
 
Event 4  Boys 9-10 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    SC Yards:   2:15.90        1997 Jones Valley                               
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 HAMPTON COVE HURRICANES  'A'                      3:35.64    3:24.79  
     1) Officer, Karter J 10            2) Ross, Charlie R 10             
     3) Henderson, Pio K 10             4) Officer, Kase P 9              
 -- WHITESBURG TIDE  'B'                              4:38.63   X4:02.28  
     1) Stephens, Grady 10              2) Yurick, Judah 9                
     3) McCann, Samuel 9                4) Dyer, Fletcher 10              
 -- HAMPTON COVE HURRICANES  'B'                      6:01.55   X4:56.68  
     1) Pleva, Stephen D 10             2) Appletoft, Brock 9             
     3) Townsley, Hudson A 9            4) Chen, Jason 10                 
 -- WHITESBURG TIDE  'A'                              3:47.54         DQ  
     1) Howison, Landon 10              2) McCoy, Jude 10                 
     3) Rooker, Jackson 10              4) Abel, Todd 10                  
 
Event 5  Girls 11-12 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    SC Yards:   2:05.19        1999 Piedmont                                   
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 WHITESBURG TIDE  'A'                              2:59.30    2:40.41  
     1) Morris, Clara 11                2) Shea, Eleanor 11               
     3) Alderson, Lena 12               4) Jenkins, Riley 11              
  2 HAMPTON COVE HURRICANES  'A'                      3:11.54    3:08.79  
     1) Allison, Claire R 11            2) Newman, Maggie M 12            
     3) Messervy, Maisy L 11            4) Shiner, Julia C 11             
 -- HAMPTON COVE HURRICANES  'B'                           NT   X3:46.87  
     1) Monk, Allie M 11                2) Mader, Sophia 11               
     3) French, Blakeley K 12           4) Nickelson, Ava K 11            
 
Event 6  Boys 11-12 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    SC Yards:   2:07.29        1999 Jones Valley, Johns Valley                 
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 HAMPTON COVE HURRICANES  'A'                      2:31.62    2:28.22  
     1) Smith, Oliver W 12              2) Appletoft, Austin 12           
     3) Taylor, Braden C 12             4) Blauwkamp, Ian C 11            
  2 WHITESBURG TIDE  'A'                              2:41.87    2:39.90  
     1) Borchers, Philip 12             2) Brown, Felix 12                
     3) Lucas, Caleb 12                 4) Nichols, Chandler 12           
 -- WHITESBURG TIDE  'B'                              3:07.13   X3:02.60  
     1) Turner, Quade 11                2) Alexander, Landon 11           
     3) Smith, Nolan 11                 4) Haun, Ethan 12                 
 -- HAMPTON COVE HURRICANES  'B'                           NT   X3:09.07  
     1) Allison, Henry H 11             2) Lynch, Caed G 12               
     3) Smith, Stoney W 11              4) Stark, Austin M 12             
 
Event 7  Girls 13-14 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    SC Yards:   2:01.47   6/17/2014 Piedmont, PIED                             
                         A Monk, A Schloss, M Monk, C Strankman            
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 WHITESBURG TIDE  'A'                              2:27.46    2:19.69  
     1) Turner, Sydney 14               2) Borchers, Allegra 14           
     3) Smith, Addison 14               4) Smith, Hayden 13               
  2 HAMPTON COVE HURRICANES  'A'                      2:32.30    2:21.26  
     1) Henderson, Marianne I 13        2) Henderson, Ida M 14            
     3) Downing, Izzy A 13              4) Messervy, Kate M 14            
 
Event 8  Boys 13-14 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    SC Yards:   1:52.79   6/24/2015 Piedmont Piranhas, PIED                    
                         C Chance, A Nurre, E Wan, B Werth                 
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 WHITESBURG TIDE  'A'                              2:12.91    2:09.43  
     1) Thompson, Haiden 13             2) Morris, Luke 13                
     3) Cooper, Walt 13                 4) Shea, Luke 13                  
  2 HAMPTON COVE HURRICANES  'A'                      2:17.81    2:18.24  
     1) Cooper, Matthew W 13            2) Helton, Evan A 14              
     3) Park, Tyler T 13                4) Knight, Will S 14              
 -- WHITESBURG TIDE  'B'                              2:41.03   X2:37.40  
     1) Brown, Ambrose 13               2) Hawkins, Patrick 14            
     3) Hopkins, Cole 13                4) Alexander, Mason 13            
 -- HAMPTON COVE HURRICANES  'B'                      2:45.23   X2:39.27  
     1) Kingsbury, Alexander F 14       2) Ross, Jack W 13                
     3) Smouse, Nathaniel R 13          4) Officer, Kaleb M 14            
 
Event 9  Girls 15-17 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    SC Yards:   1:54.20    7/3/2019 Blossomwood Swim Team, Blossomwood         
                         M Yates, C Blasingame, V Graves, J Krichev        
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 WHITESBURG TIDE  'A'                              2:19.86    2:14.96  
     1) Hopkins, Avery A 15             2) Alexander, Emma Kate 15        
     3) Miller, Taylor 15               4) Shea, Bess 16                  
  2 HAMPTON COVE HURRICANES  'A'                      2:23.04    2:21.19  
     1) Henderson, Olivia W 16          2) Pleva, Cecilia M 17            
     3) Neicamp, Sydney-Kate L 15       4) Helton, Lindsey A 16           
 
Event 10  Boys 15-17 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    SC Yards:   1:42.31   6/29/2016 Piedmont Piranhas                          
                         C Chance, A Nurre, A Smith, C Overbeek            
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 WHITESBURG TIDE  'A'                              2:10.36    2:05.36  
     1) McColgan, Drake 14              2) Borchers, Lucian 16            
     3) Gilchrist, Eli 15               4) Yurick, Mark 15                
  2 HAMPTON COVE HURRICANES  'A'                           NT    2:09.09  
     1) Hernandez, Kian T 15            2) Smouse, Tyler J 16             
     3) Blauwkamp, Zach F 15            4) Lynge, James G 15              
 
Event 11  Girls 6 & Under 25 Yard Freestyle
===============================================================================
    SC Yards:   17.98        1998 Beth Anne Ashcraft, Whitesburg               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 McColgan, Delaney          6 THE TIDE               30.20      26.33  
  2 Downing, Alivia G          6 HAMPTON COVE           27.34      27.79  
  3 Cross, Laura E             6 HAMPTON COVE           27.22      29.50  
  4 Williams, Elizabeth        5 THE TIDE               45.81      35.13  
  5 Sinopoli, Haley            5 THE TIDE               38.82     J38.59  
  6 Lynch, Lucy C              6 HAMPTON COVE           40.21     J36.38  
 
Event 13  Girls 6 & Under 25 Yard Freestyle Exhibition
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
 -- Appletoft, Abbie           6 HAMPTON COVE         1:01.94     X59.93  
 -- Ryker, Samantha            6 THE TIDE             1:14.83   X1:03.99  
 -- Ingerson, Madeline         6 THE TIDE             1:25.78   X1:24.43  
 
Event 14  Boys 6 & Under 25 Yard Freestyle
===============================================================================
    SC Yards:   16.34        1999 Lucas Marin, Hampton Cove                    
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Walton, Huie               6 THE TIDE               26.34      25.56  
  2 Lynch, Chandler K          6 HAMPTON COVE           37.40      32.37  
  3 Howison, Wyatt             6 THE TIDE               35.10      34.71  
  4 Razook, Rush               6 HAMPTON COVE              NT      34.87  
  5 Ladner, Eli                5 THE TIDE               45.08      39.55  
  6 Haugh, Nathaniel L         6 HAMPTON COVE           51.50      47.12  
 
Event 16  Boys 6 & Under 25 Yard Freestyle Exhibition
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
 -- Abel, Marty                6 THE TIDE               55.72     X40.33  
 -- Jones, Eli G               6 HAMPTON COVE           40.38     X46.49  
 -- Ulrich, Levi               6 THE TIDE                  NT     X48.96  
 -- Gainer, Gavin              6 THE TIDE               48.70     X51.51  
 -- Calvert, James             5 THE TIDE                  NT     X52.81  
 -- Taylor, Samuel J           6 HAMPTON COVE              NT     X53.93  
 -- O'Neal, Bennett            4 THE TIDE             1:25.36   X1:17.88  
 -- Hall, Trenton              4 THE TIDE               59.06   X1:20.89  
 
Event 17  Girls 8 & Under 25 Yard Freestyle
===============================================================================
    SC Yards:   14.45        1981 Katherine Rhodes, Piedmont                   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lynch, Emma E              7 HAMPTON COVE           27.12      25.86  
  2 Ladner, Addie              8 THE TIDE               26.85      26.78  
  3 Stark, Penelope            7 THE TIDE               31.90      27.28  
  4 Morris, Jenna              7 THE TIDE               32.93      27.68  
  5 Moss, Adalynn T            7 HAMPTON COVE           30.76      29.96  
  6 Blackwell, Madeline C      7 HAMPTON COVE           36.08      32.43  
 
Event 19  Girls 8 & Under 25 Yard Freestyle Exhibition
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Harriger, Graciela M       8 HAMPTON COVE              NT      38.60  
 -- Pilman, Emmaline C         8 HAMPTON COVE              NT     X25.78  
 -- Haugh, Evelyn R            8 HAMPTON COVE              NT     X28.16  
 -- Alhaddad, Alzain M         8 HAMPTON COVE              NT     X28.68  
 -- Jones, Mabry J             8 HAMPTON COVE              NT     X31.88  
 -- Ross, Jane A               8 HAMPTON COVE           35.88     X32.71  
 -- Shaw, Marianne H           7 HAMPTON COVE           31.83     X33.41  
 -- Sinopoli, Savannah         7 THE TIDE               41.14     X33.83  
 -- Nickelson, Sadie G         7 HAMPTON COVE              NT     X36.48  
 -- Ryan, Natalie E            7 HAMPTON COVE         1:07.76     X54.58  
 
Event 20  Boys 8 & Under 25 Yard Freestyle
===============================================================================
    SC Yards:   13.74        1979 David Allen, Whitesburg                      
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lucas, Jacob               7 THE TIDE               21.33      20.86  
  2 Cross, Nolan M             8 HAMPTON COVE              NT      22.01  
  3 Henderson, Matthias B      7 HAMPTON COVE           24.25      23.66  
  4 Rogers, Brooks             7 THE TIDE               24.51      23.75  
  5 Brown, Clement             8 THE TIDE               24.74      25.78  
  6 Willis, Hudson M           7 HAMPTON COVE           35.50      30.10  
 
Event 22  Boys 8 & Under 25 Yard Freestyle Exhibition
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
 -- Jenkins, Jackson           8 THE TIDE                  NT     X27.17  
 -- Nichols, Landon            7 THE TIDE               29.47     X28.16  
 -- O'Neal, Brayden            7 THE TIDE               31.01     X28.78  
 -- Ostler, Scott              8 THE TIDE                  NT     X29.32  
 -- Taylor, Harper C           7 HAMPTON COVE              NT     X36.13  
 -- Elmore, Elijah             7 THE TIDE               42.47     X36.53  
 -- Gettys, Shepherd           7 THE TIDE                  NT     X38.25  
 
Event 23  Girls 9-10 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    SC Yards:   27.19    6/8/2011 Regan Weakley, Stingrays                     
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Harrison, Addison          9 THE TIDE               35.97      36.48  
  2 Borchers, Elizabeth       10 THE TIDE               39.97      38.11  
  3 Walker, Riley              9 THE TIDE               38.85      39.16  
  4 Horton, Maya G             9 HAMPTON COVE           48.53      48.31  
  5 Howison, Elizabeth A      10 HAMPTON COVE              NT      55.88  
  6 Jones, Katelyn A           9 HAMPTON COVE         1:11.01    1:01.19  
 
Event 25  Girls 9-10 50 Yard Freestyle Exhibition
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
 -- Summers, Grace G          10 THE TIDE               56.54     X41.61  
 -- Dailey, Lyra              10 THE TIDE               49.18     X44.95  
 -- Allison, Victoria         10 THE TIDE               54.69     X57.21  
 -- Haun, Mackenzie            9 THE TIDE               55.99     X58.00  
 -- Allison, Zora              9 THE TIDE               59.02     X58.30  
 -- Jones, Carson C           10 HAMPTON COVE              NT   X1:00.83  
 -- Gainer, Mackenzie          9 THE TIDE             1:22.12   X1:04.77  
 -- Haun, Lillian              9 THE TIDE             1:14.57   X1:09.96  
 -- Whitman, Sophia C          9 HAMPTON COVE         1:29.84   X1:10.32  
 -- Ryan, Josephine A          9 HAMPTON COVE         1:01.14   X1:19.13  
 -- Linnert, Violet M          9 HAMPTON COVE         2:08.26   X1:28.74  
 -- Howison, Katherine E       9 HAMPTON COVE         2:25.69   X1:37.39  
 
Event 26  Boys 9-10 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    SC Yards:   27.61        1981 David Allen, Whitesburg                      
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Howison, Landon           10 THE TIDE               42.18      39.84  
  2 McCoy, Jude               10 THE TIDE               45.07      42.66  
  3 Abel, Todd                10 THE TIDE               47.83      43.27  
  4 Officer, Karter J         10 HAMPTON COVE           46.31      44.02  
  5 Townsley, Hudson A         9 HAMPTON COVE           50.81      47.34  
  6 Pleva, Stephen D          10 HAMPTON COVE         1:14.15    1:23.98  
 
Event 28  Boys 9-10 50 Yard Freestyle Exhibition
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
 -- Dyer, Fletcher            10 THE TIDE               48.13     X45.46  
 -- Profozich, Zachary         9 THE TIDE               50.95     X54.14  
 -- Elmore, Silas              9 THE TIDE               58.81   X1:00.22  
 -- Gettys, Charlie            9 THE TIDE                  NT   X1:07.32  
 -- Nichols, Luke              9 THE TIDE             1:08.13   X1:08.59  
 -- Jones, Steven G           10 HAMPTON COVE         1:40.13   X1:30.59  
 -- Pfeil, Gavin A             9 HAMPTON COVE         1:40.45   X1:41.95  
 
Event 29  Girls 11-12 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    SC Yards:   25.37   6/26/2013 Regan Weakley, MTSP                          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Shea, Eleanor             11 THE TIDE               34.50      31.43  
  2 Alderson, Lena            12 THE TIDE               34.65      35.56  
  3 Jenkins, Riley            11 THE TIDE                  NT      40.27  
  4 Newman, Maggie M          12 HAMPTON COVE              NT      42.75  
  5 Monk, Allie M             11 HAMPTON COVE              NT      46.20  
  6 Mader, Sophia             11 HAMPTON COVE           57.03      57.04  
 
Event 31  Girls 11-12 50 Yard Freestyle Exhibition
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
 -- Daugherty, Izzy           11 THE TIDE               58.15     X53.13  
 
Event 32  Boys 11-12 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    SC Yards:   25.20        1976 Keating Johns, Jones Valley                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lucas, Caleb              12 THE TIDE               33.13      32.70  
  2 Summers, Eli              11 THE TIDE               35.62      33.61  
  3 Taylor, Braden C          12 HAMPTON COVE              NT      33.72  
  4 Nichols, Chandler         12 THE TIDE               34.87      35.05  
  5 Smith, Stoney W           11 HAMPTON COVE           38.51      35.96  
  6 Jones, Brady G            12 HAMPTON COVE              NT      45.66  
 
Event 34  Boys 11-12 50 Yard Freestyle Exhibition
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Harriger, Noah G          12 HAMPTON COVE              NT      43.35  
 -- Haun, Ethan               12 THE TIDE               45.07     X41.73  
 -- Hampton, Andrew           11 THE TIDE               48.73     X47.00  
 -- Burkholder, Nicholas      11 THE TIDE             1:01.16     X55.12  
 
Event 35  Girls 13-14 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    SC Yards:   24.62   6/25/2014 Regan Weakley, MTSP                          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Smith, Addison            14 THE TIDE               27.40      27.63  
  2 Downing, Izzy A           13 HAMPTON COVE           35.52      32.51  
  3 Messervy, Kate M          14 HAMPTON COVE           32.53      33.40  
  4 Burkholder, Clara         14 THE TIDE               34.18      33.86  
  5 Smith, Hayden             13 THE TIDE               33.33      34.09  
  6 Stoia, Sydney R           13 HAMPTON COVE              NT      40.28  
 
Event 37  Girls 13-14 50 Yard Freestyle Exhibition
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
 -- Stephens, Adalin          14 THE TIDE               37.46     X36.57  
 -- Wilkinson, Isabella       13 THE TIDE                  NT     X51.98  
 
Event 38  Boys 13-14 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    SC Yards:   23.27        1979 Chris McCool, Piedmont                       
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Cooper, Walt              13 THE TIDE               25.75      25.92  
  2 McColgan, Drake           14 THE TIDE               27.56      27.76  
  3 Shea, Luke                13 THE TIDE               29.88      29.99  
  4 Lackey, Aiden T           14 HAMPTON COVE              NT      35.13  
  5 Kingsbury, Alexander F    14 HAMPTON COVE              NT      35.19  
  6 Noblitt, Thomas M         14 HAMPTON COVE              NT      40.25  
 
Event 40  Boys 13-14 50 Yard Freestyle Exhibition
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
 -- Hawkins, Patrick          14 THE TIDE               35.17     X30.22  
 -- Hopkins, Cole             13 THE TIDE               34.44     X33.59  
 -- Brown, Ambrose            13 THE TIDE               36.67     X34.35  
 
Event 41  Girls 15-17 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    SC Yards:   24.64    6/8/2016 Sarah Margaret Cimino, Blossomwood           
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Neicamp, Sydney-Kate L    15 HAMPTON COVE              NT      27.73  
  2 Miller, Taylor            15 THE TIDE               29.29      29.78  
  3 Shea, Bess                16 THE TIDE               30.16      30.40  
  4 Pleva, Cecilia M          17 HAMPTON COVE              NT      30.73  
  5 Hopkins, Avery A          15 THE TIDE               29.23      30.83  
  6 Henderson, Olivia W       16 HAMPTON COVE           32.57      31.97  
 
Event 43  Girls 15-17 50 Yard Freestyle Exhibition
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
 -- Turner, Madeline Rae      16 THE TIDE               36.08     X36.00  
 
Event 44  Boys 15-17 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    SC Yards:   21.69   6/22/2016 Cade Overbeek, PIED                          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Gilchrist, Eli            15 THE TIDE               26.40      26.07  
  2 Hernandez, Kian T         15 HAMPTON COVE              NT      26.37  
  3 Smouse, Tyler J           16 HAMPTON COVE           28.94      28.21  
  4 Borchers, Lucian          16 THE TIDE               27.75      29.34  
  5 Yurick, Mark              15 THE TIDE               30.67      30.27  
  6 Lynge, James G            15 HAMPTON COVE              NT      34.25  
 
Event 47  Girls 8 & Under 25 Yard Breaststroke
===============================================================================
    SC Yards:   18.65        1984 Katherine Rhodes, Piedmont                   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Blackwell, Olivia K        8 HAMPTON COVE           40.14      32.31  
  2 Stark, Kailey D            8 HAMPTON COVE           32.75      34.52  
  3 Ladner, Addie              8 THE TIDE               29.52      35.63  
  4 Pollard, Lady A            8 HAMPTON COVE           35.19      36.11  
  5 Morris, Jenna              7 THE TIDE               44.77      41.15  
  6 Ryker, Penelope            7 THE TIDE                  NT      50.03  
 
Event 48  Boys 8 & Under 25 Yard Breaststroke
===============================================================================
    SC Yards:   17.41        1997 Brian Chan, Randolph                         
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Howison, Grady             8 THE TIDE               27.27      26.50  
  2 Summers, Gabe              8 THE TIDE               28.34      27.60  
  3 Brown, Clement             8 THE TIDE               30.21      29.43  
  4 Cross, Nolan M             8 HAMPTON COVE              NT      32.65  
  5 Roden, Ethen H             6 HAMPTON COVE           35.53      32.70  
  6 Howie, Collin M            7 HAMPTON COVE              NT      52.08  
 
Event 49  Girls 9-10 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    SC Yards:   35.62   6/29/2011 Alison Hu, WHBG                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Brown, Vera               10 THE TIDE               52.86      50.89  
  2 Park, Sofia J              9 HAMPTON COVE           55.60      52.87  
  3 Stark, Aubrey E           10 HAMPTON COVE         1:00.13      54.74  
  4 Lucas, Kinleigh           10 THE TIDE               59.20      56.77  
  5 Borchers, Elizabeth       10 THE TIDE               53.90      57.06  
  6 Blackwell, Sofia M        10 HAMPTON COVE              NT    1:02.07  
 
Event 50  Boys 9-10 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    SC Yards:   36.72        1999 Brian Chan, Jones Valley                     
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Howison, Landon           10 THE TIDE               57.51      57.17  
  2 Rooker, Jackson           10 THE TIDE             1:02.90      59.77  
  3 Appletoft, Brock           9 HAMPTON COVE         1:07.83    1:10.76  
  4 Chen, Jason               10 HAMPTON COVE              NT    1:14.41  
  5 Yurick, Judah              9 THE TIDE             1:16.63    1:14.93  
  6 Officer, Karter J         10 HAMPTON COVE         1:15.47    1:29.51  
 
Event 51  Girls 11-12 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    SC Yards:   33.44        1981 Jana Korsch, Camelot                         
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Shea, Eleanor             11 THE TIDE               45.07      43.03  
  2 Morris, Clara             11 THE TIDE               45.35      44.83  
  3 Alderson, Lena            12 THE TIDE               45.07      46.82  
  4 Messervy, Maisy L         11 HAMPTON COVE              NT      53.19  
  5 Newman, Maggie M          12 HAMPTON COVE              NT      54.32  
  6 MacGrotty, Lucy           11 HAMPTON COVE              NT    1:03.85  
 
Event 52  Boys 11-12 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    SC Yards:   32.09   6/16/2021 Walt Cooper, WHBG                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Appletoft, Austin         12 HAMPTON COVE           42.52      42.36  
  2 Brown, Felix              12 THE TIDE               44.71      42.80  
  3 Taylor, Braden C          12 HAMPTON COVE              NT      46.51  
  4 Lucas, Caleb              12 THE TIDE               49.52      46.85  
  5 Alexander, Landon         11 THE TIDE                  NT      53.89  
  6 Jones, Brady G            12 HAMPTON COVE              NT    1:03.65  
 
Event 53  Girls 13-14 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    SC Yards:   32.17    7/3/2012 Jesse Sabio, JVRA                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Smith, Addison            14 THE TIDE               36.51      36.90  
  2 Henderson, Ida M          14 HAMPTON COVE           39.53      38.71  
  3 Borchers, Allegra         14 THE TIDE               41.21      40.86  
  4 Smith, Hayden             13 THE TIDE               42.88      44.26  
  5 Lynge, Juliette G         13 HAMPTON COVE              NT      44.78  
  6 Stoia, Sydney R           13 HAMPTON COVE              NT      52.02  
 
Event 54  Boys 13-14 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    SC Yards:   29.37   6/22/2016 Alexander Nurre, PIED                        
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Cooper, Walt              13 THE TIDE               32.09      32.85  
  2 Morris, Luke              13 THE TIDE               36.21      35.02  
  3 Alexander, Mason          13 THE TIDE                  NT     J42.55  
  4 Ross, Jack W              13 HAMPTON COVE           42.71     J42.42  
  5 Lackey, Aiden T           14 HAMPTON COVE           47.75      48.17  
  6 Officer, Kaleb M          14 HAMPTON COVE           58.19      55.05  
 
Event 55  Girls 15-17 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    SC Yards:   31.68        1986 Jana Korsch, Camelot                         
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Miller, Taylor            15 THE TIDE               37.59      38.30  
  2 Alexander, Emma Kate      15 THE TIDE               40.91      39.50  
  3 Pleva, Cecilia M          17 HAMPTON COVE              NT      41.12  
  4 Neicamp, Allison G        17 HAMPTON COVE              NT      41.46  
  5 Shea, Emma                17 THE TIDE               41.73      41.76  
  6 Helton, Lindsey A         16 HAMPTON COVE              NT      47.54  
 
Event 56  Boys 15-17 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    SC Yards:   27.72    6/2/2010 Cameron Conners, GREN                        
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Gilchrist, Eli            15 THE TIDE               34.47      33.13  
  2 Blauwkamp, Zach F         15 HAMPTON COVE              NT      34.86  
  3 Borchers, Lucian          16 THE TIDE               34.14      35.82  
  4 Smouse, Tyler J           16 HAMPTON COVE           39.82      39.17  
  5 McCoy, Pierce             16 THE TIDE               39.71      41.01  
  6 Lynge, James G            15 HAMPTON COVE              NT      50.02  
 
Event 57  Mixed 8 & Under 100 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    SC Yards:   1:05.41   6/27/2007 Blossomwood, BLOS                          
                         W Kretzchmar,B Thurman,R Roberts, S Cimino        
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 HAMPTON COVE HURRICANES  'A'                      1:45.62    1:32.75  
     1) Cox, Charlotte R W8             2) Henderson, Matthias B M7       
     3) Cross, Nolan M M8               4) Park, Addie G W7               
  2 WHITESBURG TIDE  'A'                              1:37.60    1:34.03  
     1) Summers, Gabe M8                2) McColgan, Delaney W6           
     3) Ladner, Addie W8                4) Howison, Grady M8              
 -- WHITESBURG TIDE  'B'                                   NT   X2:00.44  
     1) O'Neal, Brayden M7              2) Sinopoli, Savannah W7          
     3) Ryker, Penelope W7              4) Jenkins, Jackson M8            
 -- HAMPTON COVE HURRICANES  'C'                           NT   X2:04.80  
     1) Jones, Mabry J W8               2) Howie, Collin M M7             
     3) Lynch, Emma E W7                4) Oskins, Levi M M7              
 -- HAMPTON COVE HURRICANES  'B'                           NT   X2:07.66  
     1) Moss, Adalynn T W7              2) Chen, Ethan W M7               
     3) Willis, Hudson M M7             4) Haugh, Evelyn R W8             
 
Event 59  Mixed 9-10 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    SC Yards:   2:00.27        1983 Southeast YMCA                             
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 HAMPTON COVE HURRICANES  'A'                      2:43.78    2:35.01  
     1) Stark, Aubrey E W10             2) Ross, Charlie R M10            
     3) Park, Sofia J W9                4) Henderson, Pio K M10           
  2 WHITESBURG TIDE  'A'                              2:42.07    2:35.71  
     1) Walker, Riley W9                2) Howison, Landon M10            
     3) McCoy, Jude M10                 4) Harrison, Addison W9           
 -- WHITESBURG TIDE  'B'                                   NT   X3:28.19  
     1) Yurick, Judah M9                2) Stephens, Grady M10            
     3) Haun, Mackenzie W9              4) Summers, Grace G W10           
 -- HAMPTON COVE HURRICANES  'B'                           NT   X3:58.38  
     1) Townsley, Hudson A M9           2) Howie, Allesandra M W10        
     3) Officer, Karter J M10           4) Linnert, Violet M W9           
 -- WHITESBURG TIDE  'C'                              3:53.51   X4:01.06  
     1) Profozich, Zachary M9           2) Haun, Lillian W9               
     3) Nichols, Luke M9                4) Dailey, Lyra W10               
 -- HAMPTON COVE HURRICANES  'C'                           NT   X4:11.99  
     1) Pleva, Stephen D M10            2) Whitman, Sophia C W9           
     3) Officer, Kase P M9              4) Horton, Maya G W9              
 
Event 61  Mixed 11-12 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    SC Yards:   1:50.42   6/18/2014 Piedmont Piranhas, Piedmont                
                         E Wan, A Schloss, A Nurre, M Monk                 
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 WHITESBURG TIDE  'A'                              2:17.51    2:15.17  
     1) Alderson, Lena W12              2) Shea, Eleanor W11              
     3) Nichols, Chandler M12           4) Lucas, Caleb M12               
  2 HAMPTON COVE HURRICANES  'A'                      2:10.57    2:20.36  
     1) Appletoft, Austin M12           2) Messervy, Maisy L W11          
     3) Shiner, Julia C W11             4) Smith, Oliver W M12            
 -- HAMPTON COVE HURRICANES  'C'                           NT   X2:56.37  
     1) Stark, Austin M M12             2) MacGrotty, Lucy W11            
     3) Allison, Claire R W11           4) Allison, Henry H M11           
 -- HAMPTON COVE HURRICANES  'B'                           NT   X3:06.29  
     1) Lynch, Caed G M12               2) Linnert, Harper J W11          
     3) Jones, Brady G M12              4) Newman, Maggie M W12           
 
Event 63  Mixed 13-14 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    SC Yards:   1:42.31   6/12/2013 BYRD                                       
                         C Hui, M Northcutt, I Blasingame, S Vasquez       
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 WHITESBURG TIDE  'A'                              1:54.04    1:54.74  
     1) Smith, Addison W14              2) McColgan, Drake M14            
     3) Smith, Hayden W13               4) Cooper, Walt M13               
  2 HAMPTON COVE HURRICANES  'A'                      1:54.38    2:00.36  
     1) Park, Tyler T M13               2) Messervy, Kate M W14           
     3) Henderson, Ida M W14            4) Knight, Will S M14             
 -- WHITESBURG TIDE  'B'                                   NT   X2:14.39  
     1) Turner, Sydney W14              2) Thompson, Cade M14             
     3) Brown, Ambrose M13              4) Burkholder, Clara W14          
 -- WHITESBURG TIDE  'C'                                   NT   X2:22.29  
     1) Hopkins, Cole M13               2) Stephens, Adalin W14           
     3) Borchers, Allegra W14           4) Alexander, Mason M13           
 -- HAMPTON COVE HURRICANES  'C'                           NT   X2:22.59  
     1) Officer, Kaleb M M14            2) Downing, Izzy A W13            
     3) Henderson, Marianne I W13       4) Noblitt, Thomas M M14          
 -- HAMPTON COVE HURRICANES  'B'                           NT   X2:25.84  
     1) Ross, Jack W M13                2) Stoia, Sydney R W13            
     3) Lynge, Juliette G W13           4) Lackey, Aiden T M14            
 
Event 65  Mixed 15-17 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    SC Yards:   1:37.63    7/3/2019 JVRA                                       
                         C Barraza, C Patz, R Hamilton, C Bledsoe          
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 HAMPTON COVE HURRICANES  'A'                      1:52.38    1:48.53  
     1) Hernandez, Kian T M15           2) Neicamp, Allison G W17         
     3) Neicamp, Sydney-Kate L W15      4) Blauwkamp, Zach F M15          
  2 WHITESBURG TIDE  'A'                              1:54.05    1:58.40  
     1) Borchers, Lucian M16            2) Miller, Taylor W15             
     3) Shea, Bess W16                  4) Gilchrist, Eli M15             
 -- WHITESBURG TIDE  'B'                                   NT   X2:05.18  
     1) Shea, Emma W17                  2) Alexander, Emma Kate W15       
     3) McCoy, Pierce M16               4) Yurick, Mark M15               
 -- HAMPTON COVE HURRICANES  'B'                           NT   X2:14.33  
     1) Lynge, James G M15              2) Pleva, Cecilia M W17           
     3) Helton, Lindsey A W16           4) Smouse, Tyler J M16            
 
Event 67  Girls 8 & Under 25 Yard Backstroke
===============================================================================
    SC Yards:   17.71        1981 Lori Harrison, Byrd Spring                   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lackey, Victoria G         8 HAMPTON COVE              NT      25.38  
  2 Cox, Charlotte R           8 HAMPTON COVE           29.66      26.78  
  3 Stark, Penelope            7 THE TIDE               32.87      29.31  
  4 McColgan, Delaney          6 THE TIDE               30.60      30.97  
  5 Morris, Jenna              7 THE TIDE               30.12      31.69  
  6 Park, Addie G              7 HAMPTON COVE           31.37      36.34  
 
Event 68  Boys 8 & Under 25 Yard Backstroke
===============================================================================
    SC Yards:   16.41   6/19/2013 Riley T. Groves, RSAL                        
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Howison, Grady             8 THE TIDE               21.66      22.40  
  2 Lucas, Jacob               7 THE TIDE               26.53      27.07  
  3 Summers, Gabe              8 THE TIDE               26.98      27.76  
  4 Henderson, Matthias B      7 HAMPTON COVE           35.39      37.55  
  5 Chen, Ethan W              7 HAMPTON COVE              NT      47.92  
  6 Howie, Collin M            7 HAMPTON COVE              NT    2:00.00  
 
Event 69  Girls 9-10 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    SC Yards:   32.29    7/3/2012 Mary Beth Monk, Piedmont                     
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Walker, Riley              9 THE TIDE               50.83      47.82  
  2 Borchers, Elizabeth       10 THE TIDE               47.32      49.31  
  3 Lucas, Kinleigh           10 THE TIDE               51.02      51.30  
  4 Monk, Josie L             10 HAMPTON COVE              NT      55.52  
  5 Kingsbury, Polina C        9 HAMPTON COVE         1:02.51      56.11  
  6 Howie, Allesandra M       10 HAMPTON COVE              NT    1:04.90  
 
Event 70  Boys 9-10 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    SC Yards:   32.21   6/17/2015 Riley T Groves, Launchers                    
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Henderson, Pio K          10 HAMPTON COVE           50.06      47.68  
  2 Howison, Landon           10 THE TIDE               49.74      48.44  
  3 Barnsby, Matthew          10 THE TIDE             1:27.27      54.09  
  4 Ross, Charlie R           10 HAMPTON COVE         1:00.47      56.40  
  5 Rooker, Jackson           10 THE TIDE             1:03.78    1:05.02  
  6 Officer, Kase P            9 HAMPTON COVE         1:37.00    1:10.79  
 
Event 71  Girls 11-12 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    SC Yards:   29.44   6/12/2013 Regan Weakley, MTSP                          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Shea, Eleanor             11 THE TIDE               44.15      41.79  
  2 Morris, Clara             11 THE TIDE               43.10      41.99  
  3 French, Blakeley K        12 HAMPTON COVE              NT      49.97  
  4 Monk, Allie M             11 HAMPTON COVE              NT      57.53  
  5 Nickelson, Ava K          11 HAMPTON COVE              NT    1:06.74  
 
Event 72  Boys 11-12 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    SC Yards:   28.40   5/31/2017 Riley T Groves, Launchers                    
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Smith, Oliver W           12 HAMPTON COVE           32.14      32.42  
  2 Borchers, Philip          12 THE TIDE               39.26      41.05  
  3 Summers, Eli              11 THE TIDE               43.09      43.17  
  4 Turner, Quade             11 THE TIDE               43.43      43.48  
  5 Allison, Henry H          11 HAMPTON COVE           48.09      46.29  
  6 Stark, Austin M           12 HAMPTON COVE         1:19.89    1:03.87  
 
Event 73  Girls 13-14 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    SC Yards:   28.57   6/19/2013 Sarah Margaret Cimino, BLOS                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Turner, Sydney            14 THE TIDE               37.58      36.80  
  2 Henderson, Ida M          14 HAMPTON COVE           38.66      37.45  
  3 Henderson, Marianne I     13 HAMPTON COVE           41.86      39.26  
  4 Burkholder, Clara         14 THE TIDE               40.55      40.59  
  5 Smith, Hayden             13 THE TIDE               46.90      47.62  
  6 Lynge, Juliette G         13 HAMPTON COVE              NT      47.92  
 
Event 74  Boys 13-14 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    SC Yards:   25.83   6/30/2021 Luke Bedsole, JVRA                           
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 McColgan, Drake           14 THE TIDE               34.52      33.63  
  2 Morris, Luke              13 THE TIDE               35.50      34.08  
  3 Helton, Evan A            14 HAMPTON COVE           40.02      35.27  
  4 Thompson, Haiden          13 THE TIDE               37.43      36.93  
  5 Knight, Will S            14 HAMPTON COVE              NT      36.99  
  6 Noblitt, Thomas M         14 HAMPTON COVE              NT      57.98  
 
Event 75  Girls 15-17 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    SC Yards:   27.09   6/22/2016 Sarah Margaret Cimino, Blossomwood           
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Neicamp, Allison G        17 HAMPTON COVE           34.70      35.18  
  2 Hopkins, Avery A          15 THE TIDE               35.32      35.68  
  3 Pleva, Cecilia M          17 HAMPTON COVE              NT      38.36  
  4 Maurer, Sophie            16 THE TIDE               42.32      38.99  
  5 Henderson, Olivia W       16 HAMPTON COVE              NT      39.14  
  6 Shea, Bess                16 THE TIDE               39.65      39.67  
 
Event 76  Boys 15-17 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    SC Yards:   24.50        1983 Mark Shelton, Whitesburg                     
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Blauwkamp, Zach F         15 HAMPTON COVE              NT      31.59  
  2 Hernandez, Kian T         15 HAMPTON COVE              NT      32.19  
  3 Yurick, Mark              15 THE TIDE               42.00      40.93  
  4 McCoy, Pierce             16 THE TIDE               41.90      43.53  
  5 Lynge, James G            15 HAMPTON COVE              NT      46.44  
 
Event 77  Girls 8 & Under 25 Yard Butterfly
===============================================================================
    SC Yards:   16.07   6/30/2021 Gabrielle Beauchamp, Blossomwood             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Riechers, Elyse N          8 HAMPTON COVE              NT      27.50  
  2 McColgan, Delaney          6 THE TIDE               30.54      31.53  
  3 Ladner, Addie              8 THE TIDE               33.49      33.23  
  4 Stark, Penelope            7 THE TIDE               38.97      34.61  
  5 Holland, Kate L            7 HAMPTON COVE              NT      34.76  
  6 Weaver, Emma G             7 HAMPTON COVE           46.39      41.48  
 
Event 78  Boys 8 & Under 25 Yard Butterfly
===============================================================================
    SC Yards:   15.83   6/12/2013 Riley T. Groves, RSAL                        
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Howison, Grady             8 THE TIDE               23.50      22.66  
  2 Roden, Ethen H             6 HAMPTON COVE           28.78      25.24  
  3 Summers, Gabe              8 THE TIDE               28.76      26.61  
  4 Lucas, Jacob               7 THE TIDE               29.10      29.10  
  5 Cross, Nolan M             8 HAMPTON COVE              NT      30.07  
  6 Oskins, Levi M             7 HAMPTON COVE              NT      33.65  
 
Event 79  Girls 9-10 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    SC Yards:   29.91    6/8/2011 Devin Campbell, Stingrays                    
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kingsbury, Polina C        9 HAMPTON COVE         1:03.88      51.09  
  2 Walker, Riley              9 THE TIDE               57.94      55.98  
  3 Lucas, Kinleigh           10 THE TIDE             1:05.90    1:12.19  
  4 Lynch, Madelyn R           9 HAMPTON COVE         1:26.50    1:19.75  
  5 Haugh, Virginia G          9 HAMPTON COVE         1:23.46    1:25.42  
 -- Harrison, Addison          9 THE TIDE               46.23         DQ  
 
Event 80  Boys 9-10 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    SC Yards:   30.53   6/27/2007 Chandler Espy, JVRA                          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ross, Charlie R           10 HAMPTON COVE         1:09.07      55.75  
  2 McCann, Samuel             9 THE TIDE             1:17.21    1:06.45  
  3 Rooker, Jackson           10 THE TIDE             1:03.65    1:08.12  
  4 Appletoft, Brock           9 HAMPTON COVE         1:18.03    1:19.66  
 -- Henderson, Pio K          10 HAMPTON COVE           47.58         DQ  
 -- Stephens, Grady           10 THE TIDE             1:21.13         DQ  
 
Event 81  Girls 11-12 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    SC Yards:   27.88   6/29/2011 Sarah Margaret Cimino, BLOS                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Alderson, Lena            12 THE TIDE               41.73      42.18  
  2 Morris, Clara             11 THE TIDE               42.53      43.49  
  3 Shiner, Julia C           11 HAMPTON COVE           56.22      53.69  
  4 Allison, Claire R         11 HAMPTON COVE         1:02.66      57.48  
  5 Linnert, Harper J         11 HAMPTON COVE         1:38.59    1:03.48  
 
Event 82  Boys 11-12 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    SC Yards:   27.85    7/3/2018 Bradford Johnson, GREN                       
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Blauwkamp, Ian C          11 HAMPTON COVE           39.91      38.42  
  2 Smith, Nolan              11 THE TIDE               51.89      43.10  
  3 Lucas, Caleb              12 THE TIDE               43.03      43.95  
  4 Smith, Stoney W           11 HAMPTON COVE           42.65      44.08  
  5 Lynch, Caed G             12 HAMPTON COVE              NT    1:18.12  
 -- Turner, Quade             11 THE TIDE               55.26         DQ  
 
Event 83  Girls 13-14 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    SC Yards:   26.55   6/26/2013 Sarah Margaret Cimino, Blossomwood           
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Smith, Addison            14 THE TIDE               29.96      29.98  
  2 Henderson, Marianne I     13 HAMPTON COVE           41.53      37.97  
  3 Turner, Sydney            14 THE TIDE               40.02      39.93  
  4 Borchers, Allegra         14 THE TIDE               42.92      41.89  
  5 Lynge, Juliette G         13 HAMPTON COVE              NT      48.16  
  6 Stoia, Sydney R           13 HAMPTON COVE              NT    1:00.71  
 
Event 84  Boys 13-14 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    SC Yards:   25.37    6/5/2019 Riley T Groves, Launchers                    
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Cooper, Walt              13 THE TIDE               27.24      30.16  
  2 Barnsby, Andrew           13 THE TIDE               37.65     J36.57  
  3 Park, Tyler T             13 HAMPTON COVE           37.52     J36.34  
  4 Shea, Luke                13 THE TIDE                  NT      37.85  
  5 Cooper, Matthew W         13 HAMPTON COVE           43.41      41.44  
  6 Smouse, Nathaniel R       13 HAMPTON COVE           40.32    1:01.57  
 
Event 85  Girls 15-17 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    SC Yards:   26.44   6/22/2016 Sarah Margaret Cimino, Blossomwood           
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Neicamp, Sydney-Kate L    15 HAMPTON COVE           32.07      30.91  
  2 Miller, Taylor            15 THE TIDE               31.89      31.70  
  3 Hopkins, Avery A          15 THE TIDE               32.24      35.87  
  4 Maurer, Sophie            16 THE TIDE               37.71      37.21  
  5 Henderson, Olivia W       16 HAMPTON COVE           37.44      37.57  
  6 Helton, Lindsey A         16 HAMPTON COVE              NT      43.91  
 
Event 86  Boys 15-17 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    SC Yards:   23.52   6/18/2014 Zach S Harting, Launchers                    
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hernandez, Kian T         15 HAMPTON COVE              NT      28.33  
  2 Blauwkamp, Zach F         15 HAMPTON COVE           28.65      28.54  
  3 Gilchrist, Eli            15 THE TIDE               31.03      29.97  
  4 Smouse, Tyler J           16 HAMPTON COVE              NT      33.09  
  5 Borchers, Lucian          16 THE TIDE               32.66      34.07  
  6 McCoy, Pierce             16 THE TIDE               42.83      44.74  
 
Event 87  Girls 8 & Under 100 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    SC Yards:   1:09.30        1981 Whitesburg                                 
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 HAMPTON COVE HURRICANES  'A'                      1:29.08    1:44.58  
     1) Riechers, Elyse N 8             2) Shaw, Marianne H 7             
     3) Stark, Kailey D 8               4) Park, Addie G 7                
  2 WHITESBURG TIDE  'A'                              2:01.88    1:59.29  
     1) McColgan, Delaney 6             2) Morris, Jenna 7                
     3) Stark, Penelope 7               4) Ladner, Addie 8                
 -- HAMPTON COVE HURRICANES  'B'                           NT   X1:47.13  
     1) Blackwell, Madeline C 7         2) Blackwell, Olivia K 8          
     3) Pollard, Lady A 8               4) Pilman, Emmaline C 8           
 -- HAMPTON COVE HURRICANES  'C'                           NT   X1:58.86  
     1) Weaver, Emma G 7                2) Lackey, Victoria G 8           
     3) Lynch, Emma E 7                 4) Ross, Jane A 8                 
 -- WHITESBURG TIDE  'B'                              2:47.61   X3:12.99  
     1) Sinopoli, Savannah 7            2) Williams, Elizabeth 5          
     3) Ryker, Penelope 7               4) Sinopoli, Haley 5              
 
Event 88  Boys 8 & Under 100 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    SC Yards:   1:06.64        1995 Jones Valley                               
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 WHITESBURG TIDE  'A'                              1:26.39    1:27.85  
     1) Lucas, Jacob 7                  2) Rogers, Brooks 7               
     3) Summers, Gabe 8                 4) Howison, Grady 8               
  2 HAMPTON COVE HURRICANES  'A'                      2:00.93    2:06.10  
     1) Henderson, Matthias B 7         2) Chen, Ethan W 7                
     3) Howie, Collin M 7               4) Roden, Ethen H 6               
 -- WHITESBURG TIDE  'B'                              1:54.30   X2:15.80  
     1) Nichols, Landon 7               2) Elmore, Elijah 7               
     3) O'Neal, Brayden 7               4) Howison, Wyatt 6               
 
Event 89  Girls 9-10 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    SC Yards:   2:06.90        1997 Randolph                                   
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 WHITESBURG TIDE  'A'                              2:48.67    2:44.13  
     1) Walker, Riley 9                 2) Brown, Vera 10                 
     3) Borchers, Elizabeth 10          4) Harrison, Addison 9            
  2 HAMPTON COVE HURRICANES  'A'                      3:01.12    2:58.05  
     1) Park, Sofia J 9                 2) Horton, Maya G 9               
     3) Kingsbury, Polina C 9           4) Stark, Aubrey E 10             
 -- HAMPTON COVE HURRICANES  'C'                           NT   X3:44.14  
     1) Monk, Josie L 10                2) Haugh, Virginia G 9            
     3) Blackwell, Sofia M 10           4) Jones, Carson C 10             
 -- WHITESBURG TIDE  'B'                              3:25.36   X3:47.94  
     1) Dailey, Lyra 10                 2) Haun, Lillian 9                
     3) Haun, Mackenzie 9               4) Summers, Grace G 10            
 -- HAMPTON COVE HURRICANES  'B'                           NT   X4:16.89  
     1) Lynch, Madelyn R 9              2) Ryan, Josephine A 9            
     3) Howie, Allesandra M 10          4) Howison, Elizabeth A 10        
 
Event 90  Boys 9-10 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    SC Yards:   2:07.81        1997 Jones Valley                               
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 WHITESBURG TIDE  'A'                              3:02.54    2:46.06  
     1) McCoy, Jude 10                  2) Abel, Todd 10                  
     3) Barnsby, Matthew 10             4) Howison, Landon 10             
  2 HAMPTON COVE HURRICANES  'A'                      2:53.30    2:55.20  
     1) Ross, Charlie R 10              2) Officer, Karter J 10           
     3) Officer, Kase P 9               4) Henderson, Pio K 10            
 -- WHITESBURG TIDE  'B'                              3:18.28   X3:29.21  
     1) Rooker, Jackson 10              2) Profozich, Zachary 9           
     3) Yurick, Judah 9                 4) Dyer, Fletcher 10              
 -- WHITESBURG TIDE  'C'                              4:03.54   X4:02.61  
     1) Elmore, Silas 9                 2) Nichols, Luke 9                
     3) McCann, Samuel 9                4) Stephens, Grady 10             
 -- HAMPTON COVE HURRICANES  'B'                           NT   X4:21.21  
     1) Appletoft, Brock 9              2) Pleva, Stephen D 10            
     3) Chen, Jason 10                  4) Townsley, Hudson A 9           
 
Event 91  Girls 11-12 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    SC Yards:   1:52.81   6/13/2012 Mountain Springs Swim Team                 
                         D Campbell, G Brandon, M Garding, R Weakley       
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 WHITESBURG TIDE  'A'                              2:33.00    2:33.63  
     1) Shea, Eleanor 11                2) Lucas, Kinleigh 10             
     3) Morris, Clara 11                4) Alderson, Lena 12              
  2 HAMPTON COVE HURRICANES  'A'                      2:47.09    2:58.45  
     1) MacGrotty, Lucy 11              2) Allison, Claire R 11           
     3) Shiner, Julia C 11              4) Messervy, Maisy L 11           
 -- HAMPTON COVE HURRICANES  'B'                           NT   X3:15.95  
     1) Nickelson, Ava K 11             2) Mader, Sophia 11               
     3) French, Blakeley K 12           4) Monk, Allie M 11               
 
Event 92  Boys 11-12 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    SC Yards:   1:54.36        1999 Jones Valley                               
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 HAMPTON COVE HURRICANES  'A'                      2:14.77    2:08.50  
     1) Appletoft, Austin 12            2) Taylor, Braden C 12            
     3) Blauwkamp, Ian C 11             4) Smith, Oliver W 12             
  2 WHITESBURG TIDE  'A'                              2:22.03    2:16.38  
     1) Nichols, Chandler 12            2) Smith, Nolan 11                
     3) Summers, Eli 11                 4) Lucas, Caleb 12                
 -- WHITESBURG TIDE  'B'                                   NT   X2:57.66  
     1) Hampton, Andrew 11              2) Alexander, Landon 11           
     3) Haun, Ethan 12                  4) Brown, Felix 12                
 -- HAMPTON COVE HURRICANES  'B'                           NT   X3:01.56  
     1) Allison, Henry H 11             2) Stark, Austin M 12             
     3) Lynch, Caed G 12                4) Smith, Stoney W 11             
 
Event 93  Girls 13-14 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    SC Yards:   1:46.47    6/4/2014 Mountain Springs, MTSP                     
                         D Campbell, H York, M Garding, R Weakley          
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 HAMPTON COVE HURRICANES  'A'                      2:11.06    2:05.98  
     1) Messervy, Kate M 14             2) Downing, Izzy A 13             
     3) Henderson, Marianne I 13        4) Henderson, Ida M 14            
  2 WHITESBURG TIDE  'A'                              2:11.56    2:09.02  
     1) Smith, Hayden 13                2) Borchers, Allegra 14           
     3) Burkholder, Clara 14            4) Smith, Addison 14              
 
Event 94  Boys 13-14 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    SC Yards:   1:41.22    6/6/2012 Piedmont Piranhas                          
                         C Overbeek, A Smith, S Baldwin, J Herring         
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 WHITESBURG TIDE  'A'                              1:52.03    1:51.91  
     1) McColgan, Drake 14              2) Shea, Luke 13                  
     3) Morris, Luke 13                 4) Cooper, Walt 13                
  2 HAMPTON COVE HURRICANES  'A'                      2:02.84    2:02.06  
     1) Helton, Evan A 14               2) Cooper, Matthew W 13           
     3) Park, Tyler T 13                4) Knight, Will S 14              
 -- WHITESBURG TIDE  'B'                              2:15.89   X2:14.32  
     1) Hopkins, Cole 13                2) Brown, Ambrose 13              
     3) Alexander, Mason 13             4) Thompson, Cade 14              
 -- HAMPTON COVE HURRICANES  'B'                           NT   X2:15.52  
     1) Kingsbury, Alexander F 14       2) Lackey, Aiden T 14             
     3) Ross, Jack W 13                 4) Smouse, Nathaniel R 13         
 
Event 95  Girls 15-17 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    SC Yards:   1:43.88   6/26/2019 Jones Valley Recreation Assn., JVRA        
                         C Patz, A Shepherd, M Bibb, R Hamilton            
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 HAMPTON COVE HURRICANES  'A'                      2:08.02    2:00.30  
     1) Neicamp, Allison G 17           2) Henderson, Olivia W 16         
     3) Pleva, Cecilia M 17             4) Neicamp, Sydney-Kate L 15      
  2 WHITESBURG TIDE  'A'                              2:04.02    2:05.58  
     1) Shea, Bess 16                   2) Maurer, Sophie 16              
     3) Hopkins, Avery A 15             4) Miller, Taylor 15              
 -- WHITESBURG TIDE  'B'                                   NT   X2:20.15  
     1) Alexander, Emma Kate 15         2) Stephens, Adalin 14            
     3) Turner, Madeline Rae 16         4) Shea, Emma 17                  
 
Event 96  Boys 15-17 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    SC Yards:   1:32.25   6/30/2010 Whitesburg Tide, Whitesburg Tide           
                         C HOLDER, T Taylor, J ASHCRAFT, T Taylor          
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 HAMPTON COVE HURRICANES  'A'                           NT    1:52.45  
     1) Blauwkamp, Zach F 15            2) Lynge, James G 15              
     3) Smouse, Tyler J 16              4) Hernandez, Kian T 15           
  2 WHITESBURG TIDE  'A'                              1:54.70    1:52.46  
     1) Borchers, Lucian 16             2) Barnsby, Andrew 13             
     3) Yurick, Mark 15                 4) Gilchrist, Eli 15              

 

 
 

Web Design by:
MerchantWorks, Inc.


Copyright 2004-2022 - Rocket City Swim League, PO Box 10052, Huntsville, AL 35801
info@swimrcsl.org