Meet Results / Record Listing
(Meters Time = Yards Time x 1.11 ----- Yards Time = Meters Time / 1.11)
Licensed to RCSL Swimming Champ. Meet
HY-TEK's MEET MANAGER 7.0 7/4/2019 12:25 AM
2019 RCSL CHAPvsYMCA - meters - 7/3/2019
Results
Event 1 Girls 8 & Under 100 SC Meter Medley Relay
===============================================================================
RCSL: 1:26.70 1977 Aquatic Club
Team Seed Finals
===============================================================================
1 YMCA Seals 'A' 2:20.04 2:15.00
1) Rush, Charotte 7 2) Grant, Emma 8
3) Harwell, Emme 8 4) Webster, Audrey 8
2 Chapman Swim Team 'A' NT 2:41.16
1) Malcomb, Myra 6 2) Malcomb, Aria 7
3) Hannah, Lucy 7 4) Malcomb, Vera 4
-- YMCA Seals 'B' 2:52.71 X2:46.00
1) Brown, Kennedy 8 2) Moran, Piper 8
3) Willingham, Christina 7 4) Price, Julia 6
-- YMCA Seals 'C' NT X3:19.41
1) Crook, Emelia 5 2) Davis, Anna 6
3) Havin, Scarlett 7 4) Hill, Ella 8
Event 2 Boys 8 & Under 100 SC Meter Medley Relay
===============================================================================
RCSL: 1:25.60 1975 Sherwood
Team Seed Finals
===============================================================================
1 YMCA Seals 'A' 2:08.99 2:27.00
1) Weisenberger, Andserson 7 2) Harwell, Liam 8
3) Reynolds, Charlie 8 4) Rass, Jacob 8
2 Chapman Swim Team 'A' 3:27.03 3:52.87
1) Orr, Collin 5 2) Lumpkin, Clayton 7
3) Campbell, Shiloh 6 4) Brown, Christopher 7
-- YMCA Seals 'B' 2:22.36 X2:17.56
1) Webster, Davis 8 2) Samples, Mathew 8
3) Quansah, Rhyan 7 4) Leurck, Robert 7
Event 3 Girls 9-10 200 SC Meter Medley Relay
===============================================================================
RCSL: 2:38.78 1988 Piedmont
Team Seed Finals
===============================================================================
1 YMCA Seals 'A' 3:41.74 3:59.98
1) Rush, Elizabeth 9 2) Wingate, Madison 10
3) Grant, Isabella 10 4) Prichard, Lilly 10
2 Chapman Swim Team 'A' 5:01.30 4:29.72
1) Malcomb, Emilia 9 2) White, Nola 9
3) Hunt, Laura 9 4) Hoskins, Hannah 9
-- YMCA Seals 'B' 4:24.09 X5:06.00
1) Stringer, Shiloh 9 2) Leurck, Emma 9
3) Kinder, Kinsey 9 4) Bounds, Isbella 9
Event 4 Boys 9-10 200 SC Meter Medley Relay
===============================================================================
RCSL: 2:42.90 7/1/2008 Monte Sano
B.Wermuth, J.Fulkerson, M.Graves, T.Castell
Team Seed Finals
===============================================================================
1 YMCA Seals 'A' 3:42.79 4:01.50
1) Davis, Julian 9 2) Leurck, Ethan 10
3) Crook, Mark 9 4) Percy, Colin 9
-- YMCA Seals 'B' 4:56.65 x5:18.00
1) Harriger, Noah 9 2) Dithmer, Jackson 9
3) Yocom, Evan 9 4) Mikelson, Blake 10
Event 5 Girls 11-12 200 SC Meter Medley Relay
===============================================================================
RCSL: 2:22.44 1999 Piedmont
Team Seed Finals
===============================================================================
1 YMCA Seals 'A' 3:06.32 3:07.57
1) Johnson, Kate 11 2) Pindera, Nadia 12
3) Buechler, Lydia 12 4) Harwell, Sophie 11
-- YMCA Seals 'D' 3:53.45 X3:43.50
1) Carlock, Isabella 11 2) Dithmer, Aubrey 12
3) Reynolds, Sarah 12 4) Alford, Anna Kate 12
-- YMCA Seals 'B' 3:53.08 X4:23.72
1) Havin, Elizabeth 11 2) Burkholder, Clara 12
3) Reynolds, Madeline 11 4) McDavid, Leila 12
-- YMCA Seals 'C' 3:50.64 X4:27.22
1) Dithmer, Lily 11 2) Rush, Audrey 11
3) Letson, Sophia 11 4) Blevins, Audrey 11
Event 6 Boys 11-12 200 SC Meter Medley Relay
===============================================================================
RCSL: 2:24.93 1999 Jones Valley
Team Seed Finals
===============================================================================
1 YMCA Seals 'A' 2:51.78 2:55.00
1) Samples, Caleb 12 2) Gilchrist, Eli 12
3) Sexton, Evan 12 4) Willingham, Crishawn 11
-- YMCA Seals 'B' 3:38.14 x3:45.66
1) Thornton, Thomas 11 2) Robinson, Sam 12
3) Hvizda, James 11 4) Shepard, Zander 11
Event 8 Boys 13-14 200 SC Meter Medley Relay
===============================================================================
RCSL: 2:07.56 6/1/2016 Mt. Carmel Hammerheads, MCST
C Amos, R Worshek, J Sentell, N Hudson
Team Seed Finals
===============================================================================
1 Chapman Swim Team 'A' 3:09.08 3:05.25
1) Fratangelo, Cole 14 2) Weir, Walker 14
3) Bryant, Gatlin 14 4) Weir, Will 14
2 YMCA Seals 'A' 2:48.91 3:11.62
1) Vasquez, Micah 14 2) Bagwell, Taylor 14
3) Baughn, Max 14 4) Mack, Frankie 14
-- YMCA Seals 'B' NT X5:53.94
1) Mikelson, Hunter 13 2) Robinson, Ben 14
3) Percy, Brady 11 4) Davis, Cleon 11
Event 9 Girls 15-17 200 SC Meter Medley Relay
===============================================================================
RCSL: 2:13.53 6/29/2016 Sherwood, SHER
E Rinehart, C Tarsitano, M Holtcamp, K Hammer
Team Seed Finals
===============================================================================
1 YMCA Seals 'A' 2:38.23 3:08.50
1) Sexton, Cara 15 2) Paulson, Tory 16
3) Oshiro, Kristina 16 4) Butler, Taylor 15
-- YMCA Seals 'B' 2:43.71 X5:28.94
1) Scully, Sebastiany 10 2) Scully, Tatum 11
3) Scully, Maisy 17 4) Scully, Alistairy 14
Event 11 Girls 6 & Under 25 SC Meter Freestyle
===============================================================================
RCSL: 20.32 2005 Sarah Margaret Cimino, BLOSSOMWOOD
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
1 Price, Julia 6 YMCA 34.02 32.77
2 Malcomb, Myra 6 Chapman 37.44 37.69
3 Davis, Anna 6 YMCA 35.91 38.91
4 Emelia, Crook 5 YMCA NT 50.35
5 Scully, Windsor 5 YMCA 51.97 x59.38
6 Malcomb, Vera 4 Chapman 51.55 1:04.38
Event 14 Boys 6 & Under 25 SC Meter Freestyle
===============================================================================
RCSL: 18.49 2002 Chandler Hinson, CAMELOT
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
1 Campbell, Shiloh 6 Chapman 33.24 33.11
2 Orr, Collin 5 Chapman 54.60 1:10.06
Event 16 Boys 6 & Under 25 SC Meter Freestyle Exhibition
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
-- Keller, Andrew 5 Chapman 47.42 X1:37.72
-- Brown, Nicholas 4 Chapman NT X2:09.69
Event 17 Girls 8 & Under 25 SC Meter Freestyle
===============================================================================
RCSL: 16.07 6/3/2009 Reagan Wealkey, Stingrays
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
1 Hannah, Lucy 7 Chapman 21.17 22.38
2 Malcomb, Aria 7 Chapman 25.54 26.87
3 Grant, Emma 8 YMCA 31.42 31.56
4 Havin, Scarlett 7 YMCA 37.88 J44.34
5 Hill, Ella 8 YMCA 50.85 J41.38
Event 20 Boys 8 & Under 25 SC Meter Freestyle
===============================================================================
RCSL: 16.10 1973 Chris McCool, PIEDMONT
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
1 Leurck, Robert 7 YMCA 30.56 29.52
2 Lumpkin, Clayton 7 Chapman 36.11 31.31
3 Mikelson, Parker 7 YMCA 32.57 32.40
4 Brown, Christopher 7 Chapman NT 38.09
5 Ingram, Jackson 7 Chapman 38.86 43.38
6 Scully, Griffin 7 YMCA 49.41 1:06.56
Event 22 Boys 8 & Under 25 SC Meter Freestyle Exhibition
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
-- Weisenberger, Andserson 7 YMCA 33.48 X34.52
-- Burkholder, Nicholas 8 YMCA 44.71 X41.88
-- Boykin, Maxwell 8 YMCA 48.07 X54.75
Event 23 Girls 9-10 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
RCSL: 31.34 6/5/2013 Claire Blasingame, Mountain Springs
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
1 Prichard, Lilly 10 YMCA 47.52 47.26
2 Scully, Fiona 9 YMCA 49.61 48.18
3 Hoskins, Hannah 9 Chapman 55.71 55.31
4 Malcomb, Emilia 9 Chapman 52.53 58.85
5 Hunt, Laura 9 Chapman 1:04.28 59.97
6 Stringer, Shiloh 9 YMCA 53.84 1:08.69
Event 25 Girls 9-10 50 SC Meter Freestyle Exhibition
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
-- Keller, Nora 9 Chapman 1:23.66 X1:32.40
-- Bounds, Isbella 9 YMCA 1:17.70 X1:35.62
-- Lewis, Alissa 9 YMCA 1:48.96 X1:38.82
Event 26 Boys 9-10 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
RCSL: 30.62 1998 Josh Renegar, JVRA
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
1 Campbell, Casper 10 Chapman 50.96 51.63
2 Percy, Colin 9 YMCA 52.45 53.20
3 Harriger, Noah 9 YMCA 1:08.23 59.68
4 Mikelson, Blake 10 YMCA 1:06.73 1:10.25
Event 29 Girls 11-12 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
RCSL: 28.51 6/5/2013 Regan Weakley, MTSP
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
1 Ingram, Preslee 11 Chapman 40.37 40.59
2 Harwell, Sophie 11 YMCA 40.06 42.15
3 Scully, Tatum 11 YMCA 40.95 44.94
4 Murley, Alyssa 12 Chapman 44.54 45.34
5 Loder, McKenzie 11 Chapman 46.50 46.17
6 Havin, Elizabeth 11 YMCA 48.11 50.48
Event 31 Girls 11-12 50 SC Meter Freestyle Exhibition
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
1 Dithmer, Lily 11 YMCA 50.69 45.18
2 Dithmer, Aubrey 12 YMCA 1:00.73 47.83
3 Carlock, Isabella 11 YMCA 50.18 49.32
4 Alford, Anna Kate 12 YMCA 48.22 x49.57
5 Reynolds, Madeline 11 YMCA 59.63 x1:01.57
-- McDavid, Leila 12 YMCA 1:03.77 X1:06.45
Event 32 Boys 11-12 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
RCSL: 28.00 1976 Keating Johns, JVRA
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
1 Sexton, Evan 12 YMCA 36.91 38.43
2 Percy, Brady 11 YMCA 54.83 48.54
3 Dixon, Noah 11 Chapman 57.04 51.94
4 Davis, Cleon 11 YMCA 54.70 56.22
5 Kaleb, K 11 Chapman NT 1:03.54
6 Fratangelo, Gus 11 Chapman 1:00.64 1:04.75
Event 35 Girls 13-14 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
RCSL: 27.57 7/1/2015 Regan Weakley, MTSP
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
1 Bhika, Eden 14 YMCA 37.35 40.51
2 Pitts, Olivia 14 Chapman 52.38 50.84
Event 38 Boys 13-14 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
RCSL: 26.00 6/6/2018 Chris Bedsole, JVRA
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
1 Baughn, Max 14 YMCA 31.35 32.44
2 Bryant, Gatlin 14 Chapman 32.29 32.63
3 Vasquez, Micah 14 YMCA 33.50 33.44
4 Weir, Walker 14 Chapman 38.82 37.56
5 Fratangelo, Cole 14 Chapman 37.83 37.83
6 Robinson, Ben 14 YMCA 47.90 40.37
Event 41 Girls 15-17 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
RCSL: 27.70 6/29/2016 Regan Weakley, MTSP
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
1 Bryant, Shelby 16 Chapman 32.96 33.59
2 White, Kaitlyn 15 Chapman 38.54 37.19
3 Paulson, Tory 16 YMCA 36.27 37.41
4 Scully, Maisy 17 YMCA 32.99 38.03
5 Scully, Quinlyn 16 YMCA 35.52 42.87
6 Murley, Jamie 15 Chapman 43.91 44.07
Event 44 Boys 15-17 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
RCSL: 24.93 7/2/2013 John Smith, PIEDMONT
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
1 Lenoir, James 17 Chapman 31.26 31.19
2 Boucher, Mike 16 Chapman 30.59 31.81
3 Libby, Jonah 17 YMCA 32.20 33.27
Event 47 Girls 8 & Under 25 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
RCSL: 21.30 1978 Jana Horsch, CAMELOT
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
1 Malcomb, Aria 7 Chapman 32.57 37.09
2 Harwell, Emme 8 YMCA 33.30 37.64
3 Hannah, Lucy 7 Chapman 43.23 39.53
4 Webster, Audrey 8 YMCA NT 43.41
5 Moran, Piper 8 YMCA 43.42 43.47
6 Malcomb, Myra 6 Chapman 40.10 1:10.34
Event 48 Boys 8 & Under 25 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
RCSL: 20.60 1980 Elmer Hung, CAMELOT
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
1 Reynolds, Charlie 8 YMCA 38.38 35.05
2 Rass, Jacob 8 YMCA NT 39.19
3 Campbell, Shiloh 6 Chapman 49.01 59.09
4 Ingram, Jackson 7 Chapman 42.84 1:17.90
5 Scully, Griffin 7 YMCA NT 1:47.00
Event 49 Girls 9-10 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
RCSL: 40.53 6/15/2011 Allison Hu, Tide
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
1 Malcomb, Emilia 9 Chapman 1:08.82 1:12.75
2 Scully, Fiona 9 YMCA 1:10.81 1:13.34
3 Leurck, Emma 9 YMCA 1:15.42 1:13.97
4 White, Nola 9 Chapman 1:14.93 1:16.28
5 Hoskins, Hannah 9 Chapman 1:18.19 1:18.21
6 Rush, Elizabeth 9 YMCA NT 1:23.87
Event 50 Boys 9-10 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
RCSL: 40.85 2005 Fritz Zimmerman, CAMELOT
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
1 Crook, Mark 9 YMCA 1:03.35 57.46
2 Dithmer, Jackson 9 YMCA 1:11.04 1:05.78
3 Leurck, Ethan 10 YMCA 1:06.52 1:10.03
4 Campbell, Casper 10 Chapman 1:11.51 1:13.18
Event 51 Girls 11-12 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
RCSL: 37.08 1982 Jana Korsch, CAMELOT
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
1 Murley, Alyssa 12 Chapman 59.78 55.28
2 Rush, Audrey 11 YMCA 56.98 57.34
3 Burkholder, Clara 12 YMCA 56.69 59.75
4 Ingram, Preslee 11 Chapman 56.97 59.94
5 Loder, McKenzie 11 Chapman 1:15.84 1:14.71
-- Johnson, Kate 11 YMCA NT DQ
Event 52 Boys 11-12 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
RCSL: 37.70 1977 William Wells, BLOSSOMWOOD
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
1 Gilchrist, Eli 12 YMCA 47.91 48.27
2 Shepard, Zander 11 YMCA 49.43 50.81
3 Hvizda, James 11 YMCA 1:01.43 58.39
4 Robinson, Sam 12 YMCA 59.91 x1:05.55
5 Dixon, Noah 11 Chapman 1:41.91 1:16.87
6 Fratangelo, Gus 11 Chapman 1:21.71 1:24.46
Event 53 Girls 13-14 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
RCSL: 36.54 6/24/2009 Darby Mokry, MONTE SANO
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
1 Pindera, Nadia 12 YMCA NT 55.42
2 Bhika, Eden 14 YMCA 53.70 57.22
3 Prichard, Lilly 10 YMCA NT 1:06.32
4 Pitts, Olivia 14 Chapman 1:14.71 1:17.66
Event 54 Boys 13-14 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
RCSL: 32.62 6/20/2007 Tyler Kaliszak, JVRA
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
1 Scully, Alistair 14 YMCA 49.95 49.86
2 Weir, Walker 14 Chapman 53.31 55.40
3 Weir, Will 14 Chapman 56.75 57.35
4 Fratangelo, Cole 14 Chapman 1:03.03 1:01.88
Event 55 Girls 15-17 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
RCSL: 35.39 1985 Jana Korsch, CAMELOT
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
1 Bryant, Shelby 16 Chapman 48.53 49.04
2 White, Kaitlyn 15 Chapman 55.98 53.29
3 Oshiro, Kristina 16 YMCA 53.02 55.20
4 Paulson, Tory 16 YMCA NT 56.22
5 Scully, Quinlyn 16 YMCA 54.70 1:00.97
6 Murley, Jamie 15 Chapman 58.56 1:04.50
Event 56 Boys 15-17 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
RCSL: 30.23 6/30/2010 Tyler Kaliszak, JVRA
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
1 Lenoir, James 17 Chapman 41.57 41.22
2 Libby, Jonah 17 YMCA NT 43.94
3 Boucher, Mike 16 Chapman 52.05 56.50
Event 57 Mixed 8 & Under 100 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
RCSL: 1:15.47 6/13/2007 Blossomwood, BLOS
W.Kretzschmar, B.Thurman, R.Roberts, S.Cimino
Team Seed Finals
===============================================================================
1 Chapman Swim Team 'A' 2:22.97 1:54.69
1) Hannah, Lucy W7 2) Campbell, Shiloh M6
3) Lumpkin, Clayton M7 4) Malcomb, Aria W7
2 YMCA Seals 'A' 1:44.95 1:56.02
1) Reynolds, Charlie M8 2) Rass, Jacob M8
3) Webster, Audrey W8 4) Harwell, Emme W8
-- YMCA Seals 'D' 2:31.21 X2:24.59
1) Havin, Scarlett W7 2) Harwell, Liam M8
3) Burkholder, Nicholas M8 4) Rush, Charotte W7
-- YMCA Seals 'C' 2:26.46 X2:30.03
1) Crook, Emelia W5 2) Webster, Davis M8
3) Leurck, Robert M7 4) Moran, Piper W8
-- YMCA Seals 'B' 2:35.41 X2:42.06
1) Hill, Ella W8 2) Boykin, Maxwell M8
3) Brown, Kennedy W8 4) Quansah, Rhyan M7
Event 59 Mixed 9-10 200 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
RCSL: 2:19.00 1976 Piedmont
Team Seed Finals
===============================================================================
1 YMCA Seals 'A' 2:51.15 3:05.68
1) Crook, Mark M9 2) Wingate, Madison W10
3) Davis, Julian M9 4) Grant, Isabella W10
-- YMCA Seals 'C' 4:07.74 X3:34.19
1) Leurck, Ethan M10 2) Kinder, Kinsey W9
3) Harriger, Noah M9 4) Leurck, Emma W9
-- YMCA Seals 'D' 4:06.95 X4:12.59
1) Yocom, Evan M9 2) Stringer, Shiloh W9
3) Rush, Elizabeth W9 4) Mikelson, Blake M10
-- YMCA Seals 'B' 4:10.36 X4:19.90
1) Prichard, Lilly W10 2) Percy, Colin M9
3) Bounds, Isbella W9 4) Dithmer, Jackson M9
Event 61 Mixed 11-12 200 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
RCSL: 2:02.96 6/6/2018 Jones Valley, JVRA
G Dougherty, H Amos. L Bedsole, W Neville
Team Seed Finals
===============================================================================
1 YMCA Seals 'A' 2:33.31 2:42.68
1) Willingham, Crishawn M11 2) Sexton, Evan M12
3) Harwell, Sophie W11 4) Rush, Audrey W11
2 Chapman Swim Team 'A' 3:44.79 3:31.22
1) Dixon, Noah M11 2) Loder, McKenzie W11
3) Murley, Alyssa W12 4) Fratangelo, Gus M11
-- YMCA Seals 'D' 3:20.41 X3:16.12
1) Pindera, Nadia W12 2) Thornton, Thomas M11
3) Davis, Cleon M11 4) Carlock, Isabella W11
-- YMCA Seals 'B' 3:22.52 X3:16.63
1) Shepard, Zander M11 2) Samples, Caleb M12
3) McDavid, Leila W12 4) Dithmer, Aubrey W12
-- YMCA Seals 'C' 3:17.06 X3:16.65
1) Gilchrist, Eli M12 2) Johnson, Kate W11
3) Reynolds, Madeline W11 4) Percy, Brady M11
-- YMCA Seals 'E' 3:21.36 X3:28.44
1) Robinson, Sam M12 2) Hvizda, James M11
3) Havin, Elizabeth W11 4) Dithmer, Lily W11
Event 63 Mixed 13-14 200 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
RCSL: 1:54.67 6/5/2013 Byrd Spring
C Hui, M Northcutt, I Blasingame, S Vasquez
Team Seed Finals
===============================================================================
1 YMCA Seals 'A' NT 2:23.81
1) Baughn, Max M14 2) Vasquez, Micah M14
3) Bhika, Eden W14 4) Buechler, Lydia W12
2 Chapman Swim Team 'A' 3:02.00 2:51.97
1) Bryant, Gatlin M14 2) Pitts, Olivia W14
3) Weir, Walker M14 4) Loder, McKenzie W11
Event 65 Mixed 15-17 200 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
RCSL: 1:51.84 6/28/2017 Sherwood Swim Team, SHER
K Mckey, M Holtcamp, E Rinehart, C Williams
Team Seed Finals
===============================================================================
1 Chapman Swim Team 'A' 2:23.31 2:19.08
1) Boucher, Mike M16 2) Bryant, Shelby W16
3) Lenoir, James M17 4) White, Kaitlyn W15
2 YMCA Seals 'A' 2:42.06 2:29.87
1) Sexton, Cara W15 2) Libby, Jonah M17
3) Marsden, Joshua M17 4) Paulson, Tory W16
-- YMCA Seals 'B' 2:28.59 X3:11.34
1) Scully, Quinlyn W16 2) Scully, Maisy W17
3) Scully, Alistair M14 4) Scully, Sebastian M10
Event 67 Girls 8 & Under 25 SC Meter Backstroke
===============================================================================
RCSL: 18.88 1981 Lori Harrison, BYRD SPRING
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
1 Hannah, Lucy 7 Chapman 29.86 29.91
2 Malcomb, Aria 7 Chapman 30.81 30.78
3 Moran, Piper 8 YMCA NT 36.99
4 Rush, Charotte 7 YMCA 35.00 37.01
5 Malcomb, Myra 6 Chapman 40.24 41.88
6 Webster, Audrey 8 YMCA 57.41 49.72
Event 68 Boys 8 & Under 25 SC Meter Backstroke
===============================================================================
RCSL: 19.25 1980 Elmer Hung, CAMELOT
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
1 Weisenberger, Andserson 7 YMCA 32.69 33.56
2 Webster, Davis 8 YMCA 33.54 35.63
3 Samples, Mathew 8 YMCA 33.79 36.60
4 Lumpkin, Clayton 7 Chapman 44.60 45.75
5 Brown, Christopher 7 Chapman 55.44 55.90
6 Ingram, Jackson 7 Chapman 1:05.76 1:31.35
Event 69 Girls 9-10 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
RCSL: 36.88 6/29/2011 Regan Weakley, Stingrays
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
1 Wingate, Madison 10 YMCA 55.19 53.60
2 Kinder, Kinsey 9 YMCA 1:03.17 1:00.00
3 Hoskins, Hannah 9 Chapman 1:11.65 1:03.34
4 Malcomb, Emilia 9 Chapman 1:05.28 1:03.85
5 Grant, Isabella 10 YMCA 1:11.27 1:04.18
6 Hunt, Laura 9 Chapman 1:27.25 1:29.00
Event 70 Boys 9-10 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
RCSL: 36.47 6/3/2015 Riley Groves, Launchers
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
1 Leurck, Ethan 10 YMCA 1:17.70 58.41
2 Davis, Julian 9 YMCA 57.31 1:00.53
3 Campbell, Casper 10 Chapman 1:11.47 1:10.94
4 Yocom, Evan 9 YMCA 1:16.83 1:15.97
Event 71 Girls 11-12 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
RCSL: 33.17 6/22/2011 Sarah Margaret Cimino, BLOS
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
1 Buechler, Lydia 12 YMCA 44.49 42.97
2 Johnson, Kate 11 YMCA 48.77 47.81
3 Ingram, Preslee 11 Chapman 51.84 56.97
4 Letson, Sophia 11 YMCA NT 57.25
5 Loder, McKenzie 11 Chapman 1:01.97 1:01.47
Event 72 Boys 11-12 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
RCSL: 27.10 6/29/2011 Chandler Espy, JVRA
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
1 Samples, Caleb 12 YMCA 47.52 45.44
2 Robinson, Sam 12 YMCA NT 1:22.44
3 Dixon, Noah 11 Chapman 1:29.81 1:23.00
4 Kaleb, K 11 Chapman NT 1:25.43
-- Sexton, Evan 12 YMCA 43.28 DQ
Event 73 Girls 13-14 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
RCSL: 32.07 2000 E.C. Moore, BLOSSOMWOOD
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
1 Pitts, Olivia 14 Chapman 1:14.48 1:13.39
Event 74 Boys 13-14 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
RCSL: 29.84 6/12/2019 Riley Groves, Launchers
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
1 Baughn, Max 14 YMCA 38.53 39.69
2 Bryant, Gatlin 14 Chapman 38.82 40.03
3 Fratangelo, Cole 14 Chapman 51.24 53.03
4 Weir, Will 14 Chapman 55.22 54.95
5 Bagwell, Taylor 14 YMCA 1:00.77 1:01.25
6 Mikelson, Hunter 13 YMCA NT 2:42.94
Event 75 Girls 15-17 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
RCSL: 31.77 6/2/2016 Sarah Margaret Cimino, BLOS
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
1 Sexton, Cara 15 YMCA 37.20 39.83
2 Oshiro, Kristina 16 YMCA 46.06 46.22
3 White, Kaitlyn 15 Chapman 53.48 48.94
4 Butler, Taylor 15 YMCA 54.01 55.15
Event 76 Boys 15-17 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
RCSL: 27.68 6/22/2016 Daniel Orcutt, MCST
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
1 Lenoir, James 17 Chapman 44.89 43.66
2 Boucher, Mike 16 Chapman 41.96 46.13
Event 77 Girls 8 & Under 25 SC Meter Butterfly
===============================================================================
RCSL: 18.16 6/29/2011 Claire Blasingame, BYRD
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
1 Brown, Kennedy 8 YMCA NT 35.33
2 Price, Julia 6 YMCA 1:01.05 J56.00
3 Willingham, Christina 7 YMCA 46.62 J50.71
4 Malcomb, Vera 4 Chapman 1:28.62 1:24.25
Event 78 Boys 8 & Under 25 SC Meter Butterfly
===============================================================================
RCSL: 17.73 6/20/2018 Tyler Quadrini, Makos
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
1 Reynolds, Charlie 8 YMCA 34.75 37.01
2 Harwell, Liam 8 YMCA 38.20 J38.44
3 Quansah, Rhyan 7 YMCA 37.46 J37.18
4 Lumpkin, Clayton 7 Chapman 52.41 51.88
5 Campbell, Shiloh 6 Chapman NT J1:04.44
6 Brown, Christopher 7 Chapman 1:02.48 J1:03.81
Event 79 Girls 9-10 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
RCSL: 34.42 1993 Margaret Hoelzer, JVRA
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
1 Wingate, Madison 10 YMCA 57.79 59.74
2 Grant, Isabella 10 YMCA 1:01.89 1:04.72
3 Scully, Fiona 9 YMCA 1:04.76 1:07.28
4 Hunt, Laura 9 Chapman 1:17.38 1:27.88
5 White, Nola 9 Chapman NT 1:37.72
-- Kinder, Kinsey 9 YMCA NT DQ
Event 80 Boys 9-10 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
RCSL: 34.44 1984 Milo Crawford, SOUTHEAST YMCA
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
1 Dithmer, Jackson 9 YMCA 1:31.02 1:14.56
2 Yocom, Evan 9 YMCA 1:24.33 1:46.51
3 Scully, Sebastian 10 YMCA 1:28.27 1:47.06
Event 81 Girls 11-12 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
RCSL: 31.25 6/22/2011 Sarah Margaret Cimino, BLOS
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
1 Johnson, Kate 11 YMCA NT 54.63
2 Murley, Alyssa 12 Chapman 52.17 54.87
3 Reynolds, Sarah 12 YMCA 1:00.53 1:00.01
Event 82 Boys 11-12 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
RCSL: 30.68 2000 Josh Renegar, JVRA
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
1 Willingham, Crishawn 11 YMCA 44.43 46.24
2 Gilchrist, Eli 12 YMCA 46.52 48.25
3 Thornton, Thomas 11 YMCA NT 57.53
4 Fratangelo, Gus 11 Chapman NT 1:30.47
Event 83 Girls 13-14 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
RCSL: 29.90 6/12/2013 Sarah Margaret Cimino, BLOS
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
1 Bhika, Eden 14 YMCA 45.31 52.61
Event 84 Boys 13-14 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
RCSL: 28.21 6/12/2019 Riley Groves, Launchers
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
1 Bryant, Gatlin 14 Chapman 36.30 39.60
2 Vasquez, Micah 14 YMCA 42.00 42.26
3 Weir, Walker 14 Chapman 46.28 52.86
4 Weir, Will 14 Chapman 53.15 54.78
5 Bagwell, Taylor 14 YMCA 1:22.14 1:07.81
6 Mack, Frankie 14 YMCA 1:07.71 1:20.10
Event 85 Girls 15-17 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
RCSL: 29.87 6/30/2010 Hannah Busk, LILY
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
1 Bryant, Shelby 16 Chapman 37.19 38.47
2 Scully, Quinlyn 16 YMCA 37.67 45.03
3 Butler, Taylor 15 YMCA 56.75 56.25
4 Murley, Jamie 15 Chapman NT 59.13
Event 86 Boys 15-17 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
RCSL: 26.97 6/22/2016 Daniel Orcutt, MCST
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
1 Libby, Jonah 17 YMCA 38.65 40.91
Event 87 Girls 8 & Under 100 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
RCSL: 1:19.61 1981 Camelot
Team Seed Finals
===============================================================================
1 YMCA Seals 'A' 1:49.32 2:06.62
1) Webster, Audrey 8 2) Moran, Piper 8
3) Brown, Kennedy 8 4) Harwell, Emme 8
2 Chapman Swim Team 'A' NT 2:43.28
1) Hannah, Lucy 7 2) Malcomb, Aria 7
3) Malcomb, Myra 6 4) Malcomb, Vera 4
-- YMCA Seals 'B' 2:32.17 X2:35.97
1) Grant, Emma 8 2) Willingham, Christina 7
3) Hill, Ella 8 4) Havin, Scarlett 7
-- YMCA Seals 'C' 2:33.28 X2:45.09
1) Rush, Charotte 7 2) Price, Julia 6
3) Davis, Anna 6 4) Crook, Emelia 5
Event 88 Boys 8 & Under 100 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
RCSL: 1:15.00 1972 Sherwood
Team Seed Finals
===============================================================================
1 YMCA Seals 'A' 1:53.35 1:59.80
1) Reynolds, Charlie 8 2) Leurck, Robert 7
3) Quansah, Rhyan 7 4) Rass, Jacob 8
2 Chapman Swim Team 'A' 3:00.10 3:15.63
1) Lumpkin, Clayton 7 2) Campbell, Shiloh 6
3) Brown, Christopher 7 4) Orr, Collin 5
-- YMCA Seals 'C' 2:32.05 X2:32.03
1) Weisenberger, Andserson 7 2) Webster, Davis 8
3) Harwell, Liam 8 4) Boykin, Maxwell 8
-- YMCA Seals 'B' 2:37.71 x2:37.71
1) Scully, Griffin 7 2) Samples, Mathew 8
3) Mikelson, Parker 7 4) Burkholder, Nicholas 8
Event 89 Girls 9-10 200 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
RCSL: 2:27.47 1982 Byrd Spring
Team Seed Finals
===============================================================================
-- YMCA Seals 'C' NT x
-- YMCA Seals 'B' 4:10.84 x
1) Kinder, Kinsey 9 2) Leurck, Emma 9
3) Rush, Elizabeth 9 4) Stringer, Shiloh 9
Event 90 Boys 9-10 200 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
RCSL: 2:21.53 1997 Jones Valley
Team Seed Finals
===============================================================================
-- YMCA Seals 'B' 4:15.34 x
1) Scully, Sebastian 10 2) Harriger, Noah 9
3) Mikelson, Blake 10 4) Yocom, Evan 9
Event 91 Girls 11-12 200 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
RCSL: 2:05.71 6/20/2012 Mtn Springs Stingrays
R Weakley, M Garding, G Brandon, D Campbell
Team Seed Finals
===============================================================================
-- YMCA Seals 'C' 3:10.51 x
1) Letson, Sophia 11 2) Havin, Elizabeth 11
3) Carlock, Isabella 11 4) Alford, Anna Kate 12
-- YMCA Seals 'D' 3:13.84 x
1) Burkholder, Clara 12 2) Duke, Maggie 11
3) Dithmer, Lily 11 4) Reynolds, Sarah 12
-- YMCA Seals 'B' 3:13.45 x
1) McDavid, Leila 12 2) Pindera, Nadia 12
3) Johnson, Kate 11 4) Killian, Lilly 12
Event 92 Boys 11-12 200 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
RCSL: 2:05.19 1999 Jones Valley
Team Seed Finals
===============================================================================
-- YMCA Seals 'B' 3:07.12 x
1) Thornton, Thomas 11 2) Davis, Cleon 11
3) Hvizda, James 11 4) Shepard, Zander 11
-- Chapman Swim Team 'B' NT x
Event 94 Boys 13-14 200 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
RCSL: 1:56.72 6/6/2018 Jones Valley, JVRA
C Patz, C Strankman, A Shepherd, R Hamilton
Team Seed Finals
===============================================================================
-- YMCA Seals 'B' 2:50.83 x
1) Mack, Frankie 14 2) Robinson, Ben 14
3) Mikelson, Hunter 13 4) Percy, Brady 11
Event 95 Girls 15-17 200 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
RCSL: 1:56.20 6/29/2016 Mountain Springs, MTSP
D Campbell, H York, M Garding, R Weakley
Team Seed Finals
===============================================================================
-- YMCA Seals 'B' 2:39.07 x
1) Scully, Maisy 17 2) Scully, Quinlyn 16
3) Scully, Tatum 11 4) Scully, Fiona 9
|