Meet Results / Record Listing
(Meters Time = Yards Time x 1.11 ----- Yards Time = Meters Time / 1.11)
Licensed to Huntsville Swim Assn. Hy-Tek's Meet Manager
Hampton Cove vs Jones Valley - 6/9/2004
Results
Girls 6 & Under 25 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Fouhtain, Sarah 6 HAMC 38.02 J27.01 5
2 Jones, Caroline 6 JVRA 28.78 J29.65 3
3 Sabio, Jesse 6 JVRA 29.16 J28.14 0.5
3 Davis, Zoey 6 JVRA NT J29.07 0.5
5 Dailey, Anna 6 HAMC 33.29 J32.59
6 Pollard, Megan 6 HAMC 36.27 J34.87
Girls 6 & Under 25 Yard Freestyle Exhibition
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
-- Faulkner, Lauren 6 JVRA 39.56 X26.38
-- Faulkner, Kelly 6 JVRA 32.07 X29.62
-- Graffeo, Carol 6 HAMC NT X34.55
-- Carlsen, Karol 6 HAMC 38.33 X36.81
-- Terry, Hollie 6 JVRA 46.46 X39.99
-- Berens, Krystina 6 HAMC 40.30 X40.35
-- Pullen, Emma 6 JVRA 49.67 X46.97
-- Albert, Mackenzie 6 JVRA 47.82 X48.09
-- Estes, Emily 6 HAMC 50.12 X49.34
-- Patz, Avery 4 HAMC NT X1:04.78
-- Brown, Catie 5 HAMC 1:07.16 X1:06.65
-- James, Grace 3 HAMC NT X1:30.90
Girls 8 & Under 25 Yard Freestyle Exhibition
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
-- Rosenhoover, Candace 7 HAMC NT X24.06
-- Horn, Haley 8 HAMC NT X25.44
-- Zoladz, Molly 8 JVRA 29.31 X26.73
-- Albert, Kelly 7 JVRA NT X27.63
-- Splawn, Hannah 7 JVRA 43.99 X27.69
-- Justice, Caroline 7 HAMC NT X28.57
-- Siegel, Katie An 7 JVRA 25.76 X28.81
-- Stevens, Lauren 7 JVRA 35.56 X31.25
-- Martz, Hannah 7 JVRA 35.48 X31.63
-- Estes, Rachel 7 HAMC 42.70 X32.38
-- Miller, Karen 8 JVRA 48.32 X37.34
-- Damian, Lexi 7 HAMC 44.95 X38.96
-- Sheppard, Claire Elizabe 7 JVRA 48.11 X42.17
Girls 8 & Under 25 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Givens, Rachel 8 JVRA 26.24 18.56 5
2 Pirani, Catherine 7 JVRA 17.88 19.04 3
3 Wilson, Caroline 7 JVRA 25.76 20.23 1
4 Dailey, Julia 8 HAMC 22.74 20.78
5 Iosco, Sarah 7 HAMC 30.17 25.40
6 Mordecai, Alexis 8 HAMC 29.19 26.81
Girls 8 & Under 25 Yard Backstroke
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Pirani, Catherine 7 JVRA 21.61 J20.63 5
2 Markusic, Elena 8 HAMC 36.77 J27.18 3
3 Iosco, Sarah 7 HAMC 32.91 J30.09 1
4 Sabio, Jesse 6 JVRA 32.31 J31.06
5 Bayless, Leiron 7 HAMC 34.34 J31.03
6 Vest, Ellis 7 JVRA 33.84 J36.66
Girls 8 & Under 25 Yard Breaststroke
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Givens, Rachel 8 JVRA 27.97 26.59 5
2 Dailey, Julia 8 HAMC 31.53 30.78 3
3 Vest, Ellis 7 JVRA NT 32.56 1
4 Sabio, Jesse 6 JVRA 34.77 36.72
5 Iosco, Sarah 7 HAMC 33.01 37.12
6 Bayless, Leiron 7 HAMC 42.59 41.46
Girls 8 & Under 25 Yard Butterfly
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Pirani, Catherine 7 JVRA 22.06 19.57 5
2 Givens, Rachel 8 JVRA 24.07 22.60 3
3 Wilson, Caroline 7 JVRA 30.18 28.09 1
4 Dailey, Julia 8 HAMC 40.60 28.58
5 Trudeau, Estienne 7 HAMC 47.05 41.38
6 Bayless, Leiron 7 HAMC 47.45 47.16
Girls 8 & Under 100 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 JONES VALLEY RECREATION ASSN. 'A' 1:22.07 1:29.83 7
1) Cobb, Kristen 8 2) Wilson, Caroline 7
3) Givens, Rachel 8 4) Pirani, Catherine 7
2 HAMPTON COVE HURRICANES 'A' 1:50.91 1:47.87
1) Dailey, Julia 8 2) Markusic, Elena 8
3) Mordecai, Alexis 8 4) Iosco, Sarah 7
-- JONES VALLEY RECREATION ASSN. 'B' NT X2:03.34
1) Stevens, Lauren 7 2) Zoladz, Molly 8
3) Siegel, Katie An 7 4) Vest, Ellis 7
-- HAMPTON COVE HURRICANES 'B' NT X2:21.02
1) Trudeau, Estienne 7 2) Rosenhoover, Candace 7
3) Justice, Caroline 7 4) Horn, Haley 8
-- JONES VALLEY RECREATION ASSN. 'C' NT X2:30.19
1) Clark, Amanda 7 2) Sabio, Jesse 6
3) Martz, Hannah 7 4) Miller, Karen 8
Girls 8 & Under 100 Yard Medley Relay
===============================================================================
Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 JONES VALLEY RECREATION ASSN. 'A' 1:35.97 1:48.01 7
1) Pirani, Catherine 7 2) Givens, Rachel 8
3) Wilson, Caroline 7 4) Cobb, Kristen 8
2 HAMPTON COVE HURRICANES 'A' 2:05.52 1:58.59
1) Bayless, Leiron 7 2) Dailey, Julia 8
3) Iosco, Sarah 7 4) Mordecai, Alexis 8
-- JONES VALLEY RECREATION ASSN. 'C' NT X2:28.18
1) Martz, Hannah 7 2) Vest, Ellis 7
3) Zoladz, Molly 8 4) Siniard, Anna Marie 8
-- HAMPTON COVE HURRICANES 'B' NT X2:35.00
1) Damian, Lexi 7 2) Horn, Haley 8
3) Rosenhoover, Candace 7 4) Markusic, Elena 8
-- JONES VALLEY RECREATION ASSN. 'B' NT X2:36.56
1) Stevens, Lauren 7 2) Sabio, Jesse 6
3) Siegel, Katie An 7 4) Miller, Karen 8
Girls 9-10 50 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Sabio, Jasmine 10 JVRA 32.44 32.42 5
2 Wintzinger, Lindsey 10 HAMC 33.88 33.00 3
3 Steves, Lindsay 10 JVRA 38.10 36.95 1
4 Murphy, Hope 10 HAMC 37.44 37.10
5 Wilson, Kristyn 10 JVRA 38.07 37.66
6 Tolleson, Rachel 9 HAMC 40.27 38.13
Girls 9-10 50 Yard Freestyle Exhibition
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
-- Ward, Hanly 9 JVRA NT X43.34
-- Russell, Nikki 10 HAMC 48.31 X44.58
-- Holifield, Hannah 9 HAMC 1:04.43 X49.47
-- Daniel, Samantha 9 JVRA 48.76 X54.53
-- James, Abby 9 HAMC 1:07.28 X58.31
-- Kirby, Nicholl 9 HAMC 1:13.68 X1:08.92
Girls 9-10 50 Yard Backstroke
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Sabio, Jasmine 10 JVRA 41.85 41.25 5
2 Wintzinger, Lindsey 10 HAMC 44.09 44.80 3
3 Steves, Lindsay 10 JVRA 45.23 46.41 1
4 Murphy, Hope 10 HAMC 51.85 48.85
5 Cole, Shelbie 10 HAMC 49.87 49.94
6 Luther, Michelle 9 JVRA 54.93 52.75
Girls 9-10 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Wilson, Kristyn 10 JVRA 44.75 42.03 5
2 Sabio, Jasmine 10 JVRA 43.63 43.04 3
3 Steves, Lindsay 10 JVRA 55.02 50.78 1
4 Tepool, Lauren 9 HAMC 58.97 1:00.50
5 Tolleson, Rachel 9 HAMC 59.25 1:04.28
6 Monaco, Allie 9 HAMC NT 1:06.31
Girls 9-10 50 Yard Butterfly
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Wintzinger, Lindsey 10 HAMC 43.69 40.58 5
2 Wilson, Kristyn 10 JVRA 46.55 46.65 3
3 Luther, Michelle 9 JVRA 54.36 47.94 1
4 Tepool, Lauren 9 HAMC 58.02 52.40
5 Murphy, Hope 10 HAMC 50.91 56.78
6 Pirani, Elizabeth 10 JVRA 1:08.12 59.62
Girls 9-10 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 JONES VALLEY RECREATION ASSN. 'A' 2:31.41 2:34.86 7
1) Steves, Lindsay 10 2) Luther, Michelle 9
3) Wilson, Kristyn 10 4) Sabio, Jasmine 10
2 HAMPTON COVE HURRICANES 'A' NT 2:39.00
1) Murphy, Hope 10 2) Tepool, Lauren 9
3) Tolleson, Rachel 9 4) Wintzinger, Lindsey 10
-- HAMPTON COVE HURRICANES 'B' NT X3:43.41
1) Cole, Shelbie 10 2) Russell, Nikki 10
3) Monaco, Allie 9 4) James, Abby 9
Girls 9-10 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 JONES VALLEY RECREATION ASSN. 'A' 2:47.34 2:49.53 7
1) Steves, Lindsay 10 2) Wilson, Kristyn 10
3) Sabio, Jasmine 10 4) Luther, Michelle 9
2 HAMPTON COVE HURRICANES 'A' 3:06.19 3:02.65
1) Cole, Shelbie 10 2) Tepool, Lauren 9
3) Wintzinger, Lindsey 10 4) Murphy, Hope 10
-- HAMPTON COVE HURRICANES 'B' NT X3:38.87
1) Tolleson, Rachel 9 2) Monaco, Allie 9
3) Russell, Nikki 10 4) James, Abby 9
Girls 11-12 50 Yard Freestyle Exhibition
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
-- Rosenhoover, Lauren 11 HAMC 46.13 X41.47
-- Moran, Caitlin 12 JVRA 41.79 X41.99
-- Miller, Laura 11 JVRA 1:25.06 X57.47
Girls 11-12 50 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Esneault, Alexis 11 JVRA 31.60 32.22 5
2 Steves, Alisa 12 JVRA 37.41 35.48 3
3 O'Bradovich, Megan 12 HAMC 35.56 36.84 1
4 King, Olivia 12 HAMC 36.32 37.31
5 Giardini, Layne 12 JVRA 37.29 37.84
6 Moss, Katie 11 HAMC 38.43 38.11
Girls 11-12 50 Yard Backstroke
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Esneault, Alexis 11 JVRA 38.27 38.48 5
2 Steves, Alisa 12 JVRA 46.85 44.31 3
3 Smith, Mary Catherine 12 JVRA 47.33 44.88 1
4 Moss, Katie 11 HAMC 51.77 47.15
5 Armbrester, Caroline 11 HAMC 57.36 50.48
6 King, Olivia 12 HAMC 54.03 52.22
Girls 11-12 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Monaco, Kristin 11 HAMC 50.22 J46.91 5
2 O'Bradovich, Megan 12 HAMC 49.96 J47.03 3
3 King, Olivia 12 HAMC 51.75 J50.06 1
4 Steves, Alisa 12 JVRA 49.03 J46.75
5 Vanrell, Crystal 12 JVRA 48.87 J47.54
6 Daniell, Kathleen 12 JVRA 49.24 J48.91
Girls 11-12 50 Yard Butterfly
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Zoladz, Anna 11 JVRA 52.06 44.11 5
2 O'Bradovich, Megan 12 HAMC 54.16 49.05 3
3 Smith, Mary Catherine 12 JVRA 52.58 51.16 1
4 Siniard, Ann Bradley 11 JVRA 52.94 51.40
5 Monaco, Kristin 11 HAMC 57.81 54.25
6 Moss, Katie 11 HAMC 1:01.83 55.76
Girls 11-12 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 JONES VALLEY RECREATION ASSN. 'A' 2:09.52 2:27.52 7
1) Giardini, Layne 12 2) Zoladz, Anna 11
3) Steves, Alisa 12 4) Esneault, Alexis 11
2 HAMPTON COVE HURRICANES 'A' NT 2:39.95
1) King, Olivia 12 2) Monaco, Kristin 11
3) Moss, Katie 11 4) O'Bradovich, Megan 12
-- JONES VALLEY RECREATION ASSN. 'B' NT X2:41.78
1) Siniard, Ann Bradley 11 2) Vanrell, Crystal 12
3) Smith, Mary Catherine 12 4) Jones, Laura Claire 11
Girls 11-12 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 JONES VALLEY RECREATION ASSN. 'A' 2:19.66 2:41.07 7
1) Steves, Alisa 12 2) Vanrell, Crystal 12
3) Esneault, Alexis 11 4) Giardini, Layne 12
2 HAMPTON COVE HURRICANES 'A' 3:05.39 2:53.59
1) Moss, Katie 11 2) Monaco, Kristin 11
3) O'Bradovich, Megan 12 4) Rosenhoover, Lauren 11
-- JONES VALLEY RECREATION ASSN. 'B' NT X3:00.69
1) Smith, Mary Catherine 12 2) Daniell, Kathleen 12
3) Siniard, Ann Bradley 11 4) Jones, Laura Claire 11
Girls 13-14 50 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Berkowitz, Haley 14 HAMC NT 28.59 5
2 Tepool, Kristen 14 HAMC NT 29.94 3
3 Martz, Katelyn 13 JVRA 30.87 32.44 1
4 Siniard, Libby 14 JVRA 33.50 33.60
5 Merijanian, Alexis 13 JVRA 33.12 33.86
6 seitz, kiley 13 HAMC 42.94 38.87
Girls 13-14 50 Yard Freestyle Exhibition
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
-- Hanson, Kristin 14 JVRA 33.34 X33.75
Girls 13-14 50 Yard Backstroke
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Dudley, Caitlin 14 JVRA 31.90 32.78 5
2 Tepool, Kristen 14 HAMC NT 38.98 3
3 Hardy, Liz 13 HAMC 44.09 39.82 1
4 Martz, Katelyn 13 JVRA 38.88 40.79
5 Siniard, Libby 14 JVRA NT 41.50
6 seitz, kiley 13 HAMC 1:00.70 52.82
Girls 13-14 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Looney, Erin 13 JVRA 38.19 36.16 5
2 Berkowitz, Haley 14 HAMC NT 36.34 3
3 Dudley, Caitlin 14 JVRA 37.29 37.30 1
4 Siniard, Libby 14 JVRA 42.19 39.53
5 Hardy, Liz 13 HAMC 47.96 45.34
Girls 13-14 50 Yard Butterfly
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Dudley, Caitlin 14 JVRA 30.97 J31.49 5
2 Berkowitz, Haley 14 HAMC NT J34.39 3
3 Martz, Katelyn 13 JVRA 35.94 J36.22 1
4 Hardy, Liz 13 HAMC 38.88 J35.97
5 Tepool, Kristen 14 HAMC NT J36.95
6 Merijanian, Alexis 13 JVRA NT J38.35
Girls 13-14 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 JONES VALLEY RECREATION ASSN. 'A' 1:48.43 2:08.88 7
1) Martz, Katelyn 13 2) Merijanian, Alexis 13
3) Siniard, Libby 14 4) Dudley, Caitlin 14
2 HAMPTON COVE HURRICANES 'A' NT 2:12.01
1) Tepool, Kristen 14 2) seitz, kiley 13
3) Hardy, Liz 13 4) Berkowitz, Haley 14
Girls 13-14 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 JONES VALLEY RECREATION ASSN. 'A' 2:09.18 2:15.60 7
1) Dudley, Caitlin 14 2) Looney, Erin 13
3) Merijanian, Alexis 13 4) Martz, Katelyn 13
2 HAMPTON COVE HURRICANES 'A' NT 2:24.06
1) Hardy, Liz 13 2) Berkowitz, Haley 14
3) Tepool, Kristen 14 4) seitz, kiley 13
Girls 15-17 50 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Puliatti, Thea 16 JVRA 27.37 J26.78 5
2 Wills, Caroline 17 JVRA 26.05 J27.51 3
3 Sobul, Tiffany 16 JVRA 26.60 J27.56 1
4 Berkowitz, Caitlyn 16 HAMC NT J29.06
5 Urban, Cori 15 HAMC NT J28.38
6 Lauderdale, Amanda 17 HAMC NT J29.29
Girls 15-17 50 Yard Backstroke
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Puliatti, Thea 16 JVRA 33.69 33.44 5
2 Sobul, Tiffany 16 JVRA 30.65 34.01 3
3 Thompson, Faye 17 JVRA 34.93 34.25 1
4 Urban, Cori 15 HAMC NT 34.99
5 Urban, Jodie 17 HAMC NT 36.81
6 Armbrester, Katie 15 HAMC 44.94 40.60
Girls 15-17 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Wills, Caroline 17 JVRA 31.86 34.89 5
2 Sobul, Tiffany 16 JVRA 35.83 36.60 3
3 Thompson, Faye 17 JVRA 39.78 38.29 1
4 Neighbors, Jennifer 15 HAMC NT 40.70
5 Lauderdale, Amanda 17 HAMC NT 41.62
6 Armbrester, Katie 15 HAMC 47.74 44.72
Girls 15-17 50 Yard Butterfly
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Puliatti, Thea 16 JVRA 30.12 30.88 5
2 Urban, Cori 15 HAMC NT 32.55 3
3 Berkowitz, Caitlyn 16 HAMC NT 32.85 1
4 Thompson, Faye 17 JVRA 35.59 34.29
5 Urban, Jodie 17 HAMC NT 38.02
Girls 15-17 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 HAMPTON COVE HURRICANES 'A' NT 2:05.91 7
1) Urban, Jodie 17 2) Neighbors, Jennifer 15
3) Armbrester, Katie 15 4) Urban, Cori 15
2 JONES VALLEY RECREATION ASSN. 'A' 1:56.19 2:06.53
1) Puliatti, Thea 16 2) Thompson, Faye 17
3) Sobul, Tiffany 16 4) Wills, Caroline 17
Girls 15-17 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 JONES VALLEY RECREATION ASSN. 'A' 2:01.55 2:07.64 7
1) Thompson, Faye 17 2) Wills, Caroline 17
3) Puliatti, Thea 16 4) Sobul, Tiffany 16
2 HAMPTON COVE HURRICANES 'A' NT 2:20.59
1) Urban, Jodie 17 2) Lauderdale, Amanda 17
3) Urban, Cori 15 4) Berkowitz, Caitlyn 16
Boys 6 & Under 25 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Cobb, Wil 6 JVRA 33.63 23.09 5
2 Mordecai, Lucas 6 HAMC 32.73 30.34 3
3 Luther, Michael 5 JVRA 37.25 33.15 1
4 Smith, Julian 6 HAMC 39.69 37.97
5 Jones, Caleb 6 JVRA NT 41.33
6 Pollard, Austin 6 HAMC NT 45.94
Boys 6 & Under 25 Yard Freestyle Exhibition
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
-- Rosenhoover, Graham 6 HAMC NT X37.32
-- Kirby, Blake 6 HAMC NT X38.72
-- Rosenhoover, Marshall 4 HAMC NT X50.29
-- Horn, Joe 5 HAMC NT X50.69
-- Brown, Chris 5 HAMC 58.59 X50.93
-- Vest, Jackson 4 JVRA 1:18.67 X55.87
Boys 8 & Under 25 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Sabio, Joel 7 JVRA 19.42 18.07 5
2 Damian, Luke 8 HAMC 22.43 20.00 3
3 Faulkner, Brian 8 JVRA 22.61 20.44 1
4 McBride, John Parvin P 7 HAMC 24.38 24.28
5 Ramsey, Drew 7 HAMC 27.97 25.93
6 Steves, Ben 7 JVRA 26.19 28.52
Boys 8 & Under 25 Yard Freestyle Exhibition
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
-- Boone, Max 8 HAMC NT X22.87
-- Chenault, Alex 7 JVRA 27.77 X24.72
-- Zoladz, Peter 7 JVRA 27.56 X26.35
-- Davis, Sam 7 JVRA 32.03 X26.98
-- Chambers, Jacob 7 JVRA 31.94 X27.50
-- Smith, Roman 8 HAMC 33.97 X29.33
-- Vanrell, Lee 7 JVRA 36.50 X30.44
-- Laue, Parker 7 JVRA 31.25 X30.88
-- Ortega, Nicolas 7 JVRA 31.52 X31.33
-- Kirby, Christopher 8 HAMC 45.81 X34.56
-- Trudeau, Nathaniel 8 HAMC 37.55 X34.59
-- Lindner, Michael 7 HAMC 31.74 X34.59
-- Johnson, Parker 7 HAMC 33.57 X37.25
Boys 8 & Under 25 Yard Backstroke
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Sabio, Joel 7 JVRA 23.94 22.77 5
2 Faulkner, Brian 8 JVRA 34.63 28.06 3
3 McBride, John Parvin P 7 HAMC 34.88 29.25 1
4 Moran, Chase 8 JVRA 36.91 32.85
5 King, Benjamin 8 HAMC 40.27 33.50
6 Ramsey, Drew 7 HAMC 39.77 37.53
Boys 8 & Under 25 Yard Breaststroke
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Wintzinger, Trey 7 HAMC NT J24.58 5
2 Sabio, Joel 7 JVRA 25.47 J23.65 3
3 Damian, Luke 8 HAMC 33.37 J28.68 1
4 Chambers, Max 8 JVRA 34.48 J28.84
5 King, Benjamin 8 HAMC 35.48 J33.96
6 Moran, Chase 8 JVRA 35.56 J43.13
Boys 8 & Under 25 Yard Butterfly
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Moran, Chase 8 JVRA 26.77 J27.25 5
2 Faulkner, Brian 8 JVRA 31.41 J27.22 3
3 Damian, Luke 8 HAMC 39.48 J28.28 1
4 Zoladz, Peter 7 JVRA NT J35.66
5 King, Benjamin 8 HAMC 42.88 J41.06
6 McBride, John Parvin P 7 HAMC 45.66 J39.71
Boys 8 & Under 100 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 HAMPTON COVE HURRICANES 'A' NT 1:35.29 7
1) McBride, John Parvin P 7 2) Wintzinger, Trey 7
3) Ramsey, Drew 7 4) Damian, Luke 8
-- HAMPTON COVE HURRICANES 'B' NT x2:14.72
1) Trudeau, Nathaniel 8 2) Smith, Roman 8
3) King, Benjamin 8 4) Kirby, Christopher 8
-- JONES VALLEY RECREATION ASSN. 'C' NT DQ
1) Vanrell, Lee 7 2) Luther, Michael 5
3) Ortega, Nicolas 7 4) Chambers, Jacob 7
-- JONES VALLEY RECREATION ASSN. 'A' 1:34.63 DQ
1) Moran, Chase 8 2) Steves, Ben 7
3) Faulkner, Brian 8 4) Sabio, Joel 7
-- JONES VALLEY RECREATION ASSN. 'B' NT DQ
1) Chenault, Alex 7 2) Chambers, Max 8
3) Laue, Parker 7 4) Zoladz, Peter 7
Boys 8 & Under 100 Yard Medley Relay
===============================================================================
Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 JONES VALLEY RECREATION ASSN. 'A' 1:47.15 1:56.19 7
1) Moran, Chase 8 2) Sabio, Joel 7
3) Faulkner, Brian 8 4) Steves, Ben 7
2 HAMPTON COVE HURRICANES 'A' 1:46.09 2:15.38
1) King, Benjamin 8 2) McBride, John Parvin P 7
3) Johnson, Parker 7 4) Ramsey, Drew 7
-- JONES VALLEY RECREATION ASSN. 'B' NT X2:17.31
1) Chenault, Alex 7 2) Chambers, Max 8
3) Davis, Sam 7 4) Chambers, Jacob 7
-- JONES VALLEY RECREATION ASSN. 'C' NT X2:25.33
1) Luther, Michael 5 2) Laue, Parker 7
3) Zoladz, Peter 7 4) Ortega, Nicolas 7
Boys 9-10 50 Yard Freestyle Exhibition
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
-- Carlsen, Harry 9 HAMC 1:04.47 X53.28
Boys 9-10 50 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Merijanian, Aaron 10 JVRA 37.93 36.78 5
2 Dombrowsky, Alexander 10 HAMC 40.36 37.47 3
3 Chenault, Blair 9 JVRA 45.28 39.41 1
4 Berkowitz, Wilson 9 HAMC 39.50 39.66
5 Rosenhoover, Cameron 9 HAMC 51.14 46.99
6 Terry, Joshua 10 JVRA NT 55.00
Boys 9-10 50 Yard Backstroke
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Merijanian, Aaron 10 JVRA 49.10 46.03 5
2 Dombrowsky, Alexander 10 HAMC 49.50 48.03 3
3 Chenault, Blair 9 JVRA 59.33 55.79 1
4 Berkowitz, Wilson 9 HAMC 55.07 56.25
5 Brown, Andrew 9 HAMC 1:08.83 1:04.10
6 Sheppard, Andy 9 JVRA 1:36.79 1:26.57
Boys 9-10 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Chenault, Blair 9 JVRA 52.17 52.17 5
2 Dombrowsky, Alexander 10 HAMC 58.67 53.13 3
3 Merijanian, Aaron 10 JVRA 55.26 54.78 1
4 Brown, Andrew 9 HAMC 1:03.86 58.75
5 Jones, Garrett 10 JVRA 1:10.56 59.28
6 Berkowitz, Wilson 9 HAMC 1:04.12 1:01.92
Boys 9-10 50 Yard Butterfly
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Jones, Garrett 10 JVRA NT J54.59 4
1 Ramsey, Dean 9 HAMC NT J54.97 4
3 Rosenhoover, Cameron 9 HAMC 1:05.97 J1:02.93 1
4 Brown, Andrew 9 HAMC 1:20.20 J1:07.32
5 Sheppard, Andy 9 JVRA 2:06.13 J1:44.38
Boys 9-10 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 HAMPTON COVE HURRICANES 'A' NT 2:49.16 7
1) Dombrowsky, Alexander 10 2) Rosenhoover, Cameron 9
3) Ramsey, Dean 9 4) Berkowitz, Wilson 9
2 JONES VALLEY RECREATION ASSN. 'A' 2:35.91 2:50.95
1) Jones, Garrett 10 2) Albert, Tucker 10
3) Chenault, Blair 9 4) Merijanian, Aaron 10
Boys 9-10 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 JONES VALLEY RECREATION ASSN. 'A' 3:02.03 3:17.97 7
1) Merijanian, Aaron 10 2) Jones, Garrett 10
3) Chenault, Blair 9 4) Albert, Tucker 10
-- HAMPTON COVE HURRICANES 'A' 3:33.91 DQ
1) Dombrowsky, Alexander 10 2) Brown, Andrew 9
3) Berkowitz, Wilson 9 4) Ramsey, Dean 9
Boys 11-12 50 Yard Freestyle Exhibition
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
-- Fredrickson, Neil 11 HAMC 40.97 X39.62
-- Harris, Michael 11 HAMC 49.14 X48.50
Boys 11-12 50 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Rives, Corey 12 HAMC 29.93 28.63 5
2 Urban, CJ 12 HAMC 33.02 32.22 3
3 Tepool, Trent 12 HAMC 33.89 33.32 1
4 Lewallen, Thomas 11 JVRA 33.84 33.67
5 Roth, Kaehler 11 JVRA 35.79 37.06
6 Prince, Ryan 11 JVRA NT 44.91
Boys 11-12 50 Yard Backstroke
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Urban, CJ 12 HAMC 41.81 39.37 5
2 Lewallen, Thomas 11 JVRA 40.47 40.87 3
3 North, Christopher 11 HAMC 46.46 44.29 1
4 Murphy, Tim 12 HAMC 46.32 44.50
5 Jones, Connor 11 JVRA 1:17.89 54.53
6 Prince, Ryan 11 JVRA NT 57.31
Boys 11-12 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Rives, Corey 12 HAMC 37.99 36.82 5
2 Urban, CJ 12 HAMC 47.03 44.90 3
3 Tepool, Trent 12 HAMC 47.77 45.57 1
4 Roth, Kaehler 11 JVRA 50.41 49.03
5 Lewallen, Thomas 11 JVRA 53.56 51.15
6 Prince, Ryan 11 JVRA NT 56.34
Boys 11-12 50 Yard Butterfly
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Rives, Corey 12 HAMC 36.24 33.54 5
2 Tepool, Trent 12 HAMC 41.67 40.18 3
3 Roth, Kaehler 11 JVRA 45.81 47.23 1
4 North, Christopher 11 HAMC 48.59 49.09
5 Jones, Connor 11 JVRA 1:04.73 56.00
Boys 11-12 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 HAMPTON COVE HURRICANES 'A' NT 2:13.31 7
1) Tepool, Trent 12 2) Murphy, Tim 12
3) Urban, CJ 12 4) Rives, Corey 12
2 JONES VALLEY RECREATION ASSN. 'A' 2:12.28 2:40.07
1) Jones, Connor 11 2) Prince, Ryan 11
3) Roth, Kaehler 11 4) Lewallen, Thomas 11
-- HAMPTON COVE HURRICANES 'B' NT X2:41.85
1) Banner, Macfarlane M 11 2) North, Christopher 11
3) Fredrickson, Neil 11 4) Harris, Michael 11
Boys 11-12 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 HAMPTON COVE HURRICANES 'A' 2:28.10 2:30.50 7
1) Murphy, Tim 12 2) Rives, Corey 12
3) Tepool, Trent 12 4) Urban, CJ 12
2 JONES VALLEY RECREATION ASSN. 'A' 2:23.60 3:12.35
1) Jones, Connor 11 2) Lewallen, Thomas 11
3) Roth, Kaehler 11 4) Prince, Ryan 11
Boys 13-14 50 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Esneault, Ricky 13 JVRA 28.14 26.97 5
2 Nixon, Stephen 13 JVRA 28.06 27.81 3
3 Brown, Matthew 13 HAMC 28.88 28.84 1
4 Powers, Brian 14 JVRA 29.95 32.00
5 Iosco, Matt 14 HAMC NT 32.20
6 Young, Bradley 14 HAMC 33.46 35.52
Boys 13-14 50 Yard Backstroke
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Esneault, Ricky 13 JVRA 32.74 30.95 5
2 Brown, Matthew 13 HAMC 37.03 34.94 3
3 Powers, Brian 14 JVRA 40.95 39.62 1
4 Morse, Tony 14 HAMC 40.52 42.34
5 Smith, Taylor 14 JVRA 43.21 44.43
6 Iosco, Matt 14 HAMC NT 46.32
Boys 13-14 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Nixon, Stephen 13 JVRA 37.90 36.53 5
2 Smith, Taylor 14 JVRA 37.63 37.03 3
3 Powers, Brian 14 JVRA 41.10 39.22 1
4 Brown, Matthew 13 HAMC 42.35 40.84
5 Morse, Tony 14 HAMC 44.24 42.96
6 Young, Bradley 14 HAMC 44.07 43.20
Boys 13-14 50 Yard Butterfly
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Esneault, Ricky 13 JVRA 30.26 28.49 5
2 Nixon, Stephen 13 JVRA 32.62 30.53 3
3 Young, Bradley 14 HAMC 37.86 38.01 1
4 Morse, Tony 14 HAMC 40.06 39.68
5 Smith, Taylor 14 JVRA 39.77 40.40
6 Iosco, Matt 14 HAMC NT 44.34
Boys 13-14 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 JONES VALLEY RECREATION ASSN. 'A' 1:42.27 2:05.44 7
1) Smith, Taylor 14 2) Powers, Brian 14
3) Nixon, Stephen 13 4) Esneault, Ricky 13
2 HAMPTON COVE HURRICANES 'A' NT 2:22.04
1) Young, Bradley 14 2) Morse, Tony 14
3) Iosco, Matt 14 4) Brown, Matthew 13
Boys 13-14 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 JONES VALLEY RECREATION ASSN. 'A' 1:57.54 2:09.88 7
1) Esneault, Ricky 13 2) Smith, Taylor 14
3) Nixon, Stephen 13 4) Powers, Brian 14
2 HAMPTON COVE HURRICANES 'A' 2:28.55 2:28.38
1) Brown, Matthew 13 2) Morse, Tony 14
3) Young, Bradley 14 4) Iosco, Matt 14
Boys 15-17 50 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Renegar, Joshua 16 JVRA 23.62 24.19 5
2 Wilson, Brock 17 JVRA 23.38 24.41 3
3 Wills, Jim 17 JVRA 24.79 25.22 1
4 Morse, Michael 17 HAMC 26.13 26.07
5 Nemec, Ben 17 HAMC NT 26.38
6 Armbrester, Chris 15 HAMC 29.65 26.64
Boys 15-17 50 Yard Backstroke
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Wilson, Brock 17 JVRA 28.87 29.34 5
2 Armbrester, Chris 15 HAMC 34.65 30.46 3
3 Renegar, Joshua 16 JVRA 29.69 31.54 1
4 Morse, Michael 17 HAMC 33.91 34.14
5 Zimmerman, David 15 JVRA 33.38 35.43
6 Nemec, Ben 17 HAMC NT 36.22
Boys 15-17 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Sabio, Jason 17 JVRA 29.99 27.98 5
2 Wills, Jim 17 JVRA 32.95 33.16 3
3 Prince, Brendan 15 JVRA 36.00 34.16 1
4 Armbrester, Chris 15 HAMC 43.18 37.10
5 Case, Alex 15 HAMC NT 39.68
Boys 15-17 50 Yard Butterfly
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Renegar, Joshua 16 JVRA 26.27 27.27 5
2 Nemec, Ben 17 HAMC NT 27.31 3
3 Wilson, Brock 17 JVRA 28.27 28.31 1
4 Wills, Jim 17 JVRA 27.17 28.56
5 Morse, Michael 17 HAMC NT 30.15
6 Case, Alex 15 HAMC NT 33.72
Boys 15-17 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 HAMPTON COVE HURRICANES 'A' NT 1:56.18 7
1) Morse, Michael 17 2) Armbrester, Chris 15
3) Case, Alex 15 4) Nemec, Ben 17
2 JONES VALLEY RECREATION ASSN. 'A' 1:34.73 2:36.07
1) Wills, Jim 17 2) Prince, Brendan 15
3) Wilson, Brock 17 4) Renegar, Joshua 16
Boys 15-17 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 JONES VALLEY RECREATION ASSN. 'A' 1:47.09 1:55.10 7
1) Wilson, Brock 17 2) Wills, Jim 17
3) Renegar, Joshua 16 4) Prince, Brendan 15
2 HAMPTON COVE HURRICANES 'A' NT 2:02.63
1) Armbrester, Chris 15 2) Case, Alex 15
3) Nemec, Ben 17 4) Morse, Michael 17
Mixed 8 & Under 100 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 JONES VALLEY RECREATION ASSN. 'A' 1:18.72 1:22.09 7
1) Givens, Rachel 8 2) Faulkner, Brian 8
3) Sabio, Joel 7 4) Pirani, Catherine 7
2 HAMPTON COVE HURRICANES 'A' NT 1:37.38
1) Dailey, Julia 8 2) Damian, Luke 8
3) Iosco, Sarah 7 4) Ramsey, Drew 7
-- JONES VALLEY RECREATION ASSN. 'C' NT X1:46.91
1) Siegel, Katie An 7 2) Zoladz, Peter 7
3) Godzur, Garrett 8 4) Wilson, Caroline 7
-- HAMPTON COVE HURRICANES 'B' NT X1:53.60
1) Bayless, Leiron 7 2) Wintzinger, Trey 7
3) McBride, John Parvin P 7 4) Trudeau, Estienne 7
-- JONES VALLEY RECREATION ASSN. 'B' NT X1:56.97
1) Steves, Ben 7 2) Cobb, Kristen 8
3) Martz, Hannah 7 4) Moran, Chase 8
-- HAMPTON COVE HURRICANES 'C' NT X2:02.11
1) Trudeau, Nathaniel 8 2) Smith, Roman 8
3) Rosenhoover, Candace 7 4) Horn, Haley 8
Mixed 9-10 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 JONES VALLEY RECREATION ASSN. 'A' 2:29.06 2:31.83 7
1) Merijanian, Aaron 10 2) Chenault, Blair 9
3) Wilson, Kristyn 10 4) Sabio, Jasmine 10
2 HAMPTON COVE HURRICANES 'A' NT 2:40.61
1) Berkowitz, Wilson 9 2) Dombrowsky, Alexander 10
3) Murphy, Hope 10 4) Wintzinger, Lindsey 10
-- JONES VALLEY RECREATION ASSN. 'B' NT X2:50.16
1) Jones, Garrett 10 2) Albert, Tucker 10
3) Steves, Lindsay 10 4) Luther, Michelle 9
-- HAMPTON COVE HURRICANES 'B' NT X3:28.62
1) Carlsen, Harry 9 2) Monaco, Allie 9
3) Cole, Shelbie 10 4) Brown, Andrew 9
-- HAMPTON COVE HURRICANES 'C' NT X3:29.31
1) Kirby, Nicholl 9 2) Ramsey, Dean 9
3) Rosenhoover, Cameron 9 4) Holifield, Hannah 9
Mixed 11-12 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 JONES VALLEY RECREATION ASSN. 'A' 2:03.50 2:21.67 7
1) Lewallen, Thomas 11 2) Giardini, Layne 12
3) Roth, Kaehler 11 4) Esneault, Alexis 11
2 HAMPTON COVE HURRICANES 'A' NT 2:21.88
1) King, Olivia 12 2) O'Bradovich, Megan 12
3) Rives, Corey 12 4) Urban, CJ 12
-- HAMPTON COVE HURRICANES 'B' NT X2:26.43
1) Armbrester, Caroline 11 2) Banner, Macfarlane M 11
3) North, Christopher 11 4) Rosenhoover, Lauren 11
-- JONES VALLEY RECREATION ASSN. 'B' NT X2:48.53
1) Moran, Caitlin 12 2) Prince, Ryan 11
3) Jones, Connor 11 4) Jones, Laura Claire 11
-- HAMPTON COVE HURRICANES 'C' NT X2:51.76
1) Harris, Michael 11 2) Fredrickson, Neil 11
3) Monaco, Kristin 11 4) Moss, Katie 11
Mixed 13-14 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 JONES VALLEY RECREATION ASSN. 'A' 1:45.57 1:56.35 7
1) Martz, Katelyn 13 2) Dudley, Caitlin 14
3) Nixon, Stephen 13 4) Esneault, Ricky 13
2 HAMPTON COVE HURRICANES 'A' NT 2:02.88
1) Berkowitz, Haley 14 2) Young, Bradley 14
3) Tepool, Kristen 14 4) Brown, Matthew 13
-- JONES VALLEY RECREATION ASSN. 'B' NT X2:16.75
1) Smith, Taylor 14 2) Merijanian, Alexis 13
3) Powers, Brian 14 4) Hanson, Kristin 14
-- HAMPTON COVE HURRICANES 'B' NT X2:26.19
1) Hardy, Liz 13 2) seitz, kiley 13
3) Morse, Tony 14 4) Iosco, Matt 14
Mixed 15-17 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 JONES VALLEY RECREATION ASSN. 'A' 1:40.64 1:50.16 7
1) Wilson, Brock 17 2) Sobul, Tiffany 16
3) Wills, Caroline 17 4) Renegar, Joshua 16
2 HAMPTON COVE HURRICANES 'A' NT 1:52.32
1) Morse, Michael 17 2) Lauderdale, Amanda 17
3) Berkowitz, Caitlyn 16 4) Nemec, Ben 17
-- HAMPTON COVE HURRICANES 'B' NT X2:01.75
1) Armbrester, Chris 15 2) Armbrester, Katie 15
3) Case, Alex 15 4) Neighbors, Jennifer 15
|